9 Ağustos 2016 Salı

09.08.2016 Genel Gündem09.08.2016

GÜNDEM

Kahramanın ilk sayfası
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit düşen 'en kıdemli asker' Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk, arkadaşı Piyade Albay Davut Ala'yla 66. Zırhlı Tugay'da verdiği mücadeleyle İstanbul için kilit rol oynayarak, tugayın darbe girişimine desteğini engelledi. 3. Kolordu Komutanlığı Yardımcı Başkanı Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk (47) ve Albay Davut Ala liderliğinde kurulan iki tim, tankların, silahların ve askerlerin çıkmasını engelleyerek, tugaydaki hareketlenmeyi durdurdu. Sait Ertürk, tek kurşunla şehit düşerken 7 kurşunla yaralanan Davut Ala'nın tedavisi sürüyor. Sait Ertürk'ün eşi Ceylan Ertürk de o geceyi eşiyle birlikte yaşadı. Ceylan Ertürk, eşiyle konuşmalarını ve o geceyi şöyle anlattı: "Devre arkadaşı 'Komutanım, emir komuta zinciri dışında cemaat sanırım bir kalkışma yapıyor' diyor. Sonrasında Sait, iki sene önce görev yaptığı 66. Zırhlı Tugay Komutanlığında Kartaltepe Kışla Komutanı olarak görev yapan arkadaşı Piyade Albay Davut Ala'yı arıyor. Telefonda irtibat kurup, 'Davut ne yapacağız?' diye soruyor ve eve çağırıyor. Davut Albay, eşim ve Sait'in yanında çalışan bir astsubay, bizim evde buluşuyor ve istişarede bulunuyor, ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlar. Sonuçta, kendi inisiyatifleriyle 66. Tugay'a gitmeye karar veriyorlar. Bir konuşmamızda çok heyecanlıydı. 'Sakin olun, bu iş sabaha biter, hepsini derdest ederiz' dedi. Eşim, 66. Zırhlı Tugay'da 2 yıl önce Tugay Komutan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kendini sorumlu hissetmiş. 'Biz gidelim, orası benim eski tugayım, personelin bir kısmı beni tanıyor, ben onları ikna ederim, bu işe kalkışmazlar' fikriyle oradaki kalkışmayı engellemek için gidiyor.
Hürriyet


Akıncı'da hazırlık 2 ay önce başlamış
Darbe girişimi sonrasında başlatılan adli ve idari araştırmalarda yeni bilgiler ortaya çıktı. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, darbe girişiminin en önemli yönetim merkezleri arasında yer alan Ankara Akıncı Hava Üssü'nde darbe hazırlıklarının iki ay önce başladığı belirlendi. Hazırlıklar çerçevesinde üs komutanlığının talimatıyla pilotların uçuş faaliyetlerinde kullandıkları brifing salonlarında düzenlemeler yapıldığı belirlendi. Bu düzenlemeler kapsamında büyük salonların daha küçük bölümlere ayrıldığı ve temizlenip boyatılarak kullanıma hazır hale getirildiği tespit edildi. Yapısal düzenlemelere başlandığı sırada hangi amaçla kullanılacağı açıklanmayan yeni bölümlerde, darbe girişimi sırasında Genelkurmay karargahında gözaltına alınan komuta kademesinin tutulduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda, halen tutuklu bulunan ve ihraç edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı olan Yarbay Hakan Karakuş'un Akıncı Üssü'ndeki markette buluşmalar yaptığı anlaşıldı. Darbe girişimcileri arasında yer alan ve TBMM'yi bombaladığı belirlenen F-16 Pilotu Hüseyin Türk'ün ifadesinde önemli bilgiler verdiği öğrenildi. Türk'ün sorgusunda, Yarbay Karakuş'un Ramazan Bayramı'ndan hemen önce üsteki markette buluşmaya çağırıp görüştüğünü söylediği ortaya çıktı. Karakuş'la markette buluşan Türk'ün "bayram tatiline çıkacağını" söylemesi üzerine Karakuş'un, "büyük operasyon var, kal" şeklinde talimat vermesi sonrasında tatile gitmeyip kaldığını anlattığı öğrenildi. Bayram sonrasında herhangi bir büyük operasyon yapılmamasına karşın, ilk önemli faaliyetin darbe girişimi olması "büyük operasyon" tanımlamasıyla darbe girişiminin kast edildiği şeklinde yorumlandı.
Milliyet

'Boralar' terörist avında
Ordu'nun Mesudiye ilçesine bağlı Topçam Mahallesi bölgesinde güvenlik güçleri bir grup PKK'lı teröristin geçiş yapabileceği istihbaratı üzerine 9 gün önce pazar sabahı bölgede operasyon başlattı. Topçam Kertil bölgesinde yoğunlaşan operasyonda ormanlık alanda kıstırılan, 5 kişi oldukları tahmin edilen PKK'lı teröristler, pusu kurarak el bombası ve otomatik silahlarla yakın mesafeden saldırıda bulundu. 3 askerin şehit olduğu, 2 askerin yaralandığı çatışmanın ardından bölgede başlatılan geniş çaplı operasyon sürerken, teröristlerin başka bölgelere kaçma ihtimali üzerine Ordu'ya sınır olan Tokat'ta da asker teyakkuza geçti. Tokat Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı'na bağlı subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ve uzman onbaşılardan oluşan bir tim, Tokat-Ordu kırsalında operasyon başlattı. Türkiye genelinde pek çok terör operasyonunda başarıyla görev alan 'Boralar' timi, PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için bölgede operasyonlarını sürdürüyor. Timin, 2009 yılında PKK saldırısında 7 askerin şehit düştüğü Reşadiye ve Başçiftlik ilçesi Ordu sınırı kırsalında arama tarama faaliyetlerini yoğunlaştırdığı öğrenildi.
Vatan

Sanık avukatları çekildi
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri ile tetikçi Ogün Samast'ın yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davanın 8. duruşması başladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu bulunan sanıklar eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ercan Demir'inde aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast ve Yasin Hayal ise hükümlü bulundukları cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Öte yandan HDP Milletvekili Garo Paylan'da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, mahkemeye ulaşan evrakları okudu. Tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ile bazı tutuksuz sanıkların avukatlarının, 'müdafiilikten çekildiklerine' dair mahkemeye dilekçe sundukları açıklandı.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 128,0036-128,2092       
ABD Doları 2,9805-2,9845/ Euro 3,3057-3,3083/ İngilizSterlini 3,8761-3,8806

Birlik beraberlik dopingi
Darbe girişimi sonrasında 3 liranın üzerine çıkan ve temmuzun son haftasını 3 liranın altında kapatan dolar dün 2.9793 liraya kadar indi. Dolar geçtiğimiz hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in tedirginliği ile yeniden 3 liranın üzerine çıkmıştı. Ancak cuma günü Moody's'ten not indirimi gelmemesi, önceki gün Yenikapı Mitingi'nde verilen birlik mesajı yeniden 3 liranın altını görmemize neden oldu. Serbest piyasada da dolar günü 2.9830 liradan tamamladı. Borsa İstanbul da bu olumlu gelişmelerden nasibini aldı ve haftanın ilk günü yüzde 2.25 yükseldi ve 77 bin 779 puana çıktı. Gösterge tahvil faizlerimizde de iyileşme sürüyor. İki yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 9.24'e, on yıllık gösterde tahvil faizi ise yüzde 9.76'ya indi. Uzun vadeli gösterge tahvil faizimiz darbe girişimi sonrası yüzde 10'un üzerine çıkmıştı. Türkiye'nin iflas riskini gösteren 5 yıllık CDS'leri de geriliyor. 21 Temmuz'da 298.6 puana kadar çıkan CDS'ler dün 248 puana kadar indi. Analistler bu ılımlı havanın devamı durumunda Türkiye piyasalarında toparlanmanın hızlı olacağı görüşünde. Dolarda 2.93 lira seviyeleri yeniden mümkün görünüyor. KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan Türk varlıklarının geçtiğimiz haftanın sonundaki önemli virajları sorunsuz döndüğüne dikkat çekerek "Normalleşme sürecinin devamı Moody's belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla sekteye uğramamış oldu. Yurtiçinde haftasonu siyasi diyalog mesajlarının verilmesi de yatırımcı algısı açısından son derece olumludur. Türkiye ne kadar güven verirse, piyasalar açısından o kadar iyi olacaktır" dedi.
Hürriyet

100 milyar dolarlı tokalaşma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke ilişkilerinde normalleşme yolunda bugün kritik bir adım atıyor. En son geçtiğimiz kasım ayında Antalya'da yapılan G20 zirvesinde bir araya gelen iki liderin bugün St. Petersburg'da yapacakları görüşmeyle, Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir dönemin başlaması bekleniyor. Erdoğan, dün Rusya'nın TASS haber ajansına konuşarak özellikle Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne yönelik sıcak mesajlar verirken, Türkiye'nin Türk Akımı projesinde gerekli adımları atmaya hazır olduğunu söyledi. Rusya'nın, Türkiye'ye doğalgaz ithalat eden ülkeler arasında en büyük paya sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu yılın temmuz ayı itibarıyla, Rusya'dan toplam 12.5 milyar metreküp doğalgaz ithal ettik. Bu, Türkiye'nin ekonomik anlamda önemli bir ortak olduğunu gösteriyor" dedi. Erdoğan'a St. Petersburg ziyaretinde ilgili bakanların yanı sıra Rusya'da büyük yatırımları olan kalabalık bir işadamı heyeti eşlik edecek. Cumhurbaşkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, söz konusu ziyaretin, iki ülke arasında başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırmasının beklendiği ifade edilerek, "Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, ikili işbirliğinin yeniden üst seviyeye yükseltilmesinin yanı sıra, güncel bölgesel ve uluslararası konuların da ele alınması öngörülüyor" denildi. Türkiye- Rusya ekonomik ilişkilerinde en önemli alanları enerji ve turizm oluşturuyor. Başta doğalgaz ticareti, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projeleri olmak üzere enerji işbirliği ise iki ülke arasında en kritik konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. Erdoğan'ın "Adım atmaya hazırız" mesajı verdiği Türk Akımı projesinin gerçekleşmesi halinde Karadeniz'in altından geçecek yeni bir hatla yıllık 15.7 milyar metreküp doğalgazı Türkiye'nin alması, inşa edilmesi planlanan ikinci bir hatla ise Türkiye üzerinden Avrupa'nın güneyine doğalgaz taşınması planlanıyor. Ancak yaşanan uçak düşürme krizinin ardından projede ilerleme sağlanamamıştı. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi kapsamında Türkiye ile görüşmelerin yeniden başladığını açıklamıştı.
Hürriyet

1 haftada 1 milyar tl
Darbe girişimi sonrası gayrimenkul sektörü güç birliğine gitmiş ve konutta kampanya seferberliği başlatılmıştı. Emlak Konut GYO ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) öncülüğünde yaklaşık 60 bin konut ve ofiste faizler 0.7'ye çekildi, vade 120 aya uzadı. Emlak Konut ayrıca TÜFE endeksli satış seçeneği sundu ve borcunu peşin ödeyene yüzde 20 indirim yapacağını duyurdu. Konut alıcını bu fırsatı değerlendirdi ve ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen satış ofisleri doldu. 1 haftada Emlak Konut projelerinden yapılan satış 1 milyar TL'yi geçti. 1500'den fazla konut ve ofis satıldı. Satışlar İstanbul ağırlıklı olsa da Ankara, Denizli, Konya ve Nevşehir'den de yoğun talep geldi. Satış ofislerinden alınan bilgiye göre 1 Ağustos'ta başlayan 1 aylık kampanya sonunda satışlar 2-2.5 milyar TL'yi bulacak. Emlak Konut GYO'dan sonra kampanya seferberliğinde ikinci önemli adım GYODER'den gelmişti. GYODER Başkanı Aziz Torun, kampanya seferberliği ile piyasaya canlılık geldiğini söyledi. Kampanya katılan şirket sayısının hızla arttığını belirten Torun, "Kampanyanın başladığı 1 Ağustos günü 39 şirket ve 86 projede dahil demiştik. Bugün 49 şirket ve 118 proje var. 60 bin gayrimenkul avantajlı ödeme seçenekleriyle satılıyor. Derneğe üye olmayan şirketlerin de kampanya yapması ile sayı her geçen gün artıyor. Şirket yöneticileri ile görüşmelerimiz gösteriyor ki beklenen talep geldi. Hafta sonu satış ofisleri dolmuş. Yerli alıcı gibi yabancı konut alıcısı da harekete geçti" dedi.
Hürriyet

Türkiye ile rusya için yeni dönem başlıyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Varlık Fonu kurulmasına ilişkin yasa tasarısıyla, otomatik katılıma dayalı Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ilişkin düzenlemenin bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na geleceğini hatırlattı. Fon'un, bir taraftan piyasalardaki dalgalanmaları azaltmaya yardımcı olurken, diğer taraftan Türkiye'nin mega projelerine önemli itici güç olacağını söyleyen Ağbal, "Türkiye'yi ileriye taşıyacak teşvik sistemine ilişkin çalışmalar hemen hemen tamamlandı. Daha esnek, daha agresif, yatırımcıların ihtiyaçlarını kısa vadede karşılayan, özellikle ülkemizin kalkınması, üretim yapısının dönüştürülmesi ve katma değerin artırılması için çok büyük ölçekli ve stratejik yatırımlara önceden yapmadığımız kadar daha fazla teşvik getirecek bir düzenleme paketi hazırladık. Ayrıca ihracatçılarımıza daha fazla teşvik vermemiz lazım" dedi. Bir süredir mükellef haklarını artıracak yeni bir paket üzerinde çalıştıklarını da belirten Ağbal, "Gerek vergi denetiminde gerekse de vergi uygulamalarında mükellefin idare karşısındaki haklarını koruyan, güçlendiren, farklı farklı kanunlarla getirilen birtakım yükümlülükleri azaltan, belirsizlikleri ortadan kaldıran düzenlemeler yapma hazırlığı içindeyiz. Belli bir noktaya getirdiğimizde kamuoyu paylaşacağız. İyi günde kötü günde mükellefin dostuyuz. İyi gününde vergi borcunu ödemiş, vergisini vadesinde getirmiş vatandaşımız, olabilir, herkesin başına gelebilir, ödeyemediği bir kötü gününde de o zaman bizim onun elinden tutmamız lazım" dedi.
Türkiye

Yabancılar kaçmadı yatırımı sürdürüyor
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası Borsa İstanbul'dan yabancı yatırımcılar kaçmadı. Temmuz ayında sadece 210 milyon dolarlık satış gerçekleştiren yabancılar yılbaşından bu yana ise toplamda 376 milyon dolarlık alım yaptı. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında yabancılar BİST'te 5 milyar 304 milyon dolarlık alım, 5 milyar 551 milyon dolarlık satım gerçekleştirip, 246 milyon dolarlık net satım yapmışlardı. Bu yılın temmuz ayında en fazla net alım ve satım yapılan hisse senetlerine baktığımızda banka, havayolu, gayrimenkul ve holding hisselerinde satışlar görülürken sanayi hisselerinde alımların arttığı görülüyor. 15 Temmuz'un hemen sonrasında acele yazılan raporların aşırı kaygı ve tedirginlik yansıtması, not kuruluşu Moody's'in Türkiye'yi negatif izlemeye alması ve bir diğer notçu S&P'nin Türkiye'nin notunu düşürmesi ile panikleyen küçük yatırımcılar, zarar etti. Ancak sonrasında daha detaylı analiz içeren raporların yayınlanması, Moody's'in Türkiye'nin yatırım yapılabilir notunu koruması, Türkiye'nin yaşanan bu darbe girişimi karşısında hızla toparlandığının görülmesi üzerine alımların yeniden geldiği görülüyor. Borsa İstanbul'un 1986 yılından bu yana seyrine bakıldığında diplerden nasıl büyük bir atakla çıkıldığı görülmekte. Bu nedenle böylesi dalgalanmaları yatırımcılar fırsat olarak görüp yeniden alımlara yönelmekte.
Milliyet

'İso ikinci 500'e 86 yeni firma girdi
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 'Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' 2015 yılı araştırmasında ilk sırayı Emas Makina aldı. Araştırmaya göre, bir önceki yıla göre net satışlarını yüzde 6.6 artırarak 87 milyar 332 milyon liraya çıkaran İSO İkinci 500'ü oluşturan sanayi şirketlerinin 2014'te 71.8 milyar lira olan üretimden net satışları, 2015'te yüzde 5.3 artarak 75.6 milyar TL oldu. İSO İkinci 500'de FAVÖK mutlak büyüklüğü, 2015'te 10.4 milyar lira olarak hesaplandı. 2014'te bu büyüklük 8.9 milyar liraydı. Sanayiciler, 2015'te esas faaliyetlerinden elde ettiği kârını da 2014'e göre artırdı. Faaliyet kârının net satışlara oranı son yılların en yüksek düzeyi olan yüzde 8.5'e ulaştı. Böylece sanayiciler, 2014'te 6.2 milyar lira olan faaliyet kârını yüzde 19.9'luk artışla 7.4 milyar liraya çıkardı. Araştırmaya göre, İkinci 500'de yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 4.3'ten yüzde 6.6'ya yükseldi. İSO 500'de orta-yüksek ve yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerin payı yüzde 22.1'de kalırken, İkinci 500'de yüzde 30.7 oldu. şirketlerin teknoloji yoğunluklarına göre yarattıkları katma değer dağılımında en yüksek payı yüzde 42.3 ile düşük teknoloji yoğunluklu sanayiler grubu aldı. İkinci 500'de ücretler yüzde 11.8 artarken, 2014 yılında 224 bin 437 olan istihdam geçen yıl 218 bin 601 olarak gerçekleşti. Son 12 yıldır 75 ile 65 arasında değişen yabancı sermaye paylı kuruluş sayısı da 67 oldu. İkinci 500'ün ihracatı geçen yıl 7.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. En yüksek ihracat yapan şirketler sıralamasında 84 milyon 739 bin dolarlık ihracatıyla ATK Tekstil birinci oldu. İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'nun özel sektör/kamu dağılımında önceki yıla göre bir değişiklik olmadığı ve kamu kuruluşu sayısının yine altıda kaldığı gözlendi. Bu yıl İSO İkinci 500 listesine 86 yeni firma girdi. Listeye bu yıl İSO 1000 dışından giren yeni firma sayısı ise 62 olarak gerçekleşti.
Star

3 milyon kişiden 1'i milyarder çıktı
Küresel dalgalanmalara rağmen milyarderler servetlerine servet katmaya devam etti. Dünyadaki milyarderlerin sayısı tüm zamanların rekorunu kırdı. ABD merkezli varlık araştırma merkezi Wealth-X'in 'Milyarder Nüfus Raporu'na göre, 2 bin 325 olan milyarder sayısı 2015'te yüzde 6.5 artışla 2 bin 473'e ulaştı. Süper zenginlerin varlıkları da yüzde 5.4 büyüme kaydederek 7 trilyon 683 milyar dolara yükseldi. Milyarderlerin serveti, Fransa, İngiltere, Almanya ve Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılasını geçerken, bu yıl 736 milyar dolar olması beklenen Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünü de 10'a katladı. 2 bin 473 milyarderi sadece ABD (17.9 trilyon dolar) ve Çin (11 trilyon dolar) ekonomisi ile New York Borsası'nda işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri (17.7 trilyon dolar) geçebildi. Mal varlığı 1 milyar doları aşan kişilerin hesaba katıldığı rapora göre, her 2.95 milyon kişi başına 1 milyarder düştü. Dünyada en fazla zengin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'yı kapsayan EMEA Bölgesi'nde görüldü. EMEA'da 1.013 milyarder yer alırken, Amerika kıtasında 782, Asya-Pasifik Bölgesi'nde 678 kişi listeye girdi. Avrupa'da 806, Ortadoğu'da 166, Afrika'da 41, Kuzey Amerika'da 628, Latin Amerika'da 154, Asya'da 645 milyarderin olduğu açıklandı. 5 kişinin serveti 50 milyar doların üzerine çıkarken, 33 kişi 25-50 milyar dolar, 110 kişi 10-25 milyar dolar, 224 zengin 5-10 milyar dolar, 813 kişi 2-5 milyar dolar ve 1.288 kişi 1-2 milyar dolara sahip. Wealth-X'in raporuna göre, milyar dolarlık bir servet oluşturmak için finans halen en elverişli sektör. Ancak finansta iş yapan milyarderlerin sayısı geçen yıl yüzde 5.5 geriledi, servetleri yüzde 6.6 oranında değer kaybetti.
Vatan

DÜNYA

Halep'te ölüm kalım savaşı
Suriye'nin başkent Şam'dan sonra en büyük kenti Halep'teki çatışmalar giderek şiddetleniyor. Şehir merkezinin doğusundaki semtlerde yaşayan muhalifler 7 Temmuz'da Esad rejimi güçleri tarafından kuşatma altına alınmasıyla başlayan çatışmalar kızıştı. Önceki gün muhalifler kuşatmayı güneyden kırdıklarını açıklamıştı. Bileşenleri arasında El Kaide'den ayrılıp adını Fetih el Şam Cephesi olarak değiştiren El Nusra Cephesi'nin de bulunduğu Fetih Ordusu da yaptığı açıklamayla tüm şehirde kontrolü sağlamak için savaşçılarının sayısını iki katına çıkaracaklarını duyurdu. Şam yönetimi ise şehre takviye gönderdi. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman Fransız AFP'ye yaptığı açıklamada, "Tahminen 2 bin Suriyeli, Iraklı, İranlı ve Lübnan'da üslü Hizbullah örgütüne bağlı savaşçı geçen pazar gecesinden bu yana Halep'e vardı" dedi. Rejime yakın Al Watan gazetesi de askeri uçakların silahlı gruplara karşı yoğun bombardıman gerçekleştirdiğini duyurdu. Muhalifler Rus uçaklarının da bombardıman düzenlediğini bildirdi. AFP, geçen hafta sonu Esad rejimi ve müttefiklerinin Halep'te savunmaya geçtiklerini, zira Fetih Ordusu'nun güneyden saldırıya geçip askeri akademiyi ele geçirerek kuşatmayı kırdığını duyurdu. Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman muhaliflerin de yığınak yaptığını belirterek, "Özellikle Fetih el Şam Cephesi'nden yüzlerce savaşçı Halep ve İdlib vilayetlerinin farklı yerlerinden Halep şehir merkezine ulaştı" dedi. Abdülrahman, "Hem savaşçılar hem de destekçileri için varoluşsal olan Halep'te büyük çarpışmaya hazırlık için her iki taraf da savaşçılarını yığıyor" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

İmparator tahttan çekiliyor
Japonya'nın 82 yaşındaki İmparatoru Akihito, yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle görevini yerine getirmesinin artık zor olacağını açıklayarak, tahtı bırakmak istediğinin sinyalini verdi. Daha önce kalp ameliyatı geçiren ve prostat kanseri teşhisi koyulan Akihito, kamuoyu önünde yaptığı açıklama, "Fiziksel durumumun gittikçe kötüleştiğini göz önüne aldığımda, şu ana kadar yaptığım gibi tüm varlığımla devletin sembolü görevini yerine getirmemin zorlaşmasından endişeleniyorum" dedi. Japon yasaları, imparatorun görevi bırakmasına yönelik bir hüküm içermiyor. Bu sebeple Akihito'nun "emekliye" ayrılması için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Akihito'nun tahttan çekilebilmesi ve yerine 56 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Naruhito'nun geçebilmesi için İmparatorluk İç Hukuku'nun revize edilmesi gerekiyor. Akihito'nun ardından tahta geçmesi planlanan Veliaht Prens Naruhito'nun bir kız çocuğu bulunuyor. Yalnızca ailenin erkek bireylerinin imparator olabildiği ülkede, cinsiyet konusunda değişim yapılması da gündemde. Uzmanlar, ailedeki erkek nüfusu göz önüne alındığında, mevcut veraset sisteminin gelecekte güvenilir olmadığı görüşünde.
Milliyet

Berlin, vize muafiyeti konusunda 'umutsuz'
Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye'nin ekim ayına kadar Türk vatandaşlarına vize serbestisi verilmesi gerektiği yönündeki beklentisinin gerçekleşmesi konusunda umutsuz olduğunu gösteren ifadelerde bulundu. Alman Bild gazetesine konuya ilişkin konuşan Steinmeier,"Vize muafiyeti ancak bununla bağlantılı şartların yerine getirilmesi durumunda sözkonusu olacaktır. Şu anda böyle bir durum mevcut değil" dedi. Almanya'nın darbe girişimini açık şekilde eleştirdiğini belirten Steinmeier, "Başından beri öğretmen, hakim ve gazetecilerin tutuklanması konusunu eleştiriyoruz ve eleştirmeye de devam edeceğiz. Ancak, darbe girişimini yapanların, siviller ve parlamentoya karşı acımasızca saldırdıkları Almanya'da tartışmalar arasında gözden kaçıyor. Bu nedenle şunu ifade etmeliyiz ki; Biz darbe girişimini açıkça kınıyoruz" dedi.
Milliyet

Hastanede intihar saldırısı: 63 ölü
Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'da korkunç bir intihar saldırısı düzenlendi. Kentteki bir devlet hastanesinin ana kapısında düzenlenen saldırıda 63 kişi hayatını kaybetti, 92 kişi yaralandı. İntihar saldırısı, sabah saatlerinde silahlı saldırıya uğrayan bir avukatın hastaneye getirilmesinden kısa süre sonra gerçekleşti. Belucistan Eyalet Valisi yaptığı açıklamada, 'bombalı saldırı bu sabah meydana gelen bir başka saldırıda yaşamını yitiren tanınmış avukat Bilal Anvar Kasi´nin cenazesini almak için gelen avukat ve gazetecilerin toplandığı sırada meydana geldi' dedi. Ölenler ve yaralananlardan çoğu avukat ve gazeteci. Pakistan Talibanı'na yakınlığıyla bilinen Cemaat- ul Ahrar grubunun sözcüsü İhsanullah İhsan, saldırıyı yazılı açıklamayla üstlendi. İhsan, hastaneye kaldırılan avukatın da kendileri tarafından vurulduğunu söyledi.
Star

Hillary clinton'ın merdivenle imtihanı
ABD'de Kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adına yarışmaya hazırlanan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın geçtiğimiz günlerde çekilen bir fotoğrafı, kamuoyunda eski first lady'nin başkanlık görevini yürütecek kadar sağlıklı olup olmadığı tartışması başlattı. Uluslararası haber ajanslarının servis ettiği fotoğrafların, Clinton'ın seçim kampanyası için gittiği Colorado eyaletinde çekildiği belirtiliyor. Fotoğraflarda 68 yaşındaki siyasetçinin, bir evin verandasında bulunan merdivenleri çıkarken yardımcılarına tutunduğu görülüyor. Dün fotoğrafları manşetine taşıyan Drudgereport internet sitesi, Clinton'ın 2009'da dirseğini kırdığını, 2011'de uçağa binerken düştüğünü, 2011'de ise beyninde oluşan kan pıhtısı nedeniyle operasyon geçirdiğini hatırlattı. Site, son fotoğraflar ışığında Clinton'ın kampanya ekibinin, başkan adayının sağlık durumuna ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapması gerektiği yorumunda bulundu.
Vatan

Fransa'nın aradığı şüpheliyi yine türkiye yakaladı
Fransa'da başkent Paris'te geçen yıl siyasi mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen silahlı saldırıya yardım etme suçlamasıyla yargılanan ve beraat eden bir kişi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne katılmak üzere Suriye'ye gitmeye çalıştığı şüphesiyle Türkiye'de gözaltına alındı. Fransız basınında çıkan haberlere göre, 12 kişinin öldüğü Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Seyit ve Şerif Kouachi kardeşlerin akrabası olan Murad Hamid adlı zanlı, ailesinin kaybolduğunu bildirmesinden üç gün sonra, 28 Temmuz'da Bulgaristan'dan Türkiye'ye girerken gözaltına alındı. Kouachi kardeşlerin saldırıdan sonra arabayla kaçmasına yardım ettiği şüphesiyle geçen yıl yargılanan ve serbest bırakılan gencin üzerinde silah olmadığı, ancak çantasında askeri kıyafet bulunduğu belirtildi. Fransız istihbarat kaynakları, Hamid'in bilgisayarında ve telefonunda bulunan bilgilerin Suriye'ye gitme niyetini ortaya koyduğunu açıkladı. Türkiye tarafından Bulgaristan'a gönderilen Hamid'in kısa süre içinde Fransa'ya iade edileceği duyuruldu. Fransa'nın yakalanan gençle ilgili soruşturma başlattığı ve hakkında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkardığı da kaydedildi. Türk yetkililer, Paris ve Brüksel saldırılarını gerçekleştiren IŞİD militanlarının bir bölümünü, eylemlerinden aylar önce yakalayarak ülkelerine iade etmişti.
Vatan

'Sen ödersen biz de öderiz'
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiği mektupta, Tahran'ın 2 milyar doları bulan yabancı bankalardaki mal varlığının serbest bırakılması için Washington'dan yardım istedi.Gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimlerinde aday olacağı söylenen Ahmedinejad, paranın İran'ın denetimine verilmesi halinde, ülkesiyle bağlantılı saldırılarda ölen ABD vatandaşlarının ailelerine yönelik tazminatların da bir an önce ödenebileceğini vurguladı.
Vatan

POLİTİKA

Körükle gidiyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenikapı'dan memnun ayrılmış. Çoğunluğu AK Partili kalabalığa seslenmeyi 'fırsat' olarak gören Kılıçdaroğlu, o atmosferin devam etmesi isteğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın idamla ilgili sözleri için, "Cumhurbaşkanı, bunun olmayacağını biliyor, bilmesi gerekiyor. Bu konuda kamuoyunu sakinleştireceğine körükle gidiyor" dedi, Hürriyet okurlarıyla şu görüşlerini paylaştı: "İnşallah dünkü (önceki gün) atmosfer devam eder, uzlaşma hâkim olur. Ancak sıkıntılı bir tablo var. Cumhurbaşkanı orada idam tartışmasına girdi. Bütün bu olup bitenden ders almamış gibi, 'Getirin imzalayayım, bitirelim' diyor. Olmayacağını biliyor, bilmesi gerekiyor. Bu konuda milleti sakinleştireceğine körükle gidiyor. Adalet Bakanı çıkıp açıklama yapmalı. 'Bugün idam çıksa bile hukukun evrensel kuralları gereği lehe olan kullanılır ve geriye yürütemezsiniz' demeli. Bu miting Cumhuriyet tarihinin en büyük mitingi ise ki öyle olduğunu söylüyorlar, orada kalıcı şeyler söylemek, yol haritası koymak gerekirdi. Türkiye bu noktaya tesadüfen gelmedi. İzlenen politikalar bizi buraya getirdi. 12 maddeyi bu nedenle sıraladım. Orada eğitim de var, medya özgürlüğü de Özeleştiri çağrısı da var, camiye kışlaya siyaset karıştırmama çağrısı da İktidar, Cumhurbaşkanı, Yenikapı'daki atmosferin devam edebilmesi için orada sıraladığım 12 maddeyi dikkatle okumalı ve gereğini yapmalı. Bu konuda atacakları her adımı destekleyeceğimi kendilerine anlattım. İktidar ve muhalefet birlikte hareket edersek üstesinden geleceğiz. Yargı alanında adım atabilir, anayasayı değiştirebiliriz.
Hürriyet

Avrupa ve ABD bizi yalnız bıraktı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız Le Monde gazetesine verdiği röportajda Avrupa ve ABD'nin 'empati' yoksunu olduğunu ve Türkiye'yi yalnız bıraktığını söyledi. Fransız gazetecilerle cumartesi sabahı İstanbul'da gerçekleşen görüşme, darbe girişiminin ardından Batılı medya kuruluşlarına verilen ilk röportaj oldu. 'Batılı liderlerin darbecilerle aynı tarafta durduğu' beyanının hatırlatıldığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok sayıda liderin kendisini telefonla arasa da, yaşanan durumun sıradan bir terör saldırısı olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı, Erdoğan "Charlie Hedbo saldırısında tüm dünya ortak bir tavır aldı. Başbakanımız da (Ahmet Davutoğlu) Paris'teki yürüyüşe katıldı. Dünya liderlerinin Türkiye'deki olaylardan sonra da aynı tavrı göstermesini ve darbeyle ilgili klişe söylemlerde bulunmamalarını dilerdim. Ya da buraya gelmelerini. Batı dünyası sahip çıktığı değerler konusunda tutarlı değil. Maalesef Batı Türkiye insanlarını yalnız bıkratı. Batı, tutuklamalardan ve görevden almalar konusunda da canlarını sıkmamalı. Devletin sivil çalışanlarını kovma ve işten çıkarma hakkı vardır ve Türkiye Batılı ortaklarına böyle bir konuda hiç karışmamıştır."
Milliyet

Abd, bir tercih yapmak zorunda
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Kamu personelimizin izin yasağı kaldırıldı. Bayram tatili de büyük ihtimal 9 gün olacak" dedi. ABD'ye önceki günkü Yenikapı'da toplanan mitingi örnek göstererek seslenen Kurtulmuş, "7 Ağustos milattır. Mitingden sonra ABD, Gülen'i saklama, koruma kollama konusunda da ciddi tereddütler geçirdiğini düşünüyorum. ABD yöneticileri durumlarını yeniden gözden geçirecektir" dedi. Gözaltına alınan yabancılarla ilgili konuşan Kurtulmuş, Hatay'da yakalanan ve istihbarat ajanı olduğu iddia edilen kişi ile ilgili olarak, "10 yabancı uyruklu hakkında işlem yapıldı. Hatay'dan sınıra giren bir yabancı yakalandı" bilgisini verdi. Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, şunları söyledi: Bu mitingin artçı etkileri görülecektir. Bu darbeci teröristleri anlamayan ya da anlamak istemeyen çevrelerin, bundan sonra demokrasiye sahip çıkan kararlılığı sayesinde anlamakta zorlandıklarını anlamaya başladıklarını göreceğiz. 7 Ağustos milattır. Mitingden sonra ABD yetkilileri Gülen'i saklama koruma kollama konusunda da ciddi tereddütler geçirdiğini düşünüyorum. Terör örgütüne elebaşına insanlar bu kadar açık şekilde karşı oluşunu ortaya koyduktan sonra ABD yöneticileri de durumlarını yeniden gözden geçirecektir. ABD tercih yapmak zorunda. Binlerce insanı yaralayan, öldüren darbenin terörist elebaşını ya tutacaklar ya da 79 milyonun isteklerine kulak vereceler. Yenikapı, yeni bir kapı olmuştur. Yeni bir siyaset tarzına dönüşmesi için bir kapı olmuştur. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden itibaren kamu diplomasisi alanında çalışmalar yürütülüyor. Dışişleri, AB bakanlıkları ve KDK, bu darbe arkasındaki FETÖ'cü çetesini anlatmak için kolları sıvadı çalışıyor. Anlamak istemeyenler anlayamadıkları için değil anlamak istemedikleri için anlamıyordu. Bu mitingin onların da gözünü açtığını düşünüyoruz. (ABD neden 79 milyondan korkmalı?) Bunu söylerken tek yumruk olarak halk darbeye karşı çıktı, sağcı solcu herkes çıktı. Herkes 'demokrasi' dedi. Bir kısmı darbeden yana bir kısmı karşı olsa başka olurdu. İstinasız 79 milyon. İstisnası vardır ama saymaya değmez. Tamamı FETÖ'ye darbeye karşı, tamamı eşkıyanın getirilmesini istiyor. ABD'liler de akıllıdır. Onun için de yeni bir dönem başlamıştır. Bugün itibariyle kamu personelimizin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabilecekler. Kurban Bayramı tatili de büyük ihtimal 9 gün olacak ama henüz kararı gelmedi. Genel tedbir kısmı var, kişisel bazda tespit yapılması için yıllık izinler durdurulmuştu, bu kaldırıldı tüm memurlar için devam eden soruşturmalar var açığa alınma var, hakkında soruşturma açılan var savcılığa giden var. Savcılık kararı ayrıdır. İnsanların yıllık izne çıkması kararı idaridir, geri alıyoruz herkes devlet memuru olan herkes hocalar da dahil yıllık izne çıkabilecek. (14 Ağustos'ta yeni bir kaos girişimi iddiaları) 216 firarı asker var. Bunlar görünen kısmı FETÖ, aysbergin kalan kısmı altında görünmeyen büyük bir kısım var diyoruz. 'Vazgeçtiler' diye düşünmek saflık olur. Bir daha Türkiye'de askeri darbe yaparak yönetime el koyma şeklinde operasyonları yapmaları mümkün değildir. Bir daha Türkiye'de kimse darbe yapamayacak. Darbe tehdidi kalmadı. Bu örgüt Türkiye'ye zarar vermek için geride kalan unsurları ve Türkiye düşmanları ile devam edecek. En ufak istihbarat değerlendiriliyor. Bu çerçevede siber saldırı mı başka saldırı mı yaparlar hepsini önleyecek çalışmalarımız var.
Milliyet

'Ya terörist başı ya 79 milyon'
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Ak Parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle: "Bundan sonra Amerikalı yetkililer tercih yapmak durumunda. Ya bir darbenin, insanları katleden, binlerce insanı yaralayan bir darbenin elebaşısını tutacaklar, ya da 79 milyon insanın talebine yanıt verecekler." FETÖ çetesini anlamak istemeyen çevrelerin sanıyorum ki bundan sonra da halkın demokrasiye sahip çıkan kararlılığı karşısında anlamakta zorlandıkları bazı şeyleri şimdi daha kolay anlayacağını söyleyebiliriz. Bu darbe teşebbüsü çok daha yalın bir şekilde görünecek, birçok çevre istese de istemese de Türkiye demokrasisinden yana tavır alma mecburiyetinde olacaktır. "Yenikapı, Türkiye'nin yürüdüğü yeni bir kapı olmuştur. Yeni bir siyaset tarzına yeni bir kapı olmuştur. Yeni ve güçlü Türkiye'ye geçiş için önemli bir geçiş ve kapı olmuştur. Bir milattır, yeniden doğuştur. Maşeri vicdanın ortaya koyduğu muhteşem bir mitingtir. Tüm milletin darbelerin karşısında olduğunu gösterdiği önemli bir milli duruştur. Dünkü İstanbul ve 80 ildeki mitinglerimiz dosta moral, kuvvet, düşmanlarımıza korku salmış bir milli duruştur. 25 milyon vatandaşımız ülkemizde demokrasi nöbetine katılmıştır. Dün yine emniyetin kayıtlarına göre İstanbul'da 5 milyon vatandaşımız mitinge katılmış, Türkiye'deki diğer illerde yaklaşık 10 milyon insan meydanları doldurmuştur. " "Ekonomideki reform hareketlerini ele aldık. 65. Hükümet'in en önemli alanları ekonominin üretim ve ihracat odaklı faza geçmesiydi. Halkımız ve ekonomi çevreleri rahat olsun. Yine bugün gündeme gelen, TBMM'ye göndereceğimiz bir kanun tasarısı var. Ekonomik reform paketlerinde şunu söylemiştik. İşadamlarının taşınırlarının bankalara teminat olarak vermesinin kolaylaştırılması. Bunu yasalaştırıyoruz inşallah. Bugün itibariyle TBMM'ye gidiyor. İşadamlarımız sadece taşınmazlarını değil aynı zamanda taşınırlarını da rehin olarak verebilecek, teminat olarak gösterebilecek. Bu özellikle Türkiye'nin ana omurgasını oluşturan KOBİ'lerimiz için hayat damarı olacaktır. Finansmanda oldukça zorluk çeken, maliyetlerin yüksekliği dolayısıyla kendilerini finanse etmekte zorlanan bu kesim için önemli bir finansman olacaktır."
Vatan

SPOR

Fenerbahçe, Pereira döneminde askıya alınan bilimsel çalışma yöntemlerine dün geri dönüş yaptı. Yönetimin, Portekizli hocanın metodundan memnun olmaması üzerine, takımın bundan sonra kondisyon ve güç antrenmanlarına ağırlık vereceği öğrenildi. Pereira, geldiği günden beri bilimsel çalışmalar yerine güç idmanlarının yer aldığı antrenmanlar yaptırmıştı. Bilimsel çalışmalara inanmadığını belirten Pereira, sezon başlarında gelenekselleşen laktat testlerini de yaptırmamıştı. Bu nedenle sarı lacivertlilerin geçtiğimiz sezon güç ve kondisyon sıkıntısı yaşadığı ciddi tartışma konusu olmuştu. Yönetim, Portekizli teknik adamın günümüz sistemine uyan yöntemleri kullanmaması üzerine, mevcut antrenman sistemine müdahale etti.
Hürriyet

Rio Olimpiyatları'nda şu ana dek kayda değer bir başarı kazanamayan Türkiye'nin tesellisi, genç sporcu Tutya Yılmaz oldu. Artistik cimnastikte yarışan 17 yaşındaki milli sporcu elenerek organizasyona veda etse de, sergilediği performansla gönüllerde taht kurdu, gelecek için umut verdi. Tutya Yılmaz atlamada 13.733, asimetrik barda 12.166, denge aletinde 14.500, yer alıştırmalarında 12.733, toplamda 53.132 puan aldı. Serilerini tamamladıktan sonra finale kalıp kalmayacağını belirleyecek diğer sporcuların puanlarını beklemeye başladı. Turu geçmeye çok yaklaşan genç yıldız, Türkiye saatiyle pazarı pazartesiye bağlayan sabah saatlerinde açıklanan sonuçlarla yıkıldı. Finali kılpayı kaçıran Tutya Yılmaz buna karşın sporseverlerin büyük beğenisini topladı ve alkış aldı. Pazar gecesi twitterda trend topic olması ve cimnastik mücadelesini canlı yayınlayan Youtube kanalını o esnada ülkede binlerce kişinin izliyor olması bunun kanıtıydı. 17 yaşındaki Yılmaz, Türk cimnastik tarihinde olimpiyatlara katılan en genç sporcu olarak tarihe geçti. Türkiye olimpiyat kafilesinin de hali hazırda en genç kız sporcusu unvanıyla Rio'da bulunan Tutya'nın yükselişi sürpriz değildi. İTÜ Spor Kulübü sporcusu olan Yılmaz, 8 yaşından beri Türkiye şampiyonluğunu kimseye kaptırmıyordu. Türkiye'den olimpiyatlara giden ikinci kadın jimnastik sporcusu olarak dikkat çekmesinin yanında henüz lise çağında bu başarıya ulaşması da, gelecek için umutlananlara haklı destekçi oldu.
Milliyet

Beşiktaş, İsmail Köybaşı'nın ayrılmasıyla sol bekte doğan boşluğu Adriano ile giderdi. Kartal, Barcelona'dan aldığı Brezilyalı oyuncuya dün 3 yıllık imza attırdı. Bonservisi 600 bin euroya alınan 32 yaşındaki oyuncu 3 yılda 6 milyon 50 bin euro garanti para alacak. Ayrıca Adriano'ya puan başına da 4 bin euro ödenecek. İmza töreninde konuşan Adriano, şunları söyledi: "Orman'a teşekkür ederim, transferde büyük bir emeği var. 5 sene Sevilla'da 6 sene Barcelona'da oynadıktan sonra doğru anda doğru kulüpteyim. Şu anda ilk günkü gibi midemde kelebekler uçuşuyor. Camiamıza beni karşılama şeklinden dolayı da çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz sezon şampiyon olduk." "Her gün kendimi daha iyi hissediyorum, hiçbir adaptasyon sorunu yaşamadım. Saha içerisinde dil problemi de ortadan kalkıyor. Büyük takımlardan geldim, şampiyonluk ve kazanma alışkanlığım var. Burada da kazanmaya alışık bir takım var. Beşiktaş için kupalar kazanmaya devam edeceğiz. Beşiktaş bunu hak ediyor. Eşim de gayet mutlu ve mükemmel bir şehirdeyiz."
Star

Galatasaray, Hertha Berlin'den transfer ettiği Tolga Ciğerci ile 3 yıllık sözleşme imzaladı. Florya Metin Oktay Tesisleri'nde düzenlenen törende açıklamalarda bulunan Tolga, "Hedefim takıma yardım etmek. İnşallah iyi performans sergilerim. Melo ya da orada kim oynadıysa, benim stilim farklı. Kendi stilimi göstermek istiyorum" dedi. Transferine emeği geçenlere teşekkür eden Ciğerci, "Küçüklükten bu yana hayalim G.Saray'da oynamaktı. İnşallah Galatasaray'da başarılı olurum. Galatasaray'da Almanya'da oynayan isimlerle kontağım yok. Hepsiyle burada tanışacağım. Üzerimde Muhammed Ali'nin tişörtünün olmasının bir anlamı yok. Muhammed Ali iyi bir boksördü" diye konuştu. Bu arada Galatasaray, Tolga Ciğerci'yi kadrosuna kattığını KAP'a bildirdi. Sarı-Kırmızılılar, Hertha Berlin'e 3 milyon euro bonservis bedeli ödeyecek. Gurbetçi oyuncu ise 2'şer milyon eurodan 3 yılda toplam 6 milyon euro alacak. Tolga'nın 8 milyon euro net ödemek şartıyla 2017-2018 sezonu sonunda sözleşmeyi feshetme hakkı bulunuyor.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme