12 Ağustos 2016 Cuma

12.08.2016 Genel Gündem12.08.2016

GÜNDEM

Polis De Çilingir De Aynı
Kırklareli'nde yaşayan gazeteci Haydar Meriç'in cesedi, 2011'de kaybolmasından 20 gün sonra Düzce'nin Akçokaca ilçesi sahiline vurdu. 5 yıl boyunca aydınlatılamayan cinayetin sırrı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 2 yıldır sürdürdükleri çalışmalar sonunda gün ışığına çıkmaya başladı. Savcı Hasan Yılmaz'ın yürüttüğü Meriç cinayeti soruşturmasında haziran ayında İzzet Otyakmaz, İbrahim Güneş, Mehmet Demirbilek, Emrah Uslu, Adem Akpınar, Kahraman Küllücek, Abdül Köksal, İbrahim Şimşek, Bekir Mert tutuklanmıştı. 1.5 aylık sürede ise soruşturmada çok önemli gelişmeler yaşandı. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve MHP kasetleri komplosunda 'şüpheli' polislerle, Meriç cinayetinin 'şüphelisi' polisler ortak çıktı. Savcılığın tespitlerine göre, İstihbarat Daire Başkanlığı'nda kurulan 25-30 kişilik polis ekibi yasa dışı izleme, dinleme ve evlere yerleştirilen kameralı komplolarda görev yaptı. İşte bu polislerden İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevli ve Meriç cinayeti soruşturması kapsamında tutuklanan Mehmet Demirbilek, Abdül Köksal ile halen firari olan Enes Çiğci ve Serkan Keskinkılıç, Deniz Baykal ve MHP kasetleri komplosunda da yer aldıkları iddia edilen şüphelilerdi. Bu ekibi ise eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcıları Lokman Kırcılı ile Gürsel Aktepe'nin yönettikleri öne sürüldü. Ortaya çıkan gelişemeler bununla kalmadı. Haydar Meriç'in Kırklareli'ndeki evine gizlice girmek için Ankara'dan getirdikleri çilingir bile aynı çıktı. Haydar Meriç ile son telefon görüşmesini yapan E.Y. adına kayıtlı telefon ile baz sinyalleri kesişen telefon hattının sahibi İ.V. gözaltına alındığında sürpriz bir gelime yaşandı. Bu telefon hattı İ.V. tarafından Tarkim Havacılığın eski Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Bayındır'a verilmişti. Darbesi öncesi yurtdışına kaçan İbrahim Faruk Bayındır, dinlenen bu telefondan 23 Temmuz'da aradığı Ferhat Bayındır'a kaçmasını söyledi. Polis 26 Temmuz'da Ferhat Bayındır'ı gözaltına aldı.
Hürriyet


648 Hâkim-Savcıya Gözaltı Kararı
HSYK 2. Dairesi, önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ iddiasıyla soruşturma başlattığı 648 hakim savcının açığa alınmasına karar vermişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün açığa alınan 648 hakim savcıdan Ankara ve bağlı adliyelerde görev yapan 27 hakim savcı hakkında arama ve gözaltı kararı verirken, diğer illerde görevli hakim ve savcıların gözaltına alınması için de görev yaptıkları illere yazı gönderdi. Haklarında açığa alma ve gözaltı kararı verilenler arasında, 31 Danıştay, 56 Yargıtay tetkik hakimi ile 59 idare ve vergi mahkemesi üyesinin de olduğu öğrenildi. Açığa alınan ve haklarında gözaltı kararı verilen hakim ve savcıların odalarında da arama yapıldı. HSYK 2. Dairesi'nce açığa alınan hakim savcılar arasında dikkat çekici isimler yer aldı. Açığa alınan savcılar arasında, 12 Eylül darbesi, Turgut Özal'ın ölümü ve 28 Şubat davalarının savcısı Kemal Çetin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasındaki 'Parsel Parsel' davasının hakimi Can Aysan, 17-25 Aralık sürecinde Kamu İhale Kurumu ve TCDD'nin yüksek hızlı tren ihalelerindeki usulsüzlük iddialarını soruşturan Ankara savcısı Hakan Büyükabacı'nın da olduğu bildirildi. Şemdinli ve Van soruşturmalarını yürüten Savcı Ferhat Sarıkaya'nın, Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ve cezaevinde intihar eden Genel Sekreter Enver Arpalı'nın tutuklanmasından sonra ifadesinde 'Beni alnımdan öptü' dediği eski Van Başsavcısı, halen Elazığ savcısı olan Kemal Kaçan'ın da açığa alınan ve gözaltı kararı verilen isimler arasında olduğu öğrenildi. Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü hakkındaki soruşturmayı yürüten eski özel yetkili İzmir Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç'in de açığa alınanlar ve gözaltı kararı verilenler arasında olduğu bildirildi. Açığa alınıp gözaltı kararı çıkanlar arasında, Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polisin yargılandığı duruşmada uyuduğu iddia edilen Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin'in de olduğu öğrenildi.
Milliyet

Havalimanlarına Güvenlik Kalkanı
Darbe girişimi sırasında özellikle Ankara ve İstanbul'un hava sahasında yaşanan olaylar, hükümeti harekete geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan uçağın Dalaman'dan İstanbul'a gelişi sırasında yaşanan sıkıntılı süreç ile darbe girişimcilerinin Ankara ve İstanbul hava sahasını bloke etmesi sivil havalimanlarının uçuş güvenliğinin yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. IŞİD'in de İstanbul Atatürk Havalimanı'nı hedef alan terör eylemiyle havalimanlarının yer ve hava güvenliğinin sağlanması çerçevesinde, önceliğin uluslararası havalimanlarında olması koşuluyla yerden havaya atılan füze ve roket sistemleriyle hava sahası güvenlik kalkanı oluşturulması kararı alındı. Karar uyarınca, sivil havalimanlarından sorumlu olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın koordinesinde TSK ve Aselsan'ın katılımıyla 'yerden havaya yönelik koruma kalkanı' oluşturulacak. Buna göre, halen Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde havalimanlarında faaliyet gösteren uçuş kontrol kulesindeki hava radar izleme sistemine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilgili birimlerince kurulacak yeni hava güvenliği sisteminin uyumu sağlanacak. Böylelikle, uçuş kontrol kulelerindeki görevlilerinin izleyeceği radarlara "tanımlanamayan hava aracı" girdiğinde TSK'nın sistemi devreye girecek. Hava aracıyla kurulmaya çalışılacak, iletişimin olumsuz olması halinde TSK'nın hava güvenlik sistemi yerden havaya roket veya füze fırlatarak tanımlanamayan hava aracı etkisiz hale getirilecek. Hava sahası güvenlik sisteminin kurulmasına öncelikle ülke genelindeki uluslararası uçuşların yapıldığı 11 havalimanından yapılacak. İstanbul'daki Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının dışında Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Antalya, Antalya Gazipaşa, Bodrum ve Dalaman havalimanları kurulacak yeni sistemim içinde yer alıyor. İçişleri Bakanlığı, havalimanlarında görev yapan personelin GBT kayıtlarının yanısıra güvenlik soruşturmalarının yaptırılması konusunda valiliklere talimat verdi. Valiliklere genelge gönderen bakanlık, havalimanlarının stratejik tesis olarak değerlendirildiğini belirtirken valiliklerin 5442 sayılı İl İdaresi Yasası'nın verdiği yetkiyle stratejik tesislerde çalışan personel için GBT kaydının yanısıra güvenlik soruşturması yapılmasının gerektiği kaydedildi.
Milliyet

'Af Çalışması Yok'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kamuoyunda artan af tartışmaları nedeniyle sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da, öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada yeni hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında bir genel af olabileceği iddialarına ilişkin, "Bu nereden çıktı, nasıl çıktı bilmiyorum. Ama af konusu değil bizim gündemimizde, zihnimizde kesinlikle yoktur. Böyle bir konu olamaz" ifadelerini kullandı. Meclis'e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcı, "Türkiye, terörle çok yoğun, etkin bir şekilde mücadele ederken aftan söz etmek, akla mantığa sığmaz, büyük bir haksızlık. Biz de hiçbir zaman haksızlıkların aracı olmayız, müsaade etmeyiz. Af konusu bizim gündemimizde yoktur. Zihnimizin herhangi bir yerinde de afla ilgili herhangi bir yer söz konusu değildir" diye konuştu
Vatan

4 Yıl Sonra Elçilikte İfade
Wikileaks platformunun kurucusu Julian Assange'ın İsveçli savcılar tarafından "önümüzdeki haftalarda" sorgulanacağı bildirildi. Ekvador Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Assange'ın Ekvador'un Londra Büyükelçiliği binasında İsveçli savcılara ifade vermesi için bir tarih belirleniyor. Assange Haziran 2012'den bu yana elçilik binasında yaşıyor. Her şey iki kadının 2010 yılının Ağustos ayında Stockholm'de bir karakola giderek Assange hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla başladı. Kadınlar ifadelerinde Assange ile birbirlerinin varlıklarından habersiz olarak cinsel birliktelik yaşadıklarını anlattılar. Bu nedenle Assange'ın kendilerine AIDS bulaştırmadığından emin olmak istediklerini belirten kadınlar, Assange'a HIV testi uygulanmasını talep ettiler. Bunun üzerine Assange hakkında İsveç'te "Tecavüz ve cinsel taciz" suçlamalarıyla yasal işlem başlatıldı. Dava savcılığa intikal etti. Dosyayı inceleyen Stockholm Savcılığı bir suç işlenmediğine kanaat getirip dosyayı kapattı. Ama kısa bir süre sonra Göteborg Savcılığı dosyayı raftan indirerek, yeniden incelenmesine karar verdi. İnceleme hâlâ tamamlanamadı. Şu ana kadar da dava açılmadı. Assange hakkındaki yakalama kararı aslında İsveç'e iade edilmesi için çıkarıldı. İsveç makamları hakkındaki suçlamadan dolayı Assange'ın ifadesine başvurmak istiyor. Ama İsveç Assange'ı ABD'ye iade etmeme garantisi vermiyor. ABD'ye iade edilmesi demek ise ABD'de ciddi sıkıntılar yaşayacağı anlamına geliyor. Wikileaks 2010'da Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili belgeler ve büyükelçiliklerin değişik ülkelerle ilgili özel notlarını ifşa etmişti.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 127,1004-127,1948       
ABD Doları 2,9578-2,9594/ Euro 3,2934-3,2952/ İngilizSterlini 3,8331-3,8377

Sözleşmeli Atanacaklar
Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz, bundan sonra bütün öğretmen atamalarının kadrolu değil sözleşmeli yapılacağını belirterek, "Öğretmenler 4 yılın sonunda kadroya alınacak 6'ncı yılında tayin isteyebilecek. İhtiyacımız doğrultusunda ekim ayının ardından şubat 2017'ye kadar bir atama daha yapabiliriz" dedi. FETÖ soruşturması kapsamında 33 bin öğretmenin açığa alındığını, 2 bin 114 eğitim kurumu kapatıldığını da söyleyen Bakan Yılmaz, kapatılan okullardaki 138 bin öğrencinin 60 bininin devlet okullarına, 20 bininin özel okullara geçtiğini açıkladı. Eğitim muhabirleriyle ilk kez bir araya gelen Yılmaz, özetle şunları söyledi: "KPSS sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar için belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılacak. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumlarında öğretmen kadrolarına atanacaklar. Öğretmen kadrolarına atananlar aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri de uygulanmayacak. Bundan sonra bütün öğretmenler sözleşmeli atanacak. Öğretmenlerin sözleşme süreleri birer yıl yapılacak. 1 yılın sonunda sözleşmeleri feshedilmeyenlerin sözleşme süreleri takip eden yıl içinde geçerli olacaktır. 4 yılın sonunda başarılı olanlar kadroya geçecek. 2 yıl aynı okulda zorunlu hizmet verdikten sonra yer değiştirme talebinde bulunabilecek." Öğretmenlerin 6 yıllık zorunlu hizmetleri döneminde eş durumundan tayin talebinde bulunulamayacağını da kaydeden Yılmaz, "Aile birliğinin sağlanması için öğretmen sabit kalacak, kamu görevlisi eşinin tayini öğretmenin olduğu il ve ilçeye yapılacak. 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması 10 Ekim'de yapılacak. Bir defaya mahsus bu öğretmenlere 6 aylık stajer eğitimi verilmeyecek. Öğretmen atamaları şubat aylarında yapılacak ancak FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan 33 bin öğretmenin ihracı nedeniyle oluşan ihtiyaca göre Şubat ayından önce bir atama daha yapılabilecek. Bize, 'şubat ayında kadrolu atama olacaksa ona girelim' diyorlar. Bundan sonra sözleşmeli atama yapılacak" dedi.
Hürriyet

Bankalar Az Kazanıp Daha Çok Dağıtsın
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, FETÖ'nun darbe girişiminin ardından ekonominin hızla toparlanmasını sağlayacak eylem planını açıkladı. "Daha güçlü bir Türkiye için koşuyoruz" başlığı ile hazırlanan eylem planında, "Çok daha dinamik olacağız, tıkanan noktalar olursa daha hızlı aksiyon alacağız" ifadesi yer alıyor. Gazetelerin ekonomi yöneticileri ile eylem planının ayrıntılarını paylaşan Nail Olpak, "Devlet yeniden yapılanıyor. Biz boşlukları doldurmak değil, doğru yerde katkı sağlamak istiyoruz" diye konuştu. Darbe girişiminin sebep olduğu olumsuz etkinin yurt içinde kısa sürede bertaraf edildiğini ve panikleyecek bir durumun olmadığını belirten Olpak, "OHAL ekonomiye katkı verdi. İçeride işler normale dönüyor, ancak dışarıda sıkıntı var. Bunun da bertaraf edilmesi için adımlar atmalıyız. Bizzat giderek, yabancıları ve yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek, üretimin normal şartlarda devam ettiğini göstermeliyiz" dedi. Bu çerçevede "20. Uluslararası İş Forumu" ve "2. Global Satellite Show" etkinliklerini planlandığı gibi düzenleyeceklerini anlatan Olpak, "MÜSİAD önümüzdeki süreçte yurtiçinde ve dışındaki ağlarını genişletecek. Şube ve temsilciliklerin sayısını artıracağız. Daha aktif şekilde rol alacağız. Daha güçlü bir Türkiye için çabalayacağız" değerlendirmesinde bulundu. Bu süreçte bütün kurum ve kuruluşların aynı duyarlılığı sergilemesi gerektiğini vurgulayan MÜSİAD Başkanı Olpak, özellikle kamu bankalarına ekonominin finansmanı noktasında önemli bir görev düştüğünü kaydetti. Olpak, şöyle devam etti: "Eskiden kamu bankaları görev zararı yazardı. Şimdi ise milyarlarca TL kâr ediyor. Kamu bankaları, evet kâr etsin, ama asıl misyonları ekonomiye finansman sağlamaktır. Bunlar 4 milyar TL kâr edeceğine 1 milyar TL kâr etsin, 3 milyarı ise ekonomide kaldıraç etkisine sebep olacak şekilde kullansın. Beklentimiz budur."
Türkiye

Faizde Düşüşün Arkası Gelecek
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "(Bankalar) Kredi geri çağırmayı piyasanın şartlarından dolayı bir fırsatçılığa çevirip farklı saiklerle yapıyorsa buna kesinlikle izin vermeyiz. Buna karşı gereken tedbirleri alırız" dedi. Akben, AA'ya yaptığı açıklamada, bankacıların, 'Bazı bankalar konut kredilerinde faiz oranlarını düşürdü. Kredi faiz oranlarında düşüşün devamı için maliyetlerin düşürülmesi ve bazı makro ihtiyati tedbirler alınmalı' yönündeki çağrılarına ilişkin, maliyet konusunun bankadan bankaya değiştiğini ve farklılık arz ettiğini söyledi. Finansmanın mevduat, öz kaynak ve borçlanma tarafı olduğunu hatırlatan Akben, şunları dile getirdi: "Mevduatta faizi yükseltme yarışı otomatik olarak kredilere de yansıyor. Bankalar mevduat yarışından vazgeçmeli. Kredilerdeki gecikme oranları da önem arz ediyor. Gider tarafı ayrıca önemli. Bu konuya sadece bir pencereden bakamayız. Faiz oranları yıllık yüzde 7 - 8 olduğu dönemde de bankalar bu işlerden para kazandı. Piyasa şartlarıyla birlikte kredi faiz oranlarının daha makul seviyelere geleceğini düşünüyoruz. Bu bir başlangıçtır, bunun arkası gelecektir." Konut kredi faiz oranlarındaki düşüşle tüketicilerin yapılandırma yapıp yapamayacağına ilişkin bir soru üzerine Akben, daha önce denizcilik, turizm ve enerji sektörleri, terör nedeniyle de sıkıntılı bölgelerde yapılandırmaya ilişkin düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Akben, bu tür konularda BDDK'nın yardımcı olduğunu ifade ederek, "Eğer sektörel bozulma söz konusu ise o konularda yardımcı oluruz. Konut kredilerinde yeniden yapılandırmanın şartları var. Yüksek faizden borçlanmış ve faiz düşmüşse tüketici lehine bir şeyler yapılabilir" dedi.
Milliyet

Dört Dörtlük 3. Köprü
Asya ile Avrupa yakasını üçüncü kez birleştirecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak. 1.408 metre uzunluğa sahip, 4.5 milyar lira maliyetli mega projede hazırlıklar son aşamaya gelmiş durumda. Her iki yönde 4'er şeritli inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde aracımızla 5 kilometrelik test sürüşü yaparken, konforlu seyahatin keyfine vardık. Garipçe ile Poyrazköy arasında inşa edilen 1408 metre uzunluğundaki köprü şimdiden dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını elde etti. Kuzey Marmara Otoyolu'nun Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alan 95 kilometrelik bölümünün 60 kilometresi otoyol, 35 kilometresi ise bağlantı yolu olacak. Kuzey Marmara Otoyolu tamamlandığında Gebze Şekerpınar Balcık'tan başlayan güzergah, Akfırat Tepeören ve Kurnaköy sapağına yakın bir noktadan geçerek Sultanbeyli'nin ormanlık alanlarından ilerleyecek. Samandıra ve Alemdağ'ın mücavir alanlarından geçecek otoban Alemdağ Ormanı'na girdikten sonra, Beykoz İshaklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy'ün ardından da üçüncü köprüye bağlanacak. Üçüncü boğaz köprüsüyle Avrupa yakasına bağlanacak güzergah Garipçe'den sonra Uskumruköy ile Demirciköy'ün arasından geçip Arıköy'ün arkasından Belgrad Ormanları'na girecek. İleride de Tayakadın ve Baklalı'nın yanından Hadımköy'e uzanacak. 4 şeritli otoban, Büyükçekmece Gölü'nün kuzeyinden, Çatalca İnceğiz'deki tarlaların içinden ilerleyerek Silivri Gazitepe'de yapılacak üçüncü havalimanını teğet geçerek TEM Otoyolu Kınalı çıkışında bitecek.
Milliyet

Konutta Faiz İndirimiyle Bir Araba Parası Cepte
Emlak Konut ve GYODER'in başlattığı kampanyalar ve Cumhurbaşkanı Recap Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından başlayan konut kredisinde indirim süreci vatandaşın cebine yansıyacak. Konut alımında vatandaşların en büyük derdi olan kredi faizlerinin yüzde 1'in altına çekilmesiyle 100 bin liralık 10 yıl vadeli kredi kullanan bir kişi bu süreçte neredeyse bir araba parası kazanç elde etmiş olacak. Yapılan hesaplamaya göre 10 yıl vadeli bir konut kredisinde 1.25'lerde olan faizle kredi çeken bir kişinin aylık geri ödemesi bin 613 lirayı buluyor. Şu anda ise yüzde 0.95'e inen faiz oranıyla aynı tutarda kredi alan bir kişinin aylık ödemesi bin 400 liraya düştü. Buna göre aylık kredi geri ödemesinde 213 liralık düşüş oldu. Böylece 10 yılın sonunda vatandaşın cebinde kalan para 25 bin 560 lirayı buluyor. 10 yıl vadeli 200 bin liralık kredi kullanımında ise vatandaşın cebinde yaklaşık 51 bin liranın kalmasını sağlayacak. Söz konusu koşullar altında bankaya ödenen toplam miktar yaklaşık 368 bin liradan 317 bin liraya, aylık ödemeler ise 3 bin 67 liradan 2 bin 639 liraya inecek. Konut faizlerinin düşmesini değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, faizlerdeki düşüşle birlikte alt gelir grubunun daha kolay ev sahibi olabileceğini söyledi. Tellioğlu "Türkiye'de yıllık ortalama 1 milyon 200 bin konut satışı gerçekleştiriliyor. Bunun yarıya yakını ise alt ve orta gelir grubuna hitap eden konutlar. Kredilerin yüksek olduğu dönemlerde bu konuların satışı durma noktasına gelmişti. Çünkü alt ve orta gelir grubundaki insanların ödeyebileceği bütçe belli. En ufak artış bu bütçeyi zorlayacağı için insanlar konut hayalini erteliyordu. Kredilerin düşmesiyle, 100 bin lira kredi çeken kişinin aylık ödemesinin 250 lira ucuzlaması, yoksulun yeniden konuta yönelmesini sağlayacak" dedi. Konut kredileri en son yüzde 10'un altını Temmuz 2013'te görmüştü.
Star

24 Milyar Dolarlık Yatırıma Sıkı Markaj
Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yatırımlarını sıcak takibe aldıkları şirketleri aradıklarını belirterek, "Yatırımcıların kararlarını sorduk. Şu anda toplam sayısı 158, büyüklüğü 24 milyar dolar civarında yabancı yatırımı takip ediyoruz" dedi. Türkiye'nin son dönemde hareketlenen yabancı yatırımcı trafiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti sırasında verilen mesajları değerlendiren Ermut, kalkışma sonrasında yabancı yatırımcılarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve yatırıma devam edip etmeyecekleri yönündeki kararlarını sorduklarını aktardı. Hiçbir yatırımcının vazgeçme kararı almadığının altını çizen Ermut, şunları söyledi: "Hali hazırda projelerini sıcak tutup takip ettiğimiz firmaları aradık, kararlarını sorduk. Şu anda toplam sayısı 158, büyüklüğü 24 milyar dolar civarında yabancı yatırımı takip ediyoruz. Bunların içerisinde gerçekleşme ihtimalleri değişiklik gösteren projeler var, fakat özellikle aktif olarak takip ettiğimiz projelerin hepsinde 'yatırıma devam' kararı verdiklerini gördük. Hatta, 15 Temmuz sonrası Körfezli bir yatırımcımız Türkiye'deki genel müdüründen bilgi aldıktan sonra ülkemize daha fazla yatırım yapılması yönünde talimat verdi. Araştırmaları süren yatırımcılar vardı, onlar da aynı şekilde devam edeceklerini belirttiler. Örneğin, Abraaj Group darbe girişimi sonrasında Türkiye için 526 milyon dolarlık yatırım fonu açıkladı." Arda Ermut, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıyı hatırlatarak, "Yatırımcılar burada yeni projelerle ilgili bazı paylaşımlarda bulundu. Başbakanımızın teşrifleriyle ve kendisinin ev sahipliğinde Dolmabahçe'de bu ay içerisinde değişik sektörlerde birkaç yatırımı anons etmeyi planlıyoruz" diye konuştu.
Vatan

Turizmle Fazla Açıldı
Cari açık turizm gelirlerinde azalma ve dış ticaret açığındaki artışın etkisiyle Haziran'da beklentileri aştı. Açık geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artışla 4.94 milyar dolar oldu. Ekonomistler cari açığın Haziran'da 4.3 milyar dolar çıkmasını bekliyordu. Cari denge Mayıs'ta 3.17 milyar dolar, geçen yılın Haziran ayında 3.22 milyar dolar açık vermişti. Merkez Bankası'nın verilerine göre, cari açık Ocak-Haziran döneminde 19.06 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık kümülatif cari işlemler açığı Mayıs ayındaki 27.69 milyar dolardan 29.42 milyar dolara yükseldi. Kaynağı belirsiz para olarak bilinen net hata noksan kaleminde Haziran ayında 1.53 milyar dolar çıkış, 6 ayda 1.63 milyar dolarlık giriş görüldü. Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, yılın ilk yarısında turizm gelirlerinin 2015'in aynı dönemine göre 3.2 milyar dolar azaldığını söyleyerek, "Bu düşüş son aylarda hız kazandı. Darbe girişimi de Temmuz'da cari açıkta daha fazla bozulma görülecek. Temmuz- Eylül dönemi en yoğun turizm sezonu olduğundan yılın ikinci yarısında turizm gelirlerindeki kayıp ilk yarıya göre daha fazla olacak" dedi. Orta Vadeli Programa (OVP) göre cari açığın 2016'yı 28.6 milyar dolar ile tamamlaması bekleniyor. Bu rakam GSYH'nin yüzde 3.9'una denk geliyor.
Vatan

DÜNYA

Türk Uçakları Suriye'ye Dönecek
Moskova'daki toplantıda MİT Müsteşarı Hakan Fidan başkanlığındaki Türk heyetinde, Dışişleri'inden Müsteşar Yardımcısı seviyesinde bir yetkili, Genelkurmay Karargâhı'ndan ve Harekât Başkanlığı'ndan bir askeri uzman yer aldı. St. Petersburg'daki görüşmede alınan karar doğrultusunda kurulan ve Suriye konusunda çalışacak mekanizmanın öncelikli gündemi, Türk savaş uçaklarının Suriye'de IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına katılabilmesi. Geçen yıl 24 Kasım'da Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya, Suriye'ye karadan havaya S- 400 füzeleri yerleştirdiği için Türkiye, IŞİD'le mücadele koalisyonu içinde yer almasına rağmen füze tehdidi nedeniyle IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına katılamıyor. 24 Kasım 2015 tarihine kadar sadece 11 kez IŞİD'i hedefleyen hava harekâtlarına destek verebilen Türkiye, daha sonra sınır hattındaki IŞİD hedeflerine karşı sadece Fırtına obüsleri ile çok namlulu roketatarları kullanmak zorunda kalmıştı. "Üçlü Mekanizma" toplantısında uzlaşmaya varılmasından sonra Türk savaş uçakları, yaklaşık 10 ay sonra yeniden Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava taarruzlarına katılabilecek. Rusya, Türk savaş uçaklarının ABD liderliğindeki koalisyon gücü kapsamında Suriye Hava Sahası'nı kullanabileceğini Şam yönetimine bildirecek.
Hürriyet

Amerika Pkk'yı Kınadı
ABD'de Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, Türkiye'deki terör saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Uzun süre bu alanda bir ilk olan açıklamada PKK'nın terör eylemleri kınandı. Beyaz Saray Basın Sözcülüğü'nün yayınladığı Price'ın açıklamasında, "ABD, Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen terör saldırılarını en güçlü şekilde kınamaktadır. Düşünce ve dualarımız, saldırılarda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarıyla birliktedir. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Son dönemdeki birçok terör saldırısının yanı sıra, 15 Temmuz'da yaşanan şiddet içerikli darbe girişimine maruz kalan NATO müttefikimiz ve ortağımız Türkiye'ye olan sarsılmaz desteğimiz devam edecektir. Türk makamlarıyla yakın temas içindeyiz ve terör belasıyla mücadelede Türkiye ile beraber çalışmaya dair taahhüdümüzü bir defa daha teyit ediyoruz" denildi.
Türkiye

'Suriye'de Esad'lı Geçiş Kabul Edilebilir Değil'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Suriye konusunda kritik konulardaki anlaşmazlığın sürdüğünü söyledi. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin ardından da iki cumhurbaşkanın ve genelkurmay başkanlarının arasında anlık iletişimin sağlanması için özel telefon hattı oluşturulacağını belirtti. Çavuşoğlu, Suriye Devlet Başkenı Beşar Esad konusunda ise tavırlarının değişmediğini vurgularak Esad'sız bir geçiş hükümeti kurulması gerektiğini ifade etti. Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından durdurulan Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonlarının da yeniden başlayacağı bilgisini veren bakan, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Moskova'daki ofisnin kapatılması için de gerekli adımları atılmasını beklediklerini belirtti. Çavuşoğlu, kurulan üçlü mekanizmaya katılacak Türk büroktarların St. Peterburg'a gönderildiğini, sürecin daha sonra bakanlar düzeyinde devam edeceğini söyledi.
Milliyet

'Trump Kırmızı Çizgiyi Aştı'
Cumhuriyetçi Partinin başkan adayı Donald Trump, ABD Başkanı Barack Obama'yı terör örgütü IŞİD'in kurucusu olmakla suçladı. Trump, ABD Başkanı Barack Obama'nın 'Hüseyin' ismini de kullanarak Obama'nın Müslüman olduğu iddialarına da gönderme yaptı. Trump, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton için de 'terör örgütünün kurucu ortaklarından biri' yorumunda bulundu. Clinton ise, Trump'ın önceki gün sarf ettiği "Silah sahipleri Clinton'u durdurabilir" sözleri için "Sözler önemlidir. Başkan adayı ya da ABD'nin başkanıysanız sarf ettiğiniz sözlerin muazzam sonuçları olabilir" dedi. Trump'ın söylemleriyle kırmızı çizgiyi birçok kez aştığına dikkat çekti.
Milliyet

Darbeci Amiral Nato Toplantısında Görüldü
FETÖ'ye yönelik soruşturmada hakkında yakalama emri çıkarılan ve TSK'dan ihraç edilen Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun, 26 Temmuz'da; yani darbe girişiminden 11 gün sonra NATO'nun bir çalışma toplantısına katıldığı ortaya çıktı. Şok detay, NATO'nun resmi internet sitesinde yer alan Endüstriyel Danışma Grubu'nun çalışma toplantısından paylaşılan bir fotoğraf vasıtasıyla anlaşıldı. Toplantı, Virginia eyaletinin Norfolk kentindeki NATO üssünde gerçekleşmiş. ABD'de NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda görevli Uğurlu, darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dönmeyerek ABD'den istemişti. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden bir yetkili de Uğurlu için "22 Temmuz'dan sonra kimse kendisinden haber alamadı" demişti.
Star

Almanya'da Yeni Güvenlik Önlemleri Açıkladı
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Ansbach ve Würzburg saldırılarının ardından iki hafta kadar önce duyurduğu güvenlik önlemlerinin arttırılmasına yönelik adımlar belli oldu. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, dün, polisin personel ve techizat bakımından güçlendirileceğini, oturma izninin sertleştirileceğini, suça karışan yabancıların hızlı bir şekilde sınırdışı edilmelerinin sağlanacağını açıkladı. Alman İçişleri Bakanı çifte vatandaşlığın kaldırılacağı ve burkanın yasaklanacağı yönünde çıkan haberler konusunda ise, her iki konuya da karşı olduğunu söyledi.
Star

POLİTİKA

İdamın Geri Dönüşü Olmaz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TRT Haber'de katıldığı programda gündeme dair şunları kaydetti: Yenikapı'daki tablodan memnunum. 12 maddelik bir manifesto hazırladım. Camiye, kışlaya ve adliyeye siyaset girmesin. Siyasetçi toplumun önündeki adam demektir, bundan kaçma şansınız yok. Özel hayata gazetecinin girmemesi lazım. Bir gazete Binali Bey'in oğlunun fotoğraflarını yayınladı. Ağzıma dahi almadım, onun özel hayatıdır banane. Kızım avukat 78 metrekare daire aldı diye kıyamet koptu. Aynı şekilde Başbakan'ın eşi ve çocuklarıyla ilgili bel altı vuruşlara karşıyım. Yenikapı'ya gitmeden benim özel kalem müdürüm ile Cumhurbaşkanı'nın özel kalem müdürü arasında haberleşmeler oldu. Nasıl olacak, nereden geleceğiz, nasıl konuşacağız, süremiz nedir Hatta şunu bile sorduk, kravat takılıyor mu, takılmıyor mu? Sayın Bahçeli konuşurken Binali Bey, Genelkurmay Başkanı'nın da konuşmak istediğini söyledi. 'Kendisi de demokrasiyi savunmak zorunda, bizim açımızdan bir sakıncası yok' dedim. FETÖ örgütüne daha önce F tipi yapılanma diyorduk. Bunlar sızmadılar, yerleştirildiler. Sınav sorularını çaldılar. Biz 'yapmayın' dedik, yapıldı, yerleştirildi. Yapılanın yanlış olduğunun farkına varıldı ve ayıklanıyor. Bizim bir istihbarat örgütümüz yok. Devlet bize, hükümet bize şu cemaattendir derse gereğini yaparız ama ortada bize ulaşan biri yok. Eski milletvekili arkadaşımızın kızını çıkarmışlardı, söyledik ilgisi yoktur diye düzelttiler. Binlerce kişi kamudan çıkarıldı, bunların tamamı gerçekten cemaat üyesi mi? Anayasa Komisyonu'nda HDP'nin olması gerekiyor. Meclis'in bombalandığı geceye bakalım, 4 partinin milletvekili de var, HDP de darbeye karşı. Dönüyoruz ertesi güne, sabahleyin 4 partinin yetkilileri çıktılar, konuşma yaptılar. Sonra 4 parti oturduk bir demokrasi manifestosu yayınladık. İçinde hepsinin imzaları vardı, grubu bulunan bir partiyi dışlarsanız doğru olmaz. Siyaset meşru alanda yapılır, siyasetin görevi HDP'yi meşru alanın içine çekmektir. Bunu Cumhurbaşkanı davet ettiği zaman da dedim. PKK'ya 'terör örgütü değildir' söylemi bizim de rahatsız olduğumuz bir söylem tarzıdır. Lamı cimi yok. PKK açık ve net bir terör örgütüdür. Söylemek istediğim, bu deklarasyonda HDP'lilerin imzası varsa ortak payda oluşturmuşuz demektir. . İdam konusu genelde gösterilere katılan vatandaşların bir talebi olarak yansıyor. Devleti yönetenler sokağa teslim olmazlar. İdamı kaldırmış bir toplumuz. İdamla ilgili bir karar verilir ve yanlış olduğu ortaya çıkarsa bunu düzeltme şansı kocaman bir sıfırdır. İdam olsaydı Balyoz ve Ergenekon davasında komutan, asker, gazeteci, profesör idam edilmişti. Bu davaların tamamının kumpas olduğu ortaya çıktı. İdamın böyle bir geri dönülmeyen yönü vardır. İdam kararları parlamentodan çıksa dahi geriye yürümez. Bunu Adalet Bakanı da bilir, barolar da bilir. Uluslararası anlaşmalara imza atmış bir devletiz. Bu biraz sokağın gazını almak için ifade edilen bir deyimdir, hükümetin de böyle bir teklif getirmeye zaten niyeti de yoktur.
Milliyet

Katar'a 15 Temmuz Teşekkürü
Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından güçlü dayanışma gösteren Katar'a teşekkür etti. Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen el-Ghanim'i kabul etti. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım kabulde Ghanim'e, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminin ardından Katar'ın gösterdiği güçlü dayanışmadan dolayı teşekkürlerini iletti. Katar liderliğinin telefonla ilettiği güçlü mesajların hemen ardından Emir Şeyh Hamad ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed'in Türkiye'yi ziyaret etmelerinin güçlü birer dayanışma göstergesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, Katarlı en üst düzey askeri yetkili olarak Tümgeneral Ghanim'i ağırlamaktan da memnuniyetini dile getirdi. Başbakan Yıldırım'a, Emir Şeyh Tamim bin Hamed Al Sani ve Şeyh Abdullah bin Nasser bin Halife Al Sani'nin selamlarını ileten Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim de 15 Temmuz menfur darbe girişimini şiddetle kınadıklarını ifade etti. Türk milleti ve güvenlik birimlerinin darbecilere karşı gösterdiği cesaret ve fedakarlığa dikkati çeken Ghanim, Katar'ın Türkiye ile ilişkileri daha da güçlendirme yönünde kararlı olduğunu kaydetti.
Vatan

SPOR

Beşiktaş bir yandan stoper sorunu çözmeye çalışırken, diğer yandan da Mario Gomez'in yerini doldurmak için araştırmalarını sürdürüyor. Siyah-Beyazlılar'ın forvet listesine son olarak sürpriz bir isim girdi. İngiltere'de Sunderland'te forma giyen Hollandalı forvet oyuncusu Jeremain Lens için Kartal'ın girişimde bulunduğu ortaya çıktı. Lens, geçen sezon forma ıslattığı 20 karşılaşmada 3 gol atıp 3 asist yaptı. Bu arada Beşiktaş'ın Çin kulübü Shandong Luneng'den almak istediği Brezilyalı futbolcu Gilberto, Çinli yöneticilerden kendisine izin verilmesini istedi. Kiralık olarak 'Kartal' olacak olan Gilberto'nun, satın alma opsiyonunun fiyatı için yapılan pazarlıkların uzun sürmesi üzerine alacaklarından vazgeçtiği belirtildi. Beşiktaş bu oyuncu ile anlaşmış, kiralamada Çin ekibiyle de anlaşılmıştı. Luneng satın alma fiyatının 5 milyon euro, Beşiktaş ise 4 olmasını istiyor.
Star

Kulüpler Birliği Vakfı, İstanbul'daki toplantısında önemli kararlara imza attı. Başkan Göksel Gümüşdağ, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra oluşan birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, 15 Temmuz sonrası oluşan birlik ve beraberliğin, kardeşliğin tribünlere yansımasını sağlamak amacıyla deplasman yasaklarının kaldırılmasına karar verdik" diye konuştu. Gümüşdağ, "Bundan sonra F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaş, Trabzon ve Bursa deplasmanlarında artık tribünde taraftarların yan yana maç seyretmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu birliğin ve beraberliğin 15 Temmuz demokrasi şehitlerinden sonra çok daha önem arz ettiğine ve ihtiyaç olduğuna inanıyoruz" dedi. Toplantıda ayrıca yayın ihalesi komisyonu çalışmaları hakkında bilgi verilirken, yayıncı kuruluşun şiddet görüntülerini ekrana yansıtmaması kararı alındı. Yasağın kalkmasıyla ilgili ne dediler? Fikret Orman: İlk deklerasyonu biz yayınlamıştık. Çağdışı bir yasağın kalkmasından memnunuz. Şekip Mosturoğlu:Herkes kendi kulübünde FETÖ temizliği yapacak. Sosyal dayanışmaya katkı için yasağın kalkması kararı aldık. Muharrem Usta: Kulüpler Birliği'nin aldığı kadardan memnunuz. Fenerli de, Trabzonlu da tribünde olaysız maç izleyecektir. Ali Ay: İnşallah bu sezon güzel bir lig yaşarız.
Star

Ve Fenerbahçe'de beklenen son. Kanarya'da Vitor Pereira devri dün kapandı. Sezon sonunda şampiyonluğun kaçması, Türkiye Kupası'nın ezeli rakip Galatasaray'a kaptırılması sonucu Pereira'nın gönderilmesi gündeme gelmiş ancak başkan Aziz Yıldırım'a, "Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalacağız. Ligde de kupada da ipi göğüsleyeceğiz" diye söz verince devam kararı çıkmıştı. Portekizli hocanın yeni sezonda da Van persie ile sürtüşmeleri devam etti. Monaco'ya elenilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Fener yönetimi Pereira'nın istifa etmesi için baskı yapmaya başladı. Evinin kirasını ödemesi istendi. Antrenmanları yerli yardımcı antrenörler Fatih Yıldız, Zeki Göle ve Melikşah Sezgin yönetmeye başladı. İdmanlar çifte çıkarılıp kuvvet ve taktik diye ikiye ayrıldı. Vitor Pereira istifaya yanaşmayınca dün Başkan Aziz Yıldırım Samandıra'daki zirvede Portekizli hoca ve 3 yardımcısına "Artık sizinle çalışamayacağız" dedi. Pazarlıklar sonunda 4 milyon euro'luk tazminat yarıya indi ve Pereira dönemi bitti. Yönetim fesih işlemini bugün tamamlayıp, resmi olarak açıklayacak.
Star

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nda Potanın Perileri yüzümüzü güldürdü. A Grubu'nda oynadığı ilk iki maçta önce Fransa ardından da Avustralya'ya mağlup olan Ay-yıldızlılarımız 3. maçında ise Japonya'yı mağlup etmeyi başarmıştı. Dün ise Belarus karşısına çıkan Potanın Perileri müthiş bir mücadelenin ardından rakibini 71-74'lük skorla mağlup ederek grubun bitimine 1 maç kala çeyrek finale çıkmayı garantiledi. Oyuna tutuk başlamıştı Ay-yıldızlılarımız. İlk çeyrekte rakibin hücumlarını durdurmayı başaramayan Periler ilk 10 dakika sonunda 13-19 gerideydi. Ancak 2. çeyrekte toparlandık. Lara Sanders ve Nevriye Yılmaz'ın skor yükünü çektiği Milli Takımımız bu bölümde rakibine yetişti ve soyunma odalarına 34-33 Belarus üstünlüğüyle gidildi. 3. çeyrek itibarıyla ise kontrol yavaş yavaş bize geçmeye başladı. Son çeyrek öncesi 57-54 öne geçmeyi başaran Potanın Perileri bitime 13 saniye kala 74-71'lik skoru buldu ve mücadeleyi kazanan Ay-yıldızlılar çeyrek finalist oldu. A Milli Takımımız'da Lara Sanders 22 sayı, 11 ribaunt ve 3 asistle doubledouble yaparken Nevriye Yılmaz ise 26 sayı üretip 3 ribuant aldı ve 2 de asist yaptı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme