13 Ağustos 2016 Cumartesi

13.08.2016 Genel Gündem



13.08.2016

GÜNDEM

Hedefimiz Birlikleri 1 Ayda Taşımak
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Özellikle Ankara ve İstanbul içindeki birliklerin taşınma hazırlıkları başladı. Hedefimiz de önümüzdeki bir ay içinde bu taşınmayı tamamlamak" dedi. Işık, Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından TSK'dan 3 bin 185 personelin ihraç edildiğini, bunlardan 9'u general 162'sinin firari olduğunu belirtti. Yeni KHK'da sadece Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda değil diğer kuvvet komutanlıklarında da farklı nedenlerle ihraç edilenlere yönelik düzenlemenin yer alıp almayacağı sorulan Işık, "Pilot ihtiyacımız olduğu için pilotlara özel bir düzenleme yapıyoruz. Çok zaruri durumlarda yetecek pilotumuz var, burada insanlarımız güven içinde olsun ama dünya standartlarını da yakalamak durumundayız. Bunun için pilot alımına öncelik veriyoruz" dedi. Yeni KHK'da yer alacak düzenlemelere ilişkin soru üzerine Işık, şöyle konuştu: "Daha önce Milli Savunma Bakanlığı ile kuvvet komutanları ilişkisini düzenlemiştik. Orada bazı netleştirmeler yapıyoruz. Genelkurmay asli işlerinde istihbarat, harekat, teşkilat, eğitim, muhabere gibi konularda kuvvet komutanlıklarıyla emir komuta zinciri içinde çalışacak. Bunda hiçbir şekilde tereddüde mahal vermeyecek şekilde devam edecek. Orada oluşan bazı tereddütleri giderecek teknik düzenlemeler." Daha önce yayımlanan KHK ile ilgili Genelkurmay Başkanı ile görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Işık, kararnamenin mimarisi oluşturulurken daha önce yapılan pek çok çalışmanın değerlendirildiğini ifade etti. Kararnameyi çıkarma yetkisinin Bakanlar Kurulu'nda olduğunu vurgulayan Işık, "Bakanlar Kurulu gerekli gördüğü her görüşü alır. Bu kanun hükmünde kararnamedir, bunun yetkisi hükümettedir ve bu Cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe girer. Bu kanun hükmünde kararname Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında yapılan toplantı sonucu ortaya çıkmış bir kanun hükmünde kararnamedir" ifadelerini kullandı. Şehrin dışına taşınması planlanan askeri birliklerin bıraktıkları alanların durumu ile taşınma takvimine yönelik soru üzerine Işık, "Özellikle Ankara ve İstanbul içindeki birliklerin taşınma hazırlıkları başladı. Hedefimiz de önümüzdeki bir ay içinde bu taşınmayı tamamlamak. Şu anda ağustosun ortasındayız 15 Eylül'e kadar bu Ankara ve İstanbul içindeki taşınma kararı alınan birliklerin taşınmasını hedefliyoruz. Bununla ilgili kuvvetlerimiz çalışmalarını sürdürüyor" dedi.
Milliyet


Fetö Suikast İçin Yardım İstedi
FETÖ'nün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir yakınına suikast düzenlenmesi amacıyla IŞİD'den yardım aldığı belirlendi. Bu amaçla, bir FETÖ üyesinin, Suriye Tel Abyad'da iki IŞİD'li ile görüştüğü bilgisine ulaşan Emniyet Genel Müdürlüğü, birimlerine uyarı yazısı gönderdi. TSK'daki FETÖ üyesi askerlerin başarısız darbe girişimi sonrasında Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "henüz tehlikenin bitmediği" açıklamaları çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kendi birimlerine önemli bir uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı. 15 Temmuz'un ardından hem Başbakan Yıldırım liderlerle yaptığı görüşmelerde, hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya dönüşünde uçaktaki açıklamalarında FETÖ'nün eylem sürecinin devam ettiğine dikkati çekmişti. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü 10 Ağustos'ta ilgili birimlerine önemli bir eylem uyarısı yazısı gönderdi. FETÖ'nün eylemlilik süreciyle ilgili gönderilen yazıda, FETÖ bağlantılı bir kişinin Suriye Tel Abyad'da iki IŞİD'liyle görüşme yaptığı bilgine yer verildi. Söz konusu FETÖ üyesinin Tel Abyad'da 8 Ağustos'ta Mutenna Abdülrezzak Al Ali ve İbrahim Al Hasan'la görüştüğü belirtilen yazıda, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın bir kişiye yönelik "susturucu" ile suikast ve İstanbul'da sabotaj/intihar eylemlerinin gündeme geldiği kaydedildi. Yazıda, eylem amacıyla 9 Ağustos'ta Şanlıurfa'dan sağlanan 6 susturucunun Ankara'ya gönderildiği ve eylemlerde Kürt kökenli 4 kadının kullanılmasının planlandığı açıklandı. Yazıda, FETÖ bağlantılı kişinin, eylem karşılığında IŞİD mensuplarına maddi yardımda bulunduğu bilgisi verildi. Bu bilgilerin elde edilmesi sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı başta olmak üzere il emniyet müdürlüklerini uyardı. Yazının il emniyet müdürlüklerine ulaşmasıyla birlikte, Ankara Emniyeti de alarma geçti. Emniyet tüm kendi birimlerine "gizliliğe azami düzeyde riayet edilmesi" talimatını verdi. Ankara Emniyeti'nin yazısında, eylem yapılması olası kişilere yönelik alınan önlemlerin gözden geçirilmesi istendi.
Milliyet

Sanayi 4.0'a Geçişi Iskalamayalım!
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin mukayeseli üstünlüğünü sağlayacak sektörün sanayi olduğunu belirterek, "Sanayi sektöründe de 'Sanayi 4.0'a geçiş sürecini de ıskalamamamız lazım. 2023 hedeflerini yakalamayı önemsiyorsak, sanayi devrimini, bilişim ve teknoloji devrimiyle birlikte düşünüp, bunu da başarmamız lazım" dedi. Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "Türkiye'ye Güvenenler, Türkiye'de Üretenler" konulu toplantıya Ankara'dan telekonferansla bağlandı. Toplantıda sanayicilerle beraber olmayı çok arzu ettiğini ancak beklenmedik bazı gelişmelerden dolayı Ankara'da bulunması gerektiğini ifade eden Yıldırım, toplantıya katılamadığı için özür diledi. Kendisi katılamamasına rağmen bakanların ve yardımcılarının katılımcılarla beraber olduğunu dile getiren Yıldırım, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve arkadaşlarına böylesine önemli bir toplantıyı gerçekleştirdikleri için teşekkür etti. Sanayinin Türkiye'nin lokomotifi olduğunu belirten Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: Sanayi, gerçek ekonominin en önemli sektörüdür. Sizler istihdam oluşturuyorsunuz, ülkemizin değerine değer katıyorsunuz. Dolayısıyla size ve sektöre yapılacak her türlü destek fazlasıyla yerini buluyor, fazlasıyla hak ediyorsunuz. Sanayicilik meşakkatli bir iş. Onun için bazen sanayiciliği ben şöyle tanımlıyorum. Eğer bu işin, bir şey üretip, bir eser ortaya koymanın hazzını yaşayamıyorsanız, bu işi yapamazsınız. Çünkü bu para kazanılacak o kadar kolay yollar var ki. Niye insanla uğraşacaksınız? Niye imalat acaba düzgün oldu mu? Acaba her şey yerli yerinde oluyor mu? Zor şartlarda, rekabet imkanının gittikçe zorlaştığı şartlarda böyle bir işe talip olmak sevda işidir. Eğer bir işi yapıp, bir üretim yapıp onu gördüğünüz zaman bütün yorgunluğunuz gider. Bütün çektiğiniz sıkıntıları unutursunuz. Çünkü ortada somut yaptığınız bir başarı vardır. O yüzden sanayi sektörünü geçmişte de bu sektörle yakın ilişki içerisinde olmuş, bizatihi ağır sanayide yıllarca çalışmış bir arkadaşınız olarak sizin hissiyatınızı en iyi anladığımı düşünüyorum. O bakımdan ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak sektörlerin başında da sizi görüyorum. Bugün 5 kişiden birine Türkiye'de iş imkanı sağlıyorsunuz. Türkiye'nin mukayeseli üstünlüğünü sağlayacak sektör sanayi sektörüdür.
Vatan


EKONOMİ
Gram Altın 127,1220-127,2929       
ABD Doları 2,9569-2,9601/ Euro 3,3021-3,3061/ İngilizSterlini 3,8178-3,8233

Ukrayna Out Türkiye In
Tarih 1 Aralık 2014'tü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkent Ankara'da kameraların karşısındaydı. Bir süredir gündemdeki Güney Akım projesi ile ilgili Avrupa ile sıkıntılar yaşanıyordu. Ve çok sürpriz bir açıklama yaparak, Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım projesinin iptal edildiğini duyurdu. Bunun yerine Rusya'dan Türkiye'ye yeni bir hat yapılabileceği mesajını veren Putin, "Yunanistan sınırında Türkiye topraklarında kurulacak bir gaz dağıtım merkezinden de Güney Avrupalı müşterilerin talepleri karşılanabilir" dedi. Putin'in Güney Akım hattını iptal ederek rotayı Türkiye'ye çevirmesi, Avrupa'da şok etkisi yaptı. Güney Akım'da Rus gazının Avrupa'ya giriş kapısı olacak Bulgaristan, bu konumunu kaybetmek istemiyordu. Uluslararası basın yeni hatta "Türk akımı" ismini taktı. Dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız da birkaç gün sonra yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye arasında yapılacak yeni boru hattı için, "Buna 'Türk Akımı' diyelim. Büyük bir proje ve finansmandan bahsediyoruz" ifadelerini kullandı. Artık Rusya doğalgazını, Karadeniz'in altından geçerek, Türkiye üzerinden Yunanistan'a götürecek Türk Akımı ile satmak istiyordu. Fakat hem iki ülke arasında doğalgazda fiyat indiriminin karara bağlanamaması, hem de yaşanan uçak krizi sonrası projede ilerleme kaydedilemedi. Putin'in Türk Akımı projesini açıkladığı 1 Aralık 2014'ten bu yana geçen sürede, Türkiye-Rusya ilişkileri ciddi bir sınavdan geçti. Ve bugün geldiğimiz noktada Türk Akımı yeniden gündemimizde. Putin ve Erdoğan'ın Salı günü yaptığı zirveden Türk Akımı projesinin yeniden canlanması kararı çıktı. Hemen ardından Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı projesinde ilk hattın 2019'un ikinci yarısında inşa edilebileceğini belirtirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Görüşmeler devam edecek ve en kısa sürede Türk Akımı çalışmalarına başlanacak. Batı Akımı'ndan aldığımız Rus gazını ikame edecek. Yılda 16 milyar metreküp gaz gelecek, fazlası TANAP'a bağlanacak. 2018'de bunu tamamlamayı düşünüyoruz, bu gaz Avrupa'ya gidecek" dedi.
Hürriyet

Gerçekleri Anlatın Yeter
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO), Türkiye'de üretim yapan uluslararası sermaye şirketleriyle bakanları buluşturduğu toplantıya, Ankara'dan video konferansla bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurt dışında Türkiye algısının iyi olmadığını belirterek, "Ait olduğunuz ülkelere gerçek Türkiye fotoğrafını anlatın yeter. Sizden bu konuda elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum" dedi. İstanbul'da "Türkiye'ye güvenenler, Türkiye'de üretenler" başlığı ile düzenlenen bu toplantıya bizzat katılmak istediğini ancak, Ankara'da bulunması gerektiği için katılamadığı söyleyerek sanayicilerden özür dileyen Başbakan Yıldırım şöyle konuştu: "Sanayi Türkiye'nin lokomotifidir ve sizler her türlü desteği fazlasıyla hak ediyorsunuz. Bizi Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için koyduğumuz hedeflere taşıyacak asıl sektör sanayidir. 15 Temmuz'da alçaklar eğer muvaffak olsalardı bugün çok başka bir Türkiye konuşuluyor olacaktı. Allah'a şükür ki bu belayı def ettik. Bundan sonra bu olayın etkisinden süratle çıkacağız ve hedeflere bakacağız. 2023 yılına çok az kaldı ve kaybedecek bir günümüz bile yok. Ekonomimiz dimdik ayakta ve son derece sağlıklı çalışmaya devam ediyor. Siz üretmeye devam edin hükümetiniz de engellerinizi kaldırmaya devam edecek. Yabancı sermaye yatırımcılarımızdan özellikle rica ediyorum. Ne yazık ki yurt dışında Türkiye algısı iyi değil. Ait olduğunuz ülkelerde gerçek Türkiye fotoğrafını anlatmanız için size büyük görev düşüyor. Bu konuda elinizden geleni yapmanızı sizlerden rica ediyorum." İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise toplantının, "İSO olarak, 5 kıtadan, 74 ülkeden, 600 civarında yabancı firma üyeye sahibiz. Sizlerin burada olmanız ülkemizin geleceğine olan güvenin en güzel örneğini ortaya koyuyor. Bu bizim de moralimizi de düzeltiyor" dedi. Bahçıvan Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde kurulduğunu vurguladı.
Hürriyet

En Düşüğü % 0.80 En Yükseği % 0.99
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bankalara yaptığı "Konut kredisinde faizi yüzde 9'a doğru çekin" çağrısına art arda yanıt veren bankaların vatandaşa sunduğu tabloya bakıldığında en düşük oranının yüzde 0.82'lere kadar indiği görülüyor. Son iki günde art arda "indirim" hamlesine kalkan bankalar daha önce konut kredisi faizlerinde yüzde 1.10'un üzerinde oran uyguluyordu. 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrasında, bir yandan Türkiye'de işlerin yolunda olduğunu göstermek diğer taraftan da piyasalarda yaşanan durgunluğun önüne geçmek adına Emlak Konut ve GYODER'in başlattığı yüzde 20 peşinat, 10 yıl vadeli yüzde 0.70 faiz kammapyası sonrası, sektörün tamamında hareketlilik adına 'faiz indirimi' çağrısı gelmişti. Emlak Konut birlikte iş yaptığı müteahhitlerin, sektörün çatı derneği GYODER de kendi üye müteahhitleri yoluyla kendi kampanyalarına imza atmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası, bankalar indirim rüzgarına katılarak, tüm Türkiye'deki projeler ve ev alımlarında düşük faizli alımın önünü açmış oldular. Yapılan indirimler sonrası bankalar peş peşe konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekti. Başta Ziraat Bankası olmak üzere kamu bankalarının en düşük oranlı faizlerle tüketicilerin karşısına çıktığı son tabloda, özel bankaların da aylık oranda yüzde 1'in altına indiği görüldü. Bankaların faiz indirimlerine gitmesi tarafında Merkez Bankası'nın yaptığı 'zorunlu karşılık' hamlesinin de önemli etkisi oldu. Merkez Bankası bankaların faiz indiriminde 2 gün önce finansal sisteme yaklaşık 1.1 milyar TL ve 600 milyon dolar ilave likidite sağlayan önemli bir hamleye imza atmıştı. Banka, Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirirken, rezerv opsiyonu katsayılarını da bazı dilimlerde 0.1 puan artırdı. Bu yolla bankaların finansal tarafta rahatlamasına yol açarak, faiz adımını atmasının da bir anlamda önü açılmış oldu.
Milliyet

Türkiye'yi Uçuracak Havalimanı Gaza Bastı
İstanbul'un Yeni Havalimanı hızla tamamlanıyor. 4 fazdan oluşan inşaatın ilk fazında 'A' etabının teslimi Ekim 2018 yerine 26 Şubat'a çekildi. Bu etabın bitimiyle havalimanında iniş kalkışlar başlayacak. Cengiz - Mapa - Limak - Kolin - Kalyon ortaklığı tarafından 76.5 milyon metrekarelik alanda yürütülen çalışmalarda, 4.6 milyar euro'luk kredi finansmanının üçte biri de kullanıldı. Kaba inşaatta yüzde 62 seviyesi geçilen havalimanının tamamında ise yüzde 28 seviyesine gelindi. Şu anda 17 bin 500 kişinin çalıştığı alanda, gelecek yıl aynı dönemde 30 bin kişinin çalışması bekleniyor. İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını yüklenen ve bittikten sonra da işletmesini yapacak olan İGA (İstanbul Grand Airport) CEO'su Yusuf Akçayoğlu, her koşulda çalışmalarına hızla devam ettiklerini, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında önemli bir yeri bulunan yeni havalimanındaki ilerlemeyle tüm dünyaya 'güven' mesajı verdiklerini söyledi.
Milliyet

900 Bin Ticari Araca Ötv İndirim Fırsatı
Başbakan Binali Yıldırım'ın şoför esnafı için açıkladığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti müjdesi, TBMM Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Buna göre taksi, şehiriçi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsünün yanı sıra yük taşımada kullanılan araçlar yenilendiği zaman, ÖTV alınmayacak. Söz konusu araçlar, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019 yılına kadar ÖTV'den muaf tutulacak. Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Arabacı, tasarıyla ÖTV teşviği getirilerek yenilenmesi planlanan şehir içi ulaşım ile ticari yük taşıma araçlarının sayıları hakkında bilgi verdi. Arabacı, piyasada 82 bin taksi, 111 bin minibüs, 112 bin servis aracı, 33 bin otobüs, 13 bin kamyonet, 400 bin kamyon, 155 bin tır olmak üzere toplam 906 bin araç bulunduğunu belirtti. Düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda, kendi şahsının veya şirketinin çalışanını veya yükünü taşıyanlar, bu taşıtların yenilenmesi amacıyla bu istisnadan yararlanamayacak. Yenilenmeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme aktifinden çıkarılması gerekecek. Aksi takdirde yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler tahsil edilecek. Taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan; ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenleme hükmünden yararlanandan ÖTV alınacak. Tasarıya, elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek amacıyla önergeyle madde eklendi. Buna göre, elektrikli ve hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılıyor.
Star

15 Temmuz Lobisi 26 Ülkede Başlıyor
Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası lobi atağı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Kopenhag ziyaretiyle başladı. Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişimi ardından, 8 bakanın yanında 3 partiden milletvekilleri ve STK'larla 26 ülkeye açılım yapacağını söylüyor Beraberindeki heyetle siyasi ve ticari temaslarda bulunmak üzere Danimarka'nın başkentine giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Zeybekci, "26 ülkede açılımlarımız devam edecek" ifadesini kullanarak, "Yine aynı şekilde bir bakan, 3 partiden milletvekilleri, TOBB, TİM, MÜSİAD, TÜSİAD, Türkiye Müteahhitler Birliği, sivil toplum örgütlerini ekleyeceğiz. O ülkede iş yapan işadamları, kampanyalarımız devam edecek, 16 ülke ile de o ülkelerde televizyon, gazeteler, bilboard'larda, internette yoğun bir kampanyamız olacak. Yine aynı ekiple, sivil toplum kuruluşlarımızla Ekonomi Bakanlığmız koordinasyonunda, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığımızın da destek verdiği bir kampanya başlatacağız" açıklamasını yaptı.
Vatan

Sağlık Olsun Diyemeyi
Kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirme yükümlülüğünün süresinin 1 Temmuz 2016'dan 1 Temmuz 2017'ye uzatılması Meclis gündemine gelirken, esnaf gelişmeden memnun. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, süre uzatımıyla 1 milyon işyeri ve 4.2 milyon çalışanı kapsayan uygulamada süre kazanılacağını belirtti. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, iş sağlığı ve güvenliği uygulama süresinin 1 Temmuz 2017'ye uzatılmasını öngören düzenlemenin kabul edildiğini hatırlattı. Az tehlikeli sınıfta yer alıp, 50'den az çalışanı olan işyerlerinde uyum sağlanmasına zaman verilmesi amacıyla uygulama süresinin 1 yıl daha uzatılmasını olumlu bulan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti: "İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işverene, çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimiyle diğer sağlık personeli görevlendirme yükümlülüğü getirmişti. Yoksa bu hizmeti ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirmesi gerekiyordu. Yeterli hizmet alınamaması ve görevli bulunamaması, kamu kurumlarında uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi, esnaf ve sanatkarımızın uyum sağlaması amacıyla süre 1 Temmuz 2017 yılına kadar uzatıldı. Böylece 1 milyon işyeri ve 4.2 milyon çalışanı kapsayan uygulamada süre kazanılmış oldu."
Vatan

DÜNYA

Turizm cennetini saksı bombalarıyla vurdular
Güneydoğu Asya'nın popüler tatil köşelerinden Tayland'da geçtiğimiz 24 saat içinde farklı turistik noktalarda düzenlenen bombalı saldırılarda en az 4 kişi öldü, 11'i yabancı çok sayıda insan da yaralandı. Saldırılar, başkent Bangkok'un güneyindeki tatil beldelerini ve Phuket Adası'nı hedef aldı. Polis saldırılarda molotof kokteylleri ve ev yapımı patlayıcılar kullanıldığını, patlayıcıların yol kenarlarındaki saksılara yerleştirilerek cep telefonuyla uzaktan patlatıldığını belirledi. Yetkililer, eylemlerin birbiriyle bağlantılı seri saldırılar olduğunu duyururken, eylemlerde terör saldırısından ziyade yerel kaynaklı sabotaj olduğundan yola çıkıldığını kaydetti. Eylemi üstlenen olmazken güvenlik kaynakları, hedef alınan bölgeler ve saldırılarda kullanılan patlayıcılara bakarak, baş şüphelinin, geçtiğimiz yıllarda benzer saldırılar düzenleyen ayrılıkçı Malay Müslümanları olduğunu düşünüyor. Saldırılar Tayland Kraliçesi Sirikit onuruna planlanan 84. doğum günü kutlamalarının öncesine denk geldi. Kutlamalarla saldırıların herhangi bir bağlantısı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Tayland'da 2014'te askeri darbeyle yönetime gelen cuntanın komutanı Prayuth Chan Ocha, "Saldırılar kaos ve huzursuzluk yaratma amacı taşıdığını ancak paniğe kapılmaya gerek olmadığını" belirtti. İki yıl önce yönetime el koyan cunta, şimdiye kadar yaklaşık 6 bin 500 kişinin ölümüyle sonuçlanan iç karışıklıkları kontrol altına almayı öngörüyor. Cuntanın hazırladığı yeni anayasa birkaç gün önce düzenlenen referandumla kabul edilmişti.
Vatan

'Abd'den Olumlu Sınyal Almaya Başladık'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi ile ilgili olarak Washington'dan olumlu sinyaller almaya başladıklarını söyledi. Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bakanlıkta baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından dün düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. Gülen'in iadesiyle ilgili sürecin devam ettiğini, darbe girişimine ilişkin dosyanın hazırlanma aşamasında olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ABD'den de bu konuda olumlu sinyaller almaya başladıklarını dile getirdi. Çavuşoğlu, ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyetin 23-24 Ağustos'ta Türkiye'de görüşmeler yapacağını kaydetti. Bakan, ikisinden birinin Türkiye'ye geleceği söylenen ABD Başkanı Yardımcısı Biden ve Dışişleri Bakanı Kerry için "Ziyaretler henüz netleşmedi. Önerilen tarihler için biz 'olur' dedik. Henüz bir teyit gelmedi" dedi. Bangladeş'ten kaçan diplomatla ilgili soruya karşılık Çavuşoğlu, "Bangladeş'te görev yapan üç memurumuzu geri çağırmıştık. İkisi ABD'ye kaçtı. Biri Türkiye'ye döndü. Bakanlığımızda göreve başladı. Merkezde görevlendirmek üzere toplam 208 diplomatik kariyer memurunu geriye çağırmıştık. Mazeretsiz izinsiz dönmeyen memur sayısı 32'dir" yanıtını verdi. Çavuşoğlu, ABD'ye sığınan Tümamiral Mustafa Zekir Uğurlu ile ilgili ise şunları söyledi: "Farklı bilgiler var. Bizdeki bilgiye göre amiral 30 Haziran'da casusluk davası için Türkiye'ye davet edilmiş. Uçağa binemediği hakkında 'vertigo' olduğuna dair bir rapor almış. Görevine son verildiğine dair karar 27 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanmış. Kendisinin 26 Temmuz'da NATO toplantısına iştirak ettiği ileri sürülüyor. Bizdeki veriler bunlar." Türk halkının darbe gecesi duruşunun bölge halkları için iftihar olduğunu belirten İranlı Bakan Zarif ise "Türkiye halkını, gösterdikleri direnişten dolayı tebrik ederim" dedi. Öte yandan Adalet Bakanı Bozdağ, Fetullah Gülen'in iade süreci çerçevesinde ABD'den 3'ü adalet bakanlığı, biri dışişlerinden olmak üzere 4 uzmanın 23-24 Ağustos'ta Türkiye'ye geleceğini açıkladı.
Hürriyet

Suriye Sınırını Kapatın
Rusya ile Türkiye arasında normalleşme süreci çerçevesinde iki ülkenin oluşturduğu çalışma grubunun ilk toplantısında Moskova'nın Türkiye'den Suriye sınırını kapatmasını istediği ortaya çıktı. İstihbarat, ordu ve dışişlerinden temsilcilerin katıldığı çalışma grubunun toplantıları dün ikinci gününde de sürerken, Rus İzvestiya gazetesine konuşan Duma Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, "Türkiye'den Suriye sınırının yasadışı geçişlere kapatılması talebimizi gündeme getirdik. Suriye'de kan akıtılmasına son vermek isteniyor ise teröristlere silah ve militan takviyesinin kesilmesi gerektiği üzerinde durduk. Yardım olarak biz geçişlerin nerelerden yapıldığını gösteren uydu çekimlerini koordinatlarıyla birlikte kendilerine verebileceğimizi de söyledik" dedi. Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov, "Sınır talebimizi yakında yerine getirecek gibiler" dedi.
Hürriyet

Bütün Fetö'cülerin Kellesini Vereceğiz
Bulgaristan Başbakanı Boykov Borisov ülkesindeki Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin Türkiye'ye teslim edileceğini açıkladı. Abdullah Büyük'ün önceki gün Türkiye'ye teslim edilmesine Bulgar basının eleştirmesi üzerine NOVA TV kanalına konuşan Başbakan Boykov, "Abdullah Büyük, Türkiye'ye benzeri şekilde iade ettiğimiz 25 bin kişiden biri. Ankara ile iyi ilişkiler önemli olan. Türkiye istikrarsız ülke ilan edilip, 500 bin mülteciyi serbest bırakırsa, bu göçmenler ilk güvenli ülke olarak, bize girecek. İnsan hakları savunucularını da rahatlatmak isterim, Türkiye'de idam cezası yok. Gerekirse FETÖ'cülerin hepsinin kellesini vereceğiz. Biz Türkiye'nin hükümeti ve Cumhurbaşkanıyla çok iyi ilişkiler sürdürmeliyiz'' dedi. AB ile Türkiye ilişkilerinin "krizin eşiğinde" olduğunu söyleyen Borisov "Liderler her gün karşılıklı suçlamalarda bulunuyor. Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olması şarttır. Ben sonunda göçmenlerin kimin elinde kalacağından endişeliyim" diye konuştu. Borisov, Türkiye sınırından 25 bin, Yunanistan sınırından ise bin kişinin ülkeye kaçak giriş yapmaya çalışırken yakalandığını ve bunların geri gönderildiğini de belirtti.
Türkiye

Halep'te Hastane Hedef: Çoğu Çocuk 18 Kişi Öldü
Suriye'nin Halep kentinde muhalifler ve Beşar Esad rejimine bağlı güçler arasında çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, dün muhaliflerin kontrolündeki alanda yer alan bir hastane ve pazar yeri bombalandı. Hava saldırılarının hedefi olan hastanede çoğunluğu çocuk olmak üzere en az 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırılarda biri hemşire olmak üzere iki sağlık personelinin hayatını kaybettiği açıklanırken, hastane enkazından 10 kişinin sağ olarak kurtarıldığı kaydedildi. Bir süredir rejim güçlerinin kuşatması altında olan ve yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı Halep'te muhalifler geçtiğimiz hafta kuşatmanın kırıldığını açıklamıştı. Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki yerleşim alanlarına düzenlediği saldırılarda ise 11 kişinin öldüğü bildirildi.
Milliyet

Trump'a Partisinden Yardım Tehdidi
Cumhuriyetçilerin Başkan adayı olan milyarder iş adamı Donald Trump ABD'de gündemi sarsmaya devam ediyor. En son 'DAEŞ'i obama kurdu, Clinton da destekliyor' çıkışı ile dikkatleri üzerine çeken Trump, şimdi de kendi partisi içinden gelen muhalefetle gündemde. Önceki gün, 70'den fazla Cumhuriyetçi, partinin liderliğini yürüten organ olan ulusal Komite'ye Donald Trump'ın başkanlık kampanyasına maddi yardımı durdurma çağrısı yaptı. imzacılar, Cumhuriyetçi Parti'nin Trump'tan desteğini çekip, enerjisini senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu korumaya harcamasının daha akıllıca olacağını söyledi. Trump ise, partinin kendisine desteği çekmesinden kaygı duymadığını belirterek, "Ben de Cumhuriyetçi Parti'yi fonlamaya son veririm olur biter" diye konuştu. Öte yandan, Trump, 'ironiden anlamıyorlar mı?' şeklinde bir tweet atarak CNN International'ın "DAEŞ'in kurucusu o (obama) değil" düzeltmesi ile dalga geçti. Cnn'nin "DAEŞ'in kurucusu Bağdadi" hatası da dikkatten kaçmadı. çünkü DAEŞ''in kurucusu Bağdadi değil, Ebu Musab Zerkavi.
Star

NATO, 'Hassasiyet' İçin Darbeciyi Sildi
ABD'nin Virginia eyaletindeki NATO karargahında görevli olan ancak FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Türkiye'ye dönmeyerek Amerikan makamlarından sığınma istediği belirtilen firari tümamiral Mustafa zeki uğurlu ile ilgili belirsizlik sürüyor. NATO'nun resmi internet sitesinde yer alan 28 Temmuz tarihli haberde, firari Uğurlu'nun 26 Temmuz'da NATO'nun Endüstriyel danışma grubu toplantısına katıldığını gösteren bir fotoğraf yayımlanmıştı. NATO, Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate alarak fotoğrafı dün kaldırdı. haberde, Uğurlu'nun da toplantıya katıldığına ilişkin de bir ifade kullanılmadı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ordudan ihraç edilen uğurlu hakkında 9 Temmuz'da gözaltı kararı çıkmıştı.
Star

POLİTİKA
Hava Harp Okulu Bu Yıl Öğrenci Alacak
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından önlemler kapsamında, Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında birleştirilen Kara, Hava ve Deniz harp okullarının bu yıl öğrenci almayacağını açıklamıştı. Hürriyet'in elde ettiği bilgiye göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ihraç edilen pilot sayısının 265'i bulması nedeniyle ortaya çıkan durumu Milli Savunma Bakanlığı'na rapor etti. Raporda, "Şu anda operasyonel anlamda acil durumlara hazırlıklıyız. Ancak uluslararası anlamda operasyonel standartlar ve standart ihtiyaçların karşılanması için pilot alımı şarttır" görüşü iletildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda ayrılma süresi 15 yıla düşürülünce, özellikle Balyoz ve Ergenekon gibi kumpas davalarının ardından çok sayıda pilot ayrılıp özel hava yollarına geçmişti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın derlediği rakamlara göre, bu eksilme ve darbe girişimi nedeniyle ihraç edilen pilotların sayısı bir araya gelince 550 pilot devre dışı kalmış oldu. Bu da operasyonel standartların altına inilmesine neden oldu. Milli Savunma Bakanı Işık, Hürriyet'e şunları söyledi: "Hava Kuvvetleri'nin yaptığı çalışmaya göre, acil durumlarda ihtiyacı karşılayacak kadar pilot mevcut. Ancak pilot sayısı, standartların altına düşmüş. Bu sorunu çözmek için bazı önlemler alıyoruz. Geçmişte subaylıktan ve ordudan ayrılan pilotlarımızın geri dönüşünü kararname ile mümkün hale getiriyoruz. Ayrıca askeri pilot yetiştirme mekanizmasını da biraz hızlandıracağız." Bakan Işık, "Pilot yetiştirme derken Hava Harp Okulu'nun da kara ve deniz harp okulları gibi bir yıl öğrenci almayacağını söylemiştiniz. Durum değişti mi?" sorusuna, "Evet, bu konuda ortaya çıkan ihtiyaç kapsamında Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu bu yıl öğrenci alabilir" yanıtını verdi. Bakan Işık, "Mevcut öğrencilerin güvenlik soruşturmaları yapıldıktan sonra, FETÖ ile bağı olmayan hava harp okulu öğrencilerinin devam etmesi söz konusu olacak mı?" sorusuna da "Bunlar teknik detaylar, hepsine bakacağız" dedi.
Hürriyet

Hepimizin Günahı Var Bizimki % 90
Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, FETÖ'nün devlette yapılanmasında 1970'lerden beri herkesin günahı olduğunu belirterek, "Belki bizim günahımız yüzde 90 ama unutmayın yüzde 1 de zehirlemek için yeterli" dedi. Çiçek, TBMM kulisindeki sohbetinde, FETÖ soruşturma süreci ve darbe girişimiyle ilgili özetle şunları söyledi: "Cemaatin yurtdışında para vererek yaptığı lobiciliğin zararlarını 17-25 soruşturmasının ardından yaşadıklarımızla biz de gördük. TBMM başkanıyken, 2015'de Ermeni tasarıları konusunda görüşmeler yapmak için Kanada ve ABD'ye ziyaretler düzenledim. Muhataplarımızla ve siyasilerle görüşmeler ayarladık. O dönem oradaki büyükelçilik mensuplarımız bize, cemaatin Türkiye aleyhine yaptığı lobi faaliyetlerini anlattılar. 'Sayın başkan, ABD başkanı ülkenin yararına bir konu olsa, 100 senatörün yarısından bile imza alamaz, ama cemaat en az 73 senatörün imzasını alır' dedi. Görüşme yapmak için randevulaştığımız siyasileri bizden önce ziyaret edip, Türkiye ve Türk hükümeti aleyhine doldurduklarını öğrendik. Bir kısmını da bizden sonra ziyaret ettiklerini saptadık. Orada think-thank kuruluşlarının organizasyonlarına katılıp, bu konuda görüşlerimizi aktarmak istedik. Bu grupları da kontrol ettikleri, bu toplantılarda, hükümeti zor durumda bırakacak çıkışlar yapabilecekleri anlatıldı bize. Ona rağmen gidip tezlerimizi savunduk, derdimizi anlattık. Ama benden önce bu tür organizasyonlara katılan bazı bakanlara, cemaatin dolduruşuyla zor anlar yaşattıklarını biliyorum. Türkiye'de güç kaybetmeye başladıkça, yurt dışındaki lobi faaliyetlerini arttırdılar. Tüm terör örgütleri kendilerine yurt dışında destek bulmak için bu yöntemi kullanırlar. Bunlar da aynı şeyi yapıyorlar. Bunu yaparken kurdukları dernekleri, vakıfları, üniversiteleri ve gazetecileri kullanıyorlar. Para akışları da bunlar üzerinden bağış adı altında yapılıyor. Bu yapı, 70'lı yıllardan beri var olan bir yapı. Bunların bu noktaya gelmesinde hepimizin günahı, vebali var. Belki benim vebalim yüzde 90, başkasının yüzde 5, yüzde 1; ama yüzde 1 bile zehirlemek için yeterlidir unutmayın. Türkiye siyasi, dini ve ticari açıdan kandırılmışların ülkesi. Bakıyorsunuz, bu alanlarda insanlar çok kolay kandırılıyor. Bunu en kolay yaptıkları alan da din. O yüzden sık sık kayıt dışı dine vurgu yapıyorum. Her şey şeffaf olursa, denetime tabi olursa, bunlar yaşanmaz. Şimdi devletin içinden temizleniyorlar. Ama yerine kimlerin getirileceği çok önemli. Bu kişiler, liyakat esas alınarak çok iyi kontrol edilerek alınmalı. Yoksa FETÖ gider, ÇETÖ gelir."
Hürriyet

Mini Anayasa İçin Yeni Tur
AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, anayasa değişikliği çalışmaları kapsamında TBMM'de bir araya geldi. Gül, Tezcan ve Parsak, çalışmalar öncesinde 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminde bombalanan TBMM'nin şeref holünde basın açıklaması yaptı. Gül, "15 Temmuz bir demokrasi zaferidir. Bu zafer herhangi bir kesimin, partinin değil tüm milletindir. İktidarıyla, muhalefetiyle partilerimizin hain darbecilere karşı birlik içinde olması ülkemiz siyasetinin ulaştığı olgunluk düzeyini tüm dünyaya göstermiştir." ifadesini kullandı. "Yeni anayasa ve anayasada bazı hükümlerin değiştirilmesine yönelik uzlaşmaya varılacağı inancımız tamdır" diyen Gül, şöyle devam etti:3 parti temsilcisi olarak bizi burada buluşturan Yenikapı'daki milli birlik ve beraberlik ruhudur. Buradan hareketle biz de bu uzlaşma içerisinde demokrasimizi pekiştirecek adımları sürdürmeyi AK Parti olarak kararlıyız. Son yaşanan gelişmeler çerçevesinde acilen anayasada yapılacak değişikliklerini müzakere edeceğiz, çalışmalarımızı yapacağız ve genel başkanlarımıza sunacağız. Siyasi partilerimizin ortak biçimde demokrasinin yanıda yer alma yönündeki tavrı her türlü takdirin üzerindedir ve Türkiye'nin gelmiş olduğu, siyasetin kazanmış olduğu müktesebat açısından çok önemli kazanımdır. 15 Temmuz demokrasi mücadelesini ve Yenikapı ruhunu kalıcı hale getirmek için AK Parti olarak bu uzlaşma zeminini korumaya kararlıyız. Milletimizin beklentilerini dikkate alarak anayasadaki değişiklikler çalışmasını yapmaya kararlıyız."
Vatan

SPOR

İstanbul'da taraftarıyla buluşan ve yeni sezona bu coşkuyla başlamak isteyen Trabzonspor, Bursaspor'a direnemedi Maça yeni transferler Castillo, Onazi, İbanez ve Bero ile başlayan Ersun Yanal ilk yarıda Bursaspor karşısında diğer hazırlık maçlarının hücumdaki coşkulu oyununu oynatamadı. 21. dakikada Pablo Batalla'nın penaltı golüyle 1-0 öne geçen Bursaspor Karadeniz Ekibi'ne göre daha hazır bir görüntü verdi. Maçın 54. dakikasında Necid'in yine penaltıdan attığı golle farkı 2'ye çıkaran Bursaspor rakibi karşısında iyice rahatlayarak maçın kontrolünü tamamen eline aldı. Oyuna müdahale edip maçı çevirmek isteyen Yanal 60'ta Zeki, İbanez, Onazi ve Uğur'u oyundan alarak yerlerine Akakpo, Güray, Aytaç ve Mustafa Yumlu'yu aldı ancak bu değişiklikler de sonuç vermedi. 68'de yeşil beyazlılar Faty'nin attığı golle maçı 3-0'a getirdi ve karşılaşmaya noktayı koydu.
Hürriyet

Michael Phelps efsanesi Rio'da her geçen gün sayfasına bir yeni başarı ekliyor. ABD'li yüzücü havuzlardaki krallığını devam ettirirken son olarak önceki gece 200 metre karışıkta olimpiyat şampiyonluğunu elde etti. Phelps, yüzmedeki tüm branşların yer aldığı bu yarışta Japon rakibi Kosuke Hagino'nun önünde altın madalyaya uzandı. Kosuke 1.56.61'lik derece yaparken, Çinli Shun Wang ise 1.57.05'lik derecesiyle bronz madalyayı kazandı. Olimpiyat öncesinde kendisi için en önemli yarışın 200 metre karışık olduğunu dile getiren Phelps elde ettiği şampiyonluğun ardından kürsüde gözyaşlarına hakim olamadı. Büyük bir mutluluk yaşayan ABD'li efsane sporcu, madalya töreninden yaklaşık 10 dakika kadar sonra 100 metre kelebekte yarı final serisi olduğu için Japon ve Çinli rakipleriyle birlikte tribünleri dolaşma turunu es geçti. Phelps burada da final vizesi aldı. Phelps, Rio'daki altın madalya sayısını 4'e yükseltirken toplam olimpiyat altın sayısı 22, madalya sayısı ise 26'ya ulaştı. Efsane yüzücü 2011'den bu yana Olimpiyat, Dünya Şampiyonası ve Pan Pasific Oyunları'nda müthiş bir madalya koleksiyoncusu olduğunu gösterdi. Bu üç büyük organizasyonda 66 kez şampiyonluk sevinci yaşayan Phelps, 11 kez gümüş madalya, 3 kez de bronz madalya kazandı, toplam 80 madalya aldı.
Star

Futbolda yeni sezona Süper start. Türk futbolunun iki ezeli rakibi Süper Kupa'yı müzesine götürmek için Konya Torku Arena'da karşı karşıya gelecek. Süper Lig şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye Kupası şampiyonu Galatasaray arasındaki müthiş mücadele saat 20.45'te başlayacak. Derbiyi Mete Kalkavan yönetirken, heyecan fırtınası atv'den naklen ekranlara gelecek. Kupayı daha önce 4 kez müzesine götüren ve bu alanda rekortmen olan Galatasaray, bu kez de mutlu sona ulaşırsa beşinci şampiyonluğunu kazanacak. 2006'daki ilk Süper Kupa'nın sahibi olan Kartal ise kazanırsa ikinci kez bu onuru yaşamış olacak. Galatasaray'da 15. kupasını almaya hazırlanan Sabri Sarıoğlu ise bugün ilk 11'de sahaya çıkacak. Cavanda'nın hazır olmaması, Linnes'in ise midesinden rahatsız olması emektar futbolcuyu ilk 11'e taşıyacak. Galatasaraylı Chedjou da bugün forma giymesi durumunda Sarı-Kırmızılı takımda 100. resmi maçına çıkarak "dalya" diyecek. İki ezeli rakip bugüne kadar 338 kez karşılaşırken Aslan 120, Kartal 107 galibiyet aldı. Galatasaray gollerde de rakibine 477-444 üstünlük sağladı. Süper Kupa'da iki takım bir kez birbirine rakip oldu, 2006'daki mücadelede Beşiktaş rakibini Mert Nobre'nin golüyle 1-0 mağlup ederek kupayı müzesine götürmeyi başardı.
Star

Kanarya, yeni teknik direktörünü belirlemek için kolları sıvadı. Avrupa Ligi ön eleme turunda perşembe günü oynanacak Grasshoppers karşılaşması öncesi bu konuyu çözmek isteyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da dün görüşmeler yapmak için Avrupa turuna çıktı. Yıldırım'ın elinde geniş bir liste bulunduğu öğrenilirken, önceliğin Manchester United'dan ayrılan Louis Van Gaal, M.City'yi bırakan Manuel Pellegrini, son olarak Rusya'nın başında yer alan Fabio Capello, Lazio ile anlaşıp ayrılan Marcelo Bielsa ve Chelsea'den gönderilen Guus Hiddink olduğu belirtildi. Fenerbahçe başkanının yarın akşama kadar belirlenen teknik adamlarla görüşmeler yapacağı ve en geç pazartesi gününe kadar hedefine ulaşırsa, Grasshoppers karşılaşmasında takımın başında yeni hoca olacak. Bu arada ismi teknik direktörlük için geçen Roberto Carlos, "Seve seve gelirim" dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme