19 Ağustos 2016 Cuma

19.08.2016 Genel Gündem19.08.2016 Cuma

GÜNDEM

Kalleşin Günü 
Van'daki hain saldırı, önceki gece 23.15 sıralarında meydana geldi. PKK'lı bir terörist, yaklaşık 1 tonluk bomba yüklü aracı İskele Caddesi üzerinde bulunan 2 Nisan Polis Merkezi ve Polis Evi'nin yakınına park edip uzaklaştı. Araçtaki bomba, uzaktan kumandayla patlatıldı. Kentin birçok noktasından da duyulan patlamada, polis Hacı Ahmet Öztürk (27) şehit oldu, Faruk Tam (17) ve Dicle Idrak (19) da yaşamını yitirdi. Patlamada 20'si polis 73 kişi de yaralandı. Bombalı saldırıda yaralananların büyük bir bölümünün olay yerine 150 metre mesafede bulunan düğün salonundan çıkanlar olduğu belirtildi. Hava destekli operasyon yapan polis, saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürülen PKK'lı M.O.'yu yaralı yakaladı. Elazığ'da ise dün sabah 09.20 sıralarında Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı'nda bulunan Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırı düzenlendi. Teröristler bomba yüklü minibüsü kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan 4 katlı Emniyet Müdürlüğü'nün hemen yanındaki otoparka giden yolda infilak ettirdi. Patlamada Özel Harekât polisi Elvan Özsoy (46), Elazığ Emniyet müdürünün şoförü polis Yusuf Kenan Mutlu ve polis memuru Serhat Öztürk'ün (30) de aralarında bulunduğu 5 polis şehit oldu, 85'i polis olmak üzere 217 kişi yaralandı. Yaralılardan 18'inin durumu ağır. BİTLİS'in Hizan ilçesinde önceki akşam saatlerinde bölgede süren operasyonlar sırasında çıkan çatışmada köy korucusu 1 yıllık evli ve bir ay önce baba olan köy korucusu Müslüm Yaldız (28) şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Bölgedeki operasyonu tamamlayıp dün öğle saatlerinde dönüşe geçen askerleri taşıyan konvoya Gayda Köyü yakınlarında PKK'lı teröristler bombalı tuzak kurdu. Hizan'a yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta saat 13.00 sıralarında askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristler yola önceden döşedikleri el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada Uzman Çavuş Adem Özen ve Uzman Onbaşı Mesut Demir'in (24) de arasında olduğu 5 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı. Yaralılar helikopterle Tatvan'a getirilip tedavi altına alınırken, bölgede takviye birliklerin de gelmesiyle geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi girişindeki polis kontrol noktasına PKK'lı teröristler tarafından otomatik silah ve roketatarlarla saldırı düzenlendi. Çatışmada 2 polis yaralandı. Zırhlı araçların bölgeye gitmesi sırasında ise bir patlama oldu. Şemdinli-Yüksekova Karayolunun 2'nci kilometresinde meydana gelen patlama sırasında zırhlı bir araç, oluşan çukura düştü. Mardin'in Artuklu ilçesinde PKK'lı teröristlerin kullandığı bir hücre evine operasyon düzenlendi, 'Teslim ol' çağrısına ateşle karşılık veren teröristlerden 1'i öldürüldü, 1'i de yaralı yakalandı. Tunceli'de PKK'ya katılmak amacıyla gelen 2 kadın, şüpheli hareketleriyle dikkat çekince yakalandı.
Hürriyet

Kapatılan Üniversitelerin Öğrencilerine 24 Tercih Hakkı 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), FETÖ'nün kapatılan 15 vakıf üniversitesinde eğitim alan 70 bine yakın öğrencinin tercih işlemleri için kılavuz hazırladı. Buna göre, öğrenciler 23-26 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihi yapacak. Yerleştirmede, öğrencinin üniversiteye girdiği yılda aldığı puan esas olacak. Üniversite tercihi yapmayan öğrenciler, haklarından vazgeçmiş sayılacak. YÖK'ten yapılan açıklamada, kapatılan vakıf üniversitelerinde kayıtlı tümönlisans ve lisans öğrencilerinin yeni üniversitelerine tercihleriyle yerleştirileceği belirtildi. Açıklamaya göre, yerleştirme işlemlerini ÖSYM gerçekleştirecek. Yerleştirmede, öğrencilerin üniversiteye kayıt yaptırdıkları yıldaki ÖSYS/DGS puanları ve bölümlerin taban puanları esas alınacak. Tercihlere yerleştirmede öğrencinin kaydolduğu yıla ait ilgili puanı dikkate alınacak. Tercih edilen programın ilgili yıla ait taban puanının öğrencinin puanından düşük veya puanına eşit olması durumunda yerleştirme yapılacak. Öğrencinin tercih ettiği programlardan birine yerleşememesi durumunda, ilgili yılda adayın puanından düşük veya adayın puanına eşit puanla öğrenci alan program olması durumunda taban puanı öğrencinin puanına en yakın olan programa yerleştirilecek. Öğrencinin puanının ilgili yıldaki programların taban puanlarından düşük olması durumunda ise ilgili yıldaki en düşük taban puanlı programa yerleştirilecek.
Haber Türk


Genelkurmay Aşırı Yükten Kurtuluyor 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, dün katıldığı Anadolu Ajansı Editör Masası'nda FETÖ darbe girişimi ve bakanlıktaki yeniden yapılanma hakkında açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz gecesinin ilk saatlerinin Türkiye tarihinin en karanlık saatleri olarak tarihe geçtiğini belirten Işık, "Gece ne kadar karanlıksa, sabah o kadar aydınlık oldu. Türkiye çok aydınlık bir sabaha uyandı" dedi. Akıncı'daki pistin vurulma gerekçesini de açıklayan Işık, "Bunlar darbenin başarısız olduğunu anladıkları anda üç tane Casa uçağını hazır ettiler, Akıncılar'dan kaçacaklardı. Biz o kaçışın engellenmesi için, 'Acilen pistlerin vurulması lazım, bunlar kaçmamalı, bu hainler kaçamamalı' dedik. Eğer Başbakanımızın o emrinden sonra pist vurulmamış olsaydı bilin ki bugün darbecilerin neredeyse tamamı yurtdışına kaçmış olurdu. Onun için bu kritik anlarda Başbakanın doğrudan emir vermesinin ne kadar önemli olduğunu gördük" dedi. Bakanlıktaki yeniden yapılanmaya dair Işık, "MSB'nin fiili görevlerini de üzerine almış Genelkurmay Başkanlığı'nın üzerindeki gereksiz yükleri alıyoruz, Genelkurmay Başkanlığı'nı kendi askerin asli işlerine döndürüyoruz. Batı demokrasilerinde MSB'nin yapması gereken işlerin yüzde 90'ından fazlasını Genelkurmay yapıyor. Genelkurmay Başkanlığı'nı bu aşırı yükten kurtarıyoruz. MSB'yi yeniden yapılandırırken, tamamen askerlerden oluşması ne kadar yanlışsa, tamamen sivillerden oluşmasının da yanlış olacağını düşünüyoruz. Asker sivil iç içe olacak" diye konuştu. Generallerle birlikte 248'i muharip, 265 pilotun ordudan ihraç edildiğini bildiren Işık, pilotluktaki mecburi hizmet süresinin 14,5 yıldan 18 yıla çıkardıklarını anımsattı. Işık, "Bir konu üzerinde daha çalışıyoruz. Amerika'da uygulanan 'rezerv sistemi' gibi. Daha önce TSK'da pilot olarak çalışmış ama şu anda sivilde çalışanların, yılda belirli bir gün TSK'ya gelip orada görev yapması. Bu hem onların savaş yeteneklerini kaybolmaması açısından hem de TSK'nın pilot ihtiyacının karşılanması açısından ilave bir önlem. Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Havayolu şirketlerimizle çok verimli bir çalışma yapıldı. Şimdi bu çalışmanın detayları üzerinde arkadaşlarımız yoğunlaştılar" dedi.
Milliyet

Cinsel İstismarda 12 Yaş Düzenlemesi 
Anayasa Mahkemesi (AYM), 12 Kasım 2015'te çocukların cinsel istismarını düzenleyen TCK'nın 103. maddesinin ikinci fıkrasının iptaline karar verirken, iptal hükmünün, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından itibaren bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar vermişti. AYM, 26 Mayıs 2016'da ise 103. maddenin birinci fıkrasının birinci ve ikinci cümlelerinin iptaline karar verirken, iptal hükmünün, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girmesine hükmetmişti. Anayasa Mahkemesi'nin bu iptal kararları bazı çevreler tarafından 15 yaşından küçük çocukları cinsel yönden istismar edenlerin, 'cezasız' bırakıldığı şeklinde yorumlanırken, son olarak İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün, "Türkiye'nin 15 yaşın altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesine izin vermesine dair kararı iptal edilmeli. Çocukların şiddet ve cinsel istismara karşı daha az değil, daha fazla korunmaları lazım" şeklindeki açıklaması Türkiye'de tepki çekmişti. Adalet Bakanlığı yetkilileri, TCK'nın 103. maddesi konusunda yasal boşluk bulunmadığını vurguladı. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarının en erken 11 Aralık 2016'da yürürlüğe gireceğine dikkat çekilirken, çocuklara yönelik cinsel istismar eylemlerinin cezalandırılması konusunda mevcut hükümlerin hâlâ yürürlükte olduğuna da dikkat çekildi. Hükümetin de İsveçli Bakan'ın açıklamasına karşın, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunda cezaları azaltma değil, artırma yönünde çalışma yaptığı ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarının ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla TCK'nın 103. maddesiyle ilgili yeni yasal düzenleme çalışmalarının hemen başlatıldığına dikkat çekildi. Edinilen bilgilere göre hükümet çocuklara yönelik cinsel istismar suçunda cezaları azaltmak yerine arttırmayı planlıyor. Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı taslak metne göre TCK'nın 103. maddesinde yer alan, "Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilir" hükümleri aynen korunuyor.
Milliyet
 
EKONOMİ 

Gram Altın 127,0187-127,1262 
ABD Doları 2,9301-2,9315/Euro 3,3243-3,3257/İngiliz Sterlini 3,8527-3,8556

8.6 Milyarlık Gözaltı 
Darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladıkları gerekçesiyle dün 4 büyük şirket yöneticisinin de aralarında bulunduğu 80 kişiyi gözaltına aldı. Böylece olağanüstü hal (OHAL) ilan edildikten sonraki en büyük ölçekli şirket operasyonu gerçekleşmiş oldu. Polis bir günde 8.6 milyar lira ciroya sahip şirketlerin yöneticilerini gözaltına aldı. Bu isimler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Nejat Güllü Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü ve Faruk Güllü Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güllü, Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu da bulunuyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İsmail Uçar'ın yürüttüğü soruşturmayı Türkiye işadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketleri kapsıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturmasının iş dünyası ayağında, haklarında gözaltı kararı bulunan 187 şüphelinin tüm mal varlıklarına da el koyma kararı verdi. Şüphelilerin bir kısmının TUSKON yönetiminde bulunduğu, bazılarının ise üye olduğu belirtildi. Listede adı bulunan TUSKON Başkanı Rızanur Meral'in ABD'de olduğu bildirildi. Operasyonda, şirket merkezleri ve işadamlarının evlerinde arama yapıldı. Ömer Faruk Kavurmacı'nın ofisinde yapılan aramada örgütün ele başı Fetullah Gülen'in, Mefkure Yolculuğu, Ölüm Ötesi Hayat, Sonsuz Nur isimli kitapları ile Gülen'in bir sözünün yer aldığı plaket ele geçirildi. Yapılan açıklamalarda operasyonların şirketlerin işleyişini etkilemeyeceği, faaliyetlerin aynı şekilde devam edeceği bilgisi verildi. Dün gözaltına alınan Ömer Faruk Kavurmacı, 2015 cirosu 2.7 milyar lirayı bulan Aydınlı Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Şirket birçok ünlü markanın Türkiye temsilciliğini yaparken, gayrimenkul sektöründe de faaliyet gösteriyor. Grubun inşaat şirketinin aktif büyüklüğü 500 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.
Hürriyet

Darbe Girişimi Fed Tutanaklarına Girdi 
ABD Merkez Bankası'nın (FED) 26-27 Temmuz'da gerçekleştirdiği toplantısının çarşamba akşamı açıklanan tutanaklarına göre, FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri ABD ekonomisi ve istihdam piyasası konusunda genel olarak sahip oldukları olumlu görüşü sürdürdü. FED tutanaklarında, "Bazı üyeler genişlemeci politikanın kaldırılmasını sağlayabilecek şartların yakın zamanda oluşabileceği öngörüsünde bulundular" dedi. Tutanakların Türkiye açısından ilginç yanı ise 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin de belgede yer alması oldu. Tutanaklarda yer alan açıklamalarda gelişmekte olan ülke ekonomilerinin genel olarak pozitif seviyede olduğu belirtilirken, "15 Temmuz'da Türkiye'de gerçekleşen başarısız darbe girişiminin küresel piyasalar üzerindeki etkisi çok olmadı" ifadelerine yer verildi. Faiz artışına yönelik ise FOMC'nin büyüme, istihdam ve enflasyon görünüm konusunda güçlü bir konsensüse ulaşana kadar faiz konusunda bir adım atma taahhüdünde bulunmayacaklarına işaret edildi. Tutanaklarda, "Üyeler, seçeneklerini açık tutmaya devam etmenin ve politika duruşunun gelen veriler temel alınarak ayarlanması esnekliğinin sürdürülmesinin uygun olacağı kararına vardılar" denildi. Tutanaklar ayrıca üyelerin, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının yarattığı belirsizliğin ve mayıs ayında istihdamda büyümede görülen yavaşlamanın gerilediğine işaret ettiklerini de ortaya koydu. Tutanakların yayımlanmasının ardından azalan faiz artışı beklentisi ile birlikte doların küresel kur sepeti karşısındaki düşüşü hızlandı. Dolar Endeksi (DXY) 94'e gerilerken, Euro/dolar paritesi de 1.1315 ile son 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.
Haber Türk

Emekliye Maaşa Göre Promosyon 
11 milyona yakın emekliye, dul ve yetimlerine banka promosyonu için süreç devam ediyor. Çalışma Bakanlığı ile bankalar arasındaki görüşmeler sürerken; emekliler pazarlıkların bir an önce tamamlanmasını ve Kurban Bayramı'ndan önce ödemelerin başlamasını istiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, daha önce, emekli aylıklarına göre kademelendirme yaptıklarını açıklamıştı. Bu kademelere göre emekliye ödenecek promosyon tutarı farklılık gösterecek. Yüksek maaşı olan, daha fazla promosyon alacak. Bu kademelerin ise '500 liranın altında maaş alanlar', '500-bin lira arası maaş alanlar', 'bin-2 bin lira arası maaş alanlar' ve '2 bin lira üstü maaş alanlar' şeklinde oluştuğu belirtiliyor. Kademelerin her biri için başka promosyon tutarı belirlenecek. Emekli, maaşına göre hangi kademeye giriyorsa, orası için belirlenen promosyonu alacak. Promosyonda yıllık tutarın 150 ile 300 lira arasında olması, 3 yıllık promosyonun toplu ödenmesi görüşü hâkim.
Türkiye

Yabancı Yatırımcı Proje Bazlı Desteklenecek 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için yeni bir teşvik sistemi oluşturulacağını söyledi. Özellikle proje bazlı bir destek mekanizması oluşturacaklarını ifade eden Elvan, "Arz güvenliği açısından önem taşıyan, stratejik sektörlerde ve petrokimya, enerji gibi büyük ölçekli yatırımlarda da bu sistemin faydasını göreceğimize inanıyorum. Yatırım yapmak isteyen firmayla Ekonomi Bakanlığı bir anlamda müzakere edecek ve ona göre mevcut teşvik sistemimizin ötesinde gerçekten Türkiye'ye önemli bir katkı sağlayacaksa ilave bir teşvik verebilme imkânına kavuşacağız" dedi. Yasa tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonundan geçtiğini ifade eden Elvan, "Bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Bunun yasalaşmasıyla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak bir teşvik mekanizmasını devreye sokacağız. Bunun da yabancı yatırımcılar açısından oldukça cazip olacağını düşünüyorum. Türkiye'ye yabancı sermaye yatırımları gelmeye devam edecek. Yabancı sermayeyi çekme açısından Türkiye son 14 yılda başarılı performans elde etti. Biz bunu artırarak devam edeceğiz" dedi.
Türkiye

Perakende Buluşması 
65 üyesiyle 220 milyar TL'lik modern perakende sektöründe 65 milyar TL'lik ciro, 3.500 satış noktasında 120.000 kişilik istihdam yaratan Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), 11 Ekim 2016'da 3'üncü defa gerçekleştireceği "Perakende Teknolojileri Sempozyumu"nda bir kez daha Türkiye'nin önde gelen perakendecilerini teknoloji çözüm ortaklarıyla İstanbul'da bir araya getireceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, "Sektöre yön veren trend ve yaklaşımlar kadar teknoloji firmalarının verimliliğe katkı sağlayan çözümlerinin de tanıtılacağı sempozyum, 300'ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin buluşmasına sahne olacak" denildi.
Milliyet

Sanayide Çalışacak İşsize Günlük 30 Liralık Destek 
Sanayicinin nitelikli eleman sorununu çözüme kavuşturacak önemli bir adım atılıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞ- KUR) arasında 'Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği Protokolü' imzalandı. Protokole göre sanayi sektörüne yönelik düzenlenen mesleki eğitim kurslarına katılanlara verilen 20 Türk Lirası desteğe yüzde 50 oranında zam yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, sanayi alanında Türkiye'nin açığını kapatmasının önemli ihtiyaçlardan biri olduğunu belirterek "Sanayi alanında mesleki eğitim kursundaki desteği 30 TL'ye çıkarıyoruz. Bu piyasanın derinliğini kazanması için bütün gayretleri ortaya koyacağımızı ifade etmek istiyorum" dedi. Mesleki eğitim kursları kapsamında sektör ayrımı yapılmaksızın kursiyerlere 20 TL cep harçlığı (yemek ve yol parası) veriliyor. Sanayi sektörüne yönelik düzenlenen kurslara katılanlar için bu rakam 30 liraya çıkarılmış oldu. Ayrıca bu kişilerin GSS primleri de ödenecek. İşe alınmaları halinde ise 54 aya kadar işveren sigorta primlerini devlet ödeyecek. Mesleki eğitimlere katılanlara ücretler günlük olarak veriliyor. Bir ay içinde programa katılanlar 23-24 gün eğitim alıyor. Böylece sanayi sektöründe mesleki eğitim kursuna katılan 15 yaşını doldurmuş bir işsiz ya da devam sorunu yaşamayacak bir öğrencinin cebine aylık 720 lira geçmiş olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre 2015 yılında 169 bin kişi mesleki eğitim kurslarına katıldı. Bunlardan 40 bin kursiyer sanayi sektörüne yönelik düzenlenen eğitim programından faydalandı. Soylu, toplantıda yaptığı konuşmada 2003'ten itibaren İŞKUR'un 3 milyon 825 bin kişiyi işe yerleştirdiğine dikkat çekti. 38 bin mahkuma koşullu tahliye verilmesi konusunun istihdama yansımasını değerlendiren Bakan Soylu "Bugün atılan adımlarda bu girişleri karşılayabilmeye yöneliktir" dedi.
Star

Hainlerin Sevinmesine İzin Vermeyeceğiz 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından örgüte finansal destek sağlayan şirketlere yönelik operasyonların devam edeceğini belirtti. Yapılan operasyonlarda FETÖ yanlısı olmayanlara hassasiyetle davranılacağını belirten Zeybekci "Şirketin başındaki ihanetin içindeyse onunla ilgili cezalandırma ayrı ama o şirkette ihanete bulaşmamışlar için gerekli hassasiyetimiz üst seviyededir. Bu ülkeye ihanet eden bu hainlerin bir şekilde gizli gizli sevinmesine izin vermeyeceğiz, 'ekonomik olarak da şu kadar zarar verdik' dedirtmeyeceğiz" dedi. Bakan Zeybekci, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Genişleme ve Süre Uzatımı Sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Bazı şirketler var ki kuluçka makinesi haline gelmiş şirketler. Bunlar da iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayıdadır. Bunlar biliniyor. Bunlarla ilgili temizlik sonuna kadar yapılacak. Bu millete ihanet etme mekanizmalarının önemli kaynakları haline gelmişler ama bunların dışındaki varlıklarla ilgili şu hassasiyetimiz olacak. Bu ülkedeki tüm varlıklar ülkeye aittir, milletin envanteridir." Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni nesil Serbest Bölgeler Kanunu'nun sonbaharda görüşüleceğinin de müjdesini verdi. Zeybekci "Serbest Bölgeler Kanunu'muz şu anda çıktığı gibi, bütün eksikleriyle duruyordu. Birinci nesil diyelim biz ona. Dünya, dördüncü nesillere geldi serbest bölgelerde. Şu anda komisyonda. İnşallah bu hafta içerisinde bitirilecek. Sonbaharda Türkiye, artık yeni nesil Serbest Bölgeler Kanununa sahip olacak" dedi.
Star

Cebi İlgilendiren Yeni Belediye Vergisi Yok 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Belediye Yasası'nda yapılacak düzenlemelerle vatandaşa ek yük geleceği iddialarıyla ilgili olarak, "Peşinen söyleyeyim, vatandaşa ek bir yük gelmiyor, yeni vergi de söz konusu değil. Ancak, bir belediye yasası üzerinde çalışma olduğu doğru" açıklamasanı yaptı. Bakan Özhaseki, bir TV kanalında yayınlanan programda, kendisinin Genel Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde başlayan bir çalışma olduğunu belirtti. Özhaseki, "Şu anda netleşmiş bir şey yok. Komisyonlarda görüşülecek, hatta daha öncesinde partilerle bir araya gelip çalışacağız, bakanlar arkadaşlarla Ekonomik Kurul'da bir kere daha görüşeceğiz, sonra ortaya çıkan bir taslak olursa bu teklif olarak Meclise inecek nihayetinde" ifadesini kullandı. Özhaseki, basına yansıdığı gibi yapılacak olan düzenlemede vatandaşa herhangi bir ek yük gelmeyeceğinin altını çizdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatının da bu yönde olduğunu kaydeden Özhaseki; "Yeni bir vergi yok, vatandaşın rahatsız olacağı cebini ilgilendiren, bu nereden çıktı diyeceği hiçbir şey yok, onu kesinlikle söylemem lazım" dedi. Mehmet Özhaseki, askeri alanların imara açılacağı iddiaları ile ilgili de İstanbul'un yüzde 2'sinin askeri alan olduğunu, Ankara'da da 7 bin hektar askeri alan bulunduğunu anımsattı.. Yeşil alan olacak ya da istisna getirilecek yerleri belirlemek için Çevre Şehircilik, Milli Savunma ve Maliye Bakanlıklarının bir komisyon kuracağını anlatan Özhaseki, şöyle devam etti: "81 il üzerinde çalışıyoruz. Biz her şehirde ne kadar askeri alan var, bu askeri alanların taşınması gerekiyor mu, belediyeler, vatandaş ne düşünüyor, bu çalışmayı yapıyoruz. Milli Savunma hangi askeri tesisler nereye taşınırsa doğru olur çalışmasını yapıyor. Maliye de mali boyutuna bakıyor. Bir ay kadar sürecek bu çalışma neticesinde üçümüzün çalışmasını biraraya getireceğiz ve her bir şehirde tek tek ayrı ayrı doğru kararlar vermeye çalışacağız."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Allah Hainlere Aradıkları Fırsatı Vermesin 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin çok cepheden saldırı altında olduğunu, sabır taşının çatladığını belirterek, "Ortak milli akıl çalıştırılmazsa muhatap olduğumuz sorunlar daha da büyüyecektir" dedi. Terör saldırılarında ölenlere rahmet ve millete de başsağlığı dileyen Bahçeli, Twitter hesabından özetle şu mesajları paylaştı: "Artık sabır taşı çatlamıştır! Saldırıların biri biterken, diğeri başlamaktadır. Türkiye'de acı ve korkudan başka her konu, ikinci plandadır. Bugün peş peşe gelen kara ve kahredici haberler milletimizi bir kez daha zelzele gibi sarsmış, elem ve endişeye sevk etmiştir. FETÖ ve PKK Türkiye'nin bir numaralı sorunudur. Bu iki terör örgütünü maşa gibi kullanan alçaklar, ülkemizin yıkımını projelendirmektedir. Milli birlik ve dayanışma ruhu, muhakkak surette sağlam ve değişmez esaslara bağlanmalıdır. Ortak milli akıl çalıştırılmazsa muhatap olduğumuz sorunlar daha da büyüyecektir. FETÖ'yle parçalanma ve iç savaş şartlarını oluşturmayı amaçlayan, fakat başaramayan mihraklar, PKK'yla sonuca varmanın peşindedir. Terörizmle savaşan Türk milleti yeni bir zafere yakında imza atacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi bu mücadelede her desteği verecektir. Allah bu aziz milletin yardımcısı olsun. İstiklalimize zincir vurmaya çalışan zalimlere, hainlere aradıkları fırsatı inşallah vermesin."
Hürriyet

Ne İstediyseniz Verdik Bitirin 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ'daki terör saldırısını kınayarak, "Hükümete açık ve net bir çağrı yapıyorum; terörü bitirmek için muhalefetten ne istiyorsanız vermeye hazırız. Bugüne kadar her şeyi verdik ama biz hükümetten bir şey bekliyoruz; ne istediyseniz biz size verdik, siz de lütfen terörü çözün, bitirin" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Kılıçdaroğlu'nu Genel Merkez'deki makamında ziyaret etti. Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Terör kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun, bütün siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının hep birlikte lanetlemesi gereken bir olaydır. Teröre karşı ortak birlikteliğimizi hep sürdüreceğiz. Yine hükümete açık ve net bir çağrı yapıyorum; terörü bitirmek için muhalefetten ne istiyorsanız vermeye hazırız. Biz hükümetten bir şey bekliyoruz; ne istediyseniz biz size verdik, siz de lütfen terörü çözün, bitirin. Mücadeleyse mücadele yapın, yasa dediniz yasa, anayasa dediniz anayasa, her türlü imkanı sağladık, her türlü imkanı verdik. Terörle mücadele konusunda 'Elimiz zayıf, elimiz güçsüz' diye bir sorun olmamalı. Eliniz güçlü, dolayısıyla terörle mücadeleyi yapın, Türkiye'yi bu beladan kurtarın. Terörün bitirilmesi için her desteği vermeye devam edeceğiz. Terörü lanetlemek yetmiyor, terörü bitirmek, sonlandırmak gerekiyor. Buna uygun politikalar geliştirmek gerekiyor. Bu talebimi hükümete iletmiş olayım." Akıncı ve Kılıçdaroğlu görüşmesi 45 dakika sürdü. Akıncı "Türkiye 15 Temmuz'da ciddi bir birliktelik sergiledi. Öyle inanıyorum ki Türkiye bu birlik ve bütünlüğünü çok daha iyi noktalara taşıyacaktır" dedi.
Hürriyet

'Terör Örgütü Emir Komutayı Kaybetti' 
Terör saldırısının ardından Elazığ'a özel 'Ata' uçağı ile saat 14.05'te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte gelen Başbakan Binali Yıldırım, patlamanın meydana geldiği emniyet müdürlüğünde incelemelerde bulundu. Yıldırım, özetle şunları söyledi: "Gördüğünüz gibi terör örgütleri adeta omuz omuza işbirliği içindeler. 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe teşebüssünden sonra FETÖ terör örgütü, artık iddiasını yitirmiş ve görevi bölücü terör örgütüne devretmiştir." "Milletimize Elazığ'dan olay yerinden söylemek istiyorum; bu yola baş koyduk. Hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti ile bilek güreşine giremeyecek. Patlamanın sorumlusu, bölücü terör örgütü PKK'dır ve onun uzantılarıdır. Terör örgütü artık emir komutayı kaybetmiştir. Ve içerde bulunan unsurlar, gelişi güzel nerede imkan bulurlarsa adeta intihar saldırıları yapıyorlar. Bundan sonra alarm düzeyini bir üst seviyeye çıkarmış durumdayız. Bu olay olur olmaz valimiz dahil, bütün birimlerimiz, sağlık ekiplerimiz 10 dakika içinde buraya geldi. 20 dakika içinde de bütün yaralılarımız hastanelere yetiştirildi. Belki de kayıpların azaltılmasına çok ciddi katkısı oldu."
Vatan

'Mücadele Hatta Değil Satıhta' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ ve Bitlis'teki terör saldırılarıyla ilgili olarak, "Son günlerde yaşanan terör olayları vesilesiyle, şu hususu paylaşma istiyorum. Türkiye aynı saiklerle hareket eden terör örgütlerinin ortak saldırısı altındadır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: "Nasıl 15 Temmuz meselesi ülkemizin ve milletimizin bünyesine sızmış FETÖ denilen kanser hücrelerini kesip atmamıza vesile olmuşsa, bu tür eylemler de daha güçlü bir güvenlik yapısı inşa etme sürecimizi hızlandırmaktadır. Elazığ'da 5 şehidimiz var. 217 kişi de yaralandı. Milletim şundan emin olsun, şehitlerimizin yaralılarımızın kanları asla yerde kalmadı kalmayacaktır. 15 Temmuz'dan itibaren yapılan operasyonlarda 182 terörist etkisiz hale getirilmiştir." "Zaman zaman bazı dostlar bize şunu tavsiye ediyor, cepheyi büyütmeyelim. Biz bu mücadeleyi satıhta yapıyoruz belli bir hatta değil. Neresi olursa… Suriye'nin kuzeyinde YPG saldırıları var şu anda, bize tehdit oluşturuyor. Batı bunu farkında değil. Türkiye'yi iç meselelerine mahkum ederek Suriye'de meseleleri oldu bittiye getirmek isteyenlere şunu söylüyoruz: Biz her şeyin farkındayız. Suriye'nin kuzeyi konusunda verilen taahhütlerin yerine getirilip getirilmediğini de takip ediyoruz. Türkiye terör örgütleriyle mücadele noktasında tecrübeler ve yaşadığı krizler ışığında köklü bir yeniden yapılanma sürecindedir. Bir musibet bin nasihatten evladır. Diyarbakır, Van ve Elazığ saldırılar başta olmak üzere tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, aziz milletimize baş sağlığı diliyorum." "Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi yaşadığı darbe girişimi İslam dünyası bakımından son imtihan mahiyetindedir. Batılı ülkelerin ikircikli tutumunu tasvip etmesek de anlayabiliyoruz. Burada bir darbe yapılıyor. Demokrasiye karşı yapılıyor. Bu darbe yapıldığı halde bize akıl veriyorlar. Geçmiş olsun dedikten sonra, 'birçok asker, memur görevinden alınıyor, bunu anlamıyoruz endişelerimiz var' şimdi buna ne diyeceksin? Siz işinize bakın diyoruz. Biz işimiz, biliyoruz. Çünkü bunlar şimdiye kadar emir kulu bulmuşlar karşılarında. Biz kula kul olmayacağız. Bütün bunlar olurken İslam dünyasının birkaç örnek dışında böyle bir tavır içinde olmasını da anlayabilmemiz mümkün değildir. Kimin ne hesap içinde olduğunu biliyoruz. Gün ola harman ola. İslam dünyasındaki toplumların kalplerinin bizimle attığını biliyoruz."
Vatan

DÜNYA 

Daha Kaç Bomba Daha Kaç Ümran 
Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te muhaliflerle Esad rejimi arasındaki 'savaşların anası' olarak anılan çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken, yıkılan binanın enkazından yaralı olarak kurtarılan Ümran'ın "sakinliğini" gösteren görüntüler yürek parçaladı. Suriye ordusunun ya da müttefiki Rusya'nın önceki akşam Halep'in doğusundaki muhaliflerin kontrolündeki El Katerji mahallesinde düzenlediği hava saldırılarında 5 yaşındaki Ümran'ın yaşadığı ev de yerle bir oldu. Başından yaralanan, toz toprak içinde kalan Ümran, enkaz altından çıkarıldı, hemen ambulansa taşındı. Ümran, kanlar içinde kalacak kadar yaralı olmasına rağmen ne ağlıyor ne yardım istiyordu. Saldırının şokunu atlatamayan çocuk, önce çevreye bakıyor, elini acıyan başına götürüyor. Daha sonra kanlanan elini ambulans koltuğuna sürerek temizliyor. Tek başına Ne annesinin ne de babasının hava saldırısı sonrası hayatta olup olmadıkları bilinmiyor. Halep'te "M10" kod adlı sahra hastanesine yatırılan Ümran'ın doktoru Usame Ebu El Ezz, çocuğun beyninde şans eseri hasar bulunmadığını ve tedavisinin ardından taburcu edildiğini söyledi. Muhalif ve aktivistlerin çatışmalarla ilgili haber yaptığı Halep Medya Merkezi isimli grubun çektiği, Ümran'ı hayata tutunurken yaşadığı dehşeti gösteren kareler, Suriye'deki iç savaşın dehşetini bir kez daha tüm dünyanın yüzüne çarptı. Hava saldırısının yaşandığı gece aynı hastaneye 12 çocuk yaralı olarak getirildi. Suriye'deki iç savaşta ise şimdiye kadar 14 binden fazla çocuk yaşamını yitirdi.
Hürriyet

Rajoy İçin Sandık Vakti 
İspanya'da geçtiğimiz 26 Haziran'daki erken genel seçimleri kazanan ancak tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemeyen Halk Partisi (PP), hükümeti kurmak için henüz yeterli desteği bulamamasına rağmen 30 Ağustos'ta mecliste güvenoylamasına gidecek. Mevcut başbakan ve Halk Partisi (PP) Lideri Mariano Rajoy, şimdiye kadar yürüttüğü siyasi girişimlerde sadece liberal görüşlü Ciudadanos (Vatandaşlar) ve Kanarya Koalisyonu'nun (CC) desteğini alabildi. PP ve Ciudadanos'un meclis sözcüleri tarafından bugün imzalanacağı belirtilen yolsuzlukla mücadele anlaşmasından sonra her iki parti adına müzakerelere katılacak isimlerin de belirleneceği kaydedildi. 30 Ağustos'ta Rajoy'un sunacağı azınlık hükümetinin mecliste güvenoyu alamaması halinde yıl başına denk gelen bir dönemde İspanya'nın 3'üncü genel seçime gitme riski bulunuyor.
Haber Türk

CIA ve FBI'a Güvenmiyorum 
ABD'de kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesi ilk "istihbarat birifingi"ni haber alma servisi FBI'dan alan Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump, Amerikan istihbarat kurumlarına güvenmediğini söyledi. Bir TV programına katılan Trump, "Amerikan istihbarat kurumlarına güveniyor musunuz?" sorusuna, "Hayır" cevabını verdi. ABD'nin Irak işgaline giden süreçte devrik lider Saddam Hüseyin'in kimyasal silahları olduğu yönündeki istihbarat raporlarının "yanlış ve yalan" olduğuna atıfta bulunan Trump, "Demem o ki, son 10 yılda yaşananlara bir bakın. Kelimenin tam anlamıyla bir felaket. CIA'nin FBI'ın verdiği istihbaratları kullanmak çok kolay ama ben kullanmayacağım. Çünkü çok kötü kararlar verdiler. Irak'a, Orta Doğu'ya bir baksanıza Eğer buralara hiç dokunmamış olsaydık, şimdi hem orası hem de dünya çok daha iyi durumdaydı" dedi. Bu açıklamalarının ardından Trump'a, akşam saatlerinde FBI tarafından "gizli istihbarat brifingi" verildi.
Türkiye

'Pişmanlık Duymaya Gerek Yok' 
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye'nin bakanlığın soru önergesi yanıtında, 'Ortadoğu'daki İslamcılar için merkezi eylem platformu' olarak nitelendirilmesini savundu. De Maiziere, Berlin Brandenburg Televizyonu'na yaptığı açıklamada basına sızan gizli ibareli rapordan ötürü 'pişmanlık duymaya gerek olmadığını' ve 'raporda Türkiye'nin gerçeklerinin kısmen vurucu bir şekilde yansıtıldığını' söyledi. Alman Bakan, 'Türkiye'nin gerçeklerinin ve Almanya ile Türkiye arasındaki işbirliğinin bu değerlendirmeyle sınırlı olmadığını' sözlerine ekledi. Alman Sol Partili milletvekili Sevim Dağdelen'in Türkiye'ye ilişkin soru önergesine verilen yanıt, basına sızdırılmıştı. Yanıtta, Türkiye'nin Suriye'deki silahlı İslamcı muhalefet, Mısır'daki Müslüman Kardeşler ve Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer alan Hamas ile ilişkileri üzerine değerlendirmeler yer alıyordu. Ankara, rapora sert tepki göstermiş, Alman Dışişleri Bakanlığı da metne katılmadıklarını açıklamıştı.
Milliyet

Esad Rejimi PYD'yi İlk Defa Havadan Vurdu 
Suriye'nin kuzeyindeki Haseke ilinde terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD ile Esad rejimi arasında Nisan ayından bu yana hafif şiddette devam eden çatışmalar dün en yoğun anlarını yaşadı. Rejim, dün öğle saatlerinde PYD'ye karşı ilk defa savaş uçakları ve topçu birliklerini kullandı. Reuters'a konuşan YPG Sözcüsü Redur Celil de ilk kez böyle bir saldırının gerçekleştiğini doğruladı. Salihiyye, Tel Hacer ve Mufti mahallelerindeki 'asayiş' noktalarının hedef alındığı saldırılarda 6 kişi öldü. PYD saldırıya Haseke merkezindeki rejim karargâhlarını havan toplarıyla vurarak karşılık verdi. Esed rejimi ve PYD, Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor.
Star

İskoclardan Filistin'e Destek 
Şampiyonlar Ligi'ne katılma mücadelesi veren İskoçya'nın Celtic ve İsrail'in Hapoel Be'er Sheva takımları, İskoçya'nın Glasgow kentinde karşı karşıya geldi. Celtic Park Stadyumu'ndaki mücadele öncesinde İskoç taraftarlar tarihi bir protestoya imza atarak Filistin devletine olan desteklerini gösterdi. Celtic taraftarları, Hapoel Be'er Sheva takımının sahaya çıkmasıyla birlikte tribünlerde Filistin bayrakları açarak İsrail devletini protesto etti. UEFA geçtiğimiz yıllarda aldığı kararla, siyasi olduğu gerekçesiyle Filistin bayrağının maçlarda açılmasını yasaklamıştı. Ancak İskoç taraftarlar, takımlarına gelebilecek ceza ve yaptırımlara karşın 60 bin kapasiteli stadı Filistin bayraklarıyla donattı. Taraftarlar, İskoç polisinin maç öncesinde yaptığı gözaltı uyarılarına da kulak asmadı. Özellikle İrlanda kökenli İskoçların desteklediği Celtic kulubü, taraftarlarının stadda Filistin bayrağı açması gerekçesiyle 2007'den bu yana 11 kez ceza aldı. İskoç ekibi mücaleden 5-2'lik üstünlükle ayrılarak, İsrail'de oynanacak rövanş maçı için büyük avantaj yakaladı.
Vatan

SPOR 

Erkekler 400 metre engellide milli sporcu Yasmani Copello Escobar tarih yazdı. Finalde üçüncü olan Küba asıllı atlet, Türkiye'ye bronz madalya kazandırdı. Escobar'ın başarısı birçok anlamda tarihi önem taşıyor. Öncelikle milli atletin 47.92'lik derecesi Türkiye rekoru olarak kayıtlara geçti. 29 yaşındaki sporcu ayrıca atletizmde koşu disiplininde madalya alan ilk Türk sporcu olarak da tarih yazdı. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin atletizm branşındaki ilk madalyasını kazandıran Yasmani Copello Escobar, bu başarısının sinyallerini vermeye önceden başlamıştı. Küba'da istediği ortamı bulamayan, İspanya'da imkân verilmeyen Escobar'a 2012'de Fenerbahçe Kulübü kucak açmıştı. 2014'te vatandaş olan başarılı atlet, yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştı. 2015'te Dünya Şampiyonası'nda gelen altıncılık her şeyin habercisiydi. Bundan bir buçuk ay önce Amsterdam'da Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak göğsümüzü kabarttı.
Türkiye

Güreşte 75 kiloda mücadele eden Yasemin Adar ile 53 kilodaki temsilcimiz Hafize Şahin çeyrek finalde elendiler. Ukraynalı Cherkasova'yı 3-1 yenen Adar, bir üst turda Rus Ekaterina Bukina'ya 3-1 mağlup oldu. Brezilyalı Lais Nunes De Oliveira'yı tuşla 5-0 yenen Şahin ise Rus Inna Trazhukova'ya 3-1 yenilerek Rio'ya veda etti. Önceki gün Buse Tosun ve Elif Jale Yeşilırmak da bronz madalya maçlarını kaybederek elenmişti. Böylelikle Rio'da kadın temsilcimiz kalmadı. Erkekler serbestte ise bugün 57 kiloda Süleyman Atlı, 74 kiloda ise Soner Demirtaş mindere çıkacak.
Türkiye

Osmanlıspor, UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında Danimarka temsilcisi Midtjylland'ı deplasmanda yenerek, gruplara kalma yolunda büyük bir avantaj sağladı: 0-1 Maça hızlı başlayan temsilcimizde Webo 8. dakikada kaleyi denedi, savunma tehlikeyi kornerle önledi. 20'de Osmanlıspor'un golu geldi. Ndiaye orta sahadan aldığı topu ceza alanı önüne kadar taşıdıktan sonra Delarge'a bıraktı. Bu oyuncunun yaptığı ortada Ndiaye'nin ayak koyduğu meşin yuvarlak Banggaard'ın ters vuruşuyla ağlara gidince Osmanlıspor üstünlüğü yakaladı: 0-1 Midtjylland 28'de beraberlik sayısına çok yaklaştı, ancak Novak'ın yakın mesafeden şutunda top auta çıktı. İkinci yarıya baskılı başlayan Midtjylland ozellikle sağ kanattan etkili gelirken, Osmanlıspor kontrataklarla pozisyon bulmaya çalıştı. 82'de Delarge çok sert bir şutla kaleyi yokladı, Dahlin farkın ikiye yükselmesine izin vermedi.
Milliyet

Medipol Başakşehir, UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında kendi sahasında Shakhtar Donetsk'e 2-1 mağlup oldu. Temsilcimiz bu yenilgiyle gruplara kalma şansını zora soktu. 20'de Kovalenko şutunu attı, kaleci Volkan topu guçlukle çeldi. 24'te Rakitskiy kornerden gelen topa dokundu, Cikalleshi'ye çarpan meşin yuvarlak ağlara gitti: 0-1 37'de Cenk Ahmet ortaladı, Cikalleshi'nin çok sert şutunda kaleci Pyatov gole izin vermedi. 41'de Stepanenko'nun ortasında Kovalenko bomboş pozisyonda kafayla topu ağlara gonderdi: 0-2 55'te Visca çalımlarla ceza sahasına girerken, Rakitskiy tarafından yere indirildi. Penaltı atışını kullanan Emre Belozoğlu topu ağlara yollayarak farkı bire indirdi: 1-2 70'de Marlos'un sert şutunda top direkten geri geldi.
Milliyet

Şenol Güneş, istifasının söz konusu olmadığını söyledi. Beşiktaş'ın hocası, "Sözlerim başka yere çekiliyor. Başkan istifa edecekmiş, hoca istifa edecekmiş. Bir yıl daha buradayım, kovsalar da gitmeyeceğim. 'Güneş, Orman'ı yaktı' gibi başlıklar bize yakışmıyor. Güneş de Orman da bize lazım. Orman, Türkiye'nin en iyi başkanıdır. Bana 'Abi' dediği de oluyor. Başkan ve yönetim iyi işler yapmasa geçen yıl şampiyon olamazdık" dedi. Güneş şunları söyledi: "4 oyuncunun gitmesi konusunda yönetimi suçlamıyorum. Başkan da Gomez ve Sosa'nın ayrılmasından memnun değil. Başkan transfer için Londra'da. Geçen yıl da transferler geç yapıldı. Bu mazeret olarak kullanılmaz. Her halimizle lige hazırız. Eldeki kadroyla ligde yarışırız. Şampiyonlar Ligi'nde ezilmek istemiyorum. Takviye şart. Şampiyonlar Ligi maçı sonrası derbi olacak. Bu tempoyu kaldırmamız, oyunumuzu geliştirmemiz lazım." "Sosa sevdiğim bir oyuncuydu. Son iki ayda çok gel-git yaşadı. Giderken mutluydu. Onun ve Gomez'in adına üzgünüm. Atiba- Sosa-Oğuzhan iyi bir üçlüydü. Şimdi yeni bir üçlü bulacağız. Rakiplerimiz olmazsa biz bir hiçiz. 'Galatasaray ve Trabzonspor neden transfer yaptı?' diye suçlamadım. Öyle bir hakkım da yok. Onlarla kavga gibi bir düşünce içine girmedim. Mazeret olmadan yola çıkacağız. Hep çözüm üreteceğiz. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarıyız."
Star

Fenerbahçe, Avrupa Ligi Play-Off turunda Grasshoppers'ı evinde dağıttı: 3-0. 4'te Salih ceza alanına girdi, düştü kalktı, bu sırada Aatıf topu aldı, şutunu çekti. Top kaleciden döndü, Aatıf bir kez daha vurdu: 1-0. 8'de Van der Wiel'in pasında, Fernandao gelişine vurdu, yandan dışarıya. Hasan Ali nefis ortaladı, Mehmet'in kafa vuruşu auta çıktı. 37'de Ozan'ın şutu savunmadan döndü, yükseklik kazanan topa Van der Wiel kafayı vurdu, aut. 42'de Emenike sağdan ceza alanına girdi, şutunu çekti, kaleci kornere çeldi. 50'de Munsy sağdan vurdu, Volkan direğin dibinden çıkardı. 51'de Fernandao kaleciyle karşı karşıya pozisyonda şutunu çekti, kaleciden kornere çıktı. 61'de ceza alanındaki karambolde topa en son Fernandao vurdu, Lüthi çizgiden çıkarttı. 62'de Salih ceza alanı dışından vurdu, kaleci topa sahip oldu. 72'de Stoch ceza alanı içinde topla buluştu, önünü boşaltıp, şutunu çekti: 2-0. 90+1'de Stoch25 metreden sert vurdu: 3-0.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme