20 Ağustos 2016 Cumartesi

20.08.2016 Genel Gündem20.08.2016

GÜNDEM


Hakkâri Ve Şırnak İl Olarak Kalacak
Meclis, bazı teşvik uygulamaları, şehit yakınlarına ÖTV'si araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeler de içeren torba yasa için dün sabaha kadar çalıştı. İktidar ile muhalefet arasında kıran kırana süren pazarlık sonucu varılan mutabakatla, muhalefetin itiraz ettiği Hakkâri ve Şırnak'ın il statüsünden çıkarılması, belediyelere kayyum atanması ve özelleştirmeye ilişkin maddeler yasa metninden çıkarıldı. "Görülen lüzum üzerine" gerekçesiyle verilen ortak önergenin kabulüyle Hakkâri ve Şırnak şimdilik il olarak kaldı. Önerge, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin alkışlarıyla kabul edildi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Çokgüzel bir manzara" dedi. Muhalefetin itiraz ettiği maddeler konusunda iktidar ile muhalefet partileri arasında uzlaşma arayışları günlerdir sürüyordu. Ancak Ak Parti geri adım atmıyordu. Önceki akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de gerçekleştirilen güvenlik zirvesinin ardından ise, iktidar ile muhalefet arasında yeniden sürpriz bir temas trafiği yaşandı. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın öncülüğünde yürütülen uzlaşma temasları çerçevesinde CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay sabah 03.00'e kadar defalarca bir araya geldi. Bu nedenle Genel Kurul çalışmalarına sık sık ara verildi. Milliyet'in parti kurmaylarından aldığı bilgiye göre Ak Parti kanadı görüşmelerde, İsrail Anlaşması, Varlık Fonu kurulmasına ilişkin teklif, Japonya ve Venezuela ile ilgili iki anlaşmaya yönelik engelleme yapmamaları ve Meclis'in gündemindeki bu konuları görüşerek en geç hafta sonu tatile girmesi koşuluyla muhalefete torba tasarıdaki tartışmalı dört maddeyi çekebileceği mesajını iletti. CHP ve MHP öneriyi kabul ederken, HDP 23. madde ile belediyelerin imar yetkilerinin Çevre Bakanlığı'na aktarılmasını sağlayan maddenin de çekilmesini istedi. Ak Parti bunun üzerine CHP ve MHP'ye "HDP muhalefetini sürdürürse uzlaşma geçerli olmaz" dedi. Bunun üzerine görüşme trafiği yeniden başladı. Net anlaşma 23. maddenin kabulünün ardından sağlandı. 03.00 sularında varılan mutabakat sayesinde tasarının kalan maddelerinin görüşmeleri 2 saat içinde tamamlanabildi. Varılan uzlaşma çerçevesinde tasarıdan ilk olarak geniş kapsamlı özelleştirmeleri başlatacağı öne sürülen 35. madde çıkarıldı. Ardından da terör nedeniyle belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasına ilişkin 52-53 ve 54. maddeler, dört partinin ortak önergesiyle geri çekildi. Son olarak da Hakkâri ve Şırnak'ın il olmaktan çıkarılmasını, Yüksekova ve Cizre'nin il merkezi haline getirilmesini öngören maddeler metinden çıkarıldı. Haber, iki kentte de sevinçle karşılandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, twitter hesabından kayyum, Hakkâri ve Şırnak konusunda Meclis'te uzlaşma sağlanmasını olumlu bulduğunu açıkladı. Demirtaş, "Yanlışta ısrar etmenin hiç kimseye yararı olmazdı" dedi.
Milliyet

Bitlis Ve Elazığ Şehitlerine Veda
Bitlis'te şehit olan 5 asker ve 1 korucu ile Elazığ'da şehit olan 3 polis için dün cenaze törenleri düzenlendi. Törenlerin ardından memleketlerine gönderilen şehitlerin cenazeleri toprağa verildi. Bitlis'in Hizan ilçesi Gayda Köyü yakınlarında askeri konvoyun geçişi sırasında PKK'lı teröristler tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu şehit olan 5 asker ile Hizan'ın Nazar bölgesindeki çatışmada şehit olan köy korucusu için Bitlis'te tören düzenlendi. Törenin ardından Şehit Üsteğmen Ömer Bozkurt Ankara Sincan'a, Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Talha Musap Salçuk Van'ın Çatak ilçesine, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Adem Özen Gaziantep'in Şahinbey ilçesine, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mikail Daşçı Diyarbakır'ın Bağlar İlçesine, Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Demir Balıkesir'in Sındırgı ilçesine, Şehit Geçici Köy Korucusu Musluh Yaldız ise Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda Köyü'ne gönderildi. Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne dün patlayıcı yüklü minibüs ile düzenlenen hain saldırıda şehit olan polis memurları Yusuf Kenan Mutlu, Serhat Öztürk ve Elvan Özbay'ın cenazeleri, düzenlenen törenin ardından memleketlerine uğurlandı. Serhat Öztürk'ün babası Cafer Öztürk, "Elazığ bana bıraktığın bu hatırayı hiç unutmayacağım" diyerek gözyaşı döktü.
Milliyet

81 İlden 74'ü Fetö'cü Çıktı!
NTV'ye konuk olan İçişleri Bakanı Efkan Ala, emniyetteki FETÖ yapılanmasına ilişkin çok çarpıcı bilgiler verdi. 15 Temmuz'dan sonra istihbaratın yapılandırılması konusundaki çalışmalara ilişkin soru üzerine Ala, özetle şunları söyledi: "Bizim şu anda emniyette daire başkanlığı seviyesinde bir istihbarat örgütümüz var. Bu İstihbarat Daire Başkanlığı'nda 17-25 Aralık'tan önce yaklaşık 7 bin çalışandan 6 bin 500'ü FETÖ mensubuydu. Onların hepsi temizlendi, başka yerlere tayin edildi, gönderilenler oldu, çıkarılanlar oldu. Buranın durumu yükseltilecek, belki daire başkanlığından başkanlık seviyesine. Jandarmadaki istihbarat başkanlığımız da yeniden yapılanacak, içerideki kişilerin performansı değerlendirilecek, bu yapılara ait olanlara izin verilmeyecek. MİT ağırlıklı olarak dış istihbarata bakacak. Ancak iç istihbarata ne kadar görevli olacak ona bakıyoruz. Jandarma ve emniyet istihbarat da iç istihbarata bakacak. Ancak farklı kararlar da alabiliriz. Şu anda MİT koordine ediyor istihbaratı. Yeni bir koordine birimi oluşturursak o kurum tüm istihbarat teşkilatlarından aldığı bilgileri koordine edecek. Şimdi emniyette kripto olarak gizlenmiş 50 kişi 60 kişi belki olabilir. 81 il emniyet müdüründen 74'ü bunlardandı, 17-25 Aralık sonrasında göreve geldiğimde. Daire başkanlarının yüzde 90'ı bunlardandı onları da aldık. Yasa çıkardık ve polis kolejlerini kapattık. Öğrencilerini dağıttık. 35 bin polisin birimlerini değiştirdik. Hatta bir kısmını çıkardıktan veya emekli ettikten sonra dava açıp geri geldiler. Çünkü yargı da onlardandı.
Vatan

Üç Kanlı Saldırıyı Da Pkk Resmen Üstlendi!
Son 2 günde Güneydoğu'yu kan gölüne çeviren kalleşler, utanmadan açıklama yaparak saldırıları sahiplendi. Terör örgütü, ilk saldırıyı Çarşamba gecesi Van'da düzenlemişti. Bir ton bomba yüklenen aracı polis merkezi önüne park eden terörist, dokuz saniye sonra uzaktan kumandayla patlatmıştı. Saldırıda iki polis şehit düştü, iki sivil can verdi. Bitlis Hizan'da ise, perşembe günü operasyondan dönen askeri aracın geçişi sırasında PKK'lılar yola döşedikleri bombayı patlattı. Patlama ve sonrasında çıkan çatışmada beş asker ve bir korucu şehit oldu. Terör örgütü yine perşembe günü öğle saatlerinde ise Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nü hedef almıştı. PKK'lı terörist, bomba yüklü minibüsle Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nün bahçesine girmek istedi ancak araç bahçe duvarına çarpınca infilak etti. Teröristin parçalandığı saldırıda üç polis şehit oldu, 217 kişi de yaralandı. PKK'ya yakın internet sitelerinde yer alan açıklamaya göre, Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik gerçekleştirilen intihar saldırısını Mardin nüfusuna kayıtlı 'Çektar Mahir Serbest' kod adlı Kamil Çelebi adlı PKK'lının gerçekleştirildiği bildirildi. Teröristler, Van ve Bitlis'teki hain saldırıları da üstlendi.
Vatan

29 Murakıp Gözaltında
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlikle sonuçlanan 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen işadamlarının da arasında bulunduğu birçok kişi ile ilgili soruşturma başlattı. FETÖ/PDY'ye yönelik yapılan soruşturmayla bağlantılı olarak yürütülen soruşturma kapsamında 1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2014 arasında hesaplarda usulsüz sorgulama yaptığı öne sürülen 29 yeminli banka murakıbı gözaltına alındı. 17 bankada, 50'ye yakın yeminli murakkıp ve yeminli murakıp yardımcısı tarafından, 1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2014 döneminde 221 kişi için 5270 adet sorgulama yapıldığı belirtildi. Bunlardan dikkat çeken 60 gerçek ve tüzel kişi hesabına ise raporda yer verildi. Raporda Yeminli murakıplar tarafından bankalarda yerinde denetim yapılırken vakıf ve dernek statüsündeki kişiler hakkında özel bir inceleme yapılmasının sık karşılaşılan bir durum olmadığı belirtildi. Raporda, TÜRGEV'in hesabının 22 kez sorgulanırken, İHH 12 kez murakkıplar tarafından sorgulandığı belirlendi. En yoğun sorgulamanın 2013 yılının Aralık ayında yapıldığı grafiklerle anlatılan raporda, hesaplarında usulsüz sorgulama yapılan işadamları ve şirketlerin bazıları şunlar: Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 20 Aralık ile 23 Aralık arasında 34 kez sorgulandı. Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin hesapları üzerinde yapılan sorgulamalarda özellik 13 farklı bankada, 13 farklı bankalar yenimli murakıbı tarafından 18 günde 355 kez sorgulama yapıldığı belirtildi. Hedef Alliance Holding A.Ş. 4 farklı bankalar yeminli murakıbı tarafınan 69 defa sorgulandı. Mehmet Cengiz'in hesaplarının 30 Mayıs 2013 tarihinde 15 kez sorgulandığı, Mustafa Latif Topbaş'ın hesapları ise iki farklı bankada üç farklı bankalar yeminli murakıbı tarafından 8 farklı günde 106 kez sorgulandı. Ethem Sancak'ın hesaplarında 4 farklı bankada 5 farklı bankalar yeminli murakıbı tarafından 81 kez sorgulandı. BDDK tarafından gönderilen raporda şu tespitlere yer verildi: Bahsi geçen gerçek kişi sorgulamalarının müşterilerin mevduat hesaplarına odaklanması, ayrıca o dönem Başbakanlık görevini icra eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın kişiler olduğunun anlaşılması yine bazı gerçek kişilerin adının daha sonra kamuoyunda 17-25 Aralık soruşturmaları olarak geçen soruşturmalarda geçmesi dikkat çekici bulunmuştur.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 126,1595-126,3003    
ABD Doları 2,9291-2,2,9304/ Euro 3,9304-3,3193/ İngilizSterlini 3,8317-3,8350    

Özelleştirme Yok Primler İndi
Milyonlarca insanı yakından ilgilendiren torba yasa tasarısı, uzun süren Meclis mesaisi sonunda yasalaştı. Tasarıda, ticari araçlardan, teşviklere, part time çalışanlara kadar toplumun geniş kesimlerini yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Geçen hafta Hürriyet'in kamuoyuna duyurduğu TRT, Atatürk Kültür Merkezi gibi 100'den fazla özel bütçeli kuruluşun varlıklarına özelleştirme yolu açan düzenlemeden ise vazgeçildi. Torba tasarının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde iktidar ile muhalefetin temel tartışma konusu düzenleme için yapılan pazarlık sonunda uzlaşma sağlandı ve özel bütçeli idarelerin sahip oldukları hisse ve varlıkların Özelleştirme Fonu'na devreden 35. madde geri çekildi. İşte yeni yasal düzenlemeler; Ticari taksiler, dolmuşlar, minibüsler, midibüsler, otobüsler ile kamyonlar, kamyonetler, tırlar, yarı römorklar için Haziran 2019'a ÖTV'siz alım imkanı getirilecek. Düzenlemenin sadece taksilerle ilgili bölümünün maliyetinin 1.6 milyar TL olacağı belirtiliyor. Bağ-Kur'luların primleri 5 puan düşürülecek. Böylece prim oranları yüzde 34.5'tan yüzde 29.5'a inecek. İndirimle 568 TL olan prim tutarı, 485 liraya inecek. Bu kapsamda 2 milyon 683 kişi bulunuyor. Yatırıma göre esnek teşvik verilecek. Proje bazlı yatırımlara diğer kanunlarla getirilen izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tesciller ile diğer kısıtlayıcı hükümler için Bakanlar Kurulu kararıyla istisna getirebilecek veya yasal ve idare süreçlerde düzenleme yapılabilecek. Hibrit araçlara yeni vergi dilimi oluşturulacak. Düzenleme hibrit araçların vergi oranlarını ise değiştirmiyor. Kısmi çalışanların genel sağlık sigortası yaptırmasına da kolaylık geldi. Kısmi çalışanın eğer annesi, babası, eşi, çocuğu gibi bir yakınından GSS'si varsa, yeniden GSS kapsamına girmesine gerek olmayacak. Düzenleme 100 bin kişiyi ilgilendirecek. Bu kapsama 1 milyon 20 bin işyerinin girdiği belirtiliyor, kamu kurumları da maddenin kapsamında bulunuyor. Vakıflara televizyon kurma yolu açılırken, vakıf kurucuları da televizyon ve radyo ortağı olabilecek. 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu 1 yıl ertelendi. Yurtdışında çalışan doktorlara, zorunlu hizmetten muafiyet hakkı getirilecek. Yurtdışında tıp veya uzmanlık eğitimini yapan doktorlar, 6 ay içinde Türkiye'ye dönmek ve en az 3 yıl Türkiye'de çalışmak şartıyla zorunlu hizmetten muaf tutulacak.
Hürriyet

Türkiye Avrupa'ya Hızlı Tren İle Bağlanıyor
İstanbul'la Edirne arasını 1 saate indirecek olan 'Halkalı Kapıkule Demiryolu' hattı hızlı tren olarak yeniden hayata geçiyor. 3 yıl içerisinde tamamlanması beklenen projenin 2 milyar 750 milyon Tl'ye mal olması bekleniyor. Yaklaşık 229 km uzunlukta olacak hattın başlangıç noktası olan Halkalı İstasyonu'nun Marmaray ile entegre olması planlanıyor. Projeye göre Kırklareli'de bulunan Büyükkarıştıran İstasyonu'ndan Tekirdağ limanı'na, Tekirdağ limanı'ndan ise feribot taşımacılığı ile Derince ve Bandırma limanlarına aktarılabilecek. Ayrıca Çerkezköy İstasyonu'nda sadece yolcular değil, Çerkezköy Bölgesi'nde yer alan sanayi tesislerinin yükleri de taşınacak. 11 adet istasyonun bulunacağı hatta, hâlihazırda bulunan Halkalı, Çerkezköy, Edirne ve Kapıkule İstasyonları kullanılmaya devam edecek. Halkalı, ıspartakule, Çatalca, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, lüleburgaz, Babaeski, Havsa, Edirne, Kapıkule İstasyonlarının yer aldığı rotada, saatte 200 km hıza ulaşacak tren, elektrikli ve çift hatlı olacak. Demir yolu hattının 73 km'lik kısmı İstanbul, 40 km'lik kısmı Tekirdağ, 62 km'lik kısmı Kırklareli ve 54 km'lik kısmı Edirne sınırları içerisinden geçecek. Hat üzerinde bulunan illerin kalkınmasına hız katacak olan proje ile bir anlamda tarihî "İpek Yolu" da tekrar hayata geçmiş olacak. Halkalı - Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi'nin yanı sıra Sivas - Kars Hızlı Tren Projesi, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi, İstanbul-Ankara Hızlı Tren Projeleri de bütünün diğer parçalarını oluşturuyor.
Türkiye

Fitch'ten Not Sürprizi Yok
Piyasalar dün kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'ye yönelik not gözden geçirmesine kilitlendi. Genel beklenti Fitch'in kredi notunda bir değişiklik yapmaması yönündeydi. Fitch beklendiği gibi Türkiye'nin notunda bir değişikliğe gitmedi. Ancak görünümü durağandan negatife çekti. Bilindiği gibi Fitch, bir diğer not kuruluşu olan Moody's ile birlikte Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notuyla derecelendiriyor. En az iki not kuruluşunun yatırım düzeyinde not vermesi bir ülkeye gelen yatırımları ve borçlanmayı olumlu yönde etkiliyor. 15 Temmuz'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası kredi notunu gözden geçirmeye alan Moody's 8 Ağustos'ta yaptığı açıklamada gözden geçirmesinin sona ermediğini belirtirken, bir başka not kuruluşu S&P ise darbe girişiminin hemen ardından kredi notunu bir kademe indirmişti. S&P Türkiye'nin notunu zaten yatırım yapılabilir düzeyin altında tutuyordu. Dün 2.9345 seviyesinde olan dolar/ TL bir ara 2.9449'a kadar yükseldikten sonra 2.9353 seviyesinden işlem gördü. Bu haftaya Fed yetkililerinin açıklamalarI damgasını vururken, bankanın bu yıl içinde faiz artırıma yapıp yapmayacağına yönelik karışık sinyaller, global olarak piyasalarda da dalgalanmaya neden oldu. BIST-100 endeksi ise kurdaki sakin seyrin de etkisiyle dün günü yatay tamamladı. Endeks yüzde 0.22 yükselişle 78.145 puandan kapandı.
Milliyet

Hisse Geri Alımından 55 Şirket Yararlandı
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, '15 Temmuz' sonrasında, 22 Temmuz'dan bu yana piyasaların normal işleyişine döndüğünü ve bu tarihten itibaren ilave bir tedbir alma ihtiyacı duymadıklarını söyledi. Ertaş, "Piyasaları yakından izlemeye devam ediyoruz. Herhangi bir kanunsuz işlem tespit edersek gereğini yaparız" dedi. Hisse geri alım sınırının kaldırılması sonrası, birçok şirketin harekete geçtiğini anlatan Ertaş, 55 şirketin bu karardan yararlandığını, alımlar yaptığını ve yapmaya devam ettiğini açıkladı. Sermaye Piyasası Kurulu, 22 temmuz tarihinde, tüm halka açık şirketlerin, özel durum açıklaması yapmak kaydıyla herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebileceğini duyurmuştu. SPK Başkanı Ertaş, kurulacak Türkiye Varlık Fonu'nun, para ve sermaye piyasalarına yapacağı katkının çok önemli olacağını vurguladı. Başkan Ertaş, "Bu katkıyı en çok piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde döviz, para ve sermaye piyasalarımızda stabilizasyonu sağlayarak verecek, yeni ve çok güçlü bir oyuncu olarak piyasalarımızda milli bir duruşla yer alacak, yatırımcılarımıza daha güvenli bir ortam tesis edecektir" diye konuştu.
Milliyet

İkinci Elde Satışa Sınır
İkinci el otomotiv satışına sınırlama geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılacak düzenlemeye göre vatandaşlar tarafından yapılan ikinci el araç satışı yılda 3'ü geçemeyecek. Şirket kurmadan ve vergi ödemeden internet üzerinden yapılan otomobil satışının önüne geçmesi planlanan düzenleme, bu işle ilgilenen tacir ve sanatkarlara nefes aldıracak. Düzenleme kapsamında ayrıca, vatandaşlar tarafından 'galeri' olarak adlandırılan ikinci el taşıt ticareti yapılan işletmelerin, toplu işyerlerinin ve ikinci el taşıt pazarlarının fiziksel şartları belirlenecek. Söz konusu işletmelerin taslakta belirtilen şartları taşıyıp taşımadıkları kontrol edilecek. Şartları taşımadığı belirlenen işletmelere ruhsat verilmeyecek. Noterler tarafından ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletmeler adına yapılan satışlarda yetki belgesi, vekaleten yapılan satışlarda ise satış sertifikası ve adına satış yapılan işletmenin yetki belgesi aranacak. Bu belgeler olmadan satış yapılamayacak. Vatandaşlarca bir yıl içinde asaleten veya vekaleten yapılan üçüncü satıştan sonraki satışlarda ise yetki belgesi ve satışı yapan kişi adına düzenlenmiş satış sertifikası aranacak. Söz konusu belgeler olmadan satış gerçekleştirilemeyecek. Öte yandan taslakta ikinci el taşıt ticareti yapacakların her bir işletmesi için yetki belgesi alma zorunluluğu gerekecek. Yetki belgesi alınabilmesi ise ilgili kişilerin medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması, müflis olmaması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm almaması ile satış sertifikasına sahip olması şartlarına bağlanıyor. Söz konusu belgenin alınmasında, ikinci el taşıt ticaretinin yapıldığı işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri yetkili olacak.
Star

Yabancılar Döndü
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilk 3 haftada küresel yatırımcıların Türkiye'den para çıkardıklarını belirterek "Bu süreçte Borsa İstanbul'dan 616 milyon dolarlık, tahvilden 289 milyon dolarlık net çıkış olmuş. Ama son haftaya baktığımız zaman hisse senedine 186 milyon dolarlık, tahvile 478 milyon dolarlık giriş var" dedi. Ülkenin ekonomik temellerinin sağlam olduğuna işaret eden Şimşek, yurt dışındaki algının da iyileşmeye başladığını kaydetti. Şimşek, yakın gelecekte yurt dışı ziyaretlere çıkacaklarını da belirterek "Pazartesi Singapur, sonra Hong Kong, daha sonra da Tokyo. Asya- Pasifik ülkelerine gideceğiz. Çünkü buralarda çok ciddi tasarruf fazlası var ve yatırım kapasiteleri çok yüksek. Türkiye'de yatırımı olanlarla ve yatırım düşünenlerle buluşacağız, ülkenin normale döndüğünü anlatacağız" diye konuştu. Eylülde yapılacak G-20 Liderler Zirvesi toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gideceklerini bildiren Şimşek, burada Erdoğan'ın üst düzey görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi. Bu toplantının ardından Avrupa, Körfez ülkeleri ve ABD gezileri de yapmayı planladıklarını dile getiren Şimşek "Bizim mesajlarımız basit ve net. Türkiye hızla normalleşti, temellerimiz sağlam. Türkiye batıdan kopmayacak. Türkiye komşuları ve çevresiyle daha güçlü ilişkiler kuracak. Amacımız istikrar, refah içinde bütün dünyanın ve bölgenin ayağa kalkmasıdır" dedi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına Türkiye'yi anlatmaya devam edeceklerini belirterek, "İnşallah Türkiye'ye haksızlık olmaz, kredi notu düşürülmez. Biz Türkiye'nin temellerini iyileştirelim, demokrasiyi geliştirmeye, Türkiye'yi büyütmeye devam edelim, eninde sonunda bizim notumuz artar. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz" diye konuştu.
Star

8 Milyar $ Yoldan Döndü
Hükümetin hazırladığı kapsamlı teşvik paketinin adı yetti. Teşvik kanunu henüz Meclis'ten çıkmadan yatırım müjdeleri gelmeye başladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni teşvik sistemi henüz yasalaşmadan görüştükleri bir teknoloji devinin 2 ülkede yapmayı planladığı yatırımları durdurduğunu söyledi. Zeybekci, "Türkiye'ye getirmek için konuştuğumuz yatırımların toplam rakamı da 8 milyar dolar civarı. Enerji ve sağlık sektöründe teknolojiler üreten bir kuruluştan bahsediyoruz. Bu ve buna benzer Türkiye'ye doğru büyük bir yönelimin olduğunu hep beraber göreceğiz" açıklamasını yaptı. Her bir şirket için ayrı dizayn edilen teşviklerin uygulamaya sokulacağını belirten Bakan Zeybekci, şöyle devam etti: "Vergi, stopaj, sigorta primi, enerji maliyetlerinin sabitlenmesi gibi desteklerin yanında demiryolu, otoyol ve liman gibi altyapılarının yapılması, üst düzey uzman personel için ücret desteği verilmesi, arazinin ücretsiz sağlanması, faiz desteği gibi yenilikçi teşvikler yelpazenin içine alındı." Zeybekci, şirketlere desteğin ötesinde ortaklık teklif edebileceklerini söyleyerek, "En fazla yüzde 49 Hazine ortaklığı önerilebilecek. Yönetime karışılmayacak. Ancak 5 yıl sonunda bu hisse şirkete satılacak. Almak istememesi halinde borsa yoluyla satışa sunulabilecek" dedi.
Vatan

Dünya
Türkiye İle Özel Bağlarımız Var
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'yle gerilen ikili ilişkileri düzelteceği yönünde sıcak mesajlar verdi. 30'u aşkın gazetenin oluşturduğu "Redaktionsnetzwerk" (RND) adlı Yazıişleri Ağı'na konuşan Merkel, Türkiye'yle "Gergin ilişkiler yerine iyi ilişkiler istiyorum" vurgusu yaptı. Almanya'da yaşayan 3 milyon Türkiye kökenli insan olduğuna dikkat çeken Merkel şöyle dedi: "Türkiye'yle Almanya'yı birbirine bağlayan özel bağlar var ve öyle de kalacak. Türkiye, NATO üyesi, önemli bir müttefik. Belirli çatışmaların çözümü için önemli. Herşeyden önce Suriye'de yaşanan dramı düşünüyorum. Türkiye 3 milyon Suriyeli aldı. Bu büyük bir performans." Merkel, 15 Temmuz ile ilgili de, "Ben bu darbe girişimini, tüm AB ülkeleri gibi hemen kınadım ve seçilmiş hükümet ve demokrasiden yana tavır aldım. Ama aynı zamanda tam da demokrasiye böyle bir darbede yargısal hesaplaşmanın hukuk devleti kuralları içinde yürütülmesini açıkça ifade ettim." dedi.
Hürriyet

Trump'ın 'Cıa-Darbe' Tweet'leri Sahte Çıktı
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili attığı iddia edilen tweet'lerin sahte olduğu anlaşıldı. Türk basınında da manşetlere taşınan tweet'te, Trump'ın, "Türkiye'deki başarısız darbe girişimine 13 üst düzey CIA yetkilisinin yardım ettiğine dair yeni kanıtım var" dediği iddia edildi. Hatta bu tweet'e, ABD merkezli yayın organı Politico'nun internet sitesinde haberde de yer verildiği öne sürüldü. Haberi yazdığı öne sürülen Politico'dan Rebecca Morin dün attığı tweet'te böyle bir haberi olduğunu reddetti.
Hürriyet

Vize Serbestisi 2017'ye Kalmasın
Avrupa Birliği nezdindeki Daimi Büyükelçi Selim Yenel, vize serbestisi için Türkiye'den istenen 72 şart yerine getirilse de AB kurumlarının itiraz edebileceğini söyledi. Yenel, "Bunun olmaması için Almanya, aynı zamanda birkaç başka ülke vize serbestisini kuvvetlice desteklemeli" dedi. Büyükelçi, vize meselesinin 2017'ye kalmaması gerektiğini de söyledi. Selim Yenel, Alman Welt Gazetesi'ne verdiği mülakatta özetle şu değerlendirmelerde bulundu. Avrupalılar ve ABD'nin Türkiye'nin maruz kaldığı tehlikeyi anlamadığına inanıyoruz. Bu derin bir krizdi, muhtemelen de Cumhuriyet'in en derin kriziydi. Türkiye, Almanya Başbakanı Merkel, AB Konseyi Başkanı Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ya da AB dönem başkanı Slovakya'nın ülkeyi ziyaret etmesini bekliyor. Böylece Türkiye'de demokrasiyi desteklediklerini gösterecekler. Batı artık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sözde otoriter eğilimler nedeniyle değerlendirmekten vazgeçmeli, dayanışma göstermeli. Biz, gerekli 72 şartı yerine getirmiş olsak da, AB'nin vizeyi kaldıracağı konusunda endişeliyiz. AB'den Brüksel'in anlaşmalara uyacağına dair garanti istiyoruz. Avrupa Komisyonu onayını vermiş olsa da, AB hükümetleri veya Avrupa Parlamentosu vizenin kaldırılmasına itiraz edebilir. Bunun olmaması için Almanya, aynı zamanda birkaç başka ülke vize serbestisini kuvvetlice desteklemeli. (Vize şartlarından biri olan) Terörle mücadele yasasındaki değişiklikler konusunda bir çıkış yolu bulunabileceğine inanıyoruz. Gelecek haftalarda bu konuyu ele alacağız. Ancak, bu bizim terörle mücadele etmemizi engellememeli. Bunu kabul edemeyiz. Avrupa Komisyonu ile görüşmeler iyi yolda Eylül başındaki görüşmeleri bekleyelim. Vize serbestisi almazsak, milyonlarca mülteciyi otobüslerle Avrupa'ya yollamayacağız. Ama, AB'den Suriyeli mültecileri geri almayacağız. Ancak mülteci anlaşmasının sona ereceğini sanmıyorum. İki taraf için de önemli olduğundan bir çıkış bulacağız. AB ve Türkiye hâlâ ekim ayından itibaren vize serbestisini hayata geçirebilir. Vize muafiyetinin bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi gerekiyor, 2017 kabul edilemez.
Hürriyet

Yunanistan Darbecilerin Sığınma Başvurusunu Değerlendiriyor
Başarısızlığa uğrayan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bir askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç kentine inen Türk askerlerin ülkeye sığınma başvuruları görüşülmeye başladı. Askerlerden Feridun Çoban'ın mülakatı dün başkent Atina'da gerçekleşirken, diğer firari askerlerin mülakatları pazartesi günü başalayacak. Yunanistan Adalet Bakanlığı Türkiye'den, darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan askerlerin iadesi yönünde resmi talep geldiğini teyit etti. Sığınma başvurularıyla ilgili kararın iki, üç ay içinde alınması bekleniyor. Darbeyle ilişkileri olduğu gerekçesiyle Türkiye tarafından iadeleri talep edilen askerler bu suçlamayı reddediyor. İki binbaşı, dört yüzbaşı ve iki astsubaydan oluşan sekiz asker tutuklanmalarının ardından, Türkiye'de can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle siyasi iltica talebinde bulunmuştu.
Milliyet

Pyd'ye Son Uyarı
Suriye'de iç savaşın patlak vermesinden sonra, evlerini terk edip Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Duhok ve Erbil kentine sığınan Suriyeli Kürtler, daha sonra IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin talimatıyla askeri eğitime tabi tutuldu. Roj (Güneş) adıyla 2012 yılında oluşturulan Suriyeli Peşmerge birliğinde eğitim alanların sayısı 4 yılda 8 bine bine ulaştı. Ancak İran ve Esad rejiminin desteğini alan PYD, kendisine tehdit olarak gördüğü bu birliğin Suriye dönmesine müsaade etmedi. Yapılan görüşmelerden de olumlu bir sonuç çıkmadı. ENKS'deki etkili partilerden Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (SKDP) üst düzey yöneticilerinden Halid Ali, Peşmergelerin geri dönmesine izin vermeyen PYD'nin, gücünü Esad rejimi ve İran'dan aldığını belirtti. Suriye'de, Esad rejimi, İran, PKK-PYD ve Hizbullah arasında bariz bir anlaşmanın varlığına dikkati çeken Ali, "Peşmerge güçlerinin, PYD'nin hakimiyet kurduğu bölgelere gitmesi, rejim ve İran'ın işine gelmez. Çünkü SMDK üyesi ENKS'nin askeri olarak güçlenmesinin önü açılacak ve beraberinde siyasi olarak güçlenme de gelecek. Bu yüzden ellerinden geldiği kadar Peşmergelerin geçişlerine izin vermeyecekler" dedi.
Star

Ne Ağladı Ne De Konuştu
Rusya ve Esad rejimine ait uçaklarca bombalanan Halep'te yıkılan evlerin enkazından çıkarılan kan ve toz içindeki Ümran, ülkede sivillerin çektikleri acıların sembolü oldu. Uluslararası tepkiler artarken Beşar Esad'ın baş müttefiki Rusya Halep'e insani yardım ulaştırılabilmesi için 48 saatlik ateşkese razı olduğunu duyurdu. Halep'te götürüldüğü hastanede Ümran'ı tedavi eden ve soyadını vermek istemeyen Doktor Muhammed, "buz kesen çocuğun halinin kendilerini de şaşırttığını' belirterek "Tam bir şok halindeydi. Olanların şaşkınlığını yaşıyordu. Alnındaki yaradan dolayı yüzü kana, vücudu da toza bulanmıştı. Kan da toza karışmıştı. Evinde güvende oturuyordu, belki de uyuyordu" ifadesini kullandı. Ümran'ın tedavisinin ardından ailesine kavuştuğunu vurgulayan Muhammed, küçük çocuğun aile fertlerinin de bombardımandan sağ kurtulduğuna dikkati çekti. Doktor Muhammed, "Korku ve şaşkınlık içindeki Ümran şok geçirdiği için ne ağladı, ne de ağzından tek bir kelime çıktı" dedi.
Star

POLİTİKA

Onlar Da 'Allah Affetsin' Derse
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonların hukuk içinde yapılması gerektiğini belirterek, 'Biz 17-25'i milat olarak alıp, öncesini aklayıp, sonrasına bakarız' demek doğru değil. Yarın biri de çıkıp 'Allah bizi de affetsin. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nı kandırdılar bizi de kandırdılar' dese hâkim ne karar verir?" diye konuştu. Ankara'da gazetecilerle kahvaltıda buluşan Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi: "OHAL döneminde Meclis'in kapatılmasını çok doğru bulmuyoruz. Devletin yeniden inşaasını öngören bütün düzenlemelerin, OHAL yasasıyla yapılmasına karşı çıkıyoruz. Bu darbe girişimini fırsatçılık kabul edip parlamentoyu devre dışı bırakmak olur. Devletin inşaası yürütme organının değil, yasama organının görevidir. Bu devlet bir siyasal partinin devleti değil, hepimizin. HDP, elbette ki 6 milyon vatandaştan oy alıp Meclis'e gelen meşru bir organ. Terör olaylarının sonlandırılması konusunda üzerine düşen görevler var. Gayet açık net, terörü kınaması, ortak tavır takınmasını hepimiz istiyoruz. HDP'yi dışlarsanız onu meşru zeminin dışına çıkarmış oluruz. 17-25 Aralık olayı, bütün belgeleri, dokümanları, görüntüleriyle, eldeki ses kayıtlarıyla bir devletin nasıl soyulduğunu gösteren bir gerçek. Bunu 'F' tipi yapılanma mı gerçekleştirdiği tartışılabilir. 15 Temmuz ise bir yolsuzluk olayı değil, doğrudan demokratik parlamenter sisteme yapılan bir müdahaledir. 17-25 olayı, 15 Temmuz gerekçe gösterilerek aklanmak isteniyor, bu çok büyük bir hata. 15 Temmuz'dan sonra oybirliğiyle bir araştırma önergesi verildi. Bizler 3 parti bu araştırma komisyonuna üyeleri belirleyip verdik. Ama üyeyi vermeyen parti Adalet ve Kalkınma Partisi. Eğer parlamentoda bu işe sağlıklı bakıp sağlıklı çözümler üretmek gerekiyorsa bu işin siyasal ayağının da ortaya çıkması lazım. Bu konuda iktidar partisinin ayak sürüdüğünü görüyoruz. Her şeyin hukuk içinde yapılmasına, her türlü desteği veririz. Ancak 'Biz 17-25'i milat olarak alıp, öncesini aklayıp, sonrasına bakarız' demek doğru değil. Kendiliğinden gelmedi bu noktaya Türkiye. Efendim, 'alnı secdeye geliyordu, Allah bizi affetsin'... Yarın biri de çıkıp 'Allah bizi de affetsin. Bu ülkenin Cumhurbaşkanını kandırdılar bizi de kandırdılar' dese hâkim ne karar verir? TSK ile ilgili düzenleme doğru değil. Siz orayı dinamitliyorsunuz. Bunu yaptığınız andan itibaren orduyu çökertirsiniz. 'Biz bunu 3 ay için yaptık' derlerse bunu anlarım. Hükümet 'Bu konuyu parlamentoda OHAL süresi içinde çözeceğiz' dedi. Çözmezlerse bunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Hükümet söz veriyor, 'Hayır senin sözünü duymak istemiyoruz' dersek doğru olmaz. Yaratılan atmosferi bozmak istemiyoruz.
Hürriyet

Diplomalarda Leke Olmasın
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatıyla özel bir çalışma yapan MHP'li akademisyen milletvekilleri, OHAL uygulamalarında FETÖ üyesi olmayanlara dönük 'ikincil zararın' azaltılması amacıyla YÖK Başkanlığı'na önlemler paketi sundu. Milletvekilleri, özellikle kapatılan vakıf üniversitelerinden devlete aktarılan ve 65 bin gencin ömür boyu 'damgalanmasına' neden olacak, diplomalarında geldikleri okula ilişkin not düşülmesi uygulamasının kaldırılmasını önerdiler. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul ve Doç. Dr. Ruhi Ersoy'un hazırladığı rapor YÖK'e sunuldu. Yeni mağdur kitleleri oluşturacak biçimde 'intikamcı' yaklaşım riskine karşı uyaran akademisyen vekiller, "Kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin büyük çoğunluğunun FETÖ ile organik bağı olmadığı göz önünde bulundurulursa, devlete karşı yeni bir muhalefet dalgası oluşmaması konusunda azami gayret sarf edilmelidir" dediler. MHP'li vekiller, ikincil zararlara karşı bir tür "dalgakıran" olarak şu önerileri getirdiler: "ÖSYM giriş puanlarına göre yerleştirme çözümünün muhtemel olasılıklarıyla ilgili simülasyon yapılmalı. Öğrencilerin ailelerinin yanında ve tercih ettikleri şu an bulundukları şehirlerde eğitim görme taleplerinin karşılanması önceliğimizdir. Devralınan veya yerleştirilen eğitim kurumlarından mezun olmaları halinde kapatılan üniversitelerle ilgili diplomalarına not düşülmemeli. Üniversite toplu, fakülte veya bölüm bazında devredilebilir, hami üniversitelerce ikinci öğretim programı yapılabilir. Açığa alınmalarla ilgili itirazlar bir an önce sonuca bağlanmalıdır."
Hürriyet

SPOR

Galatasaray, ön liberoyu Lassana Diarra ile takviye ediyor. Sportifi AŞ.Yöneticisi Levent Nazifoğlu müjdeyi verirken "Önemli yol kat ettik. Bir 10 milyon euroluk cezası var. Futbolcu Spartak Moskova ile konuşuyor. Onunla ilgili bir gelişme yaşanırsa transferi yüzde 99 yapacağız" dedi. Görüşmelerde ilk olarak Türkiye'ye gelmek istemediğini söyleyen Mali asıllı oyuncunun menajerlerinden Mesrun İzzet "Ben ve diğer menajer Farag Hatem, Lassana ile bir toplantı yaptık. Eşi de bu toplantıya katıldı. İkisini de ikna ettik. Lassana istediğini alırsa gelecek" dedi. Diarra'ya 5 milyon imza parası, yıllık 4.5 milyon euro ve 3 senelik sözleşme önerilip 4 gün süre verildi. L'Equipe gazetesi ise Marsilya'ya bonservis ödemek istemeyen Galatasaray'ın Chedjou'yu takasta önereceğini iddia etti. Öte yandan Nazifoğlu, forvet transferinin Riekerink'e bağlı olduğunu belirtip "2 forvetimiz var. Forvet için 10 milyon euroyu gözden çıkarmak lazım. Düşük profilli birini alacağımıza, benim fikrim hiç almamak. Edin Dzeko'ya kimse hayır demez başkanın onayı çıkarsa. Ama gerçekten gerek yok" açıklamasında bulundu.
Star

Bolt kasırgası Rio'yu sallamaya devam ediyor. 100 metrede üst üste 3 olimpiyat altını alan Jamaikalı sprinter 200 metrede de bu başarıyı tekrarladı. Usain Bolt önceki gece yarısı koşulan 200 metre finalinde yine klasını konuşturdu ve son metreleri adeta dalga geçerek tamamlayıp en yakın rakibinin 3 metre önünde finişi 19.78'lik derecesiye geçti. Her iki mesafede de üst üste 3 altın madalya alan ilk ve tek atlet olan 31 yaşındaki sporcu olimpiyatlardaki madalya sayısını da 8'e yükseltti. Bolt 2008'den bu yana fodepar yapıp koşamadığı 2011 Dünya Şampiyonası 100 metre yarışı dışında büyük organizasyonlarda hiçbir finalde kaybetmedi. 200 metrede ikinciliği Kanadalı Grasse 20.02 ile, üçüncülüğü de Fransız Lemaitre 20.12 ile Bolt yarıştan sonra yaptığı açıklamada, "En büyük olduğumu kanıtlamak için daha başka ne yapabilirim? Başka bir şey kanıtlamak zorunda değilim. Ben Muhammed Ali ve Pele gibi büyük olmaya çalışıyorum" diye konuştu. Öte yandan 200 metrede olimpiyatlarda Türkiye adına final koşan ilk atlet olan Ramil Guliyev, iyi bir yarış çıkartamadı ve 20.43'lük derecesiyle son sırada yer aldı.
Star

Yeni hocasıyla yeni bir döneme yeni bir sistemle başlayan Fenerbahçe'de transfer için kollar sıvandı. Sarı- Lacivertli yönetim Teknik Direktör Advocaat'ın "Bir forvet ve bir sol kanat istiyorum" demesi üzerine eldeki alternatifleri değerlendirmeye başladı. Yönetim ilk olarak Sunderland'te forma giyen Jeremain Marciano Lens'in kiralanması için harekete geçti. 28 yaşındaki Hollandalı futbolcu, geçen sezon 23 maçta 4 gol, 3 asistlik performans ortaya koydu. Lens transferinden 1-2 gün içinde sonuç alınması bekleniyor. Fener bu oyuncu dışında eski futbolcusu Moussa Sow için de devreye girdi. Al-Ahli'de oynayan Senegalli'nin bonservisiyle alınacağı kaydedildi. Listedeki bir diğer yıldız Ziyech konusunda ise görüşmeler tıkandı. Twente kulübü bu oyuncuyu satmak istese de talep ettiği 15 milyon euro bonservis bedeli fazla bulundu. Kanarya rakamı 7-8 milyon euroya indirmek istiyor.
Star


Beşiktaş, Mario Gomez'den doğan boşluğu Dieumerci Mbokani ile dolduracak Siyah-Beyazlılar, Dinamo Kiev'de forma giyen Kongolu oyuncuyu dün İstanbul'a getirerek transferi bitirme yolunda ilk önemli hamleyi gerçekleştirdi. İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi'nin 30 yaşındaki futbolcu ile yaptığı görüşme olumlu geçerken, Mbokani daha sonra tesisleri ve İstanbul'u gezdi ve çok beğendiğini söyledi. Geçen sezonu Norwich City'de kiralık olarak geçiren Mbokani daha önce yaptığı açıklamada, "Teknik Direktör Rebrov ile anlaşamıyorum. Ayrılmak istiyorum" demişti. Golcü futbolcunun bu sözlerinin ardından Beşiktaş devreye girdi ve transferde dev bir hamle yaptı. Siyah-Beyazlılar'ın Mbokani ile yaptığı ön anlaşmanın ardından Dinamo Kievli yöneticilerle temasa geçtiği ve anlaşma zemini aradığı belirtildi. Kiev kapıyı 3 milyon eurodan açtı. Beşiktaş'ın rakamı düşürmeye çalıştığı ve en geç önümüzdeki hafta içinde bu transferi bitirmek için çaba harcadığı vurgulandı. Ukraynalı yöneticilerle anlaşmaya varılırsa Mbokani 3 yıllık imza atacak. Öte yandan Beşiktaş'ın geçen sezon devre arasında Dnipro'dan altığı kaleci Boyko'ya resmi teklif geldi. La Liga ekibi Malaga'nın Ukraynalı kaleci için Kartal'ın kapısını çaldı. Boyko için kararı Başkan Fikret Orman, Teknik Direktör Şenol Güneş'e danışarak verecek.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme