23 Ağustos 2016 Salı

23.08.2016 Genel Gündem23.08.2016

GÜNDEM

Şehırden ankara ilk çıkış
DARBE girişiminin ardından İstanbul ve Ankara'daki kışlaların 11 Eylül'e kadar şehir dışına taşınması kararı hayata geçirildi. İstanbul Esenler'deki 3'üncü Kolordu Komutanlığı 66'ncı Mekanize Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı Baştabya Kışlası'ndan dün öğle saatlerinde iki personel taşıyıcı cip ve üzerinde tank bulunan 6 TIR konvoy halinde çıktı. Üzerleri brandayla kapatılan tanklar kışladan çıkarken bazı vatandaşlar telefonlarıyla görüntü aldı. TEM'de ilerleyen TIR'lardan birinin üzerindeki branda rüzgarın etkisiyle çözüldü. Bir süre duran konvoy, brandanın bağlanmasının ardından Tekirdağ Çorlu'daki 3'üncü Zırhlı Tugayı Komutanlığı'na doğru hareket etti. Baştabya'daki diğer zırhlı araçların şehir dışına sevkıyatı aralıklarla devam edecek. Baştabya Kışlası, darbe girişimi gecesi Atatürk Havalimanı ve Vatan Caddesi'ne zırhlı araç sevkıyatının yapıldığı kışlalardan biriydi. Ankara'da da taşınma vardı. Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı ile Mamak'taki General Eşref Akıncı Kışlası'ndaki zırhlı araçların sevkıyatları başladı. Etimesgut'tan 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcısının yüklü olduğu 6 TIR Şereflikoçhisar'a, Mamak'ta 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcısının olduğu 4 TIR da Çankırı'ya yola çıktı.
Hürriyet


Işid gaziantep'i üs olarak kullanıyor
Gaziantep'te çocuk canlı bomba ile mahalle arasında yapılan düğünü kana bulayan IŞİD'in kentteki etkinliği dikkat çekici boyutta. Adıyaman'da da örgütlenen ve bu kentle birlikte üs olarak seçtiği Gaziantep'te de genellikle eylem yapmayan örgüt, Suriye odaklı gelişmelerden sonra tutum değiştirdi. Özellikle eylem planlamaları ve militanların transit geçişi için Gaziantep'i seçen örgütün, Kilis'in Elbeyli ilçesinde de büyük etkinliği olduğu söyleniyor. IŞİD'e katılmak için dünyanın birçok ülkesinden insan bir süre öncesine kadar Gaziantep'e gelmeyi deniyordu. Türkiye'nin denetimlerini artırmasıyla çok sayıda yabancı savaşçı kentte ve çevresinde yakalandı. Örgüt son iki yıldır Gaziantep'i önemli üslenme alanlarından biri olarak görüyor. Gaziantep'te hücre tipi örgütlenmenin yanı sıra yasal anlamda dernek, kitap evleri, küçük çaplı işletmeler aracılığıyla faaliyet sürdürmeye çalışan örgüte, çok sayıda operasyon düzenlendi. Güvenlik nedeniyle adını vermek istemeyen yerel bir gazeteci, örgütün Gaziantep'de güçlü bir örgütlenme ağı oluşturduğunu, hücrelerin yanı sıra yasal alanlarda da kapsamlı bir faaliyet sürdürdüğünü ve yaşam alanlarında destek bulmaya çalıştığını söyledi. Aynı kişi, "IŞİD artık Gaziantep'te 'Emir' olarak adlandırılan üst düzey sorumluları bulunduruyor. Hücreler bağımsız hareket ediyor ve birbirlerinden haberdar değiller. Bu nedenle güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar zincir hale gelemiyor" dedi. Gaziantep, IŞİD ve bazı İslami terör örgütleri tarafından lojistik merkezi olarak da kullanılıyor. Geçmişte El Kaide, Hizbullah, Hizbut Tahrir, Vassat, İBDA-C gibi örgütlerin faaliyet gösterdiği bir yer olması, Suriye'ye yakınlığı, IŞİD'in kente önem vermesine neden oluyor. IŞİD'in Gaziantep'teki faaliyetlerinde özellikle eski Hizbullah tabanını kullandığı belirtiliyor. Örgüt aynı zamanda hedef kitle olarak varoş semtlerdeki yoksul gençleri belirlemiş durumda.
Milliyet

'Daeş'e en büyük darbeyi biz vurduk'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'in ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önemli rol oynadığını belirterek "O nedenle de Erdoğan onlar için birinci hedeftir." dedi. Çavuşoğlu, dün Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile yaptığı görüşmenin ardından bakanlık konutunda ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin bugüne kadar IŞİD ile mücadelenin içinde aktif şekilde yer aldığını belirten Çavuşoğlu şunları söyledi: "Türkiye, DAEŞ'in her zaman birinci hedefi olmuştur. Çünkü Türkiye özellikle DAEŞ'in yabancı savaşçı kaynağını kurutmuştur, daha doğrusu geçişlerini engellemiştir. 55 kişi giriş yasağı listesinde, 4 bine yakın kişiyi sınır dışı ettik ki bazıları sınır dışı ettiğimiz ülkelerde eylemlerine devam ettiler. Gözaltına aldığımız DAEŞ unsurları var. Bu anlamda DAEŞ'e en büyük darbeyi biz vurduk. Diğer taraftan DAEŞ ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır. O nedenle de Erdoğan onlar için birinci hedeftir. 'Bunlar İslam'ı temsil edemez' diyen Erdoğan'ı DAEŞ'in hedef alması bu anlamda da doğal. Dolayısıyla DAEŞ ile mücadeleye de mücadele içinde olan ülkelere destek vermeye de devam edeceğiz. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ'ten temizlenmesi gerekiyor ve bu konuda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır."
Milliyet

Ortak çözüm zirvesi
Darbe girişimi sonrası oluşan uzlaşmacı siyasi atmosferde dün bir adım daha atıldı. Başbakanlık Konutu'ndaki liderler zirvesi yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesinde, Türkiye'nin terörle mücadele süreci ile Irak ve Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı öğrenildi. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya gelen Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin 3 saat süren görüşmesinde, terörle mücadele süreci değerlendirildi. Yıldırım'ın, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile yapılan mücadelenin seyri ve atılan adımlar hakkında liderlere bilgi verdiği görüşmede, HDP'nin adının terör örgütüyle beraber anılmaması için PKK terör örgütüne karşı net tavır alması gerektiğine vurgu yapıldı. "Mini anayasa paketi"nin de ele alındığı görüşmede, ayrıca Irak ve Suriye'deki gelişmelerin değerlendirildiği öğrenildi. Yargı bağımsızlığının sağlanması yolunda düzenlemeler yapılması konusunda liderler daha önce görüşmeler yapmış ve bir mini paket çıkarılmasında anlaşmaya varılmıştı.
Vatan

Ab üyesi bir ülkeden ilk ziyaret
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk kez AB üyesi bir ülkeden Türkiye'ye dışişleri bakanı seviyesinde ziyaret yapıldı. Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, dün Ankara'ya gelerek temaslarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Linkevicius görüşmelerin ardından bakanlık konutunda ortak basın toplantısı düzenledi. Linkevicius, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AB'nin Türkiye'ye yeterince destek vermediği yönündeki algıyı nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya, ülkesinin darbe girişimine hemen tepki gösterdiği yanıtını verdi. Linkevicius, şunları söyledi: "Dilerim darbe girişiminin kınanmadığı yönündeki kanı sadece bir algıdan ibarettir. Çünkü darbe girişimi erken saatlerde kınandı. Bu, bütün Avrupalı müttefiklerimizle paylaştığımız bir tutumdur. Görüşmemizde de altını çizdiğimiz gibi, yapılması gereken şey, aramızda bir an önce yapıcı diyaloğu yeniden inşa etmek ve iletişim eksikliğini ortadan kaldırmak. Önce bunu yapmalı, daha sonra da Türkiye'nin aday ülke olarak AB'ye katılım süreci üzerinde çalışmalıyız. En önemli ticaret ortaklarından biri ve Gümrük Birliği üyesi olan Türkiye'yle paylaşacağımız ve birlikte yapacağımız çok şey var. Vize serbestisi sürecine ilişkin görüşmelere devam etmeliyiz."
Vatan

Darbeci talu'nun yalanı ortaya çıktı
15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan olaylarla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, Genelkurmay'daki komuta katına darbeci askerleri Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu'nun aldığı, komuta katında darbe girişimine katılan Özel Kuvvetler mensubu askerlerin Korgeneral Talu'nun arkasında yürüdüğü görülüyor. Korgeneral Talu, darbe girişiminin yaşandığı gece kendisini odasına kilitlediğini iddia etmişti. Genelkurmay Adli Müşaviri Hayrettin Kaldırımcı ve Tümgeneral Mehmet Dişli de görüntülerde yer alıyor. Darbe girişiminin ardından tutuklanan eski Genelkurmay Personel Başkanı İlhan Talu, savcılık ifadesinde, olay gecesi Özel Kuvvetler'den bir grubun karargaha geldiğini ve koştuklarını anlatarak, "Ben de hemen makamıma girdim" demişti. Talu, emir astsubayına, "Yukarıda bir hareketlilik var, kapıyı içeriden kilitle, ışıkları söndür" dediğini ve televizyonu açtığını anlarak, "Bir süre sonra Genelkurmay karargahının etrafından silah sesleri gelmeye başladı. Pencereden baktım, tankları ve atışlarını gördüm. Ayrıca karargahın üzerinden uçak ve helikopter sesleri geliyordu. Odamdaki diğer misafirlerle birlikte darbe girişiminin Fethullahçı grup tarafından yapıldığını değerlendirdik" dedi. Talu, "Darbe girişimi sırasında Genelkurmay karargahındaki en üst rütbeli subay olarak bulunmanıza ve Genelkurmay Başkanı ve 2. Başkanı'nın odalarının basıldığını bilmenize rağmen, odaların basıldığı bilgisini basınla neden paylaşmadınız?" sorusuna, "Üzerimde silah ve emrimde askerim yok. Bu açıklamayı yaparsam, beni odamda etkisiz hale getirirler, diye bu açıklamayı yapmadım" yanıtını vermişti. Talu, odasından ertesi gün (cumartesi) 13.00 sıralarında çıktığını belirterek, gece boyunca yaptığı telefon görüşmeleri ve mesajlardan, olaylarda "Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Kurmay Albay Cemil Turan'ın imzasının olduğunu anlayınca Partigöç'e telefon açtığını ve "Neler oluyor?" diye sorduğunu" anlattı. Talu, "Saat 11.00 sıralarında kendisine telefonda, 'Genelkurmay Başkanı ile görüştüm. Akıncılar'daki darbeye katılan personel, çatışmaya girmeksizin teslim olacakmış. Siz de teslim olun' dedim" ifadelerini kullanarak, "Daha sonra oraya sivil savcı ve komutanlık görevlileri geldi. Karargahtaki askerler teslim olduk. Ben darbeye katılmadım" diye konuşmuştu.
Vatan

EKONOMİ


Gram Altın 126,3997-126,5239       
ABD Doları 2,9399-2,9418/ Euro 3,3337-3,3355/ İngilizSterlini 3,8621-3,8664


Her şeye rağmen yüksek uçuyor
Türk Hava Yolları (THY), terör ve darbe girişimine rağmen büyümesini sürdürüyor ve başta turizm ve ihracat olmak üzere ülke ekonomisine dolaylı katkısını hızla artırıyor. 2016 ilk 6 aylık bilanço verilerini kamuoyu ile paylaşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, "THY'nin aktifleri bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 10.02 artışla 52 milyar 416 milyon TL'ye ulaştı. Bu, 2015 sonu itibariyle 47 milyar 638 milyon TL seviyesindeydi. Net hasılat ise yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.8 yükselerek 13 milyar 508 milyon TL'ye çıktı. İlk altı ayda 1.2 milyar TL esas faaliyet zararı açıkladık" dedi. 28 Haziran'da Atatürk Havalimanı'na yapılan terör saldırısını hatırlatan İlker Aycı, şöyle konuştu: "Terör ve ardından darbe girişimi gibi olumsuz etkilerle ne yazık ki talepte daralma var. Bu nedenle bu yıl için koyduğumuz hedefler gerçekleşmeyecek. Ciroda yaklaşık 1.5 milyar lira daha yüksek beklentimiz vardı. Ancak yine de ciromuz ve yolcu sayımız 2015'in üzerinde olacak. Yeni uçaklarımızla yüzde 15'e yakın kapasite artışının gerçekleştirildiği bir dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisiyle, trafik ve dolulukta gerileme oldu. Bu birim gelirlerin baskılanmasına yol açtı." Orta Doğu ve Avrupa'da yaşanan olumsuzluklara rağmen 2016 yılı yarı yılda global yolcu trafiğinin yüzde 6 büyüdüğünü de vurgulayan Aycı, THY'nin ise faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini anlattı. Aycı, şöyle konuştu: "THY'nin personel sayısı Haziran itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 23 bin 997 kişi oldu. İstihdam artışımızı aksatmadık. 2016'nın ilk altı ayında direkt yolcu sayımızdaki azalışa rağmen transfer yolcu sayısını yüzde 19 artırarak toplam yolcuda yüzde 5.5 artış yakaladık. Yüzde 73.7 yolcu doluluk oranı ile icra ettiğimiz 226 bin seferde 30.1 milyon yolcu taşıdık." 2016 yılı Temmuz ayı itibarıyla dünyanın en büyük 50 hava limanından 44'üne uçan ve dünya genelinde uluslararası yolcuların yüzde 78'ine ulaşabilen bir hava yolu şirketi olduklarını ifade eden İlker Aycı, "2016 ilk 6 ayda Bogota, Panama, Atlanta, Hanoi, Dubrovnik, Ivano-Frankivsk, Kosice uçuşlarına başladık. Yıl sonuna kadar yeni hatlar da açılacak" dedi.
Hürriyet

'Varlık fonu' gizli potansiyeli çıkaracak
Maliye Bakanı Naci Ağbal, uluslararası iyi uygulama örneklerine uygun bir varlık fonu düzenlemesinin Türkiye'ye kazandırıldığını belirterek, "Türkiye Varlık Fonu, mevcut bütçeye paralel bir bütçe asla değil" dedi. Ağbal, AA'ya yaptığı açıklamada, uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve muhalefet partilerinin de kurulması noktasında olumlu görüş bildirdikleri Türkiye Varlık Fonu ile ilgili yasanın, tatile girmeden TBMM'den geçmesinin önemine işaret etti. Varlık fonuna ilişkin en önemli konunun kuruluşu, faaliyetleri ve denetimi olduğuna işaret eden Ağbal, "Türkiye'de kurulacak varlık fonu, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yapmış olduğu bütün kurumsal yönetişim düzenlemelerine tabi olacak, şeffaf olacak, Kamuoyu Aydınlatma Platformunun bütün düzenlemelerine tabi olacak, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen bağımsız denetimle ilgili bütün kurallara tabi olacak" diye konuştu. Ağbal, fona aktarılan kaynakların özelikle nerelerde ve nasıl kullanıldığı konusunda kamuoyunun birinci elden uluslararası standartlara uygun şekilde bilgilendirileceğini söyledi. Bakan Ağbal, kanunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından, ilgili hazırlıkların yapılabilmesi için süratle yönetim kurulunun oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin imkan ve kabiliyetleri çerçevesinde varlık fonunda zaman içerisinde varlıklar, kaynaklar birikeceğini ifade eden Ağbal, sözlerini şöyle tamamladı: "Burada önemli olan Türkiye'nin gizli kalmış potansiyel projelerini karşılık göstererek bunu harekete geçirebilmek. Burada varlık fonunun bana göre en önemli katkısı bu olacak. Bunu yaptığımız takdirde zaten kendi iç dinamikleriyle kaynak da üretecek, varlık da üretecek. Bütün bunların kararını verirken yani varlık fonunun gelir gider dengesi, hangi alanlarda yatırım yapacağı konusu, bizim kamu maliyesinin genel dengelerini de içine alacak bir değerlendirme yapılmak suretiyle belirlenecek. Bu milletin bir kuruşunun dahi her hangi bir şekilde yanlış yerde kullanılmasına müsaade etmemiz mümkün değil. Ne kadar profesyonel yapı oluşturabilirsek ne kadar hesap verebilirliği ve şeffaflığı oluşturabilirsek göreceksiniz o zaman varlık fonu çok yakın bir vadede özellikle dışarıdan da kendisine kaynak üretebilecek."
Milliyet

Dış koşullar türkiye lehine
Darbe kalkışması sonrasında Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmeler de önem kazandı. S&P, Türkiye'nin notunu indirirken, Fitch ise, notta değişiklik yapmamayı tercih etti ve sadece görünümü değiştirdi. Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR Eurasia Rating ise, uluslararası finansal koşulların Türkiye'nin ekonomisini yatırım yapılabilir konumda tutması için hayli uygun olduğunu bildirdi. JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, dış talebin zayıf görünümüne rağmen, petrol fiyatlarındaki toparlanmanın, gevşek para politikalarının ve düşük faizlerin uzun vadede süreceği algısının tetiklediği küresel risk iştahındaki canlılığın, Türkiye'nin finansal pozisyonlarının düzelmesine yardımcı olduğunu belirtti. Darbe girişimine rağmen hükümetin istikrarının tam olarak korunduğunu belirten Ökmen, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, eğilim olarak büyüme odaklı politikalara yöneldiğini hatırlattı. Ökmen, kurulması tasarlanan Devlet Yatırım Fonu'nun makroekonomik istikrar açısından fırsat olabileceğini de söyledi. Bu arada gözler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugünkü toplantısına çevrildi. Uzmanlar faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirim beklentisinin güçlü olduğunu belirtirken, MB'nin bundan sonra faiz indirimine devam edip etmeyeceğinin önem taşıdığını vurguluyor.
Milliyet

Bakan zeybekci'den avrupa çıkarması
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ikili ticari ve ekonomik ilişkilerinin durumunu gözden geçirmek, yeni işbirliği olanaklarını tespit etmek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Hollanda ve İtalya'ya gidecek. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Zeybekci, bugün Hollanda'nın lahey kentini, 24 Ağustos'ta ise İtalya'nın başkenti Roma'yı ziyaret edecek. Ziyaretlerde, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler, ikili ticari ve ekonomik ilişkiler, yeni iş birliği olanakları, ülkede ve bölgede yaşanan son ticari ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak. İlgili ülkelerin hükümetleri, iş çevreleri ve basın kuruluşlarına gerekli mesajları verilecek. Söz konusu ziyaretler sırasında Zeybekci'ye, milletvekilleri, TOBB, TİM, dEİK, TÜSİAd, MÜ- SİAd, Borsa İstanbul Başkanları ve önde gelen Türk işadamlarından oluşan özel sektör heyeti de eşlik edecek. Zeybekci, lahey'de ilk olarak Hollanda dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı lilianne ploumen ile ikili görüşme gerçekleştirecek. Ardından Hollanda'nın önde gelen yatırımcıları, firmaları ve özel sektör temsilcileri ile bir araya gelecek Zeybekci, Hollanda basını ile de bir toplantı düzenleyecek. Zeybekci, Roma'daki temasları kapsamında ise İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda ile görüşecek. Zeybekci İtalya'nın önde gelen yatırımcıları ile de buluşacak.
Star

Kundaktaki bebeğe 15 bin tl ev desteği
Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen "konut hesabı" uygulaması, 26 Ağustos Cuma günü başlıyor. Devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için, gerekli şartları taşıyan Türk vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla birlikte Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor. Uygulama kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek. Ödemeler 3'er aylık (3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek. Bankada hesap açtırmak yetmiyor, düzenli ödemeler yaparak sistemde en az 3 yıl kalmak gerekiyor. Hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı da o kadar yüksek olacak. 3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15'i (devlet katkısı 13 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 18'i (devlet katkısı 14 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20'si kadar (devlet katkısı 15 bin TL'yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek. Ödeme tutarları her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit edilen "yeniden değerleme oranı" kadar artırılacak.
Vatan

Fed'in şahin yüzü
Finansal piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ne zaman faiz artıracağını yönelik sinyaller almak için Başkan Janet Yellen'in iki dudağının arasına bakarken, sürpriz mesaj Fed'in ikinci adamından geldi. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD ekonomisinin halihazırda merkez bankasının hedeflerine ulaşmaya yakın doluğunu ve büyümenin hız kazanacağını açıklayarak, 2016'da bir faiz artırımının halen değerlendirildiğine işaret etti. Fischer, Colorado'da Aspen Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, "Hedeflere yakınız. Geleceğe baktığımızda, büyümenin önümüzdeki çeyreklerde, yatırımların sürpriz bir yumuşamanın ardından toparlanması ve geçmişte dolardaki yüksek seyirden kaynaklanan baskının azalması ile birlikte yukarı yönde kıpırdamasını bekliyorum" dedi. Fischer'dan gelen 'şahin' tonlu açıklamalar Fed'in bu yıl faiz artırımına gidebileceği beklentilerini güçlendirdi. Fischer'ın yorumunun, Yellen'in dünya merkez bankası başkanlarının katılacağı Jackson Hole'de yapacağı konuşmaya 1 haftadan az bir süre kala gelmesi dikkati çekti. Cornerstone Macro LLC ortağı ve eski Fed'in kurul ekonomisti Roberto Perli, "Eğer Fischer, Yellen'in bu hafta yapacağı konuşma yaklaşırken, çıkıp Fed Başkanı'nın katılmayacağı bir şey söyleseydi, olay olurdu. Yellen'in Jackson Hole'de faiz konusunda fazla bir işaret vermesini beklemiyorum" değerlendirmesini yaptı. Fed'in Temmuz'daki son toplantısının tutanaklarının daha 'güvercin' bir tonu işaret etmesine rağmen, Fed yetkililerinin Eylül'de faiz artırımına gidilebileceğini işaret eden birçok yorumu kafaları karıştırmıştı. Stanley Fischer'ın bu 'şahin' çıkışından sonra Janet Yellen'in Jackson Hole'de vereceği mesajların önemi daha da artmış oldu.
Vatan

DÜNYA


Türklerle düşmanlık gerektirecek durum yok
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi, Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durum olmadığını söyledi. Sisi, Mısır'ın resmi gazeteleri olarak bilinen El Ahram, Ahbar ve Cumhuriyet'in genel yayın yönetmenleriyle yaptığı söyleşide, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Mısır ile ilişkileri geliştirmek istediklerine" ilişkin sözleriyle ilgili soru üzerine, "Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durum bulunmuyor. Biz, Mısır politikalarını gözden geçirmesi için Türkiye yöneticilerine gereken zamanı tanıyoruz" ifadelerini kullandı. Türk yetkililerin Mısır'la ilgili açıklamalarına gereken sertlikte cevap verilmediği ile ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine Sisi, "Türk yetkililer tarafından yapılan açıklamalara, uluslararası ilişkilerdeki usul ve Mısır medeniyeti çerçevesinde sadece gerektiğinde karşılık veriyoruz" dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Suriye krizinin çözümü ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Sisi, krizin çözümü için 5 maddelik öneride bulundu. Başbakan Yıldırım, cumartesi sabahı, yabancı basın ve Türkiye'de İngilizce yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcilerine yaptığı açıklamada, Mısır'da 2013 yılında yaşanan darbeye yönelik tutumun sürdüğünü belirterek "Dünyadan önce kendi halklarına izah etsinler. Tüm bunlara rağmen Mısır'la ekonomik, kültürel ilişkilerimizi, Akdeniz'in kıyısını kullanan iki ülke olarak geliştirmek ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz" demişti.
Hürriyet

İran, hamedan üssü'nü rus uçaklarına kapadı
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Hamedan Üssü'nün Rus uçakları tarafından kullanımının 'şimdilik' sona erdiğini söyledi. Başkent Tahran'da dışişleri bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında Rusya'nın Hamedan hava üssünü kullanmasıyla ilgili soruya Kasımi, "Rusların burada bir hava üssü yok ve konuşlanmış değiller. Bu İran'ın izin verdiği geçici bir işti. Şimdilik sona erdi" diye cevap verdi. Ülkenin batısındaki Hamedan Şehit Nuje Hava Üssü, geçen hafta Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının kullanımına açılmıştı. Üssün Rusya'ya açılmasıyla İran'da "1979 İslam Devrimi"nden sonra ilk kez yabancı bir devlete ülkedeki askeri tesisleri kullanma izni verilmiş oldu. İran anayasasının herhangi bir yabancı devlete üs verilmesini yasaklayan hükümlerine karşın yönetim bunun üs tahsisi değil, kısmi işbirliği olduğunu savunuyor. Üssün Rusya'ya kapatılması haberinin İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın, önceki akşam, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamadan sonra verilmesi dikkati çekti. Dehkan, Hamedan üssünün Rus uçaklarının kullanımına açılmasının gizli kalması gerektiğini ancak Moskova'nın buna uymayıp gösteriş yapmak için yakışıksız bir şekilde bu konuyu medyaya açıkladığnı söylemişti.
Hürriyet

Albayları konuşacaklar
Darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapısı değiştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ilk toplantısını bugün yapacak. Darbe girişiminin ardından öne çekilerek 28 Temmuz'da yapılan YAŞ, ilk defa bir ay geçmeden ikinci kez toplanacak. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bugün saat 10.00'da Çankaya Köşkü'nde başlayacak olan YAŞ'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve kuvvet komutanları katılacak. Bakan Işık, geçen hafta yaptığı açıklamada, ağustos ayı içinde bir YAŞ toplantısı yapmayı hedeflediklerini, bu toplantıda özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen albaylarla ilgili konuların görüşüleceğini ifade etmişti. Darbe girişiminden önce Genelkurmay Başkanlığı'nd yapılan toplantı, ilk kez 28 Temmuz'da karargâh dışında Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Yıldırım başkanlığında toplanmıştı. Kritik YAŞ'ta terfi ve atamaların yanı sıra FETÖ'nün darbe girişimi ele alınmıştı.
Hürriyet

Rusya ve iran'ın hava üssü ortaklığı kısa sürdü
Rusya geçen hafta Suriye'deki operasyonları için ilk kez İran'ın bir üssünü kullanırken, iki müttefik arasında beklenmedik bir kriz patlak verdi. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dağhan, dün sabah yayınlanan açıklamasında, Rusya'nın İran'ın Hamedan Üssü'nün kullandığını dünyaya ilan etmesini eleştirdi. Dağhan, "Ruslar, süper güçlerini göstererek Suriye'nin siyasi geleceğini garanti altına almakla ilgileniyorlar. Yaptıkları bir çeşit gösterişti ve bu centilmenliğe aykırıydı" dedi. Bu açıklamadan kısa bir üsse sonra, İran Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın üslerini 'bir süreliğine' kullanmayacağını, verilen iznin 'geçici' olduğunu duyurdu. Rusya'nın Tahran Büyükelçisi Levan Dzargaryan da, Rus uçaklarının İran'dan çekildiğini söyledi. Dzargaryan, Rusya'nın İran üslerini tekrar kullanmaması için ise herhangi bir neden göremediğini sözlerine ekledi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise, Hamedan Üssü'nü kullanan uçakların görevlerini tamamlayarak Rusya'ya geri döndüklerini söyledi. Konaşenkov, Rus uçaklarının ileride üssü kullanmasının, Suriye'deki durum ve İran'la yapılacak karşılıklı anlaşmalara göre şekilleneceğini ifade etti. Rusya, İran'dan havalanan uçaklarla Suriye'de IŞİD ve El Nusra'yı vurmuştu. İran ise durumu, konunun kamuoyuna yansımasından bir gün sonra kabul etmişti. İran'da, Rusların hava üslerini kullanması kamuoyundan destek almıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında petrol sahalarını 'güvene almak' için İran'ı işgal eden Rusya'nın, savaşın bitmesine rağmen ülkeyi terk etmemesi üzerine çıkan krizin, halkın hafızasında hâlâ yer ettiği vurgulanıyor.
Milliyet

Işıd terore bebeği bile alet etti
Türkiye; cumartesi günü Gaziantep'te bir kına gecesini hedef alan ve 54 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının etkisini üzerinden atamadan, terör saldırısını 12-14 yaşlarında bir canlı bombanın gerçekleştirdiğinin açıklanmasıyla bir şok daha yaşadı. 29 çocuğun ölümüyle sonuçlanan saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın 12-14 yaşlarında olması, son dönemde birçok bölgede terör örgütlerinin savunmasız çocukları giderek artan şekilde sömürdüğüne dair uyarıların ciddiyetle ele alınması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Dünyanın her yerinde radikal örgütler tarafından beyinleri yıkanarak militanlaştırılan, kimi zaman ailelerinden koparılarak kaçırılan çocuklar, intihar saldırılarında kullanılıyor. IŞİD: Yaşları 16'yı geçmeyen çocukların savaşların ve intihar eylemlerinin odak noktası haline gelmesine, çocukların yetiştirilmesine olanak sağlayan grupların başında IŞİD geliyor. ABD merkezli Terörizmle Savaş Merkezi tarafından yayımlanan bir rapor, Ocak 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında IŞİD'in "çocuk militanları"nın sayısında "görülmemiş oranda" artış yaşandığını ortaya koydu. Rapora göre, 2015 ve 2016 arasında en az 89 çocuk IŞİD'in terör eylemlerine katıldığı sırada hayatını kaybetti. Bu çocukların yüzde 60'ı 12 ile 16 yaşında, yüzde 6'sı 8-12 yaşında, yüzde 32'si de 16-17 yaşındaydı. ABD'deki Georgia Devlet Üniversitesi ile birlikte yürütülen araştırmaya göre, 2015-2016 yıllararasında çocukların yüzde 39'unun intihar eylemlerinde, yüzde 33'ünün cephede, yüzde 18'inin de düşman hatlarına yapılan intihar baskınlarında öldü. Araştırmayı yürüten Mia Bloom, IŞİD bünyesinde yaşları 12'yi geçmeyen çocuklara "yetişkin" muamelesi yapıldığını vurguladı. Bloom'un aktardığına göre, IŞİD'in bilinen en küçük "militanı" ise 4 yaşındaydı. IŞİD'in 4 yaşındaki bir çocuğa bir butona basmayı öğrettiğini aktaran Bloom, küçük çocuğun patlattığı bomba sonucu üç kişinin öldüğünü belirtti. IŞİD'in çocukları militan olarak eğitmek için kurduğu "Halifeliğin Aslan Yavruları" adlı bir oluşumu bulunuyor. Kaçırılan ya da beyinleri yıkanan çocukların, Kuran öğretimi gördüğü, savaş teknikleri öğrendiği ve silah eğitimi aldıkları ifade ediliyor. Videolarla çocuklara nasıl insan öldürecekleri, kafa kesecekleri gösterilirken; bu videoları izlemeyenlerin ise cezalandırıldığı vurgulanıyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) raporlarında, çocukların kaçırılarak militan eğitimlerine katıldığı belirtilirken, Irak'ta 3 milyon 600 binden fazla çocuğun eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlardan uzak kalmasının örgüte katılımı artırdığına vurgu yapılıyor.
Milliyet

İsrail'den gazze'ye daeş danışıklı füze
İsrail savaş uçakları, önceki gece Gazze'ye 70 füzeyle hava saldırısı düzenledi. Siderot kentine önceki gün düşen füzenin gerekçe gösterildiği saldırıda 30 nokta da vuruldu ve ilk belirlemelere göre iki sivil yaralandı. İsrail ordu sözcülüğü "Hava Kuvvetleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas'a ait bazı hedefleri vurdu" açıklaması yaptı. Siderot'ya saldırının, DAEŞ'in iki gün önce Sina'dan gizlice Filistin topraklarına soktuğu füzeyle gerçekleştiği bilgisini veren Hamas sözcüsü Sami Abu Zuhri "İsrail halkımızın iradesini kırmaya çalışıyor" dedi. Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı da "Ülkemizin İsrail'le ilişkilerinin normalleşmesi, Filistin'e saldırılar karşısında sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Filistin davasının takipçisiyiz" açıklaması yaptı.
Star

SPOR

Kıbrıs meselesine çözüm bulma amacıyla sürdürülen müzakereler çerçevesinde yoğunlaştırılan görüşmelerin ikinci turu bugün başlıyor. Liderlerin görüşmeleri ara bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleşecek. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis eylül ayının ikinci yarısında BM Genel Kurul çalışmaları kapsamında New York'a gidişleri öncesinde toplam 7 görüşme gerçekleştirecek. Bugün, 29 ve 31 Ağustos ile 2, 6, 8 ve 14 Eylül tarihlerinde yapılacak görüşmelerde hedef, temmuz ayındaki yoğunlaştırılmış süreçte bir kısmı azaltılan ayrılık noktalarını daha da asgariye indirmek.
Türkiye

Galatasaray 2016-2017 Turgay Şeren Sezonu'na son saniye golüyle üç puanla başladı. Cim-Bom ilk maçında futbol olarak ligin yeni ekibi Karabük karşısında dökülürken, Eren Derdiyok uzatmada santrası bile yapılmayan bir gol attı. Geçen sezon toplamda 129 kez hücumda hava topu alan Eren bu yönünü en kritik anda yine gösterdi. Hırvat futbol efsanelerinden Igor Tudor'un yönetiminde gayet diri görünen Karabük en az 5 net pozisyona girdi. Muslera faktörü yine Galatasaray'a hayat verirken zaman zaman da Karabüklüler son harekette yetenekli değillerdi. Maç konuk ekibin ataklarıyla başladı. Karabük maçın başında Yatabare ile net bir pozisyona girdi. 12'de Traore'nin yakın mesafeden vuruşunda Muslera ayaklarıyla önemli bir kurtarış yaptı. Traore 1 dakika sonra yine gol girişiminde bulunurken, Muslera bir kez daha sahneye çıktı. 32'de gole yaklaşan isim Poko'ydu. 34'te Cim-Bom ilk pozisyonunu Bruma ile buldu. Ahmet Şahin'den dönen topu Selçuk ağlara gönderemedi. 38'de Tanane'nin frikiğinde Muslera köşeden çıkardı. 41'de ise Serdar tehlike yarattı. İkinci devre pozisyon yönünden maç daha kısır geçti. 84'te Karabükspor Serdar'la öne geçme fırsatını değerlendiremedi. 88'de Yasin Galatasaray'ın maçtaki en net pozisyonuna giren isim oldu. Ancak Yasin ayağına gelen fırsatı tepti. 90+4'te Chedjou'nun ortasında Eren Derdiyok Galatasaray'a hayat veren golü attı.
Milliyet


Bir olimpiyat daha geride kaldı. Türkiye, Rio'da 21 spor dalında 105 sporcuyla mücadele ederek kendi rekorunu kırdı. Her ne kadar madalya sayısı beklentilerin altında kalsa da elde ettiğimiz 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronzla son 3 olimpiyatın en başarılı dönemini yaşadık. Tüm olimpiyat tarihinde ise 2016 Rio madalya sayısı bakımından 4. sırada yer aldı. Kıl payı kaçan madalyalar daha iyi bir sonuç almamızı önledi. Rio'da bazı önemli kazanımlarımız oldu. Cimnastikte Tutya Yılmaz finali çok az farkla kaçırırken, ileride madalya alacağını gösterdi. Ferhat Arıcan'ın da cimnastikte yine yaptığı bir hata onu kürsünün uzağına taşıdı. Okçulukta pırıl pırıl iki gencimiz bize büyük bir heyecan yaşattı. Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz de tecrübesizliklerinin kurbanı olurken, Tokyo'da kürsüye çıkacaklarının sinyallerini verdi. Yüzmede Viktorya Zeynep Güneş de yine umut vaadetti. Yelkende Alican Kaynar madalya potansiyelini ortaya koydu. İyi bir jenerasyon yakalayan Basketbol Milli Takımımız, son saniyede madalyanın uzağında kaldı. En başarılı branşımız yine güreşti. Ancak minderde de daha iyi bir sonuç alabilecekken ucu ucuna kaçan madalyalar oldu. Teniste Çağla Büyükakçay korta çıkarken o da talihsiz bir veda yaşadı. Acısıyla tatlısıyla geride kalan Rio, 4 yıl sonra gelecek olan Tokya'daki madalyaların habercisi oldu.
Star


Fenerbahçe'de dün sabah kritik bir zirve gerçekleştirildi. Başakşehir karşısında alınan 2- 0'lık yenilginin ardından Başkan Aziz Yıldırım ile Teknik Direktör Dick Advocaat, Kanlıca'da kahvaltıda biraraya geldi. Yıldırım, takımın genel durumu hakkında bilgi alırken, Hollandalı çalıştırıcı kadrodaki eksiklikleri ve aksamaları anlattı, aynı zamanda yapılması gereken takviyelerle ilgili de rapor sundu. Advocaat, "Takımda 10 numara oynayacak oyuncu yok. Salih Uçan çok yetenekli ve bize çok faydası dokunan bir oyuncu. Ama bir 10 numara değil. Emenike ve Fernandao'dan ilk 11 oyuncusu olmaz. Onları yedek olarak kullanabilirim. Van Persie başta olmak üzere birçok oyuncuda fiziksel anlamda yetersizlikler var. Sezon başında doğru yüklenme yapılmamış. Fiziksel yetersizliklerin nedeni bu. Takıma 4-3-3 oynatmak istiyorum. Ancak 4-4-2 de olabilir" dedi. Hollandalı çalıştırıcı Yıldırım'dan acilen bir golcü ve bir kanat oyuncusu alınmasını istedi. Kahvaltıya Ali Yıldırım, Mahmut Uslu ve Şekip Mosturoğlu da katılırken, transferler için hızlı hücuma geçilmesi kararı alındı. Sarı-Lacivertiler bir süredir görüşme halinde olduğu Hakim Ziyech, Jeremain Lens ve Moussa Sow konusunu hafta sonuna kadar netleştirecek ve bu isimler kiralık olarak alınacak.
Star

Devler ligi için geldim
Kartal'da ikinci transfer hamlesinin ilk ayağı gerçekleşti. Bir golcü, bir orta saha ve bir stoper almak isteyen Beşiktaş, ilk olarak Anderson Talisca'yı önce borsaya bildirdi ve sonra İstanbul'a getirdi. Brezilyalı 10 numarayı Protokol Müdürü Ahmet Ateş, tercüman ile 50 kadar taraftar karşıladı. Bugün sağlık kontrolünden geçecek olan Brezilyalı, öğleden sonra da sözleşme imzalayacak. Kiralama bedeli olarak Benfica'ya 2 milyon euro ödenecek. Ancak Talisca sezon sonu başka bir kulübe satılırsa bu para iade edilecek. Satın alma opsiyonu ise 25 milyon euroya Beşiktaş'ta olacak. Talisce, Kartal'dan bu sezon 1.9 milyon euro garanti para ve 15 bin euro maç başı alacak. Beşiktaş'ı tercih ederek kariyeri için en doğru kararı verdiğini belirten Talisca, "Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde oynuyor olması ve benim de bu takımda sürekli yer bulacak olmam kariyerim için çok önemli. Kendime güveniyorum. Beşiktaş takımında öncelikle formayı kaparak değişmez isim olmayı hedefliyorum. Ricardo Quaresma'nın olduğu bir takımda oynamak heyecan verici olacak" diye konuştu.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme