26 Ağustos 2016 Cuma

26.08.2016 Genel Gündem26.08.2016 Cuma
GÜNDEM

YPG Fırat'ın Doğusuna Çekiliyor 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti'nin, destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle Suriye içindeki 'Fırat Kalkanı' harekâtı devam ederken, Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler) Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın önceki gece IŞİD'den temizlenen Cerablus'a beraberindeki taburla girdiği öğrenildi. Aksakallı, belirli aralıklarla Cerablus'a giderek çalışmaları yerinde inceleyip yönetti. Korgeneral Aksakallı, ÖSO güçleriyle bir toplantı da yaptı. Suriye içinde, 120 kadarı bordo bereli olmak üzere 330 civarında Türk askerinin bulunduğu belirtildi. Harekatın ardından terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Menbiç'ten ayrılmaya başladığı haberleri geldi. PYD'yle ilgili ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan sonra bir güvence de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi. Kerry dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla aradı. Dışişleri Bakanlığı'ndan kaynaklar, Kerry'nin Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde PYD/ YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekilmekte olduklarını söylediğini ifade etti. Kerry'nin bu açıklamasının ardından ABD'nin terör örgütü IŞİD'e karşı düzenlediği Öz Kararlılık Operasyonu'nun (Operation Inherent Resolve) Sözcüsü John Dorrian, Twitter mesajında "Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka'nın kurtarılmasına hazırlanmak için Fırat'ın doğusuna geçti" ifadelerini kullandı. Dorrian, birkaç saat sonra yaptığı ikinci açıklamada "Açıklığa kavuşturalım. SDG'nin Menbiç'i kurtarma gücünün ana unsuru, doğuya gitti. Bazı unsurlar ise planlandığı gibi el yapımı patlayıcıların temizlenmesi için kaldı" diye yazdı. Önceki gün Fırat'ın batısından çekilmeyecekleri yönünde açıklamaları basına yansıyan YPG ise dün tavır değiştirdi. YPG dün yaptığı yazılı açıklamada Menbiç'in alınması operasyonuna katılan güçlerin görevlerini tamamlayıp üslerine geri döndüklerini belirtti. Menbiç'teki askeri komutanın yerel halktan oluşan Menbiç Askeri Konseyi'ne devredildiği, sivil kontrolün de yine bölge halkına bırakıldığı ifade edildi. YPG, üslerine geri döndüğünü belirtirken, hangi bölgedeki üsleri kastettiğini ise belirtmedi.
Hürriyet


Dink Soruşturmasında Tutuklama 
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturmada gözaltına alınan gazeteci Ercan Gün ile olay tarihinden Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Yarbay Metin Yıldız, 'Silahlı terör örgütü üyesi olduğu' iddiasıyla tutuklandı. Gün ve Yıldız hakkında 'Kasten öldürme' suçundan tutuklama talebi ise reddedildi. Kararda, Yıldız'ın, Dink'in öldürüleceği istihbaratını almasına rağmen görevi gereği göstermesi gereken asgari gayreti göstermediği belirtildi. "Cinayetin işleneceğini bildiği halde örgütün hedefleri doğrultusunda İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nü görev ve kadro itibarıyla ele geçirebilmek için bu cinayetin sonucuna hizmet edecek şekilde hareket ettiği" ifade edildi. Gün'ün ise Ogün Samast'ın görüntülerini cinayetle askeri ilişkilendirmeye yönelik algı oluşturulacak şekilde yayınladığı öne sürüldü. Ergenekon yargılamalarına yönelik maksatlı şekilde Samast'ın Türk bayraklı fotoğraşarının çekildiği yerin jandarmada olduğunu belirttiği iddia edildi. Şüphelilerin "firari ve tutuklu bulunan bir çok FETÖ/PDY mensubu ile irtibatı olduğu, sonuçları 15 Temmuz darbe girişiminde de görülen ihanet hareketinden sonra da irtibatlarını devam ettirdikleri" öne sürüldü.
Hürriyet

AYM, Yargıtay Ve Danıştay'da 100 Gözaltı 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay'da görevli 100 kişi gözaltına alındı. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Danıştay çalışanlarına yönelik operasyon gerçekleştirildi. FETÖ üyesi oldukları tespit edilen ve haklarında gözaltı kararı bulunan Danıştay çalışanı 80 kişiden 65'i, Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Önceki gün de Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'da aralarında zabıt katibi, şoför, şef ve veri kontrol uzmanları ile büro memurlarının da bulunduğu 35 kişi gözaltına alınmıştı. Anayasa Mahkemesi'nce dün yapılan açıklamada, daha önce görevden uzaklaştırılan 5 personel hakkında gözaltı kararı verildiği ifade edildi. Danıştay'da gerçekleştirilen operasyonla, gözaltına alınanların sayısı 100 oldu.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 124,7098-124,8373 
ABD Doları 2,9335-2,9352/Euro 3,3135-3,3164/İngiliz Sterlini 3,8776-3,8805

Kayyuma 'Tedbir' Yetkisi 
Hükümet, olağanüstü hal kapsamında çıkaracağı yeni kanun hükmündeki kararnameye (KHK) sürpriz maddeler koyacak. Önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen kararnameye, mecliste uzlaşmayla yasa metninden çıkarılan bazı hükümler de konuyor. Edinilen bilgilere göre son KHK'ye terörle bağı olan belediyelerin kayyuma devredilmesine ilişkin hüküm de konulması planlanıyor. FETÖ ile mücadele kapsamında el konulan şirketlerde görevlendirilen kayyumların yetkilerinin de artırılması öngörülüyor. Buna göre, bu şirketlerin mallarını kaçırmalarını önlemek için atanan kayyuma, tedbir koyma yetkisi verilecek. KHK'ya Hakkâri ve Şırnak'ın ilçe olması, Yüksekova ve Cizre'nin il olması yönündeki düzenlemenin de konulması planlanıyor. Belediyelerin kayyuma devri ve Hakkâri-Şırnak maddeleri, meclisin kapanmadan önceki son gününde muhalefetle varılan uzlaşma gereği, yasa metninden çıkarılmış ve muhalefet de yasayı engelleme politikasından vazgeçmişti. Bu düzenlemenin kararnameyle yapılmasının tartışma yaratacağı belirtiliyor. Hükümet yetkilileri, yapılacak bu düzenlemelerin "güvenlik" gerekçesiyle gündeme geldiğini, dolayısıyla OHAL kapsamı içinde olduğunu iddia ediyor. Hazırlığı süren KHK'de kamudan işten çıkarmalara ilişkin listelerin de yer alması öngörülüyor. Yetkililer, kararnameyle ilgili çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini, son anda bir değişiklik olmazsa bu düzenlemelerin KHK ile birlikte çıkacağını belirtiyorlar.
Hürriyet

Çiftçinin Kredi Borcu Erteleniyor 
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi)'den yapılan yazılı açıklamada, Birliğin, 6736 sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun"da belirtilen yapılandırma kapsamında olmadığına dikkati çekilerek, Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının da bu kapsama dahil edilmesi için TBMM, Hükümet ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde girişimlerin devam ettiği belirtildi. Konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasının beklendiğine dikkat çekilerek, "Tarım Kredi Kooperatifleri'nin borç erteleme kapsamında olmadığı ile ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Teşkilatımız hakkında asılsız haberleri yapan ve gerçeği yansıtmayan beyanatta bulunanlarla ilgili yasal haklarımız korunacaktır" ifadeleri kullanıldı. Teşkilatın erteleme işlerini memnuniyetle yerine getireceği belirtildi.
Posta

Türk Müteahhitler Devler Liginde 
Türk müteahhitler uluslararası alanda da adından söz ettiriyor. Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'un (ENR) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı 'Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi' listesinde, 2015 yılında 40 Türk firması yer aldı. Bu listeye 2014 yılında ise 42 firma girmişti. Listede, 40. sırada yer alan Polimeks, Türk firmalar arasında birinci sırada bulunuyor. Polimeks'i sırasıyla Rönesans, Enka, TAV ve Ant Yapı takip ediyor. Yapı merkezi 6. sırada yer alırken, ardından Nata, Çalık, Tekfen ve Yüksel geliyor. Yurtiçinde de önemli projeler üstlenen Limak, Mapa, Kuzu, Doğuş Nurol, Gama, STFA, Cengiz, IC İçtaş da üst sıralarda bulunuyor. Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 39 firma ile ABD bulunuyor. ENR'ın 'İstikrarlı Pazarlar Aranıyor' başlıklı bültenin açılışında küresel inşaat sektörüne ilişkin kaygılarını şöyle anlatıyor: "Çeşitli bölgelerdeki siyasi ve ekonomik belirsizlik, küresel firmaların sahip olduğu pazarları sarsıyor. Listede yer alan firmaların büyüklüğü, kendi ülkelerinin dışında, uluslararası ticaretteki varlıklarının da ölçütü oluyor. Birçok büyük firma, geçtiğimiz yıl sert dalgalanmalarla karşılaştı. Önümüzdeki döneme yönelik güvenilir pazarlar yaratmak için çalışıyorlar."
Milliyet

Elbise Diker Gibi Özel Teşvik Vereceğiz 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yeni yatırım teşviklerine dikkati çekerek, "Adeta terzi tarzı elbise dikercesine yatırımcıları teşvik etmeyi amaçlıyoruz" dedi. Bakan Özlü, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Vestel fabrikasını ziyaret ederek, Vestel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'dan bilgi aldı. Bakan Özlü, 65. Hükümet'in icracı ve reformist bir hükümet olarak kurulduğunu ve bütün karışıklıklara rağmen bu yönde çok sayıda yasa çıkardıklarını vurguladı. Yatırımların teşviki konusunun da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Özlü, söyle devam etti: "Sanayicimizin, yatırımcımızın önündeki bütün engelleri kaldırıp onları desteklemeyi hedefliyoruz. Çok sayıda teşvik unsuru, vergi indirimleri, yatırımcının hazır arazi bulması konusunda teşvikler var."
Akşam

Türkiye'de Hiç Olmayan Teknoloji Yatırımı Yolda 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçen hafta açıkladığı 8 milyar dolarlık uluslararası yatırımın hangi alanda olacağının detaylarını verdi. Zeybekci, yatırımın Türkiye'de olmayan bir teknoloji için gerçekleşeceğini söyledi. Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 26 ülke için başlatılan yurtdışı temasları kapsamında Hollanda ve İtalya dönüşünde açıklamalarda bulundu. 8 milyar dolarlık uluslararası yatırımın çok önemli olduğuna dikkat çeken Zeybekci, yabancı yatırımın teknoloji transferi şeklinde olacağını belirtti. Zeybekci "Bu son derece önemli bir proje. Türkiye'ye gelen teknoloji transferi şeklinde, şu ana kadar olmayan bir teknolojinin ülkemizde üretilmesi şeklinde olacak. Yüzde 100 kendileri de gelebilir ya da Türk ortaklarla da yoluna devam edebilirler" dedi. Yurtdışında 'Ne iyi ettiniz de geldiniz' sözleriyle karşılandıklarını anlatan Zeybekci,26 ülkeyi kapsayan temaslarının önümüzdeki günlerde Norveç ile bir ülke daha katılarak devam edeceğini söyledi. Zeybekci "Kampanyadaki sloganlarımız 'Biz bizi anlatmayalım, siz bizi anlatın.' Şimdi artık ikinci boyuta geçiyoruz. İtalya ve Hollanda, ekim ayında Türkiye ile iş forumları düzenleyecek. Türk ve İtalyan Eximbank'ların fon üzerinde çalışacak" dedi. Zeybekci, CHP ve MHP milletvekillerinin de heyete olmaları içinse "Gittiğimiz ülkelerdeki muhalif tavrı azaltıyor" diye konuştu.
Star

Boğaz'da Tarihi Güne Dünya Şahitlik Edecek 
İstanbul'un fethinin kutlandığı 29 Mayıs'ta temeli atılan, 3 milyar dolar maliyetli Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu bugün hizmete giriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilecek törene bazı ülkelerden üst düzey katılım da olacak. Saat 16.00'daki açılış törenine, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili'nin yanı sıra çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları da katılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolu projesinin temeli, Sarıyer, Garipçe köyünde atılmıştı. 2015 yılının Eylül ayında ilk kez ışıklandırılan köprüde tabliyeler rekor bir sürede döşenirken, 9 metrelik son tabliye 6 Mart 2016 tarihinde yerine yerleştirilmişti. Binlerce işçi ve mühendisin 24 saat aralıksız çalıştığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü 59 metrelik genişliği ile yarın kullanıma açıldığında dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre.
Star

Enflasyonda Orta Vade Hedefi Yüzde 5 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisine ilişkin aşağı yönlü risklerin arttığını söyledi. Tokyo'da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, Türkiye'de siyasi ortamın reformlara daha uygun hale geldiğini belirtti. Türkiye'nin Batı'ya çıpalı olmaya devam edeceğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Türkiye, ABD ile bir kaç anlaşmazlık yaşadı. Biden'in ziyaretinin ardından ABD ve Türkiye tekrar iyi ilişkiler içerisindedir. Avrupa Birliği Türkiye ile ilişkilerini onarmaya çalışıyor. Artık herkes Suriye'de çözüm için çalışabilir. Rusya ile ilişkilerimizi düzeltiyoruz. Suriye operasyonu ABD ile ortak bir operasyondur. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi Suriye'de herkesin işini kolaylaştırıyor" diye konuştu. Türkiye'nin 2016'da yüzde 3.5-4 büyüme kaydedebileceğini, Türkiye ekonomisine ilişkin aşağı yönlü risklerin arttığını kaydeden Şimşek, Türkiye'nin borçlanma dinamiklerinin olumlu olduğunu ve bütçede ekonomiyi desteklemek için alan bulunduğunu belirtti. Şimşek, Türkiye ekonomisinin tüm olumsuz gelişmelere rağmen iyi performans gösterdiğini ancak enflasyonu düşürmekte zorlanıldığını söyledi. Şimşek, orta vadede enflasyonun yüzde 5 seviyeye düşürülmesinin hedeflendiğini bildirdi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Kılıçdaroğlu'na Hain Pusu 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin programı kapsamında dün uçakla Kars'a geldi. Karayoluyla Artvin Şavşat'a geçen Kılıçdaroğlu, halka hitap ettikten sonra Artvin'e gitmek üzere yola çıktı. CHP konvoyu, Ardanuç ilçesi yakınlarına geldiğinde, Yanıklı köyü girişinde saat 14.00 sıralarında PKK'lı teröristlerin saldırısına uğradı. CHP konvoyunun geçtiği vadinin üst tarafından açılan ateşe Kemal Kılıçdaroğlu'nun korumaları anında karşılık verdi. Çatışmanın yaşandığı yere yaklaşık 100 metre mesafedeki Kılıçdaroğlu'nun güvenliği aracında sağlandı. Kılıçdaroğlu'nun Basın Danışmanı Okan Konuralp çatışmanın yaşandığı sıcak anı, "Saldırı esnasında Genel Başkan ile birlikte aynı araçtaydık. Konvoyda Genel Başkan'ın koruma ekibindeki arkadaşlar, vadinin üstünde bir teröristin olduğunu görüyor. Bu teröristin konvoya yönelik bir roket atışı yapma hazırlığında olduğu fark ediliyor. O sırada Artvin koruma ekibi, roket atışının yapılacağı noktaya bir atış süreci başlıyor" dedi. Korumaların karşılık vermesiyle teröristin roketatarlı saldırısı böylece engellendi. Konvoyun korumasını sağlamak üzere görevlendirilmiş ve öncülüğünü yapan jandarma aracını kullanan 24 yaşındaki Jandarma Er Fatih Çaybaşı şehit oldu, 2 astsubay da hafif yaralandı. Çatışma yaklaşık 25 dakika sürdü ve bu sırada Kılıçdaroğlu'nun güvenliği aracında sağlandı. Kılıçdaroğlu çatışma bittikten sonra, sıkı güvenlik önlemleri altında Karayolları 102'nci Şube binasına getirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saldırının ardından sosyal medya hesabı Twitter'da "Allah'ın verdiği bir canımız var, o da bu memleket, bu ülke, bu millet için feda olsun!" diye mesaj paylaştı. CHP'nin internet sitesinde ise Kılıçdaroğlu'nun şu mesajı yayınlandı: "Teröre pabuç bırakmamak lazım. Biz, orada çatışmanın ortasında kaldık ama bir üzücü haber aldık, bir şehidimizin olduğu söyleniyor. Bu gerçekten beni çok üzdü. Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir ama teröre karşı ortak mücadele etmek hepimizin görevidir. Bizi yıldıramaz, yıldırmamalıdır. O nedenle programıma devam edeceğim. Bu tür olaylar karşısında geri adım atmamız söz konusu olamaz. Bu ülke terörden temizleninceye kadar hep birlikte mücadele etme kararlılığındayız."
Hürriyet

Işık: Operasyon Sınır Güvenliği Sağlanınca Bitecek 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PYD unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekilmesine ilişkin, "Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi. Bunu, çekilmenin gerçekleşmesini hem bekliyoruz hem de yakınen takip ediyoruz" dedi. NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Işık, "Bu operasyonun iki temel amacı var: bir DAEŞ'in tamamen temizlenmesi, iki yerine de PYD'nin, YPG'nin orada bulunmaması. Hedefimizi orada Türkiye'nin kendi sınır güvenliğini tamamen teminat alınana kadar bu operasyonun sürmesi olarak belirledik" dedi. Işık, terör tehdidinin ortadan kaldırılması için Cerablus'u kritik bir bölge olarak nitelendirerek, "Orada Özgür Suriye Ordusu'nun kalması, Özgür Suriye Ordusu'nun orada tam olarak yerleşip kontrolü tamamen sağlayana kadar da Türkiye olarak da bizim desteğimizin sürmesi gayet normaldir" ifadesini kullandı. PYD mensuplarının Fırat'ın doğusuna çekilmesine yönelik verilen sözü hatırlatan Bakan Işık, "Bu mutlaka fiilen gerçekleşecek. PYD mutlaka Fırat'ın doğusuna çekilecek" diye konuştu. PYD'nin çekilmesinin tam olarak gerçekleşmediğine de dikkat çeken Işık, şöyle konuştu: "Bizim ABD ile bir hafta önce yaptığımız temaslarda, iki hafta içinde çekileceklerini, en azından bu konuda mutabakat sağlanmıştı. Şimdi bir haftası geçti, zannediyorum önümüzdeki bir hafta içinde çekilmenin tamamen sağlanması hedefleniyor. Bu konunda ABD'lilerin tabii bu son bir haftada tavırlarını göreceğiz. Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi. Bunu, çekilmenin gerçekleşmesini hem bekliyoruz hem de yakınen takip ediyoruz. Orada anbean çekilme var mı, yok mu Türkiye takip ediyor bunu. Burada ABD'nin verdiği sözü yerine getirmesini özellikle bekliyoruz ve bunu da yakınen takip ediyoruz, bu hafta bu çekilmenin tamamlanması bizim açımızdan önemli." TSK için bölgede çatışma riskinin olup olmadığı sorusuna Işık, "Bunun minimize edilmesi için çalışılıyor" yanıtını verdi.
Milliyet

'Suikastı Azmettirenler Birliğe Zarar Veremez' 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yönelik terörist saldırıyı kınarken, "Suikastı azmettiren geri plandaki alçaklar, Türkiye'nin birliğine zarar veremez" dedi. Yıldırım, saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yıldırım, şunları kaydetti: "Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyunun Artvin'de uğradığı silahlı saldırı ülkemizin demokratik istikrarına ve toplumun huzuruna yapılmış alçak bir terörist saldırıdır. Saldırıyı nefretle lanetliyorum. Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na, CHP'ye, güvenlik güçlerimize ve bütün vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun diyor, kalleş saldırıda şehit olan askerimize Allah'tan rahmet, yaralanan askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Türkiye'nin bütünlüğüne, dirlik ve düzenimize pusu kuran teröristlerle onları suikaste azmettiren geri plandaki alçaklar, hiçbir zaman Türkiye'nin birliğine zarar veremeyecek, emellerine kavuşamayacak ve müstehak oldukları cezaya muhakkak çarptırılacaklardır. Türkiye, demokrasi ve hukuktan ödün vermeyecek, insan ve insanlık düşmanı bütün terör örgütlerinin hesaplarını boşa çıkaracaktır. Bir kez daha terörist saldırıyı lanetliyor, ülkemize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum."
Vatan

'Saldırıyı Yapan Kesin Pkk' 
İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırıya ilişkin ilk açıklamasını, Gölbaşı Polis Akademisinde komiser yardımcılarının mezuniyet töreni öncesi yaptı. Kılıçdaroğlu ile telefonla görüştüğünü ve durumu değerlendirdiklerini aktaran Ala, şunları söyledi: "Biz seyahatin en güvenli bir biçimde geçmesi için, tabi orada kritik bazı unsurlar var, tedbirler alınmıştı, o tedbirlere yönelik aynı zamanda. Emniyet Müdürümüz de konvoydaydı, oradaydı. Bu terörist unsurlar, bölücü terör örgütü, Ordu'da, Giresun'da Karadeniz'e açılma niyetiyle terörist faaliyetlerde bulunmaktadır. Geçenlerde biliyorsunuz Ordu Gölköy'de bir terörist, silahlarıyla ölü ele geçirildi. Jandarmamız ve polis özel harekatımızla, o bölgede çok ciddi bir operasyonel faaliyet yürütülmektedir. İnşallah bu konuda da bu işi gerçekleştiren alçaklar da o bölgede yakalanıp, takip edilip, gereği yapılacaktır." CHP tabanına, yönetimine, bütün millete ve devlete geçmiş olsun dileklerini ileten Ala, Kılıçdaroğlu'na olay karşısındaki tutumu dolayısıyla teşekkür etti. Bakan Ala, "Örgüt kesin mi?" sorusuna karşılık ise, şu yanıtı verdi: "Arkadaşlarımızın söylediği kesin olarak PKK ve onlara yönelik operasyon başladı. Orada güvenlik unsurlarımız vardı, böyle bir şey olunca hemen operasyon da başladı. Bu haince saldırı, milletimize, bütün ülkemize yapılmıştır. Bu saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yakalanıp cezalandırılması için bütün faaliyetler başlamıştır." dedi.
Vatan

DÜNYA 

Barış İçin Silahları Eritecekler 
Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da 2012'den beri süre gelen barış çabaları sonuç verdi. Marksist gerilla grubu FARC ile hükümet güçleri arasında 52 yıldır süren savaşı bitiren barış anlaşması önceki gün imzalandı. Anlaşma maddelerinin arasında "FARC'ın silahlarının eritilip bunların malzemesiyle üç barış anıtı inşa edilmesi" de var. Küba'nın başkenti Havana'da düzenlenen törende Kolombiya hükümetinin baş müzakerecisi Humberto de la Calle ile FARC'ın baş müzakerecisi Ivan Marquez anlaşmayı imzaladı. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez de imza töreninde hazır bulundu. Ortak açıklamada "Nihai, tam ve koşulsuz barış üzerinde anlaştık" denildi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, resmen yürürlüğe girmesi için anlaşmanın 2 Ekim'de halk oylamasına sunulacağını açıklarken "Referandum hayatımızın en önemli seçimi olacak. Bu anlaşma, acının ve savaş trajedisinin sonunun başlangıcı anlamına geliyor"dedi. Hükümetin baş müzakerecisi Calle de "Savaş sona erdi ve yeni bir dönem başladı" derken, anlaşmanın referandumda kabul edilmemesinin felaket olacağını söyledi. FARC'ın başmüzakerecisi Marquez ise "Savaşların en güzelini kazandık. Kolombiya'nın barışını" dedi. 300 sayfalık anlaşma, referanduma götürülmeden önce kamuoyuna sunulacak. Kanunlara göre bunun referandumdan bir ay önce yapılması gerekiyor. Merkez sağcı bir politikacı olan Santos'a, daha sağdaki siyasilerden ise tepki var.
Hürriyet

Kanada Ve İskoçya'da Başörtülü Polise İzin 
Fransa'da bazı belediyelerin sahillerde haşema giyilmesini yasaklamasının ardından başlayan tartışma devam ederken, Kanada ve İskoçya'da Müslüman kadınların polis olabilmeleri için başörtüsüyle ilgili yasaklar kaldırılıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İskoçya Polis Teşkilatı Emniyet Müdürü Phil Gormley, başörtüsünün artık üniformanın tercihi bir parçası olduğunu vurgulayarak, Müslüman kadınlara polisliği bir kariyer olarak görmeye başlamaları çağrısı yaptı. Kanada'nın sembolü olan atlı polis teşkilatında yapılan değişiklikle ilgili konuşan hükümet sözcüsü Scott Bardsley de toplumdaki çeşitliliğin bir yansıması olarak daha fazla Müslüman kadını polis memuru olarak görmek istediklerini söyledi. Yasağın ocak ayında kalktığı öğrenilirken, değişiklik Kanada basını tarafından yeni fark edildiği için, hükümet sözcüsüne ilk defa konuyla ilgili soru soruldu. Atlı polis için üç farklı başörtüsü tasarlandığı açıklandı. Kanada Kraliyet Atlı Polisi'nin üniforması, 200 yıldır çok küçük detaylar dışında hiçbir değişime uğramamıştı. Paris'e dün bir ziyarette bulunan Londra'nın ilk Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han, yasağa karşı çıkarak "Kadınlara neyi giyip neyi giyemeyeceğini kimsenin söylememesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar basit. Bence bu (yasak) doğru değil. Bizim harika olduğumuzu söylemiyorum ancak Londra'nın en keyifli yanlarından biri de farklılığı sadece hoşgörüyle karşılamamız değil, aynı zamanda saygı duymamız, sahiplenmemiz ve kutlamamızdır" açıklamasında bulundu. Londra'daki Fransa Büyükelçiliği önünde 'Canın ne isterse onu giy sahil partisi' adıyla dün gerçekleştirilen bir gösteriyle de yasaklar protesto edildi. Fransa'da ise yasağa tepki gösteren kişiler, ülkelerindeki yasağın İran'daki başörtüsü takma zorunluluğundan farkı olmadığını savundu.
Milliyet

Sadakat Çağrısına Bölücü Tepki 
Merkel salı günü Passauer Neuen Presse gazetesinde yayımlanan bir söyleşide, "Uzun süredir Almanya'da yasayan Türk asıllı kişilerden ülkemize daha yüksek düzeyde sadakat beslemelerini bekliyoruz" seklinde skandal sözlere imza attı. Merkel bunun karşılığında, Almanya'nın bu kişilerin endişeleri ve ihtiyaçlarına olumlu yaklaşım göstermeye çalıştığını iddia etti. Merkel'in kutuplaştırıcı sözleri ülkesinden sert eleştiriler almasına yol açtı. Yeşiller Partisi göç sözcüsü Volker Beck, Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda, "Herhangi bir neden olmadan kendi vatandaşlarınızın sadakatini sorgulamak genelde yalnızca otoriter rejimlerde gördüğümüz bir uygulama" dedi. Beck, Almanya'daki Türk asıllı vatandaşların dil, din ve etnik geçmişten bağımsız olarak insan onuru ve insan hakları gibi değerleri desteklemeleri gerektiğini, yalnızca bir ülkeye "sadakat" ilan etmeleri gerekmediğini belirtti.
Akşam

AP'den İlk Ses: 40 Gün Geciktik Özür Dileriz 
Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'ye yaptıkları ziyarete ilişkin basın toplantısı düzenledi.Darbe girişiminin ardından Türkiye'ye ve Türk halkına desteklerini belirtmek için Ankara'ya geldiklerini ifade eden Brok, darbe girişiminin başarısız olmasının Türk halkının bir zaferi olduğunu ifade etti. "Türkiye ziyaretiniz 15 Temmuz sonrasında yaklaşık 40 gün sonra gerçekleşti? Batı'nın Türkiye'yi yalnız bıraktığı yönündeki eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Brok, "Öncelikle, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın yönelttiği özrü ben de tekrarlıyorum. Ama ilk gün Avrupa hükümetleri, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi hiçbir şüphe bırakmayacak şekilde darbeye karşı olduklarını belirttiler" yanıtını verdi. Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendiren Brok, Türkiye'nin DAEŞ'le mücadelesini desteklediklerini belirterek, "Türkiye'nin DAEŞ'e karşı önlem almaya başlaması bizim ortak menfaatimizedir, bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye'nin yanındayız" ifadesini kullandı. Türkiye'nin vize serbestisi için gerekli olan 72 kıstasın 67'sini yerine getirmesinden memnuniyet duyduklarını aktaran Brok, "Görüşmelerde geriye kalan 5 madde için bu hafta Ankara'da müzakereler başladı. Bu konuda ekime kadar bir çözüm yolu bulabileceğimize inanıyoruz. Çünkü AP olarak bu yıl Türkiye, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova'ya vize serbestisi tanınmasını planlıyoruz" dedi.
Star

Bilanço Ağırlaşıyor: 250 Ölü 
İtalya Sivil Savunma Dairesinden yapılan açıklamada depremin en ağır hasar verdiği Accukoli'de gece boyunca aralıksız süren arama kurtarma faaliyetleri sonucunda enkaz altından çıkarılan ölü sayısının 250'yi bulduğu bildirildi. Belediye Başkanı Sergio Pirozzi'nin "Kasabam artık yok" dediği Amatrice, en çok can kaybının görüldüğü yer olarak öne çıkıyor. Turistik Amatrice'de sadece Hotel Roma'da 70 kişinin öldüğü belirtiliyor. Bölgede gece boyunca artçı sarsıntılar devam etti. Sabaha karşı kaydedilen 4,5 büyüklüğündeki artçı sarsıntı endişeye yol açtı. İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) artçı ve güçlü sarsıntılar olasılığına karşı bölge halkını uyarmayı sürdürüyor. Depremin ardından İtalya'ya aralarında Türkiye ve ABD'nin bulunduğu pekçok ülkeden yardım teklifi geldi. İtalya'da en son bu büyüklükteki bir deprem Nisan 2009'da yine bu bölgeye çok yakın bulunan L'Aquila kentinde meydana gelmişti. Bu depremde 308 kişi hayatını kaybetmişti. Öte yandan, İtalya Başbakanlığı 'yas' anlamına gelen bir kararı kamuoyuyla paylaşarak, depremde yaşamını yitirenler anısına tüm İtalyan devlet kurumlarında bayrakların yarıya indirilmesi kararını aldı. Ülkede en son bu düzeyde şiddetli bir deprem Nisan 2009'da yine bu bölgeye çok yakın bir noktada bulunan L'Aquila kentinde yaşanmıştı. Söz konusu depremde de 308 kişi hayatını kaybetmişti.
Vatan
 
SPOR 

Galatasaray'ın yeni transferi Eren Derdiyok, Karabük maçında 90+4'te attığı golle takımına galibiyeti getirmişti. İsviçreli oyuncu, Akhisar maçında da hedeşerinin 3 puan olduğunu söyledi. Basın toplantısı yapan Eren, teknik direktör Riekerink'i, "Dört dörtlük bir hocamız var" diyerek övdü, Sarı-Kırmızılı ekibin eski golcüsü Burak Yılmaz'ı yaratmayacağını söyledi. Eren, "Burak abi elinden geleni yaptı. Stilini çok seviyorum. Onu aratmamaya çalışacağım" dedi. Henüz gerçek kapasitesine ulaşamadığını, kenar oyuncuların beslemesi halinde çok gol attığını söyleyen Eren Derdiyok, sakatlığı bulunan Alman golcü Lukas Podolski'yi de övdü. Eren şunları söyledi: "Lukas ile birlikte oynadığımda forvette sorun kalacağını düşünmüyorum. Elbette hocam bizi birlikte oynatır mı bilmiyorum. Şampiyon olursak, bunda katkım da bulunursa çok sevinirim. Beklentiler yüksek, baskı olacak. Buna ve rekabete hazırım."
Posta

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, NTV'de canlı yayında, "Galatasaray'a FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) soruşturması yapılmalı. 2009-2010 sezonu (Bursaspor şampiyon olmuştu) incelenmeli. 1998'den itibaren tüm şampiyonluklar incelensin. Biz bunu 2006'daki Denizli maçında (Galatasaray şampiyon olmuştu) anladık" demişti. Yıldırım'a Galatasaray, Trabzon ve Bursa'dan tepki yağdı. Aziz Yıldırım'a en büyük tepki Galatasaray'dan geldi. Açıklama şöyle: "Yaklaşık 20 yıl önce Galatasaray'da yer almış birkaç sporcu üzerinden Galatasaray gibi köklü bir camiayı karalamaya, onu terör örgütünün parçası gibi göstermeye çalışanların akıl sağlığından şüphe etmek Galatasaraylılar olarak bizlerin en doğal hakkıdır. Herkesi kendi arka bahçesini temizlesin." Yıldırım'a bir tepki de Trabzonspor'dan geldi. Bordo-Mavili kulübün açıklaması söyle: "Camiamıza FETÖ'cü yaftası vurulmaya çalışılmıştır. İddiayı, neredeyse tamamı yurt dışına kaçan FETÖ'nün savcı veya hakimleriyle kendi tesislerinde çift kale maç oynayanlar dile getirmektedir. Şikeyi UEFA ve CAS tescil etmiştir. Bizim mücadelemiz hak aramadır." Bursaspor kulübünün açıklaması ise şöyle: "Kaybettiği her şampiyonluğun ardından, başka şampiyonluklara çamur atarak, başarısızlığını ve beceriksizliğini örtmeye çalışan, kendi çıkarları için gözünü kırpmadan öfkeyi örgütleyen birinin çırpınışlarıdır."
Posta

Beşiktaş, 7 yıl aradan sonra grup aşamasında mücadele edeceği Şampiyonlar Ligi'nde dişine göre rakiplerle eşleşti. Kuraya 4. torbadan katılan Kartal, Portekiz'den Benfica, İtalya'dan Napoli ve Ukrayna'dan Dinamo Kiev'le B Grubu'na düştü. Monaco'daki kura çekiminde Beşiktaş'ın adını Roberto Carlos çekti. Kartal ilk maçını 13 Eylül'de Benfica ile deplasmanda yapacak. Devler Ligi'nde grup maçları 67 Aralık'ta bitecek. İlk ikiler son 16'ya, üçüncüler Avrupa Ligi son 32 turuna kalaçak. Şampiyonlar Ligi finali 3 Haziran 2017'de Galler'in başkenti Cardiff'te oynanacak. Yeni transfer Talisca, Benfica'dan alındı. Kartal geçen sezon Avrupa Ligi'nde Dinamo Kiev'i 1-0 yendi, rövanşı 4-1 kaybetti. 1987'de de Kiev, Beşiktaş'ı 2-0 ve 5-0 yendi.
Star

Fenerbahçe, Avrupa Ligi Play- Off rövanş maçında da Grasshoppers'ı devirdi: 2-0. 31'de Stoch uzaklardan şansını denedi, top auta çıktı. 38'de Hasan Ali'nin ortasında Van Persie'nin şutu direğin dibinden auta gitti. 39'da sol kanattan Antonov ile geliştirdiği atakta yapılan Tabakovic vurdu, isabetsiz. 43'te Salih'in geliştirdiği atakta, savunmadan seken top Persie'nin önüne düştü. Onun vuruşu autla sonuçlandı. 58'de Aatif ceza alanı yakınından şut denedi, aut. 68'de Stoch uzaklardan sert vurdu, direğin dibinden auta gitti. 77'de Van der Wiel, Alper'i kaçırdı. Onun vuruşunda top ağlara doğru giderken Fernandao tamamladı: 0-1. 79'da Fernandao'nun kafa vuruşu kalecide kaldı. 80'de Wiel'in pasında Mehmet Topal vurdu, kaleci kornere çeldi. 84'te Mehmet Topal'ın ara pasında savunmanın arkasına sarkan Stoch, topu ağlara yolladı: 0-2.
Star

Avrupa Ligi play-off rövanşında Midtjylland'la karşılaşan Osmanlıspor tarih yazdı. İlk kez katıldığı Avrupa yolculuğunda büyük başarı göstererek gruplara kalmayı başaran Başkent ekibi bu süreci yenilgi yüzü görmeden de tamamladı. Deplasmanda aldığı tek farklı galibiyetin avantajını evindeki mücadelede de koruyan Başkent ekibi rövanşta da çok diri, atak, rakibe nefes aldırmayan oyun anlayışıyla 2-0 galip gelerek gruplara kalmayı başardı. PINTO attığı iki golle geceye damgasını vururken özellikle 2. goldeki vuruşu geceye damga vurdu. Bu arada teknik direktör Mustafa Reşit Akçay da Avrupa kupalarında yenilmezlik unvanını 18 maça çıkarmayı başardı. 4'te soldan Ndiaye'nin ortasına Umar çok uygun pozisyonda vurdu top direğin dibinden çıktı. 13'TE Delarge'nin sol çaprazdan uygun durumda vuruşu kalecide kaldı. 17'de bu kez Bodou'nun ceza yayı üstünden güzel şutu direğin dibinden auta gitti. Aynı Delarge 2 dakika sonra hemen hemen aynı yerden tekrar vurdu ileri çıkan Dahlin bu kez topu tutmak yerine tokatladı, Pinto da sol önüne gelen bu ikramı çevirmedi: 1-0.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme