30 Ağustos 2016 Salı

30.08.2016 Genel Gündem30.08.2016


GÜNDEM

İstikamet Güvenli Bölge
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle birlikte IŞİD'e karşı başlattığı "Fırat Kalkanı" operasyonu genişlemeye başladı. Genişlemenin ilk işaretini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gün Gaziantep'te, "Başka bölgelerde sorumluluk almaktan kaçınmayız" açıklamasıyla verdi. Bu açıklamadan sonra Başbakanlık'tan ÖSO'nun Cerablus'ta 10, El Rai'de de 3 köyü teröristlerden aldığı bilgisi geldi. Açıklamadaki en dikkat çekici unsur El Rai bilgisi oldu. Cerablus'tan sonra, bu kasabanın batısında kalan Kilis-Çobanbey'in karşısındaki El Rai'nin de IŞİD'den temizlenmesi için ÖSO'ya destek verilmesi "Türkiye, Suriye savaşının başından beri dile getirdiği 'güvenli bölge'yi kurmayı gündemine alıyor" yorumlarına neden oldu. Türk güvenlik kaynakları, şu an için TSK güçlerinin Kilis'ten Suriye'ye girmesinin söz konusu olmadığını belirttiler. Ancak Türkiye'nin sınır hattını korumak için, "Suriye'de değişen durum, tehdit değerlendirmeleri ve gelişmelere göre yeni pozisyonlar belirlendiğini" söylemekle yetindiler. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa da, El Rai'ye (Çobanbey) bağlı Kersenli, Ayyeşa, Molla Yakup isimli 3 köyün alınmasından sonra aralarında Türkmen Sultan Murad Tugayı'nın da olduğu ÖSO güçlerinin Çobanbey'in doğusuna doğru yeniden harekete geçtiğini söyledi. Mustafa şu bilgileri paylaştı: "Azez-Mare ile Mare-El Rai (Çobanbey) hattının önemli bir kesimi ÖSO'nun elinde. El Rai (Çobanbey)- Cerablus arasında 40 kilometreden fazla bir kısım ise IŞİD'in elinde. Şimdi iki koldan yani Çobanbey'den doğuya, Cerablus'tan da batıya doğru ilerliyoruz. Hat alındıktan sonra sıra derinliğe gelecek. Güvenli hat için ilk zamanlar 40-45 kilometre derinlik düşünülmüştü. Ancak sınırdan 25 kilometrelik bir derinlik Türkmen köylerinin kurtarılmasını sağlar." Mustafa, IŞİD'in Menbiç'ten ve Cerablus'tan kaçan tüm güçlerini El Bab'ta topladığını ifade ederek, sınır hattı temizlendikten sonra El Bab'ın temizlenmesinin de Türkiye'nin sınır güvenliği için önemli olduğunu ifade etti. Fırtına obüsleri de dün YPG'ye ait 20 hedefe 61 top atışı yaptı.
Hürriyet


Ordu Milletin Emrinde
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz sonrası 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle TSK mensuplarına yayımladığı ilk mesajda 'ordu-millet' bağını vurguladı. Mesajda 12 kez 'millet' ifadesini kullanan Akar, özetle şunları kaydetti: "ATATÜRK'ün liderlik ve komutanlık dehası ile ordu-millet bütünlüğü içinde kazanılan bu büyük zafer, Türkiye Cumhuriyeti'nin sarsılmaz temellerini oluşturmuştur. Milli birliğimize ve bölünmez bütünlüğümüze kasteden tüm terör örgütlerine karşı TSK, vatan topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya kadar jandarma, polis ve korucularımızla omuz omuza masum hiçbir insanımızın kılına dahi zarar vermeden mücadeleye devam edecektir. Menfur girişimden sadece günler sonra, hudutlarımızın ve komşu ülke insanlarıyla birlikte milletimizin güvenlik ve huzuru için hayati önemi haiz Fırat Kalkanı Harekâtı'nı icra eden, aynı anda gemilerimizle mavi vatanı savunan ve uçaklarımız ile gök kubbeye Cumhuriyetimizin imzasını atan TSK, gücünden hiçbir şey kaybetmediğini, içinden hainler temizlendikçe daha da güçlü olacağını göstermektedir. Geçmişte memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından koruyan ve kurtaran Ordumuz, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin ve onun temel değerlerinin korunması ve yaşatılması için, bugün de, aynı azim ve kararlılıkla tüm mensuplarıyla, milletinin emrinde ve görevinin başındadır. TSK'nın, anayasal düzen içinde yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır. Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde, yasal hiyerarşi dışında hiçbir kişi ve oluşumun etkisi söz konusu olamaz. Dün ve bugün TSK'nın herkes tarafından bilinen en önemli vasfı disiplinidir. Bunun da temeli, ruhu 'mutlak itaat'tir. TSK, hiçbir yasadışı yapı ve oluşuma geçit vermeden; ordu-millet bütünlüğü içinde sadece yüce milletimizin sevgisinden, güveninden ve yasalardan aldığı güç ile ülkemize ve milletimize hizmet etmeyi varlık gayesi saymaktadır. Her yönüyle milli bir ordu olan TSK üstün nitelikleri haiz kahraman ve fedakâr personeli ve milli kaynaklarla her geçen gün daha da geliştirilmekte olan imkân ve kabiliyetleri ile etkin, caydırıcı ve saygın bir ordu olarak; ülkemizde, bölgemizde ve dünyada güvenlik, barış ve istikrara katkı sağlamaya devam etmektedir."
HürriyetŞemdinli'de Çatışma: 2 Şehit
Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalında PKK'lılarla çatışma çıktı. Çıkan çatışmada uzman çavuşlar Kerim Keçeci ve Savaş Batu şehit oldu, 4 asker yaralandı. Alınan bilgiye göre, Şemdinli ilçesine bağlı Derecik kırsalında 2 günü tamamlayan çatışmalar sürerken çatışma bölgesine Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalkan helikopterler sevk edildi. Çatışmayla ilgili ayrıntıları paylaşan valilik Gerdan Tepe bölgesindeki güvenlik güçlerine terör örgütü PKK mensuplarınca saldırı düzenlendiği bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "28 Ağustos 2016 günü saat 23.30 sıralarında ilimiz Şemdinli ilçesi 34. Hudut Tugay Komutanlığı görevlilerimizce icra edilen operasyon kapsamında, Gerdan Tepe bölgesinde bulunan güvenlik güçlerimize yönelik, bölücü terör örgütü mensuplarınca doçka, biksi makineli tüfek, roket ve el bombası ile sızma girişiminde bulunulması üzerine çatışma çıkmıştır. Çıkan çatışma sonucu 2 askeri personelimiz şehit olmuş, 4 askeri personelimiz de yaralanmıştır." Yaralı askerlerin helikopterle getirildikleri Yüksekova Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığı belirtlen açıklamada, bölgede geniş çaplı operasyonun sürdüğü kaydedildi. Hakkari Şemdinli'de önceki yaşanan çatışmalarda 10 terörist ölü ele geçirilmişti.
Vatan

Özel Kuvvetler'de Fetö 1 Dolarları!
Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) mensubu 77 askerin odalarında arama yapıldı. Arama uzman polislerden oluşan 10 ekip tarafından gerçekleştirildi. Saatler süren aramalara bazı askerler de eşlik etti. Aramalarda bazı dijital veriler ile "bir dolar"lık banknotlar ele geçirilirken, Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden askerlerin kullandığı silahların da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 tabanca ile piyade tüfeğine el konuldu. Silahlar, balistik incelemeye gönderildi. ÖKK'daki inceleme çalışmaları ise devam ediyor. ÖKK'da darbeye karışan personelin belirlenmesi amacıyla, "komisyon" da kuruldu. ÖKK karargahının kamera görüntüleri ile personel kimlik kartlarıyla yapılan girişçıkışlara ilişkin bilgilerin incelenmesi sürerken, diğer taraftan darbe girişimine karıştığı şüphesi bulunan personel ile de idari soruşturma kapsamında, "mülakat" yapılıyor. Buradaki işlemlerin ardından darbe teşebbüsüne karıştığı belirlenen askerler, Gölbaşı Emniyet Müdürlüğü'ne sevk ediliyor. 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi, emrindeki bir grup asker ile ÖKK Karargahını ele geçirmek istediği sırada Astsubay Ömer Halisdemir tarafından başından vurularak öldürülmüştü. Cuntacılar, ÖKK Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın emriyle karargâhı darbecilerden temizlemeye çalışan bordo berelilerle saatlerce çatışmıştı.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 125,6900-125,7691       
ABD Doları 2,9543-2,9554/ Euro 3,3019-3,3035/ İngilizSterlini 3,8647-3,8674

Gümrük Birliği Güncelleniyor
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda en geç 2017'nin başında resmi görüşme turlarının başlayacağını söyledi. Zeybekci, Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'in ABD ile AB arasında yürütülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmelerinin başarısız olduğunu açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Görüşmelerde uzlaşmaya varılamamasının Türkiye'ye olumlu veya olumsuz anlamda pek etkisinin olmayacağını ifade eden Zeybekci, Türkiye'nin AB ile arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekti. Gümrük Birliği'nde yapılması planlanan güncellemeyle kapsamın tarım ürünleri, hizmetler, kamu alımları ve yatırımları da içine alacak şekilde genişleyeceğini ifade eden Zeybekci, Türkiye'nin AB ile olan ilişkisinde ekonomik anlamda tam entegrasyon anlamını taşıyacak olan bu süreci başarıyla sürdüreceklerine dile getirdi. Zeybekci, "2016'nın sonunda veya en geç 2017'nin başında resmi görüşmeler, resmi turlar başlayacak. Hızlandırmak için her iki tarafın irade beyanları var" dedi.
Hürriyet

Asgari Ücrete Zam Krediyi%15 Artırdı
Yılın başında asgari ücretlilerin aldığı net ücretin bin TL'den bin 300 TL'ye çıkmasıyla yaşanan gelir artışı tüketici kredilerine gitti. Merkez Bankası'nın çalışmasına göre, asgari ücretlinin gelir artışı düşük gelir grubunun kullandığı tüketici kredilerinde aylık yüzde 10 ila yüzde 15 artışa yol açtı. Çalışmada artış "sınırlı ama anlamlı" olarak değerlendirilirken, bu artışın özellikle ihtiyaç kredilerinden kaynaklandığı vurgulandı. Bu artışın sınırlı olmasının nedeninin kredilerle ilgili alınan makro-ihtiyati tedbirler olduğu belirtildi. Hatırlanacağı üzere, seçim vaatleri arasında yer alan asgari ücretin bin 300 TL'ye çıkması 1 Ocak 2016 itibarıyla yürürlüğe girmişti. Türkiye'de çalışan nüfusun yaklaşık üçte birinin asgari ücret ve altında gelire sahip olması nedeniyle Merkez Bankası zammı düşük gelirliler için "pozitif gelir şoku" olarak tanımladı. Keza, 2005-2015 döneminde brüt reel asgari ücrette yıllık ortalama artış yüzde 1 iken, 2016 yılı başındaki artış oranı yüzde 22 oldu. Merkez Bankası, çalışmada diğer konjonktürel ve iktisadi faktörlerin elimine edilmesi adına Kasım 2015-Şubat 2016 tarihlerini baz alan 4 aylık bir gözlem penceresi oluşturdu ve aylık kredi akımlarını gelir gruplarına göre ayrıştırdı ve aylık bazda yüzde 10 ila 15'lik artış sonucuna ulaştı. Türkiye'de 8.5 milyon civarında asgari ücretli çalışan olduğu belirtiliyor. Bu 8.5 milyon kişinin gelirinde gerçekleyen 300 TL'lik artış toplamda yaklaşık 2.5 milyar TL seviyesinde bir artışa denk geliyor.
Haber Türk

Fetö Güveni %24.1 Azalttı
Ekonomik Güven Endeksi 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 24.1'lik sert azalışla 72.7 değerine geriledi. TÜİK açıklamasına göre Ekonomik Güven Endeksi'ndeki düşüş, hizmet sektörü, inşaat sektörü, reel kesim (imalat sanayii) ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Ekonomik Güven Endeksi ocak'ta 83.9 değerini almış, şubatta TÜİK'in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012'den beri en düşük değer olan 71.4'e geriledikten sonra genel olarak yukarı yönlü bir seyir izlemişti. Endeks 15 Temmuz öncesine kadar hesaplanan verilerle temmuzda bir önceki aya göre yüzde 14.9 artışla 95.7'ye yükselmişti. Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayii (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. TÜİK temmuz ayı açıklamasında olduğu gibi manşet endeksin oluşturulmasında kullanılan alt endekslerin her ayın ilk Ekonomik Güven Endeksi'nin 100'den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100'den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.
Haber Türk

Bankaların Temmuz Kârı 22.8 Milyar Tl
Türk bankacılık sektörünün dönem net kârı, temmuz sonu itibarıyla 22 milyar 781 milyon lira olarak gerçekleşti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık sektörünün bu yılın ocak-temmuz dönemine ilişkin konsolide olmayan ana göstergelerini açıkladı. Buna göre, temmuzda Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 497 milyar 617 milyon liraya yükseldi. Sektörün aktif toplamı, geçen yılın sonuna göre 140 milyar 185 milyon lira artış gösterdi. Temmuzda en büyük aktif kalemi olan krediler 1 trilyon 583 milyar 496 milyon lira, menkul değerler 333 milyar 319 milyon lira olarak hesaplandı. Geçen yılın sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 5.9, krediler yüzde 6.6 ve menkul değerler yüzde 1.1 arttı. Bankaların kaynakları içinde en büyük fon kaynağı durumunda olan mevduat, geçen yılın sonuna göre yüzde 6.4 artışla 1 trilyon 324 milyar 529 milyon liraya yükseldi. Temmuzda sektörün dönem net kârı 22 milyar 781 milyon lira olarak hesaplanırken, sermaye yeterliliği standart oranı ise yüzde 15.8 seviyesinde gerçekleşti.
Milliyet

İlk Kafile 2 Eylül'de
Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerinde büyük önem taşıyan charter yasağını önceki gün kaldırarak attığı 'normalleşme' adımı memnuniyet yaratırken, ilk charter uçuşların tarihi de belli oldu. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) basın servisinin yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'ye ilk charter seferleri 2 Eylül'de başlayacak. Yaklaşık 15 Rus şirketinin charter uçuşlara başlamaya hazırlandığı belirtilirken, Rusya'da Türkiye'de tatile yönelik ciddi bir talep artışı olduğu vurgulandı. Rusya'daki tur operatörleri, charter uçuşların tekrar serbest bırakılmasının ardından Türkiye'ye tur paketi satışları için hazırlıklarına başladı. Charter uçuşların tekrar başlamasıyla tur paketi maliyetinin yüzde 20 ila 30 arasında düşeceği kaydedildi. Tur paketi fiyatları konusunda Türk otellerin yaklaşımının da önemli olacağını vurgulayan ATOR, tatil sezonunun bitmek üzere olduğuna işaret ederek, bu nedenle eylül ve ekim aylarındaki Rus turist akışının nispeten az olmasının beklendiğini duyurdu.
Vatan

Altay'ı Seri Üretmeye Hazırız
Otokar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın talebi üzerine, ana yüklenicisi olduğu ALTAY tankının seri üretimi için en son teklifini verdi. ALTAY'ın seri üretimi için Otokar'ın sunduğu bu son teklif, 250 adet ALTAY'ın seri üretimi ve bunların entegre lojistik destek faaliyetlerini kapsıyor. Teklifle birlikte yeni nesil muharebe tankı ALTAY'ın vakit kaybetmeden seri üretim çalışmalarının başlaması ve bir an önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, ALTAY'ın tüm tasarım ve fikri mülkiyet haklarının Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olacağını vurgulayarak, "Milli ana muharebe tankımız için, yüzde 100 milli sermayeye sahip bir üretici olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye hazırız" dedi. Tankın konsept tasarımını ve prototip üretimini yaptıklarını, testlerini başarıyla sürdürdüklerini belirten Görgüç, şöyle devam etti: "Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte düğmeye basılarak en kısa zamanda hattan ilk tankları çıkaracak şekilde üretim programımızı yaptık. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan 250 adet ALTAY'ın 5 yılda imalatına ek olarak; ihracat potansiyeli, mayın temizleme, kurtarıcı, istihkam tankı gibi türev ve tamamlayıcı araç ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak, yıllık uygun bir kapasite planlaması yaptık."
Vatan

80 Liralık Arsayı 700 Liraya Uçurdu
İstanbul Boğazı'na yapılan 3'üncü köprü Yavuz Sultan Selim (YSS) Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, çevresindeki ilçelerde arsa ve markalı konutlarda değer artışı yarattı. Güzergahın açıklanmasından itibaren fiyatlar artmaya başlarken, köprünün ve otoyolun faaliyete geçmesiyle birlikte değer artışı 3-4 katı buldu. Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe bu projeler sayesinde prim yapan bölgeler olarak ön plana çıktı. Garipçe-Poyrazköy arasındaki köprü, bu iki bölgede 2010'da metrekaresi 80 lira olan arsa fiyatını 700 liraya kadar uçurdu. En çok değer artışı Arnavutköy Karaburun, Beykoz Riva, Sarıyer Uskumruköy ve Çekmeköy Nişantepe'de yaşandı. Buna göre Karaburun'da metrekaresi 250 liradan satılan arsa, bugün 1.000 liraya alıcı buluyor. Riva'da arsaların metrekare fiyatı 5 yıl içinde 160 liradan 1.000 liraya kadar çıktı. Uskumruköy'de 500 lira olan metrekare fiyatı 1.600 liraya, Nişantepe'de ise 450 liradan 1.100 liraya yükseldi. Gayrimenkul değerleme uzmanları, yeni köprü ve otoyol projesinin çevresinde yarattığı hareketi değerlendirdi. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 3'üncü köprü güzergahının açıklanmasından sonra projenin gayrimenkul sektöründe önemli hareketlenmeler yarattığını belirterek, projenin etkileri hakkında şunları söyledi: "Üçüncü köprü dışında bu bölgede yapılan diğer mega projeler de değer artışına katkıda bulundu. 3'üncü köprü güzergahında yaşanan bu gelişmeler sayesinde yeni yaşam ve iş merkezleri oluşacak. Başakşehir-Kayabaşı bölgesi büyük projelerin kesişim noktası olarak avantaj kazanacak. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya da köprü güzergahının açıklanması ile birlikte Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy- Kayabaşı aksı ile Zekeriyaköy'de, Anadolu yakasında özellikle Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe bölgelerinde konut piyasasında hareketlilik yaşandığını söyledi. Maya, özellikle Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz ve Çekmeköy'de arsa ve tarla fiyatlarının değerlendiğini anlattı.
Vatan

DÜNYA

'Ypg, Fırat'ın Doğusuna Geçmezse Hedeftir'
YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçmemesi halinde hedef olacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç bölgesine Arapların yeniden yerleşmesi gerektiğini belirtti. Cerablus'tan başlatılan operasyonun amacının bu bölgeden IŞİD'i temizlemek olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Madem ortak hedef DAEŞ, YPG neden rahatsız oluyor" diye sordu. Türkiye'nin desteğiyle yapılan harekâtta Cerablus'u IŞİD'den alan Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı bundan sonraki hedeflerinin Menbiç olduğunu söylemişti. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile dünkü basın toplantısında ÖSO komutanının açıklamasını değerlendiren Çavuşoğlu şöyle konuştu: "Operasyonun yapıldığı Menbiç Cebi dediğimiz bölgede Araplar ağırlıklı olarak yaşıyor ve Türkiye'nin desteklediği bu operasyonun içindeki güçler de esasen bu bölgeden insanlar. Bu bölgelere burayı terk etmek zorunda kalan insanlar yerleştirilmeli. YPG gittiği yerlerde kendisi gibi düşünmeyen Kürtler dahil herkesi göçe zorluyor, etnik temizlik yapıyor. Burada, YPG'nin, hem ABD'nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi öncelikle, bir an evvel Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesi gerekiyor. Geçmediği takdirde hedef olacaktır. Küçük bir kuvvetle bile IŞİD kontrol ettiği şehirleri bırakıp kaçıyor. Türkiye yıllardır 'sadece hava operasyonlarıyla DAEŞ'i yenmenin mümkün olmayacağını' söyledi. Karadan etkili operasyonlarla DAEŞ'i hem Irak'tan hem Suriye'den temizleyebiliriz. Bırakın koalisyonun içindeki 65 ülkeyi, bırakın 10 ülkeyi, 5- 6 ülke bile bu konuda işbirliği yapsaydı, Suriye ve Irak'ta DAEŞ diye bir terör örgütü kalmazdı."
Hürriyet

İran'ın Nükleer Tesislerine Rus S-300 Füzeleri Koruması
İran, Rusya'dan aldığı dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olan S-300 füze sistemini, Fordo nükleer tesisine konuşlandırdı. İran devlet televizyonun yayımladığı görüntülerde, kamyon üzerine yerleştirilmiş S-300 füze rampası ile aynı bölgede konuşlandırılmış ve faal durumda olan sistemin radar parçalarıyla görünüyor. İran'ın hava savunmasından sorumlu olan General Farzad Esmaili, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Belki bir daha Fordo'ya baktığınız zaman, sistem orada olmayabilir" diyerek S-300'lerin hareketli olduklarına vurgu yaptı. Moskova yönetimi, BM kararlarını gerekçe göstererek 2010 yılında S-300'lerin İran'a satışını dondurmuştu. Kremlin, Tahran yönetimin geçen yıl Batı'yla vardığı anlaşmanın ardından da, sistemin İran'a satışına tekrar izin vermişti. Hiçbir zaman nükleer silahlanma gibi bir amacı olmadığını savunan İran, S-300 sisteminin İsrail veya ABD'nin olası bir hava saldırısına karşı kurulduğunu vurguladı.
Milliyet

Akdeniz'de Yaşam Savaşı: 2 Bin Göçmen Kurtarıldı
Libya'dan Avrupa'ya geçmeye çalışan 2 binden fazla göçmenin İtalya'nın Sicilya Adası açıklarında kurtarıldığı açıklandı. Çoğu Eritreli olan göçmenlerden 700'ünün ahşap bir tekneye bindirildiği ortaya çıktı. İspanyol sivil toplum kuruluşu "Proactiva Open Arms" gönüllülerinin boğulmaktan kurtardığı göçmenler, İtalya Sahil Güvenlik Birimleri'ne teslim edildi. Umut yolculuğuna çıkan göçmenler arasında çok sayıda hamile kadının ve 10 günlük bir bebeğin de bulunduğu öğrenildi. Gönülüller, göçmenleri taşıyan teknelerin çok kalabalık olduğunu, bazılarının kıyıya varmadan 20 kilometre önce bile suya atlamayı göze aldığını bildirdi. Görüntülerde, göçmenlerden bazılarının botlara sıkı sıkıya tutunarak hayatta kalmaya çalıştığı, bazılarının ise kurtarma botuna bindiğinde kana kana su içmeye çalıştıkları yer aldı. Bu yıl başından itibaren Akdeniz üzerinden İtalya'ya kaçmaya çalışan göçmenlerin sayısı 70 bini aştı.
Milliyet

Yarım Asır Sonra Nihai Ateşkes
Amerika kıtasının en uzun savaşına sahne olan Kolombiya'da, Marksist örgüt FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) ile hükümet arasında 52 yıl sonra nihai ateşkes sağlandı. Taraflar 26 Ağustos'ta nihai barış anlaşmasına vardıklarını açıklarken, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos önceki gün orduya, FARC'a karşı yürütülen tüm askeri operasyonları durdurma talimatını iletti. Timoçenko lakaplı FARC lideri Timoleon Jimenez de gece yarısı gerillalara silahlarını susturmaları talimatını verdi. Kolombiya'da barış, tüm krizler ve çatışmalara rağmen tarafların masadan kalkmaması sayesinde sağlandı. 1950'li yıllardan itibaren Kolombiya'nın şiddet içeren politik ortamında kurulan FARC ve hükümet arasındaki görüşmeler 1980'li yıllardan beri sürdürülüyordu. Sivil toplum örgütlerinin de desteğini alan görüşmeler 90'lı yıllara gelindiğinde somut bir çözüme ulaşamamış, müzakere dönemi 2000'li yıllarda ilerleme gösterse de 2008-2011 yılları arasında müzakerelerin kamuoyuna kapalı ve gizli şekilde yürütülmesi sorunlara neden olmuştu. Şili, Küba, Venezuela ve Norveç gibi hükümetlerin gözlemcilik ettiği görüşmeler, ilk filizini 2013 yılında vermiş, Küba'nın başkenti Havana'da Kolombiya hükümet yetkilileri ile FARC arasında gerçekleştirilen toplantıda, toprak sorunu üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. Hükümet ve FARC arasında Havana'da sürdürülen dört yıllık müzakereler sonucunda dün TSİ 07.00'da ateşkes yürürlüğe girdi. Böylece 52 yıl süren, 220 binden fazla kişinin ölümüne, 7 milyondan fazla kişinin ise yerlerinden edilmesine neden olan savaş sona ermiş oldu.
Milliyet

'Darbe Girişimine Gereken Yanıt Verildi'
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Şansölye Yardımcısı Sigmar Gabriel tarafından yöneltilen, "15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye desteğimizi daha güçlü şekilde göstermemiz gerekiyordu" eleştirisine karşılık verdi. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Hiçbir şekilde anlayış eksikliği olmadı" denildi. "Türkiye'deki darbe girişimine karşı Federal Hükümet ve Şansölye'nin yanıtı çok açıktı" diyen Seibert, Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmelerinde kanlı darbe girişiminin yarattığı derin ve travmatik durumu anladığını ifade ettiğini söyledi. Şansölye Yardımcısı ve SPD lideri Sigmar Gabriel, pazar günü ZDF kanalına verdiği röportajda, darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye desteği daha hızlı ve güçlü şekilde göstermeleri gerektiğini belirtmişti.
Milliyet

Yemen'de İntihar Saldırısı: 50 Ölü
Yemen'de başkent Sana'nın işgâlinin ardından yönetim birimlerinin geçici olarak taşındığı Aden kentinde, IŞİD bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. En 50 kişi öldü, 120 kişi yaralandı. Halk Direnişi Güçleri (HDG) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yemen'in Aden lentinde HDG'ye bağlı Ketaib el-Muhadara güçlerinin konuşlandığı Es-Senafir Okulu'na, milislerin kahvaltı yaptıkları sırada patlayıcı yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütüne bağlı hastane kaynakları, saldırıda en az 50 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 120 kişinin yaralandığını açıkladı. Ağır yaralıların olması nedeniyle ölü sayısının artabileceği tahmin ediliyor. Terör örgütü IŞİD dün akşamüstü yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi.
Vatan

İngilizler Başörtüsüne Sahip Çıktı
Fransa'da güvenlik ve laiklik endişesi nedeniyle bazı yerel yönetimlerin uygulamaya soktuğu 'tesettür mayo' (burkini) tartışmasına İngiltere'den farklı bir tepki geldi. Polisin bile başörtüsüyle göreve çıkmasına izin verilen ülkede gerçekleştirilen son sosyal deney, halkın Fransızların aksine Müslüman değerlerine daha saygılı olduğunu ortaya koydu. Essex'e bağlı Southend-on- Sea'deki bir plajda polis kılığına giren 'Light' lakaplı aktör, deneye dahil olan Emine Maz adlı Müslüman kadının yanına yaklaşarak sesli şekilde başörtüsünü çıkarmasını istedi. Gizli kamerayla görüntülenen deney sırasında 'polis' burkini giymiş olan Maz'a, "Bu plajda bunu giyemezsin. Terörist gibi görünüyorsun. Korkarım bunu baskı altında kaldığın için giydin" dedi. Polisin başörtüsünü çıkarma talebine karşı çıkan Maz ise, "Hayır çıkarmayacağım. Ne istersem giymeye hakkım var. Bu yaptığın ırkçı ayrımcılık" diye karşılık verdi. Bunun üzerine polis Maz'ın başörtüsünden tutarak kadının başını açmaya çalıştı. O ana kadar olayı uzaktan izleyen plaj sakinleri bu noktada devreye girerek polisi engelledi. Polisle Maz'ın arasına giren kadınlardan birisi, "Bunu yapamazsın. Bu teröristlerin giydiği birşey değil. Belli ki o bir Müslüman. Ona dini yüzünden ayrımcılık yapamazsın. Bu saçmalık" diye çıkıştı. Daha sonra oyuncular ortamın daha fazla gerilmemesi için plajdakilere bunun bir sosyal deney olduğunu açıkladı. Fransa'da bir süre önce polislerin sahilde burkini giyen bir kadını üzerindeki kıyafeti çıkarmaya zorlaması tepkilere yol açmıştı. Müslüman nüfusun yoğun olduğu İngiltere, tepkilerin en yaygın olduğu yerler arasında yer almıştı. Fransa'da Danıştay geçtiğimiz hafta burkini yasağının iptal edilmesine karar verirken bazı yerel yönetimler yasağı uygulamaya devam ediyor.
Vatan

POLİTİKA

Abd 'Fırat'ın Doğusu' Sözünü Tutsun
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunun Cerablus'un teröristlerden temizlenmesi için yapıldığını, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye müdahalenin ise saldırılarına yanıt olduğunu söyledi. ABD'den PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçmesi konusundaki sözünü tutmasını isteyen Kurtulmuş, Dolmabahçe'de medya kuruluşları temsilcilerine şu değerlendirmeleri yaptı: Cerablus operasyonu uzun süredir konuşulan ve koalisyonla görüşülerek hazırlanan bir operasyondur. Ana hedefi Türkiye'nin sınır bölgesinin güneyinde terör unsurlarını etkisiz hale getirmek, o alanı temizlemektir. Türkiye, sınırında terörist faaliyetlere müsaade edemez. Sınırımızın güneyinde bir PYD koridoruna da karşıyız. Zira, sınırımızda boydan boya bir PYD koridoru ortaya çıkarsa bunun anlamı Suriye'nin bölünmesidir. Buna da başından beri karşı çıktık. Türkiye, Suriye'de savaşın tarafı değil. Kendisine yönelik tehditleri ortadan kaldırıyor ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) lojistik destek sağlıyor. Amacımız bölgeye ÖSO'nun yerleşmesini sağlamaktır. ÖSO'ya ve Türkiye'ye tehdit olan unsurları bölgeden süpürmektir. Hızlı, sonuç alıcı bir operasyon yapmak istiyoruz. Bölge halkının kendi kasabalarına dönüşünü sağlamak da arzumuz. Türk ordusu işgalci değil, kalmak için değil, Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak için oradadır. İlgili taraflar da boyutlarından ve kapsamından haberdardır. Suriye de Rusya üzerinden dolaylı olarak haberdardır. Rusya operasyonun yapılacağını biliyordu. Bölgeyle ilgili hassasiyetlerimizi ABD çok iyi biliyor. Türkiye gelecek saldırılara yanıt verir. TSK'nın kendi askerini koruyacak planları vardı. Şu andaki operasyon Cerablus bölgesini temizlemeyi amaçlıyor ama PYD'ye yönelik operasyon Türk tanklarına saldıranlara yapılan operasyondur. Ayrıca, Menbiç'in boşaltılması konusunda da ABD, PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekileceği konusunda söz verdi ve bu sözün tutulmasını beklemek Türkiye'nin en doğal hakkı. Türkiye'nin sınır güvenliği ile ilgili bir sorun olursa Fırat'ın doğusunda da olsa seyirci kalmayız. FETÖ ile mücadele kısa sürede bitirilecek bir şey değil. Kararlılık ve ortak mücadele gerektiriyor. 40 yıllık bir yapılanmadan söz ediyoruz ki ilk soru çalma işinin 1973'te olduğu anlaşılıyor. Son derece gizli, son derece örgütlü, başkalarına hayat hakkı tanımayan bir gruptan bahsediyoruz. Bu grup, süratle devletin her kademesinden temizleniyor. Hiçbir iz bırakmayan kripto FETÖ'cülerin her yerde olma ihtimali var. 15 Temmuz öncesinde Milli Güvenlik Kurulu'nda ele aldığımız, kamuoyu ile paylaştığımız konular, terör örgütü ilan etmemiz, yargıda, emniyette sahip oldukları gücü ellerinden almamızı sağladı. FETÖ ile mücadeleye yabancıların bakışı açısından 7 Ağustos Yenikapı bir milattır. 7 Ağustos olmasa, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesi yeterince görülemeyecekti. Eylül ayı itibariyle FETÖ'yü dünyaya anlatmak için tam bir taarruza geçeceğiz."
Hürriyet
'Operasyon Tehdit Bitene Dek Sürecek'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Fırat Kalkanı Operasyonu'na değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Operasyonlarımız, DAİŞ, PKK ve onun Suriye kolu YPG gibi terör örgütleri vatandaşlarımız için bir tehdit olmaktan çıkarılana kadar devam edecektir" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla dün bir kutlama mesajı yayımladı. Erdoğan özetmle şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, FETÖ yanında DAİŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin sivilleri, güvenlik görevlilerimizi, çocukları ve masum insanları hedef alan saldırılarına maruz kaldı. İsimleri farklı, ama aynı merkez tarafından yönetilen bu terör örgütlerinin tek hedefi, bu ülkeye diz çöktürmektedir. Türkiye, terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, vatandaşlarının can güvenliğini sağlayacak adımları hem ülke toprakları içinde, hem de terör örgütlerinin yuvalandığı komşu ülkelerde atmaya kararlıdır." Uluslararası Koalisyon ile işbirliği içinde 24 Ağustos'ta başlatılan Cerablus harekâtının, bu kararlılığın bir yansıması olduğunu söyleyen Erdoğan, "Operasyonlarımız, DAİŞ, PKK ve onun Suriye kolu YPG gibi terör örgütleri vatandaşlarımız için bir tehdit olmaktan çıkarılana kadar devam edecektir. Bu mücadelede en büyük güven kaynağımız, dostlarımızın desteği yanında, milletimizin 15 Temmuz gecesi ve sonrasında ortaya koyduğu dayanışma tablosudur."
Milliyet
Alayını İmha Edin, Biz Yanınızdayız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TSK'nın başarılı olması, Türkiye'nin terörizmle savaşından alnının akıyla çıkması hususunda elinden gelen her türlü katkı ve manevi desteği eksiksiz vereceğini ve hükümetin arkasında sağlam şekilde duracağını açıkladı. Bahçeli, dün MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, PYD, YPG ve PKK'nın Türkiye için IŞİD ile aynı oranda tehdit ve musibet olduğuna işaret etti, Türk devletinin sınırlarını emniyete almak, egemenlik haklarını, milli çıkarlarını sonuna kadar savunmakla mükellef olduğunu vurguladı. Bahçeli, "Bunu en başta ABD'nin bilmesi, geçen günlerde devlet ricaliyle görüşmeler yapan Barzani'nin anlaması gerekmektedir. ABD'nin ortak düşman olarak IŞİD'i gösterip PYD'yi perdelemesi, FETÖ'yle ilgili hala üç maymunu oynaması sorumsuzluk, hukuksuzluk, aynı zamanda utanmazlıktır" diye konuştu. Cerablus'ta askeri harekat sürerken PKK'nın Artvin'de CHP liderinin konvoyuna saldırması ve Cizre'de 11 polisi şehit etmesinin müşterek terörist faaliyetlerin bir sonucu olduğuna değinen Bahçeli, "Tüm terör örgütleri sırayla Türkiye'ye saldırı düzenlemektedir ve korkarım ki bu kanlı süreç genişleyerek devam edecektir" dedi. Bahçeli; IŞİD, PYD/PKK'nın yok edilmesi için partisinin hükümete verdiği desteği şöyle anlattı: "TSK'nın başarılı olması, Türkiye'nin terörizmle savaşından alnının akıyla çıkması hususunda partimiz elinden gelen her türlü katkı ve manevi desteği eksiksiz verecek, hükümetin arkasında sağlam şekilde duracaktır. IŞİD, PYD-PKK'yı yok etmek için Türk milleti artık ayaktadır. Türk milletine meydan okuyan alçakları bataklıklarına gömmek Türkiye için tarihe, ecdada ve milli varlığımıza namus borcudur. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde hareket edilerek terör örgütleri tamamıyla tasfiye edilmelidir. Vakit terörü bitirme vaktidir. Kahramanlarımıza diyorum ki, ne kadar katil örgüt varsa gidin bulun, alayını birden imha edin. Biz yanınızdayız, sonuna kadar arkanızdayız."
Milliyet

SPOR

Florya'da son 24 saatte transfer konusunda çok sayıda gelişme yaşandı. Gelin, tüm olayların detaylarına hep birlikte göz atalım Newcastle ile transferi konusunda 1.5 milyon Euro'ya anlaşılan ön libero Cheik Tiote, sağlık kontrolünü geçemedi. Sol dizi incelenen ve uygunsuz durumlar saptanan Tiote'nin transferine Galatasaray Sağlık Kurulu onay vermedi. Tiote veto yiyince Aslan, Riekerink'in istediği De Jong'u çağırdı. Menajeri, Los Angeles Galaxy Kulübü'yle bonservis sorununu çözebileceğini söyleyince De Jong'a yönelen Cimbom, bugün bir görüşme gerçekleştirecek. De Jong'a yıllık 2.5 milyon Euro ödeme teklif edilmesi planlanıyor. Öte yandan forvet transferinde mutlu sona ulaşıldı. G.Saray, geçen yıl Nantes'a kaptırdığı Kolbeinn Sigthorsson'u aldı. İzlandalı, Nantes'tan satın alma opsiyonuyla kiralandı. Sigthorsson ile 1.2 milyon Euro'ya anlaşan G.Saray, Nantes'a 700 bin Euro kira ücreti verecek. Sigthorsson'un satın alma bedeli 4.5 milyon Euro Lassana Diarra ise 3 yıl için 20 milyon Euro'luk maliyetiyle yüzleri güldürmedi. Lokomotiv Moskova da 5 milyon Euro tazminatı peşin isteyince köprüler atıldı.
Hürriyet

Barcelona'nın yıldız futbolcusu Arda Turan performansıyla büyülemeye devam ediyor. La Liga'da oynanan Athletic Bilbao mücadelesinde Ivan Rakitic'e enfes bir asist yapan Arda, manşetleri süsledi. İspanyol basını tecrübeli futbolcuya özel olarak yer verdi. İspanya Süper Kupası ve La Liga'da her geçen maçta form grafiğini biraz daha yukarı çeken 29 yaşındaki oyuncu, Lionel Messi ile beraber adeta takımını sırtladı. Sezon başından bu yana 4 resmi maçta 3 gol, 3 asist yapan Arda, dünyaca ünlü yıldız Messi ile beraber aynı istatistikleri tutturdu. Barcelona'ya yakınlığı ile bilinen SPORT gazetesi, Athletic maçı sonrası Arda'nın sevinç fotoğrafını birinci sayfanın manşetine taşıdı. Katalan kulübüne yakın bir diğer gazete El Mundo Deportivo da Arda'ya geniş yer ayırıp, "Barcelona için bu yılın en iyi transferi Arda" ifadelerini kullandı. Neymar'ın Brezilya Milli Takımı ile Rio Olimpiyatları'nda olmasından dolayı ilk 11'e giren Arda Turan'ın şansını çok iyi değerlendirdiği kaydedildi. 3'lü forvet hattının sol kanadında yer alan Arda, Suarez ve Messi ile beraber oynamaya başladı. Başarılı yıldız, bu zamana kadar takımının bulduğu 13 golün 6'sına doğrudan katkı verdi.
Milliyet

F.Bahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat yönetimden ilk transfer hediyesini aldı. Sarı-Lacivertli yönetim, daha önce görüşmeler yaparak anlaşma sağladığı ve Hollandalı teknik adamın 1 numaraya yazdığı Jeremain Lens'i İstanbul'a getirdi. Sunderland takımında forma giyen 28 yasındaki oyuncu 1 yıllığına kiralanmıştı. Her konuda anlaşma sağlanan Hollandalı yıldız, milli aradan sonra F.Bahçe forması giyecek ve UEFA Avrupa Ligi listesinde de yer alacak. Advocaat'ın Aziz Yıldırım'dan 4-3-3 için ilk isteği olan "Prens Lens" bugün sağlık kontrolünden geçip imzayı da atacak. Lens, Hollanda'dan hareketinden önce konuştu: "F.Bahçe'de oynamayı sabırsızlıkla bekliyorum. Yarın (bugün) kontroller var. Bir problem çıkacağını sanmam. Güzel bir transfer olacak. F.Bahçe harika bir kulüp. Advocaat ile iyi ilişkilerim var, benim kalitemi çok iyi biliyor. Bana torpil geçiyor diyemeyiz çünkü beni iyi tanıyor. Sunderland'in benimle ne problemi vardı, bilmiyorum. Yeni maceramı için sabırsızım." Milli Takımı'na geri dönmek istediğini söyleyen 28 yasındaki futbolcu; "Bu transfer sayesinde yeniden milli takıma dönebilirim. F.Bahçe'de daha çok süre alırsam milli takıma dönüşüm için iyi olabilir. Son zamanlarda milli takıma çağrılmamayı ilginç bulmuyorum çünkü yeterince oynamadım. Bunun değişmesini umuyorum" diyerek sözlerini noktaladı. Hollandalı kanat oyuncusu kariyerinde NEC Nijmegen, AZ Alkmaar, PSV, Dinamo Kiev ve Sunderland formalarıyla 349 resmi maça çıkarken 93 gol attı, 85 de asist yaptı.
Akşam


Beşiktaş'ın golcüsü Vincent Aboubakar, BJKTV'ye konuk oldu. Genel Müdür Bülent Ülgen ve taraftarların sorularını yanıtlayan Abdoulbakar, iddialı açıklamalar yaptı. 24 yasındaki Kamerunlu golcü, kendisinin Amokachi ile kıyaslanmasının hoş bir duygu olduğunu ve onun gibi unutulmaz izler bırakmak istediğini söyledi. İşte Aboubakar'ın taraftarın gönlünü fethettiği o sözler: "Amokachi'nin oyunculuk dönemini hatırlamıyorum. Ama taraftarlarımıza sunu söylüyorum. En az onun kadar mücadele edip onların beklentilerine karşılık vermeye çalışacağım. Gol konusunda sayı veremiyorum ama atabildiğim kadar fazla gol atacağım. Ben kendime not vermeyeyim, oynadıkça, seyrettikçe onlar kendi kararlarını verip, notunu versinler. İki özelliğimi ön plana çıkartabilirim. Patlayıcı yönüm kuvvetli ve hücum oyuncusu olarak içgüdülerim kuvvetli. Buraya gelmemde bana yardımcı olan menajerime, Porto'ya ve Beşiktaş'a teşekkür ediyorum. Onların büyük gayretleriyle bu transfer gerçekleşti. Havaalanında karşılama muazzamdı. Tüylerim diken diken oldu. Benim için burada şaşırtıcı olan. Karşılamada da onu gördüm. Oyunculara gösterdikleri sıcaklık. Daha önce böyle bir şey yasamamıştım. Stat çok iyi. Bu kadarını beklemiyordum. Gerçekten beklemiyordum. Gerçekten çok etkilendim. Oraya gelen taraftarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye'ye, İstanbul'a ilk defa geldim. Şimdilik yemeklerle aram iyi, gayet güzel gidiyor."
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme