31 Ağustos 2016 Çarşamba

31.08.2016 Genel Gündem31.08.2016

GÜNDEM

İlklerin 30 Ağustos'u
30 Ağustos Zafer Bayramı dün yurt genelinde kutlanırken Ankara'daki Anıtkabir törenlerinde ilkler yaşandı. Anıtkabir çevresi ve tören alanlarında güvenlik taramaları sabahın erken saatlerinde başladı. Kapalı alanlar ve şüpheli bölgelerde dedektör köpeklerle bomba araması yapıldı, özel cihazlarla radyoaktif taraması gerçekleştirildi. Geçen yıldan farklı olarak Anıtkabir avlusunda vatandaşların beklediği alana bariyer konuldu. Anıtkabir'e çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Üst rütbeli subaylar dahil olmak üzere, garnizondan törene katılan tüm askerler, üniformalı da olsalar kimlik kontrolünden ve X-Ray cihazından geçirilerek Anıtkabir'e alındı. Tören nöbeti tutan Anıtkabir askerleri dışında hiçbir askerin silah taşımasına izin verilmedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın beraberinde Aslanlı Yol'dan yürüyen protokolün geçişindeki güvenlik önlemleri de geçen yıldan çok farklı oldu. Geçmişte sivil kıyafetli yakın korumaların ölçülü şekilde yürüttüğü koruma görevini bu yıl ellerini tetikten hiç çekmeyen özel harekât polisleri ve CAT timleri teyakkuz halinde yaptı. Anıtkabir'in çatılarında ve riskli gördükleri tüm noktalarda konuşlanan özel harekât polisleri, ağır makineli silahlar, uzun menzilli dürbünler ve keskin nişancı tüfekleriyle güvenlik önlemi aldılar. Bazı özel harekât polisleri, 'anti drone' silahlar ve aksiyon kameraları olarak bilinen 'GoPro' taşıdılar. Anıtkabir çevresindeki zırhlı polis araçları, hava saldırılarına karşı da etkili olan ağır makineli silahla güvenlik önlemi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ve bakanlar Aslanlı Yol'dan yürüyerek mozoleye çıktı. Geçmiş yılların tersine Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a yakın yürümekten kaçınmayınca dörtlü protokolün omuz omuza görüntüsü objektiflere yansıdı. Erdoğan, Yıldırım ve Kılıçdaroğlu, Misakı Milli Kulesi'ne geçerken de sohbet ettiler. Erdoğan, Misak-ı Milli Kulesi'nden çıkarken dışarıda bekleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı. Anıtkabir'in ziyaretçileri arasında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenlerin yakınları ve gaziler de vardı. Anıtkabir'i dolduran vatandaşlar, Erdoğan ve devlet erkanını alkışladı. Erdoğan, daha sonra "Başkomutan" sıfatıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 30 Ağustos tebriklerini kabul etti. Erdoğan, devlet erkanı ve yabancı misyon şefleriyle tek tek tokalaştı.
Hürriyet


Masasına Hiç Ulaşmadı
ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Türkiye'nin 'Fırat Kalkanı' operasyonuna ve Ankara-Washington ilişkilerine dair çarpıcı iddialar ortaya attı. Gazetenin 'Türkiye'nin Suriye'deki IŞİD taarruzu ABD'yi hazırlıksız yakaladı' başlıklı haberinde görüşlerine yer verilen yetkililerin açıklamalarına göre, tam da Beyaz Saray'ın 23 Ağustos'ta ertesi gün Pentagon ile konuyla ilgili toplantı yapma kararı almasından saatler sonra Türkiye 'tetiği tek taraflı' çekti. İddiaya göre, Beyaz Saray bu sırada Amerikan özel kuvvetlerinin de harekâta katılması yönünde gizli bir plan üzerinde çalışıyordu. Gazeteye konuşan ABD'li yetkililer, Suriyeli Kürtlerin esasında ihtilaf bölgesinden harekât öncesi çıkarılmasının planlandığını ancak Türkiye'nin kararının, perde arkasındaki bu çabayı boşa çıkardığını anlattı. WSJ, ABD'yle Türkiye'nin Suriye sınırında ortak bir operasyon düzenlemesine ilişkin görüşmeler 2015 ilkbaharına dayandığını yazdı. Habere göre Türk yetkililer operasyonun başlatılacağına dair siyasi iradeden o kadar emindi ki askeri kararı duyuran basın bildirileri bile hazırlanmıştı. Ankara, Türk birliklerine ek olarak ABD Başkanı Barack Obama yönetiminden de Amerikan komandoları göndermesini istedi ancak Amerikalı yetkililerin verdiği bilgilere göre Beyaz Saray buna soğuk yaklaştı. Bunun yerine ABD ve Türkiye, karadaki birliklere hava ve topçu desteği vermekte anlaştı. Fakat gazeteye göre, ortak bir ABD-Türkiye operasyonuna ilişkin görüşmeler geçen yaz, çıkmaza girdi. Türkiye'nin Suriye sınırında Rus jetini düşürmesinin ardından ise operasyon rafa kaldırıldı. Bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le 9 Ağustos'taki görüşmesine kadar devam etti. Habere göre Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası, Türkiye Rusya'ya üst düzey bir askeri heyet gönderdi. Görüşmeler sonunda Ruslar, Türk yetkililere Suriye'ye düzenleyecekleri bir operasyonda Türkiye'nin birliklerini hedef almayacağı garantisi verdi. 23 Ağustos akşamı, Beyaz Saray Pentagon'a Amerikan Özel Kuvvetleri gönderme önerisi hakkında ertesi gün üst düzey bir toplantı yapmaya hazır olduğu bilgisini iletti. Fakat 24 Ağustos'ta sabaha karşı Türkiye, Washington'daki yetkililere uyarı yapmadan operasyonu başlattı. Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili, önerinin ABD Başkanı Barack Obama'nın masasına hiç ulaşmadığını söyledi. Gazeteye göre, Türkiye harekâtı kamuoyu önünde ABD'yle ortakmış gibi sunsa da, Türk jetlerinin Cerablus'ta düzenlediği ilk hava saldırıları koalisyon şemsiyesi altında değil, tek taraflı olarak gerçekleştirildi. ABD'li yetkililer, Türk uçaklarının bu sırada Suriye'nin değil, Türkiye'nin hava sahası içinden hedefleri vurduğunu söyledi.
Hürriyet

Kardeş Vedası
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olan 23 yaşındaki Jandarma Uzman Onbaşı Kerim Keçeci, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Şehidin annesi Ferizan ve babası Naim ile kardeşi Resul Keçeci, tabutun başında gözyaşı döktü. Resul Keçeci, ağabeyinin tabutuna ve fotoğrafına sarılarak, "İçim yanıyor. Canımdan can aldılar. Güzel hayallerimiz vardı. Ne olacak onlar?" diyerek ağladı. Hakkâri'de başka bir birlikte görevli Uzman Çavuş Mustafa Keçeci de kardeşinin cenaze törenine son anda yetişti. Şehidin annesi Ferizan ve babası Naim Keçeci de tören boyunca el ele tutuşarak birbirlerine destek oldu. 25 yaşındaki Şehit Uzman Çavuş Savaş Batu, Ankara Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MHP Lideri Devlet Bahçeli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile kuvvet komutanları ve milletvekilleri katıldı. Babası yurtdışında çalışan şehit uzman çavuşun cenaze töreninde taziyeleri annesi Lale Batu ile kız ve erkek kardeşi kabul etti. Top arabasına konan şehit Batu'nun naaşını ailesi ve protokol üyeleri selamladı. Şehit Batu'nun naaşı Cebeci Askeri Şehitliği'ne defnedildi. Şehidin babasının yolda olduğu için törene yetişemediği öğrenildi.
Hürriyet

Tsk 108 Atışla Vurdu
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve koalisyon güçlerinin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonunun 7'nci gününde Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus'un güneyi ve batısındaki terör unsurları fırtına obüsleriyle vuruldu. TSK tarafından yapılan açıklamada, 21 hedefe 108 atış yapıldığı belirtildi. Hedeflerin tam isabetle vurulduğu kaydedilen açıklamada, koalisyon güçlerine ait 2 A-10 uçağıyla tespit edilen 2 IŞİD hedefinin de imha edildiği bildirildi. ÖSO'ya bağlı güçlerse Cerablus'un batısına ve güneyine doğru ilerleyişini sürdürüyor. Cerablus'un güneyindeki Zahr el-Magharah Köyü de muhaliflerin eline geçti. Birlikler bir yandan ilerlerken diğer yandan da kurtardıkları bölgelerde arama tarama faaliyetlerini yerine getiriyor. Operasyonların şu ana kadar elde edilen sonucuna göre ÖSO güçleri büyük bölümü DAEŞ, bir kısmı da PYD'den olmak üzere 400 kilometrekareden fazla toprağı terör örgütlerinden kurtarmış oldu. Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus'tan başlatılan harekâtta en güneyde Fırat Nehri'nin kolu Sacu Çayı'na ulaşıldı. Böylece harekâtta 24 kilometre derinlik yakalandı.
Haber TürkEKONOMİ

Gram Altın 125,2687-125,3503       
ABD Doları 2,9635-2,9648/ Euro 3,3056-3,3076/ İngilizSterlini 3,8825-3,8871


Son Güne Kalmayın
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma imkanından yararlanmak için başvuru süresinin 31 Ekim'de sona ereceğini belirterek, "Mükelleflerimiz, bu tarihi fırsatı kaçırmamak için başvurularını son güne bırakmasın" dedi. Ağbal, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına imkan getiren kanunla esnaftan sanayicilere, işletmecilerden öğrencilere kadar çok geniş bir kesime önemli kolaylıklar getirdiklerini söyledi. Ağbal, Maliye Bakanlığı olarak borcu olan herkesin, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmasını istediklerini ifade etti. Bunun için birçok alanda tanıtım faaliyeti yürüteceklerini anlatan Ağbal, şunları kaydetti: "Burada bazı kalemlerde yıllardır birikmiş sorunlar var. Biz bunların hepsinin çözülmesini istiyoruz. İmkanı olanlar, borçlarını peşin ödemeleri halinde çok ciddi indirimlerden yararlanabilecek. Borcunu taksitle ödemek isteyen vatandaşlarımızın ise haklarını kaybetmemeleri için özellikle ilk iki taksitini mutlaka aksatmadan ödemesi gerekiyor." Kanun çerçevesinde, milyonlarca mükellefi ilgilendiren vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları gibi birçok alacak ile bunların her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılacak. Yasanın çıktığı dönem itibarıyla vergi dairelerine 6.3 milyon vatandaş borçlu konumunda bulunurken, vergi alacağının büyüklüğü ise 90 milyar lira seviyesinde bulunuyor. Bu kapsamda 4.2 milyon seviyesinde mükellefin 6.5 milyar lira trafik cezası, 158 bin kişinin 1.1 milyar lira tutarında ecrimisil borcu, 581 bin kişinin 2.1 milyar lira Yurt-Kur Öğrenim ve Harç Kredileri borcu bulunuyor. Ayrıca, 8.9 milyon kişi ve işverenin de SGK'ya 68 milyar lira seviyesinde kesinleşmiş prim borcu bulunuyor.
Hürriyet

Volkswagen'in İntikamı Mı?
Geçtiğimiz yıl ABD'nin Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) emisyon skandalını ortaya çıkarmasından sonra, Avrupa ile ABD arasında yaşanan ticari gerilim dün AB Komisyonu'nun aldığı Apple kararı ile zirveye çıktı. ABD Adalet Bakanlığı'nın VW'ye 15 milyar dolar ceza kesmesiyle sonuçlanan skandal sonrası dün Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun kararı 'intikam' olarak yorumlandı. 3 yıldan beri süren davada Apple'ın İrlanda'ya ödediği geçmişe yönelik vergileri inceleyen AB Komisyonu, şirketin İrlanda'ya 13 milyar Euro ek vergi ödemesine karar verdi. AB Komisyonu'nun gerekçesi ise Apple'ın Avrupa'daki satışlarından ödemesi gerekenden vergi miktarından çok daha azını ödemesi. Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, şirketin İrlanda'da Apple Sales International ve Apple Operations Europe şirketlerini kurduğunu ve bu şirketlerin ABD'deki Apple'a bağlı olduğunu söyledi. Vestager, "Alınamayan vergilerin hemen hepsi Apple Sales International hakkında. Bu şirket, Apple'ın ürünlerini ABD dışında satma ve üretme hakkına sahip. Bu hak karşılığında da gelir elde ediyor. Uygulamada Apple ürünlerini üreticiden alıyor, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan'da satıyor. Bir iPhone'u Berlin'de, Roma'da ya da başka yerde alırsanız cihazı Apple Sales International'dan temin etmiş bulunuyorsunuz. Satışlardaki tüm kârlar ise İrlanda'da kaydediliyor. İrlanda'da Apple'ın bir şirket merkezi görünüyor, ama bu kağıt üzerinde, hiçbir çalışanı, gerçek aktivitesi yok. Apple İrlanda şubesi normal vergi ödüyor. Şirket merkezi ise hiçbir yerde vergilendirilmedi. Kârların sadece küçük bir kısmı Apple İrlanda şubesine bırakıldı, kârın çoğu ise şirket merkezine aktarıldı. Böylelikle Apple Sales International kârlarından çok daha düşük vergi ödemiştir" dedi. Vestager, Apple'ın 2014'te Avrupa'daki kârı üzerinden yüzde 0.005'e kadar düşen vergi ödemesi AB'yi geri ödeme kararı almaya iten unsurlar arasında yer alıyor. Bu oran Apple'ın Avrupa'da elde ettiği her bir milyon Euro düzeyindeki kâr için sadece 50 Euro vergi ödemesi anlamına geliyor. Bu açıklamadan sonra ABD Hazine Bakanlığı da devreye girdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, komisyonun aldığı kararın Avrupa ülkelerine yapılan yabancı yatırımların ve iş atmosferinin olumsuz etkileneceğine işaret edildi. Apple CEO'su Tim Cook ise yaptığı açıklamada, 13 milyar Euro'luk vergi cezasının gerçekliği ve hukuki bir dayanağı olmadığını söyleyerek, kesilen cezayı reddetti.
Hürriyet

Boş Kalan İstanbul'da Arapyazı
Türkiye'de bu yıl art arda yaşanan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), veri ve analiz şirketi STR Global'in hazırladığı 'Temmuz 2016 Ülke Performans Raporu'nu açıkladı. Raporda, Türkiye otellerinde Temmuz 2016'da ortalama dolulukların, 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 33.5 düşüşle yüzde 41.5 olarak kaydedildiği açıklandı. Temmuz ayında hem doluluklarda hem de fiyatlarda sert bir düşüş gözlemlenen raporda, Antalya'da yerli turistin olumlu etkisi gözlendi. En fazla düşüş kaydedilen şehir İstanbul olurken, İstanbul'da doluluk oranları Temmuz 2016'da yüzde 40'ın altını gördü. Fakat ağustosun sonuna doğru İstanbul'da özellikle Taksim, Şişli ve Eminönü bölgelerinde Arap turist yoğunluğu fark ediliyor. TÜROB Başkanı Timur Bayındır da, her sene ağustos sonu eylül başında bir yoğunluğun yaşandığını kaydederek, turistlerin özellikle Taksim bölgesini tercih ettiklerini belirtti. Taksim'in merkezi noktasında yer alan Titanic Otel'in sahibi Mehmet Aygün de bu artışı doğruluyor. Aygün, son zamanlarda oteldeki doluluğun yüzde 75'e vardığını, bunun yarısını Körfez ülkelerinden gelen turistlerin oluşturduğunu kaydetti. Doluluk oranının artmasının turizme bir nebze de olsa nefes aldırdığını belirten Aygün, gelen misafirlerin ise genelde 3-5 günlük konakladığını belirtti.
Haber Türk

Ab'den Ağır Tokat Türkiye'den Açık Çek
Avrupa Birliği Komisyonu, iPhone'un yaratıcısı ABD'li teknoloji devi Apple'a rekor ceza keserken, Türkiye'den ise firmaya davet geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Apple'ı Türkiye'de yatırıma davet etti. Apple, İrlanda hükümetiyle özel anlaşmalar yaparak ödemesi gereken kurumsal vergiyi düşürdüğü gerekçesiyle 13 milyar euro (14.5 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı. Bu kararın açıklanmasından sonra Mehmet Şimşek, resmi hesabından İngilizce olarak attığı tweet'te "Apple, Türkiye'ye taşınmalı. Daha cömert vergi teşviği sağlamaktan mutluluk duyarız. Apple, AB bürokrasisiyle uğraşmak zorunda kalmayacak" dedi. Apple'ın, İrlanda'da hükümetle özel anlaşmalar yaptığı, 2003-2014 yılları arasında yüzde 1 olan kurumsal vergi yerine yüzde 0.005 oranında vergi ödediği tespit edildi. Apple CEO'su Tim Cook ise 5 bin 500 kişi istihdam ettikleri İrlanda'da tüm vergilerini ödediklerini iddia ediyor. Bu rakam AB'de bugüne kadar verilen en yüksek vergi cezalarından biri oldu. AB Rekabet Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager, üye devletlerin başka firmaların yararlanamadağı vergi avantajlarını belli firmalara veremeyeceğini söyledi. Vestager, "Komisyon soruşturması sonrasında İrlanda'nın Apple'a illegal vergi avantajı sağladığı tespit edildi. Bu da yıllardır Apple'ın ülkede diğer firmalara göre daha az vergi ödemesine neden oldu" diye konuştu.
Milliyet

Norveçlilerden Türkiye İçin Güvenilir Kaya Gazı Müjdesi
Mayıs ayında Kanadalı Valeura firmasıyla Tekirdag il sınırları içinde bulunan Banarlı havzasında kaya gazı çıkarmak üzere anlaşma imzalayan Norveç'in en büyük enerji şirketi Statoil bölgede güvenilir doğalgaz kaynakları bulunduğuna inandıklarını açıkladı. Norveç'in Stavanger şehrinde düzenlenen ONS Uluslararası Enerji Konferansı'nda konuşan Statoil CEO'su Eldar Saetre Türkiye'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından durumu yakından takip ettiklerini dile getirerek "Türkiye, kendi kaynaklarını geliştirebilecek bir ülke. Trakya'da Kanadalı ortağımız Valeura şirketiyle doğalgaz arama işbirliğimiz devam ediyor. Trakya'da güvenilir bulunduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Trakya'da Tekirdağ il sınırları içindeki Banarlı gaz sahasında kesif çalışmaları yürütüyor. Bölgede iki büyük kuyuda sondajın yanı sıra, üç boyutlu sismik araştırma çalışmaları da sürüyor. Şirketler, yüzde 50'ser hisseyle ortak olduğu Banarlı bölgesinin derinliklerinde halen gaz potansiyelini ölçüyor. Söz konusu bölgedeki kesif yaklaşık 540 kilometrekarelik alanı kapsıyor.
Akşam

Çeyrek Satışı Dip Yaptı Tahtı Gram Altın Kaptı!
Altın fiyatlarındaki yükseliş, Ramazan Bayramının yaz dönemine denk gelmesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle düğünlerin ertelenmesi, çeyrek altının üretim ve satısını da düşürdü. Çeyrek altın üretiminde en keskin düşüş, altın fiyatlarının rekor üstüne rekor kırdığı geçen ay gerçekleşti. Temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80,3'lük düşüşle 367 bin 220 adet çeyrek altın üretildi. Vatandaşların, bu yıl düğün sezonunda "fiyatını yüksek bulduğu" çeyrek altın yerine gram altın ya da başka hediyeliklere yöneldiği belirtiliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memis, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ertelenen düğünler olduğunu belirterek, çeyrek altının 217 liralara kadar yükselmesinin düğünlerde takı takacak vatandaşları olumsuz etkilediğini söyledi. Memis, söyle devam etti: "Düğünlerde çeyrek altına talep olmayışı darphanenin çeyrek altın basımını da olumsuz etkiledi. Bu düşüsün nedenini çeyrek altın fiyatının 217 lira seviyesine kadar yükselmesine bağlıyoruz. Bu yıl düğünlere giden vatandaşlar takı olarak en çok 22 ayar 1 gram altınları tercih etti. Vatandaş, imkanı doğrultusunda 217 liraya çeyrek altın takmak yerine 124 liraya çeyrek görünümlü kulplu gram altın takmayı tercih etti. Gram altın hem vatandasın yüzünü güldürdü hem de kuyumcu esnafın. Vatandasın gram altın talebinin devam edeceğini düşünüyoruz."
Akşam

Gazprom Heyeti Pazarlığa Geliyor
Rus enerji şirketi Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller'ın, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini görüşmek üzere bugün Türkiye'ye geleceği belirtildi. Rus haber ajansı TASS'a değerlendirmerde bulunan Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Miller başkanlığındaki Gazprom heyetinin Türkiye'de temaslarda bulunacağını ifade etti. Medvedev, öncelikle Türk Akımı projesiyle ilgili görüşmelerde bulunulacağını kaydederek, enerjiye dair diğer konuların da ziyarette ele alınacağını belirtti. Miller ve heyetinin BOTAŞ yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor. Temaslar kapsamında Türk Akımı'nın yanı sıra Türkiye'nin ithal ettiği Rus gazında da indirim konusunun görüşüleceği tahmin ediliyor.
Vatan

DÜNYA

Türk Hâkim Mülteci Gibi Sakız'a Kaçtı
Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki Sakız (Hios) adasının Aya Eleni sahiline dün sabah saat 06.00'da ulaşan mülteci botundan, 6 Suriyeli ile Türkiye'den 50 yaşlarındaki bir hakim çıktı. Çeşme'nin karşısında bulunan Sakız adasına mülteci gibi gelen 50 yaşlarındaki bir TC vatandaşının polise ilk ifadesinde hakim olduğunu ve Yunanistan'dan siyasi sığınma talebinde bulunacağını söylediği öğrenildi. Terör örgütü FETÖ üyesi olduğu tahmin edilen hakim, Yunanistan'a izinsiz girmek suçuyla savcılığa sevkedildi. 15 Temmuz darbesinden bir gün sonra 8 asker Dedeağaç'a kaçmıştı, geçen hafta da, 2 çocuklu öğretmen bir aile (toplam 4 kişi) Dedeağaç şehrine, 3 işadamı ise Rodos adasına kaçmıştı.
Hürriyet

Ya Avrupa Parlamentosu Bombalansaydı
Türkiye'nin, darbe girişimine gerekli düzeyde ve zamanlı tepki verememekle eleştirdiği Brüksel'den özeleştiri mesajları gelmeye başladı. Darbe girişimi ve sonrasını ele alan Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda (AFET) verilen mesajlarda, 15 Temmuz ve sonrasındaki durumun vahametini anlamakta gecikildiği vurgusu öne çıktı. Parlamenterlerin genel kanısı Türkiye'de yaşananları anlama konusunda bir eksiklik olduğu yönündeydi. Geçen hafta Türkiye'de bazı üst düzey temaslar gerçekleştiren AFET Başkanı Elmar Brok, TBMM'nin saldırıya uğradığını ve bu sırada 125 milletvekilinin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, "AP'de böyle bir durum yaşansa siz ne hissederdiniz" diye sordu. Brok, "Fransız Parlamentosu'nun veya İngiliz Parlamentosu'nun kendi ordusu tarafından vurulması halinde ne hissederdiniz? Meseleyi bu açıdan ele almamız gerekiyor" dedi. Türkiye'nin şoktan geçtiğini vurgulayan ve ordunun yapısının değiştiğini, Atatürk etkisinin eski düzeyinde olmadığını iddia eden Brok, ziyareti sonrasında, Gülen konusunda ziyaret öncesine kıyasla farklı düşündüğü bazı unsurlar olduğunun altını çizdi. Ankara'nın Avrupa'ya şantaj yaptığı görüşünde olmadığını kaydeden Brok, "Söylemlerimizde geri adım atmalıyız. Daha yumuşak bir söylem benimser ve çıkarlarımızı göz önünde bulundurursak daha makul bir durum oluşur. Jeostratejik açıdan Türkiye'nin bizim yanımızda olması, başkalarının kampında olmasından daha yararlı" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Bm'den Esad Rejimine Servet
İngiltere'deki King's College'dan savaş çalışmaları uzmanı Dr. Reinoud Leenders'in gerçekleştirdiği çalışma, Birleşmiş Milletler'in (BM), Suriye'de yardım çalışmalarını sürdürebilme adına Beşar Esad rejimine on milyonlarca dolar kazandırdığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, BM'nin Suriye'de yardım programları kapsamında çalıştığı kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin çoğu Devlet Başkanı Beşar Esad'a yakın kesimlerden oluşuyor. İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, BM'nin 2015'te Suriye'ye yaptığı 1,1 milyar dolarlık yardımın 900 milyon doları Esad rejimi tarafından kontrol edilen Şam üzerinden bölgelere yönlendirildi. Çalışmada ulaşılan belgeler, BM'nin Esad rejiminin eğitim, sağlık ve adalet bakanlıkları ile yakın ilişki içinde olduğunu gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü, iç savaşın başlamasından bu yana Savunma Bakanlığı tarafından işletilen Suriye Ulusal Kan Bankası'na 5 milyon 134 bin dolar gönderdi. DSÖ'nün kan bağışlarının ihtiyaç sahiplerine gidip gitmediği konusunda kaygı duyduğu belirtildi. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Suriye'de iki kurumdan 13 milyon dolar değerinde tohum ve hayvan yemi aldı. Her iki kurum da AB'nin yaptırım listesindeki Suriye Tarım Bakanlığı tarafından çalıştırılıyor. BM kurumları, uluslararası kurumların yaptırım listesindeki devlete ait Sadcop/ Mahroukat adlı petrol şirketinden de 4 milyon dolarlık yakıt aldı. Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'ın kurduğu ve başkanlığını üstlendiği Syria Trust adlı yardım derneğiyle çalışan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, derneğe toplam 8,5 milyon dolar aktardı. Esma Esad hem ABD hem de AB'nin yaptırım listesinde bulunuyor.
Milliyet

Yemen İç Savaşında 10 Bin Kişi Öldü
Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'de 18 aydır devam eden iç savaşta ölenlerin sayısının 10 bini geçtiğini, 3 milyon kişinin de evsiz kaldığını açıkladı. Daha önceki tahminler 6 bin dolayındaydı. BM'nin Yemen'den sorumlu temsilcisi Jamie McGoldrick, bu sayının sağlık kurumlarından alınan rakamlara dayandığını, bu nedenle sağlık kurumu olmayan yerlerdeki ölümler dahil edildiğinde sayının 10 bini aştığını düşündüklerini söyledi. İç savaş İran'ın desteklediği Şii Husiler ile Suudi Arabistan'ın desteklediği devlet başkanı yandaşları arasında yaşanıyor.
Milliyet

'Vizede Önemli Olan Hız Değil Hukuk'
Avrupa Komisyonu'nun Alman üyesi Günther Oettinger, Bild gazetesine verdiği röportajda Türkiye'ye yönelik soruları yanıtladı. Oettinger, 2013'te sarf ettiği, "AB, Türkiye'ye üye olması için yalvaracak" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine "Bu, Türkiye'nin AB için ekonomik ve coğrafi açıdan stratejik bir ülke olduğuna yönelik bir ifadeydi, Erdoğan hükümetine yönelik değil. Bugünkü şartlarda bir üyelik önümüzdeki 10 yılı aşkın bir süre için gerçekçi değil. Bu daha çok (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan sonrasının bir konusu olacaktır" dedi. AB Komiseri, vize serbestisinin ekim ayında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusuna, "Türkiye gerekli şartların tamamını yerine getirmedi. Bizim açımızdan hukukun üstünlüğü ve tüm şartların yerine getirilmesi, hızlı olmaktan önce gelir" yanıtını verdi.
Milliyet

Cipras'a Medya Eleştirisi
Tarihinin en büyük mali krizlerinden birisini yaşayan Yunanistan'da Başbakan Aleksis Çipras'ın 4 özel televizyon kanalının lisansı için açık artırmaya gideceğini söylemesi yeni bir politik kriz başlattı. Hükümet ile söz konusu kanallara talip olan şirketlerin görüşmeleri kamuya açık değil, gizli gerçekleştirdiğini belirten muhalifler, "İktidar, kendisine yakın olan şirketlerle pazarlık yapıyor. Şeffaf davranmayıp el altından bu kanalları satacaklar. Bu şekilde medyayı ele geçirmek istiyorlar" yorumunda bulunarak iktidardaki Syriza Partisi'ni eleştirdi. Bahsi geçen 4 televizyon kanalının her birinin en az 3.4 milyon dolardan satışa çıkarıldığı ve halihazırda 8 şirketin 10 yıllık bir teklifte bulunduğu ifade edildi. Ekonomik krize adil bir çözüm bulma vaadiyle iktidara gelen Çipras'a gençlerin, emeklilerin ve işsizlerin yanı sıra 'beyaz yakalı' kesimin de öfkesi her geçen gün büyüyor. Yapılan son anketler Syriza'ya olan desteğin hızla azaldığını ortaya koyuyor.
Vatan

POLİTİKA
'Tsk'nın Başı Dik Dursun'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehit aileleri ile gazilere Zafer Bayramı dolayısıyla akşam yemeği verdi. Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada, "Şehitler ve gazilerimiz, ülke millet olarak bizim şeref madalyalarımızdır. Onların fedakârlığı sayesinde bugün burada olduğumuzu çok iyi biliyoruz" dedi. Erdoğan, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletin verdiği mücadeleye işaret ettiği konuşmasında şunları kaydetti: "Aklını ve inancını Amerika'da yaşayan bir şarlatanın emrine verenlerin, ruhunu 1 dolara satanların tarihimizle, kültürümüzle, bizimle bir ilişkisi olamaz. Artık mesele kanma, kandırma meselesi olmaktan çıkmıştır. 17-25 Aralık'ta ilk emareleri görülen, 15 Temmuz'da artık gizli saklı bir tarafı kalmayan gerçeklere rağmen, bu ihanet çetesinin içinde faaliyet göstermeyi sürdüren herkes, taammüden vatan hainidir, millet düşmanıdır." Erdoğan, "Önümüzdeki cürufu deştikçe görüyoruz ki Türkiye'nin Suriye'de, Irak'ta yaşadığı sıkıntıların altındaki en önemli unsurlardan biri yine FETÖ'dur. Ülkemizin AB ile batı ülkeleriyle diğer komşularıyla yaşadığı krizlerin bir tarafında mutlaka bunlar vardır. Bilhassa son 4-5 yıldır yaşadığımız sosyal ve ekonomik kriz teşebbüslerinin hepsinin bir yerinde mutlaka FETÖ'nün parmak izlerine rastlanmaktadır" dedi. Türk milletine "asker millet, ordu millet" denildiğini belirten Erdoğan, "Gerçekten de biz sadece meslek olarak askerliği seçenleriyle değil, gerektiğinde gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine tüm fertleriyle ortaya çıkıp kahramanca mücadele edebilen bir milletiz" dedi. Erdoğan, "Türkiye öyle sanıldığı gibi 570 bin kişilik değil 79 milyonluk bir orduya sahip olduğunu, 15 Temmuz gecesi dosta düşmana gösterdi" dedi.
Milliyet

'İnandığımız Yoldan Vazgeçmeyeceğiz'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anıtkabir'deki törenin ardından Kütahya'nın Dumlupınar ilçesine giderek Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir, İleri' emrini verdiği karargahın yeri olan ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni sembolize eden 'İlk Hedef Anıtı' önünde düzenlenen törene katıldı. Anıta çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşan Kılıçdaroğlu, "30 Ağustos'ta halkımız egemenliği tam olarak kendi eline aldı. 30 Ağustosta kazanılan zafer Cumhuriyet ile taçlandırıldı. Bu ülkede o tarihten itibaren hiçbir kimsenin bireysel egemenliği yoktur. Ne sultanın, ne padişahın. Hiçbir zümrenin hiçbir şahsın egemenliği yoktur. Mustafa Kemal'in söylediği gibi 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' Birileri egemenliği kendi tekeli eline alabilir. Buna asla izin vermeyeceğiz. Birileri kendisini egemen olarak halka dayatmak isteyebilir buna da asla izin vermeyeceğiz. En yüce organ en değerli organ millettir milletin üzerinde hiçbir şey hiçbir sınıf hiçbir zümre ve hiçbir aile yoktur. Onun için diyoruz ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi diyoruz" dedi. Vatan toprağının bölünmeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Vatanımız tekdir, asla bölünemez. Bu konuda çelik bir irade vardır. Bu topraklar kutsal topraklardır. Şehitlerimizin kanı vardır. Sevgiyi kardeşliği yaşamayı birlikte yapacağız. Dumlupınar'da şehitlerimizin bize vasiyetidir bu. Bu vasiyeti yerine getirmek bu ülkenin namus borcudur." Konuşması sırasında "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganı atılması üzerine Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: Mücadeleyi yaparken elbette Mustafa Kemal'in askerleriyiz Mustafa Kemal'in askeri olmaya devam edeceğiz, kim ne derse desin inandığımız yoldan vazgeçmeyeceğiz. Ölüm nerede ve kimden gelirse gelsin inandığımız yoldan vazgeçmeyeceğiz. Çünkü siyaset halka adanmıştır. Siyaset zenginleşme aracı değildir. Siyaset köşeyi dönme aracı değildir."
Milliyet

'Darbe Girişimi Türkiye'yi Güçlendirdi'
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesi için kaleme aldığı "Türkiye'nin Darbe Sonrası Direnci" başlıklı makalesinde, darbe girişiminin engellenmesinden 6 hafta geçmeden Türkiye'nin, Suriye'nin Cerablus kentini terör örgütü DAEŞ'ten arındırmak için, "Fırat Kalkanı Harekâtı"nı başlattığını hatırlattı. ÖSO'nun Cerablus'a girmesi ve kentin DAEŞ'tan temizlenmesiyle YPG'nin DAEŞ'e karşı savaşan tek etkili gücü olduğu mitini çökerttiğini kaydeden Kalın, şunları yazrdı: "Fırat Kalkanı Harekatı, diğer şeylerin yanında ÖSO gibi ılımlı Suriyeli muhalif grupların doğru şekilde desteklendiği takdirde Esed rejiminin yanı sıra DAEŞ'e karşı da savaşabileceklerini ve Suriye topraklarını terörden kurtaracaklarını gösterdi." Kalın, ABD'yi, Cerablus operasyonundan sonra PYD'yi destekleme siyasetinden vazgeçmeye de çağırarak, "ABD, YPG'ye desteğinin Suriye'nin sosyal ve etnik uyumuna verdiği zararı görmelidir" dedi.
Vatan

SPOR

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, başırısızlıkla tamamladığımız ve hayal kırıklığı yaşadığımız Euro 2016 sonrası ilk kez basının karşısındaydı Rusya ile Antalya'da oynanacak hazırlık maçı öncesi basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, Euro 2016 bitiminde istifa ettiğini ama kabul edilmediğini söyledi. Tecrübeli teknik adam, Arda Turan ve 5 arkadaşının ay yıldızlı takıma neden çağrılmadığı konusuyla ilgili de açıklamalarda bulunup şöyle konuştu. EURO 2016'nın sorumlusunun en başta kendim olduğunu ifade edip halkımızdan özür dilemiştim. Gerekenlerin yapılacağını söyledim. Konuşulacak ve değerlendirilecek çok şey var. Baş sorumlu ben gösterildim. Çok net! Gereği neyse onu yaptım. O gün beni sorumlu ilan ettiler, ben de bana yakışanı yaptım. Bundan ne anlarsanız. Türkiye, Hollanda'nın dışarıda kaldığı bir turnuvaya gidiyor. Müthiş bir başarı bence. Daha önce 'Avrupa Şampiyonası'ndaki gruptan çıkmak büyük başarıdır' demiştim. Bunu başarı değilmiş gibi göstermek doğru değil TFF Başkanı'nı da sürece dahil ederek ne söylediysem yaptım. Başkan'a bunu söyledim. Başkan'la görüşüp Dünya Kupası için planlamalarımızı devam ettirme kararı aldık. Çalışmalarımızı bu yönde yaptık. Kişiler üzerinde bir açıklama yapmayacağım. Benden böyle bir şeyi beklemezsiniz. Şu an kampta olmayan hiçbir oyuncumla ilgili cevap verme niyetinde değilim. Hepsinde emeğim var. Burada olan ve olmayan oyuncular bana değil, ay yıldıza hizmet ediyor. Benim yerim şikayet etme ya da söylenme yeri değildir. Çözüm yeriyim ve ben sorunları çözerim.
Hürriyet


Beşiktaş Yönetimi transferde artık son güne girilirken stoper, sol bek, forvet ve orta saha bölgesine takviye için önemli adımlar attı. Siyah-beyazlılar ilk olarak bir süredir görüşme halinde olduğu Caner Erkin'le pazarlık masasına oturdu. Yapılan görüşmeler sonunda kiralık olarak düşünülen milli sol bek ve kulübü Inter'le her konuda anlaşma sağlandı. Caner bugün kendisini 1 yıllığına siyah-beyazlı renklere bağlayan sözleşmeye imza atacak. Teknik Direktör Şenol Güneş'in mutlaka alınması yönünde rapor verdiği Caner'in işini büyük ölçüde bitiren Beşiktaş, tecrübeli oyuncuyu satın alma opsiyonu ile birlikte kiralayacak. Siyah-beyazlılar başarılı bir performans ortaya koyması halinde 1 milyon euro ödeyerek milli futbolcunun bonservisini Inter'den alabilecek. Transferde sürpriz üzerine sürpriz yapan Beşiktaş Yönetimi, dün Eto'o'nun menajerleriyle bir kez daha bir araya geldi. Kamerunlu oyuncunun, Beşiktaş'a gelmeyi çok istemesi nedeniyle, bu oyuncu için kıran kırana pazarlıklar içerisine giren siyah- beyazlı yönetim, Ömer Şişmanoğlu'nu da takasta kullanmayı düşünüyor. Dün gece büyük bir gizlilik içerisinde yürütülülen Eto'o transferinde, önemli bir mesafe kat eden Beşiktaş Yönetimi, pazarlıkların sürmesi nedeniyle, görüşmeleri bugüne bıraktı. Eto'o ile anlaşan fakat Antalyaspor Yönetimi ile henüz anlaşamayan Beşiktaş Yönetimi, bugün son bir kez daha kırmızı-beyazlı yönetimle Eto'o transferine nokta koymak için masaya oturacak.
Milliyet


Euro 2016'nın "Külkedisi masalı" İzlanda'nın santrforu Kolbeinn Sigthorsson'u kiralık olarak kadrosuna katan G.Saray, 'Yeni Elmander'ini buldu. 2011-2013 yılları arasında iki sezon kazanılan şampiyonlukta büyük katkı sağlayan ve taraftarın hâlâ unutamadığı Johan Elmander benzeri bir oyuncuya kavuşan Aslan, böylece yeni sezonda Eren Derdiyok ile birlikte hücumda korkutan bir ikiliye sahip olacak. Peki Sigthorsson kim? İşte önemli detaylar: Sigthorsson, Euro 2016'da tarih yazan İzlanda'nın son dönemde yetiştirdiği en önemli forvet Her kuzey futbolcusu gibi hırsıyla ön plana çıkıyor. Hiç pes etmeyen bir yapısı olan 26 yasındaki forveti somurturken hiç göremezsiniz. Son dakikada bile oyuna girse, takım için sonuna kadar savaş verir. Ajax'taki şaşalı performansının ardından kötü bir tercih yaparak Nantes'a gitti. Fransız ekibinin hücum gücü, Sigthorsson'un da gol sayısını düşürdü. Geçen sezon ligde üç gol attı. Zaten Nantes'ın 38 maçta attığı gol sayısı 33'tü İzlandalı forvet, G.Saraylılar'ın özlemle andığı Elmander olabilir. Son vuruş performansı iyi olmasa da Sigthorsson, zor anlarda sahneye çıkarak, altın değerinde puanlar kazandırır. Eren Derdiyok'la stilleri çok benzemesine rağmen Kolbeinn Sigthorsson'un patlama gücü çok daha iyi… Euro 2016'da en hızlı kosan 5 futbolcu arasında (32 km hıza ulaştı). Riekerink, Eren-Sigthorsson çift forveti düşünürse, İzlandalı oyuncu Elmander gibi yardımcı forvet rolünü üstlenebilir. Ama tek santrfor olarak Aslan'a daha çok verim katar.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme