4 Eylül 2016 Pazar

04.09.2016 Genel Gündem



04.09.2016 Pazar

GÜNDEM

Hakkâri'de 12 Asker Şehit 
Hakkâri Çukurca'da güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında dün 06.30 sıralarında çatışma çıktı. Çatışmada Astsubay Üstçavuş Bahri Uçuş (23), Uzman Çavuşlar Naci Yavuz, Haşim Yenigül, Yunus Emre Aral, Yunus Emre Uçar, Hasan Yaşar (29) ve Uzman Onbaşı Enes Pelit şehit oldu. Yaralanan 20 askerden 3'ünün durumu ağır. Şemdinli ilçesi Aktütün bölgesinden de şehit haberi geldi. Güvenlik güçleriyle teröristler arasında dün öğlen çatışma çıktı. Uzman Çavuşlar Fahrettin Livçalkan, Murat Demirci, Hulusi Emre Dilci, Sercan Gedikli (26) ve Ömer Şenel şehit oldu, 6 asker yaralandı. PKK'lı teröristlerle çatışmanın çıktığı bölgeye helikopterlerle takviye birlik sevk edilerek operasyon başlatıldı. Van Valiliği, Tendürek Dağı bölgesinde önceki gün çıkan çatışmada Üsteğmen Harun Parlak (25), Assubay Üstçavuş Suat Petek (36), Astsubay Kıdemli Çavuş Aydın Eryılmaz (24) Uzman çavuşlar Enes Koçak, Ali Doğukan Kılıç (23), Gökhan Şengül (28), Salih Tortum, Süleyman Budak şehit olduğunu, 8 askerin yaralandığını açıkladı. Çatışmada ayrıca köy korucusu Mehmet Aladağ da şehit oldu. Mardin Dargeçit'te şehit olan Uzman Çavuş Mansur Cansız (23), Uzman Onbaşı Cem Kanbur ile geçici köy korucusu Yılmaz Alpsoy törenlerle memleketlerine uğurlandılar. Evli ve iki çocuk babası köy korucusu Yılmaz Alpsoy, Midyat'ta Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi.
Hürriyet


İkinci Operasyon Çobanbey'den 
Türk Silahlı Kuwetleri'nin (TSK) desteği ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Suriye topraklarında sürdürülen "Fırat Kalkanı Harekâtı"nda en önemli aşamaya gelindi. Dün terör örgütü IŞİD'in denetimindeki El Bab'a 30 kilometre yaklaşılırken Cerablus ilçesinin batısında yer alan Çobanbey (El Rai) kasabasından IŞİD'in kontrol ettiği köylere yönelik savaş uçakları ve tanklar ve yaklaşık 5 bin ÖSO savaşçısının katılımı ile kapsamlı bir operasyon başlatıldı. Türkiye'den geçen tankların katıldığı operasyonda stratejik önemdeki köyler, IŞİD'den geri alındı. Harekâtın Cerablus ayağındaki ilerlemelerden sonra Çobanbey'de başlayan süreç, Azez-Cerablus hattının IŞİD'den arındırılması için stratejik önem taşıyor. Harekât alanından kaçan IŞİD'li gruplar, El Bab ve Rakka bölgesine doğru kaçıyor. Türk tankları ve savaş uçaklarının hava desteğiyle ÖSO güçleri, Cerablus'un batısında IŞİD'e karşı dün kapsamlı bir operasyon başlattı. Sivillerin çatışma bölgesine girmesi yasaklanırken Kilis Elbeyli'ye bağlı Salahan Köyü'nde sınır güvenliği için yapılan duvarın bir bölümü kaldırıldı. Açılan kapıdan TSK'ya ait yaklaşık 20 tank ve zırhlı araçlar ÖSO kontrolündeki Çobanbey kasabası çevresine konuşlandı. Tank ve zırhlı araçların geçişi sırasında IŞİD'in kontrolündeki hedeşer Fırtına obüsleri ile vuruldu. Arapça adı El Rai olan Çobanbey'in ÖSO tarafından kontrol altına alınması sonrası Bab'a ulaşan köylere yönelik harekat genişletildi. Cerablus'un 28 kilometre batısında ÖSO ile IŞİD gruplara arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken ÖSO, dün Gavureli kasabası, Kandere ile kasabaya bağlı Ginme köyünü IŞİD'in elinden aldı. Stratejik önemde bulunan üç köyü almak amacıyla ÖSO güçleri, tanklar desteğinde ilerleyişini sürdürdü. Etkili operasyonlarla Cerablus'a bağlı yaklaşık 40 köyü ele geçiren ÖSO güçlerinin ilerleyişi ile büyük toprak kaybeden IŞİD, Türkiye sınırında sadece 35 kilometrelik bir alanı kontrol ediyor. Türkiye sınırını kaybetmemek için bazı noktalarda direnmeye çalışan IŞİD, Rakka ve Bab'dan Türkiye sınırına güç kaydırdı.
Milliyet

Çapkın Tutuklandı 
FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Pendik Kaymakamı Osman Tunç, Mülkiye müfettişleri Yılmaz Kurt ve Gürkan Polat dün sevk edildikleri İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. Dün sabah İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Çapkın ve beraberindekiler, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından sorgulandı. Savcılık 4 kişiyi de "Örgüt üyeliği" suçundan tutuklamaya sevk etti. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nde hakim karşısına çıkan Hüseyin Çapkın, Pendik Kaymakamı Osman Tunç, Mülkiye müfettişleri Yılmaz Kurt ve Gürkan Polat "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. Hüseyin Çapkın'a, kendi döneminde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki İstihbarat, Organize ve Terör şubeleri gibi kritik birimlere yapılan atamaların sorulduğu, Çapkın'ın da atamaların kendisinin değil, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile yapıldığını söylediği öğrenildi.
Milliyet

104 Terörist Öldürüldü! 
7 şehit verdiğimiz Çukurca'da PKK'ya ağır bir darbe vuruldu. Türk Silahlı Kuwetleri'nden Hakkari Çukurca'da yürüttüğü ve 2 Eylül tarihinde başlayan Şehit Sağ. Üçvş. Mekan Şahin Operasyonu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada operasyonun ilk günü 33'ü ölü 30'u ise yaralı olmak üzere 63 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği ifade edildi. TSK tarafından yapılan açıklamada, operasyonun ikinci gününde ise sabahın erken saatlerinde teröristlerin bulunduğu inlere baskın tarzında bir operasyon düzenlendiği, teröristlerle göğüs göğüse muharebe sonucunda öncü kapsamındaki teröristlerin bulundukları inlere atılan roketlerle imha edildikleri ifadesi kullanıldı. Bu çatışmalar sırasında 7 asker şehit olurken 21 asker de yaralandı. Açıklamada öncü teröristlerin etkisiz hale getirilmesinden sonra yaklaşık 150 kişiden oluştuğu değerlendirilen bir terörist grubuna da saat 10:17-13:46 arasında TSK'ya ait savaş uçakları tarafından hava harekatı düzenlendiği belirtildi. Hava harekatından sonra terörist gurubun havan, topçu birlikleri ve taarruz helikopterinin ateş altına alındığı bilgisi paylaşıldı. Güvenlik birimleri tarafından yapılan telsiz dinlemelerine göre 104 teröristin etkisiz hale getirildiği saptandı. Ölü ve yaralı teröristlerin çoğu takviyeye gelen gruplarca Kuzey Irak'a götürüldüğü tespit edildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 125,6375-125,7942 
ABD Doları 2,9495-2,9526/Euro 3,2898-3,2948/İngiliz Sterlini 3,9205-3,9269

G-20'de Hedef Ekonomik Canlanma 
Çin'in ilk kez ev sahipliği yapacağı "G-20 Liderler Zirvesi", dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip 20 ülkenin yanı sıra davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla uluslararası kuruluşların yetkililerini bir araya getirecek. Bugün resmi açılışının yapılacağı, iki gün sürecek zirveye dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G-20 ülkeleriyle, ev sahibi Çin'in davet ettiği Çad, Mısır, Kazakistan, Laos, Senegal, Singapur, İspanya, Tayland da katılacak. Zirveyi yaklaşık 5 bin basın mensubu izleyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bu yılki zirvenin ana teması, "yenilikçi, canlandırılmış, bağlantılı ve kapsayıcı dünya ekonomisi" olarak belirlendi. Bu kapsamda liderler, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için kısa vadede sorunların tespiti ve uzun vadede sorunların temel nedenleriyle mücadele yollarını değerlendirecek. Durağan dünya ekonomisinin canlandırılması için itici güç olacak yeni yolların aranacağı zirvede, ortak gelecek için G-20 ülkelerinin birbiriyle bağlarının güçlendirilmesi, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülke ve insanların dünya ekonomisinden yararlanması için atılacak adımlar değerlendirilecek. Zirvede, Türkiye'nin Kasım 2015'te ev sahipliği yaptığı son G-20 toplantısında alınan kararların ne kadarının uygulandığı gözden geçirilecek. Liderler güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyüme hedefine yönelik yürütülen çalışmaları değerlendirecek. Çin'in zirveden amaçladığı beklentiler şöyle sıralanıyor: "İnovasyona dayalı büyüme için detaylı planın düzenlenmesi; Sürdürülebilir kalkınma için 2030 Ajandası'nın yerine getirilmesi amacıyla eylem planının benimsenmesi; Yapısal reformlar için yol gösterici sistemin yanı sıra yol gösterici ilkelerin düzenlenmesi ve öncelik alanlarının belirlenmesi; Küresel bir ticaret büyüme stratejisinin benimsenmesi; Küresel yatırım politikaları için yol gösterici ilkelerin planlanması; Uluslararası finansal mimari reformunun derinleştirilmesi; Girişimcilik eylem planının şekillendirilmesi; Dünyanın en az gelişmiş ülkeleri ve Afrika'nın sanayileştirilmesi desteğinde işbirliğinin başlatılması; İklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması'nın, erken bir şekilde uygulamaya konulmasında ısrarcı olunması; Yolsuzluk karşıtı işbirliğinin başlatılması."
Hürriyet

Çin İle Enerjide Üçlü Mutabakat 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin tarafı ile imzalanan mutabakatta enerji ile ilgili üç başlığın yer aldığını, enerjide sağlanan mutabakatın da nükleer, yenilenebilir ve kömür enerjisi başlıklarından oluştuğunu söyledi. Üçüncü nükleer santral projesine ABD-Çin konsorsiyumunun talip olduğunu kaydeden Albayrak, "Önümüzdeki günlerde konsorsiyumla birlikte üçüncü nükleer santralin saha seçimi ve fizibilite ile ilgili açıklamalar da yapılacak" dedi. İlk iki nükleer santralin Akkuyu ve Sinop'ta olduğunu üçüncüsü ile ilgili saha çalışmalarının bir noktaya geldiğini ancak hangi bölge olacağının henüz belli olmadığını kaydeden Albayrak, şöyle konuştu: "Burada duygusal değil 17-18 kritere göre hareket ediyoruz. Bunların içinde depremsellik, su yollarına yakınlık, hava yollarının kesişimi, askeri bölge ve diğer kriterler var. Bunlara göre seçim yapılıyor. Haritalarda birkaç yer öne çıkıyor. Bunun için üst düzey istişare ile stratejik bir karar verilecek. Türkiye'nin 2023-2030 hedefleri var. Nükleer bunun içinde önemli bir yer tutuyor. 2023-2030'un Türkiye'si 120-150 bin megavat kurulu gücü ifade ediyor. Bunun yüzde 10'u, 10-15 bin megavatı nükleerden sağlanacak. Japonya ile de nükleeri hızlandırmak için bir anlayış birliği belgesi imzalayacağız. 2023-2030 yıllarını kapsayan planda ilk reaktörü devreye almak istiyoruz." Ulaştırma sektöründe de Çin'le önemli projelerde birlikte çalışıldığını belirten Albayrak, "Edirne-Kars hızlı tren projesi ile ilgili bir süreç söz konusu. Burada 30-40 milyar dolarlık bir projeden bahsediliyor. Çin buna çok önem veriyor. Bu, modern İpek Yolu'nun önemli bir parçası. Çin'in uluslararası anlamda birinci sıraya koyduğu stratejik bir proje. Pekin'i Londra'ya bağlamayı planlıyor" dedi. Rusya ile İstanbul'da mevcut projelerin yanısıra potansiyel projeleri de görüştükleri verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydeden Albayrak, şunları söyledi: "Bu çerçevede Türk Akımı Projesi'nin birinci fazı ile ilgili beklenen izinlerin onayını gerçekleştirdik. Normalleşmeye bağlı olarak süreç olumlu ilerliyor. Biz gaz konusunda sessiz ve derinden önemli adımlar atıyoruz. Türkiye'nin bir kaynağa, bu kaynağın bir yapıya bağlı olmaması konusunda çalışmalarımız var. Rusya önemli bir otağımız. Yeni ve farklı işbirlikleri yolunda adımlar atacağız. Ciddi yavaşlayan Akkuyu süreci hızlanıyor. Rosatom ekibi Türkiye'ye geliyor. Enerji, turizm, tarımın yanısıra Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye ve bölgesel konuları da görüşeceğiz."
Milliyet

E-Devlet'ten Ödeme Dönemi 
Kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasına imkan sağlayan e-Devlet Kapısı üzerinden kredi kartı, havale, mobil ödeme gibi yöntemlerle tahsilatın yapılabileceği altyapı sistemi kurulacak. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre vatandaş ve şirketlerin, kamu hizmetlerine ilişkin her türlü ödemelerini e-Devlet kapısı aracılığıyla yapabilecekleri sistem 18 ay içinde geliştirilecek. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarının e-Devlet hizmetleri kullanıcı odaklı ve kesintisiz olacak. Mobil cihazlar da dahil olmak üzere güncel teknolojinin gerektirdiği mümkün olan bütün elektronik erişim ortamlarından ulaşılabilecek hizmetler, zaman ve maliyet tasarrufuyla siber güvenliğin sağlanması gibi özelliklere sahip olacak. Kamu kurum ve kuruluşları sundukları veya sunacakları e- Devlet hizmetlerinden kullanıcıların yararlanabilmesi amacıyla gerekli kimlik doğrulama işlemini, en geç 12 ay içinde sadece e-Devlet Kapısı üzerinden yapacak. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşları kendi sistemleri üzerinden sundukları, geniş kitlelere hitap eden ve olgunluk seviyesi yüksek e-Devlet hizmetlerini, en geç 24 ay içinde e- Devlet Kapısı üzerinden sunacak. Sistem üzerinden sağlanan kamu hizmetlerinin engelli kişiler tarafından da erişilebilir olması için gerekli çalışmalar yapılacak. E-Devlet proje ve uygulamalarının mali ve fiziki gerçekleşmeleri, performansı, riskleriyle ihtiyaçlarını zamanında tespit etmek ve gerekli tedbirleri almak amacıyla bakanlık tarafından izleme faaliyetleri yürütülecek
Star

Cepten İnternete 4.5g Dopingi 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 4.5G hizmetlerinin 1 Nisan'da fiili olarak verilmesiyle, elektronik haberleşme sektöründe önemli bir değişim başladığını belirterek, "4.5G hizmeti, hızlı internet erişiminin yanında vatandaşlarımızın internet kullanımını da artırdı. Aylık mobil internet kullanımı, bir önceki döneme göre yüzde 21 artarak 1.92 gigabayta çıktı. 4.5G hizmete sunulmadan önceki dönemde ise bu artış yüzde 9.7 seviyesindeydi" dedi. Makineler haricindeki mobil abone sayısının 70 milyon, genişbant internet abone sayısının 55.3 milyon olduğunu anlatan Arslan "Bu yılın haziran sonu itibarıyla toplam mobil genişbant aboneleri 45.3 milyona, sabit genişbant aboneleri de 9.9 milyona ulaştı. 1 Nisan- 30 Haziran arasındaki 3 aylık dönemde cihazı ve SIM kartı bu hizmete uyumlu olan ve 4.5G hizmetinden faydalanan vatandaşlarımızın sayısı 13.3 milyona ulaştı. 38.6 milyon vatandaşımız ise 4.5G aboneliğini tercih etti. Bu aboneler hizmete uyumlu SIM kart ve cihaz temin etmeleri halinde bu hizmetten faydalanacak" diye konuştu.
Star

Türkiye'yi Yatırım Üssü Gibi Kullanın 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Çin'in "Bir Kuşak, Bir Yol" projesine çok büyük önem verdiğini belirterek, "Türkiye aslında, bu büyük projenin, eski İpek Yolu'nun canlandırılmasına yönelik üzerine düşeni yapmaya başladı. Dolayısıyla Orta Koridor dediğimiz bu koridor, aslında neredeyse hazır noktaya gelecek. Bunun için Çin ile biz tabii ticarette büyük açık veriyoruz. Bunu telafi edecek önemli hususlardan bir tanesi Çin'in Türkiye'yi bir yatırım üssü olarak kullanması" diye konuştu. Çin Uluslararası Radyosu'nun sorularını yanıtlarken, "Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın varlığı, aslında bizim bu vizyonumuzla da örtüşüyor ve İpek Yolu'nun canlandırılması vizyonuyla da örtüşüyor. Çin ile birçok konuda hemfikiriz, aslında aynı vizyonu paylaşıyoruz" dedi.
Vatan

Otomotiv İhracatı Çift Haneli Büyüdü 
Türkiye'nin ihracatı yılın 8 aylık döneminde yüzde 2.86 düşerken, aynı dönemde otomotiv sektörünün dış satımı çift haneli büyüdü. Otomotiv endüstrisinin 2015'in Ocak-Ağustos döneminde 13 milyar 490 milyon 944 bin dolar olan ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 12.23'lük artışla 15 milyar 140 milyon 743 bin dolara çıktı. Sektör, Ağustos'ta ise yüzde 23.39 ile aylık bazda yılın en yüksek ikinci artış oranını yakaladı. Yıla, Ocak ayındaki yüzde 12.3'lük ihracat düşüşüyle başlayan sektör, dış satımını Şubat'ta yüzde 16.6, Mart'ta yüzde 15.64 ve Nisan'da yüzde 11.49 artırdı. Mayıs'ta yüzde 33.97 ile aylık bazda yılın en yüksek artış oranına ulaşan sektör, hızı azalsa da Haziran'da yüzde 8.2, Temmuz'da da yüzde 5.21'lik ihracat artışına imza attı. Türkiye'nin otomotiv ihracatında ilk 10 ülke arasında, AB üyeleri dışında sadece ABD yer aldı. 8 aylık dönemde en fazla ihracat, 2.5 milyar dolarla Almanya'ya yapıldı. Hollanda'ya yapılan ihracatta kaydedilen yüzde 71'lik artış dikkati çekti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'İlkeli Duruş Sergilenmeli' 
Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hangcou kentinde bugün başlayan G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için bu ülkede bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Çin Merkez Televizyonu'na (CCTV) konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin geçen yıl Antalya'da ev sahipliği yaptığı G-20 Liderler Zirvesi'nden bu yana öncelikli konu başlıklarından birinin kapsayıcılık, mülteci krizi ve terörle mücadele olduğunu vurgulayarak, "Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Teröristin hepsi kötüdür. Dolayısıyla bu terör odaklarına karşı hep birlikte bizim bir ilkeli duruş sergilememiz lazım" dedi. Erdoğan, "Küresel istikrarı tehdit eden unsurlar şu anda bizim başlıca sorunumuz. Bunun bir tanesi terör sorunudur, bir tanesi de mülteci sorunudur" dedi. Zirvenin en önemli başlığının 'kapsayıcılık' olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Çin ekonomik açıdan güçlü bir ülke. Fakat ekonomik olarak güçlü olmak yetmiyor. Tabii ki bunu yerinde finansın yönetimiyle başarılı bir şekilde ispat ederse hem ülkeyi hem de halkını çok daha farklı, huzurlu, refah dolu bir geleceğe taşıması bakımından da önem arz ediyor. Bundan dolayı, ben G-20 zirvesinde başarılarla dolu toplantılar göreceğimize, yapacağımıza inanıyorum. Çin Halk Cumhuriyeti'nin yönetimini de tebrik ediyorum ve bugünlere gelmesinde emeği geçenleri de kutluyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha önceki demeçlerinizde, Antalya'daki G-20 zirvesinin en önemli sonuçlarından birinin dünya liderlerinin teröre karşı çok güçlü bir duruş sergilemesi olduğunu söylemiştiniz. Ama hâlâ Türkiye'nin ve birçok ülkenin hain terör saldırılarına maruz kaldığını görüyoruz. Terörle mücadele işbirliğimizi nasıl artırabiliriz?" sorusuna, bazı ülkelerin stratejik konumlarından dolayı teröre hedef olduklarını vurgulayarak şu yanıtı verdi: "Bazı ülkelerin stratejik konumları vardır, bundan dolayı bedel ödemektedir. Ama özellikle bu yeraltı madenleri konusunda zenginlikler vardır, bundan dolayı bunların üzerine gidilmektedir." Terör örgütlerine yönelik çifte standardın ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Teröristin hepsi kötüdür. Dolayısıyla bu terör odaklarına karşı hep birlikte bizim bir ilkeli duruş sergilememiz lazım. Terörizmin içerisinde yer alan tüm örgütlerin hepsi lanetlidir. Biz olaylara böyle bakıyoruz ve mücadelemizi de bu şekilde veriyoruz" diye konuştu.
Hürriyet

Aynı Şeyi Anlamamışız 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ ile mücadele için çıkarılan OHAL yetkisinin amacı dışında kullanıldığına dair örnekleri sıralayıp tepki gösterdi. TBMM'de alınan bir kararın tam tersinin KHK ile hayata geçirilmesi konusunda "Tam bir facia" yorumunu yapan Kılıçdaroğlu, "Yenikapı ruhu bitti mi" sorumuza da "Yenikapı ruhundan anladığımız farklı" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, belediyelere kayyum atanması yetkisine tepki gösterirken şöyle konuştu: "TBMM'de görüşülmüş, geri çekilmiş bir düzenlemeyi KHK ile getirdiler. Bu tam bir facia. Parlamento'nun iradesini tanımadıkları, TBMM kararına itibar etmedikleri bir süreç. Hem 'Parlamento milli iradenin Kabe'si diyeceksiniz, hem Parlamento'da alınan bir kararın tam tersini yapacaksınız. Yenikapı'dan anladıkları bu…" Kılıçdaroğlu, KHK ile atılan kamu personeli arasında FETÖ'yle ilgisi olmayan ancak muhalif insanların olduğu iddiasıyla ilgili de şöyle dedi: "FETÖ'ye karşı alınan OHAL yetkisi, darbe fırsatçılığına dönmemeli. Herkesi aynı potaya koyarak cezalandırırsanız, darbecilerle aynı pozisyona düşersiniz. Bildiriye imza atanlar konusunda daha önce de görüşümüzü açıkladık. Şimdi OHAL yetkisi ile onları ihraç ediyorlar. Bunu doğru bulmuyoruz. İnsan haklarına aykırı görüyoruz. Sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmede hassas olmaları gerektiğini kendilerine söyledim. Bu yanlışlar yeni bir kararname ile düzeltilmeli. Bu yaşananlar çok acı bir tablo, hukuk ve demokrasi adına doğru değil. OHAL yetkisi aydınların ensesinde boza pişirme aracına dönmesin. Politikacılar geçmişten ders çıkarmalı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra akademisyenler atıldı. Ünlü 1402'likler. AKP, parlamentodan aldığı OHAL yetkisi ile aynı tuzağa düşüyor ve akademisyenler konusunda darbecilerin yaptığını yapıyor. 1402'likler normalleşmeden sonra görevlerine döndüler. TBMM'den FETÖ ile mücadele yetkisi aldınız, bu yetkiyi üniversitelerin içini boşaltmak ve FETÖ ile ilgisi olmayan muhalişere karşı kullanamazsınız."
Hürriyet

DÜNYA 

Işid'e Kıskaç 
Türk ordusunun 24 Ağustos'ta Gaziantep'in Karkamış sınır kapısından Cerablus'a girerek başlattığı Fırat Kalkanı operasyonunun 11'inci gününde dün saat 13.00 sıralarında ilk etapta 13 kadar Türk tankı Kilis'in Elbeyli ilçesinden Suriye'nin Çobanbey kasabasına girdi. Suriyeli Türkmenler, dün giriş yapan tank sayısının 25 olduğunu bildirdi. Tanklar ve zırhlı araçlar Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı'ndan geçti. Halep vilayetine bağlı ve Arapça adı El Rai olan Çobanbey kasabası son günlerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. Halep'in kuzeydoğusunda bulunan Çobanbey ilçesi son olarak ÖSO'nun kontrolüne geçmişti. Önceki gün İstanbul ve Kocaeli'nden bölgeye sevkedilen tankların büyük çoğunluğu Elbeyli'de konuşlandı. Önceki gece ve dün sabah saatlerinde sınırdaki Türk topçu birliği Fırtına obüsleriyle Elbeyli'nin karşısındaki El Rai ve civarındaki IŞİD mevzilerini yoğun şekilde vurarak ön temizlik yaptı. Dün saat 13.00 sıralarında ise Türk tankları Çobanbey'den girmeye başladı. Bu arada Gaziantep'ten Kilis'e, bir askeri zırhlı sağlık aracı ile 8 tank sevkiyatı daha yapıldı. Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, Türk tanklarının girişinden sonra ÖSO'nun El Rai yakınındaki Ayyeşa köyünü almak için saldırıya geçtiğini duyurdu. Mustafa, Sacur Çayı yakınında Cerablus'un batısındaki Arap Aza, Lilva ve Uspahılar köylerinin IŞİD'ten alındığını, Gavureli'nde ise çatışmalar yaşandığını söyledi. Yetkililer, askeri harekât planıyla ilgili şu bilgiyi verdiler: "Cerablus'tan giren Türk tanklarının desteğini alan ÖSO güçleri batıya El Rai'ye doğru yavaş yavaş ilerliyor. Çobanbey'den giren tanklar da bölgede bulunan ÖSO güçlerine doğuya doğru ilerlemeleri için destek verecek. IŞİD iki koldan kuşatılacak. Bu harekâtla Azez-Cerablus hattında IŞİD'in elindeki 30-40 km'lik bölüm ÖSO'nun eline geçecek ve 98 km'lik Azez-Cerablus hattı tamamen temizlenmiş olacak. Bölgenin kontrol altına alınmasıyla kuzeyde IŞİD tehdidi büyük oranda ortadan kalkmış oluyor. Bu da ÖSO güçlerinin IŞİD'in kaçtığı güneydeki El Bab'a daha güvenli şekilde yönelmesini sağlayacak." ABD'nin desteklediği 12 Ağustos'ta Menbiç'i alan YPG'nin ana unsur olduğu SDG de El Bab'ı hedef olarak göstermişti. Ancak Türkiye, Fırat'ın batısında kalan bu bölgede YPG'nin ilerlemesini istemiyor.
Hürriyet

Alman Yetkililer, 4 Ekim'de İncirlik'te 
Almanya'da Frankfurter Rundschau gazetesine konuşan Sosyal Demokrat Partisi (SPD) milletvekili Rainer Arnold, Almanya Savunma Bakanlığı yetkililerinin 4 Ekim'de İncirlik Üssü'nü ziyaret etmeyi planladığını açıkladı. Arnold, yasağa rağmen daha önce planlandığı gibi ekim ayı başında Türkiye'ye gidileceğini vurguladı. Türkiye, Alman Meclisi'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelediği oylamanın ardından Alman vekillerin İncirlik ziyaretine izin vermiyor. Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanı Frank- Walter Steinmeier'in 'oylamanın yasal bağlayıcılığı yok' açıklaması üzerine konuşan Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu, açıklamayı olumlu karşıladıklarını belirtti. Türkiye, 'soykırım' oylamasının ardından Alman hükümetinin meclisin kararıyla arasında mesafe koymasını talep ediyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, cuma günü yaptığı açıklamada Alman hükümetinin karara mesafe almayacağını söylemişti.
Milliyet

Filipinler'de 'Kanunsuzluk Hali' 
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Mindanao Adası'nda bulunan Davao kentinde meydana gelen patlamanın ardından 'kanunsuzluk hali' ilan etti. Duterte'nin memleketi Davao'da olduğu esnada gerçekleşen saldırıyı radikal İslamcı terör örgütü Abu Sayyaf'ın düzenlediğinden şüpheleniliyor. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Abu Sayyaf'ı gösteren bulguların çok kuwetli olduğu belirtildi. 'Kanunsuzluk halinin' sıkıyönetim anlamına gelmediğini vurgulayan Duterte, olağanüstü durumlar yaşandığını ve krizin üstesinden gelinmeye çalışıldığını ifade etti.
Milliyet

Özbekistan Kerimov'a Ağlıyor 
Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, dün memleketi Semerkant'ta on binlerce Özbek'in gözyaşları arasında toprağa verildi. Türkiye'yi temsilen cenaze töreninde bulunan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de Kerimov'un ailesi ve Özbekistan yönetimine taziye dileklerinde bulundu. Semerkant'taki Cumhurbaşkanlığı Rezidansında düzenlenen törende konuşan Özbekistan Başbakanı Şavkat Mirziyoyev, Kerimov'un zor bir dönemde ülkeyi başarı ile idare ederek kendilerine güzel bir ülke bıraktığını, anısının unutulmayacağını söyledi. Törene Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de katıldı.
Star

SPOR  

A Milli Takım, 2018 Dünya Kupası Grup Eleme maçında yarın Hırvatistan ile karşılaşacak. Fatih Terim, Hırvatistan'ın cezası nedeniyle seyircisiz oynanacak maçta planlarını galibiyet üzerine yapıyor. Maçın oynanacağı SRC Zapresic Stadı'nda çalışan millilerde kadro da değişiyor. Rusya hazırlık maçına lisansı yetişmeyen Galatasaraylı Tolga Cigerci yarın 11'de olacak. Cezalı Volkan Şen'in yerine ise Gökhan Töre oynayacak. Dün idman öncesi oyuncularıyla kısa bir görüşme yapan Terim, "Türkiye 16 yıldır Dünya Kupası'nda yok. Bu durum kabul edilemez. 2018'de Rusya'daki finallerde olmalıyız. Maçta kesinlikle hata istemiyorum" dedi.
Posta

Beşiktaş, hazırlık maçında Gaziantepspor'u 3-0 yendi. Milli maçlar nedeniyle lige verilen arada yeni transferlerini görmek için Gaziantepspor'la karşılaşan Siyah-Beyazlılar, özellikle ilk yarıdaki performansıyla taraftarlarından alkış aldı. Vodafone Arena'daki mücadeleye hızlı başlayan Kartal, 11. dakikada öne geçti. Caner'in sağdan kullandığı serbest vuruşta Talisca topu kafayla kalecinin uzanamayacağı yere gönderdi: 1-0. 24'te ceza sahası dışında Talisca ile verkaç yapan Aboubakar, kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda skoru 2-0 yaptı. Siyah-Beyazlılar ikinci yarıda da fırtına gibi esti. 57'de Ömer Şişmanoğlu'nun ceza sahası içinde düşürülmesiyle Beşiktaş penaltı kazandı. Topun başına geçen Talisca'ya kaleci Erten Ersu gol izni vermedi. 67'de Caner soldan ortaladı iyi yükselen Ömer Şişmanoğlu topu kafayla ağlara gönderip skoru belirledi: 3-0. Siyah-Beyazlı formayla ilk gollerini atan Talisca ve Aboubakar performanslarıyla büyük beğeni topladı. Diğer yeni transfer Caner Erkin de önce Talisca sonra da Ömer Şişmanoğlu'nun gollerine asist yapıp yıldızlaştı.
Posta

Sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık'ta milli raketimiz Çağla Büyükakçay, çiftler ilk tur mücadelesinde Letonyalı partneri Sevastova ile Kovinic (Karadağ)- Rosolska (Polonya) ikilisine 2-1 yenilerek turnuvaya veda etti. Çağla, ABD Açık'ta tek kadınlarda 2. tura yükselen ilk Türk kadın tenisçisi unvanını almıştı. Turnuvada tek erkeklerde favori tenisçiler Djokovic, Nadal, tek kadınlarda da Kerber ve Roberto Vinci rakiplerini kolayca yenip dördüncü tura çıktı. Tek kadınlarda günün sürprizini 12 nolu seribaşı Cibulkova'yı 2-1'le eleyen Ukraynalı Tsurenko yaptı.
Star

Aslan, Bolubeyi'ni tek golle geçti. Sarı-Kırmızılı takım, ligin 3. haftasında Kayserispor ile yapacağı maçın hazırlıkları kapsamında TFF 1. Lig ekibi Boluspor karşısında prove yaptı. Florya Metin Oktay Tesisleri'ndeki maç basına ve taraftara kapalı oynandı. Sarı-Kırmızılılar, mücadeleşi Yasin Öztekin'in 31. dakikada attığı golle 1-0 kazandı. Galatasaray'ın maç kadrosu şu şekilde oluştu: Cenk Gönen (67' Eray) - Sabri, Chedjou (46' Semih), Hakan Balta (46' Salih Dursun), Carole (46' Soner Gönül) - Hamit Altıntop, De Jong (46' Birhan Vatansever) - Bruma (46' Sinan Gümüş), Josue, Yasin Öztekin (67' Kerem Çalışkan) - Berk İsmail. Karşılaşmada Cavanda ve Podolski forma giymedi. Sakatlığı bulunan Selçuk da özel programla idman yaptı. Galatasaray'ın son transferi Hollandalı Nigel de Jong ilk kez sarı-kırmızılı formayı giyerken 45 dakika sahada kaldı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme