6 Eylül 2016 Salı

06.09.2016 Genel Gündem06.09.2016

GÜNDEM

Çin'de ab ile dörtlü zirve
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinin son gününde Çin'de AB ile dörtlü zirve yaptı. Türkiye, Fransa, Almanya ve İtalya'nın katıldığı toplantıda, Erdoğan batının yanlış yaklaşımı yüzünden mülteci sorununun büyüdüğü mesajı verdi. G20 zirvesi için Çin'de olan Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile dörtlü zirve gerçekleştirdi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı. Edinilen bilgiye göre görüşmenin ana gündemini vize serbestisi, geri kabul anlaşması, Türkiye-AB ilişkileri, Suriye ve 15 Temmuz oluşturdu. Erdoğan, Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin biran önce uygulanmasını istedi. Aksi halde geri kabul anlaşmasının da uygulanmayacağını belirtti. Toplantının önemli konularından biri de Suriye ve mülteci krizi oldu. Erdoğan'ın mülteci krizi ile ilgili batıyı sert dille eleştirdiği ve yanlış politikaların bu sorunu büyüttüğü üzerinde durduğu öğrenildi. Suriye'de de yanlışlar yapıldığını vurgulayan Erdoğan, Esad'la devam etmenin sorunları büyüttüğünü vurguladığı belirtildi. Suriye'deki krizin siyasi çözümle sonlandırılmasının, gerek istikrarın yeniden tesisi, gerek DAEŞ ve diğer terör örgütleriyle etkili mücadele için önem taşıdığına dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'nin güney sınırı boyunca bir, "terör koridoru" oluşturulmasına izin vermeyeceğini söyledi. Erdoğan liderlere Fırat Kalkanı harekatıyla ilgili olarak bilgi verdi. Erdoğan, AB ile dörtlü zirvenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile baş başa görüşme de yaptı. Terör ve terörle mücadele ile bölgesel konuların ele alındığı görüşmede Erdoğan, Hollande'a 15 Temmuz darbe girişimini anlatan bir kitap hediye etti.
Milliyet


15 bin korucuya 'asker' kadrosu
Jandarma Genel Komutanlığı'nın korucuları 'asker' statüsüne almak için çalışma yürüttüğü ortaya çıktı. Başbakan Binali Yıldırım'ın bir araya geldiği korucular da Yıldırım'a "PKK ile PKK gibi savaşmak gerek. Onlar gibi dağda yaşayıp, oralarla mücadele etmemiz gerek, özel timler kuralım" önerisi getirdi. Yıldırım'ın "Jandarma'nın bu konuda çalışması var. Özel timler oluşturulacak" yanıtı verdiği öğrenildi. Yıldırım, önceki gün Diyarbakır'da Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ve beraberindeki heyetle görüştü. Konfederasyon temsilcileri, FETÖ'ye karşı yürütülen gözaltı, tutuklama, ihraç gibi uygulamaların PKK'ya yönelik de yapılmasını istedi. Milliyet'in edindiği bilgiye göre, toplantıda bazı korucular sosyal güvenlik hakları ve maaşlarını gündeme getirerek, "Evde çocuk bakan kadının sosyal güvencesi var, biz korucuların yok. Maaşlarımız da 1300 lira. Asker ve polis ile beraber terörle mücadele ediyoruz ama haklarımız çok geride. Korucu reformu gerekli" dedi. Yıldırım da bu konuda koruculara hak vererek çalışma yapılacağını söyledi. Korucuların, "uzman çavuş" olma taleplerine dair bir süredir Jandarma Genel Komutanlığı'nın çalıştığı bilgisi de gündeme getirildi. 4 Eylül'e kadar 35 yaş altı ilkokul mezunu olan koruculardan uzman çavuş olmak isteyenlerin İl Jandarma Komutanlıklarına başvurumasının istendiği ve bu çerçevede 15 bin korucunun ön başvuru yaptığı öğrenildi. Korucular, Yıldırım'a "PKK ile PKK gibi savaşmak gerek. Onlar gibi dağda yaşayıp, oralarda mücadele etmemiz gerek. O şartlarda ancak korucular bunları yapabilir özel timler kuralım" önerisini getirdi. Bunun üzerine Yıldırım, "Bu taleplerle ilgili daha önce değerlendirilen konular var. Jandarma Genel Komutanlığı'nın özel timler oluşturulması yönünde çalışması var. Netleşme olunca kamuoyuna açıklarız" yanıtı verdi.
Milliyet

Fırat kalkanı umut kaynağı!
Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Fırat Kalkanı harekatı devam ediyor. Operasyonun 13'üncü gününde Azez-Cerablus hattının birleştirilmesi, özellikle IŞİD'in elindeki bölgelerden gelen ve kamplarda yaşayan halka umut oldu. Halep'in Azez ilçesindeki Succo Çadır Kenti Müdürü Hüseyin Derric, kamplarında IŞİD'den kaçan çok sayıda ailenin olduğunu söyledi. Bölgedeki gelişmelerin yakından izlendiğini vurgulayan Derric, "Bu operasyon, hem içerideki hem de dışarıdaki Suriyelilere umut kaynağı oldu. İnsanların, terör örgütü PYD ve DAEŞ'in gasp ettiği evlerine dönme için umudu arttı. Bu gelişmeler Türkiye sınırındaki insan yoğunluğunu azaltacak" dedi. Kamp sakinlerinden 65 yaşındaki Abudi Sarhan da DAEŞ tehdidi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce El Bab bölgesinden Türkiye sınırına kaçtıklarını anlattı. Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili iyi şeyler duyduklarını ifade eden Sarhan, desteklerinden ötürü Türkiye'ye teşekkür etti, Cerablus-El Bab arasının da kurtarılmasını ve evlerine dönmeyi diledi. Hadice Ummu da İğde köyünden 6 ay önce kaçarak Türkiye sınırındaki güvenli bölgeye geldiklerini 12 kişi bir çadırda kaldıklarını söyledi: "Ekmek, su, çadır yok. Zor şartlarda yaşıyoruz. İnşallah kış gelmeden evimize dönebiliriz. Gözümüz, kulağımız operasyonlarda. İnşallah Türkiye bölgeye girer de bu örgütten kurtuluruz."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 125,5168-125,6262
ABD Doları 2,9456-2,9474/Euro 3,2844-3,2868/İngiliz Sterlini 3,9208-3,9236

Enflasyon ağustosta gıda ıle düştü
Tüketici enflasyonu ağustosta gıda ve giyim kalemleri öncülüğünde yüzde 0.15 olan beklentilerin üzerinde yüzde 0.29 gerilerken yıllık enflasyon da yüzde 8.79'dan yüzde 8.05'e geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yurtiçi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) ağustosta yüzde 0.08 artarken yıllık artış yüzde 3.03 oldu. Ana harcama grupları itibariyle ağustosta ayında endekste yer alan gruplardan eğitimde yüzde 2.61, lokanta ve otellerde yüzde 0.82, konutta yüzde 0.47 ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.45 artış gerçekleşti. Enflasyonu aşağı çeken en büyük iki faktör ise yüzde 4.69 düşüşle ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 1.92 düşüş ile gıda ve alkolsüz içecekler kalemleri oldu. Enflasyonun bir süredir çift haneye yakın seyretmesindeki ana belirleyici olan gıda fiyatlarındaki artışın çift haneden yüzde 1'lere gerilemesiyle yıllık enflasyon yılın ilk aylarında sert düşüş göstermişti. Gıda öncülüğündeki bu düşüşle nisanda tüketici enflasyonu yüzde 6.57'ye düşerek üç yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Tüketici fiyatları enflasyonu bu düşüşün ardından yönünü yukarı çevirerek Ramazan nedeniyle gıda fiyatlarında yaşanan artış sonucu haziran ayında yıllık bazda yüzde 7.64'e, temmuzda ise tütün fiyatlarına yapılan zammın da etkisiyle yüzde 8.79'a yükselmişti. Analistler gıda kaleminde Ramazan ayı sonrası ve dönemsel olarak bir miktar düşüş bekliyorlardı. "Enflasyondaki düşüşte gıda ve giyim grubundaki düşüşler etkili oldu" diyen İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Enflasyonda gerilemenin olması sıradaki toplantıda Merkez Bankası'nın faiz indiriminde elini destekliyor, ancak çekirdek enflasyonun halen yüksek olması faiz indiriminde 25 baz puan gibi ihtiyatlı davranmayı gerektiriyor" dedi. Gıda grubunu içermeyen çekirdek enflasyondaki düşüş ise manşet enflasyona göre daha sınırlı kaldı.
Hürriyet

Gaz isteyen türkiye'ye
Rus doğalgaz devi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, Güney Avrupa ülkelerinin gaz talebinde bulunmaları durumunda Türkiye'ye başvurmaları gerektiğini açıkladı. Erdoğan-Putin G20 zirvesi görüşmesinde Rusya'nın Karadeniz geçişli doğalgaz boru hattı için Türkiye'den talep ettiği yeni izin belgeleriyle ilgili açıklama yapan Aleksey Miller, "Bizim Türk makamlarından talep ettiğimiz izin belgeleri tamamen inşa edilecek (Türk Akımı) projesiyle ilgili. Daha önce konuşulan ve ardından iptal edilen Bulgaristan geçişli (Güney Akım) projesiyle hiçbir bağlantısı yok. Güney Avrupa ülkeleri inşa edilecek (Türk Akımı) hattından gaz talebinde bulunmaları durumunda bu imkanı Türkiye Yunanistan ile sınırda sunacaktır. Dolayısıyla gaz alımı yapmak isteyen Avrupa ülkeleri Türkiye'ye başvuruda bulunabilir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında Çin'deki G20 zirvesi öncesinde gerçekleşen ikili görüşmenin içeriği hakkında açıklama yapan Kremlin Sarayı, Türkiye'nin ilişkilerin normalleşmesi sürecinde charter yasağının kaldırılması ardından tarım ürünlerine uygulanan sınırlandırmaların da tamamen kaldırılmasını talep ettiğini duyurdu. İki liderin hangi konuları ele aldıklarını sıralayan Putin'in basın danışmanı Dmitriy Peskov, "İkili ilişkilerde üç önemli konu vardı. Bunlar 'Türk Akımı' doğalgaz boru hattı projesi, Türkiye'nin Rusya'dan daha fazla ham petrol alımı yapması niyeti ve Akkuyu nükleer santral projesi. Ayrıca Türk tarafı aramızdaki normalleşme süreci çerçevesinde tarım ürünlerine Rusya'nın uyguladığı yasağın da bir an önce kaldırılması gerektiğini gündeme getirdi. Biz de bu yönde çalışacağımız sözü verdik" dedi. "Türk Akımı" projesinin hataya geçirilmeye başlaması için bir formalite meselesinin de Çin'deki görüşmede gündeme geldiğini belirten Peskov, "Aslında Türkiye daha önce Rusya'ya Karadeniz geçişli doğalgaz boru hattı için tüm izinleri vermişti. Ancak bu belgelerde boru hattının adı 'Güney Akım' olarak geçiyor. Şimdi Türkiye, Karadeniz kıta sahanlığında boru hattının döşenebilmesi için belgelerdeki 'Güney Akım' ifadesinin 'Türk Akımı' ifadesine değiştirilmesi gerekmekte. Türk tarafı kısa sürede gerekli düzenlemeyi yapacağını söyledi" ifadesini kullandı. Erdoğan ile Putin'in ikili ve heyetler halindeki temasları sırasında ham petrol alımı konusunun da gündeme geldiğini vurgulayan Peskov, "Türkiye daha fazla ham petrol alımı yapmak istiyor. Görüşmede petrol konusu açıldığında bu alımların Rusya devlet petrol şirketi Rosneft üzerinden yapılabileceğine kanat getirildi. Petrol konusunda ayrıntıları bakanlıklar aralarında görüşecek" dedi.
Hürriyet

En büyük hamle ulaştırmada
Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da açıkladığı, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programı, Yatırım ve Destek Hamlesi"nde aslan payını ulaştırma yatırımları alacak. 62 milyar TL'lik devlet yatırımlarının yaklaşık üçte birini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı üstlenecek. 62 milyar TL'lik devlet yatırımlarında Ulaştırma Bakanlığı (19.3 milyar) en büyük payı gerçekleştirirken, Tarım Bakanlığı (17.7 milyar) ikinci sırada yer alıyor. Yatırımve destek hamlesi projesine göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, 5 bölge olarak ele alınacak. Birinci bölge ve cazibe merkezi Kars olacak. Ardahan, Iğdır, Ağrı bu bölgeye bağlanacak. İkinci bölge ve cazibe merkezi Van olarak belirlendi. Muş, Bitlis ve Hakkâri proje kapsamında Van'a bağlandı. Üçüncü bölge, üç cazibe merkezinden oluşuyor. Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin. Üçüncü bölgeye bağlı iller Batman, Siirt ve Şırnak. Dördüncü bölge ve cazibe merkezi Erzurum. Dördüncü bölgeye bağlı iller, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt. Beşinci ve son bölgede iki cazibe merkezi var. Bunlar Elazığ ve Malatya. Bu iki cazibe merkezine bağlı iller Adıyaman, Tunceli, Bingöl illerinden oluştu. 5 bölge ve 8 cazibe merkezinde toplam 23 il bulunuyor. Bu illerde 12.6 milyon vatandaş yaşıyor. Hükümet proje ile bölgede 5 ana sorun olan işsizlik, düşük gelişmişlik, düşük ihracat, yüksek göç oranı ve mülteci sorununu çözmeyi hedefliyor.
Haber türk

İlk el konulan grup 7 milyarlık boydak
Kayseri'de Boydak Holding, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildi. Boydak Holding, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, Kayseri 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile TMSF'ye devredildi. Böylece, kayyum atama yerine el koymanın önünü açan KHK'nın ilk uygulaması da hayat bulmuş oldu. Holding yönetimine 18 Ağustos'ta 5 kişilik kayyum atanmıştı. Bankalar, kayyumatamasına karşı çıkmış, bunun yerine şirketlere el konulmasını talep etmişler, ilgili KHK da birkaç gün önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak ile holding yöneticilerinden Şükrü, İlyas ve Bekir Boydak, Boydak Eğitimve Kültür Vakfı'na yönelik operasyon sonucu tutuklanmış, gözaltına alınan yönetim kurulu başkanı Mustafa Boydak yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Holding yöneticilerinden Memduh Boydak da FETÖ'ye finans desteği sağlandığı iddiasıyla daha önce başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.
Haber türk

'Odalar yakında mısır'a gidecek'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'nin düzelen ikili ilişkilerini değerlendirirken, Türkiye'nin Mısır halkıyla bir sıkıntısı olmadığını her zaman ifade ettiklerini aktardı. Tüfenkci, "Mısır halkıyla Türk halkı derin tarihi bağları bulunan iki millet. Dolayısıyla bu milletin menfaatine olan her noktada biz adımatmaya hazırız" dedi. Tüfenkci, bu konuda özellikle işadamlarının ve ticaret kesiminin görüşmelerini sürdürdüğünü belirterek, zemin hazır olduğunda odaların Mısır'a ziyaret gerçekleştireceğini, bu ziyaretin Kurban Bayramı'ndan sonraki tarihlerde olabileceğini belirtti. Rusya ile düzelen ilişkilere de değinen Tüfenkçi, şöyle konuştu: "Atılan adımlar ekonomik anlamda gayet olumlu. Özellikle geçtiğimiz günlerde charter seferlerinin başlaması ve 309 Rus vatandaşının gelmesiyle başlayan düzenli charter seferleri devam ediyor. Öyle umut ediyorum ki bu adımlar hızlanarak devam edecek. Yaş sebze ve meyve ihracatının da başlamasıyla Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesini yakalayıp daha da üzerine çıkacak."
Haber türk

Bulgaristan taca atılıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmelerden sonra 'hızlı ilerleme' konusunda mutabakata varılan Türk Akımı projesinde taşlar yerinden oynuyor. Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin sona ermesinden sonra yeniden ivme kazanan "Türk Akımı" boru hattı projesinde sürpriz gelişmeler yaşanıyor. Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı projesinden Bulgaristan'a bir hat çekilmeyeceğini, boru hattının Yunanistan sınırına kadar uzanacağını dile getirdi. Dün gazetecilerle bir araya gelen Miller, yaptığı açıklamada Türkiye'nin daha önce Güney Akım doğalgaz boru hattı için Gazprom'a verdiği izinleri, Türk Akımı için yeniden düzenleyeceğini de sözlerine ekledi. Gazprom CEO'su Miller, "Güney Akım için verilen izinler yenilenecek mi? Projenin, Bulgaristan'a uzanan versiyonunun devam etme ihtimali bulunuyor mu?" şeklindeki soruya, "Sadece önceden verilmiş olan izinlerin Türk Akımı için yeniden düzenlenmesi söz konusu" diyerek, boru hattının Bulgaristana çıkışının gündemde olmadığını vurguladı. Türkiye ve Rusya'nın Türk Akımı boru hattının Yunanistan sınırına çıkarılmasını değerlendirildiğini ifade eden Miller, Türkiye ile Türk Akımı projesinin görüşmelerinin sürdüğünü, gaz boru hattının Yunanistan'a kadar karadan uzanan kısmının sadece Türkiye toprakları üzerinde inşa edilebileceğini söyledi. Miller, boru hakkının daha sonraki rotası konusunda ise bir açıklama yapmadı. Daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Akımı'nın TANAP'a birleştirilebilineceğini dile getirmişti. Yıllık 65 milyar metreküplük iki boru hattı olarak planlanan Türk Akımı projesi, Ukrayna'yı by-pass ederek Rus gazını ilk etapta Türkiye'ye taşımayı hedefliyor. Önce Türkiye iç pazarının talebine yönelik olacak boru hattı ile daha sonra Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Yaklaşık 11.4 milyar dolara mal olması beklenen Türk Akımı Boru hattının Türkiye rotasında değişiklik yapılacağı, Yunan sınırına kadar taşınacak hattın bu ülke toprakları üzerinden geçerek Adriyatik Denizi altından İtalya'ya ulaştırılması hedefleniyor.
Milliyet

Sayıları 50'yi geçti
Dünya denizlerine açılan Türk balıkçıları, 2 yıl önce girdikleri Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Moritanya'da 50'nin üzerinde tekneye ulaştı. Moritanya'daki su ürünü işleme tesislerinin talepleri nedeniyle sayının artması bekleniyor. İzmir Ticaret Odası (İTO) Balıkçılık ve Av Malzemeleri Grubu Meslek Komitesi Üyesi Şahin Çakan, Afrika'ya düzenledikleri gezi sırasında Moritanya'daki balıkçılığın durumu ve uluslararası balıkçıların rekabetini gözlemlediklerini belirtti. Moritanya'nın av sezonunun 12 ay olması, zengin balık yataklarına sahip olması nedeniyle büyük avantajları bulunduğunu anlatan Çakan, balıkçılıkta dünya çapında söz sahibi birçok ülkenin burada 1965 yılından beri av yaptığını kaydetti. Çakan, Moritanya ile yaptıkları görüşmeler sonrası Ege Denizi'nde avcılık yapan çok sayıda teknenin bu ülkeye hareket ettiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Moritanya'da kısa sürede büyük başarılar elde ettik. Avcılık konusunda çok iyi olan Japonya, Çin ve Norveçli balıkçıları geride bıraktık. Türklerin bu kıyılarda yapamayacağını söyleyenler oldu ama bizim arkadaşımız bir ihtilal yaptı orada. Türk balıkçısının nasıl avcılık yapacağını gösterdi. Şu anda Türkiye'den oraya gidip avlanan 50'nin üzerinde 45 ila 60 metre arasında teknemiz var." Türk balıkçıların ortaya koydukları avcılık, çalışma disiplinleri ve yerel halkla kurdukları iletişimle diğer balıkçılardan ayrıldığını dile getiren Çakan, "Türkler avlanma stilleri ve insani yaklaşımlarıyla orada bir marka oldu. Oradaki bir Ganalı, Çinli artık Türk balıkçısıyla çalışmak istiyor. Balık unu ve balık yağı fabrikaları oraya Türk balıkçısını götürmek için sürekli teklifler yapıyorlar" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA
Suriye'de 5 saldırı
Suriye'nın dün çeşitli kentlerinde birbirine yakın zamanlarda intihar saldırıları oldu. Ülkenin batısındaki sahil kenti Tartus'ta, başkent Şam yakınlarındaki bir yolda, Humus'ta ve PYD'nin kontrolündeki Haseke kentinde bombalı eylemler yapıldı. En az 48 kişi ölürken, onlarca kişi de yaralandı. Saldırıları üstlenen olmadı. IŞİD baş şüpheli konumunda. İnsanların yaralılara yardım etmek için toplanmasının ardından bir başka canlı bomba kendisini havaya uçurdu. Tartus'ta en az 35 kişi hayatını kaybetti. Humus'un Alevi yoğunluklu El Zehra mahallesinin girişinde de bombalı araç eylemi yapıldı. Burada 4 kişi yaşamını yitirdi. Şam'ın batısındaki el Sabura yolu üzerinde de bombalı araç saldırısı yapıldı, bir kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Kürtlerin kontrolündeki Haseke'de ise saldırganların hedefi YPG'nin polis gücü Asayiş oldu. Kontrol noktasına bisikletle gelen canlı bomba kendisini patlatınca 6 Asayiş üyesi ve 2 sivil hayatını kaybetti.
Hürriyet

Putin: bizim için beklenmedik değil
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunun kendileri için beklenmedik bir gelişme olmadığını belirtti. Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G-20 zirvesi ardından dün bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonuna değindi. Rus Sputnik sitesinin haberine göre Putin sözlerini şöyle sürdürdü: "Beklenmedik şeylerle daha az karşılaşmamız için bir dışişleri bakanlığımız ve istihbarat servislerimiz bulunuyor. (Operasyonu öğrendiğimizde) neler olup bittiğini, işlerin nereye doğru gittiğini anlamıştık. Hareketler ve amaçlar görülüyordu. Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'de yaşanan sorunları da görüyorduk. Bunları anlamak için büyük bir analist olmaya da gerek yok. Bunların hepsini bir hayli iyi görüyoruz ve burada bizim için büyük ölçüde beklenmedik bir şey yok. Fakat bir kez daha tekrarlıyorum: Uluslararası hukuk kurallarına ve prensiplerine aykırı olan hiçbir eylemi memnuniyetle karşılayamayız."
Hürriyet

Taliban kâbil'i kana boğdu: en az 25 ölü
Afganistan'ın başkenti Kâbil'de Afganistan Savunma Bakanlığı binası yakınlarında düzenlenen 2 ayrı bombalı intihar saldırısında en az 25 kişi hayatını kaybederken 92 kişi de yaralandı. Yerel saatle 16.00 sularında personel çıkışı sırasında bakanlığın ana kapısına önce üzerinde bomba düzeneği bulunan bir kişi tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı ardından oluşan panik ve çevreden gelenlerle bakanlık çalışanlarının yaralılara müdahalesi sırasında kalabalığın içine giren, asker üniformalı ikinci bir saldırgan üzerindeki bomba düzeneğini infilak ettirdi. Kan gölüne dönen bakanlık binası önüne çok sayıda ambulans ve güvenlik ekibi sevk edildi. Uzun süre bölgeye giriş çıkışlara izin verilmedi. Saldırıyı Taliban üstelenirken Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed İsmail Kawousi, ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiğini ifade etti.
Haber türk

Şansölye merkel'in 'eylül sınavı'
Almanya'da, Mecklenburg- Vorpommern eyaletindeki seçimlerde Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) ilk kez aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin arkasında kalması, ülkeyi 11 yıldır yöneten Şansölye'yi kariyerinin en zor sınavlarından biri ile karşı karşıya bıraktı. Merkel'in memleketinde gerçekleşen seçimlerde koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ilk sırayı alırken, göçmen karşıtı AfD yüzde 20.2 ile ikinci, CDU ise yüzde 19 ile üçüncü olmuştu. Merkel'i bu ay iki kritik eyalette daha yapılacak yerel seçimler bekliyor. CDU için tarihi bir yenilgiye işaret eden sonuçların ardından hedef tahtasına oturtulan Şansölye'nin mülteci politikası tartışmaya açıldı. Merkel, G-20 zirvesinde yaptığı açıklamada seçmenlerin güvenini kazanmanın öncelik haline geleceğini söyledi. Sonuçlar nedeniyle mutsuz olduğunu söyleyen Merkel, mültecilerin topluma uyumu ve sığınma hakkı alamayan mültecilerin geri gönderilmesi konusunda insanların güveninin yeniden kazanılması için çalışacağını belirtti. Merkel'in 2015 yılında 'Wir schaffen das' (Biz bunu başarırız) mottosuyla yüz binlerce mülteciyi ülkeye kabul etmesi, ülkede aşırı sağcı partilerin yükselişine neden olarak gösteriliyor. Merkel, buna karşın mültecileri ülkeye alma kararının doğru olduğunu savunurken hükümetin daha az sayıda mülteciyi almaya başladığını belirtti. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin lideri ve Şansölye Yardımcısı Sigmar Gabriel, Merkel'in mülteci krizinde çok yavaş hareket ettiğini söylerek, bu tutumun AfD'nin yükselişine neden olduğunu ima etti. Gabriel, "Gereksiz tartışmalarla çok zaman harcadık" şeklinde konuştu. CDU içişleri uzmanı Wolfgang Bosbach ise Merkel'in bir milyona yakın mültecinin kabul edilmesini sağlayan politikasının seçmenlerin AfD'ye oy vermeye yönelttiğini ifade etti. CDU yönetim kurulları dün seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere başkent Berlin'de biraraya geldi. 11 Eylül'de Aşağı Saksonya eyaletinde, 18 Eylül'de ise Berlin'de düzenlenecek eyalet seçimlerinin Merkel'in siyasi kariyeri açısından belirleyici nitelikte olduğu ifade ediliyor. Almanya'da 12 Şubat 2017'de Cumhurbaşkanlığı seçimi, 17-24 Eylül 2017'de ise genel seçim düzenlenecek. Eyalet seçimleri, gelecek sene düzenlenecek genel seçimin provası niteliğini taşıyor. Bütün partilerin oy kaybettiği seçimin tek kazananı AfD olarak gösteriliyor. 13 Mart'ta Baden-Württemberg, Rheinland- Pfalz ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde düzenlenen seçimlerde ilk kez boy gösteren AfD, her üç eyalette de iki haneli oy oranlarına ulaşmayı başarmıştı. 2013'te kurulan AfD, göçmen ve İslam karşıtı politikalarıyla Merkel'in mülteci politikasından rahatsız olan sağcı seçmeni kısa sürede saflarına katmayı başardı.
Milliyet

Netanyahu ile abbas görüşecek
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşmeyi düşündüğü açıklandı. İsrail'in Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Moskova'da düzenlenmesi planlanan görüşme teklifinin Rusya'nın Ortadoğu özel temsilcisi Michael Bogdanov tarafından iletildiği açıklandı. Ofis, Netanyahu'nun görüşme için herhangi bir ön koşul istemediğini de vurguladı. Interfax Haber Ajansı ise teklifin Abbas tarafından kabul edildiğini aktardı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki de cumartesi günü yaptığı açıklamada, olası bir Abbas - Netanyahu görüşmesine prensip olarak karşı olmadıklarını söylemişti. Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah El-Sisi, ağustos ayı sonunda yaptığı açıklamayla olası bir görüşmenin ilk sinyallerini vermiş, Netahyahu da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile sürece dair telefonla görüşmüştü.
Milliyet

POLİTİKA

Savunmada değil taarruzdayız
Başbakan Binali Yıldırım yanına Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu alarak önceki gece yarısı sürpriz şekilde Diyarbakır'dan helikopterle Hakkâri'nin Çukurca ilçesine gitti. Önce Hakkâri Dağ Komando Tugay Komutanlığı'nı ziyaret eden Yıldırım, ardından Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığı'na geçti. Yıldırım, operasyonları yöneten komutanlarla bir araya geldi, harita üzerinde brifing aldı. Askerlerle de buluşan Yıldırım, hatıra fotoğrafı çektirdi. Yıldırım yemekhaneye geçerek askerlerle sohbet etti. Yıldırım, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "İşiniz zor ama bir o kadar da kutsal. Etrafımızda bir tezgâh ve kuşatmayla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede yepyeni bir yönteme girmiş bulunuyoruz. Bu, şudur: Savunmada değil taarruzda olacağız. Nerede, hangi taşın arkasında, hangi mağaranın içinde bu alçaklar varsa onları bulup etkisiz hale getireceğiz. İnşallah kısa sürede buraları kontrol altına alacağız. Ondan sonra bütün gücümüzü, varımızı yoğumuzu bunların yurtiçinde kümelendikleri 10-12 yer var. Bu yuvalarına girmek suretiyle inşallah memleketimizi yıllardır meşgul eden, memleketin enerjisini tüketen bu alçak terör örgütünü hizaya getireceğiz." Başbakanın ziyaretinin ardından 2. Hudut Tugay Komutanlığı'na dün PKK'lı teröristlerce havan saldırısı yapıldı. Ölen ya da yaralanan olmadı.
Hürriyet

İnsanlık adına utanç verici
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin'de G-20 zirvesinin ardından basın toplantısında "Batı'nın, bilhassa sığınmacı sorununda takındıkları güvenlikçi ve hatta ırkçı tavır, insanlık adına utanç vericidir" dedi. Erdoğan özetle şunları söyledi: "(ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesine ilişkin) Operasyonlarımız, Suriye'nin toprak bütünlüğüne Türkiye'nin bir müdahalesi değil. Cerablus'tan maalesef aylardır bizim topraklarımıza roketatarlarla atışlar yapılmaktadır. İşte en son bir düğünde ne yazık ki 14 yaşındaki bir çocuğun bedenine bombalar bağlanmak suretiyle düğünde patlatılmış ve 56 kişi ölmüştür. Bu olay, bizim için kesin bir başlangıç olmuştur. Suriye'ye Cerablus'un halkı olan ılımlı muhaliflerle girmek suretiyle Cerablus'tan DAİŞ'i (IŞİD) atmış olduk. Yeni bir hamle de Çobanbey'den girmek suretiyle ılımlı muhaliflerle beraber bizim 90-95, 40-45 km olarak ifade ettiğimiz bölgeye yönelik, orası da yine DAİŞ'ten temizlendi. '95 kilometre uzunluğunda, 40 kilometre kuzeyden güneye olmak üzere bir güvenli bölge oluşturmak suretiyle burada mülteci sorununu çözebiliriz' diye ısrarla söyledik. Şimdi bu zirvede de bütün dostlarımıza bunu söyledik. Prensipte hemen hiç kimsenin karşı çıkmadığı bu teklifin hayata geçirilmesi konusunda üzüntüyle belirtmeliyim ki hiçbir ülke somut adım atmamıştır. Tam tersine Suriye krizi yeni ülkelerin sahaya inmesiyle daha da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Batı ülkelerinin, bilhassa sığınmacı sorununda takındıkları güvenlikçi ve hatta ırkçı tavır insanlık adına utanç vericidir. 600 bin insanın öldürüldüğü bir yerde hâlâ katil Esed'in görevinde kalmasını savunmak bana öyle geliyor ki insanlık adına bizler için utanç vericidir. Sınırlarını kapatma telaşına girmelerini ibretle seyrediyoruz. (Putin ve Obama'ya uçuşa yasak bölge konusunu teklif ettiğini belirterek) Oranın süratle uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ki, Sayın Obama'ya da, Putin'e de teklifim budur, koalisyon güçleriyle bu sağlanabilir. Bu adımı atmanın da gayreti içindeyiz. Mutabakat halindeyiz ve süreci de böylece çalıştırıyoruz. Suriye konusunda koalisyon güçleri ile işbirliği içindeyiz. Rusya ile özellikle Halep bölgesinde bir işbirliğini gerçekleştiriyoruz. Temenni ederim ki Kurban Bayramı öncesi bu ateşkesi sağlamak suretiyle Halep halkı bütün bu bombalardan kurtulsun."
Hürriyet

Doğru değil
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz. 'OHAL çıktı, KHK çıktı, şu muhaliflerin tamamını hapislere atayım' Bu doğru değil ve inandırıcı değil" diye konuştu. Çankaya Belediyesi şirketleriyle DİSK Genel İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imza törenine katılan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Kanun hükmünde kararnamelerle yönetilen bir Türkiye değil; Anayasa'ya, yasalara, hukukun üstünlüğüne uygun kimsenin mağdur edilmediği ama suçluların adil yargılandığı bir demokrasi istiyoruz. Bunu savunmak sadece benim görevim değil, 15 Temmuz kalkışmasına karşı çıkan herkesin ortak görevi olmak zorundadır. Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz. 'OHAL çıktı, KHK çıktı, şu muhaliflerin tamamını hapislere atayım' Bu da doğru değil ve inandırıcı değil. Görünen tablo hiç de iç açıcı değildir. Her gün şehitlerimiz geliyor. Annelerin gözyaşları oluk oluk sel olmuş akıyor. Yanlış yaptıklarını artık onlar da kabul ediyor. Eğer düşünmeden birinin peşine takılıp körü körüne yol alırsak sadece kendimizi değil, ülkeyi de bir felaketin eşiğine götürmüş oluruz. O nedenle anneler ve babalar, sizin düşünmeye ve Türkiye'nin gerçeklerini sorgulama zorunluluğunuz var. 15 Temmuz'u unutmayacağız. Bir darbe girişimine karşı siyasi partilerin, STK'ların, sendikaların herkesin ortak ses verdiğini biliyoruz. Bu bizim tarihimizde ilk kez olan bir toplu kalkışmaya karşı toplu birlikteliktir. Bu birlikteliği korumak istiyoruz. Birlikteliğin özünde yatan düşünce şudur; 'Biz siyasi görüşümüz, kimliğimiz, yaşam tarzımız ne olursa olsun demokrasiyi istiyoruz, demokrasiyi savunuyoruz. Bunun arkasında hepimizin durması lazım. 'Arkanızda milyonlar var' deniyor ama hiç kimse olmasa dahi tek başıma bu kararlı mücadeleyi sonuna kadar götüreceğim. Bir bedel ödenecekse o bedeli ülkenin aydınları, simitçisi, çaycısı değil; önce siyasi partilerin genel başkanları ödemek zorundadır. Bir acı çekilecekse o acıyı başkalarının annelerinin, babalarının, çocuklarının duyması yerine siyasetçinin eşi, çocukları o acıyı duymalıdır diye düşünüyorum."
Hürriyet

'Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminden sonra ortaya çıkan birlikteliği korumak istediklerini belirterek, muhaliflerin OHAL ve KHK fırsatıyla tutuklanmaması uyarısında bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi şirketleriyle DİSK Genel İş Sendikası arasında bağıtlanacak toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı. Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şunları söyledi: "15 Temmuz'u unutmayacağız. Bir darbe girişimine karşı siyasi partilerin, STK'ların, sendikaların herkesin ortak ses verdiğini biliyoruz. Bu bizim tarihimizde ilk kez olan bir toplu kalkışmaya karşı toplu birlikteliktir. Bu birlikteliği korumak istiyoruz. Birlikteliğin özünde yatan düşünce şudur. Biz siyasi görüşümüz, kimliğimiz, yaşam tarzımız ne olursa olsun demokrasiyi istiyoruz ve demokrasiyi savunuyoruz. Bunun arkasında hepimizin durması lazım. Bir kişinin her şeye karar verdiği bir demokrasi değil bizim arzu ettiğimiz demokrasi. Hukukun üstünlüğünün olduğu bir demokrasi istiyoruz. Yüzde 1 oy alan bir partinin genel başkanının parlamentoda olduğu bir demokrasiyi istiyoruz. Darbe hukukundan arındırılmış bir Türkiye istiyoruz. Birilerinden emir ve talimat alan bir yargı değil, hukukun üstünlüğüne inanarak, karar veren bir yargı istiyoruz. Örgütlü bir toplum istiyoruz." "Kanun hükmünde kararnamelerle yönetilen bir Türkiye değil; Anayasa'ya, yasalara, hukukun üstünlüğüne uygun kimsenin mağdur edilmediği ama suçluların adil yargılandığı bir demokrasi istiyoruz. Medyanın özgür olduğu, gazetecilerin hapse atılmadığı, sanatçıların işine son verilmediği, bilim insanlarının tutuklanıp, hapislere atılmadığı bir Türkiye istiyoruz biz. Bunu savunmak sadece benim görevim değil. 15 Temmuz kalkışmasına karşı çıkan herkesin ortak görevi olmak zorundadır. Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz.' OHAL çıktı, KHK çıktı, şu muhaliflerin tamamını hapislere atayım.' Bu da doğru değil ve inandırıcı değil. Ne darbe ne dikta, tam demokrasi istiyoruz. Yaşasın tam demokrasi, diyoruz."
Vatan

SPOR

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Beşiktaş bu sene de ligin en çok gol atan takımı olacak. Bu sene özellikle defans bloğundan gelip çok gol bulacağımızı düşünüyorum" diye konuştu. Oğuzhan Özyakup için Monaco'da Sevillalı yöneticilerle görüştüğünü söyleyen Başkan Fikret Orman, "Kahve içtik onlara Oğuzhan'ı vermeyeceğimi söyledim" diye konuştu. Mario Gomez'i Wolfsburg'a satan Fiorentina'nın yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu belirten Fikret Orman, Radyospor'a "UEFA ya da FIFA'ya bir başvuru yapmadık, ilk etapta Fiorentina'ya başvurduk. Ancak belgeler gelmedi. Mario'ya kırgın değilim" dedi.
Hürriyet

2018 Dünya Kupası elemelerindeki ilk maçımızda rakip seyircisinden yoksun olsa da atak ve baskılıydı. Hırvatistan'ın 4 topu direkten döndü. Volkan Babacan 3 kritik kurtarış yaparak, çok iyi oynayan kaptan Mehmet Topal ile dün geceki sonuçta önemli rol oynadı. Milli Takım, yeni ve gençleşen kadrosuyla Dünya Kupası Grup elemeleri macerasına puanla başladı. Ay yıldızlılar, Hırvatistan deplasmanından beraberlikle dönerek hem moral kazandı hem de ilerisi için umut verdi. Cezası nedeniyle seyircisinden yoksun Hırvatistan'ın 4 topu direkten döndü. Rakip 44. dakikada Rakitic'in penaltısıyla öne geçti. 45'te Hakan Çalhanoğlu, frikikten skoru eşitledi. Bir puan, galibiyet kadar değerliydi.
Hürriyet

Sezonun son grand slam tenis turnuvası ABD Açık'ın yedinci günü, önemli bir sürprize sahne oldu. Favori isimlerden Rafael Nadal, dördüncü turda elenerek organizasyona veda etti. 24 numaralı seribaşı Fransız Lucas Pouille, iki kez ABD Açık şampiyonu 4 numaralı seribaşı Nadal'ı 6-1, 2-6, 6-4, 3-6 ve 7-6'lık setlerle 3-2 mağlup etti. Bu sonuçla Nadal, 2004'ten bu yana ilk kez bir grand slam turnuvasında çeyrek final görememiş oldu. Bir numaralı seribaşı Novak Djokovic ise turladı. Sırp raket, Büyük Britanyalı Kyle Edmund'u 6-2, 6-1 ve 6-4'lük setlerle 3-0 yenerek adını çeyrek finale yazdırdı. Turnuvanın 9 numaralı seribaşı Fransız Jo-Wilfried Tsonga, 26 numaralı seribaşı ABD'li Jack Sock karşısında 6-3, 6-3, 6-7 ve 6-2 sonuçlanan setlerle 3-1 galip gelerek üst tura çıkan bir diğer isim oldu. Kıbrıs Rum Kesimi'nden Marcos Baghdatis'i 6-3, 6-2 ve 6-3 tamamlanan setlerle 3-0 yenen 10 numaralı seribaşı Fransız Gael Monfils de çeyrek finalin yolunu tuttu. Tek kadınlarda ise dünya 2 numarası Alman Angelique Kerber, yoluna devam etti. Kerber, ikinci turda Çağla Büyükakçay'ı saf dışı bırakan 14 numaralı seribaşı Çek raket Petra Kvitova'yı 6-3 ve 7-5 sona eren setlerle 2-0 mağlup ederek çeyrek finale çıktı. Geçen yılın finalisti 7 numaralı seribaşı İtalyan Roberta Vinci, Ukraynalı Lesia Tsurenko önünde 7-6 ve 6-2'lik setlerle, Danimarkalı Caroline Wozniacki de, 8 numaralı seribaşı ABD'li Madison Keys önünde 6-3, 6-4 biten setlerle çeyrek finale kaldılar.
Milliyet

Milli Takım'ın golünü atan Hakan Çalhanoglu duygularını anlattı: "Maça iyi başladık. İyi mücadele ettik. Gol yememeye çalıştık. Ortaları iyi değerlendirdik. Onların da birkaç pozisyonu vardı ama biz iyi defans yaptık. İkinci yarıda da iyi başladık. Maça yaklaşık 10-15 dakika koptuk ama ondan sonra yine bulduk. Pas yapmaya çalıştık. Pozisyonlarımız da vardır. Onları atsaydık skor farklı olabilirdi ama tersi de olabilirdi. Takım arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Çok iyi mücadele ettik. Benim için de kolay değil. İlk yarının biteceğini biliyordum. İnsanların benden beklentisi yüksek. Çok şükür değerlendirebildim. Ülkem adına mutluyum. İnşallah devam eder. Biz turnuvaya çok iyi başlamak istedik. Buradan 1 puan almak kolay değil. İnşallah daha sonrasında daha da iyi oynayıp, puanları toplamak istiyoruz. Türkiye'nin bize çok desteği var. Onu da unutmamak lazım. İnşallah bu yolda devam ederiz. Tek hedefimiz Dünya Kupası finalleri ve bu hedefimize ulaşacağız." MAÇ golsüz devam ederken 'Ismail Köybaşı, bir pozisyonda gereksiz yere penaltı yaptırdı ve Hırvatlar'ın öne geçmesine neden oldu. Acemice bir penaltıya neden olan İsmail, bu nedenle sosyal medyada da bir hayli eleştiri konusu oldu ve tepki aldı.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme