9 Eylül 2016 Cuma

09.09.2016 Genel Gündem09.09.2016 Cuma
GÜNDEM

Ölüm Kalım Savaşı 
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hakkâri'de terör örgütü PKK'ya yönelik kapsamlı operasyonlarla ilgili, "Çukurca'da çok önemli sonuçlar aldık. Bir ölüm-kalım savaşı veriliyor" dedi. Güler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Çin'de ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde gündeme gelen, Türk ve ABD ordularının birlikte Rakka'ya harekat düzenlemesi konusunda ise "İyi değerlendirilmeli" vurgusu yaptı. Başbakan Binali Yıldırım'ın Vilayetler Evi'nde valilerle yaptığı toplantıya katılan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, özetle şunları söyledi: "Sadece Hakkâri Çukurca'da değil, tespit edilen 12 nokta tamamen temizlenecek. Kars, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri ve Ağrı'daki kritik noktalara belli bir takvim içinde tek tek gidilecek. Kaletepe de çok ciddi bir yer. Oraya epey yerleşmişlerdi, oradan tamamen sökülüp atıldılar. Yani bu kadar örgüt yan yana gelip Türkiye'ye bu kadar saldırmışken, 'Biz kayıp vermeyelim, oturalım mı' diyelim? Daha mı iyi? Bu süreçte verdiğimiz şehitler bizi çok üzüyor. Birinin tırnağını 500 teröriste değişmeyiz." Orgeneral Güler, "Hakkâri'nin Yüksekova ilçesindeki İkiyaka Dağları'na bölücü örgüt mensuplarının tekrar yerleşme çabası olduğu iddiaları"na ilişkin soruya "Onlar için vardır tabii. Adamlar istemez mi tekrar oraları ele geçirmek" diye yanıtladı. "Korucuların uzman jandarma statüsüyle terörle mücadelede daha aktif kullanılacağına ilişkin" haberlerle ilgili de Orgeneral Güler, "Böyle bir çalışma yok. Bu haberler korucuların beklentilerinden kaynaklanıyor. Ancak talep değerlendirilebilir" dedi.
Hürriyet


17 Üniversitede Rektör Belirsizliği 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yıl 37 üniversite için rektörlük seçim takvimi belirlemiş; aralarında Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ ve YTÜ'nün de bulunduğu 20 üniversitede temmuzda yapılan seçimler sonucunda Boğaziçi Üniversitesi dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarının rektör atamaları gerçekleşmişti. Kalan 17 üniversite için de seçim takvimi 26-28 Temmuz olarak açıklanmıştı. Ancak 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından 'cemaat yanlısı akademisyenlerin seçimleri manipüle etme riski olduğu' gerekçesiyle seçimlerin ileri bir tarihe ertelendiği duyurulmuştu. Üç aylık OHAL ile birlikte üniversitelerin seçim takviminde de belirsizlik ortaya çıktı. 17 üniversitede seçimlerin ne zaman yapılacağı da merak konusu olurken, mevcut rektörlerin görev süresi bugün dolacak. Hakkâri, Yalova, Çankırı Karatekin gibi bazı üniversitelerde mevcut rektör görevden alındığı için yerine vekil rektör atanmıştı. Üniversitelerde bu karmaşa yaşanırken YÖK ise yeni seçim takvimini henüz açıklamadı. YÖK Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği'nde, " yeni rektör atanıncaya kadar rektör veya vekilinin görevi devam eder" hükmü var. Buna göre bu üniversitelerde seçim ve atama yapılana kadar mevcut rektör veya vekiller görevine devam edecek.
Hürriyet

6 General Ve 43 Subay Hakkında Gözaltı Kararı 
Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) içindeki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturmada görevdeki 6 general ve 43 subayın da arasında olduğu 91 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen TSK içindeki "kripto" FETÖ şüphelisi askerlere yönelik soruşturmada yeni delillere ulaşılması üzerine dün 15 ilde çeşitli adreslere baskınlar yapıldı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İsmail Uçar koordinesinde savcı Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturmada operasyonların, alınan bir tanık beyanı ve yeni delillere ulaşılması sonrasında başladığı öğrenildi. Haklarında gözaltı kararı alınan 92 kişiden 6'sının general, 43'ünün subay, 32'sinin astsubay, 1'inin de uzman onbaşı olduğu öğrenildi. Gözaltı listesindeki diğer şüphelilerin 1'i polis memuru, 3'ü öğretmen, 6'sı sivil. Gözaltı kararı verilen sivil şüphelilerin ise örgütte "abi" pozisyonunda olan kişiler oldukları ve muvazzaf askerler irtibat sağladıkları öğrenildi. Soruşturma kapsamında listedeki 4 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, şüphelilerin ev ve iş yerlerinde de aramalar yapıldı. 15 ilde süren operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, soruşturmanın merkezi İstanbul'a sevk edilerek sorguya alınacak.
Milliyet

Samast'a Kahraman Muamelesi! 
Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinden 9 yıl sonra olayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıkmaya devam ediyor. Yayınlanan son görüntülerde Dink'i vurduktan sonra kaçan tetikçi Ogün Samast'ın, yakalandıktan sonra götürüldüğü Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında yaşananları gösteriyor. Samsun Terörle Mücadele Müdürlüğü'nde kahraman gibi karşılanan Samast'ın yanında oturan kişinin Samast'ın sırtını sıvazlarak, "Ver abine güzel bir poz lan. Hem de gülerek ver. Güzel bir poz ver" dediği dikkat çekiyor. Görüntülerde cebinden Türk bayrağı çıkaran Samast'ın bayrakla poz vermesini söyleyen kişilerin 'aslanım benim, aferin Ogün' diyerek Samast'ın fotoğraflarını çekiyor. Yine görüntüler de bir kişinin Samast'a, "Eğer bir tek gazetede bir tek yayın kuruluşunda bunları görürsen ben. çocuğuyum kendi adıma. Anladın mı?' dediği görülürken, bu kişilerin Dink'in öldürülmesiyle ilgili görüntüleri de cep telefonundan Samast'a izlettikleri iddia edildi. Samast'in dikkatle sözkonusu görüntüyü seyrettiği de görülüyor. Yine başka bir görüntüde de bir kişinin Samast'a, 'yaslan şöyle arkana doğru ikimizi birlikte çekiyorlar. Bundan rahatsız olma samimi söylüyorum" dediği görülüyor
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 126,8892-127,0570 
ABD Doları 2,9522-2,9551/Euro 3,3279-3,3297/İngiliz Sterlini 3,9287-3,9323

Vurdu Ama Yıkamadı 
Sanayi üretimi, darbe girişiminin yaşandığı ve 9 gün Ramazan Bayramı tatili olan temmuz ayında geçen yıla göre takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 4.9, haziran ayına göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 7 daraldı. Beklentileri alt üst eden bu düşüşler büyüme endişelerini geri getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre temmuzda arındırılmamış sanayi üretimi ise yüzde 8.4 ile Eylül 2009'dan bugüne en büyük aylık daralmasını yaşadı. TÜİK büyüme verilerini hesaplarken arındırılmamış verileri kullanıyor. Temmuzda 9 gün bayram tatili olması ve 15 Temmuz darbe girişimi üretimi olumsuz etkiledi. Geçen yıl temmuza göre 2 iş günü daha az çalışılan temmuzda hazirana göre yaşanan yüzde 7'lik kayıp ise TÜİK'in verileri hesaplamaya başladığı 2005'ten beri görülen en düşük oran. Ana sanayi gruplarının tümü kayıpta. Dayanıklı tüketim malları hazirana göre yüzde 21.1 düşüşle ilk sırayı alıyor. Geçen yıla göre bu grupta üretim kaybı yüzde 19.9. Sermaye mallarında aylık düşüş yüzde 12.5, yıllık düşüş yüzde 6.5. Dayanıksız tüketim mallarında aylık kayıp yüzde 7.9, yıllık kayıp yüzde 5.2. Dayanıklı tüketim malı imalatı grubu ağırlıklı olarak otomobil, mobilya, elektrikli-elektriksiz aletler ile altını kapsıyor. Bu gruptaki üreticilerin iç piyasaya ve tüketici güvenine karşı duyarlılıkları yüksek. Dayanıklı tüketim darbe girişiminin reel ekonomiye etkisinin en keskin gözlendiği grup oldu. Analistler tüketici güveniyle birlikte piyasadaki toparlanma göz önüne alındığında ağustosta daha iyi bir veri beklenebileceğini belirtiyor. Bu toparlanmanın ne ölçüde yaşanacağı da üçüncü çeyrek büyüme verileri açısından önemli. İmalatta hazirana göre üretim düşüşü yüzde 7.7, geçen yıla göre yüzde 6.5. Düşüşün daha sert olmasını engelleyen ise otomotiv sektörü. Otomotiv geçen yıl temmuza göre üretimini yüzde 1.6 arttırırken hazirana göre kaybı yüzde 3.7'de kaldı.
Hürriyet

Akaryakıta Vergi Zammı 
Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) dün sürpriz bir şekilde zam yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; benzin, motorin, ev kullanımı hariç LPG'de (otogaz) ÖTV artışı 20 kuruş oldu. Karar sonrasında, ÖTV tutarları litre başına 95 oktan benzin için 2.1765 TL'den 2.3765 TL'ye, kurşunsuz benzin için 2.2985 TL'den 2.4985 TL'ye, motorin çeşitleri için 1.5945 TL'den 1.7945 TL'ye yükseltildi. Karar kapsamında LPG'ye uygulanan ÖTV tutarı da kilogram başına 1.5780 TL'den 1.7780 TL'ye çıkarıldı. ÖTV zammı sonrası pompa fiyatlarına ortalama yüzde 4-8 arasında zam yapıldı. Akaryakıt firmaları ÖTV artışını hemen satış fiyatlarına yansıttı. Buna göre; önceki gün İstanbul'da 4.44 TL'den satılan 95 oktan benzinin litre fiyatı dün 4.63 TL'ye, 3.78 TL olan motorinin litre fiyatı da 3.96 TL'ye çıktı. Katkılı yakıtların fiyatı 2-3 kuruş daha pahalı. Litre fiyatları illere göre ve rekabet nedeniyle bayiden bayiye değişebiliyor. Zamdan önce benzinli bir aracın 50 litrelik deposu 222 liraya dolarken, zamdan sonra aynı depo 232 liraya, 189 liraya dolan dizel deposu da 198 liraya dolacak. Yani depoda 10 liralık bir artış söz konusu. Zamdan sonra LPG'nin ortalama pompa fiyatı da 2.50'den 2.64'e çıktı.
Posta

Esnaf Sigorta Primini Yüzde 17 Az Ödeyecek 
7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6745 sayılı Kanunla 5510 sayılı kanun Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılan muhtar, esnaf, şirket ortağı, tarımsal faaliyette bulunanlar ile jokeylere 5 puanlık prim indirimi getirdi. Yapılan düzenlemeyle birlikte bu kapsamdaki sigortalılar 1 Ekim itibarıyla başlamak üzere primlerini önceki dönemlere göre yüzde 17 oranında daha az ödeyecekler. Bu düzenlemeyle esnaf odalarının uzun süredir talep ettiği prim indirimi gerçekleşmiş oldu. Bir başka ifadeyle yüzde 30'luk asgari ücret zammından sonra işverenlere sağlanan 5 puanlık indirim Bağ-Kur'lu esnafa da sağlanmış oldu. Bilindiği üzere sigorta primleri asgari ücret artışına göre belirleniyor. Dolayısıyla Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk zam, sigorta primlerini de aynı oranda yükseltmişti. Bağ-Kur sigortalısının 5 puanlık prim indiriminden yararlanması için Hazine tarafından karşılanmayan kısmı yasal süresi içinde ödemesi ve SGK'ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekiyor. Prim borcu olanlar ise bu borçlarını ilgili kanunlara göre taksitlendirmeleri ya da yapılandırmaları halinde bu haktan yararlanabilecek. Bu fırsattan isteğe bağlı prim ödeyenler kapsam dışı. Bu düzenleme ile birlikte asgari kazanç üzerinden prim ödeyen sigortalıların 82 TL, azami kazanç üzerinden prim ödeyenlerin ise 535 TL tutarında prim yükleri hafişetilmiş oldu. Bir başka ifadeyle bugün en düşük Bağ-Kur primi aylık 568 lirayken, 82.35 lira azalışla Ekim'de 486 liraya inecek. Böylece Bağ-Kur'lu esnafın cebinden yıllık 1000 lira daha az sigorta prim parası çıkmış olacak.
Posta

Üretimi Artırmak İçin Bol Taksit Geliyor 
Hükümetin bir süre önce hazırladığı kredi kartına taksit çalışmasında kapsam genişletiliyor. Ekonomiyi canlı tutmaya ve iç piyasaya yönelik tedbirlerde yerli üretim artışına önem veren hükümet, ödeme sistemlerinde tüketimin ülke yararına sonuçlar vermesi için taksit sayısını hangi alanlarda artıracağına yönelik çalışmalar yapıyor. Kredi kartı harcamalarındaki hızlı büyüme nedeniyle iki yıl önce bazı alanlarda (cep telefonu, gıda, restoran gibi) yasak ve kısıtlamalara giden Türkiye, şimdi yeniden bu alanlarda değişikliklere gidecek. Yerli üretimin artmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye sınırları içerisinde üretilen beyaz eşya, mobilya ve diğer dayanıklı tüketim harcamalarına 36 aya kadar kredi kartına taksit çalışması yapılıyor. Bu çalışma çerçevesinde cep telefonu ve benzeri ürünlere 9 aya kadar taksit konusunda alınan kararın halen geçerli olduğu belirtiliyor. Ancak 36 ay taksit konusunda hükümet ile bankalar arasında görüşmeler sürüyor. Netlik kazanmayan nokta, 36 aya çıkarılacak taksit uygulamasında maliyetler taraflar arasında nasıl finanse edilecek. İç tüketimi kısıtlamak ve cari açığın büyümesinin önüne geçmek için kredi kartı ve bireysel tüketici kredilerine getirilen sınırlamalarda gevşemeye gidiliyor. Cep telefonundaki taksitli satış yasağı kaldırılacak, bireysel kredilerin vadeleri 48 aya kadar uzatılacak, kredi kartındaki 9 taksit 12'ye çıkarılacak. Tüketiciler yapılacak düzenleme ile kredi kartlarıyla cep telefonu satın alabilecek. 2014 yılında getirilen tedbirlerle gıda, akaryakıt, cep telefonu ve restoran olmak üzere dört alanda yapılan harcamalarda kredi kartı taksitleri yasaklanmıştı. O dönemden önce 60 aya kadar olan bireysel tüketici (destek ve ihtiyaç kredileri) kredisi vadeleri de 36 ay vade ile sınırlandırılmıştı.
Milliyet

Yaz Saati Devam Edecek Ciddi Tasarruf Sağlanacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek, kış saati uygulamasına geçilmeyecek. enerji ve tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının tüm yıl boyunca uygulanmasıyla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağını belirterek "mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak" açıklamasında bulundu. Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08:00- 17:00 mesai saatleri için yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacak. Bu oran özel sektörün kullandığı 08:30- 17:30 yada 09:00-18:00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında 2.5 milyar liraya kadar ulaşabilecek. son yıllarda sık sık gündeme gelen ancak hayata geçmeyen 'yaz saati uygulamasının kalıcı olması' ile ilgili enerji ve tabii kaynaklar Bakanlığı kapsamlı bir çalışma hazırladı. Bu kapsamda Türkiye'nin gün ışığından en fazla yararlanacağı mesai saatleri ortaya çıkarıldı. çalışmaya göre, Türkiye'nin en doğusu Iğdır ile en batısı İzmir Karaburun arasındaki saat farkı 1 saat 16 dakika. kış saati uygulaması ve yaz saati uygulaması açısından mesai saatleri sırasıyla 08:30 ve 09:00 olarak değerlendirildiğinde, sabah saatlerinde her iki zaman diliminde de karanlık zaman dilimi oluşmuyor. mesai saati 08:00 olarak değerlendirildiğinde sadece ocak ayında yaz saati uygulamasında 20 dakikalık karanlık zaman oluşuyor.
Star

Konut Hesabı Tasarrufları Artıracak 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bankalarda 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' projesi kapsamında mevduat hesabı açarak en az üç yıl düzenli ödeme yapanlar için "Ödeme miktarının en fazla yüzde 20'si yine en fazla 15 bin TL'ye kadar destek sağlanacaktır" dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın'ın katılımıyla gerçekleştirilen 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' toplantısında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bakanlık olarak 'doğum yardımı uygulaması' da başlattıklarını belirterek, "Doğum yardımının kardeşi olarak gördüğümüz bir projemiz daha var. O da 'çeyiz hesabı uygulaması'. Bu proje ile yuva kurmak, evlenmek isteyen gençlerimizin, vatandaşlarımızın destekçisi olmak istedik" dedi. Ailelerin barınma ihtiyaçlarını desteklemek, konut sahibi olmalarını kolaylaştırmak amacıyla projeler geliştirdiklerini kaydeden Kaya 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' projesiyle vatandaşları, gençleri tasarruf yapmaya, geleceklerini planlamaya teşvik ettiklerini kaydetti. Kaya "26 Ağustos 2016 tarihinde başlayan Konut Hesabı projesi kapsamında açılan hesap sayısı bugün itibariyle bini geçmiş durumda" dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek BES'e katılım reformuyla 10 yıl içinde 100 milyar liralık birikim sağlanacağını söyledi. TBB Başkanı Aydın ise projenin devlet kaynaklarının güçlendirilmesi için ciddi kaynaklar sağlayacağını ümit ettiğini belirterek "Türkiye'nin büyümesine olumlu katkıda bulunacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
Star

Devlet Ne Ektirirse Çiftçi Onu Biçecek 
İlk kez 2009 yılında açıklanan ancak uygulamaya geçirilmeyen Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli, raftan indirildi. Havza bazlı destek modelinde, nerelerde hangi ürünlerin yetiştirileceği ve hangi oranda destekleneceği, tohumlar tarlaya atılmadan açıklanacak. Çiftçi buna göre üretim kararı verecek. İhtiyaç olan ürünler ekilecek ve üretici pazar sorunu yaşamayacak. Hayvancılıkta da aynı model uygulanacak. Bazı bölgeler besi, bazı bölgeler süt üretim merkezi olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımsal desteklerde "havza bazlı destek modeli" çalışmalarını tamamlayarak kamuoyuna açıklama noktasına geldiklerini bildirdi. Çelik, "Yeni destek modelimiz, 941 bitkisel üretimde havza modelidir. Tüm ayrıntılar hesaplanarak, neyin, nerede ekileceği belirlenmiştir ve üreticimiz bu çerçevede desteğini alacaktır" dedi. Türkiye'de 941 havza bulunduğunu belirten Çelik, bu çerçevede çiftçinin ekimini, bakanlığın destekleri ölçüsünde yapacağını söyledi. Çalışma kapsamında, ülkenin ihracat, ithalat kalemlerini, ihtiyaçlarını ve arazi özelliklerini belirlediklerini kaydeden Çelik, nerede, ne kadar ürün ekileceğini tespit ettiklerini vurguladı. Böylece ihtiyaç olan ürünün ekileceğini ve üreticinin pazar sorunu yaşamayacağını dile getiren Çelik, "Tüm ayrıntılar hesaplanarak, neyin, nerede ekileceği belirlenmiştir ve üreticimiz bu çerçevede desteğini alacaktır" dedi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

İhraç 
MHP Merkez Disiplin Kurulu (MDK) dün yaptığı toplantının ardından MHP genel başkan adaylarından Meral Akşener'in partiden ihraç edildiğini duyurdu. MDK Başkanı Halil Öztürk, "Gizli oylama Akşener'in parti üyeliğinden 'kesin çıkarma' cezası ile cezalandırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir" dedi. İhraç kararına neden olan suçlamaların başında, "Parti birlik ve beraberliğine zarar verme, parti yönetiminin aldığı kararlara uymama, genel başkan ve parti yöneticilerinin manevi şahsiyetlerini rencide etme, üyelik haklarını kötüye kullanma" iddiaları yer alıyor. Disiplin dosyasına Akşener'in"MHP'ye genel başkan olmasın, faili meçhullerin sorumlusu odur diyorlar. Ne derseniz deyin hepsi kabulümdür", "Başparalel Bahçeli'dir", "Abbas yolcu", "Yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini yeni baştan rehber edinerek", "Ben başbakan olacağım" sözleri de girdi. Dosyada 'Akşener'in paralel yapı tarafından desteklendiğine dair iddialar' da yer aldı. Genel Merkez'in kurultay sürecinde hazırladığı 'Oyunu Neden Bozacağız' başlıklı kitapta, Akşener'in "İçişleri Bakanı olması için dönemin Başbakanı Tansu Çiller'e, bir dönem Gülen cemaatinin sağ kolu olan Nurettin Veren tarafından önerildiği" iddiası yer almıştı. Kararı yargıya taşıyacağını söyleyen Akşener, yazılı açıklamasında da özetle "Şahısımın ihraç edilmesi eylemi nazarımda yok hükmündedir. Meşruluğu tartışmalı bir yönetimin aldığı kararın Türk milletinin vicdanında bir karşılığı yoktur" dedi.
Hürriyet

Hata Yapın Ama Hainlik Yapmayın 
Başbakan Binali Yıldırım, valilere uyarılarda bulunarak, "Milletin işini yaparken şu işe takılmayın şu hatayı yaptım diye düşünmeyin. Hata yapın ama hainlik yapmayın" dedi. Kamuda ciddi bir tasfiye yapıldığını hatırlatan Yıldırım, her ilde kriz merkezi oluşturulacağını, kendisine haksızlık yapıldığı kanaati olanların bu merkezlere başvuracağını belirtti. HDP'ye de yüklenen Yıldırım, "Mahkeme çağırırsa tıpış tıpış gelecek ifadesini verecek, yağma yok" dedi. Başbakan Yıldırım, dün Vilayetler Evi'ndeki Valiler toplantısına katıldı. Valilere talimat veren ve zaman zaman da sitem eden Yıldırım, şunları söyledi: Ankara'dan gördüğümüzün sizin gördüğünüz ile aynı olmadığını biliyoruz. Ankara ve Anadolu'nun olaylara bakışındaki uyumsuzluğun ortadan kalkması lazım. Ankara'da bazı şeyler yazılıyor çiziliyor, talimat alınıyor düşünüyoruz ki her şey çiçek gibi gidiyor öyle olmadığını görüyoruz. Ankara'yı sorumlu tutmak da haksızlık olur. Ankara'nın merkez teşkilatlarının, sahada ne oluyor ne bitiyor izlemesi lazım. Ankara sizinle iletişim halinde siz de Ankara ile iletişim halinde olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözü doğru; 'Tatbik eden; icra eden, karar verenden daima daha kuwetlidir'. Sahada uygulama hiçbir zaman plan projeyle aynı olmaz. Memur uygulama yaparken çekingen davranıyor. Memleket, millet işini yaparken şekil usul hatası yapabilirsiniz. Kendi menfaatinize iş yaparken de sonuna kadar korkun. Milletin işini yaparken şu işe takılmayın şu hata yaptım diye düşünmeyin. Sahadaki hiçbir iş şekil ve usul hatası olmadan yapılmaz. Uygulama içinden gelen biriyim; her şeyi dört dörtlük yaparsanız işi yapamazsınız. İş mi yapacağız yoksa mevzuatı mı kollayacağız. Milletin menfaati ise mesele, hata yapın, hainlik yapmayın. Hata yapmaya alan var hainliğe asla alan yok. İllerinizde törenler oluyor. Temel atma töreni etkinlikler, bunlarda da seçici olun. Etkinliğe gittin mi sistem duruyor. Herkes orada peşinize takılıyor, devlet paydos ediyor. Gidin ama amirleriniz daire müdürlerine, 'gelmeyin, işinize bakın' deyin. 'Vali bey beni de görsün' diye gidiyorlar. Dükkan kapanıyor tezgah kapanıyor. Milletin işi ne zaman görülecek? Gidin ama herkes de peşinizden gelmesin, dükkan açık olsun.
Milliyet

'Rızamız Olmadan Hiçbir Senaryo Devreye Giremez' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Valileri kabul toplantısında TSK'nın IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'a yönelik düzenlediği 'Fırat Kalkanı' harekâtıyla ilgili olarak "İş buraya gelmeseydi, Suriye şu anda çok farklı konumda olacaktı. Cerablus operasyonunun başarısı Suriye'deki tüm dengeleri alt üst etti. Türkiye'nin Suriye operasyonlarının hiç unutulmayan bir şekilde hızlı ilerlemesi. Dünya kamuoyunun bölgeye bakışını değiştirdi. Bundan sonra Türkiye'nin rızasının olmadığı hiçbir senaryonun devreye sokulması mümkün değildir" dedi. Erdoğan'ın valilere uyarlar da yaptığı konuşmasından satır başları şöyle: "Valilik bir icraat makamıdır. Hayat haftanın yedi günü, 365 gün kesintisiz sürdüğüne göre valiliklerimizin hizmetleri de aynı esasa göre yürütülmesi gerekir. Sizler, devleti temsil ediyorsunuz ama sabah 9, akşam 6 mesaisi yapan o klasik devlet memuru anlayışıyla asla çalışamazsınız. Şu milletvekilleri, şu bakanlar şöyle diyor. Katiyen, bu tür sıkıştırmalar varsa, içişleri bakanımız burada, başbakanımız, ben 24 saat telefonlarım açıktır. Aynı şeyi de sizden istiyorum. Ben bir valiyi aradığım zaman gece 1'de, 2'de, 3'te ararım. 'Bu saatte de aranır mı?' Bunu hiçbir valimin dememesi gerekir. Valinin görevi sabah 9 akşam 6 değil, 24 saat. Aksi takdirde kabile olarak yaşarız." "Benim şu tavsiyem; sizlerden memurları açığa alma noktasında bir yarışa girmenizi istemiyorum. Sadece adil davranmanızı istiyorum. Çünkü bizim değerlerimizde zulüm yoktur. Adil davranalım, zulüm edenleri alalım. Onları yerinden almak zaten adil davranmaktır. Almazsak zulme devam olur" "15 Temmuz'dan sonra açık ve net gördük, yaşadık. Tek fert kalıncaya kadar, şahsım için söylüyorum, bu mücadeleyi sürdüreceğim. Çünkü ta belediye başkanlığımdan bu yana tanıdığım bu örgüt, ne yazık ki bizlere ihanet etmiştir. Vatana ihanet etmiştir. 15 Temmuz darbesi, 60 darbesinden, 80 darbesinden çok daha büyük dönüm noktasıdır. Diğer darbelerde milletimiz karşısındaki gücün kim olduğunu bildiği için gardını alma imkanına sahipti. FETÖ ile 40 yıl boyunca yavaş yavaş milletin kanına girerek, kanını emerek büyümüş, inancını istismar ederek sinsice her tarafa yayılmıştır."
Vatan

DÜNYA 

Almanya İle İncirlik Krizi Bitti 
Türkiye, Almanya Federal Meclisi Savunma Komisyonu üyesi milletvekillerinin, IŞİD ile uluslararası mücadeleye destek amacıyla İncirlik Üssü'nde görevlendirilen Alman askerlerini ziyaret etmesine izin verdi. Türkiye, 2 Haziran'da Federal Meclis'in 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" olarak kabul etmesinden sonra, Alman milletvekillerinin üssü ziyaret izin için yaptıkları başvuruyu reddetmiş, iki ülke arasında kriz çıkmıştı. İzinle birlikte, Komisyon üyeleri 4 Ekim'de İncirlik Üssü'ndeki askerleri ziyaret edebilecek. Çok sayıda Alman milletvekilinin Savunma Komisyonu'nun ekim ayındaki ziyaretinden sonra İncirlik'i ziyaret etmek istediği de belirtildi. Ayrıca Almanya'nın İncirlik Üssü'nde bulunan 300 kadar askeri ve ailelerinin kullanımı için 400 kişilik misafirhane, hangar, kolaylık tesisleri ve mobil komuta merkezi yapımına ilişkin anlaşmanın da kısa sürede imzalanması bekleniyor. Alman Savunma Bakanlığı, bu hafta İncirlik'e yapacağı yatırımlar için 58 milyon Euro ayırdığını duyurmuştu. Türkiye'nin İncirlik ziyaretine izin vermesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşama aşamasına girmesinin bir sinyali olarak görüldü. Alman hükümetinin, Türkiye'nin talebine uygun olarak Federal Meclis'in kabul ettiği "Ermeni soykırımı" kararının yasal bağlayıcılığı olmadığını açıklamasının gerginliğin azalmasında rol oynadığı belirtiliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Çin'deki G-20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmenin ardından "önümüzdeki günlerde ziyaret izniyle ilgili olumlu haberler beklediğini" söylemişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün Ankara'da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İncirlik'i ziyaret için gerekli izni vermemiştik. Bunun da sebebi belliydi. Mecliste sözde soykırım ile ilgili aldıkları karardan dolayı bu izni vermedik. Ve bu izni verebilmemiz için Almanya için ortaya koyduğumuz şart da belliydi. Almanya da bu şartı yerine getirdi Bu anlamda Almanya bizim beklentimizi karşıladı. 'Biz istediğimizi yaparız, istediğimizi de alırız' anlayışının Türkiye için geçerli olmadığını da gördüler. Yani Türkiye'ye istedikleri gibi muamele edemeyeceklerini de anlamış oldular. Türkiye'ye yönelik olumlu adım atan herkese biz de adım atarız. Adam gibi davranan herkese biz de olumlu bakarız. Aksi yönde düşüncesi olana da gerekli cevabı veririz."
Hürriyet

Danimarka'da Irka Göre Sınıf! 
Danimarka'nın ikinci büyük kenti Aarhus'ta Langkaer Gymnasium adında bir lise, ülkede ilk kez ırk ayrımının uygulandığı sınıflar oluşturdu. Ülkede tepki çeken bu uygulamanın, etnik Danimarkalı öğrencileri okulda tutmak amacı taşıdığı öne sürüldü. Uluslararası Irkçılığa Karşı SOS örgütü Danimarka başkanı Jette Möller, insanları beyaz ya da siyah Danimarkalı gibi ayıklamanın ayrımcılık ve ırkçılık olduğunu belirterek büyük tepki gösterdi. İnsan Hakları Enstitüsü hukukçusu Nanna Krusaa ile İnsan Hakları davaları uzmanı avukat Niels-Erik Hansen, ise durumun kanunsuz bir davranış olduğunu söylediler. Lise'nin rektörü Yago Bundgaard, cinsiyete göre sınıf ayarlaması yapılabildiğine dikkat çekerek, konuyla ilgili hukuki bir sıkıntı olmadığını ve lise kuralları genelgesinde belirtilen sınıf ve ekipleri oluşturma görev hakkının rektörde olduğu olgusuna göre hareket ettiğini söyledi.
Milliyet

Somalili Mülteci Başkan Adayı Oldu 
Somali'den göç eden, ve 1990 yılından itibaren Finlandiya'da yaşayan Fadumo Dayib isimli bir mülteci Somali'de ekim ayında düzenlenecek devlet başkanlığı seçimleri için adaylığını koydu. Ailesinin iç savaş sırasında elindeki her şeyi satarak 18 yaşındaylen Avrupa'ya gönderdiği Dayib, yıllar sonra ülkesine dönerek devlet başkanı olmak, yolsuzluk ve çatışmaların önüne geçmek istiyor. Ülkedeki devlet başkanlığı görevi için şu ana kadar 18 kişi adaylığını açıkladı. Dayib, Finlandiya'da aldığı iyi eğitim sayesinde ülkede halk sağlığı uzmanı olarak görev yapıyordu.
Milliyet

Putın, Obama'dan Daha İyi 
ABD'de Cumhuriyetçi Başkan adayı Donald Trump ve Demokratlar'ın adayı Hilary Clinton, New York'ta Ulusal Güvenlik forumunda muharip askerlerin sorularını yanıtladı. Oturumun gündemini belirleyen Trump'ın Rus lider Putin'le ilgili sözleri oldu. Cumhuriyetçi aday, Putin'in ABD Başkanı Obama'dan çok daha iyi bir lider olduğunu ve seçimleri kazanırsa iyi ilişkiler kuracaklarını belirtti. Aynı forumda Trump'tan kısa bir süre önce konuşan Clinton'a ise e-mail skandalı hakkında 'yerinde başkası olsaydı hapisteydi' hatırlatması yapıldı. Kulaklıktan profesyonel destek alan Clinton, 2002'de Senato'daki oylamada Irak savaşına verdiği desteği de 'hata' olarak niteledi. Öte yandan Wiki- Leaks kurucusu Julian Assange, Fox News'de, Demokratlar'ın adayının elektronik posta skandalıyla ilgili kendini savunurken yalan söylediğini ve yakında yeni dosyalar yayınlayacaklarını söyledi.
Star
 
Hillary'nin 5 Kâbusu 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, ABD'de 8 Kasım'da gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adına yarışmaya hazırlanan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın başkanlık hayallerini suya düşürebilecek 5 senaryo hazırladı: Clinton'ın anketlerdeki performansı ile ABD ekonomisinin gidişatı arasında doğru orantlı bir bağ var. Dolayısıyla olası bir ekonomik kriz, Clinton'a yarışı kaybettirebilir. Clinton'ın seçim hesaplarını zora sokacak bir diğer gelişme ise, ABD topraklarını hedef alacak bir terör saldırısı olabilir. Clinton'ın Cumhuriyetçi Parti'li rakibi Donald Trump'ın terör kartını lehine kullanabileceği düşünülüyor. Clinton, Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kişisel e-posta adresinden yapması nedeniyle hakkında açılan federal soruşturmada aklansa da, e-postaların içeriğinin basına sızması ihtimali, eski first lady'nin siyasi kariyerini hala tehdit ediyor. Bunun yanı sıra sızıntı sitesi Wikileaks, Demokrat Parti'nin bilgisayar sisteminden sızdırılan belgeler arasında Clinton'la ilgili olanları yakında kamuoyuyla paylaşacağını duyurmuştu.
Vatan

SPOR 

Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda muhteşem bir başlangıç yaptık. Halterde kadınlar 41 kiloda mücadele eden Nazmiye Muratlı, Olimpiyat Şampiyonu oldu. 104 kilo kaldıran Nazmiye altın madalyasını; Paralimpik ve Dünya Rekorları'nı kırarak taçlandırdı. Nazmiye ilk hakkında 102, ikinci hakkında 104 kiloyu kaldırdı. Bu başarısıyla altın madalyayı garantileyen Nazmiye son hakkında 106 kiloyu denedi, ancak başarılı olamadı. Nazmiye Muratlı; Londra 2012'de de altın madalya kazanmıştı. İkinci sevindirici haber Ecem Taşın'dan geldi. Kadınlar 48 kiloda mücadele eden milli judocumuz, Tayvanlı rakibi Kai-Lin Lee'yi 10-2 yenerek bronz madalyaya uzandı. Atletizmde ise 5 bin metrede mücadele eden Hasan Hüseyin Kaçar dördüncü oldu. Mehmet Tunç da uzun atlamada 8'incilikte kaldı. Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımız ise grubundaki ilk maçında Japonya'yı 65-49 mağlup etti.
Posta

Gökhan Gönül, 9 sezon formasını giydiği Fenerbahçe'den 1 Temmuz 2016'da Beşiktaş'a transfer olmuştu. Fenerbahçe yönetimi, "Sözleşmesi bitmeden, Beşiktaş ile görüştü, bizden çok para istedi" diyerek oyuncuyu suçlamıştı. Gökhan Gönül iki ay sonra ilk kez konuştu. Tecrübeli sağ bek, "Sözleşmem devam ederken başka kulüple görüşecek kadar karakter yoksunu değilim. Fenerbahçe'den aldığımdan daha az paraya Beşiktaş'a geldiğimi de herkes biliyor. Eleştiriye evet ama küfür ve hakarete dayanamıyorum" dedi. Gökhan şunları söyledi: "Fenerbahçe'de mutluydum, burada da mutluyum. Aklı selim insanlar belki beni Kadıköy'deki maçta tribüne çağıracak. Davet olursa, gider onları selamlarım. Bunları aşmamız gerek."
Posta

İşadamı John Malone'un sahibi olduğu ABD merkezli medya şirketi Liberty Media, dünyanın en önemli motor sporları organizasyonları arasında yer alan Formula 1'i satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Liberty, anlaşma kapsamında Formula 1'e 4.4 milyar dolar öz kaynak yatırımında bulunacak ve 4.1 milyar dolarlık borcu üstlenecek. Şirketin ilk olarak F1'in büyük hissedarı İngiliz şirketi CVC Capital'den yüzde 18.7'lik payı satın aldığı bildirildi. Anlaşmanın tüm koşullarının yerine getirilmesi halinde toplam değerinin 8 milyar doları bulması ve satışın 2017'nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Formula 1'i 40 yıldır yöneten 85 yaşındaki Bernie Ecclestone ise bundan sonraki süreçte organizasyonun CEO'su olarak görev yapacak. Başkanlık görevine ise 21st Century Fox'un asbaşkanı Chase Carey getirilecek.
Star

Galatasaray Teknik Direktörü Riekerink, son günlerdeki Fatih Terim söylentilerinden rahatsız olmadığını söyledi. Hollandalı hoca basın toplantısındaki sorulara şöyle karşılık verdi: "Bunu bir kez açıklayacağım ve bir daha konuşmayacağım. Terim federasyon ile 5+2 yıllık bir sözleşme yaptı. Uzun vadeli bir proje içinde. Fatih Terim'in Milli Takım'ı Dünya Kupası'na taşıyacak tecrübesi ve karizması var." "G.Saray'da 13 kupa kazanan hocadan bahsediyoruz, Galatasaray için ve Türk futbolu için de yaptıkları ortada.Kendisine büyük bir saygım var. Selçuk ve Hakan Balta milli takıma alınmadı ama bundan sonra seçilmeyecekleri anlamına gelmez. En iyi cevap sahada verilir." Hollandalı hoca, Kayseri'de galibiyet hedeflediklerini de söylerken "Şampiyonluk istiyoruz. İlk iki haftada oyunsal olarak farklılıklar var. Takım içerisinde ambiyans, birliktelik güzel" dedi. Riekerink "Serdar için mutluyum. 2 milli maç oynadı. Daha iyi duruma gelecektir. Sneijder sezona çok iyi başladı. Milli maçta gol attı, Galatasaray için de atmaya başlayacak. Sigthorsson ve Podolski sakat. Kafamdaki Sinan tek forvette oynayamaz. Josue opsiyon oldu ama verim vermedi. Bruma'yı forvete çektik ve iyi performans aldık. Selçuk iyi oynuyor. Orta sahamız geçen yıldan iyi. Sağ bek için Linnes ve Cavanda var. De Jong şu anda hazır durumda" diye konuştu.
Star

Lige verilen milli arada hem F.Bahçe'nin hem de oyuncuların genel analizini yapma fırsatı bulan Dick Advocaat, değişim için düğmeye bastı. Futbolcu profilleri çıkartarak takıma oynatmayı düşündüğü sistemin de hazırlığını yapan Hollandalı, geleceğin takımını kafasında şekillendirme başladı. Tecrübeli çalıştırıcının bu çerçevede kadroda düşünmediği ya da banko oynatacağı isimleri belirlediği öğrenilirken, takımda düşünmediği oyuncuları da netleştirdiği kaydedildi. Hafta başında UEFA Avrupa Ligi'nde kullanacağı listeyi yönetime ileten Advocaat, 22 kişilik kadroya dahil etmediği Aatif Chahechouhe'yu taca atmış durumda. Faslı oyuncu için "O bölgede çok oyuncum var. 3 kulvarda da boy göstereceğiz ancak Aatif'a ihtiyaç duyacağımızı sanmıyorum" yorumunu yapan hoca, yönetime oyuncunun takımdan gönderilebileceğini de rapor etti. 68 yaşındaki teknik direktörden gelen bu talep üzerine harekete geçen yöneticiler durumu Aatif'a da iletti. Sarı-lacivertlilerin yaz dönemindeki ilk transferi olan Faslı hücumcu devre arasında başka bir kulübe kiralanacak. Bu transfer ocak ayında gerçekleşmemesi durumunda ise yazın yollar kesin olarak ayrılacak.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme