13 Eylül 2016 Salı

13.09.2016 Genel Gündem13.09.2016

GÜNDEM
  
'Hudut Kartalları' Sınırda Saf Tuttu
Hakkâri'nin Çukurca İlçesi'nin Kuzey Irak'a sıfır noktasında bulunan 2. Hudut Tugayı'na bağlı Hantepe ve Kaletepe üs bölgesinde Mehmetçik, komutanlarıyla birlikte Kurban Bayramı'nı kutladı. 13 gün önce PKK'lı teröristlerle göğüs göğüse yaşanan çatışmalarda 11 şehit verilen ve ardından başlatılan operasyonlarla 188 PKK'lı teröristin öldürüldüğü 'kartal yuvası'nı andıran üs bölgesinde bayram namazı arazide kılınarak kurbanlar kesilip dua edildi. 2154 rakımlı üs bölgesinde konuşlanan Hudut Kartalları, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Ersay ile yeni oluşturulan üs bölgesinde toprağın üzerine serdikleri branda ve uyku tulumları üzerinde bayram namazını kıldı. Tuğgeneral Ersay, kucaklaşıp bayramlaştığı askerlere vatan toprağının her karışının kutsal olduğunu söyledi. Tekbirlerle kurban kesen Mehmetçikler ve komutanlar, tek tek bayramlaştı. Mehmetçiklere hazırlanan bayram şekerleri ve baklavalar ikram edildi.
Haber Türk

Bayramlaş
mayı Kana Bulayacaklardı!

Kanlı terör örgütü, Kurban Bayramı'nın ilk günü Van kent merkezinde bomba yüklü aracı infilak ettirdi. Patlama saat 10.50'de halkın bayram sevincini yaşadığı kentin en merkezi yeri olan Beşyol Mevkii'nde meydana geldi. Van Valiliği'ne 200 metre uzaklıkta, işyerlerinin yoğun olduğu ve Ak Parti il binasının da bulunduğu yerdeki kulakları sağır eden patlamayla birlikte, ortalık savaş alanına döndü. Van Valisi İbrahim Taşyapan, bombalı saldırıda, 4'ü polis, 4'ü İran vatandaşı, 53 kişinin yaralandığını açıkladı. Vali Taşyapan, şu bilgileri verdi: "Polis noktasının dış tarafında bomba yüklü araç park ettikten 10 saniye sonra patlatıldı. Ve bu gördüğünüz manzara ortaya çıktı. Araç panelvan tipi minibüs. Burası Beşyol meydanın en işlek yerlerinden birisi. Bayramın birinci günü ve buraların kapalı olması nedeniyle belki de yaralı sayısını azaltmış durumunda." AK Parti Van İl Başkanı Zahir Sağanda da, bir aracın partilerinin il binasının bulunduğu sokağa girdiğini, teröristin beton bariyerlerin bulunduğu noktayı aşamayacağını anlayınca patlamayı gerçekleştirdiğini söyledi ve ekledi: "Muhtemeldir ki bunlar bugün partimizde bayramlaşma olacağını ve daha çok can kaybı olmasını düşünerek bu şiddetli patlamayı gerçekleştirdiler. Birkaç gün önce de partimize yönelik bir saldırı olmuştu. Kutsalı olmayan bu terör örgütlerinin aziz Kurban Bayramı'nda böyle bir saldırı gerçekleştirmiş olması kabul edilemez." AK Parti Milletvekili Beşir Atalay ise şunları söyledi: "Burası Van'ın merkezidir. Beşyol kavşağı önemli bir merkezdir. Demokrasi nöbetleri de orada yapılmıştır. Ama hamdolsun bizim bayramlaşmamız yoktu, yarın programımız. Ama orada polis noktası vardır, önemli bir nokta. Tabii bir hedef de orası."
Vatan

Belediyede Üst Seviye Hizmet Görülecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Muş'u ziyaret etti. Bayram namazını Lale Camisi'nde kılan Soylu, çıkışta şu mesajları verdi: "(28 belediyede) Görevlendirilen arkadaşlarımız, kaymakamlarımız ve oradaki yetkililer her birisi çok başarılı bir şekilde yönetim ortaya koyacaktır. Hatta bu sabah geldiğimizde onlarla yaptığımız müzakerede belediyelerin eksiklikleri ve aksaklıkları, onlara neler yapılması gerektiğini konuştuk. Hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Hizmetler en üst seviyede görülecektir. Halkın kaynakları, milletimize ve halka aktarılacaktır. Özellikle dost ve müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri, bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir. Verilen oy demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde işlevselliğini ortaya koyuyorsa, bir karşılığı söz konusudur. Seçilmişlik hukukun ve demokrasinin gasbı anlamına gelmez. Eğer bunu yapmıyorsanız, hukuk ve mahkemeler devreye girer. Hukukun içerisinde kalmak ve demokrasi içerisinde hak etmek esastır."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 126,9319-127,0263
ABD Doları 2,9331-2,9340/Euro 3,3047-3,3071/İngiliz Sterlini 3,9201-3,9245


Gelin İşinizi Birlikte Kuralım
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bayram sonrası çok yoğun bir çalışma temposuna gireceklerini belirterek, Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik cazibe merkezlerinin bu yoğunluğun temelini oluşturacağını belirtti. Elvan Hürriyet'e verdiği röportajda cazibe merkezlerinde gençler için de kapsamlı bir projenin yer aldığını ifade etti. Elvan, şöyle devam etti: "Kamuya ait kullanılmayan, harabeye dönmüş terk edilmiş binaları, hangarları, kömür depolarını alacağız restore edeceğiz. Buraları girişimci destekleme merkezlerine dönüştüreceğiz. Bir üniversite öğrencisi veye mezunu bu merkeze gelecek ve 'Ben kendi işimi kurmak istiyorum' diyecek. Biz o genci girişimcilik kursuna alacağız. Hangi alanda çalışmak istiyorsa ona masasını bilgisayarını, gerekli tesisatını sağlayacağız. Şirketin kuruluşunu dahi bizim avukatlarımız, gümrükle ilgili uzmanlarımız, ihracatla ilgili uzmanlarımız yürütecek. Her alanda uzman elemanlar olacak. Muhasebe işlerini de bizim ekiplerimiz yürütecek." Gençleri İstanbul ve Ankara'dan tecrübeli isimlerle de buluşturacaklarını belirten Elvan, bu merkezlerin Kars, Erzurum, Elazığ, Malatya Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Van'da faaliyet göstereceğini belirtti. Bu merkezlerden birinin sadece kadın girişimcileri kabul edeceğini ifade eden Elvan, "Her girişimci merkezinde 100 kişi hedefliyoruz. 100 kişiden 10'unun şirketi hayata devam etse, müthiş başarı" ifadelerini kullandı. Cazibe merkezleri programının bir diğer önemli ayağının fabrika taşıma olduğunu söyleyen Elvan şunları söyledi: "Emek yoğun sektörlerde İstanbul'da, İzmir'de fabrikası olup rekabet gücünü kaybetmeye başlamış firmalarımıza alternatif sunuyoruz. Eğer rekabet edemiyorsan, getir fabrikanı Güneydoğu'ya kur, 1 milyon TL destek verelim diyoruz. Fabrika için ayrıca 6. bölge teşvikleri vereceğiz. Normalda mevcut işletmelere teşvik uygulamıyoruz, yeni yatırımlara veriyoruz. Ama 10-15 yıllık bir konfeksiyon fabrikası güneydoğuya taşındığında en üst düzey teşviklerden faydalanabilecek."
Hürriyet

3. Havalimanına Metro İçin Düğmeye Basıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 içinde açılışı planlanan üçüncü havalimanına yetiştirilmesi amacıyla Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi işlerinin 2016 yatırım programına alınmasına yönelik Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Kararı için Kalkınma Bakanlığı'na başvurduklarını belirterek, "YPK Kararı alındığı takdirde hattın ihale işlemlerine başlanılacak" dedi. İstanbul'un yeni havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olacağına dikkati çeken Arslan, 2018'in ilk çeyreğinde, 90 milyon yolcuya hitap eden ilk etabın açılarak, dünyanın hizmetine sunulacağını belirtti. Arslan, 1 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe konulan "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname"nin 15. maddesi çerçevesinde 2014 yılı Yatırım Programı'na alınan "3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje" işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı- Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin projenin, ÇED Belgesi ve fizibilite etüdü işlerinin tamamlandığını söyledi. Söz konusu hattın yapımının Bakanlıkça üstlenilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın 1 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Arslan, "2018 yılı içinde açılışı planlanan İstanbul Yeni Havalimanı Projesine yetiştirilmesi amacıyla yaklaşık 4 milyar 816 milyon 744 bin 896 lira yatırım bedelli Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi inşaat, elektro mekanik ve araç alımı işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Kalkınma Bakanlığına gönderilen yazımızla YPK Kararı alınmasını talep ettik. YPK kararı alındığı takdirde ihale işlemlerine başlanılacak" diye konuştu.
Hürriyet

Toki'nin 2023 Hedefi: En Az 500 Bin Konut
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, sosyal konutta kâr etmediklerini belirterek, "Diyelim ki 3+1 daireyi 150 bin liraya satıyoruz. Bu daireyi hemen 250 bin liraya satacak olanlar, kurada isimleri çıktığı zaman piyangodan para çıkmış gibi seviniyorlar. İstanbul ölçeğinde düşününce bu sosyal konut anlamına gelmiyor. Bunlarla ilgili farklı çalışmalarımız var" dedi. Turan, AA'ya yaptığı açıklamada, TOKİ'nin projelerinde en çok prim yapan il ve ilçelere ilişkin, "Konya Yazır bölgesinde 52 konutumuz kalmıştı. 52 konuta 5 bine yakın müracaat oldu. Sivas'ta 300 küsur konut koyduk, 12 bine yakın müracaat oldu. Erzurum'da bile nüfus artışı olan bir vilayet olmamasına rağmen hemen hemen 3 katı talep gördü. Bir yerde talep çoksa çok kazandırıyor demektir. Türkiye'de 81 vilayet varsa 70-75'inde vatandaşa ne arz etsek, onun 20 katına kadar talep gören bir modelden bahsediyoruz" ifadelerini kullandı. TOKİ'nin 2016 hedefinin 60 bin konut olduğunu bildiren Turan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimine rağmen yıl sonunda 64 bin rakamına erişeceklerini, böylece rekor kırmış olacaklarını söyledi. Turan, "Gelecek yıl 65-70 bin konut üretme hedefimiz var. Bunlar sosyal konut İştirak şirketlerimizin yaptığını saymıyorum. 2019 yılına kadar 260 bin konut hedefimiz var. 2023 hedefimiz de, yani 7-8 yıl içinde asgari 500 bin konut inşa edeceğiz" ifadelerini kullandı. TOKİ'nin sosyal konutta kâr etmediğini vurgulayan Turan, "Diyelim ki 3+1 daireyi 150 bin liraya satıyoruz. Bu daireyi hemen 250 bin liraya satacak olanlar, kurada isimleri çıktığı zaman piyangodan para çıkmış gibi seviniyorlar. Devir hakkı olmamasına rağmen borcunun tamamını kapatıyor. Çünkü borçlu durumdayken devir hakkı yok. Borcunu kapatıp 250 bin liraya satacak değerli yerler var. Biz bunları yüksek bedelle çıksak 'siz kâr amaçlı mı bunu yapıyorsunuz?' diye soruyorlar" şeklinde konuştu. Turan, İstanbul'da 250 bin liraya kâr etmeden daire sattıklarını belirterek, "1500 daireyi koyuyoruz. 100 bin kişi müracaat ediyor. 1500 kişiye daire çıkıyor. Daireyi 250 bin liraya alıyorsunuz, kuranızı çektiğiniz gün 350-400 bin liraya satıyorsunuz. Böyle bir hak olabilir mi? Bu sosyal konut mudur? İstanbul ölçeğinde düşününce bu sosyal konut anlamına gelmiyor. Bunlarla ilgili farklı çalışmalarımız var" dedi.
Milliyet

Avrasya Tüneli İçin Geri Sayım
Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak Avrasya Tüneli'nin çalışmaları tam gaz devam ediyor. Tünel, 20 Aralık'ta açılacak. Yüzde 89'u tamamlanan tünel, bittiğinde, kara tünelleriyle birlikte 5.4 kilometre olacak. Tünelin en derin noktası ise eksi 106.4 metre. Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre, denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği ise 62 metre olacak. Tünel tür afet senaryoları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Tünel, ana Marmara fayında oluşabilecek 7.5 büyüklüğünde bir depreme göre inşa edilirken, Boğaz'ın altındaki sistem, İstanbul'da 500 yılda bir görülebilecek en büyük depremde bile hasarsız hizmete devam edebilecek, 2 bin 500 yılda bir meydana gelme olasılığı olan depremdeyse küçük bakımlarla hizmete açılabilecek. Tünelde kaza ve patlama gibi acil durumlarda her 200 metrede bir sığınma odaları bulunacak. Tehlike anında odalara giren yolcular, gaz ve dumandan etkilenmeyerek tahliye merdivenleriyle alt ve üst bölümlere geçecek. Havalandırma sistemindeki gelişmiş jet fanlar, içeriye sürekli temiz hava sağlayacak. Elektrik enerjisi hem Asya, hem de Avrupa yakasından sağlanacak. Her iki yakada da elektrik kesintisi yaşanırsa, devreye giren güçlü jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı sistemleri, aksama yaşanmamasını sağlayacak.
Milliyet

Sağlıkta Bayram Müjdesi: 15 Bin Personel Alınacak
Sağlıkta büyük devrim kapıda Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık personeli alımlarına ilişkin ilk atamanın eylül ayı içerisinde yapılacağını belirterek, "6 bine yakını hemen ilan ediyoruz, 6 bine yakın da yılın sonuna kadar atamayı planlıyoruz. Bu yıl sonuna kadar, 15 bini geçecek bir alım yapacağız" dedi. Akdağ, "4 bin 500 kişilik bir kadroda Maliye Bakanlığı'ndan vize bekliyoruz. Oradan da vize gelince ekim ya da kasım ayında ilana çıkacağız" ifadelerini kullandı. Çeşitli alanlarda sağlık çalışanı alımı yapacaklarını belirten Akdağ, "En çok hemşire alımı yapıyoruz ancak bunun yanında ebe, fizyoterapist, psikolog ve teknisyen alımı da yapacağız" dedi. Ekim ve aralık aylarında ise 2 bin 600 doktor alınacağını ifade eden Akdağ, 2 bin kişilik ilave kadro için de Maliye Bakanlığı'na yazı yazdıklarını söyledi. FETÖ'NÜN darbe girişimine ilişkin, kamuda görevden almalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, açığa alınan sağlık personelinin bir kısmının ihracının KHK ile yapıldığını anımsattı. Açığa alınan personelle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda ise bir kısmının görevine iade edildiğini belirten Akdağ, söyle konuştu: "4 bin kişilik bir grubun incelemeleri devam ediyor. Bunun dışında da henüz açığa almadığımız 3 bine yakın da incelemeleri devam eden bir grup var."
Akşam

Yerli Uydumuzu Uzaya Kendimiz Fırlatacağız
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de Türkiye'de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var" dedi. Özlü, şu bilgileri verdi: "Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası 2016-2023'ün takibi ve sektör paydaşları arasında eşgüdümü sağlaması için Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına yönelik çalışmaların başlatılması ve karara ilişkin gelişmelerle güncellenen programın, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 30. Toplantısı'na sunulması kararlaştırıldı." Özlü, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 30. toplantısının, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında, 21 Eylül'de yapılacağını bildirdi. Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasıyla ilgili çalışmaları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın koordine ettiğini belirten Özlü, konuya ilişkin bir yasa tasarısı hazırlandığını kaydetti. Yasa tasarısıyla birlikte, Türkiye'de milli bir uzay kurumunun oluşturulacağına işaret eden Özlü, böylece uzayla ilgili bütün faaliyetlerin bu ajans tarafından yerine getirileceğini vurguladı. Özlü, Türkiye'de havacılık ve uzayla ilgili çalışmalar yürüten TÜBİTAK, TÜRKSAT ve TAI gibi çok sayıda kurum bulunduğunu söyleyerek şöyle devam etti: "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu uzay ajansı Türkiye'nin uzaydan daha fazla istifade etmesi için yararlı olacak. Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de Türkiye'de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var. Yani bir uydu fırlatma merkezi sistemi. Bu ajansın kurulması halinde bütün faaliyetler bir çatıda toplanacak. Çalışmalar daha etkin yürüyecek."
Vatan

DÜNYA

Suriye'nin Son Şansı
Suriye ordusu, ABD ve Rusya'nın üzerinde anlaştıkları 'saldırmazlık anlaşması' kapsamında ülke genelinde 7 gün sürecek ateşkesi resmen ilan etti. Resmi SANA haber ajansının yayınladığı ordu açıklamasında, "Silahlı grupların tüm olası ihlallerine anında karşılık verilecek" denildi. İran ve Türkiye'nin de desteğini alan ateşkese dair silahlı muhalif gruplardan herhangi bir açıklama gelmedi. Suriye'deki en büyük silahlı gruplardan biri olan Ahrar'uş Şam ise önce ateşkesi tanımayacağını açıkladı ancak ardından Reuters'e konuşan örgütten üst düzey bir kaynak, ateşkesi destekleyebileceklerini bildirdi. İsviçre'nin Cenevre kentinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un başkanlık ettiği heyetlerin 15 saate ulaşan müzakereleri neticesinde geçtiğimiz Cuma günü varılan anlaşmanın ilk adımı olan ateşkes, IŞİD'in ve adını 'Şam Fetih Cephesi' olarak değiştiren, El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'ni kapsamıyor. Planın ilk aşaması, Suriye'de yedi günlük bir 'sessizlik rejimi' tesis edilmesi ve kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın ulaştırılmasını hedefliyor. İkinci aşama, ABD ve Rusya ortak bir operasyon merkezi oluşturarak, 'ılımlı' olarak adlandırılan grupların sahada El Kaide bağlantılı gruplardan ayrıştırılmasını içeriyor. Ayrışma sağlandıktan sonra ABD ve Rusya, IŞİD ve Şam Fetih Cephesi'ne ortak hava saldırıları düzenleyecek. İkinci aşama, ateşkesin en çetrefilli noktasını oluşturuyor. Nitekim silahlı gruplar, Rusya'nın bu maddeyi kendilerine yönelik saldırıları meşrulaştırmak için istismar edebileceğini düşünüyor. Üçüncü aşamada ise BM'nin arabuluculuğunda Şam yönetimi ve muhaliflerin siyasi geçiş süreci için görüşmeler yapması bekleniyor. Dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, 'ABD ve Rusya'nın Esad yönetimine, El Kaide'yi vurması için onay verebileceğini' söyledi. Ateşkesin ilanının ardından ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarında düşüş yaşandığını kaydeden Kerry, "İlerleyen günlerde bazı zorluklar yaşanacaktır. Burada veya orada ateşkes ihlalleri olacağından eminim. Ateşkes, Suriye'de barışın tesisi için son şans olabilir" dedi. Reuters ajansına konuşan, muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep'te yaşayan Beşar Hevi de önceki gün meydana gelen yoğun bombardımanın ardından dün kentin sakin bir gün geçirdiğini anlattı. Dün ateşkes ilanından önce dört kentte şiddetli çatışmalar yaşanmaya devam ediyordu. Kuneytra'da Ahrar'uş Şam, ordu pozisyonlarına yönelik taarruz başlatırken, Hama'da El Kaide bağlantılı Cund'ul Aksa kentin kuzey kırsalında ilerlemeye çalıştı. Lazkiye'de ordu birlikleri Türkiye sınırına bakan stratejik noktaları ele geçirmek için operasyonlarını sürdürdü. Halep'te ise Şam Fetih Cephesi liderliğindeki gruplarla ordu arasında kentin güneyine yayılan çatışmalar devam etti. Öte yandan Suriye kaynakları, silahlı grupların kontrolündeki Doğu Halep'in Türkiye ile bağlantısını oluşturan ve geçtiğimiz Haziran ayında ordu tarafından kontrol altına alınan Kastillo yoluna Rus askerlerinin konuşlandırıldığını iddia etti. Bu birliklerin, doğu Halep'e sokulacak insani yardımların geçişini denetleyeceği belirtiliyor.
Hürriyet

Türbanlı Müşteriyi Almayana Para Cezası
Norveç'te kadın kuaför Malika Bayan (24) adında türbanlı Müslüman kadın müşteriyi kabul etmeyince genç kadın kuaföre dava açtı. Jaeren Bölge Mahkemesi, kuaförü 'ayrımcılık' yaptığı gerekçesiyle suçlu bulurken, 10 bin Norveç kronu (3 bin 670 TL) para cezası ile 5 bin kron değerindeki (1.835 TL) mahkeme masraflarını ödemeye mahkûm etti. Kuaför tarafından kabul edilmeyen genç kadın, dini görüşleri nedeniyle ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. Türbanı dini sembolden çok, baskıcı rejimlerde ideolojik olarak gördüğünü belirterek davranışını savunan Merete Hodne, kararı temyiz edeceğini ifade etti.
Milliyet

Bbg Evine Döndü
Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkede her gün terör saldırısı engellendiğini ifade etti. Valls, Europe 1 radyosuyla iTele televizyonunun ortak yayına konuk oldu. Fransa'da terör saldırısı riskinin en yüksek seviyeye çıktığını belirten Valls, bu riskin ciddiyetini özellikle son günlerde daha net gördüklerini söyledi. Valls, "Polisimiz, jandarmamız, istihbarat servisimiz devamlı terör saldırısı engelliyor, terörle bağlantılı çeteleri çökertiyor. Terör saldırısı riski en yüksek seviyede, hedefte hepimiz varız. Daha bu hafta 2 büyük saldırı engellendi" dedi._ Fransa'da 10 bin ila 15 bin kişinin radikal grupların etkisinde olduğunu dile getiren Valls, Fransa'dan giden yaklaşık 700 kişinin de halihazırda Suriye ve Irak'ta terör örgütü ISID saflarında savaştığını kaydetti. Valls, bu 700 kişiden 275'inin kadın ve 18 yas altı çocuklardan oluştuğuna dikkati çekerken, Fransa'da yasayan 196 kişinin de bu terörist grupların saflarında savaşırken öldürüldüğünü belirtti.
Akşam

Katalanlar Bağımsızlık İçin Yine Sokaklarda
İspanya'nın kuzeydoğusundaki Katalonya özerk bölgesinde, 'Ulusal Gün' nedeniyle çeşitli kentlerde düzenlenen gösterilere polisin verdiği bilgilere göre yaklaşık 800 bin kişi katıldı. Katalonya'nın başkenti Barcelona'da gösteriye katılanların sayısının 540 bin olduğu belirtildi. Bağımsızlık yanlısı gösterilere katılanların ellerinde kırmızı-sarı bölgesel bayrak taşıdığı ve üzerinde Katalanca 'Hazır' yazan tişörtler giydiği gözlemlendi. Geçen yıl düzenlenen bağımsızlık yanlısı gösterilere ise yaklaşık bir milyon 400 bin kişi katılmıştı. Yaklaşık 7 buçuk milyon nüfusu olan Katalonya'daki bağımsızlık yanlıları yıllardan beri konunun referanduma sunulması için çaba gösteriyor. Ancak Madrid yönetimi bu referanduma karşı çıkıyor. Geçen Temmuz ayının sonunda Barcelona hükümeti, Madrid yönetimi ile müzakere etmeden tek yanlı ayrılma kararı almıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi Ağustos ayının başında söz konusu kararı geçersiz kılmış ve itiaatsizlik yapılması halinde yaptırımlarla tehdit etmişti. Katalonya 1970'lerin sonundan beri özerk haklara sahip ancak bölge halkı arasında İspanya'dan bağımsızlık isteyen önemli bir çoğunluk mevcut. Ekonomik açıdan güçlü bölgede, İspanya'daki mali kriz ile birlikte memnuniyetsizliğin arttığı gözlemlendi.
Vatan

Kampanyası Yoğun Bakımda
ABD'de Kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adına yarışacak olan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın bozulan sağlığı, partisi içinde paniğe neden oldu. Hafta sonunda 11 Eylül saldırılarının 15'inci yıldönümü nedeniyle New York kentinde düzenlenen anma etkinliğine katılan Clinton, etkinlik sırasında rahatsızlanarak alandan ayrılmıştı. Hemen kızı Chelsea'nin yakınlardaki evine götürülen Clinton, kısa süre sonra basının önüne çıkarak iyi olduğunu söylese de, doktoru Lisa Bardack, eski first lady'nin zatürreye yakalandığını açıkladı. Bardack, evinde dinlenmeye çekilen Clinton'a antibiyotik tedavisine başlandığını ifade etti. Sağlık durumu nedeniyle Clinton'ın seçim kampanyası kapsamında yapacağı 3 günlük California gezisi iptal edildi. Clinton'ın bozulan sağlık durumu, Demokrat Parti cephesinde paniğe neden oldu. Kampanya yetkilileri, Hillary'nin yarışta kalması durumunda, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'ın bundan böyle sürekli sağlık kozunu kullanarak eski Dışişleri Bakanı'nı yıpratmaya çalışacağını öngörüyor. Muhafazakar kesim, aylardır Clinton'ın sağlık durumunun başkanlık için elverişli olmadığını savunuyordu. Clinton'ın yarıştan çekilmesi halindeyse Demokrat Parti'nin yeni bir aday belirlemek için 2 aydan az bir zamanı kalacak. Bu süre içinde parti yeni bir aday belirlemek için bir kez daha kurultaya gidebilir. Diğer seçenek ise Clinton'ın adaylık yarışındaki en büyük rakibi Bernie Sanders'ın yerini alması. Siyasi yorumcular, Demokrat Parti'nin, Clinton'ın başkan yardımcılığı için aday gösterdiği Tim Kaine'in de başkan adayı olabileceğini belirtiyor.
Vatan

Cameron Vekilliği De Bıraktı
İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin geleceğine ilişkin 23 Haziran'da gerçekleştirilen referandumdan AB'den ayrılma kararı çıkması üzerinde başbakanlık görevinden istifa eden David Cameron, dün sürpriz bir kararla milletvekilliğini de bıraktı. Cameron, başbakanlık koltuğunu bıraktığı zaman yaptığı açıklamada, bir sonraki genel seçimlere kadar Oxfordshire bölgesinde kazandığı milletvekilliğini sürdüreceğini söylemişti. 49 yaşındaki siyasetçi, milletvekilliği görevinden ayrılmasının da doğru olacağını düşündüğünü, yerine aday olacak Muhafazakar Parti adayına da tam destek vereceğini belirtti. Cameron, parti içinde kimin lider olduğu konusunda kafaları karıştırmak istemediğini, bu nedenle vekillikten ayrılmaya karar verdiğini sözlerine ekledi.
Vatan

POLİTİKA

Geç Adım
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili, "Aslında bu tabii yeni bir şey değil. Bana göre geç atılmış bir adımdır. Bu benim daha önce de temennimdi" dedi. Bayram namazını İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki Fatih Orman Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çıkışta özetle şunları söyledi: "(Belediyelere kayyum atanması) Aslında bu tabii yeni bir şey değil. Bana göre geç atılmış bir adımdır. Daha önce bu adımın atılması gerekirdi. Bu benim daha önce de temennimdi. 'Niye?' derseniz Çünkü belediye başkanlığı yapmış bir insan olarak konuşuyorum, belediye başkanı seçilmek demek, sizin her türlü tasarrufu yapabilmeniz anlamına gelmez. Siz kalkıp da bir belediye başkanı olarak veya bir belediye meclisi olarak terör örgütlerine destek veremezsiniz. Siz sadece beldenizde veya bölgenizde sorumluluk alanınız içerisinde altyapı, üstyapı yatırımlarından tutunuz, orada yaşayan vatandaşlara her türlü hizmeti vermekle mükellefsiniz. Hendek açmakla mükellef değilsiniz. Hendek sadece atık su, içme suyu, ne bileyim bütün bunların yanında elektrik, doğalgaz, vesaire için açılır. Kalkıp da oralarda hayatı aksatmak için hendek açılır mı? Bunlar bütün devletin imkânlarını ne için kullandılar? Bu işler için kullandılar. Bu yetmedi, kendilerine devletten gelen desteği nereye gönderdiler? Dağa gönderdiler. Hepsi tespit edildi. Bunlar TNT taşıyorlar, öbür tarafta variller, yanlarında tüpleri taşımak suretiyle bölgede devamlı tehdit unsuru oluşturuyorlar. Hangi belediye yapmışsa, bedelini ödemek durumunda. Zaten yargı, sonunda bütün bu suç duyurularına karşı tavrını koymuştur, yargı kararını vermiştir. Zaten bunların bir kısmı da tutukluydu ve bunlarla ilgili süreç, artık görevden alma ile başlatılarak buralara atamalar yapıldı. Temennim odur ki, bu 28 belediye örnek bazı adımlar atmak suretiyle bugüne kadar oralardaki halka verilmemiş olan hizmet inşallah bundan sonra çok daha farklı bir şekilde verilmiş olur."
Hürriyet

Kayyum Delilleri
İçişleri Bakanlığı'nın terör örgütleri PKK-KCK ve FETÖ soruşturmaları kapsamında 28 belediyeye kayyum atamasında, güvenlik birimlerinin hazırladığı, devletin zirvesi ile adli makamlara gönderilen istihbarat raporları etkili oldu. Raporlarda Van, Diyarbakır, Hakkâri, Şanlıurfa, Siirt, Batman, Iğdır, Şırnak- Cizre, Ağrı-Diyadin başta olmak üzere birçok belediyenin terör örgütüyle bağlantılarını ortaya koyan görseller yer aldı. Raporda, bazı çarpıcı bölümler şöyle: Mardin Dargeçit'te 4 Ocak 2016'da çalındığı belirtilen belediyeye ait traktör ve römorkunda, 7 roketatar, 2 bixi, 5 kalaşnikof, 1 kanas, 1 zagros silahı, 1 MP5, 7 el bombası, 24 anti tank roket mermisi, 19 RPG sevk fişeği, 2 telsiz ve 2 hücum yeleği, silahlara ait 29 şarjör, 8 sırt çantası ve çok sayıda fişek ele geçirildi. 3 şahıs gözaltına alındı ve tutuklandı. Mardin Artuklu'da 9 Temmuz 2016'da Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığı'na bombalı araçla saldırı düzenlendi. 20 kişi olduğu değerlendirilen terörist grup tarafından ayrıca silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda Mazıdağı Belediyesi'ne ait 47 AS 012 plakalı kamyon kullanıldığı tespit edildi. Saldırıda Astsubay Adem Algın, Jandarma Er Orkun Alpaslan şehit düştü, 1 vatandaş hayatını kaybetti. 38 kişi de yaralandı. Gözaltına alınanlar arasında Belediye Sağlık Daire Başkanı H.P. ile İlaçlama Birim Amiri C.Ö. de yer aldı. Mazıdağı Belediyesi Zabıta Amiri İ. A. da jandarma birimlerince 11 Temmuz 2016'da gözaltına alındı. Van Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir araç 13 Haziran 2016'da şüphe üzerine durdurulmak istendi. Güvenlik güçlerine ateş açıldı, 2 polis yaralandı, çatışmada aracı kullanan N.A. yakalandı, araçtaki biri kadın 3 terörist öldürüldü. Aracın E.A.'ya ait olduğu, VASKİ belediye şu işletmesine kiralandığı belirlendi. Yaralı ele geçen N.A.'nın araç sahibinin oğlu olduğu, VASKİ'de taşeron şoför olarak çalıştığı tespit edildi. Aramada 3 el bombası, 2 tabanca ve 4 tabancaya ait şarjör, 37 mermi, 1 el telsizi, 8 fünye ve 1 elektronik devre ele geçirildi. Van'da 1 Eylül 2016'da ekipler 13 KB 231 plakalı Citroen marka aracı durdurdu. Araç içerisindeki 2 şahıs gözaltına alındı. 1 kişi kaçtı. Araçta yapılan aramalarda 3 Kaleşnikof silah ve 1 tabanca ele geçirildi. Araçla ilgili araştırmalarda, ruhsat sahibinin F.A. olduğu, aracın bir taşımacılık şirketi aracılığıyla 24 Ağustos 2015'te Van Büyükşehir Belediyesi'ne kiralandığı tespit edildi. Hakkari Belediyesi'ne ait resmi plakalı cip, 1 Mayıs 2014'te durduruldu. Araçta molotof yapımında kullanılan malzeme ve benzin ele geçirildi. Şanlıurfa Suruç'ta terör örgütü PKK propagandası amacıyla örgüt içerisinde ölen örgüt mensuplarının isimlerinin park ve bahçelere verildiği öğrenildi. PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG/YPJ'de faaliyet yürütürken intihar eylemi yapan Arin Mirkan ve Dilar Gencxemiş isimli teröristlerin isminin Suruç'ta bir parka verildiği saptandı.
Hürriyet

Mhp'den Kayyum Kararına Destek
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili, "Bu belediyelere karşı eğer bir terörle mücadele esas alınmışsa yapılan doğrudur. MHP belediyesi de olmuş olsa yapılan doğrudur" dedi. Bayram namazının ardından merhum Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret eden Bahçeli, burada kendisini bekleyen partililerle tek tek bayramlaştı. Okunan duanın ardından Bahçeli, Türkeş'in kabrine kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktı ve bakır ibrikle mezara su döktü. Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre oturan Bahçeli, buradan ayrılırken, basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı. Türkiye'nin bu yıl iki dini bayram arasında çok acılı günler yaşadığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti: "Ama bunlar içerinde 15 Temmuz vardır ki, Türkiye için kara bir gün olarak tarihe kayıt düşecektir. Türkiye istikrara bir an evvel kavuşmalı, toplumsal hayat kendine güven duyarak huzur içerinde varlığını sürdürmeli. Herkese düşen sorumluluk vardır. 15 Temmuz ve sonrasındaki uygulamalardan büyük bir rahatsızlık duyulduğu ifade edilmektedir, bu doğrudur. Ama bunu ifade ederken farkında olmadan FETÖ'yü masum kılabilecek cümleleri, demokrasi adına, insan hakları adına ve buna benzer kavramlar adına kullanmak da doğru değil" dedi. Bahçeli, belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili soruyu da şöyle yanıtladı: Pozantı'da Belediye Başkanı MHP'dendir. Belediye başkanının gözaltına alınmasının sonrasında Pozantı Belediye Meclisi orada belediye başkanlığını kayyum olarak tekrar atanmış olan şahsa vermiştir. Diğerleri ise yeniden kayyum ataması şeklinde olmuştur. Tabii bu kayyumu herhangi seçilmiş üyelere karşı bir darbe olarak düşünmek doğru değildir. Belediye hizmetlerinin nasıl olduğu hendekler nasıl kazıldı, PKK nasıl himaye edildiği dikkate alınarak değerlendirme yapmak lazım. O bakımdan bu belediyelere karşı eğer bir terörle mücadele esas alınmışsa yapılan doğrudur. İsterse MHP belediyesi de olmuş olsa yapılan doğrudur" yanıtını verdi.
Milliyet

SPOR

Sezona, Avusturlya Açık şampiyonluğuya giren Novak Djokovic, Fransa Açık'ı kazanarak, rakipsiz olduğunu gösterdi. Ancak Wimbledon'da final göremeyerek otoriteleri şaşırtan Djokovic, sezonun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık'taysa finalde hayal kırıklığı yarattı. Amerika Açık, Sırp tenisçi için kariyerinin en ilginç şampiyonalarından biri oldu. Çünkü, Djokovic, 3 maçta rakiplerinin sakatlanıp çekilmesiyle bir üst tura çıktı. Fakat, bu kez sakatlık ona musallat oldu, hem de finalde. Djokovic, İsviçreli raket Stanislas Wawrinka ile karşı karşıya geldiği Amerika Açık finalinde ayak tırnağındaki sorunla da mücadele etti. Ve maça 3-1 kaybetti. Böylce, çekirge misalini de aşıp üç kez zıplayan Djokovic, finalde bir kez daha sıçrayamadı ve Amerika'nın üstadı Wawrinka oldu! Master turnuva kazanmaktan zorlanan Wawrinka, 3. Grand Slam'ini kazanarak ilginç bir başarıya ulaştı. Gazeteciler de "Bu tutarsızlık değil mi" diye sorunca, Wawrinka, "Bununla hiç ilgilenmiyorum. Şu an çok mutluyum" dedi.
Hürriyet

Galatasaray'da derbiye 12 gün kala hazırlıklar başladı. İlk puan kaybını Kayserispor deplasmanında yaşayan sarı kırmızılı takımda, teknik direktör Riekerink ile sohbet edildi ve Vodafone Arena Stadı'ndaki Beşiktaş maçına dikkat çekildi. Galatasaray'ın ortaya koyduğu futbolun yanı sıra Beşiktaş'ın oynadığı futbol da masaya yatırıldı. 24 Eylül'deki zorlu karşılaşma öncesinde Beşiktaş-Karabükspor maçını da izleyen Galatasaray cephesi, siyah beyazlıların rakibine kök söktüren futboluna tam not verdi. Sarı kırmızılı teknik heyet ve yönetim, Beşiktaş'ın ligin en oturmuş takımı olduğu görüşünde birleşti. Siyah beyazlıların yeni oyuncuları olsa da sistemlerinin oturduğu ve tehlikeli bir rakip olduğu üzerinde duruldu. Galatasaray yönetimi de Riekerink ile sohbetinde, "Beşiktaş derbisine kadar sınıf, seviye atlamalı ve futbol olarak daha üst düzeye çıkmalıyız. Aynı zamanda iyi de savunmalıyız" dedi. Hollandalı teknik adam, Beşiktaş'ın Süper Kupa finalinde de iyi bir futbol ortaya koyduğunu belirtip güvence verdi.
Hürriyet


Bu akşam oynanacak maç öncesi Quaresma ile birlikte basının karşısına geçen Beşiktaş Teknik Dirktörü Şenol Güneş savunma vurgusu yaptı. "Savunma anlayışı daha öncelikli olacak. Şampiyonlar Ligi, ligdeki hataları kaldırmaz" diyen başarılı teknik adam sözlerini şöyle sürdürdü: Şampiyonlar Ligi'nde olmak gurur verici. Bu geldiğimiz noktada kulübümüzü ve ülkemizi iyi temsil etmek istiyoruz. Kaliteli bir takım ile oynayacağız, biz de iyi takımız. Rakibimiz de hücum oynayan bir takım. Beklentilere karşılık verebilmek için, önce oyuncu karakterini ortaya koymalıyız. Umarım aklımızı ve sabrımızı iyi kullanarak iyi bir sonuçla ayrılırız. 'Eski Benfica'lı Talisca size yardım etti mi' sorusu üzerine Talisca'dan saha içinde yardım alacağız. Çok yetenekli ve iyi bir oyuncu aldığımızı düşünüyoruz. Onun dışında başka nasıl yardım alabiliriz. Şampiyonlar Ligi'nde ilk maçımızı oynayacağız. İlk maçımızda iddiamızı ortaya koymak istiyoruz. Kendi anlayışımızı sürdürerek sürdüreceğiz. Oyunun iki yönünü de iyi oynamaya çalışacağız. Rakipte de bizde de iyi oyuncular var. Dezavantajımız deplasman olacak. Rakibin tanınmış olması bizim için avantaj. Onlar bizi daha az tanıdığını düşünüyorum. Portekiz'in Avrupa Şampiyonluğunu kutluyorum. Portekiz'de çok büyük oyuncular yetişiyor. Biz de onlardan futbolcu alıyoruz. 3 büyük takımdan biriyle oynayacağız. Aboubakar bize yeni katıldı. Çok güçlü bir oyuncu. Talisca da öyle. İkisi de yeni katılmalarına karşın uyumları iyi. Biraz daha zamana ihtiyaçları var. Yarın (bugün) kimlerin oynayacağını söyleyemem. Rakibimiz cuma günü oynadı ancak biz cumartesi oynadık. Üç oyuncumuz burayı biliyor. Kulüpler, transfer yaptığı tüm oyunculardan yararlanmalı. Takımdaki 22 oyuncu da takıma katkı yapması için alınmıştır.
Hürriyet

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, Bursaspor mağlubiyeti sonrası radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Hollandalı hoca dün akşam yapılan antrenman öncesi futbolcuları ile yaptığı toplantıda eleştirilerini tek tek sıraladı, özellikle ilk yarıdaki etkisiz ve silik oyunun nedenlerini sorguladı. Advocaat faturayı bazı isimlere keserken, UEFA Avrupa Ligi'nde perşembe günü oynanacak Zorya Luhansk maçında bir takım değişikliklere gidecek. Aslında değişim bu hafta Bursaspor maçıyla başladı. Medipol Başakşehir ve Kayserispor karşılaşmalarında Advocaat'ın beklentisine cevap veremeyen Salih Uçan, Bursaspor maçında süre bulamadı. Benzer durum birçok oyuncu için geçerli olacak. İlk planda Hollandalı hocanın kanatlarda rotasyona gitmeye hazırlandığı öğrenildi. Van der Wiel yerine Şener, Hasan Ali yerine ise İsmail kadroya dahil edilecek. Advocaat'ın en önemli sorunu ise orta saha. Yaratıcı orta saha transferi yapılmadığı için bu bölgeye önce Salih ile çözüm arayan ardından Alper'i oynatan Hollandalı hoca hala aradığını bulamadı. Advocaat'ın takım içinden bu bölgeye çözüm bulamaması halinde mecburen sistemi değiştireceği ifade edildi. Son çare olarak 4-4-2'ye dönülerek çift forvet ile hücum sorununun aşılmaya çalışılacağı öğrenildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme