15 Eylül 2016 Perşembe

15.06.2016 Genel Gündem15.06.2016

GÜNDEM

Komutan Selamıyla
Suriye'deki Fırat Kalkanı harekâtında şehit olan Uzman Onbaşı Burak Türkoğlu (25) için Ankara Kocatepe Camisi'nde dün tören düzenlendi. Türkoğlu'nun cenaze törenine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler katıldı. Tören sırasında Şehit Türkoğlu'nun annesi Cemile, babası Halil, erkek kardeşi Berkant Türkoğlu ile kızkardeşi Hatice Yiğitarslan taziyeleri kabul etti. Şehidin askerlerin omuzlarında ay-yıldızlı bayrağa sarılı tabutunun geçişi sırasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar selam verirken baba Halil Türkoğlu da dua okudu. Şehit Tank Uzman Onbaşı Burak Türkoğlu'nun naaşı, törenin ardından Haymana ilçesinde defnedildi. Terör örgütü IŞİD'in saldırısında şehit olan Uzman Er Burak Karakoç'un (23) cenazesi dün saat 04.00 sıralarında askeri uçakla Erzurum Askeri Havaalanı'na getirildi. Karakoç'un Türk bayrağına sarılı tabutu, top arabasına konularak cenaze namazı için kentteki Narmanlı Camisi'ne götürüldü. Şehit oğlunun tabutuna sarılan anne Birgül Karakoç, "Bak oğlum ağlamıyorum. Seninle gurur duyuyorum. Vatanımız, milletimiz, devletimiz sağolsun" dedi. Şehidin kız kardeşi ise ayakta durmakta güçlük çeken baba Abdurrezzak Karakoç'a, "Ağlama, sen şehit babasısın. Başını dik tut ve düşmanları sevindirme. Ben de polis olacağım, ağabeyim gibi şehit olacağım" diyerek teselli etmeye çalıştı. Şehit Karakoç, törenin ardından Pasinler ilçesine bağlı Korucuk Mahallesi'ne götürülerek toprağa verildi. Aynı saldırıda şehit olan Tankçı Uzman Çavuş Halil Gedik (26) için Tokat Turhal'da tören yapıldı. Baba Nihat Gedik tabuta sarılarak, "Oğlum seninle gurur duyuyorum" dedi. Anne Melahat Gedik, "Düşmanı güldürmüyorum. Ağlamıyorum ben" diyerek oğlunun tabutunu öptü. Şehit Gedik'in 3 kız kardeşi Ayşe Tok, Sebile Delen ve Emine Gedik de tabuta sarılıp gözyaşı döktü. Belediye binası önünde düzenlenen törene yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Cenaze namazının ardından şehit Gedik, Üçyol köyünde son yolculuğuna uğurlandı.
Hürriyet


Ne İlk Ne De Son Olacak
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili "Ne ilk ne de son olacak. Kim teröre destek veriyorsa bu ülkeden söküp atılacak. Süreç devam edecek" dedi. AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı'nda basın toplantısı yapan Kaya, özetle şunları söyledi: "Türkiye'deki 1397 belediyenin 2015 yılında kullandıkları kaynakların toplamı yaklaşık 100 milyardır. Bu, ülkenin insanının verdiği vergilerden toplanan imkânlardan bütün belediyelere aktarılan paradır. Biz bu belediyelerimize bu görevleri verirken şehrin altı yapısını, üst yapısını, atık suyunu, katı atığını, parklarını, spor tesislerini yapsınlar diye veriyoruz. 102 HDP'li belediye var. Bu belediyelerde bu kaynakların kullanılmadığını görüyoruz. Yani 79 milyon insanın verdiği kaynakların, şehirlerin imkânı için değil, tam tersine şehirleri yaşanmaz hale getirmek için, terörü desteklemek için kullanıldığını görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu, hiç kimsenin hakkı değil, haddi de değil. Belediyenin kamyonuyla insanları öldürmek, sivil vatandaşları katletmek, polisleri, korucuları şehit etmek kimsenin görevi değildir. Terör ve FETÖ kapsamında 28 belediye başkanının yerine kayyum atandı. Bu ne ilk ne de son olacak. Özellikle altını çizmek istiyorum. Kim ki teröre destek veriyorsa hepsi bu ülkeden sökülüp atılacak. Hukukun karşısında hesap verecekler. Bizim 874 belediye başkanımız var. 4 tanesini partiden ihraç ettik. Bir belediye başkanı da bu kapsamda hem belediyeden hem de partiden istifa etmiştir. AK Parti'nin 12 bin meclis üyesi var; 25'i hakkında partiden ihraç işlemi başlamıştır. Belediyelerimizde 2 bin 100 personel FETO kapsamında açığa alındı, iş akitleri feshedildi. HDP'li belediyelere 2014 yılında aktarılan bütçe toplamı 1.2 milyar. 2014'te harcadıkları para ise 941 milyon. HDP'nin 3 büyükşehir, 11 de il belediyesi var. 14 belediyenin 2015'te gelirleri 1.6 milyar. Giderleri 1.7 milyar. 2014'te 900 milyon harcadınız. 2015'te ise 1.7 milyar. Yaklaşık 800 milyon fazla parayı nereye harcadınız? Hangi yolu yaptınız? Hangi parkı yaptınız? Hangi dereyi ıslah ettiniz? Şehitlerin, gazilerin, vatandaşların paralarını nereye harcadınız? Bu paraların teröre aktarıldığı söyleniyor. Bu paralar nerede? 800 milyon lira 14 belediyede nereye harcandı? Açıklasınlar. Kayyum atanması doğru bir tespittir. Geç kalınmış bir karardır. Keşke bu kanun, düzenleme daha önce yapılsaydı ve bu beladan daha önce kurtulmuş olsaydık. Terör yapan her insan katildir. Bunu destekleyenler de katili sevenlerdir. İster FETÖ ister PKK kapsamında tespit olursa süreç devam edecek. Bu ülkede terör ve teröre destek verenler temizlenmek zorunda, hukukun önüne çıkartılmak zorunda. Amerikan Büyükelçisi'nin açıklamasını üzülerek izledim. Guantanamo gibi işkence mucitliği yapan bir ülkenin büyükelçisinin Türkiye hakkında kanunun ve yasaların getirdiği bir uygulamayla ilgili açıklama yapması ne hakkıdır ne haddinedir. Maksadını aşan bir ifade olduğunu düşünüyorum."
Hürriyet

Valiliklerle Video Hattı
Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında yapılan son valiler toplantısında, İçişleri Bakanlığı ile valilikler arasında VPN (Özel sanal ağ) sisteminin yanı sıra güvenli video konferans altyapısının kurulması kararı alındı. Böylece valiler Ankara'ya gelmeden de video konferans yöntemi ile bulundukları illerden İçişleri Bakanlığı ile doğrudan görüntülü olarak temasa geçebilecek. Başbakan Yıldırım'ın da katıldığı valiler toplantısında Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Göç idaresi, genel güvenlik konularıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Toplantıda, il özel idarelerinin kapatılmasının ardından kurulan yatırım izleme ve koordinasyon kurullarının durumu masaya yatırılırken, 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden veya yaralanan sivil vatandaşlara ödenecek tazminatlar da ele alındı. Tazminatların zamanında hızlı bir sistemle 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine ulaştırılması istendi. Toplantıda, FETÖ'ye aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan derneklerin faaliyetlerinin sona ermesiyle ilgili yapılan işlemler hakkında da valilere bilgi verildi. Toplantıda e-İçişleri Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı ile valilikler arasında güvenli VPN (özel sanal ağ) kurulması konusunda gelinen son nokta da değerlendirildi. Başbakan'ın talimatıyla buna ek olarak bakanlık ile valilikler arasında güvenli video konferans altyapısı kurulması da kararlaştırıldı. Bu proje gerçekleştiğinde bakanlık ile valilikler arasında daha dinamik bir iletişim altyapısı kurulacak. Bakanlık, 81 il valisi ile istediği zaman video konferans yöntemiyle aynı platformda buluşarak güncel konular hakkında görüş alışverişinde bulunabilecek.
Milliyet

Feto'nün Mhp'ye Sızma Harekâtı
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fetullah Gülen cemaatine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ'nün MHP'ye sızma girişimiyle ilgili adli soruşturma başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde savcılık 33 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Gözaltına alınan şüpheliler arasında araştırmacı Özer Sencar, gazeteciler Mümtazer Türköne, İbrahim Kanbur, Yavuz Demirağ, akademisyen Prof. Tekin Memiş yeraldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi soruşturmalarını yürütürken, yeni bir soruşturma için düğmeye bastı. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, Savcı Namık Kemal Saltık tarafından "FETÖ/ PDY örgütünün mevcut siyasi yapıya sızma girişiminde bulunduğu" iddiasıyla başlatılan soruşturma bayram öncesinde operasyon haline dönüştürüldü. MHP'ye sızmaya çalıştığı iddia edilen FETÖ'yle bağlantılı isimlerin gözaltına alınması amacıyla savcılık 33 kişilik isim listesi belirledi. Polise verilen talimat sonrasında listede yeralan şüphelilerden bir bölümü Ankara ve İstanbul'da gözaltına alındı. Kurban Bayramı tatili olmasına rağmen devam eden operasyon kapsamında aralarında FETÖ ile bağlantıları olduğu değerlendirilen ve bu yönde delillere ulaşılan 22 şüpheli gözaltına alındı. Kamuoyunda "MHP'ye operasyon yapılıyor" algısı oluşturulmasına karşın gerçekte MHP'ye sızmaya çalışan FETÖ yapılanmasının ortaya çıkarılmasını sağlayacak soruşturma kapsamında, uluslararası ilişkilerde danışmanlık yapan Ali Serim, araştırmacı Özer Sencar, akademisyen Tekin Memiş ve Kürşad Zorlu, gazeteciler Zeynel Abidin Kıymaz, Mümtazer Türköne, İbrahim Kanbur, Yavuz Demirağ, Arzu Yıldız Bayramhan, avukatlar Rubil Gökdemir, Nuri Polat, Ahmet Gürol Şağban, İrfan Sönmez, Halil Yaman, Ümit Altınordu ile işadamı Behçet Akyar ve Tamer Kayaalp'in yeraldığı öğrenildi. Soruşturmada, şüphelilerden akademisyen Tekin Memiş, avukat Rubil Gökdemir, Ahmet Gürol Şağban, gazeteciler Mümtazer Türköne, Yavuz Demirağ, İbrahim Kanbur ile araştırmacı Özer Sencar'ın da aralarında bulunduğu 22 kişi FETÖ ile bağlantıları olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Zanlılardan 12'si emniyette yapılan işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından bayram tatili sürecinde serbest bırakıldı. Soruşturmada, bazıları bir dönem MHP içinde siyaset yapan şüphelilerden bir bölümünün Bank Asya'da hesaplarının bulunduğu, Gülen cemaatiyle bağlantısı ortaya çıkarılan Kimse Yok mu Derneği'ne bağış yapmak suretiyle bağlantılarının olduğu ve Gülen cemaatine ait bazı yazılı medya kurumlarına aboneliklerinin yanısıra FETÖ üyeleriyle telefon görüşmelerinin tespit edildiği belirtildi. Ayrıca, şüpheliler arasında yeralan avukat İrfan S.'nin Elazığ'daki evinde savcılık talimatıyla yapılan aramada PKK'ya ait yasak kitapların yanısıra FETÖ lideri Fetullah Gülen'in kitaplarından bulunduğu kaydedildi. Savcılık yetkilileri, devam eden soruşturma kapsamında yeni gözaltı işlemlerinin olabileceğine dikkati çekti.
Milliyet

Ak Parti Adayına Silahlı Saldırı
Kasım 2015 seçimlerinde Hakkari'den Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 1. sıra adayı olan Ahmet Budak, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Şemdinli ilçesinde Budak'ın evinin önünde gerçekleşen saldırının ardından AK Parti'li siyasetçi hastaneye kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ak Parti Şemdinli İlçe Başkanı Fikri Algül, saldırganların olaydan sonra kaçtığını belirtti. Sosyal medyada olayı kınayan AKP'li bazı yetkililer saldırıdan PKK'yı sorumlu tuttu. Güvenlik güçleri, olayın ardından kaçan saldırganların yakalanması için operasyon başlattı. Hakkari'nin Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde güvenlik güçleri ve PKK'lılar arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. Son alınan kararlarla kayyum atanan 2 il belediyesinden birisi de Hakkari Belediyesi'ydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki yaptığı bayramlaşma konuşmasında görevden alınan belediye başkanlarını 'halka hizmet götürmek yerne devletin sağladığı imkanları terör örgütüne peşkeş çekmekle' suçlamıştı. Terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden Murat Karayılan da kayyumların PKK tarafından hedef alınacağını söyleyerek tehdit yağdırmıştı.
Vatan

'Acımasız Olacağız'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, terörle mücadele konusunda kaybedecek zamanlarının olmadığını belirtti. Bölgedeki vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesinin hükümetin ortaya koyduğu programlarla sahada olumlu yansımalar verdiğine işaret eden Soylu, şunları söyledi: "Gerek huzurun ve sükunun her daim artması, gerekse özellikle terör örgütünün ortaya koyduğu sinsi davranışların önüne geçilmesi açısından yapacağımız çok iş var. Bugüne kadar hakikaten çok büyük bir mücadele verildi. Bu mücadeleyi aynı kararlılık ve anlayışla devam ettirmek temel prensibimizdir. Burada yapacağımız işin açıklaması çok basittir. Teröre karşı müsamahakar olmayacağız. Elimizdeki bütün teknik ve istihbari donanım açısından bütün araçlarımızı sahada hazır edeceğiz. Onların hareket kabiliyetini tamamen kesmeye çalışacağız. Tekrar söylemek istiyorum, acımasız olacağız. Ama bilinmesini isterim ki vatandaşımıza karşı büyük bir şefkatle onların arzu ve isteklerinin gerçekleşmesi konusunda büyük bir cevvaliyet içerisinde hareketimizi ortaya koyacağız." Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın da talimatlarının bu yönde olduğunu vurgulayan Soylu, "Hükümetimiz aynı kararlılık içerisindedir. İnanıyorum ki terörle mücadelede Türkiye başarılı olacaktır. Terörü yenmekte ne kadar güvenlik güçlerimize ihtiyacımız varsa altını çizerek, söylemek istiyorum ki oradaki vatandaşımızın da desteğine aynı şekilde ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 126,9319-127,0263
ABD Doları 2,9331-2,9340/Euro 3,3047-3,3071/İngiliz Sterlini 3,9201-3,9245

Paranın Merkezine Selçuklu Yıldızı
İstanbul Finans Merkezi'ne taşınacak Merkez Bankası'nın binasının tasarımı tamamlandı. İnşaatı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından üstlenilecek binanın ortasında bir kule yer alacak. Ve toplam 54 kattan oluşacak bina dikey karma kullanımlı şekilde tasarlandı. Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisinde ve bezeme sanatında ön plana çıkan simetri anlayışı ve net mimarı formlar binanın konsepti hazırlanırken temel alındı. Kulesi kare formu ile başlayacak bina, sekiz köşeli Selçuklu yıldızı ile tamamlandı. Binada Mimar Sinan'ın eserlerinden ilham alındığı kaydedildi. Merkez Bankası'nın binasına konulan anten İstanbul Finans Merkezi'nin çatı bitişi olarak kabul edildi. Merkez Bankası, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yerini almaya hazırlanıyor. Projenin şu anda TOKİ'ye tapu ve diğer teknik dokümanların gönderilmesi aşamasında olduğu öğrenildi. Bu aşamadan sonra TOKİ'nin arsa karşılığı gelir paylaşımı ihalesine çıkarak finans merkezinin 2. bölgesinde bulunan binayı Merkez Bankası adına yaptırması bekleniyor. İhale sürecinde öncelikle TOKİ tarafından arsa satış karşılığı gelir paylaşım ihalesinin iki oturumlu yapılacağı belirtildi. Edinilen bilgiye göre bu sürecin yaklaşık 3 ay sürmesi bekleniyor. Bu aşamadan sonra inşaatı yapacak firmanın tespit edileceği ve inşaat yapım sürecinin başlayacağı belirtiliyor. Merkez Bankası'nın binasında simetri anlayışının ön plana çıktığı belirtildi. Simetri anlayışının en güçlü formu olan kare bina kütlesi tasarlanırken temel alındı ve kütlenin parçalanması sırasında da kullanıldı. Kule kütlesi kare formu ile başlıyor ve sekiz köşeli Selçuklu yıldızı ile bitiyor. Bina girişinde özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde sıkça kullanılan yekpare cephenin bir perde gibi iki yana açılarak davetkar bir alan oluşturması vurgusu esas alındı. Binada yer alan ana ve tali elemanların oranı, bu elemanlar arasındaki ahenk ve kule kütlesinin ortasında yer alan şeffaf cephenin yukarı doğru genişlemesi ve benzeri hareketlerdeki tüm oranlarda Mimar Sinan'ın eserlerinden ilham alındı. Proje tasarlanırken Merkez Bankası, İstanbul Finans Merkezi'nin de "merkezi" kavramına vurgu yapıldı. Kule bitişindeki ışıklı kütle ile İstanbul Finans Merkezi bölgesinin çatı bitişi olduğuna dikkat çekilmek istendi. Anten ile de global ölçekte İstanbul Finans Merkezi dünya haritası üzerinde işaretlenmiş oldu.
Hürriyet

Suudiler Petrol Üretiminde Abd'yi Geçip Zirveye Çıktı
Suudi Arabistan, petrol üretiminde ABD'yi geride bırakarak bu alanda dünyanın en büyüğü oldu. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) aylık Petrol Piyasası Raporu'na göre, ağustos ayında Suudi Arabistan'ın toplam ham petrol ve petrol ürünleri üretimi günlük ortalama 12.6 milyon varile ulaştı. ABD ise günlük 12.2 milyon varilde kaldı. Böylece Suudi Arabistan, Nisan 2014'ten sonra yeniden zirveye çıktı. Düşük petrol fiyatları nedeniyle ABD'nin günlük petrol üretimi mayıs ayından bu yana ortalama 460 bin varil azaldı. Suudi Arabstan'ın günlük petrol üretimi ise ortalama 400 bin varil arttı. IEA'nın 2016 Dünya Enerji Yatırım" raporuna göre, dünyada enerji yatırımları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 8 düşerek yaklaşık 1.8 trilyon dolara geriledi. Düşüşte, petrol ve doğalgaz kaynaklarının yer altından çıkarılması için yapılan yatırımdaki yüzde 25 azalma etkili oldu. Yatırımdaki düşüşe rağmen, toplam küresel enerji yatırımı içerisinde yüzde 46'lık en büyük yatırım alanı 832 milyar dolar ile petrol ve doğalgaz oldu. Petrol ve doğalgaz çıkarılması için 583 milyar dolar yatırım yapılırken, bu iki kaynağın işlenmesi ve altyapısı için 249 milyar dolar harcandı. Dünyada kömür yatırımı 68 milyar dolar ile toplam yatırımın yüzde 4'ünü oluşturdu. Enerji verimliliği için yapılan harcamanın toplam enerji yatırımı içindeki payı yüzde 12 oldu."
Haber Türk

Üretime Teşvik Paketi Geliyor
Hükümet yatırım teşviklerinin ardından üretim teşvik paketini de hayata geçirecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca hazırlanan ve yeni yasama yılında TBMM'ye sunulması beklenen 'Üretim Reform Paketi' Kanun Tasarı taslağı görüşe açıldı. Taslak aynen yasalaşırsa, sanayi ve endüstri bölgeleri ile sanayi sitelerinde yer alan işletmeler yüzde 75 indirimle emlak vergisi ödeyecek. İmar Kanunu, Vergi Usul Kanunu, KDV Kanunu, Yükseköğretim Kanunu, Çevre Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanun, Mera Kanunu, Şeker Kanunu, TOBB Kanunu, Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu gibi birçok kanunda değişiklikler öngören paket ile getirilen bazı düzenlemeler şöyle: Organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerindeki binalar gibi, endüstri bölgelerindeki binalar da, inşalarının bittiği tarihi takip eden 5 yıl içinde emlak vergisinden muaf olacak. Muafiyet süresinin bitiminden itibaren organize sanayi ve endüstri bölgeleri ile sanayi sitelerinde yer alan işletmelere ait binalardan alınacak emlak vergisinde, üretimde oldukları sürece yüzde 75 indirim uygulanacak. Yürürlükteki kanun zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç tesis yapılıp, işletilmesini yasaklıyor. Taslakla 3 kilometre yasağı tümüyle kaldırılırken, zeytinlik sahaları içinde tesis kurulamamasına da istisna getiriliyor. Buna göre, bakanlıklarca alınacak kamu yararı kararı gereğince yapılacak yatırımlar kapsamında kurulacak tesisler, yasaktan muaf olacak. Bu durumda, yatırımın yapıldığı alan içinde bulunanın iki katı zeytin ağacı, bakanlıkça gösterilecek alanlara dikilecek. Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda yapılan değişiklikle, tarım arazisi vasfındaki yerleri izinsiz farklı amaçla kullananlara belli şartlarla af gelecek. Taslağa göre, 11 Ekim 2004 tarihinden önce gerekli izinleri alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış bulunan arazilerin istenilen amaçla kullanımı için, kanunun yayımı tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde başvurulması, hazırlanacak toprak koruma projesine uyulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metrekaresi için 8 TL ödenmesi şartıyla izin verilecek. Tarım arazisi vasfından çıkarılan araziler, ilgili kuruluşlarca başvuru sahibinin isteği doğrultusunda vasfını değiştirecek. Sanayi yatırımları için verilen yatırım kredileri banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf olacak.
Milliyet

Yüzde 20'si Devlet Destekli Konut Hesabı
Ekonomiyi canlı tutmak ve aktiviteleri artırmak için bankalar ve devlet konut piyasası için uzun vadeli yeni bir ürün geliştirdiler. Yeni çıkan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik, Türkiye'de kendi adına ilk defa konut sahibi olacak Türk vatandaşlarına yüzde 20 devlet destekli konut hesabı açma imkanı getiriyor. Yönetmeliğe göre hesap açmak için yaş sınırı bulunmuyor. Hesap sahipleri aylık ya da 3 aylık ödeme yapılabilecekler. Her ay yatırılacak birikimin tutarı en az 250, en çok 2.500 TL olacak. 7 Nisan 2015 itibarıyla kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan ve en az 36 ay düzenli birikim yapan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için devlet katkısı tutarı, birikimin yüzde 20'sini ve azami 15.000 TL'yi geçmeyecek. Hesaba ilişkin görüşlerini aldığımız bankacılar, hesabın devlet katkılı olmasının büyük avantaj olduğunu ve ayrıca kurumlarının da konut alacak kişilere kullandırılacak kredilerde daha uygun faizler işleteceklerini belirttiler.
Milliyet

Gazprom, Türk Akımı İçin İlk İzni Aldı
Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı doğalgaz boru hattının denizden geçecek bölümünün inşası için diplomatik kanallar vasıtasıyla Türkiye'den ilk iznin alındığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, Türk Akımı doğalgaz boru hattının denizden geçecek bölümünün inşası için diplomatik kanallar vasıtasıyla Türk yetkililerden ilk iznin alındığı belirtildi. Gazprom Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller, Türk Akımı projesinin ilk evresinde Türk yetkililer ile etkili ve uyumlu bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Gazprom'dan geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Türk Akımı ile ilgili ilk iznin alındığı belirtilmiş, ancak iznin içeriğine dair detay verilmemişti.
Akşam

DÜNYA

'Güç Dengesi Lehimizde Değişti'
Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya'nın Karadeniz donanmasıyla ilgili basına konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, "Bundan birkaç yıl önce Rus (Karadeniz) filosunun askeri kapasitesi Türk Deniz Kuvvetleri'ninkiyle kontrast halindeydi. O zamanlar Türkiye'nin neredeyse Karadeniz'in efendisi olduğu söyleniyordu. Son birkaç yılda Karadeniz'deki güç dengesi köklü biçimde lehimizde değişti. Türk Deniz Kuvvetleri artık bu suların hâkimi ve efendisi değil" dedi. Kırım'ın Karadeniz'deki stratejik önemine dikkat çeken Gerasimov, "Yaptığımız tatbikatlar Kırım'a hiçbir düşmanın nereden gelirse gelsin ayak basamayacağını kanıtladı. Kırım'da konuşlanan Karadeniz donanmamızda savunmamızı sağlayacak gerekli tüm silahlar mevcut. 500 kilometre menzildeki hedefleri imha edecek kabiliyete sahibiz. Hatta olası çıkarma için düşman savaş gemileri daha yola çıkmadan onları bulundukları limanlarda vurarak yok edebiliriz" diye konuştu. Karadeniz donanmasında güçlü kıyı silahları da bulunduğunu söyleyen Gerasimov, "Bastion füzeleri düşman gemilerini anında batırabilecek özellikte. Karadeniz donanmasına bağlı denizaltılarda ise Kalibar seyir füzelerimiz bulunuyor. Kırım'da ayrıca stratejik hava kuvvetleri savaş uçaklarımız da konuşlanmış vaziyette" ifadelerini kullandı. Gerasimov'un bu açıklamaları Ankara ile Moskova'nın uçak krizinin ardından ilişkileri normalleştirmeye başladığı dönemde yapması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen mayısta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e, "Karadeniz'de görünmeyişiniz Karadeniz'i adeta Rusya'nın bir gölü haline dönüştürüyor" dediğini söylemişti.
Hürriyet

'Varoluşsal Krizdeyiz'
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, 'Birliğin Durumu' konuşması Brüksel için tehlike çanlarının çalmayı sürdürdüğünü bir kez daha teyit etti. Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'na hitap eden Juncker, geçen yıl AB'nin durumunun iyi olmadığını söylediğini hatırlatarak, "AB, en azından kısmen, varoluşsal krizde" dedi. AB, son dönemde karşı karşıya kaldığı çok sayıda meydan okumanın yanı sıra üye ülkelerin kendi aralarında ve Brüksel'le ilişkilerde yaşadığı sorunların yarattığı olumsuz sonuçların da üstesinden gelmeye çalışıyor. AB'nin onlarca yıllık entegrasyonuna tanıklık ettiğini vurgulayan Juncker, "Üye ülkeler arasında daha önce hiç bu kadar az ortak zemin olduğunu görmedim. Daha önce hiç bu kadar çok liderin sadece iç sorunları hakkında konuştuğunu duymadım. Daha önce hiç ulusal hükümetlerin popülist güçler karşısında bu kadar zayıfladığını ve bir sonraki seçimlerde kaybetme riskiyle felç olduklarını görmedim" ifadelerini kullandı. Avrupa'da yüksek işsizlikten, mültecileri entegre etmeye kadar çözülmemiş çok sayıda sorun olduğunun altını çizen ve dünyanın kendilerini izlediğini söyleyen Juncker, "Sözlerimizi ortak eylemlerimizin izlemesi gerekiyor aksi takdirde kalan kelimeler olacak ve sadece kelimelerle uluslararası işleri şekillendiremezsiniz" diye konuştu. Avrupa'nın ancak birlik için çalışılması halinde işleyeceğini söyleyen Jean- Claude Juncker, Avrupalıların bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalardan, kavgalardan ve çekişmelerden yorulduğunu kaydetti. AB'de yeterince birlik olmamasından yakınan ve herkesi sorumluluk almaya çağıran Juncker, mevcut çatlak ve bölünmüşlüklerin popülizmin dörtnala koşması için alan oluşturduğu uyarısında bulundu. Juncker, "Başarının ulusal makamlara, başarısızlığın Avrupa'ya ait olduğu yönündeki eski hikâyeye son vermeliyiz aksi takdirde ortak projemiz hayatta kalmaz" diye konuştu. İngiltere'nin AB'den ayrılma (Brexit) kararına saygı duymakla birlikte bu karardan üzüntü duyduğunu söyleyen Juncker, Brexit'in AB açısından risk olmadığının altını çizdi. İngiltere henüz AB'den çıkış için gerekli resmi prosedürü başlatmadı. Juncker ise bunun bir an önce yapılmasından yana ve İngiltere'yle ilişkilere yeni şeklinin kazandırılması için bunu gerekli görüyor. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi öven ve mükemmel iş çıkardığını belirten Juncker, "Avrupa Dışişleri Bakanı olmasına ihtiyacı var" diye konuştu. AB dışişleri bakanlığı makamı oluşturulması daha önce de tartışma konusu olmuştu.
Hürriyet

Kıbrıs'ta Çözüm Umudu Arttı
Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında 16 aydır devam eden müzakerelerde kritik dönemeç dün sona erdi. Liderlerin görüşmesinden sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmelerde Ekonomi, AB, Yönetim ve Güç Paylaşımı ve Mülkiyet başlıklarında kayda değer ilerlemeler elde edildiğini açıkladı. Eide, "Buna karşın belli özlü konularda ayrılık noktalarının mevcut olduğunu" kaydetti. Liderlerin BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile 25 Eylül'de New York'ta bir araya geleceğini de belirten Eide, "Moon'dan sürece şahsi katkısının artmasının isteneceğini" söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı da, Kıbrıs sorununun çözümünün 2017'ye sarkması ve ucu açık müzakerelerin olmasının tehlikesine dikkat çekti ve "Böyle bir süreç çıkmazla sonuçlanmaya mahkumdur" uyarısı yaptı. "2016'da çözüm bir hedef, amaç olarak bir kez daha teyit edildi. Bu amaçla BM Genel Sekreteri'nin ilgi ve çabalarını daha da yoğunlaştırması talebimizin kendisiyle New York'ta yapacağımız görüşmede iletileceğinin de altı çizildi" diyen Akıncı, Ban'ın kendi ülkesini birleştiremediğini ancak Kıbrıs'ta iyiye giden bir süreç bulunduğunu söylediğine işaret etti ve "Ban'ın görev sürecinde Kıbrıs'ın birleşmesini görebileceği" mesajını verdi.
Milliyet

Obama Putin Üzerinden Donald Trump'a Yüklendi
ABD Başkanı Barack Obama, Philadelphia'da yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump'a yüklenirken, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'a destek verdi. Trump'ın Russia Today kanalına konuşmasını eleştiren Obama, "Sunucu Trump'a 'Putin'i neden destekliyorsun?' diye sorduğunda 'Güçlü biri. Bakın, oy oranı yüzde 82' yanıtını verdi. Yani, evet, Saddam Hüseyin'in de oy oranı yüzde 90'dı" ifadelerinde bulundu. Obama, Clinton'ın başkanlık için 'en uygun aday' olduğunu tekrarladı. ABD basını, rahatsızlığı nedeniyle seçim programına ara veren Clinton'un yerine mitinglere Obama'nın katıldığını savunuyor.
Milliyet

Ab, Sınır Ve Sahil Koruma Gücü Kuruyor
Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü kurulmasını onayladı. Buna göre, Ekim ortasında fiili olarak çalışmaya başlayacak yeni sahil güvenlik gücü, AB dış sınırlarının kapsamlı bir şekilde yönetilmesine katkı sağlayacak. Yeni kurum, sığınmacı akınını etkili bir şekilde yönetmeyi ve AB güvenliğini artırmayı gerçekleştirecek. Kurum, üye ülkelerin sınır güvenlik kapasitelerini değerlendirecek, üye ülkelerin sınır güvenlik kapasitelerini yükseltecek, yasa dışı göçe ve sınır ötesi suça karşı mücadele, üye ülke belirli bir bölgede orantısız göç aldığında destek takımlarıyla yardım ve acil durumlara pratik bir biçimde müdahale edecek, denizlerdeki kurtarma görevlerine teknik ve operasyonel destek sağlayacak, sınır gözetleme görevi yapacak, en az 1500 sınır koruma görevlisinden oluşan acil müdahale personel havuzu olacak, üye ülkelerde kurumun irtibat görevlileri yerleştirilecek, geri gönderme operasyonlarının koordinesini sağlayacak, sınır yönetimi için üye ülkeler ve üçüncü ülkeler arasında operasyonel iş birliğini gerçekleştirecek. Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Gücü resmi olarak göreve, 6 Ekim'de başlayacak.
Vatan

SPOR

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dirk Advocaat, bugün oynayacakları Zorya maçı öncesi dün bir basın toplantısı düzenledi. Bu karşılaşmaya yönelik açıklamalardan çok, takımdaki sorunlar ve çözümleri üzerine konuşan Hollandalı teknik adam şöyle dedi: "Son maçta pozisyonlara girdik ama golleri rakip kaleye gönderemedik. Maçın ikinci devresinde gösterdiğimiz performansı ilk devresinde gösterirsek bambaşka bir takım oluruz. Ama şunu merak ediyorum. Neden biz o golü yedikten sonra iyi oynamaya başladık?" "Geldiğimiz günden bu güne kadar düşüncemiz aynı. Şampiyonluk için buraya geldik ve düşüncemiz değişmedi. O kadar da kötü oynadığımızı düşünmüyorum." Advocaat ile birlikte toplantıya katılan başarılı stoper Skrtel ise maç ile ilgili şunları söyledi: "Bir Avrupa Ligi maçı oynayacağız. Luhansk ligde iyi şeyler yapıyor. Biz de iyi bir sonuçla ayrılmak istiyoruz. Bu maça hazırız. İyi bir şeyler yapabilmek için çalışacağız. Futbolda bazen böyle durumlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bazen şans yanınızda olmuyor. Biz istediğimiz skorları alamadık. Artık galibiyetleri almamız gerekiyor." "BU benim kariyerimde ilk kez olan bir şey değil. Ama Fenerbahçe'de ilk olan bir şey. Her şey olumsuz gibi düşünmemeliyiz. Olumlu şeylere odaklanmalıyız. Her hafta çok hoşa gitmeyen popüler olmayan kararlar alıyoruz. Bu her hafta devam edecek. 4 hafta önce geldik ve çok sayıda maç oynamak zorunda kaldık. Zamanımızın çoğunu oyun stili yerine maç hazırlıkları için değerlendirdik. Burada biraz da zaman sorunu var." "Tedavimiz çok net. Oyunculara güven vermek zorundayız. Bunu çözmeliyiz. Bu biraz da çalışma mantalitesi ile ilgili. Maçlarda 1-5 saatimiz var bu 1.5 saatte oyunu çözmeliyiz. Oyuncularımıza güven vermeliyiz. Daha önce yaptığımız gibi saçma hatalar yapmamalıyız. Güven sorununu çözdükten sonra fizik zamanla daha iyi bir yere gidebilir."
Hürriyet

Benfica ile Beşiktaş arasında önceki gece Lizbon'da oynanan Şampiyonlar Ligi maçına damgasını vuran isim hiç şüphesiz Anderson Talisca oldu. K a r t a l ' ı n 2 yıllığına Benfica'dan kiraladığı Brezilyalı yıldız 90+3'te attığı müthiş golle siyah-beyazlıları hayata döndürürken, eski takımını adeta şoka soktu. Attığı golden sonra ve karşılaşmanın ardından sergilediği sevinçle dikkatleri üzerine çeken Talisca'nın, Benfica'ya geri dönüşünün olmadığı öğrenildi. 22 yaşındaki Brezilyalı futbolcu ile Portekiz kulübü arasında yaşanan sorunları araştıran Milliyet ilginç bilgilere ulaştı. Benfica ile Talisca arasındaki iplerin geçtiğimiz aylarda Çin'den gelen teklifin ardından koptuğu belirlendi. Çin liginin en önemli ekiplerinden birinin Brezilyalı futbolcunun bonservisi için Benfica'ya tam 20 milyon euroluk teklif yaptığı belirtildi. Başkan Luis Filipe Vieira'nın bu cazip teklifi hemen kabul ettiği ancak Talisca'dan olumsuz yanıt aldığı aktarıldı. Genç oyuncunun Çin'e gitmeyi reddetmesiyle bütün hesapları bozulan Vieira'nın bu gelişme üzerine takımda kalması halinde yıllık ücreti de artacak olan Talisca'yı kesin olarak gözden çıkardığı ifade edildi. Attığı harika golden sonra ortaya koyduğu sevinç ise Talisca ile Benfica arasındaki köprülerin atılmasına neden oldu. Genç futbolcunun eski kulübü Benfica'ya geri dönmek istememesi Beşiktaş'ın iştahını kabarttı. Siyah-beyazlıların, sözleşmesindeki satın alma opsiyonu tam 25 milyon euro olan Talisca'yı makul bir bedel karşılığında kadrosuna katabileceği aktarıldı. Yönetimin şimdiden sezon sonunda başarılı oyuncunun bonservisini 8-9 milyon euro gibi bir rakama almak için Benfica ile pazarlık masasına oturmanın hesaplarını yaptığı vurgulandı.
Milliyet

Florya Metin Oktay Tesisleri'ndeki antrenman sahalarında yaşanan sorun ve Cavanda'nın sakatlığına engebeli arazinin yol açması üzerine Galatasaray Yönetimi harekete geçti. Sarı-kırmızılı idareciler, antrenman sahalarının bakımı için Türk Telekom Arena'yla ilgilenen İngiliz firması SIS ile anlaştı. Böylece kısa vadede sorunlar çözülecek. Bu çerçevede Florya'nın çimleri bakımdan geçirilirken kalıcı çözüm için yönetim hibritte karar kıldı. Hem Türk Telekom Arena hem de Florya Metin Oktay Tesisleri'ndeki antrenman sahalarına sezon biter bitmez hibrit çim serilecek. Dünyanın önde gelen kulüpleri ve son olarak Beşiktaş'ın yeni stadı Vodafone Arena'da hibrit çim uygulaması yapılmıştı. Galatasaray da güçlendirilmiş doğal çim olarak kabul edilen hibrit teknolojisini tercih ederken, sezon biter bitmez yeni çimlerin serileceği bildirildi. Özellikle Florya'da hibrit çime geçilecek olması saha sorununu da çözecek. Çünkü normal futbol sahası ebatlarında Florya Metin Oktay Tesisleri'nde 2 tane saha var. Bu sahalardan birin de A2 takımı maçlarını oynuyor. Bu yüzden sahalar çok hasar görüyor ve dinlenemiyor. Yüzde 20'si sentetik olacak hibrit çimlerle beraber her gün antrenman yapılsa dahi sahaların kendini koruyacağı öğrenildi.
Milliyet


Yabancı yatırımcının İstanbul'dan sonra en fazla şirket kurduğu kent olan Antalya'da 3 bin 201 yabancı ortaklı işletme faaliyetini sürdürüyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) verilerine göre, yabancı ortaklı şirketlerin ülke dağılımına bakıldığında ilk sırayı 493 şirketle Rusya Federasyonu alıyor. Rusya'nın yaşanan uçak krizi sonrası uyguladığı ambargo nedeniyle Antalya ekonomisi zor duruma düşerken, bu durumdan Antalya'daki Rus vatandaşları da dolaylı yoldan etkilenmiş oldu. Antalya'da en çok şirkete sahip olan Rusya'nın dolaylı yoldan kendi vatandaşlarına da uyguladığı ambargo, "Rus'un Rus'a zulmü" olarak yorumlandı. Antalya'da kurulu şirketlerden Rusya'yı 438 şirketle Almanya, 185 şirketle Hollanda, 164 şirketle Suudi Arabistan, 142 şirketle Azerbaycan, 137 şirketle İngiltere, 135 şirketle Fransa, 120 şirketle İran ve 113 şirketle Kazakistan takip ediyor. Ayrıca, 98 Ukrayna, 93 ABD, 62 İspanya, 52 İtalya, 46 Avusturya, 45 Suriye, 34 Çin, 33 İsviçre, 32 Danimarka, 31 Britanya ve 29 Belçika uyruklu firma faaliyet gösteriyor. ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya'da son 1 yılda 316 yabancı ortaklı şirketin açıldığını, 202 şirketin de kapandığını söyledi. Son bir yıl içerisinde 316 yabancı ortaklı şirketin açıldığını belirten Çetin, bunlardan 32'sinin Almanya, 23'ünün Suudi Arabistan, 22'sinin Fransa, 20'sinin Rusya Federasyonu, 20'sinin İngiltere, 20'sinin İran'dan gelen sermayeler olduğunu söyledi. Çetin, "Güney komşumuz olan ve durumlarını yakından izlediğimiz Suriye sermayeli ortaklığa sahip 45 şirketin 15'inin, Irak ortaklı sermayeye sahip 22 şirketin 11'inin kaydını son bir yıl içinde gerçekleştirdik"
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme