18 Eylül 2016 Pazar

18.09.2016 Genel Gündem18.09.2016

GÜNDEM

Cudi Ve Gabar'a Bombardıman!
Şırnak'ın Cudi ve Gabar dağlarında tespit edilen PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için dün sabah saatlerinde geniş çaplı operasyon başlatıldı. Operasyonda Şırnak 23'üncü Jandarma Tümeni'nden kalkan çok sayıda helikopter, PKK'lıların bulunması muhtemel noktaları havadan bombaladı. Atak ve Kobra taarruz helikopterlerinin belirli noktaları bombaladığı harekat kapsamında, Gabar Dağı'nda bulunan Seslice Tugayı'nın da Küpeli ve Görmeç bölgelerinde büyük bir operasyon başlattığı öğrenildi. Gabar Dağı'nda bulunan PKK kamplarına top ve havan atışları yapılırken, atışların yapıldığı bölgelerden duman yükseldiği görüldü. Bu arada Cudi Dağı eteklerinde bulunan Hisar Taburu'ndan da operasyon kapsamında belirli noktalara tank atışları yapıldı. Hisar Taburu'nun atış yaptığı Tişimya bölgesi ve Cudi Dağı'nın yüksek noktalarında yangın çıktığı görülürken, aynı bölgede bulunan Kösreli ve Derebaşı bölgelerinin da Atak helikopterleri ile vurulduğu belirtildi.
Vatan


'27 Mayıs'taki Parantezi 15 Temmuz'da Kapattık'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın ölümlerinin 55. yılında anıt mezarda düzenlenen törene katıldı. Törende yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında kimlerin durduğunu, kimin destekçileri olduğunu bugün net bir şekilde bildiklerini kaydeden Soylu, "Kendi başlarına adım atmaktan yoksun hangi cesaretlerle bu milletin millet olma kabiliyetini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ve bu toprakları yeniden işgal topraklarına döndürmek istediklerini biliyoruz" ifadelerini kullandı ve özetle şöyle konuştu: "15 Temmuz bütün dünyaya bir şeyi daha haykırmıştır. Bize demokrasiye öğretmeye çalışanlar o gün Menderes'in idamına da sessiz kaldılar. Bu bizim için tesadüf değildi. O gün rahmetli Polatkan ve Zorlu'nun da idamına seyirci kaldılar. Zorlu, ifade etmeliyim ki, rakiplerinin her karşılaştığı konferansta kendisinden çekindiği, kendi münazara kabiliyetinde mağlup olmaktan ürktüğü Türkiye'nin en önemli hariciyecilerinden birisiydi. Polatkan, bir Anadolu evladıydı ve o Anadolu evladının Maliye müktesebatı açısından ortaya koydukları, bugün dahi bizim devlet hayatımızda aranır ve takip edilir durumdaydı. Fatin Rüştü Zorlu'nun evliliğinde, Dolmabahçe Sarayı'nda parlak bir hariciyecinin evlilik merasiminde Gazi Mustafa Kemal vardı. Bileziklerini o takmıştı, 60 darbesinde o bileziklerin hırsızlık malıdır diye o insanlara, eşine, ailesine, büyük bir zulmü reva gördüler." "Bugün sadece biz Adnan Menderes'in Fatin Rüştü Zorlu'nun ve Hasan Polatkan'ın karşısında 16- 17 Eylül 1961 tarihinde karşı karşıya kaldıkları ve daha sonra ailelerinden o idamın gömleğinin ve ip parasının istendiği bir hale itiraz ediyor değiliz. Bugün muzaffer bir milletin anlayışıyla buradayız. Yani, aynısını 15 Temmuz'da yine bu milletin başına getirmeye çalışanlara karşı dik duran, tanklara karşı liderini vermeyen, demokrasiyi tanklara mahkum etmeyen ve F16'ların, helikopterlerin ortaya koymuş oldukları cinayetlere karşı bedenini bu milletin geleceğine emanet eden kimisi dostumuz olan, kimini tanıdığımız ama kimini tanımadığımız fakat öteki dünyada şefaatine sığındığımız o insanlara aynen şu gün mezarının başında bulunduğumuz insanlar gibi minnettarız ve şükran duyuyoruz."
Vatan

'Kadınlara Zaafın Varmış Gibi Yap, Namaza Gitme'
Sivas'ta, darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan ve ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla salıverilen Jandarma Teğmen A.Ç, ifadesinde, örgüt üyelerinin kendisinden dinle alakası olmayan profil çizmesini istediğini belirterek, "İzinler, cuma, bayram dahil hiçbir namaza gitmeyeceğim söylendi" dedi. Türk Ceza Kanunu'nun etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak ifade veren ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İlçe Jandarma Komutan Vekili A.Ç, ifadesinde, cemaatle lise 3. sınıfta üniversite sınavlarına hazırlanırken örgüte yakın dershanedelerden birine giderken tanıştığını söyledi. A.Ç, üniversite sınav sonuçlarına göre hukuk fakültesini kazanabilecek puan almasına rağmen terör örgütü mensuplarının "Türk Silahlı Kuvvetlerinde namaz kılanlar eziliyor, inançlı kişilerin eşleri kışlalara ve orduevine alınmıyor, ülke adına güzel bir şey olduğunda darbe yaparak buna engel oluyorlar, orada hizmet ederek bunlar engellenebilir" şeklindeki telkinleriyle Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna müracaat ettiğini ifade etti. Daha sonra kendisine askeri okul sınavı mülakatında karşılaşacağı sorularla ilgili uygulamalı eğitim verildiğini aktaran A.Ç, şunları anlattı: "Eğitimde, 'Alkol alıyor musunuz?' sorusuna zaman zaman, düğünlerde, namaz konusunda ise cumadan cumaya, bayramdan bayrama şeklinde cevap vermemi istediler ancak ailem benim üniversiteye girmemi istiyordu. Ailemin bu isteği dolayısıyla sınavları kazanıp sağlık raporuna gittiğimde göz muayenesinde Ankara Mevki Asker Hastanesinde sınavdan elenmek amacıyla harfleri yanlış okuduğum halde beni sağlık muayenesinden geçirdiler. Benim önümde göz muayenesinden dolayı birçok şahsı elediler ancak ben sağlık muayenesinden geçtim. GATA, cemaat açısından en değerli bölümdür çünkü sınavlara giren kişilerin elendiği en önemli bölüm sağlık bölümüdür. " A.Ç, sınavı kazandıktan sonra Karabük, Tunceli, Gaziantep, Ankara ve son olarak da Sivas'ta görev yaptığını, örgütün "ışıkevi"nde 9 ay kaldığını belirtti.
Vatan

Işid'e Türkiye'den Fıstıklı Sarma
Diyarbakır'da 5 Haziran 2015 günü HDP mitingine yapılan bombalı saldırıya ilişkin soruşturma dosyasında terör örgütü IŞİD'in kırmızı listede aranan ve başına 4 milyon TL ödül konan 'sınır emiri', 'Ebu Bekir' kod adlı İlhami Balı'nın çok sayıda ilginç telefon kaydı yer aldı. Kayıtlara göre, 6 Nisan 2015 günü yapılan konuşmada 'kaçakçı Ahmet' isimli kişinin Balı'ya Türkiye'den fıstık sarması ve köfte gönderdiği tespit edildi. Bu konuşma şöyle: İlhami: Sabahtan beri senin yüzünden dolaşıyorum. Orada burada sürünüyorum. Niye erkenden göndermiyorsun bu adamları? Allah için seni şikayet edeceğim. Seninle çalışamıyorum. Gönderdin mi fıstıklı muskayı? Ahmet: Muska değil sana fıstıklı sarma göndermişim. Bir kilo gönderdim. O, 60 milyon, muska 25 milyon. Daha adam yerine koymuyorsun. Unutma bir kilo sarmanı al. 5 kilo köfte de var.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 125,5243-125,6310                   
ABD Doları 2,9802-2,9818/Euro 3,3252-3,3272/İngiliz Sterlini 3,8759-3,8814

Yönü 'Merkez'ler Çizecek
Bayram sonrası ağırlıklı gündem yine merkez bankaları olacak. 21 Eylül ABD Merkez Bankası (Fed), 22 Eylül Türkiye Merkez Bankası faiz kararları piyasaların yön tayininde etkili olacak gelişmeler. Fiyatlamalar daha çok faiz artımı yönünde gerçekleşse de Fed faiz kararı için tahmin yapmak biraz zor, daha çok ortada bir beklenti var. Faiz artırımı gelirse ilk aşamada borsalara düşüş, dolar/TL kuruna yükseliş olarak yansıma gösterebilir, ama sonrasında tekrar denge sağlanır. Faiz artışı gerçekleşmez ise borsaları yükseliş, dolar/TL kurunu düşüş olarak etkileme olasılığı yüksek. Bu beklentilerle birlikte yine de gerçekleşmeleri görmek gerekecek. Faiz artırımı olsun olmasın toplantı sonrası başkan Yellen'in yapacağı açıklama yakından takip edilecek. Son aylarda sözlü yönlendirmeye ağırlık veren, daha çok politik açıklamalar yapan başkan Yellen'in ileriye dönük ne mesajlar vereceği önemli olacak. Ağustos enflasyonunun beklentilerin altında düşüş göstermesi sonrası Türkiye Merkez Bankası faiz kararı için çok fazla sürpriz beklenmiyor. Tartışma daha çok faiz üst koridorundaki düşüşün 25 veya 50 baz puan mı olacağı yönünde. Ancak piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı olur. Dış piyasalar, petrol fiyatları, iç gündemde siyasi gelişmeler ve terör eylemleri gündemin diğer önemli konu başlıkları. Piyasaların yakından izlediği öncü borsalar olarak bilinen Dow Jones (ABD) ve Dax (Almanya) borsalarının primli görünümünün yerini kâr satışlarına bırakması ve S. Arabistan'ın üretim artış kararı, ABD dolarının değerlenmesi ile küresel ekonomik aktivitenin zayıflamasından beslenen petrol fiyatlarındaki gerileme iç piyasalar için olumsuz sayılabilecek referanslar. Zor gündem ile yeni beklenti oluşturmakta zorlanan piyasalar gündeme bağlı olarak yön bulmaya çalışacak.
Hürriyet

Market Alışverişine 3 Taksit Geliyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, iç piyasanın canlandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, bazı ürünler için kredi kartıyla alışverişlerde taksit imkanı sağlanacağını bildirdi. Tüfenkci, "Daha önce market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir, bunun gibi birtakım çalışmalar var" dedi. Tüfenkci, kredi kartıyla yapılan bazı alışverişlerde taksitlendirmeye ilişkin, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında bir çalışma yapıldığını söyledi. Bu çalışmada hükümet olarak öncelikli amaçlarının, hem cari açığa yol açmayacak hem de iç piyasayı rahatlatacak bir düzenleme yapmak olduğunu dile getiren Tüfenkci, "Özellikle iç piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşviki de dikkate alınarak, ithalatımızı ve cari açığımızı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını artıracağız. Bununla ilgili çalışmalar son aşamada" diye konuştu. Daha önce kredi kartıyla alışverişlerde bazı ürünler için çeşitli düzenlemeler yapıldığını anımsatan Bakan Tüfenkci, "Örneğin daha önce market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir. Bunun gibi birtakım çalışmalar var. Mobilya konusunda, beyaz eşya yerli üretim noktasında bu sayı artırılabilir" ifadesini kullandı.
Hürriyet

Dekorasyon Yenileme Tutkusunda Birinciyiz
Araştırma kuruluşu GFK'nın 22 ülkede 25 bin internet kullanıcısıyla yaptığı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 39'u evinin iç dekorasyonu, yüzde 38'i evin kendisi, yüzde 35'i de mobilyalarıyla ilgili değişiklik istediğini belirtti. Kadınların yüzde 43'ü evlerinde en çok iç dekorasyonu değiştirmeyi isterken, yüzde 40'ı mobilyaları, yüzde 39'u evini değiştirmeyi düşünüyor. Erkeklerde ise ev aletleri ve iç dekorasyonu değiştirme isteği kadınların yüzde 8 altında. Evin iç dekorasyonunu değiştirmek isteyen katılımcıların ülkeler sıralamasına bakıldığında da yüzde 56 ile Türkiye ilk sırada. Bunu yüzde 55 ile Rusya takip etti. Evin büyüklüğü ve genişliği konusunda değişiklik yapma arzusu yüksek olan ülkeler listesinde de yüzde 50 ile Hong Kong, yüzde 49 ile Rusya ve Arjantin başı çekti. Mobilyaları değiştirme isteğinde de yüzde 54 ile Rusya, yüzde 49 ile Türkiye ilk iki sırada yer aldı. Ev aletlerini değiştirme isteği en yüksek ülkeler listesinde ilk sıralarda yüzde 45 ile Rusya, yüzde 40 ile Çin, bahçesini değiştirme veya geliştirme isteği en yüksek ülkelerin başında da yüzde 43 ile Meksika, yüzde 38 ile Avustralya yer buldu.
Haber Türk

Güneydoğu'ya Şifreli Elektrik
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji hatları üzerinden yapılan teknik olmayan kayıplar ile yasadışı kullanımları önlemek veya azaltmak amacıyla enerjinin kriptolanacağı bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Albayrak, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından pilot olarak uygulanması hedeflenen projeyle trafo çıkışlarında enerjinin şifreleneceğini, bu şifrenin son kullanıcının sayacında çözüleceğini bildirdi. Dicle bölgesinin kapsadığı iller Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olarak sıralanıyor. Bakan Albayrak, kayıp ve kaçak elektrikle mücadeleye ilişkin Meclis'teki soru önergesi yanıtında konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi. "Kayıp- kaçak miktarı, dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım sisteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı göstermektedir. Her bir bölge için hedef kayıpkaçak oranları belirlenmiştir. Böylece, tüketicilerin daha düşük kayıp-kaçak bedeline maruz kalmaları sağlanırken bu hizmeti yerine getiren dağıtım şirketlerine de riskler yüklenmiştir" diyen Albayrak, sözlerine şöyle devam etti: "Kayıp-kaçak oranlarının azalması konusu öncelikli hedeflerimizin başında gelmekte olup bu alandaki yoğun çalışmalarımız ve alınan tedbirler neticesinde ülke genelinde kayıp kaçak oranları yüzde 23-25 düzeylerinden yüzde 14-15 düzeylerine kadar düşürülmüştür. Bu yöndeki çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir. Kaçak ve kayıt dışı elektrik kullanımının önlenmesi amacıyla elektrik dağıtım şirketleri tarafından elektrik abonelerinin ölçü sistemleri kaçak kullanımı engelleyecek şekilde kontrol edilmekte ve kaçak kontrol takibi için kayıp kaçak tarama çalışmaları periyodik olarak devam etmektedir."
Milliyet

14 Değil Ama 4 Öder
Alman finans devi Deutsche Bank, ABD hükümetinin talep ettiği 14 milyar dolarlık uzlaşma bedelini ödemeyeceğini açıkladı. Deutsche Bank'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı ile 2005-2007 yıllarında gerçekleştirilen konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymetler faaliyetleriyle konusunda müzakere edildiği teyit edildi. Deutsche Bank'dan beklenen karşı teklifin 14 milyar doların oldukça altında olacağına işaret edilen açıklamada, "Deutsche Bank, potansiyel hukuki iddialar için belirtilen tutara yakın bir ödeme yapma niyetinde değildir. Müzakereler henüz yeni başlıyor" denildi. Uzmanlar, Deutsche Bank'ın, müzakereler sonunda 14 milyar doların üçte birine yakın bir tutar ödeyeceğini tahmin ediyor. 14 milyar dolarlık cezanın ortaya çıkmasının ardından piyasalarda ciddi bir satış baskısı olmuştu. New York borsasında işlem gören Deutsche Bank hisseleri yüzde 9.7 düşerken satış baskısı diğer hisselere de yayılmıştı.
Vatan

5 Milyar Liralık Yıkım Yapıldı
Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, 2012'de başlayan kentsel dönüşüm sürecinde toplam 80-100 bin arasında binanın yıkılıp dönüştürüldüğünü belirterek, "Bu binaların ürettiği enkaz miktarı 50 milyon metreküp. 100 bin binanın yıkım bütçesi 5 milyar lira seviyesinde, bunun 3 milyar lirası tamamen enkaz atımına harcandı" dedi. 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm sürecinin, halkın ve toplumun bilinçlenmesi ile her yıl artarak devam ettiğini kaydeden Bulut, "2012 yılında kamu binaları ile proje başladı, bu her yıl artarak devam etti. 2012 yılında 4-5 bin bina ile başlanan süreç, 2013 yılında 10-12 bin binaya çıktı, 2015 yılında bu rakam 35 bin seviyelerine yükseldi" diye konuştu. Mehmet Ali Bulut, dönüştürülen 80-100 bin binanın ürettiği enkaz miktarının 50 milyon metreküp seviyelerinde olduğunu belirterek, "Bu enkaz, yıkılan binaların kötü olması dolayısıyla yeniden dönüştürülüp kullanılamadı, atık alanlarına gitti" dedi. Bulut, yıkımlarda bir hurda değeri de olduğunu ve bu değerlerin yıkım maliyetinin yüzde 70'ini karşıladığını ifade etti.
Vatan

DÜNYA

Abd, Suriye Ordusunu Vurdu
ABD ve Rusya'nın açıkladığı ateşkesin ihlallere rağmen sürdüğü Suriye'de, doğudaki Deyr Ez Zor kenti yakınında dün ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşan Suriyeli askerlere hava saldırısı düzenledi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, koalisyon uçaklarının Suriye askeri birliklerini vurduğunu, bombardıman sonucunda en az 62 Suriyeli askerin hayatını kaybettiğini, 100 üzerinde de yaralı olduğunu duyurdu. Koalisyon güçlerine ait bombardıman uçaklarının, dün saat 17:00-17:50 arasında Deyr Ez Zor kentinde ordunun kontrolündeki üsse yakın bölgede operasyon düzenlediğini belirten Konaşenkov, "İki F-16 ve iki A-10 jeti Deyr Ez Zor'daki havalimanı yakınlarında IŞİD tarafından etrafı çevrilmiş olan Suriye güçlerinin birliklerine 4 saldırı düzenledi. Uçaklar Suriye hava sahasına Irak sınırı tarafından girdi. Bombardıman sonrası terörist IŞİD grupları ordu güçlerine karşı saldırıya geçti. ABD, uçakların hata sonucu Suriyeli askerlere bomba yağdırdıklarını söyleyebilir. Kendilerine defalarca hedef belirleme konusunda işbirliği yapılmasını önerdik. Suriye'de işbirliğini yine ABD tarafı kabul etmiyor" dedi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Örgütü, en az 80 Suriye askerinin bombardımanda öldüğünü belirtti. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA ise hava saldırısının bölgede IŞİD'in ilerlemesine imkân verdiğini öne sürdü. Suriye ve Rusya Dışişleri Bakanlıkları'nın çağrısı üzerine ABD'nin saldırısını konuşmak üzere BM Genel Kurulu acil toplandı. ABD ile Rusya arasında 9 Eylül 'de Cenevre kentinde varılan anlaşma gereği, Suriye'de 12 Eylül akşamı bir haftalık ateşkes yürürlüğe girmişti. Öte yandan İsrail güçlerinin, Suriye'nin güneyindeki Kunaytra'da rejime ait askeri mevzilere düzenlediği hava saldırısında bir kişinin öldüğü bildirildi. Yerel kaynaklar, Suriye topraklarından Golan Tepeleri'ne roket atılmasına misilleme olarak sınırdaki Kunaytra kentinde rejime ait askeri noktalara saldırı düzenlediğini belirtti.
Hürriyet

Tepki Gerilimini Aşma Formülü
Hürriyet'e bilgi veren ÖSO kaynakları, dün erken saatlerde ÖSO'yu oluşturan grupların bir toplantı yaptığını söyledi. Bu toplantıda, ABD Özel Kuvvetleri'nin olası El Bab operasyonuna destek vermesi değerlendirildi. IŞİD'in elindeki El Bab, en büyük bileşenini PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) denetimindeki Afrin ve Menbiç arasında yer alıyor. ÖSO içinde yer alan Ahrar El Şarkiya grubu dışındaki diğer tüm gruplar, ABD Özel Kuvvetleri'nin desteğini kabul etti. Ahrar El Şarkiya grubu ise diğer grupların bu görüşüne katılıp katılmayacağına dair kendi içinde ayrı bir değerlendirme yapmak için zaman istedi. ÖSO'dan bir yetkili Hürriyet'e şu bilgiyi verdi: "Dün (önceki gün) ABD Özel Kuvvetleri'ne tepki gösterenlerin çoğunluğu Ahrar El Şarkiya mensuplarıydı. Tepkiden sonra ABD askerlerinin Suriye dışına çıktığı haberi doğru değil. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ABD Özel Kuvvetleri'nin ÖSO'ya desteğini önemsiyor. Bugünkü (dünkü) toplantıda bu olgu da ayrıntılı şekilde anlatılıp, konuşuldu. ABD Özel Kuvvetler birliği de albay rütbesinde bir Türk komutana bağlı olacak. Diğer grupların olumlu karar almasından sonra Ahrar El Şarkiya'nın da kendi içinde benzer bir tutum almasını bekliyoruz. Sabah yapılan toplantı öğle saatlerinde sona erdi ve IŞİD mevzilerine yönelik saldırılar yeniden başladı." TSK, ABD Özel Kuvvetleri'nin ÖSO, AzezÇobanbey (El Rai) arasındaki IŞİD hedeflerine yönelik taarruzlarında destek vermeyi sürdürdüğünü açıkladı. TSK'dan dün akşam yapılan bilgilendirmeye göre, tespit edilen 67 IŞİD hedefine Fırtına obüsleriyle 260 top atışı ile 59 adet çok namlulu roketatar mermisi atıldı. ÖSO, Tatimus ve Kunaytirah'ın meskûn mahallerinde kontrolü sağlarken 4 muhalif yaralandı. IŞİD'e ait üç bina imha edildi. Koalisyon güçleri tarafından Baragidah, Tatimus ve Kara Kuz bölgelerinde tespit edilen IŞİD unsurlarına toplam 3 hava harekâtı yapılarak 5 IŞİD mensubu etkisiz hale getirildi, 5 bina da imha edildi. ÖSO güçlerinin de Cerablus'tan güneye El Bab inmek için IŞİD unsurlarıyla çatıştığı belirtildi. Önceki gün Çobanbey'e (El Rai) gelen 29 ABD Özel Kuvvet askerine ÖSO içindeki bazı gruplar tepki göstermişti. TSK unsurları tarafından koruma altına alınan ABD Özel Kuvvetleri, Türkiye sınırına yakın bir yere götürülmüştü. TSK'dan yapılan açıklamada da ABD Özel Kuvvetleri'nin koalisyon kapsamında destek verdiği resmen duyurulmuştu.
Hürriyet

'İsrail'in 200 Nükleer Başlığı Var'
İsrail'in devlet sırrı olarak sakladığı nükleer silah kapasitesine ilişkin basına yeni bir bilgi sızdırıldı. ABD'nin 43'üncü Başkanı George W. Bush dönemindeki Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, geçen yıl bir iş ortağına yazdığı e-postada "İsrail'in 200 nükleer başlığı var" bilgisini paylaştığı ortaya çıktı. İsrail'in ABD'nin yardımıyla en az 20 yıl önce nükleer silah geliştirdiği ileri sürülüyordu. Ancak bu bilgi ne İsrail ne de ABD tarafından doğrulanıyor. Jeffrey Leeds'e gönderilen 3 Mart 2015 tarihli e-postada Powell, İran ile BM daimi üyeleri ve Almanya arasında süren müzakereler hakkındaki görüşünü şöyle dile getiriyor: "Müzakereciler istediklerini alamaz. İranlılar ise bir tane (nükleer bomba) yapabilseler bile kullanamazlar. Tahran'daki çocuklar, İsrail'in 200 nükleer başlık sahibi olduğunu ve bunların Tahran'a yöneltildiğini biliyor. Ahmedinejad'ın dediği gibi: '(Nükleer silah) Olsa ne yapacaksınız, cilalayıp duracak mısınız?' İran'ın umurunda olan tek şeyi patlatmalıyız: Rejimin devamını." Powell, e-postanın sızdırılmasının ardından yaptığı açıklamada, "kendisinin İsrail'in nükleer kapasitesi hakkında bilgiye sahip olmadığını ve mektubun ortaya atılan iddiaları tekrarladığını" savundu.
Haber Türk

'Abd, Suriye'deki Ateşkesin Detayını Niye Açıklamıyor?'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Rusya ile uzlaşmaya vardığı Suriye'deki ateşkesin detaylarını neden gizli tuttuğunu anlamadığını söyledi. Kırgizistan seyahatinde basına açıklamada bulunan Putin, Rusya'nın ABD'den önce Suriye'deki ateşkesin kamuoyuna duyurulmayan maddelerini yayınlamayacağını belirtti. 9 Eylül'de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li meslektaşı John Kerry arasında Cenevre'de imzalanan anlaşmanın tam metni şu ana kadar basına servis edilmedi. ABD'nin IŞİD'e karşı kurulan koalisyondaki müttefiki Fransa'nın Dışişleri Bakanı Marc Ayrault, kısa süre önce ABD'den anlaşmanın detaylarını müttefikleriyle paylaşmasını talep etmişti. Fransa, anlaşma metnindeki detayların paylaşılmasının 'ılımlı' muhaliflerin sahada hedef alınmaması açısından önem taşıdığı görüşünde. Putin, iki ülkenin Suriye'deki ateşkeste ortak hedefleri bulunduğunu hatırlatarak, "Partnerlerimiz bize açıklık ve şeffaflık çağrısında bulunuyor ancak kendileri bu durumdan sapıyor" dedi. Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin anlaşmayı desteklemesi için detayların açıklanmasının şart olduğunu söylemişti. Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir muhalif lider ise pazartesi günü başlayan ateşkesin sona ereceği uyarısında bulundu. Muhalif lider, ateşkeste uzlaşmaya varılmasına rağmen kuşatma altındaki bölgelere yardımın gönderilmediğini ve Rusya'nın ateşkesi baltaladığını öne sürdü: "Daha önce uyardığımız ve ABD Dışişleri Bakanlığı'na söylediğimiz gibi ateşkes uzamayacak". Esad rejiminin kuşatması altındaki Halep'te yaşayan 250 bin kişiye gönderilen yardım konvoyları, rejim ve muhaliflerin Castello yolundan çekilme konusunda uzlaşmaya varamaması nedeniyle bekletiliyor. Rusya Savunma Bakanlığı, ateşkesin şu ana kadar 199 kere ihlal edildiğini açıklarken, ateşkesin çökmesi durumunda bunun sorumlululuğunun ABD'de olduğunu belirtti. Lavrov ise mevkidaşı Kerry'ye anlaşmanın tam metnini yayınlamalarını önerdi.
Milliyet

Fransa'da Okullarda 'Acil Durum Bilekliği'
Fransız basınında çıkan haberlerde, Aix-en-Provence bölgesindeki ilkokul öğretmenleri ve okul personelinin, olası bir terör saldırısında polise haber verebilmek için, bileklerinde ya da boyunlarında elektronik bir cihaz taşıyacakları duyuruldu. Uygulama için, 74 anaokul ve ilkokulda, 160 bin euro maliyetindeki 800 cihazın dağıtıldı. Cihaz, bir terör saldırısı anında, üzerindeki butona basıldığında, otomatik olarak okula en yakın polis merkezine acil durum çağrısı yolluyor, aynı zamanda okuldaki acil durum alarmını da devreye sokuyor. Charlie Hebdo saldırısından bu yana Fransa'da terör en ciddi sorun olarak tartışılmaya başlanmıştı. Kasım 2015'te 130 kişinin öldüğü saldırıyla beraber terör seviyesi en üst düzeye çıkarılmış ve olağanüstü hâl ilan edilmişti. Bölgede önümüzdeki günlerde terör tatbikatı düzenlenecek.
Milliyet

Türkler'e Var Da Bize Yok Mu?
Bratislava'da gerçekleştirilen AB liderler zirvesinde İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i protesto ederek ortak basın toplantısını iptal etti. İtalyan basını olayı 'Renzi, Merkel ve Hollande'a karşı: Bölünme' başlıklarıyla duyurdu. Fransa ile Almanya'nın sığınmacı krizi ve ekonomik sorunların çözümüne ilişkin sunduğu önerilere katılmayan Renzi'nin, François Hollande ve Angela Merkel ile planlanan ortak basın toplantısını protesto amacıyla iptal ettiği belirtildi. Renzi zirveden ayrılırken kendisini durduran Fransa lideri Hollande'a da 'Angela'nın bana bu şekilde davranmasına izin vermem' dediği belirtildi. İtalyan basınına göre Renzi, AB zirvesinin sonuç bildirgesindeki mülteci bölümüne öfkelendi. 4 sayfalık metnin tamamında Türkiye ile yapılan anlaşma övülüyor ve Avrupa'ya Türkiye üzerinden gelen mültecilerin sayısının ciddi şekilde azaldığı belirtiliyordu. Ancak her gün yüzlerce Afrikalı'nın akın ettiği İtalya'nın mülteci problemine ise hiç yer verilmedi. Bu durum İtalya liderini çıldırttı. Renzi, 'Almanya Türkiye ile anlaşarak kendi mülteci problemini çözdü. Ama İtalya'nın mülteci krizi giderek büyüyor. O basın toplantısına ancak benim sorunlarıma da çözümler üretilirse çıkarım. Diğer AB liderleri sadece itaat etmeyi biliyor olabilir. Ama beni aptal yerine koymanıza izin vermem' diyerek zirveyi terk etti. Renzi ayrıca Almanya ve Fransa liderlerini, 'Madem benim ekonomik sorunlarım dikkate alınmıyor 18 Ekim'deki AB zirvesinden iki gün önce Obama ile görüşeceğim. Onun mali desteğini alacağıma eminim' diyerek tehdit etti.
Vatan

POLİTİKA

Suriye Değiliz
Başbakan Binali Yıldırım, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Tendürek Dağı bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Adem Akatay ve Jandarma Er Ahmet Tezcan'ın uğurlama törenine katıldıktan sonra geceyi Erzurum'da geçirdi. Başbakan Yıldırım, dün sabah Ana uçağıyla Ağrı Ahmedi Hani Havalimanı'na geçti. Başbakan Yıldırım buradan saat 09.30'da helikopterle Doğubayazıt ilçesindeki 1'inci Mekanize Piyade Tugayı'na geçti. Yetkililerden Tendürek Dağı'ndaki çatışmalarla ilgili bilgi alan Yıldırım, şehit köy korucuları Abdulhadi İsmailoğluları (52), Ahmet Demir (52), Mehmet Demir (30), Adem Demir (27), Mehmet Bakındı (49), Muhsin Zerek (42), Engin Zerek (24) ve emekli köy korucusu Ali Dilek'in ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Gökçebulak, Karakent ve Somkaya köylerindeki taziye ziyaretine Vali Musa Işın ile güvenlik yetkilileri katıldı. Karakent köyündeki taziye ziyaretinde konuşan Yıldırım, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Yıldırım şunları söyledi: "Birlik ve beraberlik içinde yaşamalıyız. 15 Temmuz'u yaşadık. Ağrı sabaha kadar sokaklardaydı. Ağrı geleceğine, bayrağına sahip çıktı. O bayrak olmadığı zaman Suriyelilerin, Iraklıların halini görün. 10 milyon insan yerinden yurdundan oldu. Hep gözyaşı, hep acı. Türkiye'ye de bunu yapmak istiyorlar. Türkiye'yi bölmek için terörü besliyorlar. Bu kirli bir oyundur. Asla oyuna gelmeyin. Yarınımız bugünden daha iyi olacaktır. Acımızı, sevincimizi paylaşacağız. Vatanın taşına toprağına göz diken varsa onun da gözünü oyacağız." Taziye ziyaretlerinde terör örgütlerine seslenen Yıldırım, "Ne gücünüz varsa ortaya koyun. Sizi bu topraklardan def edeceğiz" dedi. Terör örgütünün "Kürtlerin haklarını savunacağız" diye ortaya çıktığını belirten Yıldırım, "En büyük zararı da Kürtlere veriyorlar" değerlendirmesinde bulundu. "Türk'ü, Kürt'ü yok, tek millet var" diyen Yıldırım, "Dış güçlerle iş birliği yapıp Türkiye'yi Suriye gibi, Irak gibi yapmak istiyorlar. Ama unuttukları bir şey var, burası Suriye değil, burası Irak değil. Burası Anadolu" dedi. Yıldırım, 'Haysiyetsiz ve işgalci' olarak nitelendirdiği teröristlere, bu topraklarda izin verilmeyeceğini vurguladı. Taziye evinden ayrılırken, kendisini dışarıda bekleyen vatandaşlara da seslenen Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın selamını ve taziye dileklerini iletti.
Hürriyet

Chp Erken Seçim Hazırlığına 'Sandık Çevresi'yle Başlıyor
Bayram tatilinin bitmesiyle CHP'de yoğun bir maraton başlayacak. Bayramla birlikte siyasete kısa bir mola veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünden itibaren yoğun bir çalışma temposuna girecek. CHP Lideri, bugün İstanbul'da Tarık Akan'ın Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda düzenlenecek cenaze töreni ile Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazına katılacak. Ayağının tozuyla Ankara'ya dönecek olan Kılıçdaroğlu, salı günü Ordu'ya geçecek ve burada Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın merhume annesi adına Fatsa'da yaptırdığı Eczacı İlhan Hazinedar Ortaokulu'nun açılışını gerçekleştirecek. Ordu'daki programının ardından Ankara'ya dönecek CHP Lideri'nin, bayramdan önce talep ettiği randevuya yanıt gelmesi durumunda Başbakan Binali Yıldırım ile buluşması bekleniyor. Zirvede son dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle kamudan ihraç edilen ve görevden alınanların durumlarını gündeme getirecek olan Kılıçdaroğlu'nun, partisine ulaşan mağduriyet şikâyetlerine ilişkin bir dosyayı Başbakan'a sunması bekleniyor. CHP Lideri, önümüzdeki hafta cuma günü ise Kahramanmaraş'a geçerek partisinin il başkanları toplantısına katılacak. 81 il başkanının katılacağı ve 2 gün sürecek toplantıda, seçim hazırlıkları için düğmeye basılacak. Toplantıda, CHP'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı "sandık çevresi örgütlenme modeli" masaya yatırılacak. Olası bir erken seçime karşı şimdiden hazırlıkların yapılmasını kapsayan modele göre, seçimlerde oy kullanılacak her sandık için CHP, en az 2 kişiden oluşan sandık sorumlularını şimdiden belirleyecek. Sandıklarda görevlendirilen parti üyeleri, seçimlere kadar geçecek sürede tüm örgütlenme çalışmalarından sorumlu olacak. Parti içi eğitime alınacak olan sorumlular, kendi sandığında oy kullanacak seçmenlere ilişkin çalışmalar yürütecek. Gerekirse ev ziyaretleri yapılarak yarın seçim olacakmış gibi seçmenle yüz yüze temas kurulacak. Ayrıca, seçim günü sandıklarda "müşahit" olarak görev almak isteyenler belirlenecek.
Haber Türk

Savcılıktan Kongre İmzalarına Soruşturma
MHP'deki olağanüstü kurultay sürecinde Yargıtay'ın, 'olağanüstü kurultay yapılsın' yönündeki Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını onamasının ardından muhalifler, 19 Haziran'da, Büyük Anadolu Oteli'nde olağanüstü tüzük kurultayı yapmıştı. Muhalifler, kurultayın, "756 delegenin imzası ile açıldığını" duyurmuşlar ancak kurultayda görevlendirilen Ankara 13. Noterliği ise daha sonra bu sayının 656 olduğunu açıklamıştı. MHP Genel Merkezi ise imza sayısının gerçekte 494 olduğunu iddia etmişti. Noterliğin, "delegelerin imzalarını 'WhatsApp' ve e-posta üzerinden, mesai saati bittikten sonra topladığına" ilişkin görüntüler yayımlanmış ve "noter hakkında belgede sahtecilik yaptığı" iddiaları ortaya atılmıştı. Kurultay'da görevli Ankara 13. Noter Vekili Mustafa İset ise bir televizyon programında toplanan imzaların 300 civarında olduğuna ilişkin bir açıklamada bulunmuştu. Alevlenen imza tartışmasının ardından MHP Genel Merkezi, 23 Haziran'da, 13. Noterlikçe "belgede sahtecilik yapıldığı" iddiasıyla kurultayın yapıldığı Büyük Anadolu Oteli'nin bulunduğu Akyurt ilçesindeki Akyurt Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Akyurt Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP'nin noter hakkındaki suç duyurusu üzerine harekete geçerek soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında kurultay hazirun cetvelinde imzası bulunan bazı üst kurul delegelerinin ikametgâh adreslerine yakın karakollara yazı gönderilerek, "Haziran cetvelinde bulunan imzalarının sahte ya da gerçek olduğunu incelemek amacıyla" imza örneklerinin alınması istendi. Bunun üzerine de bazı üst kurul delegeleri, bölgelerindeki karakollara giderek imza örnekleri verdi.
Milliyet

SPOR

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Golbol Kadın Milli Takımı, finalde Çin'i 4-1 yenerek şampiyon oldu. Böylece Türkiye, takım halinde tarihinde ilk kez bir Olimpiyat madalyası kazanmayı başardı. Rio'daki finalde ay yıldızlılar, Sevda Altunoluk'un golüyle 1-0 geçti, ama Fenqging'in golüne mani olmadılar. Ancak ay yıldızlılar, daha sonra Seda Yıldız ile 2-1'le öne geçti, Sevda Altunoluk'un iki golüyle de farka gidip karşılaşmayı 4-1 kazandı Golbol Kadın Milli Takımı, 2008'den itibaren ülkedeki körler okullarından taranarak bulundular. 2012 Londra Paralimpik Oyunları'na katılma hakkını altın golle kaçırdılar ama yılmadılar. Ve 2012'den itibaren tarihi Olimpiyat şampiyonluğu yürüyüşleri başladı. İlk olarak 2012'de Golbol B Ligi Avrupa Şampiyonası'nda 1. olan milliler, 2013 Avrupa Şampiyonası'nda 2. olarak dikkat çektiler. 2014'teyse Dünya Şampiyonası'nda 3.'lüğe ulaşan milliler, nihayet geçen yıl Avrupa Şampiyonu olup, zirveye çıktılar. Rio'da en büyük madalya umutlarından olan kızlar, beklentileri karşılayıp gururumuz oldular. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, sporcuların çoğunun 17-18 yaşında olduğuna dikkat çekerek, "2 senedir kamplardalar, çok fedakârlık yaptılar" diyor.
Hürriyet


Beşiktaş, Süper Lig'de kendisini en çok zorlayan hatta hiç kazanamadığı deplasmanda Siyah beyazlılar, lige çıktığı 2012-13 sezonundan beri Manisa'da hiç yenemediği Akhisar karşısında bugün şeytanın bacağını kırmak istiyor. Akhisar'daki 4 maçta 3 kez berabere kalan siyah beyazlılar 1 maçta da sahadan boynu bükük ayrıldı. Beşiktaş'ın, Süper Lig tarihinde birden fazla sezonda karşılaşıp da deplasmanda yenemediği tek takım Akhisar. Manisa'daki maçlarda ev sahibi 11, Beşiktaş ise 8 gol attı. Geçen sezonki maç 3-3 biterken, Tosun'un beraberlik golü şampiyonluğun müjdecisi oldu. Siyah beyazlılar, geride bıraktığımız sezonda şampiyon olurken Kasımpaşa ile birlikte bir de Akhisar'ı yenememişti. İstanbul'daki maçı da Ege temsilcisi 2-0 kazanmayı başarmıştı. Öte yandan Şenol Güneş, Akhisar'da kadrosunda yine rotasyona gidecek. Kaleci Fabricio, Cenk Tosun, Gökhan Gönül, Talisca ve Olcay Şahan ilk 11'de sahaya çıkacak. Sakat Oğuzhan'ın yanı sıra Kerim, Aras ve Atınç kadroya alınmadı. Necip Uysal'ın ise, cezası sona erdi. Ev sahibindeyse Aykut Çeviker cezalı.
Hürriyet


F.Bahçe'de istenen sonuçlar ve futbol henüz sahaya yansımadı. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise yaratıcı orta saha transferinin yapılamaması oldu. Teknik adam ve sistem değişikliği ile de yeni bir sürece girildi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen sarı-lacivertliler, ellerindeki kadronun özellikle lig mücadelesi için yeterli olduğunu düşünüyor. Yaşanan sıkıntılara rağmen mevcut takımın durumu tersine çevirebileceği fikri hakim. Bu inanç ve beklenti futbolculara da aktarıldı. Sarı- lacivertli yöneticiler oyuncularla yaptıkları toplantıda, "Siz bu ligin en iyi, en pahalı ve en çok para kazanan oyuncularısınız. Ne olursa olsun bu tabloyu değiştirecek isimler de sizlersiniz. Camianın beklentisi büyük, sahada bunu da karşılamak size düşüyor" ifadelerini kullandılar. Yöneticiler bir anlamda saha içindeki sıkıntıların aşılması için futbolcuların inisiyatif kullanması gerektiğinin mesajını verdiler. Teknik heyet ve yönetimin yapacaklarının bu saatten sonra sınırlı olduğunun altını çizdiler. Sarı-lacivertli futbolcular da oynanan kötü futbola çare bulmaya çalışıyor. Ozan Tufan'nın da soyunma odasında "Neden bir türlü oynayamıyoruz?" diyerek özeleştiri yaptığı öğrenildi. Benzer şekilde birçok futbolcu da aynı düşünceyi ifade ediyor. Altı çizilen konu ise sadece istenen oyunun tek devre sahaya yansıması Futbolcular, bu durumu düzeltmek için neler yapılabileceğiyle ilgili kendi aralarında sürekli konuşuyor, çözüm arıyor.
Milliyet
Galatasaray yeni golcüsü Eren Derdiyok'un golleri ile ilerlemeye devam ediyor. 120 gün sonra Türk Telekom Arena'da 30 bine yakın taraftarının desteğiyle Çaykur Rizespor'u Eren Derdiyok'un golleri ile yenen Cim-Bom Vodafone Arena'ya moralli gidecek. Sneijder, Galatasaray formasıyla 100. Lig maçında Eren'in gollerine asisti yapan isim olurken, özellikle Eren'in rövaşata attığı ilk gol jeneriklikti. Galatasaray kendisini özleyen taraftarının karşısında maça coşkulu ve tempolu başladı. H e n ü z ilk dakikalarda Bruma soldan içeri girip sağ ayağıyla füzeyi çıkarırken Diallo güçlükle topu kornere attı. Dakikalar 6'yı gösterdiğinde ise Eren Derdiyok'un jeneriklik golü geldi. Sneijder'in cezaalanı içine gönderdiği topta Eren muhteşem bir röveşata golüyle Cim-Bom'u 1-0 öne geçirdi. Bu dakikadan sonra oyun yine Galatasaray'ın kontrolünde geçti ama pozisyon üretkenliği yoktu. Bruma çok istekli ama son hareketlerde yanlış seçimler yapıyordu. Orta alanda ilk devre Selçuk- Tolga ikilisinin uyumu dikkatlerden kaçmıyordu. Bu devre Galatasaray rakibe pozisyon vermedi. 2. devre yine Cim-Bom baskısı ile başladı. 53'te Sneijder'in pasında Eren'in vuruşunu Diallo zor çıkardı. 74'te ani gelişen Rize atağında Hakan Balta çok kritik bir müdahalede bulundu. 88'de Tolga Ciğerci, Diallo'yu geçemedi. Kazanılan korneri ise Sneijder paslaşarak kullandı. Eren Derdiyok muhteşem yükselip kafa gollerine bir yenisini ekledi. 90+1'de Bruma'ya yapılan penaltıyı Selçuk İnan direğe nişanladı. Galatasaray 2-0'lık rahat bir galibiyet aldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme