19 Eylül 2016 Pazartesi

19.09.2016 Genel Gündem19.09.2016

GÜNDEM

15 Temmuz Gaza Bilinci
"Medeniyetimizin en mümtaz vasıflarından olan gaza inancı, bize 1071'de Anadolu topraklarını verdiği gibi Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde ülkemizin ve milletimizin ilelebet var olacağını dünyaya açıkça ilan etmiştir. Bu coğrafyanın ruhunda, bu ülkenin her taşında, her toprağında, adları sanları bilinmeyen milyonlarca gaza erinin, şehidin, gazinin kanı bulunuyor. Dün cephelerdeki savaşlarda istiklal ve istikbaline sahip çıkmış olan aziz milletimiz, bugün de ülkemizin huzuruna kast eden terörle mücadeleye devam ediyor. Bu aziz milletin, 15 Temmuz'daki darbe girişimini canları pahasına engellemesi, kendi iradesine sahip çıkması, gaza bilincinin ne denli önemli olduğunun en önemli göstergesidir. Bizler şehitlerimizin, gazilerimizin mirasını layıkıyla gelecek nesillere aktaracağız. Bu toprakları vatan kılan, bugünlere getiren her bir şehide, her bir gaziye, isimleri bilinmeyen tüm kahramanlara şükranlarımızı, minnetlerimizi ifade ediyorum, Allah onlardan razı olsun. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'e İstiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı 'Müşir ve Gazi' unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü'nü en içten duygularımla kutluyor, tüm gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum." Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, da19 Eylül Gaziler Günü mesajında, vatanın bütünlüğüne karşı terör şebekelerinin işbirliği halinde hareket ettiklerini belirtti. Akar, Gaziler Günü'nü, bu yıl mesajında 'kutlama' değil 'anma' olarak ifade ederken özetle şunları kaydetti: "Tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi, milletimizin her ferdi 'Ya istiklal, ya ölüm!' anlayışıyla, zor günlerde devletimizin imdadına koşmuştur. Son zamanlarda yoğunlaşan terörist faaliyetlerde, özellikle 15 Temmuz'da milletimizin demir yumruğu altında ezilen ihanet girişimleri ve aralarında işbirliği yapan bütün terör şebekelerinin hain saldırılarında, bir kere daha gördüğümüz üzere, Türk milletinin her evladı asker, polis, sivil demeden 'Mevzubahis olan vatan ise, gerisi teferruattır' anlayışı içinde varlığımız, birliğimiz, kardeşliğimiz, vatanımız, bayrağımız ve özgürlüğümüz uğrunda hiç çekinmeden canını ortaya koymuştur."
Hürriyet


Darbecilerden 'Atış Yapın' Emri
FETÖ'cü askerlerin darbe girişimine ilişkin Ankara Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada tutuklanan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli Fatih Ş. isimli bir binbaşının ifadesi, 15 Temmuz gecesine ilişkin yeni bilgileri ortaya çıkardı. Eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Kuvvet Plan Daire Başkanvekili Binbaşı Fatih Ş., ifadesinde şunları söyledi: 21.30 sıralarında sınıf ve mesai arkadaşım Muammer Köse aradı. Onu da (Sahil Güvenlik Komutanı) Hakan Üstem'in emir subayı aramış. 1-2 dakika sonra da Emir Subayı Burhan aradı. Çok acil karargâha gelmemin emredildiğini söyledi. Harekât merkezine gittiğimde, televizyonda henüz darbe ile ilgili herhangi bir haber yoktu. Karışıklıkla ilgili haberler vardı. Genelkurmay Başkanlığı'nın orada polis beni aracımla durduğunda, bir karışıklık olduğunu, terör saldırısı olabileceğini söylediler. Darbe olduğunu söyleselerdi karargâha gitmezdim. Harekât merkezinde Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekât Başkanı Albay Süleyman Yarayan vardı. Karargâhta silah kullanılmadığı halde belinde silah vardı. Harekât merkezine çıktım. Süleyman Yarayan botları aramamızı emretti. Orada Sezgin Şakrucu, Ahmet Küçüktamer, Mehmet Ali Barto, Mustafa Özek vardı. Bizlerden bot komutanlıklarını arayarak botların kendi emniyeti için, bir kalkışma durumu olursa, dışarıdan bulundukları yerde emniyetli bir saha varsa, orada mühimmatın yüzde 10'unu kullanarak patlatma yapma talimatını verdi. Ben bu talimatı yerine getirmedim. Sezgin Şakrucu tekrardan aramamızı söyleyince, ben de diğerleri gibi, Karadeniz Bölgesi'ndeki 10-15 botu aradım. Büyük çoğunluğu emniyetli saha olmadığı için mühimmatlarını boşaltmadıklarını söylediler. Saat 23.00 sıralarında aşağıdan bir telefon geldi. Kurmay subaylar, Süleyman Yarayan'ın silahlarını alarak aşağı inmelerini söylediğini bildirdiler. Silah alıp aşağı indik. 2 saat kadar nizamiyenin arka tarafında bekledik.
Haber Türk

O Saldırıyı Gerçekleştiren Kadın Pkk'lı Da Öldürüldü
Hakkâri'nin Şemdinli Ilçesi'nde bölücü terör örgütüne yönelik devam eden operasyonda, 2 kadın terörist etkisiz hale getirildi. 2 kadın PKK'lıdan birinin, geçtiğimiz hafta çarşamba günü evinde 12 yaşındaki oğlu Samet'in gözleri önünde öldürülen, 1 Kasım 2015'teki Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti Hakkâri 1. sıra adayı olan Ahmet Budak'ın katili olduğu ortaya çıktı. Güvenlik güçlerince Şemdinli Ilçesi Tuğlu, Çatalca, Soğuksu, Güvenli ve Erdemli bölgelerinde düzenlenen "Şehit Uzman Çavuş Yavuz Mete" Operasyonu devam ederken, bölgedeki vatandaşlardan, Ahmet Budak'ı evinin önünde vuranlar arasında yer alan kadın teröristin Altınsu bölgesinde görüldüğü ihbarı geldi. Söz konusu bölgeye sevk edilen 3. Piyade Tümen Komutanlığı'na bağlı komandolar, sık ağaçlardan oluşan bölgede teröristlerle sıcak temas sağladı. Çıkan çatışmada, Budak'a silahlı saldırı düzenleyenler arasında yer aldığı belirtilen teröristin de bulunduğu 2 kadın terörist etkisiz hale getirildi. Şemdinli Ilçesi Tuğlu, Çatalca, Soğuksu, Güvenli ve Erdemli bölgelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda hafta sonunda da Göl Tepe'de 2, Siyah Tepe'de 3 olmak üzere 5 PKK'lı öldürülmüştü. Bunlar arasında Ahmet Budak'ı öldüren terör örgütü mensuplarının da bulunduğu bildirilmişti. Öte yandan Şırnak Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı 48. Hudut Tugay Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Andaç hudut taburlarına önceki gece bir grup teröristin saldırı hazırlığında olduğu tespit edildi. PKK'lı grup bölgede bulunan obüslerle ateş altına alınırken, en az 3 terörist etkisiz hale getirildi. Güvenlik güçleri, Tekeli'deki bir üs bölgesinden de Kuzey Irak Hakurk Kampı çevresinde 2 teröristin görüntüsünü tespit etti. 2 terörist, topçu ateşiyle etkisiz hale getirildi.
Haber Türk

Tarık Akan'a Sevgi Seli..
'Hababam Sınıfı'nın Damat Ferit'i, Yeşilçam'ın efsanevi aktörü Tarık Akan dün on binlerin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. 66 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu için ilk tören Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'ndaydı. Cenaze Teşvikiye Camii'ne getirildiğinde cami çevresinde tarihi bir kalabalık vardı. Camiye çıkan sokakları dolduran binlerce kişi, Akan'ın naaşını alkışlarla karşıladı. Cenazeye gencinden yaşlısına on binlerce kişi katıldı. Akan'la yıllarca beyaz perdede rol arkadaşlığı yapan Türkan Şoray, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit avludaki kalabalık nedeniyle zor anlar yaşadı. Sanatçının Türk bayrağına sarılı tabutu başında çocukları Özgür, Barış, Özlem'in yanı sıra DİSK üyesi bazı isimler de vardı. DİSK görevlileri, Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası üyesi de olan Akan'ın vasiyeti üzerine cenazede bulunduklarını belirtirken, sanatçı dostlarının yanı sıra siyasiler de Akan'a son görevlerini gerçekleştirdi. Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, milletvekilleri Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal ile DİSK Başkanı Kani Beko'nun da bulunduğu pek çok isim Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen törenin ardından cenazeye katıldı. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise aileye taziyelerine sunarak cenaze töreninden erken ayrıldı.
Milliyet

Saldırıya Hazırlanan Pkk'ya Karşı Baskın
Şırnak'ta askeri birliğe saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen teröristlere yönelik baskın operasyonda 3 terörist öldürüldü. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK'lı teröristlerin Şırnak Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı 48'inci Hudut Tugay Komutanlığı sorumluluk sahasındaki Andaç hudut taburlarının unsurlarına saldırı hazırlığında olduğu belirlendi. Bunun üzerine teröristlere gece saatlerinde ateş açıldı, ilk tespitlere göre en az 3 terörist öldürüldü. Hakkari Çukurca'daki Çağlayan Yağlısudere bölgesinde de üç terörist tespit edildi. Bunun üzerine Han Tepe bölgesindeki tanktan yapılan atışla iki terörist öldürüldü. Böylece Çukurca'daki operasyonlar kapsamında öldürülen toplam terörist sayısı 209 oldu. Ayrıca ihbar üzerine sınırın Irak tarafındaki Kesta köyünün batısında PKK'lı teröristlerin kontrol noktası oluşturduğu ve buradan askeri birliklere saldırı düzenleyecek diğer teröristleri yönlendirdikleri bilgisi üzerine söz konusu bölge obüslerle vuruldu, kontrol noktası olarak kullanılan bina ve mevziler imha edildi. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Tekeli'deki bir üs bölgesinden Irak'ın kuzeyinde Hakurk kampı yakınındaki alanda iki terörist tespit edildi. Bunun üzerine Chale Tepe bölgesinde görüntüsü alınan iki terörist, topçu atışıyla öldürüldü. Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalındaki "Şehit Uzman Çavuş Yavuz Mete Operasyonu" devam ederken güvenlik güçleri geçtiğimiz günlerde öldürülen Ak Parti Hakkari adayı Ahmet Budak'ın katillerinin Altınsu bölgesinde görüldüğü ihbarı üzerine harekete geçti. Sık ormanlık bölgede çıkan çatışmada iki kadın terörist öldürüldü.
Milliyet

EKONOMİ

Gram Altın 125,5243-125,6310                   
ABD Doları 2,9802-2,9818/Euro 3,3252-3,3272/İngiliz Sterlini 3,8759-3,8814


Yatırımcılar İçin Cennet Olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi'nin ardından, Üretim Reform Paketi'nin de Meclis'ten geçmesi halinde Türkiye, yatırımcılar ve yüksek teknolojili ürün geliştirmek isteyenler için bir cennet olacak" dedi. Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ar-Ge ve Üretim Reform Paketlerinin yatırımcıya getirdiği avantajları değerlendirdi. Yasalaşan paketin, Türkiye'de Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesinde yeni bir dönemi başlatacağına işaret eden Özlü, Üretim Reform Paketi ile de sanayicinin önündeki engelleri kaldırmak ve daha çok desteklemek istediklerinin altını çizen Özlü, "Üretim Reform Paketinde son aşamaya gelindi. Nitelikli teknolojik organize sanayi bölgelerinin kurulmasının önünü açacağız. Devlet olarak bütün işlemleri bizim yürüttüğümüz, tamamladığımız ve sanayicinin gelip kazmayı vurduğu, temelini attığı bir modele geçmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Halihazırda yatırım yapmak isteyen sanayicilerin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, teşvik araştırması gibi birçok prosedürle karşı karşıya kalacağını belirten Bakan Özlü, "Bütün bunları bizim bakanlığımız yerine getirecek. Yurt içi ve yurtdışından gelecek yatırımcılar sanayi parseli bulmakta zorlanmayacaklar, onlara hazır sanayi parseli üreteceğiz. Yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi'nin ardından, Üretim Reform Paketi'nin de Meclis'ten geçmesi halinde Türkiye, yatırımcılar ve yüksek teknolojili ürün geliştirmek isteyenler için bir cennet olacak" değerlendirmesini yaptı. Özlü, Türkiye'de şehir merkezine yakın birçok noktada organize sanayi bölgeleri ve sanayi siteleri bulunduğunu ifade ederek, paket kapsamında yapılacak düzenlemeyle buraların makul uzaklıklarda şehrin dışına taşınacağını kaydetti. Yeteri kadar büyüklükte dükkanlardan oluşan yeni siteler kurmayı hedeflediklerini belirten Özlü, şu anda organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinin var olduğu kıymetli arazileri de yerel yönetimlerin değerlendirmesini istediklerini söyledi.
Hürriyet

Kalkınma Bankası'na '6 Kat'lık Doping
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bankası'nı yeniden yapılandırdıklarını belirterek "Yeni dönemde Kalkınma Bankası, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkmasını sağlamak amacıyla teknolojik ve stratejik sektörlerde yapılacak yatırımlara uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağlayacak" dedi. Türkiye'deki kalkınma ve yatırım bankalarının önemli bölümünün faaliyetlerini özellikle gelişmiş yörelerde yoğunlaştırdığına işaret eden Şimşek, "Bunların toplam kredilerinin yüzde 78'i birinci ve ikinci bölgelerdeki yatırımlara kullandırılmıştır. Kalkınma Bankası kredilerinin ise 43'ünün birinci ve ikinci bölgelerde, yüzde 57'sinin ise diğer bölgelerde yer aldığı görülmektedir" dedi. Şimşek, Türkiye'de gelişmeye daha fazla ihtiyaç duyulan bölgelere finansman sağlanması açısından da bankanın yeniden yapılandırılmasının önem arz ettiğini vurguladı. Yeniden yapılandırma kapsamında bankanın öz kaynak yapısının da güçlendirileceğini belirten Şimşek, 160 milyon lira olan banka sermayesini, 6 kat artışla 1 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.
Haber Türk

Petrolde Düşüş Sürer Mi?
Geçen haftanın en "radikal" hareket eden finansal enstrümanı "finansal petrol" oldu. 9 Eylül'de 49.66 varil/dolar seviyesini gören Brent petrolünün yakın vade kontratı, geçtiğimiz hafta boyunca geriledi ve Cuma günü 45.47 seviyesi görüldükten sonra 45.98 dolardan kapandı. Önemli olan Çarşamba günü 46.75'ten geçen 50 günlük BHO'nın altındaki, 45.98'teki kapanış oldu. Teknik olarak 50 günlük BHO'nın altında bir günlük kapanış, Brent petroldeki aşağı yöndeki hareketi hızlandırdı. Bu hafta için 43.75-44.15 seviyesi önemli olacak. Bu seviyenin test edilme olasılığı yüksek. Bu seviye korun(a)madığı takdirde 42.50 varil/doların görülme olasılığı artacaktır.
Vatan

3 Yıl Pekiyi Not Alanlar Düşük Vergi Ödeyecek
Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergisini zamanında ve tam ödeyen dürüst mükelleflere ödül uygulamasıyla ilgili çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Ağbal, geçmiş 3 yılda karnesi 'pekiyi' olan mükellefte oran indirimine gidileceğini söyledi. Zaman zaman çıkarılan yeniden yapılandırma kanunları hakkında gelen itirazlara değinen Ağbal, bunların hepsini dikkate aldıklarını ve üzerinde çalıştıklarını söyledi. "Ben iyi niyetli bir mükellefim, vergi borçlarımı süresinde ödedim, herhangi bir şekilde de geçmişten bir denetimle ilgili sıkıntım yok. Bana hiçbir şey yapmıyorsunuz ama borcunu zamanında ödemeyenlerin faizlerini, cezalarını siliyorsunuz, vergi denetiminde bir şey çıkmışsa da ondan kurtuluyor. Peki benim günahım, suçum ne?" şeklinde itirazlar olduğunu dile getiren Ağbal, bu konuda da yine aynı yaklaşımla bir düzenleme getireceklerini aktardı. Ağbal, şunları kaydetti: "Mükellef geçmişteki borçlarını düzenli ödediyse, geçmiş 3 yılına bakacağız vergi denetimlerinde herhangi bir sıkıntı yoksa, 3 yılında karnesi pekiyi ise o zaman diyeceğiz ki 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.' Oran indirimine gideceğiz. İnanıyorum ki böyle bir sistemde mükelleflerimiz gönüllü vergi uyumuna daha çok önem verecekler. Ayrıca dürüst mükelleflerimiz de bu şekilde ödüllendirilmiş olacak." Bu konulara ilişkin çalışmaların hemen hemen tamamlanmak üzere olduğunu belirten Ağbal, Meclis açılır açılmaz bakanlık olarak çalışmaları hükümete arz edeceklerini ve Bakanlar Kurulu'nda da kabul görmesi durumunda süratle Meclis'e göndereceklerini söyledi. Maliye Bakanı Ağbal, iyi gününde vergisini ödeyen mükellefin zor gününde yanında olmak istediklerini de söyledi. Yakın zamanda hazırlanacak pakette bu konuya ilişkin de önemli yeniliklerin olacağını aktaran Ağbal, şöyle devam etti. "Ticaret bu, 2 tane çekiniz döner, işleriniz aksar ve ödeme noktasında zora düşebilirsiniz. Geçmiş dönemlerinde vergi borcunu düzenli ödeyen, vergi denetimleri sırasında herhangi bir sıkıntısı olmayan mükellefimiz, herhangi bir şekilde zor duruma düştüğünde biz ona çok daha düşük oranlarda, belki de faiz hiç almayacağız, teminat istemeyeceğiz çok daha uzun vadelerde taksitlendirme imkanı getireceğiz. Belki de belli bir süre hiç almayacağız. Önemli olan mükellefi iyice aşağıya çekmek değil, onu tutup kaldırmak ve işlerinin devamını sağlamaktır. Buna önem veriyoruz ve bu düzenlemeyi de inşallah yapıyoruz."
Vatan

Kalkınma Bankası'na Stratejik Görev
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bankası'nı yeniden yapılandırdıklarını belirterek, "Yeni dönemde Kalkınma Bankası, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkmasını sağlamak amacıyla teknolojik ve stratejik sektörlerde yapılacak yatırımlara uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağlayacak" dedi. 1975'te yurt dışında çalışan işçilerin tasarruflarını yatırıma dönüştürmek amacıyla kurulan bankanın yeniden yapılandırılmasının ihtiyaç haline geldiğine işaret eden Şimşek, bankanın görev alanlarını genişleterek mali yapısını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Şimşek, Türkiye'de gelişmeye daha fazla ihtiyaç duyulan bölgelere finansman sağlanması açısından da bankanın yeniden yapılandırılmasının önem arz ettiğini vurguladı. Yeniden yapılandırma kapsamında bankanın öz kaynak yapısının güçlendirileceğini belirten Şimşek, 160 milyon lira olan banka sermayesini 1 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bankanın sermaye dışındaki kaynak yapısının çeşitlendirileceğine dikkati çeken Şimşek, "Böylece Kalkınma Bankası'nın, Çin'de CDB, Almanya'da KfW, Brezilya'da BNDES gibi uluslararası düzeyde tanınmış, kalkınma bankacılığında başarılı bankalara benzer şekilde kalkınma bankacılığı faaliyetlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmesi sağlanacaktır" dedi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, yeniden yapılandırma sonucunda, Kalkınma Bankası'nın Ar-Ge faaliyetleri sonucunda veya teknoloji transferi vasıtasıyla geliştirilen ürünlerin üretimine yönelik imalat sanayi yatırım projelerinin finansman ihtiyacına uzun vadeli ve uygun maliyetli kredi desteği, doğrudan sermayeye iştirak ve girişim sermayesi yöntemlerini kullanarak kaynak sağlayacak bir yapıya kavuşacağını kaydetti.
Vatan

Dünya
New York Ve New Jersey'de Patlama
ABD'nin New York kentine bağlı Manhattan bölgesindeki Chelsea semtinde önceki gece yaşanan patlama sonucu 29 kişi yaralandı. Yaralanmaların çoğunun patlayan camların vücutta yol açtığı kesikler olduğu kaydedildi. Güvenlik kameralarından yansıyan görüntülerde caddede yaşanan patlamanın ardından etrafa cisimler saçılıyor ve insanlar kaçmaya başlıyor. Amerikan haber ajansı AP, bir yetkiliye dayanarak patlamanın sokaktaki bir inşaat malzemesi kutusundan geldiğini yazdı. Olay, New York Polis Teşkilatı'nın Şefi James O'Neill'ın göreve başladığı ilk gün meydana geldi. New York Valisi Andrew Cuomo, "New York'ta bir bombanın patlaması açıkça terör eylemidir ama uluslararası terörle bağlantılı değil. Bir başka deyişle, IŞİD bağlantısı bulmadık. Ama genel olarak bir bomba patlaması terörist eylemdir. Bunu da bu şekilde değerlendireceğiz ve takip edeceğiz" dedi. Saldırı yarın New York'ta başlayacak olan Birleşmiş Milletler (BM) 71'inci Genel Kurul toplantıları öncesinde güvenlik endişesi yarattı. Olay yeri ve çevresindeki pek çok yol trafiğe kapatıldı. Semt sakinleri, evlerinden çıkmamaları ve pencerelerden uzak durmaları konusunda uyarıldı. Polis, olayın dört sokak ötesinde patlamamış bir düzenek daha buldu. Amerikan basını, şüpheli cismin fotoğrafını yayınladı. Buna göre şüpheli düzenek, çevresine renkli kablolar ve cep telefonu bantlanmış bir düdüklü tencere. 2013'teki Boston maratonu saldırısında da içi patlayıcı dolu bir düdüklü tencere mekanizması kullanılmıştı. Saldırıda 3 kişi ölmüş, 260 kişi yaralanmıştı. Bölgede otobüs ve metro seferleri durdurulurken, polis Manhattan adasının orta kesimlerinde tüm caddeleri trafiğe kapattı. Bölgeye yüzlerce polis ve itfaiyeci sevk edildi. Patlamanın olduğu Chelsea'deki 23. sokak, lüks daireler, barlar ve restoranlarıyla New York'un popüler bölgelerinden birini oluşturuyor. ABD Başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump, 'bomba' ifadesini kullandı. Trump, Colorado'ya yaptığı ziyaret sırasında, "New York'ta bir bomba patladı ve kimse neler olduğunu bilmiyor" dedi. New Jersey eyaletinde de cumartesi sabahı Amerikan deniz piyadeleri yararına düzenlenecek koşu öncesi de bir patlama oldu. Ölen ya da yaralanan olmadı. Uzmanların yaptığı araştırma sonucu 3 boru tipi bomba bulundu. Bunlardan sadece birinin patladığı ifade edildi. Bomba düzeneklerinin basit yapıda olduğu ifade edildi. New Jersey'nin Seaside Park bölgesinin sahilindeki yürüme yolunda patlayan bomba düzeneğinin, bir çöp kutusu içine yerleştirildiği tespit edildi. Koşu iptal edildi. Öte yandan Minnesota eyaletine bağlı St. Cloud kentindeki bir alışveriş merkezinde de saldırı yaşandı. Önceki akşam bıçaklı bir saldırgan, 8 kişiyi yaraladı. Saldırgan, polis tarafından vurularak öldürüldü. Saldırganın kimliği açıklanmadı. IŞİD'e yakın Amaq haber ajansı ise saldırganın 'kendi askerlerinden bir olduğunu' duyurdu. IŞİD, saldırı için "Haçlı koalisyonundaki ülke vatandaşlarının hedef alınması çağrısına yanıt" dedi.
Hürriyet

'Kıbrıs, Amerikalıların Ve İngilizlerin Sömürü Üssü'
Kıbrıs Rum Yönetimi Eski Lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs'ın ABD'lilerin ve İngilizlerin bir sömürü üssü olduğunu belirtti ve "Kıbrıs, çoğrafi konumundan ötürü Amerikalılar ve İngilizler tarafından bölgenin zengin kaynaklarının sömürülmesi yolunda kullanılacak uygun bir üs olarak görülmüştür. Şu anda Avrupa Birliği (AB) de oyuna giriyor" dedi. Kitabına "Sessizleştirilen Tarih" adını veren Rum lider, siyasi hayatı ve Kıbrıs sorununa yönelik önemli noktalara değindi. "Kıbrıs'ın doğrudan ya da dolaylı olarak Amerikalıların ve İngilizlerin denetiminde kalması tutkusu nedendir?" diye soran Hristofyas, "Sebep açıktır. Kıbrıs coğrafi olarak güneydoğu Akdeniz bölgesinde seçkin bir yere sahip. Kıbrıs, birçok kez Asya, afrika, ve Avrupa kavşağı ve Ortadoğu'nun kopmaz bir Ada parçası olarak tanımlanmıştır. Kıbrıs'ı kontrol eden tüm Ortadoğu, Güneydoğu Akdeniz, Afrika, Asya ve Avrupa'ya giden yolları kontrol etmektedir. Yani, Kıbrıs ezelden beri önemli bir jeostratejik konuma sahiptir" dedi. Kıbrıs'ta bulunan hidrokarbonun ABD'nin ve Avrupalıların dikkatini çektiğini anlatan Hristofyas, "ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, bu nedenle Kıbrıs'ı ziyaret etti. Amerikalılar geleneksel müttefikleri olan Türkiye'yi terk etmeyeceğine şüphe yoktur" diye yazdı. Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in ABD'ye yaklaşmasını bedel ödeyeceğiz diye eleştiren Dimitris Hristofyas şöyle devam etti; "Anastasiadis hükümetinin siyasi seçimi olan Amerikalılara tutunmak ki bu pratikte NATO'ya tutunmak demektir ve geleneksel dostlarımız olan Ruslara sırtımızı dönerek boş laşar etmek, bize pahalıya mal olacak."
Milliyet

Moskova Washington Gerildi
Türkiye'nin Deyr Ez-Zur kentinin güneyinde Beşşar Esad rejimine ait askeri üssün DAEŞ karşıtı koalisyon tarafından vurulması ve 83 Esad askerinin öldürülmesi ABD ile Rusya arasında krize neden oldu. Washington özür üstüne özür dilerken Moskova BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Rusya Savunma Bakanlığı önceki gün ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyr Ez-Zur kentindeki Esad rejimine ait bir askeri üssü vurduğunu açıkladı. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Igor Konaşenkov, Deyr Ez-Zur havaalanının yakınlarına yapılan hava saldırısının koalisyona ait 2 F-16 ve 2 A-10 ile gerçekleştirildiğini söyledi. Bunun üzerine ABD Merkez Kuwetler Komutanlığı (CENTCOM) da yazılı bir açıklama yaparak, saldırıdan önce Rusya'nın da koalisyon tarafından bilgilendirildiğini kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama yönetimi adına konuşan üst düzey bir yetkili de rejim askerlerinin "kasıtsız bir şekilde vurulması sonucu öldürülmesinden üzüntü ve pişmanlık duyduğunu" bildirdi. Amerika'dan açıklama üstüne açıklama gelirken Rusya, BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Yaklaşık 1 saat süreyle kapalı gerçekleşen toplantının ardından ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, iddianın araştırıldığını söyledi. Rusya'nın BMGK'yı acil toplantıya çağırmasını eleştiren Power, "Rusya, BMGK'yı toplayarak ahlakçılıkla dolu bir oyun sergiliyor. Bu oyun Rusya'nın standartlarına göre bile eşsiz derecede şüpheci ve ikiyüzlü. Esad sivil halkı katlederken Rusya tepki bile vermedi" dedi. Power, Rusya'nın "hokkabaz" taktiği de uyguladığını savunarak, Rusya'nın dikkati başka yöne çekerek rejimin suçlarını gözden kaçırdığını söyledi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de ABD'yi DAEŞ'in hedeflerine destek vermekle suçladı. Bu arada akşam saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan, "Ateşkes anlaşması ve Suriye'deki terör gruplarına karşı yürütülecek ortak mücadelenin tehlikede olduğu" açıklaması yapıldı.
Star

Fırat Kalkanı El Bab Kapısında
Fırat Kalkanı Operasyonu'nun 26'ncı gününde Kilis'in karşısındaki Suriye köylerinde bulunan DAEŞ hedeşeri, havadan uçaklar, karadan ise obüs ve roketatarlar ile vuruluyor. DAEŞ kontrolündeki El Bab'a doğru ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kente 10 km yaklaştı. Kilis'in Arpakesmez ve Oylum köylerinin karşısındaki, Suriye'nin Karamezra, Savran, Kefarganni ve Baragat köylerindeki hedeflere karadan obüs ve çok namlulu roketatarlar, havadan ise savaş uçaklarıyla bombardıman düzenlendi. Karadan da ÖSO güçlerinin ilerleyişi devam ediyor. Türkiye sınırına yakın noktada ÖSO üyelerinin çatışma yaşanan bölgelere takviye amacıyla gittiği görüldü. Öte yandan harekatla ilgili kamuoyunu bilgilendiren TSK, Azaz-Rai bölgeleri arasında üç bölgede kontrolün sağlandığını duyurdu. Açıklamada gün içinde ÖSO'nun 7 şehit verdiği, 9 da yaralı olduğu belirtildi. Bu arada Rus haber sitesi Sputnik, DAİŞ'in Cakka köyünde Türk tankını güdümlü füzeyle vurduğunu, olayda 3 Türk askerinin yaralandığını bildirdi. Yaralı askerler, askeri helikopterle Kilis'teki devlet hastanesine kaldırıldı.
Star

Berlin'i Kaybediyor
Yaklaşık 2 milyon 500 bin seçmenin bulunduğu Almanya'nın başkenti Berlin'de dün halk, eyalet meclisi ve ilçe belediye meclisleri için sandık başına gitti. Seçim kampanyasının ana konusunu mülteciler ve güvenlik sorunları belirledi. Aşırı sağcı ve mülteci karşıtı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), göçmen akınıyla güvenliğin tehlikeye girdiğini öne sürüp, seçmeni korkutarak oy almak istiyordu. Seçmeni çok daha yakından ilgilendiren yüksek kiralar, konut ve eğitim sorunu arka planda kaldı. Başkent Berlin'deki seçim kampanyası, Almanya'da mülteci akınıyla başlayan kutuplaşmanın iyice derinleştiğini gösterdi. Sonuçlar SPD, CDU, Yeşiller gibi yerleşik tüm siyasi partilerin oy kaybettiğini AfD'nin yüzde 12'ye varan oranda oy aldığını gösterdi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 22'sini alarak seçimlerden birinci çıktı. Merkel'in partisi CDU ise büyük kayıp yaşayarak yüzde 17.9 alabildi. Sol Parti yüzde 15,6, Yeşiller ise yüzde 15.4 oy aldı. Böylece Berlin'de yıllar sonra ilk kez Başbakan Merkel'in partisi CDU olmaksızın üç partili bir koalisyon kurulması olasılığı ortaya çıktı. Irkçı AfD ise yüzde 13,6 oy aldı. FDP de yüzde 6.6 oy alarak meclise girdi.
Vatan

POLİTİKA

Düzgün Vergi Ödeyen Pekiyi İndirimi Alacak
Çıkan vergi afları sonrası her seferinde "Biz enayi miyiz?" sorusuyla gündeme gelen, düzgün vergi ödeyen mükelleflere, "vergide oran indirimi" müjdesi geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Mükellefin son 3 yılına bakacağız. Karnesi pekiyi ise ödeyeceği vergiyi daha düşük oranda ödeyecek" dedi. İndirim oranıyla ilgili rakam ise henüz netleşmedi. Bu konuyla ilgili çalışmaların hemen hemen tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. "Ben vergi borçlarımı süresinde ödedim, sıkıntım yok. Bana hiçbir şey yapmıyorsunuz ama borcunu zamanında ödemeyenlerin faizlerini, cezalarını siliyorsunuz. Peki benim günahım ne?" şeklinde itirazlar olduğunu dile getiren Ağbal, yeni düzenlemeyi şöyle anlattı: "Mükellef düzenli vergi ödediyse, son 3 yılına bakacağız, karnesi pekiyi ise 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin' diyeceğiz. Dürüst mükelleflerimiz de bu şekilde ödüllendirilmiş olacak." Ağbal, şu anda mükellefin geçmiş 5 yıla ilişkin hesaplarının incelenebildiğini, yeni dönemde bunun 3 yıla inebileceğini söyledi. Ağbal, "Eğer bir mükellefin defter vergisi incelenecek ise bu en çok 3 yıl olsun. Böylece geçmişe dönük matrah artırımı talepleri de bana göre artık gelmeyecek, herkes hazırlıklı olacak"
Milliyet

Eğitime Çok İyi Sahip Çıkmalıyız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, eğitim sisteminde var olduğu anlaşılan, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan ihanet çetelerinin istismar ettiği açıkları süratle kapatarak yoluna devam etmek mecburiyetindedir" değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına en büyük katkıyı, eğitimde elde ettiği başarıların sağlayacağını belirtti. Türkiye'de yakın tarihte standartların düşük olduğunu, eğitimin ilk sıralarda kendine yer bulamadığını kaydeden Erdoğan, "Bunun için Türkiye'ye ve Türk milletine hizmet için 14 yıl önce yola çıktığımızda, önceliği, eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere 4 alana vermiş, bunların en başına da eğitimi yerleştirmiştik. Nitekim Türkiye'nin özellikle son dönemde kat ettiği mesafenin en somut, en çarpıcı yansımalarını eğitim alanında görebilmemiz mümkündür" ifadelerini kullandı. Bu başarının gerisinde çok büyük bir vizyon, emek ve fedakarlıklar olduğuna işaret eden Erdoğan, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin özünü de eğitimin oluşturduğunu vurguladı. Eskiden ayrıcalık olan ve çok az sayıda öğrencinin yararlanabildiği özel okullar, fen liseleri, nitelikli eğitim veren Anadolu liseleri ile yine yüksek standartta eğitim imkanı sunan meslek liseleri gibi okulların bugün Türkiye'nin en ücra köşelerine kadar yaygınlaştığını ifade eden Erdoğan, aynı şekilde yüksek öğretimin liselerden mezun olan hemen her öğrencinin ulaşabildiği bir imkan haline dönüştüğüne dikkati çekti. Türkiye'ye yönelik tehditlerin, en çok istismar ettiği alanların başında eğitimin geldiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti: "Türkiye, eğitim sisteminde var olduğu anlaşılan, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan ihanet çetelerinin istismar ettiği açıkları süratle kapatarak yoluna devam etmek mecburiyetindedir. Bunun için devlet ve millet olarak okullarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, çocuklarımızın zihin dünyasını biçimlendiren müfredata, kitaplara çok iyi sahip çıkmalıyız. Geçmişini çok iyi bilen, bugününe çok iyi vakıf, geleceği için çok büyük hayalleri olan nesiller 2053 ve 2071 vizyonlarımızın da teminatıdır. Bu düşüncelerle, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için hayırlı olmasını, başarılarla dolu olarak geçmesini diliyorum."
Milliyet

SPOR

Toplam 4 maç, 4 gol, 9 puan ve 3.6 milyon Lira Galatasaray'ın Kasımpaşa'dan kadrosuna kattığı Eren Derdiyok, kısa sürede takımına çok büyük bir katkı sağladı. Süper Lig'in 4. haftası geride kalırken tecrübeli golcü Karabükspor, Akhisar ve Rize ağlarına 4 gol yolladı. 28 yaşındaki Eren hem takımına 9 puan getirdi, hem de TFF'nin galibiyet başına verdiği 1.2 milyon Lira'lık primlerden 3.6 milyon Lira gelir elde edilmesinde büyük rol oynadı. G.SARAY'dan yıllık 2 milyon 150 bin Euro alan Eren, kendi parasını da golleriyle çıkarmaya yaklaştı. Rize maçı sonrası, Eren'in alınması için sezon başında diretip transferi bitiren Levent Nazifoğlu soyunma odasındaydı. Nazifoğlu, Eren'e, "Senden emindim. Bizi haklı çıkardın" dedi. Eren de, "G.Saray'a gelmeyi yıllarca istedim. Geç de olsa kazandığım bu forma için hep daha iyisini yapmaya çalışacağım" diye konuştu
Hürriyet

Avrupa Basketbolu'nda FIBA ile Euroleague arasındaki çekime her geçen gün yeni bir boyut kazanırken, Eurocup'tan davet alan Trabzonspor Medical Park ile Tofaş'ın bekleyişi de devam ediyor. İki kulüp, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun iznini beklese de, FIBA'nın Eurocup'a katılan takımların ülkelerine yaptırım uygulayacağı tehditinde bulunması, bu iznin çıkmasını zorlaştırıyor. Geçtiğimiz sezon sonunda Eurocup'ta mücadele etmek isteyen kulüplere baskı durumunda bunun karşısında olacakları açıklamasını yapan Fenerbahçe Genel Menajer Yardımcısı Ömer Onan da 2016 yılında yaşananlara anlam veremediklerini söyledi. Kendilerinin de Euroleague'de bulunduklarını hatırlatan Ömer Onan, "Kabul etmek mümkün değil. Tofaş ile Trabzonspor, zaten Avrupa'da oynama hakkına sahip değiller. Yani FIBA'dan çıkıp, Eurocup'a gitmiyorlar. Bu kupaya katılmazlarsa Avrupa'da oynamayacaklar. Bu nedenle Eurocup'a katılması kadar doğal bir şey olamaz" diye konuştu. Ülke federasyonlarına yapılan "Takımlarınız Eurocup'ta oynarsa, milli takımlarınızı FIBA organizasyonların men ederiz" tehditinin de gerçekçi olmadığını savunan Onan, "Buna güçleri yetmez. Litvanya ile İspanyol takımları Eurocup'ta oynayacak. İkisi de kısa süre önce olimpiyatlarda boy gösterdi. Onları olimpiyatlardan atamayan FIBA'nın Avrupa Şampiyonası'nı elimizden almasını beklemek saçma olur" dedi.
Milliyet


Kenan Sofuoğlu geçilmiyor. Dünya Supersport Şampiyonası'nda mücadele eden milli motosikletçimiz peş peşe 3. kez ilk sırayı elde etti. Almanya'nın 4 bin 255 metre uzunluğundaki Laustzring pistinde yarışan sporcumuz, baştan sona üstün götürdüğü rekabette damalı bayrağı ilk gören isim oldu. Böylece kariyerindeki 37. yarışı kazanmayı başaran Sofuoğlu, genel klasmanda da puanını 171'e çıkararak liderliğini sağlamlaştırdı. Sofuoğlu'nun en yakın rakibi olan takım arkadaşı Randy Krummenacher'in ise 118 puanı bulunuyor.
Star


Beşiktaş, Akhisar'ı net skorla geçti: 2-0. 8'de Gökhan İnler'in ara pasında Talisca içeriye girer girmez vudu: 0-1. 10'da Rodallega'nın topuk pasında ceza sahası içinde Vaz Te topla buluştu. Vuruşunda Fabri ayaklarıyla tehlikeyi önledi. 24'te Cenk vurdu, savunmadan seken top kalecide kaldı. 30'da defansın arkasına sarkan Soner, aşırdı, az farkla aut. 39'da Custodio ceza alanı çizgisi önünden sert vurdu, yandan dışarıya 44'te Quaresma'nın frikiği Fatih'te kaldı. 45+1'de Caner'in frikiğinde Rodallega'nın ters kafa vuruşu ağlara gitti: 0-2. 67'de Onur soldan şutunu çekti, top yan ağlarda kaldı. 69'da Rodallega'nın kullandığı frikikte Fabricio'nun müdahale ettiği top direkten döndü. 75'te Talisca'nın frikiği barajdan döndü, Quaresma tamamlamak istedi, kalecide kaldı. 77'de N'Guemo uzak mesafeden şutunu çekti. Top yandan auta çıktı.
Star


F.Bahçeli Alper Potuk, bugün Kasımpaşa'yı yeneceklerinden emin Dün FBTV'nin konuğu olan 25 yaşındaki oyuncunun sözlerinden dikkat çekenler şöyle: "Sezona iyi başlayamadık. Buna birçok neden sayabiliriz. Biz Kasımpaşa maçında 3 puan serisine başlamak istiyoruz. Dün (önceki gün) takım olarak beraber yemek yedik. Orada konuşulan, galibiyetlere başlamamız gerektiğiydi. Hep bunun üzerine konuşuyoruz. Galibiyet serisini bu hafta başlatacağımıza inanıyorum. ÖZEL çalışmalara çok önem veriyoruz. Antrenmanların 2-3 saat öncesinde tesiste olmaya çalışıyoruz ve bireysel çalışıyoruz. Antrenman sonrasında da gençler olarak sahada ekstra çalışmalar yapıyoruz. Çoğu zaman tesiste kalıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde kimse bireysel olarak bir şey yapamaz. Messi mesela. Kendi milli takımında, Barcelona'daki gibi çok başarılı maçlar çıkaramıyor. Takım oyunu çok önemli. Ben, Zorya maçının son dakikasında attığımız golün ardından şansımızın döndüğüne inanıyorum. Bizim özgüven açısından önce bir galibiyete ihtiyacımız var. O galibiyet geldiği takdirde daha iyi maçlar çıkartacağız. ZOR bir süreçteyiz şu an. Taraftarlarımızdan çok daha fazla üzülüyoruz. Biz galibiyeti çok istiyoruz. Kazanmak bizim için ekmek, su gibi bir şey."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme