20 Eylül 2016 Salı

20.09.2016 Genel Gündem20.09.2016

GÜNDEM

'Darbeci değiliz' dediler ancak tanıklar ve görüntüler deşifre etti
Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da püskürtülen darbe girişiminin ardından tutuklanan bazı generaller, adeta 'üç maymunu' oynadı. "Darbe girişiminden haberimiz yoktu", "Darbeci değiliz" savunması yaptı. Ancak tanıklar, elde edilen güvenlik kamerası görüntüleri ve diğer darbecilerin ifadeleri bu generallerin, 15 Temmuz gecesi ve darbeye ilişkin rolleriyle ilgili yalan söylediklerini ortaya koydu. Yazı dizimizin ilk gününde, darbe gecesi Genelkurmay Karargâhı'nda bulunan en üst rütbeli üç darbeci subayı konu alacağız. Bu isimler, dönemin Genelkurmay Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli ve Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu TSK'dan atılan bu üç ismin ifadelerindeki çelişkiler, tanıklıklar ve görüntüler şöyle DARBE girişimi gecesi Genelkurmay Karargâhı'ndaki yüksek rütbeli askerlerden biri de dönemin Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu'ydu. Talu ifadesinde, beraberindekilerle birlikte kapıyı kilitleyip ışıkları söndürdüğünü ve odasında saklandığını anlattı; darbeye katılmadığını öne sürdü. Talu, "Bir süre sonra Genelkurmay Karargâhı'nın etrafından silah sesleri gelmeye başladı. Pencereden baktım, tankları ve atışlarını gördüm. Ayrıca karargâhın üzerinden uçak ve helikopter sesleri geliyordu. Odamdaki diğer misafirlerle birlikte darbe girişiminin Fethullahçı grup tarafından yapıldığını değerlendirdik" dedi. Talu, sorguda yöneltilen sorulara ise tutarlı yanıtlar veremedi. Talu'ya, Orgeneral Ümit Dündar'ın olay gecesi televizyonlarda, darbenin Silahlı Kuvvetler hiyerarşisinde olmadığını açıkladığı anımsatılarak, "Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargâhı'ndaki en üst rütbeli subay olarak bulunmanıza ve Genelkurmay Başkanı'nın ve 2. Başkan'ın odalarının basıldığını bilmenize rağmen, odaların basıldığı bilgisini basınla neden paylaşmadınız?" diye soruldu. Talu, "Üzerimde silah ve emrimde askerim yok. Bu açıklamayı yaparsam, beni odamda etkisiz hale getirirler diye bu açıklamayı yapmadım" karşılığını verdi. Talu, "Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarında, darbecilerle birlikte hareket etmeyen üst rütbeli komutanlar karargaha kabul edilmedi, karargâhta bulunan üst rütbeli komutanlar derdest edilerek kaçırıldı. Size neden müdahale edilmedi?" sorusuna ise "Karargahta kalmama neden müsaade edildiğini bilmiyorum" yanıtını verdi. Genelkurmay Karargâhı'ndan savcılık dosyasına giren görüntülerde, Talu'nun, darbeci askerleri içeriye aldığı ortaya çıkmıştı.
Habertürk


Fetö gazileri karargâh'ta
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda tören düzenlendi. Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'ndaki Atatürk Kültür Sitesi'nde düzenlenen törene, yurdun dört bir yanından davet edilen gaziler ve yakınlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile kuvvet komutanları katıldı. Prof. Dr. Hakan Uzun, "Gaziliğin Türk tarihindeki önemi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk" konulu konferans verdi. Konferanstan sonra Van'ın Başkale ilçesinde PKK tarafından döşenen mayına basarak ağır yaralanan Yarbay Serhan Avara'nın hayatının anlatıldığı "Yüreğimdeki Güç" isimli kısa film gösterildi. Filmin ardından salonda bulunan Yarbay Avara katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Kore Savaşı gazisi 89 yaşındaki Muharip Gazi emekli Yüzbaşı Ali Cengiz Türkoğul da bir konuşma yaptı. Törene yurdun dört bir yanından gelen 39 gazi ile yakınları katıldı. Gaziler ve aileleriyle olan bağları güçlendirmek adına düzenlenen etkinliğe bu sene Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı ve terörle mücadele harekâtının yanı sıra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında yaralanan bazı gaziler de katıldı. FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruma müdürlüğünü yapan ve Genelkurmay Karargahı'nda darbe girişimine katılan askerler tarafından iki bacağından vurulan Yüzbaşı Burak Akın, 15 Temmuz gecesi Orgeneral Çolak'ı korumaya çalışırken yaralandığını belirtti. Akın, kendisini üniforma giyen hainlerin vurduğunu söyledi Darbe girişiminin olduğu gece Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'yı korumakla görevlendirilen, bulunduğu araca askeri helikopterden açılan ateş sonucu vurulan Uzman Çavuş Osman Gül de kendisini hainlerin vurduğunu dile getirdi. Törenin ardından komutanlar ve davetliler, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'ndaki Mehmetçik Yemekhanesi'ne geçti. Gaziler ve yakınları, kendileri için ayrılan masalarda general, amiral, erbaş ve erler ile birlikte yemek yedi.
Milliyet

EKONOMİ

Gram Altın 125,9810-126,0476                   
ABD Doları 2,9770-2,9781/Euro 3,3258-3,3283/İngiliz Sterlini 3,8834-3,8873  

Avrupa'dan yatırım atağı
Avrupa Birliği Komisyonu, istihdam ve büyüme yaratmada temel unsurlardan birini oluşturan yatırım alanında geçen hafta yeni imkanları devreye sokma kararı aldı. AB Komisyonu, hem içeride hem de dışarıda AB fonlarının mümkün olan en iyi şekilde kullanılmasını hedefliyor. Bu bağlamda bütçenin daha esnek kullanılmasını sağlama amacıyla bir öneri getirildi. Öneri kapsamında 2020'ye kadar 6.3 milyar Euro ek finansmanın serbest bırakılması öngörülüyor. Bu kaynağın, 2.4 milyarlık dilimi büyüme ve istihdam, 2.5 milyarlık dilimi göç ve dış sınırların güvenliğinin artırılması, 1.4 milyarlık dilimi ise dış yatırımların finansmanında kullanılacak. Avrupa Stratejik Yatırımlar Fonu'nun (EFSI) süre ve kapsamının artırılması da gündemde. Bu çerçevede, ilk etapta 315 milyar Euro olarak öngörülen fona 2020'ye kadar en az 500 milyar Euro'luk destek önerildi. AB Komisyonu, üye ülkelerin de destek sağlaması halinde kaynağın 630 milyar Euro seviyesine ulaşacağı görüşünde. AB, bölgesinde büyümeyi teşvik için ise Dış Yatırım Planı'nı kullanmayı hedefliyor. Öncelikli hedefin Afrika olacağı, AB bütçesinden sağlanan 1.4 milyar Euro teminat ile 40 milyar Euro düzeyinde yatırım sağlanması hedefleniyor.
Hürriyet

Çalışan müjdeyi aldı sırada emekliler var
Yılbaşından itibaren 1.300 TL'ye yükseltilen asgari ücrette, artan vergi dilimleri nedeniyle kayıplar yaşanacağına ilişkin tartışmalara son noktayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu koydu. Bakan, asgari ücretli çalışanların maaşının, 1.300 TL'nin altına düşmeyeceğini söyledi. Dün konuyla ilgili bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, asgari ücretli çalışanların 1.300 TL'nin altında maaş almayacaklarını, konunun Bakanlar Kurulu'nda da ele alınacağını belirtti. Müezzinoğlu, "Eylül ayından itibaren asgari ücretlilerin vergi kesintileri dolayısıyla alacakları net ücretler 1. 230 liraya kadar düşüyor. 70 liralık bir kayıp oluşuyor. Hükümetin, önceki bakanımızın verdiği söz, sözümüzdür. Hiçbir asgari ücretlimiz, 1.300 liranın altında maaş almayacak. Onu 1.300 liraya tamamlayacak bütün tedbirleri Maliye ile görüşerek son şeklini bu hafta veririz" dedi. Bakan, esnek çalışma koşullarına ilişkin yönetmenliği de ay sonunda yayımlamak istediklerini sözlerine ekledi. Asgari ücretin vergi dilimleri nedeniyle 1.300 liranın altına düşeceğine ilişkin tartışmalar üzerine, şu anda İçişleri Bakanı olan Çalışma eski Bakanı Süleyman Soylu, önceki açıklamalarında "Vergi diliminden dolayı ağustosta asgari ücretin 1.300 liranın altına düşmemesi için maliyet tablomuzu yeniden değerlendirebiliriz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da bu konuda hassasiyet içinde olmamız yönünde talimatları olmuştur" ifadesini kullanmıştı. Uzmanlar, asgari ücretin 1.300 TL'de sabit bırakılması için artan gelire göre vergilendirmede ya da maaşlı çalışanların gelirlerindeki vergi dışı kesintilerde değişikliğe gidilebileceğine dikkat çekiyor.
Milliyet

Güçlü bütçe, mali disiplinin göstergesi
Bütçe ağustosta 3.6 milyar lira, ilk sekiz ayda ise 4.9 milyar lira fazla verirken, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğu alanların başında gelen bütçede gerçekleşmeler Orta Vadeli Program (OVP) ile uyumlu seyrediyor. Maliye Bakanlığı verilerine göre geçen yıl ağustosta 5.2 milyar TL fazla veren bütçe, bu yıl ağustosta 3.6 milyar TL fazla verdi. Geçen yıl ağustosta 8.9 milyar TL faiz dışı fazla verilmiş iken bu yıl ağustosta 8.4 milyar TL faiz dışı fazla verildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal verilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada, bütçedeki güçlü performansın devam ettiğini ağustos ayına ilişkin bütçe sonuçlarının mali disipline bağlı olunduğunun açık bir göstergesi olduğunu söyledi. "Ocak-Ağustos döneminde bütçe gelirleri yıl sonu hedefimizle uyumludur" diyen Ağbal, ağustos ayı bütçe performansındaki iyileşmenin ana belirleyicisinin gelirler olduğuna da dikkat çekti. Ağbal, "Ağustos ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.9 artarak 50.9 milyar TL, vergi gelirleri ise yüzde 19.3 artarak 45.4 milyar TL'ye ulaşmıştır" dedi. Ağustosta bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.9 artarak 50.9 milyar TL olurken bütçe giderleri ise yüzde 25.9 artarak 47.3 milyar TL olarak gerçekleşti. 2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde 639 milyon TL fazla veren bütçe, bu yıl Ocak-Ağustos döneminde 4.9 milyar TL fazla verdi. Yine geçen yıl aynı dönemde 39 milyar TL faiz dışı fazla verilmiş iken bu yıl Ocak-Ağustos döneminde faiz dışı fazla 40.3 milyar TL oldu. Ağbal, "2015 yılının ilk sekiz ayında toplam bütçe fazlasının 639 milyon TL olduğu göz önüne alındığında bu yıl bütçe performansında 4.2 milyar TL'lik bir iyileşme olduğu görülmektedir" dedi.
Milliyet

'Asgari ücret düşmeyecek, sözümüz söz'
Asgari ücretin düşeceğine ilişkin tartışmalara Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu son noktayı koydu. Bakan Müezzinoğlu, yılbaşında net bin 300 lira olarak belirlenen asgari ücretin ekim ayında bir üst gelir dilimine dahil edilmesiyle oluşacak 70 liralık kayıp konusunda "Sözümüz söz, azalma olmayacak" dedi. Bakanlık'taki makamında, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı kabul eden Çalışma Bakanı Müezzinoğlu bir soru üzerine "Asgari ücretlilerin vergi kesintileri dolayısıyla alacakları net ücretler bin 230 liraya kadar düşüyor, 70 liralık bir kayıp oluşuyor. Hükümetin, önceki bakanımızın verdiği söz, sözümüzdür. Hiçbir asgari ücretlimiz bin 300 liranın altında maaş almayacak. Onu bin 300 liraya tamamlayacak bütün tedbirleri Maliye ile görüşerek son şeklini veririz. Asgari ücretlimiz bin 300 liranın altında bir maaşın muhatabı olmayacak" diye konuştu. "Emeklilerin promosyon almasıyla ilgili çalışma ne durumda? sorusu üzerine ise Bakan Müezzinoğlu "Promosyon konusundaki çalışmalar, Sayın Süleyman Soylu Bakan'ımız döneminde bir noktaya taşınmış. Biz geldiğimizde, bayram geldi. Henüz o konuyu fiilen bir çalışma masamıza alıp da bir icraat sürecine önümüzdeki haftadan itibaren alacağız. Geldiği bir nokta var. Sayın Başbakan'ımıza da sunacağız. Bankaların bu anlamda bugüne kadar gider hanelerinde görünmeyen bir rakamı zarar gibi görüyor olmaları ve emekliye ödenen maaşların bankalardaki duruş süreleri bir ve iki gün" diye konuştu. Emeklinin beklediği rakamı henüz yakalayamadıklarını ifade eden Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, medyada bazı rakamların yer aldığını, emeklinin reel olmayan bir algıya taşınmaması gerektiğini söyledi. Müezzinoğlu, bunun kararını Başbakan Yıldırım'a bırakarak, daha iyi sonuç alabilecekleri bir süreci gelecek günlerde sonuçlandırmaya gayret edeceklerini dile getirdi. Hükümetin seçim vaadi olarak açıkladığı şekilde asgari ücret 1 Ocak 2016'dan itibaren geçerli olmak üzere net 1.000 liradan 1.300 liraya çıkarılmıştı.
Star

Çıpa sağlam tuttu
Küresel piyasalardaki dalgalanmalara rağmen Türkiye'nin bütçesi sağlam duruşunu sürdürüyor. Bütçe Ağustos'ta 3.6 milyar lira; ilk 8 ayda 4.9 milyar lira fazla verdi. Böylelikle Türkiye ekonomisinin güçlü olduğu alanların başında gelen bütçede gerçekleşmeler Orta Vadeli Program (OVP) ile uyumlu seyretti. 2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde bütçe fazlası 639 milyon liraydı. Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, Ağustos'ta 8.4 milyar lira faiz dışı fazla elde edildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçedeki güçlü performansın devam ettiğini, Ağustos ayına ilişkin bütçe sonuçlarının mali disipline bağlı olunduğunun açık bir göstergesi olduğunu söyledi. "Ocak-Ağustos döneminde bütçe gelirleri yıl sonu hedefimizle uyumlu" diyen Ağbal, Ağustos ayı bütçe performansındaki iyileşmenin ana belirleyicisinin gelirler olduğuna dikkat çekti. Ağbal, şunları kaydetti: "Ağustos'ta bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.9 artarak 50.9 milyar lira, vergi gelirleri yüzde 19.3 artarak 45.4 milyar liraya ulaştı. 2015'in ilk 8 ayında toplam bütçe fazlasının 639 milyon TL olduğu göz önüne alındığında bu yıl bütçe performansında 4.2 milyar TL'lik iyileşme görülüyor." OVP'de bütçe açığı hedefi bu yıl 29.7 milyar lira olarak öngörülüyor. Bu da geçen yılı yüzde 1.2 ile tamamlayan bütçe açığının GSYH'ye oranının bu yıl yüzde 1.3 ile tamamlanacağı anlamına geliyor. OVP'ye göre faiz dışı dengenin yılı 26.3 milyar lira, yani GSYH'ya oran olarak yüzde 1.2 ile tamamlaması hedefleniyor. Bütçe gelirlerinin 2016'da 540.8 milyar lira olması tahmin edilirken, giderlerin 570.5 milyar TL ile yılı tamamlaması bekleniyor.
Vatan

Petrol karteli fiyatları ateşleyecek
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan ülkelerin petrol piyasasında istikrarı sağlayacak bir anlaşmaya yaklaştıklarını ve Eylül ayı içinde kararın açıklanmasını amaçladıklarını söyledi. Maduro, "İran Devlet Başkanı Hassan Ruhani ile uzun bir görüşme yaptık. Anlaşmaya yakınız" dedi. İran Devlet Başkanı Hassan Rouhani de global petrol piyasasında istikrar sağlamaya yönelik herhangi bir hareketi destekleyeceklerini açıkladı. Ruhani, "İstikrarsızlık ve düşen petrol fiyatları petrol üreticileri için zarar verici. Tahran,fiyatlarda piyasa istikrar amaçlayan herhangi bir hareketi memnuniyetle karşılar" diye konuştu.
Vatan

Kıvama geldi ama eylül'ü pas geçer
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Eylül toplantısında, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi de dikkate alınarak faiz artırmadan "şahinleşmesi" bekleniyor. Fed yetkilileri, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 günlük Eylül toplantısı için yarın başkent Washington'da bir araya gelecek. Yasalar gereği toplantıya bir hafta kala sessiz döneme giren FOMC üyelerinin son açıklamalarında, ülke ekonomisinin faiz artışı için "doğru kıvama" yaklaştığı görüşü öne çıkarken, tedbirli yaklaşımın sürdürülmesini destekleyenler de oldu. Piyasaların "şahinler" ve "güvercinler" olarak adlandırdığı bu 2 gruptan hangisinin ağır basacağına ise oy hakkı olan FOMC üyeleri karar verecek. Şu anki görüntü Yellen'i de yanlarına alan güvercinlerin ağır bastığını gösteriyor.
Vatan

POLİTİKA


Adil öksüz neden yakalanamıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te "Tarafsız Bölge"de Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "AK Parti'de FETÖ yapılanması var mı" sorusuna, "Ciddi bir yapılanma olduğunu düşünüyoruz" yanıtı verdi. Kılıçdaroğlu, darbenin bir numaralı ismi Adil Öksüz'le ilgili olarak da, "Herkesin şu soruyu sormasını isterim: Kim bu Adil Öksüz? Neden serbest bırakıldı ve neden yakalanamıyor? Bir cevabım var ama söylemiyorum belge olması lazım elimde. Bir takım bilgiler var. Adil Öksüz olayını herkesin yakından izlemesini isteriz" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "PKK 'hedefimiz Kılıçdaroğlu değildi' açıklaması yaptı ama bunu inandırıcı bulmuyoruz. PKK beni hedef aldı. Bunda da amaç Türkiye'yi karıştırmak, iç savaş çıkarmak. Bize bir uyarı gelmedi. Önlemler olağandı. Şu ana kadar bize gerek mail, gerek doğrudan, gerekse telefonla yaklaşık 20- 25 bin kişinin başvurusu var haksızlığa uğradığına dair. Siz adil bir yargılamadan yana mısınız, değil misiniz? Olaya böyle bakmak gerekiyor. Bir Bakanlık onayı şöyle yazıyor, 'Ekte isimleri yazılan mülki idare amirlerinin Anayasal düzeni yıkma eylemlerinin içinde olabilecekleri değerlendirilmiştir..'. 'Oldukları' değil, 'olabilecekleri' Böyle bir devlet anlayışı olamaz. Niye gözaltına alıyorsunuz, hangi gerekçeyle, Yeniçağ'ın yazarları, Ahmet Altan, Mehmet Altan halen içerdeler. Askerler darbe mi yaptı? Yaptılar. Bombalama var mı? Var. Ana failler yakalandı mı? Yakalandı. Hapiste mi? Hapiste. Şimdi bütün bunları bırakıyorsunuz, 17-25 Aralık'ı ortaya çıkaran yapıdan intikam almak için yola çıkıyorsunuz. Bir darbe girişimi başka bir darbe girişimiyle intikama dönüşmüş oluyor. Bu devlete yakışmaz. Bu, devlet kinle, intikamla yönetiliyor demektir. Bugün açıkça söylüyorum 1 milyonun üzerinde mağdur var. Açığa alınan, görevine son verilenlerin sayısı yüz bini buldu. İş dünyasını da koy yanına rakam kaçı bulur. 12 Mart'ı gördük, 27 Mayıs'ta ilkokul öğrencisiydim, 12 Eylül'ü gördüm, 28 Şubat'ı gördüm fakat böyle bir tablo ile ilk kez karşılaşıyorum. Mücadele hukuk içinde yapılır. Hukukun dışına taşdığınız andan itibaren, sizin darbecilerden farkınız olmaz. Biz neden mücadele ediyorsunuz demedik. Kaldı ki, bunlar onlarla kol kola gezerken biz 'Mücadele edin' diyorduk, bizi suçluyorlardı. Sizden bir isteğim var, neden Sayın Erdoğan'a şu soruyu sormuyorsunuz, 3 Ağustos konuşmasında Erdoğan'ın 'Aynı menzile giden farklı yollardan biri olarak gördüğümüz bu yapının' sözü üzerine neden kimse gitmiyor? Ben bunu sormak zorundayım. FETÖ'nün her istediğini yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanı 'Ne istediniz de vermedik' dedi. 'Bana neden bunu yaptınız' dedi. Ne diyecek? 'Yanıldık' deyip ne diyecek. Cemaatin albayları daha hızlı yükselsinler diye AKP hükümetleri döneminde belirli albayları zorunlu emekliliğe tabi tuttular. Son 14 yılda atadıklarını görevden alsalar yeter.
Hürriyet
Rai temizlendi bab'a iniyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde kesinlikle bir terör koridoru oluşmasına müsaade edilmeyeceğini tekrarladı. Erdoğan, "90-95 kilometrelik enlemde, 40-45 kilometre boylamda güvenli bölgeyi ilan edelim" önerisini tekrarladı. Birleşmiş Milletler'in (BM) 71. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere dün ABD'nin New York kentine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Genel kurulda muhataplarıyla ikili görüşmeler yapacağını ve bu görüşmelerin Türkiye açısından hassas bir dönemde gerçekleştiğini vurgulayan Erdoğan, "Türkiye bir taraftan 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yaralarını sararken diğer taraftan da Fırat Kalkanı harekâtı ile Suriye kaynaklı terör örgütlerine karşı yoğun bir mücadele veriyor. Sınırlarımız içinde de FETÖ, DAEŞ ve PKK gibi cinayet şebekelerinin uzantılarına karşı başarılı operasyonlar yapıyoruz. İnşallah terör ve terör örgütleriyle mücadelemiz önümüzdeki dönemde yeni boyutlar kazanarak devam edecek" dedi. BM zirvesinde mülteci krizinin en önemli gündem olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumu itibariyle zirveye özellikle davet edildiğini kaydetti. Erdoğan, "Sorunun çözümü için yıllardır dile getirdiğimiz güvenli bölge ve terörden arındırılmış bölge ihtiyacını bir kez daha ifade edeceğim. Fırat Kalkanı'nın mülteci krizinin hafifletilmesine yaptığı katkıları paylaşacağım. Bu harekat kapsamında bugüne kadar yaklaşık 900 kilometrekarelik alan terörden temizlendi. Güvenli bölgeyle bunu kast ediyorum Cerablus sakinleri başta olmak üzere Suriyeliler, DAEŞ'ten arındırılan bölgeye dönmeye başladı. Güvenli alanlar çoğaldıkça dönenlerin sayısı da artacaktır" dedi. Amerikan jetlerinin Suriye rejimi askerlerini vurmasına ilişkin sorusu üzerine de Erdoğan, "ABD özel kuvvetleri, Özgür Suriye Ordusu tarafından istenmiyor. Çünkü, Amerikalı yetkililerin maalesef Özgür Suriye Ordusu'na yönelik davranışları süreci bu noktaya doğru itti. Fakat orada bizim özel kuvvetler mensuplarımız, Amerikalı özel kuvvetlerin oradaki yetkililerini, 27 veya 30 kadardı, onları almak suretiyle oradan çıkardılar ve böylece hiç olmazsa Suriye ile işi bitirmiş oldular" diye konuştu. Tel Abyad'da ABD bayraklarının asılmasına ilişkin soruyu Erdoğan şöyle yanıtladı: "Başından beri kesinlikle Suriye'nin kuzeyinde bir PYD, terör koridoru oluşmasına müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Devlet ifadesini kullanmayı zül telakki ediyorum. Tel Abyad aslında Arapların yerleşim alanı. Şimdi bu yerleşim bölgesini ne yaptılar? Çeşitli operasyonlarla önce DAEŞ sonra PYD, YPG'ye bıraktılar. Bu Haseke'den itibaren gelen bir süreç. Hedef, Afrin ile bütünleşmek suretiyle Akdeniz'e açılmak.
Milliyet
Kamuda tasarruf için yeni model
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısında şunları kaydetti: FETÖ ile mücadele çerçevesinde 27 bin 715 öğretmen ihraç edildi. Bugüne kadar 9 bin 464 açığa alınmıştır. Bu açığa alınanlardan bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bu soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. İade işlemi soruşturma selameti için açığa alınma işlemi gerekçesi ortadan kalktığından iade işlemi gerçekleşmiştir. 455 kişi göreve iade edildi. 419'u Tunceli'de. Mülakatlar yapılıyor 20 bin için 10 ekimde tamamlanacak. Yeni öğretmen 10 ekim itibariyle alınacaktır. Açığa almalar görevden ihraçlar nedeniyle ortaya çıkan problem de tamamen çözülecektir. Toplantıda kamuda tasarruf meselesi konuşuldu. Etkili tedbir uygulanması talimatı verilmiştir. 2016 yılı bütçelerinden ne kadar tasarruf edecekleri çalışması yapıldı, çalışma da devam ediyor. Sistematik olarak yapılan bir çalışma. Kamuda genel olarak bir tasarruf alışkanlığı yok. Tam tersi bütçe hazırlanışı hem de bugüne kadarki kamu harcamaları tasarrufu değil daha çok harcamayı teşvik eder özellikler içermektedir. Kurumlara ödenek verilirken biz önceki yıl harcama rakamları tasarrufları sınırlandırıcı etki ortaya koymaktadır. Kurumlar bütçe yapma tekniği nedeniyle olabildiğince bir sonraki yıl dönemdeki için harcama rakamlarını yukarı çekme eğilimindedir. Bir sonraki yıl daha fazla ödenek istemek için. Tasarruf amacında bu yöntem değiştirilmelidir. Kamuda reforma ihtiyaç olduğu yeniden farklı bir bakışla yürütülmesi kararı çıktı. Çalışmalar başlatıldı. Etkin hale getirilmesi ve aşırı harcama eğiliminin ortadan kaldırılması, törpülenmesi ve kamunun ekonomideki payı düşürülmesi hedefleniyor. Devlet ne kadar küçülürse büyüme o kadar büyük olur. Kamu payı ekonomideki ağırlığı 8 puan azalmış ve yüksek büyüme hızları ortaya çıkmıştır. Devletin zenginliği değil vatandaşın zenginliği esastır. Devlet zenginliği vatandaşa devredilmesi gerekiyor. Büyüme ivmesine çok ciddi katkı sağlamaktadır. Asgari ücretle ilgili olarak matrahın artması nedeniyle bir sonraki vergi dilimi nedeniyle net alacakları asgari ücretin 1300 lira altına düşme ihtimali vardı çalışmalar son aşamaya geldi. Kararlar verildi. Başbakanımız açıklamayı yapacak. Alman vekillerin İncirlik üssüne ziyaretlerine 1915 olayları nedeniyle alınan kararlar nedeniyle izin vermedik. Merkel'in açıklaması oldu hukuki değil siyasi bir karardır diye. Talepler olması halinde izin verileceği ifade edilmiştir. Ekim ayı için gerekli izin verilmiştir. OHAL'in uzatılmasıyla ilgili alınan bir karar yok. Oturup konuşacağız. Kredi kartına taksit uygulamasına ilişkin ilgili kurumların görüşüne gönderdik. Bankalar Birliği başta olmak üzere bazı öneri mahiyetinde görüşler ortaya çıkmıştı. Görüşe gönderdik, bekleniyor. Süreç tamamlanmadı. Haftaya resmi gazetede yayınlanır. Tahrik edici mekanizmalar uygulamaya konulmalı. 2016 ilk 6 ayda nominal artışlar var. Reel olarak azalış anlamında.
Milliyet
20 bin yeni öğretmen 10 ekim'de görevde
Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli kamerelar karşısına geçti. Canikli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Şu ana kadar 27 bin 715 öğretmen görevden alındı. 9 bin 464 öğretmen açığa alındı. Açığa alınan öğretmenlerle ilgili soruşturma devam ediyor. Açığa alma işlemleri tamamlandı. Söz konusu 9 bin öğretmenin incelemesi sürüyor. Şu ana kadar 455 öğretmen görevine iade edildi. FETÖ soruşturması kapsamındaki görevden almalarla ilgili mağduriyet bildirimleri ilgili merkezlere yapılabiliyor. Kamuoyuna yansıdığı gibi büyük itirazlar yok. Sayı binin altında. Talepler hızlanabilir, başvurular artabilir. Hepsini en ayrıntılı şekilde inceliyoruz. Herhangi bir mağduriyetin haksızlığın ortaya çıkmaması için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." "20 bin öğretmenin alınmasına ilişkin sınav süreci devam ediyor. Mülakatlar devam ediyor. 10 Ekim itibarıyla tamamlanmış olacak. Bu da ihtiyaçlarımız karşılayacak bir sayıdır." "OHAL'in uzatılıp uzatılmaması konusunda herhangi bir karar yok. Önümüzdeki günlerde bunun kararını vereceğiz. Kayyum ataması bunların terör örgütlerine destek sağlamaları nedeniyle görevden alınmaları üzerine yapılmaktadır. Burada öncelikle böyle bir tespit ne zaman yapılırsa kayyum atanacaktır. Böyle bir tespit olursa hiç tereddütsüz görevden alma işlemi ve yerlerine kayyum atama işlemi gerçekleşir."
Vatan

15 temmuz'da türk gencini gördüler!
Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan'da yeni öğretim yılının açılış törenine katıldı. Kent merkezindeki Salih Erkan İlkokulunda yeni eğitim-öğretim yılının açılış törenine eşi Semiha Yıldırım ile birlikte katılan Yıldırım, kürsüye öğrencilerin söylediği 'Türkiyem' şarkısı eşliğinde çıktı. Günümüzde okul çağı başlamadan çocukların okula hazırlandıklarını anlatan Başbakan Binali Yıldırım, okula başlayan 18 milyon üzerindeki öğrenciyle, 920 bini aşan öğretmenlerle 14 yıl içinde eğitime çok büyük kaynak ayırdıklarını bildirdi. Milli Eğitime bütçeden ayrılan payın 14 yılda 10 milyar liradan 100 milyarın üzerine çıktığına işaret eden Başbakan Yıldırım, bunu "Helalı hoş olsun" diye nitelendirdi. Taşa toprağa yapılan yatırımın bir ömrü olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Köprü yaptınız, yol yaptınız, baraj yaptınız, okul yaptınız. Bunların ömrü bilemedin 50 yıl bilemediniz 100 yıl. Ama eğitime yaptığınız yatırımın ömrü nesilden nesile devam ediyor. Onun için 'gençlerimiz geleceğimiz' diyoruz. Yatırım yapmaya devam ediyoruz, devam de edeceğiz. Çünkü siz Türkiye'nin aydınlık geleceğisiniz. Gençlerimizi beğenmeyen bazı çok bilmişler 15 Temmuz'da gördüler. Türk gencinin neleri yapmaya mukterdir olduğunu gördüler. Tanklara, toplara, helikopterlere karşı göğsünü siper ettiler ve aziz ay yıldızlı bayrağımızı yere düşürmedik. Asker kılığındaki o terör örgütü mensuplarına bu ülkeyi teslim etmedik. Ülkesinin sorunlarıyla ilgilenmiyor diye düşünen insanlar bir kez daha Türk gençliğinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gördüler" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA

Berlin'e türkiye kökenli 8 vekil
Berlin Eyalet Parlamentosu'na Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) üç, Yeşiller'den üç, Sol Parti'den ve Hıristiyan Demokrat Birlik'ten birer olmak üzere Türkiye kökenli sekiz milletvekili girmeyi başardı. Meclise Dilek Kolat, Canan Bayram, Ülker Radziwill, Emine Demirbüken, Hakan Taş, Turgut Altuğ, Derya Çağlar ve Fatoş Topaç resmi olmayan sonuçlara göre seçilen milletvekilleri oldular. Sekiz milletvekilinden altısı tercihli oylarla ikisi de listeden seçildi. Meclise girmeyi başaran sekiz Türkiye kökenli arasında altı kadın bulunuyor. Bir önceki Berlin Meclisi'nde altısı kadın dokuz Türkiye kökenli vekil vardı. Kadın milletvekillerinin beşi tercihli oylarla vekil seçildi. SPD'den Kolat, Radziwill ve Çağlar, Yeşiller'den Bayram ve Dr. Turgut Altuğ ile CDU'dan Emine Demirbüken tercihli oylarla beş yıl boyunca milletvekili olarak görev yapacak. Yeşiller'den Topaç ve Sol Parti'den Taş parti listesinden milletvekili seçildi. Kolat, Radziwill, Bayram, Demirbüken, Taş ve Altuğ bir önceki dönemde de milletvekilliği yapmıştı. Derya Çağlar ve Fatma Topaç ise ilk kez vekil seçildi.
Hürriyet

New york saldırısı şüphelisi yakalandı
ABD'nin New York kentinde düzenlenen bombalı saldırının baş zanlısı 28 yaşındaki Afganistan kökenli Ahmed Khan Rahami polis operasyonunda yakalandı. Polisin, şüphelinin fotoğrafını bölge sakinlerinin cep telefonlarına gönderdiği belirtildi. Chelsea bölgesinde gerçekleşen saldırıyla ilgili yeni bilgileri paylaşan New York Valisi Andrew Coumo, soruşturmanın terörizmi işaret eden bir yönde ilerlediğini vurgulayarak, uluslararası bir bağ olma olasılığının da bulunduğunu belirtti. ABD basını, saldırıda kullanılan bombanın 'şarapnel parçasıyla doldurulmuş düdüklü tencereyle gerçekleştirildiği' bilgisini paylaştı. Patlamanın olduğu alanın yakınlarında bulunan patlamamış düzeneğin de yine şarapnel parçasıyla doldurulmuş düdüklü tencere olduğu belirtildi. Yaşanan olayların ardından New York kentindeki ana ulaşım güzergahlarına bin polis sevk edildi. Önceki gece geç saatlerde ise, New York'a yaklaşık 100 kilometre mesafede bulunan New Jersey'de bir çöp kutusunda beş farklı patlayıcı cihazın bulunduğu fark edildi. Elizabeth Tren İstasyonu'nda bulunan şüpheli çantadaki patlayıcı, dün sabah erken saatlerde bir robot kullanılarak etkisiz hale getirildi. Yetkililer çantanın New York'taki saldırı ile bağlantılı olduğunu açıkladı.
Milliyet

Putin'in partisi fark attı
Rusya'da federal meclisin alt kanadı Duma için yapılan seçimlerde, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteklediği Birleşik Rusya Partisi fark attı. Rusya Merkez Seçim Komitesi'nin kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, Başbakan Dmitri Medvedev'in genel başkanı olduğu Birleşik Rusya yüzde 54 oy aldı. Komünist Parti'nin yüzde 13.4, Liberal Demokrat Parti'nin yüzde 13,2 ve Adaletli Rusya partisinin ise yüzde 16,7 oy aldığı belirtildi. 'Putin'in Partisi' olarak bilinen Birleşik Rusya, sadece 4 partinin barajı aştığı seçimlerde Duma'daki 450 sandalyenin 343'üne sahip oldu. Birleşik Rusya, 2011 yılında yüzde 49 oy aldığı son seçime göre oy oranını 5 puan artırdı. Rus Moskovski Komsomolets tabloid gazetesi, 'Bu seçim her şeyden önce en önemli seçimlerin hepsini alan kişiye güven için resmi olmayan bir referandum" yorumunda bulundu. Öte yandan, bir sandık görevlisinin daha önceden hazırladığı onlarca oy pusulasını gizlice seçim sandığına atarken görüldüğü bir video yayınlandı. Seçimi gözetleten Golos şirketi seçim usulsüzlüğüne yönelik onlarca şikâyet aldığını açıkladı. Seçimlerde, katılım oranı sadece yüzde 47'de kalınken, bu Duma seçimleri tarihinin en düşük katılımını yansıttı.
Milliyet

Merkel: zamanı geri almak isterdim
Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacılara yönelik uygulanan 'açık kapı' politikasında yanlış yaptığını kabul etti. Berlin seçimlerinde partisi CDU'nun ağır darbe almasının ardından konuşan Merkel, 2015 yazından önce sığınmacılara yönelik atılması gereken adımlar konusunda geç kalındığını belirterek, "Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim" dedi. Almanya´ya yönelik sığınmacı akınının belirli bir süre kontrolden çıktığını kaydeden Merkel, yine de o zaman aldığı kararların arkasında olduğunu, ihtiyacı olanlara kapıları kapatma gibi bir politika değişikliğine gitmeyeceğini vurguladı.
Star

'Türk ışid'çi rakka'da öldürüldü
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Türk kökenli üyelerinden Yahya Salih Gazali Yılmaz'ın, Eylül ayı başlarında, örgütün Suriye'deki kalesi sayılan Rakka kentine yönelik hava saldırılarından birisinde öldürüldüğü öne sürüldü. Aslen Hollanda vatandaşı olan 28 yaşındaki Yılmaz, 2013 yılında Suriye'ye geçerek IŞİD'e katılmıştı. Hollanda anti terörizm ve Güvenlik Ulusal Koordinatörlüğü, Yılmaz'ın öldüğüne dair yerel basında bazı haberler çıktığını, ancak haberi henüz teyit edemediklerini duyurdu. Hollanda ordusunda 2 yıl görev yaptıktan sonra IŞİD'e katılmaya karar veren Yılmaz, hazırladığı internet sitesi üzerinden, IŞİD topraklarında gündelik yaşamın nasıl olduğuna dair yazılar ve görseller yayınlıyordu. Hollanda basının yoğun ilgi gösterdiği Yılmaz, Rakka'da 2 kez evlenmiş, bu evliliklerin birisinden bir erkek çocuk sahibi olmuştu. Askeri deneyimi nedeniyle örgütün önem verdiği militanları arasına giren Yılmaz, IŞİD'in özel operasyon birimi 'İnghimasyun Birliği'ne katılmıştı.
Vatan

'İstesem de hepsini öldüremem'
Göreve gelmesiyle birlikte ülkedeki uyuşturucu çetelerine karşı kanlı bir mücadele başlatan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, uyuşturucuyla mücadele operasyonunu 6 ay daha uzattı. Önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Duterte, başkan seçilene kadar ülkedeki uyuşturucu ticaretinin boyutunu kavrayamadığını belirtti. Güvenlik birimlerinin elindeki uyuşturucu ticaretinin içinde yer alan üst düzey devlet memurlarının çokluğuna atıfta bulunan Duterte, göreve geldiği Mayıs ayından bu yana 700 bin civarında uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı kişinin polis ve ordu güçlerine teslim olduğunu vurguladı. Duterte, "Ancak asıl sorun, hepsini öldüremem. İstesem de öldüremem, çünkü konuya ilişkin hazırlanacak son rapor son derece kalın olur" diye konuştu. Duterte'nin devlet başkanlığı görevine gelmesinden bu yana Filipinler'deki uyuşturucu savaşında yaklaşık 3 bin kişi öldürüldü. Polis kaynakları şimdiye kadar bin 100 uyuşturucu tacirinin öldürüldüğünü söylüyor, öldürülen diğer kişilerin faillerinin belli olmadığı öne sürülüyor. İnsan hakları örgütleri bu kişilerin, devlete bağlı ya da güvenlik güçlerinin bilgisi dahilinde kurulan milis güçlerince öldürüldüğünü savunuyor. Duterte'nin uyuşturucu tacirlerine karşı yürüttüğü kanlı operasyon, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve ABD tarafından sert şekilde eleştiriliyor.
Vatan

Bombacının sonu
ABD'nin New York kentinde hafta sonunda düdüklü tencere içerisine yerleştirilen bomba düzeneğiyle gerçekleştirilen saldırıyla ilgili Afgan asıllı bir kişi yakalandı. New Jersey'de ikamet eden 28 yaşındaki Ahmed Han Rahimi'nin polisle girdiği çatışmada yaralı olarak yakalandığı açıklandı. Çıkan çatışmada 2 polis memurunun da yaralandığı kaydedildi. İlk patlamanın gerçekleştiği bölgedeki güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis, Rahimi'nin bombaları çöp bidonlarına bıraktığını, ardından gelen 2 kişinin ise tencere bombasını patlamasından kısa süre önce çöpten çıkararak kaldırımın kenarına bıraktığını tespit etti. Yetkililer diğer iki zanlının yakalanması için geniş çaplı operasyon yürütüldüğünü belirtti. Önceki gün bir çöp kutusuna bırakılan boru tipi bombanın patladığı New Jersey'de Elizabeth Tren İstasyonu yakınlarında bir çöp bidonunda 5 adet bomba düzeneği daha bulundu. 2 yolcunun ihbarı üzerine istasyona gelen polis ekipleri, bir çanta içerisine yerleştirilen bomba düzeneklerini uzaktan kumandalı robotla etkisiz hale getirmeye çalıştı. Polis, robotun bir kabloyu kesmesi üzerine düzeneklerden birisinin infilak ettiğini, bunun kontrollü bir patlama olmadığını açıkladı. New York polisi, hafta sonu Chelsea'de patlayan düdüklü tencere bombasıyla, birkaç sokak ötede bulunan bomba düzeneğinde aynı tip cep telefonları ile yılbaşı ışıkları kullanıldığını belirledi. Uzmanlar, bombalarda patlayıcı olarak, amonyum nitrat ve alüminyum tozundan hazırlanan 'tanerit' adlı maddenin kullanıldığını kaydetti. Ayrıca etkisiz hale getirilen bomba düzeneğinin bulunduğu çantada Arapça bir not bulunduğu belirtildi.
Vatan

SPOR

Avrupa futbolunda artık efsane haline gelen Barcelona sistemi, İspanya'da gündemi oluşturmaya devam ediyor. Katalan kulübüne yakınlığıyla bilinen Sport gazetesi, Luis Enrique'nin takımının başarıya giden yolu ve formülü 7 madde halinde gözler önüne serildi. Sport'un yayınladığı 'Luis Enrique yönetimindeki Barcelona'nın 7 sırrı' makalesindeki maddeler şöyle; Daha fazla kaynak, daha fazla şans. Barcelona'nın teknik patronu Luis Enrique, kabul ettiği gibi mümkün olan en iyi kadroya sahip. Barcelona'nın istediği anda istediği maçta rotasyon bolluğu var. Alaves maçında yapılan 8 değişiklik, 4-3-3'den 3-4-3'e geçebilme şansı dikkat çekiyor. Sistemlere uyabilen bir oyuncu gruba var. Busquets'li takım, Busquets'siz takım Barcelona'nın orta sahada 5 numaradaki alternatifsizliği dikkat çekiyor. Her bölgede birçok alternatif varken Sergio Busquets'in alternatifi yok. Ancak Luis Enrique'nin hamlesi hazır; Leganes maçındaki gibi Iniesta-Rakitic ikilisiyle orta alanı kapatmak. Rakibin boşluklarını bul! Barcelona'nın en büyük gücü olarak gözüken bu duruma Luis Enrique alternatif bir taktik getirdi. Topa sahip olmanın ötesinde Barça artık rakibin defansını zorlamaya, boşlukları değerlendirmeye gayret ediyor. Üstünlük kurmanın önemi! Luis Enrique'nin takımı 3-4-3 ile daha fazla defansif risk alıyor ama hücumda rakibine üstünlük kuruyor. Hızlı kontra ataklar, Messi-Suarez-Neymar üçlüsüyle başlatılan bireysel hücumlar rakibe baskı kuruyor. Kaleci Stegen'in katkısı. Barcelona'da kaleci ter Stegen'de oyunun içinde 3-4-3 sisteminde topu yönlendirmesi ve kullanması. Bazen risk oluştursa da Luis Enrique'nin talimatıyla Stegen ne yapması gerektiğini iyi biliyor. Tahmin edilemez olmak! Barcelona'nın rakibine kurduğu üstünlük tüm dünyanın üzerinde durduğu konu. Rakip bir noktadan sonra rakibini ezberlemey çalışıyor. Luis Enrique'nin değiştirdiği artık tahmin edilemez olmak.
Milliyet


Kartal'da Jose Sosa'nın yerini kısa sürede dolduran Anderson Talisca her geçen gün yıldızını parlatmaya devam ediyor. Brezilyalı futbolcu, Benfica ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçından sonra Süper Lig'de Akhisar Belediyespor ağlarını da sallarken bir kez daha alkışları topladı. Beşiktaş'ın gündemi oluşturan futbolcusu Talisca, Portekiz'den A Bola gazetesine yaptığı açıklamada hayallerini gerçekleştirdiğini ifade etti. Dünyaca ünlü isimlerle birlikte oynamaktan keyif aldığını dile getiren 22 yaşındaki futbolcu, "Hayallerimi yaşıyorum. Küçükken hayalini kurduğum şey gerçekleşti. Her zaman dünyaca ünlü yıldızlarla oynamayı istemiştim. Hayallerime ulaşma yolunda iyi bir yolda olduğumun farkındayım" yorumunu yaptı. Ricardo Quaresma'ya özel övgülerde bulunan genç yetenek, "Şimdi Quaresma ile oynuyorum. Onunla oynamak keyif ve mutluluk verici" dedi. Öte yandan A Bola gazetesi, Quaresma ve Talisca hakkında kısa bir değerlendirme yazısı yayınladı. Yapılan analizde, EURO 2016'nın şampiyonu Portekiz'de Quaresma ile Benfica'da geleceğin yıldızı olarak lanse edilen Talisca'nın yan yana oynadığı aktarıldı. İki yıldızın kısa sürede Türkiye ligini forse ettikleri belirtildi. Her iki futbolcunun da birbirlerine saygı duydukları ve sezona çok iyi başladıkları ifade edildi. Özellikle Talisca'nın Benfica ve Akhisar'a attığı gollerle beklenenden çok daha başarılı bir başlangıca imza attığı da aktarıldı.
Milliyet

Galatasaray, Vodafone Arena'da oynanacak ilk derbiyi kazanıp, Beşiktaş'a çifte darbe vurmak istiyor. Futbolcularına dün izin veren teknik direktör Jan Olde Riekerink, yardımcıları Orhan Atik ve Ayhan Akman ile derbi ile ilgili ders çalışmaya başladı. Beşiktaş'ın saygı duyulacak bir takım olduğunu belirten Hollandalı teknik adam, Atik ve Akman'a şunları söyledi: "Beşiktaş'a büyük saygı duyuyorum. Geçen sezon iyi bir iş başardılar. Bu sene ise üzerine koyarak gidiyorlar. Ama biz de Galatasarayız. Yeniden ayağa kalkıyoruz ve bu bunun ilk adımlarını atıyoruz. Rakibimiz yeni sahasında, o muhteşem ortamda ilk defa bir derbi maçı oynanacak. Bu karşılaşmayı kazanmamız sadece puan olarak avantaj getirmez. Aynı zamanda psikolojik olarak da rakibimize darbe vururuz."Boş zamanlarında sürekli olarak Galatasaray'ın tarihini okuduğunu da dile getiren Jan Olde Riekerink'in, "Çok büyük başarıları, Avrupa zaferleri var. Mesela Fenerbahçe'nin sahasında kazanılmış şampiyonluk kolay kolay yapılacak bir şey değil. Beşiktaş'ın yeni stadında ilk derbi zaferini de ben yaşamak istiyorum" ifadelerini kullandığı öğrenildi. Bu arada Galatasaray dünü izinli olarak geçirdi. Sarı-kırmızılılar, derbi hazırlıklarına bugün yapacağı antrenmanla devam edecek.
Milliyet

Fenerbahçe kazanmak zorundaydı. Üç maçta tek puan alabilen sarı-lacivertliler olası kayıpta bu durumu telafi etmenin çok zor olacağını biliyordu. Maça da bu bilinçle çıktı. Kasımpaşa'nın savunmadaki hatalarını çok iyi değerlendirdi ve 20. dakikada maçı bitirdi. Advocaat'a maçı getiren iki isim en çok tartışılan oyuncuların başında gelen Souza ve Ozan oldu. Bu ikilinin golleri maçı kopardı. Mehmet Topal ile birlikte geçen sezonki orta saha düzeni sahadaydı. Volkan Şen'in sürati ve Lens'in gücüne fazla dayanamayan Kasımpaşa savunması hatalar yapmaya başladı. 11. dakikada Volkan'ın taşıdığı topta Emenike topu bomboş durumdaki Souza ile buluşturdu. Brezilyalı karşı karşıya net bir vuruşla takımını öne geçirdi: 0-1 İkinci gol de gecikmedi. Kanat değiştiren Lens ortaladı, Ozan kafayla köşeye bıraktı: 0-2 34'te Tunay'ın şutu ve 36'da Castro'nun kafasıyla ev sahibi gole yaklaştı. Emenike beklediği pası ilk yarının son dakikasında aldı. Lens'in yerden gönderdiği topa ayak koyan Nijeryalı farkı üçe çıkardı: 0-3 İkinci yarı 56'da Adem'in yerde kalmasını hakem penaltı olarak değerlendirdi. Tunay'ın golü ile skor 1-3 oldu. Değişen sadece skor oldu. Maçı kontrol etmeye devam eden Fenerbahçe'ydi. Volkan Şen fırtınası ikinci yarıda da devam etti. Yine tek başına atağı sürükledi. 66'daki pozisyonda son vuruşu yapamadı. 81'deki şutu ise direkten dışarı çıktı. 73'te Emenike'nin pasında bomboş durumdaki Sow farkı tekrar açtı 1-4 Son sözü İsmail Köybaşı söyledi 1-5
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme