24 Eylül 2016 Cumartesi

24.09.2016 Genel Gündem24.09.2016 Cumartesi
GÜNDEM 

Şemsiyeli Terör 
Avrupa yakasından Kadıköy'e gelen, Recai Türkoğlu yönetimindeki metrobüs, dün sabah saat 08.30'da Acıbadem durağına yanaşırken, dışarıdaki bir kadın, kapıya vurup açılmasını istedi. Şoför kapıyı açmayınca, yolcular ikaz etti. Polisin verdiği bilgiye göre şoför kapıyı açmamakta direnince, yolculardan Murat Akbulut (35) şoförle tartıştı. Yerinden kalkan şoförle Akbulut'u yolcular sakinleştirdi. Ancak önce arka tarafa giden Akbulut, metrobüs duraktan ayrıldıktan kısa süre sonra aniden öne gelip şoföre şemsiyesiyle vurdu. Kabindeki güvenlik kamerası kayıtlarına göre, yüzüne güçlü bir şemsiye darbesi alan sürücü, metrobüs 53 kilometre hızla giderken yerinden kalktığında koridora yuvarlandı. Kontrolsüz kalan ve hızı saat 60 kilometreye yükselen metrobüs, sol taraftaki bariyerleri geçerek, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yönündeki sabah trafiğinde durma noktasındaki trafiğin içine daldı. Metrobüs, bu yönde 3 aracı altına alarak silindir gibi ezdi, 4 araca da çarptı ve iki katlı otobüse çarparak durabildi. Mucize eseri kazada can kaybı yaşanmazken, 11 kişi yaralandı. Kaza yerine gelen polis, yolcuların tartakladığı Murat Akbulut'u gözaltına aldı.
Hürriyet


Işid'e Füze Yağmuru 
Fırat Kalkanı Harekatı'nın 31'inci gününde ÖSO güçleri ile IŞİD'li teröristler arasında sıcak çatışmalar yaşanırken Sultan Murat Tümeni'ne bağlı ÖSO güçleri, almaya çalıştıkları bölgelerdeki IŞİD hedeflerini orta menzilli füzelerle vurdu. Operasyonlara Türkiye sınırındaki askeri birliklere konuşlandırılan füzeler de destek verdi. TSK'nın 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus ve Çobanbey'i IŞİD'den temizleyen ÖSO güçleri El Bab'ı da IŞİD'den temizlemek için operasyonlarına devam ediyor. IŞİD, kaybettiği köyleri geri almak için karşı taarruza geçerken ÖSO askerlerinin kara operasyonlarına koalisyon uçakları havadan, Türk topçusu ise Türkiye sınırından yaptıkları atışlarla destek veriyor. ÖSO'ya bağlı Sultan Murat Tümeni güçleri de IŞİD köylerinde bulunan mevzileri orta menzilli füzelerle vuruyor. Dün sabah saatlerinde de Türkiye sınırındaki askeri birliklerden IŞİD mevzilerine 30'dan fazla füze atışı yapıldı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Cerablus'ta bulunan ÖSO güçlerinden bir gurup sabah saatlerinde Çobanbey'in doğusunda devam eden operasyonlara destek vermek amacıyla Sekizler Köyü'ne hareket etti. Köyleri geri almak isteyen IŞİD ile ÖSO askerleri arasında çatışmaların aralıksız devam ettiği belirtildi. Gün boyunca iki İnsansız Hava Aracı (İHA) bölgedeki IŞİD mevzilerinin tespiti için gözlem uçuşu yaptı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ÖSO güçlerinin IŞİD karşısındaki ilerleyişinin yavaşlamasının ve köylerin sık sık IŞİD tarafından geri alınmasının nedeni El Bab operasyonunun başladığı gün Çobanbey'e gelen ABD askerleri.. ÖSO içindeki kimi guruplar operasyonda ABD'nin de yer almasını isterken buna karşı çıkan guruplarla yaşanan anlaşmazlığın operasyonlara yansıdığı iddia edildi. Öte yandan Halep'te bulunan muhaliflerin öncelikli hedefin Esad'ın yenilgiye uğratılması olduğunu söyleyerek IŞİD'e yönelik başlatılan operasyonu desteklemediği öğrenildi. Öte yandan Irak'ta, terör örgütü DAEŞ ile mücadele sırasında yaralanan 62 Peşmerge tedavileri için Türkiye'ye gönderildi. Ankara'ya gelen yaralılar hastanelere sevk edildi
Milliyet
 
Yedi Maddelik Anayasa Paketinde Uzlaştılar 
MGK'dan Jandarma Genel Komutanı'nın çıkarılması Askeri Yargıtay'ın kaldırılması gibi düzenlemelerin olduğu 7 maddede üç parti uzlaştı Mini anayasa paketi AKP Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'tan oluşan Anayasa Komisyonu, TBMM'de toplandı. AKP'li Gül, "Üç uzlaşma komisyonu üyesi olarak çalışmalarımızı tamamladık. Uzlaştığımız maddeleri, yaptığımız çalışmaları, değerlendirmeleri sayın genel başkanlarımıza ileteceğiz. Bu birkaç madde daha artabilir ya da farklı değişiklikler de olabilir" dedi. CHP'li Bülent Tezcan da "Bonra belki yeni eklemeler, düzenlemeler, ilaveler yapılabilir" dedi. MHP'li Mehmet Parsak, anayasa değişikliklerinin oybirliğiyle Meclis'ten geçeceğine inandıklarını ifade etti.
Vatan

Çocukların 5 Yıla Kadar Cezaları Ertelenecek 
Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı kanun taslağıyla, 5 yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlar bakımından 15 yaşını doldurmamış çocuklar hakkında kamu davasının açılmasının ertelenmesine hükmedilebilecek. Tasarı taslağının yasalaşmasıyla, Çocuk Koruma Kanunu'nun 19. maddesindeki kamu davasının açılmasının ertelenmesinde yeni düzenleme yapılacak. Taslakla CMK'hıh 171. maddesinde yer alan, "Cumhuriyet savcısı, soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olup, üst sınırı bir yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı, yeterli şüphenin varlığına rağmen, kamu davasının açılmasının 5 yıl süreyle ertelenmesine karar verebilir" hükmünde değişiklik yapılacak. Böylece, 1 yıllık sınır 2 yıla çıkarılarak, 2 yıla kadar hapis cezalarını gerektiren suçlar da kapsama alınacak. Bu hükümde çocuklar lehine kapsam genişletilecek. Çocuklar hakkında, 5 yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlara ilişkin kamu davasının açılmasının ertelenmesine hükmedilebilecek. Öte yandan hükmün açıklanmasının geri bırakılması da suça sürüklenen çocuklar bakımından yeniden düzenlenecek. İki yıla kadar hapis ya da adli para cezasını gerektiren suç sınırı çocuklar lehine bir yıl daha genişletilecek.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 127,0171-127,1468 
ABD Doları 2,9532-2,9552/Euro 3,3168-3,3200/İngiliz Sterlini 3,8308-3,8342

Sanayici Artık Kapı Kapı Dolaşmayacak 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayicinin elinde kağıt bakanlık, teşvik, ÇED gibi işlemler için dolaşmasını istemediklerini belirterek, "Kurmak istediğimiz sistem, sanayicimizin bir problemi varsa bizim bakanlığımıza gelsin ve problemi biz çözelim. Arzu ediyoruz ki sanayicinin bir tek adresi olsun, biz sanayicinin bakanlığıyız ve bu görevimizi yerine getirmek istiyoruz" dedi. Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle sohbet toplantısında bir araya gelen Bakan Özlü, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi kapsamında hükümetin gündeme getirdiği 'anahtar teslimi fabrikayı' inşaat firmalarına yaptıracaklarını belirten Özlü, sistemin nasıl işleyeceğini şu örnekle açıkladı: "Bir yatırımcı Siirt'te tekstil fabrikası kurmak istiyorsa önce Siirt Valiliği'ne müracaat edecek. Valilik, oradaki OSB, devletin boş arazilerine bakıp değerlendirecek ve bizim bakanlığımıza gönderecek. Biz de uygun bulursak fabrika inşaatını özel sektöre yaptıracağız. İnşaat bittikten sonra da yatırımcıya bunu makul bir fiyatla kiralayacağız. Bu sürece ilişkin yönetmelik taslağını hazırladık, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayına sunduk." Üreticinin ve sanayicinin önündeki bütün engelleri kaldırmak, yatırım ortamını iyileştirmek hedefiyle hazırladıkları Üretim Reform Paketi'ni tüm sektörün görüşüne açtıklarını anlatan Özlü, gelen görüşler doğrultusunda son şeklini verip, yıl sonuna doğru yasalaştırmayı planladıklarını söyledi. Özlü, "Yerli ve yabancı sanayici bir yatırım yapmayı düşündüğü an, gelip kazmayı vurup işe başlayabilmeli. Önceki işlemleri bakanlık olarak biz yapmalıyız. Sanayicimizin elinde kağıt, bakanlık bakanlık dolaşmasını istemiyoruz. Sanayicimizi yormadan istediği belgeyi, teşviği almasını kolaylaştıralım istiyoruz. Arzu ediyoruz ki sanayicinin bir tek adresi olsun" dedi.
Hürriyet

12 Banka İçin Tazminat Yolu 
Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Hakan Tokbaş, Rekabet Kurulu'nun 12 bankanın kartel oluşturduğu (bir araya gelerek faiz belirleme) kararının, Danıştay'ca onandığını belirterek, "12 bankanın herhangi birinden 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında, mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti alanlar, suni oluşturulan faiz oranı nedeniyle zarar ettikleri için zararlarının 3 katı kadar tazminat davası açma hakkı bulunuyor" dedi. Rekabet Kurulu'nun, 8 Mart 2013'te 12 bankanın mevduat, kredi ve kredi kartı konularında birlikte fiyat (faiz) tespit etmek amacıyla kartel oluşturduğunu belirlediğini ifade eden Tokbaş, kurulun, 12 bankaya 1 milyar 116 milyon 957 bin 468 lira para cezası kestiğini anımsattı. Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin, 2015 başında kurul kararını hukuka uygun bularak, bankalarca açılan iptal davalarını reddettiğini aktaran Hakan Tokbaş şöyle konuştu: Bankalar idare mahkemesinin kararının bozulması için Danıştay'a temyiz başvurusu yaptı. Danıştay kurul kararını hukuka uygun bularak, Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı onayladı. Bu karar, Rekabet Kurulu'na tebliğ edildi." Danıştay tarafından hukuka uygun olarak verildiği belirtilen Rekabet Kurulu'nun 'kartel' kararının banka müşterileri lehine olduğunu vurgulayan Hakan Tokbaş, şunları söyledi: "Rekabet Kurulu, 12 bankanın 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında kartel (uyumlu eylem/uzlaşma) oluşturduğunu tespit etmişti. 12 bankanın faiz oranlarını birlikte belirlemesi nedeniyle serbest piyasa bozulmuş, faizler artmıştır. Bu yüzden de o dönemde çekilen krediler ve kredi kartlarına yüksek faiz, mevduatlara düşük faiz uygulanmıştır. 12 banka haksız kazanç elde ederken, banka müşterileri mağdur edilmiştir."
Posta

Gayrimenkul Yazı Rekorla Kapattı 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde ağustosta 114 bin 751 adet konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 41, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 artış gösterdi. 15 Temmuz darbe girişimiyle büyük darbe alan satışlar temmuz ayında 81 bin 343 olarak gerçekleşmişti. Emlak Konut GYO, yüklenicileriyle birlikte hem sektörün darbe girişiminden yara almadan çıkması hem de ekonomiye güç kazandırmak için konutta 'tarihi' bir kampanyaya başlamıştı. Faizi 0.70'te sabitleyen kampanya, vadeyi 120 aya uzatmıştı. Ardından Gyoder ve pek çok firma da benzer kampanya uygulama yoluna gitmişti. Sektörün önde gelen isimleri kampanyanın hem ekonomiye, hem de tüketiciye güveni tazelediğini ifade ediyor. Süresi uzatılan kampanya ve yeni lansman yapan projelerle birlikte yılın son aylarında yeni bir rekor bekleniyor. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 oranında artış göstererek 36 bin 458 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 31,8 olarak gerçekleşti. Diğer konut satışları ise Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 oranında artarak 78 bin 293 oldu. Sur Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bu sayının özellikle ağustos ayı için çok önemli bir ivme olduğunu belirterek, "114 bin'li satışları biz ancak konut satışının en yoğun olduğu ekim-kasım, nisan-mayıs dönemlerinde görüyorduk. Bu nedenle kampanya olmasaydı bu satış da hayal olurdu. Sektör olarak milli bir seferberlik başlattık. Tüm ülkede karşılık buldu. Konut kredi faizlerinin düşürülmesi de bu anlamda çok önemliydi. Önemli bir ivme yakaladık. Konut kredisi faiz oranları 0.70-0.80'e düşerse satın alma iştahı daha da artacaktır" diye konuştu.
Milliyet

TPAO'dan 3 Yılda 7 Milyar Lira Hasılat 
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO), 2013-2015 yıllarına ait net satış hasılatı 7 milyar 21 milyon lira oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, muhalefetin TBMM'ye ilettiği bir soru önergesine verdiği yazılı cevapta, TPAO'nun ham petrol satış miktarının arttığını bildirdi. TPAO'nun, 2013 yılındaki net satış hasılatının 2 milyar 711 milyon 266 bin lira olduğunu ifade eden Albayrak, bu rakamın 2014'te 2 milyar 482 milyon 372 bin ve 2015'te de 1 milyar 828 milyon 218 bin lirayı bulduğunu kaydetti. Böylece, şirketin son 3 yıldaki toplam net satış hasılatı, 7 milyar 21 milyon 856 bin lira oldu. Albayrak, yıllara göre net satış tutarlarındaki azalışın temel nedenin petrol fiyatlarındaki düşüş olduğunu belirtti. Petrolün varil fiyatının 2013'te 109 dolar iken, bu rakamın geçen yıl 52 dolara düştüğünün altını çizen Albayrak "2014- 2015 yılları arasındaki petrol fiyatlarındaki düşüş oranı yüzde 48 olmasına karşın, net satışlar tutarındaki azalış oranı yüzde 26 olarak gerçekleşmiştir. Bunun temel sebebi, 2014- 2015 yılları arasında TPAO'nun ham petrol satış miktarındaki yüzde 8 oranındaki artış ve dolar kurunun yükselmesidir" değerlendirmesinde bulundu. TPAO'nun 2013'teki 972 milyon liralık kârının, 2014 yılında 98 milyon lira olduğunu, geçen yıl ise şirketin 352 milyon lira zarar ettiğini ifade eden Bakan Albayrak "Faaliyet giderlerindeki artışın temel nedeni arama giderlerinden kaynaklı olup, 2015 yılında Şile-1 Deniz Kuyusu arama giderleri kalemine zarar olarak kaydedilmiştir" ifadesini kullandı. Bakan Berat Albayrak, TPAO'nun 2014'te TOTAL şirketinin Şah Deniz ve Güney Kafkasya Boru Hattı projelerindeki yüzde 10'luk hisse alımı için yaptığı ödemeler sonrasında nakit durumunda önemli azalmalar meydana geldiğini belirterek, "Mevcut fiyat seviyesinin devamı halinde beklenen nakit açıklarının tamamının kredilerle kapatılması mümkün olmadığından TPAO tarafından bütçe revizyonları yapılmış ve Hazine Müsteşarlığı'ndan gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Bu kapsamda, önümüzdeki 10 yıllık iş ve yatırım programı aşağı yönlü revize edilmiştir" dedi. Albayrak, ham petrol ve doğalgaz üretimi yapılan Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi ile Düzce açıkları, Konya, Adana ve Hatay'da şirketlerin sondaj, sismik veri toplama faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.
Star

Ev Kredilerinde KDV Muafiyeti Yok 
Tüketiciler tarafından ticari bankalardan kullanılan konut kredilerinin KDV ve dolayısıyla da muafiyet ile herhangi bir ilgisi bulunmadığı, bankaların kullandırılan krediler dolayısıyla KDV mükellefiyet ve sorumlulukları olmadığı açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Katma Değer Vergisi Kanunu uyarınca konut satışında vergi mükellef ve sorumlularının, işlemi gerçekleştiren tüketici ile tüketiciye konutun teslimini yapan veya satışa ilişkin faturayı düzenleyen müteahhit ya da inşaat şirketi olduğu vurgulandı. KDV mükellefiyetini doğuran olayın tapu devrinin yapılması, satışa ilişkin fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi esnasında meydana geldiğine işaret edilen açıklamada, "Bakanlar Kurulu kararının yayınlandığı tarihte bin lira ve üzerinde olan konutlara ilişkin olarak 8 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasında yapılacak olan teslimlerde yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8 olarak uygulanacağına ilişkin düzenleme yapıldı" denildi. Söz konusu düzenlemenin asıl amacının ekonominin canlanmasını teşvik etmek olduğu belirtilen açıklamada, hem kredi faiz oranlarının hem de KDV oranlarının indirilmesiyle satış fiyatlarının düşmesinin tüketicilerin konut edinmeleri için yüklendikleri maliyetlerin azalması amacına hizmet edeceği kaydedildi. Bu kapsamda tüketicilerin belirtilen şartları taşımak kaydıyla sözleşme revizyonu için iadesi talep edilecek bedele ilişkin olarak, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında uyuşmazlıkların değerine göre, Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvurabileceği belirtildi.
Star

Bu Kadar Zorlamaya İstediğimiz Hız Yok 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha bankaları faizleri düşürmeye ve yatırımcıların önünü açmaya davet etti. Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Mickelthwait'e gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimini istikrarlı, dikkatli ve muvazeneli bir indirim olarak gördüğünü belirtti. Şiddet içerecek ve ekonomide bir deprem etkisi yaratacak şekilde iniş ve çıkışların doğru olmadığını dile getiren Erdoğan, şu anda Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin göreve geldiğinden bu yana özellikle hükümetin faiz politikalarını dikkate alarak bir indirim yürütüldüğünü kaydetti. Bunun yatırımcılar için özellikle çok önemli bir sinyal olduğuna inandığını ifade eden Erdoğan "Temenni ediyorum ki diğer bankalar, Merkez Bankası'nın vermiş olduğu bu sinyali onlar da önemsesin ve buna göre de yatırımcıların önünü açsınlar" dedi. Enflasyon ile faizi ters orantılı olarak görmediğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Faizi ne kadar yükseltirseniz enflasyon da o kadar yükselir. Faizi ne kadar düşürürseniz enflasyon da onunla beraber düşmeye başlar. Ben, 14 yıllık başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı döneminde bunu takip etmişimdir ve bunu görmüşümdür. Şu anda da yine yapılan uygulamalara baktığımızda eğer enflasyon düşüyorsa faizin düşmesindendir. Yoksa sepet olayları falan bunlar o kadar etkileyecek işler değil. Bu benim inancım. Bu konudaki tespitlerimin de neticesini de aldık."
Vatan

Kuşu Kafesledi 
Teknoloji dünyası dev bir satın almayla çalkalanıyor. Consumer News and Business Channel'ın (CNBC) yakın kaynaklara dayandırdığı iddiaya göre, internet arama motoru Google, sosyal paylaşım ağı Twitter ile resmi görüşmelere başladı. Görüşmelerin Twitter'ın satışıyla ilgili olacağı senaryoların başında gelirken, ortaklığın da konuşulduğu belirtiliyor. 559 milyar dolarla dünyanın en değerli şirketi Google, 350 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Twitter'ı alarak bu alandaki eksikliğini gidermek istiyor. Twitter için harekete geçen Google, bünyesinde 'Google+' isimli sosyal paylaşım ağını barındırıyor. Ancak uzun süredir istediği performansı elde edemiyor. Şirketin Twitter ile sosyal medyadaki etkisini artırmayı hedeşediği yorumları yapılıyor. Teknoloji tutkunlarına heyecanlandıran bu haber sonrasında Twitter'ın hisseleri yüzde 21 değer kazandı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Daha Neyi İspat Edeceğiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'na katıldığı New York'tan ayrılmadan önce ABD'ye Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili eleştirilerini sürdürdü. Erdoğan, "Sizden Milli Güvenlik Kurulumuzun stratejik belgesine kaydolmuş bir teröristi istiyorum. Ama siz hâlâ direniyorsunuz. Neymiş? Mahkeme. Ne mahkemesi ya? Teröristin ne mahkemesi olacak ki? Şu anda alınan ifadeler bu işin başının Pensilvanya'da olduğunu söylüyor. Kayıtlarda var. Daha neyi ispat edeceğiz ki" dedi. Cumhurbaşkanı'nın Türken Vakfı'ndaki konuşması ile Bloomberg televizyonundaki açıklamaları özetle şöyle: "(Amerikalı yetkililerin 10 teröristin ismini vererek bu kişilerin yakalanıp teslim edilmesini istediğini, Türkiye'nin de yakaladığını belirterek) Ben de senden terörist istiyorum. Milli Güvenlik Kurulumuzun stratejik belgesine kaydolmuş bir teröristi istiyorum. Ama siz hâlâ direniyorsunuz. Neymiş? Mahkeme. Ne mahkemesi ya? Teröristin ne mahkemesi olacak ki? Bunun green kartı (greencard) varmış. Vatandaşlıktan insanları çıkarmak bu kadar kolay da green kartı iptal etmek zor mu? İptal edilemiyor mu? Terör örgütü liderinin ülkemize iadesini ABD makamlarından talep ettik. Geçici tutuklama talebi de yapıldı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin hukuki süreç devam ederken, Amerikan makamlarının alabileceği başka tedbirler de var. Türkiye için açık bir ulusal güvenlik tehdidi olan bu kişi ve örgüte karşı Amerika'nın kendi mevzuatına uygun bazı adımlar atması, aramızdaki stratejik müttefikliğin ve model ittifaklığın da bir gereğidir. FETÖ mensubu teröristler, devletin kendilerine emanet ettiği uçakları, helikopterleri, silahları gasp ederek bir darbe girişimi başlattılar. Bu hainler, kendi vatandaşlarını katledecek, kendi Meclislerini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, emniyet teşkilatını ve aslanlar gibi Özel Harekâtçılarımızı F-16'larla bombalamak suretiyle, ki 56 aslanımız orada şehit oldu Bunun affedilir bir yanı yok. Bedelini öyle veya böyle ödeyecekler. Bu tezgâh çok farklı bir tezgâh ve bu içinde neler yok ki. (ABD yönetiminin herhangi bir kuruluşunun 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olup olmadığı) Darbe girişiminden önce bunu bilirler veya bilmezler. Beni o pek ilgilendirmiyor. Ama bizim için darbeden sonraki süreç çok çok önemli. Şimdi halkım şunu soruyor Bir referanduma gitsek, desek ki bu darbe girişiminin arkasında kim var? Halkımın vereceği cevap: FETÖ. Peki, FETÖ nerede? ABD'de. Kaç yıldır burada? 17 yıldır burada. Ben, üst yönetime yaklaşık 1 veya 1.5 yıl önce 'ya bize verin veya deport edin' demişimdir.
Hürriyet

İmajı Düzeltmenin Yolu Suriye Değil 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, geçen çarşamba günü Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinde, Suriye'ye piyade birliklerinin gönderileceği iddialarını da sorduğu, Yıldırım'ın da 'Hayır' dediği iddia edilmişti. Kulislerde Kılıçdaroğlu'nun, Suriye'deki TSK tanklarının kolay hedef olmasından da yakındığı konuşulmuştu. Kılıçdaroğlu'na, bu iddialar çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "El Bab'a ineceğiz" açıklaması ile Türkiye'nin Rakka operasyonuna karadan katılmasına ilişkin görüşlerini sorduk. TSK'nın IŞİD ile mücadele etmesini ve sınırlarını korumasını desteklediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Ancak, Suriye'nin iç işlerine karışıp daha da güneye inilmesine karşıyız. Zaten, ordumuzun Suriye'deki şu andaki pozisyonundan bile çıkması 7 - 8 yılı bulur. Daha aşağı inerse, daha vahim bir tablo çıkar. Biz buna karşıyız" dedi. Kılıçdaroğlu, Suriye operasyonunda TSK'nın ne düşündüğünü, nereye kadar gitmek istediğini bilmediklerini belirterek şöyle devam etti: "Nereye kadar gitmeli, nerede durmalı, bunu askeri uzmanların belirlemesi, seçenek sunması, siyasi iradenin seçeneklerden tercih yapması gerekir. Ancak bu yapı böyle işlemiyor. Şu anda siyaset belirliyor, ordu da bunun artısını eksisini önemsemiyor. Evet son kararı siyasi irade verir, ama ordunun da bu işin artılarını eksilerini siyaset kurumuna anlatması gerekir. Bu süreçte pek anlatıldığını düşünmüyorum." Kılıçdaroğlu, Fırat Kalkanı operasyonunun TSK'nın 15 Temmuz'da bozulan imajını düzeltmesini sağladığı yorumlarını değerlendirirken de "TSK'nın imajını düzeltmenin yolu Suriye değil. Ordunun imaj kaybı yaşadığı doğrudur. Balyoz, Ergenekon gibi süreçlerin sonucudur. Ancak bunun sorumlusu da siyaset kurumunun kendisidir" dedi.
Hürriyet

'İmzasız İhbarlara İtibar Edilmeyecek' 
Başbakan Binali Yıldırım, imzasız ihbarlara ilişkin olarak, "Biz bu yönde ismini yazmayan, kimliğini yazmayan, adresi, yeri yurdu belli olmayan ihbarların dikkate alınmaması için bir genelge yapacağız" dedi. Cuma namazını Yıldız semtindeki Hüdaverdi Camii'nde kılan Yıldırım. cami çıkışında Mehmet Moran isimli vatandaşın evde çay davetini kırmadı. Moran'ın Sancak mahallesindeki evinde yaklaşık bir saat kalan Yıldırım, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Mini kabine revizyonundan bahsediliyor. Öyle bir planınız var mı" sorusuna Yıldırım, "Öyle bir şey yok, nereden çıkardınız? İşler yolunda" yanıtını verdi. Yıldırım imzasız ihbarların işleme konulmamasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "İmzasız ihbarlar bürokrasinin en büyük hastalığıdır. Birbirini çekemeyenler, birbiriyle hesabı olanlar, birbirinin yerinde gözü olanlar maalesef kimliğini gizleyerek, arkadaşlarını ihbar ediyor ve mağduriyetler oluşuyor. Biz bu yönde ismini yazmayan, kimliğini yazmayan, adresi yeri yurdu belli olmayan ihbarların dikkate alınmaması için bir genelge yapacağız. FETÖ belası da bizim başımıza biraz böyle geldi. Onun için gereksiz mağduriyetlerin önlenmesi için mutlaka ciddi belgeyi, bilgiye dayalı olan her türlü bildirimi ihbarı değerlendiririz. Kimliği, adresi belirsiz ihbarları dikkat almak hem muhatabına zarar veriyor, hem de bürokrasinin genel verimliliğine de olumsuz etki yapar."
Milliyet

DÜNYA 

Musul Öncesi Erbil Trafiği 
Irak ordusu ve Peşmerge'nin ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle DEAŞ'ın elindeki Musul'u geri almak için bu yıl içinde yapacağı ortak operasyon öncesi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) ziyaretler sıklaştı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve ABD Merkez Kuwetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, dün IKBY'nin merkezi Erbil'e ziyarette bulundu. Bağdat'taki temaslarının ardından Erbil'e geçen Leyen'in IKBY Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesi iki saat sürdü. Görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Barzani, Alman Bakan Leyen'in dördüncü kez Erbil'e geldiğini vurgulayarak "Bu, Almanya'nın Kürdistan halkı ve Peşmerge güçlerine verdiği büyük desteğin göstergesi" dedi. İki taraf için de önem taşıyan konularda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Barzani, "Bunlar arasında en önemlisi de Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu konusuydu. Onların fikirlerini dinledik, ardından da Irak Savunma Bakanlığı ile bizim aramızda yapılan ittifakın işleyişi hakkında kendilerine bilgi verdik" diye konuştu. Alman Savunma Bakanı Leyen ise "Almanya son iki yılda 10 bin Peşmerge eğitti ve IKBY'ye 90 milyon Euro tutarında askeri yardım sağladı" dedi. Leyen, Peşmerge güçlerine verdikleri askeri eğitimi artık Erbil'de değil çatışma hattına daha yakın olan DEAŞ'ın elinden alınan bölgelerde vereceklerini açıkladı. Leyen, çatışmanın ön saşarına daha yakın noktalarda verilecek eğitimin hem zaman kazandıracağını hem de daha verimli olacağını kaydetti.
Hürriyet

Suriye'de Uçuşa Yasak Bölge Önerileri 'Karıştı' 
Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ile Kobani kantonları arasındaki 95 km'lik alanda uçuşa yasak bölge ilan edilmesi konusundaki ısrarı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin muhalişerin elindeki kritik bölgelerde uçuş yapılmaması teklifiyle yeni bir boyuta taşındı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Kerry'nin ardından Suriye'de bütün askeri uçuşların geçici ancak kapsamlı bir şekilde yasaklanmasını talep etti. Buna karşın teklif Rusya ve Esad rejiminin son iki günde Halep'te düzenlediği hava saldırılarıyla 'cevaplandırıldı'. ABD'nin 'kritik bölgede' uçuşların durdurulması' talebi, Türkiye'nin Afrin ile Kobani arasındaki 'uçuşa yasak bölge' isteğini tam olarak karşılamıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) zirvesinde yaptığı konuşmada, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında güvenli alan haline getirilen bölgelerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için uluslararası toplumu işbirliğine davet etmişti. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde soruları yanıtlayan ABD Genelkurmay Başkanı Jospeh Dundford ise ABD'nin Suriye'de hava sahasını kontrol etmeye çalışmasının Suriye ve Rusya ile savaşa neden olacağını söyledi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise uçuşların durdurulmasının IŞİD ve El Nusra'ya yarayacağını söyleyerek öneriyi reddetti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da kritik bölgelerde uçuşların durdurulmasının 'işe yaramayacağını' açıklamıştı. ABD Başkanı Barack Obama'nın ısrarla reddettiği uçuşa yasak bölgeyi Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton ise destekliyor.
Milliyet

Irak'ta Işid'e Karşı 'Formalı' Mücadele 
Geçtiğimiz hafta Irak'ta futbol oynayan üç genci kırbaçlayan ve üzerindeki formaları yırtan IŞİD, Irak'ta "kendi silahıyla" vuruldu. Barcelona, Real Madrid gibi dev spor kulüplerinin yanı sıra ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi milli futbol takımlarının formalarını yasaklayan IŞİD'le savaşan Iraklı milisler artık bu formalarla cepheye iniyor. Irak'taki aktivist örgütler, IŞİD'in yasakladığı forma ve logoları yayınlarken, Irak hükümeti tarafından desteklenen Şii milislerin cephede bu formalarla savaştığını ifade etti. Popüler Seferberlik Kuvvetleri (PMU) Twitter hesabından yayınladığı mesajda, "IŞİD, sivillerin forma giymelerini ve sporla ilgili logo kullanmalarını yasakladı. Buna karşın PMU cephede IŞİD'le savaşını bu formalarla sürdürüyor" ifadelerini kullandı. Terör örgütü IŞİD daha önce yayınladığı açıklama ile futbol maçlarında hakemliği yasaklamış ve hakemlerin şeriat kurallarını değil FIFA kurallarını uyguladığını bu yasağa gerekçe olarak göstermişti.
Milliyet

Asrın Banka Skandalında Tam 1 Milyon Avro Ceza 
Fransa'da 'Asrın Banka Skandalı'nda Societe Generale Bankası'nın eski işlemcisi Jerome Kerviel 1 milyon avro para cezasına mahkum oldu. Paris istinaf Mahkemesi, Societe Generale Bankasının, kendisini yaklaşık 5 milyar avro zarara uğratmakla suçladığı eski banka çalışanı Jerome kerviel'in 1 milyon avro ödemesine hükmetti. Ülkenin ikinci büyük bankası Soicete Generale adına 2008 yılında borsada alım satım işlemcisi olarak görev yaptığı sırada bankaya 4,9 milyar avro zarar ettirdiği öne sürülen Kerviel 2010'da 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Star

Polonya'da Kürtaj Tamamen Yasaklandı 
Polonya parlamentosu, kürtajın tamamen yasaklanması öngören yasa tasarısını kabul etti. Polonya resmi haber ajansı PAP'a göre, parlamentoda yapılan oylamada, 173'ye karşı 230 milletvekilli kürtajın yasaklanmasına destek verirken 15 milletvekili çekimser kaldı. Ülkede kürtaja annenin hayatının tehlikede olması, tecavüz sonucu hamilelik ve ceninde anormallikler olması durumunda izin veriliyor. Ancak yasaya göre, hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmeyecek. Katolik Kilisesi ise meclise sunulan öneriyi destekliyor. Mevcut kürtaj yasasının dahi çok kısıtlayıcı olduğu Polonya'da yılda sadece 2 bin kürtaj yapılırken, her yıl 80-150 bin kadın kürtaj yaptırabilmek için başka ülkelere gitmek zorunda kalıyor.
Vatan

SPOR 

Süper Lig'in 5'inci haftası nefesleri kesen bir derbiye sahne olacak. Geride kalan 4 haftayı 3 galibiyet, 1 beraberlikle kapatan Beşiktaş ile Galatasaray, Vodafone Arena'da karşı karşıya geliyor. Stadı yenilenen Beşiktaş, 1300 gün sonra Dolmabahçe'de derbiye çıkacak. Üç büyükler arasında son 5 yıldır deplasman maçlarına rakip takım taraftarı alınmıyordu. Beşiktaş-Galatasaray derbisiyle bu yasak artık tarih olacak. 41 bin kişinin izleyeceği dev derbide 2 bin Galatasaray taraftarı da tribündeki yerini alacak.
Posta

Vodafone Red Famous Cup Yelken Yarışları'nın 11.'si bugün başlıyor. Bodrum Körfezi'ndeki organizasyon, Türkiye'nin sevilen yüzlerini bir araya getirecek. Açıkdenizdeki teknelerin Vodafone 4.5G bağlantısıyla anlık takip edileceği yarışlarda Çağla Şıkel, Ivana Sert, Billur Kalkavan, Başak Sayan, Büşra Pekin, Yonca Evcimik, Elif Ece Uzun, Gani Müjde, Özlem Kaymaz, Anıl Altan, Pelin Akil, Pınar Aylin ve Gökhan Türkmen; sporcularla birlikte yelken açacak.
Milliyet

Türkiye basketbolda çok önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak. Euroleague Yönetimi, 2016-2017 sezonu Final-Four maçlarını İstanbul'a verdi. Böylece 1992 ve 2012'de THY Dörtlü Finalleri'nin oynandığı İstanbul, bu deneyimi üçüncü kez yaşayacak. Maçlar Ataköy'deki Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak. Euroleague resmi açıklamayı 27 Eylül Salı günü düzenlenecek ve CEO Jordi Bartomeu'nun da katılacağı toplantıda yapacak. THY Euroleague'de bu sezon Fenerbahçe'nin dışında Anadolu Efes, Galatasaray Odeabank ve Darüşşafaka Doğuş olmak üzere dört ekibimiz yer alıyor. Temsilcilerimiz, zorlu lig periyodu ve play-off'ların yanı sıra 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde oynanacak Final Four'a kalmak için ter dökecek. Geçtiğimiz sezon Euroleague şampiyonluğunu final maçının uzatma bölümünde kaçıran Fener, bu kez kupaya uzanmak istiyor. İstanbul geçen sezon da Ülker Arena ile Kadınlar Euroleague'in Dörtlü Finali'ne ev sahipliği yapmıştı.
Star

F.Bahçe'nin sağ beki Şener Özbayraklı, FBTV'de açıklamalarda bulundu. Şener, "Galip geldikçe inancımızın artacağını düşünüyorum. İlk geldiğimde formanın kıymetini anladım. Forma şansı bulamasam da, her zaman takıma destek olmuşumdur, bundan sonra da elimden gelenin fazlasını yapacağımın sözünü verebilirim. Kim olursa olsun, oynamadığı zaman yüzünde düşme olabilir. Bu bende de olabiliyor, ama bu takıma zarar vermek değil. Herkes oynadığında mutlu oluyor. Ben de oynadığım zaman mutlu oluyorum" dedi. Şener Özbayraktar şunları söyledi: "Oynamadığım zaman da takım arkadaşlarıma ihanet etmedim. İki maçta bile insan ritmini kaybedebiliyor. Zorlu rakipler var. Ama biz kendimizi bildiğimiz sürece ben rakiplere bakmıyorum. Avrupa Ligi grubumuz Şampiyonlar Ligi gibi." "A Milli Takım'da yeni bir yapılanma oldu ve şans buldum. Biz Türk'üz ve çok farklı duygularımız var. İlk kez milli formayı giyince heyecanlandım. O formanın yükü çok farklı."
Star

Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası 2. raunt E Grubu rövanş karşılaşması ilk maçında Türkiye, Belarus'u 3-1 (25-18, 29-27, 20-25, 25-22) mağlup ederek, 4. maçında 3. galibiyetini aldı ve puanını 10'a çıkardı. Filenin Efeleri bugün Hollanda'nın Koog aan de zaan bölgesinde bulunan Topsportcentrum De Koog Spor Salonu'nda 20.30'da Avusturya ile kozlarını paylaşacak.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme