26 Eylül 2016 Pazartesi

26.09.2016 Genel Gündem26.09.2016 Pazartesi
GÜNDEM

Bylock'ta 479 Hakim-Savcı 
FETÖ üyelerinin kendi aralarındaki özel haberleşme sistemi ByLock'u kullananlar arasında siyasiler, hâkimler, savcılar, polisler ve üst düzey bürokratların olduğu iddiası kulisleri hareketlendirdi. Sisteme girdiği saptanan 479 hâkim ve savcı olduğu iddia ediliyor. Ankara kulislerinde konuşulan ByLock iddiaları özetle şöyle: ByLock'u kullananlara ilişkin telefon listelerinde milletvekillerinin olduğu iddiasına bir yenisi eklendi. Bazı bakanlar üzerine kayıtlı telefonların da bu sistem içinde görüldüğü öne sürüldü. Bakanlık görevine getirilenlere, imza karşılığında 4 telefon verildiği, bunun çabuk ve ucuz haberleşme amacı taşıdığı anlatıldı. Bu telefonları genellikle ilgili bakanların kullanmadığı, yakın çalışma arkadaşlarına verdiği biliniyor. Şimdi bu numaraların kimde olduğu ve ne amaçla kullanıldığı araştırılıyor. ByLock sistemine girdiği saptanan hâkim ve savcı sayısının 479 olduğu iddia ediliyor. Ancak, bu kişilerin saptanması aşamasında farklı bir sorunun ortaya çıktığı öğrenildi. Haberleşmede, hâkim ve savcıların lojmanlarındaki ortak kullanıma açık ADSL modemlerinin kullanıldığı, dolayısıyla direkt kullanıcının saptanmasında zorluk yaşandığı anlatılıyor. ByLock'da toplam 180 bin IP adresi tespit edildiği, ama bunların önemli bir kısmının ortak kullanım alanlarını kapsadığı, bu alanların lojmanlar, bakanlıklar ve kamu binaları olduğu saptandı. Şimdi, teknik inceleme yapılarak gerçek kullanıcı tespit edilemeye çalışılıyor. Henüz bu konuda teknik delillendirme aşamasına gelinmediği de kulislerde anlatılan bilgiler arasında. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 4 daire başkanı, 2 daire başkan yardımcısı ve 1 il emniyet müdürünün ByLock listesinde isimlerinin geçtiği haberleştirilmişti. Şimdi herkes, emniyet dışındaki bürokrat isimlerinin kimler olduğunu merak ediyor.
Hürriyet


Savaş Uçakları Kent Dışında 
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında önemli rol oynayan başkentteki askeri birliklerden savaş uçakları ve askeri helikopterler de başka şehirlerdeki komutanlıklara yollandı. FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından kapatılacağı belirtilen başkentteki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca yapılan düzenlemeyle yedek meydan statüsüne düşürülmüş, bünyesindeki filo komutanlıkları lağvedilmişti. Komutanlığın adı ise Mürted Hava Meydan Komutanlığı olmuştu. Düzenleme kapsamında komutanlıktaki savaş uçakları da Ankara'dan gönderildi. 141. Filo Komutanlığının lağvedilmesinin ardından 12 F-16 savaş uçağı geçici olarak Konya'ya gitti. Lağvedilen bir diğer filo olan 143. Filo Komutanlığındaki 17 uçak da geçici olarak Konya'ya nakledildi. Uçaklar 5. Ana Jet Üs Komutanlığındaki pist bakımı bitince gerçek konuş yeri olan Merzifon'daki 151'inci ve 153'üncü filo komutanlıklarına gönderilecek. Merzifon'daki çalışmaların kasım ayının başında tamamlanması planlanıyor. 142. Filo Komutanlığına ait 16 F-16 da 113. Filo Komutanlığında görev yapmak üzere Eskişehir'e intikal ettirildi. Öte yandan Eskişehir'deki 111. Filo Komutanlığında görevlendirilen 11 F- 4E/2020 uçağı da düzenleme kapsamında Malatya'dan nakledildi. Ayrıca 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında birçok hedefi vuran askeri helikopterlerin kalktığı Kara Havacılık Komutanlığından da askeri hava araçlarının taşınmasına başlandı. Bu kapsamda genel maksat ve taaruz helikopterlerinin bir bölümü komutanlıktan nakledildi. Aralarında yerli üretim ATAK helikopterinin de bulunduğu 11 helikopter Malatya'daki komutanlığa gönderildi. Aralarında pervaneli eğitim uçaklarının da bulunduğu 180 hava aracının komutanlıktan nakledilmesi planlanıyor.
Vatan

Genelkurmay: Park Kalkacak 
CHP'lilerin önceki gün basın açıklamasıyla protesto ederek söktüğü Anıtkabir'deki çocuk parkıyla ilgili Genelkurmay da kaldırma kararı verildiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Dünyada çocuklara bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan yegâne devlet adamı Ulu Önder ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Anıtkabir'e gelen ziyaretçilerin yoğun talepleri üzerine, Atatürk'ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir içerisinde bulunan Dinlenme- 2 kafeteryanın yanına, anıt bloğuna zarar vermeyeceği değerlendirilerek 23 Nisan 2016 tarihinde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 96'ncı Yıl Dönümünde bayram hediyesi olarak çocuk ziyaretçilere hitaben bir adet portatif küçük oyun alanı yapılmıştır. Anıtkabir'e oyun alanı yapıldıktan sonra çocuk ziyaretçilere Atatürk'ü sevdirmenin yanı sıra Anıtkabir'i sevdirme konusunda da bu uygulamanın faydalı olduğu yönünde çok sayıda olumlu geri bildirim alınmıştır. Ancak beş aydan bu yana hizmet veren söz konusu oyun alanı ile ilgili olarak, önceden sorumlu hiçbir birim ile bilgi ve görüş alışverişi yapılmadan, 23 Eylül 2016 tarihinde sosyal medyada, daha sonra da yazılı ve görsel basında konuyla ilgili haber ve yorumlar yer almıştır. Yukarıda yer alan gelişmeler üzerine; 2524 sayılı Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine ilişkin Kanun ve Yönetmelik çerçevesinde Anıtkabir Bakım Onarım Restorasyon Kurulu 24 Eylül 2016 tarihinde olağanüstü toplantıya çağrılmıştır. Kurul, 25 Eylül 2016 tarihinde saat 09.00'da Anıtkabir'de toplanarak bugün itibariyle oybirliğiyle söz konusu portatif oyun alanının kaldırılmasına karar vermiştir."
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 127,0171-127,1468 
ABD Doları 2,9532-2,9552
Euro 3,3168-3,3200
İngiliz Sterlini 3,8308-3,8342

Gözler Piyasada 
Piyasalar, Moody's'in geçen cuma gecesi yaptığı not indirimi ile Türkiye'nin 'yatırım yapılabilir ülke' statüsünü kaybetmesinin ardından ilk sınavını bugün verecek. Şimdilik beklenti bir panik havası olmasa da, piyasalarda önemli bir satış yaşanabileceği ardından kısa vadede denge sağlanacağı yönünde. Ancak not indiriminin Türkiye'yi daha yüksek maliyetle borçlanmak zorunda bırakacağı ve önümüzdeki dönemde başta gelişmekte olan ülkelere yönelik para hareketleri olmak üzere global gelişmelere daha bağımlı hale getirdiği çok açık. Piyasa uzmanlarına göre zaten uzun zamandır negatif izlemede olan Türkiye için not indirimi bir miktar fiyatlandı. Bundan sonrasında ise asıl önemli olan, yatırım yapılabilir seviyenin altında olmanın orta ve uzun vadedeki etkileri. Bu noktada da devreye 'en az iki kredi ajansından yatırım yapılabilir notuna sahip olma' kriterine göre yatırım yapan uzun vadeli emeklilik fonları ve diğer büyük yatırım fonlarının Türkiye'den mecburen çıkmaları gerçeği giriyor. Son 2 ayda yayınlanan 3 farklı yabancı kuruluşun Türkiye'ye ilişkin raporunda, Türkiye'nin 2 kredi ajansından yatırım yapılabilir statüsünü kaybetmesiyle ülkeden 7, 10 ya da 13 milyar dolar para çıkışı yaşanacağı öngörüsü yer aldı. Son olarak geçen Cuma günü yine uluslararası bir bankanın müşterileriyle paylaştığı Türkiye raporunda ise uzun vadeli emeklilik fonlarının not indirimi ile oluşacak 'mecburi satış' miktarının 2.5-3 milyar dolarla sınırlı kalacağı belirtildi. Ne kadar olacağı konusunda öngörüler farklı olsa da, para çıkışının kaçınılmaz olduğu görülüyor. Türkiye'nin 3 büyük bankasının piyasalarla ilgili üst düzey yöneticisinin önümüzdeki döneme ilişkin beklentisi, 'Moody's'in değerlendirmesinin siyasi olduğunu düşünüp tepki verenler kadar olumsuz değil. Meselenin rasyonel taraşarı olduğunu da belirtiyorlar. Artık notun yatırım kararları için tek başına etkili olmadığını hatırlatan piyasa uzmanları, önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini şöyle özetledi: "Bizim için en iyi haber elbette notu korumamızdı. Ancak olan oldu. Moody's'in değerlendirmesini tamamlaması, bir süredir not açıklandıktan sonra pozisyon almayı bekleyen araftaki yatırımcıların durumunu netleştirecek. Elbette Moody's ile aynı fikirde olmayan büyük fonlar ve yatırımcı kuruluşlar söz konusu. Not kararını bekleyenlerin bir kısmı artık Türkiye'ye girecek ya da hiç gelmeyecek. Dolayısıyla bekleyenlerin gelişmekte olan piyasalara olan ilgiyle birlikte Türkiye girişleri, mecburi satış yapanların olumsuz etkisini dengeler."
Hürriyet

17.5 Milyar Lira Taksit Bekliyor 
Kredi ve tüketici kredisi bakiyelerini ödemekte zorlanan vatandaşların borçlarının 72 ay vadeyle yapılandırılmasına ilişkin karar kapsamında 17.5 milyar liralık borç yapılandırılmayı bekliyor. Yapılandırmanın detaylarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) ilgili düzenlemesinin ardından netleşmesi bekleniyor. Borçlu durumdaki tüketici lehine "nefes aldıracak" uygulamaların yer alacağı düzenlemeler, ihtiyaç kredilerini ve bireysel kredi kartlarını kapsayacak. BDDK verilerine göre, takipteki ihtiyaç kredileri 10.3 milyar lira ve takipteki bireysel kredi kartları 7.2 milyar liraya kadar çıkıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin Temmuz 2016 verilerine göre, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan ihtiyaç ve diğer krediler 19.3 milyon kişiyi, bireysel kredi kartları ise 22.1 milyon kişiyi oluşturuyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, "Alınan bu tedbirlere ilişkin düzenlemelere son halinin verilmesini ve yayınlanmasını yakından takip ediyoruz. Açıklanan bu düzenleme planlarının ülkemiz ekonomisini canlandırmak üzere olumlu katkılar yapması beklenmektedir" dedi.
Hürriyet

Endüstri 4.0'a Platform Yolda 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin, 4. Sanayi Devrimi'ni ıskalamaması için bir çalışma grubu oluşturduklarını ve yakın zamanda bir de platform kuracaklarını belirterek, "Ülkenin 4. Sanayi Devrimi'ni yakalayabilmesi için bazı önlemler alacağız, bu konuda özel destekler sunacağız" dedi. Özlü, bu kavramın ilk defa 2011 yılında Almanya'da ortaya çıktığını da aktararak, 4. Sanayi Devrimi'nin son dönemlerde doğudaki düşük üretim maliyetleri karşısında zorlanan batılı sanayicilerin bir nevi kendilerini koruma hamlesi olduğu söyledi. Türkiye'nin, 4. Sanayi Devrimi'ni ıskalamaması için bir çalışma grubu oluşturduklarını ve yakın zamanda bir de platform kuracaklarını anlatan Özlü, bakanlık koordinatörlüğündeki bu platformda Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) gibi kuruluşların görev alacağını bildirdi.
Milliyet

TOKİ Sosyal Konut Üretim Modelini Dünyaya Anlatacak 
Türkiye'de hayata geçirdiği sosyal konut projeleri ile dar ve orta gelirli yüzbinlerce aileyi ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), dünyaya 'sosyal konut üretim modeli'ni dünyaya anlatacak. 17-20 Ekim tarihleri arasında Ekvador'un başkenti Kito'da gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentleşme Konferansı'nda (Habitat III) bir konuşama yapacak olan TOKİ Başkanı Ergün Turan, zirvede ABD, Rusya Federasyonu, Çin, Hindistan, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, Norveç, Japonya, gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Afrika, Uzakdoğu, Güney Amerika'dan da çok sayıda ülke temsilcisine deneyimlerini aktaracak. Turan "Özelikle yerleşim ve konut politikalarına dair yenilikçi modeller geliştirerek, konut finansmanı konusunda genel bütçeden pay almadan konut ve sosyal donatı üreten TOKİ, uluslararası platformda da ilgi çekmekte, modelin uygulanması yönünde pek çok ülkeden teklifler almaktadır. Özellikle gelir düzeyi düşük grupların konut ediniminde kamusal çözüm sunan idaremizin sosyal konut üretim modelini ve kentsel dönüşüm projelerimizi Habitat III Zirvesi özel oturumunda dünyaya anlatacağız" dedi. Turan, Habitat zirvesinin 20 yılda bir yapıldığına dikkat çekerek, zirvede kent ve çevre, kent ekonomisi gibi konuların ağırlıkta olacağını söyledi.
Star

Rusya'dan Yaş Sebze Meyve Talebi Başladı 
Moskova'da düzenlenen yaş sebze meyve fuarına katılan batı Akdeniz ihracatçılar birliğinden (bAib), Rus firmalarının, fuarın ardından Antalya'dan talep ettiği ürünlerin listesini ilettiğini belirtildi. bAib Yönetim kurulu başkanı Mustafa Satıcı, Türkiye'nin kurban bayramı tatilinde olduğu bir dönemde gerçekleşen fuara bizzat katılarak, Rusya'nın önde gelen yaş sebze meyve ithalatçıları ve gıda tedarikçileriyle önemli görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Satıcı, kapıların açılmasının an meselesi olduğu bir dönemde gerçekleşen fuar katılımı ve yapılan görüşmeler batı Akdeniz ihracatı adına meyvelerini verdiğini kaydetti.
Star

Antalya'ya Tren, Mahmutbey'e Serbest Geçiş Geliyor 
İstanbullu sürücülerin kabusu olan Mahmutbey gişelerine yeni düzenleme geliyor. CNN Türk'te konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Mahmutbey gişelerde serbest geçiş sistemi getirileceğini söyledi: "Mahmutbey'de karayolu tabiriyle şişe başı konumu var. Trafik geliyor ve toplanıyor. İzmir Seferihisar'da serbest geçiş dediğimiz, araçların direkt takip edildiği ve duraksamadığı bir sistem kurduk. Mahmutbey gişeleri için de süreci başlattık. 2 ay içinde Mahmutbey gişelerini serbest geçiş haline getireceğiz. Serbest geçiş haline getirince yüzde 30 trafiğin rahatlamasını bekliyoruz. OGS-HGS ayrımı olmadığından şoförler zikzak da yapmayacak."
Vatan

Paris'te Şov Zamanı 
Otomobil tutkunlarının merakla beklediği Paris Motor Show, Perşembe günü kapılarını basın ve medyaya açıyor. 1898'den bu yana düzenlenen dünyanın en eski organizasyonlarından biri olan fuar 16 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek. Frankfurt Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak 2 yılda bir düzenlenen Paris Motor Show'da yaklaşık 80 yeni modelin dünya ve Avrupa lansmanı gerçekleştirilecek. Bu yıl 'Otomobili Yaşayın' sloganıyla düzenlenen şova elektrikli, hibrit ve hidrojenle çalışan alternatif yakıtlı modeller damgası vuracak. Paris'te ilk kez görücüye çıkacak araçların 25'ini yüzde 100 elektrikliler oluşturacak. Ford, Mazda, Aston Martin, Rolls- Royce, Volvo, Bentley, Lamborghini Paris Motor Show'a yüksek maliyetler ve farklı tanıtım stratejileri nedeniyle katılmayacak. Dev markaların standlarının yer almayacak olmasıyla fuarın geçmiş organizasyonlara oranla biraz daha sönük geçebileceği belirtiliyor. Paris Motor Show'u 1 milyon 250 bin kişiden fazla ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. Fuarda Volkswagen'in '70 yıl önce üretilen Beetle gibi devrimci bir otomobili olacak ve marka için yeni bir çağ açacak' olarak tanımladığı 'EV' konsepti, yeni Audi A5 Sportback, Q5, BMW'nin X3 ve X4 arasına konumlandıracağı yeni SUV'u X2, Ferrari GTC 4 Lusso T, LaFerrari, Kia Rio, Land Rover Discovery, Mercedes AMG GT Roadster, Nissan Micra, Porsche Panamera, Renault'nun pick-up modeli Alaskan, makyajlı Koleos, Suzuki SX4 S-Cross ve Toyota FCV Plus ilk kez tüketicilerle buluşacak.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

45'e İneriz 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız France 24 haber kanalına konuştu. Fırat Kalkanı harekâtına işaret edilerek Türkiye'nin Suriye'ye asker gönderdiği ve Suriye'de uçuşa yasak ve güvenli bölge istediği hatırlatılıp, "Suriye'de ne kadar derine gitmeye hazırsınız?" diye sorulunca Çavuşoğlu, "İlk olarak en az 45 kilometre aşağıya inebiliriz, inmek zorundayız, Münbiç bölümünü kapatmak için. Bundan sonra bu bölge, defakto bir güvenli bölge olabilir. 5 bin kilometrekare civarında" yanıtını verdi. Çavuşoğlu, "Buradan daha ileriye gitmek istemiyor musunuz?" sorusuna karşılık da, askeri yetkililerin DAEŞ'e karşı Rakka'da bir operasyon yapılması konusunu görüştüklerini ifade etti. Mevlüt Çavuşoğlu, bu operasyonun ne zaman gerçekleşeceğinin henüz belli olmadığını ve hazırlıkların yapılması gerektiğini kaydetti. "Rakka'ya Türkiye mi saldıracak?" sorusu üzerine Çavuşoğlu şöyle devam etti: "Saldırı derken neyi kastediyorsunuz? Rakka'ya saldırmıyoruz, DAEŞ'e saldırıyoruz. Suriye halkıyla hiçbir sorunumuz yok. Biz DAEŞ'e karşı savaşan ılımlı güçleri destekliyoruz. Şimdi yerel güçler kendilerine güvenlerini yeniden kazandı. Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı muhalefet güçlerine gittikçe daha fazla asker katılıyor. Onlara yardımcı olabiliriz, destek olabiliriz. Türkiye, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve bazı başka ülkelerin özel kuvvetleri onlara alanda destek olurlar ancak yerel kuvvetlerin Cerablus'ta, Çobanbey'de olduğu gibi kendi şehirlerini ele geçirmeleri daha iyi. Yerel güçlerin o bölgeyi ele geçirmeleri önemli. Burası güvenli bölge olduktan sonra, bölgenin güvenliğini sağlamak için devam etmeliler."
Hürriyet

İtaat Et Rahat Et 
Başbakan Binali Yıldırım, önceki gece kardeşi Eyüp Yıldırım'ın kızı Emine Yıldırım'ın nikah törenine katıldı. Gökhan Yücekaya ve Emine Yıldırım'ın düğünü Çekmeköy Sosyal Tesisleri ve Nikah Salonu'nda yapıldı. Çiftin nikah şahitleri Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat olurken, nikahı, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz kıydı. Düğüne Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım da katıldı. Başbakan Yıldırım, gelin ve damada uyarılarda bulundu. "Evliliğin sırrı nedir biliyor musunuz?" şeklinde soran Yıldırım, "İtaat et, rahat et" dedi. Yeğenine ise "Emine, sen de havaya girme. Gökhan hiddetlendiğinde 'Peki' demesini bilmelisin" şeklinde konuştu. Yıldırım dün öğlen de D-100 karayolunda makam aracıyla giderken bir gelin ile damadın kendisine gelin arabasından el salladığını fark etti. Yıldırım, D-100 Karayolu Okmeydanı kavşağı, TEM Otoyolu'na giden bağlantı yolunda aracını durdurdu. Makam aracından inen Yıldırım, Kağıthane esnafıyla tokalaşarak, "Gelin arabası gelecek, onları bekliyorum" dedi. Gelin arabası ve düğün konvoyunu durduran Başbakan Yıldırım, genç çifti tebrik etti.
Hürriyet

Böke: Yeni Kalkınma Modeline İhtiyacı Var 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Parti Meclisi üyelerine sunduğu ekonomi raporunda, "Üretmeyen, istihdam yaratmayan, orta gelir tuzağına takılmış ve ürettiği de düşük teknolojili ürünlere dayanan bir ekonomik yapıyla karşı karşıyayız. Türkiye'nin yüksek katma değerli üretimi temeline alan kapsayıcı ve sürdürülebilir bir kalkınma modeline ihtiyacı var. Ekonomi adım adım yüzde 3 dahi büyüyemeyeceği bir geleceğe doğru gidiyor. 6 milyon vatandaşımız işsiz, ya iş arayıp bulamıyor ya da iş arayacak dahi mecali kalmamış. Kendisinden de geleceğinden de çocuğunun yarınından da vazgeçmek zorunda bırakılmış" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin yıllardır çok kötü yönetildiğini savunan Böke, "Sorunları göremeyen, zaman zaman görmezden gelen, günlük ve yüzeysel çözümler üreten vasat bir ekonomi yönetimiyle karşı karşıyayız. Semptomları değil hastalığın kendisini tedavi etmemiz gerekiyor bunun da yolu önce doğru teşhis sonra da doğru tedaviden geçiyor. Üretmeyen, istihdam yaratmayan, ortagelir tuzağına takılmış ve ürettiği de düşük teknolojili ürünlere dayanan bir ekonomik yapıyla karşı karşıyayız. Türkiye'nin yüksek katma değerli üretimi temeline alan kapsayıcı ve sürdürülebilir bir kalkınma modeline ihtiyacı var. Ekonomi adım adım yüzde 3 dahi büyüyemeyeceği bir geleceğe doğru gidiyor. 6 milyon vatandaşımız işsiz, ya iş arayıp bulamıyor ya da iş arayacak dahi mecali kalmamış" dedi.
Milliyet

Ülkücülere 'Akşener' Sorgusu 
FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan ülkücü gazeteci, yazar ve sosyal medya uzmanlarının ifadeleri, sorguları sırasında MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'le ilgili sorular yöneltildiğini ortaya koydu. Serbest bırakılan gazeteci Zeynel Abidin Kıymaz, "Meral Akşener'i MHP'ye ilgi duyduğum için destekledim. MHP'nin oyunu yükselteceğine inandım. Ben Akşener'in bu örgüte yakınlığını sezsem destekleyici bir yazı yazmam" dedi. Tutuklanan sosyal medya uzmanı Kerim Çoraklık ise ifadesinde, "Kasım seçimleri sonrası Akşener'e olan ilgiyi gördükten sonra desteklenmesi gerektiğini düşündüm. Ben kendisi ile adı geçen örgütün bir bağı olduğunu düşünmedim ve düşünmüyorum. Ben bir ülkücüyüm, böyle bir ihtimal olsa kesinlikle desteklemem, çünkü bu örgüt birçok ülkücünün hakkını yemiştir" dedi. FETÖ soruşturması kapsamında 21 Eylül'de Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğince sorgulanan şüphelilerden Kerim Çoraklık, Ramazan Akgün ve İrfan Sönmez tutuklanırken, Adnan İslamoğulları ve Zeynel Abidin Kıymaz adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Şüphelilerin hakimlikte verdiği ifadelerinden emniyet ve savcılık sorguları sırasında MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'le ilgili sorular sorulduğu anlaşıldı.
Milliyet

DÜNYA 

Rumlar Takvime 'Hayır' Dedi 
Birleşmiş Milletler'in New York'taki merkezinde dün akşam yapılan Genel Sekreter Ban Ki-moon, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasındaki 3'lü Kıbrıs zirvesinde takvim tartışması yaşandı. 45 dakika planlanan zirve 1.5 saate uzadı. Toplantıda Akıncı, yıl sonuna kadar çözüm amacıyla takvim belirlenmesini istedi, ancak Rum lider Nikos Anastasiadis şiddetle karşı çıkınca gergin anlar yaşandı. Zirve sonrasında BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon, yanında Türk ve Rum liderlerle ortak basın toplantısı düzenledi. Genel Sekreter, Kıbrıs'ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutlarken "Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritiktir. Zaman çok önemlidir. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız" dedi. Basın toplantısının ardından Mustafa Akıncı ayrı gazetecilere konuştu ve "Rumların takvimle ilgili bilinen karşı çıkışları olmasaydı daha da tatmin edici olacaktı. Daha fazla katkı istediğimiz Ban'ın görev süresi yılsonu bitecek olmasından dolayı, ortada zaten bir takvim bulunuyor" diye konuştu. Akıncı, 2016'da çözüm hedefinden vazgeçmediklerine dikkat çekerek, Ekim ayında yoğunlaştırılmış müzakerelerin, 4 başlıktaki sorunların minimuma indirilmesi hedefiyle müzakerelere devam edeceklerini, anlaşmayla ilgili bazı teknik unsurların 2017'ye sarkmasının çok sıkıntı yaratmayacağını söyledi.
Hürriyet

Almanya'da 'Kurumsal Irkçılık' Şüphesi 
Almanya'da, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında, mağdur yakınları federal savcılar ve soruşturmayı yürüten polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Mağdur yakınları adına suç duyurusunda bulunan iki avukattan biri olan Mehmet Daimagüler, savcı ve polisler hakkında cezalandırmayı durdurma ve belgeleri yok etmeye çalışma şüphesinin bulunduğunu dile getirdi. Mağdur yakınları, davanın 'gereksiz' yere uzamasından devlet organlarındaki 'kurumsal ırkçılığı' sorumlu tutuyor. Suç duyurusunun Karlsruhe Federal Savcılığı'na yapıldığı belirtilirken, savcılığın ön soruşturmayı başlattığı ifade ediliyor. Almanya'da 2000-2007 yılları arasında gerçekleşen 10 cinayetle ilgili 2013 yılında başlatılan NSU davasında bugüne kadar yeterli ilerleme sağlanamadı. Savcılığa yapılan suç duyurusunda, NSU örgütüne silah temin ettiğinden şüphe edilen neo-Nazi 'Blood and Honour' (Kan ve Onur) isimli örgütün Saksonya lideri Jan Werner'in yazdığı defterin yok edilmesine NSU davasına bakan yetkililerin önayak olduğu ifade ediliyor. Die Welt gazetesinin haberine göre, defterin yok edilmesi talimatı Kasım 2014 tarihinde verildi. Defterin yok edilmesinin ardından 'Blood ve Honour' örgütünden Werner'in ifade vermek için mahkemeye çağrıldığı ancak konuşmayı reddetiği ifade ediliyor. Ortaya çıktığı ilk dönemde Almanya'da şok etkisi yaratan NSU cinayetleri davasında, yetkililerin delil karartmasının ortaya çıkması durumunda davanın akışının önemli ölçüde değişmesi bekleniyor.
Milliyet

İngiliz Bakan Türkiye'ye Geliyor 
Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Birleşik Krallık Hükümeti'nin Türkiye ile dayanışmasını göstermek üzere 25-27 Eylül tarihlerinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Johnson'ın ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili temaslarda bulunacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edileceği belirtildi.
Milliyet

Tüfekli Saldırgan Türk 
ABD'nin kuzeydoğusunda yer alan Washington eyaletindeki Burlington'daki Cascade Alışveriş Merkezi'nde 5 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirenin bir Türk olduğu iddia edildi. ABD medyasına göre: Saldırıdan 24 saat sonra, polisin ifadesine göre 'olaysız bir şekilde yakalanan' saldırganın, Adana doğumlu, 20 yaşında, Arcan Çetin adlı biri olduğu açıklandı. Çetin'in eski sevgilisinin geçmişte saldırıyı gerçekleştirdiği mağazada çalıştığı iddia edildi. Görgü tanıkları tarafından 'hispanik' olduğu öne sürülen tüfekli saldırgan, polise göre yakalanırken de 'robot gibiydi'.
Star

Budapeşte'de Gizemli Patlama 
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de önceki akşam meydana gelen patlamada 2 polis memuru yaralandı. Polis, Octagon Meydanı yakınlarındaki King Street üzerinde bulunan bir dükkanın önünde meydana gelen patlamaya neyin neden olduğu konusunda bir açıklama yapmadı, ancak görgü tanıklarının olay yerine çevreye saçılmış çivi parçaları gördüklerini söylemeleri, patlamaya ev yapımı bir bombanın yol açmış olabileceği ihtimalini güçlendirdi.
Vatan

SPOR 

Derbi sonrasında Galatasaray cephesinde eleştiri oklarının hedefinde Teknik Direktör Jan Olde Riekerink vardı. Galatasaray'ın ilk yarısını 2-0'lık skorla önde kapattığı derbinin 2-2 sona ermesi üzerine taraftar ve camianın büyük kısmı kaçan galibiyeti Jan Olde Riekerink'e fatura etti. Hollandalı teknik adamın, gerekli hamleleri yapmadığı veya geç yaptığı için Galatasaray'ın galibiyeti kaçırdığı sıkça dile getirildi. Bu konu Florya'da da masaya yatırıldı. Eleştirilere yanıt, yönetcilerle sohbetinde Riekerink'ten geldi: "Maçı değiştirecek hamlelerimiz kulübede değil tribünde idi. Bu da oyuna müdahalemizi sınırladı." Gerçekten de 3 yeni transfer de sakatlıklar nedeniyle kulübede yoktu. Serdar Aziz, Kolbein Sigthorsson ve Nigel De Jong'un yanı sıra Lukas Podolski de Beşiktaş derbisinde 18 kişilik kadroda yer alamadı. RIEKERINK sohbetin devamında şu açıklamaları yaptı: "Tüm takıma güveniyorum. Sorumluluk da bana ait ancak şunu unutmayalım. Serdar, De Jong, Sigthorsson ya da Podolski olsa farklı olurdu. Hamle oyuncularımız şanssız şekilde kulübede değil, tribünde idi. Daha önce değişiklik yapabilir miydim? Evet. Ancak yaşadığımız sıkıntıyı gözden kaçırmamak gerek."
Hürriyet

Kartal, Talisca'sız zorlanıyor. Beşiktaş'ın sezon başında Benfica'dan kiraladığı Brezilyalı oyuncu, görev yaptığı maçlarda takıma katkısıyla dikkat çekti. İlk olarak Karabük maçında forma giyen Talisca 3-1'lik maçta 1 asist yaptı. Ardından Şampiyonlar Ligi'ndeki Benfica mücadelesinde Siyah-Beyazlılar 1-0 gerideyken oyuna girdi ve son dakikada attığı golle takımına beraberliği kazandırdı. Akhisar deplasmanında yine ilk 11'de oynayan Talisca 1 gollük katkı ile galibiyete imza atan isimlerden oldu. G.Saray derbisinde ise yedek kalan Talisca, 2-0 gerideyken ikinci yarıda oyuna dahil oldu. Orta sahada hücumları organize eden ve takımı ateşleyen Sambacı'nın katkılarıyla Kartal yenilgiden kurtulmayı başardı. Dinamo Kiev maçında Talisca'nın ilk 11'de olacağı belirtildi.
Star

TEB İzmir Cup tenis Turnuvası'nda, Cem İlkel'i 2-0 mağlup eden Marsel İlhan şampiyonluğu kazandı. İlhan setleri 6-2 ve 6-4'lük skorlarla kazandı. Deneyimli raket böylece, TEB İzmir Cup'taki 4. finalinde ilk kez mutlu sona ulaşmayı başarmış oldu. Marsel maç sonrası, "Çok zor bir yıl geçirdim. İzmir benim için yeni bir başlangıç. Cem'i de tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
Star

Geçen haftayı 5 gollü galibiyetle kapatan F.Bahçe, çıkış arayan G.Antep'e karşı 1-0'ı bulduktan sonra "benim için bu kadar" dedi ve kalesinde golü gördü. Antep ikinci yarı biraz top yaptığında skoru beraberliğe getirdi ama Lens'in korneri ve de Souza'nın golü tüm gelecek eleştirileri ertelemiş oldu. Futbolda bazı maçlar dersliktir. Karşılaşma 1-1 bitseydi kaçırılan pozisyonlar ve Volkan Şen'in bencilliği çok konuşulurdu. Madem dişini sıktın gol attın o zaman duran topun dışında da affetmeyeceksin. Aynı zamanda 3 puan o kadar önemliydi ki; hem Başakşehir'in aldığı hem de derbide çıkan beraberlik Kanarya için bulunmaz fırsattı. Artık Advocaat da her seferinde ilk yarıda işi bitirin korkak oynamayın diyor da aynı sözleri 2. yarılar için de geçerli olmalı! 11'DE Topal'ın ceza sahası dışından sert şutu az farkla auta çıktı. 16'da Emenike'nin topuk pasına Hasan vurdu, korner. 22'de baskı golü getirdi. Lens'in kullandığı serbest vuruşa Emenike yükselip kafayı vurdu: 1- 0. 27'de Volkan atağa hızlı çıktı ve pasını uzak köşeye bıraktı, Lens de içeriye kesti, Ozan istediği vuruşu yapamadı. 55'TE Volkan Şen kaçırmaya devam etti. Topu alıp önce çalımladı sonra vurmak için doğru anı bekledi vurdu, Hintum ayak koydu. 60'ta Antep adına girilen verkaçta Angan son vuruşta acele edip kötü vurdu. Tam da oyuncu değişikliğinin yapılıp takımın daha ileriye gitmesi planlandığında 80'de Kadıköy şoka girdi. Ghilas soluyla vurarak skoru 1-1'e getirdi. 86'da yine duran topta korneri Lens kullandı, De Souza 2-1 yaparak haftayı takımı adına 3 puanla kapattırdı.
Vatan

Erkekler Voleybol Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Raunt E Grubu'nda Türkiye, ev sahibi Hollanda'ya 3- 1 mağlup olarak 13 puanda kaldı. Topsportcentrum De Koog'da oynanan mücadelede Ay-yıldızlılarda Metin 17, Burak 14 ve İbrahim 11 sayı üretirken Portakallar'da ise Ter Maat 22 ile Ter Horst 13 sayıyla oynayarak galibiyeti getirdi. Karşılaşmaya iyi başlayan mililer oldu ve ilk seti 25-19 kazandı. Ancak Hollanda daha sonra oynanan 3 oyunu da 25-22, 26-24 ve 25-18'lik skorlarla kazanarak Avrupa Şampiyonası'na direkt katılma hakkı elde etti. BU sonucun ardından Filenin Efeleri 2. oldu ve 01-09 Ekim tarihleri arasında oynanacak 3. raunt karşılaşmalarında B Grubu'nu 2. sırada bitiren Portekiz ile eşleşti. Türkiye, tarihi sonradan belli olacak olan ilk karşılaşmayı Manisa Turgutlu Yıldırım Beyazıt Spor Salonu'nda, 2. müsabakayı ise deplasmanda oynayacak ve Ay-yıldızlılar bu mücadeleler sonrası tur atlamayı başarırsa 2017 yılında Polonya'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazanacak.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme