27 Eylül 2016 Salı

27.09.2016 Genel Gündem27.09.2016

GÜNDEM

Spekülasyondan Uzak Durulmalı
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bakanlıkta İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile görüştü. Görüşme öncesinde açıklamalarda bulunan Çelik, son terör saldırılarını anımsatarak, "Türkiye'nin terörle mücadelesi büyük bir kararlılıkla sürecektir. Bu insanlığın barbarlığa karşı mücadelesidir" diye konuştu. Çelik, İngiltere'nin darbe girişiminin ardından Türkiye ile gösterdiği dayanışmadan ötürü memnuniyetlerini dile getirdi. Çelik, iki ülkenin Avrupa'nın geleceğinde söz sahibi ülkeler olduğunu bildirdi. Çelik, ikinci darbe girişimi ve bunun İngiltere'yle bağlantısı olduğuna dair iddiaların sorulması üzerine, FETÖ'nün en tehlikeli terör örgütlerinden biri olduğunu ve yeni terör eylemleri gerçekleştirerek Türkiye'ye zarar verme arayışlarının muhtemel olduğunu kaydetti. "İngiltere ya da başka müttefiklerimiz ile ilgili bu tip spekülasyonlardan uzak durmak gerekir" ifadelerini kullanan Çelik, bunun ciddiye alınmaması gereken, yalan ve yanlış bilgilere dayalı bir haber olduğunu söyledi. Johnson ise Türkiye'de olmaktan çok memnun olduğunu ifade etti. Türk milletini, darbe girişimi karşısında göstermiş olduğu demokratik duruşundan dolayı kutlayan Johnson, "Türk milleti, demokratik kurumlarının darbeciler tarafından alt edilmesine izin vermedi" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki hükümeti ve Türk halkını, milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaparak gösterdikleri cömertlikten dolayı da tebrik eden Johnson, "Türkiye, Avrupa için hayati bir rol oynuyor" dedi.
Milliyet


Hain Tuzaklarda 10 Asker Şehit
PKK'lı teröristler Mardin'in Derik ilçesinde 4, Şırnak'ta 10 askeri şehit etti. Saldırılarda 7 güvenlik görevlisi de yaralandı. Mardin'de görevden dönen ve asker ve geçici köy korucularını taşıyan sivil plakalı minibüs, dün sabah 09.20 sıralarında Kızıltepe-Derik karayolu Tepedağı köyü mevkiine geldiği sırada PKK'lılar tarafından daha önce yola döşenen patlayıcı uzaktan kumanda ile patlatıldı. Patlamayla birlikte ağır hasar gören minibüs yoldan çıkıp şarampole yuvarlanırken, yaralanan dört korucu ve altı asker hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Astsubay Çavuş Ömer Faruk Darbaş (Çorum), uzman çavuşlar Sedat Yıldız (Osmaniye), Enes Kaya (Konya) ve Mustafa Alpaslan'ın (Adana) kurtarılamayarak şehit oldu. Şırnak-Uludere karayolu üzerinde bulunan cezaevi yakınlarında yol güvenliğini sağlayan askeri time, dün saat 14.30 sıralarında bir grup PKK'lı terörist tarafından önce roketatar, sonra otomatik silahlarla saldırı düzenlendi. Askerlerin karşılık vermesi ile çatışma çıktı. Çatışma bölgesine çok sayıda ambulans gönderilirken, ilk belirlemelere göre altı asker şehit oldu, bir asker de yaralandı. Çatışmada bir PKK'lı terörist de öldürüldü. Çatışmanın sürdüğü belirtilirken, yaralanan asker Şırnak Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Hakkari-Çukurca karayolunda önceki akşam yol güvenliğini sağlayan Kobra tipi askeri aracın geçişi sırasında patlama meydana geldi. PKK'lı teröristlerce daha önceden yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu üç asker yaralanırken, bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Diyarbakır- Bingöl karayolunun Diyarbakır'ın Kocaköy İlçesi yakınlarında da PKK'lı teröristler tarafından tuzaklanan patlayıcı, jandarma ekipleri tarafından fark edildi. Ekipler, 120 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş el yapımı patlayıcıyı imha etti.
Milliyet

'Yapmadım' Dedi Ama
Sabancı suikastinin 20 yıl sonra geçtiğimiz Şubat ayında yakalanan firari şüphelisi İsmail Akkol, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, suçlamaları kabul etmeyerek, "Yaşamım boyunca kimseye işkence yapmadım. 45 yıldır halkıma zarar verecek hiçbir eylem içinde bulunmadım. Bizlere işkence yapanları bulacağız, ister gökdelenlerin en üstüne çıksınlar, ister gizlensinler, biz onları bulup yargılayacağız ve hesabını soracağız. O gün ölen kapitalist sistemin sahiplerindendi. Onlar gökdelenleri temsil ediyor yani zenginleri. Biz ise gecekonduları temsil ediyoruz yani fakir insanları. Bugün söyleyeceklerim bu kadar. Savunmamın geri kalanını daha sonra tamamlayacağım" diye konuştu. "Hakkımda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Savunma yapmam isteniyor ama bu hakkım elimden alınıyor" diyen Akkol, davanın bu noktaya gelmesinin sebebinin ölen kişinin konumu olduğunu öne sürerek, "Bu yüzden davayı bitirmiyorlar. Hakkımda birçok haber çıktı. Benim öldüğümü bile yazmışlardı. Eğer öldüysem ya da öldürüldüysem burada konuşan kim?" dedi. Özdemir Sabancı'ya yönelik suikastin ardından gazetelerde fotoğrafını gördüğünü anlatan Akkol, yurt dışına kaçtığını ve birçok sahte kimlik kullandığını söyledi. Bu savunma üzerine söz alan Sabancı ailesinin avukatı Vehbi Kahveci, sanık Akkol'a bazı sorular sordu. Cinayetin işlendiği gün Akkol'un kimliğiyle Sabancı Center'a giriş yapıldığını belirten Kahveci, "Bu kimlikteki kişi siz misiniz?" diye sordu. Akkol da, "Kimlikteki fotoğraf bana ait. Bu fotoğraf medyaya da servis edilmişti" diye cevap verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Akkol'un savunmasını tamamlamamış olması, dosyadaki mevcut delil durumu ve sanığa atılı suçun kaçma şüphesini doğuracağı gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 21 Kasım'a erteledi.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 128,1479-128,2240                       
ABD Doları 2,9782-2,9795/Euro 3,3507-3,3525/İngiliz Sterlini 3,8682-3,8713 


Not Üzdü Ama Talep Süper
Türkiye'nin kredi notunu spekülatif seviyeye düşüren Moody's'in cuma geceki hamlesinin ardından gözler dün piyasanın nasıl tepki vereceğine çevrilmişti. Beklenildiği gibi dolarda yükseliş, borsada düşüş gözlendi ama öyle bir veri var ki Türkiye ekonomisine güvenin devam ettiğinin kanıtı oldu. Hazine Müsteşarlığı dün 3 borçlanma ihalesi düzenledi. Bu ihalelerde toplam satış kamu hariç 5 milyar 891 milyon lira olurken 3 ihaleye rekabetçi olmayan teklifler dahil 19 milyar 554 milyon lira talep geldi. Yani talepler ihale miktarının 4 katına çıktı. Hazine ihalelerinde borçlanma senetlerinin faizleri de oldukça önemliydi. Öyle ki dün piyasalar açıldığında 10 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 10.01'e çıkmıştı, bu ihalelerde ortaya çıkan faiz oranları gösterge tahvil faizini de etkileyecekti. Üç ihalede de faizler beklentilerin altında tek hanede kaldı, bu haber sonrası uzun vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 9.80'e, kısa vadeli gösterge tahvil faizi de yüzde 8.95'e indi. Hazine'nin eylül borçlanma programı içinde gerçekleştirdiği gösterge 2 yıllık tahvilin yeniden ihracında bileşik faiz yüzde 8.98, gösterge 10 yıllık tahvilde yüzde 9.94, TÜFE'ye endeksli dokuz yıllık tahvilde reel faiz ise yüzde 2.55 ile beklentilerin altında kaldı. Talep ise iki yılın en yüksek seviyesine yakın geldi. Hazine 11 Temmuz 2018 itfalı 6 ayda bir yüzde 4.35 kupon ödemeli sabit kuponlu gösterge tahvili, 14 Ocak 2026 itfalı 6 ayda bir yüzde 1.35 reel kupon ödemeli TÜFE'ye endeksli tahvili ve 11 Şubat 2026 itfalı 6 ayda bir yüzde 5.30 kupon ödemeli gösterge tahvili yeniden ihraç etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Twitter'dan, "Kredi notundaki düşüşe rağmen Hazine ihalelerine güçlü talep geldi ve faizler beklentilerden düşük" açıklamasını yaptı.
Hürriyet

Moody's'in Not Düşürmesi Siyasi
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Moody's'in not indirme kararıyla ilgili konuşan Kurtulmuş, kararın siyasi bir değerlendirme olduğunu savunarak, "Moody's'in yaptığı değerlendirme tamamıyla siyasi bir değerlendirmedir" dedi. Metnine bakıldığında siyasi içerikli analizlerin yer aldığını kaydeden Kurtulmuş şunları söyledi: "21 Eylül günü Moody's analistlerinin yaptığı analiz iki günde nasıl başka bir yere evrildi. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Sanki iki gün sonra böyle bir analiz yokmuş gibi Türkiye'nin durumunu durağana çevirdi, notunu düşürdü. Türkiye ekonomisi gelişmelerini gün gün takip ediyoruz. Darbe girişiminden sonra olumsuz bazı durumlar ortaya çıktı. Bunun pik yaptığı en üst seviye 18 Temmuz günüdür. 26 Eylül gününü kıyaslarsanız, döviz ABD kuru bakımından yüzde 0.4 azalmıştır, Borsa İstanbul da yüzde 18.3 azalmıştır. Çok ciddi tehlikeler mevcuttu. Türkiye ekonomisinin iyi yönetilmesi, makro değerlerin iyi olması, vatandaşların döviz bozdurup onu Türk parasına çevirmesiyle ortaya çıkan tablo olumsuz imajın ortadan kalmasına neden oldu. 18 Temmuz ile 26 Eylül arasındaki göstergeler durağan bir şekilde devam etmektedir. Türkiye ekonomisinin kırılganlıklarıyla ilgili bir takım lafları esas almanın doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etmek gerekir." Kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde, dış yatırımcılarla geçen olumlu toplantısının ardından açıklanmasını manidar bulduğunu dile getiren Kurtulmuş, 'Darbe büyük bir kırılganlık ortaya çıkarma potansiyeline sahipti. Türkiye ekonomisinin iyi yönetilmesiyle ortadan kalmıştır. Türkiye'deki bu hain, bu aşağılık darbe teşebbüsünün etkilerini nasıl ortadan kaldırıyorsak, Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak darbeyi planlayan üst aklın, Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor algısı oluşturmak için her şeyi yapacağını biliyoruz. Türkiye üretime devam ediyor, reel ekonomiyi güçlendirmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Alışveriş Sitelerine Bakanlık Markajı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş sitelerine çeki-düzen veriyor. Herkes, istediği gibi alışveriş sitesi açamayacak. Tüm alışveriş siteleri, mobil siteler ve mobil uygulamalar, bakanlığa bildirilerek, kayıt altına alınacak. Bu amaçla, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kurulacak. Alışveriş siteleri, bakanlığın talep ettiği tüm verileri bu sisteme girecek. Alışveriş siteleri ve mobil uygulamalar tarafından TC kimlik, vergi kimlik ve MERNİS numaraları bildirilecek. Her alışveriş sitesi, kayıtlı elektronik postaya sahip olacak. Bakanlığa, elektronik ticaretin türü, diğer ticari faaliyetler, alışveriş sitesinde satılan mal ve hizmetlerin türü de belirtilecek. Siteler, müşteriye sundukları ödeme yöntemlerini de bakanlığa bildirecek. Kargo ve lojistik işletmecilerine yönelik bilgi, bakanlığa sunulacak. İnternet siteleri, 1 Haziran 2017'ye kadar kayıt altına alınacak. Bakanlık da sitelere ilişkin gerekli gördüğü bazı bilgileri, internetten duyuracak. Uygulama, bakanlık tarafından hazırlanan tebliğ taslağının yayımı ile yürürlüğe girecek.
Haber Türk

Barışçıl Nükleer Enerjiden Yanayız
Avusturya'nın başkenti Viyana'da Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi'ndeki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Genel Kurulu'na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, nükleer tehditlerin ve nükleer terörizmin sonuçlarının uluslararası sınırları aştığına işaret ederek, Türkiye'nin bu kapsamda nükleer güvenliğin artırılmasına yönelik ulusal ve uluslararası çalışmalara katkı sunduğunu belirtti. Genel Kurul öncesinde BM Viyana Ofisi'nde çalışan Türk diplomatlar ve vatandaşlarla bir araya gelen Albayrak, Japonya Devlet Bakanı Hirotaka Ishihara ile de kısa bir görüşmede bulundu. Daha sonra Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom) Başkanı Sergey Kiriyenko ve UAEA Başkanı Yukiya Amano ile ayrı ayrı görüşmeler yapan Albayrak, Genel Kurul'daki konuşmasında da, UAEA'nın, barışçıl nükleer enerjinin faydalarını genişletmeye ve nükleer silahların yayılmasını önlemeye çalıştığını ifade etti. Nükleer güvenliğin sorumluluğu devletlere bağlıyken, nükleer tehditler ve nükleer terörizmin sonuçlarının uluslararası sınırları aştığına işaret eden Albayrak, "Bugünün dünyasında bölgesel tehditler çok hızlı şekilde küresel olguya dönüşmekte. Her ülke kendi nükleer santraliyle ilgili tedbirleri alsa bile, sınırlarımızı aşan güvenlik risklerini görmezden gelemeyiz. Bu nedenle yasal çerçeveyle sınırlandırılmayacak geniş güvenlik perspektifine sahip olmalıyız. Muhtemel tehditlere karşı işbirliği içerisinde kararlı hareket etmek zorundayız" diye konuştu.
Milliyet

Dıscovery 3. Havalimanı'nın Başarısını Belgesel Yapıyor
76,5 milyon metrekarelik dev bir alan üzerinde inşa edilen ve tamamlandığında Türkiye'yi dünyanın aktarma merkezi haline getirecek Istanbul Yeni Havalimanı'nın başarı hikayesi hazırlanacak bir belgeselle anlatılacak. İlk fazı için 6 milyar euro ayrılan ve tamamlandığında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek olan 3. Havalimanı'nı görmek üzere National Geographic ve Discovery Channel yetkilileri bayramdan önce Türkiye'ye ziyarette bulundu. Belgeselcilerin mobil cihazlar ve drone kameralarla dev havalimanı arazisinde çekimler yaptığını anlatan IGA Havalimanları Insaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, "Hazırlanacak bu belgesel aracılığıyla, Türkiye'nin havacılıktaki başarısı dünyaya anlatılacak" dedi. Akçayoğlu, belgeselin ardından bir de kitap hazırlanacağını söyledi._ Istanbul Yeni Havalimanı (IYH) Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, dünyanın önemli mimari kurumlarından Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. Ödülü 23 Eylül 2016'da Atina'da yapılan törende IGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, Pininfarina ve AECOM yöneticileri ile birlikte aldı. Ödül töreni öncesinde Türkiye'den bir grup gazeteciyle bir araya gelen Akçayoğlu, Türkiye'yi havacılık sektöründe bir aktarma merkezi haline getirecek yeni havalimanının kaydettiği asamalar hakkında bilgi verdi. Havalimanının 90 bin yolcu kapasiteli ilk fazını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum tarihi olan 26 Şubat 2018'e yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Akçayoğlu, "Su ana kadar ilk faz için ayrılan 6 milyar euronun 1.250 milyar eurosunu harcadık. Herkes is planına uygun hareket ediyor. Geç olacak ama temiz olacak. Dünyadaki bütün havalimanlarını görüp, en son teknolojileri kullanma sansımız oluyor böylece" dedi.
Akşam

2. Paul Doany Dönemi
Türkiye'nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom'un yeni CEO'su, Yönetim Kurulu kararıyla Paul Doany oldu. Doany daha önce Oger Telekom kurucu CEO'su ve Türk Telekom CEO'su olarak 5 yıl görev yapmıştı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hariri atamayla ilgili yaptığı açıklamada "Dr. Paul Doany'nin, Yönetim Kurulumuz tarafından bugünden (dün) geçerli olmak üzere Türk Telekom CEO'su olarak atanmasından mutluluk duyuyorum. Dr. Doany, Türk Telekom'u özelleştirmeden sonraki beş yıl boyunca sabit, mobil, geniş bantta ve ayrıca eğlence, BT ve eğitim gibi bilişim ve iletişim teknolojileri alanlarında güçlü performans gösteren bir özel şirketler grubuna dönüştürme yolunda başarılı çalışmalara liderlik etmiştir. Sonrasında ise, melek yatırımcı olarak çalışmalarına devam etmiş ve Türkiye'de girişimciliğe önemli katkılarda bulunmuştur. Dr. Doany'nin liderliği ve vizyonu ile Grubumuzun güçlü mirası üzerine yeni başarılar inşa ederek şirketimizi daha yüksek seviyelere taşıyacağına inanıyorum" dedi. Muhammed Hariri açıklamasında eski CEO Rami Aslan'a da teşekkür ederek "Aslan; son üç yılda, Türk Telekom'un güçlü dönüşümünü, şirket ve markaların entegrasyonunu başarıyla tamamlayarak ve mobil ve sabit iletişim alt yapısına yatırımlar yapılmasına öncülük ederek Türk Telekom'a başarılı bir şekilde liderlik etti" diye konuştu.
Star

Dolmuyor Taşmıyor
Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından kötü bir turizm sezonu geçiren Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişiminin etkileri de rakamlara yansıdı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından açıklanan, dünyanın en büyük veri ve analiz şirketlerinden STR Global'in 'Ağustos 2016 Ülke Performans Raporu'na göre, Türkiye otellerinde Ağustos 2016'da ortalama otel dolulukları, 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 27.4 düşüşle yüzde 53.4 olarak kaydedildi. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzde 73.5 olmuştu. Türkiye geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yine Avrupa ülkeleri arasında, Ağustos ayında hem en yüksek düşüş oranını yaşayan hem de en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu. Ocak-Ağustos 2016 dönemini kapsayan 8 aylık dönemde de Türkiye otellerinde doluluk oranları yüzde 21.8 azalarak yüzde 49.7 olarak gerçekleşti. Bu sonuçla Türkiye, 8 aylık dönem itibariyle de Avrupa'da en büyük düşüş oranı gösteren ve en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu.
Vatan

DÜNYA

Kolombiya'da Beyaz Sayfa
Kolombiya'da Marksist gerilla grubu FARC ile hükümet güçleri arasında 52 yıldır devam eden savaşa nokta kondu. Anlaşma ilk olarak 24 Ağustos'ta hükümet ile FARC'ın başmüzakerecileri arasında imzalanmıştı. Dün ise Kolombiya'nın Cartagena kentinde Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Timeleon Jimenez'in (Timoşenko) barış anlaşmasına imza atmaları için tören organize edildi. Anlaşma 2 Ekim'de düzenlenecek referandumda kabul edildiği takdirde yürürlüğe girecek. Referandumda anlaşmanın açık farkla onaylanması bekleniyor. Yaklaşık 2 bin 500 kişinin çağrıldığı imza törenine Santos ve FARC liderinin yanısıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Latin Amerika ülkelerinin liderleri de davet edildi. Kolombiya lideri Juan Manuel Santos'un 297 sayfalık anlaşmayı imzalaması için savaşta kullanılan mermilerin geri dönüşümüyle özel bir dolmakalem üretildi. FARC gerillaları tamamen silah bırakacak. Anlaşma kapsamında FARC üyelerinin teslim ettiği silahlar da barış anıtı inşa edilmesi için kullanılacak.
Hürriyet

Anketlerde Başabaş Gidiyorlar
Amerikan seçmeninin ülkenin başkanını belirlerken oy verme oranı, son üç seçimdir yüzde 55-65 bandında çıkıyor. Daha öncesi daha da düşük. Oy verenlerin aday belirlerken en fazla dikkate aldıkları ölçü ise araştırmaların hiçbirinde değişmiyor: Münazaralar. Seçimden 1.5 ay önce Cumhuriyetçilerin ve Demokratların adayları, tüm televizyon kanallarının canlı verdiği üç turlu münazaraların ilkine çıktığında, 60-80 milyon Amerikalı ekran başına geçiyor. İzliyor. Ve kime oy vereceğini belirliyor. İşte bu senenin münazaraları da, adayların durumları dikkate alındığında, üç sebepten her zamankinden daha çok önem taşıyor. Çünkü birincisi, anketlere göre Amerikan siyasetinde tarihte ilk kez "sevilmeme" (unfavorable) oranı yüzde 50'nin üzerinde olan iki aday birden yarışıyor. Anket ortalamalarına göre Clinton'ın sevilmeme oranı yüzde 55 çıkıyorken, Trump'ınki yüzde 59'a fırlıyor. İkincisi, ilk defa bu kadar seçmen sandıkta kime oy atacağı konusunda kararsızlık sergiliyor. Tüm anketlerde kayıtlı seçmenlerin dörtte birinin halen kararsız olduğu çıkıyor. Ve üçüncüsü, yine tüm anketlere göre Trump ve Clinton artık neredeyse başa baş gidiyor. Zira ülke genelinde Clinton anket ortalamalarında birkaç puan önde gözükse de, Florida, North Carolina, Ohio ve Nevada gibi seçimin sonucunu belirleyecek eyaletlerde Trump az farkla önde olduğundan, yarış çok kritik ilerliyor. Mesela dünkü Washington Post/ABC News anketi, Clinton'ın geçen ayki avantajının eridiğini ortaya koydu. Buna göre kayıtlı seçmende iki aday da yüzde 41 destek buluyor. Liberal aday Gary Johnson yedi, Yeşillerin adayı Jill Stein ise iki puan alıyor. Trump ve Hillary'nin esas alındığı anketlerde ise ikisi de yüzde 46 oy alıyor.
Hürriyet

2016 Kıbrıs İçin Son Şans
Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen görüşmelerde takvim krizi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun liderliğinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında yapılan müzakerelerin ardından yaşanan takvim belirsizliği Türk tarafını rahatsız etti. Habertürk'ün diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Türk tarafı, "Çözüm için hedef 2016 yılı sonu olmalı" mesajını verdi. 2017 yılında her geçen günün çözüm için aleyhte olduğunu belirten kaynaklar, iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı, federal bir çözümün 2016 yılının sonuna yetişmesi ihtimalinin "yarı yarıya" olduğunu kaydetti. 2016 sonunun siyasi çözüm için son tarih olması gerektiğine dikkati çeken kaynaklar, kurucu devlet anayasalarının ve federal yasaların yazılımı gibi konuların 2017 yılına sarkabileceğini vurguladı. Önümüzdeki 3 ayın çok kritik olduğu, müzakerelerin daha da yoğunlaşacağı belirtilerek, Türkiye ve KKTC'nin bunun için kararlı olduğunu tüm uluslararası camiaya göstereceği bilgisine ulaşıldı.
Haber Türk

Bosna'da Tartışmalı Referandum
Bosna Hersek Başsavcılığı, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nde Anayasa Mahkemesi tarafından "anayasaya aykırı" olduğu belirtilmesine rağmen 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanmasına yönelik referandum düzenlenmesinin ardından harekete geçti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, yaklaşık 20 gündür Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin kararlarının uygulanmamasıyla ilgili faaliyetlere yönelik dosya açıldığı bildirildi. Boşnak siyasetçilerin "bağımsızlık referandumu provası" olarak gördüğü referandumu yüzde 99,8'lik bir oranda kabul oyu çıktığı belirtildi.
Milliyet

Daeş Mevzilerine Bomba Yağdı
Türkiye'nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı'nın 34'üncü gününde de Kilis'in karşısındaki Suriye köylerinde bulunan DAEŞ mevzileri karadan obüs ve roketatar, havadan ise savaş uçaklarıyla ateş altına alındı. El Bab güzergahındaki DAEŞ hedefleri tek tek vuruldu. 18 hedef imha edilirken 4 terörist öldürüldü. sık sık uçaklarla ateş altına alınan DAEŞ mevzilerinden yükselen dumanlar, güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu Türkiye sınırından da görülüyor. Operasyon kapsamında Azez ve Fırat Nehri arasındaki 95 kilometre ile El Rai'den El Bab'a kadarki 45 kilometrede güvenli bölge oluşturulması amaçlanıyor. Öte yandan ÖSO'nun kontrolü altına geçen yerlere Türkiye'den göç eden Suriyelilerin sayısı da artarak devam ediyor.
Star

Ahmedinejad'a Hamaney Vetosu
İran'da önümüzdeki yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaya hazırlanan eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den veto geldi. İran'ın yarı resmi haber ajansı İRNA'nın geçtiği habere göre Hamaney, 'fıkıh dersleri' başlığı altında yaptığı konuşmada, eski bir yetkiliyi seçimlere katılmaktan men ettiğine dair çıkan haberlere açıklık getirdi. İsim vermeden Ahmedinejad'ın yanına geldiğini aktaran Hamaney, "Bir bey benim yanıma geldi, ben de bu beyin hem kendi hem de ülkenin iyiliği için söyledikleri konuya iştirak etmemelerini belirttim. 'Katılmayın' demedim, 'Sizin katılmanızın iyi olmadığını düşünüyorum' dedim" diye konuştu. Hamaney, Ahmedinejad'ın seçimlere neden katılmamasını istediğine gerekçe olarak, "Kendisine bu konuya girdiğiniz takdirde ülkede kutuplaşma olacağını ve bunun ülke için zararlı olacağını söylüyoruz" dedi. İran'da mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin popülaritesi geçen yıl Batı'yla yapılan nükleer anlaşmanın ardından yükselişe geçmişti. Ruhani'ye en büyük rakip olarak İran'ın Ortadoğu'daki en önemli aktörü, Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani olarak gösteriliyor. Ancak Süleymani, seçimde aday olmayacağını açıkladı. Her konuda olduğu gibi Süleymani'nin seçimde aday olup olmayacağına da dini lider Hamaney karar verecek.
Vatan

İsrail'e Vaatlerini Sıraladılar
Trump ve Clinton, tartışma programı öncesinde New York kentini ziyaret eden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ayrı ayrı bir araya geldiler. Netanyahu'yu Manhattan'daki Trump Tower binasında bulunan konutunda 2 saat ağırlayan Trump, başkan seçilmesi durumunda Tel Aviv'i İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı sözünü verdi. Trump'ın görüşmede, İsrail'in Gazze Şeridi'ne ördüğü 'güvenlik duvarı'yla, başkan olması halinde Meksika sınırına öreceği duvarı karşılaştırdığı kaydedildi. Trump'ın ardından Netanyahu ile bir araya gelen Clinton ise, başkan seçilirse, İsrail ile Filistin arasında barış sağlanması için dışarıdan empoze edilecek her türlü öneriye karşı olacağını belirtti. Clinton'ın Netanyahu'ya 2 devletli çözümden yana olduğunu söylediği de kaydedildi.
Vatan

POLİTİKA

Arkasında 10 Binler Var
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "FETÖ'nün işlediği ağır suçla irtibatlı her kim varsa suç ortaklarıdır. İlla Meclis'i bombalaması gerekmiyor. O işi bir kişi yaptı ama arkasında binlerin, on binlerin olduğunu biliyoruz" dedi. Soruşturmalarda haksızlık varsa giderileceğini belirten Kurtulmuş, dün Bakanlar Kurulu sonrası özetle şu açıklamaları yaptı: "FETÖ'nün işlediği suç, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, hatta Anadolu ve Rumeli topraklarında bulunuş tarihimizin en ağır suçudur. Bu ağır suçla irtibatlı ve iltisaklı olan her kim varsa o da en ağır suçun ortaklarıdır. İlla uçağı kaldırıp Meclis'i bombalaması gerekmiyor. O işi bir kişi yaptı ama o bir kişinin arkasında binlerin, on binlerin olduğunu da hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu ağır suçu hafifletecek hiçbir söz ve teşebbüsün içerisinde olunmaması lazım. İlk günden beri bunu söylüyoruz. Ama aynı şekilde adaletli davranacağız. Kimsenin haksız yere burnunun kanamaması, kimsenin haksız yere bir takibata uğramamasını da sağlayacağız. Bu hassasiyet içinde bu soruşturmalar devam ediyor. (FETÖ ile mücadele kapsamında açığa alınan ve görevden uzaklaştırılanlar için Başbakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu hatırlatarak) Somut kriterleri artık kamuoyu da biliyor, 5-6 tane somut kriter var. Bu kriterlere uygun bir şekilde bu insanlar görevden uzaklaştırılmışlar mı uzaklaştırılmamışlar mı bunlar tespit edilecek. Ayrıca gerekli görülen dosyalarda detaylı çalışmalar yapılacak. Yani subjektif değerlendirmeler yapılmışsa, varsa bir haksızlık ortadan kaldırılmaya çalışılacak. Asılsız ihbarın da suç olduğunu herkesin bilmesi lazım. 'Husumet var, bir mektup yazayım da şikâyet edeyim' demenin de bir bedeli vardır. Genelge hazırlanır, detaylandırılır. Bugünden yarına bitecek bir şey değil. Binlerce başvurudan bahsediyoruz. (Kışlaların taşınması) Askeri unsurlar vardı darbe önlendi bu unsurlar dışarı çıksın diye rövanşist mantıkla bu karar alınmadı. Hiçbir bir güvenlik riski oluşturmayacaktır. Askeri alanları kamusal fonksiyonların ihtiyacı ile kullanılacaktır. (İkinci kalkışma iddiaları) Halkı endişeye ve telaşa sürüklemenin de alemi yok. 'Ne güzel yenildik' diye 'Kenara çekildik' diyecek değiller. Tedbir alınarak yola devam edilecek. Söylenti ve rivayetlerle hareket edilemez. ByLock soruşturması sürüyor kapsamı bellidir. Söylentiler üzerinden AK Parti'yi, siyasetçileri töhmet altına bırakacak sözlerin de ortalıkta dolaşmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Doğru bilgi varsa adım atılır. (Bazı AK Parti milletvekillerinin Pensilvanya'da Fetullah Gülen'le çekilmiş fotoğrafları) Bunlar değerlendirilir."
Hürriyet

Ülkeyi Kim Yönetiyor Allah Aşkına
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şırnak ve Mardin'deki terör saldırılarına ilişkin, "Ülkeyi kim yönetiyor Allah aşkına? Nereye gidecek bu ülkenin hali? Ne olacak bu ülkenin hali ben merak ediyorum. Vatandaş olarak merak ediyorum, siyasetçi olarak değil. Varsa bir sorun çözelim, getirin çözelim. Ne istiyorsanız çözelim, yapalım, 'Bu dursun artık yeter' diyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, Dil Derneği ve Çankaya Belediyesi'nin Şinasi Sahnesi'nde düzenlediği 84. Dil Bayramı Törenine gelişinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Emin olun ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Terörü bitirmek için ne gerekiyorsa verelim, bizden ne istiyorsanız her türlü katkıyı verelim dedik. Yasa değişikliği, hay hay buyurun yapın, anayasa değişikliği, hay hay buyurun yapın. Ne istedilerse bütün talepleri karşılandı ama bugün gerçekten son derece üzgünüm 10 şehidimiz var. İyi de bu işin sorumlusu kim? 10 eve ateş düştü. Ne söylüyoruz? 'Şehitlerimize Allah rahmet eylesin' 'Ailelerine başsağlığı' 'Türk milletinin başı sağ olsun' İyi de bunu ne zaman ve nereye kadar söyleyeceğiz? Kim bu işin sorumlusu? Bir sorumlu çıkması lazım, birisinin bir açıklama yapması lazım, neden bu kadar şehidimiz geliyor, neden bugüne kadar doğru dürüst bir önlem alınmadı diye. Neden bu tablo annelerin önüne konuyor? O annelere ne anlatacağız, ne söyleyeceğiz? Bu işin sorumlusu siyaset kurumudur, dünyanın her tarafında böyledir. Vatandaşı, esnafı manavı, sanayiciyi, sanatçıyı sorumlu tutamayız. Ülkeyi kim yönetiyor Allah aşkına? Nereye gidecek bu ülkenin hali? Ne olacak bu ülkenin hali ben merak ediyorum. Vatandaş olarak merak ediyorum, siyasetçi olarak değil. Varsa bir sorun çözelim, getirin çözelim. Ne istiyorsanız çözelim, yapalım, 'bu dursun artık yeter' diyoruz."
Hürriyet

Dilimiz Birlik Ve Beraberliğin Teminatı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çok geniş bir coğrafyada konuşulan, müşterek mazimizi, kültürümüzü ifade eden Türkçemiz, milletimizin birlik ve beraberliğinin teminatıdır" dedi. Erdoğan, Türk Dil Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, dilin, bir milletin bağımsızlığının, özgünlüğünün, zengin kültürel birikiminin ve köklü bir geleneğe sahip olduğunun en büyük göstergesi olduğunu belirtti. Dilin aynı zamanda, milletlerin kendilerine özgü düşünme, yaşama, ifade etme biçimlerinin de temel göstergesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, milletlerin ufkunun, dünyasının ve hayata bakışındaki derinliğin, dillerinin mahiyetiyle ilgili olduğuna işaret etti. Erdoğan, dünyanın sayılı dillerinden olan Türkçenin, milletin zihni berraklığını, iletişim becerisini, eşyaya ve dünyaya bakışını gösteren hayli zengin ve köklü bir dil olduğuna dikkati çekti. Erdoğan, milletlerin kaderinin, dillerinin kaderi ve dillerinin sınırıyla örtüştüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: "Köklü ve geniş bir birikime sahip olan Türkçemiz, farklı dillerle etkileşimine rağmen özünü asla kaybetmemiştir. Bize özgü düşünmeyi sürdürmemiz, ilmi çalışmalar yapmamız, seçkin kültür, sanat ve edebiyat eserleri üretmemiz, dilimizin korunması için de son derece önemlidir. Türkçemizi yaşatmak ve tüm varlıklarıyla gelecek nesillere aktarmak, dilimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Vatandaşlarımızı bu hususta çaba göstermeye çağırıyorum" dedi.
Milliyet
'Anaların Gözyaşları Şelale Gibi Akıyor!'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kara haberler geliyor, anaların gözyaşları şelale gibi akıyor. Yavrular mahzun, gelinler mazlum, vatan mahvın eşiğinde. Mardin Derik, Şırnak ve Diyarbakır derken, 11 vatan evladı şehit oldu. Şehitlerimiz devlet ve millet bekası uğruna kara toprağın bağrına girdi" değerlendirmesini yaptı. Bahçeli, Twitter'dan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamasına "Kalbi vatan ve millet için çarpan her insanımız eminim ve haklı olarak şu sorunun cevabını arıyordur: Şafak ne zaman sökecek?" sorusuyla başlayan Bahçeli, şunları kaydetti: Sabır ve duayla şafağı bekliyorsak, o zaman hüküm süren karanlıktan da bahsetmemiz lazımdır. Maatteessüf karanlık zalim ve zifiridir. Nitekim üzüntüm büyüktür: Umutlar boşa çıkarken, uğursuz bir dönemin ağırlığı tüm acımasızlığıyla milli yüreklere düşmektedir. Huzur istiyoruz, hüsran geliyor; güvenlik istiyoruz, tehlikeler kol geziyor. Yarını görelim diyoruz, yangından başımızı alamıyoruz. Yeni bir darbe söylentisi mırıldanıyor, ama bu kızgınlıkla yapılmış bir mırıldanma değil. Türkiye'nin korku tünelinden çıkması gerekiyor. Kara haberler geliyor, anaların gözyaşları şelale gibi akıyor. Değişen bir şey yok: Yavrular mahzun, gelinler mazlum, vatan mahvın eşiğinde. Mardin Derik, Şırnak ve Diyarbakır derken, 11 vatan evladı şehit oldu. Şehitlerimiz devlet ve millet bekası uğruna kara toprağın bağrına girdi. Terörü lanetliyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağolsun. Son olsun diyeceğim ama olmayacak…" Bahçeli, Türk Dil Bayramı olduğunu anımsatarak "Bayram kutlamak yerine hep yas tutuldu. Bayram bizi unuttu, biz bayramı" ifadesini kullandı.
Vatan

SPOR

Süper Lig ve Şampiyonlar Ligi'nde başarılı bir görüntü çizen Beşiktaşlı futbolculara prim müjdesi geldi Siyah beyazlı kulübün ikinci başkanı Ahmet Nur Çebi, sezon başında yaptıkları görüşmeler doğrultusunda galibiyete prim verdiklerini hatırlattı. Çebi, oyuncuların motivasyonunu artırmak adına derbiden daha yüksek bir tarife uyguladıklarını belirtti. Beşiktaş yöneticisi, "Şampiyonlar Ligi'nde yönetimimiz sadece galibiyet primi veriyor. Dinamo Kiev'i yendiğimiz takdirde futbolculara adam başı 20'şer bin dolar dağıtacağız" şeklinde konuştu. Beşiktaş'ın, ligde normal maçlarda galibiyet halinde 15 bin, derbi zaferleri içinse 20'şer bin TL prim ödediğini de belirten Çebi, 2016-2017 sezonuna da güzel bir başlangıç yapan teknik direktör Şenol Güneş'le ilgili de önemli açıklamalara imza attı. Beşiktaş yönetimi olarak Güneş'in her zaman destekçisi olduklarını belirten Çebi, "Şenol Hoca'nın verdiği her karara saygılıyız. Kesinlikle arkasındayız ve destekçisiyiz" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Galatasaray yeni transferi Tolga Ciğerci, 'başarılı olacak mı, olamayacak mı?' kuşkularını kısa sürede ortadan kaldırdı. Sarı-Kırmızılılar'ın sezon başında Hertha Berlin'den kadrosuna kattığı gurbetçi orta saha oyuncusu, Beşiktaş'la oynanan derbide sahanın en çok koşan ismi olurken, kendi ortalamasını da yükseltti. Vodafone Arena'daki 2-2'lik müthiş derbide 12 bin 5 metre ile koşu mesafelerinde ilk sırada yer alan Tolga, ilk 4 hafta sonunda 11 bin 940 olan ortalamasını da 11 bin 953 metreye yükseltmeyi başardı. 24 yaşındaki ön libero, geride kalan 5 haftanın tamamında Galatasaray'ın en çok koşan ismi olarak da dikkat çekti. Şampiyonlar Ligi'nde yeni sezon geçtiğimiz hafta start alırken, ilk maçlar sonunda en çok koşan isim Napoli forması giyen Jorginho oldu. Jorginho, 12 bin 754 metre koşarken, Tolga Cigerci de 11 bin 953 metrelik ortalamasıyla birçok yıldızı geride bıraktı. Cim- Bom cezası nedeniyle Avrupa kupalarında olmasa da Tolga şimdiden Devler Ligi için hazır olduğunu herkese kanıtladı.
Star

Beşiktaş Basın Sözcüsü Metin Albayrak, siyah-beyazlı kulübün tarihinin Vodafone Arena ile değişeceğini söyledi. Kartal'ın yöneticisi, "Avrupa yolunda bir Beşiktaş yapmak istiyoruz. Hedefimiz Türkiye'de sürekli şampiyon olan Avrupa'da da 10 takım içinde yer alan bir Beşiktaş oluşturmak. Bunun gerçekleşmesi ve yıldız futbolcuları getirmek için gelir olması lazım. Bizim gelirlerimiz içinde en önemlisi stadyum geliri. İnönü Stadı hepimiz için çok değerliydi ancak orayla Vodafone Arena'nın farkı geceyle gündüz gibi" dedi. Albayrak şöyle konuştu: "G.Saray derbisinde müthiş bir geri dönüş yaşadık. G.Saray'ı güzel bir şekilde uğurladık. Yönetenler iyi niyetli olursa sonucu da iyi olur. Dinamo Kiev'i yenmek ve gruptan çıkmak istiyoruz. O yüzden iç saha maçlarını kazanmamız gerekiyor."
Star
F.Bahçe'de gerek 11'de maça çıktığında gerekse sonradan oyuna girdiğinde takıma hareketllik getiren Volkan Şen'in girdiği pozisyonları gol yapamaması teknik direktör Dick Advocaat'ın da sabrını taşırdı. En son G.Antep karşısında yapamadığı son vuruşlar nedeniyle saç baş yolduran milli futbolcunun bu durumunu Advocaat el attı. Hollandalı teknik adam, G.Antep mücadelesinin bitiş düdüğüyle birlikte "Volkan'a psikolog bulun, hem de acilen. Bu hafta konuşsun ve bu durumu çözsün" talimatı verirken "Volkan yetenekli bir oyuncu. Çok çabuk adam geçebiliyor, hızlı ve tam da istediğim gibi ceza sahasına giriyor. Ama ne oluyorsa son vuruşlarda kendine güveni kayboluyor" şeklinde konuştu. Geçen sezon geldiği sarı-lacivertli takımda aynı durumu daha önce birkaç kez daha yaşayan Volkan, özellikle Milli Takım'ın 2016 Avrupa Şampiyonası'na katılma sürecinde mücadele verdiği grup maçlarında girdiği net pozisyonları değerlendirememesinin ardından takıma dönüşte benzer sıkıntıyı tekrar yaşamıştı. Kendisi de bu durumu tamamen psikolojik olarak yorumlayan yıldız futbolcu çözümü de "Bir gol atsam devamı gelecek. Ben de bu sayede rahatlayacağım" şeklinde açıklamıştı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme