2 Ekim 2016 Pazar

02.10.2016 Genel Gündem02.10.2016 Pazar
GÜNDEM

PKK Avı 
Ordu'nun Mesudiye ilçesi ile Sivas Koyulhisar sınır hattında 6 PKK'lı teröristin ölü ele geçirilmesinin ardından, Ordu-Sivas-Tokat ve Giresun hattında arazi arama-tarama çalışması başlatıldı. 6 PKK'lı teröristin ölü ele geçirildiği operasyona, geçici görevle Ordu'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki otele 15 Temmuz'da saldıran darbeci askerleri yakalayan İzmir Bornova Komando Tugayı'ndaki Jandarma Özel Harekat Timleri'nin de (JÖH) katıldığı belirtildi. Tugay'da görevli JÖH timleri, Ordu'nun Gölköy ilçesinde konuşlanarak Fatsa ve Mesudiye komandolarıyla birlikte operasyona çıkarak, kaçan teröristlerin peşine düştü. Mesudiye-Koyulhisar sınırında öldürülen 6 PKK'lı terörist arasında örgütün sözde Zinar grubu sorumlusu 'Çekdar' kod adlı Ali Fırat Yaşar'ın da olduğu öğrenildi. PKK'lı grubun Giresun, Trabzon ve Ordu eylemlerinden sonra, bölge halkı da silahlanarak dağlarda ve ormanlık alanlarda mevzilenip, güvenlik güçlerine destek vermek için terörist aradı.
Hürriyet


Tezkere Kabul Edildi 
TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yasama yılını başlatan açılış konuşmasının ardından teammüllerin aksine çalışmaya devam etti. Genel Kurul'da süresi bugün dolacak olacak Irak ve Suriye tezkeresi görüşüldü. Görüşmelerde Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de hazır bulundu. Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkiyi 30 Ekim 2017'ye kadar uzatan tezkere TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Görüşmelerde hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden Türkiye'ye bundan sonra da yönelebilecek tüm saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi muhtemel risklere karşı ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesi gerektiğini vurguladı. Işık, yetki uzatımı talebinin bu amacı taşıdığını belirtti. Konuşmasında 15 Temmuz'u 'tarihin en büyük ihaneti' olarak ifade eden Işık, "Hain terör örgütü FETÖ ile amansız mücadelemiz sürecek. Devletin tüm kurum ve kuruluşlarında, özellikle TSK'da bir tek hain kalmayana kadar bu mücadele devam edecek. Bu mücadeleyi sulandırmaya yönelik hiçbir faaliyete izin verilmeyecek" dedi. Sınırötesi harekâta ilişkin ilk yetki tezkeresinin 2007'de Meclis'e gönderildiğini kaydeden Işık, şöyle devam etti: "PKK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı PYD/YPG ile Suriye'deki karışıklıktan istifade ederek bölgedeki alan dışı aktör ve ülkelerin desteğiyle kazanç elde etmeye çalışmakta, PKK ise uluslararası kamuoyunun gözünde meşruiyet kazanmak için Suriye ve Irak'taki krizi istismar etmektedir. PKK ve PYD aynı terörist havuzunu ve lider kadroyu paylaşmaktadır. PYD'ye yapılan silah ve teçhizat yardımlarının Türkiye'de eylem yapan teröristlere ulaştırıldığına dair elimizde kuvvetli bilgi ve deliller bulunmaktadır. Bu durum devletimiz için ciddi bir tehdit ve aynı zamanda ülkemiz kamuoyu için hassas bir konudur.
Milliyet
 
EKONOMİ 

Gram Altın 127,0863-127,1576 
ABD Doları 3,0015-3,0025/Euro 3,3743-3,3764/İngiliz Sterlini 3,8943-3,8978

İhracatın Hızını Tatil Kesti 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, eylül ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.8 azalışla 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayındaki 9 günlük Kurban Bayramı tatiline rağmen eylülde ihracatın sadece yüzde 0.8 düşmüş olması TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından 'başarı' olarak nitelendirilirken, önümüzdeki aylarda ihracatta yükseliş umutları da arttı. Yılın ilk 9 ayında, 2015'in aynı dönemine göre yüzde 2.7 azalışla 95 milyar 746 milyon 224 bin dolarlık ihracat yapılırken, son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 4.3 azalışla 130 milyar 921 milyon 345 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Eylül ayında 1 milyar 941 milyon 983 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, en fazla ihracat yapan sektör olmaya devam etti. Bu sektörü, 1 milyar 326 milyon 285 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 97 milyon 642 bin dolarla da kimyevi maddeler sektörü takip etti. Eylülde en fazla ihracat artışı ise yüzde 53.6'yla zeytin ve zeytinyağı, yüzde 33.8'le de mücevher sektörlerinde gerçekleşti. Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 82'sini gerçekleştiren sanayi grubunda, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1.4'lük düşüşle 8 milyar 575 milyon 552 bin dolarlık ihracat yapıldı. Toplam ihracatın yüzde 14.9'unu oluşturan tarım grubunda, geçen yılın eylül ayına göre yatay bir seyir gözlenirken, 1 milyar 553 milyon 923 bin dolarlık ihracat gerçekleşti. Toplam ihracattan yüzde 3.1 pay alan madencilik grubunda ise yüzde 12.8 artışla 322 milyon 244 bin dolarlık ihracat yapıldı. İhracatın, ülke ve bölgelerden 119'unda arttığı, 114'ünde ise azaldığı görüldü. Söz konusu dönemde en fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya, İngiltere, İtalya, Irak ve ABD oldu. Ülkelere gerçekleştirilen ihracatta, eylülde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla Almanya'ya yüzde 2.9 ve İtalya'ya yüzde 10.4 yükseliş yaşanırken, İngiltere'ye yüzde 13.8'lik, Irak'a yüzde 5.1 ve ABD'ye yüzde 7.8'lik düşüş gözlendi. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek ihracat artışı yüzde 80.2 ile Bulgaristan'da gerçekleşirken, bunu 36.8'le İran izledi. Ülke grubu bazında ihracat, eylül ayında Avrupa Birliğine yüzde 3, Uzak Doğu'ya yüzde 0.6 arttı. Bu yılın 9 ayında ise Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 5.4 ve Kuzey Amerika'da yüzde 2.3 ihracat artışı yaşandı. Toplam ihracatta AB'nin payı, geçen yılın eylül ayında bulunduğu yüzde 49 seviyesinden, bu yılın aynı döneminde yüzde 51'e çıktı. Öte yandan, eylül ayında 43 ilin ihracatı artarken, 36 ilin azaldı.
Hürriyet

9.4 Milyar Yapılandırıldı 
Bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında 9.4 milyar liralık ödenmeyen vergi yapılandırıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 1 milyon 711 bin mükellefin yeniden yapılandırma, 125 bin mükellefin de matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesi için başvuruda bulunduğunu bildirdi. Ağbal, "Bugün (dün) itibarıyla yaklaşık 9.4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırdık. Yine matrah ve vergi artırımı kayıt düzeltmelerinden de 1.5 milyar liralık tahakkuku yapmış olduk" dedi. Dün bir açılışta konuşan ve vergi inceleme süresine de değinen Ağbal, 5 yıllık vergi inceleme süresinin uzun olduğunu söyledi. Bu süreyi yakında 3 yıla düşürmeyi planladıklarını belirten Ağbal, "Gerek zor durumda olan mükelleflerle ilgili yapacağımız düzenleme, gerek bu vergi incelemesiyle ilgili yapacağımız düzenleme 1 Ocak 2017'den itibaren başlayan dönemlerde olacak. Geçmişi geçmişin hesaplarıyla devam ettireceğiz ama yeni bir geleceği inşallah kuracağız" diye konuştu.
Posta

Devlet Gençlere Ortak Olacak 
Gençlere müjde! Türkiye'de girişimcilere yönelik fonlama sisteminin kurulması için düğmeye basıldı. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu, 'kitle fonlaması' (Crowd Funding) sistemiyle gençlerin projelerine kaynak bulacak. Bu sistemle kurulacak internet sitelerinde projeler paylaşılabilecek. Girişimcilerin Amerika'daki gibi yatırımcılarla buluşması sağlanacak. Girişimcilerin fon toplayabilmesi için yasa çıkarılacak. Projelere, yatırımcılar ya da devlet, ödül, bağış, borç verme, hisseyle ortak olma gibi yöntemlerle destek olacak. Özellikle gençlerin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesi hedeflenirken, yeni işyeri açanlara finansman da sağlanacak. Kurulacak internet sitesinden girişimciler projelerini tanıtıma sunacak. Bir proje birden fazla yatırımcıdan destek alabilecek.
Posta

Gıda Zammına Karşı Erken Uyarı Sistemi 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin sekreterya görevinin Merkez Bankası'na verildiğini hatırlatarak, "Banka çok güçlü bir ekiple gıda fiyatlarında hangi ürünlerde arz fazlası veya açığı oluşabilir, önceden yapacağı çalışmalarla nerede bir takım tıkanmalar var, bizi uyaracak. Erken uyarı sistemi ve uyarıya yönelik olarak hızlı tedbir alma yöntemiyle çalışacağız" dedi. Şimşek, "Sistem, ulaşımdan depolamaya kadar iyi kurgulanırsa gıda fiyatlarındaki oynaklık ve fiyat artışını bir miktar sınırlandırılabiliriz. Bir gerçek var, tarlada ürün fiyatı düşük, markete geldiği zaman kat kat yükseliyor. Onun için tüketicimiz ve üreticimiz için çalışacağız. Buna yönelik tedbirler geliştirilecek. İlk toplantıyı da en kısa zamanda yapacağız" diye konuştu.
Milliyet

Kaçakçılığın Faturası Yılık 51 Milyar Lira 
150'yi aşkın bakkal ve bayi odası başkanı, 28-29 Eylül tarihleri arasında, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken liderliğindeki 'İkinci Kaçakla Mücadele Çalıştayı'nda bir araya geldi. Kıbrıs'taki çalıştayda, çaydan akaryakıta sigaradan cep telefonuna pek çok yelpazeye yayılan kaçak ticaretin Türkiye ekonomisine verdiği zararlar masaya yatırıldı. Oda başkanları, kendi bölgelerindeki sorunları tartışmaya açtı, çözüm önerilerini sıraladı. TESK Genel Başkanı Palandöken, Türkiye'deki kaçakçılığın boyutunun herkesi mağdur ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Son verilere göre kaçakçılığın Türkiye'ye faturası ortalama yıllık 51 milyar lira civarında. Kaçak ticaret herkese zarar veriyor." Palandöken, kaçak sigara yüzünden devletin yıllık yaklaşık 5 milyar lira vergi kaybının olduğunu söyledi.
Star

Trafik Sigortasında Teklifli İndirim Dönemi Başladı 
Yaklaşık 16.5 milyon taşıt sahibinin beklediği trafik sigortasında 'teklifli indirim' dönemi başladı. Uygulamadan yararlanabilmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sorgulama yapılması gerekiyor. Araç sahipleri T.C. kimlik numarası ve araç plakasını girdiklerinde 29 şirketin trafik sigortası bedeline ilişkin teklifleri karşılarında görebilecek. Uygulama dün itibariyle devreye girdi. Ancak uygulamanın ilk günü 20'ye yakın şirketin fiyat teklifi verir hale geldiği görünürken uzmanlar "Tüm şirketlerin teklif vermesi gerekiyor. Altyapı kaynaklı sorun olabilir" dediler. 20 Ekim olarak planlanan uygulamanın 1 Ekim'e çekildiğini belirten Hazine kaynakları ise "Şimdi her taşıt sahibi aracını hangi şirketin kaça sigorta yapacağını ekranda görebilecek. Bunun da rekabeti getireceğinden fiyatlara indirim olarak yansımasını bekliyoruz" dedi. Hazine'nin bu çalışmasına rağmen firmaların rekabete girmeyip ortak fiyat belirlemeleri halinde sigorta şirketlerine yönelik sert yaptırımların geleceği belirtiliyor. Hazine'nin elinde bu kapsamda iki yaptırım bulunuyor. Birincisi tavan fiyat uygulamasına gidilmesi ikincisi ise tarifelerin Hazine tarafından belirlenmesi. Tarife sistemi 2008 yılına kadar uygulanıyordu. Şu anki uygulama ile ortalama poliçe beledinin 500-600 liraya gerilemesi gerekiyor. Ancak dün sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulamada en düşük 646.55 lira, en yüksek 2 bin 253 liralık fiyat teklifi aldık. Uzmanlar, Hazine'nin bu fiyat farkını düşürmek için bu çalışmayı başlattığına dikkat çekerek, araç sahiplerinin düşük fiyat vereni tercih ettikçe fiyatların aşağıya geleceğini söylediler.
Star

AVM İle Kiracı Masaya Oturuyor 
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, gelecek günlerde perakendecilerle AVM'cilerin bir araya geleceği bir dizi toplantının yapılacağını belirterek, "Ekonomiyi nasıl canlandırabiliriz? Perakende sektörünün problemleri ne? Bunları değerlendirip çözmek için birbirimize yardımcı olma kararlılığındayız. Biz rakip değiliz, sorunlarımızı kol kola çözmemiz gerekiyor" dedi. Son dönemde dünyada ve Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yaşanılan olumsuz olayların perakendecilerin kendilerine dönerek problemli mağazalarını kapatmalarına sebep olduğunu anlatan Belgü, perakendecilerin sağlıklı bir yapıya kavuşması adına bunun önemli olduğunu söyledi. Türkiye'de 369 AVM bulunduğunu kaydeden Belgü, "Kalıcı bir kira indirimi yapılmaz ama geçici kira indirimi verilir. Problemli bütün perakendecilere, AVM yatırımcılarının elinden geldiğince yardımcı olması lazım" değerlendirmesini yaptı. Belgü, kalıcı bir kira indirimi için AVM yatırımcılarının devletten, bankalardan aynı şekilde destek alması gerektiğini vurgulayarak yatırımcının üstünden bazı maliyetler kalkması halinde bunu perakendeciye memnuniyetle yansıtabileceklerini söyledi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

AB İle Oyunun Sonuna Geldik 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Meclis'in yeni yasama dönemini açış konuşmasında Avrupa Birliği'ni ve ABD'yi doğrudan hedef alarak sert göndermelerde bulundu. Erdoğan, 'vize serbestisi' üzerinden yüklendiği AB'ye, "Artık bu oyunun sonuna geldik. Açıkça ifade ediyorum, kendileri bilirler. Lafı döndürüp dolaştırmanın, diplomatik cambazlıklarla üste çıkmaya çalışmanın gereği yoktur" dedi. Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: 15 Temmuz'da Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, ikinci defa gazilik şerefine nail oldu. Esasen o gece sokakları, meydanları, darbecilerin hedef aldığı tüm kurumları, darbecilere destek vermesi muhtemel tüm mekanları kuşatan milletimizin tamamı gazilik sıfatını hak ediyor. Maalesef, o gece ve daha sonrasında, bu hissiyatı anlamayan, anlamak istemeyenler oldu. Hatta 15 Temmuz'da yaşananları 'senaryo' diyerek, 'oyun' diyerek, 'tiyatro' diyerek, 'film' diyerek, 'böyle darbe mi olur?' diyerek küçümsemeye çalışanlar oldu. Buradan açıkça ifade ediyorum. Her kim ki 15 Temmuz'a amasız, fakatsız, lakinsiz 'darbe' diyemiyor ve lanetleyemiyorsa o da darbe girişiminin bir parçasıdır, en azından gönüllü destekçisidir. Böyle bir yanlışın içine düşenler, önce şehitlerimizin aziz hatırasına ve gazilerimize, onlarla birlikte o gece sokaklara dökülen milyonlara, daha ötesi milletimizin tamamına hesap vermekten kurtulamayacaktır. Türkiye'nin ve Türk milletinin vatanı, özgürlüğü ve geleceği söz konusu olduğunda nasıl tek yürek, tek sek, tek nefes olabildiğinin ispatı olan Yenikapı ruhunu titizlikle korumak hepimizin sorumluluğudur. Yaklaşım, inanç, düşünce, tarz farklılıklarımız mutlaka olacaktır. Bizden beklenen, milletimizin ve ülkemizin bekasını ilgilendiren temel konularda birlik ve beraberliğimizi güçlü tutmamızdır. Eğer biz PKK terörü, FETÖ, DEAŞ, sınırlarımızın güvenliği, vatanımızın bütünlüğü, devletimizin tekliği, bayrağımızın yüceliği konusunda ortak bir zemine buluşamıyorsak, işte o zaman ortada ciddi bir sorun var demektir. Yenikapı'da sergilediğimiz ortak duruşu bu sebeple önemli görüyor ve devamını temenni ediyorum. Türkiye için 15 Temmuz'u her anlamda bir milat haline dönüştürmeliyiz. Fırat Kalkanı Harekâtı, Suriye'deki terör örgütlerinin hepsine karşı, bölge halkıyla birlikte başlattığımız meşru bir operasyondur. Operasyonun başarıyla sürmesi, Suriye'de DEAŞ'la mücadelenin gerekli desteğin verilmesi halinde bu ülkenin kendi evlatlarıyla da pekala yürütülebileceğini gösterdi. DEAŞ'ın karşısına ısrarla bir başka terör örgütü olan PYD - YPG'yi çıkarmaya çalışanların tezleri Fırat Kalkanı Operasyonu'yla geçerliliğini yitirmiştir. Benzer bir oyun Musul'da da sahnelenmeye çalışılıyor. Türkiye olarak bölgenin asli unsuru olan kesimlerle işbirliği içinde, özellikle Arap ve Türkmen güçlerinin gereken şekilde desteklenmesi suretiyle Musul'un DEAŞ'tan kurtarılabileceğine inanıyoruz. Türkiye olarak masanın dışında kalamayız, masada olmaya mecburuz. 911 kilometre Suriye'de, yaklaşık 350 kilometre Irak'ta sınırı olan ülke, Türkiye. Diğerlerinin böyle bir sınırı burada yok. Ama onlar sonuç belirlemek istiyor. Biz artık seyirci kalamayız. Aksi takdirde hem sınır güvenliğimiz hem terörle mücadele çabalarımız tehdit altında olacaktır.
Hürriyet

Lozan Üzerinden Siyaset Kazandırmaz 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Biz Lozan'ı savunuyoruz onlar Sevr'i savunuyor" sözlerine TBMM'nin açılış resepsiyonunda tepki gösterdi. Gazetecilerle bir araya gelen Yıldırım özetle şunları söyledi: "Lozan'ı ortaya koyup, Lozan üzerinden siyaset yapmak Sayın Kılıçdaroğlu'na bir şey kazandırmaz. O defterler açılınca üzüleceği çok şeyler göreceksiniz. Kılıçdaroğlu fevkalade ayrıştırıcı bir dil kullandı, bunu da tasvip etmek mümkün değil, onlar-bizler, onlar İstanbul'u bizler Ankara'yı savunuyoruz. Onlar Sevr, biz Lozan. Onlar hilafet biz Cumhuriyet. Bu söylemler fevkalade yanlıştır." Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise ikinci kalkışmaya hazırlanıldığı iddiasıyla ilgili şöyle konuştu: "Herhangi bir şekilde organize bir şey olacağına, yakından takip etmekle beraber, ihtimal vermiyorum. Ne olup olmadığını tabii ki ciddiye alıyoruz. Ama bu olacak manasında değil. Biz her işimizi ciddiye alıyoruz o manada. Fakat bunlara ben şahsen ihtimal vermiyorum. Öyle bir potansiyel yok."
Hürriyet

'Türkiye Darbe Devrini Kapattı' 
26. Dönem 2. Yasama Yılı dolayısıyla Meclis'teki ilk tören Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Anıta çelenk bırakılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman TBMM Başkanvekili HDP İstanbul Milletvekili Buldan'ın yanına giderek "Hacca gittim, sizin için dua ettim" dedi. Buldan da "Allah razı olsun" karşılığını verdi. Daha sonra TBMM Genel Kurulu, Kahraman başkanlığında toplandı. Kahraman, 26. Dönem 2. Yasama Yılı açılış konuşmasında darbe girişimini lanetledi. Kahraman, şunları kaydetti: "İstiklâl harbimizde düşman toplarına karşı göğsünü siper eden, dünyada harp idare eden ilk Meclisimiz 'Gazi Meclis' unvanını almıştı. Bizler de topyekun Meclis olarak üzerimize atılan bombalar altında, milletimizin verdiği egemenliği koruma görevimizi yerine getirerek ikinci defa 'Gazi Meclis' unvanına sahip olduk. Demokrasi nöbetleri ile millet darbeyi yendi. Türkiye artık darbe devrini kapattı."
Milliyet

Jandarma Komutanı Ayrı Oturdu 
TBMM Genel Kurulu'ndaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları da katıldı. Önceki yılların aksine Jandarma Genel Komutanı, kuvvet komutanlarının yanında yer almadı. Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok'un yanında oturdu. Darbe girişimi sonrası Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na bağlanmıştı. Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasama yılı açılış konuşmasının ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın makamına geçti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu da görüşmeye katıldı. Yaklaşık yarım saat süren bu görüşmenin ardından Erdoğan, çıkışta Şeref Kapısı önünde bekleyenlerle bir süre sohbet etti, fotoğraf çektirdi.
Vatan

Bahçeli: Herhalde Eşitlik Dönemi 
TBMM Genel Kurulu, yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla yoğun katılıma sahne oldu. Genel Kurulda milletvekillerinin sıralarının üzerine gül ve birinci yasama yılı faaliyet raporu konuldu. Genel Kurula ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. HDP Eş Genel başkanları ise açılışta bulunmadı. MHP Genel Başkanı Bahçeli, Irak ve Suriye Tezkeresi görüşmeleri için verilen arada bir süre kuliste oturdu. Gazetecilerin, muhalefet kulisindeki locanın kaldırılmasıyla ilgili sorularına, "Herhalde yeni dönem eşitlik dönemi olacak" yanıtını verdi.
Vatan

DÜNYA 

ABD Seçimlerinde 'Kaset' Tartışması 
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olan Donald Trump'ın (70), kendisini cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığıyla suçlayan eski kainat güzeli Alicia Machado (40) ile ilgili sabaha karşı tweet atıp, 'seks kasedi var araştırın' diye yazması ortalığı karıştırdı. Demokrat Parti'den rakibi Hillary Clinton, Trump'ın mizaç olarak başkan olmaya uygun olmadığını söyleyerek 'Bir tweet'ten provoke olan bir adama nükleer silahların şifreleri nasıl teslim edilir' diyerek tepki verdi. Tartışma Hillary Clinton'ın geçen salı akşamı yapılan televizyon münazarasında Trump'ın kadınlara yönelik alaycı açıklamalarını gündeme getirmesi ve Alicia Machado'nun iddialarını aktarmasıyla alevlendi. 1996 yılında Trump'ın sahibi olduğu kainat güzellik yarışmasında kraliçe seçilen Venezüella doğumlu Alicia Machado, sonrasında kilo aldığı ve Latin kökenli olduğu için Trump'ın kendisini aşağıladığını öne sürüyordu. Alicia Machado, Trump'ın kendisini 'Miss Piggy' (Puppet Şov karakteri- Bayan Domuzcuk) ve 'Bayan Temizlik Görevlisi' diye alaya aldığını iddia etmişti. Bunun üzerine Trump, cuma günü sabaha karşı 03.20'de Twitter hesabından, "Sahtekâr Hillary, TV tartışmasında kullanmak için iğrenç (geçmişi ve seks kasedine bakın) Alicia M'nin ABD vatandaşı olmasına yardımcı oldu mu" diye yazdı. New York Times gazetesi, "ABD uyurken Donald Trump, Twitter'da kaynatıyor" diyerek tweet'i haber yaptı. AP Haber Ajansı, 'seks kasedi' ifadesiyle kastedilenin Machado'nun İspanya'da bir reality şovunda bir erkek yarışmacıyla aynı yatakta yer aldığı görüntü olduğunu aktardı. Ancak Machado'nun bir 'seks kasedi' olmadığı belirtildi. Öte yandan Buzzfeed haber sitesi, Trump'ın Playboy'un 2000 tarihli bir soft porno videosunda kısa süreliğini göründüğünü bildirdi. Buna göre Trump, limuzinle gelen Playboy kızlarını karşılıyor, Playboy'un logosu üzerine şampanya patlatıyordu, ancak çıplak bir görüntüsü söz konusu değildi. Trump'ın son tweet'i üzerine Clinton, seçim kampanyasında yaptığı açıklamada, hoşuna gitmeyen bir şeyle karşılaşınca Trump'ın saldırganlaştığını, bu nedenle başkanlık için mizaç olarak uygun olmadığını belirterek, "Bir kadını yalanlar ve komplo teorileriyle karalamak için kim bütün gece uykusuz kalabilir'' diye sordu.
Hürriyet

San Diego'da Siyahilerin Protestosu Devam Ediyor 
ABD'nin San Diego kenti yakınlarındaki El Cajon'da polis tarafından vurulan 30'lu yaşlardaki siyahinin hayatını kaybetmesi sonrası bölgede protesto gösterileri devam ediyor. Alfred Olango isimli adamın hayatını kaybetmesinden sonra, siyahi adamın ailesi ve destekçileri tarafından cumartesi günü bir yürüyüş gerçekleştirildi. Bununla beraber polis, Olango'nun vurulma anını gösteren videoyu yayınladı. Videoda 38 yaşındaki adamın bir otoparkta tuhaf hareketleri sonrası polisle karşılaştığı ve cebinden bir obje çıkardıktan sonra polis tarafından vurulduğu görülüyor. Polis, vurulan siyahinin polise yönelttiği nesnenin elektronik sigara olduğunu açıkladı. Polis Şefi Jeff Davis, olayı basın mensuplarına anlatırken, olango'nun üzerinde bulunan elektronik sigarayı gösterdi.
Milliyet

Papa Françesko, Tifl İs'te Ayin Yonetti 
Gürcistan'da bulunan Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko, başkent Tişis'te ayin düzenledi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'nin de aralarında bulunduğu binlerce kişi başkentteki Mihail Meshi Stadyumu'nda Papa'nın yönettiği ayine katıldı. Papa Françesko, ayinde yaptığı konuşmada tüm katılımcılara teşekkür ederek, özellikle Gürcistan Ortodoks Kilisesi'nin yetkililerinin ayinde bulunmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Konuşmasında inanç ve sevgiye işaret eden Papa Franciscus, birçok insanın acı çektiği, birçok yerde haksızlık yaşandığı dönemlerde insanların sevgiye ve dayanışmaya çok daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
Milliyet

Münbiç'te Kalmak İçin PYD'den Yeni Örgütler 
Türkiye'nin ÖSO ile ortak düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'de Fırat'ın batısındaki varlığı tehlikeye giren terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Münbiç'teki militanlarını gizlemek için devreye yeni paravan gruplar sokmayı planlıyor. Çoğunluğunu kendisinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) şemsiyesi altında, ABD'nin hava desteğiyle DAEŞ'ten ele geçirdiği Arap bölgesi Münbiç'teki varlığını sürdürmenin yollarını arayan örgüt, bunu, "Münbiç Şahinleri Tugayı" ve "Kuzey Şahinleri Tugayı" adlı iki paravan grupla sağlamak istiyor. Fırat Kalkanı Harekatı sonrası Türkiye'nin artan baskılarıyla ABD'nin de zor duruma düşmesinin ardından, terör örgütü PYD, Fırat'ın batısında; Münbiç'te kalabilmek için yeni paravanlarını devreye sokmak üzere. Artık SDG çatısı altında gizlenemeyen PYD, Suriye'nin kuzeydoğusunda Haseke ilinin Kamışlı ilçesindeki bazı atölyelerde iki yeni paravan örgütü için yüzlerce şama yaptırdı bile. Flamalardan birinin üzerinde "Münbiç Şahinleri Tugayı", diğerinde "Kuzey Şahinleri" yazıyor. PYD'nin kullandığı sarı fon ve yeşil renklerle tasarlanan şamaların her ikisinde de örgüt adları, Fırat Nehri'ni temsil eden dalgalı kalın mavi bir çizginin üzerinde bulunuyor. Türkiye'nin müdahaleleri sonucu bunu gerçekleştiremeyeceğini anlayan ve şimdi başka paravan örgütler kurmaya çalışan PYD, kuzeyde oluşturmak istediği kuşakla Türkiye ve Suriye'nin coğrafi bağlarını koparmanın peşinde.
Star

Referanduma Gidiyorlar 
Mayıs ayında Avrupa Birliği'nin (AB) zorunlu mülteci kotası uygulamasını referanduma götürme kararı alan Macaristan, bugün bin 294 göçmenin kabul edilip edilmeyeceğini oyluyor. Macar seçmene, ülkeye milli parlamentonun değil de Brüksel'in kararıyla mülteci alınmasına razı olup olmadığı soruluyor. AB İçişleri Bakanları Konseyi oy çoğunluğuyla Macaristan'ın bu yıl bin 294 mülteci kabul etmesini kararlaştırmıştı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Brüksel kaçak mültecileri ülkeye kabul etmemizi istiyor" sloganını kullanarak, seçmenin mültecilerin kabul edilmemesi yönünde oy kullanmasını istiyor. Bir yıl önceki mültecilerin AB ülkeleri arasında paylaştırılmasıyla ilgili oylamayı kaybeden Viktor Orban Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen mülteci zirvesinden sonra, "Bizi kandırdılar. Mani olmazsak yine kandırırlar" demişti.
Vatan

SPOR 

A Milli Erkek Voleybol Takımımız, 2017 Avrupa Voleybol Şampiyonası play-off maçında Manisa'da Portekiz ile karşı karşıya geliyor. Saat 16.00'da başlayacak maçı ASpor naklen yayınlayacak. Bu maçın rövanşı 9 Ekim'de Portekiz'de oynanacak. İki maçı kazanan takım finallere gidecek. Eşitlik halinde ise rövanşın bitimiyle birlikte 15 sayı üzerinden oynanacak 'Altın Set' Polonya'daki finallere gidecek ülkeyi belirleyecek.
Posta

Galatasaray, Türk Telekom Arena'da Eto'o'lu Antalyaspor'u konuk ediyor. 2010-2011 sezonunun devre arasında açılan Türk Telekom Arena'da 99 maça çıkan Cim Bom, 69. galibiyetini Antalya önünde almaya çalışacak. Teknik direktör Jan Olde Riekerink, bugün Sabri'nin yerine sağ bekte Cavanda'ya şans verecek. Sakatlıkları olan Sigthorsson, Serdar Aziz ve Nigel de Jong karşılaşmada forma giyemeyecek. Türk Telekom Arena'da bu sezon iki maçı da gol yemeden (Karabük 1-0, Rize 2-0) kazanan Sarı-Kırmızılılar, bu stattaki 6. gündüz maçına çıkıyor. 5 gündüz maçından 3 galibiyet, 2 beraberlik çıkarıldı.
Posta

Fatih Terim'in, Arda Turan'ı Milli Takım'a ikinci kez çağırmaması İspanya'da geniş yankı buldu: l Marca: Arda Turan iyi bir dönemde olmasına rağmen milli takımında kadro dışı kalıyor. Terim, Atletico Madrid'den Barcelona'ya geldikten sonra en iyi dönemini geçiren Arda'yı hesaba katmıyor. l El Mundo Deportivo: Terim, Arda'yı hesaba katmamaya devam ediyor. Arda'nın seçilmemesinin nedeni futbol değil, kişisel sebepler. Öyle görülüyor ki Türkiye Milli Takımı'nın başında Fatih Terim oldukça Arda'nın milli formayı giymesi zor gözüküyor. l AS: Türkiye, Arda'sız olacak. Terim yine sürpriz bir karar aldı. Milli Takım'da idol gibi görülen Arda'nın kadroya alınmaması büyük bir yanlış.
Star

Beşiktaş, Rize'yi son anda yıktı: 1- 0. 5'te Caner ön direğe kesti. Cenk'in vuruşunda top dışarı çıktı. 11'de Caner serbest atışta topu doğrudan kaleye yolladı. Diallo kontrol etti. 16'da Emrah, Beck'ten sıyrılıp ceza sahası dışından sert vurdu, top yandan dışarı gitti. 22'de Petrucci uzak mesafeden şutunu çekti. Top üstten auta çıktı. 36'da Jantscher'in pasında, Ahmet'in vuruşu az farkla auta gitti. 40'ta Cenk Tosun'u ortasında Ömer'in kafa vuruşu autu boyladı.52'de Tosiç'in pasında Aboubakar'ın vuruşu inanılmaz kötüydü. 54'te Caner ortaladı, Aboubakar 1 metre mesafeden kafayı auta vurdu. 57'de Cenk ceza alanı çizgisi üzerinden vurdu. Top az farkla yandan auta çıktı. 64'te sol kanatta topla buluşan Necip, rakibinden sıyrılıp içeri sokularak şut açısı aradı ve bulur bulmaz kaleyi yokladı ama pozisyon autla sonuçlandı. 81'de Adrinao'nun vuruşunda top farklı şekilde dışarıya gitti. 90+3'te Adriano ceza alanı dışından sert vurdu ve fileleri sarstı: 0-1.
Star

F.Bahçe'nin en formda isimlerinin başında gelen Jeremain Lens'e nazar değdi. Feyenoord maçının sonlarına doğru baldırından sakatlanıp sahayı seke seke terkeden Hollandalı, riske edilmemek adına Ankara'ya götürülmedi. Dıck Advocaat, vatandaşlarından van der Wiel'i de kadroya almadı. Bu ikilinin yokluğunda Şener Özbayraklı ve Volkan Şen'in forma giymesi bekleniyor.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme