3 Ekim 2016 Pazartesi

03.10.2016 Genel Gündem


03.10.2016
GÜNDEM


Muhalif Tasfiyeye Döndü 
Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, yargıda 3 bin 400 ihraç ve 2 binin üzerinde tutuklama olduğunu belirterek, "Özellikle sendikamız üyesi 20 kişinin ihracını muhalif tasfiye olarak değerlendiriyoruz" dedi. Karadağ, dün meslekten ihraç edilen hâkimlerle düzenlediği basın toplantısında özetle şöyle konuştu: "Biz 2007-2008 yılından bu beri yargıdaki cemaat oluşumunu dile getirdik. 'Cemaat yargısı sahte deliller üretiyor, soruşturulmalıdır' dedik. Siyasi iktidar Gülen cemaatini bu devletin içine soktu. Cemaat devlete zarar verici bir işlem yaptıysa siyasi iktidar suç ortağıdır. Bu tam bir sözde soruşturmadır. Asıl olarak cemaatle ilgisi olduğu söylenenler, dışarıdadır.
Hürriyet


Sabaha Karşı Gözaltı 
'Ayna Çarpması' isimli kitabıyla Haldun Taner ve Yunus Nadi öykü ödüllerine layık görülen edebiyat öğretmeni ve yazar Murat Özyaşar (37), 1 Ekim'de sabaha karşı İstanbul'daki evinden gözaltına alındı. Eşinin yüzü maskeli ve silahlı polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır'a götürüldüğünü söyleyen K24 Yayın Yönetmeni ve yazar Sibel Oral, "Kapımızda pembe tülleri olan evimiz basıldı. 22 günlük bebeğimin babası gözaltına alındı. Eşime ve onun insani duruşuna çok inanıyorum. Onun bu tür olaylarla bir ilgisi olmadığını çok iyi biliyorum" dedi. İstanbul Güner Akın İmam Hatip Lisesi'nde edebiyat öğretmeni olarak göreve başlayan Özyaşar, okulların açılmasından bir gün sonra açığa alındı. Evinde 3 haftalık kızı 'Mavi Lorin' ve eşiyle ilgilenen Özyaşar, iki gün önce de polis tarafından gözaltına alındı. Özyaşar'ın eşi Sibel Oral, iki gün önce sabah saat 05.30'da uzun namlulu silahlı ve yüzü maskeli polisler tarafından evlerine baskın yapıldığını belirterek özetle şöyle dedi: "Polis gelmeden önce bebeğe süt vermiştim. Murat da uyanıktı. Kapı çaldığında eşim mercekten baktı. Polisin geldiğini söyledi. Polisler arama kararını gösterip evde kaba bir arama yaptı. Evde birini arıyor gibiydiler. Çok korkmuştum. 22 günlük bebeğimi odadan almama izin verdiler. Yüzü maskeli polisler gittikten sonra sivil polisler geldi. Terörle Mücadele ekibi olduklarını söylediler. Evde 1.5 saat detaylı arama yaptılar. Beni, Murat'ı ve annesini koltuğa oturttular. "Telefonla temasınız olmasın" dediler. Birkaç şaş bellek, hafıza kartı ve Murat'ın tabletine el koydular. Evi aradıktan sonra tutanak tutuldu. Murat'ı gözaltına aldıklarını ve Vatan emniyete götüreceklerini söylediler. OHAL sürecinde olduğumuz için 5 gün avukatla görüş yasağımız olduğunu söylediler. Birkaç saat sonra avukatla Emniyet'e gittik. Bize eşime dair kayıt olmadığı söylendi. Polisler "Başka ilden operasyon olabilir" dedi. Daha sonra Diyarbakır'daki avukat arkadaştan eşimin havaalanı nezaretinde tutulduğunu öğrendim. Eşimin Eğitim- Sen'in iş bırakma eylemine katıldığı için gözaltına alındığını düşünüyorum. 22 günlük bebeğimin babası gözaltına alındı. Diyarbakır'da öğretmenlik yaptığı zamanda öğrencileriyle birlikte 'Hişt Hişt' diye bir dergi çıkarıyordu. 'Hawa'ya Mektuplar' adlı bir de edebiyat kitabı çıkardı. Kitaplarının ve derginin içeriği tamamen edebiyata dayalıydı. Eşime ve onun insani duruşuna inanıyorum. Bize suçluymuşuz gibi davranıyorlar. Ama suçlu değiliz. Yeni doğum yaptım. Sıkıntılı zamanlar geçiriyorum. Hiçbir suçu olmadığı için en kısa zamanda geri döneceğini ve hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğimize inanıyorum
Hürriyet

Ohal Mağduriyetleri İçin Komisyon Formülü 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK'larla haklarında doğrudan işlem tesis edilen binlerce kamu görevlisinin Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacak olması Yüksek Mahkeme'yi formül arayışına itti. Anayasa Mahkemesi ve AİHM'ye başvuruları azaltmak için 2013'te kurulan İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı'na benzer bir komisyon kurulmasının gündemde olduğu öğrenildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Yüksek Mahkeme üyesi önceki gün TBMM'nin açılışı nedeniyle düzenlenen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda, KHK'larla haklarında işlem tesis edilen binlerce kamu görevlisinin yargı yoluna başvurmasıyla ilgili konular gündeme geldi. Alınan bilgiye göre, haklarında işlem tesis edilenlerin Anayasa Mahkemesi önünde uzun kuyruklar oluşturduğu, her gün yaklaşık 500 bireysel başvurunun yapıldığı öğrenildi. Komisyon planlamasının da hem AYM'nin iş yükünü azaltmak hem de bu haktan yararlanacaklara belli kriterler getirilmesi amacıyla gündeme getirildiği bildirildi. Bu kapsamda KHK'larla haklarında işlem tesis edilenlerin AYM'ye bireysel başvuruda bulunmadan önce komisyona başvurma şartı getirilebileceği belirtildi. Komisyonun haklarında işlem tesis edilenlerle ilgili hangi yetkilerle hareket edeceğinin yapılacak çalışma sonunda belli olacağı kaydedilirken, komisyonca başvuruları reddedilenlere ise AYM'ye bireysel başvuru yolunun açılabileceği kaydediliyor. Komisyon konusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Arslan'ın 29 Eylül'de gerçekleştirdiği görüşmede de gündeme geldiği ve Erdoğan'ın bu konuya sıcak baktığı bildirildi
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 127,0863-127,1576 
ABD Doları 3,0015-3,0025/Euro 3,3743-3,3764/İngiliz Sterlini 3,8943-3,8978

Matrah Artırın İncelenmeyin! 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, başvuruları halen devam eden bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanunun tarihi fırsatlar sunduğunu belirterek, "Bunlardan biri de matrah artırımı. Tüm mükelleflerimizi bu imkandan yararlanmaya davet ediyorum. Matrah artırımı yapan mükelleflere geçmişe dönük vergi incelemesi yapmayacağız" dedi. Ağbal, şöyle konuştu: "Bu kapsamda 2011 ila 2015 yıllarına ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, gelir ve kurumlar stopaj vergisi ile katma değer vergisi matrahlarını artıran gerçek kişi ve kurumlar, artırımda bulunulan yıl için vergi incelemesine tabi tutulmayacaklar. Kanun, mükellefler için tarihi fırsatlar sunuyor. Tüm mükelleflerimizi matrah artırımı imkanından yararlanmaya davet ediyorum." Ağbal, bu fırsattan yararlanan mükelleflerin, geçmişe yönelik artık tedirginlik duymayacağını ve önündeki işlere odaklanabileceğini belirterek, "Bir vatandaşımız, illa bunu art niyetle yapmış olması şart değil. Geçmişte bir vergisini eksik beyan etmiş veya beyan etmeyi unutmuş, hiç etmemiş, eksik ödemiş olabilir" dedi.
Hürriyet

İndirim Yok Zam Var! 
Trafik sigortası 20 milyon araç sahibi için zorunlu. Ancak poliçe fiyatlarındaki artış nedeniyle milyonlarca araç sahibi dertli. Sigorta şirketleri ise maliyetleri arttığı gerekçesiyle sigorta bedellerine zam yapmaya devam ediyor. Araç sahiplerinden gelen tepkiler üzerine harekete geçen hükümet, sigortacıların maliyetini düşürüp, sigorta poliçelerinin ucuzlamasını sağlamak için bir takım düzenlemeler yapmıştı. Örneğin; bugüne kadar vefat tazminatının hesaplanmasında kanunla sınırları çizilmiş belli bir standart olmadığından mahkemeler, kişiden kişiye değişen tutarlarda yüksek tazminatlara hükmediyordu. Yasayla standart getirildi. Sigortacılar kime ne kadar ödeyeceğini artık biliyor. Bugüne kadar kusurlu sürücüler trafik sigortasından tazminat haklarını kullanabiliyordu. Yeni yasayla kusurlu sürücülere ve yakınlarına tazminat ödenmeyecek.
Posta

Memur Maaşında 75-285 Liralık Artış 
Memurların 2017 zamları, geçen yıl yapılan toplu sözleşmede belirlendi. Bu çerçevede maaşlarda Ocak'ta yüzde 3, Temmuz'da da yüzde 4 artış yapılacak. Ayrıca enflasyon farkı ortaya çıkarsa, bu da maaşlara yansıtılacak. Ocak'ta maaşlara yansıtılacak zamlar 75-285 lira arasında değişecek. Zamlara aile ve çocuk yardımı da dahil edildiğinde müsteşar maaşı 9498 liradan 9783 liraya, genel müdür maaşı 250 liralık artışla 8585 liraya çıkacak. 12'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş almakta olan bir hizmetlinin 2517 lira olan maaşı Ocak'ta 2592 lira, 13'üncü derecenin 3'üncü kademesinden maaş almakta olan bir devlet memurunun 2678 lira olan maaşı 79 liralık artışla 2757 liraya yükselecek. 7'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin 91 lira artışla 3098 lira olacak. 8'inci derecenin 1'inci kademesindeki polisin maaşı 114 lira artışla 3932 liraya ulaşacak.
Posta

Kalıcı Zenginlik İçin Tasarruf Harekatı 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin kalıcı bir zenginlik için yatırımlarını artırması, bu yatırımları da iç tasarruflarla finanse etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Tasarruflar arttıkça cari açık azalacak. Özel sektörün borçlarındaki artış da duracak" dedi. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'de tasarrufların milli gelire oranının çok düşük olduğunu belirterek, bunu artırmak için devletin önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Tasarrufları artırmak amacıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) model değişikliği yaptıklarını hatırlatan Şimşek, bununla tasarruf miktarının, 20 milyar liradan 57 milyara lira, katılımcı sayısının 3 milyondan 6.5 milyona ulaştığını kaydetti. BES'te otomatik katılım uygulamasının 1 Ocak 2017'den itibaren başlayacağını hatırlatan Şimşek, çeyiz, konut hesabı gibi inisiyatiflerin de ilerideki süreçte tasarruflara etkisinin başarılı olacağına inandığını belirtti. Türkiye gibi orta yüksek gelir grubundaki ülkelerde ortalama tasarruf oranının yüzde 30 civarında olduğuna dikkati çeken Şimşek, Türkiye'de ise yüzde 15'i bile bulmadığını söyledi.
Milliyet
 
Bilim ve Teknolojiyi Türk Toplumunun Faydasına Sunuyoruz 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Japonya temasları kapsamında, Kyoto Uluslararası Konferans Merkezi'nde 'Geleceğin Toplumunun İnşasında Bilim, Teknoloji ve İnovasyonun Rolü' temasıyla düzenlenen, '13. Toplumda Bilim ve Teknoloji Forumu' Bilim ve Teknoloji Bakanları Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı. 30 ülkeden bilim ve teknoloji bakanlarının katıldığı ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıya iştirak eden ilk Türk bakan olan Özlü, akıllı toplumun hayata geçirilmesi için çoklu paydaşların sürece dahil olması gerektiğini söyledi. Özlü "Ülke olarak 4. Sanayi Devrimi bağlamında hayata geçirdiğimiz, 'devlet-özel sektör birlikteliği' iyi uygulama örneklerinden birisidir. Yine ulusal yenilikçilik stratejimiz, bilim ve teknolojinin, Türk toplumunun faydasına sunulmasını hedeflemiştir" diye konuştu. Bilim, teknoloji ve yenilikçilikte, uluslararası iş birliğinin dikkate alınması gerektiğine değinen Özlü, bunun yalnızca farklı uluslara mensup kişilerin birlikte çalışmasını değil aynı zamanda disiplinler arası ortak çalışmaları da kapsadığını vurguladı.
Star

Hem Motor Hem De Yeni Bir Model Üretebiliriz 
Türkiye'de uzun yıllardır yatırımı bulunan Koreli otomotiv devi Hyundai, ülkemizdeki yatırımları artırmayı planlıyor. Paris Otomobil Fuarı'nda konuştuğumuz Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, özellikle 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Koreli marka yöneticilerinin Türkiye'ye bakışının değiştiğini belirterek "2017 yılında Hyundai Türkiye'deki 20'nci yılını kutlayacak. Önümüzdeki yıl, kapasitemizi tam kullandığımız için yeni yatırım yapmamız gerekecek. Bu yeni bir fabrika da olabilir. Motor üretimi konusunda da Kore ile görüşüyoruz. Türkiye'de motor da üretebiliriz" dedi. Kibar, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen akabinde, bünyelerinde birçok Koreli'nin çalışması nedeniyle olayın çok hızlı şekilde Kore'den sorgulandığını belirterek, "Elimizden geldiğince olayı anlatmaya çalıştık. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nda (DEİK) yönetim kurulu üyesi olmam ve devletin de iş dünyasının bilgilendirilmesi açısından birtakım yönlendirmeleri içerecek şekilde aldığımız bilgileri ortaklarımızla daha net bir şekilde paylaşmaya çalıştık. Ertesi hafta içerisinde herhangi bir aksaklığın olup olmamasını ölçümleyebilmek bakımından Hyundai'den üst seviyede üç grup ziyareti oldu. O gece sadece 1 vardiyalık üretim kaybımız söz konusu oldu. Diğer sanayi şirketlerimizde o kayıplar olmadı" diye konuştu. Kibar, Türkiye'de Hyundai ile 26 yıllık işbirliklerinin olduğunu anımsatarak, "Bu süreçte, Türk ekonomisinde değişik şekillerde 7 kriz yaşadık. Tüm bu süreçleri yaşadığımız için Türkiye'deki iş dünyası genel anlamda kriz reaksiyonlarının tedbirlerini çok daha seri şekilde alıp normalizasyon sürecine daha etkin girebilir bir yapıya kavuştu. 15 Temmuz'dan sonra Hyundai'nin 3 başkan yardımcısı tarafından ziyaret aldık. Hyundai'nin patronunun oğlu da 15 Temmuz'dan sonra bizi ziyaret etti. Onlara, Türkiye'nin krizlere alışık olduğunu ve bu krizin 3-6 ay içerisinde normale gideceğiyle ilgili paylaşımlarda bulunduk. Bu iyileşmelere paralel bir takım kararlar alabiliriz. Hyundai Türkiye'de pazar etkinliğine doğru strateji belirleyip devreye alacak. Yapılan toplantılarda Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu, önümüzdeki yıllarda yeni haberlerin alınabileceğini ifade ettiler" değerlendirmelerini yaptı.
Star

Güneşe 1.5 Milyar Dolar Yatırım 
Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın başlatacağı ihalelerden ilkinin 1.000 megavatlık bir kapasite için bu yıl Konya Karapınar'a yönelik gerçekleştirilmesi ve bu bölgede ilk etaptaki yatırım miktarının 1.5 milyar doları aşması bekleniyor. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) taslağına göre, yenilenebilir enerjide Türkiye'yi hem üretim hem de Ar-Ge merkezi haline getirmek için yeni adımlar atılacak. Bu kapsamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz hafta içinde açıkladığı ilk yenilenebilir enerji ihalesine daha önce YEKA alanı ilan edilen Konya-Karapınar için çıkılacak. Karapınar'daki yatırıma ilk etapta 1.500 megavat bağlantı izni verilmesi planlanırken, ilk ihalenin 1.000 megavat için açılması öngörülüyor. Bu projenin ilk etapta üretim tesisi, iletim hatları ve diğer yan harcamalarla beraber toplam 1.5 milyar doların üzerinde bir yatırım miktarına ulaşacağı hesaplanıyor. Kalan 500 megavatlık kapasite için de başka bir ihale gerçekleştirilebilecek. İhaleye ilişkin duyuru ve yönetmeliğin bu ay yatırımcılara duyurulması, ihalenin Kasım'da yapılması planlanıyor. Bu takvime göre, ihaleye çıkılan bölgede arazi, Aralık ayında yatırımcıya teslim edilecek. İhale, belirlenen tavan fiyat üzerinde açık eksiltme usulüyle yarışma şeklinde düzenlenecek. İhaleyle iki Çinli, bir de ABD'li firmanın yakından ilgilendiği belirtiliyor.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Almanya 500 Bin Kişiyi Atmış Biz De 100 Bin Atarız 
Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, memurluktan çıkarılanlara ilişkin, "Diyorlar ki 'Bu kadar kişi memuriyetten atılır mı?' Dünyanın her yerinde atılır. Doğu Almanya ile Batı Almanya birleştiğinde Doğu Almanya'nın istihbarat teşkilatına mensup 500 bin ajan devletten atıldı. Bunu şunun için anlatıyorum, 5 bin, 10 bin, 80 bin rakamı göze büyük geliyor da biz 79 milyonluk bir ülkeyiz bunun içinde yolda giden taksicinin üstünden geçen tankı kullanan var. Böyle bir hain ekibin herhalde bir kişi, üç kişi olmadığını bilmemiz lazım. Almanya 500 bin kişiyi atmış, biz de 100 bin kişiyi atarız. Hiç gözünün yaşına da bakmayız. Bu devlete sadakatin yoksa, bu millete hürmetin, bağlılığın yoksa, asgari bir vicdani mensubiyet hissetmiyorsan, cehennemin dibine kadar yolun var" dedi. Türkeş, Altındağ'daki Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "Bir şeyi bilmemiz lazım. Gelen istihbaratlar gösteriyor ki 50 binin üzerinde sırf telefonla birbiriyle şifreli haberleşen bir ekip var. Bununla hayırlı bir şey yapmadıkları açık. Bunu görmemiz lazım. Hayır böyle bir şey yapılmıyor. Cumhurbaşkanımız 'At izi it izine karıştı' dedi. Başbakanımız birçok defa bunu ifade etti. Bizler de her fırsatta bunu anlatıyoruz. Biz bunu anlatınca 'Bak yanlış yaptılar kendilerini eleştiriyorlar' deniliyor. Biz kendimizi eleştirmiyoruz. Mahalle bakkalına kızdın diye bunu da FETÖ'cü diye ihbar ettiğinde o esas suçlunun ayıbını da hafişetiyorsun. 'Bunu yapmayın' diye söylüyoruz. Ama büyük bir ekip var. Bu da bi vaka. Bu millete ihanet eden cezasını çekecek. Çaresi yok. Hepsi birinin ablasının oğlu, hepsi birinin yeğeni, dayısı, amcası. Ama o mesuliyeti taşımadılar. Buna karşı, karşımızda küskün bir grubu da oluşturmamamız lazım. Bu insanların, bu ihanetin içine katılmamış olan ailesi ve çevresini dışlayarak karşımızda bir blok oluşturmamaya da dikkat etmemiz lazım. Suçun şahsiliği prensibi vardır. Buna özen göstermemiz lazım. Biz bu ülkeyi yöneten siyasi partiyiz, bizim adil, sorumlu, mesul davranmamız gerekir."
Hürriyet

CHP'nin HSYK Israrı 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, mini anayasa paketi görüşmelerine ilişkin milletvekillerine gönderdiği bilgi notunda, "AKP, HSYK konusunda Meclis üye seçerken nitelikli çoğunluk (üçte iki) sağlanamazsa, en sonunda üye tamsayısının salt çoğunluğuyla seçilmesini önermiştir. Nitelikli çoğunluktan vazgeçmek yargıyı doğrudan siyasallaştıracağından, bu talebi kabul etmedik. Uyuşmazlığın esası, yüksek yargı üyelerinin seçimi noktasında çıktı. Bu nedenle HSYK konusunda anlaşma sağlanamadı" değerlendirmesinde bulundu. Tezcan iki sayfalık bir bilgi notunda çalışmaların 23 Eylül'de tamamlandığını, 7 maddede uzlaşma sağlandığını, Jandarma Genel Komutanı'nın MGK'dan çıkarıldığını, disiplin mahkemeleri ve savaş halinde kurulacak askeri mahkemeler hariç; askeri mahkemeler ile Askeri Yargıtay ve AYİM'in kaldırıldığını ifade etti. HSYK üzerinde anlaşma sağlanamadığına dikkati çeken Tezcan, şunları kaydetti: "Yargının en önemli sorunu HSYK'dır. İlk derece hakim ve savcıların Kurul'a üye seçmesinin, hem hakim ve savcıları siyasal kamplara ayırdığı hem de hükümetin Kurul'a müdahalesinin yolunu açarak Kurul'u siyasallaştırdığı konusunda yoğun şikayetler bulunmaktadır. HSYK'nın yapısını ele almayan bir anayasa paketi, eksik bir paket olacak ve yaraya merhem olmayacaktır. Bu nokta, çalışma sırasında ısrarla vurgulandı AKP, HSYK konusunda Meclis üye seçerken nitelikli çoğunluk sağlanamazsa, en sonunda üye tamsayısının salt çoğunluğuyla seçilmesini önermiştir. Nitelikli çoğunluktan vazgeçmek yargıyı doğrudan siyasallaştıracağından, bu talebi kabul etmedik. Uyuşmazlığın esası, yüksek yargı üyelerinin seçimi noktasında çıktı. Bu nedenle HSYK konusunda anlaşma sağlanamadı."
Milliyet

'Kaçacak Delik Arıyorlar' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Kazan ilçesinde belediye önünde vatandaşlara hitap etti ve şehit ailelerine ziyarette bulundu. Erdoğan belediye önünde yaklaşık 10 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmasına şunları söyledi: "Mürted Üssü'nü sizler burada gerektiği şekilde hesaba çektiniz. Ve değerli kardeşlerim inanıyorum ki sizlerin o onurlu direnişiniz, sizlerin o şahadete yürüyüşünüz, o demokrasiye sahip çıkışınız bu dünyada bir örnek teşkil etmiştir. Ve ben milletimle iftirah ediyorum, gurur duyuyorum. Sizler dünyaya millet olmanın dersini verdiniz, Birileri anlamasa da. Birileri Fethullahçı terör örgütünün vagonlarına da sahip çıksa da, sizler onlara gereken dersi verdiniz. 'İnlerine gireceğiz' dedik, işte inlerine girdik. Şimdi kaçıyorlar, kaçacak delik arıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bu dünyada biz, ebedi alemde de rabbim onlara bunun hesabını soracaktır." "241 şehidin, 2 bin 194 gazinin hesabı sorulacak. Sadece bunlar mı. 40 yılı aşkın bir süredir bu milleti nasıl aldattıklarının hesabı sorulacaktır. Dikkat edin, hep bizimle içeride ve dışarıda uğraştlar. Yeri geldi, başında olduğumuz partiyi kapatmaya çalıştılar. Yeri geldi bize gezi eylemleri yapmaya kalktılar. Yeri geldi 17-25 Aralık yargı ve polis darbesini yapmaya çalıştılar. Ama bir şeyi hesap edemediler. Bu asil millet ayağa kalkar ne olur bunun hesabını yapmadılar. Bunlar zannettiler ki F-16'larla durdurulur. Cumhurbaşkanlığı Külleiyesi'nin etrafında 29 şehidimiz var, 36 gazimiz var. Bunların hepsi Cumhurbaşkanlığının etrafını kuşattılar, ama onlar bunu da hesap etmediler."
Vatan

15 Temmuz'daki Liste 2008'dekiyle Aynı! 
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Gençlik Kolları'nın düzenlediği programdaki konuşmasında, FETÖ'cü darbe girişimine dair değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım özetle şöyle konuştu: "Bugünlerde sürekli olarak 'İkinci darbe yapılacak. Daha bitmedi. Yeniden geleceğiz'. Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Bunlar, bu alçak FETÖ terör örgütünün tezviratlarıdır. Topluma, millete korku salmak, huzuru bozmak, tedirginlik oluşturmak için tezgahladıkları kara kampanyalardır. Milletimiz buna itibar etmesin; ama rehavet de yok. Gece gündüz de her şeye hazır olacağız." "Bu darbeyi tezgahlayan hainler zannettiler ki bu vatan evlatlarını korkutacak, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, hükümetimizin korkacağını, geçmişte darbe sesi duyunca şapkasını alıp kaçacağını zannettiler. Ama onlar bilemedi ki darbeyi görünce şapkasını alıp giden değil, darbeye darbe vuran bu milletin önünde şapkasını çıkaran yöneticiler vardı. Şimdi artık zaman bunları bünyeden temizleme zamanı. Milletin mağduriyetini görmezden gelip, FETÖ'cülere sahip çıkarak, mağdur edebiyatı yapanlar asla ve asla bu millet tarafından hoş görülmeyecek. Yaşla kuru bir arada yanmayacak. İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz." "O (2008'deki) kapatma davasında siyasetten men edilecek 71 kişilik o önemli listenin içinde ben de vardım. O benim için bir şeref listesidir. Listenin başında Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları. 15 Temmuz'da da aynı liste var. Yine listede Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları. Kapatma davasını da savuşturduk. 'Bundan sonra hiçbir şey olmaz' demeyin. Bu bölge üzerinde hesabı olanlar çok. Uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Şimdi yeni yeni oyunlar peşindeler."
Vatan

DÜNYA 

Kolombiya'da Tarihi Barış Referandumu 
Kolombiya'da hükümet ile Kolombiya Devrimci Güçleri (FARC) arasında 52 yıldır süren çatışmaları sonlandırmak amacıyla varılan barış anlaşması referandumda dün halkın onayına sunuldu. Kolombiya halkı, 1964'ten beri Marksist- Leninist örgüt FARC ile güvenlik güçleri arasında devam eden, 250 bine yakın kişinin ölümüne ve 6 milyon kişinin yerlerinden olmasına yol açan çatışmaları bitirmek için hafta başında Cartagena kentinde imzalanan anlaşmayı dün yapılan referandumla oyladı. Kamuoyu araştırma şirketi Ipsos tarafından ülkede yapılan bir ankette halkın yüzde 66'sının barış anlaşmasına "evet" oyu vereceği sonucu çıktı.
Hürriyet

Mahmud Abbas'tan İsrail'e Barış Eli 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile barış yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Batı Şeria'da düzenlenen bir konferansta konuşan Abbas, "Son dönemde İsraillilerle diyalog ve müzakere kapısını kapatmıştık ancak barış kapısını kapatmadık. Komşumuza daima elimizi uzatır ve onlara 'Gelin barışı konuşalım, bu topraklarda birlikte yaşayalım' deriz. Eğer kabul ederseniz tüm Arap ülkeleri sizi tanır" açıklamasında bulundu. Önceki hafta hayatını kaybeden eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenazesine katılarak burada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile el sıkışan Abbas, böylece aynı hafta içerisinde İsrail'e barış eli uzatmış oldu. Abbas, 2014'te görüşmelerin durmasına neden olan yerleşim birimleri inşaatının devam etmesi ile iki taraf arasında varılan anlaşmaların uygulanması konularınınsa görüşmelerin başlaması için şart olduğunu da sözlerine ekledi.
Milliyet

İspanya'da Seçim Hezimeti İstifası 
İspanya'nın en büyük iki siyasi partisinden biri olan 137 yıllık Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez, önceki gece istifa etti. Parti içindeki muhalif gruplar, Bask ve Galisya özerk yönetimlerinde 25 Eylül'de yapılan yerel parlamento seçimlerinde PSOE'nin "tarihinin en büyük hezimeti" olarak nitelenen sonucun alınması üzerine Sanchez'in istifasını istemişlerdi. PSOE Federal Kurulu toplantısında kasım ayında olağanüstü genel kongre yapılması önerisi reddedilen Sanchez, bu durum üzerine kısa bir açıklama yapıp istifa ederek, bundan sonra parti yönetimiyle ilgili kararı ve yeni genel sekreter ile genel kurul takvimini Federal Kurulu'nun belirleyeceği ifade etti.
Milliyet

Suudi Arabistan'a İlk Dava Açıldı 
ABD ile Suudi Arabistan arasında diplomatik krize neden olan 'Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası'nın Kongre tarafından ezici çoğunlukla kabul edilmesinin ardından beklenen ilk dava açıldı. 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin Suudi yönetimine dava açmasına imkân tanıyan tasarının kabul edilmesiyle birlikte ilk dava kocasını Pentagon'da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone'dan geldi. DeSimone, açtığı davada Suudi Arabistan'ın saldırıdan sorumlu olduğunu ileri sürdü. 11 Eylül saldırılarında rol alan 19 El Kaide üyesinden 15'i Suudi çıkmıştı. ABD basınında yer alan haberlere göre, DeSimone'un açtığı dava sonrası mahkemeye sunulan belgelerde "Suudi Arabistan'ın desteği olmasaydı El-Kaide'nin 11 Eylül saldırılarını planlaması ve gerçekleştirmesi mümkün olmazdı" ifadesine yer verildi. Başkent Washington'da açılan davada DeSimone, Suudi Arabistan'ın El-Kaide'ye maddi destek verdiğini savundu. Ayrıca, Suudi Arabistan'ın El-Kaide'ye ajanlar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla destek verdiğini belirtti. Yasanın onaylanma sürecinde iddiaları reddeden Suudi yönetimi, Kongre'nin kararı sonrası "tasarının ABD dahil bütün ülkeleri olumsuz etkileyeceğini ve egemenliği tehdit ettiğini" belirtmişti.
Star

Seneye Yeniden Özgür Olacağız 
İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) resmen ayrılık (Brexit) surecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50'nci maddesinin gelecek yıl Mart ayı sonuna kadar devreye sokulacağını açıkladı. May, partisinin yıllık kongresi öncesi BBC'ye verdiği röportajda, 50'nci maddenin devreye sokulmasının ardından AB ile yürütülecek müzakerelerle ilgili "İngiliz halkı ve AB ile ilişkilerin geleceği için en iyi anlaşmaya varmak istiyorum" dedi. İngiltere'nin AB'den ayrılınca yeniden özgür ve egemen bir ülke olacağını, ancak birlik ile iyi ilişkilerin sürdürülmesinin önemli olduğunu dile getiren May, 50'nci maddeyi devreye sokmalarının ardından AB üyelerinin müzakere surecine karar vereceğini ifade etti. May, ülkesindeki AB yasalarının yerine İngiliz yasalarının konulmasını sağlayacak bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını da açıkladı. 'İptal Yasa Tasarısı' isimli yeni tasarıyla, İngiltere'nin AB üyeliğiyle kabul ettiği 1972 tarihli Avrupa Toplumları Yasası'nın feshedileceğini belirten May, "Böylece kendi yasalarımızı yeniden kendimiz düzenleyeceğiz" dedi. Yasa tasarısının, AB'den ayrıldıktan sonra daha yumuşak geçiş sağlayacağını belirten May, "Avrupa yasaları, İngiliz yasalarına çevrilecek. Daha sonra bu yasaları tartışacağız. Bu yasaları değiştirmeli miyiz? Yürürlükte tutmalı mıyız? Bunlara parlamentoda karar vereceğiz" diye konuştu. İngiltere, 23 Haziran'daki referandumda AB'den ayrılma yönünde karar almıştı. Ayrılık surecini düzenleyen Lizbon Anlaşması'nın 50'nci maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından başlayacak müzakerelerin ardından İngiltere'nin AB'den resmen çıkmasının en fazla iki yıl sürmesi öngörülüyor.
Vatan
 
SPOR 

Beşiktaş, Rizes deplasmanında Adriano'nun 90+3'teki nefis golüyle 3 puanı aldı. Teknik direktör Şenol Güneş, "İlk yarı uyurgezer gibiydik" diyerek oyuncularını eleştirdi. Güneş, Rize'de soyunma odasında yaptığı kısa konuşmada ise, "Özellikle ikinci yarıdaki mücadeleniz, kazanma isteğiniz beni memnun etti. Eleştiriler olacaktır. Bunları fazla ciddiye almayın. Son dakika golünü isteyen, sahada diri kalan takımlar atar. Bu nedenle Adriano'nun golünü şans değil, hırs olarak yorumluyorum. Ancak çözmemiz gereken sorunlar da var. Herkese gerekli uyarıları yapacağım. Üç kulvarda devam etmek kolay değil. Ancak kaliteli ve geniş bir kadromuz var. Zaman zaman herkes yedek kalacak. Bu duruma da hazır olun" dedi. Güneş, maçta çok gol kaçıran ve "Gomez'in yarısı etmez" diye eleştirilen Aboubakar'a da, "Çalışkan. Kuweti de yerinde. Kısa zamanda eksiklerini de giderecek" diye sahip çıkmıştı. Siyah- Beyazlı ekip Rize deplasmanında sakatlıkları bulunan Oğuzhan, Talisca, Gökhan Gönül ve Gökhan İnler'siz çıkmıştı. Milli maç arası bu nedenle Kartal'a çok yarayacak. 15 Ekim'deki Kayseri maçına Oğuzhan, Talisca ve Gökhan Gönül'ün hazır olması bekleniyor. Gökhan İnler'in sahalara dönüşü ekim sonunu bulacak.
Posta

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'nde Feyenoord'u 1-0 yenmiş, Osmanlıspor ise Zürih deplasmanından 2-1 mağlubiyetle dönmüştü. Yorgun iki takım ligde karşı karşıya geldi. Bu sezon ilk kez İstanbul dışına çıkan Fenerbahçe, 2 puan da Ankara'da bıraktı:1-1. Sarı- Lacivertli ekip 4. dakikada golü yiyordu. Regattin'in sağdan kullandığı köşe atışında Numan'ın kafa şutu üst direkten döndü. 8'de Musa Çağıran'ın pasında ceza sahasına giren Regattin, Volkan Demirel'in ayaklarına takılarak yerde kaldı. Penaltıda Ndiaye, topu ve kaleci Volkan'ı ayrı köşelere yolladı: 1-0. 17'de Volkan Şen'in getirip ortaladığı topu uzak direk dibindeki Sow, Emineke'ye indirdi. Emenike'nin şutu kötüydü. 32'de Umar'ın getirip ortaladığı topa Diabate'den önce Volkan dokundu, Skrtel kornere attı. 39'da Emenike'nin ortaladığı topu müsait durumdaki Josef üstten auta attı. Dick Advocaat, ikinci yarıya yeni nişanlı Ozan Tufan'ın yerine Robin van Persie'yi alarak başladı. Ancak pozisyon bulan Osmanlıspor oldu. 46'da Umar'ın ortasına Diabate kafayı vurdu, top az farkla auta gitti. 55'de Fenerbahçe'nin golü geldi. Volkan Şen'in sürükleyip ortaladığı topta arka direkte Robin van Persie kafayla ağları gördü: 1-1. Bu beraberlik golü bile Fenerbahçe'yi hareketlendirmedi. 58'de Musa Çağıran'ın frikik şutu yan direkten dışarı çıktı. 62'de Fenerbahçe çok net bir pozisyonu kaçırdı. Volkan'ın kullandığı serbest atışta Skrtel ceza sahasında topa dokunamadı. Sezona Başakşehir yenilgisi ile başlayan Fenerbahçe, Dick Advocaat yönetiminde çıktığı 6 lig maçında 2 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet aldı. Sarı-Lacivertli ekip lider Başakşehir'in 8, ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş'ın 6 puan gerisinde kaldı.
Posta

Şampiyona nazar değdi. Dünya Supersport Şampiyonası'nda 5. şampiyonluğunu elde etmek için Fransa'da piste çıkan Kenan Sofuoğlu, motordan düşerek yarış dışında kaldı. Sporcumuz sezonun 10. etabına ilk sıradan başladı. Ancak Sofuoğlu, motorunu virajda kaydırıp düştü ve yarış dışında kaldı. Sofuoğlu, "Şampiyonluğu burada ilan edemedim. Umarım bir sonraki yarışta başarırım" diye konuştu. Kenan, 16 Ekim'de İspanya etabını kazanırsa 5. kez mutlu sona ulaşacak.
Star

Galatasaray, Antalyaspor engelini aştı: 3-1. 4'te Bruma rakiplerinden sıyrılıp, topu geriye çıkarttı. Eren gelişine vurdu, az farkla aut. 17'de Diego'nun ortasında Deniz'in kafa vuruşu ağlara gitti: 0-1. 41'de soldan gelişen atakta Sneijder ortaladı, Eren'in kafa vuruşunda savunmaya çarpan top kornere gitti. 45+1'de Sneijder'in sağdan ortasına ön direkte Chedjou kafayı vurdu ancak çerçeveyi tutturamadı. 52'de Deniz sağ çaprazdan sürdüğü topu sert bir vuruşla kaleye gönderdi. Muslera köşeden kornere çeldi. 57'de Selçuk ortaladı, altı pasın dışında Hakan'ın kafa vuruşunda top direğin dibinden auta gitti. 62'de Bruma savunmanın arkasına sarktı, aşırtma vuruşu üstten aut. 67'de Selçuk frikikten topu köşeye bıraktı: 1-1. 78'de Bruma'nın asistinde Podolski yakın mesafeden affetmedi: 2-1. 85'te Sinan'ın vuruşu kaleciden döndü, Poldi tamamladı: 3-1.
Star

2017 Erkekler Voleybol Avrupa Şampiyonası Elemeleri 3. tur ilk maçında Türkiye, Portekiz'i 3-0 (28-26, 25- 14, 25-22) mağlup etti. Manisa Turgutlu'da bulunan Yıldırım Beyazıt Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Ay-yıldızlılarda Metin 16 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isim olurken konuk ekipte ise Alex 12 sayı üretti. BU karşılaşmanın rövanşı pazar günü Maotsinhos'ta oynanacak ve Filenin Efeleri 2 set kazansa dahi Avrupa Şampiyonası'na gitmeye hak kazanacak. Millilerin 3-0 veya 3-1 yenilmesi halinde ise altın set oynanacak.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme