4 Ekim 2016 Salı

04.10.2016 Genel Gündem

04.10.2016 Salı

GÜNDEM

Proje Okullarda Hüzünlü Veda 
Aralarında İstanbul Erkek, Kadıköy Anadolu, Kabataş Erkek, Cağaloğlu, İzmir Bornova Anadolu gibi Türkiye'nin gözde okullarının yer aldığı 155 proje okulda 8 yılını dolduran müdür ve öğretmenlerin tayinlerinin istenmesi büyük tepkilere neden olmuştu. Günlerdir öğrenciler ve veliler imza kampanyası, okul önlerinde protesto gösterileri düzenleyerek öğretmenlerin tayinlerinin durdurulmasını talep etmişlerdi. Medyada geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) il milli eğitim müdürlerine talimat göndererek, okul yönetimlerinin öğretmenleri okulda tutabileceği haberleri yer almıştı. Tüm bu gelişmelerden sonra dün bazı okullarda tayinler yapılmaya başlandı. Bazı okullarda da eşyalarını toplamış halde bekleyen öğretmenler, resmi yazının bu hafta içerisinde gelmesini bekliyorlar. Bu okullardan İstanbul Erkek Lisesi'nde dün sayıları 20'yi bulan öğretmenler, öğrencileriyle vedalaştı. Veda sırasında kimi öğrenciler ve öğretmenler birbirlerine sarılarak ağladılar. Okullarından ayrılan öğretmenlerin resimlerinin yer aldığı ve üzerinde "Sarı siyahtan ayrılmaz efsaneler" yazılı pankart hazırlayan öğrenciler, ayrılan öğretmenlerine tek tek çiçek takdim ettiler. Tayini yapılan öğretmenler ile yeni gelecek öğretmenlerin bugünden itibaren göreve başlaması bekleniyor. Tüm bu süreçten öğrencilerin olumsuz etkilenmesinden şikayet eden veliler, 2016-2017 eğitim öğretim döneminin başından itibaren İstanbul Erkek Lisesi'nde derslerin işlenmesinde aksamalar olduğunu belirttiler. Yeni gelecek öğretmenlerin göreve başlaması ve okula adaptasyonuyla ilgili olarak bu haftanın da ders işlenmeden geçeceğini kaydeden veliler, "Kadıköy Anadolu ve Kabataş liselerinde de durum aynı. Kabataş'ta öğretmenler eşyalarını toplamış. Ne olacağını bilmiyorlar. En çok da bu belirsiz durum sinir bozucu. Yeni öğretmenler gelecek dendi ama en büyük handikap bu genelgenin okullar açıldıktan sonra yayınlanmış olması. Öğrenciler mağdur olduğu gibi öğretmenler de mağdur" diyorlar.
Milliyet

Hakkari'den 2 Acı Haber 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca yolu üzerinde bulunan Kamışlı Köyü'nde askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin yola döşediği el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Uzman Çavuş Orçun Kubat'ın (25) ve er Orhan İrkarlı (21) şehit oldu, bir asker yaralandı. İzin dönüşü Yüksekova'daki birliğine giden şehit Kubat'ın, Adana'daki baba evine sağlık ekipleriyle birlikte gelen askeri yetkililer, acı haberi şehidin yakınlarına verdi. Şehit er Orhan İrkarlı'nın Şanlıurfa'daki baba evi de yasa boğuldu. Güzelpınar Mahallesi'nde ikamet eden şehidin dedesi Mehmet Ali İrkarlı'ya torunu er İrkarlı'nın şehit düştüğü haberi, 107. Topçu Alay Komutanlığında görevli askeri yetkililer tarafından verildi. İrkarlı ailesi ve komşularının evlerine Türk bayrakları asıldı. Şehidin baba evinde Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.
Vatan

Bylock Tespiti Mahkemede 
"Tahşiyeciler" olarak bilinen gruba kumpas kurdukları iddiasıyla yargılanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 33 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya aralarında Hidayet Karaca ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 9 tutuklu sanık katıldı. Duruşmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun mahkemeye gönderdiği yazı okundu. Yazıda, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve aralarında Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 33 sanık hakkında "FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek ve kurulan bu örgüte üye olmak" suçlarından dava açıldığı belirtilerek, "Kamu davası devam etmekteyken FETÖ / PDY silahlı terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalar ve istihbarı çalışmalar sonucunda bir kısım şüphelilerin örgüt için gizli haberleşmede kullanılmak üzere 'ByLock' adlı iletişim programını kullandıkları Terörle Mücadele Dair Başkanlığı'nın şubesi verilerinden anlaşılmıştır" denildi. Yazının okunmasının ardından söz alarak savunmasını yapan Hidayet Karaca, hakkındaki suçlamaları reddederek, "2 yıldır boş yere cezaevinde tutuluyorum. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olmamalı ve bir insan bu kadar kolay bir şekilde hapse konulmamalı. Ne yaptım ben Allah aşkına söyleyin. Dizide iki kelime geçmiş diye 2 yıldır tutukluyum. Baştan suçlu ilan edildim" dedi. Karaca 'ByLock' kullandığı iddiası ile ilgili ise, "Şimdi de Bylock diye bir şey çıktı. Ben Bylock falan kullanmadım. Bylock hangi tarihte sürüme girmiş. 2 yıldır cezaevinde yatıyorum" dedi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 127,3110-127,4069 
ABD Doları 3,0205-3,0219/Euro 3,3844-3,3877/İngiliz Sterlini 3,8799-3,8889

İş Dünyası Müjde Bekliyor 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı oda ve borsalar, sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım'a meclis modeliyle anlatmaya hazırlanıyor. Perşembe günü Başbakan Binali Yıldırım ilk kez TOBB'a bağlı 81 ilin iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelecek. TOBB'un ev sahipliğinde yapılacak 9. TOBB Ticaret ve Sanayi Şurası'na, Yıldırım'ın yanı sıra ekonomiyle ilgili bakanlar ve bürokratlar da katılacak. Şurada, her ilin temsilcisi kendisine verilen 3 dakika içinde, kentiyle ve ekonomiyle ilgili sorun ve çözüm önerilerini aktaracak. Süre dolduğunda ise mikrofon, TBMM'de olduğu gibi otomatik kapanacak. Böylelikle zamanın verimli kullanılması amaçlanıyor. Gün boyu sürmesi beklenen toplantıya 900 iş insanı katılacak. Açılışını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yapacağı toplantıda, daha sonra Başbakan Yıldırım işadamlarına hitap edecek. İş dünyasında, Başbakan Yıldırım'ın bu konuşma sırasında bazı müjdeler verebileceği beklentisi de yoğun bir şekilde dile getiriliyor. Açılış konuşmalarından sonra şura, basına kapatılacak ve il temsilcilerinin sunumları başlayacak. İl temsilcileri konuşmalarını yaparken, sorunlar ve çözüm önerileri ekrana da yansıtılacak. Bakanlar da toplantı sırasında isterlerse söz alacaklar. Her ilin belirlediği 5 sorun ve bunlara ilişkin çözüm önerileri rapor haline de dönüştürülüyor. Bu dosya tüm bakanlara ve Başbakan Yıldırım'a iletilecek.
Hürriyet

Vergi Borcunu 'Af'la Öde, Cezadan Kurtul! 
Vergi affıyla ilgili yasayla vatandaş büyük kazançlar sağlayacak. Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelirlerini af kapsamında Maliye'ye bildiren ceza ve faizden kurtulacak. Ayrıca vergi incelemesinin ardından doğacak para cezasından da kurtulacak Maliye Bakanı Naci Ağbal, 21 Temmuz'da bir televizyon programında "Geçmiş 5 yıla ilişkin matrah artırımında bulunan mükelleflere bu dönemler için vergi incelemesi yapılmayacak" demişti. Bu açıklamayla ilgili af yasası geçtiğimiz günlerde çıktı. Buna göre; matrahını (yani vergi hesabı yapılan kazanç) artıran mükelleflerle vergi barışı sağlanacak. Hali hazırda vergi incelemesi yapılabilecek dönemler belli. Bunlar 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015. Yani son 5 yıl. Af yasasıyla kazançlarını Kurumlar Vergisi adıyla beyan eden şirketler de, kazançlarını Gelir Vergisi adıyla beyan eden şahıslar da geçmiş beş yıla ait inceleme riskinden kurtulabilecekler. Vergi borcuyla ilgili bilgilere Gelir İdaresi Başkanlığı'nın '444 0 189' no'lu çağrı merkezi numarasından veya 'gib.gov.tr' internet adresinden ulaşabilirsiniz.
Posta

Turizmde 2017 Kabusu! 
Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi, terör saldırısı, darbe girişimi gibi birçok nedenle turizmde çöküş yaşayan ve sezonu büyük kayıplarla kapatan turizmciler, önümüzdeki yıl için de karamsar tablo çizdi. Yurtdışı temaslarını değerlendiren turizmciler, "2017 yılı kayıpları ürkütücü boyutta. Avrupa ülkelerindeki İslamofobi, yerini Türkofobi'ye bırakıyor, acil müdahale gerekir" diye konuştu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Başkanı Fahrettin Çiçek, Türkiye ile ilgili kötü imajın iyi bir çalışma ile düzeltilebileceğini kaydetti. Çiçek, "Paris'te fuardaydım. Kötü geçiyor. Türkiye ve Kuzey Afrika ikinci plana atılmış. Önümüzdeki sezonla ilgili tur operatörleri çekingen. Çalışmalara şimdiden başlamamız gerekiyor. Uçakların yönünü Türkiye'ye çeviremezsek onlar rotasını bulur" dedi. Avrupa'dan Türkiye'ye kış rezervasyonlarının bıçak gibi kesildiğini belirten Kuşadası Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gürsel Tonbul da turistlerin İspanya ve Yunanistan'a gittiğini söyledi. Türkiye'nin Avrupalı müşterinin hafızasından silinmeden, teşvikte geç kalınmaması gerektiğini vurgulayan Tonbul, birlikte tanıtım, ağırlama, akaryakıt gibi desteklerin bir an önce açıklanması ve sektöre vaktinde verilmesi gerektiğini ifade etti.
Posta

Notumuzu Esnaf, Vatandaş Belirler 
Başbakan Binali Yıldırım, esnaf odaları temsilcilerine, "Aranızda bölücülere ve FETÖ'cülere asla yer vermeyin, kendi içinizden de bu mikropları temizleyin" dedi. Yıldırım, Türkiye'ye düşük not veren kredi derecelendirme kuruluşlarına da tepki göstererek, "Türkiye'ye ayar vermeye çalışanlar 15 Temmuz'da derslerini aldılar" diye konuştu. Yıldırım, Türkiye Esnaf ve Sanatkar Odaları'nın (TESK) 81 ilden gelen başkanlarını öğle yemeğinde ağırladı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken'e, "Bendevi Baba" ve "Çınar gibi başkan" diye hitap eden Yıldırım, şu mesajları verdi: Ekonominin gerçeklerini dikkate alan her türlü kalıcı katkıya sonuna kadar varız. Esnaf ve sanatkarımızın işini kolaylaştıracak, ekonomimizi büyütecek, yeni iş ve aş imkânı sağlayacak her türlü teklife açığız. Devletin işi ticaret olamaz. Devletin işi güvenliktir, adalettir, eğitimdir ve sağlıktır. Devlet ticaret yapamaz. Ticarette esas olan, para kazanmaktır, ayakta kalmaktır. Devlet ticaret yaparsa, vakıf gibi yapar. Hep kaybeder. Çünkü işin sahibi yok veya işin sahibi çok. Biz mümkün mertebe düzenleme işine bakacağız. Terörden yıllardır çekiyoruz. Aslında Türkiye'de Kürt sorunu yok, Kürtlerin PKK gibi bir terör sorunu var. Bu sorun bizi her bakımdan geri koyuyor. Bölgedeki işler geri kalıyor, yatırımlar geri kalıyor, kim zarar görüyor. Orada yaşayan vatandaşlarımız zarar görüyor. Çocuklarımızın bunların tuzağına düşmesine müsaade etmeyelim. Bölgede 23 vilayetimizi kapsayan yatırım destek hamlesi başlattık. Amaç terörün geciktirdiği yatırımları terörün geciktirdiği ticareti, olumsuz etkilediği her türlü alt yapıyı süratle yenilemek. Bugün Türkiye'nin ekonomik göstergeleri dünyadaki bir çok ülkeden çok daha iyi durumda. İhracatımız temmuz ayına göre yüzde 8 yaklaşık artış sağladı. Ekonomiye güven. Eylül ayında ağustosa göre yüzde 21 arttı. Yani her beş kişiden biri ekonominin daha iyiye gittiğini söylüyor. Vatandaş bunu söylerken, değerlendirme kuruluşlarının ne söylediğinin önemi var mı kardeşlerim. Bizim notumuzu üç beş tane değerlendirme kuruluşu belirleyemez. Bizim notumuzu esnaf, vatandaş belirler. Biz hesabı size vereceğiz, vatandaşa vereceğiz, derecelendirme kuruluşlarına değil. Onun için herkes yerini yurdunu bilsin. Türkiye'ye ayar vermeye çalışanlar 15 Temmuz'da derslerini aldılar. Ekonomimizin temelleri sapa sağlam, bankacılık sistemimiz, finans sistemimiz tıkır tıkır işliyor. Yerli yabancı yatırımcılar hiçbir tereddüt göstermiyorlar. Rakamların açıkça ortaya koyduğu bu tabloda sizler gibi memleket sevdası ve heyecanıyla dolu fedakar camiamızın büyük katkısı var. Birlikte aynı heyecanı taşımasak, bizler bu mücadelede asla bu kadar güçlü olamazdık. Bu başarıları yakalayamazdık. Türkiye'nin gücüne, potansiyeline güveniyoruz, esnafımıza güveniyoruz.
Milliyet

Gıda Fiyatları Sürpriz Yaptı Faizde İndirim Göründü 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre TÜFE eylülde 0.66 artış beklentilerine rağmen yüzde 0.18 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise eylülde 7.28'e çekildi. Enflasyonun beklentilerin altında kalmasındaki ana neden gıda fiyatlarındaki düşüş oldu. Eylülde gıda fiyatları yüzde 0.7 düştü. Böylece Merkez Bankası'nın faiz indirimine ekim ayında da devam edeceği yönündeki beklentiler kuvvetlendi. Uzmanlar "En olumlu beklentiden de daha iyi bir veri geldi. Bu açıdan sürpriz oldu. Enflasyondaki düşüş Merkez'in elini güçlendirdi" dediler. Eylülde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 0.29 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7.28, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 1.78 oldu. Verilere göre, ana harcama grupları itibariyle eylül ayında endekste yer alan gruplar arasında en yüksek artışı ÖTV artışının yapıldığı ulaştırma grubunda gerçekleşti. Bu grupta enflasyon yüzde 2.7 arttı. Eylül başında benzin, motorin ve ev kullanımı hariç LPG'den alınan ÖTV'de 20 kuruşluk artışa gidilmişti. Diğer kalemlere bakılınca eylülde eğitimde yüzde 1.98, lokanta ve otellerde yüzde 0.67, konutta yüzde 0.41 ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.28 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 3.49 ile giyim ve ayakkabı olurken gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.70 ve eğlence ve kültürde yüzde 0.43 düşüş gerçekleşti. Gıda fiyatlarındaki düşüş enflasyonu tek başına 0.2 puan aşağı çekti. Tüketici fiyatları bazında eylülde en yüksek fiyat artışı ise yüzde 23.2 ile salatalıkta, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 21,36 ile balıkta görüldü. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya daha önce Eylül ayında gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonun düşeceğini öngörmüştü. Bankacıların çoğu ise eylül ayında gıda fiyatlarında düşüş öngörmüyordu. Bu arada enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından JPMorgan yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 8.3'ten yüzde 7.6'ya revize ettiğini açıkladı. Verilerin ardından dolar bir miktar yükseldi ancak bu yükseliş kalıcı olmadı. 10 yıllık gösterge tahvilde işlem bazında bileşik faiz ise 5 baz puanın üzerinde geriledi.
Star

Teklif Vermeyen Sigorta Şirketine Ceza Yolda 
Hazine Müsteşarlığı dün itibariyle Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinde sigorta şirketlerinin verdiği trafik sigortası tekliflerini kontrol etmeye başladı. 29 şirketin tekliflerinin aynı anda görülebileceği uygulamanın ilk olarak 20 Ekim 2016 olarak planlandığına dikkat çeken bir Hazine yetkilisi, keyfi uygulamalara karşı gerekli önlemlerini alındığını belirterek, "Normalde üç hafta sonra uygulamaya geçecekti ama biz bunun 1 Ekim'den itibaren uygulanmasını istedik. 29 şirketin tamamı da teklif vermek zorunda. İlk bir iki gün aksaklık olabilir. Dünden itibaren raporlamalar geliyor. Uzmanlar raporlara bakacak" dedi. Edinilen bilgiye göre 16.5 milyon taşıt sahibinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortası için fiyat önerisinde bulunmayan firmaya 12 bin TL'ye kadar ceza verilebilecek. Tüm şirketlerin ortak tekliflerini içeren uygulamanın kısa bir süre sonra fiyatlara indirim olarak yansımasını beklediklerini belirten üst düzey bir ekonomi yetkilisi de, "Şirketler farklı rakamları teklif edebiliyor. Biz bunu düşürmek için bu uygulamayı başlattık. Vatandaşımız düşük fiyat vereni tercih ettikçe diğerleri de fiyatları aşağı çekecektir. Burada vatandaşlarımıza da görev düşüyor. Vatandaşımız tercihleriyle fiyatlarda belirli bir dengeye inecektir" diye konuştu. Trafik sigortasında 'teklifli indirim' uygulamasından yararlanabilmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sorgulama yapılması gerekiyor. Araç sahipleri T.C. kimlik numarası ve araç plakasını girdiklerinde 29 şirketin trafik sigortası bedeline ilişkin teklifleri karşılarında görebilecek. Eğer şirketlerin fiyatları ortak belirleme gibi kartel yaklaşıma girmesi ya da indirime gitmemesi halinde Hazine devreye girecek. Hazine'nin elinde bu kapsamda iki yaptırım bulunuyor. Birincisi tavan fiyat uygulamasına gidilmesi ikincisi ise tarifelerin Hazine tarafından belirlenmesi. Tarife sistemi 2008 yılına kadar uygulanıyordu
Star

İran'ı 'İç'ten Fethettik 
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Ekonomi Bakanlığı desteğinde 22 firma ile yürüttükleri İç Giyim URGE projesinde hedef pazarlardan biri olan İran'ı ziyaret etti. Yaptırımların kalkmasıyla 35 yıl aradan sonra dünya ekonomisi ile yeniden entegre olmaya başlayan İran'ın Türk hazır giyim sektörü için çok önemli olduğunu söyleyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bu pazarda kalıcı yer edinmek ve potansiyeli arttırmak için her fırsatı değerlendirdiklerini söyledi. İç giyim kümesinde yer alan 22 firma ile Aralık 2015'in ardından ikinci kez Tahran'a ticaret heyeti düzenlediklerini anlatan Tanrıverdi, "Sınır komşumuz İran'a hazır giyim ihracatında son yıllarda çok önemli artış kaydediyoruz. 2014'te 71 milyon dolar olan ihracatımızı 2015'te 121 milyon dolara çıkardık. Bu yıl çok daha iyi durumdayız. Bu yılın 8 aylık bölümünde İran'a hazır giyim ihracatımız yüzde 219 artarak 237 milyon dolar oldu. Rakamın yıl sonunda 300 milyon doları aşacağını şimdiden söyleyebilirim" diye konuştu. Tahran ziyaretinde yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını anlatan Tanrıverdi, "İç giyim firmalarımızın temsilcileri Tahran, Culfa, İsfahan, Kereç, Bandar Abbas, Meşed, Tebriz, Ramsar gibi şehirlerden gelen 205 alıcı ile çok faydalı görüşmeler yaptılar. Önümüzdeki dönemde karşılıklı ziyaretleri sıklaştırarak ticari ilişkilerimizi çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz" dedi. İran'da geleneksel "Bazaar"ların yanı sıra son yıllarda Batılı tarzda AVM'lerin açıldığını gözlemlediklerini bildiren Tanrıverdi, önümüzdeki dönemde lüks tüketimde de büyük sıçrama beklediklerini söyledi. İthal ürün girişindeki artışla birlikte İran'da uluslararası rekabetin de kızışacağının altını çizen Tanrıverdi, Türk ihracatçılar olarak rakip ülkelerden önce İran pazarında yer almak istediklerini sözlerine ekledi
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Yeni Nesil Terör Eylemi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, terörün biçim değiştirdiğini, yeni metotlar ve örgütlenme modelleri geliştirdiğini belirterek "Ülkemizin 15 Temmuz 2016 gecesi maruz kaldığı darbe girişimi, aynı zamanda yeni nesil bir terör eylemidir" diye konuştu. Erdoğan, Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'nda şunları söyledi: "Suriye ve Irak'ta tüm hızıyla süren terörizm tehdidi özellikle Batı ülkelerinin yanlış politikalarıyla küreselleşme yolunda hızla ilerliyor. Ortaya çıkışının ve varlığını devam ettiriyor olmasının hiçbir rasyonel sebebi olmayan DEAŞ yüzünden insanlık tarihinin en köklü birikimleri ve en kadim halkları adım adım yok ediliyor. Bölgemizdeki sorunun çözümünün terör örgütleri karşısında ilkeli bir duruş sergilenmeden mümkün olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Şu anda 3 milyon mülteci Türkiye'de. Görmüyorlar, unutturmak istiyorlar. İşte AB. Söz verdiler, 3 milyar avro (Euro) dediler. Hâlâ 3 milyar avrodan Türkiye'ye gelen -bu da bize gelmiyor- mültecilere gelen 179 milyon avro. Bunlar söz verirler ama yerine getirmezler. Aynı kayıtsızlık, aynı ikircikli tavır terör örgütleriyle mücadele konusunda da geçerli. Bu süreçte terörün de biçim değiştirdiğini, yeni metotlar, yeni örgütlenme modelleri geliştirdiğine şahit oluyoruz. Ülkemizin 15 Temmuz 2016 gecesi maruz kaldığı darbe girişimi, aynı zamanda yeni nesil bir terör eylemidir. Devletin çeşitli birimlerine sızmış FETÖ üyelerinin son yıllarda yürüttüğü saldırılar, 15 Temmuz'da bir grup asker elbisesi giymiş teröristin giriştiği darbe girişimiyle zirveye ulaşmıştır. Biz benzer terör eylemlerine karşı tüm dünyanın teyakkuz halinde olmasında fayda görüyoruz. 170 ülkede faaliyet sürdürüyoruz diyorlar. Biz de o 170 ülkeye diyoruz ki uyanık olun. Yarın aynı şey sizin de başınıza gelir. Küresel istikrar ve huzurun anahtarı olan adaletin sağlanamadığı, hatta bu yöndeki boşluğun giderek daha arttığına şahit oluyoruz. Türkiye olarak işte bu sorunlu gidişe 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek itirazlarımızı dile getiriyoruz. Milyarlarca insanın kendini güvende ve umutlu hissetmediği bir dünyada hiç kimse, hiçbir yer kendini bu tehlikeli sürecin dışında tutamaz. Suriye, Irak, Afganistan, Libya, Orta Afrika ülkeleri gibi sorunlu yerler sebebiyle adeta yeni bir kavimler göçü dalgasının başladığını kabul etmeliyiz."
Hürriyet

Himmet Paraları Türkiye'yi Kötülemek İçin Kullanılıyor 
Başbakan Binali Yıldırım, dün 81 ilden gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) temsilcilerine seslendi. Yıldırım şöyle konuştu: "Ekonominin gerçeklerini dikkate alan her türlü kalıcı katkıya sonuna kadar varız. Esnaf ve sanatkârımızın işini kolaylaştıracak, ekonomimizi büyütecek, yeni iş ve aş imkânı sağlayacak her türlü teklife açığız. Devletin işi ticaret olamaz. Devletin işi güvenliktir, adalettir, eğitimdir ve sağlıktır. Devlet ticaret yapamaz. Ticarette esas olan, para kazanmaktır, ayakta kalmaktır. Devlet ticaret yaparsa, vakıf gibi yapar. Hep kaybeder. Çünkü işin sahibi yok veya işin sahibi çok. Böyle ticaret olur mu, sizin bir dükkanda herkes işe karışırsa o iş yürür mü, yürümez. Bir kişi karar verir. Devlet işinde bu işler olmaz. Hani meşhur bir şey var ya, bir yumurtayı 12 asker taşımış, götürürken düşürüp kırmış. Maalesef bir alışkanlık var. O alışkanlık da Türkiye'yi sürekli kötü göstermeye çalışmak. Bunu da nasıl yapıyorlar biliyor musunuz, himmet diye abilerden, ablalardan, garip gruplardan topladıkları kuruş kuruş paraları o yabancılara, lobi şirketlerine, gazetelere, televizyonlara, siyasetçilere oluk oluk dağıtıyorlar. Ama burunlarından fitil fitil getireceğiz onların. Memleketini gidip böyle şikâyet etmenin kimsenin yanına kâr kalmayacağını, bu ülkeye ayar çekmenin kimsenin haddi olmadığını görecekler. Nasıl görecekler? İşte sizinle görecekler. Sizden isteğim şudur, aranızda bölücülere ve FETÖ'cülere asla yer vermeyin, kendi içinizden de bu mikropları temizleyin. Bunların memlekete, millete bir faydası yok. Bunların ihanetlerinin bedelini 15 Temmuz'da beraber ödedik. Eğer bu ihanetin hesabını sormazsak 241 şehidimiz, 2 bin 194 gazimiz bizden davacı olur. Onların hakkını ödeyemeyiz. Onun için bu mesele büyük bir mesele. Bunu beraber çözeceğiz. "
Hürriyet

3 Ay Daha OHAL 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda beşinci kez toplanan Bakanlar Kurulu, MGK'da alınan OHAL'in 3 ay daha uzatılması yönündeki tavsiye kararı ele alındı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, OHAL'in 90 gün daha uzatıldığını belirterek özetle şunları söyledi: "Halen devam etmekte olan ve 19 Ekim'de sona erecek olan olağanüstü halin 90 günlük ilk sefer uzatılması, 19 Ekim günü gece yarısı 01.00'den itibaren 90 gün süreyle olağanüstü halin yenilenmesi kararıdır. Bu yöndeki karar MGK'nın geçen hafta çarşamba günü yapmış olduğu toplantıda alınan tavsiye kararıdır. Bakanlar Kurulu 20'nci toplantısında bu tavsiye kararına uyarak olağanüstü hali bir kez daha uzatma 3 ay, 90 gün süreyle uzatma kararı almıştır; hayırlı uğurlu olsun. Türkiye terör örgütlerinin tamamıyla başta FETÖ darbeci örgütü olmak üzere kararlı şekilde mücadelesini sürdürecektir. AB'nin tabirini kullanalım, devletin terör örgütlerinden arındırılması için ne gerekiyorsa bu adımlar atılacak. Olağanüstü halin verdiği hukuki imkânlarla bu süreç en kısa zamanda başarıyla tamamlanacaktır. İstihbarat birimleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bugünkü istihbaratla ilgili sunum terör mücadeledeki istihbarat ve bu istihbaratın niteliği ve bu istihbaratın birimler arasında ortak bir havuzda toplanarak paylaşılması konularıydı." 20 Temmuz'da toplanan Bakanlar Kurulu'nda 3 aylık OHAL ilan edilmesi kararı alınmış, karar da 21 Temmuz'da yürürlüğe girmişti. Erdoğan başkanlığındaki MGK'da OHAL'in 3 ay uzatılması yönünde tavsiye krarı alınmıştı. Erdoğan, 27'nci muhtarlar toplantısında ise OHAL'in 3 ay uzatılmasının Türkiye'nin yararına olduğunu söyleyerek, "Belki 12 ay da yetmeyecek" demişti. Kurtulmuş, "Rusya'nın darbeden 1 gün önce Türkiye'yi uyardığı haberindeki iddialar doğru mudur?" sorusunu, "15 Temmuz'dan sonra çok sayıda şehir efsanesi üretildi. Bu söylediğiniz de herhalde onlardan birisidir" şeklinde yanıtladı.
Hürriyet

Yasama Kurnazlığı 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 667 sayılı ilk kanun hükmünde kararnamenin (KHK) TBMM Genel Kurulu'nda "temel kanun" olarak görüşülecek olmasını sert biçimde eleştirdi. Özel, "Bu KHK'yı Meclis kapanmadan önce görüşme yapmaları nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne götürmedik. Yaptığımız jeste karşı, kendilerince yasama kurnazlıkları yapıyorlar" dedi. Özel, Milliyet'e yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: "KHK'yı temel kanun olarak getiriyorlar. Temel kanun, birbirine benzer konuları düzenleyen tasarı ve teklişer için zaman tasarrufu amacıyla uygulanan bir sistem. 12 maddelik KHK'yı temel kanun olarak ikiye bölüyorlar. Muhalefetin söz söylemesi için değişiklik önergesi vermesi gerekecek. Kuwetle ihtimaldir ki, KHK'ların bu maddelerine değişiklik önergesi verildiğinde de iktidar partisi; 'darbeyle mücadeleden geri adım mı atıyorsunuz', 'Yenikapı ruhunu bırakıyor musunuz' diye bizi eleştirecek. Oysa ki bu ilk KHK. Darbeyle mücadelenin temel KHK'sı gibi. Meclis açılmış, bu konuda enine boyuna müzakere yapmak lazım. Bütçe görüşmelerinde Meclis'i saat 11.00'de açıyorlar ama böyle bir düzenlemeyi çabucak bitsin diye temel kanun olarak getiriyorlar. Günde 4 madde görüşülürse 3 günde bitecek. Bu konuda İçtüzüğe ve Anayasa'ya dayalı itirazlarımız olacak. İçeriğine karşı mutabakatımız yok ama bu KHK'yı Meclis kapanmadan önce görüşme yapmaları nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne götürmedik. Burada yaptığımız jeste karşı, kendilerince yasama kurnazlıkları yapıyorlar. Darbeyle mücadele demokrasiyle, hukukla olur ama kurnazlıkla olmayacağı kesin. 12 maddeyi görüşmekle, temel kanun halinde görüşmek arasında 10 saat bir farkı var. 10 saat için Anayasa ve İçtüzüğü zorluyorlar. 10 saat az konuşulsun diye bunu yapıyorlar, neden korkuyorlarsa." Özel, TBMM'deki basın toplantısında ise, TBMM'nin yaz aylarında kapatılmasının yanlış olduğunu belirterek, "Muhalefet o gece jetler uçarken, helikopterler bombalar atarken Meclis'in açılmasını teklif etti. AKP; sanki darbeye kendisi karşı çıkmış, diğer partiler darbeyi alkışlamış gibi davrandı. Meclis'e büyük bir siyasi nankörlük yapıldı ve OHAL ilan edildi. Meclis kapatıldı. Yüzlerini kendi hayallerindeki tek adam rejimi için fırsatçılık yapmaya döndürdüler" dedi.
Milliyet

DÜNYA 

Srebrenıtsa'ya Sırp Belediye Başkanı 
Bosna Savaşı sırasında 1995 yılında Sırp milislerin, 8 bin Boşnak'ı katlettiği Srebrenitsa'da önceki gün yapılan belediye başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre Sırp aday Nikola Grujicic kazandı. Böylece kentte 1999 yılından beri ilk kez bir Sırp belediye başkanı seçildi. Seçim sonrası zaferi kutlayanlar "Sırbistan" sloganları attı. Grujicic ise Müslüman Boşnakların endişelerini azaltmak için yaptığı açıklamada 1995'deki katliamın anma törenlerinin devam edeceğini söyledi. Grujicic, "Srebrenitsa'da sayfayı çevirmek istiyorum" derken, inanç ve etnik kökenleri ne olursa olsun insanların kentte kalmasını sağlamak istediğini kaydetti.
Hürriyet

ABD Fişi Çekti! 
Rusya-ABD arasında Suriye konusundaki gerginlik, yeni aşamaya geldi. Washington, Moskova ile çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için yürütülen temasları durdurduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın taahhütlerini yerine getirmediği, Moskova'nın, isteksizliği veya gücünün yetmemesi yüzünden, Suriye rejiminin ateşkese bağlı kalmasını sağlayamadığını kaydetti. ABD, Rusya ile uygulanması muhtemel Ortak Uygulama Merkezi'nde görevlendirilen personelini de geri çekti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin açıklamalarında çelişkiler bulunduğunu, iki ülke arasındaki Suriye anlaşmalarının "Washington'ın tutumundaki belirsizlik" nedeniyle askıda olduğunu söylemişti. Rus Dışişleri Bakanlığı da, "temasların durdurulması" kararı sonrası, ABD'nin Suriye'deki taahhütlerini yerine getirmekte başarısız olduğunu ve suçu Rusya'nın üzerine yıkmaya çalıştığını, karardan üzüntü duyulduğunu kaydetti. Öte yandan Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde bir düğün salonuna düzenlenen intihar saldırısında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 13 kişi hayatını kaybetti, 55 kişi de yaralandı. Halep'te Beşar Esad rejimi güçleri ve muhalişer arasındaki çatışmalar sürerken, rejim kontrolündeki Hama'da kriz yaşanıyor. Dün Hama'nın muhalif kontrolündeki bölgesinde, Rusya tarafından yapılan hava saldırısında "mağara hastanesi" olarak bilinen hastane iki kez vuruldu. IŞİD tarafından, Hama'nın rejim kontrolündeki merkezinde gerçekleştirilen intihar saldırısında da iki kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı.
Milliyet

'Sonuç Olağanüstü' 
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede sığınmacı konusunda düzenlenen ve katılım yüzde 50'nin altında kalınca geçersiz sayılan referandum sonucunun anayasaya geçmesi gerektiğini söyledi. Orban, "Halk oylamasının sonucu olağanüstü. Çünkü Avrupa Birliği (AB) üyeliği referandumundaki sonucu aştık" dedi. Referandum, katılım oranı yüzde 43,29'da kaldığı için geçersiz sayılmış, sonuç AB tarafından da doğrulanmıştı.
Milliyet

Halk Terörü Affetmedi 
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve 52 yıl ülkede terör estiren FARC arasında dört yıldır devam eden, örgüt üyelerine affı da içeren barış anlaşmasına 'hayır' diyen halk teröristleri affetmedi. Kolombiyalılar, yüzde 50.24 oranda karşı çıkarak barış anlaşmasını geçersiz kıldı. Referandum sonuçlarını Başkanlık Sarayında izleyen Santos, "Vazgeçmeyeceğim, başkanlığımın son gününe kadar barış için uğraşacağım" dedi. Santos, 29 Ağustos'tan beri süregelen ateşkesin devam edeceğini belirtti. Farc lideri Rodrigo Londono isyancı grubun, referandumdan çıkan sonuca rağmen, barış isteğinin devam ettiğini söyledi. "Barış isteyen Kolombiyalılar, bize güvenin. Zafer barışın olacak" dedi. Vatandaşlar tarafından reddedilen barış anlaşmasının bir parçası olarak, FARC üyeleri silahlarını bırakıp bir siyasi parti kurabileceklerdi. Şu an böyle bir durumun gerçekleşme ihtimali belirsiz. 26 Eylül'de yapılan, Santos ve Timochenko arasındaki anlaşmanın imza törenine BM Genel Sekreteri Ban Kimoon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Latin Amerika ülkelerinden çok sayıda başkan şahit olmuştu.
Star

Az Maaş Ödemek İçin Takvim Değiştirdi 
Küresel piyasalarda petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomisi durgunluk içine giren Suudi Arabistan'da Kral Selman, memur maaşlarında 'tasarruf' yapmak için Hicri Takvim'den Miladi Takvim'e geçme kararı aldı. 1932'den bu yana Hicri Takvim'e göre maaş ödeyen krallık, 1 Ekim'den itibaren Miladi Takvim'e geçti. Riyad yönetimi böylece iki takvim arasındaki 11 günlük aradan 'yararlanarak' memurlara daha az maaş ödeyecek. Ülkede geçen hafta bakan maaşlarında da yüzde 20 oranında kesintiye gidilmiş, alt kademe memurların maaşları ise dondurulmuştu. Suudi hükümeti, ekonomik düzenleme kapsamında hacca gideceklere yönelik de bir karara vardı. Buna göre bir yıl içinde ikinci kez hacca gitmek isteyenler, 470 Euro ödemek zorunda kalacak. Ayrıca iki aylık vize ücreti 47, üç aylık vize ücreti ise 70 Euro'ya yükseltildi.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Arnavutköy Beşiktaşlılar Derneği'nin açılışına katıldı. Başkan Orman, geçen mayıs ayında yapılan ve Yalçın Karadeniz'in yeniden başkan olduğu seçimin iptal edilmesiyle ilgili sorulara da cevap verdi. Orman, "Karadeniz'in borçlarla ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle yönetimin karara destek verdiği söyleniyor" şeklindeki bir hatırlatmaya, "Beşiktaş'ı yönetme yetkisi olan tek kurum yönetimdir. Beşiktaş'ta paralel yapılanmaya izin vermem" diye cevap verdi. Başkan Fikret Orman takımla ilgili de şunları söyledi: "Aboubakar kendini kanıtlamış bir oyuncu. Kiralamak için değil, sözleşmesini uzatmak için aldık. Beşiktaş'ın toprağı verimlidir. Bizim çocuklar İngilizce, Almanca, Portekizce ve İspanyolca konuşuyor. Aboubakar, Fransızca konuştuğu için yalnız kalıyor. Alışınca önemli işler yapacaktır. Takım iyi gidiyor. Şampiyonluğun en güçlü adayı biziz. Bu sezon çok güçlü kadromuz var. Milli ara bize de iyi gelecek. Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkmak için önemli bir noktadayız."
Posta

Spor Toto Basketbol Ligi'nde 32. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası yarın oynanacak. Dev finalde Fenerbahçe ile Anadolu Efes karşı karşıya gelecek. Müthiş maç yarın saat 20.00'da Ankara Spor Salonu'nda başlayacak ve TRT Spor ekranlarından canlı olarak yayınlanacak. Sonucu merakla beklenen final öncesinde dün Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Otel'de bir basın toplantısı düzenlendi. Fenerbahçe Başantrenörü Obradovic, takım kaptanı Melih Mahmutoğlu, Anadolu Efes Başantrenörü Perasovic ve takım kaptanı Doğuş Balbay 'süper final' öncesinde birbirlerine başarı dilediler. Fenerbahçe Başantrenörü Obradovic ile Anadolu Efes Başantrenörü Perasovic, toplantıda hem Türkiye'de hem de THY Avrupa Ligi'nde zor maçlar oynayacaklarına vurgu yaptı. Ancak her iki hoca da Avrupa Ligi'nde oyun kurallarında yapılan radikal değişimlere tepki gösterdi. Bu değişimlerin Türkiye Ligi'nde maçlara adapte olma konusunda sorun yaratacağına vurgu yapıldı. Avrupa Ligi'nin yenilenen formatında büyük değişimler yaşanmıştı. Bunlardan en çok tepki çekeni, rakip takım hücumdayken yaptığı faul sonrası 'sportmenlik dışı faulle' cezalandırılacak olması. İki hoca ve takım kaptanları bu değişimlerin alışana kadar ciddi sorunlar yaşatacağını ifade ettiler.
Posta

Türk Telekom Arena'da 1-0 geriye düşmesine rağmen Antalyaspor'u 3-1 ile geçen Galatasaray'da Wesley Sneijder'in "Olmazsa olmaz" bir futbolcu olmadığı da görüldü. Teknik Direktör Jan Olde Riekerink, Sneij-der-Podolski değişikliği sonrasında takımda bir dinamizm yaşandığını gördü. Hollandalı teknik adamın planlarında vatandaşı Sneijder'in yeri ayrı olsa da, ortaya çıkan tablo, "Ezber bozuldu" diye yorumlandı. Riekerink ile kurmayları, maç sonunda yaptıkları değerlendirmede, Sneijder oynadığında rakiplerin önlem almak için yıldız futbolcuya çok baskı yaptığını ve bunu başardıklarında Galatasaray'ın kilitlendiği görüşünde birleşti. Antalyaspor maçında ikinci devre başlarken gerçekleşen Sneijder-Podolski değişikliği her ne kadar zorunluluktan kaynaklansa da, teknik kadronun bir gerçekle yüzleşmesine neden oldu. Buna göre bundan sonra Sneijder gününde değilse kendisinde ısrar edilmeyecek. Önceki gün adalesi sertleştiği için Sneijder'in kenara alınmasıyla sistem değişmiş ve Cim-Bom, Podolski'nin girmesiyle 4-4- 2'ye dönmüştü
Milliyet

2018 Dünya Kupası elemelerine Hırvatistan beraberliğiyle başlayan A Milli Takım, 6 Ekim'de Ukrayna ile Konya'da oynayacağı karşılaşma için bu kentte toplandı. Ay-Yıldızlılar, ilk idmanını dün akşam yaptı. Basına açık olarak gerçekleştirilen çalışmaya izinli olan Caner Erkin, Hakan Çalhanoğlu ve Yunus Mallı çıkmadı. Kulüp takımlarıyla önceki gün maç oynayan futbolcular rejenerasyon çalışmasının ardından kamp oteline dönerken, aday kadrodaki diğer oyuncular; ısınma ve top kapma çalışmalarının ardından minyatür çift kale yaptı. Milliler bugün basına kapalı çalışacak.
Star

Fener'de Osmanlıspor karşısında kaybedilen iki puan, Teknik Direktör Advocaat ile oyuncularını karşı karşıya getirdi. Hollandalı hocanın maç sonrası "Bazıları sahada yoktu" diyerek eleştirdiği isimlerin İsmail Köybaşı, Şener Özbayraklı ve Sow olduğu ortaya çıktı. "Rakiplerimizle aramızdaki puan farkı açılmasa iyi olacaktı" diyen Advocaat, "Şu an tablo çok iyi değil. Beklenmeyen kayıplar yaşadık. Bu maçı alıp arka arkaya kazanma serimizi sürdürmemiz gerekiyordu. Hatalar yaptık" yorumunda bulundu. Advocaat, "Sakatlığı bulunan Lens ve Van der Wiel'i çok aradık. Eksiklerin yokluğunda şans bulan İsmail, Şener ve Sow beklentilerin altında kaldı. İdeal 11'de olmayanlar hazır olmazsa işimiz çok zor" diye konuştu.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme