10 Ekim 2016 Pazartesi

10.10.2016 Genel Gündem10.10.2016 Pazartesi
GÜNDEM

Anıtkabir'e Şimdi de Halı Saha 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Anıtkabir yerleşkesi içine halı saha yapıldığını bildirdi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Anıtkabir ne bir oyun alanı ne de futbol sahasıdır. Damarımıza basmadan bu halı sahayı bir an evvel ya kaldırın, ya kaldırın" ifadesini kullandı. Geçtiğimiz günlerde Anıtkabir yerleşkesine yaptırılan çocuk parkı büyük tepki çekmişti. Genelkurmay Başkanlığı tepkiler üzerine kaydırakları kaldırtmıştı. Mimarlar Odası bu kez Anıtkabir içerisine halı saha yapıldığını açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, Anıtkabir çevresinde inceleme yaparken, Fevzi Çakmak Caddesi'nden görünen halı sahayı tespit ettiklerini söyledi. Candan, "Anıtkabir yerleşkesinin her bir metrekaresine yapılan her şey özenle yapılmak zorundadır. Orası askerin futbol oynayacağı yer değil. Anıtkabir Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı Anıtkabir'in nasıl bir yer olduğunun farkında mıdır? Simgesel ve tarihsel bir mekan olan Anıtkabir'de asker futbol oynasın diye halı saha mı yapılır. Bu artık saygısızlığın dik alasıdır" dedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya da, "İlgililerle görüştüğümüzde askerler futbol oynasın diye 1-2 aydır başladı dedi. Bu ucubeyi de kaldıracaklar, başka yolu yok Suç duyurusunda bulunacağız. Artık çok oluyorlar" ifadesini kullandı.
Hürriyet


Eylem Yapamaz Hale Getireceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'deki terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, "Devletimiz, tüm kurumlarıyla, milletimizle el ele vererek, bölücü terör örgütünü eylem yapamaz hale getirmekte kararlıdır. İnsan gücünden teknolojik imkanlara kadar bunun için ne gerekiyorsa seferber ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 10 askerin şehit olduğu 8 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, 27 kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısını şiddetle kınadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şunları kaydetti: "Bölücü terör örgütü PKK'nın, ülkemize ve milletimize saldırma vazifesi doğrultusunda, insani ve ahlaki tüm değerlerden yoksun eylemlerini yoğunlaştırma arayışı içinde olduğu anlaşılıyor. Ankara'da teröristlerin etkisiz hale getirilmeleriyle önlenen girişimin, İstanbul'da ise 10 vatandaşımızın yaralanmasıyla neticelenen saldırının ardından yapılan Şemdinli eylemi, bunun en açık ifadesidir. Bölücü örgüt, geçtiğimiz yıl başlattığı çukur eylemlerinin akabinde bölge halkı tarafından adeta tecrit edilmiş, dışlanmıştır. Bunun üzerine örgüt üyeleri, tıpkı FETÖ ve DEAŞ mensupları gibi, sadece kan dökmeyi, can almayı hedeşeyen saldırılarla varlıklarını ispata yönelmişlerdir. Suriye ve Irak'ta hesapları olan karanlık odakların taşeronluğunu yapan bu örgütün eylem teşebbüslerinin büyük bölümü, esasen, halkımızın desteği sayesinde, güvenlik ve istihbarat kuruluşlarımızın gayretleriyle önlenmektedir. Maalesef, son Şemdinli saldırısında olduğu gibi, önüne geçilemeyen eylemler de yaşanabilmektedir. Devletimiz, tüm kurumlarıyla, milletimizle el ele vererek, bölücü terör örgütünü eylem yapamaz hale getirmekte kararlıdır." "İnsan gücünden teknolojik imkanlara kadar bunun için ne gerekiyorsa seferber ediyoruz. Devletimizin ve milletimizin bekası için, yurt içinde ve yurt dışında, her türlü siyasi, diplomatik, askeri tedbiri almakta kararlıyız. Kendimizin ve çocuklarımızın daha güvenli, huzurlu, müreffeh geleceği için ödediğimiz bedeller, boşa gitmeyecektir. Şemdinli'deki menfur saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum."
Milliyet

5 Ton Bomba Tarifsiz Acı 
Hakkari Şemdinli'de kontrol noktasına 5 ton patlayıcıyla intihar dalışı yapan bir canlı bomba içinde bulunduğu araçtaki bomba düzeneğini ve kendini patlattı. 10'u asker 8'i sivil 18 şehit var. Hain saldırı PKK'lı teröristler tarafından dün sabah 09.45 sıralarında Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Durak 2.Hudut Bölüğü önünde gerçekleşti. Jandarma Birlikleri tarafından her gün 24 saat esasına göre yapılan yol denetimi ve arama noktasına kontrolsüz olarak yaklaştığı tespit edilen kamyonete dur ihtarı yapıldı. Aracın durmaması üzerine ateş açıldı. Bu sırada etrafta konuşlanan diğer bölücü terör örgütü mensuplarınca taciz ateşi yapılmaya başladı. Hedef dikkat dağıtmaktı. Fakat jandarma birliği taciz ateşlerine karşılık vermeye başladı. Bu çatışmalar sırasında içinde canlı bombanın bulunduğu beyaz kamyonet nizamiyeye girme amacını gerçekleştiremedi ve canlı bomba yaklaşık 5 ton olduğu açıklanan patlayıcıyı kendiyle birlikte infilak ettirdi. Saldırıda 10'u asker 8'i sivil, 18 kişi şehit olurken, 10'u asker 27 yaralı askeri helikopterlerle çevre illerdeki daha donanımlı hastanelere sevk edildi. Öte yandan terör örgütü PKK'nın Kandil'deki elebaşı Murat Karayılan bombanın tutukluk yaptığı için patladığını söyledi. Kamyonetin İran sınırında yüklendiği öne sürüldü.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 123,4617-123,6820 
ABD Doları 3,0481-3,0524/Euro 3,4142-3,4171/İngiliz Sterlini 3,7892-3,7954

Barış İçin Enerji 
Enerji dünyası İstanbul'da toplandı. 82 ülkeden 265 konuşmacı 60 toplantı ile enerjinin geleceğini Türkiye'de tartışacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin bugüne kadar yürütülen enerji projelerine güven veren bir partner olduğunu belirterek, "Türkiye, bölgedeki barışa katkı sağlamaya devam edecek, bu paradigmayı 'barış için paylaş' mottosu üzerine kurdu" dedi. Albayrak, 9-13 Ekim tarihlerinde İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında İstanbul Kongre Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Albayrak, bu tür olaylara karşı her zamankinden çok daha fazla samimiyet göstermek zorunda olunduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "Bilindiği üzere 4 devlet başkanı, 250'den fazla bakan ve CEO düzeyindeki üst düzey katılımcıyla bugün itibarıyla Dünya Enerji Kongresi'nin başlangıcını yapıyoruz. Dört gün sürecek kongrenin yaklaşık 82 ülkeden 265 konuşmacının 60 toplantı özelindeki buluşmasıyla çok verimli bir sürecin tartışılacağı önemli bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Enerji sektörünün küresel bazda en üst temsilcilerinin bir araya geleceği ve enerji piyasalarının kurgulanacağı kongreye, dünyamızın en güzel şehirlerinden İstanbul'da ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Enerjide ulusal ve bölgesel arz talep dengesinin teminin yanında bu süreçte oluşabilecek işbirliği alanlarının gelişebileceği bir ortamdayız. Katılımcılarla mevcut ortak projeleri ve önümüzdeki dönemde işbirliği fırsatlarını değerlendireceğiz. Sektörün tüm paydaşlarının böylesi bir organizasyonda bir araya gelmesi olumlu bir sinerji ortaya koyacak." Ülkelerin enerji sektörüne olan yaklaşımlarının bölgesel ve küresel barışa ciddi bir katkı sağlayabileceğine dikkati çeken Albayrak, bu gibi uluslararası organizasyonları önemsediklerini ve küresel paydaşların burada barış için paylaşma (share for peace) olgusu ve sürecine büyük bir katkıda bulunacaklarını umduğunu vurguladı. Yürütülen enerji diplomasisinin temelinin barış ve istikrarın kaynağı olması gerektiğini ifade eden Albayrak, "Türkiye, bugüne kadar yürütülen enerji projelerine güven veren bir partner oldu. Özellikle Ortadoğu ve Avrasya'daki kaynakların dünya pazarlarıyla buluşması için önemli bir ortak konumundayız" dedi. Albayrak, Türkiye'nin bu konudaki paradigması olan "barış için paylaş" mottosunun bir zamanlar kan, gözyaşı ve savaşlarla birlikte anılan enerji kaynaklarına hakim olma çabası yerine enerjinin üretimi, dağıtımı ve paylaşımı noktasında bölgesel ittifakların kurulmasında itici bir güç olacağını ifade etti. Kongrenin "barış için paylaş" mottosu üzerinde de yeni ufuklar açacağına güvenlerinin tam olduğunu kaydeden Albayrak, bölgesel işbirliği çalışmalarına da olumlu katkılar sunulacağını sözlerine ekledi.
Hürriyet

'Artık Darbeyi Değil Ekonomiyi Soruyorlar' 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, uluslararası finans çevrelerinden FETÖ'nün başarısız darbe girişimiyle ilgili çok fazla soru gelmediğini söyledi. Şimşek, "Artık daha çok rutin gündeme dönmüş durumdayız. Türkiye ile ilgili esas gündem büyüme, cari açık, enflasyon, yapısal reformlar Bu Türkiye'nin hızla normalleştiğinin dışarıdan da doğru bir şekilde algılandığını gösteriyor" dedi. IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları ile G20 Oturumları nedeniyle gittiği ABD'nin başkenti Washington'da konuşan Mehmet Şimşek, üç gün boyunca oldukça yoğun ve verimli temaslar gerçekleştirdiklerini söyledi. Şimşek, küresel yatırımcıların Türkiye'ye ilgi ve güveninin yaşanan olumsuzluklara rağmen güçlü kalmaya devam ettiğini dile getirdi.
Posta

Türk Akımı Projesinde Anlaşmaya Çok Yakınız 
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde hükümetler arası anlaşmanın hazırlanmasında sona yaklaşıldığını belirterek, "Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz" dedi. Novak, Türkiye'nin doğrudan ve ilave Rus gazı almasına olanak sağlayacak Türk Akımı projesinin büyük önem taşıdığını aktararak, "Bu büyük bir proje ve çok detaylı bir çalışma gerektiriyor" diye konuştu. Bu yılın 8 aylık döneminde, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin yüzde 40 düştüğünü hatırlatan Novak, "Amacımız, ekonomik ve ticari işbirliğimizi kriz öncesi seviyelerin de üzerine taşımak. Yaptırımlar üzerine de çalışlarımız devam ediyor, tüm yaptırımları kademeli olarak kaldırmak istiyoruz" dedi. Türkiye'de nükleer enerji sektörünün ilk defa Rusya ile ortaklaşa geliştirileceğini vurgulayan Novak, "Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesini, Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin geleceği olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.
Milliyet

Otomotivin İhracatı Eylülde Yine Gaz Kesmedi 
Türkiye'nin ihracatta lider sektörü olan otomotiv, yükselişini sürdürüyor. Nitekim otomotiv ihracatı, 9 günlük Kurban Bayramı tatiline rağmen, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.7 artışla 1 milyar 942 milyon dolar oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği'nin (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisinin ihracatı eylülde 2 milyar dolar sınırına dayanırken, otomotivde Ocak-Eylül dönemi ihracatı da yüzde 11.2 artışla 17 milyar 81 milyon dolara çıktı. Bu ivmeyle, yıl sonu için hedeflenen 23 milyar dolarlık rakama ulaşılması konusunda önemli bir adım atılırken, özellikle eylül ayında otomotiv ihracatının toplam ihracattaki payının yüzde 18.6'ya kadar ulaştığı gözlendi. Otomotiv yan sanayi ihracatı, geçen ay yüzde 3 artışla 733 milyon dolara yükselirken, binek otomobil ihracatı da yüzde 12 oranında yükseldi ve 711 milyon dolar oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalarak, 344 milyon dolara gerilerken, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 1 artışla 101 milyon dolar oldu. Bazı ürün gruplarında eylül ayında ABD gibi ülkelere ihracat yüzde 100'e yakın arttı. Rusya'ya ihracat artışının yüzde 64, İran'a da yüzde 43 artış göstermesi ise dikkat çekti. Otomotiv yan sanayii ürünleri ihracatındaysa eylülde en fazla satış Almanya'ya gerçekleştirildi. Bu ülkeye yan sanayi ihracatı eylülde yüzde 6 artarken, İran'a yüzde 41, Polonya'ya ihracatsa yüzde 25 arttı. Binek otomobil ihracatı, İtalya'ya yüzde 115, Fransa'ya da yüzde 56 artarken, Hollanda'ya yapılan ihracatta yüzde 227 artış göze çarptı. Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatında yüzde 80'lik payı AB ülkeleri oluştururken, Avrupa Birliği'ne yönelik ihracat eylülde yüzde 8 artışla 1 milyar 562 milyon dolar oldu. Eylülde eski doğu bloku ülkelerine ihracatta yüzde 50, Ortadoğu ülkelerine yüzde 25 artış olurken, Amerika kıtasına ihracat yüzde 27 düştü
Milliyet

Hal Yasası 25 Milyar Liralık Kaybın Önüne Geçecek 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'de yaş meyve ve sebzede yüzde 25 zayi olduğunu belirterek, "Bu da 25 milyar liralık kayıp demek. Bu, Türkiye ekonomisinin kaybı, bunun üzerinden ticaret yapanların kaybı ama en büyük kayıp üreticilerinin ve tüketicilerin" dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile MTSO işbirliğinde düzenlenen' Sebze ve Meyve Ticareti Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantıda konuşan Tüfenkci, Türkiye'de 2015 verilerine göre, yaş meyve ve sebzenin yaklaşık 100 milyar TL'lik bir işlem hacmine sahip olduğunu ifade ederek "Bunun yüzde 20'sinin zayi oldu. Ama Merkez Bankası ve TÜİK verilerine göre, bu oran esasında yüzde 25'lere denk geliyor. Bizim çalışmalarımız da Türkiye'de yüzde 25 oranında zayi olduğunu gösteriyor. Mersin Halciler Federasyonu Başkanımızın hesaplamaları mütevazı bir hesaplama ki, kiloda 1 lira olduğunu düşündüğünüzde yüzde 25 oranlık zayi 25 milyara tekabül ediyor" dedi. Yaş meyve ve sebze üretim ve tüketimi zinciri içinde özellikle soğuk hava depolarının ve zincirinin de önemli bir konu olduğunun altını çizen Tüfenkci, çalıştayı Mersin'de başlattıklarını, Antalya, İstanbul, Ankara ve Doğu Anadolu'da devam edeceklerini belirtti. Tüfenkci, şöyle devam etti: "Bu çalıştaylar sonucunda sağlıklı bir Hal Yasası'nı oluşturmayı umuyoruz. Acele etmiyoruz, bu çalıştayların yapılmasını bekliyoruz. Buradan çıkacak sonuçlar neticesinde biz adım atacağız. Biz hiçbir düzenlemeyi sizlerin görüşünü almadan hükümet olarak hayata geçirmemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla sizin burada vereceğiniz katkılar bizim için değerli ve önemli. Hızlı bir şekilde diğer çalıştaylarımızı da yapıp, hangi alanlarda adım atacağımızı belirleyen her türlü adımı atacağız."
Star

Kart Dolandırıcılığında Banka Sorumlu Kararı 
Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, internet üzerinden sahte şifre oluşturularak kredi kartından harcama yapılan kişiye, bankayla ortak sorumluluk yükleyen yerel mahkeme kararını bozdu. Daire, bozma kararında bankaların birer güven ve itimat kurumları olduğuna işaret ederek, bu tür olaylarda müşterilerin sorumlu tutulamayacağına hükmetti. Kararda, şu tespitlere yer verildi: "Bankalar birer güven ve itimat kurumları olduklarından kural olarak hafif kusurlarından da sorumludurlar. Davacının kişisel bilgilerini koruyamadığı, bu konudaki özen yükümlülüğünü ihmal ettiği sabit olmadığı sürece davacı müşteri, internet bankacılığı yoluyla 3. kişiler tarafından sahte şifre oluşturularak yapılan harcamalardan sorumlu tutulamaz. mahkemece bu yönler gözetilerek bir karar verilmesi gerekirken davacı müşterinin de kusurlu bulunmasında isabet görülmemiştir.
Star

Türkiye İle Rusya 1 Milyar Dolarlık Ortak Fon Kurdu! 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, Conrad Otel'de Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukaev ile yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye ve Rusya arasında 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu kurulmasına ilişkin ortak bildiri imzalandı. Törende konuşan Zeybekci, "Uzun bir çalışmanın sonunda mutluluk verici bir noktaya geldik" dedi, ekledi: Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, 25 Kasım 2015'ten sonra oldukça olumsuz bir süreç yaşadı. İlişkilerin, iki ülke liderleri tarafından başlatılan karşılıklı pozitif mesajlarla yeniden çok hızlı şekilde 2015 Kasım öncesindeki noktaya gelmesi talimatını aldık. Bu kapsamda, son 3 ayda 4 kez Rusya tarafıyla bir araya geldik. İki ülke arasındaki Karma Ekonomik Komisyon hayatı tekrar aktif hale geldi. Çok önemli diğer bir konu; hizmetler ve yatırımlar alanında iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması ile ilgili. En geç 2017 sonunda iki ülke olarak böyle tarihi bir anlaşmayı da imzalama konusunda mutabakatımız var. İki ülke arasında ortak fonun kurulması da çok önemli. Rusya Yatırım Fonu ile Türkiye Varlık ve Yatırım Fonu bir araya gelecek ve ilk etapta 500'er milyon dolarla 1 milyar dolarlık bir sermayeyle kurulacak. İhtiyaç olunca da daha fazlası gelecek. Türkiye'den yaş sebze-meyve ithalatına gelen engellemelerin de kısa sürede kalkacağını ümit ediyorum.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

CHP'de Züğürt Ağa Sandıkları 
Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Züğürt Ağa'daki seçim sahnesinin benzeri CHP'de yaşandı. Genel merkez, 1 Kasım seçimlerinde oy kullandığı sandıktan partisine oy çıkmayan 3 bin 896 CHP üyesini tespit etti. Bu üyelerin önümüzdeki hafta MYK toplantısında partiden ihracı görüşülecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, "Hastalık, zorunlu seyahat gibi haklı gerekçeler olabilir. Ancak bunların dışında bağlı bulundukları partiye oy vermiyorlarsa, onların parti üyeliklerinin sorgulanması gerekir" dedi. Bingöl, örgütlerin haksızlığa meydan vermemek adına araştırma yaptığını söyledi. Bingöl, sandığından oy çıkmayanlarla yüz yüze görüşmeler yapılacağını anlattı. Bingöl, "Bizim temel amacımız, parti üyesi olan arkadaşlarımızın aktif üyelik misyonu taşımalarını sağlamak, onları her anlamda parti çalışmalarına katmak" dedi. Her meslek grubundan üyeleri olduğunu söyleyen Bingöl, "Onların da mesleki bilgilerinden kaynaklı deneyimleri var. Bunu parti çalışmalarına katmak istiyoruz" diye konuştu. CHP'nin 1 milyon 220 bin üyesi var. Yeni başvuru internet veya il-ilçe örgütlerinden yapılabiliyor.
Hürriyet

Rüyalarla Propaganda Yapıyorlar 
Ankara'da dün bir grup gazeteciyle bir araya gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ ile mücadele ve bu kapsamdaki ABD ziyaretinin yanı sıra 17 Ekim'de İstanbul'da yapılacak Uluslararası Hukuk Konferansı hakkında bilgi verdi. Buna göre konferansta 51 ülkeden 15 adalet bakanı, 16 anayasa mahkemesi başkanı, 12 Yargıtay başkanı, 12 adalet akademisi başkanı olmak üzere, toplam 171 yabancı katılımcı olacak. Bozdağ, FETÖ ile mücadele, Fetullah Gülen'in iadesi, cezaevlerindeki durumla ilgili şu bilgileri paylaştı: "Cezaevlerinde darbe teşebbüsünde bulunanlarla ilgili çalışma yaptık. 680 kişi tek kişilik odalarda kalıyor, 3 kişilik odalarda 200 kişi kalıyor. Bir kısmı üçlü odalarda. Toplam1889 kişi bu şekilde daha az olan yerlerde, diğerleri koğuş gibi yerlerde kalıyor. Yargılamaların çoğu suç mahallinde yapılacak. Denizli'de ilk dava açıldı. Cezaevlerinden rüya hikâyeleri yayıyorlar. FETÖ rüyalar üzerinden çok ciddi propaganda yapıyor. Dışarıda da sosyal medyada da. Sahte rüyalar uyduruyorlar, birbirlerine anlatıyorlar. Böyle bir motivasyon yapmaya çalışıyorlar. Tutuklu olanları aileleri, içeridekileri, diri tutmaya çalışıyorlar. İtirafçı olmalarını engellemeye çalışıyorlar. Bugün, şu gün kurtulacaksınız… Sürekli umutlu bir bekleyiş içine sokuyorlar, soruşturma aşamasında çözülmeyi önlemeye çalışıyorlar. Bunun için her gün yeni bir rüya, hikâye, beklenti, umut yayarak bu çözülmeyi, itirafçılığı önlemek istiyorlar. Çok ilginç rüyalar anlatılıyor. Taa Amerika'dan tweet'ler atanlar var. Ziyaretçileri, avukatları aracılığıyla yayıyorlar. Çok acayip bir şey, uyduya dönüyor. Sorgusuz sualsiz kabul ediyorlar. 'Kasımın ilk haftası. 3. dünya savaşı çıkacak, hepimiz buradan çıkacağız. Bütün dünya hazırlık yapıyor, 11'inci ayın 8'inden önce dünya savaşı çıkıyor' diye yayıyorlar. Memleket batsın, savaş çıksın, işgal edilsin, dünya da batsın istiyorlar. Ailelere sesleniyorum: Lütfen herkes çocuklarına sahip çıksın. Hukuk belli, kanun belli. Bu bir örgüt faaliyeti. Etkin pişmanlıktan istifade eden olursa cezaları indiriliyor, örgüt üyeliğinden ceza bile almıyorlar. Kanunların kendilerine sağladığı lehte hükümleri kullanmak üzere hareket etsinler. Örgütün kara propagandalarına aldanmasınlar. Kripto avukatlar olabilir, bu örgütle irtibatı olmayan avukatlar seçerlerse daha doğru olur. Fetullah Gülen'in iadesi konusunda resmi iradenin ortaya çıkmaması, ABD'nin Gülen'in dostluğunu Türkiye'nin dostluğuna tercih ettiği anlamına gelir. Bu çok açık. Halkın ABD'ye tepkisine yol açar. Olumsuz bir karar çıkarsa, Türkiye-ABD ilişkilerinde karar öncesi ve karar sonrası arasında çok önemli farklar çıkacaktır. El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin ABD için neyse, Fetullah Gülen de Türkiye için, Türk halkı için odur. Geçici tutuklama talebimizi ilettik. Bugüne kadar olumlu ya da olumsuz cevap iletilmedi. Fetullah Gülen, terör örgütünü ABD'den sevk ve idare etmeye devam ediyor. Kaçma arayışına dair çok ciddi istihbaratlar var. Gülen dosyasındaki bilgi ve belge kadar dünyada kaç ülkede bu kadar sağlam veri yer almıştır? Eğer bu kadar sağlam dosyada iade yapılmazsa başka hangi dosyada yapılır? ABD yönetimi iade eğilimi gösterdiğinde mahkeme kararı onun tersine çıkmaz. Orada da Avrupa'da da çıkmaz. 500 bin civarında dijital veri var. Bilgisayar kaydı, şaş bellek, cep telefonu kamera kayıtları, bir de arama ve el konulma sırasında elde edilmiş pek çok evrak var. Bu darbe teşebbüsünde bulunanlar başarısızlığı hesap etmedikleri için tedbirsiz davrandılar. Ben eminim ki çok şey ortaya çıkacaktır. Biz hukuki sürecin bu iş için olmazsa olmaz olduğunu biliyoruz."
Hürriyet

Yıldırım: Can Havli Eylemleri 
Başbakan Binali Yıldırım partisinin İstanbul milletvekilleriyle dün Ak Parti İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen istişare toplantısında biraraya geldi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül'ün de katıldığı toplantı öncesi konuşan Yıldırım Şemdinli'de 10 askerin şehit olduğunu 8 sivilin de hayatını kaybettiğini belirterek, "5 ton bir patlayıcıyla yol kontrol noktasına intihar dalışı yapan bir kamyonetteki canlı bombanın kendisini patlatması suretiyle bu olay meydana gelmiştir. Türkiye'nin terörle, bölücü terörle, DEAŞ'la her türlü terör örgütüyle mücadelesi kararlılıkla sürecek. Ülkemizin geleceğini karartmaya gayret eden terör mihraklarından memleketi, milleti kurtarmak için elimizden gelen bütün çalışmaları sürdüreceğiz. Esasen kırsalda son aylarda ortaya konan operasyonlardaki üstün başarı terör örgütününün gücünü ve imkan kabiliyetini ciddi anlamda kısıtlamıştır. Can havliyle bu ve buna benzer intihar eylemleri yapma gayreti içerisine girmiştir. İnşaallah bunların da üstesinden geleceğiz. Birçok yerde istihbaratla bu ve buna benzer hazırlıklar olmadan önlenebilmektedir. Ancak bazen de böyle hadiseler yaşamaktayız. Milletimizin başı sağolsun" dedi. Başika Kampı'na gerçekleştirilen terör örgütü DEAŞ saldırısına da değinen Yıldırım, "Başika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DAEŞ saldırıları oluyor ve gerekli karşılık veriliyor. Bu yeni bir şey değil" dedi.
Milliyet

OHAL ve İlk KHK Ele Alınacak 
Meclis, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin düzenlemeleri görüşeceği yeni bir haftaya giriyor. TBMM Genel Kurulu, haftaya denetimle başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 11 Ekim Salı günü sözlü soruları yanıtlayacak. Daha sonra Genel Kurul'da, olağanüstü halin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi ele alınacak. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında hükümetin çıkardığı 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) de bu hafta görüşülmesi bekleniyor. Görüşmelerine Meclis tatile girmeden önce başlanan ve yarım kalan KHK, "temel kanun" olarak bölümler halinde ele alınacak.
Vatan

DÜNYA 

Vize Muafiyeti İçin Kritik Dönemeç 
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan vize muafiyetine ilişkin mutabakatın bu yıl mutlaka sonuçlandırılması gerektiği belirtilirken, 2016 yılında yürürlüğe girmemesi halinde anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Hürriyet'e bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye ile AB arasında varılan mutabakat kapsamında, Türkiye'den Avrupa'ya yasa dışı geçen sığınmacıları geri kabulü karşılığında, Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vize yükümlülüğünün kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın 2016'de hayata geçmemesi durumunda "Uygulanamamış bir anlaşma" olacağını belirtti. Yetkili, "'Bu tarihte bu yapılacak' diye belli taahhütler. Önümüzdeki yıla taşınabilecek bir anlaşma değil. Bu yıl mutlaka sonuçlandırılması gerekiyor" dedi. Türkiye'nin hedefinin mutabakatı bu yıl bitmeden yürürlüğe koymak olduğunu vurgulayan yetkili, "aksi halde anlaşma uygulanmamış olur. Yeniden oturup konuşmak gerekir," ifadesini kullandı. Türkiye ile AB, vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasını eşzamanlı yürürlüğe koyma konusunda anlaşmıştı. Mutabakatın ekim ayında yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştı.
Hürriyet

Baltayı Taşa Vurdu 
ABD'de Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump'ın, kadınlar hakkında müstehcen ve kaba ifadelerinin bulunduğu ses kaydına yönelik tepkiler giderek artıyor. Trump'a son olarak eşi Melania ve sağ kolu diye nitelenen başkan yardımcısı adayı Mike Pence de tepki gösterdi. Melania Trump, eşi, Donald Trump'ın kadınlara yönelik 11 yıl önce söylediği saldırgan ve aşağılayıcı sözlerin "kabul edilemez" olduğunu vurgularken, 8 Kasım seçimleri öncesi eşine desteğini geri çekmediğini belirtti. Bir kadın olarak kendisinin de bu açıklamaları "saldırganca" bulduğunu kabul eden Trump, ABD kamuoyundan, kocasının özrünü kabul etmelerini istedi. Melania Trump, "Ne de olsa kendisi bir lider" sözleriyle de, eşinin açıklamalarını sineye çeken bir yorumda bulundu. Trump, üçüncü eşi Melania ile ortaya çıkan ses kaydından birkaç ay önce evlenmişti. Bununla birlikte Cumhuriyetçiler içinden Trump'a karşı çıkan ve desteğini çekenler de artıyor. Başkan yardımcısı adayı olan Mike Pence de, Trump'ın demeçlerinin "savunulacak bir yanı olmadığını" kaydederken, ayrıca başkan adayının pişmanlığını göstermesini ve özür dilemesini de takdir ettiğini vurguladı. Kaydın ortaya çıkmasıyla 10'dan fazla üst düzey Cumhuriyetçi siyasetçi, Trump'a destek vermeyeceklerini açıkladı. Eski Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain ve eski dışişleri bakanı Condoleezza Rice, Trump'a destek vermeyeceklerini bildirirken, McCain, "Trump'ın bu sözlerinin, adaylığına koşullu destek sunmayı sürdürmeyi dahi imkânsız hale getirdiğini" ifade etti. ABD'de skandal olarak nitelendiren kayıtlarının ortaya çıkmasıyla birlikte Trump, kendisinin istifa etmesi ve başkanlık yarışından çekilmesi yönündeki açıklamalara karşı çıkmış, devam edeceğini bildirmişti.
Milliyet

Yemen'de Husiler'in Taziye Çadırına Hava Saldırısı 
Yemen'in başkenti Sana'da Husi yanlısı üst düzey yetkililerin katıldığı taziye merasimini hedef alan hava saldırısında 140 kişi öldü, 600'e yakın kişi yaralandı. SABA Haber Ajansı, Husi yanlısı İçişleri Bakanı Celal er-Ruveyşan'ın babasının taziye merasimini hedef alan hava saldırısının Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlendiği iddia etti. Koalisyon güçleri ise, Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayımlanan yazılı açıklamalarında, söz konusu iddiaları yalanlayarak; askerlere sivilleri hedef almamaları konusunda kesin talimatlar olduğunu ve 'ABD'li uzmanların katılımıyla derhal soruşturma başlatacaklarını' aktardı. Yemen ordusu sözcüsü Binbaşı Şeref lokman da saldırıyı kınayarak şunları söyledi: "Arabistan koalisyon kuvvetleri savaşta başarı elde edemeyecek kadar güçsüzdür ve sivillere saldırarak yemen ordusuna ve halk teşkilatlarına diz çöktürebileceklerini zannetmektedir". Beyaz Saray ulusal Güvenlik Konseyi (nSC) Sözcüsü Price da olay sonrası yaptığı yazılı açıklamasında "ABD'nin Suudi Arabistan ile güvenlik işbirliği 'açık çek' değildir" ifadelerini kullandı. BM de taraşara hava saldırılarını durdurma çağrısı yaptı.
Star

Moskova'dan Füzeli Gözdağı 
Suriye'de ABD ve diğer Batılı ülkelerle gerilim yaşayan Kremlin, Polonya ile Litvanya arasında kalan ve Rus toprağı olan Kaliningrad bölgesine nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip İskender füzeleri konuşlandırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, füzelerin Kaliningrad'a tatbikat için gönderildiğini ve bunun önceden yapıldığını duyurdu. Buna karşın Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Moskova'nın amacının 'Batı'nın ödünü koparmak olduğunu' söylerken, Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz de Rusya'nın adımını 'alarm verici' olarak niteledi. Amerikan basını, Rusya'nın Kaliningrad'a İskender füzeleri konuşlandırarak, 60'larda Küba'da yaşanan 'füze krizinin' 'Baltık versiyonunu' yaratmaya çalıştığı yorumunu yaptı.
Vatan

Almanya'da Bombacı Alarmı 
Almanya'nın doğusundaki Chemnitz kentinde cumartesi günü düzenlenen baskının ardından, bombalı saldırı hazırlığında olduğu açıklanan Cabir el Bekir adlı Suriyelinin yakalanması için polis geniş çaplı operasyon başlattı. Chemnitz'te baskın düzenlenen evlerden birisinde, TNT'den daha tehlikeli bir patlayıcı madde ele geçirildiği açıklanmıştı. Mültecilere kiralık daire bulmalarında yardım eden bir kişinin aracılığı ile kiralanan dairenin operasyon sırasında boş olduğu belirtilmişti. Söz konusu dairede patlayıcı madde bulunduğuna dair ipucunu ise Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın verdiği açıklanmıştı. Baskının ardından 3 zanlının gözaltına alındığı duyurulmuştu. Polis zanlılardan ikisini dün serbest bırakırken, 22 yaşındaki El Bekir'in yakalanması için operasyonların sürdürüldüğünü belirtti. Operasyonlarda dün öğleden sonra bir zanlının daha gözaltına alındığı belirtildi. Saksonya polisi, El Bekir'in üzerinde silah ya da patlayıcı olup olmadığının bilinmediğini, bu nedenle vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini kaydetmişti. Polis Chemnitz'te birçok yolda kontrol noktası oluştururken dün başkent Berlin'deki Tegel ve Schönefeld havalimanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.
Vatan

SPOR 

A Erkek Voleybol Milli Takımımız, CEV 2017 Avrupa Voleybol Şampiyonası 3'üncü raunt rövanş maçında Portekiz'i deplasmanda 3-2 yendi ve Polonya'da oynanacak olan finallere katılma hakkı elde etti. Karşılaşmanın setleri 21-25, 25-18, 25-19, 20-25 ve 12-15 bitti. İlk maçı da 3-0 kazanmıştık. Galatasaray HDI Sigorta Erkek Voleybol Takımı, Balkan Şampiyonası final maçında OK Spartak Lijg'i 3-0 yenerek şampiyon oldu. Kadınlarda ise Çanakkale Belediyespor, ev sahipliğini yaptığı Balkan Kupası'nda ikinci maçında Bulgar Kazanlak'ı 3-0 yenip şampiyonluğa ulaştı. Her iki ekibimiz de CEV Challenge Kupası'na katılma hakkı elde etti.
Posta

İzlanda yine kabus oldu 9 Ekim 2014'te Avrupa Şampiyonası Elemeleri ilk maçında 3-0 yenildiğimiz ve bugüne kadar 6 deplasman maçında hiç yenemediğimiz İzlanda'ya yine boyun eğdik: 2-0. Maçtan önce grubumuzda oynanan iki önemli maçtan sonuç gelmişti. Hırvatistan, Finlandiya'yı 1-0, Ukrayna ise Kosova'yı 3-0'la geçmişti. Yani puan farkının açılmasını istemiyorsak kazanmamız gerekiyordu. Olmadı o fark açıldı. Gerçi grupta daha çok maç var ama, belli ki her elemede olduğu gibi, iş yine stresli maçlara, oşara, ahlara, vahlara kalacak. Bundan sonrasında yine 'biz bitti demeden bitmez' demeye çalışacağız. Diğer maçların aksine Cenk Tosun yedekti. 4-6-0'la başladık oyuna. Bu da bizi gol yollarında çok etkisiz bıraktı. Maç ortada giderken, ilk yarının sonunda arka arkaya talihsizlikler yaşadık. 42'de E.Bjarnason'un vuruşunda top dışarı gidiyordu, ama Ömer Toprak'ın kafasına çarptı, kaleye yöneldi. Volkan Babacan da yanıldı. 1-0 geriye düştük. Hemen ardından ikinci şanssızlığı yaşadık, bizim adımıza sahanın en iyisi Ozan Tufan sakatlandı kenara geldi. Bu kadar yeter dedik, yetmedi 44'te defansın arkasına sarkan topta Finnbogason vurdu, 2-0 oldu. İlk yarı böyle bitti. Son yarım saatte iki forvet birden oyuna sürdük. Önce Cenk, sonra Mevlüt girdi. Bizim gol aramamız gerekiyordu ama onlar etkili oldu. Sigurdarson, Kjartansson ve Skulason ile 3'üncü golü aradılar. 80'de Sigurdsson çok sert vurdu, kalecimiz güçlükle çıkardı. 88'de İzlanda kalesini hatırladık. Emre Mor yaklaşık 35 metreden vurdu, top kale arkasındaki tribünlere gitti. 3 dakikalık uzatma devresinde de skor değişmedi. Gruptaki üçüncü maçlar sonunda ilk yenilgimizi aldık. İzlanda ve Hırvatistan'ın 5, Ukrayna'nın 3 puan gerisinde kaldık.
Posta

Kanarya'ya bir sezon aradan sonra dönüş yapan Moussa Sow, Senegal Milli Takımı'nda da yaklaşık 1 sene sonra forma giydi. 2018 Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde Yeşil Burun Adası ile oynanan karşılaşmada görev yapan Fenerbahçeli oyuncu 76. dakikada oyuna girerken, 3 dakika sonra takımının 2. golünü kaydetti. Mücadele 2-0'lık skorla sona ererken, Sarı-Lacivertli oyuncu, "Milli Takım'a geri döndüğüm için mutlu oldum. Dönüşümde gol de atmam ayrı bir mutluluk oldu. İnşallah gollerime Fenerbahçe formasıyla devam etmek istiyorum. Bu hafta Alanyaspor karşılaşmasında görev alırsam, golümü atacağıma inanıyorum" dedi. Sow, Avrupa Ligi için de konuşurken, "Çok zor bir gruptayız. Şampiyonlar Ligi ayarında. Feyenoord galibiyetiyle grup lideri olduk. Bu grupta her şey olabilir. Biz Fenerbahçe'yiz, büyük bir takımız. 2012-13'te yaptığımızı yine tekrarlamak amacındayız. O zaman finali kaçırmıştık. Bu kez kaçırmayacağız" şeklinde konuştu.
Star

Levent Nazifoğlu, Teknik Direktör Riekerink'i savundu. Galatasaraylı yönetici, "Riekerink bizim hocamız ve sahipsiz değil, kimse ona dokunamaz. Basına saygılıyız ama her şeyin bir adabı var. Başkasına soramadığın soruyu, Riekerink'e de soramazsın. Bu tüm sporcularımız için de geçerli. Bazıları Beşiktaş'ı erken favori gösteriyor. Bu sene Konya, Başakşehir ve Osmanlı da iyi takım kurdu. Fener'i de hiçbir zaman göz ardı edemezsiniz. Biz burada bir düzen sağladık. Bunu bozmazsak, şampiyonlukta en şanslı takım biziz" diye konuştu.
Star

Hem Şenol Güneş hem de Abdullah Avcı'nın önemli veriler elde edebileceği ciddi bir hazırlık maçı oynandı dün Vodafone Arena'da. Her iki çalıştırıcı da yedek ağırlıklı kadrolarla sahaya çıktı, sezonun devamında kimler alternatif olabilir, ciddi sorumluluk alabilecek isimler var mı gibi soruların yanıtlarını alma şansı yakaladılar. Ayrıca maç eksiği olan oyuncularını da oynatma imkanı buldular. Maçın genelinde tempo düşük kaldı. Ancak iki takımın da zaman zaman iyi tempo yaptığı bölümleri de izledik. İlk golü 24'te Başakşehir, Beşiktaş'tan kiraladığı Mustafa Pektemek'le attı. Dieng sağ tarafta Atınç'a çalım atıp ceza sahasına girdi, şutunda top uzak direkten dönerken Mustafa tamamladı, genç Utku Yuvakuran'ın çabası yetersiz kaldı. BU gole yanıtı gecikmedi Beşiktaş'ın. 27'de Talisca, ceza sahasının solundan kullandığı frikikte kaleci Ufuk'u kapattığı köşeden avladı. Mücadelenin kazananını ise 86'da oyuna giren Marcelo, 87'de ceza yayının üzerinden attığı nefis şutuyla belirledi: 2-1.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme