12 Ekim 2016 Çarşamba

12.10.2016 Genel Gündem12.10.2016 Çarşamba
GÜNDEM

Bildiğimizi Okuyacağız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk askerinin Musul yakınlarındaki Başika kampından çıkmasını isteyen Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye sert tepki gösterdi. İbadi'ye yönelik "Kalitemde değilsin" ifadesini kullanan Erdoğan, "Irak'tan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil. Biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin" dedi. Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'ndaki 9. Avrasya İslam Şûrası açılışında özetle şunları söyledi: "Irak'ta DEAŞ terör örgütüne karşı yürütülen operasyona dünyanın dört bir yanından 63 ülke müdahil. Suriye'de benzer bir durum var. Türkiye olarak hem ülkemize yönelik terör tehdidinin kaynaklarını barındırması hem de bin yıllık komşuluk ve kardeşlik hukukumuz gereği meseleye müdahil olmamızı istemeyenler, diğer ülkelere ses çıkarmıyor. Halbuki eğer Irak ve Suriye'nin başı dertteyse, sorunun çözümü için her türlü çabayı göstermek, tedbiri almak, en çok Türkiye'nin sorumluluğudur. Bu, her şeyden önce kardeşliğin, komşuluğun bir gereğidir. Bunun için de bir yerlerden izin almaya ihtiyacımız yoktur, almayı da düşünmüyoruz. Biz ne dedik? 'Artık durulmaz' dedik, Cerablus'a girdik ve DEAŞ'ı Cerablus'tan attık. Oradan atmakla kalmadık, bunu ılımlı muhalişerle yaparak, arkasından El Rai'ye girdik, Rai'den de attık. Şimdi güneye doğru bu DEAŞ'ı, PYD'yi, bunları sürüklüyoruz. ABD'ye dedik ki 'Münbiç'te PYD ve YPG olmayacak.' Bizzat bana Sayın Başkan 'Olmayacak' dedi. 'Merak etmeyin, bunlar buraya girmeyecek.' Bu sözü vermelerine rağmen tutmadılar. Biz de şu anda kendi planımızı, kendimiz uyguluyoruz. Irak'taki gelişmeler karşısında Türkiye ilgisiz kalamaz. Türkiye'nin kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, egemenliğinde gözü yoktur. Bizim kendi topraklarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgedeki Müslümanların esenliğini istemek dışında bir gayemiz söz konusu değildir. Şu anda Irak'ta, yakında da Musul'da yapılacak operasyonlara aynı anlayışla, nasıl Cerablus'ta katıldıysak, nasıl Rai'de katıldıysak, evet şimdi yine söylüyorum. Şahsıma hakaretler ediyor, sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kıratımda değilsin, kalitemde değilsin, Irak'tan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil, biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin. Kim bu? Irak'ın Başbakanı. Önce haddini bil Kendileri Başika Üssü'nü kurmamız için Sayın Davutoğlu döneminde bizlere talepleri var, bunların hepsinin canlı kayıtları var ve bugün, yarın bunların hepsi televizyonlarda yayımlanacak. Buna rağmen Başika üssüne girilmiştir, şimdi diyor ki; 'Buradan çekilin.' Türkiye Cumhuriyeti'nin ordusu sizlerden talimat alacak kadar kalitesini kaybetmiş değildir. Gereği neyse bunu biz gerektiği şekilde bugüne kadar nasıl yaptıysak yapmaya devam edeceğiz."
Hürriyet


PKK'lı İki 'Canlı Bomba' Öldürüldü 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde kırsaldan ilçe merkezine saldırı için gelen 2 terörist öldürüldü. Teröristlerin resmi kurumlara ve siyasi partilere yönelik 'canlı bomba' eylemine hazırlandığı, hedefin özellikle Cizre Belediyesi'ne kayyum olarak görevlendirilen Kaymakam Ahmet Adanur olduğu öne sürüldü. Polis ekipleri, bir istihbarat üzerine Dağkapı Mahallesi Arıkan Sokak'ta PKK'lı teröristlerin 'canlı bomba' hazırlığı yaptığı tek katlı eve dün saat 06.30'da operasyon gerçekleştirdi. Güvenlik güçlerinin, 'teslim ol' çağrısına teröristlerin ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Yaklaşık 2 saat süren çatışma sonunda, eylem hazırlığında olduğu ve 'canlı bomba' oldukları değerlendirilen 2 terörist ölü ele geçti. Suriye uyruklu oldukları ileri sürülen 2 teröristin, resmi kurumlara ve siyasi partilere yönelik 'canlı bomba' eylemine hazırlandığı belirtildi. 2 teröristin "Cizre Belediyesi'nde kayyum olarak görevlendirilen Kaymakam Adanur'a saldırıda bulunmak için kırsaldan ilçe merkezine geldikleri" de belirtildi. Ölü ele geçen PKK'lı 2 teröristin operasyon sırasında üzerlerindeki patlayıcının infilak etmesi sonucu öldüğü ihtimali bulunduğu belirtildi. Operasyonun ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında teröristlere yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle 3 kişi gözaltına alındı.
Milliyet

İstanbul Emniyet'ine Bylock Operasyonu 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ByLock kullandığı iddiasıyla hakkında gözaltı kararı verilen şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı. Çeşitli adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler haklarında gözaltı kararı verilen 30'u komiser yardımcısı 125 personelden 74'ü yakalandı. Henüz ulaşılamayan şüphelilerin gözaltına alınması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 124,2089-124,3220 
ABD Doları 3,0825-3,0842/Euro 3,4059-3,4090/İngiliz Sterlini 3,7831-3,7881

Suudi Devden 18 Türkle İmza 
Suudi Arabistan'ın kamu petrol ve enerji şirketi Aramco, dünyanın da en büyük enerji şirketi. Petrol fiyatlarının düşmesinden en çok ülkelerden biri olan Arabistan, petrol bağımlılığını azaltma stratejisi çerçevesinde Aramco'nun küçük bir bölümünü özelleştirmeyi planlanıyor. Dev şirket, düzenleyeceği ihalelere katılabilmeleri için dün 18 Türk şirket ile mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Saudi Aramco ve 18 Türk şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptlarının, iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendireceğini belirterek, "Bu imzalar önümüzdeki dönemde ilişkilerimize daha da ivme kazandıracak" dedi. Albayrak, "Türkiye ve Suudi Arabistan, iki dost ve kardeş ülkedir. Özellikle geçen yıldan itibaren her geçen gün ivme kazanan iki ülke ilişkileri daha iyi bir noktaya doğru ilerliyor" şeklinde konuştu. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih de bu mutabakat zaptlarının gelecekteki birçok sermaye projesi için yasal çerçeve oluşturacağını söyleyerek, "Suudi 2030 Vizyonu kapsamında Türk şirketleriyle birlikte çalışmak istiyoruz. Suudi Arabistan belki de yüzlerce milyar dolar yatırım yapacak, bugünkü anlaşmalar önümüzdeki yıllardaki projeler için hazırlık olacak. Bu anlaşmaların bu sürecin ilk adımları olacağına inanıyoruz, Türkiye ve Suudi Arabistan belki de üçüncü ülkelerde çok büyük işler yapacak" dedi. Saudi Aramco CEO'su Amin Nasser de Türkiye'de yatırım için ön görüşmelerde bulunduklarını ve petrol rafinasyonu ile dağıtım alanıyla ilgilendiklerini söyledi. Aramco'nun Petrol Ofisi'ne talip olan şirketler arasında olduğu daha önce haberlere yansıdı. Petrole dayalı ekonomisini çeşitlendirmeye çalışan Arabistan, uzun vadeli yeniden yapılanma planı kapsamında altyapısını güçlendirmeyi hedeşiyor. Mutabakat zaptı imzalayan Türk şirketlerinin isimleri şöyle: TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme AŞ, Enka İnşaat ve Sanayi AŞ, İlk İnşaat Taahhüt ve Sanayi Ticaret AŞ, Tekfen İnşaat, STFA Deniz İnşaat, Nurol İnşaat ve Ticaret Şirketi, Fernas İnşaat, Yüksel İnşaat, Kolin İnşaat Turizm ve Sanayi Ticaret AŞ, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi AŞ, Dorce İnşaat, Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ, Üstay Yapı Taahhüt ve Ticaret AŞ, AGE İnşaat ve Ticaret AŞ, Taca İnşaat, Zafer Taahhüt ve Ticaret AŞ, Metag İnşaat ve Ticaret AŞ, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ.
Hürriyet

Süper Teşvik Müjdesi! 
Yatırımcılar için 2017'den itibaren sekiz sektöre 'süper teşvik' dönemi başlıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin verdiği bilgiye göre; desteklenecek sektörler arasında 'ilaç, sağlık, enerji teknolojileri, petrokimya, teknik tarım ve savunma sanayi' yer alıyor. Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini devreye alacaklarını belirten Zeybekci, "Kamu olarak yüzde 49'u geçmemek kaydıyla sermaye katılımında bulunulacak" dedi. Süper teşvik kapsamında, yatırımcı projesi karşılığı sabit yatırım tutarları için kullandığı kredinin faizi veya kâr payına denk gelen tutarda hibe ya da destek alabilecek. 10 yıl süreyle yeni istihdamın sigorta primi işveren hissesinin tamamının devlet tarafından ödenmesi sağlanabilecek. Yatırımcılara kurumlar vergisi istisnası, bedava arsa gibi avantajlar sağlanacak. Nitelikli her personel için 5 yıl süreyle 33 bin lira ücret desteği verilecek.
Posta

Kiralık İşçi Dönemi 
İşçilerin kiralanmasının ve özel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan, yasa Mayıs 2016'da yürürlüğe girmişti. Yasa ile işyerindeki başka işçilerin hamilelik, askerlik, yıllık izin ve hastalık hallerinde, mevsimlik tarım işlerinde ve ev hizmetlerinde kiralık işçilik uygulaması yapılabilecek. Böylece işveren işçi kiralarken, işsizler de özel istihdam büroları aracılığıyla iş bularak 8 aya kadar çalışabilecek. Bu yasayla ilgili dün bir yönetmelik daha yayımlandı. Yönetmeliğe göre; işveren, iş sözleşmesi feshedilen işçisini, fesih tarihinden itibaren 6 ay geçmeden kiralık işçi kapsamında çalıştıramayacak. Toplu işçi çıkarılan iş yerlerinde 8 ay süresince, kamu ile madenlerde özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulamayacak. Özel istihdam büroları kapanırsa işçinin alacağına öncelik verilecek.
Posta

'Tanap Projesi Saati Saatine İlerlemekte' 
Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede her şeyin olması gerektiği gibi devam ettiğini belirterek, "Proje gerekililiğiyle paralel ilerliyoruz. Öncelikle Türkiye-Gürcistan sınırını tamamlamak istiyoruz, bunu da 2018'de haziran sonuna kadar yapmayı planlıyoruz" dedi. TANAP'ın yüksek standartlı bir proje olduğunu vurgulayan Düzyol, Avrupa ve Ortadoğu için en uzun, en geniş çaplı boru hattını inşa ettiklerine dikkati çekti. Düzyol, projenin, sadece paydaşlara fayda sağlamayacağının altını çizerek, "Proje tedarik zincirindeki herkese fayda sağlayacak. Orta Asya üreticileri olan Türkmenistan, Özbekistan gibi üreticilere de fayda sağlayacak. Burada 16 milyar metreküplük doğalgaz taşıma kapasitemiz var. Bunu da 31 milyar metreküpe çıkarmak mümkün. Bu da 2020 yılından sonra yapılabilecek. Burada çok fazla gaz vaadi var. Projede her şey, olması gerektiği gibi devam ediyor" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Yeter Ki İcat Çıkartın Para Veren Çok Olur 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye'nin en önemli girişimcilik etkinliklerinden Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum'un ikinci Anadolu toplantısı Trabzon'da yapıldı. Etkinlikte, 700'e yakın Karadenizli girişimci ve girişimci adayı, Türk iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile bir araya geldi. Yapılan forumda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimci adayı gençlerin en çok çekindiği sermaye konusunun günümüzde bir sorun olmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu "Bu devirde elinizde iyi fikir varsa para verecek olan çok. Yeter ki icat çıkartın, ne yaparsanız yapın yenilikçi yapın. İnsanımızın hamurunda cesaret, cevher var, marifet bunu işlemekte" dedi. Japonya'da her 100 kişiden 5'inin girişimci olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu "Türkiye'de bu oran yüzde 2. Ülkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon girişimciye ihtiyacımız var" dedi.
Star

Türk İhracatçı Gaza Bastı 
Türkiye-Rusya ticari ilişkileri, önceki gün imzalanan Türk Akımı projesi, Akkuyu Nükleer Santrali, turizm ve Türk-Rus Ortak Fonu'yla birlikte yeni bir döneme girdi. Rusya Başbakanı Medvedev'in imzaladığı Türkiye'ye yönelik sebze-meyve ithalatına ilişkin 1 Ocak 2016'dan beri uygulanan yasağın bazı ürünler için kaldırılması da, Türk ihracatçıyı sevindirdi. Rusya ile yaşanan 24 Kasım uçak krizinden önce yıllık 900 milyon dolar olan yaş sebze-meyve ihracatı 91 milyon dolara kadar gerilerken, ihracatta kısıtlamanın kaldırıldığı gün, hasadı henüz başlayan ürünleri için üreticiler Rusya ile satış görüşmelerine başladı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut "Rusya'ya önemli ihracat yapan firmalarımız 3 aydır sessiz kalırken bu sabahtan itibaren özellikle mandalina ve portakalda ekim-kasım ayında kesilecek çeşitler için çiftçilerle mal alımına girme teşebbüsüne başladılar" dedi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ise Rusya tarafından kısıtlaması kaldırılmış ürün gruplarının toplam meyve sebze ihracatının yaklaşık yüzde 60-65'lik kısmını oluşturduğunu belirterek, "Yıl bitmeden kısıtlamalar tamamen kalkarsa 2017 yılında Rusya'ya ihracatı 100 milyon dolara çıkarmayı hedeşiyoruz" dedi. Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak da "Rusya'daki kayıplarımızı telafi etmek için çok yoğun çaba içine girdik. Hükümetimize zor zamanlarımızdaki desteğinden ötürü çok teşekkür ediyoruz" dedi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ise "Trabzon, Rusya'ya ihracatta ilk 3 il arasında yer alıyor. Bu karar bizim için doping oldu" diye konuştu.
Star

KKTC'ye Denizden Elektrik Götürülecek 
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) arasında kapsamlı enerji işbirliğine gidildi. Türkiye'den KKTC'ye deniz altından su gitmesinin ardından bu kez Yavru Vatan'a kabloyla elektrik temin edilmesi yönünde de önemli bir anlaşma gerçekleştirildi. 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında bir araya gelen Bakan Albayrak ve KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun, KKTC'ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşmayı imzaladı. İmza töreninde konuşan Bakan Albayrak, "Türkiye ve KKTC arasındaki bu anlaşma sadece KKTC'nin değil, bölgesel açıdan da önemli adımlara sebebiyet verecektir" dedi. KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun da Türkiye'nin dünyanın ve bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline geldiğini belirterek, şöyle konuştu: "Yanı başımızdaki bir enerji sistemine enterkonnekte olarak özellikle Ortadoğu'da enerjinin daha da önem kazandığı, daha büyük kazanımlar getirdiği bir noktada anavatanımız vasıtasıyla küresel denklem içinde yer almamız açısından tarihi fırsat olarak görüyorum." Türkiye ile KKTC arasındaki anlaşma, elektrikte altyapının yenilenmesi, elektrik arz güvenliğinin oluşturulması, enterkonnekte sisteminin kurulması, yenilenebilir enerji alanında ortak çalışma yapılması, elektrik alanındaki mevzuatların karşılıklı uyumlulaştırılması ile petrol ve doğalgaz kaynaklarının keşfedilmesi ve gerekli altyapıların tesis edilmesi için ortak projelerin üretilmesi maddelerini kapsıyor.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

FETÖ Faturası Çok Şişkin 
Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ soruşturmalarına ilişkin, "Şimdi mağdur edebiyatı değil hesap sorma zamanı" dedi. Yıldırım, CHP'yi de hedef alarak, "FETÖ konusunda faturası çok şişkin, 17 Aralık'tan sonra destek vererek büyük yanlış yaptı" iddiasında bulundu. Yıldırım, partisinin dünkü Meclis grubunda özetle şunları söyledi: "PKK terör örgütü bugünlerde AK Parti teşkilatlarına yöneldi. Hainler şunu iyi bilmelidir, AK Parti sizin yaptıklarınıza pabuç bırakacak bir parti değildir. Vatandaşlarımız yurdun her köşesine rahatça seyahat edinceye, istedikleri yerde yaşayıncaya, hiçbir güvenlik endişesi taşımayıncaya kadar bu operasyonlar devam edecek. Operasyonlar öylesine devam ediyor ki yıllardır girilemeyen inlere girildi, yuvaları dağıtıldı. Kızgınlıkları da telaşları da can havliyle teşkilat mensuplarımıza saldırmalarının arkasındaki neden de budur. Ağır darbe alan FETÖ ile mücadelemiz bundan böyle de sonuna kadar devam edecek. Bu kadar büyük bir operasyonda, şüphesiz ufak tefek yanlışlar olabilir. Bir tek vatandaşımızın bile mağdur edilmesine asla rıza gösteremeyiz. İtirazları inceleyecek heyeti de değiştirdik, bakan yardımcılarını heyet başkanı yaptık ve ona göre heyetleri de teşkil ettik. Ancak tuzaklara karşı da son derece dikkatli olmamız gerekiyor. Mağdur edebiyatının tehlikeyi gölgelemesine asla izin vermeyelim. Bir süredir bakıyoruz ülkemizin 15 Temmuz'da atlattığı badireyi es geçmeye başladılar. Ülkenin içinde bulunduğu tehlikeyi es geçiyor anamuhalefet partisi. Sabah akşam mağduriyet üzerinden kafa karıştırmaya devam ediyorlar. 15 Temmuz'un asıl mağduru şehitlerimizin aileleridir, gazilerimizdir; istiklali, istikbali, devleti, bayrağı tehdit edilen 79 milyon vatan evladıdır. Eğer siz bütün bunları bir kenara bırakıp, yüzde biri bile bulmayan, tasfiye edilenleri dilinize dolarsanız, bunun iyi niyetle, insaşa hiç bir alakası olmaz. Kimse kusura bakmasın; bu tutum, söylem bilerek ya da bilmeyerek FETÖ'ye destektir. CHP, 17 Aralık'tan sonra FETÖ'ye destek vererek zaten büyük bir yanlışı yapmıştı. İzmir'deki kampanyada o bacılar, o abiler, o ablalar CHP'lilerle kol kola kendilerini parçalarcasına nasıl da kampanya yaptılar buna bizzat şahidim. FETÖ konusunda anamuhalefet partisinin faturası çok şişkindir. Şimdi pişkin pişkin mağdur edebiyatı yapacağına, ülkeyi uçurumdan döndüren Yenikapı ruhuna sahip çıkması gerekir. Biz mağdur edebiyatıyla terörle mücadelenin yıpratılmasına asla izin vermeyeceğiz.
Hürriyet

Referandum Sinyali 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın millet tarafından seçildiği gerekçesiyle fiili başkanlık sistemini dayattığını savunarak, "Şu anda anayasa çiğnenmekte ve suç işlenmektedir. Tercihimiz parlamenter sistemin devamıdır. Ancak milletimiz aksini söyleyecek olursa buna da diyeceğimiz herhangi bir şey doğal olarak bulunmayacaktır. Başkanlık mı parlamenter sistem mi sorusunun kalıcı şekilde cevaplandırılmasını diliyoruz" dedi. Bahçeli, partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi: "1 Kasım 2015'ten sonra başlatılan yeni anayasa süreci başkanlık sistemiyle ilgili anlaşmazlık nedeniyle akamete uğramıştır. Türkiye'nin yeni bir toplum sözleşmesine ihtiyacı vardır ve sorumluluk hepimizin sırtındadır. Ne var ki, Türkiye'yi yöneten devlet ve hükümet ricalinin anayasaya uyma konusunda çok iştahlı ve hevesli olmadığı gelişmelerle sabittir. Cumhurbaşkanı, anayasayı açıkça ihlal etmekte, görevinin sınırlarından tüm eleştirilere rağmen taşmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı seçildiği andan itibaren, anayasanın vermediği yetkileri kendisinde hak görmüş, partili Cumhurbaşkanı gibi davranmış, tarafsızlığına gölge düşürecek şekilde hareket etmiş ve yetkisini aşmış, siyasi propagandalara katılmış, AKP lehine oy istemiş, siyasi polemiklere katılmış, fiilen hükümet başkanı gibi hareket etmiştir. Cumhurbaşkanı'nın bu tutum ve davranışları fiili bir durum yaratmıştır. Anayasa değişmeden yönetim sistemi üzerinde zorlamayla ve fiilen oynama yapılmıştır. Filli durum ve dayatmalarla anayasanın değişeceğini iddia etmek, anayasayı rafa kaldırmak, eğer gaşet değilse vahim bir art niyetlilik ve sinsi bir tezgâhtır. Ülkenin beka mücadelesi verdiği bugünlerde, siyasi iktidarın ve Cumhurbaşkanı'nın hukukla ters düşmesi geleceğimiz açısından çok mahsurlu, çok tehlikelidir. Bu açık tehlikenin bertaraf edilebilmesi için karşımızda iki alternatif yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve bizim açımızdan da en doğru, en sağlıklı olanı, Sayın Cumhurbaşkanı'nın fiilli başkanlık zorlamasından vazgeçmesi, yasa ve anayasal sınırlarına çekilmesidir. Şayet bu olmayacaksa, ikinci olarak, fiili durumun hukuki boyut kazanabilmesinin süratle yol ve yöntemlerinin aranmasıdır. AKP başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse yine karşımıza iki seçenek çıkacaktır: İlk olarak AKP, hazırda tuttuğu bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan daha önceki maddeleri de ihtiva etmek kaydıyla TBMM'ne getirmelidir. İkinci olarak bu anayasa değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu'nda ya 367 sınırını aşarak kanunlaşacaktır ya da 330 eşiğinin üstünde kalarak referandum yoluyla milletin kararına sunulacaktır. MHP, Türk milletinin vereceği her karara saygılı ve bağlıdır. Bizim tercihimiz her zaman olduğu gibi parlamenter sistemin devamı, güçlendirilmesi, reforma tabi tutulmasıdır. Millet ne derse odur, neye karar verirse boynumuz kıldan incedir."
Hürriyet

'Zulmün Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan mağduriyetler nedeniyle mağdurlara sahip çıkacaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında şunları kaydetti: Teröre karşıyız, her şehit olayından sonra 'Köklerini kazıyacağız, şunu yapacağız' Ya arkadaş ne yapacaksanız bir an önce yapın. Kanun dediniz yetki verdik, anayasa dediniz izin verdik. Son birkaç ayda şehit sayımız 88. Türkiye şimdi bir terör batağının içinde. Bize 'sakın sesinizi çıkarmayın' diyorlar. Vatandaşın acısını kim dillendirecek? AKP'nin Özalp Başkan Yardımcısı ve Dicle İlçe Başkanı öldürüldü. Başta Binali Yıldırım olmak üzere AKP'nin bütün camiasına CHP grubundan başsağlığı dileklerimizi gönderiyoruz. Bu sabah erken saatlerde bir gazetecinin evi basıldı. DHA'nın Tunceli'de görev yapan muhabiri. Ne zamandan beri bir gösteriyi, bir olayı izlemek suç olmaya başladı. 10 Ekim 2015, iki canlı bomba 101 vatandaşımızın hayatına malolan bir terör gerçekleştirdi. Garda insanlar toplandılar güle oynaya, barış istiyorlardı. Bu ülkenin gençleri huzur içinde yaşamak istiyorlar. Dün yıl dönümüydü, aileler gelmiş, anmak istediler. Biber gazı, cop, şiddet, Türkiye'ye yakışmıyor. Bir annenin kendi çocuğunun öldüğü yere karanfil bırakması suç mudur, çocuğunu anması suç mudur? Biz bu ayıbı ortadan kaldırmak için daha ne kadar bekleyeceğiz? Bu ülkeye demokrasi, hoşgörü, özgürlük ne zaman gelecek? Türkiye iyi yönetilmiyor. Dış politika önemli bir yol ayrımına geldi. Musul operasyonu başlayacak. IŞİD sonrası Ortadoğu ile ilgili yeni stratejiler demektir. Türkiye'nin bu konuda son derece dikkatli bir dil kullanması gerekiyor. Üzülerek ifade ediyorum, Erdoğan, mezhep endeksli dış politikayı gündeme getirdi, Irak merkezi yönetimi Türk askerinin Başika'dan çekilmesini istedi. Merkezi Irak hükümetine CHP Genel Başkanı olarak seslenmek isterim: Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Irak'ın kaderini Irak hakının belirlemesi gerektiğini söylemeye devam edeceğiz. Başika'da askerlerimiz Irak halkının güvencesi için bulunuyor. Buradan size ulaşan bazı söylemlerin iticiliğine kapılıp, askerlerin Irak'ı terk etmelerini istemeyiniz. İsteğiniz üzerine oraya geldik, görevimizi yapmaya izin veriniz. Irak halkıyla dostluğumuzu sürdürmeye kararlıyız.
Milliyet

'Geçici Tutuklama Talebi Yapacağız' 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 Ekim'de ABD'ye gideceğini, 26-27 Ekim'de ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüşeceğini bildirerek, "Oradaki programımızın ana konusu, FETÖ kurucusu ve yöneticisi, terörist Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin Türkiye'den gönderdiğimiz yargı dosyaları ile 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsüne ilişkin geçici tutuklama talebimizdir" dedi. Bir gazetecinin, hakim ve cumhuriyet savcısı adaylarının kura töreninin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kongre merkezinde yapılacak olmasına yönelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine ise yargı görevi yapanların bağımsızlığı ve tarafsızlığının oturduğu mahalleye, toplantı yaptığı yere göre değil, verdiği kararlara göre değerlendirildiğini kaydetti.
Vatan

DÜNYA 

Hollande'dan Ohal Uyarısı 
Türkiye'nin olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını savunmak için sıkça örnek verdiği Fransa, bu uygulamadan bir an önce çıkma çabası içinde olduğu mesajını en üst düzeyden verirken Türkiye'ye de ortak değerlere saygı çağrısı yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Türkiye, 15 Temmuz gecesi bir darbe yaşadı. Türkiye bununla başa çıktı. Bu çok zor duruma ve OHAL ilanına rağmen Türkiye bizi birleştiren ilkelere saygı duymalı, hukuk devletinin gereğini yerine getirmelidir" dedi. Ülkesindeki OHAL uygulamasına detaylı şekilde değinen ve daha önce yapılamayan bazı şeylerin bu sayede yapıldığı mesajını veren Hollande, "Bundan en kısa zamanda çıkmaya çalışıyoruz, sürekli olamaz" diye konuştu. Fransa'da OHAL bağlamındaki uygulamaların hakim kararına ve parlamento denetimine tabi olduğu da Hollande'ın vurguları arasında yer aldı. Hollande, ortak değerlerin savunulması açısından laikliğin önemine de değinerek, "Fransa'da laiklik var. Laiklik sayesinde bir arada yaşayabiliyoruz. Dini kuralların üstünde kanun vardır, hukuk vardır, bu şekilde insanlar özgürce yaşayabilir. Laiklik kuralının hiçbir istisnaya ihtiyacı yoktur" dedi. Suriye'de Türkiye'yle diyaloğun önemine dikkat çeken Hollande, "Sığınmacılar konusunda en çok gayreti Türkiye gösterdi. Suriye'de çözümün sağlanması konusunda taraf ülkelerden biridir" diye konuştu. Suriye'de önce ateşkes, sonra yardım ulaştırılması, sonrada müzakerelerin devreye sokulması gerektiğini belirten Hollande, "İlgili bütün ülkeler buna katılmalı, Rusya, Türkiye ve hatta İran" dedi.
Hürriyet

Atina'dan NATO'ya Denizaltı Şikayeti 
Daha önce Türk gemilerinin Ege Denizi'ndeki varlığından ötürü NATO'nun kapısını çalan Yunanistan, bu kez de Türk denizaltılarının kendi karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle NATO'ya başvurdu. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, NATO'ya, eylül ayı boyunca Türk donanmasına ait denizaltıların Yunan karasularında bulunduğunu bildirdi. Yunanistan, NATO'ya Türk denizaltıların varlığıyla ilgili itirazda bulunurken, Türk yetkililerin konuyla ilgili sert bir tutum takındığı iddia edildi. Türk denizaltılarının, Girit başta olmak üzere Semadirek, Sakız, Midilli, Rodos gibi adalara oldukça yakın şekilde konuşlandığı öne sürülüyor. Yunan makamları, bölgeye altı gemi göndererek tepkilerini gösterdiklerini belirtirken, Türkiye'den Lozan Anlaşması sonrası çizilen sınırlara özen göstermesini talep etti. Öte yandan, Güney Kıbrıs Devlet Başkanı Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorunun çözümünün sadece Kıbrıslıların değil, tüm bölgenin yararına olacağını belirtti. Türkiye ile işbirliğine açık olduklarını duyuran Anastasiades, bir çözüm durumunda "kazanalar ve kaybedenler" diye bir şeyin olmayacağını da ifade etti. Rum lider, Ada'da sağlanacak olası bir çözümün Yunanistan ile Türkiye, AB-Türkiye, NATO-AB ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağını savundu.
Milliyet

'Yeni Kaset Çıkarsa Beraber Batarız' 
Cumhuriyetçi Parti'nin ABD başkan adayı olan Donald Trump, yeni ses kasetlerinin açığa çıkması durumunda Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton ve eşi, ABD eski başkanı Bill Clinton'ın yaptığı yakışıksız şeylerden bahsetmeye devam edeceğini söyledi. Trump, Clinton'ı, kocası hakkında şikâyette bulunan kadına saldırmakla da suçladı. Wall Street Journal gazetesi ile NBC televizyonunun ortak düzenlediği ankete göre, münazaralardan önce rakibinin 2 puan arkasında gözüken Trump, Clinton'ın 11 puan gerisine düştü. Bununla beraber, Trump partisinden destek kaybetmeye devam ediyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump'ı artık savunmayacağını, bunun yerine partinin Kongre'deki çoğunluğunu korumasına odaklanacağını söyledi. Ryan'ın, Trump'a desteğini geri çekmeyip, birlikte kampanya yürütmeyeceği yorumu yapılıyor
Milliyet

Başika Gerçeği 
Türkiye'nin Başika kampındaki askeri varlığı ve burada yetiştirdiği Arap ve Türkmen milis gücü, Musul'un terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasında kilit rol oynayacak. Peki, DAEŞ ile mücadelede bu kadar etkin bir rol oynayan Başika kampına Irak'ın Bağdat yönetimi ve ABD sözcüleri neden bu kadar tepkili? Bölgedeki yerel yetkililer, Başika'nın Ortadoğu haritasında kilit bir rol oynadığı bilgisini veriyor. Türkiye, Musul'da yapılacak operasyona Irak Ordusu ile birlikte Başika'da yetiştirdiği Musul polis gücünün katılmasını sağlayıp, İranlı Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi güçlerinin katılmasını da engelleyerek, mezhep çatışmasını önledi. Başika kampındaki askeri mevcudiyet, Mesul'a Haşdi Şabii'nin katılması ve mezhep katliamı yapması durumunda Türkiye'nin 'Anında askeri müdahale ederim' kartını kullanmasını da sağladı. Öte yandan Türkiye, son hamlesiyle Musul'daki tarihi mirası ve güvenlik hattını koruyacağını, buradaki 500 bin kadar Türkmen'in 'Musul'un DAEŞ'ten temizlenmesi operasyonu' maskesi altında bölgeden göç ettirilmesine de izin vermeyeceğini kararlı bir şekilde ortaya koydu. Türkiye'nin Musul operasyonundaki çıkışı, İran ve Suriye'deki Esad yönetimi ile ittifak yapan Talabani ve PKK'nın tehdidine karşı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve lideri Barzani'nin Türkiye tarafından korunacağını da gösterdi. Bölgeden gelen istihbarat raporlarına göre, terör örgütü PKK, Musul operasyonunu fırsat bilerek Suriye'deki kolu PYD ile Irak sınırında birleşen Tel Afer ve Sincar'ı da ele geçirmenin hazırlığı içindeydi. Başika'daki Türk askeri varlığı, bu planı da engelledi.
Star

Vekiller 'Brexit'e Direniyor 
İngiltere'de parlamenterler referandumla alınan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının mecliste onaylanmasını istiyor. Bir grup milletvekili ülkenin AB ile gelecekteki ilişkilerinin parlamentonun oylarıyla belirlenmesini ve AB'den 'yumuşak ayrılış' formülünün benimsenmesini talep etti. Muhalefetteki İşçi Partisi'nin eski Genel Başkanı Ed Milliband, Başbakan Theresa May'in AB'den ayrılış görüşmelerinde izleyeceği strateji için parlamentonun onayına ihtiyacı olduğunu belirtti. Hükümet sözcüsü ise Brexit'in tabiatıyla parlamento genel kuruluna getirileceğini ancak Haziran ayındaki halk oylamasının ardından AB üyeliğinin ikinci kez oya sunulmasının kabul edilebilir bir yöntem olmadığını söyledi.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş milli maç için lige verilen arada Başakşehir ile hazırlık maçı yapmış ve 2-1 kazanmıştı. Siyah-Beyazlı ekipte milli oyuncuların sakatlanmadan, çoğunun moralli olarak dönmesi de sevinç yaratmıştı. Milli takımdan mutlu dönenlerden biri Ricardo Quaresma oldu. Portekiz'in Dünya Kupası grup elemelerinde deplasmanda Faroe Adaları'nı 6-0 yendiği maçta Beşiktaşlı oyuncu 68 dakika görev yapmış, Andre Silva'nın attığı ikinci golün hazırlayıcısı olmuştu. Oğuzhan ve Gökhan İnler başta olmak üzere tüm oyuncuların Kayserispor maçında oynayacak hale gelmesi de Şenol Güneş'i sevindirmişti. Kayserispor'u ezberleyen Güneş, oyun planını da Quaresma üzerine kurdu. Kayseri'de Quaresma'nın hızı, teknik kapasitesi ve duran toplardaki kalitesini kullanmak isteyen Güneş, bugünden itibaren bu yöndeki taktik çalışmalara ağırlık verecek. Şenol Güneş idmanlarda bile yan ve geriye pas yapılmasına tahammül edemiyor.
Posta

Podolski, Beşiktaş ile oynanan Süper Kupa maçında sakatlanmış ve uzun süre takımdan ayrı kalmıştı. 6'ncı haftada Antalyaspor ile oynanan maçta formasına kavuşan Podolski, yedek soyunduğu maçta attığı 2 golle yıldızlaşmıştı. Sakatlığı yeni geçtiği için Podolski'yi maç maç ısındırmak isteyen Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Rierekink, Gençlerbirliği karşısında da oyuncusunu yedek soyundurmayı düşünüyordu. Ancak Eren Derdiyok'un İsviçre Milli Takımı'ndan sakat dönmesi planları değiştirdi. Riekerink, dün yapılan taktik idmanında Podolski'yi tek forvet olarak görevlendirdi. Alman futbolcunun hırsından memnun kalan Riekerink'in Podolski'yi cumartesi günü deplasmanda Gençlerbirliği ile oynayacakları maçta ilk 11'de görevlendirmesi bekleniyor.
Posta

Avrupa basketbolunun bir numaralı organizasyonu Euroleague (THY Avrupa Ligi) bugün saat 22.00'de oynanacak Real Madrid- Olympiakos maçıyla başlayacak. Organizasyonda Türkiye'yi 4 takım temsil edecek. Galatasaray Odeabank ile Darüşşafaka Doğuş sezonun ilk maçlarını yarın, Fenerbahçe ve Anadolu Efes ise cuma günü oynayacak. Bu sezon ilk kez lig formatında oynanacak THY Avrupa Ligi'nde 16 takım yer alacak. Ekipler ligde 30'ar maç yapacak ve ilk 8'e girenler Play-Off'lar'a kalacak. Play-Off serilerinde 3'er galibiyet alan takımlar adlarını Final-Four'a yazdıracak. Final Four 19-12 Mayıs'ta İstanbul'da oynanacak.
Star

Futbol Federasyonu 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Fatih Terim'in istifa etmesini gerektirecek bir durum olmadığını söyledi. Beyaz TV'de konuşan Yardımcı, İzlanda yenilgisinin ardından eleştirilerin hedefi haline gelen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in istifa edip etmeyeceği sorusuna, "Yok yok, hiç öyle bir şey yok. Federasyon olarak hocanın sonuna kadar arkasındayız" cevabını verdi. Terim'in üzerine fazla gidilmemesini isteyen Yardımcı, "Terim çok fazla suçlanıyor bana göre. Çok fazla konuşuldu, daha konuşmamıza gerek yok. Üstüne gelinmemesi lazım ama geliniyor. Yapacak bir şey yok. Daha maçlar bitmedi. Kosova maçımız var. Ondan sonra diğer Finlandiya maçı var. İki galibiyetle farklı bir durumu yakalamış oluruz diye tahmin ediyorum. Zaten üç gün beraber oldum. Yarın (bugün) buluşacağız, görüşeceğiz" diye konuştu. Federasyon Başkanı Demirören ve yönetimin istifasını gerektirecek bir durum olmadığını da ifade eden Başkanvekili, "Normal devam ediyoruz, istifa diye bir şey olamaz. Böyle bir düşüncemiz yok. Fikir ayrılıkları yok. Demirören ile Terim arasında da bir problem bulunmuyor" derken, Arda krizi için de "Zaman içinde çözülmesi lazım. Diğer konularda olduğu gibi bu konu da bir şekilde çözülecektir. Bu hafta içerisinde olur gelişmeler. Bir toplanalım bakalım" dedi.
Star

Ozan Tufan'ın A Milli Takım'ın İzlanda'yla oynadığı karşılaşmada sakatlanması, F.Bahçe yönetimini harekete geçirdi. MR sonuçlarına göre 2 ay takımdan ayrı kalacak olan genç yetenek için FIFA'ya başvuracak olan sarı-lacivertlilerin Şekip Mosturoğlu önderliğindeki hukuk kurulu, tazminat almanın hesaplarını yapıyor. Kulüpleri Koruma Programı kapsamında FIFA kulüplere günlük 20 bin Euro öderken, Kanarya bu hesaba göre başvurusunda haklı çıkarsa ortalama 1 milyon Euro tazminat alacak. Bu haktan yararlanması için Milli Takım'da sakatlanan futbolcunun en az 28 gün sahalardan uzak kalması gerekiyor. Ozan'ın sakatlığı bu kapsama girerken daha önce Real Madrid, 4 ay futbol oynayamayan Marcelo için FIFA'dan 1 milyon 150 bin Euro'luk tazminat almıştı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme