16 Ekim 2016 Pazar

16.10.2016 Genel Gündem16.10.2016

GÜNDEM

Bylock Pkk'da
Bingöl'ün Solhan ilçesinde yaklaşık bir ay önce güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda yakalanan terör örgütü PKK üyesi, ifadesinde şüpheli Özcan Akpolat'ın, Muş Valisi Seddar Yavuz'a yönelik bombalı araçla gerçekleştirilen suikast girişimiyle bağlantısı olduğunu anlattı. Terörist ifadesinde Özcan Akpolat'ın terör örgütüne patlayıcı yapımında kullanılan malzeme de temin ettiğini belirtti. Bu ifadeler üzerine hakkında yakalama kararı verilen Özcan Akpolat, Batman'daki noterde işlem yaparken güvenlik güçlerince gözaltına alındı. Soruşturmanın yürütüldüğü Muş'a getirilen Akpolat'ın kullandığı telefonda FETÖ'nün şifreli haberleşme programı olan 'ByLock' bulundu. Yapılan incelemede ByLock uygulaması, kırmızı hat olarak belirlenen sık kullanım alanında tespit edildi. Şüpheli Akpolat, ifadesinde ByLock uygulamasını kullanmadığını iddia ederken, telefon ekiplerce incelemeye alındı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Akpolat, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı. Teröristlerin hedefindeki Vali Seddar Yavuz, konuya ilişkin şunları söyledi: "Paralel yapının, PKK veya siyasi uzantısıyla iş birliği yaptığını bilmeyen yok. Bununla PKK ve FETÖ'nün işbirliği yaptığı net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Suçüstü yakalanmışlardır. Bu olayla ilgili adli soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor. Aynı zamanda ByLok kullanımı ve terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan tutuklanan Özcan Akpolat'ın örgütün dağ kadrosunda yakınlarının olduğunu, bazı yakınlarının da tutuklu olduğunu biliyoruz."
Hürriyet
 

Bilerek Yanlış Yerde Aradılar
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararının kaldırılması için Kahramanmaraş Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuran Yazıcıoğlu ailesinin avukatları, hazırladıkları itiraz dosyasında tartışma yaratacak iddialara yer verdi. Kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz eden avukatlar, kazanın ardından arama-kurtarma çalışmalarının Ercüment Güler isimli arama kurtarma danışmanlığı veren bir kişi tarafından kasıtlı olarak yanlış yönlendirildiğini, Güler hakkında hiçbir işlem yapılmadığını, Güler'in arama kurtarmayı önlemekle görevli olduğunu, böylece helikopterin düşürülmesi esnasında ölmeyen kişilerin ölümünün beklenilerek kurtarılmalarının önlendiğini iddia etti. Avukatlar, Ercüment Güler'in arama kurtarma aşamasında tüm arama kurtarmayı yönetip yönlendirdiğini, yanlış yöndeki arama kurtarmaların harita üzerindeki yönlendiricisi ve yöneticisi olarak sahada fiilen çalışan kişi olduğunu, mülki ve askeri erkanın tamamının Güler'in sözüne itimat ederek hareket ettiğini de öne sürdü. Güler'in birçok uluslararası istihbarat örgütüyle çalıştığını ve Türkiye aleyhtarı eylemlere katıldığını sosyal medya ve internetten tespit ettiklerini ileri süren avukatlar, "Bu şahsın arama kurtarmada belirleyici rol almasının olağandışı olduğu kuşkusuzdur. Olay günü herkesten önce olay mahallinde bulunuyor olması ve kimsede bulunmayan mobil telefonla dışarı ile irtibatta olduğu kuşkuları artırmaktadır" Dosyada İçişleri Bakanlığı'nın araştırma raporunu hazırlayan Mahmut Kuş'un raporunun sonuç kısmına atıf yapılırken, dönemin Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, Kayseri İstihbarat Şube Müdürü Ali Orhan Dinç, Emniyet İstihbarat Daire Bakanı Ramazan Akyürek ve Dursun Özmen isimli şahsın arama kurtarma çalışmaları sırasında bilgi kirliliği yarattıkları ve arama-kurtarmayı kasti olarak akamete uğrattıkları da öne sürüldü. TİB'in telefonlardan aldığı sinyalleri değerlendirerek oluşturduğu koordinatlı haritada en muhtemel yerin olay günü saat 16.55 itibarı ile Kahramanmaraş Jandarma Alay Komutanlığı'na bildirildiği, Jandarma Alay Komutanlığı'nın oluşturduğu haritada enkaz mahallinin işaretlenmiş olmasına rağmen bu yerin aranmasının bilerek ve isteyerek önlendiği iddialar arasında yer aldı. Kazadan ilk 6 saat içerisinde yaşadığı düşünülen İsmail Güneş ile ilk 4 saat içerisinde hala canlı olduğu düşünülen Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı'nın ölüme terk edildiği iddia edildi. Dosyada mevcut delil durumu itibarı ile saat 16.25 itibarı ile TİB tarafından en muhtemel yerin koordinatının verildiği, bunun Jandarma Astsubay Ü.N tarafından Jandarma Harekat merkezi komutanı H.T'ye harita üzerinde bildirildiği halde arama kurtarmanın bu koordinattan uzaklaştırıldığı, olay günü olay mahallinde arama kurtarmayı sevk ve idare eden Albay S.A'nın TBBM Araştırma Komisyonu'na yanlış yerde aramaya neden olan koordinatın Genelkurmay tarafından bildirildiği iddia edildi.
Milliyet

Musul'da Hareketli Saatler
Irak'ta terör örgütü DEAŞ'in elinde tuttuğu Musul kentinin doğusunda konuşlanan ABD ordusuna bağlı topçu birliklerinin ilk defa DEAŞ hedeflerini vurmaya başladığı bildirildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Musul kent merkezindeki yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan Başika Cephesi'ndeki Peşmerge Komutanı Ömer Hüseyin, "Başika'da konuşlanan ABD'li askerler, bölgeye geldikten sonra ilk defa DEAŞ hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu" ifadelerini kullandı. Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada "ABD'li askerler, obüs atışlarıya kent merkezine yakın hedefleri vurmaya devam edecek" dedi. Hüseyin, DEAŞ hedeflerinin obüs atışlarıyla vurulmasından sonra, uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da militanların konuşlandığı bölgeleri bombaladığını söyledi. Uluslararası koalisyon güçlerinin bölgeyi bombalamasından sonra, DEAŞ militanlarının uçakların görüş açısını kapatmak için lastik yakmaka başladığını aktaran Hüseyin, "Kent çevresinde kazılan hendeklere doldurulan ham petrolü de yakmaya başladılar" diye konuştu. Başika dağında konuşlanan ABD topçu birlikleri Musul kent merkezinden yaklaşık 20 km mesafede yer alıyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, "Topyekün saldırı henüz başlamadı" ifadesini kullandı.
Milliyet


400 Klasör Dinleme Kaydı
Ergenekon'un devam eden soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. FETÖ/PDY soruşturmalarında haklarında arama kararı bulunan dönemin savcılarının Ergenekon'un devam eden soruşturması kapsamında yüzlerce kişiyi dinlediği ortaya çıktı. Bunlardan bir kısmına Ergenekon, Poyrazköy, Askeri Casusluk gibi davalar açıldı. Bir kısmına takipsizlik verildi. Geriye kalan yüzlerce kişi hakkındaki dinlemeler ise devam ettirildi. Devam eden dosya içerisinde siyaset, iş, medya, sanat dünyasına ilişkin önemli isimlerin şüpheli sıfatında oldukları öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı bu dosyayı ele aldı. Savcılık, dönemin savcıları, hakimleri ve polislerin yaptıkları işlemleri ve dinleme kararlarını tek tek incelemeye aldı. Dosyada ismi açık şekilde dinlenilen kişiler tespit edildi. Ancak savcılık kod isimlerin bulunabileceğini de dikkate alarak TİB'e yazı yazdı. Savcılık TİB'den bu kişiler hakkında alınmış mahkeme kararlarını ve dinlenen kişilerin kimlik tespitlerinin yapılmasını istedi. Dosyada paralel yapı soruşturmalarında haklarında işlem yapılan eski savcılar, hakimler ve kolluk görevlilerinin imzaları bulunuyor. Dosyadaki tüm incelemeler tamamlandıktan sonra savcılık dinleme kararlarını veren hakimler, dinlemeyi yapan kolluk görevlileri ve dosyayı yürüten savcılar hakkında değerlendirmede bulunacak.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 124,1568-124,3324                   
ABD Doları 3,0849-3,0884/Euro 3,3856-3,3896/İngiliz Sterlini 3,7596-3,7681  

Dolar 3.20 Tl Olur Mu?
Yoğun gündem piyasalar üzerindeki baskı yapmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) faiz artış olasılığının yükselmesi, içeride merkez bankasının faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi, jeopolitik gelişmeler (Suriye, Irak-Musul), başkanlık sistemi odaklı siyaset, terör, dış piyasaların seyri, petrol fiyatları, sert düşen Çin ihracat verileri, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek yeni değerlendirmelerle ilgili spekülasyonlar öne çıkan gündem konuları. Genelde piyasaları geren gelişmeler daha ağırlıklı. Borsaya düşüş, faiz ve dövize yükseliş olarak yansıyan zor gündem ile piyasalar yön konusunda daha çok dolar/TL kurunu izliyor. Altının uzun süredir toparlanamaması nedeniyle iç ve dış piyasalarda dolar güvenli liman işlevi görüyor. Yön belirlemede bir diğer parametre ise yabancı yatırımcıların tavrı. 7 Ekim haftasında borsadaki satışları 15 milyon dolar ile sınırlı kalırken özellikle devlet iç borçlanma senetlerinde 754 milyon dolarlık satış son ayların en ciddi rakamı. Beklenti oluşturmakta zorlanan piyasalarda sayılan gelişmelerin belli ölçüde fiyatlara dahil olması diğer anlatımla satılması tepki hareketleri için önemli bir ayrıntı. Bununla birlikte toparlanma için yine de dolar/TL kurundaki gevşeme ile gündemin rahatlaması gerekecek. 20 Ekim Perşembe günkü Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararları yakından izlenecek. Temkinli görünüm korunabilir.
Hürriyet

102 Milyarlık Vergiden Vazgeçtik
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 3 milyon 413 bin 757 kişinin vergi borcunu yapılandırmak için başvurduğunu belirterek, bu sayede 27.8 milyar liralık borcun yeniden yapılandırıldığını, ilk etapta 900 milyon liralık tahsilat yaptıklarını söyledi. Ağbal, önümüzdeki yıl 102 milyar liralık vergiden de vazgeçtiklerini anlattı. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) seçimli 22'nci Genel Kurulu toplantısının açılışında konuşan Ağbal, bugüne kadar Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve KDV'de bir dizi indirim yaptıklarını, ihracat ve üretimi arttırmak için birçok alana vergide istisna ve muafiyet sağladıklarını söyledi. Ağbal, "Bu indirim ve istisnaları uygulamasaydık 2017'de 102 milyar lira belki daha fazla vergi almamız lazımdı. Ekonominin büyümesi için bu vergilerden vazgeçtik. Onun için özel sektör yatırımları, üretimi ve ihracatı artıyor" dedi. Makro ve uluslararası karşılaştırmalarla beraber bakıldığında ekonominin genelinin iyi durumda olduğunu belirterek, "Herhangi bir şekilde gündelik veya konjonktürel bir takım dalgalanmalardan yola çıkarak ekonomimizle ilgili bir karamsarlığa kapılmaya gerek yok" diye konuştu. TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı'nın üyeleri için KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi talebine ise Ağbal, şöyle karşılık verdi: "KDV'ye dokunmam. O vergiyi kaldır, bu vergiyi indir. Sonra ne olacak, borçlanacağız. Çocuklarımızı, gelecek nesillerimizi borçlandıracağız. Bunu yapamayız. Doğrudan vergilerde artış sağlayabilirsek onu o zaman düşünürüz."
Hürriyet

Kaçak Geçen Yanacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'daki köprü geçişleri ve yeni ulaşım projeleriyle ilgili açıklamalar yaptı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nden kaçak geçen kamyonlar ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden ödeme yapmadan yola devam eden yabancı kamyonlara yönelik cezaların artırıldığını belirtti. Bakan Arslan, yasaklandığı halde FSM'den kaçak geçen TIR, kamyon ve ağır vasıta araçlara toplamda 592 lira para cezası verilmesi uygulamasının arkasında yatan gerekçeyi şöyle anlattı: "Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışından bu yana geçen 1.5 ayda 10.500 kamyon ve ağır vasıta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden (FSM) kaçak olarak geçti. Biz de, 6001 sayılı kanunun verdiği yetkiyle hareket ederek, 'kurallara uymayanlara 500 lira ceza verilir' hükmünü uygulamaya aldık. Buna ilaveten polis de çevirdiği araç sürücüsüne 92 lira para cezası verirken ehliyetinden de 20 puan silecek. Dolayısıyla FSM'den kuralsız geçen bir kamyon veya ağır vasıta sürücüsü 592 lira para cezası ödemek zorunda kalacak." Yabancı plakalı araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden ödeme yapmadan yola devam ettiklerine dikkat çeken Arslan, "Yabancı TIR'lar ile ilgili yönetmelik değişikliği ile gereğini yapıyoruz. Yasal düzenlemeyi yaptık. Cezaları gümrük kapılarında kesilecek. Bugüne kadar 427 bin yabancı plakalı araç kaçak geçiş yapmış. Bundan sonra cezasını tahsil edemediğimiz araç, o parayı ödeyene kadar gümrük kapısından çıkamayacak. Parası yoksa kusura bakmasın" diye konuştu. Köprü ve otoyol geçiş ücretleriyle ilgili 'pahalı' eleştirilerinin haksız olduğunu belirten Bakan Arslan, "Bizim her iki köprü ve otoyollarda fiyatlar yurtdışı emsallerine göre çok düşük. Buna rağmen yatırımları devam ettiriyoruz. Malumunuz her yıl belli değerlendirmeyle fiyat belirleniyor. Buradan zam gelecek çıkarımı da zam olmayacak çıkarımı da yapılmasın" ifadelerini kullandı. İstanbul'da Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yönelik bağlantı yollarının tamamlanmasıyla trafiğin azalacağını belirten Arslan, bu dönemde Kurtköy-Sancaktepe bölgesinde kamulaştırmadan kaynaklı bir gecikmenin olduğunu ancak bu ilave yolun yıl sonunda biteceğini belirtti. Trafikteki yoğunluğun kartlı geçişlerdeki ödemelerden de oluştuğunu hatırlatan Arslan, OGS gibi HGS'lerin de kredi kartı sistemine alınmasıyla bu yoğunluğun da nispeten azaldığı bilgisini verdi. Arslan, özellikle OGS ve HGS'de otomatik geçişi sağlayacak Mahmutbey Gişeleri'nde olumsuzlukların ortadan kalkacağını belirtti.
Hürriyet

'Bakü-Tiflis-Kars'ta, Çin'in Yüzde 10'unu Taşırsak Yeter'
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesini bu yılın sonunda bitirmek istediklerini ifade eden Bakan Arslan "Yılın başında bu proje hayata geçecek. Proje mevzuattan kaynaklı 2 yıl gecikti. Şu anda yüzde 95'ler seviyesindeyiz. Burada İran da var. İnşallah bu bölgemizde ateş, yangın kısa bir süre içinde biter. Türkiye'de yıllık toplam 28 milyon ton demiryoluyla taşınan yük elleşleniyor. 4 ülke ile protokol imzalandı. Bu devletler arasında Kazakistan da var. Sadece Kazakistan'ın vermek istediği yıllık ortalama yük 10 milyon ton. Yine Türkmenistan da bu hattı önemsiyor. Hazar Denizi'nde çalıştırmak üzere Türkmenistan ve Azerbaycan da ilave tren ferileri aldılar. Yine Çin'in özellikle deniz yoluyla Batı'ya göndermek istediği yıllık 240 milyon ton. Bu konteyner yükü. Deniz yoluyla gittiğinde 45-60 gün içinde gidiyor. Bakü-Tiflis bittiğinde bu yol Avrupa için 12-15 güne düşüyor. O 240 milyon tonun yüzde 10'unu dahi verseler, Türkiye'de elleşlenen yük kadar bir miktar taşınmış olacak. Bakü-Tiflis- Kars'ın böyle bir avantajı var" dedi. Bölgede ayrıca bir lojistik merkezi de planladıklarını ifade eden Bakan Arslan, "Lojistik merkezi önemli. Kars'ta bir lojistik merkezi yapıyoruz. Bu ayın ekimin 26'sında teklifleri alacağız" dedi. Aslan, "Bu bölgeye dağılacak yük için bu lojistik merkezi yapılacak. Karsta açılacak lojistik merkezi 350 bin metrekareye kurulacak. 100 milyon lira mertebesinde bir yatırım maliyeti olabilir. Lojistik alanının yanında rezerv alanlar da ayrıca tutuyoruz. Kars'ın batısında sanayi merkezi yanında" dedi.
Haber Türk

Damızlığa %50 Hibe
Başbakan Binali Yıldırım tarafından önceki gün açıklanan "Milli Tarım Projesi"yle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik hayvancılık yatırımları teşvik edilecek. Proje kapsamında Doğu illerinde mera hayvancılığı bölgeleri oluşturulacak, Güneydoğu'daki illerde koç-teke üretim merkezleri kurulacak. Damızlık merkezleri için yüzde 50, mera merkezleri için yüzde 30 hibe verilecek. Milli Tarım Projesi'yle bazı illerde özel hayvancılık bölgeleri oluşturulacak. Bu amaçla Tunceli, Bingöl, Erzurum, Malatya, Erzincan, Iğdır, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı, Van ve Şırnak'taki meralar, hayvancılık yapmak ve ıslah etmek şartıyla uzun süreli kiraya verilecek. Bu meralarda yapılacak et sığırcılığı için 200 başa kadar düve alımına yüzde 30 hibe sağlanacak. Programlı aşıları yapılmış 4 aylık her buzağı için de 750 TL destek verilecek. Proje kapsamında Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van, Hakkâri, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta damızlık koç-teke üretim merkezleri kurulacak. Bu merkezler, 500 baş kapasiteli olacak. Malatya, Adıyaman ve Şanlıurfa'da da yine 500 baş kapasiteli damızlık düve üretim merkezi oluşturulacak. Diyarbakır, Muş ve Bitlis'te de 250 baş kapasiteli damızlık manda üretim merkezleri kurulacak. Damızlık üretim merkezlerinde, ahır ve ağıl yapımına, damızlık hayvana ve bu tesislerde kullanılacak alet ve ekipmana, yüzde 50 hibe desteği verilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hastalıklar nedeniyle telef olan hayvan sayısını azaltmak için taşınan hayvanlar için dinlendirme ve kontrol istasyonları şartı getirmişti. Söz konusu istasyonlar ise Afyon, Amasya, Ankara-Polatlı ile Edirne-Kapıkule'de kurulacak.
Haber Türk

Dünyada Para İçin İdeal Adres İstanbul
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde (İFM) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hizmet binalarının temelini attı. Törende yaptığı konuşmada, İstanbul'un dünyada önemli bir yatırım ve finans merkezi olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Bu merkeze ne ihtiyaç var? Finansman, yani dünyadaki nakit para yeni adresler arıyor. Çünkü Amerika, Avrupa çok sıkıyor, 50 tane soru soruyor, 'Bu parayı nereden buldun, nasıl getirdin' vs. insanlar paralarıyla rezil olmak istemiyor. O yüzden İstanbul en ideal yer. İnşaallah 1-2 sene içerisinde bu muazzam tesisleri burada göreceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde bir finans merkezi yapılması talimatını verdiğini anlatan Yıldırım, "Bu da Ümraniye'de olacak, dedi ve merkez olarak burasını belirledi" ifadelerini kullandı. Başbakan Yıldırım, törende kamu bankalarına da çağrı yaptı. "Buradan bütün bankalara sesleniyorum" diyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Burada sadece bugün temelini attığımız BDDK'nın, SPK'nın yeri yok, aynı zamanda başka kurumlar da var. Ben buradan çağrı yapıyorum; Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank başta olmak üzere bütün bankalarımız bir an önce gelsin, burada temeli atsınlar. Finans merkezi demek hepsinin biraraya gelerek güçlerini birleştirmeleri demek. Aksi halde birer birer gelirseniz ne olacak? Zaman kaybı olacak. Zaman kaybı olunca da istediğimiz hızda projeler gerçekleşmeyecek." Finans Merkezi'nde 50 bin çalışan ile günlük 30 bini aşacak gelen gidenle yeni bir yaşam alanı da oluşacağını anlatan Başbakan Yıldırım, "Dolayısıyla yeni iş alanları da oluşacak. Gençlerimize yeni iş olanakları olacak Hangi şehirde yaşadığımızı hangi şehre mensup olduğumuzu anlayalım. İstanbul demek Türkiye demektir. İstanbul Türkiye'nin özetidir. Anadolu'nun doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden bütün vatandaşlarımız kardeşlerimiz İstanbul'a geldi. Geleceğimizi istikbalimizi bu şekilde inşa etmeye başladık Bu projeler devletin parasıyla yapılmıyor. Arazi veriliyor, vatandaş, müteahhit yapıyor. Bir kısmı BDDK gibi kurumlara veriliyor, bir kısmı da onlara kalıyor. Kamu bütçesinden öyle büyük gider olmuyor" diye konuştu.
Milliyet

DÜNYA

Musul'a Yoğun Bombadırman
Türk askeri kaynakları, dün gece yarısı itibarıyla Musul'dan "ABD ve Fransa'ya ait uçakların Musul'un doğu yakasını vurduğu" yönünde bilgi geldiğini söylediler. Aynı kaynaklar ABD'ye ait topçu birliklerinin de belirli aralıklarla Musul'u vurarak karadan da kent çevresinde "temizlik yaptığını" belirtti. Türkiye'nin harekata şu an itibarıyla katılmadığını, bir katkısının olmadığını belirten askeri kaynaklar, bu sabah Peşmerge güçlerinin kenti çevirmek için karadan Musul'a doğru hareket etmesinin beklendiğini ifade etti. Askeri kaynaklar Musul'un etrafı çevrilip çemberin daraltıldıktan sonra asıl büyük operasyonun başlayacağını söyledi. Türkiye, daha önce talep gelmesi halinde hava kuvvetleri unsurlarıyla Musul operasyonuna destek verebileceğini veya hava üslerini koalisyon güçlerinin kullanımına açabileceğini bildirmişti. Yine talep gelmesi durumunda Başika'da konuşlu Fırtına obüslerinin de top atışlarıyla destek sağlayabileceği de belirtiliyor. Musul kent merkezindeki yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan Başika Cephesi'ndeki Peşmerge Komutanı Ömer Hüseyin ise AA'ya yaptığı açıklamada, "Başika'da konuşlanan ABD'li askerler, bölgeye geldikten sonra ilk defa DEAŞ hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu." dedi. Uluslararası koalisyon güçlerinin bölgeyi bombalamasından sonra, DEAŞ militanlarının uçakların görüş açısını kapatmak için lastik yakmaya başladığını aktaran Hüseyin, "Kent çevresinde kazılan hendeklere doldurulan ham petrolü de yakmaya başladılar" diye konuştu. Pentagon'dan AA'ya yapılan açıklamada ise topyekün operasyonun henüz başlamadığı belirtildi. Türk yetkililer, Musul'un çevresine yönelik havadan ve karadan bombardıman başlamasıyla birlikte Başika Üssü'nde bulunan Türk askeri birliğindeki alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarıldığını da söylediler. Musul'un çevresini temizlemek amacıyla yapılan atışlar sonrası koalisyon güçleri ile büyük operasyona karadan destek verecek güçlerin daha fazla yığınak yapacağı da belirtildi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin ise Şii milis gücü Haşdi Şabi liderleriyle Bağdat'taki ofisinde bir araya gelerek, Kerkük'e bağlı Havice ilçesi ve ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu hazırlıklarını ele aldığı açıklandı.
Hürriyet

Lozan Masası Sonuçsuz
Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarının belirlendiği Lozan Antlaşması'nın imzalandığı tarihi Beau- Rivage Palace Oteli'nde dün kritik Suriye toplantısı vardı. Suriye'de geçen ay ilan edilen ateşkes kısa bir süre sonra çökmüş, Suriye ordusu ve Rusya'nın Halep kentinde muhalif bölgeleri havadan bombalanması sonucu ABD, Rusya ile Suriye konulu temaslarını kesmişti. Dün İsviçre'nin Lozan kentindeki göl kenarındaki otelde yapılan toplantıda ateşkes çabaları ve Halep'e insani yardımların ulaştırılması yeniden tartışıldı. Toplantıya ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, İran, Irak, Katar, Ürdün ve Mısır dışişleri bakanları ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura yer aldı. Toplantı öncesi, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları John Kerry ile Sergey Lavrov, iki ülke arasındaki görüşmelerin askıya alınmasının ardından ilk kez ikili görüşme yaptı. Daha sonra başlayan yuvarlak masa toplantısı ise 4.5 saat sürdü. Dokuz ülkenin katıldığı toplantı sonrası ortak bir açıklama yapılmadı. Türkiye'nin Halep'e insani yardım ulaştırılması için uluslararası bir konvoy oluşturulmasını teklif ettiği toplantıda, katılımcı ülkeler bir anlayış birliğine varamadı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, taraflar arasındaki gerginliğe rağmen 'beyin fırtınası' gerçekleştirdiklerini söyledi. Rusya Bakan Lavrov da ayrıntı vermeden çeşitli ilginç teklifleri değerlendirdiklerini ve yakın gelecekte temaslara devam edileceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise toplantıdan kesin sonuç çıkmadığını, herkesin her şartta siyasi müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söyledi. BM'nin Halep'ten çıkması çağrısı yaptığı El Nusra ( yeni adıyla Fetih El Şam) ile ilgili de önemli açıklamalar yapan Çavuşoğlu "Halep'ten El Nusra teröristlerinin bir an önce temizlenmesi gerekiyor. Bu bölgede özellikle, muhalefetin de El Nusra'dan ayrılması gerekiyor. Burada 'El Nusra ayrılsın sonra ateşkes sağlansın' veya 'Önce ateşkes sağlansın ki muhalefet kendisini El Nusra'dan ayırsın, El Nusra ve diğer teröristler varsa bölgeden ayrılsın' konusunda farklı görüşler oldu. Gayriresmi formatta ve değişik görüş alışverişleri olduğu için farklı görüşlerini ortaya koyan oldu. Ama bir an evvel ateşkesin sağlanması lazım" dedi. Türkiye'nin Başika kampı nedeniyle sorun yaşadığı Irak'ın gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu ise toplantı boyunca konuşmayan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'nin toplantı biterken ayaküstü söz aldığını, Suriye'deki durumun Irak'ı da etkilediğini, dolayısıyla terör örgütü DEAŞ'in her iki ülkeden de en kısa zamanda temizlenmesi gerektiğine vurgu yaptığını aktardı.
Hürriyet

S.Arabistan Cenaze Saldırısını Üstlendi
Suudi Arabistan, Yemen'de bir cenaze töreninin vurulması sonucu 140'dan fazla kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıyı üstlenirken, olayın 'hatalı koordinatlar' yüzünden gerçekleştiğini savundu. Yemen'in başkenti Sana'da taziye merasiminin yapıldığı bir binaya düzenlenen saldırıyı araştıran komisyon, binanın Yemen Genelkurmay Başkanlığı tarafından koalisyon merkezine verilen hatalı koordinatlar nedeniyle yanlışlıkla vurulduğu sonucuna ulaştı. Açıklamada, araştırmanın devam ettiği belirtilirken, yetkililerden, olaya neden olan kişilere yönelik yasal işlemler ile mağdur ailelere tazminat ödenmesi için gerekli çalışmaların başlatılması talep edildi.
Milliyet

Bağdat'ta Kanlı Gün: En Az 55 Ölü
Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki El Şaab semtinde Şii'lere ait taziye çadırına intihar saldırısı düzenledi. Saldırıyı IŞİD terör örgütü üstlendi. Bu saldırıda en az 41 kişi hayatını kaybederken, daha sonra düzenlenen iki saldırıyla birlikte ölü sayısının 55'i geçtiği açıklandı. Saldırılardan biri IŞİD'e karşı olduğu bilinen bir Sünni milis liderine, diğeri ise polis kontrol noktasına düzenlendi. Milis lideri, eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşamını yitirirken, son saldırıda 8 polis hayatını kaybetti. Musul harekatı öncesi IŞİD tarafından düzenlenen eylemlerle örgütün gözdağı vermeyi hedeflediği ifade ediliyor.
Milliyet

Bütçeyi Meclise Değil Halka Sundu
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 2017 ulusal bütçesini kararnameyle onayladı. Maduro, kabine üyelerinin huzurunda imzaladığı bütçe için halkın desteğini talep etti. Ülkede muhalefet, Yüksek Mahkemenin, Maduro'nun 2017 ulusal bütçesini parlamento yerine mahkemeye sunması yönündeki kararının anayasaya aykırı olduğunu ileri sürmüştü.
Milliyet

'First Lady'nin Yeri Mutfağıdır'
Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, kendisini kabinedeki 'adam kayırma' skandalına kayıtsız kalmakla suçlayan eşi Ayle Buhari'ye yanıt verdi. Buhari, resmi bir ziyaret için gittiği Almanya'nın başkenti Berlin'de konuya ilişkin gazetecilerden gelen sorulara, "Eşimin hangi partiye mensup olduğunu bilmiyorum, ama onun ait olduğu yer mutfağımdır, oturma odamdır ve diğer odadır" şeklinde karşılık verdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Buhari'nin yanıtı karşısında önce Nijerya liderine dik dik baktığı, ardından da gülmeye başladığı belirtildi. First lady Ayşe Buhari BBC'ye verdiği röportajda, geçen yıl hükümette adam kayırma ve yolsuzluğa son vereceği vaatleriyle cumhurbaşkanı seçilen eşi Muhammed Buhari'ye, iktidar partisinin kabineye soktuğu isimleri değiştirmemesi durumunda bir sonraki seçimde destek vermeyeceği uyarısında bulunmuştu. Buhari, kabinede değişikliğe gitmemesi durumunda, eşinin 2019 seçimlerindeki olası adaylığına hiç bir şekilde destek vermeyeceğini vurgularken, "İşler böyle devam ederse, kadınlardan onun için oy istemeyeceğim. Bunu bir daha asla yapmayacağım" demişti.
Vatan

POLİTİKA

Kurusıkı Atma
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başika Üssü'nün kurulmasını Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin talep ettiğini hatırlatarak, "Şimdi ne oldu da değiştin? Hangi üst akıl sana bir talimat verdi de havan değişti? Öyle bize kurusıkı atmaya, meydan okumaya kalkma" dedi. "Musul'u alacağız" diyorlar. Kusura bakmayın Musul'un ne DEAŞ terör örgütüne, ne de başka terör örgütlerine verilmesine müsaade etmeyiz" diyen Erdoğan, Rize'de şunları söyledi: "(FETÖ gelecek hesap verecek sloganları üzerine) Ne dedik, 'inlerine gireceğiz' dedik, 'onlar kaçacak biz kovalayacağız' dedik. Kovalıyor muyuz, kaçıyorlar mı? Nereye kaçarlarsa kaçsınlar şimdi kaçtıkları yerin vatandaşı olsunlar. Artık onlar bu milletin vatandaşı olarak anılmayacaklar. Artık ey FETÖ, Pensilvanya'dan burayı sen bu şekilde yönetemeyeceksin. Korkaklık senin şanındandır. Sende zerre kadar yiğitlik varsa dön gel ülkene. Gel gidip de Amerika'ya sığınma. Gel buraya o zaman gel burada yargılan. Gelemez, niye korkakların şanı kaçmaktır kaçmak. Korkaklar zafer takı dikemez. Onu yiğitler diker. Başika'daki Türk askerinden rahatsız olanlarla, ülkemizi Musul operasyonunun dışında tutmak için yırtınanlarla 15 Temmuz'un ilgisi yok demek milletin aklıyla alay etmek demektir, bunu biz yutmayacağız. Ülkemize yönelik saldırılar 2013 yılından beri farklı görünümler altında, farklı kesimler kullanılarak kesintisiz şekilde yürüyor. Bu açık gerçeğe rağmen hâlâ bu işleri tiyatro, oyun, mizansen diyerek bu şekilde bakanların durumu artık gaflet çizgisini aşıp ihanet sınırlarına giriyor. Gezi'ye ağaç, 17/25 Aralık'a hukuk Şimdi ılımlı muhaliflerle Cerablus'a girdik. Arkadan Rai'ye girdik, şimdi ilerliyoruz, nereye Dabık'a ilerliyoruz. Orada 5 bin kilometrekarelik bir alanı terörden arındırılmış güvenli bölge ilan edeceğiz. Kimsenin toprağında gözümüz yok ama ülkemizde 3 milyon mülteci var. Onlara yer hazırlayalım, onlar topraklarına dönsünler onları güvenli şekilde orada yaşatalım. Atacağımız adım bu. Teklifimizi koalisyon güçlerine yaptık. Şu anda Suriye'de beraber yürüyoruz. Fakat rahat durmuyorlar ki. Şimdi Musul'u alacağız diyorlar, kusura bakmayın Musul'un ne DEAŞ terör örgütüne ne de başka terör örgütlerine verilmesine müsaade etmeyiz. Diyorlar ki Irak merkezi yönetiminin buna müsaade etmemesi lazım. Irak merkezi yönetimi önce başının çaresine baksın. Bugüne kadar DEAŞ'ı niye Irak'a soktu, Musul'a niye soktu? Neredeyse Bağdat'a girecekti DEAŞ. Neredesin ey Irak'ın merkezi yönetimi. Şu anda koalisyon güçleriyle bugün Dışişleri Bakanım Lozan'da teklifi yapacaklar. Biz koalisyon güçleriyle beraber DEAŞ terör örgütüne ve diğer terör örgütlerine karşı orada mücadeleye varız. Başika üssümüz konusunda kimse konuşmasın, bu üs orada duracaktır. Çünkü Başika Türkiye'ye olacak terör saldırıları için bir sigortadır. Bizimle dayanışma içinde olan samimi müttefiklerimize sesleniyorum. Irak merkezi yönetimi beni ziyarete geldiği zaman ey Başkan İbadi böyle konuşmuyordun. Bizden orada böyle bir üs kurulmasını isteyen sendin. Daha sonra senin savunma bakanların gidip orayı ziyaret etti şimdi ne oldu da değiştin. Hangi üst akıl sana bir talimat verdi de havan değişti? Öyle bize kurusıkı atmaya kalkma, meydan okumaya kalkma bu yol farklı bir yol. Eğer Irak merkezi yönetimi samimiyetini korursa samimi davranırsa bizden samimiyet görür. Samimi davranmazsa Irak halkıyla sorunumuz yok ama bu yönetim mantığıyla sorunumuz var. Bizim Kuzey Irak'ta peşmerge kardeşlerimizle, Kuzey Irak yerel yönetimiyle dayanışma içindeyiz.
Hürriyet

Yargıcın Feryadı
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Bir yargıcın feryadı" diyerek, Eskişehir 1. Sulh Ceza Mahkemesi Yargıcı Kemal Karanfil'in, yetiştirme yurdundan çıkarıldıktan sonra nitelikli yağma suçundan yargıladığı Serhat Kırçal'la (19) ilgili kendisine, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Başbakanlık'a da gönderdiği mektubu paylaştı. Hâkimin 16 Ekim tarihli mektubu şöyle: "Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanmak üzere sorguya sevk edilen 18 Ekim 1997 doğumlu Serhat Kırçal'ın sorgusu esnasında çok önemli ve trajik bir hadiseye tanık olunmuş, benzer sorunun birçok gencimizde olduğunun anlaşılması üzerine, bu sorunun Zatıalinize yeterince aksettirilmediği için çözümsüz kaldığını düşünerek olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sorgu esnasında ifadesi alınan çocukların beyanlarından anlaşıldığı kadarıyla, kimsesizler veya Yetiştirme Yurtlarında kalan çocukların maddi beslenmelerine verilen değer kadar manevi değerlerine, milli örf ve adetlerimize bağlılık, suç olan eylemler, ileride sosyal yaşama dahil olmaları durumunda neyin yanlış neyin doğru olduğu konusunda kendilerine yeterince bilgi verilmediğini ifade etmişlerdir. Yeterli manevi eğitimi almamış ve 18 yaşını doldurur doldurmaz kalabilecekleri yer araştırılmadan yurttan çıkarıldıklarını ifade eden bu çocukların gidecek bir yerlerinin olmaması nedeniyle, benzer durumda olan arkadaşları ile beraber geceyi köprü altında veya viranelerde, inşaatlarda geçirdiklerini ifade etmiş olmaları karşısında bu yazının sizlere yazılması ihtiyacı hissedilmiştir. Yetiştirme yurtlarında kalan ve 18 yaşını dolduran çocukların önemli bir bölümünün benzer sıkıntıları yaşadığı, açlık ve sefalet nedeniyle gasp ve hırsızlık gibi bazı suçlara bulaştıkları, bu durumun evlatlarımız ve geleceğimiz olan bu çocuklar adına bir kayıp olduğu gibi toplum güvenliği ve sağlığı açısından da önemli bir tehlike oluşturduğu görülmektedir. İlimiz idarecilerince, Hz. Ömer adaletinde olduğu gibi geceleyin gerekiyorsa sivil olarak tebdili kıyafetle çıkıp, yurttan çıkarılan bu çocukların nerede kaldığı, aç mı tok mu olduklarının araştırılmadığı, sabaha kadar üşüyerek ve titreyerek geceyi geçirmelerinin ıstırabını yüreklerinde yeterince hissetmedikleri, bizzat çocuklar tarafından verilen beyandan anlaşılmaktadır. Bilhassa yaklaşan kış soğuğu da dikkate alınarak bu önemli sorunun çözümünde Zatıalinizin önemli katkılarının olacağı inancı ile ilgili ifade sorgu zabıt örnekleri sizlerle paylaşılmıştır." Karanfil'in mektubuna eklediği sorgu metninde Kırçal da durumunu şöyle anlattı: "Bize yurtta sabah öğle akşam yemeği veriliyor, ayrıca yatacağımız yer var, bunun dışında hayat dersi veya güzel ahlak, hayatta bizi sıkıntıya sokacak tehlikeler konusunda herhangi bir ders verilmiyor. Yurdumuzun müdürü bize, 'Ben sana 18 yaşına kadar bakarım, 18 yaşına gelince kapının önüne korum' şeklinde açıkça söyledi, oysa benim ne annem ne de babam hayatta değiller, ben çok küçükken soba gazından zehirlenmişler, gidebileceğim bir amca, hala, dayı, teyzem de yok. Yurttan çıkarılanlar havalar iyi olduğunda parkta yatıyorlar, parasız kalınca arkadaşlarımız suç işleyebiliyor."
Hürriyet

'15 Temmuz'un Arkasındakiler Bizi İstemiyor'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Başika üssünün yerinde duracağını belirterek, "Çünkü Başika aynı zamanda Türkiye'ye olacak terör saldırıları için bir sigortadır" dedi. "Türkiye'nin Suriye'de başlattığı operasyonu önlemek isteyenlerin, 15 Temmuz'un arkasında olmadığını söyleyenin ya dünyadan haberi yoktur ya da bizzat kendisi de bu işin içindedir" diyen Erdoğan aynı şekilde Başika'daki Türk askerinden rahatsız olanlar ile ülkemizi Musul operasyonunun dışında tutmak için yırtınanların da 15 Temmuz'la ilgileri olduğunu vurguladı. Irak Başbakanı Abadi'ye sert çıkan Erdoğan, "Hangi üst akıl sana talimat verdi de havan değişti" dedi. Erdoğan Ezidileri de terör örgütleriyle işbirliği yapmamaları konusunda uyardı. Erdoğan Konya'dan önceki gece geldiği baba ocağı Rize'de dün katıldığı toplu açılış töreninde "Başkan Erdoğan" sloğanları altında şu mesajları verdi: Türkiye'nin Suriye'de başlattığı operasyonu önlemek isteyenlerin, 15 Temmuz'un arkasında olmadığını söyleyenin ya dünyadan haberi yoktur ya da kendisi de bu işin içindedir. Başika'da Türk askerinden rahatsız olanlarla, ülkemizi Musul operasyonu dışında tutmak için yırtınanlarla, 15 Temmuz'un ilgisi yok demek, milletin aklıyla alay etmek demektir. Bunu biz yutmayacağız. Şimdi ılımlı muhaliflerle beraber Cerablus'a girdik, arkadan Rai'ye girdik. Şimdi Dabık'a ilerliyoruz. Orada 5 bin kilometrekarelik bir alanı terörden arındırılmış güvenli bölge olarak ilan edeceğiz. Ülkemizde 3 milyon mülteci var. Onlara yer hazırlayalım. Onlar topraklarına dönsünler.
Milliyet

SPOR

Sakatlıklardan bu sezon çok sıkıntı çeken Fenerbahçe'ye iki müjde birden geldi Sarı lacivertlilerde Fernandao, bugün oynanacak Aytemiz Alanyaspor maçının ardından haftanın ilk idmanında yarın topbaşı yapacak. Ozan'ın ise 2 ay süreceği söylenen sakatlığı 1 ayda son bulacak Fenerbahçe sağlık heyeti yoğun bir şekilde çalışıyor. Fernandao'nun artık antrenmanlara katılabileceği müjdesi Advocaat'a verilirken Hollandalı hocanın hücumdaki alternatifleri de artmış olacak. Robin van Persie'nin de artık hazır olması ile Emenike, Fernandao ve Sow 4'lüsü ile alternatifleri artan Dick Advocaat'ın eli rahatlayacak. Fenerbahçe için bir diğer müjde ise Ozan Tufan'dan geldi. İki ay takımdan ayrı kalacağı açıklanan milli yıldızın sakatlığının çok hızlı bir şekilde iyileştiği ve yaklaşık 1 ay sonra takıma katılabileceği açıklandı. Genç futbolcunun çok hızlı bir iyileşme sürecine girdiği belirtilirken Avrupa Ligi'ndeki Zorya maçında forma giyebileceği öğrenildi. Sarı lacivertlilerin bir diğer sakat oyuncusu Lens'in de Manchester United maçına yetiştirilmesi için doktorlar adeta seferber oldu. Ancak eğer oyuncu tam anlamıyla iyileşemezse, oynatılıp riske edilmeyecek.
Hürriyet

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in genç forvet Batuhan Altıntaş'ı izlemeye geldiği, ancak 65 dakika dayanabildiği Kasımpaşa-Gaziantepspor maçında iki takım da futbol adına sahaya pek fazla bir güzellik yansıtamadı. Kasımpaşa'da Adem ve Veigneau, G.Antepspor'da kaleci Itandje vasatı aşmaya çalışan isimlerdi. Fenerbahçe'ye 'geleceğin Alex'i diyerek alınan ama hayalkırıklığı yaratan Abdülkadir'in çift sarı kartla takımını 10 kişi bırakmasından sonra 89'da da Rajtoral kırmızı görerek takımının uzatmalarla birlikte 5 dakika 9 kişiyle oynamasına neden oldu. Kasımpaşa 61'de Adem; 64 ve 88'de de Batuhan ile gole yaklaşıp, Itandje'ı geçemedi.
Hürriyet

Galatasaray, Başkent'ten şen döndü Gençlerbirliği karşısında Bruma'nın golü ve Fernando Muslera'nın net kurtarışlarıyla 3 puanı kucaklayan sarı kırmızılılar adeta iki farklı görüntü sergiledi Karşılaşmaya çok iyi başlayıp, üstün oynayan ve pozisyonlar bulan Galatasaray, ikinci yarı kontrolü rakibine verdi. Ancak, kalesindeki Muslera'nın yıldızlaşmasıyla işi bitirdi: 0-1.
Hürriyet

Beşiktaş için zor bir deplasmandı Kayseri virajı Çarşamba akşamı oynayacakları Napoli sınavı öncesi puan ve moral kaybı yaşamak istemiyordu siyah beyazlılar Ve Kartal'ı Kayseri'de yedek golcüsü Ömer Şişmanoğlu uçurdu. Aboubakar yüzde yüzlük bir golü kaçırdı, saç baş yoldurdu. Andreas Beck'in ortasında topu ağlarla buluşturan Ömer Şişmanoğlu, Beşiktaş'ın zirve yürüyüşünü sürdürdü: 0-1.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme