27 Ekim 2016 Perşembe

28.10.2016 Genel Gündem28.10.2016 Cuma
GÜNDEM

Fetö'cü Pilotlara 17 İlde Operasyon: 52 Gözaltı 
Konya'da FETÖ soruşturması kapsamında, 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na 4'üncü dalga operasyonu düzenlendi. Hakkında yakalama kararı çıkan 2'si albay 71'i üsteğmen olmak üzere, 73 pilotun gözaltına alınması için Konya merkezli 17 ilde dün sabah eş zamanlı operasyon yapıldı. 52 pilotun gözaltına alındığı ve gözaltına alma çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Soruşturma kapsamında 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na yönelik düzenlenen operasyonda Konya'dan 9, Ankara'dan 6, İzmir'den 7, İstanbul'dan 5, Diyarbakır'dan 6, Kayseri'den 4, Balıkesir'den 5, Batman'dan 9, Eskişehir'den 5, Adana'dan 4, Kütahya'dan 3, Amasya'dan 4, Malatya'dan 1, Çanakkale'den 2, Muğla'dan 1, Erzurum'dan 1 ve Hatay'dan 1 kişinin gözaltına alınacağı belirtildi. Pilotların, 'Anayasayı ihlal, Yasama Organlarını Engellemeye Teşebbüs, Hükümete Karşı İsyan, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak' iddiasıyla haklarında yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Adana'daki İncirlik Üssü'nün Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı biriminde de operasyon düzenlendi. İncirlik 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli 5 pilot üsteğmen KOM ekipleri tarafından lojmanlarında arama yapılıp gözaltına alınarak, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Konya'ya sevkedildi.
Milliyet


Güneydoğu'dan Acı Haber Geldi: 5 Şehit 
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 2 asker şehit oldu. Bingöl'ün Kiğı ilçesinde de teröristler tarafından araziye döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 uzman çavuş şehit oldu. Hakkari Çukurca'da Güven Dağı bölgesinde teröristlerin havanlı saldırısında 1 asker şehit düştü. Hani kırsalında güvenlik güçlerinin arama çalışmaları gerçekleştirdiği sırada teröristler önceden tuzakladığı patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı. Teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlatıldı. Siirt'te Gaziler köyünün Mava Dağı mevkiinde de güvenlik güçlerince PKK'lı teröristlere yönelik operasyon yapıldı. Teröristlerce açılan ateş sonucu bir geçici köy korucusu şehit düştü. Kiğı'da dün 06.00 sıralarında güvenlik güçleri Kızılmescit mevkiinde arazi arama-tarama faaliyeti yaptığı sırada, PKK'lı teröristler tarafından daha önceden döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada Jandarma Uzman Çavuş Lokman Dargın' şehit oldu. Acı haber, Dargın'ın Yozgat Boğazlıyan'da oturan babası Selim ve annesi Seva Dargın'a verildi. Şehidin 3 ay önce göreve başladığı, bekâr olduğu ve 6 kardeşinin bulunduğu öğrenildi. Hakkari Çukurca'da Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Güven Dağı bölgesinde, operasyondaki askeri timlere, dün sabah PKK'lı teröristler tarafından havanlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 asker şehit oldu. Aynı bölgede teröristlerin yerleştirdiği mayın patlaması sonucu da 1 asker ağır yaralandı. Çukurca'da şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ahmet Yılmaz'ın Osmaniye'deki ailesine acı haber verildi. Baba İrfan ve anne Kezban Yılmaz, gözyaşlarına boğuldu. Esma Yılmaz ile evli olan şehidin 3 aylık Ecrin isimli bir kızı bulunuyor. Hani'de şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Polat Özbek ve Jandarma Uzman Çavuş Adnan Uluışık için tören düzenlendi. 7. Kolordu Komutanlığı'ndaki törende, şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları katafalka konuldu, öz geçmişi okundu ve dua edildi. Törenin ardından şehit Polat Özbek'in cenazesi Kocaeli'ye, şehit Adnan Uluışık'ın naaşı Samsun'a gönderildi. Siirt'in Kurtalan ilçesinde önceki akşam nöbet tutan iki askerin bulunduğu kulübeye yıldırım düştü. Yaralanan iki asker hastaneye kaldırıldı, Jandarma Er Fuat Kınay, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.
Milliyet

Okulda 8 Yılı Dolan Öğretmene Rotasyon 
Proje okullarındaki çok tartışılan rotasyon uygulaması tüm okullardaki öğretmenler için geçerli olacak. Buna göre bir okulda 8 yılını dolduran öğretmenlerin aynı ilde başka okula atanmasını öngören uygulama geri dönüyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, rotasyonun ilk sinyali Antalya'da düzenlenen 2. Eğitim Kongresi'nde verdi. Bakan Yılmaz, "Genel rotasyon dönüyor mu?" sorusuna "Kanunda var. Biz kanuni çerçevede hareket ediyoruz" yanıtını verdi. Bakan Yılmaz, 2015 yılının ağustos ayında rafa kaldırılan rotasyon uygulamasının yeniden gündeme alınması için talimatı verdi. İlgili yönetmelik maddesi aynı eğitim kurumunda adaylık dahil 8 yıl çalışan öğretmenlerin aynı il içinde başka bir eğitim kurumuna atanmasını öngörüyor. Bakanlık yetkilileri, rotasyon süresinin 12 yıla çıkarılabileceğini de belirtiyor. Uygulamanın gelecek yıl hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 126,9697-127,0732 
ABD Doları 3,1111-3,1129/Euro 3,3903-3,3924/İngiliz Sterlini 3,7835-3,7873

Hedefler Tutacak 
Merkez Bankası, 2002 yılından bu yana enflasyon hedeflemesi yapıyor, yılbaşında o yıl sonu hedef enflasyonu belirleniyor ve hedefin tutup tutmaması başarı unsuru olarak değerlendiriliyor. İlk dört yıl hedef sürekli tutarken, son yıllarda enflasyon, hedefin en az 2 puan üzerinde gerçekleşiyor. Bu yıl ise Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya iddialı. Çetinkaya yılın dördüncü enflasyon raporu için düzenlediği toplantıda, 2016 yılı enflasyonunun yüzde 7.5, 2017 yılı enflasyonunun ise yüzde 6.5 olmasını hedeflediklerini dile getirerek bu yıl ve gelecek yıl enflasyon hedeflerinin gerçekleştirilebilir olduğunu düşündüklerini vurguladı. Enflasyon raporunda temmuz raporuna göre 2016 yılı hedefi aynı bırakılırken 2017 yıl hedefi ithal fiyatlarından kaynaklı riskler nedeniyle 0.5 puan yukarıya çekildi. Çetinkaya, raporu açıklamadan önce Türk Lirası, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz artışı beklentisinin güçlenmesi ve doların tüm dünyada değer kazanmasına paralel geriledi. Dolar 3.1068 liraya kadar çıkarken Türk Lirası, tüm dünyada ikinci en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Rapor sunumunda dolar 3.09 liraya kadar gerilese de yeniden yükselişe geçti ve 3.1136 liraya kadar çıkarak tarihi zirveye yaklaştı. Dolar serbest piyasada ise günü 3.1050 liradan tamamladı. Enflasyon tahminlerinin belirlenmesinde yakından izlenen petrol fiyatları ve gıda fiyatlarında yapılan tahminler de yakından takip edildi. Merkez Bankası yıllık ortalamalar itibarıyla ham petrol fiyatları varsayımı 2016 yılı için 44 dolarda sabit tutulurken; 2017 için 54 dolara yükseltildi. Daha önce yüzde 8 olacağı varsayılan 2016 yıl sonu gıda enflasyonu tahmini yüzde 6'ya çekilirken Çetinkaya, "Gıda talebindeki turizm kaynaklı azalmanın 2017 yılında da gıda enflasyonunu sınırlayıcı yönde etki yapması beklenmektedir. Bunun yanı sıra, Gıda Komitesi kapsamında alınacak tedbirlerin de gıda enflasyonunun tarihsel ortalamalarına göre daha düşük seviyelerde gerçekleşmesine katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, 2017 yıl sonu gıda enflasyonu varsayımı yüzde 8'den yüzde 7'ye düşürülmüştür" dedi. Çetinkaya, 2017 hedefinin yükseltilmesinde ithalat fiyatlarındaki gelişmelerin etkili olacağını belirterek "Hep gıda fiyatları gibi anlaşılıyor ancak hizmet sektöründeki katkıyı da dikkate alıyoruz. Hizmet sektöründeki fiyatlamalardaki katılığı dikkate alarak güncelleme yaptık. Enflasyonda yüzde 6.5 hedef para politikası duruşu açısından gerçekleştirilebilir bir hedeftir. 2018 yılında yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz" diye konuştu.
Hürriyet

Devlere Cazip Teklif 
2017'nin yatırım yılı olacağını belirten Başbakan Binali Yıldırım, özellikle yabancı yatırımcılara seslenerek, "Öyle destek paketleri hazırladık ki öğrendiğinizde iştahınız kabaracak. Siz yeter ki yatırım yapın biz destekleriz" dedi. Hükümet, geçtiğimiz günlerde yatırımcılara yönelik stratejik destek paketini açıklamıştı. Yerli yabancı ayırmadan yatırım yapacak şirketlerin arazi, enerjide garanti, liman, yol ve altyapı ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacaktı. Hatta devlet kurulacak şirkete ortak bile olabilecekti. Şirket ve yatırıma özel teşvikler devreye girecekti. Bunun ilk sinyalleri 666 milyar dolarlık ciroya sahip şirket yöneticilerine verildi. Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Türkiye Yatırım Danışma Konseyi toplantıları, İstanbul Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde dün başladı. Yerli ve yabancı yatırımcılara hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, "Güven konusunda zerre kadar tereddüdünüz olmasın. Bizim görevimiz sizin önünüzü açmak. İştahınızı açacak desteklerimiz var" dedi. Binali Yıldırım 2017'nin 'yatırım hamlesi yılı' olacağını söyledi. Haziran'dan bu yana ekonomiyi canlandıracak yatırımları artıracak yasal düzenlemeler de yapılıyor, idari tedbirler alınıyor. Toplantının basına açık bölümünde finansal ve engelleri kaldırmaya yönelik destekler hakkında detaya girilmezken, Başbakan Binali Yıldırım'ın daha sonra CEO'larla yapılan özel toplantılarda şirkete özel teşvikleri ayrıntılarıyla ve kazan-kazan esaslarına göre masaya yatırdığı belirtiliyor.
Posta

ATO'da İstifa Depremi 
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ve 11 yönetim kurulu üyesinden 9'u görevlerinden istifa etti. ATO Meclis Üyesi Osman Gökçek, ATO Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) 5'i yedek olmak üzere 9 yönetim kurulu üyesinin istifasından sonra Başkan Salih Bezci de görevi bıraktı. Karar sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek ATO Başkanlığına adaylığını açıkladı. Yönetmelik gereği ATO Meclisi'nin 1 ay içinde yeni başkanı ve yönetim kurulunu seçmesi gerekecek. Süreç Odalar Birliği'nin kontrolünde olacak. İstifa sonrası açıklama yapan Salih Bezci, "Bunu uzun zamandır düşünüyordum. İşlerimin yoğunluğundan, ailemin de isteği doğrultusunda istifa ettim" dedi. Yönetim Kurulu üyelerinin istifalarına ilişkin bir soru üzerine de Bezci, "Ben onu bilemem. Kendi adıma konuşayım. 3-4 aydır düşünüyordum. Dolayısıyla bugün istifa ettim. Bizden sonra gelecek olanların yanındayım" ifadesini kullandı.
Posta

2017 Çok Güzel Olacak 
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Türkiye açısından 2017 yılında 2016 yılına göre daha iyi bir ekonomi beklediklerini açıkladı. Kurtul, Sabancı Holding Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Karagül Tüzün ile birlikte holdingin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kampanyasını duyurmak için basınla bir araya geldi. Zafer Kurtul 2017 yılında iç tüketim ve kamu harcamalarının desteğiyle Türkiye'nin yüzde 3.5 büyümesi üzerine planlarını yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin bütçe dengelerinin çok iyi olduğuna ve kamu borcu oranının düşüklüğüne dikkat çeken Kurtul, "Planlarımızı 5 yıllık yapıyoruz ve bu planlara göre gidiyoruz" dedi. Kurtul, her zaman yeni iş alanlarına da baktıklarına dikkat çekti. Sabancı Holding, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne ve değerlerine olan inancıyla birlik ve beraberliğe verdiği önemin altını çizdiği bir kampanyaya imza attı. Zafer Kurtul, "15 Temmuz'da uçurumun eşiğinden döndük. Halkın iradesiyle demokrasiye ve Cumhuriyet'e sahip çıktık. Bu yıl Cumhuriyet Bayramı çok daha anlamlı" dedi. Filiz Karagül Tüzün ise Türkiye'nin 15 Temmuz'da büyük bir sınavdan geçtiğini vurgulayarak Türkiye'yi aynı hedefte birlik olmaya davet eden reklam filminin ve ilanını tanıttı. Film çıkış noktasını, Sabancı Holding ve Cumhuriyet'in yol arkadaşlığından aldı. Kampanya ve ilan metni ise, merhum Sakıp Sabancı'nın İşte Hayatım adlı kitabında gençliğe 10 öğüdünden esinlenerek hazırlandı. İşaret dili anlatımına da sahip olan filmle sanatçı Hümeyra ilk kez bu dublaj çalışmasında yer aldı. Sabancı Holding'in çalışanlarına da 18 bin Türk bayrağı dağıtıldı.
Milliyet

Enerjide 'Özgün Kontratlı' Yeni Dönem Yakın 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjide kontratların birçoğunun artık petrole dayalı yapılmayacağını, daha özgünleşeceği bir döneme gireceğini söyledi. Albayrak yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının düşük seyretmesinin Türkiye gibi petrol ihtiyacının yüzde 95'ini ithal eden bir ülke için son derece olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. "Fiyatlar ne kadar düşerse bizim için o kadar iyi" diyen Albayrak, petrol fiyatlarının geleceğine ilişkin piyasada çeşitli tespitlerin olduğunu ve fiyatların önümüzdeki yıllarda da 60-70 dolar bandında seyretmesinin beklendiğini ifade etti. Albayrak, 19. yüzyılın kömür, 20. yüzyılın petrol, 21. yüzyılın ise doğalgaz yüzyılı olduğunu ve bu dönemde ekonomilerin petrol piyasasından çok, gaz piyasalarına doğru yöneldiğini anlattı. Bu durumun gelişmesinde gelecek 5 yılda sadece Avustralya ve Amerika'dan piyasaya giriş yapması beklenen 100 milyar metreküplük gaz kapasitesinin etkili olduğunu dile getiren Albayrak "Diğer ülkeleri saymadım bile. Bunun beraberinde LNG piyasasının daha etkin ve aktif bir piyasa olacağı yönünde genel algı var. Bu noktada LNG'nin ticari anlamda tüketilebilir emtiaya dönüştürebileceğinden hareketle artık gaz piyasalarının çok daha etkin ve temiz enerji söylemine katkı yapacağı göz önünde bulunduruluyor. Doğalgaz önümüzdeki dönem daha kritik ve stratejik olarak algılanacak. Bu resimden baktığımızda, petrol fiyatlarının bu seviyede kalacak olması, yeni kontratların birçoğunun artık petrole dayalı yapılmayacağı, daha özgünleşeceği bir döneme gireceğimiz algısını getiriyor" diye konuştu.
Star

Darphane'den Gram Altın 
Darphane, altın fiyatlarındaki yükselişle ilginin arttığı 1 gram ve yarım gram altın üretimine başladı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, 1 gram ve yarım gram Darphane altını üretmeye başladıklarını, kuyumcuların siparişlerini beklediklerini bildirdi. Parmaksız, 2012-2013'te altında fiyatın ve Cumhuriyet altınına olan talebin yükselmesiyle vatandaşın gramajı daha düşük olan ürünlere ilgisinin artması sonucu yarım çeyrek, gram altın ve yarım gram gibi muhtelif isimler adı altında yeni altın çeşitlerinin piyasaya çıktığını hatırlattı. Muhtelif üreticiler tarafından piyasaya verilen ürünlerin ayar toleransını bilmediklerini, vatandaşın da bunu bilemeyeceğini ve test etme imkanı olmadığını belirten Parmaksız, altında fiyatı belirleyen unsurun ayar ve ağırlığı olduğunu, belirtilen tolerans dışında piyasaya altın sürülmesi halinde o altının fiyatında şüpheli bir durumun söz konusu olacağını vurguladı.
Star

Terzioğlu Dünyada GSM'e Yön Verecek 
Mobil iletişim sektörünün geliştirilmesi için çalışan ve dünya çapında 800'den fazla iletişim operatörünü bünyesinde barındıran Dünya GSM Birliği (GSMA) 2017- 2018 döneminde görev yapacak yönetim kurulunu belirledi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yönetim kuruluna seçildi. Turkcell, Dünya GSM Birliği'nin yeni döneminde sektörün geleceğine yön verecek oyuncular arasında, Türkiye'deki mobil iletişim sektörünün faydası için çalışacak. 26 üyeden oluşan GSMA'in yeni Yönetim Kurulu 1 Ocak itibariyle göreve başlayacak ve 2 yıl süreyle sektöre yön verecek. Türkiye'nin dünyada mobil iletişim konusunda en ilginç hikayeye sahip ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Kaan Terzioğlu, Turkcell'in 4.5G'de üstlendiği teknolojik liderlik, servis odaklı büyüme modeli ve bölgedeki gücüyle GSMA'e katkıda bulunmaya devam edeceğini vurguladı. Terzioğlu, şöyle konuştu: "Türkiye'nin pek çok batılı kurum tarafından yalnızlaştırıldığı bu dönemde GSMA gibi önemli bir kurumda yer almanın ayrı bir değeri var. Türkiye'nin geleceğine yön vereceğine inandığımız bu dönemde, mobil iletişim sektörünün gelişmesi için bizlerle aynı özveri içerisinde çalışan ve destek veren Türk Telekom'a ayrıca teşekkür ediyorum. Bu gibi değerli işbirlikleri ile ülkemizi uluslararası platformlarda daha da üst yerlere taşıyacağımıza inanıyoruz. " GSMA dünyada 800'den fazla GSM operatörünü ve ilgili yan sektörlerdeki 300 şirketi temsil ediyor. Ayrıca, sektörün en büyük etkinliği olan Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress) gibi pek çok bölgesel toplantı ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Yanımda Milletimden Başka Kimseyi Bulamadım  
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, FETÖ ile mücadele konusunda, "Kendi siyaset arkadaşlarımdan, muhalefet partilerinden, iş dünyasından, sivil toplum kuruluşlarından pek çok kişi bunların üzerine çok gittiğimi söylüyordu. Sadece milletim, beni bu mücadelemde kayıtsız, şartsız destekledi" dedi. 'Kendi yakın arkadaşları dahil kimsenin mağdur edebiyatı yapmamasını' isteyen Erdoğan, şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının istihdam kura töreninde özetle şunları söyledi: Bunlar bizim haremimize girdiler. Ümmeti parçaladılar, milleti parçaladılar. Ismarlama evlendirme törenleri yaptılar. O kadar ileri gittiler ki Pensilvanya'dakinin kendilerine şah damarından daha yakın olduğunu söylediler. Kula şah damarından yakın olan Allah'tır. Bunlar sapık ya. Bir yanda eğitim, hayır, dayanışma gibi hiç kimsenin itiraz edemeyeceği çalışmalar öne çıkarılırken diğer yanda da örgütün tepesinden aşağıya doğru bir şüphe yığını pek çoklarını rahatsız ediyordu. Bu zorluğu, bu rahatsızlığı en çok yaşayanların başında şahsım geliyor. 2010 yılından itibaren bu yapıya karşı açık tavır almaya başladığımda, özellikle 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimiyle birlikte net bir duruş sergilediğimde, yanımda milletimden başka kimseyi bulamadım. Meydanlarda hep şunu söylüyordum. Bunların bankasına para yatırmayın, okullarından çocuklarınızı çekin alın. Şimdi bunlar oraya para yatırdığı için içeri alınınca biz mağduruz. Ne mağduru ya? Sen evini satıp oraya yatıracak kadar zekisin. Unutmayın hainlerin de zekisi var. Kendi siyaset arkadaşlarımdan, muhalefet partilerinden, iş dünyasından, sivil toplum kuruluşlarından, her çevreden pek çok kişi, bunların üzerine çok gittiğimi, kendilerine haksızlık yaptığımı bana söylüyordu. Sadece milletim, beni bu mücadelemde kayıtsız, şartsız destekledi. Ne darbenin ne darbe girişimine karışanların ne de o örgüte doğrudan veya dolaylı destek veren hiç kimsenin gözünün yaşına bakma hakkına sahip değiliz. Onun için kimse bize mağdur edebiyatı yapmasın. Eğer benim yakın arkadaşlarımın içerisinde de varsa onlara da sesleniyorum, sakın bize mağdur edebiyatı yapmayın. Benim mağdur, mazlumlarım burada. Mağduriyete uğramış olanların hakkını gözetmek elbette vazifemiz. Ama özellikle 17-25 Aralık'a, 15 Temmuz'a rağmen FETÖ'nün içinde yer almayı sürdüren hiç kimse ne mağdurdur ne masumdur. Bu kişileri, en yakınlarımız da olsa adalete hesap vermelerini sağlamak, haklarında gereken işlemi yaptırmak mecburiyetindeyiz."
Hürriyet

Yüz Yüze Anlatacak 
Başkanlık sitemine karşı güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan CHP, olası bir referanduma hazırlanmak için AK Parti'nin anayasa değişiklik teklifi Meclis'e sunulmadan çalışmalara başlama kararı aldı. CHP'nin yol haritasında algı yönetimi ön planda olacak. Bu çerçevede yürütülecek çalışmalarda "başkanlık" sözü kullanılmadan "tek adam rejimi", "diktatörlük" veya "anti-demokratik sistem" gibi olumsuz kavramlar kullanılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kampanya kapsamında vatandaşla yüz yüze çalışma yürütecek. CHP, başkanlık sistemi, referandum tartışmaları, ekonomide yaşanan sorunlar, eğitimde laiklikten uzaklaşma kaygıları, demokrasi ve hak ihlali iddialarına karşı yeni bir yol haritası hazırladı. Basına kapalı toplanan CHP Meclis grubunda milletvekillerinin görüşüne başvuruldu. Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı toplantıda, "başkanlık sistemine karşı nasıl bir direniş hattının oluşturulacağı" tartışıldı. Kılıçdaroğlu'nun bir değerlendirme yapmadığı toplantıda, 16 milletvekili konuştu. Vatandaşa ulaşmak için yeni yol ve yöntemlerin bulunması gerektiğini vurgulayan milletvekilleri, bugüne kadar gidilmeyen demokratik kitle örgütlerinin ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti. Vekiller farklı kesimlere ulaşılması, vatandaşa başkanlık sistemine neden karşı olunduğunun iyi anlatılması gerektiğini söyledi. MHP ile başkanlık referandumu konusunda tartışmanın gereksiz olduğu ifade edilerek, bunun yerine MHP tabanının başkanlığa karşı bir noktaya çekilmesinin daha doğru olacağı ifade edildi. CHP, vatandaşa başkanlık sistemi ve parlamenter sistemi anlatırken algı yönetimine başvuracak. Bu çerçevede, zorunlu olmadıkça "başkanlık" ifadesi kullanılmayacak. Bunun yerine "tek adam rejimi", "diktatörlük" veya "anti-demokratik sistem" gibi kavramlar kullanılacak. Belirlenen yol haritasına göre CHP, kasım ayında yeni bir program için düğmeye basacak. Kılıçdaroğlu, olası bir referandum öncesi büyük mitingler, halkla yüz yüze, yakın temas kuracağı programlarla çözüm reçetelerini anlatacak. Kılıçdaroğlu, gittiği illerin kanaat önderleriyle de bir araya gelecek, her kesimden temsilcilerle masa toplantıları düzenleyerek adalet, demokrasi, temel hak ve özgürlükler konularında görüş alışverişinde bulunacak. 12-13 Kasım'da Ankara'da parlamenter sistem ve başkanlık sisteminin ele alınacağı çalıştay düzenlenecek. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, basına kapalı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, başkanlık sistemi ile ilgili MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin tutumunun MHP tabanında beğenilmediğini söyledi. Özel, "330'u buldukları ve referanduma gittikleri takdirde onlarla hareket edecek bir MHP tabanı yok" dedi.
Hürriyet

Darbe Komisyonu'nda Necdet Özel Ve 'Enişte' Rötuşu 
TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, davetliler listesinde eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimini öğrendiğini söylediği eniştesi Ziya İlgen rötuşu yaptı. Komisyon Başkanı Reşat Petek, gazetecilere yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: "Necdet Özel'i çağırdık, bize bir mektup göndererek, "Tarafıma soru yöneltilmesi halinde yazılı cevap verebilirim" şeklinde bir cevap verdi. Arkadaşlarımız, 'Gelmesini tercih ederiz' dediler. Sadece bizim çağırmamız yetmiyor. Sayın Ziya İlgen, olayla ilgili tankları görüp haber verme dışında bir bilgisi olmadığını, Cumhurbaşkanı'nın 'Eniştemden öğrendim' ifadesi dışında bir bilgisi olmadığını ifade etti. Kendisini dinlemeyeceğiz. Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun ise adli soruşturmaları bizzat yürüten konumda olduğu için soruşturmadaki gizliliğin halel edileceği gündeme geldi. O nedenle bugün kendisini dinlemekten vazgeçtik." CHP'liler ise Necdet Özel'in komisyona gelmemesi halinde suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Komisyon'a önceki akşam bilgi veren eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'le ilgili özetle şöyle dedi: "Bu adamın gülen yüz imajı var. Şu an da ABD'de yasalara göre serbest. 10 milyon dolar karşılığında bir tanıtım şirketi ile çalışıyor. Yanlış olabilir, bildiğim kadarıyla Clinton'un tanıtımını yapan şirket, ağabeyinin şirketi ile çalışıyor. Sadece imaj yenileme. Gülen'in 'barışçıl yüzüne' yönelik imaj çalışması."
Hürriyet

'Teklifi İnceleyip Tavır Belirleyeceğiz' 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, anayasa teklifi metni Meclis'e geldiğinde inceleyeceklerini, kendi ilkeleri ve ülküleri doğrultusunda tavır belirleyeceklerini söyledi. Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ana muhalefet partisi CHP'nin, sağırlar diyaloğu yaratmak ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin haklı çıkışını ve uyarılarını gürültüye boğmak çabası içinde olduğunu savundu. Ayhan, "Bizim başkanlık sistemine olumlu baktığımızı iddia edenler TBMM'de 'evet', referandumda 'hayır' diyeceğimizi iddia edenler, Genel Başkanımızın ve parti sözcümüzün söylemlerini çarpıtarak ısrarla MHP'ye yönelik bir algı operasyonu yürütmeye çalışanlar, söylediklerimizi ısrarla anlamayıp niyet okumayı tercih edenler, kendi siyasi hedef ve hesaplarına göre durumu maniple etme sevdasına girenler, milletin zihnini bulandırmaya çalışanlardır" ifadesini kullandı. Ülkenin sorunlarından kaçmadıklarını, bu konunun çözülmesini istediklerini ve "Önce Meclis'e gelsin, TBMM'de değerlendirilsin" dediklerini anlatan Ayhan, "Biz de bütün siyasi partiler gibi metni inceleyerek, kendi ilkelerimiz ve ülkülerimiz doğrultusunda tavrımızı belirleyeceğiz. Başından beri bunu söylüyoruz" diye konuştu
Vatan

DÜNYA 

Sakharov Ödülü Ezidi Kadınlara 
Avrupa Parlamentosu'nun insan hakları ve demokrasi alanında mücadele eden isimlere 1988'den bu yana her yıl verdiği Sakharov Ödülü'nün bu yılki sahipleri DEAŞ'ın kaçırarak seks kölesi olarak kullandığı, son dönemde ise Ezidilerin ve terör örgütünden cinsel şiddet gören kadınların küresel sesi haline gelen Naida Murad ve Lamiya Aji Bashar oldu. Sakharov Ödülü adayları arasında gazeteci Can Dündar ve Eski Kırım Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da yer alıyordu. Kulislerde uzun süre bu iki isim çekişse de son aşamada ödül iki Ezidi aktiviste verildi. Kazananları açıklayan AP Başkanı Martin Schulz, DEAŞ terör örgütünün katliamlarına dikkat çekmek istediklerini ve insanlığa karşı işlenen bu suçları tüm dünyanın görmesi için bu yönde bir tercihte bulunduklarını söyledi. Schulz, "Teröre, ölüme ve işkencelere karşı duran cesur kadınların burada olması, ödülü alması ve mücadelelerinin boşuna olmadığını görmelerini istiyorum" dedi. Murad ve Aji Bashar, Ağustos 2014'te DEAŞ'ın bastığı köylerinden kaçırılmıştı. Murad, Kasım 2014'te örgütün elinden kurtulmayı başarıp önce Kuzey Irak'a oradan da Almanya'ya kaçtı. Aji Bashar ise örgütün elinde bulunduğu 20 ay boyunca birçok kez kaçmayı denese de başarılı olamadı. Son denemede ise mayına basarak yaralanmasına rağmen kaçmayı başardı ve Almanya'da tedavi altına alındı. Sakharov Ödülü sahipleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin efsane ismi Nelson Mandela, eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistanlı aktivist Malala Yousafzai'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü isim yer alıyor. Bu ödülü Türkiye'den alan tek isim ise Leyla Zana oldu. Ödül töreni 14 Aralık'ta Strasbourg'ta yapılacak. Ödül sahipleri 50 bin Euro'nun da sahibi olacak.
Hürriyet

Kıbrıs Görüşmeleri 7-11 Kasım'da 
Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde süren müzakereler, 7-11 Kasım arasında İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında devam edecek. Kıbrıs'taki BM Barış Gücü İyi Niyet Misyonu'nun açıklamasında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin himayelsinde müzakereleri 7-11 Kasım arasında İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında sürdürmeye karar verdikleri belirtildi. Bu görüşmede toprak başlığı ve çözümlenmemiş diğer konulara odaklanılacağı söylenen açıklamada, "Liderler, 2016'da çözüme ulaşılabilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapma yönündeki ortak bağlılıklarıyla uyumlu olarak, İsviçre'deki toplantılarının müzakerelerin son aşamasının önünü açacağına dair ümitlerini belirtti" denildi.
Milliyet

Küba'ya Ambargo Kalktı 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargo kaldırıldı. BM'de 25'inci defa oylanan oylama, ABD'nin 'Hayır' yerine ilk defa 'Çekimser' oy kullanması sayesinde kabul edildi. ABD'nin İsrail'le beraber 'Çekimser' oy kullanmasının, Küba'ya yönelik izolasyon politikasının niçin işlemediğinin "mükemmel bir örneği" olduğu yorumları yapıldı. Bu yıl içerisinde ikinci kez yapılan oylamada 191 ülke 'Evet' oyu verirken, çekimser oyu açıklayan ABD'nin BM daimi temsilcisi Samantha Power "55 yıllık izolasyon yolculuğunun ardından artık mülakat yolunu" seçtiklerini söyledi.
Milliyet

UNICEF: Rusya Savaş Suçu İşledi 
UNICEF, Rus jetlerinin önceki gün İdlib'de bir okul ve çarşıyı hedef aldığı saldırıyı 'savaş suçu' olarak nitelendirdi. 22 çocuğun hayatını kaybettiği bombardımanı zorbalık olarak değerlendiren BM Çocuklara Yardım Fonu Direktörü Anthony Lake, "Bu bir trajedi" ifadesini kullandı. Rus jetleri, İdlib'te sivil hedeşeri vurarak çoğu çocuk toplamda 35 kişinin ölümüne neden olmuştu. Türk Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı. Ayrıca dün de Şam'a yakın Duma beldesinde rejim güçlerinin gerçekleştirdiği saldırıda 3'ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Rusya'nın Suriye'de sivil hedeşeri gözeterek düzenlediği saldırılar önceki akşam Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de gündeme geldi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, ülkesini suçlayan BM yetkililerine "Vaaz dinlemek isteseydik kiliseye giderdik. Kanıt gösterin ya da aşk romanlarına saklayın" diyerek tepki gösterdi. Rusya sivillerin hayatını kaybettiği saldırıların sorumluluğunu kabul etmezken, İran basını açıkça İdlib'i Rusya'nın vurduğunu söylüyor.
Star

Yargı Dur Dedi 
Yunan yargısı, Başbakan Aleksis Çipras'ın, ulusal yayın yapma hakkına sahip özel kanal sayısını dörde indirmeyi amaçlayan ihalesinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Karar, 25 üyeli mahkemenin 14 üyesinin lehte oyuyla alındı.Karara gerekçe olarak, lisans haklarını belirlemenin hükümetin değil, 'Yunan Ulusal Radyo ve Televizyon Konseyi'nin (ESR) yetkisi dahilinde olması gösterildi. Hükümet sözcüsü Olga Gerovasili yaptığı açıklamada, kararın bağlayıcı olduğunu ancak pazartesi günü konuya ilişkin yeni bir yasa tasarısının meclise sunulacağını belirtti. Lisans haklarının bedava dağıtılmasının geçmişte kaldığını belirten Gerovasili, "Hükümeti, hesapsız televizyon dünyasına düzen ve adalet getirmekten hiçbir şey alıkoyamaz" diye konuştu. Yunanistan'da Eylül ayı başında gerçekleştirilen ihale ile dört lisans hakkı için devletin kasasına 246 milyon Euro gireceği belirtilmişti. Yayın hayatını sürdüren yedi özel kanaldan ikisi ihalede lisans hakkı kazanırken, iki yeni şirket de bu hakka sahip olmuştu.
Vatan

SPOR 

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında Adanaspor maçı için fikirlerini açıkladı, takımın son durumu ile ilgili bilgi verdi. Hollandalı hoca, "İlk 8 haftada 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldık. Son maçımızda Trabzonspor'a karşı kaybettik. Lig, bir maraton ve bu tip şeyler olabilir. Önemli olan kazanma arzunuz, isteğiniz ve hırsınız. Trabzonspor maçında bu konuların hiçbirinden takımımı yargılayamam. Şimdi önümüzde Adanaspor maçı var. Kendileri ligin yeni ekibi. Yeni oyuncuları ve hocaları var, ama oraya gitme amacımız, galibiyet. Adana'ya kesinlikle 3 puan için gidiyoruz" diye konuştu
Posta

Beşiktaş Süper Lig'in 9'uncu haftasının açılış maçında Gençlerbirliği ile deplasmanda oynayacak. Geride kalan 8 haftaya, 6 galibiyet, 2 beraberlik sığdıran Beşiktaş, topladığı 20 puanla Başakşehir'in ardında averajla ikinci sırada bulunuyor. Siyah-Beyazılar, istikrarlı yürüyüşünü Gençlerbirliği karşısında da sürdürmek istiyor. Kartal kazanırsa liderlik koltuğuna da oturacak. Beşiktaş'ın eski futbolcusu İbrahim Üzülmez'in çalıştırdığı Gençlerbirliği ise sahasında 3 puan alıp, ligde orta sıralardan kurtulmak düşüncesinde. 19 Mayıs Stadı'ndaki mücadele saat 20.00'da başlayacak ve Lig TV'den canlı olarak yayınlanacak.
Posta

THY Avrupa Ligi'ndeki iki temsilcimiz Galatasaray Odeabank ile Fenerbahçe, 4. hafta mücadelesinde kozlarını Abdi İpekçi'de paylaşacak. Sarı-Kırmızılılar, oynadığı 3 maçı da kaybetti ve ilk galibiyetini ezeli rakibinden almayı amaçlıyor. 3'te 3 yaparak ligde 2. sıraya yerleşen Sarı- Lacivertlilerin hedefi de fire vermeden yoluna devam etmek. Cim-Bom önceki akşam deplasmanda İsrail temsilcisi Maccabi'ye 98-92 yenilmişti. Kanarya ise sahasında Zalgiris Kaunas'ı 82-68'le geçmişti. 20.00'de başlayacak ve LigTV3'ten canlı yayınlanacak karşılaşmayı Fenerbahçeli taraftarlar deplasman yasağı nedeniyle izleyemeyecek
Star

Anadolu Efes, Türk derbisinde Darüşşafaka Doğuş'u yenerek 4. maçında ilk galibiyetini aldı. Maçın başında skor üstünlüğünü ele alan Daçka, 1. periyodu 20-13, ilk yarıyı 46-35 önde geçti. İkinci devreye Moerman'ın sayısıyla başlaşıp farkı 13'e çıkaran (48-35) Doğuş'u sert savunması ile bloke eden Efes, fakı 4'e indirdi (50-46) ama son çeyreğe 65-58 geride girdi. Bitime 4.36 kala 73-73'ü yakalayan Lacivert-Beyazlılar, 2.51 kala ilk kez öne geçti (75-77) ve son bölümde hata yapmayıp maçı 84-79 kazandı. Heurtel 15 sayı - 9 asist, Thomas 17 sayı, Honeycutt 12 sayı - 9 ribaund ile Efes'i sırtladı. Diğer sonuçlar: CSKA Moskova-UNICS Kazan: 98-80, EA7 Olimpia Milano-Real Madrid: 90- 101, Baskonia-Olympiakos: 90-95.
Star

F. Bahçe'nin eski yöneticisi Sadettin Saran, başkan adaylığını açıklayan Ali Koç'a destek verdi. Kırıkkale'de yaptırdığı ve şehit Ömer Halisdemir'in adının verildiği spor salonunun açılışında konuşan Saran, "Ali Koç'a camiadan ciddi teveccüh var. Sayın Aziz Yıldırım, 'Yargıtay'da aklanınca bırakacağım' dedi. Sağlığım engel olmazsa kongrede ben de adayım. Aziz Bey, Ali Koç'u destekleyeceğini söyledi. Ali Koç aday olacaksa ben illa aday olmak için aday olmayacağım. Ali Koç'u destekleriz" ifadelerini kullandı.
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme