29 Ekim 2016 Cumartesi

29.10 2016 Genel Gündem29.10 2016 Cumartesi
GÜNDEM

Güreli'ye Son Veda 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nda (TGS) uzun yıllar başkanlık yapan duayen gazeteci Nail Güreli, Levent'teki Afet Yolal Camisi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede başta ailesi, yakınları ve meslektaşları olmak üzere basın, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda isim yer aldı. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, aralarında Altan Öymen, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'in de bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı. Taziyeleri kabul eden oğlu Gür Güreli, babasının sadece gazetecilik yaptığını belirterek, "Acı bir kayıp. Bütün gücünü kaleminden alıyordu. Hiçbir çıkar ilişkisinin içinde veya peşinde değildi. Çok da iyi bir babaydı. Evde de çok demokrattı" diye konuştu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise, "Türk basın camiasının başı sağ olsun. Çok usta bir gazeteciydi. Ancak benim için de çok özel biriydi. Uzun yıllar beraber çalıştık. Benim hem kardeşim hem de yoldaşım sayılırdı. Kendisinin hem cemiyete hem de basında çalışan arkadaşlara çok büyük katkıları olmuştur" dedi.
Hürriyet


Cumhuriyetimizin 93. Yılı Kutlu Olsun 
Mustafa Kemal Atatürk, Madame Tussauds'nun İstanbul merkezinde sergilenecek balmumu heykelinde, 1931 yılında dünya çapında bir devlet adamı olarak öne çıktığı haliyle tasvir ediliyor. Heykel için Madame Tussauds'nun Londra'daki stüdyolarında 30'u aşkın heykeltıraş ve araştırmacı ekibi 4 ay boyunca çalıştı. Atatürk heykeli için halen Madame Tussauds'nun Londra'daki merkezinde sergilenen Atatürk figürü esas alındı. Londra'daki müzedeki Atatürk heykeli, daha önceki figür hem aslına benzemediği hem de Mustafa Kemal Atatürk'ün karizmasını ve ışığını yansıtmadığı gerekçesiyle 2005 yılında değiştirilmişti. Bu değişim, o dönemde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan merhum Mustafa Koç'un öncülüğünde ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in danışmanlığında gerçekleştirilmişti. İstanbul'da sergilenecek heykel için de temel alınan yeni figür yapılırken Anıtkabir'de Atatürk'ün yüz özelliklerini taşıyan mask kullanılmış, aynı zamanda heykeltıraşlara kaynak olabilecek her türlü görsel ve yazılı materyal sağlanmıştı. Madame Tussauds İstanbul, İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera binasının ilk iki katında, 2 bin metrekarelik alanda konumlanacak. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezintinin yapılabileceği müzede, Türkiye'den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızı da görülebilecek.
Hürriyet

10 Yıl Sonra Önlem Alamazsınız 
ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile buluşmasının ardından önceki gün Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisi'nin (SETA DC) düzenlediği bir panelde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "ABD bizim yaptığımız hatayı yapmasın. Eğer şimdi önlem alınmazsa 10 yıl sonra önlem alınması mümkün olmayacaktır" dedi. Gülen Cemaati'nin ABD'de de kamu düzenini bozan bir yapıya dönüşeceğini savunan Bozdağ, "FETÖ, mevcut terör örgütlerinden farklı bir anlayışa sahip yeni nesil bir terör örgütüdür" dedi. Bozdağ, Obama'dan sonra başkanlığı devralması beklenen Hillary Clinton'ın ABD'deki Gülencilerle olan yakın ilişkisi vurgulandığında, "Bizde bir söz vardır. Taç giyen baş akıllanır" diyerek devlet adamlığı tecrübesine dayanarak Clinton'ın seçildikten sonra bu konudaki çizgisini değiştireceğini, dosyanın ilerleyeceğini söyledi. Amerikalı kaynaklar, delillerin ötesinde Türkiye'deki insan hakları ve yargı uygulamalarının da Gülen'in iadesi konusunda karar verecek mahkemenin tutumu üzerinde belirleyici olacağını söyledi. Mahkemenin, ABD'de 'Yeşil Kart' kalıcı oturma izni olan ve bundan doğan haklara sahip Gülen'in nasıl bir ülkeye iade edileceğine bakacağını belirten bir Amerikalı uzman, gözaltı ve tutuklamalarda kötü muamele, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü gibi konuların önemli kriterler olacağını belirtti. Bozdağ ise bu alanlarda Türkiye'ye getirilen eleştirileri kabul etmeyerek, özellikle basın özgürlüğü konusunda Türkiye'nin basın özgürlüğüne sahip bir ülke olduğunu savundu. Bozdağ, SETA toplantısında Türkiye'de gazetecilerin hapse atıldıkları yönündeki eleştirilere özetle şöyle yanıt verdi: "Şu anda bizim cezaevlerimizde bu tür mesleği gazeteci olanlar da var. Ben hepsini tek tek burada değerlendirmek istemem ama adam öldürme suçundan cezaevinde gazeteciler var. Ve bunlar uluslararası gazetecilerle ilgili örgütlerin listesinde geçiyor. Bir karakolu bombalama ve tarama suçundan mahkûm olmuş, cezası kesinleşmiş, mesleği gazeteci olan kişiler var."
Hürriyet

61 Pilot Gözaltında 
Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminin ardından FETÖ''ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na yönelik 4. operasyonda 2'si albay 71'i üsteğmen 73 pilot kararı çıkartıldı. Pilotların yakalanması için önceki gün operasyon düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar 61 pilotun gözaltına alındığı öğrenildi. 3'üncü dalga operasyonunda gözaltına alınan 47 askerden 29'u geçen çarşamba günü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Mardin merkezli 17 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 27 polisten 14'ünü tutukladı, 13'ü adli kontrol kararı ile serbest bıraktı. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturmada kapsamında İl Halk Sağlığında görevli bir doktor ile PTT İl Müdürlüğü'nde görevli 4 personel görevden uzaklaştırıldı.. Kırklareli merkezli, Çanakkale Ankara, İzmir ve Kocaeli'de eş zamanlı operasyonlarda 15 öğretmen gözaltına alındı. Ankara'da gözaltına alınan, eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya'nın da aralarında bulunduğu 15 Sayıştay denetçisi tutuklandı. Eskişehir'de 21 müftülük personeli gözaltına alındı
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 127,3381-127,5187 
ABD Doları 3,1045-3,1080/Euro 3,4125-3,4163/İngiliz Sterlini 3,7823-3,7906

Başkanlık Sistemiyle Bizi Kimse Tutamaz 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, başkanlık sistemiyle ilgili, "Bir an önce Türkiye'nin siyasi istikrarını garanti altına alalım, başkanlık sistemine geçelim, şu reformları da hızlı şekilde uygulayalım, Türkiye'yi kimse tutamasın. Bu kadar basit" dedi. Şimşek, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde (HKÜ) düzenlenen "İslami Muhasebe ve Finans Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin son dönemlerde yaşanan tüm şoklara karşı büyük direnç gösterdiğini belirtti. Türkiye'nin son dönemlerdeki tüm şokların neredeyse merkezinde yer aldığına işaret eden Şimşek, şöyle devam etti: "Jeopolitik gerginlik yanımızda. Göçmen sorunu deseniz merkezindeyiz. Emtia fiyatları inip çıkıyor, bundan en çok etkilenen ülke de Türkiye. Avrupa'da sorun oluyor, en büyük ortağımız olması nedeniyle en çok etkilenen yine biziz."
Hürriyet

Küçük Çin Olmalıyız Küçük Amerika Değil 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tasarruf oranındaki düşüklüğe dikkat çekti. Türkiye'nin tasarruf oranının yüzde 14 olduğunu belirten Şimşek, daha fakir ülkelerde ise bu oranın yüzde 31 olduğunu söyledi. Şimşek, "Yeterince tasarruf etmiyoruz. Mevduatımız sınırlı. Kredilerin mevduata oranı yüzde 125'e çıkmış. Daha çok tasarruf etmemiz gerekir, kamunun da şirketlerin de hane halkının da" dedi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde düzenlenen 'İslami Muhasebe ve Finans Konferansı'nın açılışında konuşan Mehmet Şimşek, tüketmeye değil üretmeye, tasarrufa ve ihracata daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, "Şimdi biz küçük Çin gibi üretmeyi strateji olarak görmeliyiz. Yaklaşımımız bu ama gelin görün ki Türkiye, küçük Amerika gibi yaşama çabası içinde" diye konuştu.
Posta

Cazibe Merkezleri Hazır 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 23 ili kapsayan Doğu ve Güneydoğu İlleri Cazibe Merkezleri Programı'na ilişkin tüm çalışmaları bitirdiklerini söyledi. Elvan, "Kalkınma Bankamız gerekli hazırlıkları yaptı. Bakanlar Kurulu kararımız hazır. En geç 15 gün içinde teklifleri almaya başlayacağız" dedi. Bakan Elvan, söz konusu 23 ile yatırım için ayrı roller vereceklerine de dikkat çekti. Maliyetlerin aşağı çekilmesi, rekabet gücünün artırılması ve işletmenin sürdürülebilir olması için kümeleşmenin, illerin belirli alanlara yoğunlaşmasının önemine işaret eden Elvan, "Bu noktada yatırımcılara tavsiyede bulunacağız. O alanda illere verdiğimiz rol çerçevesinde üniversitelerin altyapısını güçlendireceğiz. Kümelenme sağlanmadığında o firmanın ayakta kalabilmesi zor" diye konuştu.
Posta

22 Milyar Dolar Net Kâr Yazdı 
ABD'li teknoloji devlerinden Google ve ana kuruluşu Alphabet'in bu yılın üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirleri arttı. Alphabet'ten yapılan açıklamaya göre, şirketin 2016 üçüncü çeyreğindeki net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 22.45 milyar dolar oldu. Şirket, 2015'in temmuz-eylül döneminde 18.67 milyar dolar net kar açıklamıştı. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 4 milyar dolar gelir elde eden Alphabet'in, bu yılın aynı dönemindeki geliri de yüzde 27.5 artışla 5.1 milyar dolara çıktı. Alphabet'in bünyesinde bulunan Google'ın da net kar ve geliri arttı. Şirketin 2016 üçüncü çeyreğindeki net karı yüzde 17.2 artışla 6.8 milyar dolara yükseldi. Google, geçen senin aynı döneminde 5.8 milyar dolar net kar açıklamıştı. Google'ın geçen yılın temmuzeylül dönemindeki geliri 18.53 milyar dolarken, bu senenin aynı döneminde yüzde 20.1 artışla 22.25 milyar dolara ulaştı. Ayrıca Google'ın reklam gelirlerinin de 2016'nın üçüncü çeyreğinde yüzde 17.8 artışla 19.8 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Şirketin reklam gelirleri 2015'in üçüncü çeyreğinde 16.8 milyar dolardı.
Milliyet

Emekli Promosyonlarını Yıl Sonuna Bitiriyoruz 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere verilmesi planlanan promosyonla ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin, "Bitireceğiz, biraz sabır. Sizin lehinize daha iyi olsun diye uğraşıyoruz. En geç yılsonuna kadar bitmiş olacak" dedi. Bakan Müezzinoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Müezzinoğlu, ziyaretin ardından Muratpaşa Camisi'nde cuma namazını kıldı. Cami çıkışında, esnafa işlerinde bereket dileyen Müezzinoğlu, bir kuyumcu dükkanında işletmeci ve alışveriş yapan müşteriyle de görüştü. Müezzinoğlu, esnaf ziyareti sırasında yanına gelerek, 10 yıl önce vefat eden malulen emekli eşinden kendisine maaş bağlandığını ve bu nedenle yeniden evlenemediğini söyleyen Ethem Yardım isimli vatandaşa, eşi ölen kadınlara da maaş bağladıklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, ayrıca Beşiktaşlı engelli bir gençle sohbet etti. Müezzinoğlu, Antalya EXPO Center'da önceki gün açılan 7. Yöresel Ürünler Fuarı'nı da (YÖREX) ziyaret etti. Stantları gezen Müezzinoğlu, İznik çini işlemesinin nasıl yapıldığını izledi, Uşak Tarhana Baba standında kendisine bardakla ikram edilen tarhanayı içti.
Star

İran'la Rüzgar Enerjisi İçin İşbirliği Yapılıyor 
İran rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Haşim oraee, ülkesinin Türkiye için önemli bir pazar olduğunu belirterek, "rüzgarda çoğunluk hissesi Türkiye'ye ait olmak üzere bir yapı oluşturulması, böylece daha etkin işbirliğine gitmemiz gündemde. Şimdilik 50-100 megavatlık bir pilot projeye başlamak için görüşmeler devam ediyor" dedi. Son 10 yılda özellikle yenilenebilir enerji kanunundan sonra, Türkiye'de rüzgar enerjisi sektörünün geliştiğini ve tecrübe kazanıldığını ifade eden oraee, İran'ın da bu birikimlerden yararlanmak istediğini söyledi. oraee, Türkiye'de rüzgar enerjisi sektörünün yeni piyasalar arayışında olduğunu vurgulayarak, "İran'ın rüzgar enerjisinde potansiyeli ölçümlerle kanıtlanmış, ancak uluslararası yaptırımların son yıllardaki etkileri bir çok sektörde olduğu gibi enerjide de fon kaynaklarını sekteye uğrattı. Bir de bunlara düşen petrol fiyatlarını eklersek, yerli finansmanın İran'ın temiz enerjideki gelişiminde çok etkin olduğunu söylemek gerçekçi olmaz. Ancak ülkelerin işbirliğine olumlu yaklaşımıyla özellikle rüzgarda çoğunluk hissesi Türkiye'ye ait olmak üzere bir yapı oluşturulması, böylece daha etkin işbirliğine gitmemiz gündemde."
Star

'Endişeye Gerek Yok!' 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte Denizli'deki AR-GE Reform Toplantısı'na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, işadamları ve ihracatçılara dolar kurundaki artıştan endişe etmemeleri çağrısında bulundu. İhracat seferberliği yapacaklarını belirten Zeybekci, tüm ihracatçıların e-ticaret için önlerini açtıklarını ifade ederek şöyle konuştu: İnanın çok önemli destekler veriyoruz. İhracata geçen yıl verilen desteklerin en az üç katını veriyoruz. Türkiye'yi tekrar yapılandıracağız, ayakları üzerine kaldıracağız, yeniden şahlandıracağız. İhracat seferberliği ile Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yüzde 5 ve üzerindeki büyümeyi sağlayacak olan finansı ihracat yaparak sağlayacağız. Birileri her şeyi söyleyebilir, bu ihanet dalgasının arkasından gelenin ekonomik dalga olarak geleceğini söyleyebilir. Vız gelir tırıs gider, açıkça söylüyorum. Vay kur şu oldu, bu oldu. Kura hiçbir şey olmadı arkadaşlar. Dolar endeksini oluşturan sepetin dolar karşısında kaybettiği değer, Euro'nun dolar karşısında bir ay içinde kaybettiği değer yüzde 3.5. Türk lirası da hemen hemen o kadar değer kaybetti. Birazcık böyle bir şey olabilir, ama tabanı yoktur, desteği yoktur. Merak etmeyin o istenilen seviyede kalır. Öngörülebilen belli bir trendle aşağı ve yukarı doğru dikleşmesine olmayan bu grafik işaretleri dışındaki her türlü hareketi ihracatçılar için biz problem olarak görmüyoruz.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'Bylock'çular Seçilerek Savcılığa Gönderiliyor' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yürütülen By- Lock soruşturmasına ilişkin olarak "ByLock kullanan isimler seçilerek savcılığa gönderiliyor. Gizlenen isimler var" iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu, Ak Parti'nin içindeki ByLock'çuları elimine etmek için erken seçime gideceğini belirterek, "Biz her koşulda seçime hazırız" dedi. Kılıçdaroğlu, dün HaberTürk'te katıldığı programda özetle şunları kaydetti: aBaşkanlık sistemine karşıyız. Parlamenter sistemden nedir şikayet, hala öğrenmiş değilim. Binali Yıdırım bir salı konuşmasında nesinden şikayet ettiklerini anlatsın. Bahçeli'ye şu çağrıyı yapmak isterim. Güçlü bir parlamenter sistem için neyi öngörüyor? Eğer Türkiye'yi ateşe atmak istiyorlarsa, siyaseten bir bölünme noktasına taşımak istiyorlarsa, evet oyu verebilirler. Sorun Türkiye'nin bekası sorunu. Eminim Bahçeli de Türkiye'nin bekasını benim savunduğum kadar savunuyor. Demokrasiyi içlerine sindiremeyenler kendilerine özgü bir rejim yaratmak istiyor. Erdoğan ile bir sorunumuz yok, halkın oylarıyla seçilmiştir. O makam bir partiyi temsil etmiyor ki. O zaman cumhurbaşkanlığı forsunu kaldırırsınız, bağlı olduğunuz partinin amblemini koyarsınız. Bizim rejim sorunumuz yok, kendi rejimini kuran insanın dayatmalarıyla karşı karşıyayız. Bir kişinin egosunu tatmin etmek için rejim değiştireceğiz. Düne kadar Erdoğan, 'güçlü bir parlamenter sistemimiz var tıkır tıkır çalışıyor' diyordu. Ne oldu da cumhurbaşkanı seçildikten sonra tıkır tıkır çalışmıyor? Benim taşıdığım kaygıları, AKP'ye oy veren yurttaşların da taşıdığına inanıyorum. Halk, iç savaştan mı yoksa barıştan mı yanadır? Zaten iç savaşın içindeyiz. Biz her koşulda seçime hazırız. Tek başına yönetiyorsun niye seçime gidiyorsun? İçlerindeki By- Lock'çuları elimine etmek için. 550 milletvekili çıkarsalar bile Türkiye'yi yönetemezler. Dışarıya yansıtmasalar bile kendi aralarında ciddi sorunları var. Cumhurbaşkanı, 'yanımda kimse yoktu' diyor, o zaman Binali Bey de yoktu. Destek vermeyenlerin tamamı hain. Bir Cumhurbaşkanı milletin yarısına nasıl hain der? Cumhurun başında olan kişi cumhuru karpuz gibi bölüyor. İki paralel yapı var. Biri Gülen, diğeri Erdoğan'ın başkanlık ettiği paralel devlet yapılanması. İkisi birbirinden besleniyor, simbiyotik ilişki var, biri olmadan diğeri olmuyor. Ak Parti içinde FETÖ'cü var. O dönem Gülen'in ilanı vardı, baksınlar kime teşekkür etmiş? ByLock kullanan isimler seçilerek savcılığa gönderiliyor. Gizlenen isimler var. Çıkarsın o yazılımı, bağımsız bir kuruluşa teslim etsin. Adil Öksüz sıradan biri değil. Öksüz'ü hangi güç serbest bıraktı? Türkiye bilinçli bir şekilde darbe ortamına hazırlanmıştır. Mehmet Dişli, kıta görevini tamamlamadan siyasi iradeyle merkeze geldi. Dişli, darbeyi yöneten kişidir. Dişli'yi Genelkurmay karargâhında tutan siyasi irade, Türkiye'yi darbeye bilinçli olarak hazırlayan iradedir.
Milliyet

Suçluları Temizlemek İçin Erken Seçim Mi Yapılır! 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ByLock listesi temizlenerek savcılığa gidiyor' iddiasına yanıt verdi. Yıldırım, dün cuma namazından sonra bununla ilgili soru üzerine şunları söyledi: Kılıçdaroğlu, çok önemli bir ihbarda ve iddiada bulunuyor. Kendisinden beklediğimiz böyle bir iddia varsa bunun belgelerini bize versin, biz de gereğini yapalım. Bizim görevimiz suçluları ayıklamak değil, hepsini derleyip, toparlayıp adalete teslim etmek. Eğer böyle bir şeyi biliyor da bizi bilgilendirmiyorsa o zaman görevini yapmıyor demektir. Kemal Bey'den beklenen bütün bildiklerini gelip bizle paylaşması. Biz de yanlış varsa onu düzeltelim. Biz bu konularda kendisiyle zaman zaman görüşüyoruz. Bize bazı talepleri oluyor, bazı tespitleri oluyor. Onları da araştırıyoruz, gereğini yapıyoruz. Burada da aynı yolu izleyebiliriz. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun erken seçim iddialarıyla ilgili AK Parti'ye yönelik "Niçin seçime gidiyorsun? İçlerindeki Bylock'çuları elemek için" sözlerine de yanıt veren Başbakan Yıldırım, "Bu akla ziyan bir iştir. Suçluları temizlemek için erken seçim mi yapılır? Onları tutup adalete teslim etmektir doğru olan. Seçim oyuncak değil. Seçim demek, 1 yılın kaybı demek. Zırt pırt seçim, milletin işi gücü yok da bizimle mi uğraşacak? Söylenen bir lafın yakışığı olması lazım" dedi. İncirlik Üssü'nde 15 Temmuz darbe girişiminden önce bazı PYD'liler ve FETÖ mensuplarıyla NATO üyesi bazı ülkelerin temsilcilerinin toplantı yaptığı iddiası sorulan Yıldırım, "Böyle bir iddia varsa mutlaka bunlar araştırılır. Ama orada bazı toplantıların yapıldığı haberleri daha önce de basında yer aldı. Bu konuda savcılar gerekli takibatı yapıyor" diye yanıt verdi.
Vatan

Davayı Geri Çekti 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yerel seçimler öncesinde Silifke'deki konuşmasında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açılan davadaki şikayetinden vazgeçti. Erdoğan'ın avukatının Silifke Asliye Ceza Mahkemesine gönderdiği "şikayetten vazgeçmeye" ilişkin dilekçede, "Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin asgari müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle iş bu davada şikayetinden vazgeçmektedir" denildi. Dilekçede şu ifadeler de yer aldı: "Fethullahçı Terör Örgütü'nün gerçekleştirdiği 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden ve milletçe ödediğimiz ağır bedellerden sonra tarihi bir fırsat yakaladığımız tartışmasızdır. Bu fırsat, kuşkusuz herkesin aynı fikirde olması değil, milletimizin asgari müştereklerde buluşması, başkasının varlığına, inancına ve düşüncesine saygı göstermesidir. Fikirlerimizin farklılığı zenginliğimizdir ancak bu zenginliğin, karşılıklı saygı, empati ve özellikle üslup güzelliğiyle tahkim edilmesi zorunludur. Aksi takdirde sahip olduğumuz zenginliğin bir felakete dönüşmesi ihtimali göz ardı edilmemelidir." Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından 8 Mart 2014'te ilçeye gelen Kılıçdaroğlu hakkında, o sırada başbakan olan Erdoğan'a yönelik ifadeleri nedeniyle dava açmıştı.
Vatan

DÜNYA 

Türk Uçaklarına Şam'dan Engelleme 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı harekâtı sürerken, Türk savaş uçaklarının 22 Ekim'den bu yana Suriye'nin kuzeyinde hava operasyonlarını durdurduğu ortaya çıktı. Suriye ordusu hava savunma sistemlerini aktive ettiği için Türk savaş uçakları hava harekâtına ara verdi. Türk Hava Kuvvetleri 22 Ekim'de yaptığı son harekâttan bu yana Fırat Kalkanı kapsamında Suriye'ye yönelik hava saldırısı düzenlemezken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de operasyonlarını azalttı. Türk savaş uçakları, Hatay'ın karşısındaki Afrin'in güneydoğusundan DEAŞ'ın denetimindeki El Bab'a ilerleyen ve PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin en büyük bileşenini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) 19 Ekim'de bombalamıştı. TSK, Halep'in kuzeyindeki Maarrat Umm Hawsh bölgesine düzenlediği hava harekâtında 18 YPG hedefinin vurulduğunu açıklamıştı. Bu saldırının hemen ardından Suriye rejimi, hava sahasına giren Türk uçaklarını düşürmekle tehdit etmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da "Türk Hava Kuwetlerinin Suriye'nin kuzey bölgelerinde düzenlediği söylenen hava saldırıları nedeniyle çok endişeliyiz" demişti. Rusya'nın Esad rejimine bu gerginliğin ardından Pantser kısa menzilli hava savunma sistemi transfer ettiği biliniyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre Suriye'nin, Rus yapımı gelişmiş hava savunma sistemlerini Fırat Kalkanı operasyonunun devam ettiği bölgeyi kapsayacak şekilde aktive etmesi üzerine TSK buradaki hava harekâtlarına ara verdi. Bu yüzden Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Halep'in kuzeyindeki El Bab'a yönelik ilerleyişi de yavaşladı. ÖSO'nun son üç günde sadece 5 km'lik ilerleme sağladığı belirtiliyor. TSK, 26 Ekim'de yaptığı açıklamada, Suriye ordusuna bağlı olduğu değerlendirilen bir helikopter tarafından Tal Nayif'de bulunan muhalif unsurlara yönelik varil bombalı hava saldırısında 2 muhalifin öldüğünü, 5 muhalifin yaralandığını duyurmuştu. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan dünkü bilgilendirmeye göre Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Fırat Kalkanı harekatında, terör örgütü DEAŞ'e ait 127 ve terör örgütü PKK/ PYD'ye ait 8 hedef ateş altına alındı.
Hürriyet

Daeş'ten Musul'a 8 Bin Kişilik Canlı Kalkan! 
Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu sürerken, köşeye sıkışan DAEŞ, bir yandan katliam yapıp diğer yandan siviller üzerindeki baskılarını artırıyor. Örgütün, üç gün önce kentte 200'den fazla kişiyi öldürdüğü bildirilirken, Birleşmiş Milletler (BM), DAEŞ'in Irak'ın çeşitli kentlerinden on binlerce aileyi Musul'a zorla yerleştirdiği ve 8 bin aileyi kaçırarak Musul'da canlı kalkan olarak kullandığını açıkladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, terör örgütünün çarşamba günü emirlerine karşı gelen 232 kişiyi vurduğu, bunların 190'ının Irak'taki güvenlik güçlerinin eski çalışanları, 42'sinin ise sivil olduğunu açıkladı. Sözcü, katledilenlerin sayısının çok daha fazla olabileceğini de söyledi. Shamdasani, DAEŞ'in, Irak'ın Shura bölgesinden en az 5 bin 370 aile ve Nimrud bölgesinden 2 bin 210 aile başta olmak üzere Musul etrafında yer alan bölgelerden yaklaşık 8 bin aileyi kaçırarak Musul'da canlı kalkan olarak kullandığını da ifade etti. Öte yandan, Musul operasyonunda İran destekli Şii milisler, Musul'un batısındaki DAEŞ mevzilerine düzenleyeceği operasyonla ilgili açıklama yaptı. Şii Milis gücü Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed el Esadi, yaklaşık 100 bin Türkmenin yaşadığı Telafer yönünde ilerlemek için hazırlıklarının tamamlandığını söyledi. El Esadi, operasyonun "çok yakında" başlayacağını belirtirken, "Musul'u Rakka'ya bağlayan en önemli yol Telafer'den geçiyor. Burası DAEŞ'in tek ikmal hattı" dedi. 2014'te DAEŞ'in ilerleyişine karşı kurulan İran destekli Haşdi Şaabi, Başbakan Haydar El Abadi'ye bağlı. Türkiye ise Telafer'in Şii milislerin denetimine girmesine karşı olduğunu bildirmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Şii milislerin Telafer'e girmesi durumunda karşı adımlar atılacağını açıklamıştı.
Milliyet

Clinton'nın İlk Bakan Adayı Biden 
Demokratların başkanı adayı Hillary Clinton'ın, seçilmesi halinde ABD Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı düşündüğü öğrenildi. Öte yandan ABD'nin First Lady'si Michelle Obama, Kuzey Carolina eyaletindeki mitingte sahneye ilk kez Clinton ile beraber çıktı. İki ABD başkanı eşi, sahnede sıkça kucaklaştı. Wikileaks ise, Clintonların vakıflar kanalıyla yaptıkları işlerle 50 milyon dolar kazandıran kâr amaçlı işler yaptığına dair belgeler yayınladı. FBI ise, Wikileaks'in onceki yayınladığı belgeleri tekrar gözden geçirmek üzere tekrar soruşturma açtı.
Milliyet

Kızılderililere Polis Şiddeti 
Kıtanın keşfinden bu yana Kızılderililerin maruz kaldığı baskıların sonu gelmiyor. ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde özel bir araziden geçecek Energy Transfert Partners şirketine ait Dakota Petrol Boru Hattı Projesi'ni (DAPL) aylardır protesto eden yerliler ve çevrecilerle polis arasındaki gerilim, önceki sabah şiddet noktasına vardı. 120 yerli ve çevreci gözaltına alındı. Eylemcileri dağıtmak için biber gazı, plastik mermi ve ses bombası kullanan Amerikan polisini eleştiren bölgenin önemli Kızılderili kabilesi Sioux'dan Jacqueline Keeler, "Yaşlıları yüzlerinden vurdular. İnsanları yerlerde sürüklediler. 15 yaşındaki bir çocuğun atını vurdular" diyerek kutsallarının hedef alınmasına duyduğu tepkiyi dile getirdi. Kızılderililer, Dakota Access adı verilen 3,8 milyar dolarlık boru hattı projesine atalarının kutsal mezarlarına zarar vereceği ve Missouri Nehri'nden sağladıkları içme suyunu kirletebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Star

Putin'den Nato'ya Gözdağı 
Moskova yönetimi, Batı'yla aralarında artan gerilimi daha da tırmandıracak yeni bir adım attı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla üretilen 'Varşavyanka' sınıfı yeni nesil denizaltıların beşincisi hafta ortasında düzenlenen törenle Karadeniz Filosu'na katıldı. Yerden havaya atılan füzeler, torpidolar ve sualtı mayınlarıyla donatılan 'Varşavyanka' sınıfı denizaltılar 52 kişilik mürettebatla 45 günü bulan görevlere çıkabiliyor. Yeni nesil denizaltıların üretimi tamamlanan altıncısının da 25 Kasım'da Karadeniz Filosu'na katılması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i, Rusya'nın Karadeniz'de artan askeri varlığı konusunda uyarmıştı. Erdoğan, NATO'nun görünmediği Karadeniz'in 'adeta Rusya'nın bir gölü haline geldiğini vurgulamıştı. Rusya'nın NATO'daki Daimi Temsilcisi Aleksander Gruçko, İngiliz basınına verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz'in Rus gölüne dönüştüğünü söylemişti, ancak NATO Karadeniz'in asla bir 'NATO gölü' olmayacağının farkında, çünkü biz Rusya'ya güneyden gelebilecek tehditleri ortadan kaldırmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz" diye konuştu.
Vatan

SPOR 

Milli tenisçi İpek Soylu, Çin'de düzenlenen Liuzhou Tenis Turnuvası'nda teklerde çeyrek finale yükseldi. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından Liuzhou kentinde organize edilen 50 bin dolar ödüllü turnuvanın ikinci turunda, dünya sıralamasının 155. basamağındaki İpek Soylu, dünya 319 numarası Xinyu Gao ile karşılaştı. Çinli rakibini 2-6, 6-3 ve 6-4'lük setlerle 2-1 mağlup eden 20 yaşındaki Türk tenisçi, adını çeyrek finale yazdırdı. İpek Soylu, çeyrek finalde Tayvanlı Kai-Chen Chang ile mücadele edecek.
Posta

Türkiye Basketbol Federasyonunda (TBF) Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki yönetim kurulu, ilk toplantısını yaptı. Toplantıda görev bölümü de yapıldı. Hidayet Türkoğlu'nun yeni başkan seçilmesinin ardından Engin Özerhun genel sekreterlik görevine getirildi. Görev dağılımı şöyle: Özden Pelister (1. başkan vekili), Methi Bengisu (2. başkan vekili), Arda Ermut (Sponsorluklar), Emre Hüseyin Soyuer (Mali işler), Yılmaz Argüden (Altyapı ve tesisler), M. Mert Çetinkaya (Uluslararası ilişkiler), Hüseyin Beşok (Milli takımlar ve erkek ligleri), Yahya Üstün (İletişim), Bahar Akgün (Kadın ligleri, Merkez Hakem Kurulu: Recep Ankaralı (Başkan), Prof. Dr. Engin Kennerman, Ali Kemal Çımagil, Dr. Rüştü Nuran, Figen Keskin ve Onur Aydın…
Posta

THY Avrupa Ligi'ndeki derbide Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank'ı Abdi İpekçi'de devirdi: 87-103. Cim-Bom maça 6-0'lık seriyle başladı ve farkı 8'e (15-7) çıkardı. Geri dönen Fener ilk çeyreği 22-19 önde kapatırken, 2. periyotta farkı 14'e kadar yükselterek (40- 26) devre arasına 48-41 önde gitti. Galatasaray 3. çeyreğin başında 48- 52'lik skorla farkı 4'e kadar indirdi Rakibin daha fazla yaklaşmasına izin vermeyen Fenerbahçe 14'lük farkı yakaladığı (50-64) çeyreği 70-64 üstün bitirdi. Final periyodunda vites yükselten Sarı- Lacivertli takım, ezeli rakibi Galatasaray Odeabank ile Avrupa Ligi'nde oynanan ilk derbiyi 103-87 kazandı.
Star

Galatasaraylı Tolga Ciğerci, tek düşüncesinin takımına yardım etmek olduğunu söyledi. GSTV'ye açıklamalarda bulunan gurbetçi yıldız, "Herkes tarafından ismi bilinen Galatasaray'ın başarısını tüm dünyaya daha çok duyurmak istiyorum" dedi. Tolga, "En fazla koşan ya da en çok pas yapan oyuncu olmak gibi bir düşüncem yok. Ancak yine de çok çalışarak istatistiklerimin daha da üzerine çıkmak istiyorum. Gollerimi de atarak, asistlerimi de yükselterek oyunumu daha çok süsleyebilirim. Almanya'daki arkadaşlarım "G.Saray'ı seninle kafelerde izliyorduk, şimdi sen orada oynuyorsun' diyorlar. Bu inanılmaz bir olay. G.Saray'ı tuttuğumu çekinmeden söylüyordum. Burada oynamak hayalimdi. Daha ilk maçımda kupayı aldım" ifadelerine yer verdi.
Star

Dün Başakşehirli Epureanu "Ligde çok zorlu takımlarla mücadele ediyoruz. Her maçta tüm gücümüzle oynamalıyız" demiş, doğru da söylemiş. Ligdeki tüm takımlar için geçerli bu Beşiktaş G.Birliği önünde ilk yarıda yoktu. Zaten eksiklerle çıktılar maça ve Necip de 16'da sakatlandı. Şenol Hoca, Rhodolfo'yu Marcelo'nun yanına çekti, Adriano'yu ön liberoya kaydırdı, Tosic'i sol beke aldı. Böyle olunca uyum hepten kayboldu. ANCAK yetmedi, Fabri "Daha da zorlaştıralım işi" dedi. 27'de durup dururken kalesini terk etti, topa vuramadığı gibi Rhodolfo'yu da dağıttı, Serdar da boş kaleye golü attı, G.Birliği öne geçti. 34'te 2-0 olabilirdi, Landel vurdu, Fabri kurtardı. 2. yarıda yerler yine değişti Beşiktaş'ta. Olcay'ın yerine Aboubakar girdi, Tosic stopere, Adriano sol beke, Marcelo ön liberoya geldi, böyle daha iyi oldu. Kartal bu 45'te büyük baskı kurdu. 51'de de Quaresma soldan kesti, Talisca golü attı: 1-1. 54'TE karambolde kalesine gelen topu Hopf müthiş çıkardı. 64'te de Quaresma'ya gol izni vermedi. 69'DA İrfan'ın frikiğinde Fabri köşeye iyi uzandı. 4 dakika sonra Q7 korneri kullandı, Ahmet Oğuz'un ters kafasında top direkten döndü. 74'te Aboubakar vurdu, Hopf başarılıydı. 75'te Cenk, Hopf'la karşı karşıydı ama vurmayıp Q7'ye vermek istedi, beceremedi. 80 ve 81'de A.Çalık önce Aboubakar'ın, sonra Cenk'in gol olacak şutlarını kesti, o müdahaleleriyle maçın yıldızı oldu. Kalesinde bu kadar pozisyon gören G.Birliği, 85'te Khalili bomboş pozisyonda topu dışarı yollamasa kazanacaktı. 88'de ise son pozisyon Q7 doldurdu, Marcelo indirdi, Cenk vurdu, top üst direkten döndü
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme