31 Ekim 2016 Pazartesi

31.10.2016 Genel Gündem31.10.2016

GÜNDEM

Terörden Tutuklandılar
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, eşbaşkan Fırat Anlı ve gözaltı kararını protesto eden eski BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata tutuklandı. 25 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alınan Gültan Kışanak ile eşbaşkan Fırat Anlı, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısının 5 günlük 'kısıtlılık' kararının ardından dün avukatlarıyla görüştürüldü. "Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemlerle" de suçlanan 2 eşbaşkan dün adliyeye sevk edildi. Kışanak ve Anlı'nın sevki sırasında adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Savcılıktaki ifadelerinin ardından Kışanak ve Anlı tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi. Yaklaşık 9 saat mahkemede ifade veren Anlı ve Kışanak, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Siirt milletvekili seçilen Kışanak, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Diyarbakır Belediye Başkanı seçilmişti. Çarşamba günü belediye önünde eşbaşkanların gözaltına alınmasını protesto eden gruptan gözaltına alınan eski milletvekili Ayla Akat Ata da dün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılıktaki ifadesinden sonra Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edilen Ata, "Terör örgütü kurma ve yönetme" suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ayla Akat Ata, 23. ve 24. dönem Barış ve Demokrasi Partisi Batman milletvekiliydi.
Hürriyet


Cemaat Şeytandan İleride
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın FETÖ ile mücadele ederken, "Milletten başka kimseden destek görmedikleri" sözüne hak verdi. TBMM'deki sohbetinde, FETÖ ile mücadele konusunda değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, "Bunlarda taktik bitmiyor. Bunlardaki taktikler şeytandan bir tık ileride, şeytanı cebinden çıkarırlar" dedi. Özhaseki özetle şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanı mücadeleyi söylediğinde, bazıları bocaladı. 'Biraz sert mi söylüyor acaba?' dediler. O konuda sonuna kadar haklı. 30 Mart 2014 seçimlerine kadar bazı belediye başkanları tavır almadılar. 'Seçimler geliyor, bunları karşımıza almayalım, küstürmeyelim' dediler. Böyle kötü ve çıkarcı bir anlayışla davranıldı. Ama zaman Cumhurbaşkanı'nın haklılığını gösterdi. 15 Temmuz'da kurt adama döndüler. Şu gelinen noktada cemaat şimdi arkasını toplamaya çalışıyor. At izini, it izine karıştırmaya çalışıyor. Çok net yapıyorlar. Üstelik o kadar çirkin yapıyorlar ki; eğer anlamazsan bir sürü masum insan da kurban gider bu arada. Bunlarda taktik bitmiyor. Bunlardaki taktikler şeytandan bir tık ileride, şeytanı cebinden çıkarırlar. Çünkü Erzurum'da yetişmiş bir mollanın aklını kullanmıyorlar. Başka büyük güçlerin esiri haline gelmişler. Benimle de uğraştılar. Envai çeşit kötülükler yaptılar. Hatta bir Sayıştay raporu vardı. Geçen sordum 'Bu raporu yazan nerde?' diye FETÖ'den atılmış, yeni öğrendim. Adam, Kayseri Belediye Başkanı iken 40 trilyon lira bana kişisel borç çıkardı. Niye? Kötülük olsun diye. Sebebi, ben 21 sene belediye başkanlığımda bunlara bir metrekare arsa vermedim. Bir tane FETÖ'cü müdür, daire başkanı, genel müdür, genel müdür yardımcısı çalıştırmadım. Bunların 5 dakika sohbetlerini dinlemedim. Bir paragraf kitaplarını okumadım. Öyle bir fırtına estiriyorlar ki herkes birbirine şüpheyle bakmaya başlıyor. Bunlar bizim inandığımız, güvendiğimiz birtakım İslami tabirleri de iğdiş ettiler. Hazreti peygamber tehlike karşısında bile yalan söylememiş. Ağzından yalan kelam çıkmamış. Bunlarda her türlü yalan var, takiye var. İnsanlar hakkında gözetleme var, dinleme var, içerideki bilgileri dışarıya aktarma var. Bildiğimiz İslami kuralların hepsinin canına okuma var."
Hürriyet

Sat'çı İmamlar Aranıyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz Darbe girişimine ilişkin SAT-SAS ve Kurtarma Sualtı Grup Komutanlığı'nda görevli bir kısım askeri personele yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada darbeden 2 gün önce SAT komandolarına darbe talimatı veren 6 sivil imam tespit edildi. Savcılık imamları dosyada tutuklu şüphelilerin ifadeleri üzerinden tespit etti. Firari oldukları belirlenen 6 sivil imam hakkında yakalama kararı çıkartıldı. İmamlar Orçun Zennun Süle, Fatih Dursun, Ebubekir Atabey, Süleymen Mustafa Gümüş, Enes Hozan Salih Çeliksoydan'ın her birinin kendine ait SAT-SAS grupları olduğu, 15 Temmuz'dan 2 gün önce askerleri evlerinde toplayarak darbe talimatı verdikleri, bazı komutanları alıkoymalarını istedikleri ortaya çıktı. İmamların askerlere verdikleri 'Kemal'i tanıyor musun?' parolasıyla gelen talimatları yerine getirmeleri istendi.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 127,5995-127,7266                       
ABD Doları 3,1089-3,1110/Euro 3,4124-3,4148/İngiliz Sterlini 3,7878-3,8001 

Ocakta En Az %3 Zam
Hükümetin 2017 yılı programına göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zam ocakta yüzde 3.73, temmuzda ise yüzde 3.59 olacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan okullarda tek gün uygulaması 2017 yılı programına girdi. Programa göre kamuda yazılı ve sözlü sınav esas olacak, sermaye piyasası araçlarının vergisi elde tutma süresine göre değişecek. 2017 programı dün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Programda SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre ocakta yüzde 3.73, temmuzda yüzde 3.59 artırılmasının öngörüldüğünü belirtilerek, toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşları ve memur emekli aylıklarının 2017 Ocak ayında yüzde 3, temmuzda yüzde 4 artırılacağı kaydedildi. Programda, bu açıklamadan sonra ayrıca 2017 Temmuz'da yaklaşık yüzde 0.6 enflasyon farkı verilmesinin öngörüldüğü belirtildi. Ancak enflasyon farkına ilişkin ifadenin yanlışlıkla 'temmuz' olarak yer aldığı yüzde 0.6'lık oranın ocak için geçerli olduğu tahmin ediliyor. Geçmiş yıllardaki programlarda tahmin ocak ayı için veriliyordu. Programda sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesinde, stopaj oranının elde tutma süresine göre farklılaştırılmasına yönelik çalışma yapılacağı belirtilerek, "Sermaye piyasası araçları için, azami 2 yıl olmak üzere, bu araçların yatırımcılarca elde tutulma sürelerine göre ödenecek gelir vergisi stopaj oranında kademeli olarak farklılaştırma yapılması konusunda bir çalışma yapılacaktır" denildi. Çalışmadan Maliye Bakanlığı sorumlu olacak. Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine, Merkez Bankası ve Merkezi Kayıt Kuruluşu da çalışmaya katılacak. Bazı sermaye piyasası araçlarında elde tutma süresine göre farklı vergilendirme var. Ancak standart yok. Lüks tüketimin caydırılmasına yönelik tedbir 2017 programında da yer aldı. Uluslararası yükümlülükler gözetilerek, lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme yapılacak. Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) tabi listeler gözden geçirilerek, kapsam dışında bulunan lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları kapsama alınacak.
Hürriyet

Toki'den Rekor
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, "Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz" dedi. Turan, AA'ya yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Konut talebinde bir azalma yok tam tersine Türkiye'nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Sektörle ilgili diğer sevindirici haber, konut satışlarıyla ilgili. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir hadise." Turan, konut faizlerinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla aylık bazda önce yüzde 1'in sonra da kısa vadede yüzde 0.90'ın altına indiğini hatırlattı. Uzun vadede konut faizlerinin 0.90'ın hatta 0.85'in altında olmasını önemsediklerini belirten Turan, "Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Önümüzdeki yıl da inşallah 70 bin konut hedefimiz var" dedi.
Milliyet

Btk'ya 31 Bin Şikayet Geldi
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) bu yılın ikinci üç ayında gelen şikayet sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artışla 31 bin 110 olarak gerçekleşti. Bu yılın birinci çeyreğinde kuruma toplam 31 bin 110 şikayet iletildi. Bu yılın ocak ayından itibaren Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden gelen şikayetlerin BTK online şikayet sistemine dahil edilmesinin de etkisiyle şikayet sayılarında artış görüldü. Sektör bazında en fazla şikayetin yüzde 44 ile GSM hizmetleriyle ilgili yapıldığı görüldü. Söz konusu şikayetlerin 13 bin 663'ü mobil, 12 bin 450'si internet servis sağlayıcıları, 3 bin 441'i sabit telefon, bin 497'si uydu platform, 59'u kablo TV hizmetleriyle ilgili gerçekleşti. Mobil sektörde en fazla tüketici şikayeti faturalara ilişkin gerçekleşti. Bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla toplam şikayetlerin yüzde 48.2'si faturalara ilişkin oldu.
Milliyet

Türk Halkı Kredi Borcuna Sadık Çıktı
Kredilerin takibe dönüşüm oranında ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü Yunanistan yüzde 37 ile başı çekerken, bireylerin ve kurumların ödeme kabiliyetini ortaya koyan bu göstergede Türkiye, yüzde 3.3 ile birçok ülkeden pozitif ayrıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve IMF'nin 2016 verilerine göre, kredilerin takibe dönüşüm oranında Yunanistan ilk sırada bulunuyor. Komşu'yu yüzde 30.4 ile Ukrayna ve 12.2 ile Portekiz izledi. Takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı Rusya'da yüzde 9.2, Hindistan'da yüzde 7.6, İspanya'da yüzde 6.1, Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 5.2 olarak hesaplanıyor. Söz konusu oran Polonya'da yüzde 4.4, Fransa'da yüzde 3.9 olarak kayıtlara geçti.
Vatan

Bddk Kredidebankaları Yakın Takibe Aldı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kredilerin yeniden yapılandırılması ve geri çağrılmasına ilişkin, "Banka banka tespit yapıyoruz. Suistimal eden bankalarla ilgili gerekli yaptırımlar, gerekli düzenlemeler, ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Akben, uygulamalarının, talimatlarının aksine hareket eden bankalara gerekli cezaları kestiklerini bildirdi. Güneydoğu'daki terör mağduru işadamları, turizm, denizcilik ve enerji gibi zorda olan sektörlere yönelik kredilerin yeniden yapılandırılması için düzenlemeler yaptıklarını hatırlatan Akben, "Bankalarımız da bu çerçevede hareket ediyorlar. Bankalarla kredi alan kuruluşlar arasında belki faiz konusunda olumsuzluklar oluşuyor ama o konular üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Vatan

Vergi Barışı'nda Şimdiden Rekor
Hükümetin vergi ve prim borçlarını ödemekte zorlanan esnaf, iş dünyası ile reel sektörü rahatlatmak için çıktarttığı vergi affına rekor başvuru geldi. Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresi yoğun ilgi nedeniyle 31 Ekim'den 25 Kasım'a kadar uzatılırken, daha şimdiden 5.3 milyon kişi Maliye'nin kapısını çaldı. Şu ana kadar 5.3 milyon başvuru aldıklarını ve yeniden yapılandırılan tutarın 46 milyar liraya ulaştığını aktaran Ağbal, "Bu bir rekor. En son 2011'de yapılan yeniden yapılandırma yasasında başvuruların sonunda elde edilen rakam 39 milyar liraydı. Daha biz bugünden 46 milyar liralık bir başvuruyu almış olduk" diye konuştu. 18 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, 30 Haziran'dan önceki borçları kapsıyor. Milyonlarca mükellefini ilgilendiren vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları gibi birçok alacak ile bunların her türlü faiz ve gecikme cezaları yapılandırılacak.
Vatan

Oto Vergisine 'Fiyat' Ayarı
Hükümet otomobillerin Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) fiyata göre ayarlama yapabilecek düzenlemeyi Meclis'e gönderdi. Taslak yasalaşırsa orta bir sınıf bir araçla aynı motor hacmine sahip lükslerin vergisi farklılaşacak. TBMM'ye gönderilen Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na göre, Bakanlar Kurulu binek otomobillerin ÖTV'sinde fiyata göre ayarlama yapabilecek. Bu düzenlemeyle 1.6 litrelik küçük motorlarla vergi avantajından yararlanan BMW, Mercedes, Audi ve Volvo gibi lüks otomobiller hedefleniyor. Naci Ağbal, otomotiv sektörü için hazırlanan ve TBMM'ye sunulan yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesiyle ilgili olarak Bakanlar Kurulu'na bir yetki alındığını belirtti. Ağbal, şunları kaydetti: "Vergi oranlarını fiyat aralıklarına göre farklılaştırabilme yetkisi alıyoruz. Örnek olarak veriyorum bunları, 50 bin ile 70 bin lira arasındaki gruptaki otomobiller için bir farklı vergi oranı, alttakiler için farklı bir vergi oranı. 'Fiyatlar arasında bu kadar farklılık varsa, o zaman vergileri de bu farklılığa uygun olarak farklılaştıralım' diyoruz.' Bu yetkinin ne zaman ve nasıl kullanılacağına hükümet karar verecek." Ağbal, şöyle devam etti: "Uzun zamandır hep burada bir vergi adaleti beklentisi vardı, biz onu karşılamaya çalışıyoruz. Yani 50 bin liralık bir araçla 150 bin liralık bir araç motor silindir hacmi aynı diye aynı oranda vergilendirilmeli midir? Vergilendirilmemelidir. Daha farklı oranlarda vergilendirilmesi lazım. Biz burada özellikle şuna dikkat edeceğiz. Düşük fiyat segmentlerinde vergi oranının daha düşük olması lazım. Burada bunun teknik çalışmaları yapılıp kararı öyle verilecek. Aslında otomotiv sektörüyle karşılıklı görüşüyoruz, yakın bir zamanda aslında sistemi toptan değiştirecek hem çevreye duyarlı, enerji kullanımına duyarlı hem de diğer taraftan Türkiye'de otomotiv sektörünü büyümenin itici gücü haline getirecek bir yeni sistem üzerinde de çalışmalarımız var. "
Vatan

DÜNYA

Afganistan'da Deaş Katliamına Protesto
Afganistan'ın batısındaki Herat vilayetinde terör örgütü DEAŞ protesto edildi. Herat Stadyumu'ndan valilik binasına kadar yürüyen kalabalık, 4 gün önce ülkenin Gur vilayetinde DEAŞ üyelerince öldürülen 33 sivilin fotoğraflarını taşıyarak "Sivilleri öldürmek cinayettir" ve "Biz adalet istiyoruz" sloganı attı. Protestocular adına konuşan Khair Ahmed Sagarmal, devlet yetkililerinin sivillerin ölümüne göz yumduğunu, böyle devam etmesi durumunda kendilerinin terörle mücadele için kolları sıvayacaklarını söyledi. Gur vilayetindeki teröristlere karşı ciddi çalışma yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Sagarmal, Gur vilayetinde işlenen bu cinayetin insan hakları koruma örgütleri tarafından da ciddiye alınmasının önemli olduğunu belirtti. Sıkı güvenlik önlemleri altında düzenlenen gösteri olaysız son buldu. DEAŞ 26 Ekim'de Afganistan'ın Gur vilayetinde aralarında çocukların da bulunduğu 33 kişiyi kaçırdıktan sonra öldürmüştü.
Hürriyet

Korsan Parti Üçüncü Geldi
İzlanda'da önceki gün yapılan parlamento seçimlerinde son koalisyon hükümeti ortağı sağ Bağımsızlık Partisi oyların yüzde 28.4'ünü alarak birinci parti olarak çıktı. Kamuoyu yoklamalarında yüzde 20-25 seçmen desteği ile birinci ya da ikinci parti olarak çıkan Korsan Parti ise oylarını artırmasına karşın yüzde 14.5 ile üçüncü olabildi. Bunun nedeni olarak genç seçmenlerin sandığa gitmemesi gösteriliyor. Seçimler öncesinde Korsan Parti'nin olası hükümet ortağı olarak gösterilen Sol-Yeşiller Partisi ise 17.1 oy oranı ile ikinci büyük parti olmayı başardı. Wikileaks aktivistlerinden Birgitta Jonsdottir tarafından kurulan Korsan Parti politikada daha fazla saydamlık, internette daha geniş özgürlük, telif hakları kanununda reform vaat ediyordu.
Hürriyet

Bulgaristan İçin 'Dost'ane Kampanya
Bulgaristan'da Türkiye'de destek veren bir beyanat yüzünden siyasetin dışına itilmeye çalışan Türk kökenli milletvekillerin kurduğu Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi, seçmen önündeki ilk sınavını 6 Kasım'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine vermeye hazırlanıyor. Özellikle Bulgaristan'daki Türklerin ve Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının hakkını gözeten bir parti olmak için yola çıkan Lütfi Mestan liderliğindeki DOST Partisi, sınırlı sayıdaki kadrosuna rağmen bir aylık sürede hem Bulgaristan genelinde hem de Türkiye'de bulunan 500 bin seçmene yönelik çok ciddi bir kampanya yürüttü. Cumhurbaşkanı adayını açıklamadan önce Bulgaristan ve Türkiye'de seçmen kitlesinin nabzını tutmak için ciddi bir çalışma yürüten DOST milletvekilleri 20 Ekim'de Başbakan Boyko Borisov'un partisi GERB'in adayı Tsetska Tsaçeva'yı destekleme kararı aldı.
Milliyet

Adalet Bakanlığı Fbı'ı Uyarmış!
ABD'de 8 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerine sayılı günler kala, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Hillary Clinton'a yönelik yeni bir soruşturma açıldığını duyurmasının etkileri devam ediyor. Cuma günü FBI direktörü James Comey, Clinton'a yönelik soruşturma dosyasını ilgilendirecek yeni yazışmalara ulaştıklarını ve soruşturmanın "yeniden açıldığını" duyurmuş, konuyla ilgili Amerikan Kongresi'ni bilgilendirmişti. ABD basınında yer alan habere göreyse, Adalet Bakanlığı, Clinton'ın e-postaları hakkında açılan bu yeni soruşturmanın halka ve Kongre'ye duyurulmaması konusunda FBI'ı uyardı. Haberlere göre bakanlık yetkilileri, böylesi bir açıklamanın, seçim sonucunun etkilenmemesi hakkındaki kurallara ters düşeceğini bildirdi. Ancak tüm uyarılara karşın Comey, ABD Kongresi'ne mektup yazarken, "Henüz yazışmaların kayda değer olup olmadığını bilemediklerini ve bu ek çalışmanın ne kadar süreceğini öngöremediğini" söyledi. Soruşturma açıklamasının ardından zora giren Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton ise FBI'a resmen meydan okudu ve tüm belgelerin halka açıklanması gerektiğini savundu. Clinton son olarak FBI direktörünün hareketinin "daha önce görülmemiş" ve "son derece rahatsız edici" olduğunu belirtti. Clinton'ın seçim kampanyasından yetkililer de Comey'nin açıklamasının politik amaçlı olduğunu savundu. Ortaya çıkan son gelişmelerin ardından Clinton'a yüklenen Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump da Adalet Bakanlığı'nı da suçladı ve "Adalet Bakanlığı, Clinton'ın suç unsuru taşıyan hareketlerini örtbas etmek için elinden geleni yapıyor" şeklinde konuştu.
Milliyet

Kerry'e Konsolosluk Telefonu
ABD Dışişleri Bakanlığı sözde güvenlik sorunları nedeniyle İstanbul Başkonsolosluğu çalışanlarının ailelerinin kentten ayrılmalarını istemesi üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşı John Kerry ile telefonda görüştü. Görüşmenin detayı hakkında bilgi vermeyen kaynaklar, Kerry ile Çavuşoğlu'nun 'terör sorununda' da fikir alışverişinde bulunduklarını açıkladı. ABD yayınladığı kararda, 'aşırılık yanlılarının' ABD Başkonsolosluğu'na saldırı düzenleyeceği iddia etmiş, çalışanlardan İstanbul'dan ayrılmalarını istemişti. Tartışmalara neden olan kararın hemen öncesinde, ABD'nin yeni İstanbul Başkansolosu Jennifer Davis Facebook üzerinden İstanbul'da geçirdiği güzel günleri anlatan bir video paylaşmıştı.
Star

Prenseslere Kraliçe Desteği
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oğulları arasında haftalardır süren tartışmada Prens Andrew'un yanında yer aldığı öne sürüldü. Geçtiğimiz hafta yerel basına yansıyan kraliyet tartışmasının merkezinde, kızları Prenses Beatrice ve Eugenie'nin kraliyet etkinliklerinde daha fazla rol almasını isteyen Prens Andrew ile bu duruma karşı çıkan ağabeyi Prens Charles bulunuyordu. Prens Andrew, ağabeyinin çocuklarının kraliyet etkinliklerinde daha fazla rol almasından duyduğu rahatsızlığı annesine yazdığı bir mektupla bildirmişti. Andrew mektubunda annesine, Prenses Beatrice ve Eugenie'nin, Charles'ın çocuklarının 'gölgesinde kalmalarından' endişe ettiğini dile getirerek, kızlarına kraliyet etkinliklerinde daha fazla rol verilmesini istemişti. Kızlarının maaşa bağlanmasını talep eden Prens, Kraliçe'ye torunlarına Kensington Sarayı'nda da birer oda tahsis etmesini istemişti. Kraliçe, krizi çözmesi için özel sekreteri Christopher Geidt'i görevlendirmiş, Geidt'in Andrew'un talebini Prens Charles'a ilettiğinde ret cevabı aldığı öne sürülmüştü. Son haberlere göre Charles'ın itirazlarına karşın Kraliçe'nin, çok sevdiği Beatrice ve Eugenie'ye sahip çıktığı ve küçük oğlu Prens Andrew'un tarafını tuttuğu belirtildi.
Vatan

Deaş Hamburg'daki Saldırıyı Üstlendi
Terör örgütü DEAŞ, Almanya'nın Hamburg kentinde 16 Ekim'de meydana gelen bıçaklı saldırıyı, üyelerinden birisinin gerçekleştirdiğini iddia etti. DEAŞ'ın yayın organlarından 'Amaq' sitesinde yayınlanan haberde, 16 yaşındaki bir gencin öldüğü saldırıyı 'örgütün askerlerinden birisinin' düzenlediği belirtildi. Olayda, Alster Nehri kenarında kız arkadaşıyla oturan Victor adlı genç, arkasından yaklaşan 23-24 yaşlarında Ortadoğulu görünümlü bir kişi tarafından sırtından defalarca bıçaklanmıştı. Saldırgan Victor'un kız arkadaşını nehre attıktan sonra kayıplara karışmıştı. Federal Savcılık, örgütün iddiasının doğruluğunun araştırıldığını duyurdu.
Vatan

POLİTİKA

'Provokasyonlara Teslim Olmayacağız'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da silahlı saldırıya uğrayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ı hastanede ziyaret etti. Aydın'da önceki akşam, partisinin Aydın İl Başkanlığı'nın üst katındaki restoranda yemek yiyen Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, yanına gelip siyasi içerikli slogan atan Alpaslan Kargın'ın silahlı saldırısına uğradı. Tezcan, Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan ameliyat sonrasında servise alındı. Kaçan saldırgan Alpaslan Kargın, Kuşadası'nda olayda kullandığı tabancayla yakalandı. İlk ifadesinde olayın planlı olmadığını alkollü olduğu için böyle bir saldırı yaptığını iddia eden saldırgan, Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği sırada gazetecilerin "Saldırıyı neden yaptınız?" sorusuna, "Bu kelepçeler devletimin bana verdiği şeref madalyasıdır. O kurşun da onun şerefsizlik madalyasıdır" diyerek yanıt verdi. Saldırganın, yaralama suçundan sabıkalı olduğu ifade edildi. Saldırı nedeniyle dünkü programını değiştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'a gelerek Bülent Tezcan'ı ziyaret etti ve geçmiş olsun dileğinde bulundu. CHP lideri, Vali Ömer Faruk Koçak ve Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan'dan olayla ilgili bilgi aldıktan sonra Aydın Büyükşehir Belediyesi binasına geçti. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu ile makamında bir süre görüşen Kılıçdaroğlu, ardından basın mensuplarına olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Tatsız olay yaşadık. Sabah hastanede ziyaret ettim. Sağlık durumu iyi, umarım kısa sürede taburcu olur ama doktor arkadaşların anlatımına göre bir süre değnekle gezmek zorunda kalacak. Önemli olan kısa sürede sağlığına kavuşması" dedi.
Milliyet
'Başkanlık Gelmezse Bölünme Riski Var'
Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi'nde konuştu. Yıldırım şunları söyledi: (Anayasa değişikliği çalışmaları) Bütün vatandaşları kapsayan bir anayasaya ihtiyaç var. Çağrıyı yaptık, üç parti temsilcileri bir araya geldi. Gerekli ortak çalışmayı yaptılar. 7 maddelik metinde anlaşıldı. Benim teklifim şudur, en azından bu 7 maddeyi birlikte geçirelim bu meseleyi halledelim. Asıl milletin beklediği yeni anayasayı ve hükümet sistemini de ele alıp çözmemiz lazım. Bu konuya cumhurbaşkanının seçildiği günden beri dikkati çekiyoruz. Başkanlık sistemi de dahil ihtiyaç duyulan değişiklikleri gelin birlikte gerçekleştirelim. Meclis'te konuşalım ama yetmez işi sahibine götürelim. Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmesi için düşmanlarla mücadele etmesi için güçlü tek başına iktidar çıkarması lazım her seçimden. Bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor. Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski vardır. Başkanlık demek federasyon demek değildir. Başkanlık sistemi üniter yapıyla olacak. Kimse başkanlık bölünme getirecek diye yalan tezviratlarda bulunmasın. Başkanlık sistemiyle Türkiye artık koalisyonlarla yönetilen zayıf iktidar dönemlerini geride bırakacak. Başkanlık sistemiyle belediye başkanlığının farkı yok. Başkanlık sistemiyle ilgili konu önümüzdeki günlerde bütün ayrıntılarıyla enine boyuna konuşulacak. AK Parti'nin tek başına başkanlık ve yeni anayasayı Meclis'ten geçirip milletin önüne getirme şansı yok. Sayımız itibariyle. Meclis'teki diğer partilerin MHP ve CHP'nin de bu dönüşüme destek vermesini bekliyoruz. Bu onuru her birlikte yaşayalım. CHP karışmazsa, bu işe destek vermezse de biz bu hedefimizden vazgeçecek değiliz. Anayasa değişikliğini en kısa sürede Meclis'e getireceğiz. Meclis gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra inşallah işi millete havale edecek. Millete havale edilen her sorun çözülür. Milletin görevi krizleri çözmek olmuştur. Bu değişimin de milletin onayından geçmesi gerekiyor.
Vatan
Madımak Acımızdır
Saadet Partisi'nin Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen 6. Olağan Kongresi'nde yeni başkan Temel Karamollaoğlu oldu. Atatürk Spor Salonu'daki kongrede, kayıtlı bin 116 delegeden 891'i oy kullandı. 20 oyun geçersiz sayıldığı seçimde tek aday olan Karamollaoğlu, 871 oy alarak genel başkanlık koltuğuna oturdu. Kongrede ilk olarak partinin mevcut Genel Başkanı Mustafa Kamalak salondakilere hitap etti. Dünya kritik bir dönemde geçerken Türkiye'nin de sıkıntılı günler yaşadığını ifade eden Kamalak, sorunların çözümünün Milli Görüş'te olduğunu söyledi. Kamalak, politikalarının bazı kesimleri tarafından sürekli eleştirildiğini savunarak, bunlar arasında sadece hukuk ve adalet sistemi üzerinden yapılan eleştirileri kabul edebileceklerine değindi. Son beş yılda "Saddamcı", "Esadcı", "Kaddafici" olarak nitelendirildiklerini belirten Kamalak, tüm bunlara rağmen "yetimin hakkına el uzatmadıklarını" ifade etti.Yaşamının anlatıldığı sinevizyon gösterisi- Geçmişte kendisiyle ilgili bazı yanlış tariflerin yapıldığını belirten Karamollaoğlu, "Şunu herkes bilsin ki Madımak da bizim acımızdır, Başbağlar da bizim acımızdır, Roboski de bizim acımızdır. Biz evlatlarını kaybeden bütün kardeşlerimizin acısını paylaşırız" ifadelerini kullandı. Sivas'ta 1993'te Madımak Oteli'nin şeriatçı bir grup tarafından yakılması sonucu 35 kişi hayatını kaybetmişti. Eylemcilerin karşısına çıkan Belediye Başkanı Karamollaoğlu, "Muhterem kardeşlerim. Amacınıza ulaştınız. Gazanız mübarek olsun. Lütfen şimdi dağılalım" ifadesini kullanınca tepki çekmişti.
Vatan

SPOR

Spor Toto Basketbol Süper Ligi 4. haftasında Fenerbahçe, Ülker Sports Arena'da konuk ettiği Pınar Karşıyaka'yı 84-75 yenmeyi başardı. Sakatlıklar nedeniyle güçlü rakibinin karşısına sadece 7 kişilik bir rotasyonla çıkan İzmir ekibi maça Summers'ın üçlükleriyle başlasa da, Berk'in art arda asistleriyle pota altında Vesely'yi iyi kullanan Fenerbahçe, 13-1'lik seriyle kontrolü ele alıp, 15-7 öne geçti. Ancak konuk takımın dış şutlardaki yüksek yüzdesi, ilk çeyreği de 21-19 önde bitirmelerini sağladı. Obradovic sahaya Dixon, Sloukas, Udoh gibi rotasyonun ana isimlerini sürse de, üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu 14'te 8 isabet, konuk takımın farkı 9 sayıya kadar çıkardığı devreyi 39-36 önde bitirmesini sağladı. İkinci yarının başında bir kez daha 8 farklı geriye düşen Fenerbahçe'de, son maçların yıldızı Sloukas yine sahne aldı. Yıldız guard, önce uzunları Vesely ile Udoh'u devreye soktu, ardından da basketfaul ile takımını öne geçirdi. İzmir ekibi bu dakikalarda Dillard ile rakibine direnirken, son çeyreğe 60-56 galip giren ev sahibiydi. Sloukas'ın organizasyonu, Dixon'ın dış şutlardaki başarısı ile ayakta kalmayı başaran Fenerbahçe, dar rotasyonla mücadele etmeye çalışan rakibinin faul problemine girmesi ve yorgunluğunun artması ile arayı da açmaya başladı, son saniyelerde maçta ilk kez farkı tek hanelere çıkarırken, salondan da 84-75 galip ayrıldı.
Milliyet

Beşiktaş Divan Kurulu'nun olağan toplantısı Vodafone Arena'da yapıldı, Fikret Orman ile Yalçın Karadeniz arasındaki polemikler nispeten son buldu. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman özellikle kendilerine yönelik yapılan eleştirilere yanıt verirken, Galatasaray ile Fenerbahçe'den örnekler verdi. Orman'ın konuşmasından satır başları şöyle: İşimiz iç çatışmalar değildir. İşimiz dışa karşı Beşiktaş'a karşı Beşiktaş'ın temsili ve Beşiktaş'ı Türkiye'nin olması gerektiği olan şimdiki gibi en büyük kurumu yapmaktır. Herkes birbirini sevmek zorunda değil, tek amacımız Beşiktaş için mücadele etmektir. Ancak borçla ilgili konuşmalar bizi de kurum için mücadele eden herkesi de rencide etmektedir. İki hafta önce bir güzide kulübümüzün bir genel kurulu vardı. Orada ' bizim 1,5 milyar borcumuz var yolun sonuna geldik. Mallarımız ipotekli biz bunları satmak durumundayız bunları satamazsak oyuncularımızın maaşlarını ödeyemeyiz' diye bütün kamuoyu önünde durumu açıkladılar. Fenerbahçe Divan Kurulu'nda borcunu açıkladı. '370 milyon derneğimizin borcu var' denildi. Bir kişi çıkıp da 'nerede bunun konsolide borcu' dedi mi, hiç konuşuldu mu? Fenerbahçe ayrı kulüp mü? orada bunlar konuşurken kimse konuşmuyor biz sabahtan akşama bunu konuşuyoruz.
Milliyet

Geçen hafta Galatasaray'ın puan kaybını değerlerdiren Fenerbahçe, Beşiktaş'ın puan kaybettiği bu haftada zirveye biraz daha yaklaşmak istiyordu. Ama işi kolay değildi. Galatasaray ve Beşiktaş maçlarını kaybetse de, Karabükspor'un bu maçlardaki performansı hâlâ akıllarda. Fizik kapasitesi yüksek, önde baskı yapan, hızlı hücuma çıkan ve dahası kazanmak için oynayan bir ekip. Düne kadar da Fenerbahçe'den galibiyet sayısı daha fazlaydı. İlk dakikadan itibaren etkili olan taraf Karabük oldu. İlk 10 dakika topu alıp kendi oyununu oynamaya çalıştı. Önde baskı ile toplar kaptı. Önemli birkaç fırsat yakalamayı da başardı. Fenerbahçe henüz tehlikeli bir atak geliştirememişti. Sarı-lacivertliler, Mehmet Topal'ın yerde kalması ve kazanılan penaltının ardından Van Persie'nin golü ile 18. dakikada öne geçti 1-0. 29'da Ceyhun Gülselam'ın atılması ile Fenerbahçe için daha rahat oyun oynama şansı doğdu. Skrtel'in ilk yarının son saniyelerinde attığı gol, maçı bitirdi. Bu gol kırılma anıydı. İyi oynamasına rağmen soyunma odasına 2-0 geride ve bir kişi eksik giden konuk ekibin doğal olarak direnci kırıldı ve ikinci yarı Fenerbahçe karşısında duramadı. 47'de Van Persie, 52'de Aatıf ve 53'te Lens'in golleriyle sarı-lacivertliler skoru 5-0 yaptı. Maçın Fenerbahçe adına yıldızı Van Persie oldu. Attığı iki gol için söylemiyorum bunu Maçı kazandıran tüm hamlelerde katkısı vardı. İki golün yanında Aatıf'ın önüne bıraktığı top, kırmızı kart pozisyonunda topu son hamlede Lens'e kazandırması ve Skrtel'in golünde acele etmeyip doğru adamı bulması ve devamında golün gelmesi Bunları düşündüğümüzde tüm kritik noktalarda Hollandalı'nın etkisi vardı. Sarı-lacivertliler zor başlayan bir mücedeleyi farklı kazanarak hem zirve yarışını sürdürdü hem de büyük özgüven kazandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme