18 Ekim 2016 Salı

Linus Torvalds vs Bill Gates

linus maaşlı çalışan olarak kalırken, bill önce patron, sonra da dünyanın en zengini olmuştur.

linus'un kimseye eyvallahı yoktur. (c++'ın berbat bir programlama dili olduğunu söyler, ona göre c vazgeçilmez gibi) bill ise c++'ın daha da berbat olan c# gibi dilleri hatta daha da berbatı visual basic gibi dilleri desteklemiştir.


msdos çekirdeğinden windows 10a kadar aktif giydirmelerle istifade edilerek tüm dünya bill tarafından kazıklanmıştır. linus ise yazdığı kodları yayınlayarak kodlarını mükemmelleşmesine ve farklı yönlerde evrilmesine neden olmuştur. para kazanmayı düşünmemiş. (iyi ya da kötü, siz karar verin.) bugün microsoft'un kendi serverlarında bile linux işletim sistemi var.

linus yalınlıktan yanadır, karmaşıklığı sevmez. ilk olarak iktisatçı olan babasının kodlarını kağıttan bilgisayara geçerken kodlama ile tanışmış ve günümüz sayılı adamları arasındadır. bill gates'in kodlama yeteneklerini muhafaza ettiği tartışmalıdır.

linus'un kodları hurda gözü ile baktığınız bilgisayara hayat verir.(linux) bill'in ürünleri(microsoft) ise yeni bilgisayarınızı çöplük haline getiri.

linus'un kodları tüm dosyalarınızı ve programları program çekirdeği dışında tutarak bilgisayarınızın çökmesine ya da hata vermesine mani olur. her yüklemede ya da güncellemede bu yüzden yeniden başlatayım mı gibi aptal ifadelerle karşınıza çıkmaz. bill'in kodlarında ise her programlar işletim çekirdeğini etkiler ve hiç beklemediğiniz anda karşınıza çıkan mavi ekranlar ağzınıza sıçar.

linus her hizmetini bedava yapar, bill binmediği ata ot vermez.

linus'un kodları ile evde kendi süper bilgisayarınızı sadece iki raspberry pi zero kullanarak yapmaya başlayabiliyorken ve sonuç alabiliyorken, bill sizden yine daha çok para ister.

linus'un kodları ile işletim sistemi kurulu bilgisayarınız istediğiniz vakitte webserver, torrent client, nas, media player ya da retro gamer olur, bill ise size malzeme satar, daha çok paranızı alır.

linus'un kodları kredi kartı büyüklüğünde bilgisayarlarınız olabilirken, bill'in için bu para etmediği için uzak ihtimaldir.

linus sayesinde kontrol sizdedir, bill'in kodlarının yüklü olduğu bilgisayarda ise kontrol sadece bill'in müsaade ettiği kadar olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme