3 Kasım 2016 Perşembe

03.11.2016 Genel Gündem03.11.2016 Perşembe
GÜNDEM

Darbe Koridoru 
FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz, darbe girişiminin sabahı 16 Temmuz'da Akıncı Hava Üssü yakınlarında yakalandı. Sincan Adliyesi'nde sorgulandıktan sonra 18 Temmuz'da bırakılınca kayıplara karıştı. Öksüz'ün darbedeki rolünün açığa çıkması üzerine dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcı Harun Kodalak koordinesinde savcı Ramazan Dinç'in yürüttüğü soruşturmada, Öksüz'ün bağlantılarına ilişkin çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Öksüz'ün kullandığı '06 SIR 49' plakalı aracın, kayıtları incelemeye alındı. Öksüz'ün 27 Aralık 2015 ile 10 Ocak, 17 Ocak, 31 Ocak, 22 Şubat, 1 Mart, 15 Mart, 31 Mart, 6 Mayıs, 28 Mayıs, 5 Haziran ve 16 Haziran 2016 tarihilerinde Ankara'ya gelerek toplantılar yaptığı tespit edildi. Gizli tanıkların verdiği bilgiler doğrultusunda, Öksüz'ün darbe hazırlıkları toplantılarının yaptığı iki ev tespit edildi. Öksüz'ün yurtdışı seyahatleri de detaylı araştırıldı. Öksüz'ün, 27 Aralık'ta Ankara'da katıldığı toplantıdan kısa bir süre sonra, 31 Aralık'ta 2015'te ABD'ye gittiği, 4 Ocak'ta döndüğü belirlendi. 15 Mart 2016'da Ankara'daki başka bir toplantıya katılan Öksüz'ün, 17 Mart'ta tekrar ABD'ye gittiği anlaşıldı. Öksüz, 21 Mart'ta yurda döndü. 20 Haziran'da tekrar ABD'ye giden Öksüz, 24 Haziran'da Türkiye'ye geldi. En dikkat çeken ve darbe talimatı aldığı ileri sürülen ziyaret ise 11 Temmuz'da yapıldı. Öksüz iki gün ABD'de kaldıktan sonra 13 Temmuz'da döndü. Savcılık, Öksüz'ün seyahatleriyle ilgili yolcu listelerini de mercek altına aldı. Öksüz'ün seyahatlerinde Kemal Batmaz'la uçtuğu belirlendi. Bu tespitten sonra Batmaz hakkında soruşturma genişletildi. Yapılan incelemede, mart ayında ABD'ye yapılan ziyaretinde Adil Öksüz ile Kemal Batmaz'ın yanı sıra 5 yolcunun daha bulunduğu, bu yolcuların bu ikiliyle 17 Mart'ta gittikleri ve 21 Mart tarihinde de birlikte döndükleri anlaşıldı. Kemal Batmaz'ın izine Akıncı Hava Üssü'nde de ulaşıldı. Batmaz'ın darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da 143'üncü Filo'da bulunduğuna ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Saat 21.50'den sabaha karşı 01.40'a kadar 143'üncü Filo'da olduğu tespit edilen Batmaz'ın darbeci askerlerle birlikte hareket ettiği görülüyor. Darbeye hazırlık ziyaretleri olarak değerlendirilen seyahatlere Öksüz'ün Aralık 2015 tarihinde başladığı tespitini yapan savcılık, Batmaz'ın ziyaretlerine daha önce başladığına dikkat çekti. Savcılık kaynakları, bu nedenle darbenin ön hazırlık çalışmalarını Batmaz'ın koordine etme ihtimalinin yüksek olduğuna işaret etti.
Hürriyet


Bir Askere Yakıştıramadım 
Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in, darbe girişimini araştıran Meclis komisyonu davetini reddetmesinden sonra gelen eleştirileri yanıtlarken, "Kaçsaydım 2011'de kaçardım. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim" sözlerine sert yanıt geldi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, "Hiçbir askere yakıştırılmayacak suçlayıcı ifadelerini yakışıksız buldum ve üzüntüyle karşıladım" diye karşılık verdi. Özel, Meclis Darbe Komisyonu'nun davetini, "Sorularınızı mektupla bildirin yanıtlayayım" diye karşılık verince 4 partinin üyeleri kendisini, 'kaçmakla' suçladı. Hürriyet yazarı Fikret Bila'ya daveti neden kabul etmediğini anlatan Necdet Özel, "Kaçmadım, buradayım. Komisyonun sorularını bekliyorum. Kaçsaydım 2011'de kaçardım. Ben elimi taşın altına koymuş biriyim. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim" ifadesini kullandı. Özel'in bu sözlerine, o dönem kuvvet komutanlarıyla birlikte görevinden istifa eden Koşaner, dün yazılı açıklama ile yanıt verdi. Koşaner'in sert ifadeler içeren açıklaması özetle şöyle: "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iki emekli komutanı arasında, Silahlı Kuvvetlerimize zarar vereceğini bildiğim bir polemiğe girmeyi kesinlikle uygun bulmuyorum. Ancak, birlikte yaşadığımız sıkıntılı döneme rağmen emekli Orgeneral Sayın Özel'in hiçbir askere yakıştırılmayacak suçlayıcı ifadelerini yakışıksız buldum ve üzüntüyle karşıladım. Ben işgal ettiğim Genelkurmay Başkanlığı makamında görev ve sorumluluklarımı hukuken yerine getirme imkânımın kalmaması nedeniyle görevden ayrılmaya karar verdim. Ayrılan ve ayrılamayan diğer komutan arkadaşlarıma hiçbir telkinde bulunmadım. Suçsuz oldukları halde sahte belge ve delillerle, hukuksuz olarak cezaevlerinde tutuklu olan, gelecekleri karartılan ve tasfiye edilmeye çalışıldıkları aşikar olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değerli mensuplarının bu durumlarını algılama tarzımız Sayın Özel ile farklı olmuştur. Sayın Özel, şartlar değişmediği halde, Genelkurmay Başkanı olarak görevde kalmayı tercih etmiştir. Karar tamamen kendisine aittir."
Hürriyet

Kayyum Sur'u Ziyaret Ederek Göreve Başladı 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın tutuklanmasından sonra İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanan ve önceki gece kentte gelen Cumali Atilla, göreve başladı. Eski Vali Yardımcısı olan Atilla, dün belediye binasına gelmeden önce bomba araması yapıldı. Kışanak ve Anlı'nın tutuklanmasını protesto nöbeti tutan bazı çalışanlar ve meclis üyeleri binadan dışarı çıkarıldı. Bomba araması bittikten sonra çalışanlar kimlik kontrolü yapılarak içeri alınırken, kayyum Cumali Atilla saat 07.30 sıralarında geniş güvenlik önlemleri altında Belediye binasına gelerek göreve başladı. Atilla, belediye binasına gidip görevine başladıktan sonra, yine kayyum ile yönetilen Sur ilçe Belediyesini ziyaret etti. Sur Belediyesinden Büyükşehir Belediye binasına kadar yürüyerek giden Atilla'ya, Sur Belediyesine kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Bilal Özkan eşlik etti. Caddelerde vatandaşlarla konuşan ve zaman zaman Kürtçe kısa diyaloglar gerçekleştiren Cumali Atilla'nın 2'si özel harekat polisi olmak üzere çok sayıda polis tarafından korunduğu görüldü. Atilla, durakta bekleyen vatandaşlarla sohbeti sırasında, durukların vatandaşların rahat etmesi için düzenlenmesi talimatını verdi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 129,8872-130,0105 
ABD Doları 3,1139-3,1158/Euro 3,4559-3,4592/İngiliz Sterlini 3,8315-3,8366

Çarşı Pazara Yakın Olun 
Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün Çankaya Köşkü'nde bankaların genel müdürleriyle yaptığı toplantıda, "Daha yapıcı olun" tavsiyesinde bulundu. Üretim ve yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm kesimleri sonuna kadar destekleyecekleri sözünü veren Yıldırım, "Üretimi, yatırımı, ihracatı, istihdamı kısaca kalkınmayı desteklemek amacıyla başta KOBİ'ler ve esnaf olmak üzere müşterilerinize destek olun. Finansman imkanlarına ulaşmalarına yardımcı olun, çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın, kredi vermeye, ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edin" ifadesini kullandı. Yıldırım, önceki gün Türkiye'de faaliyette bulunan tüm bankaların genel müdürleriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de katıldığı toplantı 4.5 saat sürdü. Başbakan Yıldırım, Afyonkarahisar'da partisinin kampında bankacıları, "Tefciliği bırakın, gerçek ekonomiye dönün" sözleriyle uyarmıştı. Yıldırım, kampın ardından geçtiğimiz hafta boyunca sektör temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Temsilcileri teker teker dinleyen Yıldırım, tespitlerini aktardı. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Yıldırım, "Hükümetimiz ülkemiz için doğru olan gerekli olan ne varsa yapıyor, yapmaya devam edecektir merak etmeyin, siz ülkemizin geleceğine inanmaya, yatırım yapmaya, yatırım yapanları finanse etmeye devam edin, ekonomiyi daha canlı tutun" dedi. Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu belirten Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası piyasaların kısa sürede toparlanmasına gerekli hassasiyeti ve çabayı gösteren bankacılık sektörüne teşekkür etti. Türkiye'de negatif algı operasyonunun tersine çevrilmesinde herkese görev düştüğünü dile getirerek, "Beklentileri iyileştirmenin en etkin yolu korkuyu korkutmak" ifadesini kullandı. Bankacılara "duyarlı olun" tavsiyesinde bulunan Yıldırım, "Memleketin bankalara ve finans kesimine şimdi daha fazla ihtiyacı var, bankaların büyümesinin ve sağlıklı çalışmasının ön şartı da ekonominin büyümesidir" dedi. Yıldırım bankacılara, "Üretimi, yatırımı, ihracatı, istihdamı kısaca kalkınmayı desteklemek amacıyla başta KOBİ'ler ve esnaf olmak üzere müşterilerinize destek olun, finansman imkanlarına ulaşmalarına yardımcı olun, çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın, kredi vermeye, ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edin" tavsiyesinde bulundu. Üretim ve yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm kesimleri sonuna kadar destekleyeceklerinin sözünü de veren Yıldırım, "Yüzde 3-4 düzeyindeki büyüme hızını yeterli bulmuyoruz. Her türlü önlemi alarak, büyüme hızının yeniden yüzde 5 düzeyine çıkmasını sağlayacağız. 2017 yılı çok daha iyi olacak, daha güçlü olacağız, riskleri gözetirken fırsatları ıskalamayın, büyüme trenini kaçırmayın" dedi.
Hürriyet

Kayıp-Kaçakta Hedef Tek Hane 
Türkiye'de elektrik kayıpkaçak oranı çok yüksek. 2000'li yılların başlarında yüzde 20 olan kayıp-kaçak oranı günümüzde yüzde 14- 15'lere çekilmiş durumda. Ancak bunun yeterli olmadığını ve çalışmaların sürdüğünü belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "2023'ün Türkiye'sinde toplam kayıpkaçağı tek haneli rakamlara indireceğiz" diye konuştu. 2017 itibarıyla ölçümler ve yeni stratejiyle iyileşmenin yaşanacağını belirten Albayrak, "Bir bölgeden diğerine üretim portföyünü dengeli olarak dağıtamadığınızda, zaruret halinde, elektriği taşıdığınızda teknik kayıp oluyor. Elektrik tüketiminin üçte biri Marmara'da. Buranın önemli elektriğini Doğu'dan taşıyoruz. Talebin yüksek olduğu bölgede üretim altyapısı için çalışıyoruz" dedi.
Posta

Emekliye Yeni Yılda Çifte Müjde 
Emeklinin promosyonu yıl sonuna yetişecek. Promosyonla birlikte emeklilere Ocak'ta zam da yapılacak. SSK ve Bağkur emeklilerine 2017'de yapılacak zam ortaya çıkmaya başladı. Maaşlar, Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enşasyon kadar artırılacak. Enflasyon tahminleri doğrultusunda SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranının Ocak'ta yüzde 3.73, Temmuz'da yüzde 3.59 olabileceği öngörülüyor. Tahminler tutarsa, halen 1163 lira 38 kuruş olan en düşük Bağkur esnaf emeklisi aylığı Ocak'ta 1206 lira 77 kuruşa, Temmuz'da ise 1250 liraya yükselecek. Bağkur tarım emeklilerinde ise en düşük maaş şu anki 916 lira 55 kuruşluk seviyesinden Ocak'ta 950 lira 73 kuruş, Temmuz'da 984 lira 86 kuruş seviyesine çıkacak. SSK'lılarda ise en düşük maaş; 2000'den önce emekli olanlarda 1339 lira 18 kuruştan Ocak'ta 1389 lira 13 kuruşa çıkacak.
Posta

Son Düzlüğe Hızlı Girdiler 
Türkiye otomotiv pazarında satışlar, yılın son çeyreğine hızlı girdi. Binek otomobil ve hafif ticari araç satışları toplamı, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 29'luk bir sıçrama yaparken, 10 aylık dönemdeki toplam satışlar ise sadece yüzde 1'lik bir düşüş kaydetti. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre toplam pazarda 83 bin adetlik satış gerçekleşirken, 64 bin 255 aracın satıldığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.17 artış gerçekleşti. Özellikle döviz kurlarının daha da artacağı beklentilerinin yanı sıra firmaların uyguladıkları yoğun kampanyaların, bu artışta etkili olduğu düşünülüyor. Ekim ayında binek otomobil satışları yaklaşık yüzde 33'lük bir artışla 63 bin 746'ya çıktı. Aynı dönemde hafif ticari araç pazarı ise yüzde 18.12 büyüyerek 19 bin 254 adet oldu. Ekim ayındaki satışlarla birlikte, Bu yılın ocak-ekim dönemindeki satışlar, geçen yılın aynı dönemine yakın bir seyirde gitmeye başladı. Hatta otomobil satışları, çok az da olsa arttı Nitekim ODD verilerine göre bu yılın 10 aylık dönemindeki satışlar, geçen yıla oranla sadece yüzde 1.06 daralma kaydetti. ODD verilerine göre bu yılın ilk 10 ayında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 719 bin 499 olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk 10 ayında 727 bin 243 araç satılmıştı. Ocak-Ekim döneminde binek otomobil satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.77 artış göstererek 553 bin 111 adede ulaşırken, hafif ticari araç pazarı yüzde 6.72 gerilemeyle 166 bin 388 adet oldu. ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, yaptığı yazılı değerlendirmede bu yıl ve 2017'de toplam satışların 950 bin ile 1 milyon adet aralığında gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen de, bu yıl için benzer bir rakamı telaffuz etmiş, satışların geçen yıla yakın bir seyir izleyeceği öngörüsünde bulunmuştu. Ancak hükümetin, ÖTV konusunda atması beklenen adımların, gelecek yılın pazarına nasıl etki yapacağı şimdilik bilinmiyor. Nitekim hükümetin bu konuda yapacağı uygulamalar henüz netleşmedi.
Milliyet

Bahreyn Ordusuna Gemi İhracatı İçin İlk Adım 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye-Körfez 2. İş ve Yatırım Forumu için gittiği- Bahreyn'de iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik yeni işbirliklerine imza attıklarını söyledi. Anadolu Tersanesi ile Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında görüşmeler yapılacağını belirten Tüfenkci, şunları söyledi: "Gemi yapımıyla ilgili olumlu gelişmeler olabilir. Tersane boyutuyla görüşmeler olacak. Türkiye'de sağlık sektöründe yatırım yapmak isteyenlerin talepleri var. Onunla ilgili görüşmeler yapıldı. Gıda sektöründe ön anlaşmalar yapıldığına yönelik bilgiler var" dedi. Bakan Tüfenkci, Bahreyn'de faaliyet gösteren 9-10 Türk bankası olduğunu ifade ederek Körfez sermayesinin Türkiye'ye çekilmesi konusunda finans kesiminin daha aktif kullanılabileceği söyledi. Tüfenkci, Körfez ülkelerinin Türkiye'ye bakışının olumlu olduğunu belirterek, özellikle 15 Temmuz süresince Bahreyn'in Türkiye'ye desteğini hiçbir zaman kesmediğini ifade etti. Bahreyn'in ekonomik olarak çok ciddi potansiyel barındırdığını ve iş forumunun verimli geçtiğini ifade eden Tüfenkci "Bahreyn Kralı'nın 15 Temmuz'u ilk kınayanlardan ve Türkiye'yi ziyaret edenler arasında olması, Bahreyn'li işadamlarını Türk işadamları ile iş yapma konusunda cesaretlendirdi. TOBB yönetimi de bu fırsatı değerlendirmiş oldu. Körfez ile TOBB 2. Yatırım İş Forumu gerçekleştirildi. Aldığımız bilgilerde, görüşmelerin verimli geçtiği ve bazı anlaşmalar imzalandığını duyduk" diye konuştu.
Star

Rüzgar Enerjisi Başvuruları 2017'de Online Ve Elektronik İmza İle Yapılacak 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yımaz, rüzgar enerjisi başvurularında süreci hızlandırmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu kapsamda yeni dönemde başvuruları online ortamda elektronik imzalara dayalı olarak alma konusundaki çalışmalarda son aşamaya geldik. 2017 yılı nisan ayı başvurularını sadece online ortamda almayı planlamaktayız" dedi. rüzgar enerjisinde yatırımların 1998 yılında başladığını, bugün ise bu rakamın yaklaşık 5 bin 300 megavata ulaşıldığını hatırlatan Yılmaz, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde istifade etmek için düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Yılmaz, rüzgar enerjisi sektörüyle ilgilenen çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıyla görüşmeler yürüttüklerini de kaydederken, geçen yıl ön lisans başvurularında 3 bin megavatlık kapasite için 14 katı başvuru geldiğini hatırlattı.
Star

Yüksek Miktarda Artış Yok 
Motorlu taşıtlarda sadece motor hacmine dayalı olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınması uygulaması değişiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulu, fiyat, malın cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla aracın ÖTV oranını değiştirebilecek. Belirlenecek yeni oranlar, sıfır ila mevcut seviyenin bir katına kadar artırılabiliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarı ile piyasada fiyat dengelerini değiştirecek bir düzenleme yapma planları olmadığını bildirdi. Dizel araçlara yönelik vergi artışı olacağı haberlerinin doğru olmadığını vurgulayan Ağbal, "Dizel araçlara dönük olarak, emisyona dayalı vergileme çerçevesinde bir artış planımız bulunmamaktadır" dedi. Ağbal,, "Sadece sistemi değiştiriyoruz, vergileme ölçütlerini genişletiyoruz. Medyada oluşturulmaya çalışılan, yüksek miktarlı artışlar diye bir şey söz konusu değil" dedi. Motorlu taşıtlarda ÖTV'nin, satış bedeli üzerinden oran olarak belirlendiğini vurgulayan Ağbal, "Mesela 1600 CC'ye kadar olan araçlarda ÖTV yüzde 45. Acaba sadece motor silindir hacmine bakarak vergi oranı tespit etmek doğru mudur diyoruz?" ifadesini kullandı. Bakan emisyonla ilgili parametrenin de bu kanuna konulmasının, Türkiye'de çevre vergilemesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Ağbal, ''Yaptığımız bu düzenleme, sadece sistemde vergileme ölçülerini artırmaktan ibaret. Yetki alıyoruz. Bu yetkimizi ne zaman, ne şekilde, hangi yönde kullanacağız, bu, bütçe politikası meselesidir." Ağbal, yabancı araçlara ayırımcılık yapma imkanı bulunmadığını da kaydetti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Tabanı İbadet Demekten Çekinmeye Başladım 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu' ile 'İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı'nda dün yaptığı konuşmalarda FETÖ'ye ilişkin uyarılarda bulundu. Erdoğan özetle şöyle dedi: Devlete sızan bu yapı, 15 Temmuz gecesi ordumuz içindeki militanları aracılığıyla kanlı bir darbe girişiminde bulundu. Bu örgütün en yaygın olduğu kıtalardan birisi Afrika Kıtası. Afrika Kıtası ülkelerinin bu örgüte karşı çok dikkatli olması gerekir. Devlete sızdıkları anda 'çok geç oldu' diyebilirsiniz. Biz yaşadığımız için uyarıyoruz. 170 ülkenin devlet kademelerine sızma çalışmalarını sürdüren, böyle bir darbeci terör örgütü.15 Temmuz gecesi yaşanan hadiseler hepimiz için, tüm ülkeler için çok büyük bir uyarı olmuştur. FETÖ ile mücadele hepimizin ortak mücadelesidir. Türkiye'yi 15 Temmuz gecesi bir felaketin eşiğine getiren FETÖ, en az DEAŞ, El-Kaide, Boko Haram, Eş Şebab, PYD, YPG gibi tehlikeli bir örgüttür. Müslüman gençlerin beyinlerini yıkayarak, devşirmek suretiyle bu küresel suç şebekesi dinimiz ile birlikte eğitimi, ticareti ve yardımlaşma duygularını da istismar ediyor. Ben, 'Bunların tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı da ihanet' diyordum. Şimdi 'tabanı ibadet' demekten de biraz çekinmeye başladım. Çünkü bazı gerçekler olduğu halde hâlâ aynı istikamette gidenler var. Temenni ederim ki Rabbim onlara da hidayet verir. Buradaki misafirler ve ülkelerimizin temsilcilerine hatırlatıyorum. Bunların sizlerin ülkesinde okulları var. Maarif Vakfımız ülkenizdeki milli eğitim bakanlıklarıyla işbirliği yapmak suretiyle, bunların okullarına el koymanızı ve Maarif Vakfımız vasıtasıyla oralardaki eğitim öğretimin devam ettirilmesini rica ediyorum. 2016-2017 eğitim öğretim döneminden itibaren de bunların aldıkları diplomaların artık bizim ülkemizde geçerliliği yoktur. "
Hürriyet

Erdoğan Ve Bahçeli Bugün Buluşuyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Görüşme, saat 15.00'te Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek. Görüşmede, iç ve dış gelişmeler ile yeni anayasa çalışmaları ve başkanlık sistemine ilişkin görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor. Görüşmede, Suriye ve Irak'taki gelişmeler, bu bölgelerdeki Türkmenlerin durumu ve terörle mücadelede gelinen aşamanın da değerlendirileceği ifade ediliyor. Görüşmede, Bahçeli'nin önceki günkü grup konuşmasında destek verdiklerini açıkladığı idam düzenlemesinin de ele alınması bekleniyor. MHP lideri Bahçeli'nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarının ardından başlayan süreç gündemin üst sırasındaki yerini korurken, Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen 29 Ekim resepsiyonuna katılması da dikkati çekmişti. Erdoğan, Ak Parti ile MHP arasında başkanlık sistemi ve yeni anayasa konusunda görüşmeleri "hayırlı gelişme" şeklinde değerlendirerek, "Sayın Bahçeli'ye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" ifadesini kullanmıştı. Erdoğan ve Bahçeli'nin bu resepsiyondaki ayaküstü sohbeti sırasında gündemdeki konuları ele almak için bir görüşme yapma fikri ortaya çıktığı belirtildi. Bugünkü görüşmenin, resepsiyondaki sohbet üzerine, Cumhurbaşkanlığı'nın daveti ile gerçekleşeceği belirtildi. Bahçeli'nin görüşmenin ardından yarın ise partisinin MYK'sını toplayarak, görüşme hakkında bilgilendirmede bulunacağı kaydedildi.
Milliyet

'Başbakan'a Sorun, O Gece Neredeymiş?' 
CHP; Başbakan Binali Yıldırım'ın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelttiği, "15 Temmuz gecesi neredeydin?" tartışmasında yeni bir alan açmayı kararlaştırdı. Kılıçdaroğlu'nun, "Benim nerede olduğumu soruyorlar. Sizler de Binali Yıldırım'a sorun, o gün neredeymiş" dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) yaklaşık 2.5 saat sürdü. Alınan bilgilere göre Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a yönelen silahlı saldırı, KHK'larla çok sayıda kamu görevlisinin işinden çıkarılması, rektörlük seçimlerinin kaldırılması, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon, Irak ve Suriye'deki mevcut durum ile başkanlık ve idam tartışmalarının değerlendirildiği toplantıda, bazı MYK üyeleri, Tezcan'a yönelik saldırının ardından "CHP'lilere yönelik saldırılar artmaya başladı ve daha da artacağa benziyor. Bu noktada, mücadelemizi daha farklı bir boyutta sürdürmeli, daha fazla sokakta olmalıyız" önerisi getirildi. CHP liderinin sokağa daha fazla çıkılmasına yönelik tartışmalara olumlu bakmadığı ifade edildi. Kılıçdaroğlu'nun sürece yönelik endişelerini dile getirirken, "Gelinen noktada ciddi bir strateji belirlememiz gerekiyor" dediği, bu doğrultuda parti kurmaylarının bu süreçten nasıl çıkılacağına yönelik görüşlerini paylaştığı ifade edildi. Bu çerçevede Kılıçdaroğlu'nun pazartesi günü de olağanüstü bir MYK topladığı, bu MYK'da da değerlendirmelerde bulunduğu, süreçteki endişelerini sıraladığı ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu'nun başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak da, "Binali Bey'in derdi, başkanlığın yolunun nasıl açılacağı, Türkiye'nin nasıl bölüneceği. Türkiye'yi bu darbe sürecine kim getirdi? Ben mi, onlar mı?" dediği öğrenildi. Yıldırım'ın bir televizyon programında 15 Temmuz gecesi Erdoğan'ın Marmaris'te olduğuna vurgu yapmasının ardından kendisine yönelik "Kılıçdaroğlu o gece neredeydi?" polemiğini de değerlendiren CHP liderinin, "Siz de Binali Yıldırım'a sorun, o gece neredeymiş?" dediği kaydedildi. CHP kurmaylarının bu süreçte bu soruyu gündeme getireceği, Yıldırım'ın o gece darbe girişimi koşulları nedeniyle bir eve sığınmak durumunda kaldığından hareketle, Kılıçdaroğlu'na yöneltilen soruların da, "makul" olmadığının anlatılmasının planlandığı ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu'nun başkanlık ve idam tartışmalarıyla kötüye giden ekonominin halkın gözünden kaçırılmak istendiği yorumlarını yaptığı da belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı basın toplantısında "KHK'ların zaten Meclis'ten geçeceği, bu yöntemle sürenin hızlandırıldığı" sözleriyle parlamentoyu baypas ettiklerini itiraf ettiğine dikkati çektiği öğrenildi. CHP liderinin, MYK üyelerine, "Artık AKP'yi, AKP'nin kurumsal kimliğini ve AKP'li milletvekillerini eleştirmeyin. Hükümeti eleştirin. Özellikle parlamentoda yaptığınız konuşmalarda AKP milletvekillerine seslenerek, 'KHK'lar sadece muhalefet olarak bizim değil sizin de iradenize ipotek koyuyor' diyerek durumu anlatmaya çalışın" değerlendirmesini ilettiği belirtildi.
Milliyet

İdam Gelirse, Türkiye Batıdan Kopar 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemdeki tartışmalara ilişkin olarak, "İdam Türkiye'de gündeme gelirse Türkiye batı dünyasından da tümüyle kopmuş olur" dedi. Kılıçdaroğlu, Bloomberg News'e yaptığı açıklamada, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin olarak, "Tek adam rejimine bütün gücümüzle karşı çıkacağız" dedi. Kılıçdaroğlu, "Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi bir Ortadoğu ülkesi haline getirmek istiyor. İdam Türkiye'de gündeme gelirse Türkiye batı dünyasından da tümüyle kopmuş olur" değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, OHAL'in yatırımcıları kaçırdığına işaret ederek, "Bugün hükümet herhangi bir işadamının malvarlığına el koyabiliyor, onu terörist ilan edebiliyor, avukatla görüşmesini yasaklayabiliyor. Hangi gerekçeyle tutuklandığını bile öğrenemeyebilir, çünkü gizlilik kararı konabilir. Böyle bir ortamda yabancıların özellikle büyük çaplı yatırım yapmalarını beklemek tabii ki hayal" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Esad: 2021 Yılına Kadar İktidardayım 
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, aralarında Amerikan New York Times gazetesinin de olduğu bir grup Batı yayınına konuştu. Esad, üçüncü 7 yıllık görev süresinin sona erdiği 2021 yılına kadar iktidarda olmayı planladığını söyledi. "İyi insanları öldüren kötü lider olarak" manşetlerde isminin yer aldığını ifade eden Esad, "Bu bir hikaye. Gerçek neden hükümeti devirmek. Bu hükümet, ABD'nin kriterlerine uymuyor" dedi. Binlerce Suriyeli'nin teröristler tarafından öldürüldüğünü sözlerine ekleyen Esad, "Kimse, savaş suçlarından bahsetmiyor" ifadesini kullandı. ABD'nin Suriye'deki iç savaşı körüklemek için DEAŞ'la birlikte terörist gruplardan destek aldığını savunan Suriye Cumhurbaşkanı Esad, Batılı ülkelerle diyalog yolunu açık tuttuklarını belirtti. Esad yoğun uluslararası baskıya rağmen ülkesinden aldığı güçlü destekle iktidarda kalmayı başardığını öne sürdü. Beşar Esad, kendisini destekleyenlerin arasında rejimine alternatif göstermekten korkan Baas partisi karşıtlarının da bulunduğunu ve bu çevrelerin devletin değerini kavradıklarını iddia etti.
Hürriyet

Clinton'a FBI'dan Bir Gol Daha Geldi 
Tüm dünya açısından kritik öneme sahip Amerikan başkanlık seçiminde düğümün çözülsemine bir haftadan az bir süre kalırken, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da, seçim tartışmasının merkezine oturmuş durumda. FBI'ın açıkladığı yeni belgelerde, Demokrat aday Hillary Clinton'ın eşi Bill Clinton'ın, başkanlık görevinin son günlerinde fon yöneticisi Marc Rich'in vergi kaçırma nedeniyle aldığı cezayı affettiği ortaya çıktı. FBI'ın 2001 yılına dönük yaptığı bir soruşturmada elde edilen bilgilerin, "haber alma özgürlüğü kapsamında gelen bir talep" nedeniyle yayımladığı açıklandı. 1983'te İsviçre'ye kaçan Rich, Demokrat Parti ile Hillary Clinton'ın kampanyasına da bağışta bulunmuş. FBI'ın, geçtiğimiz günlerde Clinton'ın e-posta yazışmalarına yönelik soruşturmayı tekrar açtığını açıklamasından bu yana Cumhuriyetçi aday Donald Trump ile Clinton arasındaki fark giderek azalıyor. Tüm kamuoyu araştırmalarının ortalamasını çıkaran "RealClearPolitics" sitesi, iki aday arasında 2.2 puanlık fark bulunduğunu kaydetti. Bu fark, iki hafta öncesinde 7 puana kadar çıkmıştı. Clinton cephesi ile Demokrat adayı desteklediğini açıklayan gazetelerin Trump'a saldırıları ise devam ediyor. New York Times, Trump'ın 1990'lı yıllarda yönettiği Atlantic City'deki üç kumarhanenin iflasıyla ilgili hazırladığı vergi beyanının, bugünkü vergi sistemine göre yasadışı olarak kabul edildiğini yazdı. Gazetenin haberine göre kumarhanelerin ortaklarından borçlarını silmesini isteyen Trump, bu silinen borçları sisteme göre "gelir hanesinde göstermesi gerekirken", tam tersine kendi kaybı gibi göstermiş. New York Times'a göre, Trump'ın avukatları bile, Amerikan vergi dairesinin bu yöntemi şüpheli bulacağı konusunda kendisini uyarmış. Trump'ın kampanya ekibi, "toplumdaki herkesin daha az vergi vermek için karışık vergi sistemindeki açıkları aradığını" savundu. Trump'ın bugünkü sistemde yasal olmayan yöntemle yüzlerce milyon dolar vergi ödemekten feragat ettiği düşünülüyor
Milliyet

'İsviçre, Bana Göre Son Değil!' 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında 7-11 Kasım'da yapılacak Kıbrıs müzakereleri için "İsviçre, benim gözümde bir son değil ama sona giden bir önceki merhaledir" dedi. "Eğer bu olanak da yitirilirse ve yine bir çıkmazla karşılaşılırsa, bizden sonraki kuşakların artık başka yollar deneyeceğini öngörebiliyoruz" diyen Akıncı, "Çünkü bu kadar yıllık ayrılık, zaten bir çözümü çok zor hale getirdi. Bir 10 yıl sonra artık nerdeyse federal bir çözüm imkansız hale gelecektir. Çünkü 50 yıldır konuşulan bu mesele, artık 50 yıl daha konuşulacak bir noktada değil" ifadesini kullandı. KKTC Cumhurbaşkanı, "Eğer sonuca varamadan oradan ayrılacaksak, 2017 ile birlikte herkesin şapkasını önüne koyup düşünme zamanı gelecektir. Belki federal çözüm arayışlarının da son denemesi haline gelebilir" dedi
Milliyet

Musul'un Merkezinde Cephe Hattı Kırıldı 
Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun 17. gününde, Irak ordusu kent merkezindeki cephe hattını kırdıklarını açıkladı. Irak Terörle Mücadele Servisi Sözcüsü Sabah El Numan, "Musul'a doğudan giriş kapısı anlamına gelen oldukça önemli bir bölgeyi kayıp vermeden kurtardık" dedi. Verilen resmi bilgilere göre; koalisyondan hava desteği de alan Irak Anti-Terör timleri, Kerame ve Kuds Mahalleri'ne yaklaştı ve kentin doğusundaki bu semtlerden 3 binden fazla sivil tahliye edildi. Böylelikle kentteki savaştan kaçan ve Bölgesel Kürt Yönetimi kontrolündeki yerlere sığınan sivillerin sayısı 25 bin 400'ü buldu. DEAŞ ile bağlantısı olmayan kişiler kamplara sevk edilirken, bugüne kadar örgütle bağlantılı çok sayıda kişinin mültecilerle beraber gelirken, yapılan kontroller sonucu asayiş güçleri tarafından yakalandığı belirtildi. Öte yandan DEAŞ'tan kurtarıldıktan sonra tekrar militanların sızdığı Rutba'daki ordu komutanı görevden alındı.
Star

İsrail'i Bölen Cinayet Davası 
Batı Şeria'nın El Halil kentinde geçtiğimiz Mart ayında güvenlik güçlerine bıçaklı saldırı düzenlerken ağır yaralı halde ele geçirilen Filistinliyi başından vurarak infaz eden İsrail askeri Elor Azaria'nın cinayet suçlamasıyla yargılandığı dava, kamuoyunu ikiye böldü. 19 yaşındaki Çavuş Azaria, ağır yaralı halde yerde yatarken kolunu kaldıran Abdülfettah el Şerif'e yakın mesafeden ateş ederken çekilen video görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından gözaltına alınmıştı. Azaria mahkemede verdiği ifadede, El Şerif'in saldırıda kullandığı bıçağa uzandığını düşünerek nefsi müdafa amacıyla ateş ettiğini öne sürmüştü. Savcılık ise askerin El Şerif'i herhangi bir tehdit oluşturmamasına karşın infaz ettiğini söylüyor. İsrailli insan hakları örgütleri ve Filistinliler Azaria'nın hapse atılmasını isterken, İsrail halkının yarıya yakını, genç askerin suçsuz olduğunu savunuyor. İsrail Demokrasi Enstitüsü ve Tel Aviv Üniversitesi'nin yaptığı son ankete göre İsraillilerin yüzde 47'si, Yahudilere saldıran 'teröristlerin' yaralı ya da yakalanmış olsalar bile vurulmalarını destekliyor. Birkaç hafta içinde sonuçlanması beklenen davada Azaria suçlu bulunursa 20 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılacak.
Vatan

SPOR 

UEFA Avrupa Ligi A Grubu'nda yer alan Fenerbahçe 4. hafta maçında İngiliz ekibi Manchester United ile karşı karşıya geliyor. Geride kalan 3 maçta topladığı 4 puanla 3. sırada yer alan Sarı-Lacivertliler; Manchester United'ı devirip grupta yeniden iddialı konuma geçmeyi hedeşiyor. Ülker Stadı'nda yapılacak maç saat 21.00'da başlayacak, TRT1'den yayınlanacak. Grubun aynı saatte başlayacak diğer karşılaşmasında ise Ukrayna temsilcisi Zorya, Hollanda ekibi Feyenoord'u konuk edecek. Fenerbahçe, Avrupa kupalarında sahasında yaptığı son 7 maçı da kaybetmedi. Kadıköy'deki son yenilgisini geçen sezon UEFA Avrupa Ligi A Grubu'ndaki Molde (3-1) maçında alan Kanarya, daha sonra çıktığı 7 Avrupa kupası maçında 6 galibiyet ve 1 beraberlik elde etti. Manchester United ise Avrupa kupalarında deplasmanda yaptığı son 6 maçta galip gelemedi. Son olarak 26 Ağustos 2015'te UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turunda Belçika'da Club Brugge'u 4-0 yenen İngiliz temsilcisi, daha sonra oynadığı 6 müsabakada 5 yenilgi, 1 beraberlik aldı.
Posta

Beşiktaş, futbol ve erkek basketbolda ligde ve Avrupa'da yenilgisiz yoluna devam ediyor. Başarılı sonuçlar kasayı da dolduruyor. Napoli beraberliğiyle Şampiyonlar Ligi'nde dev bir adım atan Kartal gruptan çıkarsa toplamda 41 milyon euroyu bulan bir serveti kasasına koyacak. UEFA'dan ayakbastı parası olarak 12 milyon euro alan Kartal, 6 puan karşılığında da 3 milyon euro kazandı. Kalan iki maçtan (Galibiyete 1 milyon, beraberliğe 500 bin euro) gelecek para, yayın gelirleri (En az 18 milyon euro) ve gruptan çıkılması halinde alınacak 5.5 milyon euro da eklendiğinde Beşiktaş'ın kazancı 41 milyon euroyu (Yaklaşık 141 milyon 450 bin lira) bulacak. Şampiyonlar Ligi'nde 4, Süper Lig'de 9. hafta sonunda yenilmezliğini sürdüren Beşiktaş'ta erkek basketbol takımı da benzer bir başarıyı gerçekleştirdi. FIBA Şampiyonlar Ligi'nde 7 maça çıkan Beşiktaş Sompo Japan tüm karşılaşmalarını kazandı. Ufuk Sarıca yönetiminde Basketbol Süper Lig'de 4'te 4 yapan Siyah-Beyazlılar, Anadolu Efes'in ardından averajla ikinci sırada yer alıyor. Futbol takımı ise Süper Lig'de Başakşehir'in ardından, Şampiyonlar Ligi'nde de Napoli'nin ardından ikinci sırada yer alıyor.
Posta

Galatasaray Teknik Direktörü Riekerink, Süper Lig'de zor bir döneme girdiklerini, üst üste 3 hafta ligde direkt hedef rakiplerle oynayacaklarını vurguladı. Başakşehir, Fenerbahçe ve Bursaspor ile karşılaşacaklarını belirten Rekerink, "Hedefimiz sadece bu üç maçtan 9 puan kazanmak değil, şampiyon olmak amacındayız. Maç maç düşüneceğiz. Başakşehir çok ciddi ve lider takım" diyerek şöyle devam etti: "Kompakt oynayan, takım halinde hareket eden bir ekip. Deplasmanda 4 maçta hiç gol yememişler. İstatistikleri de çok iyi. Ama bizim de hedefimiz belli. Cuma günü (yarın) kazanmak. Yarın (bugün) F.Bahçe- ManU maçına gitmek isterdim ama gitmenin iyi olmayacağına dair duyumlarım oldu. Bizde kimse Fener maçını konuşmuyor, sadece Başakşehir'i düşünüyor. Sakatlıktan dönen arkadaşlar var. Sneijder, Hakan Balta gibi. 18 için yarın (bugün) karar vereceğiz."
Star

Ziraat Türkiye Kupası'nda grup maçlarının kuraları çekildi. Toplam 32 takım, 4'erli 8 grupta çift devreli lig usulüne göre karşılaşacak ve ilk 2 sırayı alanlar, son 16 turuna yükselecek. 29-30 Kasım ile 1 Aralık tarihlerinde oynanacak ilk hafta maçları ile başlayacak grup aşaması, 17-18-19 Ocak 2107'de tamamlanacak. Dört büyüklerden Beşiktaş ilk maçını deplasmanda Darıca Gençlerbirliği, Fenerbahçe evinde Gençlerbirliği, Galatasaray sahasında Elazığspor, Trabzonspor ise içeride Gümüşhanespor ile oynanacak. Kupa şampiyonu yaklaşık 2.5 milyon euroyu kasasına koyacak.
Star

F.Bahçe'nin Euroleague'de ilk mağlubiyetini aldıracak maç evinde Kazan'a karşı olacak dense herhalde inanmakta zorlanırdınız. Ancak eksikleri, savunmada uzaklığı ve hücumda istediği oyunu maç geneline yayamaması sarı-lacivertliler adına sürpriz olarak görünen sonu gerçeğe dönüştürdü. Temsilcimiz, son finalisti yenmek adına ekstra motive Kazan karşısında ilk çeyrekte Dixon'ın sayıları dışında hücumda sıkıntı yaşadı. Boyalı bölgede alışılmış etkinliğinden uzak kalan sarı-lacivertliler çemberini savunmakta da zorlandı. Hücum ribauntlarıyla ekstra şansları değerlendiren konuk ekip Langford'ın 3'lüğüyle ilk çeyreği 15-20 önde kapattı. 2. çeyrekte Dixon'ın 3 sayı yağmuruyla skor sıkıntısına çare bulan temsilcimiz 6:20 kala 31-27 öne geçti. Ancak aksayan savunmaya çare bulmakta zorlanan F.Bahçe verdiği hücum ribauntlarının potasında basket olarak görmeye devam etti ve Pukoski-Langford ikilisinin sayılarıyla yeniden geri düştü. 39-43 tamamlanan ilk yarı sonrası 3. çeyrekte de sıkıntı yine savunmaydı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme