4 Kasım 2016 Cuma

04.11.2016 Genel Gündem

04.11.2016 Cuma

GÜNDEM

Almanya'dan Geçici Pasaport 
Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmada hakkında yakalama kararı verilen eski Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, Almanya tarafından geçici pasaport verildiği öğrenildi. Geçici pasaport, Dündar'ın Türk pasaportu iptal edilse bile yasal bir şekilde Almanya'da kalabilmesine ve yurtdışına seyahat edebilmesine imkan sağlıyor. Alman makamları tarafından yalnızca istisnai durumlarda verilen geçici pasaport, 'yabancılar için seyahat belgesi' ya da Almanca adıyla 'Reiseausweis für Auslaender' olarak biliniyor. Gri pasaport, Almanya'da 'yedek kimlik' olarak da kullanılabiliyor. Nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği, Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında, Can Dündar hakkında "Almanya'da yaşadığının belirlenmesi, kendisiyle ilgili soruşturma ve kovuşturmaların sonuçsuz kalması için kaçtığı yönünde şüphe uyanması" gerekçeleriyle yakalama emri düzenlenmesine hükmetmişti.
Hürriyet

Ciddi, Vahim Ve Kapsamlı 
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na dün eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ geldi. Başbuğ, özetle şunları anlattı: Türkiye o gece bir felaketin eşiğinden dönmüştür. Allah korusun başarılı olsalardı bugün Türkiye'nin nerede olduğunu düşünmek dahi istemiyorum. Bu yaşanılan olay ciddi, vahim kapsamlıdır bana göre. Bu yaşanılanları 'bir oyun' diye değerlendirilmesi yanlış. "Bu dönemde sayın cumhurbaşkanı tek başına mücadele ediyor. 2008-2010'da da ben tek başıma mücadele ettim. İster 2012 deyin ister 2014 deyin, ben 2012'den başlatıyorum. Herkes Cumhurbaşkanının mücadelesine ayak uydursaydı 15 Temmuz'a gelmezdik. Asıl sorun FETÖ'cülerin TSK'ya nasıl sızdığı nasıl tespit edilmediği. Bana göre çok acele fazla düşünülmeden OHAL'e dayalı kararnamelerle sivil asker ilişkileri düzenlemeye çalışılmakta. MİT içinde TSK'nın etkinliğinin artırılması lazım. ABD ve Almanya'da olduğu gibi personel izleme yapılanmasına geçilmesinin bugün içinde bir ihtiyaç olduğu. Kırılma noktası 2011 genel seçimlerdir. Bu cemaatin iktidar partisinden vekil adaylığı istediği yazıldı, çizildi. 2012 de benim alınmam var. Alınmam denemeydi. Testti. Bakalım toplum ne tepki gösterecek, siyasi iktidar ne tepki gösterecek. Ne güzel toplum da kendi kurumum da tepki göstermedi. Çıtayı yükselttiler, MİT müsteşarı. MİT müsteşarına da müsaade etseydi kanaatim o ki üçüncü hedef kendisiydi. Müdahale edilerek süreç engellenmeye başlandı. Savaş 2012' de başladı FETÖ ile
Vatan

'Almanya Teröre Çanak Tutuyor' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan İnsan Hazineleri 'Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri' ödül töreninde konuştu. FETÖ ve PKK soruşturmaları kapsamındaki bazı operasyonlara Almanya'dan gelen açıklamalara tepki gösteren Erdoğan, "Bu terör belası ey Almanya, bilesin bumerang gibi gelecek sizi de vuracaktır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Adalet Bakanı'nın medyaya verdiği demeci hatırlatarak şunları söyledi: Türkiye yakın zamanda verdiği bir notayla uzun süredir Almanya'da bulundukları bilinen mahkemelerimiz tarafından da haklarında arama kararı verilen FETÖ üyesi savcıların yakalanarak ülkemize iadesini talep etmiştir. Almanya Adalet Bakanı Türkiye'nin bu talebi konusunda medyaya verdiği demeçte FETÖ üyesi savcıların kesinlikle iade edilmeyeceklerini söylemiştir. Bakana göre Türkiye ile Almanya arasındaki adli yardımlaşma sadece ağır suçları kapsıyormuş. Siyasi gerekçeler bunun dışında kalıyormuş. Üstelik bu kadarla da kalmamış, Alman Bakan terör örgütlerini destekleyen gazetelere yönelik operasyonları kastederek gelişmeleri kaygıyla izliyoruz demiş. Biz de Almanya'nın bu yaklaşımını ve onun ürünü olan uygulamaları kaygıyla hatta dehşetle izliyoruz.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 130,4766-130,6727 
ABD Doları 3,1143-3,1180/Euro 3,4584-3,4617/İngiliz Sterlini 3,8833-3,8949

Süper Ortak 
Kentsel dönüşümde tıkanan noktalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdahale etti. Önce 27 Ekim'de kentsel dönüşüm yasasında yapılan yönetmelik değişikliği ile sürecin hızlandırılması adına önemli bir adım atıldı. Şimdi ise sıra finansal zorluk çeken firmalara geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projesini bitiremeyen firmalara ortak olacak. Aynı yapı adasında birden fazla firma olması nedeniyle çalışmaların başlayamadığı bölgelerde de bakanlık süreci devralacak. Bakanlık ilk görüşmeleri kentsel dönüşüm en çok tartışıldığı Fikirtepe bölgesinde yaptı. Bölgede dönüşüm projesi yapan Vartaş Yapı ve Anka Yapı'nın bakanlığa bağlı İller Bankası ile ortaklık kurması bekleniyor. Sürece İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş'ın da dahil olacağı belirtiliyor. Vartaş Yapı kentsel dönüşümün simgesi haline gelen 'Fikirtepe İnatçısı'nın da içinde bulunduğu yapı adasında proje planlıyor. 30 bin metrekare alanda tek başına kalan bir yapı nedeniyle şirket yıllarca beklemişti. Söz konusu hak sahibinin inadı kırıldı, imzalar atıldı ancak bu defa şirketin finansal sorunları ortaya çıktı. Vartaş dönüşüm projesi için Alman firma Stern Immobilien AG ile yarı yarıya ortak olmuştu. Ancak Alman ortak Türkiye'ye yatırımdan vazgeçti. Finansal açından destek bekleyen şirket önce Alman ortakları ile yollarını ayıracak sonra bu hafta içi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalamak için masaya oturacak. Şirket 'Fikirtepe İnatçısı' nın bulunduğu ada ve yanındaki diğer ada için bakanlıkla görüşecek. Söz konusu alanda 2 bin 150 yeni konut yapılması planlanıyor. Fikirtepe'de inşaata ilk başlayan firmalardan Anka Yapı da zorluk çekiyor. İşas erteme talebinde bulunan şirketin de İller Bankası ile ortaklık kurması bekleniyor. Fikirtepe'de 57 yapı adasından 22'si için ruhsat, 10'u için de kazı ruhsatı alındı. Bölgede dönüşüm kapsamında 35 bin konut, 2 bin 500 ticari alan yapılması bekleniyor. Bölgede dönüşüm projelerinin değeri ise 18 milyar doları bulacak. Fikirtepe'de vatandaşlar, firmalar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında köprü vafizesi gören dernek FİDEM'in Başkanı Ercüment Oruç, İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Hüseyin Kaya'nın bölgedeki müteahhitlerle bir araya gelerek çözüm yolu aradıklarını söyledi. Oruç, "Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki son bir ayda 4 kere Fikirtepe'ye geldi. Son olarak maddi sıkıntı yaşayan firmalara destek sözü verdiler. İller Bankası aracılığı ile iş ortaklığı yapılacak. Bakan Özhaseki Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile de dönüşüm işbirliği için bir görüşme yaptı" dedi.
Hürriyet

Türkler 86 Lira Yiyip 14 Lira Biriktiriyor 
Türkiye'de tasarruf oranı fakir ülkelerin bile gerisinde. Bütün sorunların temelinde tasarruf düşüklüğünün yattığını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Dünyada bize benzer ülkeler 100 lira gelir elde ediyorsa 31 lira tasarruf ediyorlar. Türkiye ise 14 lira tasarruf ediyor, 86 lirasını mideye indiriyor. Halbuki bu dönemde bizim daha çok yatırım yapmamız lazım" dedi. Tasarruf düşük olduğu için yeni yılla birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımı getirdiklerini belirten Mehmet Şimşek, uygulama hakkında şunları dile getirdi: "Kanun genel çerçeveyi çiziyor, uygulama esaslarına Bakanlar Kurulu karar verecek. Karar yakında çıkar. 45 yaşın altındakileri BES'e dahil edeceğiz. 100'den fazla çalışanı olan şirketlerle başlayacağız."
Posta

Her İşsize Maaş 
İşsizlik Sigortası Fonu, kendi isteği dışında işsiz kalan sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir kısmında geçinebilmeleri için İşkur aracılığıyla maaş ödenmesini sağlıyor. İşçi ve işverenden kesilen paranın belli bir kısmı bu fona aktarılıyor. Fonda biriken para 100 milyar lirayı aştı. Her ay 1 milyar liranın eklenmesiyle fonun büyüklüğünün 2017'de 113 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Bu, 100 binlerce kişiye maaş demek. Peki işsizlik maaşından kimler, nasıl yararlanabilir? Bunun belli kuralları var. Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yılda, 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 6 ay, 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 8 ay, 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 10 ay süreyle işsizlik ödeneği veriliyor.
Posta

Tim, 500 Tasarım Ve Ar-Ge Merkezi Açacak 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 'Hedef 500 Yeni Ar-Ge ve Tasarım Merkezi' projesi kapsamında üyelerine danışmanlık hizmeti yönlendirmeye başladı. Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi ile ilgili uygulama yönetmeliğinin ve Bakanlar Kurulu Kararı'nın çıkmasının ardından TİM de harekete geçti. TİM, üyelerine sağlayacağı danışmanlık hizmeti için Sistem Global Danışmanlık'ı tercih etti. Sistem Global Danışmanlık ihracatçı firmaların ekonomiye daha fazla katkı sağlaması ve üretkenliklerini artırmaları amacı güden bu projenin başlangıcı olarak TİM üyesi firmaların Ar- Ge ve Tasarım Merkezi olabilme potansiyelini ölçecek bir anket düzenleyecek.
Milliyet

2017'de En Düşük Taşıt Vergisi 647 Lira Oluyor 
Yeni yılda çeşitli vergi, harç ve cezaların yüzde 3.83'lük yeniden değerleme oranında artırılması bekleniyor. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 3.83 artış gösterdi. Vergi Usul Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranını, Maliye bu rakamı baz alarak ilan ediyor. Ancak Bakanlar Kurulu'nun bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi bulunuyor. Şayet Bakanlar Kurulu bu yetkisini kullanmazsa, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Damga Vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları, 1 Ocak 2017'den itibaren yüzde 3.83 oranında artacak. Yapılan hesaplamalarına göre, bu durumda 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin halen 623 lira olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılbaşında 646.8 liraya çıkacak. Aynı yaş grubundaki motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 997 liradan bin 35 liraya yükselecek. 4001 cm3'ün üzerindekilerin ise 23 bin 586 liraya çıkacak. Damga Vergisi'ndeki maktu tutarların yeniden değerleme oranı kadar artırılması durumunda da yıllık Gelir Vergisi beyannamelerindeki Damga Vergisi 49.66 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 17.32 lira olarak uygulanacak. Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 163.3 liradan 169.5 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı da yeni yılda 418 lira olacak. Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 219.2 liraya çıkacak. Cep telefonlarından alınan Özel İletişim Vergisi ise 47.7 lira olacak. Yılbaşından itibaren trafik cezaları da yeniden değerleme oranında artırılacak. Buna göre, kırmızı ışıkta geçmenin 199.5 lira olan cezası yeni yılda 207.14 liraya yükselecek. Ayrıca alkollü araç kullananlar yeni yılda ilk yakalamada 876.9 lira, ikinci yakalamada ise bin 99.4 lira ödemek zorunda kalacak. Hız sınırını yüzde 30'a kadar aşan sürücüler 207.14 lira, yüzde 30'un üzerinde aşanlar ise 428.6 lira ceza ödeyecek. Yeni yılda emniyet kemeri takmayanlar ve park yasağını ihlal edenler de 96.4 liralık ceza ile karşı karşıya kalacak.
Star

'GSM Operatörleri Alt Yapıyı Ortak Kullansın' Çağrısı 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, GSM operatörlerine seslenerek 4.5G'yi ortak kullanma çağrısında bulundu. Arslan "Fiber optik altyapısında 280 bin kilometreye eriştik. Altyapının ortak kullanımı konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. Her operatör ayrı ayrı yatırım yapıp, ayrı ayrı kullanıcısına sunmasın. Altyapıyı ortak kullanabilelim. Sektörün yatırım ihtiyacı olan yaklaşık 15-16 milyar dolar yerine, 5 milyar dolarla bu sektörde insanımızın ihtiyacını karşılamış olalım" dedi. Türkiye'nin iletişim ve haberleşme sektöründe son 12-13 yılda 20 milyar liralık pazardan 83 milyar liralık sektör büyüklüğüne eriştiğini belirten Arslan, "Mobil abone sayımız 27-28 milyondan son 14 yılda 74 milyona erişti. Daha anlamlı olan bunun 7 milyonu 2G kullanırken, 30 milyonu 3G, 1.5 yıllık periyotta da 38 milyon 600 bin kişinin 4.5G'yi kullanıyor olması" dedi. Arslan şunları söyledi: 2018 yılının sonunda Türksat 5A'yı, 2019 sonunda da 5B'yi uyduya göndereceğiz. Bunlarla da yetinmiyoruz, yeni uydu Türksat 6A'yı da yerli katkı ile geliştirmek ve uzaya göndermek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mobil hizmetlerin gidemediği, baz istasyonlarının olmadığı ülkemizin kırsal kesimlerine baz istasyonu götürüyoruz. Bugünlerde yine bin 500 civarında ilave baz istasyonu götürerek, 2G ve 4.5G altyapısını insanlarımızın hizmetine sunmuş olacağız."
Star

10 Yılın En Düşüğü 
Türkiye'de son 10 yılın düşük Ekim ayı enflasyonu görüldü. TÜFE, geçen ay yüzde 1.44 artışla beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda yüzde 7.16'ya geriledi. Böylece yıllık enflasyon 4 ayın en düşük seviyesine indi. Beklentiler enflasyonun Ekim'de yüzde 1.61 artış göstermesi yönündeydi. 2005-2015 Ekim ayları ortalaması da yüzde 2.02 çıkmıştı. TÜİK'in verilerine göre, Yİ-ÜFE Ekim'de yüzde 0.84, yıllık bazda yüzde 2.84 artış gösterdi. Son 3 aydır düşen çekirdek enflasyon da yıllık bazda yüzde 7.69'dan yüzde 7.04'e geriledi. Her yılın Ekim ayında olduğu gibi kış sezonu öncesi giyim ve gıda fiyatlarında yaşanan yüzde 10.43'lük artış, enflasyondaki yükselişteki ana etken oldu. Giyim, Ekim'de manşet enflasyonu 0.7 puan yukarı taşıdı. Endekste gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.76 yükseliş yaşanırken, bu kalemin TÜFE'ye etkisi 0.39 puan olarak hesaplandı. Tüketici enflasyonunda aylık en yüksek artış yüzde 10.43 ile giyim ve ayakkabı grubunda görüldü. Fiyatlar ulaştırmada yüzde 2, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.76, lokanta ve otellerde yüzde 0.70 arttı. Yıllık bazda bakıldığında en fazla artış yüzde 22.61 ile alkollü içecekler ve tütünde gerçekleşti. Onu yüzde 9.58 ile eğitim, yüzde 9.39 ile sağlık, yüzde 9.34 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 8.34 ile lokanta ve oteller izledi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

HDP'ye Gözaltı Operasyonu 
Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen terör soruşturmaları kapsamında Halkların Demokratik Partisi'ne yönelik operasyon yapıldı. Dün gece eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'la birlikte 10'un üzerinde HDP'li milletvekili evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı kararlarının, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındığı bildirildi. Operasyonu saat 01.09'da Yüksekdağ'ın danışmanı Sıtkı Güngör Twitter'dan "HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın evi şuan polisler tarafından basılıyor!" mesajıyla duyurdu. Yüksekdağ'ın kapıyı açmaması ve avukatının beklenmesini istemesi üzerine polis çilingir yardımıyla eve girdi. Polis, Yüksekdağ'ı gözaltına aldıktan sonra evde geniş çaplı arama yaptı ve bazı dökümanlara el koydu. Yüksekdağ sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğüne götürüldü. Saat 01.30'da ise Demirtaş "Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar" tweet'ini attı. Demirtaş'ın Diyarbakır'daki evine baskın yapan polisler HDP Eş Genel Başkanı'nı gözaltına almak istedi. Ancak Demirtaş, kapıyı açmayarak kısa süre polislere direndi. Evin kapısını kıran polisler, bir süre sonra Demirtaş'ı gözaltına aldı. 2 eşbaşkan ve aralarında Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de bulunduğu 10'un üzerinde milletvekili "terör örgütü PKK propagandası yapmak ve terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmakla" suçlanıyor. Eşzamanlı yürütülen operasyonlar sonrasında Ankara'daki HDP Genel Merkezi'nde de arama yapılırken çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.
Hürriyet

Devlet Zirvesi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmesinde anayasa, başkanlık sistemi ve idam tartışmasının öne çıktığı öğrenildi. 1 saat 10 dakika süren görüşmede, referandum, idam, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele, Musul ve Suriye'deki gelişmeler ile iç ve dış siyasi gelişmeler de ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliği teklifinin kısa süre içinde Meclis'e geleceğini Bahçeli'ye ilettiği belirtilirken, Bahçeli'nin ise MHP'nin değerlendirmesinin "teklifin gelmesiyle" olacağı belirttiği ifade edildi. Görüşmede idam cezasının yeniden getirilmesi konusu da gündeme geldi. Bahçeli'nin bu konuda hükümetin nasıl bir yol izleyeceğinin önemine işaret ederek, uluslararası ve AB ilişkilerinde yaratacağı sarsıntının da dikkate alınması gerektiği uyarısında bulunduğu öğrenildi. İdam cezasının AK Parti döneminde kaldırıldığına dikkat çeken Bahçeli, Türkiye'nin altında imzası bulunduğu 6 ve 13 no'lu protokolleri de anımsattı. Bahçeli'nin, bu kapsamda, "İdamla ilgili bir düzenlemenin Meclis'ten geçmesi halinde uluslararası ilişkiler, AB ile ilişkilere nasıl yansıyacak, oluşacak sorunlar nasıl çözülecek bu konuda hükümetin bir ön çalışma yapması gerekir. Meclis'e de bu ön çalışmalar doğrultusunda bir metin getirilmesi halinde bizim öteden beri duruşumuz bellidir" dediği kaydedildi. Bahçeli'nin ayrıca Öcalan'la ilgili idam tartışmalarının yapıldığı dönemi anımsatarak MHP'nin görüşlerinde bir değişiklik olmadığını vurguladığı dile getirildi. MHP Lideri'nin, "Gülen ile Öcalan arasında bir fark yok" dediği kaydedildi. Bahçeli, idam düzenlemesinin getirilmesi halinde başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği metninden ayrı olması gerektiğini ifade ettiği belirtildi.
Hürriyet

Operasyonlar Kışın da Sürecek 
Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'daki PKK'ya yönelik operasyonları değerlendirirken, "Başladığımız işi durmaksızın bitireceğiz. Operasyonlar kışın da sürecek" ifadesini kullandığı öğrenildi. Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), önceki gün Yıldırım başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda, beklentilerin aksine başkanlık sistemi ve idam ekseninde tartışmaları süren anayasa çalışmaları gündeme gelmezken, kurulda Doğu ve Güneydoğu'da PKK'ya yönelik süren operasyonlar masaya yatırıldı. Milliyet'in parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, bölgeye yönelik başlatılan kalkınma projesinin detaylarının da ele alındığı toplantıda, Yıldırım bu kapsamda haftasonu Erzincan ve Bayburt'a gideceğini söyledi. Silahlı ve kameralı insansız hava araçlarının (İHA) operasyonlarda etkin kullanımının da terörle mücadelede gelinen noktada önemli pay sahibi olduğu vurgulanan toplantıda Yıldırım, şehir merkezlerinin ardından artık kırsalda da örgütün harekat kabiliyetinin sınırı hale geldiğini, ses getiren eylemler yapamadığını belirtti. Yıldırım'ın, "Örgütün belini kırdık. Başladığımız işi bitireceğiz" diyerek, artık "kış geldi operasyonlar sonlanacak" gibi bir durumun sözkonusu olmayacağını ifade ettiği ve "Operasyonlar kesilmeyecek. Yazın da kışın da sürecek" şeklinde konuştuğu öğrenildi. MYK'da HDP'li belediye başkanlarına yönelik gözaltılar ve tutuklamalar da gündeme geldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarının tutuklanması ve bu belediyeye kayyum atanmasına dair tartışmaların toplantıda ele alındığı bazı kurmayların konuyla ilgili endişelerini dile getirmesi üzerine Yıldırım'ın sürecin tamamıyla hukuki olduğunu vurguladığı bildirildi. Bölge halkına yönelik, "gönül köprüsü" projesinin olumlu yansımalarına da dikkat çekilen toplantıda, bu projenin daha da güçlendirilerek devam ettirilmesi kararı alındı. Bu arada toplantıda anayasa konusu ele alınmamakla birlikte Yıldırım'ın kurmaylarına önümüzdeki hafta liderlerle görüşme yapabileceği mesajı verdiği bildirildi. Yıldırım'ın önümüzdeki hafta MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşebileceği bu süreye kadar alt düzeyde temasların da olabileceği ifade edilirken, Başbakan'ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da randevu isteyebileceği kaydedildi.
Milliyet

CHP Sahaya İniyor 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a yönelik silahlı saldırı, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan mağduriyetler ile başkanlık sistemi ve idam tartışmalarının ardından nasıl bir strateji belirleyeceği merakla beklenen CHP, hafta sonu farklı kentlerde temaslarda bulunarak, halkın nabzını tutacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün koordinasyonunda bir MYK üyesinin başkanlığında milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan CHP heyetleri, ilgili kentteki CHP heyetiyle birlikte alan çalışması yapacak. Görevlendirme yazısında şunlar kaydedildi: "Çalışma üç günlük programı kapsamaktadır. Toplantılara katılacak olan muhtar, medya temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları, il ve ilçe başkanları tarafından tespit edilerek kendileri tarafından bizzat davet edilecektir. Toplantılara katılan davetlilerin adres, telefon, mail gibi iletişim bilgileri alınarak, genel başkanın katılımcılara teşekkür mektubu yollanması sağlanacaktır. Alan çalışmasına katılan heyetler, çalışmalarına ilişkin rapor hazırlayarak örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına iletecektir. Heyetlerde bulunan milletvekillerimiz, çalışma yaptıkları il ile ilgili sorunları soru ve araştırma önergeleri ile parlamentoya taşıyacaktır." Heyetten ilk olarak il başkanlığında, il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve yöneticileri, belediye başkanları, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ile eski il başkanları ve belediye başkanlarının katılımıyla basına kapalı bir örgüt toplantısı yapmaları, daha sonra alan çalışmasıyla halkın nabzını tutmaları, ardından ayrı ayrı muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri ile toplantı yapmaları talep ediliyor. Heyet üyelerinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından mağdur ve aileleriyle görüşmeleri, ticaret, sanayi ve esnaf odası ziyaretleri yapmaları, kanaat önderleri ve deneyimli partililerle görüşmeleri talep ediliyor.
Milliyet

DÜNYA 

Musul'dan Beyaz Bayraklı Kaçış 
Irak Ordusu'nun DEAŞ'ın kontrolündeki Musul'a yönelik taarruzu sürüyor. Irak ordu birliklerinin kentin batısındaki Ayn Cahş ile güneyindeki Hurta köylerini ele geçirdiği, koalisyon güçlerinin ise DEAŞ'ın ikmal hattı olarak kullandığı kentin kuzeyindeki bir köprüyü hedef aldığı bildirildi. Irak Savunma Bakanlığı'na göre Musul'un doğusundaki İntisar Mahallesi'nde de çatışmalar yaşanıyor. Federal Polis Birlikleri'nde görevli Ömer Izzeddin de güvenlik güçlerinin, dün sabah saatlerinde, Musul'un güney bölgesinde operasyon başlattığını belirterek, "Birlikler, Hammam el-Alil nahiyesi ayrımına ulaştı ve Musul'un güneyi ile başkent Bağdat arasındaki bağlantı yolunda denetimi sağladı" dedi. İzzeddin, DEAŞ'ın karşılıklı silahlı çatışmalardan kaçındığını, müdafaa yöntemi olarak keskin nişancılar ve intihar eylemcilerinin düzenlediği bombalı saldırıları kullandığını aktardı. Ninova Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed Aziz, koalisyon güçlerine ait uçakların, DEAŞ'ın ikmal hattını kesmek için Musul'un kuzeyindeki Abbasiye Köprüsü'nü vurduğunu söyledi. Ortak Askeri Operasyon Komutanı Tümgeneral Talib Şaghati, Musul'un Gogjali, El Karama ve El Samah mahallerinden kaçan yaklaşık 5 bin sivilin tahliye edildiğini belirtti. Siviller beyaz bayraklarla kaçmaya çalışıyor. Irak'ın en büyük Şii milis gücünün liderlerinden Hadi el-Amiri, DEAŞ'ın elindeki Musul'u batıdaki Türkmen kenti Telafer'e bağlayan ikmal yolunu kesmeyi hedeflediklerini söyledi. Halk Seferberlik Güçleri'nin içindeki İran destekli Bedr örgütünün lideri olan el-Amiri, "Telafer ile Muhalabiye mahallesi üzerinden Musul'a bağlanan yolun kesilmesi, yani Haşdi Şabi operasyonlarının ilk aşaması Allah izin verirse bugün (dün) tamamlanacak" dedi. Telafer, Musul'un 55 km batısında, kent ile DEAŞ'ın elindeki Suriye toprakları arasında bulunuyor. İkmal yolunun kesilmesi Musul'un kuşatılması anlamına gelecek. Irak ordusu ve Peşmergeler, 17 Ekim'de başlayan Musul taarruzu kapsamında güney, doğu ve kuzey olmak üzere üç koldan kente yaklaşıyorlar.
Hürriyet

Brexit Sürecine Mahkeme Freni! 
İngiltere'de Yüksek Mahkeme, Brexit sürecinde parlamentoya söz hakkı tanınmasına karar verdi. Başbakan Theresa May, AB'den ayrılma tarihiyle ilgili görüşmelerin hükümetin yetki alanına girdiğini savunuyordu. Hükümet, kararı temyize götürecek. Londra'daki Yüksek Mahkeme, İngiliz hükümetinin Brüksel ile Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış görüşmelerini başlatma tarihinin parlamentoda yapılacak oylamayla belirlenmesine hükmetti. Mahkeme, böylece hükümetin bu konuda parlamentoya danışmadan karar almasına yapılan itirazı haklı buldu. Parlamentoya söz hakkı tanınması için yüksek mahkemeye başvuranlardan, iş kadını Gina Miller, AB'den ayrılma gibi hayati bir konuda parlamentonun devre dışı bırakılamayacağını söylemişti. İngiltere Başbakanı May, AB üyeliğinin sona erdirilmesinin parlamentonun oyuna sunulmasını reddetmişti. İngiltere Başbakanlığı, mahkeme kararının, AB'den çıkış sürecini etkilemeyeceğini ve süreci başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin işletilmesini geciktirmeyeceğini bildirdi. Başbakanlık açıklamasında, karardan duyulan hayal kırıklığı dile getirilerek, AB'den çıkış sürecinin "raydan çıkmayacağı" ve bu süreçte erteleme olmayacağı kaydedildi. Hükümet, kararı temyiz mahkemesine taşıyacak. Temyiz mahkemesinde kararın, gelecek ay başında görüşülmesi bekleniyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise karardan memnun. Partinin lideri Jeremy Corbyn, "İngiliz halkının AB'den ayrılma kararına saygı duymaktayız. Ancak, Brexit'le ilgili parlamentoda şeffaşık ve hesap verebilirlik olmalıdır" dedi.
Milliyet

'Şayet Kazanamazsak İlerlemeler Yok Olur' 
ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerinde çekişmeli eyaletlerin arasında gösterilen Kuzey Carolina'da, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton için oy istedi. Kuzey Carolina'da Demokratların kazanması halinde Clinton'ın başkanlığı kazanacağını ifade eden Obama, seçimin kritik olduğunu, eyaletteki seçmenlerin mutlaka oylarını kullanmasını istedi. Obama, "Eğer bu seçimi kazanamazsak, özellikle de Kuzey Carolina'da, son 8 yılda kaydettiğimiz ilerleme, gelecek 8 yılda başarmayı ümit ettiğimiz gelişim de yok olacak" dedi. "Ülkenin kaderinin sallantıda" olduğunu ifade eden Obama, "Eğer Hillary Kuzey Carolina'yı kazanırsa, başkanlığı kazanır. Bu nedenle halkın geleceği size bağlı dedim, şaka yapmıyordum" diye konuştu. Bununla beraber Obama, son günlerde Clinton'a büyük sıkıntı yaşatan ve oylarında düşüşe neden olan e-posta skandalı hakkında FBI'ı eleştirdi ve "Soruşturmalar, kinaye ile, yetersiz bilgi ve sızıntı haberlerle yapılmaz. Alınan net kararlarla yapılır" dedi. Öte yandan FBI araştırması sonrası rakibi karşısında ciddi oy kaybeden Hillary Clinton'ın, yeniden Trump üzerinde 2 puanlık üstünlük sağladığı, bazı eyaletlerde bu oranın 5 puana kadar çıktığı belirtiliyor.
Milliyet

Başpiskopos Atina'da Cami İstemiyor! 
Yunanistan'ın başkenti Atina'ya inşa edilmesi planlanan caminin neden olduğu tartışmalara Yunanistan Kilisesi Başpiskoposu İeronimos da dâhil oldu. İeronimos Atina'ya cami inşa edilmesi konusunda acele edilmemesi gerektiğini söylerken, 'Buralarda ibadet mi olacak yoksa camiler cihatçılık ve köktendincilik okulu mu olacak?' diyerek haddini aştı. Özel bir televizyon kanalına açıklama yapan Başpiskopos, Müslümanların durumunun ne olacağı konusu açıklığa kavuşuncaya kadar cami inşaatının ertelenmesini istedi.
Star

Lübnan Hükümeti Hariri'ye Emanet 
Lübnan'da 29 ay süren siyasi krizin ardından cumhurbaşkanı seçilen Mişel Avn, yeni hükümeti kurma görevini beklendiği gibi eski Başbakan ve 'Müstakbel Hareketi'nin lideri Saad Hariri'ye verdi. Hariri, iki gün süren istişarelerin ardından 128 sandalyeli meclisten Şii Emel Hareketi de dahil olmak üzere 112 milletvekilinin desteğini almıştı. Hariri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan çıkarken yaptığı açıklamada, 'ulusal uzlaşı hükümeti' kurmak için çalışacağını ifade etti. Babası Refik Hariri'nin 2005'te suikast sonucu ölümünün ardından Müstakbel Hareketi'nin başına geçen Saad Hariri, 2009-2011 yılları arasında başbakan olarak görev yapmıştı.
Vatan

SPOR 

Şampiyonlar Ligi'nde Napoli'yi elinden kaçıran Beşiktaş, yarın ağırlayacağı Trabzonspor için hazırlıklarını sürdürüyor. Teknik direktör Şenol Güneş yüksek antrenman temposu, oyuncuların form ve moral durumu nedeniyle keyifli. Taktik idmanlarda gol çalışması yaptıran tecrübeli hoca, "Tek korkum rehavete girmeniz. Trabzonspor öyle hafife alınacak bir takım değil. Bu takımın Galatasaray'ı yendiğini de unutmayın. Sizlerden iyi futbol ve galibiyet bekliyorum" uyarısı yapıyor. Maçlarda sık sık rotasyon yaparak tüm kadroyu hazır tutan Şenol Güneş, Trabzonspor maçında mecburi değişiklikler yapacak. Cezalı Tosic'in yerine Rhodolfo'yu monte edecek Güneş, sol bekte de Adriano'yu oynatacak. Sağ bekte ise Beck ile Gökhan Gönül arasındaki tercih henüz yapılmadı. Orta sahada Gökhan İnler, Atiba, Oğuzhan ve Tolgay'dan 3'ü oynayacak. Sakatlığı bulunan Necip'in durumu da belirsiz. Hücum hattında Quaresma'nın yeri garanti. Diğer iki isim ise Olcay, Kerim, Ömer, Aboubakar ve Cenk arasından seçilecek.
Posta

Süper Toto Süper Lig'in 10. haftası müthiş bir karşılaşmayla start alıyor. Galatasaray saat 20.00'da Türk Telekom Arena Stadı'nda lider Medipol Başakşehir'i ağırlayacak. Ligde 20 puanla 3. sırada yer alan Cim Bom, henüz yenilgi yüzü görmeyen ve 23 puanla ligin zirvesinde yer alan Başakşehir'i taraftarının da desteğiyle yenmeye çalışacak. Konuk İstanbul temsilcisi ise dev mücadeleden galibiyetle ayrılıp, liderliğini sürdürmeyi hedeşiyor. Galatasaray ile lider Medipol Başakşehir, Süper Lig'de 17. kez karşı karşıya gelecek. Eski adıyla İstanbul Belediyespor'un 2007-2008 sezonunda ilk kez Süper Lig'de yer almasıyla başlayan rekabette geride kalan 16 maçtan 9'unu Galatasaray, 3'ünü Medipol Başakşehir kazandı, 4'ü de berabere sonuçlandı. Galatasaray'ın 30 golüne, Medipol Başakşehir 20 golle cevap verdi. Sarı-Kırmızılılar; ev sahibi olduğu maçlarda rakibine yenilmezken, 4 galibiyet aldı, 4 kez berabere kaldı.
Posta

Fenerbahçe, Avrupa Ligi'nde Manchester United'ı eli boş gönderdi: 2-1. 2'de Hasan Ali soldan ortaladı, Moussa Sow'un müthiş röveşatasında top doksandan ağlara gitti: 1- 0. 10'da Rashford'un şutunda top yandan auta çıktı. 12'de Lens ceza alanına girerken düşürüldü, serbest atışta M.Topal kafayı vurdu, top kaleyi bulmadı. 21'de Rooney'den önce Skrtel ayak koyup, mutlak bir golü önledi. 24'te Volkan ortaladı, Lens'in kafa şutunda top dışarı gitti. 34'te Volkan, İbrahimovic'e şans tanımadı. 45+1'de Alper ortaladı, Sow'un kafa vuruşunda top auta çıktı. 55'de Rashford'un ortasında Rooney'nin kafasını sıyıran top auta gitti. 57'de Mata'nın şutunda top uzak kale direği dibinden auta çıktı. 59'da Mehmet Topal'ın düşürülmesiyle kazanılan serbest atışta Lens müthiş vuruşla topu filelere yolladı: 2-0. 69'da Lens ortaladı, Emenike karşı karşıya pozisyonda vurdu, De Gea çıkardı. 75'te Emenike uzaktan vurdu, kaleci iki hamlede kurtardı. 79'da Lens kesti, Emenike bu kez boş kaleye atamadı.89'da Rooney ceza alanı dışından müthiş vurdu: 2-1.
Star

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, futbolculardan Beşiktaş'ı yenmelerini istedi. İki hafta önce Galatasaray'ı deplasmanda mağlup ederek camiaya güzel bir zafer yaşattıklarına dikkat çeken Usta, "Galatasaray önünde de kimse bize şans tanımıyordu. Şimdi Beşiktaş'a karşı da şans vermiyorlar. Ama ben ve Trabzonspor camiası, futbolcularımıza ve teknik heyetimize güveniyoruz. Cumartesi günü (yarın) yeni bir zafer daha istiyoruz. Bunu da başarmamak için hiçbir neden yok" ifadelerini kullandı.
Star

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, bugüne kadar yapılan başarılı çalışmaları, tecrübelerini de yansıtarak sürdürmek ve yeni projeleri hayata geçirmek istediklerini söyledi. Türkoğlu, "Federasyonu, Türk basketbolunun yeri olarak düşünsünler. İsteyen, her zaman gelip bizimle sohbet edebilir, fikirlerini de paylaşabilir. Basketbolun kuralları içinde yapacağımız ne varsa yapmak isteriz. Büyük bir çerçeveden bakıyoruz, her şeye faydamızın olacağını düşünüyoruz. Gerekli hazırlığımızı yaptık. Önemli olan gerek basketbol camiasının gerek Türk halkının bize inanmasıdır. FIBA ile Euroleague arasındaki çekişmelerin basketbola zarar verdiğini görüyoruz. Ben o süreçte takımlarımızı hiçbir yere yönlendirmezdim. Nerede oynamak istiyorlarsa özgür kararlarını onlara bırakırdım. YABANCI oyuncu sayısında rakamlara girmek çok zor. Şu anki konjonktürde o sayıları bir anda indirmemiz çok zor. Gençlerimiz hazır mı değil mi, o seviyeyi görmek gerekiyor" dedi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme