10 Kasım 2016 Perşembe

10.11.2016 Genel Gündem10.11.2016

GÜNDEM

Yapıcı Ve Yol Gösterici Değil
Avrupa Bakanı (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer dün AB Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Komisyonu'nun yayımladığı Türkiye İlerleme Raporu'nu değerlendirdi. AB'nin şu aşamada gelecek perspektifi üreten bir kurum olmadığını dile getiren Çelik, "Özellikle bugünkü raporun Türkiye'nin AB birlikteliğini pekiştiren ve müzakere sürecinin önünü açan bir tarafının olması çok önemliydi. Çünkü uzun zamandan beri AB sadece bildiri yayımlayan bir kuruma dönüşmüştür" diye konuştu. Türkiye'de iç savaş ortamı varmış gibi değerlendirme yapıldığını dile getiren Çelik, ekonomik konularda siyasi bir yaklaşımın hakim olduğunu söyledi. Yapıcı ve yol gösterici olmaktan uzak bir raporla karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti: "Türkiye'nin terörle mücadelesini doğru bir şekilde değerlendirme konusunda pek çok değerlendirme eksikliği söz konusudur. Bu rapor, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine hizmet etmeyen bir anlayışla yazılmış ve katılım müzakereleri perspektifinden uzak. Gece gündüz bildiri yayımlıyorlar." Raporda FETÖ'nün darbe girişiminin kınanmasından duyulan memnuniyeti dile getiren Çelik, "Ancak raporda darbe girişiminin faili olan FETÖ'ye dönük yürütülen ve son derece başarılı, bu ülkenin geleceği için de vazgeçilmez olan mücadelenin yeterince anlaşılamadığını, buna dönük bazı eleştirilere kesinlikle katılmadığımızı ifade etmek isterim. Biz bu mücadeleyi Türkiye'yi otoriterleştirmek isteyen sapık bir dini anlayış temelinde Türkiye'nin laik demokratik hukuk düzenini ortadan kaldırmak isteyen bir yapıya karşı veriyoruz" dedi.
Milliyet


'Bu Rapor İlişkiye Hizmet Etmez'
AB Bakanı Ömer Çelik, yayımlanan Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporu'na tepki gösterdi. Çelik özetle şunları söyledi: Bunlar doğası gereği eleştirel belgeler. Eleştiri bir haktır ama kalitesi ve doğruluğu önemlidir. Biz bu bakımdam eleştiriye açığız. Eğer objektif değerlendirmeler olursa biz bütün belgeleri yararlanacağımız zeminler olarak değerlendiririz. Objektif değerlendirmeden uzak çeşitli bölümler var. Pek çok terör örgütünün saldırısına maruz kaldık, darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. AB yeterli gelecek perspektifi üreten bir kurum değil şu aşamada. AB uzun zamandır bildiri yayımlayan bir kuruma dönüştü. Telefonda aynı cümleleri tekrar tekrar söylüyorlar. Yeni kapılar açamıyorlar. Sürekli siyasi diyalogdan bahsediyorlar. Yapıcı olmaktan yol gösterci olmaktan uzak bir raporla karşı karşıyayız. Bu rapor ilişkilere hizmet edecek bir rapor değil. Katılım sürecinde nasıl ilerleyeceğimizi belirtmekten uzak. Siyasi pratikler konusunda yeterince ilerleme sağlayamıyorlar. Türkiye ile AB arasında çok daha güçlü ilişkilerin kurulması gereken bir dönemden geçiyoruz. AB'nin bu ilerleme raporunda darbe girişiminin kınanmasını olumlu değerlendiriyoruz. Ancak darbe girişimine yönelik mücadelenin yeterince anlaşılmadığını düşünüyoruz. Bunlara karşı aldığımız tedbirler orantılı ve hukuka uygun tedbirlerdir. Bu doğru düzgün anlaşılamamıştır. FETÖ demokrasi, toplum ve devlete karşı düşmanlık besleyen bir örgüttür. Bu örgüt Nazileri bile geride bırakacak eylemlere imza atmış bir örgüttür.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 133,0933-133,2567                       
ABD Doları 3,2189-3,2222/Euro 3,5197-3,5236/İngiliz Sterlini 3,9911-3,9976 

Turuncu Fırtına
Dünya piyasasının bu yıl hiç bir şey beklediği gibi çıkmadı. Önce Çin'in devalüasyon yapmayacağına oynadılar, yaptı. İngilizlerin Avrupa Birliği'nden çıkışa oy vermeyeceğini düşündüler, Brexit çıktı. ABD'de başkan Donald Trump olamaz dediler ve başkan Trump oldu. Piyasaların hiç satın almadığı ve 'şok' etkisi yaratan son olayda, dolar Türk Lirası karşısında 3.30 lirayı gördü, sonradan 3.18 liralara geriledi. Ancak AB'den gelen olumsuz ilerleme raporuyla bankalararası piyasada son işlemler ise 3.2145 liradan yapıldı. Liranın Euro karşısındaki değer kaybı çok daha sert oldu. Euro, 3.6914 liraya kadar çıktı. Doların altı para birimine göre değerini gösteren dolar endeksi 99 seviyesinden 95'e düştü. Euro 1.13 doları gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizi oranları yüzde 7'ye yaklaşan kayıpla yüzde 1.70'e kadar indi. Göçmenlik konusunda izleyeceği politikalara dair tedirginliğin yaşandığı Meksika'nın para birimi pesoda ise kayıplar yüzde 12'ye kadar çıktı. Altın en çok kazanan oldu. Altının ons fiyatı 1337.49 dolara ulaştı, Türkiye serbest piyasasında altın 134.50 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bakır da Trump'ın altyapı yatırımlarını arttıracağı söylemiyle yüzde 2 değer kazandı. Trump'ın başkanlığı belirsizlik dönemi olarak tanımlanması gelişen ülkelerden para çıkışı riski taşıyor. Nitekim bu risk dün Türkiye'nin gösterge tahvil faizine yansıdı. İki yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 9.68'e, on yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 10.55'e fırladı.
Hürriyet

Göreve Hazır
Koç Topluluğu çatısı altında hafif ticari ve askeri araçlar üreten Otokar'ın geliştirdiği milli ana muhabere tankı 'Altay' seri üretim için hazır duruma geldi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) savunma sanayii ve iş geliştirme platformu 'High Tech Port by MÜSİAD' fuarına katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, "Milli ana muharebe tankı Altay'ın tasarım ve prototip üretimlerini başarıyla tamamladık. Seri üretim için fiyat teklifimizi verdik ve göreve hazırız. 250 adetlik ilk seri üretim için son teklif yapıldı. Düğmeye basıldığı andan itibaren seri üretime 18-22 ay içinde başlayacağız. Savunma sanayiindeki 29 yıllık birikimi ile Otokar, Altay tankının seri üretimini de başarıyla gerçekleştirecektir" dedi. Otokar'ın ürettiği 30 bine yakın askeri aracın başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere 30'a yakın dost ve müttefik ülkenin ordusunda görev yaptığını ifade eden Koç, "Ayrıca bu araçlar Birleşmiş Milletler görev birimlerinde dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet veriyor. Türkiye'nin milli gururu olacak Altay'ın seri üretimini başarıyla gerçekleştirecek yetkinliğe sahibiz. Görevlendirildiğimiz takdirde üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmeye hazırız. Ülkemiz savunma sanayiinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde Altay'ın ihracatını gerçekleştirebilecek seviyelere getirmeyi hedefliyoruz. Dost ve müttefik ülkelerin Altay'a gösterdikleri ilginin uzun vadede ülkemizin savunma sanayii ihracatına da olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu. Türkiye'nin yurtdışı ve yurtiçi pek çok çalkantıya rağmen ekonomik performansıyla dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almayı sürdürdüğünü vurgulayan Koç, şunları söyledi: "Türkiye'nin global konumunu güçlendirebilmesi ve tehditleri bertaraf edebilmesi için inovasyon ve teknolojik gücünü geliştirmeyi sürdürmesi gerekiyor. Koç Topluluğu olarak ülkemizin potansiyeline ve geleceğine olan güvenimiz ve inancımızla Ar-Ge ve inovasyon kabiliyetlerimizi artıran yatırımlarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Ülkemizde sanayiinin gelişimine milli savunma projeleri önemli katkı sağlamaktadır. Otokar'ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Türkiye'nin en büyük kara sistemi projesi olan Altay projesi de savunma sanayiimize büyük bir ivme getirmiştir. Altay projesi ile savunma sanayiimiz 7 yıl gibi kısa bir süre içinde kabiliyetlerini geliştirmiş, Otokar ve alt yükleniciler de dikkate değer bir bilgi birikimi ve deneyim kazanılmış ve sektörümüz kendi teknolojisini yaratmıştır. Bugün gerçekleşen fuar da, Türk savunma sanayiinin uluslararası alanda geldiği noktayı ortaya koyuyor."
Hürriyet

Ötv Düzenlemesi İstişare İle Yapılacak..
Bloomberg HT'nin konuğu olan Maliye Bakanı Naci Ağbal, sıfır araçlarla ilgili ÖTV düzenlemesinin adil bir sistem için oluşturulduğunu ve sektör temsilcileriyle istişare edildikten sonra hayata geçirileceğini söyledi. Sosyal medyada dolaşan ve 'yeni' olduğu söylenen ÖTV oranlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Ağbal, yeni vergi sistemini oluştururken piyasada oluşmuş olan fiyat kümelerini dikkate alacaklarını, belli bir oranın altında kalacak olan araçlara daha düşük bir vergi oranı belirleyeceklerini ifade etti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomobillerden alınacak olan yeni ÖTV ile ilgili ipuçları da içeren bilgiler verirken şöyle konuştu: "Sistemi sektörle istişare ettikten sonra uygulamaya koyacağız. Yeni düzende de motor silindir hacmi kriteri devam edecek. Ancak aynı motor ve silindir hacmine sahip araçların farklı amaçlarla kullanıldığını biliyoruz. Bu durumda 1.4 litre motor hacmine sahip, düşük emisyonlu kompakt bir binek otomobil ile aynı motor hacmine sahip spor otomobil ya da SUV'un vergisi farklı olacak, hatta binek olan versiyonun vergisi düşebilecek."
Haber Türk

Türk İş Dünyasında Memnuniyet Havası
ABD'de başkanlık seçimini Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasının Türk iş dünyasında da yansıması sürüyor. ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 18-20 milyar dolar tutarındayken, daha önce Türkiye'de yatırımı da olan Trump'ın tartışmalı demeçlerine karşın başkan seçilmesini Türk iş dünyası olumlu karşıladı. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Kamil Ekim Alptekin, Trump'ın daha önce Türkiye'ye markasını getirmiş ve ülkemize yatırımı yapmış bir işadamı olduğunu anımsatarak, "İki ülke arasında ticaret hacmi 20 milyar doları buluyor. Trump'la beraber bu artabilir. Türk iş hayatında Trump'ın gelmesi nedeniyle bir memnuniyet seziyorum" dedi. Üçüncü ülkelerde Türk- Amerikan şirketlerinin ortaklığının arttığını ve yeni dönemde bu trendin devam edeceğini de dile getiren Alptekin, "Ayrıca iki ülke liderleri Erdoğan ve Trump arasında daha verimli ilişkiler olabilir. Ankara ile de uyumlu bir görüntü çizebilir. İlerleyen dönem bizim için olumlu bile olabilir. Amerikan Eximbank'ının limitleri artırması gibi gelişmeler görebiliriz. Oysa Hillary Clinton'ın politikası Obama politikasının devamı olacaktı" saptamasını yaptı. Alptekin, Türkiye'de 1.300 Amerikan şirketinin bulunduğu bilgisini vererek, şunları söyledi: "Aslında bu sayı daha da fazla. Ama pek çok Amerikan firması Hollanda'daki şubesi üzerinden burada faaliyet gösteriyor. O nedenle Hollandalı görünüyorlar. Amerikan şirketlerinin son dönemde Türkiye'ye yatırımları arttı. Türkiye'den de ABD'ye yatırım son on yılda ciddi arttı. ABD'deki firmalarımız üçüncü ülkelere de ihracat yapıyor. Aslında iş hacmimizi 20 milyar dolardan fazla." Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD) Başkanı Uğur Terzioğlu da, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde başkanın değişmesiyle bir farklılık beklemediğini dile getirerek, "Ticaret hacmi 20 milyar dolar seviyesinde. Bizden otomobil, yedek parça, mermerı gibi ürünler alıyorlar. Dolar önceden düşük olduğu için daha çok ithalat daha az ihracat vardı. Ama son dönemde dolardaki artış nedeniyle bunun değişeceğini ve ihracatın artacağını öngörüyoruz" diye konuştu. Amerikan firmaların hiçbir zaman seçim sonucuna göre hareket etmediğini vurgulayan Terzioğlu, "Yurtdışına yatırım planları aynı şekilde sürer. Bu konuda da Türkiye onlar açısından yatırım yapılabilir bir ülke" dedi.
Milliyet

Yatırımcı Sandık Sonrası Dijital Paraya Hücum Etti
Cumhuriyetçi Donald Trump seçim tarihinin en büyük soklarından birini yasatarak ABD'nin yeni başkanı oldu. Trump'ın anketlerde geride gözükmesine rağmen sandıktan zaferle ayrılması piyasalarda sok etkisi yarattı. Yatırımcılar ilk sonuçların gelmeye başlamasının ardından güvenli bir liman arayışına girdi. Dijital para birimleri denetim eksikliği ve potansiyrl siber saldırılar sebebiyle genelde 'güvenli liman' tanımına pek dahil olmazlar. Ancak artan belirsizlikte merkez bankalarının kontrolünde olmamaları ve geleneksel platformlarda işlem görmemeleri dijital paralara talebin artmasına yol açtı. Hacim olarak dünyanın en popüler dijital para birimi Bitcoin ABD'de oy verme işlemleri devam ederken 2.240 liradan işlem görüyordu. Ancak ilk sonuçların gelmeye başlamasıyla bir anda yükselişe geçti ve yaklaşık 6 saat içerisinde yüzde 5.6 yükselerek 2.366 liraya kadar yükseldi. Yani gece saatlerinde sadece 1 Bitcoin alan birisi saatler içinde 126 lira kâr etti. Bitcoin sadece Türk Lirası değil basta ABD doları olmak üzere dünyanın tüm para birimleri karsısında değerlendi. Söz konusu saatlerde Bitcoin'in değeri 702 dolardan 742 dolara kadar çıktı.
Akşam

Türkiye Yatırım Yapan Kimseyi Mahcup Etmedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin yatırım ve proje listesi öylesine uzun ki, inanın anlatmaya günler yetmez. Siz iş adamlarına ve dostlarımıza mesajım şudur: Bu ülkenin kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiç kimseyi, hiçbir kurumu mahcup etmediğinden, etmeyeceğinden emin olun" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNR EXPO Fuar Merkezi'nde düzenlenen MÜSİAD EXPO ve 20. Uluslararası İş Forumu Kongresi'nde açılışında yaptığı konuşmada, enerji projelerinin Türkiye'nin çok iddialı olduğu bir alan olduğunu dile getirdi. İnşası süren Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'ni 2023'te hizmete sunmayı planladıklarını aktaran Erdoğan, "Önceki gün Ankara'da toplam yatırım bedeli 5 milyar dolar olan 158 elektrik santralinin toplu açılışını gerçekleştirdik. Şu anda 78 bin megavat olan kurulu gücümüzü yeni yatırımlarla 2023'te 125 bin megavata çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla 20 yılda 6.5 milyon konutu yenilemeyi hedeflediklerini, bunun da yaklaşık 400 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğü ifade ettiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: "Türkiye'nin yatırım ve proje listesi öylesine uzun ki, inanın anlatmaya günler yetmez. Siz iş adamlarına ve dostlarımıza mesajım şudur: Bu ülkenin kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiç kimseyi hiçbir kurumu mahcup etmediğinden, etmeyeceğinden emin olun." Dev projelerin devam ettiğini, ön hazırlıkları devam eden Kanal İstanbul bittiğinde eşine az rastlanır bir eser olacağını, inşası hızla süren yeni havalimanının ise Türkiye'nin değil, dünyanın en büyüğü olacağını kaydeden Recep Tayyip Erdoğan, "Sadece mevcut projeleri tamamlamakla kalmıyoruz, yenilerin de adımlarını atıyoruz. Dedik ya durmak yok, yola devam" mesajı verdi. MÜSİAD'ın bu etkinliğinde de Afrika'ya ve Asya'ya özel önem verilmesini, "Yanılmıyorsunuz. Doğru yoldasınız. Bence aynı kararlılıkla devam edin" ifadesiyle destekleyen Erdoğan, kış döneminde işadamlarıyla Afrika ülkelerini dolaşacağını bildirdi.
Vatan

DÜNYA

Trump Sürprizi

ABD tarihinin en baş döndürücü seçim kampanyasını izleyen önceki günkü başkanlık seçiminde sandıktan çıkan sonuç dünyayı şok etti. Birkaç muhafazakâr site ve anket dışında kimsenin şans vermediği 70 yaşındaki Cumhuriyetçi aday Donald Trump, yeni başkanı belirleyen 538 delegenin 290'unu garantileyerek 270 eşiğini aştı, tahminleri de ters köşeye yatırdı. Demokrat rakibi Hillary Clinton 228 delegede kaldı. Amerikan CNN'e göre Trump kullanılan oyların yüzde 47.5'ini, Clinton ise yüzde 47.7'sini aldı. Ancak kazanılan eyalet sayısı belirleyici olduğu için Trump yarışı önde bitirdi. Seçimde Demokrat aday Hillary Clinton'ı destekleyen ABD Başkanı Obama, Trump'ı başarısından dolayı arayarak tebrik etti. Obama, Trump'ı bugün Beyaz Saray'a geçiş planlamasını konuşmak için davet etti. Daha sonra Beyaz Saray'da yardımcısı Joe Biden ile kameraların karşısına geçen Obama, "Şu anda hepimiz onun (Trump)ülkeyi birleştirmede başarılı olması için çalışıyoruz. Bu işte fark ettiğiniz yegane şey, başkanlık ve başkan yardımcılığı hepimizden daha büyüktür. Herkes kendi tarafı kaybedince üzülür ancak hatırlamak durumunda olduğumuz şey, hepimiz aynı takımdayız. Önce Amerikalıyız" dedi. Seçim gecesi teamüllere uymayarak yenilgi konuşması yapmayan Clinton sabah saatlerinde destekçilerine teşekkür konuşması yaptı. "Seçim sonucunun hepinizi hayal kırıklığına uğrattığının farkındayım. Benim de canımı çok acıttı" diyen Clinton şöyle devam etti: "Toplumumuzun tahminimizden daha fazla bölünmüş olduğunu gördük. Donald Trump'ı aradım ve kutladım. Ülkemiz için onunla çalışmayı teklif ettim. Trump'ın önderlik etmesi için bir şans tanınmalı ve ona karşı önyargılı olmamalıyız." Trump, zafer konuşmasında ise uzlaşma mesajları verdi: "Bütünleşmiş bir halk olarak bir araya gelme zamanı. Hepimizin başkanı olacağım ve bu benim için çok önemli. Bana oy vermeyenlere sesleniyorum. Sizinle beraber çalışabiliriz ve büyük ülkemizi birleştirebiliriz." Dış politika konusuna gelince Trump, alışılagelmiş üslubunun dışında mesajlar vererek, "Bizimle iyi anlaşmaya istekli olan uluslarla çok başarılı ilişkiler kurmayı planlıyoruz. ABD artık azıyla yetinmeyecek. En iyinin peşinde olacak. Ülkemizin kaderini yeniden elimize alıp bundan sonraki süreçte ülkemiz için güzel şeyler düşleyip yapacağız. Dünyaya da şöyle sesleniyorum: Evet ABD'nin çıkarları ön planda olacak ama herkesle ortak zemin arayacağız, ortaklık arayacağız çatışma değil" diye konuştu. ABD'li seçmen başkanla birlikte, Kongre için de oy verdi. Kongre'yi oluşturan Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile Senato'nun üçte biri yenilendi. Cumhuriyetçiler Meclis ve Senato'da çoğunluğu korudu. Cumhuriyetçiler hem başkanlığı, hem de Kongre'yi tamamen kontrol altına almış oldu. Trump, 20 Ocak 2017'de yemin ederek görevi devralacak.
Hürriyet

Avrupa Tedirgin Rusya Memnun
Donald Trump'ı ilk arayanlar Rusya Devlet Başkanı Putin ile Mısır Devlet Başkanı Sisi, ilk tebrik edenler de Avrupa'nın aşırı sağcı isimleri oldu. Rusya: Devlet Başkanı Putin, "Rusya, ABD ile tam format işbirliğine hazır. İlişkilerde uzaklıkları aşmak ve istikrarlı gelişme rotasına dönmeye hazırız" dedi. Rusya, Trump lehine seçimlere müdahale ettiği iddialarını ise reddetti. NATO: Genel Sekreter Jens Stoltenberg, "ABD liderliği her zamankinden önemli Güçlü bir NATO, ABD ve Avrupa için de iyidir" dedi. AB: AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Juncker; "Transatlantik ilişkileri geliştirmek her zamankinden daha önemli" açıklamasını yaptı. Almanya: Başbakan Merkel, Trump'ı tebrik ederken "Muazzam ekonomik güç ve askeri potansiyele sahip olan bu büyük ülkeyi yöneten bir kişi, tüm dünyada hissedilecek bir sorumluluğa sahip. Amerikan halkı bu sorumluğu gelecek 4 yıl için Trump'a emanet etti" dedi. Almanya Savunma Bakanı von der Leyen ise seçim sonucunu "Ağır bir şok" olarak niteledi. Fransa: Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Trump'ın seçilmesiyle ABD'de belirsizlik dönemi başladı. Trump'ın seçilmesiyle özellikle barış ve Ortadoğu'daki durum tehlikeye düşebilir. Fransa olarak yeni ABD yönetimi ile bir an önce görüşmelere başlayacağız. Zira Trump'ın seçim kampanyasındaki bazı tutum ve pozisyonları Fransa'nın ortak değerleriyle çelişiyor" dedi. İran: Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Trump yönetiminin nükleer anlaşmaya sadık kalması gerektiğini hatırlattı. Suudi Arabistan: Kral Selman tebrik notunda 'Ortadoğu ve dünya çapında güvenlik ve istikrar sağlama misyonunuzda başarılar dilerim' dedi. Aşırı sağcılar sevindi: Trump'ı ilk kutlayanlardan biri Fransa'nın aşırı sağcı lideri Marine Le Pen oldu. Le Pen, Twitter'da "ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump ve özgür Amerikan halkına tebrikler" diye yazdı. Aşırı sağcı Yunan Altın Şafak Partisi, Trump'ın zaferini 'yasadışı göç'e karşı 'etnik olarak temiz ülkelerin' zaferi olduğunu savundu. Hollandalı aşırı sağcı parti lideri Gert Wilders de Trump'a kutlama tweet'i attı. Gert Wilders, Trump'ın galibiyetini 'Tarihi bir zafer. Bir devrim' diyerek kutladı.
Hürriyet

Kanada Göçmen Sitesi Panik Yüzünden Çöktü
ABD'de kıran kırana geçen seçim yarışının galibi Cumhuriyetçi Donald Trump olurken, Trump'ın başkanlığını istemeyenler ülkeden kaçış yolları arıyor. ABD basını, Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosunun internet sitesinin çöktüğünü bildirdi. sitenin çökmesi sosyal medyada da günün en çok konuşulan konuları arasında yer alırken, İngiltere merkezli Independent gazetesi, Trump'ın olmadığı yaşanabilir en iyi 10 ülke ve şehirleri listeledi. Listenin başında Avusturya'nın Viyana şehri bulunurken, Almanya 3 şehriyle listenin en popüler ülkesi konumunda.
Milliyet

Daeş Köprüleri Uçuracak
Peşmerge güçleri ile Irak ordu birliklerinin Musul çevresindeki operasyonları etkili olurken, DAEŞ örgüt güçlerini kent merkezine çekmeye başladı. Musul'un doğu kesiminde bir mahalle DAEŞ'ten tamamen temizlendi. DAEŞ, kentin doğusundan çekilmeye başlarken Dicle nehrinin batısına yığınak yapıyor. Dicle nehri üzerinde kentin doğu ile batısını birbirine bağlayan 4 köprüye DAEŞ'liler TNT yerleştirirken Irak güçlerinin karşıya geçmesini engellemek için köprüleri havaya uçurmayı amaçlıyor. Gökçeli mahallesinden Musul'a giren Irak ordu birlikleri, kentin doğusundaki 12 mahallede denetimi tamamen ele geçirdi. İntisar mahallesinin büyük bölümünde denetimi elegeçiren Irak ordu güçleri, yer yer DAEŞ'in direnişi ile karşılaşıyor. İntisar mahallesinde ilerleyen Irak askerleri ile DAEŞ'li gruplar arasında sokak savaşı sürüyor. Kentin doğusunda yer alan Saddam bölgesi ile Hayalkudüs, Kerame, Hayalsalah mahallelerinde Irak ordusu ile DAEŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Irak ordu güçlerinin girdiği Musul'un İntisar Mahallesi'nde sokaklar öldürülen DAEŞ'lilerin cesetleri ile doldu. Ancak mahallenin değişik noktalarında kazılan tünellerde bulunan DAEŞ'lı grupların, zaman zaman buradan Irak askerlerine saldırı yaptığı, bu nedenle ilerlemenin yavaş sürdüğü bildirildi. DAEŞ Musul'da bomba yüklü araçlarla intihar saldırılarını artırırken, kaolisyon uçakları dün DAEŞ'in bomba yüklü 12 aracını imha etti. Son iki günde 70'den fazla DAEŞ'li öldürüldü 8'i se sağ yakalandı. Musul kent merkezinde çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Irak Ordusu Bağdat ve Diyala'dan zırhlı araç, tank ve asker sevkiyatı yaptı. Kenti üç taraftan kuşatan Peşmerge güçleri ile Irak ordu birlikleri, merkeze doğru ilerleyişini sürdürürken DAEŞ'te zayıf halka olarak bilinen doğu kesiminden yavaş yavaş kentin batısına doğru çekilmeye başladı. Musul'un iki yakasını birbirine bağlayan Dicle nehri üzerindeki 4 köprüyü kaybetme endişesi yaşayan DAEŞ'liler, köprülerden birinin kara harekatı öncesi koalisyon uçakları tarafından bombalanması üzerine, ulaşım sağlanan dört köprüye TNT ile donattı. Irak güçlerinin köprüyü ele geçirip batıya geçme ihtimali üzerine DAEŞ, takviye güç kaydırdı. Köprülerin kaybedilme ihtimaline karşı havaya uçurulması için hazırlık yapılıyor. Köprülerin uçurulması halinde Irak ordusunun karşıya geçmesi büyük zaman alacak.
Milliyet

Ab Endişeli Karşıtları Memnun
Amerika'nın yeni başkanı olan Donald Trump'a Avrupa'dan pek olumlu tepkiler gelmedi. Birlik üyesi ülkelerin Avrupacı liderleri endişelerini dile getirirken, AB karşıtı liderler Trump'ın zaferini yeni bir umut olarak yorumladı. AB yanlısı İsveç Başbakanı Stefan Löfven seçim sonuçlarının piyasaları tedirgin ettiği değerlendirmesinde bulunurken, Avrupa Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker ve Tusk, transatlantik ilişkilerini güçlendirmek için Trump'ı ABD-AB zirvesine davet etti. Seçim zaferini Brexit referandumuyla karşılaştıran Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise seçmenin sesine kulak verilip hatalardan ders çıkarılması gerektiğini savundu. öte yandan Avrupa'nın öteki yüzü, göçmen politikaları ve Avrupa Birliği'nin kemer sıkma politikalarından rahatsız aşırı sağın temsilcileriyse mutlu. Fransız Ulusal Cephe Genel Başkanı Marine Le Pen "Amerikan halkının yeni Başkan'ına iyi dileklerini" ileterek Trump'ı ilk kutlayan lider olurken, Hollandalı aşırı sağcı özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders zaferi "Vatanseverler Baharına", UKIP'in eski lideri Nigel Farage da büyük bir devrime benzetti.
Star

POLİTİKA

10 Kasım Da Saray'da
Adli yıl ve akademik yıl açılışlarının yanı sıra hâkim ve savcıların kura töreninin de yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bugün de Atatürk'ün ölümünün 78'inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine ev sahipliği yapacak. Son yıllarda Milli Kütüphane ve ATO Congresium'da düzenlenen anma törenleri bu yıl Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na alındı. Ankara'daki 10 Kasım törenleri kapsamında saat 09.05'te devlet erkanı Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunacak. Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla tüm Türkiye'de de hayat duracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saygı duruşu sonrası Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak. Ankara'daki ikinci törenin adresi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi olacak. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devlet erkanı Saray'daki Atatürk'ü anma törenine katılacak. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen Atatürk'ü anma törenleri 2011, 2012, 2013 yıllarında Milli Kütüphene'de yapılmıştı. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan'ın katıldığı törenler son iki yıldır ATO Congresium'da düzenleniyordu.
Hürriyet

Ab'ye: Nazi Sizsiniz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Batı'dan yöneltilen eleştirilere, "Utanmadan, ellerine bulaşmış kana aldırmadan bize Nazi benzetmesi yapıyorlar. Nazi sizsiniz. Nazi zihniyeti Doğu'da değil, Batı'da ortaya çıkmıştır" yanıtını verdi. Erdoğan, dün Yeşilköy CNR Fuar Merkezi'nde düzenlenen MÜSİAD Kongresi'nde özetle şunları söyledi: Bir taraftan PKK'yı terör örgütü ilan edeceksin, öbür taraftan yöneticilerine, mensuplarına Avrupa Parlamentosu'nun kapılarını açacaksın. Bu ne menem bir iş? Buna evet demek mümkün mü? Bu ikiyüzlülüğün ta kendisidir. (Avrupa'dan "Türkiye'nin AB müzakereleri gözden geçirilmelidir" diyen siyasetçilere yanıt verirken) Geç kaldınız ya. Hadi bir an önce gözden geçirin. Ama gözden geçirdiğiniz zaman ertelemeyin ha. Nihai kararınızı verin. Eğer Türkiye terörle haysiyetli bir şekilde mücadele ediyor diye siz, AB müzakerelerini gözden geçirecekseniz, geç kaldınız. İRA ile mücadele edenler, Batasuna ile mücadele edenler, bu mücadeleyi nasıl ettiyseler, biz de ediyoruz ve edeceğiz. AB ile müzakere içinde olduğumuz yarım asırlık süre boyunca, Türkiye'nin sabır taşı sürekli test edilmiştir. Bugün aynı kibirli tavrı, mülteciler krizi meselesinde yaşıyoruz Yargı üzerine düşen görevi yaparken bunların bir kısmı kaçıp Batı'ya gitti mi, Avrupa'ya gitti mi? Buradan kaçıp giden teröristlere kim kapısını açıyor? Bakıyorsunuz Batı'nın yöneticileri, cumhurbaşkanları, başbakanları, bakanları kapı açıyor. Bu, bumerang gibi sizi vuracaktır ve çok kötü vuracaktır. Utanmadan, ellerine bulaşmış kana aldırmadan bize Nazi benzetmesi yapıyorlar. Nazi sizsiniz. Nazi zihniyeti Doğu'da değil, Batı'da ortaya çıkmış ve felaketlere yol açmış bir zihniyettir. İnsanların toplu katledilme fikirlerinin kaynağı Batı'dır. Solingen'de yakılarak katledilen vatandaşlarımızın hesabını veremeyenler, bize dil uzatamaz. Madem Avrupa'da birileri 'Siyasi sığınmacı olarak kim gelirse kucak açmaya hazırız' diyor, öyleyse teröristlere, terör destekçilerine değil, Suriyeli mazlumlara, Afrikalı mağdurlara kucağınızı açın. İmkânlarınız, teröristlere dahi sahip çıkacak kadar genişse neden mültecilere kapınızı kapatıyor, sınırlarda, insanlık dışı muamelelere tabi tutuyorsunuz? Biz hangi ülke bu teröristlere silah veriyor, bunları biliyoruz. Hepsinin adresi bizde şu anda biliniyor. Kapılarına gelenlere bir lokmayı çok görenlerin, terörist yardakçılarını saraylarında ağırlamasının başka izahı yoktur. (Tutuklu HDP'lilerle ilgili) Siyasi parti liderleri bile gidiyor ifadesini veriyor. Sen de aynısını yapsaydın. 'Bizim arkamızda PKK var, YPG var' dediniz. Gelsin onlar seni kurtarsın. Bizim arkamızda terör örgütleri yok, halk var.
Hürriyet

Ortak Nokta Akp
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi'nin bildirisi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin suç duyurusunda bulunmasına dünkü MYK'da tepki gösterdi. Toplantı sırasında Twitter'dan AK Parti'yi eleştiren mesaj atan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, MYK'da özetle şunları söyledi: "Neden rahatsızlık duyduklarını anlamadım. 'Türkiye'yi böldürmeyeceğiz' ifadelerinden mi, 'Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız' ifadelerinden mi? Türkiye'nin bekası meselesi herkesin sorunudur, barış ve huzur için herkesin mücadele etmesi gerekir. Bildiriyi her yere yayacağız ve her ortamda okuyup, anlatacağız. Tüm STK'lara, AKP içindeki makul insanlara, halka Türkiye'nin içinde geçtiği bu zor dönemde ortak mücadele çağrısı yapacağız. Saray, kendi gibi düşünmeyeni terörize etmeye çalışıyor. Hırsızlıkları ortaya çıkmasaydı işbirlikleri, kardeşlikleri devam edecekti." Kılıçdaroğlu, MYK toplantısı devam ederken Twitter'dan ise şu mesajı paylaştı: "PKK, FETÖ ve IŞİD Bunların hepsi eli kanlı terör örgütleridir ve hepsinin ortak noktası AKP'nin bizzat desteğini almış olmalarıdır! Hırsızlıkları ortaya çıkmasa Fethullah Gülen hoca efendi, FETÖ en büyük ortak olarak kalacaktı. Terörden beslenmek AKP'nin hamurunda var. Bu ülkeye Habur rezaletini yaşatanların, PKK'nın güçlenmesine göz yumanların vatan hainlerinden farkı yoktur. CHP olarak, ne darbe ne dikta istiyoruz. Yalnızca demokratik Türkiye ve adaletli yönetim istiyoruz."
Hürriyet

Bahçeli'yle Bütün İhtimaller Görüşülecek
Başbakan Binali Yıldırım, Altındağ Hamamönü'nde düzenlenen Sivil Dayanışma Platformu Ankara Ofisi'nin açılış töreninde, yeni anayasa çalışmaları konusunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yıldırım şunları söyledi: Bütün partilere çağrılar yaptık. Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisinin olumlu yaklaşımı var, anamuhalefet Partisi CHP'nin olumsuz bir yaklaşımı var. Dolaysıyla biz, hala vakit olduğunu düşünüyoruz. CHP'ye de çağrımızı yineliyoruz. 'Gelin bu dönüşümde, milletimizin beklediği bu yeni anayasa sürecinde siz de katkı koyun, bu onur, bu şeref hepimize ait olsun' diyoruz. Kapımız açık, çağrımız açık olmaya devam ediyor. Başbakan Yılırım, "Bu hafta MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile bir görüşmemiz olacak, perşembe günü öğleden sonra. Bu konuyla ilgili biraz daha somut, net düşüncelerimizi birbirimize aktarma imkanı bulacağız" dedi. Kapsamlı bir anayasa mı yoksa sadece başkanlığa yönelik dar kapsamlı bir düzenleme mi olacağına ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Her iki alternatif de masada. Tabiatıyla anayasa değişikliğini halk oyuna götürmek için 330 kabule ihtiyaç var. AK Parti olarak bizim bunu tek başına sağlamamız söz konusu değil. Bu bakımdan MHP'nin katkısı gerekiyor. Bunu esas alarak bu çalışmaları başlattık ve yapacağımız görüşmede, bütün bu ihtimalleri geniş kapsamlı, orta kapsamlı, dar kapsamlı olmak üzere bütün ihtimalleri, alternatifleri ele alıp değerlendireceğiz diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Vatan

'Türkiye Müstemleke Bir Ülke Değildir!'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP'nin grup toplantısına katılan Avrupa Birliği (AB) üyesi büyükelçilerini teröre destek vermekle suçlayarak, "Türkiye müstemleke bir ülke değildir" dedi. Yapılan faaliyetleri Türkiye'nin not ettiğini, mütekabiliyet ilkeleri çerçevesinde üzerine düşen neyse bunu mutlaka yapacağını kaydeden Bozdağ, Türkiye aleyhine kim çalışıyorsa Almanya ve bazı AB ülkelerinin doğal müttefiki olduğunu söyledi. Bozdağ, AB üyesi ülkelere Türkiye'nin terör örgütleriyle yaptığı mücadelede "çifte standardı bir tarafa bırakın" diye seslendi. HDP'li milletvekillerinin bir gün olsun PKK, PYD, YPG terörüne lanet okumadığını belirten Bozdağ, CHP'ye de, "Terör estirenlere en büyük desteği veriyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu bildiriye, ben baktığım zaman bu bildiriyi PKK mı hazırladı, yoksa FETÖ-PKK iş birliği ile mi hazırlandı, yoksa üçü beraber mi, CHP beraber oturup mu hazırladı anlamış değilim" dedi. Esas eleştirilmesi gerekenin, "demokrasiye, hukuk devletine inandığını" söyleyenlerin, hukuka ve yargıya meydan okuyarak ifade vermeye gitmeme konusunda direnmesi olduğunu ifade eden Bozdağ, CHP ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin yaptıklarının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Bozdağ, CHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılan anayasa değişikliğine oy verdiğini hatırlatarak, "Kalkınca ne olacaktı? Bunlar olacaktı. Bunları bilerek oy verdin mi? Oy verdin" dedi.
Vatan

SPOR

Beşiktaş Sompo Japan, FIBA Şampiyonlar Ligi E Grubu 4. haftasında sahasında Polonya temsilcisi Stelmet Zielona'yı 85-66 yendi. Dış şutlarda etkili olan Kartal ilk çeyreği 25-16 önde geçti. 2. periyotta fark 6'ya kadar inse de Beşiktaş devre arasına 52-38 ile gitti. 23. dakikada 61-38 ile 23 sayı fark yakalayan Kartal, maçı da 85-66 kazandı. Siyah-Beyazlılar üç sayı bölgesinden 13/25 isabetle yüksek bir oran yakaladı: Yüzde 52. Thompson 10 sayının yanı sıra 8 asistlik katkı yaptı.
Star

Galatasaray Teknik Direktörü Riekerink'in neşesi yerine geldi. Başkan Özbek'in "Bizim hocamız Bay Riekerink'tir, ona güveniyoruz" açıklamasıyla güven tazeleyen Hollandalı hoca, artık tamamen milli maç arasından sonra oynanacak Fenerbahçe derbisine odaklandı. Zirve yarışında Başakşehir ve Beşiktaş ile kafa kafaya giderken son 3 haftada gerilerde kalan Cim-Bom'un teknik patronu derbiyi fırsat olarak görüyor. Cim-Bom, ezeli rakibi Fenerbahçe'yi Kadıköy'de en son 22 Aralık 1999'da 2-1 yendikten sonra 20 lig ve kupa maçında mağlup edemedi. Riekrenik 20 maçlık bu seriye son vererek, 17 yıl sonra bir ilke imza atmayı hedefliyor. Hollandalı teknik adam, "Ligde son 3 haftada bazı kayıplar yaşadık. Fenerbahçe maçı bu kayıpları telafi edip, çıkışa geçmek için de önemli bir fırsat. Derbiyi kazanarak yıllar sonra taraftarın yüzünü güldürmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
Star


Şenol Güneş, dış görünüşün değil, karakterin önemli olduğunu söyledi. Sporun birleştirici gücünün konuşulduğu "Sport & İmpact" oturumunda söz alan Beşiktaş'ın teknik patronu, "2002 Dünya Kupası'nda başarının yanında tanıtım da çok önemliydi. Ben kupaya giderken elbiselerim yüzünden çok eleştirildim, şimdi elbiselerim yüzünden övülüyorum. Elbiseler değişebilir, karakter sağlam olsun yeter" dedi. Güneş şunları söyledi: "Taşıyamayacağım yükü almam. Trabzonspor bir devrim yapmıştı. Olumlu davranışları olan, az parayla ve karakterli oyuncularla başarıyı yakalamıştık. Ben oyuncu olarak Trabzon'da ve antrenör olarak Beşiktaş'ta çalışıyorum. İkisiyle de gurur duyuyorum. Bıraktığım izleri seviyorum. Bu toplum doğruyu yanlışı anlayabiliyor. Türkiye'de hangi taraftar olursa olsun bana gelip 'seni seviyorum' dediklerinde bu benim hoşuma gidiyor." "Londra'da Bilic'in maçını seyretmeye gitmiştim. Maçtan sonra gece yemek yemeye gittiğim yerde 6 tane Koreli "Mr. Güneş" diye bağırıyordu. Sevindim. Kore'de iz bırakmışım demek ki. Çocuklarımıza spor ve sanatı sevdirmek zorundayız. Ben futbolun serserilik olarak görüldüğü zamanlarda futbola başladım. Futbolcuyum diye eşimi bana vermek istemedikleri zamanlardan, şimdi kızını futbolculara vermeye çalışılan dönemlere geldik."
Star


Fenerbahçe'nin Senegalli forveti Moussa Sow, LigTV'ye önemli açıklamalarda bulundu. Sezona iyi başlayamadıklarına dikkat çeken Sow, "İyi bir başlangıç yapamadık. Bazı puanlar eksik. Onları almış olsak daha iyi yerde olurduk. Yeni hoca ile start verdik. İyi çalışıyoruz. Biraz daha fazlasını vermeliyiz. Son 4 maçtaki gibi devam etmeliyiz. Sezonun kalan kısmında formumuzu sürdürmeliyiz" şeklinde konuştu. Milli aradan sonra oynayacakları G.Saray derbisine de değerlendiren Fenerli star, "Galatasaray maçından beklentim galibiyet, taraftara keyif vermek. Derbiler kazanılmak için oynanır. Galatasaray'a uzun yıllardır kendi sahamızda maç kaybetmiyoruz. Sert bir oyun oynayarak 3 puanı almak ve lig tablosunda G.Saray'ın önüne geçmek istiyoruz" dedi. Sow şunları söyledi: "Dubai'de Fener'i özlüyordum. Geleceğimi soruyorlar. Sezon sonu ne olacak göreceğiz." "Senegal'de de beni sevmelerine rağmen burada bana daha fazla ilgi gösteriyorlar. Fener taraftarının benim için yaptıklarına teşekkür ediyorum. Advocaat çok tecrübeli bir hoca. Oyuncular olarak seçimini kabul etmeliyiz. Fener'de rekabet var. Hep birlikte başarıya ulaşmalıyız. En önemlisi takımın performansı. İyi anlaştığımız için golleri gelip benimle kutluyorlar. Fener beni geri almak için her şeyi yaptı. Ben de elimden geleni yapmaya çalışıyorum."
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme