11 Kasım 2016 Cuma

11.11.2016 Genel Gündem11.11.2016 Cuma
GÜNDEM

İzindeyiz 
Türkiye'de dün saatler 09.05'i gösterdiğinde hayat durdu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölüm yıldönümünde saygı ve sevgiyle anıldı. İstanbul'da binlerce kişi Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı Sahili Yürüyüş Yolu arasında 6.5 kilometrelik 'Ata'ya Saygı Zinciri' oluşturdu. Saygı zincirine tekneler de sirenleriyle destek verdi. Dolmabahçe Sarayı'na da akın eden vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. İstek Vakfı Kaşgarlı Mahmut Anaokulu öğrencileri de vesikalık fotoğraflarıyla Atatürk portresi oluşturdular. Ankara'daki törenlerin adresi ise Anıtkabir'di. Bebeğiyle gelen de vardı bayrağını alıp gelen dedeler nineler de vardı. Konya'da Atatürk heykelinin önünde asker selamıyla saygı duruşunda bulunan bir kadın gözyaşlarına hâkim olamadı. Edirne'de Türk Hava Kurumu'na ait üzerinde Atatürk'ün posteri ve Türk bayrağı asılı paramotor gökyüzünde tur attı. Samsun'da 09.05'te hayat durdu. Çaycısından resmi görevlisine kadar herkes saygı duruşunda bulundu. Eskişehir'de klasik otomobilciler, saat 09.05'te Ata'ya saygı duruşunda bulundular.
Hürriyet


Devlet Erkânı Ata'nın Huzurunda 
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78'inci yıldönümünde ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'de devlet töreniyle anıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tepki çeken, askerlere yönelik üst arama uygulamasından 10 Kasım'da da geri adım atılmadı. Tören için Anıtkabir'e gelen rütbeli askerler, tek tek aranarak içeri alındı. Ayrıca askerlerin kimliklerinin de elektronik kart okuyucularla kontrol edilmesi dikkati çekti. Törende görevli çok sayıda rütbeli asker, 08.20'den sonra Anıtkabir'e alınmadı. Halk, tören için görevli öğrenciler ve öğretmenleri de 09.05'te sirenlerin çalındığı sırada kapıda güvenlik şeritlerinin önünde bekletildii. Bu nedenle polisle zaman zaman tartışma yaşandı. Anıtkabir'deki tören, 08.45'te devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşüyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kortejde, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüksek yargı organlarının başkanları, kuwet komutanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise katılmadı. Kahraman'ın rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı belirtildi. Resmi tören sırasında Erdoğan, kırmızı- beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk'ün mozolesine bıraktı. 09.05'de sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu sırasında gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi. Erdoğan daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
Milliyet

17 Milyon Bylock Mesajı Çözüldü! 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kriptolu haberleşme programı "ByLock"u kullananlara yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, cep telefonlarında bu programın yüklü olduğu kişilerin FETÖ'ye üyeliği konusunda kesin bir kabul oluştuğu belirtildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlanan ve İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede örgütün casusluk faaliyetlerini de kapsayan organize bir terör örgütü olduğuna vurgu yapılırken, FETÖ mensuplarının kullandığı "ByLock"un örgüte üyelikte referans gibi kabul edildiği kaydedildi. Programın tamamen gizlilik amacıyla kullanıldığı, hata marjının yüzde 1 olduğu, yanlışlıkla telefona veya bilgisayara indirilip kullanmanın mümkün olmadığı, özel bir sunucudan sadece örgüt mensupları tarafından indirilip kullanıldığına dair bilgilerin yer aldığı iddianamede, ByLock'un TÜBİTAK çalışan örgüt mensubu mühendislerce 24 Aralık 2014'ten sonra "Turkuaz" isimli bir yazılımla güncellenerek örgütün kullanımına uygun hale getirildiği, doğrudan erişimin engellendiği programın kriptolu haberleşme programı olarak kullanıldığı, kullanıcıların rumuz aldığı ve programı kullanabilmek için karşılıklı onay koduna ihtiyaç duyulduğu, karşılıklı onay verilmeden görüşmenin gerçekleşmediği gibi detaylara da yer verildi.
Milliyet

Kaymakamlığa PKK Saldırısı! 
Teröristler, eylül ayında Derik Belediyesi'ne kayyum olarak da atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün makam odasının yanındaki odaya çanta içinde bıraktıkları el yapımı patlayıcıyı, saat 12.15'te uzaktan kumandayla infilak ettirdi. İlk anda canlı bomba eylemi olduğu sanılan saldırıda, patlamayla birlikte ortalık savaş alanına döndü. Patlama sırasında makam odasında bulunan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk ile şoförlüğünü de yapan koruması Mustafa Dinç, özel kalemde görevli Mehmet Şerif Mesutoğlu, maliye memuru Beşir Ulusoy ile görevlilerden Fikret Bağı yaralandı. Patlamanın hemen ardından Kaymakamlık binasına çok sayıda polis ekibi ve sağlık görevlileriyle ambulanslar sevk edildi. Güvenlik güçleri bölgeyi çembere alarak operasyon başlattı. İlçe merkezinin giriş ve çıkışları kapatıldı. Kaymakamlık binası ve çevresinde bulunan işyerlerinin güvenlik kameralarının görüntüleri toplanarak incelemeye alındı. Mardin başta olmak üzere çevre illerden çok sayıda özel harekat timi ilçeye sevk edildi. Timler, faillerin yakalanması amacıyla adreslere baskın düzenledi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 131,6262-131,8516 
ABD Doları 3,2473-3,2517/Euro 3,5396-3,5414/İngiliz Sterlini 4,0755-3,0843

ÖTV İstişare İle Düzenlenecek 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, ODD Başkanı Mustafa Bayraktar'ın talebine paralel olarak yeni ÖTV düzenlemesinin sektörle istişare edileceğini söyledi. Önceki gün Bloomberg HT'ye konuşan Ağbal, sıfır araçlarla ilgili ÖTV düzenlemesinin adil bir sistem için oluşturulduğunu ve sektör temsilcileriyle istişare edildikten sonra hayata geçirileceğini söyledi. Sosyal medyada dolaşan ve 'yeni' olduğu söylenen ÖTV oranlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Ağbal, yeni vergi sistemini oluştururken piyasada oluşmuş olan fiyat kümelerini dikkate alacaklarını, belli bir oranın altında kalacak olan araçlara daha düşük bir vergi oranı belirleyeceklerini ifade etti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomobillerden alınacak olan yeni ÖTV ile ilgili ipuçları da içeren bilgiler verirken şöyle konuştu: "Sistemi sektörle istişare ettikten sonra uygulamaya koyacağız. Yeni düzende de motor silindir hacmi kriteri devam edecek. Ancak aynı motor ve silindir hacmine sahip araçların farklı amaçlarla kullanıldığını biliyoruz. Bu durumda 1.4 litre motor hacmine sahip, düşük emisyonlu kompakt bir binek otomobil ile aynı motor hacmine sahip spor otomobil ya da SUV'un vergisi farklı olacak, hatta binek olan versiyonun vergisi düşebilecek." Türkiye'de otomotiv sektörünü büyütmek istediklerini vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal, düzenlemeyi sektörün orta ve uzun vadeli planlarını gözeterek ve mutlaka bu endüstriyi büyütmek üzere yapacaklarının altını çizdi.
Hürriyet

Kamu Mevduat Faizini Sınırlıyor 
Bankalar arasındaki mevduat yarışı nedeniyle, mevduat faizleri yüzde 13'e kadar çıkmıştı. Bunun üzerine hükümetten 'Faiz yarışı istemiyoruz' şeklinde açıklamalar gelmişti. Bir türlü düşmeyen mevduat faizleri için kamu bankaları devreye girecek. 90 milyarı bulan kamu mevduatına verilecek faiz yüzde 8.25'lik faizi aşamayacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu konuda dün bir açıklama yaptı. Mehmet Şimşek, "Bankacılık sisteminde de bu yönde bir çok çaba var. Kamu olarak da bankaların aralarında, özellikle devlet bankalarının mevduat faizi için yarışıp faizlerin yüksek düzeyde belirlenmesini sınırlayacak yeni bir düzenleme gündemde. Bu yolla kamu bankaları mevduata daha düşük faiz ödeyecek. Mevduat maliyetleri düşünce kredi faizlerinin de aşağı gelmesi desteklenmiş olacak" diye konuştu.
Posta

Küçükler Paraya Kolay Ulaşacak 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha fazla sayıda firmanın finansman sağlamak için elini rahatlatmak istediklerini açıkladı. Nihat Zeybekci, "Eximbank (ihracatçılara kredi veren kurum) aracılığıyla gelen ihracatçıların kefalet taleplerinin yüzde 100'ünün karşılanmasını sağlayacağız. 2017'de ihracatçılara 3 milyar TL ödeme yapacağız" diye konuştu. Rusya'ya ve İran'a yönelik adımlardan da bahseden Nihat Zeybekci, Rusya ile iki ülke yatırımlarını destekleyecek Ortak Yatırım Fonu kurulmasında son aşamaya geldiklerini söyledi. Kısa süre önce İran'ı ziyaret ettiğini de belirten Zeybekci, "Ziyaret ile birlikte İran'a serbest ticarete konu 265 olan ürün sayısını 2016 bitmeden 400'e çıkarmayı planlıyoruz" dedi.
Posta

'VPN Kullananlar Fişlenmiyor' 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2003 yılında 27.9 milyon olan mobil abone sayısının 74.5 milyona yükseldiğini, 45.7 milyon abonenin 4.5G'ye geçtiğini açıkladı. "VPN kullanıcılarının fişlenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. VPN'in sadece terör gibi amaçlarla kullanımlarını kapsayan kullanımların kısıtlanmasına yönelik bir tedbir uyguluyoruz" diyen Arslan, BTK'nın, internetin ucuzlaması için çalışma yaptığını söyledi. Arslan, önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2017 bütçesini sundu. Kanal İstanbul için pek çok alternatif güzergâh üzerinde çalışma yapıldığını anlatan Arslan, "İmar çalışmalarında son aşamaya yaklaşıldı. Finansman modelini de özel olarak çalışıyoruz. Ülke yararına bir finansman modeli. Tehlikeli taşımacılıktan kaynaklı riskler bertaraf edilecek" dedi. 1915 Çanakkale Köprüsü'yle ilgili de milletvekillerine bilgi veren Arslan, "Tarihi yarımadadan kaçmak adına Lapseki istikametindeki güzergâh tercih edildi ki, SİT alanlarına olumsuzluk olmasın" diye konuştu. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun açılış tarihi için de 2017 başını işaret eden Arslan, Keçiören Metrosu'nun da yıl sonuna kadar biteceğini kaydetti.
Milliyet

Türkiye'nin Apple'ı Bursa'dan Çıkacak 
Otomotiv ve tekstil sektörünün kalbi olarak bilinen Bursa, artık teknoloji ile de anılacak. Türkiye'nin ilk teknoloji OSB'si Bursa'da kuruluyor. Firmaların hem Ar-Ge hem de üretim yapabilecekleri bir proje olan Teknosab, 2017 sonunda hayata geçecek. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, 10 milyon metrekare büyüklüğe sahip olacak olan OSB için bugüne kadar alt yapıya 1 milyar lira harcandığını belirtti. Proje için 1.050 adet tapunun kamulaştırıldığını ve 35 kişilik avukat ordusu ile çalıştıklarını söyleyen Burkay "Türkiye için olmazsa olmaz olan katma değerli üretimdir. Bunun için teknoloji geliştirmek ve pazarlamak çok önemli. Bu doğrultuda bu projeye başladık. Toplamda 25 milyar liralık yatırım yapılacak. Şimdiden dünya devlerine yer vermek için görüşmeler yapıyoruz" dedi. Teknosab ile Bursa'nın 2023 yılında ihracatta ortalama kilogram değerini 8 dolara, kişi başı gelirini 35 bin dolara ve Ar-Ge harcamalarının GSMH'ye oranını yüzde 3'e çıkarmayı planladıklarını vurgulayan Burkay "Bursa'nın 8 doları yakalaması, Türkiye'nin 2023'te kilogramda 4 dolarlık hedefi yakalaması demek. Bursa'nın halen 15-16 bin dolar olan kişi başı geliri 2023'te 35 bin dolar olursa, Türkiye de 25 bin dolara ulaşır. Yani hep dediğimiz gibi, Bursa büyürse Türkiye büyür. Türkiye'nin 500 milyar dolara ulaşması için Teknosab gibi en az 10 projeye sahip olması gerekiyor" diye konuştu.
Star

TOKİ Doğu'daki Konutları Yeni Yılda Teslim Edecek 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Doğu ve Güneydoğu'da başlatılan ve devam eden kentsel dönüşüm projelerinin paydaşlarının olduklarını belirterek "Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde konut inşa etmeye başladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız ortak protokol çerçevesinde bütün bölgede rezerv konut inşaatlarına başladık. Yılbaşından sonra belli bölgelerde teslimlere de başlayacağız. Van'da bir yıl içinde 17 bin konuk inşa edildi. Türkiye, bir yıl içinde 17 bin konutu insanlarımıza teslim etti. Bu da ülkemizin gücünü gösteriyor" dedi. Turan, Türkiye'nin en önemli başlıklarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu belirterek, gelecek 15-20 yılda Türkiye'de kamunun ve özel sektörün en önemli başlıkları arasında da kentsel dönüşümün geleceğini vurguladı. Türkiye'deki 81 kentin 54'ünde aktif 180 küsur alanda kentsel dönüşüm faaliyeti yürüttüklerini anlatan Turan, şöyle devam etti: "İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde daha da aktif olacağız. Bu özelliğiyle de TOKİ, ister gelişmiş ister gelişmekte olan ülkelerde bir örneği bulunmayan kurumdur. 17-20 Ekim'de Ekvador'un başkenti Kito'da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı Habitat III Zirvesi'nde özel bir oturumda tecrübelerimizi paylaştık. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde TOKİ'nin başarısının kodları çözülmeye çalışılıyor. Şu ana kadar 90'a yakın ülkeyle görüşmeler yaptık. Tecrübemizi, dost ve kardeş ülkelere aktardık. Sadece yaptığımız statları gezmeye gelen yabancı dostlarımız var."
Star

Avrupa'da Pazar Liderliğine Oynuyor 
Türk boya sanayi, 2015 yılındaki 915 bin tonluk üretimi ile Avrupa'nın 5'inci büyük boya üreticisi konumunda bulunuyor. Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD), "Türkiye Boya Sanayi Stratejik Gelişim Raporu"nu hazırladı. Sektörün yıllık yol haritasını çizen raporu değerlendiren BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, "2026 yılına uzanan bu süreçte rekabetçiliğimizi nasıl sürdürebileceğimizin yollarını aradık ve stratejik önceliklerimizi belirledik. Global boya sanayinin üretimi 130 milyar dolara ulaştı. Türkiye bölgede üretim merkezi olma anlamında en güçlü ülke ve bu avantajı iyi kullanmamız gerekiyor" dedi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Yeni Türkiye Nutuk'tan 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 10 Kasım Atatürk'ü anma törenine ev sahipliği yaptı. Muhalefet temsilcilerinin katılmadığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye kavramı ilk kez Gazi tarafından Nutuk'ta zikredildi. 10 Kasımları yeniden doğuş olarak kutlamayı daha önemli görüyorum" dedi. Erdoğan özetle şunları söyledi: "Milletin nezdinde Çanakkale Savaşı ile Kurtuluş Savaşı ile Doğu ve Güneydoğu'da yıllardır yürüttüğümüz terörle mücadele ile 15 Temmuz darbe girişiminin hiçbir farkı yoktur. Bunların hepsi de milletimizin yedi düvele karşı verdiği istiklal ve istikbal mücadeleleridir. Bugün Türkiye'nin, Suriye ve Irak'ta izlediği politikayı, AB ve genel olarak batı karşısındaki duruşunu sorgulayanlar, milletimizin asırlık hürriyet mücadelesinin anlamını kavrayamamış olanlardır. Hani diyorum ya dünya 5'ten büyüktür. Türkiye, Türkiye'den büyüktür. Türkiye, gökten zembilli inmiş bir devlet değildir. Bu devletin kurucusu Gazi Mustafa Kemal de nevzuhur bir asker ve devlet adamı değildir. Şayet siz, 19 Mayıs 1919'u, 23 Nisan 1920'yi, 29 Ekim 1923'ü, mesela 1071 Malazgirt Zaferi'nden, 1299 Osmanlı'nın kuruluşundan, 1453 İstanbul'un fethinden ayrı görürseniz, yanlışa düşersiniz. Bunların hepsi de birbirinin devamıdır. Gazi Mustafa Kemal, aslında bir Osmanlı zabitidir. Anadolu'ya da Osmanlı ordusunun resmi bir görevlisi olarak geçmiştir. Bunun için diyorum ki tarihimize bütünüyle sahip çıkacağız. Yeni Türkiye kavramının ilk kez Gazi tarafından Nutuk'ta defalarca zikredildiğini burada sizlerle paylaşmak, sizlere hatırlatmak isterim. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı'nı kalkan yaparak, bu kavram üzerinden bizi yıpratmaya çalışanların, aslında Cumhuriyet ruhuna ne kadar yabancı oldukları ortadadır. Kendi küçük siyasi çıkarları uğruna ülkelerini, milletlerini, devletlerini Gazi'nin emaneti olan yeni Türkiye'yi karalamanın, itibarsız hale getirmenin, hedef haline getirmenin peşinde olanlar, onun adını ağızlarına almayı hak etmiyor. Gazi Mustafa Kemal'in 'en büyük eserim' dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni tam bağımsız bir ülke olarak sürekli daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bunu başarırsanız, Gazi'yi anlamış olursunuz. Eğer bunu başaramazsanız sadece patinaj yaparsınız. Gazi'yi kendi dogmalarının içinde hapsetmeye çalışarak, devlet ve millet tarihimizi 90 yılla sınırlandırmaya kalkanlara izin vermeyeceğiz. İlköğretimden itibaren ders kitaplarının bu çerçevede yeniden gözden geçirilmesi dahil milletimizi tarihiyle buluşturacak her türlü adımı süratle atmalıyız. Bu çerçevede 10 Kasımları kuru kuruya bir ölüm yıldönümü olarak anmayı değil, tam aksine yeniden bir doğuş olarak kutlamayı çok daha önemsiyorum, çok daha önemli görüyorum. Zira, bizler bunu yasa dönüştürdüğümüz zaman yas kazandırmaz, bizim adeta hep bunları milat olarak, yeniden bir doğuş olarak görmek ve bununla bu adımları atmak bizi çok daha farklı bir geleceğe taşıyacaktır."
Hürriyet

Medya Yargı İçin De Önemli 
Cumhuriyet gazetesini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Medya aynı zamanda yargı için de önemlidir. Baskıya direnmelidir yargı. 12 Eylül, 12 Mart askeri dönemlerinde bile yargıçlar daha bağımsızdı. Bugün de aynı tabloyu görmek isteriz" dedi. Kılıçdaroğlu, gazete önünde yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: Bir ülkede medya özgür değilse, medya üzerinde baskılar varsa, gazeteciler hapisteyse o toplumda demokrasiden, özgürlüklerden söz edilemez. Eğer bir toplumda medya özgürlüğü yoksa halkın haber alma kanalları tıkanmış demektir. Medyadan söz ederken, medyadaki çeşitliliğe özenle vurgu yapıyoruz. İktidarın yanında veya karşısında diye bir ayrımdan özenle kaçınmamız gerektiğini de biliyoruz. Hapiste gazeteci olmaz. Gazetecinin elinde kalemi, önünde kağıdı vardır. Dünyaya bakar, halka bakar, yorumlar ve yazısını yazar. Hapisteki gazetecilerin sayıları 142'ye ulaştığı söylenmektedir. Dünyada bizim kadar gazetecisi hapiste olan ikinci bir ülke yok. Şairin dediği gibi 'Hava kurşun gibi ağır…' Medya, demokrasi ve özgürlükler açısından hava kurşun gibi ağır. Bu ağırlık esnafı, turizmciyi, sanayiciyi ve taciri de vuruyor. Medya sadece bizim için önemli değildir… Medya aynı zamanda yargı için de önemlidir. Yargı da kendi sorunlarını medya aracılığıyla geniş kitlelere aktarır. Dolayısıyla medyanın özgür olması, kendisine oto sansür uygulayabilecek bir konuma taşımaması, yargı açısından da çok önemlidir. Baskıya direnmelidir yargı. 12 Eylül, 12 Mart askeri dönemlerinde bile yargıçlar daha bağımsızdı. Hukukun üstünlüğüne daha fazla bağlıydılar. Bugün de aynı tabloyu görmek isteriz. Vicdanının sesini dinlemeli, hukukun üstünlüğüne bakmalı, demokratik kurallar içerisinde uluslararası sözleşmelere de bakarak kararını vermelidir. Yargıya açık ve net çağrımdır bu. Birçok yazara uygulanan baskıcı uygulamalar, yarın yargı için de geçerli olabilir. Herkes demokrasi ve özgürlükler konusunda duyarlığını korumalıdır."
Hürriyet

Başkanlığı ve Anayasayı Görüştüler 
Başbakan Binali Yıldırım dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Bahçeli ile en son 17 Ekim'de Çankaya Köşkü'nde bir araya gelen Başbakan Yıldırım, dünkü toplantıda Bahçeli'ye yeni anayasa çalışmalarıyla beraber başkanlık sistemini anlattı. İki isim, mini anayasa değişikliği paketinin detaylarını kapsamlı bir şekilde değerlendirdi. Bahçeli'nin başkanlık sistemine yönelik "Getirsinler bakalım" çıkışının ardından, konu üzerinde çalışan AK Parti kurmayları, söz konusu teklife yönelik çalışmalarını tamamlamıştı. Başbakan Yıldırım, dünkü görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada "(Mini anayasa) Bu konuyla ilgili biraz daha somut, net düşüncelerimizi birbirimize aktarma imkanı bulacağız" ifadelerini kullanmıştı. AK Parti'ye yakın kaynaklar CHP'nin, Meclis'te "Hayır" deme ihtimalinin yüksek olduğunu değerlendiriyor. AK Parti'nin 317, CHP'nin 133 ve MHP'nin de 40 milletvekili bulunuyor. Her ne kadar MHP'den 5 milletvekili "Hayır" diyeceğini açıklasa da AK Parti ve MHP söz konusu milletvekilleri haricinde CHP "Hayır" dese bile 352 sayısı ile başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik teklifinin referanduma götürülebileceği belirtiliyor. AK Parti, değişikliği önerisini hazırlarken, Bahçeli'nin olmazsa olmazı "Anayasanın ilk dört maddesi" konusuna özel hassasiyet gösterdiği belirtiliyor. MHP'nin "Hayır" dememesi açısından, AK Parti'nin anayasa değişiklik önerisinde, anayasanın ilk dört maddesindeki hassasiyetleri koruması bekleniyor.
Vatan

DÜNYA 

Türkiye Yol Ayrımında 
Alman Parlamentosu dün Türkiye'deki son gelişmeleri tartıştı. Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, "Türkiye yol ayrımında" dedi. Steienmeier ve Yeşiller Partisi liderlerinden Claudia Roth, Türkiye'ye kapıların açık tutulması gerektiğini savundu. Parlamento Başkanı Norbert Lammert, "Biz demokrasiyi ve hukuk devletini ortadan kaldırmaya yönelik tüm adımları kınıyoruz. Tutuklu parlamenter, gazeteci, biliminsanı ve memurlarla dayanışmamızı açıklıyoruz. TBMM'yi halkın temsilcisi sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz" dedi. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Türkiye fırtınalı ve tehdit edici bir dönemden geçiyor. Böyle bir durumda Türkiye'yle tüm görüşmeleri koparmak, akıllıca bir iş olur mu" diye sordu. Türkiye'nin Suriye'de savaş ve terör tehdidiyle karşı karşı karşıya olduğunu belirten bakan, "Biz terörün tüm biçimini, PKK da dahil kınıyoruz. Türkiye bir yol ayrımında. Avrupa'ya devam mı? Yoksa Avrupa'dan kopmak mı? Biz Türkiye'nin Avrupa'ya bağlanmasından yanayız" dedi. Steinmeier, salı günü temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gideceğini de açıkladı. Steinmeier'in Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan randevu alamadığı konuşulmuştu. Yeşiller adına konuşan Claudia Roth, Türkiye'nin bilinçli olarak Avrupa'dan uzaklaştırılmaya çalışıldığını ve bu gelişmelerden son derece kaygılı olduklarını kaydetti. Roth, "Demokratik bir Türkiye için kapıları açık tutmalıyız" dedi.
Hürriyet

Slovenya'da Melanıa Bayramı 
Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesine en çok sevinen ülkelerden biri, kuşkusuz Slovenya. Slovenya Başbakanı Miro Cerar, "ABD'nin 'first lady'si olan Melania Trump'ımızla birlikte Slovenya'nın da bu seçimin bir parçası olmasından çok mutluyum. Seçilmiş başkanın şimdiden Slovenya hakkında çok şey bildiğinden eminim. İki ulus arasında çoktan kurulmuş olan işbirliğinin ilerlemesi ve gelecekteki işbirliğimizi dört gözle bekliyorum" dedi. Melania'nın doğduğu kasaba Sevnica'da sokaklar ABD bayraklarıyla süslenirken, sonuçların açıklanması sonrası yapılan kutlamalar gece boyunca sürdü.
Milliyet

Protestolar Sürüyor 
Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın yeni başkan seçilmesinin ardından, ABD'de başlayan protestolar sürüyor. "Bizim başkanımız değil" sloganıyla sokakları dolduran onbinlerce kişi, Trump'ı protesto etti. Washington DC, Oakland, Orlando, Los Angeles, Boston ve New York gibi kentlerde gerçekleşen protesto gösterileri sırasında 5 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Üniversite yerleşkelerine de yayılan protesto gösterilerinde, bazı anayollar trafiğe kapatıldı. New York'ta, Trump'ın seçim ofisi olarak kullandığı ve ön cephesi kum yüklü kamyonlar, polis araçları ve çok sayıda polisle çevrelenen Trump Tower önünde de yüzlerce kişi, Trump'ın ABD Başkanı seçilmesini protesto etti. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalıklar ellerinde, "Benim başkanım değil" yazılı dövizler taşıdı. Protesto nedeniyle 5. Cadde'nin büyük bölümü trafiğe kapatıldı. Göstericilerin Donald Trump'ın da yaşadığı Trump Tower'a yönelmesi üzerine polis, bina çevresinde yoğun güvenlik önlemi alarak bu kişilerin binaya girmesini engelledi.
Milliyet

Suriye'de Araplar YPG'den Ayrılıyor 
Esad rejimi ile anlaşan Haseke Arap Aşiretleri Meclisi'nin çağrısı üzerine onlarca Arap savaşçının, YPG'den ayrıldığı iddia edildi. Basnews'in haberine göre, geçtiğimiz pazar günü Arap Aşiretleri Meclisi üyeleri ile bir toplantı gerçekleştiren Haseke Valisi hemud el Musa, Arap savaşçılara YPG'den ayrılmaları halinde devletin kendilerine ceza vermeyeceğinin sözünü verdi. Toplantının ardından Arap Meclisi'nin çağrısına uyan 250'ye yakın Arap, YPG'den ayrıldı. Kopuşun devam etmesi halinde Esad güçleri ve YPG arasında çatışma yaşanabileceği ve bunun da bölgede bir Arap-Kürt çatışmasını tetikleyebileceği tahmin ediliyor.
Star

Obama İle Trump Devir Teslimi Görüştü 
ABD Başkanı Barack Obama ile başkanlığa seçilen Donald Trump, yönetimin devir sürecini görüşmek üzere Beyaz Saray'da dün ilk kez bir araya geldi. Seçim gecesinden beri New York'ta bulunan Trump, dün özel uçağıyla başkent Washington'a geldi. Trump, Beyaz Saray'a Gizli Servis güvenlik görevlileri eşliğinde girdi. Bu arada görüşmeye büyük ilgi gösteren Amerikan televizyon kanalları, Trump'ın uçağının Ronald Reagan havalimanına inişini canlı olarak verdi. Beyaz Saray'da ilk kez bir araya gelen Obama ile Trump'ın başkanlık görevini sorunsuz bir biçimde devretme sürecini ele aldıkları açıklandı. Oval Ofis'teki basına kapalı görüşmenin ardından Obama, "Birçok farklı başlığı ele aldık. Mükemmel geçen görüşmeden cesaret aldım" ifadesini kullandı. Zorluklarla başa çıkmak için bir arada olmanın önemine dikkat çeken Obama, 45. Başkan Trump'a, "Başarılı olman için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi. Görüşmenin planlanandan uzun sürdüğünü dile getiren Trump da, birlikte çalışmayı dört gözle beklediği Obama'yla daha fazla toplantı yapmayı umduğunu söyledi. Obama ile Trump'ın görüşürken, First Lady Michelle Obama da Trump'ın eşi Melania Trump ile bir araya geldi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da kendisinin yerine seçilen Mike Pence ile bir araya gelecek. ABD'nin 45'inci başkanı seçilen Donald Trump, 20 Ocak 2017'de ABD Kongresi bahçesinde düzenlenecek yemin töreninin ardından görevine resmen başlayacak.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe'ye Galatasaray derbisi öncesinde bir iyi bir de kötü haber geldi. Sarı-Lacivertli forma altında gösterdiği performansla uzun bir aradan sonra yeniden Hollanda Milli Takımı'na seçilen Jeremain Lens'e nazar değdi. Belçika ile oynadıkları maça ilk 11'de başlayan Lens, 65'te attığı bir deparın ardından acılar içinde kendisini yere bıraktı. Oyuna devam edemeyen Lens'in yerine Depay girdi. Milli takım kadrosundan çıkarılan Lens dün İstanbul'a döndü. Kulüp doktoru Prof.Dr. Burak Kunduracıoğlu tarafından muayene edilen Hollandalı yıldızın sol bacak üst arka adalesinde kısmi yırtık tespit edildi. Tedavisine başlanan Lens'in, Galatasaray derbisine yetişip yetişmeyeceği merak konusu. Robin Van Persie ise sahalara erken döndü. Manisa'da Akhisar ile oynanan maçta sakatlan Van Persie'nin göz kapağı yırtılmıştı. Hollandalı futbolcunun tedavisinin uzun sürmesi bekleniyordu. Ancak Persie dün takımla idman yaptı. Hırslı görüntüsüyle dikkatleri çeken Van Persie attığı gollerle de alkış topladı.
Posta

Galatasaray'da tüm hesaplar 20 Kasım'da oynanacak Fenerbahçe derbisi üzerine yapılıyor. Ezeli rakibini en son 22 Aralık 1999'da 2-1 yenen, aradan geçen 17 yılda Kadıköy'de rakibine diş geçiremeyen Cim Bom, bu kötü tabloyu değiştirmek istiyor. Teknik direktör Jan Olde Riekerink ve ekibi Fenerbahçe'nin bu sezon oynadığı tüm maçların videosunu izleyip, eksik yönleri belirlemeye çalışıyor. Hollandalı çalıştırıcı, Kadıköy atmosferinden etkilenmemeleri için futbolcularıyla bire bir görüşmeler de yapıyor. Yönetimde de derbi hareketliliği hız kazandı. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve kurmayları pazartesi günü Florya'da teknik heyet ve futbolculara moral yemeği verecek. Geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada "Fenerbahçe'ye bu defa sürpriz yapabiliriz" diyen Özbek, ilk sürprizi kendisi yapacak. Başakşehir maçı öncesinde futbolcuların tüm alacaklarını hesaplarına yatıran Başkan Özbek, 20 Kasım'daki Fenerbahçe derbisi öncesinde de kesenin ağzını biraz daha açacak. Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi Kadıköy'de yenmesi durumunda futbolculara toplam 1 milyon lira prim dağıtılacak.
Posta

Beşiktaş'ın ocak ayında izleyeceği transfer politikası belli oldu. Siyah- Beyazlılar'ın ara transferdeki öncelikli hedefi bir sol bek ile bir stoper olacak. Konu hakkında açıklamalar yapan Basın Sözcüsü Metin Albayrak, "Takımımızda beklenmedik sakatlıklar oldu. Özellikle Caner'in sakatlanmasının ardından sol kanatta eksiklik yaşıyoruz. Bunun dışında olursa, bir de savunma oyuncusu almak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Buna karşılık forvet bölgesine takviye yapmayı planlamadıklarını kaydeden Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadromuzdaki Aboubakar'ın gelişiminin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Cenk ve Ömer var. Önemli konulardan biri de Oğuzhan'ın uzun süreli sakatlığı vardı. Onun yerine Tolgay geldi. Bana göre bu sezonun en iyi iki transferi Tosic ve Tolgay'dır. Özellikle Tosic'in bu performansını hiç kimse tahmin etmiyordu." Albayrak, Beşiktaş'ın Vodafone Arena'da başarılı sonuçlar aldığının hatırlatılması üzerine de "Açılış maçı olan Bursaspor mücadelesini gördükten sonra yanımdaki herkese söyledim. 'Biz burada çok zor kaybederiz' dedim. Taraftar ve atmosfer gerçekten muhteşem. Geçen hafta UEFA yetkilileri buradaydı. Napoli maçına denk gelmişti. Onlar da stada hayran kaldıklarını söylediler" dedi.
Star

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Teri'den Arda Turan, Burak Yılmaz, Selçuk İnan ve Gökhan Gönül'e çağrı A Milli Takım'ın patronu, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ardından yaşanan krizde aday kadroya çağırmadığı 4 yıldızı 3 eleme maçının ardından yeniden Ay-Yıldızlı ekibe dahil ederken, Kosova ile oynanacak olan kritik maç öncesi özel bir konuşma yaptı. Dört oyuncuyla bir araya gelen Terim'in şu ifadeleri kullandığı öğrenildi: "Her zaman sizin de benim de söylediğim gibi, aslolan Milli Takım'dır, Ay-Yıldızlı formanın başarısıdır. Konu Milli Takım olunca gerisi teferruattır. 3 maç aramızda yoktunuz. Ama bu dönem artık geride kaldı. Hepimizin Türk halkına borcu var. Şimdi bunu ödeme vakti." "Türkiye'ye bugüne kadar birçok başarı yaşattık. Ancak biz geriye değil geçmişten gerekli dersleri alarak ileriye bakmalıyız. Nasıl Avrupa Futbol Şampiyonası'nda geriden gelip final vizesi aldıysak, yine benzer bir başarıya imza atmamamız için hiçbir neden yok. Hepinizden Kosova karşılaşmasında ekstra işler bekliyorum. Siz üzerinize düşen görevi yapın, biz de yapalım ve el birliğiyle Türk halkının yüzünü güldürelim."
Star

Mutluluk çemberine bir basket daha bıraktı Daçka. Stres dolu anlar yaşasa da çemberinden çektiğine çemberiyle çare buldu. Temsilcimiz 4. galibiyetini almak adına sahaya çıktığı maça savunma anlamında iyi başladı. Aldığı ribauntlarla rakibine ikinci hücum şansı vermeyerek çember savunmasında etkiliydi ancak hücumda boyalı alandan uzaklaşıp 11 3'lük kullanarak aldığı riski de 5 isabetle tölere etti. 23-17 tamamlanan ilk çeyrek sonrası 2. çeyrek başında Wilbekin'in sayılarıyla açılan fark sonrası daha sert bir Darüşşafaka beklerken yapılmaması gerekenlerden oluşan bir tablo sahaya yansıdı. Temposunun yükselmesi Daçka savunmasını olumsuz etkiledi ve Bamberg'in daha rahat hücum etmesini sağladı. Melli-Radosevicikilisinden gelen ekstra katkı Zizis'in 3'lüğüyle buluşunca ortaya çıkan 12-3'lük seriyle konuk ekip devreye 1:10 kala 37-38 öne geçti. 40-40 eşitlikle tamamlanan ilk yarı sonrası ikinci yarıda Bertans'ınsakordaetkili olması, Slaughter'ın oyunda olduğu anlarda boyalı alan savunmasına getirdiği sertlikle istenen tablo ortaya çıktı. Rakibine yalnızca 10 sayı şansı veren temsilcimiz 3:15 kala Clyburn'le farkı 9 sayıya çıkardığı çeyreği 60-50 önde bitirdi. SON 10 dakikada galibiyet adına beklenen motivasyon ne yazık ki sahada görünmedi. Savunmada oldukça etkisiz bir başlangıç yapan Daçka, 8-0'lık Bamberg serisiyle sarsıldı. Hücum disiplininden de uzaklaşan ev sahibi oyunun iki yönünde yaşadığı iniş çıkışın sıkıntısını son periyotta yaşadı. 3:55 kala Furkan'dan gelen sayılarla 7'ye çıkan fark (70-63) 7-0'lık konuk ekip serisiyle kapandı (70-70). Wanamaker'in 31 saniye kala çemberle buluşturduğu topla öne geçen Darüşşafaka 4. galibiyetine Bamberg hücumunda aldığı savunma ribaunduyla Darüşşafaka adına pek çok maçta olduğu gibi maçın kilidi iniş çıkışlar yaşadığı savunmaydı ve bu maçta da zorlansa da kazandıran unsur oldu.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme