12 Kasım 2016 Cumartesi

12.11.2016 Genel Gündem

12.11.2016 Cumartesi
GÜNDEM

Akıncı'nın Abisi Albay Çıktı 
Soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nde Koordinasyon Şube Müdürü Albay Ali Durmuş, 15 Temmuz'dan önce 10 günlük izne ayrıldı. Durmuş, 14 Temmuz'da izinli olmasına rağmen Diyarbakır'a giderek 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe ile evinde görüşerek 6 savaş uçağının Ankara'ya gönderilmesini ayarladı. 15 Temmuz günü akşam üstü Ankara'ya dönen Durmuş, önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na oradan da darbecilerin karargâhı olan Akıncı Hava Üssü'ne geçerek darbe girişimine katıldı. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Durmuş'un, Akıncı Üssü'nden kaçtığı, 18 Temmuz günü iş başı yaptığı da belirlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın makam odasının karşısındaki odasında 3 gün boyunca (pazartesi, salı ve çarşamba) mesai yapan Durmuş'un, FETÖ ile ilgili toplantılara da katıldığı öğrenildi. Durmuş, diğer şüphelilerin ifadesi ve görüntülerin incelenmesiyle açığa çıktıktan sonra önce gözaltına alındı. Diyarbakır'a götürülen Durmuş, 1. Sulh Ceza Hâkimliğince 29 Temmuz'da tutuklandı. Ordudan atılan Durmuş'un, FETÖ'nün proje subaylarından olduğu, daha önce eski Hava Kuwetleri Komutanları Hasan Aksay ve Mehmet Ertan'ın özel kalemi olarak görev aldığı da öğrenildi. FETÖ'nün karargâhlarda görevlendirdiği kritik subaylardan biri olan Durmuş'un, TSK içindeki cemaatçi askerlerin abisi konumunda bulunduğu iddia edildi. Durmuş ifadesinde, 14 Temmuz akşamı Diyarbakır'da 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe'yle evinde 15 Temmuz'da da makamında görüştüğünü belirtti ve özetle şöyle dedi: "15 Temmuz saat 17.40 uçağı ile Ankara'ya döndüm. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ardından da Akıncı Üssü'ne gittim. 143. Filo'ya gittiğimde orada bir kalabalık olduğunu gördüm. Diyarbakır'daki uçakların kalkış yapıp yapmadığını soran General Hakan Evrim'e kalkış yapmadığını belirttim. 16 Temmuz'da Akıncı Üssü'nde kaldım. 17 Temmuz günü ise sivil şekilde üsten ayrıldım. Üste bulunduğum sırada buradan bazı uçaklar kalktı, nereye gittiği konusunda bilgim yok." Darbe girişimi sonrasında tutuklanan ve TSK'dan ihraç edilen Kartepe'nin ifadesinde Durmuş'un adını verdiği öğrenildi. Karatepe'nin ifadesinde "Durmuş, 14 Temmuz saat 22:00 evime geldi. 'Komutanım geri hizmet uçuşu için geldim, bir de yarın da yine bir iş güvenlik görevi olabilir, yarın büyük bir kelleyi alacağız. Büyük bir terör liderlerinden birine operasyon yapabiliriz. 6 uçak için güvenlik uçuşu yapmak için hazırlık yaptık. 6 uçakla iç güvenlik uçuşu yapacaklarını söylediler. Uçuşun Ankara veya İncirlik meydanında olabileceğini söylediler. Uçaklardan birinde Ali Durmuş'un olduğunu biliyorum" dediği öğrenildi.
Hürriyet


Berlin Dönüşü Gözaltı 
Yazarları ve yöneticileri gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesinin hakkında yakalama kararı bulunan İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, dün saat 11.40'ta Almanya'nın Berlin kentinden İstanbul'a döndü. Uçak Atatürk Havalimanı'na inince polisler Akın Atalay'ı uçağın kapısında gözaltına aldı. Atalay daha sonra apronda bekletilen araca bindirilerek Pasaport Kısım Amirliği'ne götürüldü. Atalay daha sonra Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü'ne oradan da soruşturmanın sürdürüldüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Atalay'ın buradaki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilmesi bekleniyor. Akın Atalay'ı havalimanında karşılamaya giden Cumhuriyet gazetesi avukatlarından Bahri Belen, "Büyük bir olasılıkla tutuklama kararı verebilirler. Baştan beri söylüyoruz ki Cumhuriyet gazetesine yapılan siyasi bir operasyondur, hukuki değildir. Akın Atalay'ın dönmesinde biraz gecikme oldu çünkü orada yapması gereken bazı işleri de tamamladı ama zaten dönecekti. Dönüş de bugün gerçekleşebildi" dedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan Akın Atalay, 30 Ekim'de Tarık Akan'ı anma etkinliği için gittiği Almanya'dan döneceğini açıklamıştı. Cumhuriyet gazetesine 'FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddiasıyla düzenlenen operasyonda Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yönetim kurulu üyeleri Hakan Kara, Bülent Utku, Önder Çelik, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, yayın danışmanı ve yazar Kadri Gürsel ile karikatürist Musa Kart tutuklanmıştı. Yazarlar Hikmet Çetinkaya ve Aydın Engin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
Hürriyet

Video Konferansla Sınır Ötesi Emir! 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar; Kara, Deniz ve Hava Kuwet Komutanları ile birlikte Silopi ve Şırnak'ta konuşlu olan birliklerde ziyaret ve denetlemelerde bulunarak teröristle mücadele harekatı, sınır güvenliği ve kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinin sevk ve idaresini yerinde inceledi. Akar, terörle mücadele, sınır güvenliği ve kaçakçılıkla mücadele görevlerini başarı ile yerine getiren personeli kutladı. Genelkurmay Başkanı, personelin bayraklaşan vatan topraklarında huzur içinde yaşamamız için gösterdiği üstün disiplin anlayışı ve gayretten dolayı Türk milletinin kendilerine minnettar olduğunu ifade etti. Akar ve kuwet komutanları dün de Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Harekat Merkezi'nde durum değerlendirmesine katıldı. Video telekonferans aracılığı ile terörle mücadele ve Fırat Kalkanı Harekatı dahil Suriye'deki, Telafer ve Musul'daki son gelişmeleri birlikte değerlendirip gerekli emirleri verdi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 127,9095-128,0520 
ABD Doları 3,2516-3,2540/Euro 3,5276-3,5301/İngiliz Sterlini 4,0970-3,1034

Geçici Vergi İndirimi Yolda 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonominin yavaşladığının farkında olduklarını ve hükümet olarak para politikası dahil tüm enstrümanları kullandıklarını belirterek, bakanlığının bazı vergi adımları üzerinde çalıştığını, mali disiplini dikkate alarak geçici vergi indirimlerinin yapılabileceğini söyledi. Reuters ile yaptığı söyleşide Ağbal, büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 3.2'ye revize edildiğini belirterek, "Problemin farkındayız, ekonomi yavaşlıyor. Hükümet olarak aralarında para politikası, makroihtiyati tedbirler ve mali politikaların da bulunduğu ihtimal dahilindeki tüm enstrümanları kullanmaya çalışıyoruz. Ekonomiye hız kazandırmak için ek önlemler de almaya devam edeceğiz" dedi. "Maliye Bakanlığı olarak bazı vergi adımları üzerinde çalışıyoruz, eğer mümkün olursa geçici vergi indirimleri yapılabilir ancak aynı zamanda mali disiplini de dikkate alarak hareket etmek zorundayız" diyen Ağbal, "Şu anda teknik kadro konu üzerinde çalışıyor. Taslak çalışmayı tamamladığımız zaman Bakanlar Kurulu'na sunacağız" diye konuştu. Ağbal, bu yıl için hükümetin resmi büyüme tahmininin yüzde 3.2 olduğunu, üçüncü çeyrek verilerinin çok iyi gelmediğini ancak hükümet olarak aldıkları önlemlerle büyümeye hız kazandırmaya çalıştıklarını kaydetti. Ağbal buna örnek olarak, bankacılık sektöründe, kredi sisteminde, bireysel kredi kartları alanında atılan adımlar ile 150 metrekarenin üzerindeki konut alımındaki KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesini gösterdi. Ağbal, Vergi Barışı Kanunu kapsamında yapılandırılan vergi alacağı tutarının 54 milyar liraya ulaştığını belirterek, "Başvurusu sayısı 6 milyonu geçti. Yapılan tahsilat ise 1.7 milyar liraya yaklaştı" dedi. Vergi Barışı Kanunu kapsamında başvuruların 25 Kasım'a kadar alınacağını kaydeden Ağbal, "Vatandaşlar peşin ödeme tercihinde bulunmuşlarsa 25 Kasım'a kadar bu peşinat yatırılmalı; taksitle ödemeyi tercih edenlerin ilk taksitlerini 25 Kasım'a kadar, ikinci taksitlerini de Ocak ayı sonuna kadar yatırılmaları gerekiyor. Bu kanundan yararlanmaya devam etmek için mutlaka bu ödemelerin yapılması gerekiyor. Eğer bunu aksatırlarsa kanun uygulamasından çıkıyorlar" dedi. Düzenleme ile yapılandırılabilecek toplam borç tutarı Maliye Bakanlığı için 90 milyar TL, SGK için 67 milyar TL düzeyinde.
Hürriyet

Kömürü Kullanacağız 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen '1. Kömür Eylem Planı Çalıştayı'na katıldı. 2015'te kömürün elektrik üretim portföyündeki payını yüzde 12'den yüzde 16'ya çıkardıklarını belirten Berat Albayrak, "3'te 1 oranında arttı. Ama yeterli değil. Hedefimiz büyük. Yerli kömürde hem ithalata hem istihdama hem de yerli kalkınmaya katkı yapacağız" diye konuştu. Berat Albayrak kömür kullanımının artmasıyla ilgili eleştirilere şu şekilde yanıt verdi: "Avrupa, elektriğinin yüzde 84'ünü, Amerika yüzde 45'ini, İngiltere yüzde 39'unu kömürden üretiyor. Dünya ortalaması yüzde 40'ın üzerinde, ancak Türkiye'de yerli kömür kullanımı artınca kıyamet kopuyor. Kimse kusura bakmasın, biz kaynağımızı sonuna kadar kullanacağız."
Posta

KOBİ'ye Büyük Destek 
Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) '2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı'nda işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin 1 milyon 500 bin lira olacağını söyledi. Desteklerden KOSGEB'e kayıt olan ve imalat sanayinde (ayakkabı üreticisi gibi) faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecek. İşletmelerin, yerli ve yeni makine ve teçhizat alımlarında desteklemeden yararlanabileceğini anlatan Faruk Özlü, şöyle dedi: "Sıfır faizli kredi programında, işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 1 milyon 500 bin lira iken, 300 bin liralık kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Kredi vadesinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ayda ödenecek olacak."
Posta

Eylül Cari Açığı Beklentiden Az 
Cari açık, düşük turizm gelirleri ve dış ticaret açığındaki artış nedeniyle eylül ayında 1.68 milyar dolar olurken beklentilerin altında kaldı. Açık, Ocak - Eylül döneminde ise 27.79 milyar dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre, 12 aylık kümülatif cari işlemler açığı ağustos ayındaki 30.56 milyar dolardan 32.41 milyar dolara yükseldi. Reuters'ın 16 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre cari işlemler dengesinin eylül ayında 1.9 milyar dolar, yıl sonunda ise 35 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu. Cari denge ağustos ayında 1.53 milyar dolar açık, geçen yılın eylül ayında ise 167 milyon dolar fazla vermişti. Merkez Bankası açıklamasında, "Dış ticaret açığının, bir önceki yılın aynı ayına göre 686 milyon dolar artarak 3.24 milyar dolara yükselmesi, hizmetler dengesi fazlasının 1.16 milyar dolar azalarak 2.34 milyar dolara gerilemesi ve birincil gelir dengesi açığının 42 milyon dolar artarak 927 milyon dolara yükselmesi, cari işlemler hesabının açık vermesinde etkili olmuştur" denildi. BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, Reuters'a cari açıktaki iyileşmenin turizm gelirlerinde düşüş ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ağustosta sona erdiğini, eylülde ise açıktaki bozulmanın sürdüğünü söyleyerek, "Rusya ile sorunlar nedeniyle dokuz aylık dönemde bavul ticareti yüzde 14 azalırken, turizm gelirleri yıllık bazda yüzde 31 daraldı. Cari açığın yıl sonunda GSYH'nın yüzde 4.9'u olan 36 milyar dolar olmasını bekliyoruz" yorumunu yaptı
Milliyet

Girişimciliğin Davos'u İstanbul'da Yapılacak 
Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen ve 'Girişimciliğin Davosu' olarak adlandırılan Global Girişimcilik Kongresi (GEC), 2018 yılı mart ayında İstanbul'da düzenlenecek. Katar ve İrlanda ile birlikte finale kalarak zirveyi düzenlemeye hak kazanan Türkiye önceki akşam nihai imzayı attı. Protokol imza törenine TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve GEC-2018 İstanbul Organizasyon Komitesi Başkanı Ali Sabancı, Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ve Kauffman Vakfı Politikalar ve Araştırma Başkan Yardımcısı Dane Stangler katıldı. Kauffman Vakfı desteğiyle 12- 15 Mart tarihlerinde İstanbul'da yapılacak zirveye 2 bin 500'ü yurtdışından olmak üzere toplam 10 bin kişilik katılım öngörülüyor. Emre Kurttepeli, kongrenin İstanbul'da düzenlenecek olmasının Türkiye için çok büyük bir başarı olduğunu belirterek "Son 6 ayda bizi üzen birçok olay oldu. Zirvenin İstanbul'da olmasını özellikle istiyorlardı. Türkiye'ye dikkat çekmek istiyorlar" diye konuştu. Ali Sabancı "4 günlük bir organizasyon olacak. 2.5 milyon dolarlık bütçesi var. 2018 mart ayına kadar heyecanlı bir süreç bizi bekliyor. 10 bin kişilik bir organizasyon olması nedeniyle girişimcilik dünyasının en büyük organizasyonu niteliğini taşıyor" dedi. Mehmet Büyükekşi "2023 hedeflerine koşarken, adımlarımızı hızlandıracak bir etmen olan girişimciliğin algısını, ülkemizde üst seviyelere taşımak istiyoruz. Şu an Küresel Girişimcilik Endeksi'nde 28. sıradayız. Amacımız daha üst sıralarda yer almak. Beş yıldır inovasyon konusunda etkinlikler yapılıyor. 8-9-10 Aralık'ta düzenlenecek Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğimize de en az 50 bin kişi bekliyoruz" dedi. Ender Yorgancılar "Türkiye'nin zenginleşmek için girişimcilikten başka çaresi yok. Dünyayı değiştiren küresel şirketlerin Türkiye'den çıkmaması için hiçbir neden yok. Küresel standartlarda niteliklere sahip gençlerin yetiştirildiği bir eğitim sistemine ihtiyacımız var. Türkiye'den daha çok girişimci çıkarırken bölgenin de en nitelikli girişimcilerini ülkemize çekmeliyiz" dedi.
Star

Uygunsuz Üründe Ayakkabı İlk Sırada 
İstanbul'da düzenlenen 4. Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Sempozyumu'nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın uygunluk verileri açıklandı. Buna göre Ocak-eylül 2016 döneminde denetimden geçirilen 107 bin 66 adet okul malzemesinden en çok güvensiz ürün ayakkabı grubunda çıktı. Bakanlık yetkilisi Meral Karaaslan, "Denetlediğimiz 38.006 kırtasiye malzemesinden 192'si yerli, 382'si ithal olmak üzere 574'ü güvensiz çıktı. Okul kıyafetlerinde ise Azo boyar ve nikel gibi kimyasalların denetimini yaptığımız 18 bin 442 üründen hiçbirinde güvensizliğe rastlamadık" dedi. Uygunluk Değerlendirmesi Derneği (UDDer) Başkanı Selçuk Uçar ise Türkiye'de geçen yıl toplamda 221 bin 250 parti ürünün denetimden geçirildiğini belirterek, "Ürünlerden 40 bin 113'ünde uygunsuzluk ve güvensizlik tespit edildi. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 50 artış anlamına geliyor" dedi. UDDer'in tüketici anketinden en çok ilaç ve kozmetik alanında sağlığa zararlı madde olabileceği yönünde endişe belirtenler çıktığını söyleyen Uçar "endişe listesi gıda - tarım ve oyuncak-kırtasiye diye sıralandı" diye konuştu.
Star

Bakan Sayısının Düşmesi Tartışılır 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de ekonomi yönetimindeki bakanlık sayısına yönelik eleştirilerle ilgili olarak bu görüşlere katıldığını belirtti ve İspanya Hükümeti'ndeki bakan sayısının 14 olduğuna işaret etti. Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Zeybekci, AK Parti'nin göreve geldiğinde 35 olan bakan sayısını 25'e düşürdüğünün altını çizerek, şunları kaydetti: "Bakan sayısı 35'ten 25'e düştü. Daha fazla düşmesi gerekir mi? O tartışılır. Ama ekonomi yönetiminin iki temel unsur üzerine oturması ve bir bütünlük sağlaması gerektiği bir gerçek. Ekonomimizin maliye-finansman anlamında ve reel ekonomi anlamında bir bütünlük oluşturularak, bir yolunun bulunup bütünlük içerisine alınması lazım. Bu tespitlere katılıyorum. Ekonomimiz ile ilgili yapmamız gereken önemli reformlardan biri de bu." Zeybekci, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesine yönelik uygulamaya ilişkin de "Aslolan TC pasaportuna itibar kazandırmaktır. Tasarladığımız sistemde 15 bin civarında yeşil pasaport verilecek" dedi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Verin Mahkemeye 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduğu olağanüstü toplanan Parti Meclisi (PM) bildirisiyle ilgili "Suçlu olduklarını bildikleri için üzerimize bu kadar büyük baskılarla geliyorlar. Neden beni mahkemeye vermiyorlar? Verin mahkemeye diye rica ediyorum ki bütün delilleri ortaya koyalım" dedi. Kılıçdaroğlu, dün PM'nin açılışında özetle şunları söyledi: "6 Kasım'da 6.5 saat PM toplantısı yaptık, hazırlanan bildiriyi kamuoyu ile paylaştık. PM bildirimizin arkasından, özellikle iktidar kaynaklı yoğun bir eleştiri aldık. PM bildirisinin 4 ana başlığı vardı. CHP'nin PM bildirisi diyor ki, medya üzerindeki baskılardan rahatsızız. 'Bremen mızıkacıları' gibi koro halinde itiraz ettiler. Gazetecilerin hapse atılması demokrasi ayıbıdır. 142 gazeteci bugün hapiste. Cumhuriyet tarihimizin en büyük rakamıdır. Adil yargılama istiyoruz. Darbe girişiminde mi bulundu, yakalayın adaletle yargılayın. Er ve erbaşlar linç mi edildi, linç edenleri yakalayın, adaletle yargılayın. Devletin temeli adalettir. Adaletten uzaklaşırsanız darbecilerden farkınız kalmaz. Adaletli davranması gereken devlettir. Bunu savunuyoruz onlar itiraz ediyor. Adaleti uygulamayacağını, Türkiye'de işkencenin serbestçe yapılacağını deklare eden Hükümetin kendisidir. İtiraz ediyoruz, çünkü işkence insanlık suçudur. 'Hukuki süreçler tamamlanıp hüküm kesinleşmeden, milletvekillerinin tutuklanması anayasa ve Anayasa Mahkemesi (AYM) içtihatlarına aykırıdır' dedik. Açsınlar AYM kararlarına baksınlar. Ergenekon ve Balyoz davlarında birçok milletvekili tutukluydu, hepsinin hakları ellerinden alınmıştı, milli irade hapse mahkûm edilmişti, AYM, 'Siz bunların temsil haklarını ellerinden alamazsınız' dedi. Biz bugün AMY'nin aldığı kararı hatırlatıyoruz. Gayet açık net, sıradan, okula gitmemiş vatandaşın bile anlayacağı bir dille söylüyorum, Ortadoğu'daki terör örgütlerine; El Nusra'dan IŞİD'e kadar, Türkiye'deki terör örgütlerine; PKK, FETÖ hepsine yardım ve yataklık yapan, bu terör örgütlerini Türkiye'nin başına bela eden parti AKP ve yöneticileridir. Niye beni mahke meye vermiyorlar, hangi gerekçeyle mahkemeye vermiyorlar; 'Verin mahkemeye' diye rica ediyorum, verin mahkemeye ki bütün delilleri ortaya koyalım. Korkuyorlar, suçlu olduklarını bildikleri için üzerimize bu kadar büyük baskılarla geliyorlar. İktidar gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakları yoktur. Onlar da hukuk içinde devleti yönetmek zorundadırlar. Daha tehlikeli olan, 14 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin bugün söyledikleri sözdür. Türkiye bir bölünme noktasına gelmiştir. Türkiye'yi bir bölünme noktasına getiren bir siyasal iktidar ve bunu seslendiren bir Başbakan nasıl olur. Temel sorunumuz, hesap vermesi gerekenlerin 'hesap soracağız' demeleridir."
Hürriyet

Hoşgörüsüzlük Veba Gibi Yayılıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkesi Belarus'ta göçmen politikaları üzerinden Avrupa ülkelerine sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle daha önce ertelediği Belarus ziyaretini dün gerçekleştirdi. Erdoğan, başkent Minsk'te havalimanında bereket anlamına gelen ekmek ve tuzla karşılandı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ekmeği tuza banarak yedi. Erdoğan'ın Belarus heyetinde MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da yer aldı. Yalçın'ın ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtdışı heyetinde yer aldığı öğrenildi. Yalçın da Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görevlendirmesi üzerine heyette yer aldığını söyledi. Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bağımsızlık Sarayı'nda resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Lukaşenko, baş başa yapılan görüşmenin öncesinde kısa birer açıklama yaptı. İki ülkenin nüfusunun 90 milyon olduğunu belirten Erdoğan, iki ülke ticaretinin kısa zamanda 1 milyar dolar hacmine çıkarabileceğini söyledi. Erdoğan ile Lukaşenko kısa bir görüşmenin ardından, birlikte Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından 67 yıl sonra yeniden yaptırılan Minsk Camii'nin açılış törenine katıldı. Tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirten Erdoğan, açılışı Lukaşenko ile birlikte yapmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi. Belarus'un farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içerisinde yaşadığı bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, "Burada farklılıkların bir tehdit ve tehlike olarak değil büyük bir zenginlik olarak görüldüğüne şahit oluyoruz. Dinleri, kültürleri, inançları farklı olan insanlar aynı ortak gelecek vizyonuyla Belarus'un istikrarı, büyümesi, uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için var gücüyle çalışıyor" diye konuştu. Erdoğan, konuşmasında Avrupa'yı ise şöyle eleştirdi: "Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın bir çok ülkesinde rastlamak mümkün değildir. Avrupa ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, kılık, kıyafeti, inancı farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak için dünyanın çalkantılı bölgelerinden kaçan mazlumların Avrupa kapılarında yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz."
Milliyet

Bahçeli: Meclis Karar Verecek 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'ın, "MHP ile Meclisten geçireceğiz" dediği başkanlık sistemine ilişkin olarak, "Kararı Meclis verecek. Ortada metin yok, bizi 'evetçi', 'hayırcı' diye eleştiriyorlar. Metni görüp karar vereceğiz" dedi. Bahçeli, dün MHP il başkanlarını toplayarak 1,5 saat süreyle gündemdeki konuları değerlendirdi. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçlerini detaylı anlatan Bahçeli, MHP içindeki muhalif hareket ve FETÖ bağlantıları ve 15 Temmuz darbe girişimine değindi. Alınan bilgiye göre, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahçeli şunları kaydetti: "İktidar KHK'larla istediği düzenlemeleri çıkarıyor. Eğer böyle devam ederse Türkiye'yi gelecekte daha büyük kriz ve sorunlara sürükleyecek. İşte MHP bu krizin çözümünde yol gösterici oluyor. Önce ülkem, sonra partim anlayışı ile bu fiili durumu ortadan kaldırmak için, sorunun çözümü adım attık. Bizim görüşümüz öteden beri bellidir. Biz parlamenter sistemden yanayız. Eksik ve sıkıntılı yönleri elbette vardır. Ancak bunları onararak, güçlendirerek parlamenter sistemle devam edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Çıkıp diyorlar ki 'Türkeş 'başkanlık sistemini istiyordu' diye. Evet 9 Işık kitabında böyle bir konu vardır ancak sonraki dönemde parlamenter sistemi savunmuştur. Bunu kimse hatırlamak istemiyor." Bahçeli, kamuoyundaki bütün iddialara rağmen kendilerine henüz bir metin sunulmadığını dile getirirken, "ortada metin yok bizi evetçi, hayırcı diye eleştiriyorlar. Biz metni görünce kararımızı vereceğiz.. Kararı Meclis verecek. Akla kara Meclis'te görülecek. 47 yıllık mazimizi dikkate alarak hareket edeceğiz" dedi. Bahçeli, MHP'nin 40 milletvekili bulunduğunu ve gücünün belli bir noktaya kadar yettiğini dile getirerek, "Meclis'te 330'u bulurlarsa halka gidilecek. Millet ne derse bizim başımızın üzerinde yeri var. Ancak 330'u bulamazlarsa başta Cumhurbaşkanı olmak üzere herkes yasal sınırlarına çekilmek zorunda kalacak."
Milliyet

'Başkanımızı Seçeceğiz' 
Başbakan Binali Yıldırım çeşitli programlar için gittiği Rize'de 'Ovit Tüneli Işık Göründü' töreninde konuştu. Sözlerine anayasa değişikliğiyle başlayan Başbakan, halka seslenerek "Sizlerden bir konuda fikir almak istiyorum. Gündemde anayasa değişikliği var. Seçimlerde söz verdiler, sonra oraya buraya çektiler. Biz Ak Partiyiz. Sözümüzden dönmeyiz. Sayın Bahçeli, sağduyusu ile her türlü siyasi hesaplardan öte Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı ve bu konuda inşallah MHP ile beraber Anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz" dedi ve CHP'nin bildirisini eleştirdi: Anamuhalefet partisi demek, iktidar alternatifi demektir. Eğer siz iktidara talipseniz, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan prensibine sonuna kadar bağlı kalmanız lazım. Onun için Anamuhalefet partisini sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bırak, bu dışarıdaki terör sponsorlarının ağzıyla konuşmayı. Türkiye'nin ne büyük sıkıntılardan geçtiğini görmüyor musun? Şimdi zaman ülkeye sahip çıkma zamanıdır. Ayrılıkçılara, terör goygoycularına yaranma zamanı değildir. Yol yakınken dön bu yanlıştan. Bu yol, yol değil, bu sokak çıkmaz sokaktır.
Vatan

DÜNYA 

'Profesyonel Göstericiler' 
Seçimden bir gün sonra, çarşamba akşamı Cumhuriyetçi Donald Trump'ın New York 5'inci Cadde'deki seçim merkezi Trump Tower'dayım. Binadan ayrılacakken saat 19.30 gibi binanın girişine özel kıyafetli polisler geldi. O gün ABD genelinde Trump'ı protesto için duyurular yapılmış ve önlem olarak da binanın önüne New York belediyesinin kamyonları dizilmiş, demir korkuluklar konulmuştu. Polisler binanın etrafında kordon oluşturduğunda, topluluk sloganlar atmaya başlamıştı bile. Üst kattaki Trump'ın seçim merkezine doğru bakıyor, küfürlü el işareti yapıyor, bir yandan da "Benim başkanım değil" diye bağırıyorlardı. Sadece New York'ta değil, Washington DC'den ülkenin en batısı Oregon'a, hatta Cumhuriyetçilerin kalesi Teksas'a her yerde geceleri yürüyüşler düzenleniyor. Trump, Twitter'dan attığı mesajda eylemcileri 'medya tarafından kışkırtılan profesyonel protestocular' diye niteleyerek "Bu adil değil" dedi. 9 saat sonra atılan mesajdaki tonun yumuşatılması dikkat çekiciydi: "Küçük protesto gruplarının büyük ülkemize tutku duymalarını seviyorum."
Hürriyet

İran 'Özür' Bekliyor 
İran'ın önde gelen din adamlarından Ayetullah Ahmed Hatemi, Amerikan Başkanlığı seçimlerini kazanan Donald Trump'ın İran'dan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda canlı yayınlanan Cuma hutbesinde, Trump'ın seçim kampanyaları sırasında İranlıları terörist olarak nitelediğini belirten Hatemi, bu nedenle tüm İran halkına özür borçlu olduğunu savundu. Hatemi, Trump'ı İran'la düşman olmaması konusunda da uyararak, bunun "Aslanın kuyruğuyla oynamaktan beter" olacağını öne sürdü. İran'ın Trump'tan önceki başkanları da bozguna uğrattığını savunan Hatemi, ülkesinin, Amerikan seçimlerine "bir başka ülkenin iç meselesi" olması nedeniyle hiçbir müdahalede bulunmadığını da hatırlatarak, "Biz diğer ülkelerin insanlarına ve seçimlerine saygı duyuyoruz" ifadesini kullandı.
Milliyet

Mısır'da 'Garibanlar Devrimi' Sokaklarda 
Mısır'da özellikle hayat pahalılığını protesto etmek için biraraya gelenler, "Garibanlar Devrimi" adı altında çeşitli kentlerde gösteriler düzenleniyor. Birçok farklı grubun da destek verdiği protestolar dolayısıyla dün özellikle başkentte güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılırken, Tahrir Meydanı'ndaki metro istasyonu ve önemli alanlar da kapatıldı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen "Garibanlar Hareketi" tarafından organize edilen eylemler çerçevesinde bir grup, Giza şehrinin Nahiye ve Harem bölgesi, Şarkiyye'nin Hahye ilçesine bağlı Adve köyü ve Kefr eş-Şeyh'in Baltım ilçesi gibi yerleşim birimlerinde sokak aralarında toplandı. İhvan (Müslüman Kardeşler Teşkilatı) üyelerinin çoğunlukta olduğu eylemlerde göstericiler, özellikle ülkedeki hayat pahalılığını protesto ettiler. Gösteri ve eylemler dolayısıyla dün yaklaşık 250 bin polisin görev yaptığı belirtilirken, güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalede bulunduğu bildirildi.
Milliyet

İtalya'da Peçeye 4 Ay Hapis Cezası 
İtalya'da 40 yaşındaki arnavut bir kadın peçe taktığı gerekçesiyle 4 ay hapse mahkum edildi. San Vito al tagliamento belediye meclisine oğluyla gelen kadın, İslam inancına uygun kıyafetleri ve peçesiyle bir toplantıya katıldı. yüzü gizleyen giysilerin kamuda yasaklanmasına ilişkin yasayı dayanak alan Belediye Başkanı da kadın hakkında suç duyurusunda bulundu. Önce 4 ay hapse mahkum edilen kadının cezası 30 bin Euro para cezasına dönüştürüldü. 2 yıldır İtalyan vatandaşı olan kadın, "Peçe takmak benim tercihim ve hakkım, ancak bizler Batılıyız ve aşırılık yanlısı değiliz. Bu nedenle yasalara saygı duyuyoruz" dedi.
Star

Prens Geri Adım Attı 
Seçim kampanyası sırasında Trump için 'Amerika'nın yüz karası' ve 'budala' ifadelerini kullanan Suudi Prens El Velid bin Talal, Cumhuriyetçi milyarderin başkan seçilmesinin ardından ağız değiştirdi. Geçen yıl Trump'ın başkan seçilemeyeceğini iddia eden Bin Talal, Twitter'dan yolladığı mesajla, emlak kralını seçim başarısından dolayı tebrik etti. Trump, kendisini eleştiren Bin Talal'ın 'baba parasıyla' Amerikalı siyasetçileri yönlendirmeye çalıştığını söylemiş, "Ben seçilince böyle bir şey olmayacak" demişti.
Vatan

SPOR 

Galatasaray Odeabank, THY Avrupa Ligi'nde bu sezon ilk galibiyetini aldı. İlk 5 haftayı şanssız yenilgilerle kapatan Cim Bom, 6'ncı hafta maçında sahasında Olympiakos'u konuk etti. Yunan ekibi karşısında baştan sona mücadeleci bir oyun sergileyen Galatasaray, rakibini 89-87 mağlup etti. Galatasaray'da Dentmon 22 sayıyla maçın en skorer ismi oldu. 12 asist yapan Sinan Güler, THY Avrupa Ligi kariyerinde en çok sayı pası verdiği maçı oynadı. Maçı tribünde izleyen Galatasaraylı futbolcu Lukas Podolski, galibiyetin ardından büyük sevinç yaşadı. Galatasaray Odeabank Başantrenörü Ergin Ataman, galibiyetinin ardından "İlk zaferimizi elde ettik. Bizim için Avrupa Ligi yeniden başladı" dedi. Ataman, bu galibiyetin hafta sonu Türkiye Ligi'nde Fenerbahçe ile oynayacakları maça olumlu yansıyacağını da belirterek, "Fener bizi THY Avrupa Ligi'nde sahamızda yenmişti. Biz de onları deplasmanda yenmeye gideceğiz" ifadelerini kullandı.
Posta

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman devre arası transferleri için şimdiden çalışmalara başladıklarını söyledi. Takımdan ayrılan isimlerin de olabileceğine dikkat çeken Başkan Orman, sezon başında Almanya'nın Wolfsburg takımına transfer olan Mario Gomez'e kapılarının açık olduğunu da ifade etti. Orman, "Düşüncemiz 3 ya da 4 futbolcu takviyesi yapmak. Ancak devre arasında iyi oyuncu bulmak kolay değil. Beşiktaş'ın şartlarına uyan isimleri kadromuza katacağız" diye konuştu. Mario Gomez'in Beşiktaş'ta gösterdiği performansla Almanya Milli Takımı'na seçildiğini hatırlatan Başkan Fikret Orman, "Gomez'in transferi biraz da kendisine bağlı. 'Almanya Milli Takımı'na tekrar seçildiğim kulübe dönmek istiyorum' derse, biz de gerekeni yaparız. Kulübüyle ve menajeriyle görüşmelere başlarız" diye konuştu. Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde tarih yazmaya hazırlandığını da söyleyen Orman, "Gruptan lider çıkma şansımız var. İnşallah lider olarak bunu gerçekleştirip, Türk futbol tarihinde bir ilke imza atacağız" dedi.
Posta

THY Avrupa Ligi'ne 4'te 4 galibiyetle giren Fenerbahçe, İspanya deplasmanında Baskonia'dan 34 sayı fark yerken, tarihinin en ağır yenilgilerinden birini aldı: 86-52. Sarı- Lacivertli takımın hiçbir varlık gösteremediği maçta Baskonia, ilk çeyreği 14-11 önde kapattı. İspanyol ekibi ikinci periyotta vites yükseltip farkı sürekli açarak devre arasına 41-24 önde girdi. Başantrenör Obradovic'in çabaları Fenerbahçeli oyuncuları uyandırmaya yetmedi. Çok kötü hücum eden Kanarya, son çeyreğe 67-40 geride girip maçı da 86-52 kaybetti. Fenerbahçe üst üste 2. yenilgisini alırken, Baskonia 6. hafta sonunda galibiyet sayısını 4 yaptı. Diğer maçta CSKA, Real'i 91-90 yendi.
Star

Yarın yapılacak Vodafone 38. İstanbul Maratonu için geri sayım sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, yarışın 15 Temmuz Şehitleri anısına koşulacağını belirterek, "Bu yılki maratonu isminden dolayı çok daha fazla önemsiyoruz" dedi. İBB Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar da "Maratonda vereceğimiz mesaj boynumuzun borcu" diye konuştu. Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk ise "Bu yıl yarışın hem biz hem de Türkiye için anlamı büyük" dedi.
Star

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2018 Dünya Kupası Elemeleri'nde hâlâ ciddi şansımız olduğunu söyledi. Kosova maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında sadece karşılaşmaya ilişkin soruları cevaplayacağını söyleyen Terim, "Daha önce maça 24 saat kala oyuncularımın etkilenmesine sebebiyet veren birçok şey yaşadık. Daha önce düştüğümüz tuzağa bu sefer düşmek istemiyorum" dedi. EURO 2016 Elemeleri'nde üst üste 15 maç kaybetmediklerini hatırlatan Terim, "Hırvatistan deplasmanında herkes 4'ler, 5'ler beklerken bu çocuklar 1 puan çıkardı. Ukrayna maçında 2-0'dan 2-2'yi yakalamak başarı ama sahamızda beraberlik başarısızlık. İzlanda'ya deplasmanda yenilmek doğal. EURO 2016 elemelerinde 3-0 yenilmiştik ama o turnuvaya katıldık. Umarım bu maçtan itibaren kazanmaya başlarız. Biz 3 puan aldıkça yukarıdaki yerimizi git gide alacağız. EN önemli 2 deplasmanı geçtik. Hırvatistan ve İzlanda ile içerde oynayacağız. Bence tek kaybımız sahamızda Ukrayna karşısında kaybettiğimiz 2 puan. HİÇ olmadığı kadar iyi bir ortamımız var. Kosova ve Finlandiya'yı yenersek, olağanüstü işler olmazsa grubun üstünde enteresan bir puan sıralaması olacak. Sırtımız yere gelmeden pes demememiz lazım. Kırılmaların çok olduğu bir gruptayız" dedi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme