20 Kasım 2016 Pazar

20.11.2016 Genel Gündem20.11.2016 Pazar
GÜNDEM

Fetö'den Mağdurdu Şüphelisi Oldu 
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmalarında tutuklanan polisler tarafından telefonları yıllarca yasadışı dinlenen eski Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, 29 Ekim'de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile FETÖ/PDY örgütüyle irtibatlı olduğu iddiasıyla rütbeleri sökülerek sosyal hakları elinden alınan 798 emniyet müdürü arasında yer aldı. Şammaz Demirtaş, 2003-2006 yılları arasında İstanbul'un İstihbarat, Organize Suçlarla Mücadele Şubeleri'nin başındaki isimdi. Terfi ettikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de 5 yıl emniyet müdürlüğü yaptı. Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'nün ardından, emniyet müşaviri olarak Hollanda'da çalıştı. 2015'te emekli oldu. Demirtaş'ın, 2007-2010 arasında telefonlarının yasadışı olarak dinlendiği ortaya çıktı. 2011- 2013 arasında ise telefonlarının takip edildiği, detay kayıtlarının incelendiği belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'telekulak soruşturması' kapsamında mağdur olarak 2016'nın ilk aylarında ifade verdi. Kendisini dinleyen FETÖ'cü polislerden şikâyetçi oldu. 29 Ekim'de çıkarılan KHK ile 798'i emniyet müdürü 1082 polisin, sosyal hakları alınarak rütbeleri söküldü. Listeleri incelemek için bilgisayarının başına oturan Demirtaş, kendi ismini listede gördü. Şikâyetçi olduğu eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek gibi isimler ile aynı listedeydi. O anı, "Hayatımın en büyük şokunu yaşadım" diye anlatan Demirtaş, Başbakanlık makamına dilekçe yazdı, hukuki mücadele başlattı.
Hürriyet


Evlilik Çıksın 
Anayasa Mahkemesi'nin 15 yaşından küçük çocuğa tecavüz suçunda en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen TCK'nın 103/2. fıkrasını iptal edip hükümete yeni yasal düzenleme için 1 yıl süre veren kararı 11 Aralık'ta yürürlüğe girecek. Hukukçular, 10 Aralık'a kadar TCK'daki çocuk istismarı suçuna kademeli ceza düzenlemesi getiren yargı paketinin çıkarılmaması halinde hukuki boşluk doğacağı uyarısında bulundu. 2005'te yürürlüğe giren yeni TCK ile Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) mimarlarından, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Adem Sözüer, özetle şu önerileri dile getirdi: "Cebir, tehdit, hile olmadan akran olan çocuklar arasındaki cinsel davranışların cezalandırılmayacağı yönündeki bir düzenleme, sorunu temelli olarak çözer. Cinsel istismar suçunda, evlenme koşuluna bağlı önerilerden vazgeçilmeli. Eski Ceza Kanunu döneminde tecavüzcüsüyle evlendirme, intiharlar, cinayetler başta olmak üzere büyük trajedilere sebep oldu. Bu iktidar döneminde o kanunlar kaldırıldı. Türkiye hiçbir koşulda, insan haklarına çocuk haklarına ve tarafı olduğumuz sözleşmelere aykırı, cinsel istismarda evlenmeye bağlı af uygulamalarına geri dönmemelidir."
Hürriyet

Ateşe Verip Kaçtılar 
İstanbul Kumkapı'da dün sabah saatlerinde İl göç İdaresi'ne bağlı Geri Gönderme Merkezi'nde kalan yabancılar yaşam koşullarını protesto ederek eşyaları ateşe verdi. Bunun üzerine polis ekipleri olaylara müdahale etti. Ancak ilk müdahale yetersiz kalınca olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Karışıklığı fırsat bilen ve sınır dışı edilmek üzere bekletilen 123 yabancı kaçtı. Polisin başlattığı arama çalışması sonucunda 20 yabancı yakalandı. O anlar bir vatandaş tarafından da cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerde, binanın giriş kapısını zorlayarak çıkan kalabalık göçmen grubun ara sokaklara doğru kaçması ve bu sırada polisin havaya uyarı ateşi açması yer alıyor. İçeride kalanlara ise vatandaşlar su göndererek yardım etti. İtfaiye ekiplerinin 2 saatlik müdahalesinin ardından yangın söndürüldü. İçişleri Bakanlığı ihmali olan kamu görevlilerini görevden uzaklaştırarak soruşturma başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kargaşadan yararlanan 123 yabancı kaçmış, 20'si yakalanmıştır. Yangından etkilenen 3 yabancı da hastaneye kaldırılmıştır" denildi.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 131,0856-131,2210 
ABD Doları 3,3756-3,3778/Euro 3,5758-3,5780/İngiliz Sterlini 4,1714-3,1748

Bankacılık Yılı Kârlı Kapatacak 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, "Türk bankacılık sektörü, 2016 yılını geçen yıla oranla daha yüksek bir karla ve sermaye karlılığıyla kapatacak. 2017'de bu karları bulamayabiliriz, çünkü bizim 2016'da elde ettiğimiz bir defalık gelirler var" dedi. Sektör açısından 2016'nın hem Türkiye hem de dünya açısından zor bir yıl olduğunu ifade eden Aydın, bankacılık sektöründe ABD'de bir miktar toparlanmanın başladığını, onun dışında sorunların hemen her yerde devam ettiğini söyledi. Küresel ekonomide negatif etkileşimin yaşandığı ortamda, herkesin iyi olması gerektiğini, aktörlerden birinin iyi olmasının yeterli olmadığını vurgulayan Aydın, Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştirdiği Avrupa'nın ekonomik olarak iyi durumda olmamasının Türkiye'yi doğrudan etkilediğini ve ihracatta yavaşlamaya neden olduğunu, bu durumun bir süre daha devam etmesini beklediklerini anlattı. Aydın, şöyle devam etti: "Şu anda Türkiye'nin büyüme oranı OECD ortalamasının üzerinde. Ancak yüzde 3 ve onun üzerindeki büyüme oranlarını yeterli görmüyoruz ama iyi oranlar."
Hürriyet

Her Şeye Rağmen Ekonominin Seyri İyi 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de ekonominin temelinin sağlam olduğunu söyledi. NATO Parlamenterler Asamblesi'nin İstanbul'da yapılan toplantısında konuşan Mehmet Şimşek, Türkiye'de ekonominin iyi bir seyirde olduğunu bildirdi. Ancak 2009 krizi öncesi dönemdeki büyümeye göre bir yavaşlamanın olduğunu belirten Şimşek, yüzde 7'lik büyümenin yüzde 3.4'e gerilediğini söyledi. Türkiye'yi anlamak için hem iç hem de dış şoklara bakılması gerektiğini belirten Şimşek, "Bu yıl DEAŞ ve PKK'nın sebep olduğu ve FETÖ'nün darbe girişimi nedeniyle, turizmde çok büyük kayıp yaşandı. Yüzde 1.2 puanlık gelir düşüşü gerçekleşti. Bankacılık sektörü sağlıklı. Sadece finansman sıkıntısı var. O yüzden bireysel emekliliği destekliyoruz. Bu destekler mevduatlara yönelecek. Finansman baskısı azalacak" diye konuştu.
Posta

'Ciddi Endişe Duyuyoruz' 
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, Türkiye ekonomisinde öngörülebilirliğin azaldığını söyledi. Ülkenin güven ve güvenlikte olağanüstü sıkıntıların yaşandığı bir süreçten geçtiğini belirten Symes, "Veriler, büyümenin ciddi yavaşladığını gösteriyor. Yükselen dövizin, enflasyon ve uzun vadeli faizler üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerden ciddi endişe duyuyoruz" dedi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) İzmir'de düzenlediği zirvede konuşan Symes, "İki başka düzlemde evrilen bir dünyada yaşıyoruz. Bir tarafta her gün gelişen robotlar, birbiriyle iletişim kuran nesneler, giyilebilir teknolojiler, hatta Mars'ta koloni kurma konuları tartışılırken; diğer tarafta renk, inanç, ulus, cinsiyet gibi konularda insanlar birbirlerini yiyiyor" diye konuştu. Symes, ardı ardına yaşanan iç ve dış gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerinde giderek daha büyük etki yarattığını söyledi. Symes, "Veriler, işsizliğin uzun zamandır olmadığı kadar yükseldiğini gösteriyor. Avrupa Birliği ile süren müzakere sürecinin kopma noktasına geldiği algısı bizleri ciddi şekilde endişelendiriyor. Suriye ve Irak operasyonlarının yarattığı riskler gün geçtikçe büyüyor" dedi.
Posta

Elektronik Turizm Festivali Geliyor 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Gençlerimizi, çocuklarımızı ve elektronik alanında çalışan profesyonellerimizi ilgilendiren çok güzel bir projeyi, inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. O da bilgisayar oyunları yarışması. Arap ve Türk gençlerinin, profesyonellerinin, öğrencilerinin farklı kademelerde yarışacağı, ürünlerini paylaşacağı bir elektronik turizm festivali düzenleyeceğiz" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid ve beraberindeki heyet ile görüştü. Bakan Avcı ve Al Fehaid heyetler arası görüşmelerinin ardından Sabancı Öğretmen evinde basın açıklaması yaptı. Bakan Avcı görüşmeyle ilgili bir açıklama yaparak, "İslam Kalkınma Bankası ile Arap Turizm Örgütü arasında gerek Arap yatırımcıların Türkiye'de özellikle turizm alanında yapacakları yatırımlar, gerekse Türk yatırımcıların Arap ülkelerinde yapacakları yatırımları garanti altına alan çok güzel bir anlaşma imzalandı. Ülkemize muhtelif Arap ülkelerinden gelen kardeşlerimizin, misafirlerimizin havaalanından başlayarak bütün ülkede ne tür kolaylıklarla karşılanmaları gerektiği konusunda da daha önce başlattığımız çalışmalar vardı, hem onları, hem bundan sonra yapılacak çalışmaları gözden geçirdik" dedi. Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid, Bursa'da 'Arap Turist Köyü' projesinin hayata geçirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliğinin devam ettiğini belirterek, bilgisayar oyunları yarışmasını da bir an önce başlatmak istediklerini, yarışma için Milli Eğitim Bakanlığı'nın da devreye gireceğini ifade etti. Fehaid, ziyarette kendisine refakat eden bazı Arap yatırımcıların Türkiye tarafıyla işbirliği anlaşmaları imzaladığına dikkat çekerek, "Karşılıklı yatırımların artması, yaygınlık kazanması, Türklerin Arap dünyasında, Arapların Türkiye'de yatırımlarının artması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile el ele verip, işbirliğimizi devem ettireceğiz. Sağlık turizminde özellikle büyük bir potansiyel var. Onu değerlendirmek için gerekli tedbirleri alacağız. Suudi Arabistan bu sektörde yılda 27 milyar dolar gibi bir harcama yapıyor. Büyük ölçüde Türkiye kabul görüyor ve her beklentiye cevap verebilecek olanak, yeteneklere sahip bir ülke. Türkiye, istikrarın hüküm sürmesi ve turizm alanında verilen hizmetler başka ülkeleri geride bırakacak düzeyde olduğu için tercih ediliyor" dedi.
Milliyet

Galeri Ve Emlakçılara İnce Ayar 
İkinci el motorlu kara taşıtları ticaretine çeki düzen geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretini, tüketicileri koruyucu, haksız rekabeti önleyici ve kayıtdışılığı önleyici nitelikle düzenleyecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığı'nın bütçesine ilişkin sunum yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin verdiği bilgiye göre konuya ilişkin hazırlanan yönetmelik taslağı görüşe açıldı. İkinci el araçların yanı sıra emlak alım satımına da çekidüzen verilecek. Buna ilişkin hazırlanan yönetmelik taslağının da kısa süre içerisinde görüşe açılması planlanıyor. Bakan Tüfenkci, elektronik ticarete güven kazandıracak çalışmaların da hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek "Ticari elektronik iletilere yönelik şikayetlerin etkin ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılması amacıyla ticari elektronik iletiler hakkında genelge hazırlandı ve il müdürlüklerimize gönderildi. Ülkemizde elektronik ortamdaki alışverişlerde güven algısını geliştirmek amacıyla e-ticaret sitelerine yönelik bir 'güven damgası' sistemini kuruyoruz. 'Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ Taslağı'nı ilgili kurumların görüsüne açtık" diye konuştu.
Star

Doğalgazda Kapılar Türkiye'ye Çıkıyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği bölgesel işbirlikleriyle, Türkiye'nin doğalgaz ticareti merkezi olma hedefine katkı sağlayacak çalışmalara hız verdi. Bakanlığın 2017 bütçe sunumundan derlenen bilgilere göre, Türkiye transit petrol ve doğalgaz boru hattı projelerinde jeopolitik ve stratejik liderliğini sürdürmek istiyor. Türkiye'nin şu an uluslararası alanda 5 doğalgaz boru hattı bulunuyor. Türkiye, Bakü-Tişis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı, Mavi Akım ve Türkiye- Rusya Doğalgaz Boru Hattı ile Türkiye- İran Doğalgaz Boru Hattı'ndan gaz tedarik ederken, Avrupa ile bağlantıyı sağlayan Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı üzerinden de Yunanistan'a gaz gönderiyor. Enerji Bakanlığı, Azerbaycan'dan Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve bu projenin Avrupa ayağı olarak görülen Trans Adriyatik Boru Hattı ile (TAP) Türk Akımı'ndaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar neticesinde TANAP'tan 2018 yılında 16 milyar metreküp doğalgaz gönderilmesi planlanıyor. Bu miktarın 6 milyar metreküpü Türkiye'ye, 10 milyar metreküpü de TAP vasıtasıyla Avrupa'ya sevk edilecek. Uzunluğu 878 kilometre olacak hattın, 2020 yılında faaliyeti geçmesi planlanıyor. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından imzalanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi de 2019'da hayata geçecek. Öte yandan, Türkiye-Bulgaristan enterkonnektörü (İTB) doğalgaz iletim sistemine yönelik çalışmalar da devam ediyor.
Star

Dokunmamak Lazım 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolarda 3.40'ı gören hareketi değerlendirirken, endişe edecek durum olmadığını bildirdi. Adnan Menderes Üniversitesi'nde temel atma törenine katılan Zeybekci, şu mesajları verdi: "Türkiye ekonomisi için bir risk, sıkıntı yoktur. 'Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım' derken dövize, bu oyuna, bu spekülatif harekete, bunu söylerken bilerek söylüyoruz. Diyorlar ki 'Türkiye'nin 600 milyar dolarlık borcu var, şu kadar bize zarar veriyor'. Ya matematik bilmiyorlar ya milleti saf zannediyorlar. Pazartesi günü 8.30'da gidip bu borcunu ödedi, kapattı mı? Hesap kapanırsa tamam, zarar ortaya çıkar. 2003'den bugüne kadar döviz hareketiyle bu ekonomiyi değerlendirirseniz yanlış yaparsınız." Türkiye'nin gerek Merkez Bankası varlıkları, gerek vatandaşın döviz tevdiat hesapları, gerekse borçların uzun vadeli olmasına, bankaların da uluslararası bankacılık piyasadan borç alabilme kabiliyetleriyle kıyaslandığında endişe edecek hiçbir şey bulunmadığını kaydeden Zeybekci, "Biz ne söylüyorsak bunların ne anlama geldiğini bilerek söylüyoruz. Bu konuda da bugüne kadar hiç yanılmadık. Türk ekonomisine inanmaya güvenmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Ahlak Yok Mu 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kamuoyunda büyük tepkiye neden olan cinsel istismardan yargılanan faile, evlenme şartıyla af getiren düzenlemeye sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Yav sizde vicdan, ahlak yok mu" dedi. Kılıçdaroğlu, Trabzon'da partisinin il başkanlarıyla yaptığı toplantının açılışında, özetle şunları söyledi: "Parlamentoda görüşülen bir yasa var. Kız çocuklarına tecavüz edene af getiriyorlar. Yav sizde vicdan yok mu, ahlak yok mu? Ben bunu sormak zorundayım. Düşünün beş yaşında, altı yaşında, on yaşında kız çocuklarına tecavüz edilecek, tecavüzcüsüyle evlenirse af getiriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Ya beş kişi tecavüz etse. Bir kişi ben evleniyorum dese herkes beraat edecek. Ahlaka bakın. İnsanlığa sığmaz bu arkadaşlar. 83 kadın kuruluşu ortak bildiri yayınladı. Buradan bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum. Gösterdiğiniz bu duyarlılık nedeniyle sizi yürükten kutluyorum, iyi ki siz varsınız, kendi çocuklarımıza sahip çıkıyorsunuz. Dolar çıkmış, çocuk tecavüzü artmış, uyuşturucu kullanımı yaygınlaşmış, işsizlik yüzde 20'lere çıkmış, geçen gün bir çocuk açlıktan öldü hiç önemli değil. Bir tek şey önemli; bir kişiye nasıl başkanlık koltuğu verilir? Cumhurbaşkanları tarafsızlık üzerine yemin ederler. Niçin? Herkesi temsil etsin diye. 'Başkan demeyelim de, partili cumhurbaşkanı olsun.' O zaman devletin gücünü temsil eder mi? Hayır. CHP olarak bizi temsil etmez. Bir partiyi temsil ederseniz devletin uyumunu sağlayamazsınız. Tarafsız cumhurbaşkanlığının olduğu yerde kalkıp da başkanlık rejimine geçerseniz, rejimi değiştirmiş oluyorsunuz, milleti özür dilerim ama aptal yerine koymaya kimsenin hakkı yok. Üstelik gelecek olan başkan valileri, büyükelçileri, milletvekillerini tayin edecek. Güçlerin ayrımı değil, güçler birliği olacak. Bir kişi bütün yetkilere sahip olacak. Dünyada böyle bir yetki eskiden Hitler'de vardı. ABD modeli ile ilgilisi yok. ABD başkanı büyükelçi tayin edemez. Başkanlık sistemini kim istiyor? İki kişi istiyor, birisi içerde diğeri dışarıda, Erdoğan ve Öcalan. Öcalan, 'Ne ev hapsi ne de af, bunlara gerek kalmayacak, hepimiz özgür olacağız, Tayyip Bey'in başkanlığını destekleyebiliriz. Başbakan'a deyin ki, başkanlık modelini hızla tartışabiliriz. Eski yaşam alışkanlıklarını bırakmak gerek, çünkü rejim değişikliği olacak' dedi.
Hürriyet

Ak Parti Ve MHP Sınırı Yoklayacak 
Ak Parti ile MHP arasında "Cumhurbaşkanı" adıyla formüle edilen başkanlık sistemi eksenli anayasa değişikliği teklifine ilişkin müzakereler hafta başında başlıyor. Ak Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın oturacağı müzakere masasında taraşar düzenlemelerde nereye kadar esneyeceklerine ilişkin sınırları yoklayacaklar. Müzakere sonrası ortaya çıkacak metin üzerinde nihai kararı Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşerek karar verecekler. MHP, anayasa değişikliği teklifine ilişkin çalışmalarını dün tamamladı. Parsak başkanlığındaki hukukçu heyeti yaptıkları çalışmaları dün Bahçeli ile müzakere etti. MHP Genel Başkanı çalışmayı MHP açısından tatmin edici bulurken, Ak Parti ile temas kurularak atılacak adımın belirlenmesi talimatını verdi. Bu çerçevede Parsak, Ak Partili Gül ile temas kurarak çalışmalarını tamamladıklarını ve görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. İki parti hafta başında müzakere masasına oturarak teklifi görüşme kararı aldı. CHP'nin tavrının ne olacağı konusu henüz netlik kazanmazken, yarın Ak Parti ile ana muhalefet arasında bir temas kurulabileceği ifade ediliyor. CHP'nin olumlu bir yaklaşım sergilemesi halinde müzakere masası üçlü olarak kurulacak. Müzakere masasında taraşarın düzenlemelerde nereye kadar esneyebileceklerini ilişkin sınırlarını yoklaması bekleniyor. 10 bölüm 100'e yakın maddeden oluşan teklifin özellikle, "hükümet sistemini" içeren bölümüne odaklanan MHP, "1982 Anayasası/Mevcut durum", "Ak Parti'nin önerisi" ve "MHP'nin önerisi" şeklinde karşılaştırmalı metin hazırladı. Bahçeli ile Yıldırım'ın görüşmesinde belirlenen "Cumhuriyet'in felsefesi ve milli ruhun" korunması konusunda tam mutabakat bulunurken, MHP teklifin diğer bölümlerinde devletin niteliklerini düzenleyen ilk dört madde, vatandaşlık tanımını içeren 66., eğitim hakkını düzenleyen 42. ve idarenin bütünlüğünü düzenleyen 123. maddelerin korunmasını umut verici buluyor. "Hükümet sistemine" ilişkin, "Acil asgari değişiklikler" başlığı altındaki bölümde MHP her maddeye görüş yazdı. 14 maddeden oluşan, "Cumhurbaşkanı"na ilişkin düzenlemelerin çoğuna "rezerv" koydu. MHP'nin rezervleri arasında, "Cumhurbaşkanı'nın adaylığı", "Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumlulukları", "Cumhurbaşkanı'nın denetimi ve yargılanması", "KHK ve fesih yetkilerinin kullanımı", "Bakanlar Kurulu'nun yapısı ve atanması"na ilişkin maddeler bulunuyor. MHP'nin teklifte hassasiyet gösterdiği maddelerin başında Cumhurbaşkanı'na verilen yetkiler doğrultusunda sorumluluk da yüklenmesi geliyor. Yürütmeye ilişkin icrai yetkiler Cumhurbaşkanı'na verildiğinde hukuki ve cezai sorumluluk devreye girecek. Mevcut düzenlemede Başbakan ve bakanlar için uygulanan, "Yüce Divan" süreci uygulanabilecek. Teklif metninde MHP ile Ak Parti'nin ayrıştığı konular arasında birçok maddedeki, "oy nisapları" yer alıyor. MHP, Ak Parti'nin Cumhurbaşkanı'nın özellikle "yargılanması", "fesih yetkisi" gibi konulardaki önerdiği yüksek oy oranını düşürülmesinden yana. Cumhurbaşkanı'nın yargılanması için Meclis'te bulunması gereken 413 oyu yüksek bulan MHP, yeni bir oy nisabı öneriyor.
Milliyet

'Şanghay 5'lisinde Neden Olmayalım' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ve Özbekistan ziyaretleri sonrası Semerkant'tan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. "İngiltere'de Brexit yaşanırken, bizim de AB ile ilişkilerimiz yeni döneme girdi. Bu konuda son durum nedir?" sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi: "Brexit bana göre güzel bir tevafuk oldu. Yani, Avrupa'da diğer ülkelerde bu tür şeyler olabilir Fransa'da da sesler geliyor İtalya'dan geliyor. Geçenlerde bizimle ilgili Dışişleri Bakanları bir araya geldiler. Önce hırsla bir araya geldiler. Daha sonra Avusturya'nın dışında hiçbirisi Türkiye ile müzakerenin dondurulması, şu olması, bu olması noktasında fikir beyan etmedi. Bu tabi önemli bir şey. Mesele şu: Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. Benim için varsa yoksa Avrupa Birliği dememeli Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama, ben de kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, 'Şanghay 5'lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?' diyorum. Bunu sayın Putin'e olsun, Nazarbayev'e olsun, şu anda Şanghay 5'lisinin içerisinde olanlara da söyledim. Başlangıçta 5 ülkenin kurduğu Şangay İşbirliği Örgütü'ne daha sonra Özbekistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de dahil oldu İran da girmek istiyor. Sayın Putin, 'Bunu değerlendiriyoruz' gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye'nin Şanghay 5'lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. "İlklerdeniz, ama 53 yıldır oyalanıyoruz. Mesela Başbakanlığımın ilk yıllarında liderler zirvesine biz çağrılırdık. Daha sonra çağırmamaya başladılar. Niye? Orada her şeyi açık, net söylüyorduk da ondan O günden bugüne, bakın 28 üye var, (eski Fransa lideri) Sarkozy'nin ilk göreve geldiğinden itibaren, mesela fasıllarda açma- kapama olayında, sadece açmak var, kapama yok. Kapama olmayacaksa, açmayı yapsan ne olur, yapmasan ne olur? Bize bunu da yaptılar Hakeza vize noktasında da, Latin Amerika ülkelerine vize serbestisi var, ama Türkiye'yi hala oyalayıp duruyorlar. Geçen gün arkadaşlarla da konuştuk. Yıl sonuna kadar sabredelim, yıl sonuna kadar oldu, oldu Yoksa biz bu geri kabulü falan, bu dosyayı kapatalım Şurada mülteciler konusunda 3 milyar Euro bu yıl için haziran itibariyle vereceklerdi. Vermediler. Artık 11'inci aydayız. Yıl sonu geliyor. Güya ikinci bir 3 milyar Euro da söz konusuydu. Şimdi onu da ne yaptıklarını göreceğiz. Gördükten sonra bu konuda da kararlı bir şekilde adımımızı atmış olacağız."
Vatan

'Cinsel İstismar Değil Siyasi İstismar' 
Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla'daki Okan Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin açılış töreninde, son 14 yılda milli eğitimde çok büyük hizmetler yapıldığını, "4+4+4"ün de bu alanda yapılan en büyük reform ve dönüşüm olduğunu söyledi. Çocuk yaşta evlilikler konusunun son dönemde çok fazla istismar edildiğini dile getiren Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Çocuk yaşta evlilikler konusu var, bu ara çok fazla istismar ediliyor. İşte onu önlemenin bir yolu da 12 yıl eğitimi getirmektir. Bu da bir tedbirdir. Ülkemizin kanayan bir yarasını görmezden gelmek bize yakışmaz. Bize yakışan böyle bir sorun varsa bunu çözmektir. Bunun üzerine atlayıp buradan ucuz siyaset yapmak eski Türkiye'nin alışkanlığıdır. Bu alışkanlık artık para etmiyor, piyasası yok. 3 bin mağdur insan seçim kampanyalarında her gün önümüze çıktı. Bugün bunun istismarını yapan anamuhalefet partisinin milletvekillerine de aynı şeyleri söylediler. Şimdi sorun İzmir Milletvekiline, sorun diğer milletvekillerine onlar anlatsınlar ama korkar anlatamazlar. Bir kör dövüşüdür, bir anlamsız yalan rüzgarı, bir siyasi istismar Cinsel istismar değil bunların yaptığı tamamen siyasi istismar, başka bir şey değil. Kusura bakmasınlar."
Vatan

DÜNYA 

Kıbrıs'ta Bu Yıl Çözüm Zor 
Kıbrıs'ta 2016 sonuna kadar çözüm hedefiyle yürütülen müzakerelerde toprak paylaşımının yapıldığı İsviçre zirvesinin ikinci turu bugün başlıyor. Türk ve Rum liderlerin 2 günlük zirvesinden, garantör ülkeler zirvesi için aralık ayı içinde gün belirlenmesi hedefleniyordu, ancak verilen bir hafta arada Yunanistan ve Rum yönetiminden gelen haberler, bu hedefi zorlaştırdı. Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi, harita ve toprak da dahil Kıbrıs'la ilgili geride kalan tüm anlaşmazlık noktalarında anlaşmaya varılmasını, ardından garantörler zirvesinin toplanmasını istiyor. Türk tarafının ise Rumlarla zirveye başlarken vardığı anlaşma, toprak paylaşımı haritası belirlenirken, garantörler zirvesinin tarihinin de belirlenmesi şeklindeydi.
Hürriyet

Fransa'da İlk Tur Bugün Yapılacak 
Fransa'da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağ partilerin adayı, bugün ön seçimle belli olacak. Mücadelenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski başbakanlar Alain Juppe ve François Fillon arasında geçeceği belirtiliyor. Anketlerde son dakika çıkışı yapan Fillon, Paris'te 7 bin kişinin katıldığı bir toplantıda artık 1. sırada olduğunu açıkladı. Fillon, seçimlerden sonra, "İşas etmiş bir Fransa bırakan Hollande ve yükselen aşırı sağ ile mücadele edeceğini" söyledi. 20 ve 27 Kasımda iki turlu olarak yapılacak ön seçimlerde 7 aday yarışacak. Favori olarak gösterilen Juppe, Sarkozy ve Fillon'un dışında, sağ parti eski başkanı Jean-François Cope, eski bakan Bruno Le Maire, eski Paris Belediye Başkan adayı Nathalie Kosciusko- Morizet ve Hristiyan Demokrat Parti Başkanı Jean-Frederic Poisson sağın adayı olmak için yarışacak. Uzmanlar, cumhurbaşkanlığı yarışının aşırı sağcı Le Pen ve sağ bir aday arasında geçeceğini söylüyor.
Milliyet

Güney Kore'de Öfke Seli Dinmiyor 
Güney Kore'de Devlet Başkanı Park Guen- hye'nin, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlayan skandala tepkiler sürüyor. Polis yetkilileri, son olarak Seul'de düzenlenen gösteriye yaklaşık 30 bin kişinin katıldığını kaydetti. Park'ın istifasını isteyen binlerce kişi tarafından son bir aydır her cumartesi günü gösteriler yapılıyor. Bununla birlikte Park'ın destekçileri de, daha küçük katılımlı bir eylem düzenledi.
Milliyet

Biri Bu Vahşeti Durdursun 
Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolündeki mahallelerde yaşamını sürdüren sivil halka yönelik katliam haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Son iki yılın en yoğun bombardımanına maruz kalan şehirde, El Cezire televizyonunun hastaneden yaptığı canlı yayın esnasında kameralara yansıyan görüntüler vahşetin boyutunu gözler önüne serdi. Halep'teki tek çocuk hastanesinde yaşam mücadelesi veren kuvözdeki bebeklerin bile hedef alındığı klor gazlı saldırıyla birlikte, son 4 günde düzenlenen bombardımanlarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 150'ye yükseldi. Kentteki alt yapının ve hayati önem taşıyan tesislerin hedef alındığı hava saldırılarının ardından Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümete bağlı Halep Sağlık İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, denetimlerinde bulunan hastanelerde hizmetin durduğu belirtildi. Kasıtlı bir şekilde alt yapının ve hayati önemdeki tesislerin hedef alındığının vurgulandığı metinde, "Tüm sağlık örgütleri ve çalışanlarını Halep'teki meslektaşlarının yanında yer almaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Halep'in doğu kesimindeki Melah, Ensari, Zibdiye, Hulluk, Şear ve Celum semtlerindeki sivil yerleşimlerin bombalandığı saldırıların akabinde konuşan sivil savunma yetkililerinden Necip Ensari, rejim güçlerinin hedefinin artık masum çocuklar olduğunu söyledi. "Saldırılarda ölen çocukları beyaz perdelere sararak defnediyoruz" diyen Ensari, çocukları defnedecek yer bulamadıklarının altını çizdi. Yoğun Rus ve rejim saldırıları nedeniyle sivil savunma ekiplerinin olay yerine gitmekte zorlandığını bildiren yetkili, bombardımandan dolayı enkazların olduğu bölgelere ulaşamadıklarını dile getirdi. Rusların vakum ve misket bombaları yağdırırken rejimin de varil bombaları kullandığını belirten Necip Ensari, "Ne olur Halep'i rejimin saldırılarından koruyun" diyerek feryat etti.
Star

Yolsuzluk İsyanı 
Malezya'da protestoların yasadışı olarak nitelendirilmesi on binlerce kişinin Başbakan Necip Rezak'ı protesto için sokaklara dökülmesini engellemeye yetmedi. İsmi "temizlik" anlamına gelen demokrasi yansılı bir grup olan "Bersih"i destekleyen sarı tişört giymiş protestocular sabahın erken saatlerinde metro ve otobüs duraklarını doldurdu. Protestocular emniyet güçlerinin çembere aldığı bağımsızlık meydanına giderek burada kırmızı tişört giymiş olan ve yine yasadışı bir protesto gösterisi düzenleyen hükümet yanlısı protestocularla karşı karşıya geldi. Malezya resmi haber ajansı Bernama'nın verdiği bilgilere göre protestolar sırasında yaklaşık 7 bin polis görev yaptı. Başbakan Necip Rezak'ın denetimindeki Malezya Kalkınma Fonu'ndan (1MDB) 3 milyar Amerikan Doları'ndan fazla para kayıplara karışmıştı. Necip Rezak kişisel hesaplarında bulunan milyonlarca doları ise Suudi Arabistan'dan yapılan bağışlar olarak açıklamıştı. Singapur, İsviçre ve ABD'de konuyla ilgili soruşturmalar halen devam ediyor. Wall Street Journal'ın haberine göre Rezak'ın akraba ve yakınları söz konusu fondan edindikleri paralarla New York'ta lüks konutlar ve Van Gogh'un bir tablosunu satın aldı. Temmuz ayında ABD Adalet Bakanlığı, Malezya'nın devlet fonu 1MDB'den gelen 1 milyar dolardan fazla paranın ABD'deki bankalar yoluyla aklandığı gerekçesiyle dava açmıştı.
Vatan

SPOR 

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Avrupa Şampiyonası biletini kaptı 2017 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu'ndaki 5. maçında Bosna Hersek'i, Ankara'da konuk eden Periler, normal süresi 61-61 eşitlikle sona eren karşılaşmayı 72-68 kazandı. 4. galibiyetini alan Ekrem Memnun yönetimindeki Ay-Yıldızlılar, Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenecek 2017 Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkı elde etti. Periler grubundaki son maçında Çarşamba günü Ankara'da Romanya'yı ağırlayacak.
Posta

Beşiktaş, Süper Ligin 11. haftasında Adanaspor deplasmanında 2-1 kazanarak maç fazlasıyla liderliğe yükseldi. Teknik direktör Şenol Güneş, Şampiyonlar Ligi'nde 23 Kasım Çarşamba günü oynayacakları Benfica maçını düşünerek Tosic, Adriano ve Rhodolfo'yu Adana'ya götürmemişti. Siyah-Beyazlı ekip ilk dakikadan itibaren oyunu Adana sahasına yıktı. 11. dakikada Oğuzhan'ın nefis uzun pasında Aboubakar, topu kaleci Karacic'in bacaklarının arasından filelere yolladı: 0-1. Kartal yine ataktaydı. 15'te Quaresma'nın aşırtma şutunu kaleci Karacic güçlükle kornere çeldi. 16'da Beşiktaş penaltı kazandı. Beck'in ortasında ceza sahası içindeki Bekir Yılmaz topu eliyle kesti. 17'de Cenk Tosun penaltıdan skoru 2-0 yaptı. 24'te Tolgay Arslan'ın pasında Aboubakar geç kaldı, Karacic topu uzaklaştırdı. Adana Magaye ile gol aradı. 31'de Bekir Yılmaz'ın savunmanın arkasına pasında Fabricio, Magaye'den önce topa hakim oldu. 34 ve 39'da bu kez Quaresma kaçırdı. İkinci yarı da durum değişmedi, Beşiktaş kaçırdı, Adanaspor yüreklendi. 56'da Tolgay'ın kaptırdığı topta Vladimir Koman ceza sahasına girdi, Atınç yatarak müdahale etmek istedi. Koman düştü, hakem penaltıyı verdi. 57'de Magaye 'Panenka penaltısıyla' (Kalenin tam ortasına havadan plase bir vuruş) skoru 2-1 yaptı. Beşiktaş, Adanaspor'un ataklarını durdurdu, atağa çıktı. 71'de Bekir Yılmaz'ın Atiba'ya sert faul yapmasıyla kırmızı kart görmesi dengeleri Beşiktaş lehine değiştirdi. Bir penaltı yaptıran, 71'de kırmızı kart gören Bekir Yılmaz, maçın kader adamı oldu. Şenol Güneş, Gökhan İnler, Kerim Frei ve Ömer Şişmanoğlu'nu oyuna alarak takımının direncini artırdı. Kartal, karşılaşmayı 2-1 kazanarak maç fazlasıyla Başakşehir'i geçerek liderliğe kuruldu.
Posta

Süper Lig, bu akşam ilk yarının süper maçına sahne olacak. Fenerbahçe ile Galatasaray kozlarını Kadıköy'de Ülker Stadı'nda paylaşacak. Zorlu mücadele saat 20.00'de başlayacak. Cüneyt Çakır'ın düdük çalacağı derbiyi Lig TV naklen ekrana getirecek. Zirvede ilk ikiyi paylaşan Başakşehir ve Beşiktaş'ın gerisinde kalmak istemeyen iki takımın da derbideki tek hedefi 3 puanı hanesine yazdırmak olacak. Taraftar yasağının kalkması nedeniyle 6 yıl sonra G.Saraylılar'ın da izleyeceği derbide, Fenerbahçe bu sezonki iki önemli silahından Lens'i sakatlığı nedeniyle, Mehmet Topal'ı da cezası yüzünden oynatamayacak. İyileşen Ozan Tufan ve Fernandao için de kararı Teknik Direktör Advocaat verecek. Galatasaray'da ise sezon başından bu yana oynamayan Sigthorsson dışında sakat ya da cezalı bir oyuncu yok. Affedilen Yasin de Riekerink görev verirse formayı giyecek. Bu akşamki derbi öncesinde ezeli rekabette iki ekip 383 kez karşılaştı. Fenerbahçe galibiyet sayısında 144-123, gollerde ise 592-482 önde. Ligde ise 118 maçta Kanarya 48, Cim- Bom 33 kez gülen taraf oldu. Fenerbahçe, hem genelde üstün olmasına ve evinde 17 yıldır kaybetmemesine rağmen son 7 maçta Cim-Bom'u 1 kez yenebildi. Üç derbiyi kaybetti, 3 de beraberlik yaşandı. Sarı-Lacivertli ekip, rakibi karşısında evinde oynadığı 53 maçın sadece 3'ünde gol atmayı başaramadı.
Star

Türk futbolunda dostluk ve kardeşlik adına önemli gün. Taraftar olayları nedeniyle getirilen deplasman yasağı nedeniyle Galatasaraylı taraftarlar 24 Ekim 2010'dan bu yana Kadıköy'de Fenerbahçe ile yapılan maçları statta izleme şansı bulamıyordu. 15 Temmuz süreciyle birlikte tüm yurtta doğan dostluk ve kardeşlik havasının etkisiyle bu sezon deplasman yasağı kaldırılırken Süper Lig'de ilk olarak Vodafone Arena'daki Beşiktaş-Galatasaray derbisinde Cim-Bomlu taraftarlar tribündeki yerlerini almıştı. Bugün de 2 bin 100 Galatasaraylı futbolsever Kadıköy'e dostluk ve kardeşlik yürüyüşü gerçekleştirerek birlikte maç izleyecek. Galatasaraylılar 15.30'da Türk Telekom Arena'da buluşacaklar ve 16.30'da İETT'den tahsis edilen otobüslerle Ülker Stadı'na gidecekler. Karşılaşma sonrası da yine otobüslerle dönülecek. Münferit geliş ve gidiş olmayacak.
Star

Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme rövanş maçında Eczacıbaşı VitrA ilk mücadelede 3-0 mağlup ettiği Minchanka Minsk'i 3-0 (25-14, 28-26, 25-19) devirdi. Burhan Felek Voleybol Salonu'nda oynanan mücadelede temsilcimizde Boskovic 16 ve Kosheleva 10 (3 blok) sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken Belarus ekibinde ise Teneva 10 sayı üretti. Turuncu-beyazlılar bu sonuçla Devler Ligi D Grubu'nda VakıfBank, Dresdner SC ve Uralochka-NTMK Ekaterinburg ile eşleşti.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme