27 Kasım 2016 Pazar

27.11.2016 Genel Gündem27.11.2016 Pazar
GÜNDEM

Fırat Kalkanı'nda 18. Şehit Acısı 
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye topraklarında 95 gündür yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab bölgesinde önceki gece yaşanan çatışmalarda Piyade Uzman Çavuş Kader Acar (25) şehit oldu, üç asker ise yaralandı. Şehit Uzman Çavuş Acar'ın cenazesi ve yaralılar, önce Kilis'in Elbeyli ilçesine, ardından helikopterle Gaziantep'e getirildi. Acar ile birlikte harekatta bugüne kadar şehit olan asker sayısı 18'e çıktı. Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü DAEŞ kontrolündeki Anifah bölgesi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri denetimine geçti. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede "Çatışmalar esnasında bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Çatışmada hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz. Türk Hava Kuvvetleri tarafından belirlenen 12 DAEŞ hedefi yapılan hava harekâtı ile imha edilmiştir. Suriye sınır hattında İHA'lar ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir" denildi. Acar'ın cenazesi dün 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından askeri uçakla memleketi Zonguldak'a gönderildi. Şehit Acar'ın memleketi Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki ailesi yasa büründü. Cemaller köyündeki yakınlarına acı haber, sağlık ekipleri eşliğinde askeri yetkililerce verildi. Şehidin annesi Şadiye Acar'ın 2006, babası Nimet Acar'ın da 1998'de vefat ettiği öğrenildi. Şehidin dayısı Muhammet Uçar, yeğeniyle en son 10-15 gün önce telefonla görüştüğünü yeğeninin kendisine "Dayı ben Suriye'ye gidiyorum" dediğini aktardı. Askeri uçakla Zonguldak'ın Ereğli ilçesine getirilen şehit Acar'ın Bozhane Camii'ndeki cenaze törenine yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Kardeşinin tabutuna sarılan şehidin ablası Yasemin Kiremitçi, "Korkma kuzum. En güzel yere gidiyorsun. Sen bizim gururumuzsun yavrum. Seni orada annem, babam karşılayacak" diye gözyaşı döktü. Şehidin, nişanlısı Gülüm Uzun da "En büyük korkumuz kavuşamamaktı. Böyle mi anlaşmıştık biz seninle?" diyerek feryat etmesi yürekleri dağladı.
Milliyet


'Karargah Evleri'ne Kumpas Soruşturması 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK'da görevli bazı personel ile İşçi Partisi yöneticileri arasında yasa dışı bir yapılanma olduğu iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada aralarında İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cengiz Köylü, Hikmet Çiçek, Mehmet Bora Perinçek ve Mehmet Bedri Gültekin'in bulunduğu 91 kişi hakkında takipsizlik kararı vermişti. Dosyada yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık Ergenekon'un en kritik belgelerinden 'İP/Karargah Evleri' dosyasında 'kumpas' yapıldığına ilişki soruşturma başlattı. Savcılık 'Karargah Evleri' dosyasındaki belgeleri tek tek incelemeye aldı. TSK'da görevli bazı personel ile İP yöneticileri arasında yasa dışı bir siyasi yapılanma olduğu iddialarını içeren bir belge MİT tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilmişti. Bu belgenin İP Genel Merkezi'nde de bulunduğu iddiaları üzerine "Ergenekon'' soruşturması kapsamında partinin genel merkezinde yapılan aramada "çok gizli'' dereceli MİT belgesi ele geçirilmişti. MİT belgesi firari eski savcı Zekeriya Öz tarafından da Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilmişti. Bunun üzerine 2008'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından soruşturma açılmış, daha sonra dosya görevsizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollanmıştı. Söz konusu soruşturmada 2011'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yetkisizlik kararı verilerek, dosya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmişti. İstanbul-Ankara arasında yetki tartışmaları nedeniyle gidip gelen dosya en son İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmiş, şüpheliler hakkında somut delil elde edilemediği gerekçesiyle takipsizlik verilmişti.
Vatan

Adımı Sıkıyönetim Komutanı Yapmışlar 
15 Temmuz darbe girişiminde, FETÖ/ PDY'nin atama listesinde adı örgütün sözde 'Erzurum Sıkıyönetim Komutanı' olarak yeralan Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Murat Koçak ile 'Kırmızı Bylock' kullandığı tespit edilen Harekat ve Asayiş Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmaz'ın yargılanmasına başlandı. Hakkında üç kez ağırlaştırılmış müebbet ile 22,5 yıla kadar hapis cezası istenen Murat Koçak, "Sıkıyönetim atama listesinde ismimi kim neden yazdı bilmiyorum. İsmim bulunduğu için şikayetçiyim" dedi. Hazırlanan 32 sayfalık iddianamede söz konusu eylemlerin FETÖ/PDY mensupları tarafından gerçekleştirildiği, Murat Koçak'ın 'Sıkıyönetim Direktifi' konulu belgenin ekinde bulunan 'İl Sıkıyönetim Komutanları' başlıklı listenin 29'uncu sırasında Erzurum Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildiği, Murat Yılmaz'ın örgüt mensuplarının kullandığı Bylock adlı haberleşme programını kullandığı vurgulandı. Murat Yılmaz'ın Murat Koçak ile birlikte hareket ettiği ve her ikisin de örgütün emirleri doğrultusunda astlarına emir verdiği belirtilen iddianamede, "Erzurum ilinin Doğu Anadolu Bölgesinin merkezi konumundaki bir il olduğu, Erzurum ili belediye teşkilatının Büyükşehir Belediyesi statüsünde olduğu, ülkemizde bulunan TRT müdürlüklerinden birisinin ve kamu kurumlarına ait çok sayıda bölge müdürlüklerinin Erzurum'da olduğu, Bölge Adliye Mahkemesi ve Bölge İdare Mahkemesi bulunan Erzurum'un adli teşkilat yönünden de Türkiye'nin önemli bir ili olduğu, özellikle örgüt lideri Fethullah Gülen'in Erzurum nüfusuna kayıtlı olduğu hususları birlikte değerlendirildiğinde soruşturmaya konu eylemleri icra eden şüphelilerin örgütün sıradan birer üyesi değil yöneticisi oldukları"na dikkat çekildi. Mahkeme, diğer tanıkların dinlemesini ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 130,9875-131,1941 
ABD Doları 3,4426-3,4496/Euro 3,6465-3,6560/İngiliz Sterlini 4,2921-3,3033

Müteahhitlere İmar Müjdesi 
Yeni Tip İmar Yönetmeliği erteleniyor. 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmesi beklenen daha sonra dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 2016 sonuna ertelenen yönetmeliğe bir erteleme de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi. Yönetmelik 30 Haziran 2017'ye ertelendi. Bu erteleme ile inşaat şirketleri yüzde 25 ek emsal hakkı sağlayan uygulamadan 6 ay süreyle daha faydalanacak. Kentsel dönüşüm projesi yapan müteahhitlerin ve hak sahiplerinin bu haberi uzun süredir beklediğini söyleyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, "Erteleme müteahhitler için ciddi emsal avantajı sağlayacak. Dönüşüm yapan şirketler yüzde 25'i bulan ek emsali alabilmek için acele ediyordu. Ancak çok sayıda firma yetişememişti. Şimdi bu uzatma ile hem inşaat şirketleri hem de dönüşüm yapılan binadaki hak sahibi rahatlamış olacak. Eğer bu erteleme gelmeseydi işas eden şirket haberleri, yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri olacaktı" diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İmar yönetmeliğinin anayasasını yazacağız. Daha sonra şehirlere bunu gönderip eklemeler yapmalarını isteyeceğiz. Biz temel 10- 15 madde belirledikten sonra her şehir kendine göre değişikliği yapacak. Çünkü her il için doğru aynı değil" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcı ve İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş ise söz konusu erteleme için şunları söyledi: "Ekonomideki durum ve inşaat sektöründeki daralma nedeniyle 6 ay ek süre vermeye karar verdik. Ancak bu, son ertelemedir. Eğer yapılmasaydı inşaat şirketleri ciddi zorluklar yaşayacaktı. Şimdi tüm belediyelere kendi yönetmeliklerini çalışmaları için talimat da verildi. Bakanlık temel kuralları belirleyecek, bu kurallara bağlı olarak belediyeler de üzerine düşeni yapacak."
Hürriyet

Sağlık Yatırımı Doğu'ya 
Başbakan Binali Yıldırım, eğitimden sonra en büyük bütçenin sağlığa ayrıldığını söyledi. Binali Yıldırım, "Belirli illerimizde sağlık kümelenmeleri oluştu. Samsun'da, Uşak'ta, İzmir'de, Ankara'da var. Bu sağlık kümelenme noktalarını Anadolu'nun doğusuna da yayacak çok önemli teşvik tedbirleri aldık. Doğu ve Güneydoğu'daki 23 ilimizi cazibe merkezi haline getirmek konusunda keskin, teşvik tedbirleri aldık" dedi. İstanbul Sağlık Fuarı'nın kapanışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 79 milyon vatandaşın hepsinin sağlık hizmetinden yararlandığını söyledi. Binali Yıldırım, "Sağlık olsun demekle sağlık olmuyor, gereğini yapmak lazım. Vatandaşın memnuniyetini ölçtüğünüz zaman, yüzde 70'in üzerinde memnuniyetle sağlık ve ulaşım hizmeti en üst sırada yer alıyor" diye konuştu.
Posta

Tam Günün Maliyeti 150 Milyar Lira 
Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla tam gün ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesine ilişkin başlatılan çalışma Milli Eğitim Bakanlığı'nca tamamlandı. Bakanlığın tam gün eğitim modeli için derslik başına düşen öğrenci sayısını baz alarak yaptığı çalışmaya göre 300 binden fazla derslik yapılması gerekiyor. Tüm dersliklerin yapılabilmesi için ise 150 milyar liralık bütçe gerekiyor. 24 kişilik sınıflar için 163 bin 408, 30 kişilik sınıflar için 77 bin 799, 34 kişilik sınıflar için 40 bin 198 yeni derslik ihtiyacı bulunuyor. Okul öncesi eğitim için de 20 kişilik 19 bin 104 yeni dersliğin yapılması gerekiyor. Tam gün eğitim modelinin hayata geçirileceği 2019 yılına kadar yeni dersliklerin yapılması ve bütün çalışmaların tamamlanması planlanıyor.
Posta

100 Milyon Dolarlık Yatırıma Özel Teşvik 
Asgari sabit yatırım tutarı 100 milyon dolar olan projeler için firmalara, vergi muafiyeti ve indirimi, sermaye katkısı, yatırım yeri tahsisi ve kamu alım garantisi gibi proje bazlı devlet yardımı verilebilecek. Bakanlar Kurulu'nun, "Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin" kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla, kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, ülkenin mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığını azaltacak, teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve yüksek katma değerli yatırımların proje bazlı olarak desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Karar kapsamında proje bazlı olarak desteklenmesi uygun bulunan yatırımlara, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi, vergi indirimi veya istisnası, sigorta primi işveren hissesi, gelir vergisi stopajı, nitelikli personel, faiz, hibe, enerji veya altyapı destekleri, sermaye katkısı, kamu alım garantisi, yatırım yeri tahsisi, kanunlarla getirilen izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tescillerle diğer kısıtlayıcı hükümler için istisna getirilmesi veya yasal ve idari süreçlerde kolaylaştırıcı düzenleme yapılması gibi uygun görülen destek veya destekler sağlanabilecek. Ekonomi Bakanlığı, belirlediği yatırım konusunda bir veya birden fazla firmayı yatırım için davet edebilecek veya duyuru yaparak çağrıda bulunabilecek. Belirtilen davet veya duyuruya istinaden proje bazlı desteklerden yararlanmak isteyen yatırımcı firma, istenen bilgi ve belgelerle Bakanlığa müracaat edebilecek. Bakanlar Kurulu tarafından desteklenmesine karar verilen projeler için yatırım teşvik belgesi düzenlenecek. Yatırımın başlangıç ve bitiş tarihi destek kararında belirlenecek. Karar kapsamındaki desteklerden yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak.
Milliyet

'Faizler Arttı, Ne Güzel Oldu' Diyecek Değilim 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faiz artırımı kararına ilişkin sorular üzerine "Nasıl ki son 8 ayda 250 baz puan aşağı indirdiyse ve bunu bağımsız karar alarak yaptıysa son adımıyla da 50 baz puanlık müdahalede bağımsız olarak aldığı bir karardır. Yani 250 düşürürken 'aferin', 50 arttırırken de 'kötü Merkez Bankası' demeyeceğim. Bu anlamda bağımsız karar alma mekanizmasını ben destekliyorum. Yoksa 'faizler arttı, güzel oldu' diyecek değilim" dedi. Denizli programı sırasında soruları yanıtlayan Zeybekci dünya ekonomisinde küresel anlamda bir dalgalanma yaşandığını, doların diğer para birimleri karşısında da değer kazandığını kaydeden Zeybekci, 15 Temmuz sonrası Türkiye'ye yönelik algı operasyonlarının ekonomik boyutta da devam ettiğine dikkati çekti. "Türkiye'nin kaygı duyacak hassasiyetleri, eksiklikleri yok" diyen Zeybekci "Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve verilmeye çalışılan bu izlenim günlük spekülatif hareketlerdir" dedi.
Star

İşçisini Bes'lemeyen İşverene Ceza 
Bireysel emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılıma ilişkin Başbakanlık Genelgesi, resmi Gazete'de yayımlandı. Başbakan Binali yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarına Bireysel emeklilik Tasarrufu ve yatırım Sistemi Kanunu'nun ek 2. maddesinin gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirmeleri, veri paylaşımına ve katkı paylarının doğru hesaplanıp tahsil edilmesine imkan sağlayacak kurum içi tedbirleri almaları talimatı verildi. BES'in 1 ocak 2017 tarihinde hayata geçirileceği hatırlatılan genelgede, yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere ilgili kanun uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulunuldu. Genelgede ayrıca işverenin, söz konusu katkı payını zamanında emeklilik şirketine aktarmaması veya bunu yerine getirmede gecikmesi durumunda çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacağına işaret edildi.
Star

Kuraklık Korkusu 
Türkiye'nin tarım başkentlerinde kuraklık tehlikesi yaşanıyor. Ülkenin tahıl ambarı Konya ile en bereketli topraklara sahip Çukurova'da son yılların en kötü yağış dönemi gözleniyor. Rekolte tehlikesi yaşanırken sulama yöntemi de üretim maliyetini artırması ve kaliteyi etkilemesi nedeniyle derde çare olamıyor. Yaşanacak verim azlığından enflasyon da olumsuz etkilenecek. Çiftçiler şimdiden borç erteleme yoluna gidiyor. Kuraklık meraları kuruturken hayvancılığı da tehdit ediyor. Birçok ilde vatandaşlar yağmur duasına çıktı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yağış sıkıntısını, "Kuraklık var, su sıkıntısı yok" şeklinde ifade ederken, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 81 ilin 59'unda Ekim yağışlarının yüzde 50'nin üzerinde azaldığını belirtti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Hans'ın Ağzına Bakmam 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin eleştirdiği idam tartışmasıyla ilgili "Ben Hans'ın ağzına bakarak karar vermem. George'un ağzına bakarak karar vermem, onu iyi bilin. Ben Hakk'a ve halka yönelerek cevabımı veririm. Halkım 'idam' mı diyor, parlamentoya gelir, parlamento eğer 'idam' diyorsa bana gelir. Ben de böyle bir kararı onaylarım" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Büyükçekmece'deki temel atma töreninde özetle şunları söyledi: Türkiye 2 fiili darbe, 2 de darbe operasyonu yaşamıştır. Bunlar halkımızın gönlünde derin izler bıraktı. Bunların hiçbiri 15 Temmuz kadar büyük bir ihanet değildi. Türkiye'nin iradesini dış güçlere peşkeş çekmiş bir güruhun darbe teşebbüsüydü. 15 Temmuz aynı zamanda bir işgal girişimidir. 'Meydanlara inin' dediğimde FaceTime'ın bu görüntüleriyle meydanları dolduran milletime şükranlarımı ifade ediyorum. Avrupa Parlamentosu'nun aldığı son kararı gördünüz değil mi? Neymiş efendim 'Türkiye'de olağanüstü hal varmış, teröristlerin üzerine çok sert gidiliyormuş, teröristleri destekleyenler görevden alınıyormuş, idam cezası tartışılıyormuş, medyaya kısıtlama varmış, vize serbestisinde 72 şarttan 7'si yerine getirilmemiş', gümrükle ilgili ekonomi ile ilgili tehdit ediyorlar. Türkiye gibi topraklarında neredeyse her gün terör eylemi yapılan bir ülkeye terörle mücadele etme demek aslında dükkanı kapatıp git demektir. Ey Avrupa Parlamentosu siz terör örgütüne çanak mı tuttunuz, hayır olsun. Fransa OHAL'i 3+3+6 ay şeklinde uzattı. Ona böyle bir karar aldınız mı? Türkiye belki bir 3 ay, 3 ay daha uzatacak size ne ya? Bu ülkeyi AP mi yönetiyor, hükümet mi yönetiyor. Size ne! Haddinizi bilin, haddinizi. Bu yol da Avrupa Birliği bizimle olursa hem o hem biz kazanırız. Avrupa Birliği illa başka istikamete gideceğim derse biz de yeni yol arkadaşları bulur ya da gerekirse tek başımıza yolumuza devam ederiz."
Hürriyet

Vizyonsuzluk 
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sağlık Fuarı kapanış programında konuştu. Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararını değerlendiren Başbakan Yıldırım, "İki gün önce Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilleri toplandılar, Türkiye'yle müzakerelerin durdurulmasına karar verdiler. Bu kararın bizim için hiç kıymeti harbiyesi yoktur. Kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. İstedikleri kadar karar alsınlar. Aziz milletimiz ne karar alırsa ona boynumuz kıldan incedir, onun dışındaki kararların bizim için hiç ama hiç önemi yoktur. Avrupa Parlamentosu bu kararla kendini küçük düşürmekten başka hiçbir iş yapmamıştır. Milletimizin Avrupa Birliği'ne zaten azalmakta olan güven duygusunu daha da zedelemiştir" dedi. AB'nin öncelikle "Türkiye ile mi yoksa Avrupa'da kol gezen terör örgütleriyle mi iş birliği içinde olacak, bunun kararını vermelidir" diyen Yıldırım, şöyle konuştu: "Türk milleti bunu beklemektedir. Unutulmamalıdır ki Suriye ve Irak'ta yaşanan insanlık trajedisinden memleketlerini, yurtlarını, canlarını kurtarmak için terk eden milyonlarca vatandaşa, mülteciye kucak açan ülke, onları bağrına basan ülke Türkiye'dir. Türkiye bu mültecilere sahip çıkmazsa o zaman Avrupa'nın halini siz bir görün bakalım. Macaristan'a, Avusturya'ya 3-5 tane mülteci gitti, milletin gözü önünde tekmelediniz, yerden yere vurdunuz. İnsanlık Türkiye'de, insanlığın ölmediği ülke Türkiye'dir." Başbakan Yıldırım, "53 senedir bu yollarda yürüyoruz. Ne için yürüyoruz? Daha güzel bir dünya için, daha güvenli bir Avrupa için. Bütün bu gayretler ortadayken kalkıp Türkiye'ye ayar vermeye çalışmak, en hafifinden vizyonsuzluktur. Ben öyle ümit ediyorum ki bu karar Avrupa Birliği liderler zirvesinde hiçbir şekilde dikkate alınmayacak ve yarım asrı geçen Avrupa Birliği-Türkiye yolculuğunun zarar görmesine rıza göstermeyecek Avrupa'da vizyon sahibi hala liderler olduğunu düşünüyorum" dedi.
Hürriyet

Mustafa Kemal'in Askerleriyiz, Nokta 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Bakırköy Belediyesi Hizmet Binası, Tarık Akan Kültür Merkezi, Bakırköy Cemevi ve Kültür Merkezi, Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi ve Evlendirme Dairesi'nin temel atma törenine katıldı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, düğmeye Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ile birlikte bastı. Kılıçdaroğlu, tören sırasında şantiyede çalışan işçilerle de selfie çekti. Ataşehir Belediyesince ilçenin çeşitli bölgelerinde yaptırılan sosyal yaşam alanlarının açılışına da katılan Kılıçdaroğlu, yeni anayasa mesajları verdi: "Rejim el kaldırılıp indirmekle değişmez. Bu ülkede bir tek CHP'li kalsa dahi parlamenter demokrasiden asla vazgeçmeyeceğiz, rejimi asla değiştirmeyeceğiz. Çünkü bu rejimi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıdır. Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Nokta."
Hürriyet

Kongre Sürecine Referandum Ayarı 
17-25 Aralık sürecinin ardından kendi içinde başlattığı FETÖ temizliği çalışmalarını yoğunlaştıran Ak Parti'de MYK, eylül ayında partideki son FETÖ kırıntılarını da temizlemek amacıyla yenilenme sürecinin başlatılmasına karar vermiş, Ocak 2017 itibariyle beldelerden başlayarak kongre takvimine start verilmesi görüşü benimsenmişti. Yapılan planlamaya göre şubat-mart aylarında ilçe, nisan- mayıs aylarında da il kongreleri gerçekleştirilecekti. Ancak Devlet Bahçeli'nin sürpriz çıkışının ardından MHP ile başlayan anayasa değişikliği çalışmaları Ak Parti'nin bu kararını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. İlk etapta referandum öncesi teşkilatların güçlendirilmesi amacıyla belde ve ilçe kongrelerinin Ocak-Şubat'ta yapılması, il kongrelerinin ise referandum sonrasına bırakılması eğilimi oluştu. Fakat son MYK'da Başbakan Binali Yıldırım, 'teşkilatlarımız tüm enerjilerini referandum için harcamalı' görüşünü dile getirdi. Bunun üzerine MYK'da MHP ile uzlaşılması halinde, Başkanlık sisteminin Cumhurbaşkanlığı üzerinden kurgulandığı anayasa teklifinin Ocak sonu itibariyle Meclis'ten geçirilip mart sonu nisan başında referanduma sunulması planlandığı için, kongre sürecinin referandum sonrasına bırakılması kararlaştırıldı. Kararın, kongre sürecinde teşkilatlar içinde yaşanabilecek olası küskünlüklerin referandum çalışmalarını olumsuz etkilememesi ve teşkilatların tüm enerjilerini referandum propagandası için kullanabilmelerine imkân tanıma amacıyla alındığı bildirildi.
Milliyet

DÜNYA 

Çipras: Türkiye İle Kanallar Açık Tutulmalı 
Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması kararına mültecilerle ilgili 'Sınırı açarız' restine tepki gelmeye devam ediyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, önceki gün Türk azınlığın yoğun olduğu Batı Trakya ziyareti sırasında Gümülcine'de yaptığı açıklamada "Avrupa ile Türkiye arasındaki temas ve işbirliği kanalları açık kalmalı. Mülteciler ile ilgili anlaşma ise ne kadar zor ve kırılgan olsa da eksiksiz uygulanmalı" dedi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Türk hükümetine AB'ye yönelik tavrını yeniden gözden geçirme çağrısı yaptı. Belçika La Libre gazetesine açıklama yapan Juncker, "Türkiye AB üyeliğini istiyor mu, istemiyor mu? Türk ortaklarımız bunun hakkında düşünmelidir. Sayın Erdoğan'ın adımları, ülkesinin ne pahasına olursa olsun artık AB üyesi olmasını istemediği izlenimini yaratıyor" dedi. Juncker, Euronews kanalına önceki gün yaptığı açıklamada ise Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacıya kapılarını açtığını belirterek, "Avrupa'nın bu konuda Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum" diye konuştu.
Hürriyet

Merkel: B Planı Yok 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye aleyhine aldığı kararın ardından artan tansiyonla ilgili yaptığı açıklamada iki tarafın da mülteci anlaşmasına sadık kalması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mülteciler için sınırların açılabileceğini söylemesinin ardından önceki akşam Neumünster'de Hıristiyan Demokrat Parti'nin bölgesel konferansında konuşan Merkel, "Türkiye ile yapılan mülteci anlamasının iki tarafın da yararına olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle biz Avrupalıların taahhütleri yerine getirirken Türkiye'nin de aynısını yapması gerekiyor" dedi. Ankara'nın anlaşmadan vazgeçmesi halinde alternatif bir planın olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Merkel, "B planım yok Zor ama, hali hazırdaki planın uygulanması için çok sıkı çalışıyorum" dedi. Merkel, Türkiye ile basın özgürlüğü ve 'alarm verici' tutuklamalar konusunda endişeleri dile getirmeye devam edeceklerini de söyledi. 18 Mart 2017'de yapılan sözleşme, Türkiye'nin Yunanistan'a geçen mültecileri alması karşılığında Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesini öngörüyor. Ancak Türkiye'den 72 maddeyi yerine getirmesini isteyen AB, özellikle Terörle Mücadele Yasası'nın kapsamı daraltılmadığı gerekçesiyle vize muafiyetine yeşil ışık yakmıyor.
Hürriyet

Küba Efsanesini Kaybetti 
Küba eski devlet başkanı ve komünist devriminin lideri Fidel Castro, 90 yaşında hayatını kaybetti. Dünyanın en uzun süre iktidarda kalan komünist lideri olarak da tarihe geçen Castro için 4 Aralık'ta bir cenaze töreni düzenleneceği belirtilirken, ülkede 9 günlük yas ilan edildi. Castro'nun kardeşi, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, askeri üniformasıyla televizyondan canlı olarak ağabeyinin ölüm haberini verdi ve duygulu konuşmasının sonunu, Küba Devrimi'nin sloganı olan "Her zaman zafere doğru" sözleriyle bitirdi. Raul Castro, Fidel Castro'nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını ve naaşın krematoryuma gönderileceğini de duyurdu. Özellikle başkent Havana'da yaşayanlar, gece saatlerinde duyurulan ölüm haberiyle şok olurken, Küba televizyonu da, Castro'nun ölümünden hemen önceki son görüntülerini ekrana getirdi. Fidel Castro'nun vefat haberi, Havana'da büyük üzüntüyle karşılandı. Kübalılar, "Kimse onun yerini tutamaz. Eksikliğini hissedeceğiz" sözleriyle liderlerini andı. Fidel Castro, son olarak 13 Ağustos'taki 90'ıncı yaş gününde kamuoyu önüne çıkmıştı. Castro, ondan önce de Nisan ayındaki Komünist Parti kongresinde bir konuşma yapmıştı. Burada kürsüye çıkan Castro, "Yakın bir zamanda 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" ifadelerini kullanmıştı. Castro, devlet gazetesinde yazdığı köşe yazıları haricinde, son yıllarını gözlerden uzak geçirmeyi tercih ediyordu. 31 Temmuz 2006'da sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve Küba Komünist Partisi Lideri Raul Castro'ya devreden Fidel Castro, 20. yüzyılda en uzun süre iktidarda kalan ve "kraliyet mensubu olmayan" lider olma özelliğini taşıyor.
Milliyet

Wisconsin'de Oylar Yeniden Sayılacak  
ABD'de Donald Trump'ın başkan seçildiği seçimlerin yankısı sürüyor. Seçim yarısının çekişmeli geçtiği Wisconsin'de seçim sırasında siber saldırı yapıldığı gerekçesiyle oyların yeniden sayılmasını isteyen Stein'ın talebi, seçim komisyonu tarafından kabul edildi. Seçim komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yesil Parti adayı Jill Stein'in, Trump'ın kazandığı Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayılması için müracaat ettiği bildirilmişti. Eyalette seçimi kazanan Trump'la rakibi Clinton arasındaki farkın 27 bin oy civarı olduğu düşünülüyor.
Star

PYD Kampında Patlama 
Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Tel Temur'daki kampında dün meydana gelen patlamalarda 2 PKK yöneticisi ile 5 ABD'li asker öldü. Patlamada onlarca PYD militanının da öldüğü ve yaralandığı, yaralıların bölgedeki sahra hastanesine nakledildiği öğrenildi. PYD militanlarının kampın bulunduğu bölgenin etrafında, 1,5 kilometrelik güvenlik kordonu oluşturduğu kaydedildi. Yerel kaynaklar, kamptaki yakıt depolarında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktığını, art arda şiddetli patlamaların yaşandığını açıklamıştı. Kampta eğitim amaçlı ABD ve İngiltere askerlerinin de bulunduğu, olayda ölü ve yaralılar olduğu ifade edilmişti. Terör örgütü PYD, 2013 yılında bölgede 'askeri eğitim' amaçlı kamp kurduğunu ve bir yıl önce de ABD askerlerinin eğitim vermek üzere kampa geldiğini duyurmuştu.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe; son haftalarda yakaladığı çıkışı Rize deplasmanında da sürdürmek istiyor. Sarı-Lacivertli takımın yıldızlarından Moussa Sow, Rize'den galibiyetle döneceklerine emin. Senegalli futbolcu, "Sezon başında yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle hiç hesapta olmayan puan kayıpları yaşadık. Şampiyonluk yolunda daha fazla yara alamayız. Zaten her hafta üzerine koyan bir Fenerbahçe var. Hem Süper Lig hem de UEFA Avrupa Ligi'nde aldığımız sonuçlar bunun en açık göstergesi. Şu anki form düzeyimizle hiçbir rakip karşımızda duramaz. Rizespor engelini de 3 puanla geçeceğimize eminim" diye konuştu. Süper Lig'de sadece Kasımpaşa ağlarını havalandırabilen Moussa Sow, Rize önünde gol hasretini sonlandırmak istediğini de sözlerine ekledi.
Posta

Galatasaray, Bursaspor galibiyetiyle büyük bir krizden çıktı. Sahasındaki son 2 maçını kaybeden, son olarak derbide ezeli rakibi Fenerbahçe'ye boyun eğen Sarı-Kırmızılılar hem kötü gidişi durdurdu hem de zirve yarışında yeniden umutlandı. Başarısız sonuçlar nedeniyle istifası istenen teknik direktör Jan Olde Riekerink de kredisini artırdı. Hollandalı hoca kadroda yaptığı revizyonla 3 puanın mimarlarındandı. Wesley Sneijder Ligdeki son golünü, geride kalan sezonun 19. haftasında, 23 Ocak 2016 tarihinde Osmanlıspor'a karşı deplasmanda oynanan maçta atan Hollandalı futbolcu hasretine Bursaspor önünde son verdi. Hollandalı yıldız tam 307 gün sonra gol sevinci yaşadı, performansıyla alkışlandı. Sezona fırtına gibi girip ilk 5 haftada 5 gol atan Eren Derdiyok da 6 maçtır suskundu. Yıldız futbolcu Bursaspor karşısında 87. dakikada oyuna girdi, 90+2'de skoru 3-1'e getirip, galibiyete katkı verdi.
Posta

Beşiktaş, Başakşehir ile berabere kaldı: 1-1. 16'da Atiba'nın vuruşunda top auta çıktı. 21'de Visca'nın ortasında Cengiz ayak içiyle uzak köşeye gönderdi: 0-1. 28'de Atiba'nın uzaktan vuruşu isabetsizdi. 32'de Emre'nin kornerinde Mehmet'in vuruşu üstten dışarıya gitti. Quaresma ortaladı, Cenk'i kafa şutu autu boyladı. 50'de Tolgay'ın vuruşunda da top savunmadan geri döndü. 51'de Quaresma'nın ön direğe doğru kullandığı kornerde pozisyonu çok iyi takip eden Marcelo'nun kafa vuruşu ağlara gitti: 1-1. 70'te Quaresma frikikten harika vurdu, sol tarafından tam köşeye giden topa Volkan Babacan mükemmel uzandı. 77'de yine Quaresma'nın korner atışından gelen topa Marcelo'nun kafa vuruşu üst ağlarda kaldı. 80'de Mossoro sert vurdu, Fabri topa sahip oldu. 81'de ise Visca'nın vuruşunda top auta gitti.
Star

Süper Lig'in 8. haftasında G.Saray'ı deplasmanda yendikten sonra galibiyete hasret kalan Trabzonspor, bugün Başkent'te Gençlerbirliği'ne konuk oluyor. 19 Mayıs Stadı'nda saat 16.00'da başlayacak maçı Fırat Aydınus yönetecek. Bordo-Mavililer, zorlu karşılaşmadan galibiyetle ayrılarak yeniden çıkışa geçmek istiyor. İki ekip arasında geride kalan maçlarda Trabzon'un galibiyet sayısında 37-12 üstünlüğü bulunuyor. Bordo-Mavililer, Ankara'daki maçlarda da galibiyet sayısında 14-8 önde.
Star

Vestel Venus Sultanlar Ligi 6. hafta maçında Vakıfbank, deplasmanda en yakın rakibi Eczacıbaşı VitrA'yı 3- 2 devirerek hem namağlup unvanını hem de liderliğini sürdürdü. Aslında karşılaşmayı 2 farklı bölümle ele almak lazım. Kosheleva-Boskovic ikilisinin skor yükünü sırtladığı turuncu-beyazlılar 29-27 ve 25-17'lik skorlarla setlerde 2-0 öne geçti ve 3. oyunda da 20-10'u buldu. Sarı-siyahlıların başantrenörü Giovanni Guidetti de bu anlarda neredeyse ilk 6 başlattığı tüm oyuncuları kenara aldı. Ancak bu dakika itibariyle Vakıfbank sahaya adeta yüreğini koydu. Pasör Cansu Özbay'ın maestro gibi yönettiği sarı- siyahlılar ilk önce 15-2'lik seriyle durumu 2-1 yaptı. Artık rüzgar tamamen Vakıf- Bank'ın arkasındaydı. Kaptan Gözde Kırdar'ın hırsı ve müthiş mücadelesiyle yeniden ayağa kaldırdığı Vakıfbank'ı hücumda da Zhu Ting adeta tek başına ayakta tuttu. Sonraki 2 seti 25-21 ve 15-10'luk skorlarla hanesine yazdıran sarı-siyahlılar, Türk voleybol tarihinin en önemli geri dönüşlerinden birine imza atarak 6'da 6 yaptı. Salonun dolup taştığı müsabakada Ting 28, Rasic 17 ve Gözde 16 sayıyla oynayarak galibiyete büyük katkıda bulunurken, Eczacıbaşı'nda ise Kosheleva 21, Boskovic 17 ve Larson 13 sayı üretti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme