28 Kasım 2016 Pazartesi

28.11.2016 Genel Gündem28.11.2016 Pazartesi
GÜNDEM

ÖSYM Yüzde 95 Yenilendi 
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğine ilişkin soruları yanıtlarken "Şu anda personelden kullanılan teknik altyapıya kadar yüzde 95 oranında ÖSYM yenilenmiştir. Herhangi bir kişiye değil sisteme güven üzerine strateji oluşturuldu" dedi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav sorularının sızmasını önleyici tedbirler yerine hiç kimsenin soruları bilemediği bir sistem uyguladıklarını belirterek, herhangi bir soru yazarının sorduğu soruların ağırlığının tamamen azaltıldığını bildirdi. Bir soru yazarının bir sınavda en fazla bir ya da iki sorusunun çıkabileceğine işaret eden Demir, şöyle konuştu: "Soru hazırlama süreçlerinde soru yazarı o sorunun hangi sınavda çıkacağını da bilmez. Onu denetleyen de bilemez. Tamamen son dakikada büyük bir havuz içerisinden sorular çekilir. Böylelikle herhangi bir kişinin inisiyatifine, o kişiye olan güvene değil, sisteme ve süreçlere güven üzerine yeni bir strateji oluşturuldu. O nedenle ÖSYM, Türkiye'de en iyi çalışan kurumlardan birisidir. Şu anda ÖSYM'de çalışan personelden kullanılan teknik altyapıya kadar yüzde 95 ÖSYM yenilenmiştir. Yasal düzenlemelerle yenilenmiştir ve yenileme devam ediyor." Prof. Dr. Demir, sınav güvenliği bakımından risk unsuru taşıyan bir konunun ÖSYM'nin gündeminde bulunmadığını söyledi. ÖSYM'nin soru hazırlayan sınav ekibinin de yenilendiğini belirten Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: "Sınav hazırlama komisyonu gibi sabit bir komisyon yok. Bu, sürekli değişen bir havuz. Sürekli soru hazırlayan bir kişi de yok. Sınavlarda bir kişinin sorusunun birden fazla çıkmaması için tedbir alıyoruz. ÖSYM'nin bundan sonra, soru havuzunu daha derinleştirmek, bir sınav için 50 bin dolayında bir soru havuzu varsa bunu 100 bine çıkarmak, soru yazarlarını daha çeşitlendirmek gibi bir hedefi vardır. Ama 'süreçlerde ve güvenlik tedbirlerinde ilave şunu da yapmamız gerekir' diyerek düşündüğümüz ama yapamadığımız bir şey yok denecek kadar az durumdadır."
Hürriyet


Şehide Veda 
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesinde terör örgütü PKK'nın havanlı saldırısında şehit olan Piyade Sözleşmeli Er 25 yaşındaki Coşkun İşleyen, dün gözyaşlarıyla toprağa verildi. Şehidin cenazesini, Zonguldak Havalimanı'nda Yenice Kaymakamı Oğuz Cem Murat, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeci, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ile diğer yetkililer ve yakınları karşıladı. Şehidin cenazesi konvoy eşliğinde Karabük'ün Safranbolu ilçesine götürüldü. Naaşın cenaze aracından indirilmesi sırasında şehidin babası Rüştü İsmail İşleyen ve annesi Münevver İşleyen ile kızkardeşi Cansu gözyaşlarına boğuldu. Şehit, ilçeye bağlı Düzce köyünde düzenlenen cenaze töreninin ardından, köy mezarlığında toprağa verildi.
Hürriyet
 
Balyoz Mağdurundan '15 Temmuz' Kitabı 
Balyoz davası mağdurlarından emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında özellikle Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'nda yaşananları "Aşil'in Topuğu, FETÖ'nün O Gecesi" adıyla kitaplaştırdı. Alibi Yayıncılık'tan çıkan kitapta Önsel, TEM Daire Başkanı Turgut Aslan'ın FETÖ'cü Albay Erkan Öktem tarafından infaz edildiğini iddia ediyor. Kitapta, en dikkat çeken bölümleri, darbe girişimine kahramanca direnen Kurmay Albay Güven Şağban, Nurettin Alkan, Ali Demir ve Aziz Yılmaz'ın yaşadıkları oluşturuyor. Kitabın ilgili bölümü özetle şöyle: "Aziz Yılmaz. Nam-ı diğer 'Deli Aziz.' Lojman nizamiyesinde biri üniformalı 3 kişinin daha beklediğini gördü. Üniformalı olan kendi gibi Balyoz sanığı Kurmay Albay Ali Demir'di. Diğer ikisi ise İstihbarat Başkanlığı'nda FETÖ'cülerle en ödünsüz mücadeleyi veren kurmay albaylar Nurettin Alkan ve Güven Şağban'dı. Anıttepe'deki kışla FETÖ'cülerin eline geçmiş, araç çıkışları engelleniyordu. Bunun üzerine Ali Demir Albay, harekât merkezine telefon etmişti. Telefona çıkan bir kurmay binbaşının (Bülent Ak) 'TSK adına yönetime el koyduk' demesiyle kendi inisiyatişeriyle harekete geçmeye karar vermişlerdi Saat 10.30'da karargâhın nizamiyesindeydiler. FETÖ'cülerle arbede başladı. Albay Süleyman Karaca, elindeki tabancayı Şağban'ın kafasına dayadı. Yılmaz da tereddüt etmeksizin tabancasını Karaca'nın kafasına dayayarak 'At silahını yoksa vururum!' diye bağırdı. Ama Aziz, bir başka tabanca namlusunun soğukluğunu hissetti ensesinde. Ve silahı tutan elin sahibi FETÖ'cü: 'Sen de at o silahı yoksa ölürsün!' Sesinden tanımıştı sesin sahibini. Nurettin Alkan Albay'ın Şube Müdürü olan Kurmay Binbaşı Ahmet Özcan'dı."
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 130,9875-131,1941 
ABD Doları 3,4426-3,4496/Euro 3,6465-3,6560/İngiliz Sterlini 4,2921-3,3033

'Yerli'ye Ötv'de Sınırlı Avantaj 
Geçtiğimiz cuma günü Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yine bir gece ansızın değişiklik yapılırken, Maliye Bakanlığı bu kez vergisiz fiyatı 40 bin TL ve altındaki otomobillere dokunmadı. Yani fiyatı 68 bin 440 TL'nin altındaki 'ucuz' tabir edilen ağırlıklı manuel vites ve benzinli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 45'te bırakıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni ÖTV sistemiyle ekonomik araçların desteklendiğini lüks araçların vergisinin ise artırıldığını, bu sayede 3 milyar TL ek kaynak sağlanacağını açıkladı. Bazı sektör yetkilileri de ÖTV'deki yeni oranların yerli otomobili desteklediğini ve bu sayede yeni yatırımların gelebileceğine dikkat çekti. Gazete ve televizyonlardaki haberlerde de ucuz otomobillerin ÖTV'sinin aynı kalmasının yerli otomobili önemli şekilde desteklediği görüşleri hakim oldu. Bunu net olarak ortaya koyabilmek için satış adetlerine bakmak gerekiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerinden yola çıkarak sektör yetkililerinin desteğiyle 10 aylık satışlarda yerli-ithal oranlarını inceledim. Bu yılın ocak-ekim döneminde Türkiye'de toplam 553 bin 111 adet otomobil satılırken bunun yüzde 24'ü yani 133 bin 896 adedi Türkiye'de üretilen yerli araçlardan oluşmuş. Bu yerli otomobillerden 61 bin adedi cuma günü yürürlüğe giren ÖTV artışından etkilenmezken, 71 bin 905 adedi ise zam gören modellerden. Yani söylenildiği gibi yeni ÖTV düzenlemesinin yerli otomobillere pek bir avantaj sağlamadığı görülüyor. Vergiden etkilenmeyen sınıftaki otomobiller 10 ayda 187 bin 879 adetlik satış performansı gösterirken bu satış içinde yerli otomobillerin payı ise yüzde 32, yani sadece 61 bin 991 adet. Satılan her 100 otomobilin 32'si yerli iken 68'i ise ithal araçlardan oluşmuş. Yani öyle söylenildiği gibi yerli otomobili destekleyen bir ÖTV sisteminin olmadığı burdan da anlaşılıyor. Sonuçta vergisi artmayan ucuz otomobillerin satış performansı artacak, ama bu noktada yerlinin payının artmasından çok ithal araçların payının daha fazla artacağı ortada. Ama tabii ki ÖTV'nin artmaması bu sınıfta bazı markaların modellerine yerli avantajı sağlayacak. O markaların başında da Fiat geliyor. Çünkü 10 ayda vergisiz fiyatı 40 bin TL altındaki sınıfta en çok yerli otomobili Fiat satmış. Fiat'ın bu sınıftaki yerlilik oranı tam yüzde 98. Yerli araçta Fiat'ı yüzde 71 ile Hyundai Assan takip ederken yüzde 59 ile Toyota üçüncü, yüzde 47 ile Renault dördüncü, Ford ise yüzde 20 ile beşinci sırada yer alıyor.
Hürriyet

Döviz Artışı Kalıcı Hasar Vermez 
Dolar ve euro özellikle son bir ayda hızlı bir artış sergilemişti. Bu artışın ekonomiye ve döviz borcu olan şirketlere zarar verip vermeyeceği masaya yatırılmaya başlanmıştı. Dün bu konuda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den bir açıklama geldi. Döviz artışı nedeniyle ekonomide kalıcı bir hasar meydana gelmeyeceğini belirten Zeybekci, bu dönemde dövizle ilgili piyasanın kendi dengesini bulacağını söyledi. Denizli programında Çal Kaymakamlığı'nı da ziyaret eden Nihat Zeybekci, 'dolardaki artışın, birilerinin bilerek almasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı' sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bilerek alma noktasını henüz görmüyorum. Yani düşmanca saldırı şekline gelmedik. Ama kasten yaratılan spekülatif ortamdan dolayı TL'nin dengesinin sarsılması mümkün. Şu anda gördüğümüz bu." Bakan Nihat Zeybekci, hükümet olarak, Merkez Bankası'nın bu oynaklığa ya da spekülatif hareketlere, döviz satarak ya da alarak müdahale etmesini 'eski bir yöntem' olarak gördüklerini söyledi. Zeybekçi, "Bunu biz pek uygun görmüyoruz. Müdahale etmemek lazım, piyasa kendi dengesini bulacak ama piyasanın kendi dengesini bulurken bizim uygulayabileceğimiz bazı yardımcı estrümanlar olur mu, olur. Bunları da şu anda zaten yapıyoruz" dedi.
Posta

300 Liraya 2.5 Günde Şirket 
Maliye Bakanı Naci Ağbal "Türkiye Barolar Birliği ile yapmış olduğumuz olumlu görüşmeler çerçevesinde önümüzdeki yılbaşından itibaren şirket kuruluş işlemlerine ilişkin avukatlık ücretleri aşağı çekilecek. Yapılan düzenlemelerle şirket kuruluş maliyetleri ortalama 1100 liradan 300 liraya düşmüş olacak" dedi. Ağbal ayrıca ortalama şirket kuruluş süresinin de 8-8.5 günden 2.5 güne düşeceğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçesine ilişkin sunum yapan Naci Ağbal, yatırımı, üretimi ve istihdamı teşvik ettiklerini vurguladı. Ağbal, iş yapma ortamını iyileştirebilmek ve ekonominin rekabetçi yapısını güçlendirmek için önemli düzenlemeleri ardı ardına yaptıklarını ifade etti. Naci Ağbal, işlem maliyetlerini azalttıklarını, süreçleri basitleştirdiklerini, engelleri kaldırmaya yönelik adımlar attıklarını belirtti. Naci Ağbal, KDV iadelerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesini sağlamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Naci Ağbal, şu bilgileri verdi: "KDV işlemlerinde hızı artırabilmek için ihtisas vergi daireleri kurmaya başladık. Ankara ve İstanbul'da bu amaçla vergi dairelerini faaliyete geçirdik. Önümüzdeki aylarda sayılarını artıracağız. Diğer illerde de sadece KDV iadelerine dönük olmak üzere yeni ihtisas vergi daireleri kuracağız."
Posta

Kızlar 'Kod'luyor 
Türkiye'de çocukların bilgisayarlardaki yazılımın dili olan kodlamayı öğrenmesi için yeni projeler devreye alınıyor. Bu alandaki bazı projeler ise eğitimde daha dezavantajlı durumda bulunan kız çocuklarını hedeşiyor. 'KızCode' projesi bunlardan biri. Bilgisayarların çalışmasını sağlayan programlar, internet siteleri, her geçen gün sayıları artan mobil aplikasyonların hepsi birer 'kod' ürünü. Yani hepsi birer yazılım dili olan kodlamaya ihtiyaç duyuyor. Yazılımın dili olan 'kod'ları ise çocukluktan öğrenmek çok büyük artılar sağlıyor. KızCode, 31 yaşındaki genç sosyal girişimci Müjde Esin'in geliştirdiği bir platform. Esin, İngiltere'de akademik kariyerini tamamladıktan sonra Londra'da yaşayan göçmen genç kız ve kadınların İngiltere'ye entegrasyonunu sağlamak ve onlara iş imkânı yaratmak için 2015 yılında hayata geçirdiği bir platform. Daha sonra Türkiye'ye uyarlandı. Geçen yıl 200 kız öğrenci bu eğitimlerden yararlandı. Yeni sezon da kasım ayında başladı. Eğitimler, İstanbul- Halkalı ve yine Londra'da devam ediyor. İstanbul'da şimdilik 100 kız çocuğu kayıt yaptı ve eğitime başladı. İngiltere'de bu sayı daha fazla. KızCode'a katılan çocuklardan başarılara imza atanlar da var. Bunlardan biri 15 yaşındaki Dila. KızCode İngiltere mezunlarından. Annesi hem kanser hem de yüksek şeker hastası ve bacağının kesilmesi söz konusuydu. Dila bunun için bir çip tasarlayarak annesinin şekerini kontrol altında tutmayı başardı. Çok yeni olan bu proje İngiltere hükümetine fonlama için sunulacak. Ebrar Atabay ise Bursa Gemlik'te eğitime katılan bir kız çocuğu. Çevreye zarar veren bir hammadde olan ABS kokusunu suya hapseden bir prototip geliştirdi. Dila ve Ebrar sadece birer örnek. Onlar gibi 8 kız çocuğu daha çeşitli başarılara imza attı. Müjde Esin, geçen sezon eğitim alan öğrencilerle de hala temaslarının devam ettiğini belirterek, özellikle Avrupa'da düzenlenecek bilim şenlikleri için hazırlandıklarını söyledi. Esin, kodlama eğitiminde öncelikle çocuklarda farkındalık yaratmayı ve bilime ilgi duymalarını sağlamayı amaçladıklarını dile getirerek, "KızCode olarak çocuklara 'C programlama dili'ni öğretiyoruz. Aynı zamanda 'ardunio' kartı ve 'ardunio yazılım' metodlarını kullanarak bir mekaniği kontrol etmelerini sağlıyoruz. Küçük yaş grubunda da 'scratch' arayüzü ile algoritmalarını oluşturup kendi oyunlarını yapabiliyorlar. Scratch'la farklı eğitim teknoloji ürünleri yardımıyla da yazdıkları oyunları daha eğlenceli şekilde kurgulayabilme şansları oluyor" diye anlatıyor.
Milliyet

Vatandaş Türkiye'ye Güveniyor, Piyasa Hareketli 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dövizdeki dalgalanmanın alışverişi etkilemediğini söyledi. Fırat Kalkınma Ajansı'nda gerçekleştirilen Malatya Lojistik Merkezi Toplantısı'ndan sonra konuşan Tüfenkci "Bir takım dövizdeki dalgalanmalara rağmen sokaktaki vatandaşımızın Türkiye'nin geleceğine inancı ve umudu devam ediyor. Çarşımız, pazarımız hareketliliğine devam ediyor. Baktığınız zaman konut ve otomobil satışları ekim ayında müthiş bir patlama yaptı. Konutta yüzde 25'e yakın satış artışı sağlandı. Elbette konuttaki banka faizlerinin düşmesi etkili oldu. Otomobil satışları ekim ayında rekor kırdı. Beyaz eşya satışlarında da artışlar devam ediyor. Bu anlamda iç tüketimdeki daralma anlamında endişe edecek bir durum şu anda bulunmamaktadır" dedi. Malatya'da lojistik merkezi kurulacağını da belirten Tüfenkci, kentin gerek kuzeyi güneye gerekse doğuyu batıya bağlayan konumu itibarıyla, demiryolu, karayolu, havayolu altyapısıyla lojistik üs, merkez olma noktasında avantajlı olduğunu ifade etti. Bakanlığının lojistik merkezlerini sadece aktarma merkezi olarak düşünmediğine değinen Tüfenkci, şöyle devam etti: "Özellikle burada serbest ticaretin de yapıldığı, ticari lojistik merkezler olma noktasında bakanlığımız bir çalışması var. Biz de arkadaşlarla bunu paylaştık. Netice itibarıyla ticari lojistik merkezi olması yönünde daha avantajlı olacağını gördük. Biz Türkiye'de de belirli bölgelerde lojistik ticari merkezlerin kurulmasından yanayız. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmasını son aşamaya getirdiler. Nedir Lojistik Ticaret Merkezleri? Sağlıklı depolamaların yapıldığı, içerisinde lisanslı depoların, soğuk hava depolarının bulunduğu, şehrin içerisinde ticaret yapanlara dağıtım kanallarının bulunduğu, sağlıklı bir dağıtım kanalı oluştuğu aynı zamanda sosyal mekanlarıyla, idari birimleriyle elleçlemelerin ve gümrükleme hizmetlerini yapıldığı bir merkez olarak tanımlıyoruz. İnşallah bununla ilgili çalışmalarımızı kısa zamanda bitireceğiz."
Star

Çipli Kimlik Başvuruları Ocak 2017'de Alınacak 
Çipli kimlik kartlarına başvurular, Ocak 2017 itibarıyla tüm illerde alınmaya başlanacak. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, çipli kimlik kartları için pilot olarak belirlenen 10 ilden Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan'da ekim ayı itibarıyla başvurular alınmaya başladı. Diğer pilot illerden Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova'da ise bu ay sonuna kadar kartların dağıtımına başlanacak. Yeni yılla birlikte tüm illerden başvuru alınmaya başlanacak kimlik kartlarının 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı. Çipli kimlik kartları sayesinde farklı belge, kartları taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek, kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi tek karttek şifre dönemine geçilecek. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla erişim sağlanabilecek.
Star

Turizmci KDV'de İndirim İstiyor 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın charter uçuşlara verilen yakıt desteğinin gelecek yıl da sürdürüleceğini açıklamasının ardından rahat nefes alan turizmciler, sektörün ivme kazanması için şimdi de KDV indirimi bekliyor. Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, son dönemde turizmde en etkili teşvikin uçaklara verilen 6-7 bin 300 dolar arasındaki yakıt desteği olduğunu belirterek, sektöre verilecek en etkili teşviklerden bir diğerinin KDV desteği olacağını vurguladı. Ersoy, turizmciye yüzde 8 KDV uygulandığını, bunun 2017 ve 2018'de yüzde 4'e düşürülmesini istediklerini ifade etti. Ersoy, KDV indirimi ile ilgili taleplerini hükümete ilettiklerini, talebin kabul görmesinin mevcut işletmeleri istihdam sağlamaya teşvik edeceğini vurguladı. Murat Ersoy, geçen yıl Türkiye'ye 4 milyon Rus turistin geldiğini ifade ederek, tekrar uzlaşma ortamının doğması ile söz konusu rakamın bu yıl 1 milyonu bulmasını beklediklerini, Rus pazarından elde edilen turizm gelirinin de 1 milyar dolara yaklaşabileceğini bildirdi. Yıl içinde Türkiye'ye gelmeyen Rus turistin Avrupa ve diğer destinasyonları tercih ettiğini belirten Murat Ersoy, şöyle devam etti: "Turist Avrupa'yı keşfetti ancak orada mutlu olmadığını da keşfetti. Çok büyük fiyat farkları ödediklerini, bütçelerine uygun tatil yapamadıklarını da fark ettiler. Bu yıl fiyat ortalamaları düştüğü için 2017'de Rus turist için cazibe merkezi yeniden Türkiye olacak. Herhangi bir sınırlama gelmez, tarifeli sefer sayılarında artış sağlanırsa gelecek yıl 2015'ten daha fazla Rus turist görmek hayal değil."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Dinsiz Parti Diyenlere İnanmayın 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ataşehir Marina'da İstanbul'un Anadolu yakasında görev yapan din adamları, cami yaptırma ve yaşatma derneği temsilcileri ve müftülük çalışanlarıyla kahvaltıda buluştu. Basına kapalı olarak yapılan ve yaklaşık 300 kişinin katıldığı kahvaltıda Kılıçdaroğlu, din adamlarına hitap ederken, alınan bilgiye göre şöyle dedi: "Beni tanımıyorsunuz. Beni ekranlarda kimi zaman bağırırken, kızarken, kimi zaman da kısık sesle konuşurken izliyorsunuz. Birbirimizi tanımamız lazım. Bizi bizden dinleyin, başkasından dinlemeyin. Bu toplantıyı da bunun için yaptık. Bizim yanlışlarımız, hatalarımız da olabilir. Bizzat kendimin de hataları, yanlışları olabilir. Bizi eleştirmekten çekinmeyin. İnançları siyasete malzeme etmek çok doğru değil. Bizi bazı çevreler 'dinsiz parti' olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu haksız ithamlara inanmayın. Kurumların dini olmaz. Merkez Bankası'nın dini var mı? Maliye Bakanlığı'nın dini var mı? Bu tür haksız ithamlara inanmayın. O nedenle söylüyoruz; inanç üzerinden siyaset olmaz, kimlik üzerinden siyaset olmaz, yaşam tarzı üzerinden siyaset olmaz." Kılıçdaroğlu konuşmasında ayrıca adalet, laiklik ve aklın üstünlüğü gibi konulara vurgu yaptı. CHP Lideri, üstünlerin değil hukukun üstünlüğünü, düşünceyi, ifade özgürlüğünü savunan bir adalet anlayışının, insanlığın ilk adımı olduğunu söyledi. Ayrıca, İslam dünyasındaki sorunların, demokratikleşmenin, din ve vicdan özgürlüğünün, sosyal devlet anlayışı ve hukuk devleti eksikliğinden kaynaklandığını anlattı. Kılıçdaroğlu, laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün garantisi olduğunu ifade ederek, devletin inanç dayatması yapmadığı bir düzenin hayata geçirilmesi gerektiğini de söyledi.
Hürriyet

'Geldiğimiz Süreç MHP'yi Haklı Çıkardı' 
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bursa'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKKM) düzenlenen, partisinin il, ilçe teşkilatlarına yönelik bilgilendirme ve üye katılım toplantısında, 1 Kasım genel seçimlerinden sonra kendilerine yapılan eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Seçimin ardından her şeye 'Hayır' diyen ve iktidar olma fırsatlarını elinin tersiyle iten bir siyasi hareket olarak yaftalandıklarını dile getiren Büyükataman, bugün geldikleri sürecin kendilerini haklı çıkardığını söyledi. Parti olarak zorlu bir süreçten geçtiklerini anlatan Büyükataman, şöyle konuştu: "1 Kasım seçimlerinin ertesi günü 2 Kasım'dan başlamak üzere olağanüstü kurultay çağrısını gündeme getirdiler, bu demokratik bir haktır. Bu hakkı kullanmak isteyen arkadaşlarımızın bu talebi gündeme getirmelerinde de bir mahsur yoktur ama bütün bu işler yapılırken milliyetçi hareketin geleneklerine, milliyetçi harekete yakışan adaba uygun davranmak zorunluluğu vardır. Sayın Genel Başkanımız kalp rahatsızlığı münasebetiyle hastaneye yattığı gün 400 civarında olağanüstü kurultay talebini ihtiva eden imza metni genel merkeze ulaştı. Ne dendi biliyor musunuz? Hatırlayanınız olacaktır; '400 imza verdik kalp krizi geçirdi, daha imza sayısını artırsaydık herhalde geberecekti' diyecek kadar alçak, seviyesiz üslup içerisinde bulunanlarımız da oldu." Büyükataman, bunun ülkücü harekete yapılabilecek en büyük hakaret olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Bu hakkı kullanırken ülkücü edep ve terbiyeye uygun bir hassasiyet içerisinde yaklaşım sergilemek zorundasınız. Bu hareketin tarihinde ilk defa seçilmiş il başkanlarından bir grup, kendi dahil olduğu o süreçte, kendisinin ödemesi gereken faturayı bir kenara bırakarak taşımış olduğu bu sorumluluğu gözardı ederek, partisini mahkeme kapılarına mahkum hale getirdi. Partisini mahkemeye verdi, bunlar yaşandı, şüphesiz tarihe gerekli notlar düşüldü. Bizler de gerekli notları aldık. 7,5 ay MHP tartışıldı. MHP'nin itibarsızlaşmasının temennisi adına olağanüstü gayretler ortaya konuldu, çok ciddi imkanlarla birtakım organizasyonlar yapıldı
Milliyet

'Vira Bismillah' Dedi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarıyer'de Balıkçılarla birlikte "Vira Bismillah" dedi. Tarabya Köşkü'nden çıkıp Kalender Orduevi önünden balıkçı teknesine binen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sarıyer açıklarında avlanan balıkçılara eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bulunduğu teknenin kaptan köşküne geçerek telsizden avlanan teknelere, "Cumhurbaşkanı kardeşiniz sizlere sesleniyor. Rastgele olsun, kazancınız bol olsun, geleceğiniz aydınlık olsun" şeklinde anons yaptı. Kendisine el sallayan balıkçılara karşılık veren Erdoğan, balık avının tüm aşamalarını güverteden takip etti. Erdoğan, Tarabya Sahili'ne dönüşte, balıkçılarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Tarabya Körfezi'nde gırgır tekneleriyle ağ atan balıkçılarla bir araya geldiklerini söyleyen, Erdoğan, "Biz de buradaki komşularımız, özellikle Garipçe balıkçılarıyla, bir yerde de bir akrabalık oluştu, onlarla beraber olalım, dedik. Aslında bir haftadır karşı koydaydılar. Bugün de Tarabya'ya geldiler. Onlarla birlikte o heyecanı paylaşalım istedik. O heyecanı paylaştık ve kendilerine bu noktada başarılar diledik" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandaşlarıma özellikle balık yeme noktasındaki bu kültürü tavsiye ederim. Balığı az yiyoruz. Kendilerinin de ifadesi o. 'Balık az yeniyor, tüketiliyor' diyorlar. 'Aslında bizde balık fiyatları düşük' diyorlar ama halde bu fiyatların arttığını da söylüyorlar. Bunu da özellikle böylece onların dilinden öğrenmiş olduk. Bazı sorunlarını da kendilerinden dinledik. Onları da hükümetimizle paylaşacağım."
Vatan

Hastane ve Taksi Durağı Ziyareti 
Başbakan Binali Yıldırım, dün İstanbul Sağlık Fuarı'nın kapanış programına katıldıktan sonra hasta ziyareti için Bağcılar'da özel bir hastaneye gitti. Hastane girişinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Başbakan Yıldırım, kendisine yapılan çay davetini geri çevirmedi. Sağlık hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, AK Parti hükumeti döneminde sağlıkta yaşanan dönüşüme vurgu yaptı. Bahçedeki sohbetin ardından hastaneye giren Başbakan Yıldırım, koridorda okul arkadaşının çocukları ile karşılaştı. Hemşehrisinin bu hastanede tedavi gördüğünü öğrenen Başbakan, önceden planlanan hasta ziyaretlerinin ardından okul arkadaşı Fikret Türkücü'ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Doktorlardan hasta hakkında bilgi aldı. Erzincan'da orta ve lise eğitimini birlikte tamamlayan Yıldırım ve Türkücü'nün gündeminde gençlik anıları ve Refahiye'deki Dumanlı Yaylası vardı. Hastane çıkışında Başbakan Binali Yıldırım'ın konvoyunu bu kez taksiciler durdurdu. Taksi esnafının davetini geri çevirmeyen Başbakan Yıldırım, taksi durağına giderek çay içip sohbet etti. Taksiciler 15 Temmuz gecesi neler yaşadıklarını anlattı. Başbakan, ziyaretin sonunda taksicilerin kullandığı özel haberleşme sistemi üzerinden taksi durağının şoförlerine seslendi ve "Burada olmayan değerli taksici kardeşlerimi selamlıyorum. Allah işinizi rast getirsin" dedi. Yıldırım, durağın telefonlarına da cevap verdi.
Vatan

DÜNYA 

Halep'te Silahlı Muhaliflere Ağır Darbe 
Suriye'de Halep'in tam kontrolünün sağlanması için kentin doğusundaki muhaliflere 13 gündür yoğun bir saldırı düzenleyen rejim güçlerinin muhaliflerin elindeki Masaken Hanano ve Jabal Badro mahallelerini ele geçirdiği belirtildi. Hanano, 2012 yılında muhaliflerin ilk denetimi sağladığı mahalleydi, böylece kent ikiye bölünmüştü. Rejimin şiddetli saldırıları nedeniyle yaklaşık 500 kadar sivilin önceki gece muhalif mahallelerden rejim kontrolündeki mahallelere kaçtığı belirtiliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin Başkanı Rami Abdülrahman, "2012'den bu yana Halep'in doğusundan ilk kez böyle bir kaçış yaşanıyor" dedi. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Nureddin Zengi Grubu, Halep'in batısı ile Masaken Hanano arasındaki Sakhur bölgesinde safları güçlendirdiklerini savundu.
Hürriyet

Trump Yeniden Sayıma Çok Kızdı 
ABD'de başkanlık seçimlerine ilişkin Wisconsin eyaletinde oylar yeniden sayılacak. Yeşiller Partisi başkan adayı Jill Stein, Michigan ve Pensilvanya'da da yeniden sayım başvurusu yaptı. Donald Trump'ın kıl payı kazandığı üç eyaletteki yeniden sayımlarda sonuçlar değişirse başkanlık el değiştirebilir. Trump, oyların tekrar sayılacak olmasını 'sahtekarlık' olarak nitelendirdi ve sonuçlara saygı gösterilmesini istedi. Hillary Clinton'ın kampanya ekibi de 3 eyalette oyların tekrar sayılmasını istiyor.
Posta

Müttefikleri Yas İlan Etti 
Cuma günü 90 yaşında hayata veda eden eski Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun naaşı, kendi isteği üzerine özel bir törenle yakılırken, daha önce dost ve müttefik olduğu ülkelerde yas ilan edildi. Küba'nın eski devlet başkanı Castro için resmi cenaze töreninin, yabancı konukların da katılımıyla 4 Aralık'ta Santiago kentinde düzenleneceği açıklanmıştı. Bununla birlikte Castro'nun küllerinin, Havana'dan Santiago'ya taşınacağı, bu sırada da diğer kentlere uğrayacağı bildiriliyor. Küller, son olarak Santa Ifigenia mezarlığına defnedilecek. 9 günlük yas edilen Küba'da bayraklar yarıya indirilirken, konserler ve gösteriler iptal edildi, alkol satışı durduruldu. Castro'nun ölümü sonrası dünya liderlerinden taziye mesajları gelmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Castro'nun ölümü Küba ve Latin Amerika hakları için büyük bir kayıptır. Küba ve Latin Amerika halkı mükemmel evladını, Çin halkı da yakın bir yoldaşını ve samimi bir dostunu kaybetti" ifadelerini kullandı. Küba'nın en yakın müttefiki Venezuela'da ise Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Castro'nun vefatı nedeniyle başkent Caracas'daki askeri kışlada anma töreni düzenleneceğini açıkladı. Caracas'taki hükümet yanlısı halk da, oturdukları binalara Küba bayrakları asıp, yüksek sesle Küba müzikleri dinledi.
Milliyet

Rai'de İntihar Saldırısı 
Terör örgütü DEAS tarafından TSK destekli ÖSO'nun kurtardığı Suriye'nin Çobanbey bölgesinde intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı sonucunda 14 kişi hayatını kaybederken, 35 kişi yaralandı. Yaralanan 35 kişiden 10'u çocuk 12 kişi Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, 23 kişi ise muhaliflerin kaldırıldığı hastanelerde tedavi altına alındı. Bombalı saldırının tanıkları, bombalı yüklü aracın geldiğini, Özgür Suriye Ordusu askerlerinin aracı durdurmak istediğini ancak aracın patladığını ifade ederek, "Bir anda toz duman oldu. Yaralananlar oldu, ölenler oldu. Ne yapacağımızı sasırdık" dediler.
Star

İsrail Türkiye'ye Minnettar 
İsrail'de 22 Kasım'da çıkan ve tüm ülkeye yayılan yangınlar, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin yardımlarıyla kontrol altına alındı. Kudüs ve Hayfa başta olmak üzere 20'yi aşkın noktada çıkan yangınlara müdahalede yetersiz kalan İsrail yönetimi, çareyi bölge ülkelerinden yardım istemekte bulmuştu. İsrail'in yardım talebine Ankara'dan da olumlu yanıt gelmiş, ardından Türk Hava Kurumu, 2 asli, 1 yedek olmak üzere 3 adet CL-215 tipi amfibik yangın söndürme uçağını İsrail'e göndermişti. Başbakan Netanyahu, geçtiğimiz günlerde yangınlara müdahale için gönderilen yabancı uçakların konuşlandığı Hatzor Hava Üssü'ne giderek, pilotlarla görüştü. Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Netanyahu, Türk Hava Kurumu'nun 'Ateş Savaşçıları' adlı yangın söndürme ekibinde görevli pilotlarla sohbet ettikten sonra, Türk uçağının önünde bir basın toplantısı düzenleyerek, çalışmalara destek veren tüm yabancı ekiplere teşekkür etti. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de, Türkiye'nin İsrail'e gönderdiği yangın söndürme uçakları için dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak teşekkürlerini iletti. Türkiye, daha önce de İsrail'e benzer bir yardımda bulunmuştu. Karmel Dağları'nda 2010'da çıkan ve kısa sürede büyük bir bölgeyi etkisi altına alan orman yangınlarına müdahale için Ankara'da 2 söndürme uçağı gönderilmişti. Başbakan Netanyahu, o dönem başbakanlık görevini yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, Türk yönetiminin yardımlarından dolayı teşekkür etmişti. Netanyahu, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı da telefonla arayarak, yangınlara müdahalede verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Filistin yönetimi, yangınlara müdahale için Batı Şeria'dan 8 adet itfaiye aracıyla onlarca itfaiye görevlisini İsrail tarafına göndermişti.
Vatan

SPOR 

Süper Lig'in iki yenilgisiz takımı Beşiktaş ve Başakşehir 1-1 berabere kalarak puanları paylaşmıştı. Beşiktaş bu sezon çıktığı 17 resmi maçtan da yenilmeden ayrılırken, 6 karşılaşmada ise ilk golü yemesine rağmen pes etmemişti. Kartal, Benfica karşısında 1-0'dan 1-1 ve 3-0'dan 3-3, Galatasaray'a karşı 2-0'dan 2-2, Konya'ya karşı 1-0'dan 2-2, Gençlerbirliği'ne karşı 1-0'dan 1-1, Başakşehir maçında ise 1-0'dan 1-1'i yakalayıp puan almayı başardı. Beşiktaş bu sezon maçların bir devresini boşa harcarken, diğer devrede işi bitiriyor. Ligde 17 maçın 11'inde 45 dakikalık oyunla puanları toplayan Siyah-Beyazlı takımda teknik direktör Şenol Güneş de iyi performansı 90 dakikaya yayamadıklarından şikayet ediyor. Başarılı hoca çok yorulduklarını da belirterek, "Lig planlamasının aleyhimize olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
Posta

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'ne 71-70'lik Muratbey Uşak yenilgisiyle başlayan Fenerbahçe, Best Balıkesir'i de yenerek 7'de 7 yaptı. Maç karşılıklı basketlerle başladı. Fenerbahçe kısa sürede oyunun hakimi oldu. 8-0'lık seri yakalayan, rakibin hatalarını iyi değerlendiren Sarı-Lacivertliler ilk çeyreği 21-13, devreyi 42-35 önde kapattı. Üçüncü çeyrekte hız kesmeyen, 25. dakikada farkı 19 sayıya çıkaran Fenerbahçe bu bölümü 82-51, maçı da 91-57 kazanarak Best Balıkesir'e 8. maçta 8. mağlubiyeti yaşattı.
Posta

Voleybol Vestel Venus Sultanlar Ligi'deki derbi maçta Galatasaray, Beşiktaş'ı 3-1 mağlup etti. Karşılaşmaya iyi başlayan Siyah-Beyazlılar, 25-20'lik skorla 1-0 öne geçti. Maça ağırlığını koyan Sarı- Kırmızılılar, ikinci seti 25-17 alıp skoru 1-1 yaptıktan sonra 3. seti 25-12 ve 4. seti de 25-16 alarak müsabakadan galibiyetle ayrılan taraf oldu. Sonuçlar: Fenerbahçe-Çanakkale Belediyesi: 2-3, İdmanocağı- Halkbank: 3-1, Nilüfer Belediyesi-Bursa Büyükşehir Belediyesi: 1-3, Sarıyer- Belediyesi-Seramiksan: 3-1. Efeler Ligi: İnegöl Belediyesi- Fenerbahçe: 2-3.
Star

Fenerbahçe, Çaykur Rize'ye fark attı: 5-1. 5'te Aatif'in ortasında top savunmadan sekti. Alper şansını denedi, aut. 8'de karambolde topa en son Ahmet İlhan topa dokundu, top üstten auta çıktı. 17'de Jantscher'in ortasında Oğulcan kafayla aşırdı, Ali Yacoubi boş kaleye kafayı vurdu: 1-0. 27'de Mehmet ortaladı, Aatıf topu Sow'un önüne bıraktı, o da gelişine vurdu: 1-1. 32'de Mehmet'in akıl dolu ortasında Sow röveşata ile ağları havalandırdı: 1-2. 45+3'te Alper'in serbest vuruştan gelen ortasında pozisyonu çok iyi takip eden Sow, kafayı çaktı: 1- 3. 52'de Jantscher sol çaprazdan sert vurdu, top üstten auta gitti.58'de Petrucci'ni vuruşunda top kalecide kaldı. 66'da Alper ile verkaça giren Aatıf ceza alanı içinde rakiplerinden sıyrılıp vuruşunu yaptı: 1-4. 84'te Van Persie'nin vuruşunu kaleci kornere çeldi. 90+3'te İsmail serbest vuruştan karşılaşmanın skorunu belirledi: 1-5.
Star

Formula 1'de sezonun kapanış yarışı Abu Dabi Grand Prix'sini 2. sırada bitiren Mercedes'in Alman pilotu Nico Rosberg, kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'deki Yas Marina Pisti'nde, 55 tur üzerinden yapılan yarışta pole pozisyonundaki Mercedes sürücüsü Lewis Hamilton ve 2. cepten kalkan takım arkadaşı Nico Rosberg, startta yerlerini korudu. İlk pit stopunu 7., 2. pit stopunu ise 28. turda gerçekleştiren Hamilton, lastik değişimlerinin ardından Rosberg'in önünde piste dönmeyi başardı. 2. pit stopu diğer sürücülerden daha geç yapan Ferrari'den Sebastian Vettel, 6. sırada piste dönmesine rağmen daha yumuşak hamurlu lastiklerle takım arkadaşı Kimi Raikkonen, Red Bull-TAG Heuer pilotları Daniel Ricciardo ve Max Verstappen'i geride bırakarak üçüncülüğe yerleşti. İlk 4 sıradaki Hamilton, Rosberg, Vettel ve Verstappen'i 3 saniyenin ayırdığı son 5 tur ise büyük heyecana sahne oldu. Hamilton, mücadele sonunda sezonun 10., kariyerinin ise 53. yarış zaferine ulaştı. 0.4 saniye gerisindeki Rosberg 2'nciliği korudu, liderin 0.8 saniye arkasındaki Vettel de podyumun son basamağına çıktı. 31 yaşındaki Rosberg böylece puanını 385'e çıkardı ve Hamilton'ın 5 puan önünde kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etti. F1 kariyerlerinin son yarışına çıkan sürücülerden Felipe Massa (Williams- Mercedes) 9. sırayı aldı. Aracının sağ ön süspansiyonu kırılan 2009 şampiyonu Jenson Button (McLaren-Honda) ise 12. turda yarış dışı kaldı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme