29 Kasım 2016 Salı

29.11.2016 Genel Gündem29.11.2016 Salı
GÜNDEM

İstanbul Yağmura Teslim 
İstanbul'da önceki gece saatlerinde başlayan yağmur, dün sabah erken saatlerde etkisini artırdı. Taksim Meydanı'nda yanlarında şemsiye bulunduranlar şemsiyelerini kullanırken, yağmura hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar ise başlarına koydukları gazete ile yağmurdan korunmaya çalıştı. Gün boyunca etkisini sürdüren yağmur nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı. Antalya'da bu yıl 16'ncısı düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı'nın yapılacağı Antalya Expo Center, yağmura teslim oldu. Önceki gün bastıran sağanak yağış ilave inşaat alanının tavanından içeri akmaya başladı. Stantları kurmaya çalışan işçiler bir yandan suları tahliye etmeye çalışırken, diğer yandan naylonlarla önlem almaya çalıştı. Manisa'nın Yunusemre ilçesinde haftanın ilk günü kurulan Karaköy halk pazarındaki 750 esnaftan bir bölümü, bir anda kendini gösteren yağmurla birlikte eşyalarını toplayıp ayrıldı. Zor koşullarda pazarcılık yaptıklarını belirten esnaf, kapalı pazaryeri yapılmasını istedi.
Milliyet


Aliboğazı'nda 2 Asker Şehit 
Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi Aliboğazı Bölgesi'ne geçen hafta başında PKK'lılara karşı başlatılan hava destekli operasyona dün de devam edildi. Operasyonlarda şimdiye kadar 8 terörist etkisiz hale getirildi. Dün sabah Aliboğazı Vadisi'nin iç kesimlerine ilerleyen özel eğitimli askerlerin üzerine PKK'lı teröristler tarafından ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada açılan ilk ateşte 2 asker ağır yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı. Ancak Jandarma Uzman Çavuş Burhan Acar ve Uzman Çavuş Yakup Özel şehit düştü. Şehit Acar'ın acı haberi babası Murat Acar ve annesi Ayşe Acar'a verildi. Şehidin amcası Süleyman Acar'ın, 1993'te Osmaniye'de vatani görevini yaparken, PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olduğu öğrenildi. Şehit Özel'in (24) acı haberi ise Gaziantep'te yaşayan ailesini yasa boğdu. Şehidin marangozluk yapan babası Yücel ve annesi Sevil Özel'e, haberi askeri yetkililer verdi.
Milliyet

'Yetkisizlik' Kararına İtiraz 
Yargıtay'ın bozulmasına karar verdiği Ergenekon Davası'nın, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yetkisizlik kararı verilerek, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine itiraz edildi. Emekli Albay Levent Göktaş'ın da aralarında bulunduğu 6 tutuksuz sanığın Avukatı Hüseyin Ersöz, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu itiraz dilekçesinde yetkisizlik kararından dönülmesini, talebin karara bağlanması için dilekçelerinin İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. Avukat Ersöz, 6 sayfalık dilekçesinde "Yargıtay'ın bozma ilamı sonrasında dava dosyasında yaklaşık 7 ay süreyle hiçbir işlem yapılmamış, bozma ilamına karşı sanık ve avukat beyanı alınmaksızın Cumhuriyet Savcılığı'ndan yetki konusunda mütalaa talep edilmiştir. Karar bu yönüyle usüle aykırıdır. Savunma makamının, bozma ilamına ve savcılığın yetki itirazına karşı görüşünün alınması gerekirken bu usule uyulmaması açık bir kanuna aykırılık sebebidir" ifadelerini kullandı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 130,9420-131,0341 
ABD Doları 3,4113-3,4127/Euro 3,6221-3,6234/İngiliz Sterlini 4,2346-4,2385

Fitch Ve Moody's'e Ödenen Ücret Gizli 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı'nın halihazırda, derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings ve Moody's ile anlaşmalı olduğunu, ancak bu kuruluşlara ödenen ücreti "mahremiyet taşıdığından" açıklayamayacağını bildirdi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tepki olarak dile getirdiği "Bunların cebine 3-5 kuruş ekstra para koy, istediğin notu al. Bunlar böyle çalışıyor" sözlerini Meclis gündemine taşımıştı. Bekaroğlu'nun "Türkiye kredi derecelendirme kuruluşlarına nasıl bakmaktadır? Türkiye bu kuruluşlara '3-5 kuruş ekstra para' ödemiş midir?" sorularına Başbakan Yardımcısı Şimşek yanıt verdi. Şimşek şu değerlendirmeyi yaptı: "Kredi notu; bir borçlunun borcunu zamanında ve düzenli geri ödeme kapasitesi ile bu konudaki istekliliğini ölçmeye çalışan bir değerlendirme sistemidir. Para piyasaları ve sermaye piyasalarında faaliyet gösteren kurumlara, borçlanıcılara, yatırımcılara, tüm aracı ve düzenleyici kurumlara değerlendirmelerinde yardımcı olmaktadır. Derecelendirme kuruluşlarının ileriye dönük görüşleri, özellikle uzun veya kısa vadeli yatırım kararlarını vermekte olan yatırımcılar açısından önem arz etmektedir. Uluslararası piyasalarda kaynak temini için düzenleyici kuruluşlar tarafından getirilmiş kredi derecelendirme kuruluşları ile anlaşma zorunluluğu bulunmaktadır. Endeksleri takip eden yatırımcıları ve kredi notuna duyarlı fonları çekebilmek için fon talep edenler kredi notuna ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra, başta ABD'de olmak üzere çeşitli bölgelerdeki kurumsal yatırımcılara Hazine tarafından döviz cinsinden ihraç edilen tahvillerin tahsis edilebilmesi için ülke kredi notunun yanı sıra, söz konusu tahvillerin de uluslararası kabul görmüş en az iki kredi derecelendirme kuruluşu tarafından ayrı olarak kredi notu alması zorunlu bir husustur. Bu çerçevede söz konusu tahvil ihraçlarının ilgili piyasalarda gerçekleştirilebilmesini teminen, ülkemiz tarafından kredi derecelendirme kuruluşları ile anlaşma yapılmaktadır. Hazine Müsteşarlığı halihazırda Fitch Ratings ve Moody's ile sözleşme bazında çalışmaktadır. Kredi derecelendirme kuruluşları ile imzalanan sözleşmelerin maliyet dahil koşuları yine sözleşme hükümlerince mahremiyet taşımaktadır."
Hürriyet

Kadına Destek 
Kadınların istihdama katılımı yüzde 27.5. Girişimci oranı ise yüzde 8. Türkiye'de işgücüne dahil olmayan 28 milyon kişinin, 14 milyonunu ev kadınları oluşturuyor. Kadınların yüzde 80'i eşinin sigortasından yararlanıyor ve hiçbir geliri bulunmuyor. Hükümet ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primi yatırmasını teşvik ederken, evden ve uzaktan çalışma ile işgücüne katılmasını özendirecek. 35-40 yaş ev kadınlarının istihdama katılım talebinin çok yüksek olduğunu belirten Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "İstihdamın ana gövdesinin çözülmesi için büyümenin yüzde 5 üzerinde olmasını sağlamak gerekiyor. Yüksek ve orta üstü katma değerli üretimin bunu sağlayacağına inanıyorum. Ulusal İstihdam Stratejisi'ni güncelleyeceğiz. İstihdam için sahaya ineceğiz" diye konuştu. Kadın istihdamını artırmaya yönelik olarak belediyeler, kamu kurumları ve özel sektörün yürüttüğü çalışmalar da var. Belediyelerde kadın istihdam girişimcilik merkezleri kuruluyor ve şirketlerde iş sağlanıyor. Türkiye İş Kurumu da (İşkur) sağladığı aktif işgücü programlarına katılan kadınlara cep harçlığı veriyor. Bazı şirketler, bünyesindeki akademiler ile meslek edindiren eğitimler veriyor.
Posta

100 Borçludan 76'sı Borçlarını Yapılandırdı 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 19 Ağustos'ta başlayan ve 25 Kasım'da sona eren borçları yeniden yapılandırma kanununa olağanüstü bir ilginin olduğunu söyledi. Ağbal, "2011 yılında her 100 borçludan sadece 46'sı yeniden yapılandırma için müracaatta bulunmuşken, bu defa şu anda uyguladığımız kanun çerçevesinde her 100 borçludan 76'sı borçlarını yapılandırdı" diye konuştu. Naci Ağbal, yapılandırmayla ilgili sonuçları Ankara'da düzenlediği basın toplantısında paylaştı. Kanunu uygulamaya başlarken 90 milyar lira vergi alacağından söz ettiklerini belirten Naci Ağbal, bunun yüzde 51'ini yapılandırdıklarını söyledi. Ağbal, "Böylece 46 milyar lira vergi aslı, kanun kapsamında ödenecek hale geldi. Bu da 2011'deki kanuna göre iki kat başarı demek" dedi.
Posta

Yüzde 25'lik Ek Emsal 6 Ay Uzatıldı 
1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmesi beklenen, daha sonra dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 2016 sonuna ertelenen 'Yeni Tip İmar Yönetmeliği' 30 Haziran 2017'ye ertelendi. Bu erteleme ile inşaat şirketleri yüzde 25 ek emsal hakkı sağlayan uygulamadan 6 ay süreyle daha faydalanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın inşaat sektörünün talebini olumlu karşıladığını ve 'plan tadili yapmadan riskli binaların dönüşümüne imkan veren' yönetmeliği uzattığını belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, kararın sektörü sevindirdiğini söyledi. Durbakayım, '6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'a bağlı olarak "plan tadili yapmadan ve emsal artışı zorlaması olmadan" yerinde dönüşüme imkan veren 1 Haziran 2013 tarihli yönetmeliğin riskli bina sahipleri ile yapı müteahhitlerinin yaptıkları 'Arsa Karşılığı İnşaat Yapım Sözleşmeleri'nin çoğunlukla bu yönetmelikle yapıldığı bilgisini verdi. Durbakayım, "Mevcut riskli binaların imar haklarının tamamı kullanılmış olmasından dolayı Büyükşehir/Belediye İmar Yönetmeliği'ne göre yapılan söz konusu yönetmelik devreye girmiş ve özellikle yoğun yerleşim bölgelerinde uygulanmaya başlamıştı. Birçok Yapı Müteahhidi, bu yönetmeliğe göre sözleşme imzalayarak maddi ve manevi taahhütte bulundu. Ancak yönetmelik kapsamında imzalanan sözleşmelerin ruhsat alma süresi 1 Ocak 2017 tarihinde sona eriyordu. Bakanlık, halen neticelenmemiş projelerde riskli bina sahipleri ile yapımcı firmaların uğrayacakları ciddi mağduriyetlerin önüne geçmiştir" diye konuştu.
Milliyet

Türk Lirası Özendiriliyor Dolar Belli Seviyeye Düşecek 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Türkiye ekonomisi birtakım yapısal zafiyetler gösterdiği için döviz dalgalanıyor değildir. Türkiye'nin dışındaki olan şartlardan kaynaklanıyor" dedi. Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamada bulundu, soruları cevapladı. "Dolarda düşüş olacak mı? Lirayı özendirmek için somut planlarınız söz konusu mu?" sorusu üzerine Kurtulmuş, "Lirayı özendirmek için somut planlarımız var, bunları zaman zaman açıklıyoruz. Türkiye'nin bu anlamda yapmış olduğu ticaretin, ödemelerin Türk parası üzerinden yapılmasını sağlayacak girişimlerde bulunuyoruz. Bunlar kesinleştikçe de kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi. Hiç kimsenin, "Dolar şu anda, şu hafta, şu noktaya çıkar ya da düşer" deme gücünün olmadığını belirten Kurtulmuş, dövizin değerlenmesinin ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisinin iç yapısındaki sorunlardan kaynaklanmadığını vurguladı. Kurtulmuş, şunları söyledi: "Türkiye ekonomisi birtakım yapısal zafiyetler gösterdiği için döviz dalgalanıyor değildir. ABD'deki başkanlık sistemi ve bunun Trump'un yönetim değişimiyle birlikte özellikle dünyadaki Amerika'nın küresel politikalarındaki muhtemel değişikliklerin ne olacağı, Amerikan iç politikasında da Amerikan ekonomisinin hangi yöne doğru evrileceğine ilişkin beklenti farklılıklarından doğan bir türbülans var. Dolasıyla ağırlıklı olarak bu türbülans Türkiye'nin dışındaki olan şartlardan kaynaklanıyor, Türk ekonomisinin zafiyetinden kaynaklanmıyor. Öyle olduğu için de biz açıkçası oldukça iyimseriz. Belli bir süre sonra çok açık söylüyorum, dolar belli seviyeye düşecektir ama 'şu gün, şu seviyeye düşer' gibi bir kehanette bulunmanın doğru olmadığı kanaatindeyim."
Star

Enerjide 'Kritik Teknoloji Planı' Oluşturulacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji sektöründe teknoloji alanında dışa bağımlılığın azaltılması, cari açığın düşürülmesi ve istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalarına hız verdi. Bakanlık, gelecek yıl bu alanlardaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ilişkin yapılacak projelerin belirlenmesi için 'Kritik Teknoloji Planı' oluşturacak. Söz konusu projeler, kamu kurumları, araştırma kuruluşları, üniversiteler, özel sektör temsilcileri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla yürütülecek ortak çalışmalar sonucunda belirlenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2017 Yılı Bütçe Sunumu'ndan derlenen bilgilere göre, enerji ve doğal kaynaklar sektöründe, istihdam, teknoloji ve enerji maliyetlerinin düşürülmesine yönelik özel çalışmalar yapılacak. Buna göre, teknolojik anlamda yurt dışında bağımlılığı en aza indirecek çalışmaların yapılması, cari açığın azaltılması, istihdamın artırılması ve enerji maliyetlerinin düşürülmesine destek olunması amacıyla gelecek dönemde Ar-Ge ve inovasyon projelerine ağırlık verilecek.
Star

Yoksulluk Sınırı 3.5 Asgari Ücret 
Türk-İş'in araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 416 lira 83 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" 4 bin 615 lira 10 kuruş oldu. Kasım ayında bekar bir çalışanın yaşama maliyeti bin 750 lira 31 kuruş olarak hesaplandı. Bu ay, Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için gereken asgari harcama tutarı yüzde 0.82 arttı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Ezanı Sordu 
Türkiye'nin İsrail'de çıkan yangınlara müdahale amacıyla gönderdiği uçaklar için İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak teşekkür etti. İki liderin konuşmasında İsrail'de ezanın hoparlörden okunmasının yasaklanması yönünde hazırlanan yasa tasarısı da gündeme geldi. İsrail basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Rivlin'e, Müslümanları ilgilendiren girişimi sordu. Rivlin, 'Tüm ifade ve din özgürlüğü gibi bunların da hassasiyetle dikkate alınacağını' belirterek, 'İster Müslüman ister Hıristiyan veya Yahudi, İsrail'in herkesin ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edeceğini' vurguladı" denildi. Yangınları söndürme çalışmalarına katılan Türk pilotlarla görüştüğünü belirten Rivlin, "Size en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Pilotlarınız cesur yürekleri ve kabiliyetleri ile bize büyük yardımda bulundu" dedi. Erdoğan'ın da Rivlin'e teşekkür ederek, "Yangının yayıldığını öğrenir öğrenmez helikopter ve ekiplerimizi yardım için göndermek istedim. Görevin de mümkün olan en iyi şekilde neticelenmesini umut ederek bunun için dua ettim" ifadelerini kullandığı belirtildi. Açıklamaya göre Rivlin, Hamas'ın elinde olduğu iddia edilen İsrail askerlerinin cesetlerinin İsrail'e verilmesi için Erdoğan'dan "elinden geleni yapmasını" istedi.
Hürriyet

Hükümet Korkuyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti ile MHP arasındaki başkanlık sistemi pazarlıklarını değerlendirirken, "Henüz ortada gelin güvey olunacak bir şey yok" yorumunu yaptı. Kılıçdaroğlu, Suriye'de Türk askerlerine hava saldırısını kimin yaptığı konusunda da hükümeti 'korkudan konuşamamakla' eleştirdi. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi: Bürokrasi Tedirgin: "Türkiye'nin gündemi o kadar ağır ki farkına bile varmış değiller. Sosyal kesimlerin durumunun ağırlaşması söz konusu. Milyonlarca işsiz var. Yatırımcı önünü göremiyor. Dünya ile kavgalıyız. Siyasi belirsizliğin ekonomiye yansımasını nasıl göremiyorlar, anlamıyorum. Bize inanmıyorlarsa kendi bakanlarını, Mehmet Şimşek'i dinlesinler. Gayet açık ve net ortaya koyuyorlar. Kendi bürokratlarını dinlesinler, bürokrasi de tedirgin. Bu sorunları çözmek için muhalefetten destek isteyeceklerine başkanlık, referandum derdine düşmüşler. Binali Bey'in kontrolsüz ve Anayasa'ya göre sorumsuz bir yapının Türkiye'yi ele geçirmesine göz yummaması lazım. Başbakan 'Referandum için OHAL kalkabilir' diyor. 'Kalkacak' diyemiyor. Çünkü ne zaman kaldırılacağını o da bilmiyor. Üzülerek söylüyorum, Binali Bey Başbakanlık yapmıyor. Davutoğlu'nun açmazlarını o da yaşıyor. Bahçeli'ye Yanıt: Anayasa konusunda daha ortada gelin güvey olunacak bir şey yok. Bekleyip görmek lazım. Metni bekliyoruz. (Bahçeli'nin eleştirileri) Biz iktidarda olsak, her türlü eleştiriyi olumlu karşılarız. Ancak muhalefetin muhalefeti eleştirmesi olamaz. Ulusal Güvenlik Sorunu: (Abdulhamit Gül'ün 'Kılıçdaroğlu ulusal güvenlik sorunu' açıklamasına tepki olarak) Oysa biz işsizlik gibi sorunları dile getiriyoruz. Bunu yapmak ulusal güvenlik sorunu olmaz. Bir kişinin Türkiye'nin ulusal güvenliğine tehdit olduğunu ben de biliyorum. Lozan'ı, Türkiye'nin sınırlarını tartıştırmak, Anayasa'yı, yargı kararlarını saymamak, bir ulusal güvenlik sorunudur. Muhatabına söyleyemediklerini bize söylemeyi bırakmalılar artık. Bırakmazlarsa, akıllarını, iradelerini bir kişiye teslim etmişler demektir. Hükümet CHP'nin Miydi?: Bize PKK'yla ilgili suçlama yöneltiyorlar. İmralı'ya, Oslo'ya masayı CHP mi kurdu? FETÖ, CHP'nin paraleli miydi? 3 terör örgütünü birden başımıza bela eden hükümet CHP'nin hükümeti miydi? Geçmişte yaptıklarını unutturmak için kendi yayın organlarında CHP'ye saldırıyorlar. Şu Vurdu Diyemiyorlar: Suriye'deki hava saldırısı Türkiye'nin ne kadar büyük bir zafiyet içinde olduğunu gösteriyor. Askerlerimiz şehit olmuş, yaralanmış, daha 'şu vurdu' diyemiyorlar. Türkiye bölgede kedinin oynadığı fare konumuna düşürülmüş. Konuşamıyorlar, çünkü korkuyorlar."
Hürriyet

Bir Dava Da İzmir'de 
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ve HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameler kabul edildi ve dava açıldı. Yüksekdağ ve Ataş, İzmir'de şubat ayında katıldıkları panelde 'Terör örgütü propagandası yapmak'la, Mizgin Irgat ise 'Suçu ve suçluyu övmek'le suçlanıyor. Figen Yüksekdağ, Diyarbakır'daki terör soruşturması kapsamında 4 Kasım'da Ankara'daki evinde gözaltına alınmış ve tutuklanarak Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne konulmuştu. Van'da katıldığı bazı etkinliklerde terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan için de 11 yıldan 40 yıla kadar hapsi istendi. Hazırlanan iddianame Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.
Hürriyet

'330'u Aşacak Noktaya Geliyoruz' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. MHP ile AK Parti'nin yönettiği anayasa sürecine değinen Kurtulmuş, "Şu anda MHP teknik düzeyde AK Parti'nin kendisine göndermiş olduğu paket ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. En kısa zamanda bize resmi olarak cevaplarını bildirecekler. Sorunlar aşılmışsa liderler düzeyinde son noktayı koyarak, takvimi kararlaştırılacaktır. (Türkeş'in Bahçeli'nin siyasi tuzak kurabileceği yönündeki yorumu) MHP ile resmi olarak görüşmelere devam ediyoruz. MHP, anayasa teklifimizi kabul ettiklerini bildirirlerse liderler son noktayı koyacak görüşmeyi yapacaklar. Biz kimsenin niyetiyle ilgilenmeyiz. Siyaset somut iştir. Eğer 330'u bulursak millete gider. Ümit ediyoruz, gelinen nokta onu gösteriyor. 330'u aşacak bir noktaya geliyoruz" açıklaması yaptı. Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle: OHAL'in ilan edilmesi bir gereklilik dolayısıyladır. Türkiye uçurumun kenarından döndü. Bu darbe girişimimin arkasında 40 yıllık bir hazırlık var. Devletin içinden bu unsurların temizlenmesi için çok hassas bir çalışma sürdürülüyor. Bunun vakit alacağı açıktır. İsteriz ki yarın sabah bitirelim işimizi. Büyük bir mücadele sürdürüldüğü için OHAL gerektiği kadar ilan edilecek. Ümit ederiz ki en kısa süre içerisinde Türkiye, OHAL'i bitirip ciddi bir şekilde normalleşme sürecine başlar. Ümit ederiz referanduma gidilmeden ewel OHAL sonuçlanmış olur. Avrupa Parlamentosu'nda alınan son karar, Avrupa hukuku bakımından da siyasi sonuçları olan bir karar değildir. Bu tavsiye kararı, Avrupa'da son yıllarda yükselen aşırı sağın siyasi etkisini göstermesi açısından önemlidir. Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, Müslüman karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosu'nu etkilediği aşikardır. Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir. Kararın bizatihi kendisi Avrupa değerleriyle çelişen bir karardır. Vizyonsuz çifte standartlı bir karardır. Bu kararı yok hükmünde kabul ediyoruz. İlişkilerin olumsuz yöne kaymasını istemeyiz. Olumsuz yöne kaymasından Türkiye'den daha fazla AB'nin zararlı çıkacağını da ifade etmek isterim.
Vatan

DÜNYA 

Trump'ın Dışişleri Bakanı Petreaus Olabilir 
ABD Başkanı Barack Obama'dan gelecek ay görevi alacak olan Donald Trump'ın dışişleri bakanı arayışı sürüyor. CIA'in eski direktörü David Petraeus'un bu koltuk için istekli olduğunu açıklamasının ardından kendisine Trump'tan görüşme daveti geldi. Birkaç gün öncesine kadar Trump'ın dışişleri bakanı olabilecek isimler arasında Mitt Romney, Newt Gingrich, John Bolton ve Bob Corker gibi isimler geçiyordu. Petraeus, askeri kariyerini sonlandırıp CIA Başkanı olduğunda Türkiye'yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret sırasında da Türk yetkililere, 2003 yılında kuzey Irak'ta bulunan Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi konusunda emir vermediğini söylemişti. Petreaus'un, "Türkiye'de benim adım çuvalcı general diye çıktı. Oysa çuval emrini ben değil, General Odierno vermişti" dediği basına sızmıştı. Petraeus 2012'de ise evlilik dışı ilişkisi ortaya çıkınca CIA başkanlığından istifa etmişti.
Hürriyet

'Bir Çırpıda Her Şeyi Almak İstediler' 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis arasında, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında gerçekleşen son ve büyük umut bağlanan görüşme de anlaşmazlıkla sonuçlanınca, bu maratonda, kapalı kapılar ardında neler olduğu merak konusuydu. Milliyet, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilerle, bu konuya açıklık getirmeye çalıştı. Edinilen bilgiye göre her iki zirvede de, Kıbrıslı liderlerin yanı sıra Ankara-Mont Pelerin arasında da zorlu bir süreç yaşandı. İki diplomat, İsviçre'de süreci takip ederek, Ankara'ya anı anına bilgiler aktardı. Akıncı, Anastasiadis'in tavırları nedeniyle zaman zaman "Nikos" diye yüksek sesle masada kendisini ifade etmek durumunda kaldı. İsviçre'deki ilk zirvede, Türk tarafının, elindeki yüzde 36'lık toprak oranından yüzde 29 "artı"ya inmesi, Ankara'da şok etkisi yarattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, "Garantiler ve toprakta taviz verilemez" açıklaması yaptı. Akıncı'nın toprak açılımı, Rumları da kilitledi. Zirve, Rumların isteğiyle ertelendi. Akıncı, Ada'ya dönüşten itibaren, Anastasiadis'e "Açılım sırası sende" mesajları verdi. Akıncı ve ekibi, ikinci zirve için, Rumların adım atacağı düşüncesiyle Lefkoşa'dan ayrıldı. İsviçre'ye gitmeden önce İstanbul'da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gece geç saatlerde bir istişare yapıldı. Görüşmede Rumların, Yunanistan'ı bahane ederek zirveyi sonuçsuz bırakabileceği düşüncesi ön plana çıktı. Bununla birlikte Ankara ve Lefkoşa'nın, 5'li konferansta ısrarcı olması yönünde hem fikir olundu.
Milliyet

Küba Halkı Castro'ya Veda Ediyor 
Küba halkı, ülkelerini 49 yıl boyunca sosyalist bir düzenle yöneten Fidel Castro'ya karşı son görevini yerine getirmeye başladı. Castro'nun vasiyeti üzerine naaşı, başkent Havana'daki "Devrim Meydanı"nda ziyarete açılırken, isteyen herkes, liderleri için hatıra defterine duygularını yazabilecek. Bu arada ABD'den Havana'ya 50 yıl aradan sonra ilk tarifeli uçak, dün adaya iniş yaptı. Uçağın indiği sıralarda, Castro'nun anma etkinliklerinin başlangıcı için askerler, 21 pare top atışı gerçekleştirdi.
Milliyet

PYD ve Esad'ın Katliam Kardeşliği 
Suriye'de rejim güçlerinin Halep'te muhaliflerin kontrolündeki mahallelere yönelik hem havadan hem de karadan yürüttüğü operasyona terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin de katıldığı iddia edildi. Halep'in Şeyh Maksud mahallesini elinde tutan PYD'nin rejimle birlikte Halep'teki sivillere yönelik katliam düzenlediği iddiaları, dün Esad'ın resmi televizyonunun yaptığı açıklamalarla ayyuka çıktı. Suriye devlet televizyonu, dün Esad yönetimine bağlı ordu ve müttefiklerinden oluşan birliklerin Halep'in kuzeydoğusunu tamamen kontrol altına aldığını duyurdu. Açıklamada ayrıca Kürt birliklerin de Halep'teki Şeyh Fares semtini isyancı gruplardan aldığı bildirildi. Hiçbir zaman Esad güçlerinin müttefiki olarak tanımlanmayan terör örgütü PYD'nin 'isyancı Kürtler' adı altında devlet televizyonundan duyurulması akıllarda soru işaretleri bırakırken, Suriyeli muhalifler PYD'nin Suriye ordusuyla birlikte Hüllük mahallesini paylaştığını ileri sürdü. PKK/PYD'nin Bustan Başa semti ve Hüllük mahallesinin güney kısmını kontrolüne aldığını söyleyen muhalifler, Hüllük mahallesinin geri kalan kısmınıysa Esad'a bıraktıklarını iddia etti. Suriyeli muhaliflerin PYD-Esad ortaklığına ilişkin verdiği bilgiler, dün terör örgütü üyelerinin Halep'in kuşatma altındaki bölgelerinden kaçan sivilleri gözlerken çekilen fotoğraflarının yayınlanmasıyla ciddiyet kazandı. Sahur mahallesinin Esad güçleri askerleri tarafından kontrol altına alınmasıyla muhaliflerin kontrolündeki bölgen ikiye bölündü. Aradaki bağlantının tamamen koparıldığı Halep'in doğusunda, yaklaşık 300 bin sivil, 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı. Kuşatmanın sürdüğü kentte ölen sivillerin sayısı 613'e çıktı. Halep'teki sivil savunma ekibi sorumlusu İbrahim Ebu Leys, açıklamada, cumartesi gününden bu yana 105 sivilin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 508'den 613'e yükseldiğini söyledi. Dün 200'den fazla hava saldırısı düzenlendiğinin altını çizen Ebu Leys, Kellese ve Selahaddin semtlerine düzenlenen saldırılarda enkazların altında çok sayıda aile olduğunu vurguladı.
Star

Hollande Kara Kara Düşünüyor 
Fransa'da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağ adına yarışacak ismin belli olması, gözleri iktidardaki Sosyalist Parti'ye çevirdi. Hafta sonunda merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi'nin aday belirleme yarışının ikinci turunda, eski başbakanlardan François Fillon, rakibi Alain Juppe'ye ciddi fark atarak sandıktan zaferle ayrılmıştı. Aşırı sağın seçimlere Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'le gireceği daha önce netlik kazanmıştı. Şimdi sıra merkez solun adayının belirlenmesine geldi. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'ın seçimde aday olup olmayacağına 2 hafta içinde karar vereceği belirtildi. Açıklamada, Başbakan Manuel Valls'ın Hollande ile adaylık yarışına girmeyeceği de vurgulandı. Solda eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ve Sosyalistlerin önde gelen isimlerinden Jean Luc Melenchon daha önce başkanlık için adaylıklarını açıklamıştı. Anketler, Macron ya da Melenchon'un seçimlerde Hollande ve Valls'tan daha fazla destek alabileceğini öngörüyor
Vatan

SPOR 

Galatasaray'ın hemen hemen her branşta aldığı sonuçlar camianın yüzünü güldürdü. Cim Bom'un öne çıkan galibiyetlerinden biri futboldaydı. Süper Lig'de son 4 haftada 3 mağlubiyet alıp taraftarını hayal kırıklığına uğratan Sarı-Kırmızılı futbolcular; Bursaspor'u 3-1 yendi, gözünü yeniden zirveye dikti. Erkek basketboldaki Barcelona galibiyeti ise THY Avrupa Ligi mücadelesinde tam anlamıyla hayat öpücüğü gibiydi. Avrupa'da yükselişe geçen Galatasaray'ın ligde de TED'i rahat yenmesi, pastanın üstündeki krema oldu. Sarı-Kırmızılılar kadın voleybolda Beşiktaş'ı 3-1'lik skorla devirmeyi başardı. Erkek voleyboldaki Afyon galibiyeti, sutopunda ardı ardına kazanılan ESTİ ve İYİK maçları, tekerlekli sandalyede de TSK karşısında elde edilen zafer, camianın yüzünü güldürdü.
Posta

Beşiktaş, Vodafone Arena'da Başakşehir ile 1-1 berabere kalarak lider olma şansını kullanamamıştı. Teknik direktör Şenol Güneş maçtan sonra hakemler ve fikstürden şikayet etmiş, "Ben bile sahaya çıkmamama rağmen çok yoruluyorum" demişti. Tecrübeli hoca, Başakşehir maçından sonra idmanlarda sürekli Fenerbahçe maçını konuştu, bugün Ziraat Türkiye Kupası'ndaki Darıcı Gençlerbirliği maçının sözünü bile etmedi. As oyuncularını Darıca maçında oynatmayacak olan Güneş, Rhodolfo ve Tosic'in derbiye yetiştirilmesi için de talimat da verdi. Fenerbahçe'nin Galatasaray'la oynadığı ve 2-0 kazandığı maçı defalarca oyuncularına izlettiren Şenol Güneş taktik planlarını da kurmaylarıyla oluşturmaya başladı. Sarı-Lacivertli ekibin Galatasaray maçında olduğu gibi ilk dakikalarda baskı kurmaya çalışacağını düşünen Güneş, orta sahayı kalabalık tutacak. Güneş, Alper Potuk'un kolay top kullanmasına da izin verilmemesini istedi.
Posta

Lige sıkıntılı başlayan Fenerbahçe son haftalarda golcü kimliğini öne çıkartırken, zirve yarışında "Ben de varım" dedi.. Advocaat'ın ekibi 12. hafta sonunda 28 gole ulaşırken, son 6 sezonun da en iyi rakamına ortak oldu. Bu dönemde Sarı-Lacivertli ekip Ersun Yanal döneminde de 28 gole ulaşmıştı. Aykut Kocaman'la 2011-12 ve 2012-13 sezonlarında Fener 16 gol atarken- 2014-15'te İsmail Kartal'ın teknik patronluğunda 17, geçen sezon da Pereira ile 19 gole ulaşılmıştı. Sarı- Lacivertli ekip 12. haftada maç başına 2.33'lük gol ortalamasını yakalarken, 27 gollü lider Başakşehir'i de bu alanda geride bırakmayı başardı. Ligin ilk 7 haftasında sadece 4 golü bulunan Fener'in forvetleri, sonraki 5 haftaya 9 gol sığdırdı. Son 5 maçta Van Persie 5, Sow 3, Emenike ise 1 kez fileleri havalandırdı. Kanarya'nın hücumdaki bu başarısında savunmanın da payı büyük. Bu sezon resmi maçlarda Fener'in defans oyuncuları 13 gole katkıda bulundular.
Star

2016'da motosiklette şampiyon olan pilotlara ödülleri verildi. Uluslararası Motosiklet Federasyonu'nun (FIM) gala gecesine katılan Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu da ödülünü burada aldı. Berlin'deki törende Moto GP'nin birincisi Marc Marquez'in yanı sıra, Superbike şampiyonu Jonathan Rea, Moto2 şampiyonu Johann Zarco ve Moto 3'ün kazananı Brad Binder da yer aldı.
Star

Spor Toto Basketbol Ligi'nin 8. haftasında Darüşşafaka Doğuş deplasmanda Muratbey Uşak'ı 90-65 devirerek 5. galibiyetini aldı ve puanını 13'e çıkartarak 6. sırada yer aldı. Karşılaşmaya etkili başlayan taraf Harrison'ın basketleriyle ev sahibi oldu 12-10. Ancak benchten gelen Birkan'ın üst üste bulduğu 3 üçlükle toparlanan Daçka ilk çeyreği 25-14 üstünlükle tamamladı. 2. periyodun bitimine 6 dakika 3 saniye kala ise Clyburn'ün üzerine düşmesi sonrasında dizinden sakatlanan hakem Erşan Kartal, hastaneye kaldırıldı ve karşılaşma İsmail Aydın ile Alper Altuğ Köselerli yönetiminde 2 hakemle devam etti. Bu dakika itibariyle Wilbekin'in skor anlamında sırtladığı konuk ekip soyunma odasına da 41-33'le gitti. Darüşşafaka 2. yarıda ipleri tamamen ele aldı. Bertans'ın bulduğu 9 sayıyla birlikte 25-12'lik seri yakalayan Daçka son 10 dakikaya 66- 45'le başladı. Maç boyunca çok ortada gözükmeyen ve bulduğu 15 sayının 12'sini bu bölümde kaydeden Anderson'ın skor anlamında sorumluluk aldığı son çeyrekte de değişen bir şey yoktu ve konuk ekip sahadan 90-65'lik galibiyetle ayrıldı. Darüşşafaka'da Moerman 11 sayı, 10 ribauntla doubledouble yaparken Birkan 15, Anderson 15, Bertans 13 ve Clyburn 13 sayılık katkı verdi. 6. yenilgisini alarak 10 puanla 14. basamakta kalan ev sahibinde ise Harrison 25 ile Kairys 10 sayı buldu.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme