5 Aralık 2016 Pazartesi

05.12.2016 Genel Gündem05.12.2016 Pazartesi
GÜNDEM

6 Tutuklama 
Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili gözaltına alınan, aralarında yurt müdürünün de bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Yangın faciasının ardından soruşturma başlatan Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı 14 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Bunlardan 6'sı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aralarında yangında kendi kızı da ölen yurt müdürü Cumali Genç, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur'un da bulunduğu 8 şüpheli, emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Cumali Genç, İsmail Uğur, Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş ve Mahir Kılınç tutuklandı. 2 şüpheli ise mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 29 Kasım'da, çeşitli köylerden gelen kız öğrencilerin kaldığı 3 katlı yurtta çıkan yangında, 11 öğrenci ve 1 görevli hayatını kaybetmişti. Bilirkişi incelemesinde faciaya davetiye çıkaran hatalar zinciri anlatılırken, yangın merdivenine açılan kapıdaki kolun da önceden söküldüğü ortaya çıkmıştı. m DHA
Hürriyet


Kayseri'de Dev Buluşma 
Cumhurbaşkanlığı Abdullah Gül Müzesi ve Kütüphanesi'nin açılışı dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerçekleştirildi. Halef-selef cumhurbaşkanlarını buluşturan törende Erdoğan ile Gül, "yol arkadaşlığı ve kardeşlik" mesajları verdiler. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Üniversite öğrenciliği yıllarından beri şahsen yol arkadaşı olduğumuz Sayın Abdullah Gül'ü bilimsel çalışmalarının yanında, kültür ve medeniyet hayatımıza dair okumalarıyla adeta ayaklı bir kütüphane olarak biliyoruz. Kendisi adına açılan bu kütüphane hiç şüphesiz Sayın Gül'ün yarım asrı bulan birikimini de yansıtan bir eser olacaktır. Cumhurbaşkanının doğrudan halkın oyuyla seçimi uygulamasının milletimiz tarafından bu denli büyük muhabbetle kucaklanmasında Sayın Gül'ün Cumhurbaşkanlığı dönemindeki başarıları da katkıda bulunmuştur. Ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği en önemli siyaset ve devlet adamlarından biri olan Abdullah Gül kardeşimin çalışmaları ve hizmetleriyle milletimin kalbinde de müstesna bir yer edindiğine inanıyorum. Siyasetin dikensiz bir gül bahçesi olmadığını da bu süreçte attığımız her adımda da bizzat tecrübe ederek gördük, yaşadık. 1997 yılı bizim için yeni bir kırılma noktası oldu. Kırılma derken yanlış anlaşılmasın. Bu süreçte gönlümüz kırıldı ama milletimizle olan bağımız daha önce hiç olmadığı kadar güçlendi." Abdullah Gül de "Değerli kardeşim Tayyip Bey" sözleriyle başladığı konuşmasında şunları söyledi: "Her ne kadar benim ismimi taşıyorsa da bu müze aslında hepimizin hatıralarını yansıtmakta. Gurur duyduğumuz işler yaptık. Türkiye'yi demokratik olarak çok geliştirdik. Tabuları hep beraber yıktık. 15 Temmuz'da haince ve rezilce gerçekleştirilen bu olayı da geride bırakacağız. Bir kişiyi zikretmek isterim. Hepimizin yakın arkadaşı Erol Olçok. 14 Temmuz'da bu organizasyonu yapmak için bir gün önce oturduk. Ertesi günü maalesef kendisini kaybettik. Suçlu ve suçsuzları titizlikle ayıklayıp hak edenlere gerekli cezaların verileceği, herkesin emin olduğu husustur. Ama Türkiye'yi ileriye taşımak hepimizin görevidir, özellikle değerli hükümetin. Müzede sergilenenler gösterecek ki demokrasi devamlı bir mükemmelleşme süreci demektir. Bu süreçte istişareler, tartışmalar, eleştiriler, özeleştiriler olur, neticede hep doğru istikamette hep ileri gelişiriz. Mevcut sorunları zamanında aşmamız gerekir ki gelecek sorunlar birikmesin."
Hürriyet

Hücre Evinde 4 Terörist Öldürüldü 
Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine saldırı düzenlemek için geldikleri belirtilen 2'si kadın, 4 teröristin tek katlı avlulu evde gizlendiklerini saptayan polis, önceki akşam adrese operasyon yaptı. Teröristlerin gizlendiği ev çember altına alınarak 'teslim ol' çağrısı yapıldı. Polisin çağrısına teröristler silahla karşılık verince çatışma çıktı. 2'si kadın 4 terörist ölü ele geçirildi. Ölen teröristlerin patlayıcılarla tuzaklama yaptıklarının tespit edilmesi üzerine olay yerine bomba imha ekipleri çağrıldı. Uzman ekipler, evde bulunan patlayıcıları kontrolü bir şekilde imha etti. Yapılan aramada otomatik silah, el bombası ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesindeki İskenderpaşa Mahallesi'nde gezen M.İ. (13) ile Ş.A. (11), dün yerde bir cisim buldu. Çocuklar, buldukları cismi kurcalarken, patlama meydana geldi. Hastaneye kaldırılan yaralı çocuklardan M.İ.'nin durumunun ağır olduğu belirtildi. Polis, patlayan cismi belirlemek için çalışma başlattı. Öte yandan Sur'da jandarma ekiplerinin bir adrese düzenlediği operasyonda 2 bin 400 kilo amonyum nitrat ile 100 kilo patlayıcı madde ele geçirildi. 2 kişi gözaltına alındı. Mardin'in Alakuş Köyü'nde PKK'lılara yönelik operasyonda, uzun namlulu silahlara ait çok sayıda mermi ve Suriye'den Türkiye'ye sokulmak istenen 80 kilo patlayıcı madde ele geçirildi. Bingöl'de jandarma ekipleri,- durdurdukları bir minibüste yaptıkları aramada PKK'nın Yayladere ilçesi ve çevresini kapsayan sözde Yayladere Bölgesi sorumlusu olduğu belirtilen 'Cudi' kod adlı H.U.E. ile PKK'nın dağ kadrosundan olan L.K.'yi silahsız ve teçhizatsız yakaladı.
Milliyet

400 Bin Dosyada Davasız Çözüm! 
"Uzlaştırmanın" dava şartı haline getirilip, kapsamının genişletilmesiyle yılda 400 bin dosyanın mahkemeye intikal etmeden çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yapılan değişikliğin TBMM'de kabul edilmesiyle uzlaştırmada yeni dönem başladı. Adalet Bakanlığı'nda uzlaştırmaya ilişkin çalışmalar yapmak üzere Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kuruldu. Tüm cumhuriyet başsavcılıkları bünyesinde de uzlaştırma büroları kurulacak. 'Uzlaştırmanın' dava şartı haline getirilmesiyle, şüpheli hakkında kamu davası açılması için yeterli şüphenin bulunması halinde, dosya önce uzlaştırma bürosuna gönderilecek. Büro tarafından görevlendirilen uzlaştırmacılar, taraflarla irtibata geçerek uzlaştırma teklifi ve işlemlerini yapacak. Uzlaştırmacı, düzenleyeceği raporu büroya iletecek. Savcı ve kolluk görevlisi uzlaşma teklifinde bulunmayacak. Avukatlar ve hukuk öğrenimi görmüş kişiler uzlaştırmacı olabilecek. Kamu davası açıldıktan sonra da kovuşturma konusu suçun uzlaştırma kapsamında olduğu anlaşılınca dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilecek. Şikayete bağlı olup olmadığına bakılmaksızın uzlaştırma yoluna gidilebilecek suçların kapsamının genişletilmesiyle tehdit, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kişilerin huzurunu bozma, haberleşme ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarının yanı sıra kasten ve taksirle yaralama, konut dokunulmazlığının ihlali, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarında uzlaşma yoluna gidilebilecek.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 134,1860-134,5316
ABD Doları 3,5334-3,5410/Euro 3,7432-3,7470/İngiliz Sterlini 4,4846-4,4939

TİSK'in Yeni Başkanı Önen 
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanlığına Kudret Önen seçildi. TİSK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Konfederasyon'un 26'ncı Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Kudret Önen, Yönetim Kurulu Başkan vekilliklerine Nevzat Seyok ve Tufan Ünal getirildi. Yönetim Kurulu üyeleri Ertan İren, Bekir Burak Uyguner, Necdet Buzbaş, Ali Cüneyt Arpacıoğlu, Celal Koloğlu, Rıza Kutlu Işık, Erhan Polat, Erol Kiresepi, Hasan Özcan Aydilek, Celal Kaya, Özgür Burak Akkol, Zekeriya Sancı, Metin Demir, Selim Yücel, Sinan Abeş, Nadir Yürüktümen, Eşref Akın, Fethi Hinginar, Adnan Çiçek, Solmaz Coşkun, Hüseyin Sözlü, İmran Okumuş, Mustafa Çöpoğlu olurken, Denetleme Kurulu'na Mehmet Hacıkamiloğlu, Bora Koçak, Aydın Fethi Baytan, Disiplin Kurulu'na ise Kemal Doğansel, Haydar Kurt, Ünsal Hekiman, Erkan Kafadar, Selahaddin Bitlis seçildi.
Hürriyet

BES'e Zorunlu Ayar! 
Hükümet, hem emeklilikte ek gelir sağlanması hem de tasarrufların artması için zorunlu 'Bireysel Emeklilik Sistemi'ni (BES)' devreye aldı. 1 Ocak 2017'de başlayacak düzenleme, 45 yaşını doldurmamış 14 milyon ücretliyi (memur dahil) ilgilendiriyor. Çalışanlar, işverenleri tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilecek. İsteyen 2 ay sonra çıkabilecek. Sistemde kalan bir sefer 1000 lira, her ay yüzde 25 katkı verilecek. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik zorunlu BES'in hangi şirketleri kapsadığıyla ilgili dün bir açıklama yaptı. Şimşek, Hazine Müsteşarlığı olarak sürecin daha sağlıklı, verimli ve etkin işlemesi için sisteme kamu ve özel sektörde 'kademeli geçiş' kararı aldıklarını açıkladı. Şimşek, buna ilişkin Bakanlar Kurulu kararının da imzaya açıldığını bildirdi. Kademeli sistemde çalışan sayısına bakılacak. Düzenlemeye göre; 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017'de, memurlar ile 250-1000 çalışanı bulunan özel sektör 1 Nisan 2017'de sisteme geçecek. 100 ila 249 çalışanı olan özel sektör 1 Temmuz 2017'de, mahalli idareler ve KİT'ler 1 Ocak 2018'de, özelde 10-49 çalışanı olanlar 1 Temmuz 2018, 5-9 çalışanı olanlar ise 1 Ocak 2019'da sisteme girecek. Mehmet Şimşek, 5'ten az çalışanı olanlarla ilgili açıklama yapmadı.
Posta

Şekerde Tat Yok 
Şeker piyasasının ve üreticilerin geleceği Uluslararası Şeker Örgütü (ISO) tarafından düzenlenen konferansta masaya yatırıldı. ISO'ya üye 87 ülke, dünya şeker üretiminin yüzde 86'sını, tüketiminin yüzde 68'ini, dünya şeker ihracatının yüzde 94'ünü ve ithalatının yüzde 41'ini temsil ediyor. Türkiye'den milletvekilleri, üreticiler ve sektörü temsil eden dernek üyeleri konferansta yer aldı. Türkiye'yi temsil eden derneklerden bir tanesi Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD). Derneğin Başkanı Rint Akyüz, şeker piyasasını değerlendirdi. Avrupa Birliği'nde 2017'de her türlü şeker üretiminde kotanın kalkacağını belirten Akyüz, "Türkiye'de halen kota var. Bu kota kaldırılmalı ve serbest piyasa ekonomisi tesis edilmeli. Kota yüzünden şeker açığı ithalatla karşılanıyor. Döviz ödüyoruz" dedi. Akyüz, Türkiye'nin, AB'de kotalar kalkınca kota sisteminin uygulandığı tek ülke olacağını ifade ederek, şekerde, dünyada 150 senedir uygulanan borsa sistemine geçmek gerektiğini, şekerin vadeli işlem borsasında işlem görmesi gerektiğini bildirdi. Son 12 yılda Türkiye Şeker Fabrikaları'nın (Türkşeker) 600 bin ton kota kaybına neden oluğunu belirten Akyüz, "Kaybın parasal karşılığı 1.2 milyar dolar" dedi.
Posta

TOKİ'den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'daki Rami Kışlası'nda 1986'dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde modern bir çarşı inşa edecek. Yılbaşından sonra inşaatına başlanacak çarşı, iki yıl içinde bitirilecek. TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, konut üretiminin yanı sıra modern sanayi siteleri inşa ettiklerini ve KOBİ'leri tek çatı altında topladıklarını söyledi. Turan, TOKİ'nin Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde yapacağı yeni çarşıyla, Rami Kışlası'nda 1986'dan bu yana geçici olarak zor ve sağlıksız koşullarda faaliyetlerini sürdüren gıda toptancılarının yüzünü güldüreceklerini belirterek, "Rami Gıda Toptancıları esnafını çağdaş ve modern bir çarşıya kavuşturacağız" dedi. Çarşının inşaatının yılbaşından sonra başlayacağını ve iki yıl içerisinde tamamlanacağını aktaran Turan, yeni çarşının 320 bin metrekare alanda inşa edileceğini, projede 990 toptancı dükkanı ile 120 ticari dükkan da bulunacağını söyledi. Ergün Turan, "İdare olarak, şehir içinde yer alan sanayi tesislerini daha modern şekilde şehir dışına taşımaya devam edeceğiz." dedi.
Milliyet

Göktürk-1 Bugün Uzaya Fırlatılacak 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Günde yüzlerce fotoğraf yollayacak olan Göktürk-1 ile başta Fırat Kalkanı gibi operasyonlar yapan Türkiye'nin bölgesindeki gücü katlanacak. Türkiye'nin ilk metre altı çözünürlüğe sahip keşif- gözetleme uydusu projesi olan Göktürk-1'in fırlatma anı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende canlı izlenebilecek. Göktürk-1 Uydusu'nun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi. TUSAŞ Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası'nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi. Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68'inci dakikada alınacak. Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak. Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.
Star

Türk Lirası Seferberliği Artarak Büyüyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Yastık altındaki dövizinizi bozdurun altına ve TL'ye dönüştürün' çağrısına esnafın ve vatandaşın verdiği destek hızla büyüyor. ABD seçimlerini Trump'un kazanmasıyla izleyeceği politikanın belirsiz olması yine Türkiye'de bazı kesimlerin ekonomiye yönelik yürüttüğü 'ekonomik sabotaj' nedeniyle yükselişe geçen döviz kurlarına ilişkin iş dünyası varlıklarını TL'ye dönüştürürken esnaf ve vatandaş da kampanyaya verdiği desteği arttırdı. Türkiye'nin dört bir yanından esnaf ve vatandaşlar dövizini bozdur kampanyasına katıldı. Dolar ve Euro bozdurup makbuzunu getirenlere bedava etli ekmek veren de var, bir gün boyunca çay servisi yapan da. Kampanyaya katılanların ortak söylemiyse "Dövizi bozdur ülkene sahip çık" oldu. Kocaeli'de tasavvuf müziği alanında faaliyet gösteren 'Anka' ilahi grubu, 5 bin dolar bozdurarak makbuzunu getiren çiftlerin düğününde ücretsiz sahne alacak. Bingöl'ün Genç ilçesindeki bazı esnaflar, döviz bozduranlara bedava kahvaltı, bazıları ise bir hafta boyunca ekmek veriyor. Bursa'da kahvehane işleten Ahmet Karakoç, dolar bozdurup makbuzuyla gelene çayı tüm gün ücretsiz verecek. Karakoç "Bu bizim görevimiz" dedi. Bilecik'te de lokantacı Yüksel Yıldırım, 500 Dolar veya Euro bozdurup, fişiyle gelenlere ücretsiz yemek veriyor. Ordu'da Halil Öziş de bin doları TL'ye çevirenlere bir ay süreyle ücretsiz fitness salonunu açıyor.
Star

Alkışlar Türkiye'ye 
Skoda, yeni model atağıyla Türkiye pazarında yine rekor kırmaya hazırlanıyor. Çek marka 2015'ten sonra bu yıl da tüm zamanların en yüksek satış grafiğini elde edecek. Skoda, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi, döviz kurundaki sıçramalar ve jeopolitik gelişmelere rağmen 2016'da satışlarını yüzde 28 artırarak, 28 bin 500 adede yükseltecek. Marka 2014'e göre de satışlarını ikiye katlayacak. Skoda'nın 2014'te 14 bin 537 adet araç sattığını hatırlatalım. Skoda gösterdiği yüksek performansla Top 10 listesinin değişmez markalarından biri haline geldi. Çek marka, büyük bir sıçrama yaparak 2016'da ilk kez binek otomobil satışlarında ilk 10 içine girdi. Skoda, bu koltuğu 28 bin 500 adetlik satışla korumayı hedefliyor. Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, son 4 yılda Skoda markası olarak 18'inci sıradan 10'uncu sıraya yükselme başarısını gösterdiklerini söyledi. Türkiye'nin başarısı Skoda'nın ana merkezinden övgü aldı. Skoda'nın yeni SUV modeli Kodiaq'ın Mallorca'daki dünya lansmanında sunum yapan Skoda Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Werner Eichhorn, Türkiye pazarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye, Skoda'nın bulunduğu ülkeler içinde en başarılısı, tebrik ediyoruz" diyerek katılımcıları alkışlattı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Milliyiz Yerliyiz Biz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Tankla, tüfekle, F-16'larla helikopterlerle bizi yıkamayanlar şimdi ekonomik darbeyle nasıl yıkarız, bu yola girdiler. Yastık altında dövizi olan kardeşlerim doları, Avro'su olanlar diyorum ki bu paraları altına ve Türk Lirası'na yatırın. Döndürün Türk Lirası'na milliyiz, yerliyiz biz" dedi. Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Kayseri'de toplu açılış törenine katıldı. Vatandaşlara seslenen Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: "15 Temmuz'da bunlar ne yaptılar biliyorsunuz asker kılığına bürünmüş bu FETÖ'cü teröristler bizi esir alacaklarını sandılar. İşte millet o hesabı bozdu. Afedersin bu ülkede paçavraları bu milletin karşısına çıkaranlar kusura bakmasınlar tutunamazlar. Bu vatanı parçalamaya kalktılar. Şehitlerimiz oluyor şüphesiz ki taşı bağrımıza basıyoruz. Bu topraklar tarla değil vatan, vatan. Paralel devlet, maralel devlet yok, tek devlet. Nerede, Pensilvanya'da hadi gel. Hani kuyruğuna takılmış olanlar niye kaçıp gidiyorsunuz? (İdam isteriz sloganları) Bu konuda hep söyledim aynı yerdeyim. Çünkü bu şehitlerin varisleri eğer idam istiyorlarsa devletin af yetkisi yoktur. Şu anda bu işin yolu Parlamento. Sayın Başbakan burada, grup belli. Aynı şekilde muhalefette de CHP, MHP, onlar da ortada ve Parlamento'dan böyle bir karar çıktığı anda onaylarım. Biz gözü yaşlı analarımızı, babaları, eşlerini, yavrularını dinledik, öyle kolay mı ya! Neymiş George şöyle der, Hans böyle der. Beni ne George ne Hans ilgilendirir; beni bu millet ilgilendirir. Bu millete kefen biçmeye çalışan, kendi sonunu hazırlamış demektir. FETÖ vasıtasıyla Türkiye'yi işgal planı milletimizin sinesine çarpıp darmadağın oldu. Yeter ki dimdik duralım. Evelallah hızla gideceğiz. Tankla, tüfekle, F-16'larla, helikopterlerle bizi yıkamayanlar şimdi ekonomik darbeyle nasıl yıkarız, bu yola girdiler. Şimdi ben Kayseri'den tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Yastık altında dövizi olan kardeşlerim, doları, avrosu olanlar; diyorum ki bu paraları altına ve Türk Lirası'na yatırın. Buna hazır mıyız, Türk Lirası'na bunları döndürüyor muyuz? Döndürün Türk Lirası'na milliyiz, yerliyiz biz. Bizim Türk Liramız bereketlidir, karşılıksız para basıyorlar. Biz karşılıksız para basmıyoruz. Onun için benim milletim hemen şurada 3, 4 gün içinde yastığının altında ne var ne yok Türk Lirası'na çevirmeye başladı. Bu arada biz Rusya, Çin, İran, buralarla alışverişimizi yerli parayla yapmak üzere adımlar attık. İnşallah yarın (bugün) Başbakanımız Rusya'ya gidiyor, salı günü orada görüşmeleri var."
Hürriyet

Başbakan Yıldırım Rusya Yolcusu 
Başbakan Binali Yıldırım, çantasında çok sayıda dosya ile bugün Rusya'ya resmi ziyarette bulunacak. Başbakan Yıldırım, bugün Meclis'te bütçe görüşmelerine katıldıktan sonra akşam saatlerinde çok sayıda bakanla Moskova'ya hareket edecek. Yarın Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile görüşecek olan Yıldırım, çarşamba günü Tataristan'ın başkenti Kazan'a geçecek ve ardından Türkiye'ye dönecek. Yıldırım'ın Rusya ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Putin'le de biraraya gelebileceği kaydedildi. Moskova'da Rus mevkidaşı Medvedev'le baş başa ve heyetler arası görüşecek olan Başbakan Yıldırım'ın çantasında da çok sayıda önemli dosya olacak. Türkiye-Rusya ilişkileri ve başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular görüşmelerde ele alınacak. Halep'te Suriye rejiminin bombardımanı artırması ve Rusya'nın da buna destek olması nedeniyle olası bir göç dalgasından endişe eden Türkiye, bu konuyu da detaylı olarak gündeme getirecek. Türkiye'nin yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonu ve DEAŞ ile mücadele de görüşmedeki ana konulardan olacak. El Bab operasyonunda hava saldırısı ile 3 Türk askerinin 24 Kasım'da şehit olmasının ardından saldırıyı kimin yaptığına dair henüz resmi açıklamada gelmezken Rusya'dan son gelen açıklamada Rusya ve Suriye'nin bu hava saldırısını gerçekleştirmediği ifade edilmişti. Yine görüşmede PYD'nin Rusya'da ofis açmasının da dillendirilmesi ve PYD'nin terör örgütü olduğunun vurgulanması da bekleniyor. AB ile bozulan ilişkilerin ardından Şanghay Altılısı'na katılmayı gündemine alan Ankara, görüşmelerde bu konuya ilişkin mesajını da Rusya'ya iletecek. Son olarak Şanghay Altılısı'nda Enerji Birliği'nin başkanlığına birlik üyesi olmayan Türkiye'ye verilirken bu ilişkilerin daha da artırılmasına vurgu yapılacak.
Milliyet

'El Kaldırıp İndirmekle Olmaz' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hemşehri dernek ve federasyonlarının Ankara'da ortaklaşa düzenlediği "Büyük Anadolu Buluşması"na katıldı. Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen buluşmada kısa bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, "Bütün Anadolu Kuvay-ı Milliye ruhuyla aynı mücadeleyi yeniden yapacağız" dedi ve ekledi: "Sanıyorlar ki el kaldırıp indirmekle rejim değişecek. El kaldırıp indirmeyle rejim değişmez. Bizim rejimimiz, yani Cumhuriyet, Cumhuriyet'in kuruluşu el kaldırıp indirmeyle olmadı. Anadolu'nun, Trakya'nın sınırları birileri tarafından çizilmedi. Her metrekaresinde bu ülkenin insanlarının acısı, kanı, gözyaşı, şehitlerimiz, gazilerimiz var. Biz de evlatlarımıza yaşanacak bir Türkiye bırakacağız, bunun sözünü veriyoruz."
Vatan

DÜNYA 

Özbekistan'da Kerimov Sonrası Belirleniyor 
Orta Asya cumhuriyeti Özbekistan'da halk, geçtiğimiz Eylül ayında vefat eden Devlet Başkanı İslam Kerimov'un yerine gelecek ismi belirlemek üzere sandık başına gitti. Seçime halk yoğun ilgi ve katılım gösterdi. Özbekistan Devlet Başkanlığı seçimlerinde favori aday Liberal Demokrat Partisi'nin lideri, Cumhurbaşkanı vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev. Diğer adaylar Halk Demokrat Partisi'nin lideri Hotamjon Ketmonov, Sosyal Demokrat Partisi'nin lideri Nariman Umarov ve Milli Şahlanış Partisi'nin lideri Sarvar Atamuratov. Yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip Özbekistan'da 21.5 milyona yakın kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçim için ülke genelinde 9 bin 378, yurtdışında ise 44 sandık kuruldu
Hürriyet

Putin: Trump Akıllı Adam 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump'ın, başkanlıkla ilgili sorumluluklarını anlayıp, ona göre davranacağına inandığını söyledi. Rus NTV kanalındaki söyleşisinde konuya değinen ve Trump için "zeki bir insan" ifadesini kullanan Putin, "Trump bir işadamı ve bir girişimciydi. Şimdiyse dünyanın önde gelen ekonomilerinden ve askeri güçlerinden biri olan ABD'nin başkanı. İş dünyasındaki başarısı, Trump'ın akıllı bir insan olduğunu gösteriyor. Akıllı bir insan olması da farklı bir sorumluluk düzeyinin bilincine çabucak varacağı anlamına geliyor. Onun bu şekilde davranacağına inanıyoruz" diye konuştu. Putin, Trump'ın başkan seçilmesi ardından yeni ABD yönetimiyle ilişkilerin düzeltilmesi yönünde adımlar atılabileceğini ümit ettiğini bildirmişti. Putin ve Trump, ilk telefon görüşmelerini seçimlerin ardından 14 Kasım'da gerçekleştirirken, ABD'nin yeni başkanı da, Rus liderini başarılı bulduğunu bildirmişti. Öte yandan Trump, Meksika ile ABD sınırına "duvar" konusuna farklı bir yorum getirdi ve iki ülke arasında "doğal" engeller olduğunu belirtti. Trump, Meksika ile ABD arasında "dağlar" ve "azgın nehirler" bulunduğunu hatırlattı, duvara gerek olmayabileceğini söyledi. Bu arada Trump, "Yurt dışında yatırım yapma planı bulunan ve başka ülkelerde ürettiğini ABD'de satmayı düşünen şirketlere çok yüksek vergi geleceğini duyurdu.
Milliyet

Sokaklara Castro'nun Adını Vermek Yasak! 
Küba devriminin lideri ve ülkenin eski devlet başkanı Fidel Castro'nun külleri, Santiago kentinde düzenlenen özel bir törenle gömüldü. Devlet Başkanı Raul Castro, Fidel'in vasiyeti gereği adının sokaklara verilemeyeceğini, büstünün dikilmeyeceğini bildirdi. Castro'nun külleri, uzun bir yolculuktan sonra, yaklaşık 50 yıl önce devrimin başladığı Santiago de Cuba kentine getirildi. Küller burada yapılan törenle Santa Ifigenia mezarlığında, Küba'nın ulusal kahramanı Jose Marti'nin mozolesinin yanına defnedildi. Küllerin başkent Havana'dan Santiago'ya getirilmesi 4 gün sürmüştü. Fidel Castro'nun gömülmesiyle birlikte, 25 Kasım'da 90 yaşındayken vefat eden Fidel Castro için ilan edilen 9 günlük "ulusal yas" da sona eriyor.
Milliyet

Avusturya'da Zafer Yeşillerin 
Avusturya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı lider Norbert Hofer yenilgiyi kabul etti. Yeşiller'in desteklediği aday Bellen, Avusturya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Bu sonuçla AB rahat bir nefes aldı. Hofer kazansaydı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'da seçilen ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacaktı. Bağımsız aday Alexander Van der Bellen yüzde 56.3 oy alarak, yüzde 46.4 oy alan Hofer'i geçti. Kesin sonuçlar henüz açıklanmadı. Göçmen karşıtlığıyla bilinen Hofer, geçen hafta Türkiye'nin AB'ye katılması ya da Brüksel'in daha merkeziyetçi bir politika izlemesi halinde, Avusturya'nın AB'den çıkıp çıkmamasını referandum ile halka soracağını belirtmişti. AB ve sığınmacı yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Van Der Bellen ise Müslümanlara ve göçmenlere karşı daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyor.
Star

İtalya'da Kritik Referandum 
İtalya'da halk dün anayasanın yaklaşık üçte birinin değiştirilmesini öngören reform paketini oylamak üzere sandık başına gitti. Başbakan Matteo Renzi hükümetinin hazırladığı anayasa değişikliği, senatonun yetkilerinin kısıtlanmasıyla yasama sürecinin hızlandırılmasını hedefliyordu. Muhalefet anayasa reformuna, iktidarın yetkilerini artıracağı, ülkeyi 'tek adam yönetimine' dönüştüreceği gerekçesiyle karşı çıkıyordu. Başbakan Renzi ise seçim kampanyası sırasında referandumda 'evet' oylarının kazanamaması halinde, istifa edeceğinin sinyalini vermişti. Olası bir 'hayır' sonucu ve Renzi'nin istifası halinde ülkenin siyasi belirsizliğe sürüklenmesi ve yaşanan krizin ekonomiye de yansımasından korkuluyor. Erken seçimlere gidilmesi halinde popülist '5 Yıldız Hareketi'nin güç kazanabileceği tahmin ediliyor.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe, Başakşehir'in 2 puan kaybettiği haftada Beşiktaş'ı yenerek zirveye bir adım daha yaklaşmak istiyordu. Ancak derbi tatsız-tuzsuz ve golsüz sona erdi. Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, takımının ortaya koyduğu futbolla galibiyeti hak ettiğini söyledi. Hollandalı hoca soyunma odasında üzgün oturan oyuncularına, "Başınızı öne eğmeyin. Galibiyeti hak ettiniz. Önemli olan son gülenin kim olduğudur. Fenerbahçe'yi kimse hafife almasın" dedi.
Posta

Beşiktaş ligde ve Avrupa'da yenilgisiz yoluna devam ediyordu. Kadıköy'de 12 yıldır kazanamayan Kartal, bu nedenle Fenerbahçe karşısında favori gösterilmedi. Zor deplasmandan, Beşiktaş 0-0'ın ardından 'yenilgisizlik' unvanını devam ettirdi, Fenerbahçe ile arasındaki 4 puanlık farkı da korudu. Ancak derbinin önüne geçen bir konu vardı. Eski Fenerbahçeli Gökhan Gönül, 8 yıl formasını giydiği takıma karşı, Kadıköy'de ilk maçına çıktı. Gökhan, maçtan önce teknik direktör Şenol Güneş'e 'O maç bu maç olmalı. Nasıl olsa Kadıköy'de Fener'e karşı oynayacağım. Beni şimdi 11'de oynat" demişti. Gökhan, sahaya çıktığı andan itibaren büyük tepkilere maruz kaldı. Hatta Beşiktaş'a daha fazla para almak için transfer olduğunu düşünen Fenerbahçeli taraftarlar, Gökhan'a üzerine kendi resminin olduğu sahte dolarlar attı. Buna rağmen tek tepki göstermedi, görevini yaptı. İşte bu görüntüler, başta Beşiktaş Başkanı Fikret Orman olmak üzere, yöneticiler ve Şenol Güneş tarafından ayakta alkışlandı. Başkan Orman, "Gökhan'ın profesyonelliği herkese örnek olmalı' derken, ikinci başkan Ahmet Nur Çebi, protokol tribününde hakeme tepki gösteren bazı Fenerbahçeli yöneticilere, "Ayıp ayıp buradaki Gökhan kadar keşke siz de bu atmosferi kaldırabilseydiniz" ifadelerini kullandı. Beşiktaşlı diğer yöneticiler ise "Gökhan'ın bu performansı 'efendi' sezonumuzda bize tam yakıştı" yorumunu yaptı. Son sözü Şenol Güneş söyledi. Güneş, dün yapılan idman öncesinde Gökhan'ı yanına alıp futbolcularına şöyle seslendi. "Hepinizden istediğim tek şey var. O da yanımdaki bu büyük futbolcunun profesyonelliğini ve tecrübesini ayakta alkışlamanız."
Posta

Spor Toto Basketbol Ligi'nin zirvesinde yer alan Anadolu Efes, deplasmanda karşılaştığı Gaziantep Basketbol'u 75-70 yendi. İlk yarıda Granger ve Doğuş'la sayılar üreten Efes, soyunma odasına 35-30 önde gitti. Çekişmeli geçen son periyotta Cedi Osman ile skor bulan konuk takım, mücadeleden 5 sayı farkla galip ayrılmayı başardı. Bu sonuçla ligdeki 9. maçında 8. galibiyetini alan Lacivert-Beyazlılar liderliğini sürdürdü. Banvit-Trabzon MP: 89- 58. TOFAŞ-F.Bahçe: 81-72. G.Saray OB-M.Uşak: 83-73. Bugün: 18.00 D.Şafaka Doğuş-İstanbul BŞ. Kadınlar Ligi: MBK Doğuş Has.-Canik Bld: 80-57, BOTAŞ-Mersin BŞ: 68-57, Girne Ünv.-Yakın Doğu Ünv.: 66-57, G.Saray-İst.Ünv.: 76- 70, Hatay BŞ-Bellona AGÜ: 73-74 (uz).
Star

Galatasaray, Kasımpaşa'dan 3 puanı kaptı: 2-1. 6'da Sneijder'den pası alan Podolski düzgün bir vuruşla topu ağlara bıraktı: 0-1. 15'te Kasımpaşa'da Tunay korneri kullandı, Eduok vurdu, aut. 17'de De Jong ceza sahası dışından sert bir şutla kaleyi yokladı. Ramazan köşeye giden topta kontrolü sağladı. 21'de Sneijder ortaladı, De Jong kafayı vurdu, az farkla dışarıda. 27'de Tunay ceza sahası önünden sert vurdu, Muslera tehlikeyi kornerle savuşturdu. 51'de Yasin sağdan ceza alanına girip şutunu çekti, kaleci Ramazan ayaklarıyla uzaklaştırdı. 53'te Serdar'ın hatalı kafa pasını kapan Eduok ceza alanına girdi, vuruşunda top kaleciden döndü. Eduok tekrar topu aldı ve Muslera'yı da geçip, topu ağlara bıraktı: 1-1. 59'da Carole'ün nefis pasında Bruma topu kontrol edip vurdu: 1-2. 65'te kornerden gelen topa Adem kafayı vurdu, yandan aut. 79'da Hakan'ın elle müdahalesine hakem 'penaltı' dedi. Atışı Adem kullanırken, Muslera köşeden çıkardı.
Star

Voleybol Vestel Venus Sultanlar Ligi 8. hafta maçında Vakıfbank, deplasmanda F.Bahçe'yi 3-0 devirerek namağlup liderliğini sürdürdü. Ataşehir Metro Enerji'de oynanan mücadeleye iyi başlayan konuk ekip oldu. Çinli yıldızı Zhu Ting'in skor anlamında sırtladığı konuk ekip 25-21'le 1-0 öne geçti. İkinci bölüme ise daha etkili girdi Vakıfbank. İlk oyunda hücumda eline top değmeyen Kübra'nın 7 sayı üreterek yıldızlaştığı 2. seti de 25-19 kazanan sarı-siyahlılar oldu. İlk bölümün yıldızı Ting'le beraber Rasic'in sahne aldığı son sette de kolay bir şekilde 25-18'le sonuca ulaşan konuk ekip sahadan kolay bir galibiyetle ayrıldı. PUANINI 25'e çıkartarak zirvedeki yerini sağlamlaştıran Vakıfbank'ta Ting 15, Rasic 12 Kübra 11, Gözde 10 ve Sloetjes 10 sayı üreterek galibiyeti getiren isimler oldu. Karın kası sakatlığı yaşayan Yeon Koung Kim ve dizinde problem olan Dicle'den yoksun sarı-lacivertlilerde ise ön plana çıkan hiç bir isim yoktu.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme