6 Aralık 2016 Salı

06.12.2016 Genel Gündem

06.12.2016

GÜNDEM
 
21 Yıl Sonra 30 Yıl İstendi 
Belçika yargısı, Sabancı Center suikastının üzerinden neredeyse 21 yıl geçmesinin ardından terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın bu olaydaki rolüyle ilgili karar aşamasına geldi. Belçika Federal Savcılığı, 9 Ocak 1996'da işadamı Özdemir Sabancı, ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürüldüğü suikastta, halen firari olan Erdal'ın üstlendiği rol nedeniyle 30 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Savcılık, Erdal'ın 1999'da Belçika'da sahte pasaportla yakalanmasından bu yana yaşananlar nedeniyle tam bir yılan hikâyesine dönen dosyasının terör boyutuna ilişkin olarak da 15 yıl ek ceza istedi. Son avukatı Paul Bekaert'in mayıs ayındaki duruşmada davadan çekilmesi ve yerine herhangi bir avukata vekalet verilmemesi nedeniyle Bruges Mahkemesi'ndeki duruşmada Fehriye Erdal herhangi bir avukat tarafından temsil edilmedi. Mahkeme heyeti iddianamenin okunmasının ardından karar alınması amacıyla duruşmanın 2 Ocak'a ertelenmesine karar verdi. Bu süre içinde mahkeme terörist Erdal'ın dosyasını gerek Türkiye'de işlediği suçlar gerekse terör örgütü üyeliği bağlamında ele alacak. Erdal'ın yargı sürecinde Belçika'da hapiste geçirdiği sürenin karara yansıtılıp yansıtılmayacağı da bu sürede netleşecek. Yargı kaynakları, 30 yıllık talebin 3 cinayet dikkate alındığında makul bir talep olduğunun ancak düşürülme olasılığının da bulunduğunun, savcılığın 15 yıllık ek hapis talebinin ise kabul görme ihtimalinin daha düşük olduğunun altını çiziyor. Belçika yargısı, Erdal konusunda zikzaklarla dolu bir yaklaşım sergiledi. 2007'de Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı verilse de daha sonra bu karar bozuldu. Sabancı Ailesi'nin başvurusu üzerine süreç yeniden başladı. Son olarak 25 Mayıs'ta 3 cinayet bağlamında yargılanmasına karar verildi. Erdal'ın durumuna ilişkin tutumu başından bu yana Türkiye aleyhine olan Bruges Mahkemesi'nin bu kez Ankara'nın taleplerine yeşil ışık yakan bir tavır benimsemesinde, yıllardır olumsuz görüş bildiren savcılığın, "Türkiye'deki suçlardan yargılanma" yönünde görüş bildirmesi de etkili oldu.
Hürriyet

Göktürk 1 Uzayda 
Özellikle terörle mücadele ve sınır güvenliğini sağlama konusunda büyük önem taşıyan Göktürk-1 Uydusu, Fransız Guyanası'ndan uzaya fırlatıldı. Fırlatma törenini Ankara TAİ'den takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO ve ABD'ye savunma sanayi mesajı vererek, "Dost olduğumuz, NATO'da beraber olduğumuz birçok dostlardan, bırakın silahlıyı, silahsız insansız hava araçlarından almak istiyoruz, talebimizi kendilerine iletiyoruz, 'bugün git yarın gel, bugün git yarın gel'. Biz NATO'da beraber değil miyiz? Aynı cephede beraber değil miyiz? Bize bu yaptığınız nedir? Dost vesaire oturuyoruz, konuşuyoruz, gülüşüyoruz, ama iş neticeye gelince 'kongreden karar çıkmadı.' İşte bunlar bizi sonunda hacet sahibi yaptı. Şimdi artık kendimiz üretiyoruz" dedi. Türkiye'nin ilk metre altı çözünürlüğe sahip keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-1, dün saat 16.51.44'te Fransız Guyanası'ndaki fırlatma rampasından uzaya fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırlatma anını Kahramankazan'daki TAİ tesislerinde düzenlenen törende izledi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal da katıldı. Erdoğan, şunları söyledi: Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ileri teknoloji kabiliyetleriyle hizmet verecek bu uydumuz diğer alanlarda da ülkemize önemli faydalar sağlayacaktır. Bu uydunun kabiliyetleri Türkiye'nin uzay çalışmalarında ulaşmak istediği hedef konusundaki kararlığının bir ifadesidir. Hedefimiz Göktürk 1'den daha gelişmiş uydular üretip uzaya göndermektir. Savunma sanayimizin yüksek teknoloji gerektiren tüm ihtiyaçları gibi uydularımızı da artık kendimizin geliştirmesi ve üretmesi şarttır. Bu konuda yürütülen çalışmaları takdir ediyorum. İlgili kurumlarımızın artık tüm çalışmaların hazır alım yerine, kendi tasarım ve üretimimizi esas alan bir anlayışla yürütmeleri gerekiyor. Son 32 yıldaki terörle mücadele dönemimiz bizler için çok önemli derslerle doludur. Kıbrıs Barış Harekatımızda ilk örneklerine rastladığımız askeri ambargolar, terörle mücadele döneminde gizli veya açık sürekli karşımıza çıktı. Şimdi yine bazı batı ülkelerinin ülkemize belirli askeri ürünleri satmama kararı aldığına şahit oluyoruz. Hamdolsun bugün Türkiye 14 yıl öncesine göre savunma sanayi ürünlerinde dışa bağımlılığını yarı yarıya azalttı. İnşallah 2023'e kadar büyük ölçüde ortadan kaldırmış olacağız. Kötü komşu insanı hacet sahibi yapar. Bu tür ambargolar bizi bitirmiyor, bitirmeyecek, bizi hacet sahibi yapacak. Bugün uzaya fırlattığımız uydudaki yerli katkı oranı yüzde 20. Bundan sonraki daha gelişmiş uydumuzu en azından tam tersi bir oranla imal edip uzaya göndermeliyiz. Özel sektörümüzle üniversitelerimizle, araştırma kuruluşlarımızla hep beraber el ele vererek ülkemizi hedeflerine ulaştıracağımıza inanıyorum.
Milliyet

Darbeci Askerleri İade Etmiyorlar 
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç Havalimanı'na iniş yaparak sığınma başvurusunda bulunan sekiz askerin yedisinin talepleri reddedilmişti. Atina'daki temyiz mahkemesinde dün tekrar duruşmaya çıkan üç asker ve avukatları savunmalarını verdi. Reuters'ın haberine göre, Yunan mahkemesi söz konusu askerlerden üçünün Türkiye'ye iadesine karşı çıktı. Mahkemenin kararına göre darbeci üç asker hayatlarının tehlikede olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye iade edilmeyecek. Geri kalan askerler için ise duruşma günü bugün.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 132,5629-132,9202 ABD Doları 3,5186-3,5267
Euro 3,7866-3,7951 İngiliz Sterlini 4,4814-4,4927

TL'ye Dönüş Hızlanıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Dövizleri bozdurun, Türk lirasına geçin" çağrısına Diyanet İşleri Başkanlığı da katıldı. Başkanlık artık hac ve umre paralarının Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umre paralarını artık Türk Lirası üzerinden tahsil edecek. Başkanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamlamıştır. Buna göre 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edilmesine karar vermiştir" denildi. Her yıl yaklaşık 70 bin kişinin hac ibadeti, 400 bin kişinin de umre ziyareti yaptığı (110 bin kişi Diyanet ile gidiyor) organizasyonların yüzde 97'sinde döviz ile ödeme yapılıyor. Bu harcamalar "ulaşım, konaklama ve yemek" olarak ele alınıyor. Edinilen bilgiye göre Diyanet yetkilileri, Türk Hava Yolları ile görüşme yaparak ulaşımın da lira üzerinden olmasını önerdi. Ancak konu henüz netleşmedi. Konaklama ve yemek ise Suudi Arabistan'a Riyal üzerinden ödenecek. Ancak doların gün geçtikçe yükselmesi ödemede açıklarını da beraberinde getirecek. Bu konuda ortaya çıkabilecek açığın Diyanet İşleri Başkanlığı'nca kapatılması planlanıyor. Hac fiyatları geçtiğimiz yıl normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise en düşük 6 bin 800 dolar; umre fiyatları da yaklaşık iki bin dolar olarak belirlenmişti. Kabe'ye yakınlık, müstakil lüks A sınıfı odalarının fiyatları ise daha yüksek olarak açıklanmıştı. Hacı adayları, ücretlerini üç taksit halinde de ödeyebiliyordu. Diyanet yeni umre fiyatlarının Türk Lirası olarak açıklanması için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da "TURSAB olarak artık hac ve umre organizasyonu paralarını Türk Lirası üzerinden tahsil edeceğiz" dedi. Öte yandan Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı İlyas Edip Sevinç, hesaplarında bulunan dövizleri TL'ye çevirdiklerini söyledi. Laleli Sanayici ve İş Adamları Derneği (LASİAD), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek olmak amacıyla hiçbir finansal işlemde TL'den başka para kullanılmayacağını açıkladı.
Hürriyet

Büyüme 2017'de 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 için büyümeyi esas alan bir bütçe hazırladıklarını söyledi. Ekonomik reform, iç talebi canlandırma tedbiri, vergide yapılandırma ve işletmeye sağlanan kolaylıkların büyümeyi hızlandıracağını belirten Ağbal, ilk işaretleri de gördüklerini kaydetti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 bütçesine ilişkin Meclis'te yaptığı sunumda, ABD, Çin ve Hindistan'da yukarı yönlü büyüme eğilimi, Rusya ve Brezilya ekonomilerinin iyileşmesi gibi küresel gelişmelerin de Türkiye ekonomisinin gelecek yıl büyümesine olumlu yansıyacağını söyledi.
Posta

Fren Tutmuyor 
'Ne olacak bu doların hali?' Herkesin dilinde aynı soru. Şu ana kadar yaşananlar doların geri gelme konusunda isteksiz olduğunu gösteriyor. 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından hesabındaki ve yastık altındaki doları satmaya başlayan vatandaş Kasım sonunu kadar yaklaşık 15 milyar dolar bozdurdu. Merkez Bankası'nın verilerine göre; 15 Temmuz'dan önce hesaplarda 186.7 milyar dolar varken 25 Kasım'da 172.3 milyar dolara indi. Ancak bu kadar fazla döviz satışına rağmen doların beli bir türlü kırılmadı. Hatta rekor üstüne rekor geldi. Uzmanlara göre; dolarda düşüş ihtimali zayıf. Vatandaş da düşmeyeceğini düşünerek 11-25 Kasım tarihleri arasında dolara hücum etti. 11 Kasım'da döviz hesaplarında 170.4 milyar dolar varken dolar/TL 3.25'ti. 25 Kasım'da dolar 3.40'a geldi, döviz hesaplarındaki para ise 1.9 milyar dolar artarak 172.3 milyar dolara çıktı.
Posta

1.3 Milyar TL'lik Ciroyu 'Zor'layacak 
Beş fonksiyonlu karma kullanım projesi olan ve 2.5 milyar dolar yatırımla hayata geçen Zorlu Center, 36 ayda 36 milyon ziyaretçi ağırladığını duyurdu. Proje alışveriş merkezi, Performans Sanatları Merkezi, Raffles İstanbul, ofis ve rezidanslardan oluşuyor. Zorlu Center, 2016 yılını yaklaşık 1.3 milyar TL ciro rakamıyla kapatmayı hedefliyor. Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Didem Aydın, lokasyonu bakımından İstanbul'un en güzel yerlerinden birinde yer aldıklarını belirterek, "Sadece bir alışveriş merkezi olarak değil, kültür-sanatı modayla buluşturan, en güzel yemekleri yeşil alanla bir araya getiren lüks markaları aynı çatı altında buluştururken, park alanı ile çocuklu aileleri ağırlayan bir yer olmasını istedik ve bunu başardık" dedi. Aydın, 3 yılda ciro ve ziyaretçi sayılarında istikrarlı bir artış yakaladıklarını da vurguladı. Zorlu Center'ın 2016 yılını yaklaşık 1.3 milyar lira ciro ile kapatacağını açıklayan Aydın, "Açıldığımız günden bugüne, ziyaretçi sayımızdaki düzenli artış gibi ciro rakamlarında da düzenli artışlar yakalıyoruz. 2017 yılı ciro artış hedefimizi yüzde 20 olarak belirledik" dedi. Aydın, yabancıların ölçülebilir harcamalarına bakıldığında ise cironun yaklaşık yüzde 10'unun yabancı alışverişlerinden kaynaklandığını belirterek, "Yabancıların alışverişlerinde sepet ortalaması 2 bin 351 TL" diye konuştu
Milliyet

Türk Otomotiv Yan Sanayi Firmaları 140 Ülke İle Buluştu 
Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv, küresel rekabet gücünü artırma yolunda yurt dışı atılımlarına devam ediyor. Sektörün ihracattaki tek koordinatör birliği olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), otomotiv yan sanayi alanında dünyanın en büyük organizasyonlarından 12. Automechanika Şangay Fuarı'na milli katılım gerçekleştirdi. OİB öncülüğünde gerçekleştirilen milli katılımda, OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Öztürk ve Müfit Karademirler ile OİB Denetim Kurulu Üyesi Hasan Kumru da yer aldı. Dünyanın 140 ülkesinden 5 bin 700 firmanın yer aldığı 12. Automechanika Şangay Fuarı'na Türkiye'den de 29 firma milli katılım ile olmak üzere toplam 40 firma hazır bulundu. Fuara Almanya, İtalya, Kore, Tayvan, İngiltere, ABD, Singapur, Malezya ve birçok ülkeden katılım olurken, Türkiye 714 metrekare ile en büyük yabancı ülke milli standı oldu. Uzak Doğu bölgesi başta olmak üzere pek çok ülkeden 120 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda Türk otomotiv yan sanayi firmaları profesyonel ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.
Star

Yıldırım Cebinde Ruble Ve Türk Lirası'yla Rusya'da 
Başbakan Binali Yıldırım, Rusya ziyaretine dün başladı. Yıldırım, Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev ile bas basa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmesi ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki ticaretin TL ve ruble ile yapılması konusunda ilk somut adımın atılması bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın gezisi boyunca tüm harcamalar Rus Rublesi ile yapılacak. Yıldırım'ın Rusya ziyaretine ilişkin Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, "Temaslarda ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi hedefine yönelik girişimlerin değerlendirilmesi ile enerji, tarım, turizm, sanayi ve ulaştırma alanlarındaki ortak projeler basta olmak üzere ikili ilişkilerimizin genel durumu ve bölgesel-uluslararası gelişmelerin ele alınması planlanmaktadır" denildi. Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede iki ülke arkasındaki alışverişlerin TL ve Rus Rublesi olarak yapılması yönündeki açıklamalarının ardından ilk somut adım Sayın Başbakanımızın Rusya gezisinde atılacak. Sayın Başbakanımızın talimatı ile Rusya ziyareti boyunca tüm heyetimizin konaklama ve harcamaları Rus Rublesi ile ödenecektir" ifadeleri yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'yı ziyaretiyle normalleşme sürecine giren ilişkilerin, Başbakan Yıldırım'ın 6 bakanla gerçekleştireceği görüşmelerle yeni bir boyuta taşınması bekleniyor. Görüşmelerde, Türkiye'ye doğalgaz indirimi sağlanması, Türk Akımı, Rusya'nın tarım ürünleri ithalatında uyguladığı yasağın kaldırılması, ticarette yerel para birimlerinin kullanılması ve turizmin gündeme gelmesi öngörülüyor.
Star

Benzin 2.5 Yıl Sonra Yeniden 5 TL'yi Geçti 
OPEC'in üretimi kısma kararının ardından yüzde 10'dan fazla değerlenen petrol fiyatı ve kurdaki yükseliş, benzin fiyatlarının 2.5 yıl sonra yeniden 5 TL'nin üzerine çıkmasına neden oldu. Akaryakıt dağıtım şirketleri, dün gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 15, motorininkine ise 16 kuruş zam yaptı. Ankara'da litresi ortalama 4.97 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5.12 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 4,92 liradan 5.07 liraya, İzmir'de ise 4.94 liradan 5.09 liraya yükseldi. Motorinin litre fiyatı ise Ankara'da 4.32 liradan 4.48 liraya, İstanbul'da 4.27 liradan 4.43 liraya, İzmir'de 4.30 liradan 4.46 liraya çıktı. Akaryakıta en son 22 Kasım Salı günü benzinde 16, motorinde ise 11 kuruş zam gelmişti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Pürüzler Var Ama Aşılacak 
MHP ile haftalardır yürütülen 'başkanlık sistemine' ilişkin anayasa değişikliği konusunda Başbakan Binali Yıldırım dün ilk kez parti grubuna toplu bilgi verdi. AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantıya katılan milletvekillerinin cep telefonuna, "Bu aile içi görüşmedir, görüşülen konuların başkalarıyla paylaşılmaması gerekmektedir" mesajı düştü. Edinilen bilgiye göre Yıldırım, basına kapalı toplantıda önce ekonomik konulardaki gelişmeleri paylaştı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce belirttiği gibi 'krizin teğet geçeceğini' söyledi. Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu değişiklik konusunda her iki partide de niyet var. Şu anda tam şekillenmiş bir metin yok ama çalışmalar sürüyor. Pürüzler var ama bunların aşılacağına inanıyorum. Bu hafta sonuna kadar çalışmanın tamamlanıp teklifimizi Meclis'e sunacağımızı düşünüyorum. MHP ile temaslar yürüyor. AK Parti'de fire bekleyenlerin elleri boş kalacak. Bu parti en zor zamanlarda bir ve beraber oldu. Ben böyle bir grubun üyesi olmaktan gurur duyuyorum. AK Parti'de fire tartışmaları boşuna yapılıyor. Kesinlikle tek bir fire olmayacak, bunu herkes görecek." AK Parti ile MHP arasındaki pürüzlerin 5 noktada toplandığı bilgisi paylaşıldı. 1- Cumhurbaşkanına Meclisi fesih yetkisi verilmesi, 2- Cumhurbaşkanı kararnamesinin sınırının geniş tutulması, 3- Partisiyle bağının kurulmasında zamanlama ve sınır, 4- Cumhurbaşkanlığı yeminindeki ifadeler, 5- Cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevki için gereken oy oranı. Bu pürüzlü konularda halen görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. Yıldırım bu konuda şöyle dedi: "Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesileceğine ilişkin Anayasa'daki ifade çıkacak. Ancak Anayasa'daki cumhurbaşkanı yemininde bulunan 'tarafsızlık' ifadesi kaldığı sürece bu sorun oluşturacaktır. Bu ifadenin de değiştirilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevki ve veto ettiği yasaların Meclis'te yeniden görüşülmesiyle ilgili oy nisapları. Onlar vetolu yasaların bugünkü sistemdeki oy nisabıyla görüşülmesini istiyor. Ancak bunun farklı bir oy nisabının olması, yani daha yüksek olması gerekir. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin hangi konularda çıkarılacağı meselesi."
Hürriyet

Önceden Biliyor Muydunuz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe konuşmasında, OHAL uygulamalarını eleştirirken "Şu anda Türkiye'de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur" dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "15 Temmuz'un bize sağladığı uzlaşma alanını maalesef kaybediyoruz. Demokrasi üzerindeki her türlü vesayetin kaldırılmasını savunuyoruz. Herkes anayasal sınırları içinde görev yapmalıdır. Devletin istihbarat örgütüne güvenmiyorsun, ordusuna güvenmiyorsun FETÖ üyesine güveniyorsun, sonra da diyorsun, 'Beni kandırdılar'. Eğer bir hükümeti terör örgütü kandırdıysa o hükümetin ülkeye faydası olur mu? Darbe sonrası Adil Öksüz olayı… Hiç merak etmiyorsunuz, kim bu Adil Öksüz. 'Adil Öksüz önce kırsalda, Kazan kırsalında yakalandı' derler Adil Öksüz hava üssünde, Akıncı Üssü'nde yakalanmıştır. Herkesin eline ters kelepçe vurulurken Adil Öksüz'ün eline kelepçe vurulmaz. Adil Öksüz'ün iki telefonu vardır; Adil Öksüz telefonla konuşur, kimse 'Telefonu kullanamazsın' demez. Adil Öksüz'ün elinde GPS cihazı vardır, yön bulma cihazı vardır. Bunu saklamak ister, bulunur ve tutanaklara geçirilir. Son 3 tutanak tutulur, her tutanak birbirinden farklıdır. "Niye geldim buraya? Kazan'da arsa bakmaya geldim." Kaç kişi söylüyor bunu? 3 kişi söylüyor. İkisi tutuklanır, Öksüz serbest bırakılır. Herkesin eli kelepçelenirken bu beyefendi niye kelepçelenmiyor? Üstelik bunun cemaate yakın olduğu, devletin arşivlerinde de var. Şu sorunun cevabını hükûmetten öğrenmek istiyorum: Sizin darbeden önceden haberiniz var mıydı, yok muydu? Nokta. Bunun cevabını merak ediyorum."
Hürriyet

Bütçe Maratonu Polemikle Başladı 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu'nda 2017 yılı Bütçe Tasarısı maratonu başladı. Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katıldığı görüşmelerde, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın sunumunun ardından siyasi partiler görüşlerini dile getirdi. Gruplar adına konuşmaların ardından hükümeti temsilen eleştirileri yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 11. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesiyle vesayet odaklarına Osmanlı tokadı atıldığını kaydetti. AK Parti'ye 2008'de açılan kapatma davasını hatırlatan Bozdağ, "Dünyada iktidar partisini tamamen kapatmaya ve iktidardan düşürmeye, Cumhurbaşkanına, Başbakanına yasak getirmeye dönük böyle bir iddianame asla yoktur. Bunu Türkiye uçurumdan yuvarlansın, Tayyip Erdoğan ve arkadaşları gitsin ama kıyamet koparsa kopsun diye yaptılar. Başaramadılar" dedi. Bozdağ, şöyle devam etti: "Gezi hadiseleri, 17-25 Aralık hadisesi, 6-7 Ekim olayları, çukur terörü, bunların tamamı Türkiye'de iktidar değişikliğini neticelendirmek için kurgulanmış kirli tezgâhlardı. Ama bütün bu tezgâhları da aziz milletimizin desteğiyle bozduk ve en nihayetinde 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bunların en kanlısı ve Türkiye'ye yapılmış en büyük ihanet teşebbüsü olarak tarihe geçti. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi hiç şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımızın ölümü göze alan cesur liderliğinde, Meclisimizin, Başbakanımızın ve Hükûmetimizin, siyasi partilerimizin, medyamızın, sivil toplum örgütlerimizin, dahası da görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakan 79 milyon aziz vatandaşımızın demokrasiye, hukuk devletine, iradesine ve seçtiklerine sahip çıkması nedeniyle başarısız kılınmıştır." FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı olanlarla mücadelenin Parlamentonun ve hükümetin asli vazifesi olduğunu belirten Bozdağ, "Her devlet, çalıştırdığı insanlarda devlete sadakati arar. Sadakatinden şüphe ettiği kişilerle çalışmama hakkına sahiptir. Sovyetler'in dağılışı üzerine bunu biz Batı'da gördük; onlar yaptılar, ayıklama kanunları çıkardılar. Onlar yapınca doğru, biz yapınca yanlış mı oluyor" diye sordu. Bozdağ, Kılıçdaroğlu'na "Adil Öksüz ile ilgili size yurtiçinden, yurtdışından herhangi bir bilgi geldi mi, gelmedi mi? Bu bilgi geldiyse bunu kiminle paylaştınız" diye sordu. Bozdağ, "TSK içindeki yapılanmadan AK Parti hükümetlerini sorumlu tutmak insafsızlıktır. Terfilere YAŞ karar veriyor. 13'ü asker, 2'si sivil. Biri Başbakan biri de Milli Savunma Bakanı. Emekli generaller konuşuyor. FETÖ'cüleri atıyoruz diye oruç tutanı, eşi başı kapalı olanı atıyordun. Kim yaptıysa yazıklar olsun" dedi. Cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarına karşılık Bozdağ, şöyle devam etti: "Bunu FETÖ'cüler, PKK terör örgütü söylüyor. Bunlarla irtibatlı olanlar söylüyor. Türkiye'nin düşmanları söylüyor. Kılıçdaroğlu'nun döviz bozdurma iddiasına yanıt veren Bozdağ, Erdoğan'ın Türk Lirası dekontunu kürsüden gösterdi. Bozdağ, "Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili buradan başka şeyler de söylendi. Daha önce de ifade ettim 'Cumhurbaşkanı dolar çağrısı yapıyor, kendisi dolarda hesap tutuyor.' Bak, işte dekont burada. Cumhurbaşkanı'na vurmak size prim yaptırmaz. Vuran kaybediyor, vuran kaybediyor, kaybediyor. Avrupa'da da vuran gidiyor, dokunan yanıyor. Seçimde de millet hesabının görüyor. Onun için de buradan size ekmek çıkmaz" dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "O dekontun fotokopisini istiyoruz. Hangi tarihte, nerede bozulmuş" diye sordu. Ak Parti Grupbaşkanvekili Naci Bostancı, "200 bin dolarlık hesaptan bahsettiler. Bu bilgiyi nereden aldılarsa arkadaşlar gitsinler oradan alsınlar" karşılığını verirken Bozdağ, "Dekontu millete gösteriyorum. Allah sizi ikna etsin" edi. TBMM Başkanı Kahraman da "Burası dekont müesessi değil. Cumhurbaşkanı şahsi manevisini korumak boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı. CHP'li Özel'in "Biz hesabın olduğunu biliyoruz. Bu döviz bozumuşmu ne zaman bozulmuş. Milletin vekiliyiz, yolla dekontu, yolla dekontu" diye ısrar edince bu kez TBMM Başkanı Kahraman "Biz banka şubesi değiliz, Meclisiz. Her şeyin usulü var" karşılığını verdi.
Milliyet

Meclis'te Mini Anayasa Zirvesi 
Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis'te bütçe görüşmeleri devam ederken 15 dakikalık sürpriz bir görüşme yaptı. İki lider son olarak yeni anayasa görüşmeleri kapsamında bir araya gelmişti. Yıldırım, Rusya'ya hareketinden önce Esenboğa'da MHP lideri Bahçeli ile yaptığı Anayasa zirvesini de anlattı, "İnşallah Rusya dönüşü, büyük bir mani olmazsa, bu hafta bitmeden teklifimizi gazi Meclisimize sunmuş olacağız" dedi. Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin Bahçeli ile TBMM'deki görüşmesini hatırlatarak, anayasa değişikliği teklifinde bulunduğu belirtilen pürüzler üzerinde uzlaşı çıkıp çıkmadığını ve teklifin Meclis'e ne zaman sunulacağını sorması üzerine şunları söyledi: "Sayın Bahçeli'ye çay içmeye gittim, beraber çay içtik, biraz sohbet ettik ondan sonra ayrıldık. Bu konuları daha önce konuştuk, vardığımız mutabakat çerçevesinde her iki partiden de arkadaşlarımız, genel başkanların talimatlarını, onların yönlendirmelerine uygun olarak detayları, teknik çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Kamuoyuyla bugüne kadar paylaştığımız bu anayasa teklifiyle ilgili ne söylediysek aynen adım adım gerçekleşiyor. İnşallah Rusya dönüşü, büyük bir mani olmazsa, bu hafta bitmeden teklifimizi gazi Meclisimize sunmuş olacağız." Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'ın makamına yaptığı ziyaret sonrası gazetecilerin "Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili pürüzler giderildi mi?" sorusuna "Pürüz yok zaten" karşılığını verdi.
Vatan

DÜNYA 

Kerry: Suriye'de Altı Savaş Sürüyor 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, önümüzdeki ay görevi sona erecek olan Obama yönetiminin dış politikada hataları oldu mu, sorusuna "Evet, birkaç şey var. Bunları bugün tartışmayacağım, ileride belki yazabilirim" diye cevap verdi. Washington'da Brookings Enstitüsü ve Saban Forumu'nun düzenlediği toplantıda gazeteci Jeff Goldberg'in sorularını yanıtlayan Kerry, Yemen, Libya ve Somali'de DEAŞ'la yürütülen mücadelenin zorluklarından bahsederken Suriye konusuna değindi ve Obama Yönetimi'nin Suriye'deki karışık tablo nedeniyle güç kullanmasının zor olduğunu savunarak şunları söyledi: "Biz savaşın vekalet boyutuyla uğraşmaya çalışıyoruz ki, çok karmaşık. Hatta Suriye daha da karmaşık. Suriye'de yaklaşık altı savaş var. Demek istediğim, Suudi Arabistan ve İran var. İsrail ve Hizbullah var. Kürt'e karşı Türk var. Kürt'e karşı Kürt var. Türk'e karşı, PKK, Kürt var. Sünni-Şii karşıtlığı var. Esad'a karşı muhalif gruplar var. Yani bu aşırı derecede karmaşık bir vekaletçilik. O yüzden kendi menfaatlerini, kendi İslami ve diğer menfaatlerini takip eden Türkiye var. Mısır, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne karşı Suudi, Katarlı ve Türk arasındaki farklılıklar var." Kerry, mülakatta İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimci politikalarını da eleştirdi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yerleşimci politikasının barış görüşmelerine engel olmadığı yönündeki sözlerine katılmadığını belirtti. Kerry, buna karşın Yahudi yerleşimlerinin İsrail-Filistin ihtilafının sebebi olmadığı konusunda Netanyahu ile aynı fikirde olduğunu belirterek şöyle dedi: "Her şeyi görmezlikten gelip yerleşimci politikanın bir etkisi olmadığını söyleyemezsiniz. Etkisi var. Bunu nasıl çözeceğiniz müzakerelere bağlı. Eğer müzakere olmazsa da çözüm olmaz."
Hürriyet

Halep'te Cenevre Umudu 
Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin Halep'in kontrolünü ele geçirmek amacıyla başlattığı saldırılar sürerken, kentte bu kez iki büyük gücün uzlaşısıyla yeni bir ateşkes sağlanması gündeme geldi. ABD ve Rusya, Cenevre'de yapacakları görüşmede bu konuyu ele alacak. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Cenevre'de yapacakları görüşmede silahlı grupların Doğu Halep'ten ayrılmasına ilişkin güzergah ve sürelerin belirleneceğini, bunlar kabul edildikten sonra da ateşkesin yürürlüğe gireceğini belirtti. Görüşmeler sonrası Doğu Halep'i terk etmeyen silahlı grupları teröristlerle aynı kategoride değerlendireceklerini de ifade eden Lavrov, Suriye ordusunun bu tür gruplara karşı yürüttüğü operasyonu destekleyeceklerini de vurguladı. Bu arada Halep'te artan çatışmalara ara verilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan 10 günlük "insani ateşkes" tasarısı, Rusya ve Çin'in vetosuyla reddedildi. Cenevre'deki görüşmelerin birkaç gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu arada Halep'teki çatışmalar sürerken, Rusya'ya ait askeri sahra hastanesine saldırıda bulunulduğu, burada iki sağlık görevlisinin hayatını kaybettiği, yaralı doktorun ise yaşatılmaya çalışıldığı bildiriliyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, hastanenin hasta kabul bölümüne havan mermisi isabet ettiğini bildirdi. Bununla birlikte Halep operasyonuna destek veren bir Rus savaş uçağı, Akdeniz'deki Amiral Kuznetsov uçak gemisine inmeye çalışırken kaza yaptı. Uçak, gemiden kayarak denize düşerken, pilotun kurtarıldığı açıklandı.
Milliyet

İtalya 'Hayır' Dedi 
İtalya'da halk, rekor düzeyde katılım gösterdiği referandumda anayasa değişikliğine "Hayır" dedi. Referandum öncesinde "Hayır" sonucunun çıkması durumunda istifa edeceğini söyleyen Başbakan Matteo Renzi, yenilgiyi kabul ettiğini ve bu sözünü tutacağını açıkladı. Ancak bunun için 2017 bütçesinin onaylanmasını bekleyecek. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 51 milyon seçmenin yüzde 65.47'si sandık başına gitti. İtalya'daki sandıkların tamamı açılırken, anayasa değişikliği reformuna "Evet" oyu verenler yüzde 40.89'da kaldı, "Hayır" oyları ise yüzde 59.11 çıktı. Bu sonuçlar sonrası Başbakan Matteo Renzi daha önce de belirttiği gibi istifasını açıkladı. Referandumu, katılımın yüksek olması nedeniyle "demokrasi bayramı" diye tanımlayan Renzi, "İtalyan halkı, açık ve net konuştu. Hayır cephesi kazandı. Bu yenilgi benim. Hayır cephesinin liderlerini kutluyorum. Kendi adıma sorumluluğu üstleniyorum" dedi. Oylamada "Evet" oyu verenlerin değil kendisinin kaybettiğini ifade eden Renzi, ülkesinin iyiliği için çalıştığını ancak önemli bir değişim fırsatının kaçtığını söyledi. Renzi, referandumda aldıkları yüzde 40 civarındaki oyun önemli olduğunu ancak kazanmaya yetmediğini belirtti. "Hayır" sonucu çıkması üzerine istifasını açıklayan Renzi, dün Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sundu. Ancak cumhurbaşkanının isteği üzerine 2017 bütçesi Senato'da onaylanana kadar görevde kalacak.
Milliyet

Kerimov Sonrası Düzen Değişmedi 
Özbekistan'Da Pazar günü düzenlenen seçimlerde eski Devlet başkanı İslam Kerimov'un sağ kolu Şevket Mirziyoyev, oyların yüzde 88.61'ini alarak Cumhurbaşkanı oldu. Ülkenin Rusya'yla sürdürdüğü yakın ilişkileri daha da ileri taşımayı isteyen Mirziyoyev, cumhurbaşkanlığını ilk turda garantiledi. seçim sonuçlarını açıklanmasının ardından konuşan Mirziyoyev, yeni görevini halka hizmet etmek için bir sınav ve fırsat olarak nitelendirdi. Sorumluluğunun farkında olduğunu vurgulayan yeni Cumhurbaşkanı, oyların yüzde 88'ini almasının kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi.
Star

Cumhurbaşkanlığı Yarışında Var 
Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkesinin gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olduğunu ve yarın (bugün) başbakanlıktan istifa edeceğini açıkladı. Başbakan Valls, daha önce belediye başkanlığını yaptığı Evry şehrindeki basın açıklamasında, "Cumhurbaşkanlığı yarışına katılacağım" dedi. Başbakanlıktan istifa edeceğini bildiren Sosyalist Partili Valls, ülkesinde solun bölünmüş olduğunu ve solu birleştirmeleri gerektiğini söyledi. Valls, "Rusya'nın Vladimir Putin'ine, ABD'nin Donald Trump'ına, Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan'ına ve Çin'in Şi Cinping'ine karşı, değerlerine sıkı sıkıya bağlı, bağımsız bir Fransa istiyorum" dedi. François Hollande'ın cumhurbaşkanlığında 31 Mart 2014'ten beri başbakanlığı yürüten Valls'in aday adaylığının önü Cumhurbaşkanı Hollande'ın 1 Aralık'ta cumhurbaşkanlığı yarışına katılmayacağını açıklamasıyla açılmıştı. Fransa'da iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimi 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe, Süper Lig'de Beşiktaş ile golsüz berabere kalarak büyük bir fırsatı kaçırmıştı. Sarı-Lacivertli ekip yine bir 'final' maçına 8 Aralık Perşembe günü Hollanda'da çıkacak. Fenerbahçe'ye UEFA Avrupa Ligi'nde gruptan çıkmak için Feyenoord önünde tek farklı mağlubiyetler bile yetecek. Ancak teknik direktör Dick Advocaat, "Sahaya kazanmak için çıkacağız. Feneyoord'u ilk maçta yendik, yine yenebiliriz" dedi. Hollandalı hoca sakatlığı nedeniyle 1 aydır takımdan uzak kalan Jeremain Lens'i de bu karşılaşmaya özel olarak hazırlıyor. Advocaat, Lens'i Beşiktaş derbisinin son 15 dakikasında denemişti. Fernandao ve Aatif'in UEFA kadrosunda olmaması, Emenike ve Volkan Şen'in formsuzluğu nedeniyle Lens'e sarılan Dick Advocaat, "İlk 11'de olacaksın. Bu nedenle kondisyonunu artırmalısın. İlk dakikadan son dakikaya kadar disiplinli oynamalıyız" diyerek vatandaşı ile idmanlarda yakından ilgileniyor. Fenerbahçe'de 9 maçta 2 gol atıp, 4 asist yapan Lens, son lig maçında Sparta Roterdam'ı 6-1 yenen Feneyoord önünde de takımın en büyük koz olacak. Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, Feyenoord maçı öncesinde Hollanda basınına açıklamalar yaptı. Feyenoord maçının her iki takım için de büyük önem taşıdığına vurgu yapan Advocaat, "Bu maç, kıran kırana geçecek. Orta sahada tam anlamıyla bir savaş yaşanacak. Bunu kazanan, maçı da kazanacaktır" dedi.
Posta

Galatasaray, Kasımpaşayı yenerek haftanın en kazançlı takımı olmuştu. Ancak ortaya konulan futbol ve teknik direktör Jan Olde Riekerink'in son dakikada yaptığı 3 değişiklik yönetimi kızdırmıştı. Hollandalı hocanın "Zaman geçirelim" düşüncesiyle 89'dan sonra sahaya sürdüğü Linnes, Eren ve Josue 3-4 dakika içinde Galatasaray'a 19 bin 250 euroya (Maç başına ücretlerinin toplamı) mal oldu. Yöneticiler Mehmet Özbek ve Levent Nazifoğlu hem bu değişikliklerin hem de kötü futbolun hesabını sormak için Riekerink ile görüşecek. Bu görüşmede Jan Olde Riekerink'e, "Takımın disiplinini bozan varsa bildir. Ara transferde istediğin oyuncuların listesini de hazırla. Bu futbolla şampiyon olamayız. Dikkatli olalım" denilecek.
Posta

Kartal Şampiyonlar Ligi'nde B Grubu'nda kaderini belirleyecek son maçta Dinamo Kiev ile kozlarını deplasmanda paylaşacak. Saat 22.45'te başlayacak olan mücadeleyi İskoç hakem Craig Thomson yönetecek. Bu kritik karşılaşma TRT 1 ekranlarından naklen yayınlanacak. Beşiktaş kazanırsa hiçbir hesaba gerek kalmadan gruptan çıkacak. Beşiktaş gruptan çıkmayı başarırsa, 7. kez yer aldığı Devler Ligi'nde ilk kez yoluna grup maçlarından sonra da devam ererek tarih yazacak. Diğer maçta 22.45'te Benfica, Napoli'yi ağırlayacak. Beşiktaş, Ukrayna ekipleri karsısında genelde zorlanıyor. 11 maçta 3 galibiyet alan Kartal, 2 beraberlik ve 6 da yenilgi gördü. Deplasmandaki 5 maçta ise Ukrayna ekipleriyle sadece 1 kez berabere kalıp, 4'ünde kaybetti.
Star

Trabzonspor Süper Lig'deki 4 haftalık galibiyet hasretine Kayserispor deplasmanında son verdi: 0-1. İlk tehlike ev sahibi ekipten geldi. 10'da Murat Duruer'in 30 metreden şutu az farkla auta gitti. 14'te N'Doye'nin kafa vurusu Ahamada'da kaldı. 20'de Yusuf Erdoğan rakibinden sıyrılıp vurdu, top direğe çarpıp auta gitti. 36'da N'Doye'nin pasını alan Bero, savunma oyuncularını geçtikten sonra yaptığı plase vuruşla meşin yuvarlığı ağlara gönderdi: 0-1. 49'da Mehmet Ekici'nin ara pasında sağ kanattan ceza sahasına girip rakiplerinden sıyrıldıktan sonra kaleci Ahamada ile karsı karsıya kalan Yusuf Erdoğan'ın aşırtma vurusunda top yan ağlarda kaldı. 59'da Deniz Türüç'ün ceza sahası dışından çektiği sutta meşin yuvarlak üstten auta çıktı. 64'te sağ kanattan Levent Gülen'in ortasına Welliton'un altıpas çizgisinin sağ çaprazından kafa vurusunda top üstten dışarı gitti. 82'de Trabzonspor ceza alanı içindeki karambolde Welliton'un şutunda meşin yuvarlak üstten auta çıktı.
Star

Spor Toto Basketbol Ligi 9. hafta kapanış maçında Darüşşafaka Doğuş, konuk ettiği İstanbul B.Şehir Bld.'yi 82-50 mağlup ederek üst üste 3., toplamda ise 6. galibiyetini alarak 6. sıradaki yerini korudu. Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Daçka'da Moerman 13, Wilbekin 12 ve Anderson 12 sayı (11 ribaunt) ile galibiyeti getiren isimler oldu. 6. yenilgisini alarak 11. sırada kalan İBB'de ise Varnado 15 sayı üretti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme