9 Aralık 2016 Cuma

09.12.2016 Genel Gündem09.12.2016 Cuma
GÜNDEM

40 Yıl Hapis Talebi 
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 4 Kasım günü gözaltına alınıp, adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı soruşturma kapsamında 'Terör örgütü üyeliği', 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik' suçlarından 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 86 sayfalık iddianamede, Önder'in 26 Aralık 2015 günü Diyarbakır'da yapılan Demokratik Toplum Kongresi Genel Kurul toplantısında örgüt talimatı ile konuştuğu öne sürüldü. Konuşmanın 'Örgüt üyeliği' ve 'Örgüt propagandası' suçlarını oluşturduğu kaydedilen iddianamede ayrıca 'Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik suçunu' da kapsadığı belirtildi. Önder'in çözüm süreci döneminde, 'İmralı Heyeti' üyesi olarak Kandil'de görüştüğü terör örgütü KCK yöneticileriyle çektirdiği fotoğraflarla ilgili Bursa'da bir vatandaşın yaptığı şikâyete dikkat çeken savcı, şüphelinin cebir, şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgütün propagandası yaptığı hususunda herhangi bir tereddüt bulunmadığını kaydetti. Önder'in 21 Mart 2016'da Diyarbakır'daki Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmada da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a bağlılığını açıkça dile getirdiğini savunan savcı, şüphelinin 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
Hürriyet


Yunanistan 2 Askeri Daha İade Etmiyor 
FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbeci 8 askerden Yüzbaşı Uğur Uçan ve Başçavuş Mesut Fırat'ın duruşması sonuçlandı. Hakimler, darbeci askerlerin 'hayatlarının tehlikede olacağı ve işkence görme ihtimalleri' gerekçelerine dayanarak iade edilmemesi kararını verdi. Böylece, bu hafta içinde gerçekleşen üç ayrı duruşmanın ardından, üç askerin Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verilirken, toplamda 5 askerin iade talepleri reddedildi. Üç mahkemede de üç farklı hakim grubunun karar aldığı kaydedildi. Ancak, temyiz mahkemeleri başsavcısı pazartesi günkü duruşmanın ardından Türkiye'ye iadeleri reddedilen üç asker için verilen kararı temyiz talebiyle Yunanistan Yüksek Mahkemesi'ne taşımıştı. Benzer bir uygulamanın dünkü karar için de gerçekleşmesi bekleniyor.
Milliyet

Göklerden Gelen Tehlikeyi Savacak! 
Türkiye, 'Hisar A/O'nun yüzde 100 başarılı testleriyle milli hava savunma sisteminde kritik bir eşik daha atladı. Alçak irtifa Hisar A (230 kg ve 4 metre) 16 km, orta irtifa Hisar O (300 kg ve 4.5 metre) ise 25 ve üzeri kilometre menzile sahip. Sınırlara da yerleştirilmesi beklenen Hisar Hava Savunma Sistemi, askeri üs, liman, ve birlikleri; saldırı jetleri, seyir füzeleri, İHA'lar ve helikopter gibi hava tehditlerinden koruyacak. Füzeler Kara Kuwetleri'nin tabur seviyesindeki birliklerinde de kullanılacak. Füzeye hedefe yaklaşıldığında ekstra hız kazandıran çift darbeli katı yakıt motoru ilk defa test edildi. Hisar A/O hedeşeri görerek güdümleyen kızılötesi görüntüleyici ve arayıcı başlık teknolojisi öne çıkıyor. Bu sayede füzeler hedef üstündeki 'şare' gibi yanıltıcı sistemlere de aldanmıyor. Proje başlangıcında 2018'de teslim edilmesi beklenen Hisar füzeleri için Roketsan 18 ay uzatma isteyince teslimat tarihi 2020 olarak güncellendi. Hisar A/ O'nun TSK envanterine 2020 ile 2021'de girmesi öngörülüyor
Vatan

'Zaafa Uğratma Planı Boşa Çıkartılmıştır' 
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın dün düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TL çağrısı yaptığı gün, hesabındaki dövizi Türk Lirası'na çevirdiğini söyledi. Kalın, özetle şunları söyledi: "FETÖ'nün güvenlik güçlerimize sızdırılmış elemanlarının temizlenmesinden sonra terörle mücadelede Türkiye çok daha etkin ve kararlı bir noktada bulunmaktadır. Terörle mücadelede özgürlük-güvenlik dengesinin gözetilmesi de önem arz etmektedir. Bu çerçevede terörle mücadele eşit vatandaşlık ve temel hak ve hürriyetlerin korunması noktasında büyük bir özenle sürdürülmeye devam edecektir." "Askeri yöntemlerle algı operasyonlarıyla hedeflerine ulaşamayanlar, bu sefer farklı enstrümanları devreye sokmak suretiyle Türkiye'yi zaaf içerisine düşürmeye çalışıyorlar. Bu bildiğimiz bir gerçek. Buna karşı da devletimizin aldığı tedbirler hamdolsun bu planları da boşa çıkartmış bulunmaktadır, Türkiye'de daha etkin bir yönetim modeline geçmek, kuvvetler ayrılığının daha net bir şekilde ortaya konduğu bir yönetim şeklini hayata geçirmek için tarihi bir dönemden geçiyoruz."
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 129,7845-130,0048
ABD Doları 3,4499-3,4532
Euro 3,6658-3,6689
İngiliz Sterlini 4,3422-4,3480

Enerjide TL İle Ticaret 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada hiçbir şeyden korkmadıklarını belirtti. "Kapalı kapılar ardında bizi tehdit etmeye çalışsalar da, gölgelerin arkasından kahpece tehditleriyle korkutmaya çalışsalar da Allah'ın izniyle biz hiçbir şeyden korkmayacağız" açıklamasını yapan Albayrak şöyle konuştu: "Gölgelerden havlayanlara değil, o havlayanların ipini elinde tutan kahpelere mesaj vereceğiz. Ne mesajı vereceğiz biliyor musunuz? Önümüzdeki dönemde bu kahpeleri daha da kudurtacak bir gelişme açıklayacağım size. Önümüzdeki dönemde Türkiye enerji ticaretinde özellikle ve özellikle Yarası olan gocunur. Bunlara pabuç bırakmayız. Şimdi, o birilerini kudurtacak bir adım atıyoruz, milli olan. Muhalefet varsa onlar da dinlesin. Türkiye özellikle enerji politikalarında yeni dönemde büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle millî parayla ticarete başlıyor. Bu, çok önemli bir şey demek. Ha, biz yine korkmuyoruz. Ben, yine, o iplerini, havlattıklarının iplerini elinde tutanlara sesleniyorum: Biz Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmayız." Çevresel faktörlerden taviz vermeyeceklerini de aktaran Albayrak, "Temiz enerjiden, çevre faktörlerinden, yeni kaynaklarımızdan ki hakikaten son yıllarda bulduğumuz yaklaşık 7.5 milyar tonluk kömür rezervi ile sadece son on yılda bulduğumuz; Afyon, Eskişehir, Trakya, Konya, bu bölgelerdeki kömürlerimizi daha fazla ekonomiye kazandırma stratejisi çerçevesi içerisinde çevresel faktörlerden taviz vermeyeceğiz. Bakın, son termik santral şartnamemizdeki çevresel faktörleri ifade edeyim hızlıca: Avrupa'nın 2024 ve sonrası için kriter aldığı, 1 metreküp normal hava için sınır değerlerine baktığımızda partikül maddede günlük 40 mikrogram, bizim şartnamemizde 23 mikrogramı geçemez. Kükürt, yine 1 metreküp havada 125 mikrogram, bizde üst sınır 33,7. Azot 200 mikrogram, bizde 134. Şimdi, kim daha fazla çevreci noktasına herhâlde bu rakamlar çok ciddi bir ışık tutuyor"diye konuştu. Albayrak şöyle devam etti: "Madencilikte çok önemli iki hususu hayata geçirdik. Biri: Maden arama ve üretimi esnasında elde edilen verilerin ve karotların arşivlenmesi amacıyla Türkiye yer bilimleri veri ve karot bilgi bankasını kurduk, inşallah temmuzda, açılışı bu yaz gerçekleşecek. Ve bunun dışında, Ulusal madenlerde kaynak ve rezerv raporlama sistemlerini (UMREK) kurarak mart ayında faaliyetlerini hızlı bir şekilde başlatacağız. Havadan ve karadan jeofizik ve jeokimya haritalarını, inşallah 2018'e kadar tüm Türkiye haritasını çıkararak tamamlayacağız."
Hürriyet

Her Şey Yatırım İçin 
Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararları dün Çankaya Köşkün'de açıkladı. Yıldırım, "Dolardaki dalgalanma iniş trendindeydi. Bu ufak tefek inişler, çıkışlar küresel şartlardan dolayı olabiliyor. Bunlar geçici. Tedbirlerimiz ise orta ve uzun vadeli. Merkez Bankamız'ın da eli kolu bağlı değil. O, kapasitesinde icab eden tedbirleri de her zaman alabilir" diye konuştu. Yıldırım, "Sanayicinin sıkıntılarını biliyoruz. Yatırım yapanı, üreteni ve ihraç edeni desteklemek için ilave tedbirler aldık. Firmaların nakit sıkıntısını gidereceğiz. İstihdamı artırmak için devlet kefaleti ile 250 milyarlık kredi kullandıracağız. Teminat oranı ihracat kredilerinde yüzde 100. KOBİ'lerde yüzde 90, ticari kredilerde yüzde 81 olacak. Kaynağı bütçe kalemleri arasındaki kaydırmalarla sağlayacağız" dedi. Yatırımların artması için önemli katkılar sağlayacaklarını söyleyen Yıldırım, şöyle dedi: "2017'de imalat sanayi yatırımlarında yüzde 10 ile 50 arasında değişen yatırıma katkı oranını yüzde 15 artıracağız. Kurumlar vergisi indirimini tam olarak uygulayacağız. Toplum yararına çalışma programı kapsamında alacağımız 100 bin geçici işçi, daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde istihdam edilecek."
Posta

Hedef 6 Milyon Vatandaş 
TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ'nin tüm çalışmalarında Türk lirasını kullandıklarını belirterek, "Hiçbir işimizi dövizle yapmıyoruz. En çok konutu da bu yıl ürettik. 64 bin 200 sosyal konutu tamamlayacağız" dedi. 2017'de ise 65 bin sosyal konut inşa edeceklerini belirten Turan, şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'nin her yerinde planlamalarımızı yaptık. 2003'ü temel aldığımızda 2023 hedefimizi 1 milyon konut olarak belirlemiştik. 2015'de bunu 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. 2016-2019 yılları arasında 250 bin konut inşa edeceğiz. 2023'e geldiğimizde Türkiye'deki 6 milyon vatandaş, TOKİ'nin yaptığı konutlarda yaşıyor olacak" diye konuştu. Turan, bu yıl üretilen 64 bin konutun 14 binini, evi olmayan emekli vatandaşlara verdiklerini söyleyerek, "Emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz. 2017'de buna devam edeceğiz" dedi.
Posta

Dijital Reklamcılığın Katkısı 27.5 Milyar Tl 
Interactive Advertising Bureau (IAB) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun, "Türkiye'de dijital reklamcılık 2015 yılında 1.26 milyonluk istihdam yaratmış ve ekonomiye 27.5 milyar lira katkı sağlamıştır" dedi. IAB Türkiye'nin, IPSOS ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nin desteğiyle yürüttüğü Dijital Reklamın Ekonomiye Katkısı Araştırması dijital reklamın ekonomiye katkısını ortaya koydu. Düzenlenen basın toplantısında dijital reklamların ekonomiye olan katkısını anlatan Kurşun, IAB Türkiye olarak araştırmayı iki yılda bir tekrarlamayı planladıklarını söyledi. Kullanıcı sayısının artmasının dijital platformların reklam mecrası olarak gücünü pekiştirdiğini belirten Kurşun, bunun da yansımalarını dijital reklam yatırımlarında açıkça gördüklerinin alını çizdi. Kurşun, "Avrupa'da 2015 yılında ilk kez dijital reklam yatırımları 30.7 milyar euro'ya ulaşarak televizyonu geride bıraktı" dedi. Kurşun, yapılan araştırmalarda her iki kişiden birinin internete erişebildiğini, Türkiye'de ise ölçümlerin Ekim 2016 raporuna göre 12 yaş üstü 31 milyon aktif internet kullanıcısı olduğunu ifade etti. Startup'ların geleneksel iş yapma modellerini değiştirdiğini ve dijitale dönüştürdüğünü anlatan Kurşun, "Uber'e baktığımız zaman herhangi bir araca sahip olmadan 50 milyar dolarlık pazar değerine sahip" şeklinde konuştu. Dijital ekonominin sadece rakamsal büyüklükleriyle değil ekonominin bütünüyle ilgili konumu ile ele alınması gerektiğini ifade eden Kurşun, "Türkiye'de dijital reklamcılık 2015 yılında 1.26 milyonluk istihdam yaratmış ve ekonomiye 27.5 milyar lira katkı sağlamıştır" dedi.
Milliyet

Türkiye, İlk Para Takasını Çin İle Yaptı 
Dış ticarette milli para biriminin kullanılmasının ilk adımı Türkiye ile Çin merkez bankaları arasında atıldı. 30 Kasım'da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Çin merkez bankası arasında ICBC Turkey Bank üzerinden 450 milyon TL tutarında TL yuan takası gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa süre önce yaptığı açıklamada, dış ticarette milli para kullanılmasının önemine işaret ederek, Rusya, Çin ve İran'a kendi paraları ve TL ile ticaret yapmayı teklif ettiğini, tarafların da bu teklifi makul karşıladığını söylemişti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya da Merkez olarak milli paralar ile ticaret konusunu önemsediklerini ifade edip, TL'nin uluslararası ticari işlemlerde kullanımının arttığını, Çin ile para takası işlemlerinin de gerçekleştirilmeye başlandığını ifade etmişti. Öte yandan Enerji Bakanı Berat Albayrak, Rusya ile enerji ticaretinde milli para çalışmalarının başladığını söyledi. TBMM Genel Kurulu'nda 2017 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Bakan Albayrak, "Türkiye, Rusya gibi büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli parayla ticarete başlıyor. Tüm ilgili kurumlar çalışmalara başladı" dedi. Albayrak, "Enerji alanında çok önemli adımlar atıyoruz. Kapalı kapılar ardından bizi tehdit etmeye çalışsalar da gölgelerden, gölgelerin arkasından kahpece tehditleriyle korkutmaya çalışsalar da Allah'ın izniyle biz hiçbir şeyden korkmayacağız" diye konuştu.
Star

'Ar-Ge Projelerini Patent Ve Yeni Ürüne Dönüştürelim' 
Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi'nin (TİM) sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası, dün İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Sabancı Holding, Çalık Holding, Arçelik, Turkcell, TEB ve THY sponsorluğunda yapılacak etkinliğin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, zirvenin birkaç yıldır Anadolu'nun farklı şehirlerinde de düzenlenmesini çok önemsediğini söyledi. Bu etkinliklerin Anadolu'da da gerçekleştirilmesinin önemine değinen Özlü, inovasyonun sadece birkaç şehrin veya birkaç sektörün değil tüm şehirlerin ve sektörlerin, bütün sanayi tesislerinin öncelik vermesi gereken konu olduğunu aktardı. Özlü, kamu desteklerinin de etkisiyle, Ar-Ge ve inovasyon kültürünün her geçen gün geliştiğini belirterek, Ar-Ge harcamalarının sürekli arttığını, bu alanda çok sayıda projenin hayata geçtiğini, artık bu birikimin ticarileşme konusuna da yansıması gerektiğini anlattı. Bakan Özlü, Ar-Ge projelerinin artık patentlere ve ürünlere dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Kamu harcamaları ile finans, inşaat, hizmetler gibi sektörlere geçici olarak canlılık kazandırılabileceğini ifade eden Özlü, ancak her büyümenin iyi büyüme anlamına gelmediğini, büyümenin sıhhatli, kaliteli ve sürdürülebilir olması için, üretim ve ihracat odaklı olması gerektiğini söyledi. Özlü "Bununla birlikte, ülke olarak, bu noktayı da aşmamız gerektiğini düşünüyorum. Üretim ve ihracat odaklı büyüme söylemi, bizim ihtiyacımızı tam olarak tarif etmiyor. Ar-Ge ve inovasyon odaklı büyüme ifadesi, bizim için çok daha doğru. Çünkü üretimde ve ihracatta belli bir seviyeye geldik. Bunun daha ötesine geçmek, Ar-Ge ve inovasyonla mümkün olacak" diye konuştu.
Star

Sanayi Üretimi Morali Yükseltti 
Ekim ayında sanayi üretimi yıllık yüzde 2, aylık yüzde 3.7 arttı. Eylül'de sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 3.1, aylık bazda yüzde 3.8 düşmüştü. İmalat üretimi aylık yüzde 4.1, yıllık yüzde 1.7 arttı. Ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 6.6 ile dayanıksız tüketim malında oldu. İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, Eylül'deki keskin düşüş sonrası Ekim'de toparlanma görmenin sevindirici olduğunu vurguladı, ancak Eylül'deki düşüşe kıyasla bakılınca, toparlanmanın sınırlı kaldığını söyledi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

15 Temmuz'un Gizli Kahramanı Medyadır 
Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde basının oynadığı rolü vurgularken, "Bu işin gizli kahramanları medya mensupları ve basındır. Bütün basın darbe karşısında vaziyet almış ve vatandaşı bilgilendirmeyi sürdürmüşlerdir" dedi. Kendisinin de o gece 600 telefon görüşmesi yaptığını belirten Yıldırım 33'üncü Ulusal Bilişim Kurultayı'nda özetle şunları söyledi: Biz 15 Temmuz gecesi bilişimin gücünü gördük. Bu işin (15 Temmuz) gizli kahramanları basın mensuplarıdır. Medya çalışanlarıdır. Bir telkinle, bir çağrıyla değil, durumdan vazife çıkartarak bütün medya darbenin karşısında yer almış ve vatandaşı bilgilendirmeyi sürdürmüşlerdir. Bizim yaptığımız açıklamalar darbecilerin moralini bozan, kimyalarını değiştiren önemli bir başlangıç olmuştur. 11 saat içinde 600 civarında telefon görüşmesi yapmışım. Darbeye karşı yapılan operasyonlar, neler yapılması gerektiği, darbecilere karşı nasıl harekete geçilmesi ve bastırılmaları vatansever asker ve polisimizin sevki dahil bütün bunlar iletişimle oldu. Gecenin karanlığında yoldasınız ve her türlü işinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Görüntülü-görüntüsüz görüşebiliyorsunuz. Bunu Cumhurbaşkanımız da yaptı, biz de yaptık, parti liderleri de yaptı. Ama arkasındaki gerçek güç iletişim gücüdür. Bunlar TRT'ye gittiler, kısmen girmeyi başardılar ama oradan hemen sonra Türksat Oradaki kahramanlarımız şehit verdi ama Türksat'ın ele geçirilmesine, yayınların susturulmasına izin vermediler. Onlar gittiler, analog sistemden kalma, 'Çok büyük bir çanak, olsa olsa TÜRKSAT'ı susturacak budur' diye onu bombaladılar. O orada sadece semboldü. 1990'lı yıllardan kalan bir şey. Arkadaşlarımız ölüm tehdidi altında onları saatlerce meşgul etmeyi başardılar. Hiçbir zaman onların dediğini yapmadılar. Kısa bir süre sonra yedek sistemi devreye sokarak tekrar TRT'yi de yayına soktular. Özel sektörde CNN'e gittiler, orada da başarılı olamadılar. Dolayısıyla bilişimin bu darbenin bastırılmasındaki gücünü, hakkını teslim etmemiz lazım. Basın yayın kuruluşlarımızın, medya kuruluşlarımızın vatanseverlik anlayışıyla ortaya koydukları yayınlarıyla söylemleriyle katkılarını teslim etmemiz lazım.
Hürriyet

2019'a Kadar 2 Sınırlama 
Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin hafta başında bazı ayrıntılar dışında, 'pürüz olmadığına' ilişkin açıklamalarının ardından, son üç gün içerisinde iki partinin kurmayları, ayrıntıları oluşturmak için uzun çalışmalar yaptı. Alınan bilgiye göre, son üç günde yapılan çalışmaların ana noktasını 'geçici maddeler, ilga maddeler ve atıf maddelerinin' yazımı ve ayıklanması oluşturdu. Sadece 'başbakan' ifadesi çıkartılıp, görevlerine ilişkin ayıklama yapmak ve yeni sistemle bağ kurmak için mevcut Anayasa'nın 70'e yakın maddesinde küçük çaplı da olsa değişikliğe gidildi. 20 maddeye ulaşan teklifin bugün ya da en geç pazartesi TBMM Başkanlığı'na verilmesi bekleniyor. AK Parti, teklif için milletvekillerinin imzalarını tamamladı. 315 milletvekilinin imzası alınırken, Başbakan Binali Yıldırım ise teklifin ilk sayfasına imza atacak. AK Parti ile MHP arasında görüş ayrılığı yaşanan üç konuda da belli bir noktaya gelindiği iddia edildi. MHP'nin 'mevcut cumhurbaşkanının 2019'a kadar kullanacağı yetkiler', 'Cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevk oranı' ve 'Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin sınırları' konularında yoğunlaşan istek ve önerileri, orta yol bulunarak metne konuldu. Buna göre, 2019'da birlikte yapılacak 'cumhurbaşkanlığı ve parlamento' seçimine kadar, mevcut Cumhurbaşkanı'nın yeni sistemin yetkilerini kullanmasına sınır getirildi. Mevcut Cumhurbaşkanı, AK Parti'nin önerisinin tersine, kararname çıkarma yetkisini iki yıllık bu zaman diliminde kullanamayacak. Partisiyle bağını kurması da 2019 seçimlerine kadar askıda olacak. AK Parti'nin, cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevk konusunda üç aşamalı önerdiği oranlarda kısmi değişikliğe gidildi. AK Parti, cumhurbaşkanının 413 oyla Yüce Divan'a sevk edilmesi sayısını, 367'ye çekmiş oldu. MHP, cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin hangi alanda çıkarılırsa çıkarılsın, normal zamanlarda hükümetlerin çıkardığı KHK'lar gibi, TBMM'ye getirilerek yasalaştırılmasını istedi. AK Parti, bunu kabul etti. Sınır, 'özlük haklar ve özgürlük alanlarıyla ilgili kararname çıkaramaz' olarak çizildi.
Hürriyet

İnsanlık Ölmesin 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın öncülüğünde gerçekleştirilecek olan, "Halep'te insanlık ölmesin" başlığı altındaki insani yardım ve sosyal duyarlılık kampanyasının tanıtım toplantısına katıldı. Kurtulmuş, "Halep'te insanlık ölmesin) çığlığını Türkiye'ye ve bütün dünyaya yaymak için, bu çığlığa milyonları ortak etmek için bu salonda bir toplantı düzenliyoruz. Bu toplantıdan sonra burada ortaya koyduğumuz bu ses, çıkardığımız bu nefes, bütün Türkiye ve İslam dünyası tarafından duyulacak ve gereği yerine getirilecektir, ümidini taşıyorum" dedi. Bu toplantının sadece yardım kampanyasının anonsu olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, "Halep'te medeniyetin yok olması, insanların ölmesine karşı çıkarılmış bir ses" diye konuştu. Kurtulmuş, kampanya afişinde kullanılan fotoğrafa dikkati çekerek, "Şu çaresizliğe, kimsesizliğe, ezilmişliğe bakar mısınız. Mustazaşık kavramının tam manasıyla tecessüm ettiği şu resme bakar mısınız" dedi. Kurtulmuş, bu kampanyanın, Türkiye'nin, insanlığın ölmeye yüz tuttuğu günlerde 'aman ha insanlık ölmesin' diye Halep'e sahip çıktığı bir kampanya olduğunu ifade ederek, "İnşallah buraya bütün milletimiz tam hamiyetperverliği ile katılacak. Bu kampanyada toplananlar, Halepli kardeşlerimize en kısa bir sürede ulaştırılacak. İnşallah Halep, eski güzel günlerine dönmenin başlangıcını yaşayacaktır" dedi. Kurtulmuş, Düzce Üniversitesi'nin Akademik Yıl Açılış töreninde yaptığı konuşmada ise karanlık ellerin Türkiye'nin yerli projelerini yapmasını engellediğini söyleyerek, "Çünkü kendi uçağını, arabasını, tankını yapan bir Türkiye, istemediler. Aselsan mühendislerinin genç yaşta birer birer ölmeleri herhalde tesadüf değildir" dedi
Milliyet

DÜNYA 

AB: Türkiye 7 Şartı Yerine Getirmedi 
AB Komisyonu, Ankara ile Brüksel'in arasındaki vize muafiyeti mutabakatının uygulanmasının zorlu koşullara rağmen mümkün olmayı sürdürdüğünü açıkladı. Mutabakatın uygulanmasına ilişkin dördüncü değerlendirme raporu, 28 Eylül'de yayımlanan bir önceki raporda olduğu gibi, Türkiye'nin vize muafiyeti konusunda karşılaması gereken 72 kriterden 7'sini hala karşılamadığını gösteriyor. Karşılanmayan kriterler arasında terörle mücadele yasasına ilişkin düzenleme de yer alıyor. AB Komisyonu'nun Göç ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, her iki tarafın kalan kriterlere ilişkin çözümler bulunması için angaje bir diyalog içinde olmayı sürdürdüğünü söyledi. AB'nin vize muafiyetini getirebilmesi için Türkiye'nin mümkün olan en kısa zamanda kalan kriterleri tamamlaması gereğinin altının çizildiği raporda, mutabakatın başarılı şekilde uygulanmasının büyük ölçüde tüm taraşarın gerekli adımları atma konusundaki siyasi kararlılığına bağlı olduğu vurgulanıyor. Mutabakat, Türkiye üzerinden Yunan adalarına kural dışı geçişleri engelleme konusunda etkili olmayı sürdürüyor. Bir önceki rapordan bu yana adalara toplam geçiş sayısı 5687 olarak belirlendi. Yunan adalarından Türkiye'ye gönderilen mültecilerin toplamda 748'e, Türkiye'den AB ülkelerine gönderilen Suriyelilerin ise 2761'e ulaştığı raporun vurguları arasında yer alıyor. Anlaşma gereği Türkiye'deki Suriyeliler için söz verilen 3 milyar Euro düzeyindeki kaynağın 2.2 milyarlık diliminin tahsis edildiği, yapılan ödeme tutarının ise 677 milyon Euro olduğu bilgisi de raporda yer aldı
Hürriyet

Trump'ın Kabinesi 'Aykırı'larla Doluyor 
ABD'de başkanlık koltuğunu 20 Ocak'ta Barack Obama'dan devralacak Donald Trump, kabinesine 4 yeni ismi daha ekledi. Son eklenen sürpriz isimlerden biri, Çevre Koruma Dairesi (EPA) başkanlığına önerilen Oklahoma Başsavcısı Scott Pruitt oldu. "Fosil yakıtları savunan" ve Paris'te imzalanan "Dünya İklim Anlaşması'na karşı" görüşleriyle tanınan Pruitt, Trump'ın kömür ve petrol üretimini artırma vaatlerini hayata geçiren isim olacak. Müstakbel başkanın, İç Güvenlik Bakanlığı'na da emekli general John Kelly'yi düşünüyor. Kelly'nin önemli görevi ise Trump'ın seçim kampanyasında vaat ettiği sınır güvenliği ve uyuşturucu kaçakçılığıyla savaş olacak. Trump'ın Pekin Büyükelçiliği'ne ise Iowa Valisi Terry Branstad'ı aday göstermesi şaşkınlık yarattı. Diplomatik tecrübesi olmayan Branstad, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in şahsi dostu olarak tanınıyor. Trump, Küçük İşletme İdaresi Başkanlığı'na da, yakın bir dostunun eşi, Profesyonel Güreş Şirketi WWE'nin eski Başkanı Linda Mc- Mahon'u getiriyor.
Milliyet

Renzi Sonrası Belirsiz 
İtalya'da anayasa değişikliği referandumundan ağır yenilgiyle çıkan ve istifa edeceğini açıklayan Başbakan Matteo Renzi, dün resmen görevi bıraktı. Cumhurbaşkanı Mattarella'nın, Renzi ve kabinesinden, yeni hükümet kurulana kadar görevi sürdürmesini istediği belirtilirken, yeni hükümet için siyasi istişareleri başlatacağı bildirildi. Renzi istifa öncesinde Twitter'dan "Herkese teşekkürler ve yaşasın İtalya" şeklinde bir mesaj paylaştı. İtalya'da şimdi ne olacağı ise henüz belirsiz. Senato Başkanı Pietro Grasso, Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan, Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ya da Kültür Bakanı Dario Franceschini gibi isimlerden birinin geçiş hükümeti kurması ihtimali üzerinde duruluyor.
Milliyet

Fransa'da Yargı Darbesi 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak için başbakanlıktan istifa eden Manuel Valls'in, görevi bırakmadan önce Yargıtay'ı hükümete bağlayan kararnameyi imzaladığı öğrenildi. Adalet Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirilen yargı darbesi, Yargıtay Baskanı Bertrand Louvel ve Yargıtay Başsavcısı Jean-Claude Marin'in yeni başbakan Bernard Cazeneuve'den randevu istemesiyle ortaya çıktı. Kararnameyi Resmi Gazete'de gören Louvel ve Marin'in görüşme taleplerinin ise su ana kadar yanıtsız kaldığını bildirdi. Ayrıca Fransa'da Senato yalan haber yapan ve yayan internet sitelerinin sahipleri hakkında iki yıl hapis cezasına varan kararı onayladı.
Star

1750 Avrupalı Cihatçı Döndü 
Avrupa Birliği'nin yayınlayacağı bir rapora göre Suriye ve Irak'ta bulunan Avrupalı cihatçıların yüzde 15-20'si bölgedeki çatışmalarda yaşamını yitirirken, yüzde 30 ila 35'lik kısmı Avrupa'ya geri döndü. Kalan 2 bin ila 2 bin 500 civarındaki cihatçının ise hala çatışma bölgesinde olduğu bildirildi. Geçen ay Belçika'dan da ABD destekli koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye'deki bazı bölgeleri DEAŞ'tan geri alması sonrasında Avrupa'ya dönen cihatçılarda artış yaşandığı uyarısı yapılmıştı. AB'nin Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove'nin cuma günü AB İçişleri Bakanları'na sunacağı rapora göre bin 750 civarında cihatçının Avrupa'ya dönmüş olabileceği bildiriliyor. Rapor iki tip "yabancı terörist savaşçının" döndüğü, bunlardan çoğunluğu oluşturan grubun geri gideceğini ancak bir diğer grubun saldırı düzenlemek için geri gönderildiğine dikkat çekiyor. DEAŞ'ın kurduğu fiili halifelikte yetişen veya doğan kadın veya çocukların ise radikalleştikleri için bir güvenlik tehdidi oluşturabileceklerine de dikkat çekiliyor. Raporda rakam verilmeden bazı geri dönen cihatçıların hapiste olduğu, bazılarının gözlem altında bulunduğu, ancak bir kısmının da özgürce yaşamlarına devam ettiği belirtiliyor. Raporda ayrıca Avrupa'ya dönen yabancı savaşçıların geçen yılki Paris saldırıları ve Mart ayında Brüksel'de yapılan bombalı saldırılar da dahil olmak üzere, bir dizi saldırı düzenledikleri hatırlatıldı. De Kerchove raporunda AB'nin dönen cihatçıların Avrupa'ya giden ana yollarının geçtiği Türkiye ile işbirliğini arttırması gerektiğine dikkat çekti. Raporda ayrıca geri dönen cihatçıları daha iyi takip edebilmek için AB'nin Türkiye ve ABD ile istihbarat paylaşımını geliştirmesi gerektiği vurgulandı.
Vatan

SPOR 

Galatasaray'ın sezon başında büyük umutlarla transfer ettiği Kolbein Sigthorsson'dan umut kesildi. Yaşadığı sakatlığın ardından hiçbir maçta şans bulamayan İzlandalı yıldız devre arasında kesin gönderiliyor. Bu bölgeye takviye için kolları sıvayan Sarı-Kırmızılılar, Hoffenheim'dan Eduardo Vargas'ı yakın takibe almıştı. Resmi girişimlerde bulunmak için ocak ayını bekleyen Cim Bom'a müjdeli haber geldi. Teknik heyet tarafından son iki lig maçının 18 kişilik kadrosuna bile alınmayan Şilili yıldız, Alman ekibinin yöneticilerine isyan bayrağını açtı. 26 yaşındaki forvet, ocak ayında bonservisinin kendisine verilmesini istiyor. Kiralık değil, yoluna başka kulüple devam etmeyi hedeşediğini belirten Vargas'ın bu baskısı, bonservis değerini düşürmüş durumda. Galatasaray yönetimi, Güney Amerikalı forveti maksimum 2.5 milyon euroya renklerine bağlamayı planlıyor.
Posta

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde "Adaletin önemi" konulu söyleşiye katıldı. Başkan Orman, "Adaletin son oynadığımız maçtaki önemi çarpıcı biçimde ortaya çıktı. Hakem faul olmayan pozisyonda penaltı verip, kırmızı kart çıkararak maçı baştan bitirdi. Karşılaşmanın 6 hakemini ömürlerinin sonuna kadar takip edeceğim. Ancak her şeyi de hakeme bağlamamak gerek" dedi. Başkan Fikret Orman, UEFA Avrupa Ligi'ni almak için mücadele edeceklerini, final için en iddialı takımlardan biri olduklarını ekledi. Orman, "Dinamo Kiev maçındaki İskoç hakemi gördükten sonra Türk hakemlerini övmemiz gerekir" dedi. Orman şu ifadeleri kullandı: "Türk hakemliğinin yerden yere vurulacak bir durumda olmadığını gördük. Çok bağıranlara bakmayın. Eski devirler geçti. Hakemler adil olarak işlerini sahada yapıyorlar. Quaresma'nın kart görmesinden bahsediliyor ama Fenerbahçe'nin bu sene hakemlerle alakalı 3 tane maçını sayarım. Ben, 'bunu Fenerbahçe Kulübü yaptırıyor' demiyorum. Şike sürecinde Fenerbahçe ile kader birliği yapmadık. Bu dönemde kenar süsü olarak kullanıldık. Beşiktaş kenar süsü değildir."
Posta

Osmanlıspor Avrupa'da tarih yazdı. Mor-Sarılılar İsviçre ekibi Zürih'i yenerek, L Grubu'nu lider bitirdi: 2-0. İlk yarı 0-0 bitti. 72'de Delarge, çalımı basıp fileleri havalandırdı: 1-0. Erdal Kılıçaslan 89'da skoru perçinledi: 2-0. 90+1'de Kone'nin şutu direkten döndü. Osmanlı son 32'ye kalarak, Türkiye'de şampiyon olmayan ekipler arasında Avrupa'da gruplardan çıkan ilk Türk takımı olmayı başardı.
Star

Fenerbahçe, Avrupa Ligi'nde Feyenoord'u deplasmanda yıktı: 1-0. 7'de Hasan Ali'nin soldan yaptığı ortada kafalardan seken topu kontrol etti. Alper şutunu çekti ancak top dışarıya gitti. 14'te El Ahmedi sağdan ortaladı. Toornstra kafayı vurdu. Volkan 90'dan çıkardı. 22'de Şener ortaladı, Alper kafayla asırdı, Karsdorp'un uzaklaştırmak istediği top Sow'a doğru gitti, Fenerli futbolcuda röveşatayı çaktı: 0-1. 25'te kornerden gelen topa Kjaer kafayı çaktı, kaleci son anda kornere çeldi. 45'te Toornstra sağdan pasını çıkardı. Vilhena gelişine vurdu, top direkten döndü. 62'de Feyenoord yine etkili geldi. Solda Kuyt topu aldı. Sert vurdu. Meşin yuvarlak üstten az farkla dışarıya çıktı. 70'te Vilhena'nın ortasında Kuyt'un kafa vurusunda top yandan auta çıktı. 84'te Kuyt'un vurusunda Volkan basarılıydı.90'da Kjaer'in kullandığı serbest vuruşta top az farkla auta gitti.
Star

F.Bahçe, THY Euroleague 11. haftasında evinde Kızılyıldız'ı konuk etti. Başından sonuna Udoh'a ayrı parantez açılması gereken mücadeleye uzunlarının etkili oyunuyla çembere giderek ve Vesely'den art arda sayılar bularak başlayan temsilcimiz Jovic- Kuzmic ikilisinin sayılarına engel olamayarak farkı açma şansını değerlendiremedi. Başa baş giden mücadelede art arta top kayıpları ve savunma sertliğinin yeterli olmaması 3 dakika kala Simonovic'in sayılarıyla farkın 5'e çıkmasına neden oldu. Ancak Obradovic'in müdahalesiyle, Sloukas- Dixon'ın skora, Kalinic'in de savunmaya getirdiği enerji ile birlikte şutlarıyla sarı-lacivertliler ilk çeyreği 20-18 önde tamamlamayı bildi. 2. periyoda savunmada yüksek agresişikle başlayan F.Bahçe, rakibine 5 dakika sayı şansı vermedi. 12-0'lık seriyle hücumda da etkili olan ev sahibi Kalinic'le 5.25 kala durumu 32-18 yaptı. Simonovic'in art arda iki 3 sayılık isabetiyle geri dönüş sinyali veren Sırbistan temsilcisine Dixon ve Pero Antic'le yanıt gecikmedi ve devre 41-31 F.Bahçe üstünlüğüyle tamamlandı. 2. yarıya Datome'nin de skorda devreye girişiyle oldukça rahat başlayan sarılacivertliler, Udoh'un savunmadaki müthiş performansı ve takım halinde istediği oyunu sahaya yansıtmanın neticesinde oyunun ve skorun kontrolünü tamamen ele geçirdi. Temsilcimiz son 10 dakikaya 68-50'lik skorla 18 sayı üstün girdi. Farkın verdiği rehavet ve rotasyonun savunma sertliğinde yarattığı düşüşle F.Bahçe ilk 5 dakikada farkın tek hanelere inmesine adeta davetiye çıkardı. Dobric'in 8 sayısıyla farkın erimesinde büyük rol oynadığı mücadelede bitime 4.30 kala Antic durumu 77- 65 yaptı. Top kayıplarına rağmen kalan sürede hücumda kontrolü elden bırakmayan Kanarya, 87-72 kazandı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme