10 Aralık 2016 Cumartesi

10.12.2016 Genel Gündem

10.12.2016 Cumartesi
GÜNDEM

'Mavi Marmara' Düştü 
Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine, İsrail askerlerince 31 Mayıs 2010'da düzenlenen ve 10 kişinin öldüğü, 56 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin davanın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile İsrail Devleti arasında yapılan anlaşma gereğince 6 yıl sonra düşürülmesine karar verildi. Düşme kararının ardından sanıklar hakkındaki yakalama emri kaldırıldı ve kırmızı bülten de geri çekildi. Mağdurlar, müştekiler ve avukatları, talepleri reddedilince salonu terk etti. Bu sırada çevik kuvvet polisleri salona girerek güvenlik önlemi aldı. 45 dakika sonra yeniden başlayan duruşmada bazı sanıkların avukatları yer aldı. Mahkeme heyeti, mağdur ve müşteki taleplerinin tamamını 'davayı uzatmaya yönelik olduğu' gerekçesiyle reddetti. Savcı Hüseyin Aslan, önceki görüşünü tekrar ederek davanın düşürülmesini istedi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, 28 Haziran 2016 tarihli Türkiye ile İsrail arasında tazminata ilişkin usul anlaşmasının 4'üncü maddesinin 2'nci cümlesi ile "Her halükarda bu anlaşma İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişiler tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuk ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır" hükmü dikkate alındığında kovuşturmaya engel şart getirildiği ve bu şartın gerçekleşemeyeceği anlaşıldığından, kamu davasının düşürülmesine, sanıklar hakkında verilen düşme kararının gereği olarak yakalama kararlarının kaldırılmasına, çıkartılan kırmızı bültenlerin geri alınmasına karar verildi. Yargılama masraflarının ise kamu üzerinde bırakılmasına hükmeden mahkeme tarafların 7 gün içerisinde karara itiraz yolunun da açık olduğu belirtildi.
Hürriyet

Akar, NATO Komutanı İle FETÖ'yü Konuştu 
Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin açıklamaları dolayısıyla Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Michael Org. Scaparrotti'yi aradı. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Akar'ın, darbe girişimiyle ilgili gerçekler ve bilinen görüşleri bir kez daha Scaparrotti'ye ilettiği bildirildi. Scaparotti, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'nin Brüksel'de görevli subayları görevden uzaklaştırmasının ittifakı "zayışattığını" söylemişti. Scaparrotti, "Bu subaylar, NATO'ya önemli hizmetler verdi. Burada yetenekli ve yetkin insanlarla birlikte çalışıyordum ve şu anda ekibimde yetenek, uzmanlık ve üretilen iş anlamında bir zayışama görüyorum" ifadelerini kullanmıştı. Scaparotti, çeşitli yöntemlerle NATO'daki görevlerinden uzaklaştırılan Türk subayların darbe planlamasında yer aldıklarını düşünüp düşünmediğiyle ilgili bir soruya ise "Hayır" yanıtını vermişti.
Milliyet

Meclis 'İsmet Abi'sini Uğurladı 
Eski TBMM Başkanı ve eski bakanlardan İsmet Sezgin, son yolculuğuna Meclis'te düzenlenen devlet töreniyle uğurlandı. Çoklu organ yetmezliğinden 88 yaşında yaşamını yitiren Sezgin için yedi dönem görev yaptığı Meclis'te devlet töreni düzenlendi. Siyasetin "İsmet abi"si için TBMM en kalabalık günlerinden birine tanıklık etti. Törene Sezgin'in kızları Seynan Levent ve Ayşe Sezgin, akrabaları, yakınları ve devlet erkanı katıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman törendeki konuşmasında, "Rahmetli İsmet Sezgin Bey, hoş sedalar bıraktı, büyük saygınlık gördü, çok değerli bir insandı" dedi. Kahraman, Sezgin'in, Türkiye'nin ilk Gençlik ve Spor Bakanı olduğunu hatırlatarak, kendisini o dönemde tanıdığını ve derin bir dostluklarının oluştuğunu anlattı. Kahraman, "Sıcak, sevecen, herkese gönlü açık, sanat, edebiyat seven ve fevkalade görüşleri olan değerli bir insandı. Ama ölüm hak, er veya geç olacak. Ebedi aleme göçtü" diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım da "Bir siyaset ve devlet adamı olarak Türkiye'nin yakın tarihinde hep var oldu" dedi. Yıldırım, halka hizmetin ve fikirlerinin bedelini 27 Mayıs 1960 darbesi sonucunda arkadaşları gibi hapis yatarak ödediğine işaret etti. Yıldırım, "Darbe sonrası yine milletin büyük çoğunluğunun tercihine şayan olan Adalet Partisi'nin kuruluşunda yer aldı. Aydın milletvekili oldu. Gençlik, spor, maliye bakanlığı yaptı. 12 Eylül darbesinin ardından bu defa DYP'de görev aldı. İçişleri bakanlığını yürüttü. Başbakan yardımcısı oldu. Ardından TBMM Başkanlığına seçildi. Siyasetin İsmet abisi, siyasetin inişli ve çıkışlı yollarında mücadelesini hiç ama hiç eksiltmeden sürdürdü. Devletin en tepe noktalarına ulaştı ama Aydınlı İsmet abi kimliğini ise hiç kaybetmedi" dedi.
Vatan

CHP: Aselsan Ölümleri Araştırılsın 
CHP, ASELSAN'da çalışan mühendislerin şüpheli ölümleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, ASELSAN mühendislerinden Hüseyin Başbilen'in 7 Ağustos 2006'da, Halim Ünal'ın 17 Ocak 2007'de, Evrim Yançeken'in 26 Ocak 2007'de, Zafer Oluk'un 5 Mayıs 2008'de, Burhaneddin Volkan'ın ise 9 Ekim 2007 tarihinde şüpheli bir biçimde hayatlarını kaybettikleri anımsatıldı. Mühendis Hakan Öksüz'ün de 25 Ocak 2013'te trafik kazasında yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 129,9138-130,0593
ABD Doları 3,4867-3,4897
Euro 3,6808-3,6830
İngiliz Sterlini 4,3839-4,3896

İnovasyonla Farkı Kapatın 
Bu yıl 5. kez Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 'Türkiye İnovasyon Haftası'nın ikinci gününde açılış konuşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak gerçekleştirdi. İnovasyon denilince sözlük anlamı dışında aklında başka bir anlam geldiğini belirten Albayrak, "Ben inovasyon denilince katma değer anlıyorum. İnovasyon küresel ekonomik rekabetin arttığı böyle bir dönemde, kurumların, ülkelerin, devletlerin arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel farkı kapatma noktasında çok önemli bir enstrüman" dedi. Albayrak, Türkiye'nin yeni bir süreçten geçtiğini, 21. yüzyılın son teknolojiler anlamında bir çok yenilik sunduğunu ve katma değerli fikirleri geliştirmek için gerekli altyapının oluşturulması gereken bir dönemden geçildiğini aktardı. İnovasyon çerçevesinde artık diğer ülkelerle, kurumlarla aradaki farkı kapatmak için şansın daha yüksek olduğunu dile getiren Albayrak, "Burada iki şeye ihtiyaç var. Birincisi özgüven. Bu özgüven sizi farklı bir iklime sürüklememeli, bu yüzyılda belki toplumların en çok tehdit olarak karşılaşabileceği noktalardan bir tanesi bu. İkincisi de çok çalışmak. Hiçbir büyük başarı çok çalışmadan olmuyor. Hangi konuyla uğraşırsanız uğraşın, konu Türkiye ile ilgiliyse eğer hele de bu rekabet ikliminde her zamankinden çok daha fazla çalışmalıyız. Bu küresel mücadelenin içinde ayakta kalabilmek için öncelikle çok güçlü olmamız lazım ki, bunun için de çok çalışmamız lazım. Aradaki farkı kapatacak hikaye de her alanda inovasyonu hayata geçirmeyi gerektiriyor" değerlendirmesinde bulundu. Şimdiki neslin Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarabilme noktasında kritik olduğuna ve bu ruhu taşıdığını söyleyen Albayrak, "Kim ne derse desin, sizi küçük görmeye, özgüveninizi zedelemeye, sizi demoralize etmeye çalışırsa çalışsın, sakın kulak asmayın. Önce millet sonra kendiniz sonra da Rabbinizi bildiğiniz sürece kimse size bir şey yapamaz" diye konuştu. Albayrak bunun en güzel örneğinin 15 Temmuz'de gerçekleştiğini sözlerine ekledi.
Hürriyet

TL'ye Yüklenin 
Döviz piyasalarındaki yükseliş artıp dolar 3.60'la rekor kırınca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Dövizi olanlar bozdursun, altın alsın ya da parasını TL'ye çevirsin" çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı üzerine Başta Borsa İstanbul, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) olmak üzere kamu kurumları, özel sektör ve vatandaşlar döviz varlıklarını satmaya başlamıştı. Bu satış sonrasında dolar 3.60'tan 3.33'e kadar inmişti. Başbakan Binali Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre son 1 haftada TL'ye geçen döviz işlemi 10 milyar dolar seviyesinde. Dün İstanbul'daki Marmara İlahiyat Fakültesi Camii'nde Cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Dövizden TL'ye geçişe yönelik atılan adımda da halkımın tercihini takdirle karşılıyorum. Ama yeterli mi? Değil. Bence buna milletim daha da yüklenmeli" dedi.
Posta

Taşeron İşçiye Kadro 
Kamuda çalışan 720 bin taşeron işçinin aylardır beklediği müjdeli haber yakında gelecek. Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili dün Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, önemli bir açıklamada bulundu. 2017 yılı bütçe görüşmelerinde soruları yanıtlayan Canikli "720 bin taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Verilen söz harfiyen yerine gerilecek. Sona gelindi. Bunun için yasal düzenleme gerek" dedi. Verimli olmayan, üretime ve yatırıma katkı sağlamayan bütün harcama kalemlerinde ciddi kesinti yapacaklarını da kaydeden Nurettin Canikli şu bilgileri verdi: "İstihdamla ilgili projemizin kaynağı işsizlik ödeneğinin gelirleri. Hepsinin kaynağı ayrıldı. Mali disiplinden de taviz vermeden Orta Vadeli Program'da belirlediğimiz yüzde 1.9 bütçe açığının üzerine çıkmadan bu modeli hayata geçireceğiz."
Posta

Tarımsal Sit Alanına Çivi Dahi Çakılamayacak 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım arazilerindeki daralmaya yönelik önlemler almak gerektiğini belirterek, "Şu an itibarıyla 184 ova tespit ettik. Bunların 140'ı şu anda Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Buraları tarımsal sit alanı olarak ilan ediyoruz ve buraya bir çivi dahi çakılamayacak" dedi. Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2017 bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi: "Dünyada 2030'a kadar 700 milyon insanın yaşadığı yeri terk edeceği tahmin ediliyor. 2050'de dünya nüfusu 9,5 milyara ulaşacak, tarımsal üretimin yüzde 60 oranında artmaması halinde dünya insanlığının daha büyük açlıklarla, büyük felaketlerle karşı karşıya kalacak. Bugün petrol ve gaz için kopan fırtınaların çok yakın bir gelecekte gıda ve su için kopacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bizim 24 milyon hektarlık tarıma elverişli arazimiz, 14.6 milyon hektarlık meramız, 1 milyon hektarlık su alanımız, 2 milyonun üzerinde kayıtlı çiftçimiz var. 115 milyon ton bitkisel üretim, 24 milyon ton hayvansal üretim gerçekleştiriyoruz. 147 milyar TL'lik tarımsal hasılamız var, 16,8 milyar dolarlık da ihracatımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bunları yaparken 14 yıllık dönem içerisinde tarım kesimine 90 milyarlık bir destek verdik. Yemden yüzde 8, gübreden yüzde 18'lik KDV'leri kaldırdık. Fındıkla ilgili, üreticilere dekar başına 170 TL destek vermeye devam ediyoruz. Şu anda fındık fiyatları çok iyi. Fındıkla oynayanlarla oynayacağımızı açıkça ifade ediyorum. Deniliyor ki, 'topraklarımızın korunması gerekiyor'. 1989-2002 arasında yani on üç yıllık dönemde tarım dışı kalan arazinin toplamı 1.5 milyon hektar. Bizim dönemde de 1,2 milyon hektarlık arazi tarım dışı kalmış. Tarım arazileri gitgide daralıyor. Önlem almamız gerekiyor. Şu an itibarıyla 184 ova tespit ettik ve bu tespitlerimiz devam ediyor. 184 ovanın 140'ı şu anda Bakanlar Kurulunda imzaya açıldı ve buraları tarımsal sit alanı olarak ilan ediyoruz ve buraya bir çivi dahi çakılamayacağını özellikle belirtmek istiyorum. Tarımsal ürünlerin ihracatıyla ilgili sorun yaşandığı Bu doğrudur, etrafımız ateş çemberi. Irak, Suriye ve Rusya'yla yaşadığımız krizlerden dolayı bazı sıkıntılar yaşandı. Bu çerçevede destekler önemlidir. Bu destekleri sürdüreceğiz ama Tarım İş Forumu çerçevesinde Ukrayna'yla, Gürcistan'la, İran'la ve Çin de başta olmak üzere diğer ülkelerle şu anda pazar çeşitlenmesi konusunda yoğun bir çalışma içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum."
Milliyet

Sınırda Günde 3 Km Duvar Yapıyoruz 
Toplu Konut İdaresi (TOKI) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Suriye ile sınır güvenliği için yapımına karar verilen duvar ve yollara ilişkin bütün ihalelerin tamamlandığını belirterek "Sınır duvarına ilişkin inşaatlar son hızda devam ediyor. Mart-Nisan gibi Türkiye sınırının tamamı güvenli hale gelmiş olacak"- dedi. Neredeyse her gün 2.5-3 kilometre duvar ve yol yaparak ilerlediklerini belirten Turan "Yaklaşık 600 kilometrelik bölümünü TOKI yapıyor. Bir kısmı Milli Savunma Bakanlığı ve valilikler tarafından zaten yapılmıştı. Tamamı Mart-Nisan aylarında tamamlanır. Maliyetler yüksek değil. Bunun yanında duvar kadar önemli olan bir başka şey sınır güvenlik yolunu da yapıyoruz. Duvarın hemen arkasına fiziki güvenlik yolu ve kuleler olacak" dedi. TOKİ'nin hedefleri ile ilgili de açıklama yapan Turan, bu yılı hedefinin üzerinde 64 bin 200 konut üretimi ile tamamlayacaklarını, gelecek yıl 65 bin konut ihale ve inşa etmeyi planladıklarını kaydetti. Turan "2016 yılını 60 bin konut ile tamamlama hedefimiz vardı. Darbe girişimine, ekonomideki türbülanslara rağmen hedefimizi tutturduk "dedi. Turan " 2016'daki 64 bin 200 konut rekordu. 2017'de de üretimimiz rekor olacak. Bu yıl 12-13 milyar TL ödeme ve yatırım tutarımız oldu" dedi.
Star

Abdülhamid'in Rüyası 15 Temmuz'a Yetişecek 
Marmaray'ın ardından Sultan 2. Abdülhamid'in bir rüyası daha gerçek oluyor. Karadeniz bölgesi ve kıyı ülkelerinin ekonomilerine ciddi katkılar sağlayacak 'Filyos Vadisi Projesi'nin en önemli ayağı olan Filyos Limanı'nın temeli dün başbakan Binali Yıldırım tarafından atıldı. Temel ata töreni sırasında toplam değeri 700 milyon lirayı bulan 72 tesisin de toplu açılısı yapıldı. Törende konuşan Başbakan Yıldırım "Sultan İkinci Abdülhamid'in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor" dedi. Yıldırım, konuşması sırasında Filyos Liman Projesi'nin, 15 Temmuz 2017 Demokrasi Şehitler Gününe yetiştirilmesi için müteahhitlerden de söz istedi. Projenin Türkiye'nin üçüncü büyük liman projesi olduğunu belirten Yıldırım "Bu proje sadece Zonguldak'ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın'ı da ilgilendiriyor, Karabük'ü de ilgilendiriyor. Türkiye'nin, Anadolu topraklarının Doğu Karadeniz'e açılan en büyük kapısı niteliğinde" diye konuştu. Limanın toplam maliyetinin 538 milyon lira olduğunu belirten Yıldırım "Bu sadece bir başlangıç. Altyapı tutarı, liman kısmı ama onun arkasından yüz binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz" dedi. Zonguldak'ta 14 yılda, 7 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Yıldırım "Bu bağlamda bin 400 üzerinde derslik, 7 hastane, 2 bin 112 konut bitirdik. Bin 686 yeni konutun da yapımı devam ediyor. 44 taşkın koruma, dere ıslahı gerçekleştirdik, yeşil Zonguldak'a 12 milyon fidan diktik" ifadesini kullandı. Çaycuma Havalimanı'nda tadilat yapıldığını daha da geliştirileceğini vurgulayan Yıldırım, Filyos Limanı açıldığında Çaycuma'ya hem yurt içinden hem de yurt dışından daha çok sefer olacağını anlattı. Törene Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve bazı milletvekilleri de katıldı.
Star

Milli Gelir'e Revizyon 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ulusal hesaplar sisteminde Pazartesi günü açıklanacak olan üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) haber bülteni ile birlikte yayımlanmak üzere bazı revizyon çalışmaları yapıldığını açıkladı. TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, verilere ilişkin ana revizyon çalışmasının amacı "Uluslararası standartlara uyumun yanı sıra, 1998 baz yılından günümüze gerçekleşen yapısal değişimlerin makroekonomik büyüklüklere yansıtılma ihtiyacı, bilgi altyapısında yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda daha hızlı ve daha detaylı makroekonomik göstergeler üretilmesine yönelik gerçekleştirilen iyileştirmelerin yansıtılması" olarak duyuruldu. TÜİK 12 Aralık'ta açıklanacak üçüncü çeyreğe ilişkin GSYH verilerinin açıklanma saati ile aynı anda "Ulusal Hesaplar Sisteminin Avrupa Hesaplar Sistemine geçiş çalışmaları" hakkında bir bilgilendirme basın toplantısı da düzenleyecek. Yapılan çalışmalardan bazıları şöyle açıklandı: "2012 Arz Kullanım Anketi yaklaşık 20 bin işyeri ile gerçekleştirilmiş ve anket çalışma sonuçları ve idari kayıt verilerinde yaşanan iyileşmeye paralel elde edilen yeni veri kaynakları kullanılarak, 2012 Arz-Kullanım ve Girdi-Çıktı Tabloları A-64 düzeyinde hazırlandı. Bugüne kadar 4 dönem GSYH tahminlerinin toplamı olarak hesaplanan yıllık GSYH, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi kurumlardan elde edilen idari kayıtlar ile işletme ve kurumların bilanço ve gelir tablosu gibi bilgileri kullanılarak doğrudan hesaplanmaya başlanmıştır. Yıllık bağımsız GSYH çalışmaları kapsamında cari ve sabit fiyatlarla üretim, harcama ve gelir yöntemi ile hesaplamalar NACE Rev.2 sınıflamasına göre, A-21 düzeyinde tamamlandı."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Koalisyon Dönemi Sona Erecek 
Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği teklifini bugün TBMM'ye vereceklerini açıklayarak, "Hayırlı, uğurlu olsun. Bu teklifle birlikte cumhurbaşkanlığı sistemi inşallah Türkiye'de koalisyonlar dönemini sona erdirecek. Demokrasimizin güçleneceği güzel günleri hep birlikte yaşayacağız" dedi. Yıldırım, özetle şunları söyledi: "Türkiye'de her alanda büyük değişim yaşıyoruz. Şimdi ise artık ülkemizi darbelerden kurtarmak, istikrarsızlığın Türkiye siyasetinin tarihinden tamamen kalkması için bir sistem değişikliği çalışmasına devam ediyoruz. Yeni anayasa çalışmalarımızı MHP ile beraber sınırlı bir şekilde değişikliği öngören bir teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak yarından (bugün) itibaren anayasa değişikliği teklifimizi TBMM'ye veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. AK Parti söz veren, verdiği sözü de yerine getiren bir partidir. Çünkü biz Türkiye sevdalısı bu ülke için gece demeden gündüz demeden çalışan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoldaşlarıyız. Bu teklifle birlikte cumhurbaşkanlığı sistemi inşallah Türkiye'de koalisyonlar dönemini sona erdirecek. Demokrasimizin güçleneceği, vesayetlerin ortadan kalkacağı güzel günleri yaşayacağız. Meclis'te bu görüşmeleri yaparak, bu sözümüzü de gerçekleştirmek için tekrar size geleceğiz. Çözüm için başkalarını arayanlar, milletten gerekli cevabı alırlar. Yurtdışında Türkiye'yi bölmeye çalışanlarla kol kola girenler, avukatlık yapanlar, FETÖ'yü mağdur ilan edenler bu milletten hak ettikleri cevabı eninde sonunda alacaklar." Yıldırım, Zonguldak Valiliği'ni ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Bütün maddelerde bir mutabakat sağlandı mı" sorusuna Yıldırım, "Evet, pürüz yok" yanıtını verdi. Detayları sorulunca Yıldırım, "Teklifi Meclis'e verince göreceksiniz. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi devam edecek" dedi.
Hürriyet

Sistem Değil Rejim Değişikliği 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'e getirilecek anayasa değişikliği paketiyle ilgili, "Yapılan rejim değişikliğidir, sistem değil. Anayasalar bir partinin mutfağında hazırlanmaz. Dünyanın neresinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor" dedi. NTV canlı yayınına katılan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Oturdular iki parti anlaştılar, 'Anayasa yapacağız, millete anlatacağız.' Dünyanın hangi ülkesinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor? İnsanlar düşüncelerini açıklamaktan korkuyorlar. Üniversiteleri suskun bir ülkede sağlıklı anayasa hazırlanamaz. Hangi hukuk fakültesi dekanı korkudan konuşabilir, hangi akademisyen konuşabiliyor? Türkiye'de medya özgürlüğü yoktur, özgürce düşüncelerini ifade etmek isteyenler zaten kendilerini şu veya bu şekilde ya mali baskı altında ya da hapishanede buluyorlar. Bu ortamda anayasa değişikliği mi olur? (Danışmanının gözaltına alınması) Benim bir danışmanım gözaltında doğrudur, gönüllü danışmanlık yapıyor. Üniversitede hoca. Bir ekiple miting günleri nabız tutuyordu. Başbakan beni ziyarete geldiğinde 'Üç arkadaşın Gülen cemaati ile bağlantısı nedir bilmiyoruz' dedim. Kendisi not aldı; 'Buna daha dikkatli bakalım bilgi verelim' dediler. Ama şimdiye kadar gelen bir bilgi yoktu. (Kardeşinizle konuştunuz mu?) Hayır. Kardeşim küçük bir çocuk değil. Onun illa benim siyasi görüşümü desteklemesi söz konusu değil. Her birimiz bağımsız bireyiz. Bizim bir belediyemiz, Didim Belediyesi olağanüstü hizmetler veriyor. Kıyılarını temizledi. İki yüksek bina var, yıkılması lazım. Didim'in örnek turizm merkezi olması lazım. O binanın sahipleri parayla insan satın alıp bize saldırmanın peşindeler. Göreceksiniz o müteahhitin yandaşlarını. (Kardeşinize de bu insanlar tarafından para verildiğini mi söylüyorsunuz?) Benim ne söylediğimi siz de anladınız herkes de anladı. 'Soyadı ne olursa olsun, bir belediyeye gidip çıkar amaçlı bir öneri götürdüğü an kapının önüne koyun' dedim. Benim düşüncelerimi kardeşim savunmayabilir ama kimse kusura bakmasın kapının önüne koyarız. Bunda kardeşlik değil ahlak yatar. Sen kalkacaksın Türkiye Cumhuriyeti'nden bir parlamenteri alacaksın, 45 dakika bir yerde tutacaksın. Bunu kabul etmem. Bir ülkenin parlamenterine yapılan olaya karşıtlığı olabilir, anlarım. Ama karşıtlık yaparken her yabancıyı Alman diye sorgulayalım. Bu olmaz, ayağınıza kurşun sıkmış olursunuz. Halkları birbirinize düşman ediyorsunuz.
Hürriyet

Teklif Bugün Meclis'te 
Ak Parti ve MHP'nin başkanlık sistemini 'Cumhurbaşkanlığı sistemi' üzerinden kurguladıkları anayasa değişiklik teklifi bugün yapılacak ortak açıklamanın ardından Meclis'e sunuluyor. 20 maddeden oluşması beklenen teklifin kamuoyuna, bugün Ak Partili Abdülhamit Gül ve MHP'li Mehmet Parsak tarafından açıklanması planlandı. İki parti kurmayları arasında, liderlerle de temas halinde hafta ortasına kadar yürütülen çalışmalara çarşamba günü nokta konulmuş, nihai metinler perşembe günü Yıldırım ve Bahçeli'ye sunulmuştu. Ardından da teklifin cuma ya da cumartesi günü TBMM'ye sunulacağı bilgisi kulislere sızdırılmıştı. Bu çerçevede gözler, dün eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin için Meclis'te düzenlenen cenaze törenine katılan Yıldırım ve Bahçeli'ye çevrildi. Cenazede tokalaşmakla yetinen iki liderden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Yıldırım, törenin ardından bazı bakanlar ve milletvekilleriyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın makamına geçti. Bülent Arınç'ın da hazır bulunduğu görüşmede kısa sohbetin ardından Yıldırım'ın, Genel Sekreter Gül ile arka odaya geçerek teklifle ilgili son teknik ve taktik değerlendirmeleri yaptığı öğrenildi. Bahçeli'nin de Kahraman'ın makamındaki görüşmeye davet edildiği, ancak MHP liderinin bu daveti, "genel merkeze geçeceği ve başka programı bulunduğu" gerekçesiyle geri çevirdiği öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgiye göre Yıldırım'la birlikte Meclis'ten ayrılan Ak Partili kurmaylar, genel merkeze geçti. Burada MHP kanadının, "henüz son halini görmedik" dedikleri, mevcut Cumhurbaşkanı'nın durumunu netleştirecek ve hangi düzenlemelerin ne zaman yürürlüğe gireceğini düzenleyen geçim hükümleri ile madde gerekçeleri üzerinde çalışma yapıldı. Ak Parti'de dün öğleden sonra geçiş hükümleri ve gerekçelerle ilgili mesai sürerken, MHP kaynakları, "Biz geçiş hükümleri ve gerekçelerin son halini henüz görmedik. Bu çalışma tamamlandığında Ak Parti metni bize gönderecek, liderler son kontrolü yapacak. İki liderin de onay vermesi durumunda, teklif yarın (bugün) Meclis'e sunulacak" bilgisini verdiler. Teklifle halen sadece vatana ihanetle suçlanabilen Cumhurbaşkanı'na "yargı yolu" da açılacak. İki parti arasında en uzun süreli müzakerelerin yapıldığı bu maddede uzlaşmanın şu şekilde sağlandığı öğrenildi: "Cumhurbaşkanı hakkında suç işlediği iddiasıyla TBMM üye sayısının salt çoğunluğunun imzasıyla "soruşturma önergesi" verilebilecek. TBMM üye sayısının beşte üçünün oyu ile hakkında Meclis Soruşturması açılabilecek. Yüce Divan'a sevk için ise üçte iki çoğunluğun oyu aranacak." Sağlanan uzlaşmadaki nisaplara göre TBMM üye sayısının 550 olarak bırakılması durumunda Cumhurbaşkanı hakkında 276 imza ile soruşturma önergesi verilebilecek, 330 milletvekilinin oyu ile Meclis soruşturması açılıp komisyon kurulabilecek, Yüce Divan'a sevk ise 367 oy ile mümkün olacak. Milletvekili sayısının 600'e yükseltilmesi durumunda ise bu rakamlar 301, 360 ve 400 şeklinde uygulanacak. Cumhurbaşkanı, Meclis'i feshetmek isterse kendisinin de görevi son bulacak. Milletvekili seçimi 5 yıla çıkarılacak. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi 2019'da yapılacak. Yedek vekillik sistemi getirilecek.
Milliyet

DÜNYA 

Parlamento Yetkilerini Aldı 
Güney Kore'de parlamento, Devlet Başkanı Park Geunhye'nin hakkında, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olmasına göz yumduğu ve yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verdi. Park'ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredildi. Park'ın görevden alınmasına ilişkin soruşturma açılması konusundaki önergede 300 milletvekilinden 234'ü Park aleyhinde oy kullandı. Anayasa Mahkemesi, suçlamaları inceleyecek. Sürecin en az 2 ay sürmesi bekleniyor. Park, Choi'nin babasıyla da yakın ilişkilere sahipti. Ülkede Park'ın, ölen annesinin ruhuyla, Choi'nin tarikat lideri olan babasının yardımıyla, konuştuğuna inandığı yönünde haberler çıkmıştı. Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi'nin yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddia ediliyor.
Hürriyet

Irkçıya Ceza 
Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders, 2014'teki bir mitingde "Hollanda'da daha mı çok yoksa daha mı az Faslı görmek istiyorsunuz?" diye sormuştu. Taraftarları mitingde 'Daha az" diye bağırmıştı. Geert Wilders'e bu sözleri nedeniyle halkı düşmanlık ve nefrete teşvik etmekten dava açılmıştı. Mahkeme ırkçı lideri suçlu buldu. Hapis cezası vermeyen mahkeme kararında "Suçlu bulunması bir milletvekili için yeterli bir cezadır" denildi.
Posta

Denktaş: Ab Türkiye İle Aramızı Açmak İstiyor! 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs konusundaki söylemlerinin Kıbrıslı Türkleri rahatlattığı belirtirken, Avrupa Birliği (AB) destekli bazı sivil toplum kuruluşlarının, Türkiye ile KKTC'nin arasını açmaya çalıştığını savundu. Milliyet'in sorularını yanıtlayan Denktaş, Erdoğan'ın sorunun çözümüne ve Ada'daki Türklerin durumuna ilişkin söylemlerinin, KKTC halkının büyük bölümünü memnun ettiğini belirtirken, söylemlerle masada yürütülen görüşmeler arasında uyumsuzluklar göze çarptığını, bunun da Erdoğan'ın Kıbrıs'taki gelişmeler hakkında eksik bilgilendirilmesinden kaynaklandığını vurguladı. Bununla birlikte Avrupa Birliği'nin de, Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin arasını açmak için milyonlarca TL'lik fon dağıttığını savunan Denktaş, bunu bir "saadet zincirine" benzetti. Denktaş, AB fonları ve söz konusu kuruluşlara ilişkin şunları söyledi: "AB organize şekilde planladı bunu. Saadet zinciri kuruldu. AB, çok farkında ki, 2004 Annan Planı döneminde Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri yerine getirmedi. AB'ye halk güvenmiyor. Bu yüzden AB de, güvensizlik oluşturmaya çalışıyor. Nedir o? Türkiye'ye karşı halkı soğutma kampanyaları. Fonları alanların büyük bölümünün arasında, saadet zincirini andıran bir paslaşma var. Örneğin kitap basmak için fon isteniyor, kitabın basılacağı ve kağıdının ya da mürekkebinin alınacağı yer, hep aynı düşüncedeki insanlara ait. Tam saadet zinciri."
Milliyet

Kadirov Ve Askerleri Putin'den Emir Bekliyor 
Çeçenistan Başkanı Ramzan Kadirov, 'Suriye'deki Rus Hmeymim Üssü'nü Çeçen özel kuvvetleri koruyacak' iddialarını yalanladı fakat 'emir beklediğini' ifade etti. Izvestiya gazetesinin üs iddialarını değerlendiren Kadirov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Suriye'ye Vostok ve Zapad taburları ile Çeçen özel kuvvetlerinden askerlerin gönderileceği yönünde haberler yayılıyor. Çeçenistan Cumhuriyeti'nde Vostok ve Zapad isminde hiçbir tabur yok" ifadelerini kullandı. Öte yandan, Çeçen lider, "Ben bir Rusya kahramanı olarak, uluslararası teröre karsı savaş verenlerin safına her an katılmaya hazırım. Rus Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı'nın emrini almaktan onur duyardım" yazdı.
Star

'Euro Yok Olacak' 
İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin geleceğine ilişkin 23 Haziran'da gerçekleştirilen referandumdan AB'den ayrılma kararı çıkması üzerine başbakanlık görevinden istifa eden David Cameron, ABD'nin Indiana eyaletinde öğrencilerle bir araya geldi. DePauw Üniversitesi'nde gerçekleştirilen konferansa katılan Cameron, Euro'nun geleceğine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. AB'nin zor bir süreçten geçtiğini, ancak tam olarak dağılmayacağını söyleyen Cameron, "Para birimi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Euro yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ne kadar dayanır, bilmiyorum" diye konuştu.
Vatan

SPOR 

Anadolu Efes, THY Avrupa Ligi'nde 11'nci hafta maçında Barcelona Lassa'yı konuk etti. Müthiş bir oyun sonrasında rakibini 72-68 yenen Efes, üst üste 3'üncü, toplamda 6'ncı galibiyetini elde etti. İspanyol ekibi ise bu sezon 6'ncı yenilgisini aldı. Dengeli bir oyun sonrasında ilk iki pediyodu önde geçen Anadolu Efes, Heurtel ve Granger'in seri basketleriyle üçüncü çeyrekte farkı açtı. Lacivert-Beyazlılar final periyoduna da 54-45 önde girdi. Barelona son çeyrekte kazanmak için büyük çaba harcadı. Renfroe, Doellman ve Rice ile üst üste 3 sayılık basketler bulan konuk ekip, bitime 46 saniye kala sürpriz bir şekilde 68-66 öne geçti. Bitime 15 saniye kala Anadolu Efes, üstünlüğü geri aldı: 70-68. Son hücumda Brown'un serbest atıştan kaydettiği basketler, skoru belirledi: 72-68. Efes taraftarının da desteğiyle çok önemli bir zafere imza attı.
Posta

Trabzonspor Fırtınası geri döndü Kayserispor galibiyetiyle kötü gidişata son veren ve moral bulan Bordo- Mavililer, Adanaspor karşısında adeta patlama yaptı. 13 haftada sadece 8 gol atabilen Trabzonspor, Adanaspor karşısında 4-1 kazanıp müthiş bir zafere de imza atmış oldu. Perdeyi 35'te Yusuf açtı. Tecrübeli futbolcu nefis bir vuruşla Trabzonspor'u 1-0 öne geçirdi. 40'ta Renan Foguinho kafayla fileleri havalandırdı, skora eşitlik geldi: 1-1. İlk yarı bu skorla sona erdi. 51'de köşe atışında, ceza sahasında Edgar Silva'nın sağ kolu Mustafa Yumlu'nun yüzüne gelince, hakem Özgür Yankaya 'penaltı' dedi. Devamında Silva'ya bir de kırmızı kart çıktı. 10 kişi kaldı Adanaspor. Penaltı atışını 55'te Mehmet Ekici kullandı, Trabzonspor'u 2-1 öne geçirdi. 70'te Yusuf Erdoğan sol ayağıyla müthiş vurdu, skor 3-1 oldu. 75'te Castillo'nun akıl dolu pasında Mehmet Ekici düzgün bir vuruşla farkı üçe çıkardı: 4-1. Karşılaşmanın bitiminde taraftarlar 'kolbastı' eşliğinde futbolcuları tribüne çağırıp ayakta alkışladı.
Posta

Feyenoord deplasmanında aldığı galibiyetle Avrupa Ligi'nde grubundan lider olarak ikinci tura çıkan Fenerbahçe'nin, sezon basında 1 yıllık imza attırdığı Dick Advocaat'la sözleşme uzatma kararı aldığı ortaya çıktı. Sarı-Lacivertli yönetimin devre arası Hollandalı hoca ile masaya oturup sözleşmesini 1 yıl daha uzatacağı öğrenildi. Yeni sözleşme ile tecrübeli teknik adamın 1.5 milyon euro olan senelik ücretine 1 milyon euro zam yapılacak ve 2.5 milyon euroya yükseltilecek. Görüşmede takıma yapılacak takviyeler de masaya yatırılacak.
Star

Beşiktaş Süper Lig'de bugün Bursaspor'u konuk edecek. Vodafone Arena'da saat 19.00'da başlayacak karşılaşmayı Bülent Yıldırım yönetecek. Ligde son 2 karşılaşmasından beraberlikle ayrıldıktan sonra Dinamo Kiev'e 6-0 yenilerek Şampiyonlar Ligi'ne veda eden Siyah-Beyazlılar, Timsah'ı yenerek moral bulmak istiyor. Kartal'da Ricardo Quaresma cezalı, Atiba Hutchinson ve Marcelo ise kart sınırında. Bursa'da ise sezonu kapatan Serdar Kurtuluş ile sakatlıkları süren Şamil ve Sane bugün forma giyemeyecek. Geride kalan maçlarda Beşiktaş'ın ligde galibiyet sayısında 42-16 üstünlüğü bulunuyor.
Star

G.Saray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink ilk yarı bitmeden oynayacakları 3 maçı kazanarak ligde üst sıralara tırmanmak istediklerini söyledi. 4 maçta 3 mağlubiyet yaşadıkları kötü bir dönem geçirdiklerini belirten Hollandalı teknik adam "Böyle sonuçlanmasını biz de istemezdik. Özellikle F.Bahçe mağlubiyeti bizi derinden yaraladı. Ondan sonra iyi reaksiyon gösterdik. BURSA ve Kasımpaşa maçlarını kazandık. Kasımpaşa maçında mental olarak skoru koruma içgüdüsüyle ister istemez geriye çekilebiliyorsunuz. Bunun da en güzel ilacı tekrardan kazanmaya başlamak. Biz de buna başladık. Ligde 3.'yüz, F.Bahçe'nin önündeyiz. Beşiktaş ile 3, Başakşehir ile de 5 puanlık fark var aramızda. Şu an bir çıkışa geçtiğimizi düşünüyorum."
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme