11 Aralık 2016 Pazar

11.12.2016 Genel Gündem

11.12.2016 Pazar

GÜNDEM

Hain Saldırı 
Dolmabahçe'deki Vodafone Arena Stadyumu'nun "Beleştepe" olarak adlandırılan Taksim tarafında dün gece Beşiktaş-Bursaspor maçı bittikten sonra hain teröristler polise bombalı 2 saldırı düzenlendi. İlk bilgilere göre çoğu çevik kuvvet polisi 15 şehit, 108 yaralı var. Dolmabahçe'deki Vodafone Arena'da Beşiktaş ile Bursaspor arasında oynanan maça 8 yıl aradan sonra Bursaspor taraftarlarının da tribünde yerini alması nedeniyle güvenlik önlemleri arttırıldı. Saat 21.00'de maçın bitimiyle birlikte stadyumdan önce Beşiktaş taraftarları ayrıldı, ardından stadın yeni açık olarak adlandırılan tribünündeki Bursaspor taraftarları da çıktı. Yeşil-beyazlı taraftarların çıkışı sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için yeni açık tribünün Gümüşsuyu tarafında çevik kuvvet ekipleri sıkı güvenlik önlemi aldı. Bursaspor taraftarının da bölgeden ayrılmasının ardından çevik kuvvet polisleri stada geldikleri İETT otobüslerinin önünde toplanırken bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi. Gümüşsuyu Caddesi'nin stada inen yokuşunda saat 22.29'da meydana gelen patlama tüm İstanbul'dan duyuldu. Patlamanın ardından Maçka tarafından da canlı bomba olduğu ileri sürülen ikinci patlama oldu. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye sevk edildi. Çevredeki kimi binaların da camları kırıldı. Kara ve denizden güvenlik tedbirlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı Gümüşsuyu, Maçka civarında polis helikopterleri de sürekli tur attı. ABD Büyükelçiliği, yaptığı açıklamada "Korkakça saldırıyı kınıyoruz" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

81 İlde Eş Zamanlı 'Huzur' Operasyonu 
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından dün, Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak, hava destekli huzur operasyonu gerçekleştirildi. 5 bin 863 ekip, 40 bin 507 personel, 7 helikopter, 10 deniz aracı, 138 dedektör köpeğin katıldığı operasyon, ülke genelini kapsaması nedeniyle Türkiye'de ilk olarak kayıtlara geçti. Dün akşam saatlerinde başlayan operasyonda polis helikopterlerinin de havadan denetimde bulunması, halk arasında kısa süreli şaşkınlık yaratırken, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasıyla huzur operasyonu yapıldığı anlaşıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, güvenliği ve asayişi temin etmek üzere, emniyet teşkilatı mensuplarınca bu akşam 81 ilde eş zamanlı olarak, geniş çaplı uygulama gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen ve merkezden de takip edilen uygulamaya, 81 ilin Asayiş, Terör, Çevik Kuwet, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Özel Harekât, Trafik, Uyuşturucuyla Mücadele, Deniz ve Havacılık Şubelerinden 5 bin 863 ekipte görevli 40 bin 507 personel katıldı. Uygulamada, 7 helikopter, 10 deniz aracı ve 138 dedektör köpek, kullanıldı. Uygulama kapsamında, şehir giriş ve çıkışlarıyla kent merkezlerinde önceden tespit edilen bin 906 hassas noktada, şüpheli şahıs ve araçlar üzerinde arama, kimlik kontrolü ve plaka sorgulaması yapıldı. Açıklamada, uygulamanın, "güvenlik ve özgürlük arasındaki hassas dengeye önem verilerek, temel insan haklarına saygılı bir yöntemle yapıldığı, mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, suç işleme amacındakilerin caydırılması, aranan şahıs ve araçların yakalanması" için gerçekleştirildiği vurgulandı. Tüm illeri kapsayan operasyon, bir ilk olarak kayıtlara geçti. Dün akşam saatlerinde başlayan operasyona polis helikopterlerinin de havadan katılması, çatandaşlar arasında şaşkınlık yarattı. Çok sayıda vatandaş, sosyal medya hesaplarından mesajlar paylaşarak, helikopterlerin neden havalandığını anlamaya çalıştı. Kısa süre sonra huzur operasyonu yapıldığı anlaşıldı. Operasyonda Bursa'da 107, İzmir'de 23, Van'da 5, Adana'da 23 kişi gözaltına alındı. Uygulamada uyuşturucu ve silah gibi suç unsurları da ele geçirildi.
Milliyet

'Canilerin Peşini Bırakmayacağız' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti: "Bu eylemler neticesinde, maalesef, şehitlerimiz ve yaralılarımız vardır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar diliyorum. Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, İstanbul'da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos olarak önümüze gelmektedir. Son yıllarda defalarca yaşadığımız bu alçak saldırıyı yapan terör örgütünün adının ve yönteminin herhangi bir önemi yoktur. PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla, FETÖ'süyle tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır. Türkiye'nin, bu ahlaksız terör saldırısından sonra da yaralarını kendisinin saracağını, yasını hakiki dostlarıyla birlikte kendi başına tutacağını, yasak savma kabilinden açıklamalar dışında yanında kimseyi bulamayacağını biliyoruz. Terörle mücadele eden Türkiye'nin ve Türk milletinin yanında yer almak yerine, terör örgütlerini ve teröristleri desteklemeyi tercih eden ülkelerin, bu olaydan sonra farklı davranmalarını beklemek için sebebimiz kalmamıştır. Allah'ın yardımıyla, ülke ve millet olarak, terörün, terör örgütlerinin, teröristlerin ve elbette onların arkalarındaki güçlerin üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu saldırılar, bizim şevkimizi ve kararlılığımızı törpülemek yerine, tam tersine daha da keskinleştiriyor. Mücadelesini, 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla veren bir milleti yolundan döndürecek bir silah daha icat edilmemiştir. Biz, meselelerimizin üzerinden gelecek dirayete ve cesarete sahibiz. Tıpkı bölücü terörle mücadelede, tıpkı 15 Temmuz'da verdiğimiz şehitlerimiz gibi, bu gece Beşiktaş'taki kayıplarımızı da yüreğimize gömecek, onların hatıralarını ilanihaye yaşatacak, ama aynı zamanda hedeşerimiz doğrultusunda kararlı bir şekilde yürümeye devam edeceğiz. Bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için döktüğümüz kanlara yenilerinin eklendiğini, ekleneceğini bilerek, mücadelemizi durmadan, duraksamadan sürdüreceğiz. Devlet ve millet olarak bu olayın ve müsebbibi canilerin peşini asla bırakmayacağız. Bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 129,9138-130,0593
ABD Doları 3,4867-3,4897
Euro 3,6808-3,6830
İngiliz Sterlini 4,3839-4,3896

2023 Hedefleri İçin İnovasyon Şart 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ayağa kalkmadan, bölgenin de medeniyetin de ayağa kalkamayacağının her vesileyle anlaşıldığını vurgulayarak, "Üzerimizdeki yük, sorumluluk ağırdır ama bir o kadar da şereflidir" dedi. Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 5'inci Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde, İnovalig Ödülleri'ni kazanan kişilere, kuruluşlara teşekkür ederken, ilk yıl 460 firma, geçen yıl 488 firmanın katıldığı İnovalig'e bu yıl 761 firmanın başvurmasının önemli bir gösterge olduğunu vurguladı. Erdoğan, 2023 Türkiye İnovasyon Stratejisi Çalışması'nın eylem planının hazırlanmasının da sevindirici olduğunu aktardı. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Yaratmak elbette sadece Allah'a mahsustur. Bize düşen kendi kabiliyetimiz çerçevesinde çalışmak, elimizden gelen gayreti ortaya koymak ve en iyisini elde etmeyi ummaktır. İşte bu anlayışla İslam medeniyetinin 7. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar süren parlak döneminde her alanda bitmek bilmez bir iştiyakla araştırmalar yapılmış, ortaya çok önemli ürünler konmuştur. Bu çalışmalar insanlığın bugün sahip olduğu birikimin altyapısını oluşturuyor. İnovasyon, her ne kadar kavram olarak bize dışarıdan gelmiş olsa da içerdiği anlam itibarıyla kendi öz malımızdır, öz değerimizdir. Türkiye'nin 2023 hedeşeri ancak yenilikçi bir anlayışın üzerine inşa edilebilir. Her alanda büyük bir dönüşüm, değişim geçiren Türkiye'nin inovasyon konusunda da aynı performansı ortaya koyacağına inanıyorum. Bu konuda ümit verici gelişmeler görmekle birlikte, henüz kat etmemiz gereken büyük bir mesafenin bulunduğu açık. İnovasyon, hayatımızın bir parçası haline gelmezse, işin asıl kaymağını başkalarına bırakıp sadece hamallığını yüklenmekten kurtulamayız." Son dönemde kat edilen mesafenin hiç de küçümsenemeyecek seviyede olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: "2001'de 76 bin olan Ar-Ge insan kaynağı sayımız, 2016 itibarıyla 224 bini geçti. 2001'de yüzde 0.54 olan Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hasılamız içindeki payı, 2016'da yıllık 20 milyar lirayı aşarak yüzde 1.06 seviyesine yükseldi. Yeterli değil. Hedef, yüzde 3. Bunu başarmamız lazım. 2002-2015 arasındaki yerli patent başvuru sayısı 37 bini geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl itibarıyla imalat sanayindeki girişimlerin yüzde 55'i, hizmet sektörünün ise yüzde 47'si yenilikçi faaliyetler yürütür hale geldi. Küresel inovasyon endeksinde 128 ülke içinde 42. sıraya yükselmiş bulunuyoruz ama endüstriyel tasarım alt başlığında Çin, İtalya ve Kore ile birlikte ilk sırada bulunuyoruz."
Hürriyet

Kredi Başvuruları Başlıyor 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü müjdeyi verdi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) verecekleri 50 bin lira faizsiz kredi başvurularının 12 Aralık Pazartesi günü başlayacağını belirtti. Özlü, "Bundan 15 bin KOBİ'nin yararlanacağını tahmin ediyoruz" dedi. Düzce'de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) toplantısında konuşan Faruk Özlü, kredi hakkında şu bilgileri verdi: "İlk 12 ayı ödemesiz olacak, sonraki dönemde 36 ay ödeme yapılacak. Faizsiz olacak. Bunun faizini bakanlığımız karşılayacak. 3 aylık eşit taksitlerle ödemeler yapılacak. Benim sorumluluk alanıma giren bakanlığın bu tür bir katkısı olacak" dedi.
Posta

Anneye Destek 
Doğum yapan kadınların birçok hakkı bulunuyor. Çocuk başına bir seferlik alınan yardımdan tutun da emzirme ödeneğine kadar çeşitli ödemeler mevcut. Ancak bunlardan bir tanesi aileyi ekonomik açıdan epey rahatlatıyor. Bu ödemeye, 'rapor parası', 'iş göremezlik ödeneği' veya 'doğum parası' da deniyor. Çoğu anne bu ödemenin farkında değil. Farkında olanlar da paranın nereden ve ne zaman alınacağından habersiz. Biz de sizin için bu önemli konunun detaylarını derledik ve kimin ne kadar para alabileceğini hesapladık. Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durumda bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlamak. Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor.
Posta

Bankaların Görünümünü Negatife İndirdi 
Türkiye'de hisse senedi piyasasına yönelik olumsuz raporlar devam ediyor. Fitch, Türk bankacılık sektörü için 2017 görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e düşürdü. Siyasi istikrara ve faaliyet ortamına yönelik risklerin bankaların kredi temel göstergeleri üzerinde baskı yaratmasını bekleyen kurum, daha fazla kur ve faiz oynaklığı için potansiyelin arttığını söylüyor. Kısa vadeli döviz toptan fonlamasının yüksek seviyesinin bankaları ciddi refinansman risklerine açık bıraktığını ve Türkiye'nin ülke riskine yönelik yatırımcı güvenini dalgalandırdığını, dile getirmekte. Temmuz ayında yaşanan darbe girişiminin de kanıtladığı siyasi belirsizliğin Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik performansını ve bankaların varlık kalitesini baltalamasının muhtemel olduğunu söyleyen Fitch, döviz kredilerinin toplam kredilerin üçte birini oluşturduğunu ve bu durumun Türk lirasının 2013'den bu yana görülen en keskin düşüşü yaşamasıyla risk yarattığını belirtmekte. Bankacılık sektörünün sorunlu kredi oranının ılımlı bir artış göstermesini bekleyen Fitch, bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 3,3 olan sorunlu kredi oranının önümüzdeki yılın sonunda yüzde 4 olmasını bekliyor. Bununla birlikte performans ilerleme listesinde olan kredilerin yeniden yapılandırılmalarında artışın, varlık kalitesinde zayışamayı yansıtacak şekilde artmaya devam etmesinin muhtemel olduğun dile getirdi. Türk bankalarının kısa vadeli dış borçlanmaya yoğun şekilde bağımlı olduklarını ancak bu riskin uzun süreden bu yana var olduğunu ve temmuz ayındaki darbe girişiminden bu yana finansmanın esnekliğini devam ettirdiğini anlatan Fitch, ancak fonlama maliyetlerinin yatırımcı güvenine ve Türkiye'nin ülke risklerine yönelik algılamalara bağlı olarak 2017'de daha da artabileceğini vurguladı. Fitch, Türk bankacılık sektörü için görünümün 'negatif' olarak belirlenmesinde not verilen Türk bankalarının yüzde 80'inin görünümün negatif olmasının rol oynadığını belirtti.
Milliyet

Avrasya İlk Etapta 14 Saat Çalışacak 
Açılışına 10 gün kalan Avrasya Tüneli, açıldıktan sonra her gün 14 saat çalısacak.30 Ocak'ta ise 24 saate geçecek. Avrasya Tüneli'nde dün incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin ölçümler ve ulaşım ağlarına sağlıklı entegrasyonu için ilk bir ay boyunca 24 saat hizmet vermeyeceğini açıkladı. Arslan "Avrasya Tünelini 20 Aralık'ta açtıktan sonra yaklaşık bir ay ila 40 günlük bir periyotta 24 saat esaslı değil, belli bir süre tüneli çalıştıracağız. Sonra değerleri göreceğiz, ölçümleri yapacağız, ayarlamaları yapacağız. Böylece de tedricen başlangıçta 14 saatle başlayarak ayarlamaları yaptıkça, trafik akısının ayarlamasını büyükşehir belediyemizin ulaştırma koridorlarıyla da entegre ederek ilerleyeceğiz ve en geç 30 Ocak itibarıyla 24 saat çalışma esasına dönmüş olacağız" dedi. Projenin 21 Aralık sabahı 7'de araç kabulüne başlamasını öngördüklerini ifade eden Arslan, aynı gün araç geçişlerinin saat 21.00'a kadar devam edeceğini söyledi. Tünel geçiş fiyatına ilişkin de bilgi veren Arslan "Ocak bası itibarıyla TL olarak ücret belirlenecek ve belirlenen ücret bir yıl boyunca geçerli olacak" dedi. Arslan, aralık ayının son 10 gününde ücretin ne olacağına ise yüklenicilerle birlikte karar vereceklerini anlattı.
Star
 
Cazibe Merkezlerine 4.8 Milyarlık Yatırım Projesi Teklifi Geldi 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan "İlan etmememize rağmen, Cazibe Merkezi Programları için bugün itibarıyla 4.8 milyar liralık yatırım projesi teklifi geldi. 25 bin kişiye istihdam sağlayacak teklif" dedi. Bakan Elvan, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, bakanlık olarak 2023 yılı vizyonunu 2035'e taşıyan çalışmayı başlattıklarını bildirdi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, son 10 yıl içinde yerelden kalkınma ajanslarına 55 bin proje teklifi geldiğini kaydederek, "Herhangi bir ile gittiğinizde su farkı gördünüz, o ildeki sanayicilerle, is adamlarıyla bir araya geldiğinizde size sunu söylediler. 'Bizim ihracat için 2023 yılı hedefimiz sudur.' Ama AK Parti hükümetleri öncesi böyle bir yaklaşım söz konusu değildi. Hangi ile giderseniz gidin, o ildeki sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları kendilerine bir hedef belirlemişlerdir" diye konuştu. Kalkınma Bakanı Elvan "İlan etmememize rağmen, Cazibe Merkezi Programları için bugün itibarıyla 4.8 milyar liralık yatırım projesi teklifi geldi. 25 bin kişiye istihdam sağlayacak teklif. Yerel ve bölgesel düzeyde kalkınmada bizatihi kalkınmaya insanımızı, milletimizi içine alıp kalkınmayı birlikte gerçekleştirmenin gururunu yasıyoruz. İşte, AK Parti'ye verilen desteğin arkasında yatan en önemli nedenlerden biri budur" dedi. 2002-2015 yılları arasında yıllık ortalama 131 milyar dolarlık kamu ve özel sabit sermaye yatırımları olduğunu kaydeden Bakan Elvan, kendilerinden önce bu miktarın 43.9 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi.
Star

Duvar Ördük 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin makro ekonomik olarak temellerinin sağlam olduğunu belirterek, "Türkiye'de yaratılmaya çalışılan spekülatif dalganın önünde makro ekonomik tedbirlerle oluşturulmuş bir duvar var. Dalganın bu duvarı aşması mümkün değil" dedi. Türkiye'nin yıllık ortalama dış borcu çevirmedeki ihtiyacının 5 milyar doların altında olduğunu değinen Zeybekci, "Merkez Bankası oyuna girdiği andan itibaren spekülatörlerin hacimleri, ebatları değişir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı ve halkın da destek verdiği Türk lirasını güçlendirme kampanyasının çok önemli olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu. Zeybekci, ayrıca Türkiye'nin 2017 yılı itibarıyla proaktif bir yol haritası izleyeceğinin altını çizdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası ile Türkiye'de faaliyet gösteren ABD'li firma temsilcilerinin de bulunduğu toplantıda 2 ülke ilişkilerine değinen Zeybekci, şunları söyledi: "İişkiler ekonomik ve stratejik olarak ne kadar üst düzeydeyse, ABD ile Türkiye arasındaki siyasi ve diplomatik ilişkiler de o kadar güçlü bir seviyeye oturur. ABD ekonomisinin potansiyelini çok iyi biliyoruz. Bunun için Amerikan ekonomisiyle olan ticari ilişkilerimizi, Bakanlık olarak stratejik anlamda bir numaraya koyduk. 2016 yılında bu böyledi, 2019'a kadar ABD'yi hedef ülke olarak belirledik."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Yeni Bir Dönemin Başlangıcı Olsun 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni anayasa paketiyle ilgili "Temennim odur ki parlamentodan bu, şöyle başarılı bir referandum oylamasıyla, 330'u aşacak şekilde geçer. Ondan sonra da Parlamento bunu milletimize taşıyacak, milletimize gelir. Milletimiz için hayrolsun, ülkemiz için hayrolsun. İnşallah yeni bir dönemin başlangıcı olsun" dedi. Esenyurt Belediyesi'nce yapımı tamamlanan 111 tesisin toplu açılış törenine katılan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Türkiye'nin geçtiğimiz 14 yılda yaşadığı büyük dönüşüm, 15 Temmuz'da hem gerçek yerine oturmuş hem de yeni bir istikamet kazanmıştır. İşte çıldırıyor Batı, niye? 'Türkiye niçin böyle güçleniyor?' Elhamdülillah şu an milli gelir itibarıyla Türkiye bu yarışın içerisinde 'Ben varım' diyor. Kişi başına milli geliriyle 'Ben varım' diyor. Onun için çılgına dönüyorlar. Türkiye'nin büyümesini engellemek için silah dahil her türlü yola, kan dökmek dahil her türlü yönteme başvurulabileceğini 15 Temmuz'da yaşayarak gördük. (İdam sloganları üzerine) Ben bu konuda düşüncemi açıkladım. Milletin idam talebine, parlamento kararını verir. Parlamento kararını verdikten sonra bana gelirse 'Ben de bunu onaylarım' dedim. 'Batı şöyle diyor, böyle diyor' beni enterese etmez. Ben burada milletime bakarım, hakka bakarım. Onlar bize darbe indirmeye kalktılar, ama milletin karşı darbesiyle tokadı yediler. Son 200 yılda çeşitli defalar tekrarlanan bir hesaplaşmanın bu, son perdesidir. Türkiye'yi kim kurtarır, Türkiye nasıl kurtulur sorularına 200 yıldır aradığımız cevabı, 15 Temmuz'da kati olarak bulduğumuzu düşünüyorum. Türkiye'yi ancak millet kurtarabilir. Tümüyle tabii bir insiyakla kendi iradeleriyle başka bir şekilde sağlanması mümkün olmayan bir cesaretle insanlar sokağa dökülmeye başladığında, darbe zaten başarısızlığa uğramıştı. Benim Türkan kardeşim de (Türkan Türkmen Tekin) o tanklar, zırhlı araçlar, onu köşeye sıkıştırdığında, onun bedeni paramparça olduğunda, o sadece Allah'a yürüyordu, o sadece şehadete yürüyordu. Onlar Nene Hatunların varisleriydi. Sadece FaceTime ile yaptığım o çağrı, milletimizin tekbirlerle olumlu cevabı verdiği anda iş bitmişti. Minarelerden selalar okunduğu anda iş bitmişti. Darbecilerin ilerleyen saatlerde döktükleri kanlar, sadece kendi vahşetlerinin, kendi alçaklıklarının, kendi ihanetlerinin eseridir. Bekledikleri desteği elde edemeyen Çünkü Pensilvanya'dan yardım gelmedi. Pensilvanyalı buraya ulaşmadı. Geceleri ettikleri beddualar tutmadı, tam aksine şu topluluğun duaları onları vurdu. Bütün bunlara rağmen devlete teslim olmak yerine damarlarındaki kana dahi karışmış ihanet virüsüne teslim olup milletin kanını döktüler. Fakat ben milletimle iftihar etmeyeyim de kiminle iftihar edeyim. Şehitlerimiz müsterih olsun. Döktükleri tek bir damla kan inşallah boşa gitmedi gitmeyecek. Bu sapkın yapı, bir bütün olarak da 'millet biziz' deme noktasına geldi. Halbuki (millet), 17-25 Aralık'tan beri bunlara, kendileriyle arasındaki mesafeyi her vesileyle göstermiştir. Çünkü milletimiz hayırlı gördüğü her işi destekleyen, bu işleri yapanları el üstünde tutan, ihaneti fark ettiğinde de en sağlamından Osmanlı tokadını esirgemeyen bir millettir. 15 Temmuz, milletimizin FETÖ'ye ve arkasındaki güçlere en büyük şamarı vurduğu gündür.
Hürriyet

Beni Savunmuyor Diye Saldırmak Doğru Değil 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP'li muhalişeri destekleyen ve saldırıya uğrayan Yeniçağ gazetesinin Yenibosna'daki binasını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nu, Yeniçağ Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Çelik ve gazete çalışanları karşıladı. Kılıçdaroğlu'na İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da eşlik etti. Kılıçdaroğlu yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından gazete binası önünde açıklama yaptı. Yeniçağ gazetesine yapılan saldırıyı kınayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Basın özgürlüğü demokrasi açısından temel kurallardan birisidir. Yeniçağ gazetesi bir düşünceyi, demokrasiyi, özgürlükleri savunan, demokratik parlamenter sistemi savunun bir gazetedir. Yeniçağ'a yapılan saldırı demokrasiye yapılmış saldırıdır. Basın özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Gazete devam edecek, bu kararlılığını gördüm. Bu kararlılıktan dolayı son derece memnunum. Baskılar gelecektir doğruları yazan gazeteler üzerineTürkiye'de 146 gazetecinin hapiste olması demokrasimiz üzerindeki en büyük gölgedir. Hep birlikte gazetecilerin özgürce çalışabilecekleri bir ortamı yaratmak görevimizdir. Beni en derinden üzen olaylardan birisi de Yeniçağ gazetesine yapılan bu saldırıdan sonra hükümet kanadından hiçbir tepkinin gelmemiş olmasıdır. Oysa hükümet kanadından da bir tepkinin gelmesi lazım, en azından faillerin süratle yakalanıp yargı önüne çıkarılması gerekir. 'Medya benim düşündüğümü yazmıyor' diye veya 'beni savunmuyor' diye medyaya karşı tavır takınmamız, onlara saldırmamız, saldırganları görmezlikten gelmemiz doğru bir olay değildir. Dolaysıyla hep birlikte, bu ülkeyi seven insanlar olarak demokrasiyi ülkeye getirmek, yerleştirmek ve demokrasiye katkı yapan insanlar olarak hep birlikte uğraşmak ve çaba harcamak zorundayız. Ben Yeniçağ ailesine yürekten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Önce bir teklifi görmemiz gerekiyor ama demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz. Türkiye'nin bir dikta yönetimine doğru evrilmesi asla doğru değildir. Şuanda fiili bir durum var, bunu Sayın Bahçeli de ifade ediyor. Bu fiili durumu Türkiye'yi nereye getirdiğini hep beraber gördük. Bu fiili durum içinde ekonomi bir yerlere gidiyor, basın özgürlüğü bir taraşara gidiyor, 146 gazeteci hapiste, bu fiili yapı içinde parlamento demokratik anlamda görevini yapamıyor. Bu fili durum içinde Türkiye bir kişinin iki dudağına teslim edilmiş durumda. Dolayısıyla tam tersine bu fiili durumdan çıkıp kurtulmak Türkiye'yi demokratik parlamenter sistem içinde özgürlükçü bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor."
Hürriyet

Ve Teklif Meclis'te 
Anayasa değişikliği teklifi dün Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son pürüzlerin üzerinden telefon görüşmesi yaparak geçmesinin ardından MHP'nin onayıyla ve 316 milletvekili imzasıyla Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sunuldu. Açıklamayı AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ile MHP'li Mehmet Parsak, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek yaptı. Mini anayasa paketi çalışmalarını da yürüten Gül, "2007 referandumu ile milletimizin Cumhurbaşkanını kendisi seçti. Bu seçimle birlikte melez hükümeti sorunu ortaya çıktı. Melez bir sistem çıktı. Şu anda bir kriz olmaması iktidarda tek partinin, Ak Parti'nin olmasından kaynaklanmaktadır. Çok yoğun çalışmalar yaptık. 21 maddelik teklifimizi Meclis'e sunduk. Bu metin bir uzlaşı metnidir. Özellikle 15 Temmuz sonrasında milletin siyaseten beklediği ödevi yerine getirme misyonudur. Gençlerin anayasası diyebileceğimiz bir Anayasa var. Seçilme yaşını 18'e indiriyoruz. Mini Anayasa'da CHP'nin de bulunduğu çalışmada uzlaşılan 7 madde de teklife eklenmiştir. HSYK konusunda bir mutabakat gerçekleştirdik. Kürsü seçimini kaldırarak yargıda kutuplaşmayı ortadan kaldırdık" şeklinde detay verdi. MHP'li Mehmet Parsak ise "Değişiklik teklifi Meclis Başkanlığı'na Ak Parti grubu tarafından arz edilmiştir. Dün saat 17.30 itibariyle tam mutabakat çerçevesinde anayasa değişiklik teklifi metni Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından TBMM'ye arz edilmiştir. Teklif, Meclis'te 330-367 aralığında oyla kabul edilirse referanduma gidilecek. Anayasanın yenilenmesi çalışmaları gündemden hiç düşmemiş, Anayasa mutabakat kurulu kurulmuştur. Anayasamızdan Türk ibaresi çıkarılamaz. Anayasamızın ilk 4 maddesi tartışma konusu değildir. Anayasamız bir Türk Anayasasıdır. İçerikle ilgili detay vermeyeceğim ama gerçekten 1982 Anayasası yürürülüğe girdikten itibaren tartışılan bir anayasadır" ifadelerini kullandı
Vatan

'Mesajlarla Değil Eylemle İdrak Edelim' 
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, AB'ye katılım sürecindeki Türkiye'nin, terör saldırıları, darbe girişimi ve bölgedeki savaş durumu gibi tüm olumsuz koşullara rağmen temel hak ve özgürlükleri geliştirmek amacıyla siyasi reform sürecine kararlılıkla devam ettiğini belirten Çelik, 15 Temmuz darbe girişimine karşı devlet ve milletin demokrasiye bağlılığını bir kez daha gösterdiğini kaydetti. Çelik, "Bu, bize demokrasi ve insan hakları yolunda ilerlememiz için yeni sorumluluklar yüklemiştir" ifadelerini kullandı ve ekledi: Ülkemizde kaydedilen gelişmelere karşın, komşumuz Suriye'de yaşanan vahşet, kardeş Suriye halkının maruz kaldığı katliam, ölümden kaçan mültecilerin sadece Suriye'de değil Avrupa ülkelerinde de maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamalar, İnsan Hakları Günü'nün artık sadece mesajlarla değil eylemlerle idrak edilmesi gerektiğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.
Vatan

DÜNYA 

Çifte Vatandaşlık Yerine Opsiyon Modeli Tartışması 
Almanya'da çifte vatandaşlığın kaldırılarak öncesindeki "opsiyon modeline" geçilmesi tartışılıyor. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya'da iktidarda bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU), çifte vatandaşlığın korunması yönündeki koalisyon kararından geri adım atmasından endişe duyduklarını bildirdi. Yeneroğlu, Kongredeki oylamanın 3 milyon Türk kökenlide de dışlandıkları algısı oluşturacağına dikkat çekti. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in başında olduğu CDU, 7 Aralık'taki parti kongresinde çifte vatandaşlığın kaldırılması kararı aldı. Yasalaşırsa Almanya'da yeniden "opsiyon modeline" geçilecek ve çifte vatanı olanlar bunlardan birinin vatandaşlığını seçmek zorunda kalacak.
Hürriyet

Rusya, ABD Seçimlerine Müdahale Etti 
ABD basınında yer alan haberlere göre, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Rusya'nın, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde sonuca vardı. Washington Post ve New York Times gazetesinde yer alan ve üst düzey hükümet yetkililerine dayandırılan haberlere göre CIA, "Rusya'nın 8 Kasım'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine karıştığı" şeklinde bir neticeye ulaştı. Habere göre, Rus hükümetine yakın bazı kişilerin, Demokrat Partinin gizli bilgilerini siber saldırı ile ele geçirerek Wikileaks'e aktardığı ve bu kişilerin Amerikan istihbarat birimlerince tespit edildiği bildirildi. CIA'nın sürdürdüğü soruşturmaya yakın olan, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir ABD'li yetkili ise, Rusya'nın seçim öncesi Trump'ın kazanması için büyük bir gayret sarf ettiği sonucuna ulaştıklarını açıkladı. ABD'deki 17 istihbarat kurumunun daha katkı sağladığı bildirilen söz konusu raporun, CIA tarafından ABD Kongresindeki senatörlere sunulduğu ve bu değerlendirmenin "ortak bir sonuç" olduğu kaydedildi ancak söz konusu raporda Kremlin'den herhangi bir yetkilinin doğrudan talimat verdiğine ilişkin bir bilginin yer almadığı ifade edildi. Seçilmiş Başkan Trump'ın geçiş ekibinden yapılan yazılı açıklamada ise "Bu kişiler, zamanında Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarına sahip olduğunu söyleyen kişiler. Seçimler uzun bir süre önce büyük bir başarı ile tamamlanmıştır" ifadelerine yer verildi. CIA raporuna yakın bir başka kaynak, Rusya'nın her ne kadar seçim öncesi Demokratları itibarsızlaştırmaya yönelik faaliyetleri olsa da, bunun seçim sonuçlarına yansıdığına ilişkin somut bir delil olmadığı görüşünde. Reuters'a konuşan bir CIA yetkilisi, Rusya'nın Almanya'da yapılacak seçimlerde benzer bir müdahaleye hazırlandığını ileri sürerek, aşırı sağcı partilerin reklamını yapıyorlar" ifadesini kullandı
Milliyet

Gambiya'da Kaos: Seçimi Tanımadı! 
Afrika ülkelerinden Gambiya'da darbe ile yönetime gelen Devlet Başkanı Yahya Jammeh seçimleri kaybetmesini kabul etmediğini açıkladı. Darbeyle ele geçirdiği iktidarı seçimle kaybeden Devlet Başkanı Jammeh, seçim süreciyle ilgili bir inceleme yapıldığını ve incelemeden elde edilen veriler doğrultusunda seçimden çıkan sonucu reddetme kararı aldığını duyurdu. "Seçim sürecinde ortaya çıktığı bildirilen ciddi ve kabul edilemez anormallikler nedeniyle acı çekiyorum" diyen Jammeh, 'taze ve şeff af' bir seçim çağrısı yaptı. Seçimi kazanan Adama Barrow, Jammeh'in seçimi tanımama yetkisi olmadığını savunurken, seçim sonrası güç değişiminin gerçekleşmesine yardımcı olma yönünde çağrıda bulundu. ABD ve Afrika Birliği de açıklamasından dolayı Jammeh'i eleştirdi.
Milliyet

Fransa OHAL'i 5'inci Kez Uzatıyor 
Türkiye'yi her fırsatta OHAL kanunları üzerinden eleştiren Avrupa Birliği'nin en önemli ülkelerinden Fransa'da Basbakan Bernard Cazeneuve, hükümetin parlamentoya OHAL'i uzatmayı teklif edeceğini açıkladı. Manuel Valls'in cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak için istifa etmesinin ardından göreve gelen Cazeneuve, bahardaki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri nedeniyle 15 Temmuz 2017'ye kadar OHAL'i uzatacaklarını belirtti. "Terörist tehlikenin sürüyor olması bu uzatma teklifini değişilmez kılıyor" diyen Cazeneuve, OHAL'in vatandaşları korumanın en iyi yolu olduğunun altını çizdi. Parlamentonun bu hafta hükümetin uzatma teklifini görüşerek karara bağlayacağı Fransa'da, ilk OHAL ilanı 13 Kasım 2015'teki Paris ve Saint-Denis saldırılarından sonra gelmişti.
Star

Pahalı Kazak Tepkisi 
İtalya'da anayasa reform paketine ilişkin yapılan referandumda aldığı ağır yenilgiyi kabul ederek istifasını açıklayan Başbakan Matteo Renzi, şimdi de eşinin müsrif harcamaları nedeniyle eleştiriliyor. Şu an geçici olarak başbakanlık görevini sürdüren sosyal demokrat siyasetçi, geçtiğimiz hafta başkent Roma'da düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıklamıştı. Başbakanlık Sarayı Chigi'de gerçekleştirilen basın toplantısında Renzi'ye, öğretmen olan eşi Agnese Landini de eşlik etmişti. Renzi'nin basın toplantısı duygusal dakikalara sahne olurken, eşi Landini'nin giydiği 'Ermanno Scervino' marka kazak ülke gündeminin bir numaralı konusu oldu. Üzerinde pahalı taşlar bulunan 750 Euro değerindeki pahalı kazak ülke genelinde eleştirildi. İtalyan basını, Landini'nin devlet okulunda öğretmenlik yaptığını hatırlatarak, "Öğretmen maaşıyla nasıl böyle bir kazak alabilirsin? 'Ben first lady değil, halk kızıyım' demiştin, o sözünü unuttun mu?" diye tepki gösterdi.
Vatan

SPOR 

Voleybol Vestel Venus Sultanlar Ligi'nde 9. haftada oynanan derbi mücadelesinde Fenerbahçe, deplasmanda Galatasaray'ı 3-1 yendi. Fenerbahçe 9. maçında 6. galibiyetini alırken, Galatasaray 4. kez kaybetti. İlk iki seti alan Fenerbahçe 3. seti kaybetti. 4. set büyük çekişmeye sahne oldu. Fenerbahçe geriden gelerek seti 26-24, maçı da 3-1 kazandı.
Posta

Geçen sezon yaşanan hayal kırıklığına rağmen Vitor Pereira ile yola devam eden Fenerbahçe yönetimi, Şampiyonlar Ligi treninin kaçmasıyla Portekizli hocanın biletini kesmişti. Başkan Aziz Yıldırım ve ekibi hiç vakit kaybetmeden takımın başına Dick Advocaat'ı getirip, 1 yıllık sözleşme imzalamıştı. Kötü sonuçların devam ettiği dönemde yoğun eleştiri alan Advocaat, "Kulüp benden daha iyisini bulacaksa, hemen ayrılabilirim" diyerek rest çekmişti. Hollandalı çalıştırıcının da görevi bırakması beklenirken, takım bir anda düzeldi ve başarılı sonuçlar gelmeye başladı. Her geçen gün oyuncularını daha yakından tanıyan Advocaat, camianın da güvenini kazandı. Hollandalı çalıştırıcı son Feyenoord maçının ardından "Gelecek sezon başında daha iyi çalışacağız" ifadelerini kullandı. Bu sözler, kontratı sezon sonunda bitecek Advocaat'ın, Sarı-Lacivertliler'in başında kalmaya devam edeceğinin işareti oldu. Hemen harekete geçen Fenerbahçe yönetiminin, 69 yaşındaki hocaya sözleşmesini 1 yıl daha uzatma teklifinde bulunacağı öğrenildi. Başkan Aziz Yıldırım ocak ayında Advocaat'a imza attırmayı planlıyor.
Posta

Galatasaray'da kaptan Selçuk İnan, arkadaşlarından "Ocak'a kadar kayıp yok" sözü aldı. Gaziantep maçı öncesi takımla bir toplantı yapan deneyimli futbolcu, etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi. Selçuk'un "Fenerbahçe maçındaki kötü futbol ve sonuçtan sonra çabuk toparlandık. Bunun için hepimiz çok çalıştık, çok konsantre olduk. Bursaspor maçını iyi bir futbolla kazandık. Kasımpaşa'yı ise kimse futbolumuzdan memnun kalmasa da yendik. Bu seriyi Gaziantepspor önünde sürdürmeliyiz" dediği belirtildi. Kaptan ayrıca devre arasına kadar ligdeki Osmanlı ve Alanya, kupadaki bir 24 Erzincan, iki Tuzla maçlarından da galibiyet istedi. Deneyimli futbolcunun "Özellikle Osmanlıspor deplasmanı çok zor geçecek. Hepimizin hem bu karşılaşmaya hem diğerlerine tam konsantre olması gerek. Devre arasına kadar 6 maçımızı alıp hem lig ve kupada iddialı konuma gelelim hem de taraftarımızı kazanalım" dediği öğrenildi. Tüm futbolcuların Selçuk'a 6'da 6 yapmak için yemin ettikleri bildirildi.
Star

Beşiktaş, Bursa'yı 2-1 yendi. 12'de Olcay'ın vurusunda top direk dibinden auta çıktı. 17'de Aboubakar Olcay'a pası atamayınca net fırsat kaçtı. 22'de Batalla nefis indirdi, Deniz müsait durumda topu üstten dışarı attı. 27'de Aboubakar vurdu, Aziz Behich çizgi üzerinden çıkardı. 36'da Aboubakar net pozisyonda topu kontrol edemedi. 41'de Olcay şutunu atamayınca net fırsat kaçtı. 47'de Adriano vurdu, top kaleyi bulmadı. 53'te Gökhan'ın düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı Cenk Tosun gole çevirdi: 1-0. 55'te Gökhan Gönül ceza sahası dışından gelişine vurdu, top auta çıktı. 60'da Adriano çıkardı, Cenk müsait durumda topu auta yolladı. 64'te Oguzhan düşürüldü, kazanılan penaltıyı yine Cenk gole çevirdi: 2-0. 79'da Aboubakar ortaladı, Cenk vuramadı. 80'de Harun önce Aboubakar sonra Oğuzhan'ın sutlarını kurtardı. 90+1'de ise Emre Tasdemir, Bursaspor'un tek golünü kaydetti.
Star

Medipol Başakşehir, Ankara'dan averajla da olsa liderlik koltuğunu koruyarak ayrılmayı başardı. Teknik direktörlük görevine Ümit Özat'ın gelmesinden sonra gol dahi yemeyen G.Birliği'ne karşı Emre'nin eksikliğine rağmen daha iyi futbol oynayan konuk ekip golü bulamadı ama yemeden de ayrılarak pozisyonunu korudu. Özellikle Visca ve ileri uçta Mehmet Batdal'ın rakip defansı bunaltan oyunuyla iş yapan Başakşehir'e karşı G.Birliği Muriqi ile etkili olmaya çalıştı. İlk yarıda Muriqi ileBatdal akıllarda kaldı. 19'DA Visca'nın ortaladığı topa yükselen M.Batdal'ın kafa şutu direkte patladı. 39'da ise Khalili'nin korner atışından gelen top Attama'dan Muriqi'ye çarparak ağlara gitti. Hakem Ümit Öztürk golü vermeye yeltendi ancak yardımcı hakemin elle oynama var uyarısıyla geçerli saymadı. Aynı Batdal'ın 41. dakikada göğsünde yumuşatıp sonra sert vuruşla kaleye gönderdiği topa Hopf'un zamanında müdahalesi gole izin vermedi ve ilk yarı golsüz kapandı. Karşılaşmanın 2. bölümü de hareketli, karşılıklı, zaman zaman etkili oyunla başladı. Önce Başakşehir'den Visca'nın,G.Birliği'nde Muriqi'nin kaleyi bulmayan girişimleri yaşandı. 52'de İrfancan'ın şutu çok az farkla çıkarken kaleci Volkan yerinden kımıldayamadı ama şanslıydı. 62'de Cengiz'in şutunda Hopf yine doğru yerdeydi. Hopf 82'de Mustafa Pektemek'in kaleyi bulan şutunda da gole izin vermedi. 90 dakika başladığı gibi sona ererken ligin şaş ekibi Medipol Başakşehir hâlâ lider ama 2 haftada 4 puan kaybeden takım oldu.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme