15 Aralık 2016 Perşembe

15.12.2016 Genel Gündem15.12.2016 Perşembe
GÜNDEM

Canlı Bombaların Kimlikleri Belirlendi 
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Beşiktaş'ta 37'si polis 44 kişinin şehit olduğu hain saldırıyı düzenleyen iki teröristin kimliklerinin belirlendiğini açıkladı. Çalışkan, saldırganların RDX, PETN ve TNT'den oluşan patlayıcı kullandıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün gece televizyonda, "Beşiktaş bombacısı Suriye'den gelmiş. ABD Dışişleri Bakanı (John) Kerry'e de söyledim" dedi. Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "Bunlar fabrikasyon patlayıcılar. Yani bir devlet envanterine kayıtlı olması gerekiyor. Rahat bulunabilecek patlayıcılar değil. Bu da arkasında devlet desteği olduğunu gösteriyor. Saldırıyı bölücü terör örgütü PKK'nın yaptığı kesin" dedi. Saldırıda şehit olan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Berkay Akbaş'ın babasını aradığını belirten Mustafa Çalışkan, "Diğer şehit ailelerimizi de ziyaret ediyoruz. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin" diye konuştu. Hassas patlayıcı maddelerden toz halindeki PETN, saniyede 8 bin metre hızla infilak etme özelliğine sahip. Bu arada İstanbul Valiliği yaralanan 71 kişinin tedavilerinin sürdüğünü açıkladı. Valilik, yaralı yakınlarına her türlü yardımın yapıldığını da aktardı. Patlamaların ardından sosyal medyada saldırıyı öven paylaşımlar yaptığı tespit edilen 4 kişi, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan hâkimlikçe tutuklandı.
Hürriyet


Odatv'de Savcı Beraat İstedi 
Gazeteciler Soner Yalçın, Ahmet Şık, Nedim Şener ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün de aralarında olduğu 13 kişinin 'Ergenekon üyesi' oldukları iddiasıyla yargılandıkları Odatv davasında görüşünü açıklayan savcı Ali Kaya, sanıkların tüm suçlardan beraatını istedi. İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada görüşünü açıklayan savcı Kaya, sanıkların suçlama konusu yapılan yazı ve yorumlarının mesleki açıdan siyasi duruşa göre eleştiri veya övgü konusu olabileceğini, ancak suç örgütü faaliyetine ulaştığına dair somut suç olgusunun tespit edilemediğini ifade etti. Ergenekon ana davası kararının Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nce usulden bozulduğunu belirten savcı Kaya, kararda 'Ergenekon isimli bir terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil bulunmadığı' tespitinin yapıldığını vurguladı. Duruşmada söz alan sanıklardan Ahmet Şık, "Basit bir beraat hükmüyle bu davanın kapatılmasını istemiyorum. Bir son söz söylemek istiyorum. Bu nedenle savunmamı hazırlamak için süre talep ediyorum" dedi. Sanıklardan Prof. Dr. Yalçın Küçük ise "Yıllarca hapislerde tuttunuz beni. Tazminat isteyeceğim" dedi. Mahkeme son savunmalar için süre vererek duruşmayı ertel
Hürriyet

39 İlde Kar Tatili 
Yurt genelinde önceki gün etkili olan kar yağışı bazı illerde dün de etkisini sürdürdü. Yaşamı olumsuz etkileyen kar yağışı nedeniyle 39 ilde eğitime ara verildi. Yurt genelinde 39 ilde okullar tatil oldu. Bingöl, Bayburt, Kars, Ardahan ve Erzurum'da dün il genelinde eğitime ara verilirken 25 ilin 127 köy ve ilçesinde okullar tatil edildi. Dün il genelinde eğitime ara verilen Niğde'de bugün de okullar tatil oldu. Ağrı'da Doğubayazıt ilçesi hariç tüm okullarda eğitime pazartesiye kadar ara verildi. Ankara, Konya, Erzincan, Elazığ, Ordu, Muş, Bitlis, Sivas, Nevşehir, Tokat, Iğdır, Mersin, Tunceli, Bolu, Kastamonu, Karabük, Trabzon, Adıyaman, Şırnak, Diyarbakır, Hakkari, Mardin'in bazı ilçelerinde de kar yağışı nedeniyle dün okullar tatil edildi. Yozgat, Kayseri, Sakarya, Kahramanmaraş, Malatya, Giresun, Aksaray, Gaziantep ve Şanlıurfa'da ise taşımalı eğitimli okullar tatil oldu. Mersin ile Karaman'ı bağlayan Sertavul Geçidi kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Konya'yı Akdeniz Bölgesi'ne bağlayan Alacabel Geçidi'nde, yoğun kar yağışı nedeniyle trafikte yoğunluk yaşanırken, araç geçişine izin verilmedi. Gizli buzlanma nedeniyle çok sayıda hasarlı kaza meydana geldi. Denizli-Antalya karayolu 1150 rakımlı Kazıkbeli Geçidi'nde bazı araçlar yolda kaldı. Ordu'nun yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 1 metreye ulaşırken, tipide mahsur kalan 30 araç ekiplerce kurtarıldı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle Erzurum ve Kars'taki bazı uçak seferleri iptal edildi. Erzurum Havalimanı'ndan yapılması planlanan bazı iç hat seferlerinde aksamalar yaşandı. Ağrı Ahmedi Hani Havalimanı'na yapılması planlanan tüm iç hat seferleri de karşılıklı olarak iptal edildi. İstanbul-Şanlıurfa ve Ankara-Şanlıurfa seferleri de sis nedeniyle iptal oldu. Mardin'de yoğun sisten Ankara-Mardin seferini yapan yolcu uçağı Diyarbakır'a indi. İki uçak seferi iptal edildi. Artvin'in Borçka ilçesinde yolu kar nedeniyle kapanan Camili köyünde muhtarı Altan Gülbin, iki ülke arasındaki protokol çerçevesinde, Gürcistan toprakları üzerinden Hopa ilçesine getirilerek hastaneye kaldırıldı.
Milliyet

Satırlı Saldırgan Serbest 
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın önceki gece İzmir'de konser verdiği sanat merkezinin önüne elinde satırla gelip, "Burada eğlenmeniz ayıp olmuyor mu?" diye bağıran Ekrem Y. polisteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Saldırganın uyuşturucudan sabıkası olduğu belirlendi. Saat 20.00 sıralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'ne elinde satırla gelen 33 yaşındaki Ekrem Y. aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu izleyiciler piyanist Fazıl Say'ın konserini izlerken bina önünde, "Millet yastayken sizin burada eğlenmeniz ayıp olmuyor mu" diye bağırdı. Güvenlik görevlileri elindeki satırla kapıya vuran, camları kıran Ekrem Y.'yi içeri sokmadı. Olay yerine çağrılan polis Ekrem Y.'yi gözaltına aldı. Erzurum doğumlu Ekrem Y.'nin sorgusu sırasında uyuşturucu kullandığı ve uyuşturucudan sabıkalı olduğu belirlendi. Ekrem Y. ifadesinin alınmasının ardından hakkında şikayetçi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 129,5610-129,8048
ABD Doları 3,5339-3,5396
Euro 3,7041-3,7117
İngiliz Sterlini 4,4267-4,4371

Bizi Serbest Ticaret Kurtarır 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dövizdeki dalgalanma ve ekonomideki daralmanın dış nedenlerinin de, iç nedenlerinin de farkında olduklarını söyledi. Zeybekci, "Türkiye'de tabii ki ekonomik gelişmeler olan kur, enflasyon, işsizlikten sorumlu biziz. Hükümet olarak sorumluluğu kimsenin üstüne atmak gayretimiz olmadı. Hiçbir zaman da kaçmadık. Ama bir etrafımıza da bakalım" dedi. Zeybekci, Türkiye'nin ayağındaki bağlardan kurtulması için de çok öneli gelişmeler yaşanacağını, serbest ticaret anlaşmaları ve AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin, 2017 yılında büyük önem taşındığını söyledi. Zeybekci, TBMM'deki sohbetinde, sorunun aşılması için adım atılmasına rağmen beklenen ivmenin yakalanamadığı eleştirilerine yanıt verdi. Zeybekci, büyümenin daralmasını, "Tabii ki, yüzde 4'ün altındaki büyüme Türkiye için her zaman kayıptır. Büyümeyi yüzde 4'ün üstüne çıkarmamız gerekir. Dikkat ettiyseniz Bakanlar Kurulu ve EKK tarihinde hiç olmadığı kadar bu konuların üzerine yoğunlaşıyor. Yatırımlar ve büyümenin" diye yorumladı. Zeybekci, bakanlık olarak hedeflerini ve çalışmaları şu sözlerle değerlendirdi: "Tüm dünya ile serbest ticaret anlaşmaları konusunda gayret içindeyiz. Bizim kurtuluşumuz da en büyük etken serbest ticarettir. İran'dan, Pakistan'a, Japonya'ya, Kanada'ya, Yeni Zelanda'ya kadar. AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi çok önemli. 2017 yılında mutlaka önemli bir noktaya getireceğiz. Güncelleme bittiğinde Gümrük Birliği'nin kapsamı genişleyecek. Sanayi ürünlerine, hizmetler, kamu alımları, tarım ve gıda ilave olacak. Üç ayrı alan daha ortaya çıkacak. Şu anda toplam ihracatın yüzde 48.5'ni AB'ye yapıyoruz. Yüzde 60'lar düzeyine gelecek.
Hürriyet

Ucuz Kredi Başladı 
Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) finansal destek amacıyla hayata geçirilen 'Nefes Kredisi' için başvurular başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde gerçekleştirilen ve Kredi Garanti Fonu'nun teminat sağladığı kaynak yıllık 9.90 faiz ve 12 ay vade ile kullanılabiliyor. Proje, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 'finansmanda inovasyon' olarak değerlendirildi. İşletmeler ve tüccarlar, üye oldukları oda ve borsadan alacakları üyelik belgesiyle, Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerine başvuracak. Kredinin aylık faizi yüzde 0.83. Vade şu anda 1 yılla sınırlı tutuldu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, proje ile KOBİ'lerin yüksek faiz baskısından kurtularak, nefes alacağını belirterek yeni sistemde reel sektör ile finans sektörü birlikte el ele verdik" diye konuştu.
Posta

Enerjide Bürokrasiyi Engelleyeceğim 
Yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile teknoloji konusunda atılımlar hız kesmeden sürüyor. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak "Artık vagon değil, lokomotif olma stratejisinin bir parçası olarak, 'Gelin araştırma geliştirmeyi (Ar-Ge) burada kurun, üretin' dedik. Gelişmiş teknolojileri üretmek için düğmeye bastık" dedi. Milli bir maden kaynakları stratejisi yürütmek zorunda olduklarını aktaran Berat Albayrak, şunları söyledi: "Yapılabilecek çok fazla kamu-özel-akademi iş birliğine ihtiyaç var. Akademik camiaya sesleniyorum. Her türlü işbirliğini artırmak için elimden geldiğince uğraşacağım. Bürokraside tıkandığınız yerlerde kapı kapı, telefon telefon bürokrasi yürüteceğimi taahhüt ediyorum." Albayrak, Türkiye'nin madencilikte çok bakir bir noktada olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Yeraltı zenginliklerimizin henüz yüzde 30'unu keşfetme noktasındayız. Bunun için bir seferberlik başlattık. Yeterli insan kaynağını yetiştirmek için önemli bir sürece doğru ilerliyoruz. Nükleer alanındaki süreç de yoğunlukla gidiyor, ama sadece Hacettepe'de bununla ilgili bir bölüm var."
Posta

Yellen 4 Gösterdi Şimdilik 1 Vurdu! 
ABD Merkez Bankası (Fed), finansal kriz sonrası ikinci hamlesini yaparak beklentilere paralel 25 baz puanlık faiz artışına gitti. Fed'in "faiz artışı 2017'de artarak devam edecek" öngörüsü, doları güçlendirdi. Küresel piyasaların dikkatle gözlerini çevirdiği kritik faiz kararı, dün gece Türkiye saatiyle 22.00'de Fed tarafından duyuruldu. Türkiye piyasalarını da yakından ilgilendiren toplantı sonucunda Fed, faiz yüzde 0.25 puan, bir diğer ifadeyle çeyrek puan artırdı. Gösterge faiz oranı çeyrek puan artışla yüzde 0.50-0.75 aralığına yükseltildi. Basit anlatımla, ABD, dolar faizini yükselterek, yurtdışındaki milli parasını ülkesine geri çağırmış oldu. Faizi yüzde 0.25 - 0.50 aralığında tutan Fed, Haziran 2006'dan bu yana sadece bir kez (Aralık 2015) faiz artışına gitmişti. Fed'in 2015'teki gibi bu yılki aralık ayı Federal Açık Piyasa Toplantısı'nda da (FOMC) faiz artışına gideceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Son yaşanan çeyrek puanlık artırımla birlikte, 2016 yılına 4 kez faiz artırım beklentisiyle başlayan Fed, yılı tek faiz artışıyla kapatmış oldu. Fed'in aralıkta faiz artırımına kesin gözüyle bakan yatırımcılar bu beklentiyi fiyatlara yansıtmıştı ancak Fed Başkanı Janet Yellen'in açıklamaları piyasaların kısa ve orta vadeli yönünü belirlemesinde etkili olacak. Fed yetkilileri, 2017 için 3 adet faiz artırımına işaret etti. Bu gerçekleşirse Fed, 2016'da yapacağı 4 artırımdan 3'ünü seneye sarkıtmış olacak. Bu durum doların değer artışının sürmesi anlamına gelecek.
Milliyet

1.5 Milyon Kobi Ve Esnaf Sicil Affı İle Rahatlayacak 
Hükümetin reel sektörü rahatlatacak sicil affı ve kredi çalışmasının detayları belli oldu. Sicil affı çıkarılırken, bankalardan faizsiz kredi için kolaylık sağlanması istenecek. Esnafın ilave finansmana ihtiyacı olması halinde ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) devreye gireceği belirtiliyor. Sicil affı ile 1.5 milyonun üzerindeki esnaf ve KOBİ'nin finansman sorununun çözüme kavuşması bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından takip edilecek çalışma kapsamında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile de görüşme gerçekleştirilecek. Önümüzdeki hafta sürece ilişkin somut adımların atılacağı belirtiliyor. Hükümetin esnaf ve KOBİ'lere sağlanacak 3 yıl vadeli 50 bin liralık faizsiz kredi desteği konusunda da bankalardan kolaylık sağlamasını isteyeceği öğrenildi. 50 bin liralık faizsiz krediden 15 bine yakın KOBI ve esnafın yararlanması bekleniyor. Ayrıca esnafın ilave finansmana ihtiyacı olması halinde TESKOMB'un devreye gireceği belirtiliyor. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnaf ve sanatkar düşük faizli kredi kullanıyor. Kredi bakiyesi ise 19.5 milyar liraya ulaştı. Sicil affının geçtiğimiz yıllarda da 2 kez çıkarıldığına dikkat çeken TESK Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin uygulamaya girmesi ile ticari hayatın rahatlayacağını söyledi. Palandöken, affın esnaf ve sanatkar açısından önemli olduğunun altını çizerek düzenlemenin uygulanmasıyla işletmelerin rahatlamasının yanı sıra piyasaların da hareketleneceğini söyledi. 40 yıldır tek bir çeki dönmemiş esnafın bile zaman zaman sıkıntılar yaşayabildiğine dikkat çeken Palandöken "Geçici süreli sorunlar zamanla çözülse de kara listeye bir kere giren bir daha kredi alamıyor. Oysa esnafın asıl böyle zamanlarda krediye ihtiyacı var" dedi.
Star

Marka Ürettikçe Ekonomi O Kadar Güç Kazanıyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, markalaşmanın ekonomi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "Ne kadar çok marka üretirsek, ekonomimiz o kadar güç kazanıyor demektir" dedi. Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da "Bilim Ağacının Gölgesinde: Geleceğe Dönüş" temasıyla düzenlenen Ankara Marka Festivali'nin açılış törenine katıldı. Ankara Marka Festivali'nin önemine dikkati çeken Tüfenkci "Ankara'daki festival özellikle ticaretin canlanması, umutların yeşermesi ve insanların yeni hayallerin pesinde koşmasıyla tam da zamanında yapılan bir festival diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. Inovasyon ve tasarımda Türkiye'nin dünyanın en iyi ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Tüfenkci, Ar-Ge konusunda da önemli çalışmaların yapıldığına dikkati çekti. Tüfenkci, Türkiye'nin Ar-Ge ve katma değerli üretim üssü haline gelerek, dünya pazarında söz sahibi olmasının amaçları arasında yer aldığını dile getirdi. Marka ruhunun diriltilmesi gerektiğini belirten Tüfenkci, marka oluşturmanın sadece para gücüne dayanmadığını söyledi. Günümüzde ekonomik mücadelenin markalaşma üzerinden yapıldığını ifade eden Bakan Tüfenkci "Ne kadar çok marka üretirsek, ekonomimiz o kadar güç kazanıyor demektir. Hükümet olarak Ar-Ge'yi çok önemsiyor ve gereken önemi veriyoruz. Hükümet olarak (bu noktada) üzerimize düseni yapmaya hazırız" diye konuştu. Tüfenkci, Ar-Ge'ye ayrılan kaynağı artırmayı amaçladıklarını kaydederek, bu noktada çeşitli markalaşma, kurumsallaşma, Ar-Ge inovasyon destekleri verildiğini sözlerine ekledi. Bilim, sanat, pazarlama, marka alanında yerli ve yabancı konuşmacılara ev sahipliği yapacak festivalde, küresel yaklaşımlar, başarı öyküleri mercek altına alınacak.
Star

'Varlık Barışı' 6 Ay Uzatılıyor 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, hükümetin yurt dışından varlıkların Türkiye'ye getirilmesi için düzenlediği Varlık Barışı'nın süresinin 6 ay uzatılacağını belirterek, bu konunun Bakanlar Kurulu'nun imzasına sunulduğunu söyledi. Kanun ile 31 Aralık'a kadar, yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye'ye getirilmesi veya yurt içinde bulunan varlıkların işletme kayıtlarına dahil edilmesi halinde bu varlıkların serbestçe tasarruf edilmesine yönelik önemli imkanlar getirilmişti. Ağbal ayrıca, türev işlemlerde banka ve sigorta muameleleri vergisinin (BSMV) kaldırılacağını açıkladı. İşletmelerin geleceğe dönük riskleri yönetmek için türev işlemler yaptığını, bu işlemlerin borsa dışında gerçekleşmesi halinde BSMV'ye tabi olduğunu, bu konuda düzenleme yaptıklarını anlatan Naci Ağbal, şöyle devam etti: "İster borsada, ister borsa dışında olsun tüm türev işlemlerinde BSMV'yi kaldırıyoruz. İster döviz cinsinden, ister faiz, ister birtakım emtia, borsaya endeksli türev işlemler olsun bunların hepsi için öngörülen BSMV istisnası getiriyoruz. Genel olarak yurt dışında yapılan bu işlemleri ülkemize çekeceğiz, finansal piyasalarda derinleşmeyi sağlayacağız. İstanbul Finans Merkezi (İFM) adına atacağımız adımlara da başlangıç oluşturuyoruz."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Polise Şiddet Millete Şiddettir 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş'taki hain saldırıda 37 personelini şehit veren İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'a makamında taziye ziyaretinde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu'na Emniyet ziyaretinde CHP'li milletvekilleri Selina Doğan ve Barış Yarkadaş'ın yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da eşlik etti. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan CHP'li heyeti kapıda karşıladı. Görüşme yaklaşık yarım saat sürerken Kılıçdaroğlu başsağlığı dileklerini iletti, Emniyet'in acılarını paylaştığını söyledi. CHP heyeti daha sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde yatan yaralıları ziyaret etti, ardından hain saldırının yaşandığı Şehitler Tepesi'ne geldi. Kılıçdaroğlu patlamanın olduğu yere çelenk ve karanfil bırakırken şunları söyledi: "Terör bir insanlık suçudur. Bu suça karşı hepimizin ortak tavır takınması lazım. Polise sıkılan her kurşun millete sıkılmış kurşun demektir. Polise yönelik her terör eylemi millete yönelik terör eylemidir. Çünkü polis bu milletin vicdanıdır. Biz sokaklarda rahat gezelim, rahat uyuyalım diye bizi bekleyendir. Bizim güvenliğimizi koruyandır. Bu nedenle ona yönelik her şiddet millete yönelmiş şiddettir. Hepimiz terör nereden, nasıl ve kimden gelirse gelsin dik duracağız, onurlu duracağız, teröre teslim olmayacağız. Güvenlik güçlerimizin arkasında olacağız. Onların moral desteğe ihtiyacı var. O desteği sonuna kadar vereceğiz."
Hürriyet

Teröre Karşı Seferberlik 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlarla 32. buluşmasında terörle mücadele konusunda halka çağrıda bulundu. Erdoğan özetle şunları söyledi: "Bizim acılarımız öylesine çoğaldı ki artık paylaşmanın ötesinde bir takım adımlar atmak zorundayız. PKK'ya yönelik yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda örgütün kaybı 9 bin 500'ü buldu. 10 bin 500 tutuklama var. DEAŞ'ta bin 800'e yakın kayıpları var. FETÖ'ye yönelik operasyonlarda tutuklu sayısı 40 bini geçti. Ama bunlar piyondur. Meselenin arkasındaki asıl oyunu da gözden kaçırmıyoruz, kaçırmayacağız. Ülkemiz bir ateş çemberinden geçiyor. Yaşadığımız dönem en az Kurtuluş Harbi kadar önemlidir kritiktir. İstiklal harbimizde zoru göstererek oyunu bozduk. Her ne kadar hedeflerimize tam olarak ulaşamasak da Sevr'i paçavraya çevirmeyi başardık. Bugün de adı konmamış bir Sevr tehdidiyle karşı karşıyayız. Saldırıya uğrayan bizim şahsımızda somutladıkları yeni Türkiye mücadelesidir." "Ülkemizi terk etmeye çalışıp Akdeniz'in sularında boğulmayacağız. Millet olarak yeni bir ahitleşmeye gitmemiz gerekiyor. Gün çekişme, çatışma, husumet, eski defterleri karıştırma günü değildir. Hepimiz aynı gemide olduğuna göre bu gemiye yönelik her saldırı hepimize yapılmış saldırıdır. Geldiğimiz noktada artık savunmada kalma imkanına da sahip değiliz. Madem ki bize terör örgütleri üzerinden tarihimizin en büyük saldırılarından biri yapılıyor bizim de misliyle karşılık vermemiz hakkımızdır." "Kurşun adres sormaz derler. Bomba da bunların hiçbirini sormaz. Öyleyse güvenliğimizi sadece güvenlik güçlerine bırakamayız. Buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, Anayasamızın 104. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başı olarak, PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla, FETÖ'süyle, DHKP-C'siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum. Her kim bu örgütlerin çalışmalarıyla ilgili bir bilgi sahibi olursa hemen güvenlik güçlerimize haber vermelidir. Tüm güvenlik güçlerimize sesleniyorum yetkilerinizi sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyin. Güvenlik güçlerimizden kanunlar çerçevesinde en sert şekilde mücadele etmelerini istiyorum. Bundan sonra dağdaki teröriste de, şehirdeki teröriste de, onları destekleyen hiç kimseye bir an bile huzur yok, rahat yok, bu böyle biline." Erdoğan, konuşmasında Halep'te yaşanan insanlık dramına da değindi: Bugün Halep'te savrulan oradaki masumların canı değil aslında insanlığın enkazıdır. Yoğun bir müzakere sürecinin ardından ateşkes sağlandı. Bizzat takip ettiğim bu müzakereler neticesinde şimdi sivillerin ve muhaliflerin Doğu Halep'ten çıkartılması için bir tahliye süreci başlıyor umudundaydık ki, tekrar ve ne yazık ki füzeler atılmaya başlandı. Yine takip ediyoruz. Putin'le tekrar görüşmem olacak. Dışişleri Bakanı'mız, MİT Müsteşarı'mız takip ediyor. Sahadaki durum çok kırılgan ve karmaşık. Temkinli hareket ediyoruz. Ey BM neredesin? Her türlü desteği vermeye hazırız ama bir koridor için gayret sarf ediyoruz. İdlib ve civarına gideceklerin yanı sıra Türkiye'ye gelebilecek olanlar için de hazırlıklarımız tamam. Türkiye'ye mi gelecekler, onları da bağrımıza basmaya hazırız. Esed rejimi Halep'te açıkça savaş suçu, insanlık suçu işlemektedir.
Vatan

Teröre Karşı Birlik Zirvesi 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Daha önce darbe girişimi sonrası bir araya gelen liderler, bu kez Beşiktaş'taki terör saldırısının ardından ortak mücadele konusunu görüşmek için buluştu. Üç lider, Çankaya Köşkü'nde, basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından, ortak açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, "Bu toplantımızda şunu bir kez daha gördük ki terörle mücadele konusu, Türkiye'de siyaset üstü bir konudur ve parti görüşümüz, düşüncemiz farklı olabilir ama terörle mücadele konusunda kararlılık, gerek CHP'de gerek MHP'de gerekse de AK Parti'de devam etmektedir" diye konuştu. Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin terörle mücadele konusunda yapılacak her türlü çalışmada, alınacak her türlü kararda ve yasal düzenlemelerde gerekli katkıyı sonuna kadar vereceklerini ifade ettiklerini aktardı. Türkiye'nin hem Doğu ve Güneydoğu'da hem de güney sınırlarında, Suriye'de, Irak'ta devam eden terörle mücadele faaliyetinin bir beka sorunu olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti: "Ülkemizin gelecek sorunudur. Burada, içeride ve dışarıda kim ne söylerse söylesin, bizim açımızdan anlamı yoktur. Anlamı olan Türkiye'nin birliği beraberliği, toprak bütünlüğünün devam etmesi, milletimizin kardeşliğinin zarar görmemesidir. Bu çerçevede geniş kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Yapılan çalışmalar hakkında gerek Suriye'de gerek Irak'ta gerekse yurt içinde, konuları sayın genel başkanlarla paylaşma fırsatı buldum. Kendilerinin düşüncelerini dinledik. Bize önerileri oldu, onları da not aldık. Gayet verimli bir toplantı oldu."
Vatan

DÜNYA 

Suriye İçin Moskova'da Üçlü Zirve 
Dışişlerı Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran ve ABD dışişleri bakanları ile yaptığı telefon görüşmelerinin ardından, Suriye'de ateşkesin sağlanması için üçlü zirve yapılacağını söyledi. Çavuşoğlu, "Suriye'de ateşkesin sağlanması için gayret sarf ediyoruz. 27 Aralık'ta Moskova'da Türkiye, Rusya, ve İran üçlü toplantısını gerçekleştireceğiz" dedi. Halep'te bozulan ateşkesten Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı sorumlu tutan Çavuşoğlu, Rusya'nın gündeme getirdiği 'Ateşkesi militanlar bozdu' iddiasını da yalanladı. Dün İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Çavuşoğlu, tahliyelerin gerçekleştirilebilmesi için 'Gereken yerlere, gereken mesajın verilmesini istedi'. Ateşkesin ne şekilde işleyeceğine dair Türk ve Rus yetkililer arasında dün Ankara'da bir görüşme yapıldı. Dışişleri, MİT ve TSK'dan alt düzey yetkililerin katıldığı ve yeri gizli tutulan toplantıda ateşkesin ve tahliye işlemlerinin ne şekilde uygulanacağı ile Türkiye çıkışlı insani yardımın Halep'i terk eden sivillere ulaştırılması konularının görüşüldüğü öğrenildi. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mevlüt Çavuşoğlu ile önceki gün Halep krizi konusunda yaptığı görüşmelerle ilgili "Suriye meselesinde Türkiye ile çalışmak ABD ile muhatap olmaktan çok daha verimli" yorumunu yaptı.
Hürriyet
 
Kapsamlı Çözüm İsteniyor 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, 9 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak zirve öncesinde bir araya geldi. Cenevre zirvesine hazırlık olarak yapılan görüşme sonrası konuşan Akıncı, "Bizim aradığımız kapsamlı bir çözümdür. O kapsamı da, çerçevenin içini doldurmak suretiyle sağlamaya çalışacağız" dedi. Anastasiadis'le bir kaç kez görüşeceklerini anlatan Akıncı, "Her şey yolunda giderse ve 12 Ocak'tan sonra garantörlerin katılımıyla yapılacak toplantı da meyvesini verirse, federal yasalar, anayasa ve uygulamaya ilişkin birçok konu 2017 içerisindeki birkaç ayda sonuçlanacak" dedi. Bu süreçten sonra referandum hazırlıkları olacağını kaydeden KKTC Lideri, "Anlaşmanın içeriği nedir, en ince ayrıntısına kadar toplum tartışacak, hazmedecek, ona göre sandık başına gidecek. Böyle bir süreç bizi bekliyor" diye konuştu. "Görüş ayrılıkları kesindir" diye konuşan Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis de, Kıbrıs sorununun şu anda kritik bir dönemeçte bulunduğunu belirterek, Cenevre'deki konferansa "tam hazırlıklı" gideceklerini vurguladı. Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis de, Anastasiadis'in tarihi sorumluluğunun bilinci içerisinde, Kıbrıs sorununa Rumların endişelerine cevap verecek şekilde barışçıl bir çözüm bulmak için çalıştığını söyledi.
Milliyet

Duterte'den Şok İtiraf 
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, belediye başkanlığı yaptığı yıllarda Davao kentinde bazı şüphelileri bizzat öldürdüğünü itiraf etti. Duterte, geceleri kent çevresinde motosikletle dolaştığını ve şüphelileri öldürdüğünü belirtti. Polise, "Ben yapabiliyorsam, siz neden yapmayasınız?" demek istediğini savunan Duterte, "Davao sokaklarında devriye gezer, bela arardım. Meydan okusunlar diye beklerdim ki onları öldürebileyim" ifadesini kullandı. Davao'da 20 yıl belediye başkanlığı yapan Duterte, hakkında, Davao Ölüm Mangası (DDS) adlı çetenin tetikçilerinden biri olduğu yolundaki iddiaları ise reddetti. DDS çetesinin tetikçilerinden biri olduğunu öne süren Edgar Matobato, Duterte'yi 1990'lı yıllarda Davao'da şüphelileri yargısız infaz eden çete yapılanmasına liderlik etmekle suçlamıştı.
Milliyet

80 Bin Sivil İçin Hazırlık 
Türkiye'deki AFAD, Kızılay gibi kuruluşlar Idlibıte tahliye edilecek Halepliler için 80 bin kişilik hazırlık yaptı. Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısı'nda açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Halepli sivillerin Idlib'te ÖSO tarafından karşılanacağını fakat Iran destekli milislerin geçişlere izin vermediğini söyledi. Grupların kendi arasındaki müzakerelerin sürdüğünü belirten Kınık, "Ümit ediyoruz ara bölgede bekletilen bu bin civarında insan Idlib'e sağlıklı bir şekilde ulaşır" dedi. Idlib'e geçecek muhalif ÖSO grupları, Türkiye'nin yürüttüğü Fırat Kalkanı Operasyonu'na da katılabilecek. Bu nedenle geçişlerin olası El Bab operasyonu içinde hayati önemi bulunuyor. Suriye'de rejim güçlerinin yoğun bombardımanı ve katliamından kurtulan Halepliler için insani yardım çalışmaları hızlandı. Birleşmiş Milletler adına yardım malzemesi taşıyan 22 tır, dün Cilvegözü Sınır Kapısından geçerek Idlib'e doğru hareket etti. Bölgeye insani yardım kurulusu IHH da 350 tırlık gönüllü konvoyu gönderdi.
Star

Ateşkes Sadece Birkaç Saat Sürdü 
Halep'in doğusundaki siviller ve muhaliflerin çıkışı için önceki akşam Türkiye ve Rusya'nın diplomatik girişimleriyle anlaşma sağlanması üzerine tahliye için üzerinde Suriye Devlet Başkanı Esad'ın posterlerinin bulunduğu yolcu otobüsleri kente giriş yapmıştı. Muhaliflerin yanlarına hafif silahlarını da alarak İdlib kentine tahliyesi bu otobüslerle gerçekleşecekti. Ancak Esad rejimine bağlı askerler ve Şii milisler ateşkesi ihlâl ederek saldırıya geçti. Rusya Savunma Bakanlığı da, rejim güçlerinin Halep'teki operasyonunu sürdürdüğünü açıkladı. Halen kent merkezinin doğusunda kuşatma altındaki bölgede bulunan kaynakların bildirdiğine göre, rejim güçlerinin bulunduğu cephe hatlarından 10.30 sularında top ve havan atışları başladı. Muhaliflerin kontrolündeki 6 kilometrekarelik yerleşim alanının farklı noktalarına, bir saat içinde onlarca top ve havan mermisi düştü. Saldırılarda ölen ve yaralananlar olduğu açıklandı. Halep Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, "Yaralılar çıkış noktalarına kadar ulaştı ama bu noktalar kapalıydı. Şu ana kadar hiçbir yaralı çıkış yapmadı. Şu anda saldırılar çok şiddetli, her türlü ağır silahla sürüyor. 40'tan fazla yaralı var" dedi. Rusya Savunma Bakanlığı da muhaliflerin sabah saatlerinde saldırıya geçtiğini, rejim güçlerinin ise bu saldırıları püskürttüğünü iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı, son 24 saatte 2 bini çocuk olmak üzere 6 bin sivilin doğu Halep'te muhaliflerin denetimindeki bölgeleri terk ettiğini açıkladı. Bakanlık, 366 muhalifin de silahlarını bıraktığını duyurdu.
Vatan

SPOR 

Temeli 2013'te atılan Akyazı Stadı 18 Aralık Pazar günü yapılacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle açılıyor. Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, "Yeni statlar, yeniden dirilişin en önemli unsurlarından biridir. Yeni stadımızla Trabzonspor'un iyi bir yolculuk yapacağına, nice zaferlere ev sahipliği yapacağına inanıyorum. Açılışa katılacak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. Türkiye'de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olma özelliğini taşıyan, 41 bin 461 kişi kapasiteli stat 'akıllı çatı', (Çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip) sistemi ile dikkat çekiyor. 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alacak. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks, Akyazı Stadı'nın aydınlatması 3 bin lüks seviyesinde olacak. Komplekste 2 suni ve 5 doğal çim saha yer alıyor.
Posta

Beşiktaş'ın 10 Aralık'ta Vodafone Arena'da oynadığı Bursaspor maçından sonra polislere yönelik hain saldırı gerçekleşmiş ve çoğu polis 44 vatandaşımız şehit olmuştu. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Kayseri kupa maçına tüm takım taraftarlarını bekliyoruz" demiş, hasılatın şehit ailelerine verileceğini duyurmuştu. Beşiktaşlı, Fenerbahçeli, Galatasaraylı ve Trabzonsporlu başta olmak üzere tüm takım taraftarları dün Vodafone Arena'ya koştu. Yan yana, omuz omuza Ziraat Türkiye Kupası'ndaki Beşiktaş-Kayseri maçı izlendi. Dondurucu soğuğa rağmen dün tribünlere 15 bin kişi geldi. Bilet satışından 650 bin lira gelir elde edildi. 200 bin lira da bağış yapıldı. Beşiktaş yönetimi, toplam 850 bin liranın şehit ailelerine bağışlanacağını açıkladı. Taraftarlar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Vatan sana canım feda" ve "Ne mutlu Türküm diyene" tezahüratı yaptı. Futbolseverler iki takımı da alkışladı. Şehit olan Vefa Karakurdu ile Tunç Uncu'nun isimleri, iki Kartal Yuvası'nda yer aldı. Maça davet edilen Tunç Uncu'nun annesi Kadriye Uncu yolda fenalaştığı için stada gelemedi.
Posta

Galatasaray, kupada 24 Erzincan ile deplasmanda yenişemedi: 1-1. 9'da Hamit'in pasıyla topla buluşan Josue'nin vurusu az farkla dışarı çıktı. 21'de Safa'nın sol çaprazdan yaptığı vuruşta top üstten auta gitti. 40'ta Erzincan atağında Ahmet'in sık vurusunu Cenk Gönen zorlukla kornere çeldi. 45'te Gökay topu kazanıp kaleye sert bir sut gönderdi ama kaleci Bilal kornere çeldi. 50'de Berk İsmail, topu Josue'ye verdi. Josue, Zeynel'i çalımlayıp kaleyi karsısına aldı ve takımını 1-0 öne geçirdi. 56'da Hamit'in ceza alanı içinde topa elle müdahalesinde hakem penaltı noktasını gösterdi. 57'de atışı kullanan Cebrail skoru eşitledi: 1-1. 65'te Sabri'nin vurusu kaleciden döndü. Yasin tamamlamak istedi, üstten aut. 80'de sağdan gelen ortaya Eren Derdiyok dokundu, top yandan dışarıya çıktı.
Star

Fenerbahçe'nin Antalyaspor önünde etkisiz futboluyla yaptığı puan kaybı gözleri bir kez daha transfere çevirdi. Yöneticilerle durum değerlendirmesinde bulunan Dick Advocaat, sezon basından beri yaratıcı orta saha oyuncusu eksikliği çektiklerini vurguladı. Ara transferdeki önceliğini açıklayan Hollandalı hoca, "2. devre yarısın içinde olmak istiyorsak mutlaka iyi bir 10 numara almalıyız" dedi. Advocaat, ara transferde günü kurtaracak değil takıma seviye atlatacak bir ismin kadroya katılması görüsünü savundu. Bu nedenle Manchester United'ın yıldızı Juan Mata'yı öneren Sarı-Lacivertli teknik adam, "Bizim sorunlarımızı çözecek, oyun sistemimize en uygun 10 numara Mata. Eğer alabiliyorsak mutlaka kadromuza katmalıyız" ifadelerini kullandı. Yönetim de İspanyol yıldızı kiralama formülü ile transfer gündemine aldı.
Star

Vestel Venus Sultanlar Ligi'ne 9'da 9 yaparak başlayan VakıfBank, kendi evinde oynadığı ilk Şampiyonlar Ligi D Grubu ilk maçında Rus temsilcisi Uralochka NTMK Ekaterinburg'u 3-1 (18-25, 25- 20, 25-16, 25-13) mağlup etti. Sarı-siyahlılarda Zhu 28 sayıyla galibiyette en önemli rol oynarken, 17 sayı üreten Rasic ve 14 sayıyla mücadeleyi tamamlayan Lonneke de skora büyük katkı yaptı. Aynı grupta yer alan bir diğer temsilcimiz Eczacıbaşı VitrA da Almanya deplasmanında 3-0 (25-17, 25-11, 25-21) yendi. Temsilcimizde Adams vea Larson 14 sayı üretti. Bayanlar Challange Kupası'nda ise Çanakkale Bld. sahasında Levski Sofya'yı 3-0 (25-8, 25-12, 25-15) ve Bursa B.Şehir Bld. de Romanya'da Stiin?a Bacau'yu 3-1 (19-25, 25-14, 25-22 ve 25-18) yendi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme