20 Aralık 2016 Salı

20.12.2016 Genel Gündem

20.12.2016

GÜNDEM

Ankara'da Elçiye Suikast
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, büyükelçiliği ile Çankaya Belediyesi'nin işbirliğiyle düzenlenen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" konulu fotoğraf sergisinin açılışına katılmak için Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne geldi. Saat 18.30'da açılışı yapılan sergide Büyükelçi Karlov, konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Saat 18.56'da arkasında duran siyah takım elbiseli, kravatlı bir kişi önce havaya ateş açtı, ardından Büyükelçi'yi hedef alarak arkadan 4 el ateş açtı. Ensesine ve sırtına 4 kurşun isabet eden Karlov, kanlar içinde sırtüstü yere yığıldı. Saldırgan yerde yatan büyükelçiye 2 el daha ateş açtığı öğrenildi. Sergideki davetliler etrafa kaçışarak kendilerini yerlere attı. Elinde silahla Altıntaş, önce Arapça El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin sloganı "Biz cihada biat edenleriz" diye bağırdı. "Allah'u ekber" diyen Altıntaş ardından Türkçe, "Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek" diye bağırdı. Saldırgan bu sırada sergideki sivilleri dışarıya çıkarttı ve büyükelçinin başında beklemeye devam etti. Saldırgan, olayın ardından Karlov'a müdahale edilmesine izin vermedi. Büyükelçi'nin içeride ağır yaralı olduğu haberlerinin gelmesi üzerine özel harekât ekibi, keskin nişancılarla gelerek operasyon başlattı. Özel harekât ekibi, saldırgana silahını bırakıp teslim olmasını istedi. Saldırganın, "Ben buradan ölmeden teslim olmayacağım" diyerek ateş açmaya başladığı öğrenildi. Yaklaşık 15-20 dakika süren çatışmanın ardından suikatçı Altıntaş, Büyükelçi'nin yanında öldürüldü. Büyükelçi Karlov'a ilk müdahale olay yerinde yapıldı, kalp masajı ile hayata döndürülmeye çalışıldı. Ancak bilinci kapalı halde yakındaki Güven Hastenesi'ne götürüldü. Karlov'un olay yerinde hayatını kaybettiği açıklandı. Saldırganın polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğu belirlendi. 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı Altıntaş'ın Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 2012'de İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu'na girdiği, mezun olduktan sonra ise çevik kuvvet polisi olarak göreve başladığı öğrenildi. Altıntaş'ın 2.5 yıldır Ankara Emniyet Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığı belirlendi. Suikastçının rapor alarak işe gitmediği, saldırının meydana geldiği Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin hemen arka bitişiğinde bulunan bir otele yerleştiği, otel odasında suikast planı yaptığı değerlendiriliyor. Altıntaş'ın, akşam saatlerinde kaldığı otelde traş olup, takım elbise giyip kravat taktıktan sonra yaya olarak Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne geçtiği öğrenildi. Altıntaş'ın, Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne polis kimliğini göstererek girdiği, saldırıda da beylik tabancasını kullandığı ortaya çıktı. Altıntaş'ın FETÖ ile bağlantısı araştırılıyor. Altıntaş'ın Polis Meslek Okulu'ndaki arkadaşları ile mesai arkadaşlarının da bilgilerine başvuruldu.
Hürriyet


Zor Sorular
TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, eski cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Ahmet Necdet Sezer ile eski Başbakanlar Ahmet Davutoğlu, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut'a "darbe" süreçlerine ilişkin sorular yöneltti. Komisyon Gül'den, MİT TIR'ları krizi sırasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye gitmesinde bir sakınca olmadığı yönünde telkinde bulunduğu iddialarına açıklık getirmesini talep etti. Davutoğlu'ndan ise Gülen'le görüştüğü iddialarına yanıt verilmesi istendi. Komisyonun CHP'li üyeleri ise bu kişilerin komisyonda dinlenmesi gerektiğini ifade ederek yazılı soru yöneltilmesine karşı çıktı. İşte o kritik sorular: Güle yöneltilen 27 sorudan bazıları şöyle: "FETÖ örgütlenmesi hakkında istihbarî bilgi aldınız mı? MGK toplantılarında, bu yapıya dair herhangi bir husus gündeme getirildi mi? Gazeteci Fehmi Koru'nun Amerika'ya gitmesi yönünde bir talep sizden mi geldi, yoksa kendisi mi size teklifte bulundu? 2004'de Faruk Loğoğlu eliyle Amerikalı yetkililere bir mektup gönderdiğiniz ve mektupta Gülen'i eğitimci sıfatıyla methettiğiniz iddialarına açıklık getirir misiniz? Devlet aklı, himmet paraları ile örgüte devasa finansal güç sağlanmasını nasıl belirlememiştir? Görev sürenizde, FETÖ örgütünü güvenlik açısından tehdit olarak gören bir rapor ya da bilgi sunuldu mu? Refahyol ve Ak Parti hükümetleri döneminde MGK toplantılarındaki bilgilendirme sunumları FETÖ ile mi yoksa genel irticai faaliyetlerle mi ilgiliydi? Göreviniz boyunca FETÖ'nün kayıt dışı para kaynakları transferleri hakkında şüpheleriniz oldu mu? FETÖ yapılanmasına karşı, birlikte çalıştığınız cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ya da genelkurmay başkanlarıyla herhangi bir değerlendirmeniz oldu mu? 7 Şubat hadisesinde (Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılması) söz konusu yapının niyeti hakkında bir kanaat edinmiş miydiniz, hadiseyi o tarihte nasıl değerlendirdiniz, bugün nasıl değerlendiriyorsunuz?"
Milliyet

Aym Başkanı Dertli: Spıderman Değiliz!
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Tahkim Konferansı'nda konuştu. İnsanı ve devleti yaşatmanın yolunun adaletten geçtiğine, yokluğunda tüm toplumsal ve siyasal değerlerin değersizleşeceğini kaydeden Arslan, "Adalet herkese her konuda eşit davranılmasını gerektirmez. Tersine, farklı durumdakilere eşit muamele bazen adaletsizliğe yol açabilir. Mevlana'nın dediği gibi, 'Suyu ağaca verdiğinizde adalet, dikene verdiğinizde zulüm olur.' Bu nedenle adalet her şeyi yerli yerine koymaktır, herkese hak ettiğini vermektir" diye konuştu. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvuruların geleceğini tehdit eden en önemli sorunun gitgide artan iş yükü olduğunu bildiren Arslan, "Bugün itibarıyla Anayasa Mahkemesi'nin önündeki mevcut derdest bireysel başvuru sayısı 80 bin civarındadır. AİHM'nin önündeki 47 ülkeden gelen başvuru sayısının 75 bin 200 olduğu düşünüldüğünde nasıl bir iş yüküyle karşı kaldığımız daha iyi anlaşılır. Başka bir ifadeyle Anayasa Mahkemesinin önündeki başvuru sayısı AİHM'in önündeki 47 ülkeden gelen başvuru sayısının üzerindedir. Bu başvuruların yaklaşık 60 bini, 15 Temmuz sonrasında yapılmıştır" diye konuştu. Arslan, 2014-2015'te yıllık ortalama 20 bin başvuru alındığını, 2015'te başvuruların yüzde 80'ine denk gelen 16 binini sonuçlandırdıklarını belirterek, "Hedefimiz, 2 yıl içerisinde gelen başvuruyu karşılayacak bir istatistiği yakalamaktı ancak 15 Temmuz sonrası yoğun ve kitlesel başvurular bu planları değiştirdi" dedi. AYM'nin bireysel başvurularda ilk derece mahkemesi gibi inceleme yapmadığını, temyiz incelemesi de yapmadığını belirten Arslan, "İkinci olarak bireysel başvuru, tek tek tüm hak ihlallerini giderme yolu da değildir, olamaz da. Zira Anayasa Mahkemesi üyeleri ve raportörleri, doğaüstü, olağanüstü güce sahip, Superman ya da Spiderman değildir" dedi.
Vatan

Sarısülük'ü Öldüren Polise 10 Bin Tl Ceza
Gezi Parkı protestoları sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin tutuksuz yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz Aksaray Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mahkeme başkanı, heyet tarafından delillerin incelendiğini, tarafların dinlenildiğini başka bir husus kalmadığı için davayı karara bağlayacaklarını söyledi. Her iki tarafın birer avukatına söz verilmesinin ardından son sözü sorulan sanık Şahbaz, "İstediğim, konunun özüne bakılması, adaletli karar çıkması. En ufak kasıtla hareket etmedim. Eylemci grubun yoğun saldırıları kayda geçmiştir. Havaya ateş ettim. Yoğun şekilde taşlara maruz kaldım. Ağaç kütüğü, beton kolonu değilim. O kadar taş atıldı. Bir olumsuzluk yaşanmaması için silahı havaya tuttum. Bu kaza yaşanmışsa eylemcilerin beni taşlamasından olmuştur" dedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis Ahmet Şahbaz'a, "Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma" suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hapis cezası, 10 bin 100 lira adli para cezasına çevrildi. Karar sonrası müşteki avukatı ve Ethem Sarısülük'ün yakınları, "Para cezası mı veriyorsunuz?" sözleriyle tepki gösterdi.
Vatan

EKONOMİ

Dolar: 3,5305-3,5346
Euro: Euro 3,6773-3,6807
Sterlin: 4,3784-4,3837
Gram Altın: 129,2550-129,4222

Kasalara Gözaltı
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Bank Asya'daki 142 kiralık kasa araştırılıyor. TMSF darbe girişimini araştıran Meclis komisyonuna 15 Temmuz'dan sonra yapılan işlemlerle ilgili rapor sundu. Raporda, TMSF tarafından şüpheli bulunan kiralık kasalarla ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'nda (MASAK) inceleme yapıldığı belirtilerek, "Söz konusu kasa sahipleriyle ilgili Bankaya bilgi verilerek bunların üzerinde bloke tesis edilmesi sağlanmıştır. Diğer taraftan, kasaların oluşturulan komisyon nezdinde kontrollü bir şekilde açılması işlemleri devam etmekte olup, içeriği şüpheli görülen kasaların sahiplerine teslimi yapılmamaktadır" denildi. TMSF'nin Komisyon'a gönderdiği rapora göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 670 sayılı kararname uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarından personel, personelin eş ve çocukları ile ilgili bilgi istendiği belirtildi. Bu kapsamda 24 Kasım 2016 tarihine kadar 2 bin 861 adet kamu kurum ve kuruluşundan gelen 4 bin 225 adet yazı ile 1 milyon 542 bin 287 adet şahsın hesap bilgilerine ilişkin bilgilerin ilgili kurumlara gönderildiği belirtildi. Bunun yanı sıra, terör örgütü ile irtibatlı şahıs ve şirketlerin tespiti amacıyla savcılık ya da emniyetten tarafından gönderilen 8 bin 401 adet yazı ile talep edilen 181 bin 241 kişiye ilişkin hesap bilgilerinin talep eden makamlara ulaştırıldığı belirtildi. Banka'nın ayrı bir tüzel kişilik olarak ve tasfiye işlemlerine matuf bir şekilde faaliyetlerine devam edildiğinin belirtildiği raporda, şöyle devam edildi: "Bu çerçevede, Fon tarafından Bankanın doğrudan doğruya iflasının istenmesinden önce Banka nezdindeki sigortalı katılım fonunun hak sahiplerine ödenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, sigorta kapsamındaki katılım fonu listesinin MASAK'a gönderilerek herhangi bir nedenle ödeme yapılmasında sakınca görülen kişilerin bildirilmesi talep edilmiş, MASAK tarafından hakkında FETÖ/PDY bağlantılı inceleme bulunan 6 bin 342 kişinin mudi listesinde adının geçtiği belirtilmiş, MASAK'ın hakkında bildirimde bulunduğu söz konusu kişilerin hesapları üzerine bloke tesis edilerek kapsama giren kişilere bu aşamada herhangi bir ödeme yapılmasının önüne geçilmiştir."
Hürriyet

50 Bin Liralık Kredi Kuyruğu
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" kayıtları dün başladı. Çarşamba 23.59'a kadar sürecek kayıtlar için Türkiye'de her il, ilçedeki KOSGEB müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluştu. Başbakan Binali Yıldırım'ın Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından KOBİ'lere ilk yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli, 50 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacağı müjdesi vermişti. Söz konusu krediden yararlanmak isteyen KOBİ'lerin öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması, kayıtlı KOBİ'lerin de veri tabanındaki bilgilerini güncellemesi gerekiyor. İşte bu kuyruklar o kayıtların yapılması ve yenilenmesi için oluştu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, KOBİ'lere 50 bin liralık kredi için geç kalmamaları çağrısı yaparken "KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmayı unutmayın. Üyelerimizin verilen krediden yararlanması için birlik ve federasyonlarımıza genelge ile duyuruda bulunduk" dedi. Kredi başvuruları için http:// sifirfaiz.kosgeb.gov.tr internet adresi de kullanılabilecek. Kayıt ve güncelleme işlemleri kredi başvuru tarihleri sürecinde de devam edecek. Palandöken, kredi onaylanma sürecinde başvuru sırasına göre herhangi bir öncelik söz konusu olmadığını belirterek, başvurular tamamlandıktan sonra sistemin işletmeleri, değerlendirme kriterlerine ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre belirlenen il kotaları çerçevesinde sıralayacağını kaydetti. KOSGEB'den yapılan açıklamada ise 1 Ocak 2016'dan "Sıfır Faizli Kredi Destek" programı açıklandığı güne kadar veritabanına kayıtlı firma sayısı 56 bin 810 ve KOBİ bilgi beyannamesi güncelleyen firma sayısı 147 bin 710 iken, 10 Aralık'tan bugüne kadar veritabanına yeni kaydolan firma sayısı 105 bin 463 ve aynı dönemde KOBİ bilgi beyannamesini güncelleyen firma sayısının ise 178 bin 629'u bulduğu bildirildi. Sadece son bir hafta içinde KOSGEB veritabanına kayıt yaptıran ve bilgi beyannamesini güncelleyen firma sayısındaki artışa dikkatin çekildiği açıklamada, sistemin aktif çalıştığı, ancak ciddi bir yoğunluk yaşandığı vurgulandı.
Hürriyet

İki Kıta 5'inci Kez Birleşiyor
Türkiye'nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Avrasya Tüneli bugün açılıyor. Tünel ile, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmaray'dan sonra İstanbul'da iki kıta 5'inci kez birleşmiş olacak. 1.2 milyar dolara mal olan Avrasya Tüneli'nden sadece otomobil ve minibüsler geçiş yapacak. 5.2 kilometrelik tünelin hem Avrupa hem de Asya Yakası'nda toplam 8 gişe bulunacak. Araçla ilk geçişi ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Avrasya Tüneli, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle hizmete giriyor. İstanbullular, resmi açılışın ardından Avrasya Tüneli'ni 21 Aralık saat 07.00'dan itibaren kullanabilecek. Tünelin kullanımı, ilk etapta saat 07.00 ile 21.00 saatleri arasında 14 saat olarak gerçekleşecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ilk etapta yapılacak ölçümlerin değerlendirileceğini ve tam zamanlı olarak 30 Ocak'tan sonra hizmete sokmayı planladıklarını belirtmişti. Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleştirecek tünel, İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme- Göztepe (Çatladıkapı-Harem) hattında hizmet verecek. Toplam uzunluğu 14.6 kilometrelik olan güzergahın 5.4 kilometrelik bölümü, iki katlı olarak deniz tabanı altına yerleştirildi. Bu çalışmalarla yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya inmesi planlanıyor. Tünelin en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağıda bulunuyor.
Hürriyet

Köftede Domuz Eti Sütte Nişasta Çıktı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen aralarında et ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, çikolata ve kahvenin yer aldığı 96 firmaya ait 150 ürünü kamuoyuna duyurdu. Bakanlık, taklit ve tağşiş yapan firmaların tam listesi 'www.tarim.gov.tr' adresinde yayınlandı. Et ve et ürünlerinde de laboratuar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 29 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında sucuk, köfte, kıyma, kebabın da aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede domuz eti, kanatlı eti, sakatat, dana sucukta baş eti tespit edildiği aktarıldı. Süt ve süt ürünlerinde ise taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 28 gıda işletmesinin ürettiği yoğurt, tulum ve eritme peynirleri ile kaymak ve tereyağının da aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler aktarıldı. Laboratuvar sonuçlarına göre söz konusu ürünlerde bitkisel yağ ve nişasta tespit edildi. Açıklamada, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 3 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünlere ait bilgiler de yer aldı. Örnek olarak, bitkisel karışımlı macunun içinde ilaç etkin maddesi 'sildenafil'e rastlandığı bildirildi. Balda da 3 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünler, kahvede 1, çikolatada ise 3 gıda işletmesinin ürünlerine ait bilgiler
Star

Pas Mı Diyecek, Artıracak Mı?
Piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün gerçekleştireceği yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 1 yıl sonra faizleri 25 baz puan yükseltmesi ve 2017 için beklentilerin aksine 2 yerine 3 faiz artışına yeşil ışık yakmasıyla TCMB'nin kararı daha da önem kazandı. Kritik zirve öncesinde piyasalar, "TCMB 'Bekle ve gör' deyip pas geçer, TL'deki değer kaybını dikkate alarak faiz artırır" şeklinde ikiye ayrılmış durumda. Reuters'ın 18 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre; politika faizinde 8 katılımcı 25 baz puan, 5 katılımcı 50 baz puan artırım bekliyor. 5 ekonomist de sabit tutulmasını bekliyor. Koridorun üst bandında 12 katılımcı 25 baz puan, 3 kişi 50 baz puan yükseliş öngörürken, 3 katılımcı da sabit tutulacağını bildirdi. QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, "Fed'in faiz artırım beklentilerinin yükselmesi sonucu TL'deki değer kaybının kalıcı olacağını düşündüğümüzden TCMB'nin koridorun üst bandını artırmasını bekliyoruz. PPK bu yönde bir hamle yapmamayı seçerse ileride TL'de sert değer kayıpları görebiliriz" değerlendirmesini yaptı. TCMB, sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda 7 ay süren 250 baz puanlık indirime Ekim ayı itibarıyla ara vermişti. Kurum, geçen ay da politika faizini 7.5'ten yüzde 8'e, marjinal fonlama oranını da yüzde 8.25'ten yüzde 8.5'e yükseltmişti.
Vatan

2016'da Konut Satışı 1 Milyon 149 Bin Oldu
TAPU Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2016 yılı verilerine göre, bir yılda 1 milyon 149 bin 122 konut satıldı. Türkiye genelinde bu yıl en fazla konut satışı yapılan iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir, en az konut satışı yapılan iller ise Tunceli, Bayburt ve Ardahan oldu. Konut ve arsa alım, satış işlemlerinin toplam mali karşılığı 714 milyar 475 milyon 57 bin 976 lira olarak gerçekleşti. 2016'da tapuda toplamda 6 milyon 701 bin 642 işlem gerçekleştirildi. Tapuda bu yıl içerisinde 401 bin 770 arsa satışı yapılırken, konut satışı yapılan işlem sayısı da 1 milyon 149 bin 122 oldu. Türkiye genelinde en çok arsa satışı yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, Konya ve İzmir olarak belirlendi. İstanbul'da 49 bin 88, Ankara'da 29 bin 515, Antalya'da 18 bin 321, Konya'da 17 bin 29, İzmir'de 16 bin 170 arsanın satışı gerçekleştirildi. Verilere göre, konut satış rakamlarında başı çeken 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. İstanbul'da 206 bin 430, Ankara'da 124 bin 291, İzmir'de 71 bin 805, Antalya'da 47 bin 602 ve Bursa'da da 45 bin 625 konut satıldı. Konut satışının en az olduğu iller de Tunceli (915), Bayburt (601), Ardahan (544), Şırnak (307) ve Hakkari (98) olarak belirlendi. 2015'te 417 bin 371 arsa satışı gerçekleştirilirken, konut satışı yapılan işlem sayısı da 1 milyon 159 bin 268 olmuştu.
Vatan

Dünya
Berlin'de Tır Dehşeti
Almanya'nın başkenti Berlin'in kalbi sayılan tarihi Yıkık Kilise'nin yakınındaki bir Noel pazarına dalan TIR dehşet saçtı. Polis ve itfaiye yetkililerinin yaptığı açıklamalarda, olayda en az 9 kişi yaşamını yitirirken, 50'nin üzerinde yaralı olduğu kaydedildi. Yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Polis Berlinlileri terör saldırısına karşı uyardı. Olay, Berlin'in kalbi sayılan, tarihi Yıkık Kilise'nin yanındaki meydanda kurulu olan Noel pazarında yaşandı. Saldırının ardından kaçan TIR şoförü yakalanırken, yanındaki kişi etkisiz hale getirildi. Polis, terör saldırısı ihtimali üzerinde dururken, yapılan ilk açıklamada, "Kaza değildi. Kasıtlıydı" denildi. Berlin'deki olay, geçtiğimiz temmuz ayında Fransa'nın Nice kentinde meydana gelen ve DEAŞ'ın üstlendiği terör saldırısını akıllara getirdi. Bastille Günü'nü kutlayan kalabalığın arasına dalan TIR, 86 kişinin ölümüne neden olmuştu. Saldırı daha sonra DEAŞ tarafından üstlenilmişti. DEAŞ geçtiğimiz mart ve nisan aylarında da Almanya'yı terör saldırılarıyla tehdit etmişti.
Hürriyet

Ruhani'den 'İnsan Hakları' Bildirgesi
İran'ın reform yanlısı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ifade özgürlüğü, protesto hakkı, adil yargı ve mahremiyet gibi temel insan haklarını savunan bir 'Haklar Bildirgesi' yayınladı. 120 maddelik bildirgeyle İran anayasasında yer alan hakların daha iyi uygulanmasının amaçlandığı ifade edildi. İktidara geldiği 2013 seçimlerindeki vaadini hayata geçiren Ruhani, "En eski hayallerimden biri gerçek oldu" dedi. Henüz yasal bir bağlayıcılığı bulunmayan bildirgenin herkes tarafından uygulanması gerektiğini söyleyen Ruhani, "İran halkının en büyük taleplerinden biri vatandaş haklarıdır. Bu aynı zamanda insan hakları konusunda üçüncü dünya ülkelerinden ileri olduklarını savunan bazı mağrur Batılı ülkelere yanıtımızdır" dedi. Ancak Ruhani'nin bu adımı muhafazakâr kesimin tepkisini de çekiyor. Osulgara News isimli muhafazakâr sosyal medya kanalı, "Halk, sabırsızlıkla nükleer anlaşma-
Hürriyet

Ürdün'ü Kana Bulayanlar Ölü Olarak Ele Geçirildi
Ürdün'de güvenlik güçleri, Karak kentinde, aralarında bir Kanadalı turist ve dört polisin de bulunduğu 10 kişiyi öldüren silahlı militanların öldürüldüğünü duyurdu. Kentte terör estirdikten sonra kaleye sığınan 4 saldırgan, ülkenin popüler turizm merkezleri arasında yer alan tarihi yapıda öldürüldü. Polis, "terörist haydutların" saklandıkları yerde intihar saldırısı yelekleri ve silahlar ele geçirildiğini duyurdu. Ancak militanların hangi örgüte üye oldukları henüz belirsizliğini koruyor. ABD'li turist Avinash Cavale BBC'ye yaptığı açıklamada, çatışma çıktığı sırada eşiyle kaleye gittiğini söyledi. Cavale "Kale kapısına 20 metre yaklaşmıştık ki silah seslerini duyduk. Her taraftan farklı silahlardan ateş açılıyordu. Araçtan inmek üzereyken bize uzaklaşmamızı söylediler" dedi.
Milliyet

Halep'te Kriz Aşıldı Tahliye Başladı
Suriye'nin Halep kentinde muhalifler ile rejim arasında varılan anlaşmaya rağmen sekteye uğrayan tahliyeler, tarafların yeniden anlaşmasıyla önceki geceden itibaren yeniden başladı. Anlaşma sonrası Şii köyleri Fua ile Kefreya'dan çıkan yaklaşık 14 otobüslük tahliye konvoyunun, batı Halep'te rejim güçlerinin kontrolündeki bölgeye ulaştığı bildirildi. Bununla birlikte eş zamanlı olarak doğu Halep'ten yola çıkan ve aralarında 47 yetim çocuğun da bulunduğu otobüsler de, Halep'in batı kırsalında muhaliflerin denetimindeki Raşidin bölgesine ulaştı. UNICEF, kurtarılan yetim çocukların aç ve susuz olduklarının saptandığını bildirdi. Bu ilk konvoyun ardından 4 bin kişilik bir konvoyun daha bölgeden çıktığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasına göre, tahliyelerin başladığı geçen haftadan bu yana Doğu Halep'ten çıkan sivil ve muhaliflerin sayısı 20 bin kişiye ulaşmış oldu. Fua ve Kefreya'dan birkaç gün içinde 4 bin kişinin tahliye edilmesi beklenirken, Birleşmiş Milletler, Halep'in doğusunda soğukta tahliye edilmeyi bekleyen toplam 30 bin kişi olduğunu tahmin ediyor. Yardım gönüllüleri, bu insanların büyük bölümünün perişan halde olduğunu, gıda ve su alamadığını, çocuklarının ise hasta olduğunu bildirdi. Madaya ve Zebadani'den tahliyelerin de bugün başlaması bekleniyor. Türkiye ile Rusya'nın arabulucuğuyla önceki muhalifler ve rejim güçleri arasında yeni bir mutabakat gerçekleştirilmişti. Rejim, Halep'teki tahliyelerin devam etmesi için İdlib bölgesinde muhaliflerin oluşturduğu Şiilerin çoğunlukta yaşadığı Fua ve Kefreya köylerinde yaşayanların bölgeden ayrılmasına izin verilmesini talep etmiş, ancak muhalifler bölgeye gönderilen en az 5 otobüsü ateşe verince tahliyelerde kriz yaşanmıştı. Tahliyenin durmasına neden olan bu olaylardan, daha önce Nusra Cephesi adıyla anılan El Kaide bağlantılı Şam'ın Fethi Cephesi'nin sorumlu olduğu ifade edilmişti.
Milliyet

Imf Baskanı Lagarde İhmalden Suçlu Bulundu
Fransa'da Sarkozy'nin dostluğu nedeniyle devletten 404 milyon avro aktardığı 'Tapie skandalı' olarak bilinen dava sonuçlandı. IMF Başkanı Christine Lagarde, Fransa Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemde 'ciddi ihmalkârlık' yaptığı suçlamasıyla yargılandıgı davada suçlu bulundu. Lagarde'ın 2008 yılında Adidas'ın eski sahibi Fransız işadamı Bernard Tapie'ye devlet bütçesinden 404 milyon avroluk tazminat ödenmesine göz yumduğu gerekçesiyle suçlu bulunduğu ancak bir ceza verilmeyeceği belirtildi. Yeni bir IMF krizini tetikleyeceği düşünülen Lagarde hakkında karar Cumhuriyet Adalet Mahkemesi tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Nicolas Sarkozy'nin talimatı üzerine 2008'de Lagarde'ın hakemlik yaptığı kurul, Sarkozy'nin arkadaşı Tapie'ye devlet bütçesinden ödeme yapılmasına karar vermişti.
Star

'Özgür' Calıfornıa'dan Moskova'ya Elçilik
Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından California eyaletinin ABD'den ayrılması için referandum düzenlenmesi amacıyla kampanya başlatan 'Yes California!' hareketi, Rusya'nın başkenti Moskova'da 'elçilik' açtı. Seçimlerin ardından bağımsızlık referandumu için eyalet savcılığına resmi başvuruda bulunan hareketin lideri Louis Marinelli, 'elçiliğin' diplomatik konularla ilgilenmeyeceğini, Rusları California tarihi konusunda bilgilendirerek ticaret ve turizm ilişkilerini arttıracak bir kültür merkezi görevi göreceğini söyledi. Marinelli ayrıca Rusya ile bağımsız California arasındaki ilişkiler için zemin hazırlamak istediklerini belirtti.
Vatan

POLİTİKA

Yeni Anayasada 6 Soru İşareti
Başkanlık sistemini düzenleyen Anayasa Değişiklik Teklifi'nin yasalaşma süreci bugün Anayasa Komisyonu toplantısıyla başlıyor. Teklifin Meclis'e sunulmasının ardından yapılan değerlendirmelerde AK Parti grubunda da bazı soru işareti ve sistemin işleyişine yönelik kuşkular gündeme geldi. Komisyon devam ederken Başbakan Binali Yıldırım ile teklifin hazırlığında görev alan parti yöneticileri de kaygıları gidermeye çalışacaklar. Yıldırım'ın başkanlığında yarınki toplantıda milletvekillerine brifing verilecek. Teklifle ilgili AK Parti grubunda da tartışılan bazı başlıklar şöyle: Askerlik çağına bile gelmemiş genç partililer milletvekilliği için yarışacak. Erken beklentiye girecek gençlik teşkilatlarının listelerde yer bulamayınca seçim motivasyonlarını yitirecekleri savunuluyor. AK Parti'nin deneyimli isimlerinden Cemil Çiçek, hafta sonu yayımlanan röportajında, "Kişisel fikrime göre 25 yaş bile gençtir. Siyaset yapmak zordur. Tecrübe ister. Yedek milletvekilliğine de olumlu bakmam. Bir defa yedek lafı inciticidir" dedi. Farklı partilerden milletvekilleri, bunun mevcut üyeler üzerinde baskıya dönüşebileceğini, parlamenter saygınlığına zarar vereceğini, Türkiye şartlarında can güvenliğine kadar uzanan riskler doğuracağını savunuyorlar. Bir temsil görevi olan milletvekilliğinin, belediye meclisi üyeliğiyle eş tutulup kariyer mesleğine dönüştürülemeyeceği de belirtiliyor. Cumhurbaşkanı adaylarının "doğuştan Türk vatandaşı olması" şartı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu gibi Türk soylu olmasına karşın vatandaşlık hakkını sonradan edinen soydaşlara adaylık engeli getiriyor. Batı Trakya'dan çok sayıda soydaşın, dışlanma olarak gördükleri bu konuda rahatsızlığını AK Parti'ye ilettiği öğrenildi. Bu şartın, Suriyeli sığınmacıların gelecek yıllarda vatandaşlık hakkını kazanma olasılıklarına karşı bir "sigorta" olarak getirildiği belirtiliyor. Bu ifade, yıllar sonra 100 bin dolayında sığınmacının imza toplayıp bir aday çıkarması ve toplumsal bir kesimin oylarını blok halde yönlendirmesine önlem olarak düşünülüyor. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların yaşları, eğitimleri gibi nitelikleri ile yardımcı sayısı ve yeminleri teklifte düzenlenmiyor. Bazı milletvekilleri, vekil olarak cumhurbaşkanı yetkisini kullanacak yardımcıların en azından milletvekili seçilme yeterliliğini taşıması gerektiğini düşünüyor. Ancak kulislere yansıyan bilgilere göre bu tercih Cumhurbaşkanlığı'ndaki çalışmada yapıldı. Bazı AK Partililer, gelecekte öngörülmeyen sorunlarla karşılaşmamak için cumhurbaşkanının parti üyeliğinin yanı sıra genel başkan olabileceğinin de teklife açıkça yazılmasını talep ediyor. Bu konuda Devlet Bahçeli'nin tavrı belirleyici olacak. Teklif yasalaştığında Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin görevleri sona erecek ve bir ay içinde yenileri belirlenecek. 2018'e kadar görev süresi olan bazı HSYK üyelerinin rahatsızlıklarını iktidara ilettiği öğrenildi.
Hürriyet

Fetö Ve Pkk'ya Karşı Aktif Lobicilik Dönemi
Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ ve PKK'ya karşı başta Avrupa'da olmak üzere Türkiye aleyhine oluşturulan olumsuz tabloya karşı lobi çalışmalarına hız verileceğini söyledi. Yıldırım'ın, cuma günü bütçe konuşması öncesinde milletvekillerine dağıttığı 300 sayfalık bilgilendirme kitapçığında dış politikaya dair mesajlara yer verildi. Bölgesel barışı hedefleyen bir dış politika için çalıştıklarını kaydeden Yıldırım, bölgedeki tüm gelişmelerin üzerine Türkiye'nin bir de 15 Temmuz darbe girişimi ile karşılaştığını ifade etti. Yıldırım, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında, toplam 111 ülke ve 6 uluslararası kuruluştan hükümete açık destek mesajları geldiğini de açıkladı. FETÖ ile kararlılıkla mücadele edileceğini anlatan Yıldırım, "FETÖ'nün faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de siyasi nüfuz ve ekonomik güç elde etme çabaları ortadadır. Bu terör örgütünün sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği bütün ülkeler bakımından bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu görülmektedir. Bu tehdide dikkat çekmek amacıyla uluslararası kamuoyu nezdindeki çabalarımızı en yoğun şekilde sürdürüyoruz" dedi. FETÖ'nün "Türk", "Türkiye" isimlerini ve Türk bayrağını kullanmasına izin verilmemesi için girişimlerin devam ettiğini de kaydeden Yıldırım, "Çeşitli ülkelerdeki FETÖ okulları ve diğer unsurları kapatılmış veya yasaklanmıştır. İlgili ülkelerde FETÖ tehdidi konusunda farkındalık yaratılmış olup, açıkça adım atmaktan çekinen ülke yönetimleri dahi bu yapının kendi topraklarındaki uzantılarını yakın takip altına almaya başlamışlardır. FETÖ'ye mücadele bağlamında, dış misyonlarımız, sürekli olarak en geniş biçimde girişimlerde bulunulması hususunda talimatlandırılmışlardır" bilgisini de verdi. Avrupa ülkelerinin büyük kısmının Türkiye'nin beklediği tutumu sergilemediğini anlatan Yıldırım, birçok kentte Türkiye aleyhine protestolar olduğunu kaydetti. Yıldırım, "AB'nin siyasi merkezlerinde eylemlerde bulunan terör örgütü PKK'nın bu uğraşlarının önüne geçilmesi amacıyla yoğun gayretlerimiz sürmektedir. PKK ile PYD'nin aynı oluşum oldukları gerçeğinin altının çizilmesi de üzerinde ağırlıkla durulan bir konudur" dedi.
Milliyet

SPOR

Turkcell'in destekleri ile çıtayı daha da yükselten Türk atletizmi İtalya'da büyük bir başarıya daha imza attı. Avrupa Kros Şampiyonası'nda atletlerimiz hem 14 yıldır geçilemeyen Britanya'yı geride bıraktı hem de tüm dallarda zirveye çıkan ilk ülke olmayı başardı. Evet Başarı büyüktü ama atletlerimiz bu sevincini yaşayamadı. Yarıştan bir gün önce İstanbul'da yaşanan patlamanın haberi ile sarsılan sporcular otelde yaptıkları toplantıda tek bir şey düşünerek, Türk halkına madalya sözü verdiler. Kadınlarda double yapan Yasemin Can ve Meryem Akdağ, erkeklerde ilk iki sırayı alan Aras Kaya ve Polat Kemboi Arıkan, dereceleriyle takım şampiyonluğuna ulaşmamızı sağlayan Özlem Kaya, Sevilay Eytemiş, Esma Aydemir ile Sebahat Akpınar Madalyalarını en güzel yerde Anıtkabir'de kutlayan atletlerimizin ağızlarından tek bir şey çıkıyordu, "Madalyalarımız şehitlerimize ve onların ailelerine armağan olsun.' Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaretlerinde duygusal anlar yaşayan atletlerimiz Milliyet'e hem yaşanan terör olaylarının son bulması için mesajlar verdi hem de madalyaların devam edeceğini söyledi. İlk olarak sözü kadınlarda double yapan Yasemin Can ve Meryem Akdağ aldı Şampiyonayı değerlendirerek röportaja başlayan Can ve Akdağ, "Zor bir yarışta ilk iki sırayı almak bizim için çok önemliydi. 2016 yılını madalya ile kapattığımız için mutluyuz" dediler. Doğum gününde madalya almanın ayrı bir duygu olduğunu vurgulayan Yasemin, "Bitiş çizgisine geldiğimde, 'Kendi doğum günümde hediyemi kendim verdim. Avrupa Şampiyonu Yasemin Can' dedim. Doğum günümde aldığım altın madalya gerçekten benim için çok özeldi" diye konuştu. Ülkemizde yaşanan terör olaylarına çok üzüldüklerini ve bunun son bulmasını istediklerini sözlerine ekleyen iki atletimiz, "Cumartesi günü yaşanan terör saldırısı bizi şok etti gerçekten. Ben madalyayı kazandığımda tek düşündüğüm şey hayatını kaybeden polislerimiz ve vatandaşlarımızdı. Madalyalarımızı şehitlerimize ve onların ailelerine armağan ediyoruz" ifadelerini kullandılar. Olimpiyatlar için hedeflerini de açıklayan milli sporculardan Meryem, "Sıkı çalışıp daha fazla başarılara ulaşmamız lazım" derken, Yasemin Can ise "Ben olimpiyatlarda altıncı oldum. Madalya bizim için uzak görülebilir. Ama daha fazla başarı yakalayıp daha fazla çalışarak en büyük madalyayı da alabiliriz" diye konuştu.
Milliyet


Galatasaray, Osmanlıspor karşısında beraberlikten çok, Serdar Aziz'in sezonu kapamasının üzüntüsünü yaşıyor. Karşılaşmanın 23. dakikasında sakatlanan futbolcunun çekilen MR'ında sağ diz arka çapraz bağlarının koptuğu ortaya çıktı. Daha önce milli takım kampında sol diz menisküsünden sakatlanan Serdar Aziz'in durumunu açıklayan kulüp, futbolcunun zeminden kaynaklı bir sakatlık geçirdiğinin altını çizdiler. Kulübün internet sitesinden yapılan açıklama şöyle: "Osmanlıspor maçının ardından yapılan tetkiklerinde sağ diz arka çarpraz bağında kopma, ön çarpraz bağında gerilme ve menisküs yırtığı tespit edilen Serdar Aziz'in oluşturulan tedavi protokolü çerçevesinde tedavisine başlanmıştır" ifadelerine yer verildi. 6 aydan önce sahalara dönemeyecek olan Serdar Aziz'in sakatlığı öncesinde, Galatasaray Yönetimi'nin maçın hakemi Hüseyin Göçek'i uyardığı ortaya çıktı. Sportif AŞ Yöneticisi Levent Nazifoğlu, tüm uyarılarına rağmen stadın ve maç saatinin değiştirilmediğini söyledi. Müsabaka öncesi kulüp yetkilileri kanalıyla maçın o şartlarda oynatılmamasını istediklerini anlatan Nazifoğlu, "Kulüp doktorumuzu dahi dördüncü hakeme göndererek, çekincelerimizi aktardık. Yine ben telefonla müdahil oldum. Biz, Osmanlıspor maçı öncesi saha zemininin ciddi bir sakatlığa sebep olabileceği uyarısında bulunduk. Hakemlerden ise, 'Daha kötü zeminlerde de oynattık' cevabı geldi" diye konuştu. Nazifoğlu, Serdar Aziz'in sakatlığının tamamen sert zeminden kaynaklandığını kaydederek, şöyle devam etti: "Önce stadın değişmesi, ardından da maç saatinin değişmesi taleplerimiz kabul edilmedi. Ligin 17. haftasında, 15 Ocak'ta Beşiktaş da o stada gidecek. Bakalım ne yapacaklar?"
Milliyet


Beşiktaş ile Deportivo La Coruna arasındaki Ryan Babel savaşı iyice kızıştı. Hollandalı yıldız için iki kulüp arasında yaşanan yarış hız kazandı. İspanyol kulübüyle sözleşmesi 10 gün sonra bitecek olan Babel konusunda Beşiktaş önemli adımlar attı. Ancak yetenekli oyuncunun sözleşmesini uzatmanın planlarını yapan Deportivo da boş durmuyor. Özellikle Teknik Direktör Gaizka Garitano, tecrübeli golcüyü takımda tutmak için çabaladığını açıkladı. Osasuna'yı 2-0 yendikleri maç sonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Garitano, öğrencisiyle 1 haftadır görüşmeler yaptıklarını belirterek, kalmasını arzuladıklarını vurguladı. Deneyimli çalıştırıcı, "Bir haftadır kendisiyle konuşuyorum. Yeni bir sözleşme imzalaması için uğraşıyorum. Bana, 'Deportivo'da mutluyum ve çok rahatım' dedi. Ben kendisini imza atacak gibi görüyorum ve açıkçası bunu istiyorum. Ama bazı kritik noktalar var, onlar aydınlatılmalı. Görüşmeler sürüyor, bence Babel kalmak istiyor" dedi. Beşiktaş Yönetimi ise Şenol Güneş'in mutlaka kadrosunda görmek istediği Ryan Babel'le prensipte anlaşmaya vardı. Bonservis bedeli bulunmayan Hollandalı futbolcuya 2.5 yıllık sözleşme öneren siyah-beyazlıların, Babel'in, Deportivo ile bağlarını koparmasını beklediği aktarıldı. Yetenekli oyuncunun, İspanyol kulübüyle yollarını ayırdıktan sonra İstanbul'a gelerek sözleşme imzalaması bekleniyor. Kartal, Babel'de problem çıkarsa alternatif isimlere yönelecek.
Milliyet

Fenerbahçe adına maç, zor ve sıkıntılı geçti. Maçın yıldızı yaptığı beş kurtarışla Volkan Demirel oldu. Ciddi bir taraftar desteği yoktu. Van Persie henüz 10. dakikada sakatlanıp çıktı. Ama daha önemlisi sarı-lacivertlilerin karşısında bu maça çok iyi hazırlanmış bir ekip vardı. Maçın büyük bölümü Gençlerbirliği'nin kontrolünde geçti. Konuk ekip ikinci gole kadar rakibine göre hep bir adım önde ve daha güçlüydü. 30'da hızlı hücum yapmaya çalışan Hasan Ali'nin karşısında tam altı rakibinin olması konuk ekibin ne kadar çabuk geriye döndüğünün göstergesiydi. 7'de Volkan'ın hatalı çıkışında Rantie fırsatı değerlendiremedi. 39'da ileri çıkan Khalili'nin vuruşunu Volkan önledi. Fenerbahçe son beş dakikaya girilirken ilk kez savunmada boşluk buldu ve hızlı oynayıp sonuca gitti. Şener, tek pasta savunmadan atağı başlattı. Lens, ortayı doğru yere ve zamanında yaptı. İki savunmacı arasından Sow topa dokundu. Sarı-lacivertliler bu golle 41'de öne geçti: 1-0 İkinci yarı Gençlerbirliği yine daha etkili olan taraftı. Lens'in 50'de bulduğu fırsatın ardından bir dakika içinde iki kez gole yaklaştı. Yine ileri çıkan Khalili ceza sahası içinde vurdu Volkan çıkardı. Tecrübeli file bekçisi saniyeler sonra bu sefer de Serdar'ın etkili kafa vuruşunu önlemeyi başardı. 73'te Matei'nin yakın mesafeden yaptığı vuruşu çıkaran yine Volkan Demirel oldu. Gençlerbirliği gol ararken savunma arkasında bıraktığı boşluğu 87'de Fernandao ve uzatmalarda Sow değerlendirdi. Fenerbahçe, zorlanmasına rağmen etkili hücum oyuncuları ve Volkan'ın kurtarışları sayesinde maçı kazanmayı bildi ve şampiyonluk yarışından kopmadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme