21 Aralık 2016 Çarşamba

21.12.2016 Genel Gündem21.12.2016 Çarşamba
GÜNDEM

Putin'le Anlayış Birliği İçindeyiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayıp başsağlığı dilediğini belirterek "Suriye başta olmak üzere Rusya ile giderek genişleyen işbirliği alanlarımızın bu saldırıdan etkilenmeyeceği konusunda Sayın Putin ile anlayış birliği içindeyiz" dedi. Erdoğan, Avrasya Tüneli açılışında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "Gerçekten bir diplomat olarak takdir ettiğim bir arkadaştı. Bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı'nı yanıma getirmişti. Birlikteydiler. Birlikte bazı değerlendirmeler yapmıştık. Sıcak, sempatik bir insandı. Uğradığı suikast gerçekten üzüntü vericiydi. Şahsım, milletim adına şiddetle lanetliyorum. Devlet Başkanı Sayın Putin'in şahsında tüm dost Rus halkına ve müteveffa Karlov'un ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Olayın hemen ardından Sayın Putin'i arayarak olaydan duyduğumuz derin elemi kendisine bizzat ilettim. Kendisiyle bu kalleş saldırının Türk-Rus ilişkilerine yönelik açık bir provokasyon olduğu konusunda hemfikiriz. Güvenlik güçlerimiz ve yargımız olayı tüm yönleriyle araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracaktır. Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak şu anda çalışmalara başladık ve heyetimiz çalışıyor. (Vatandaşların 'idam' sloganları üzerine) Haklısınız. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu konuda sizin dediğiniz doğrudur. Millet ne istiyorsa odur, gerisi teferruattır. Suriye başta olmak üzere Rusya ile giderek genişleyen işbirliği alanlarımızın bu saldırıdan etkilenmeyeceği konusunda sayın Putin ile anlayış birliği içindeyiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz. Terör saldırılarında büyük kayıplar vermiş bir ülke olarak topraklarımız içinde böyle elim bir hadisenin meydana gelmiş olması bizi en az kendi vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik saldırılar kadar üzmüştür. Terörün bizi kendi gündemine hapsetmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Onun için bu eserin açılışının yapılmasını ertelemeyeceğiz dedik. Bunun teröre karşı en doğru ve en etkili tutum olduğuna inanıyoruz. Terör örgütleri üzerinden bizim ayağımıza pranga vurmaya çalışanlara mesajım şudur: 'Türkiye hem terörle mücadele edebilecek hem de taviz vermeden hedeflerine yürüyebilecek imkâna ve kararlılığa sahiptir. Ölümler elbette canımızı yakıyor. Eskiden dağda eylem yapan teröristler şimdi şehirlere indi. Hatta Rusya Büyükelçisi'nde olduğu gibi misafirlerimizi de hedef almaya başladılar. FETO ihanet çetesinin darbe girişiminde de sokaklardaki, meydanlardaki insanlarımız hedef alınmıştı. DEAŞ ve PKK terör örgütleri de güya belli hedeflere yönelik görünen ama aslında 80 milyon vatandaşımızın tamamının hayatına kasteden eylemler yapıyor.
Hürriyet
 

Öldürmediler Tarihe Kazıdılar 
Suikast sonucu öldürülen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov için Esenboğa Havalimanı Büyük Şeref Salonu'nda devlet töreni düzenlendi. Törene, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ak Parti ve CHP milletvekilleri ile Ankara'da görev yapan çok sayıda büyükelçi katıldı. Büyükelçinin eşi Marina Karlov'un ayakta durmakta zorlandığı gözlenirken, Rusya büyükelçiliği çalışanları acılı eşi yalnız bırakmadı. Karlov eşinin tabutunun başında gözyaşı döktü. Elçilik çalışanları da gözyaşlarına hakim olamadı. Tören için Hatay'dan sabah saatlerinde Ortodoks bir din adamı, emniyete ait özel uçakla Ankara'ya getirildi. Karlov, duaların ardından 2013'te geldiği Ankara'dan ülkesine yolcu edildi. Törende, yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Karlov'un Rusya bayrağına sarılı naaşı, katafalka konuldu. Karlov'un özgeçmişinin okunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Azerbaycan Büyükelçisi Faik Bagirov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız'ın kısa konuşmalarının ardından Başbakan Yardımcısı Türkeş de bir konuşma yaptı. Türkeş şunları kaydetti: "Değerli bir dostumuzu yitirdik. Acımız büyüktür. Büyükelçi Andrey Karlov, topraklarımıza ayak bastığı andan itibaren, ülkelerimiz arasındaki dostluğu güçlendirmek için çalıştı. Rusya dostluğunu bozmak isteyenler son bir provokasyon daha yaptılar. Rusya'nın yetiştirip Türkiye'ye emanet ettiği yetenekli bir diplomat, değerli bir insan, profesyonelliğiyle herkesin takdirini kazanan Andrey Karlov'u hedef aldılar. Bu saldırıyı yapan ve yaptıranlar, Karlov'u öldürmediler. Aksine, tarihe kazıdılar. Büyükelçi Andrey Karlov, artık Türkiye-Rusya dostluğunun ebedi sembolü olmuştur. Karlov'un bir parçası artık ebediyen Türkiye'nin kalbinde olacaktır." Büyükelçi Karlov'un annesi, cenaze törenini gözyaşları içinde uçaktan izledi. Törenin ardından Moskova'ya uğurlanan Karlov'un naaşını taşıyan uçağı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vnukovo Havalimanı'nda karşıladı. Çavuşoğlu, burada Karlov'un eşi ve annesine taziyelerini iletti.
Milliyet

Üçlü Toplantıdan Uzlaşı Çıktı 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in katıldıkları üçlü Suriye toplantısından uzlaşı çıktı. Üç ülkenin Suriye'deki krizin sona erdirilmesi amacıyla siyasal sürecin canlandırılmasına yönelik ortak bir bildiri üzerinde anlaştığını açıklanırken, Rus Bakan Lavrov, "Rusya, İran ve Türkiye, Suriye'deki krizin sona erdirilmesi için siyasal sürecin canlandırılması konusunda ortak bir bildiri üzerinde anlaştı. Rusya, İran ve Türkiye olarak bugün (dün) onayladığımız ortak bildiriye dayanarak işbirliğimize devam etmek konusunda anlaştık" dedi. Lavrov, üç ülkenin Suriye hükümeti ve muhalişer arasında bir anlaşma yapılması için çalışmaya, bu anlaşmanın garantörleri olmaya hazır olduğunu belirtirken, Rusya, İran ve Türkiye'nin DAEŞ'in yanı sıra El Nusra ile ortak mücadelede kararlı olduklarını da ifade etti. Toplantıya katılan ülkelerin, Suriye'deki krizin askeri çözümünün olamayacağı ve ateşkesi genişletmenin önemi konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan Lavrov, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in yeni Suriye barış görüşmelerine ev sahipliği yapmayı teklif ettiğini bildirdi. Lavrov, bununla birlikte Rusya ve ABD'nin, Suriye konusunda yaptığı çalışmaları görmezden gelmeyeceklerini de sözlerine ekledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, Suriye'de kalıcı çözümün, siyasi bir çözüm olduğunu belirtirken, "Ateşkesin tüm Suriye geneline yayılmasından bahsediyoruz. Burada terör örgütlerini, DAEŞ'i, El Nusra'yı saymıyoruz, onlarla mücadelemiz devam edecek. Ama rejim, muhalişer, bir de dışardan gelen gruplar var. Hizbullah var, başka gruplar var. Tüm bu gruplara bu yardımların kesilmesi lazım" dedi. Çavuşoğlu, El Bab çevresinde operasyonun sürdüğünü de hatırlatarak, "Münbiç'te dışarıdan farklı grupların gelip etnik temizlik yapması ve burayı yönetmesine müsaade edilmemeli" dedi.
Milliyet
 
EKONOMİ 

Gram Altın 128,1491-128,3478
ABD Doları 3,5203-3,5250
Euro 3,6601-3,6652
İngiliz Sterlini 4,3534-4,3619

Sistem Kilitlendi Uzatma Yok 
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) sistemi 50 bin liralık 'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği' için önceki gün başlayan ve bugün akşam bitecek olan yoğun başvurular nedeniyle kilitlendi. KOSGEB yetkilileri, sistemin başvuru sayısındaki yoğunluktan zaman zaman durma noktasına geldiğini belirttiler. Yetkililer, "Bir yılda yaptığımız işlemi bir günde yaptık. Bir günde 450 bin kayıt yenileme ve güncelleme işlemi yaptık. Kredi başvurusunda bulunan firma sayısı 150 bini aştı. Yarın geceye kadar bu sayının 300 bini geçeceğini tahmin ediyoruz" dediler. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yaşanan iç ve dış destekli bazı olumsuzluk ekonomik gelişmeler sebebiyle esnafın krediye olan ihtiyacının beklenin üzerinde olduğunu belirterek, "Hem sürenin uzatılması hem de kredi verilecek olan esnaf sayısının artırılması gerek. Ayrıca sistemin çökmesi nedeniyle başvuru süresi Cuma gecesine kadar uzatılmalı" dedi. KOSGEB yetkilileri, başvurunun verilecek desteğin çok üzerinde olduğunu belirterek, başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağını söylediler.
Hürriyet

İki Yaka Beşinci Kez Birleşti 
Göztepe-Kazlıçeşme arasındaki mesafeyi 100 dakikadan 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ile Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla dün hizmete açıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra sıra Kanal İstanbul. Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. Bu da ilklerden biri olacak" dedi. Terörün kendi gündemine ülkeyi esir etmesine izin vermediklerini ifade eden Erdoğan, "Onun için bugün bu eserin açılışının yapılmasını, dedik ki 'ertelemeyeceğiz, yapacağız'. Bunun teröre karşı en doğru ve en etkili tutum olduğuna inanıyoruz" diye konuştu. Erdoğan, Avrasya Tüneli'nin yaklaşık 4 yılda inşa edildiğini ve yatırım bedelinin 1 milyar 245 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Tünelden günde 100 bin aracın geçeceğini söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: "Artık fırtına çıktı, vapur seferleri iptal oldu, sis çöktü, köprüde trafik durdu gibi haberleri geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli Bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmamıştır. Firmalar, bir bölümü öz kaynak bir bölümü kredi olarak finansmanı kendileri sağladı."
Posta

Merkez Faizde Beklemeye Geçti 
Merkez Bankası, beklentinin aksine faizlere dün dokunmadı. Kararda, ekonomik büyümedeki zayıflama ve enflasyondaki artışın sınırlı olabileceği öngörüsü etkili oldu. Doların, karara tepkisi ise sınırlı kaldı. Amerika Merkez Bankası Fed, 11 yıl sonra ikinci faiz artırımını geçen hafta yapmıştı. Bu kararla dolar tekrar yükselişe geçmişti. Bir başka deyişle doların ateşi bir türlü düşmüyordu. Bu yüzden Merkez Bankası'nın yabancı para girişini teşvik için faiz artıracağına kesin gözüyle bakılıyordu. Merkez Bankası 1 ay önceki toplantısında faiz artırmıştı ancak dün piyasayı ters köşe yatırdı ve faizlere dokunmadı. Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borç verme faizini yüzde 8.5'te, borçlanma faizini de yüzde 7.25'te tuttu. Banka bir hafta vadeli repo ihale faizini de yüzde 8'de sabit bıraktı. Merkez'in faizi değiştirmemesinde büyümedeki yavaşlama etkili. Merkez, üçüncü üç ayda yüzde 1.8 daralan ekonominin son üç ayda ne kadar toparlanacağını ve enflasyondaki artışı görmek için beklemeyi tercih etti.
Posta

Hikâyeniz Çok İyi Yatırıma Devam 
Rönesans Sağlık Yatırım, kamu-özel işbirliği (PPP) kapsamında hayata geçireceği Elazığ Şehir Hastanesi için tamamı yabancı yatırımcılardan oluşan yatırımcı grubundan bono ihracı yoluyla 288 milyon euro tutarında finansman sağladı. Buna göre Elazığ proje bonosu, Türkiye'de 20 yıl vade ile tamamı yabancı yatırımcılara ihraç edilen ilk proje bonosu olurken, aynı zamanda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası'nın Çoktaraşı Yatırımlar Garanti Ajansı (MIGA) ile beraber geliştirilen yepyeni bir kredi iyileştirme aracı içeriyor. Elazığ Şehir Hastanesi'nin finansal kapanış imza töreninde konuşan EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, bunun destekledikleri altıncı proje olduğunu, şimdiye kadar yarım milyar euro destek sağladıklarını belirterek, "950 milyon euro'luk bir zarf da hazır. Önümüzdeki yıllarda yeni projelere imza atmaya devam edeceğiz" dedi. Marquet, şöyle konuştu: "EBRD'nin Türkiye'deki toplam yatırımı 2 milyar dolara yakın. Bu Türkiye'ye taahhüdümüzün çok önemli bir göstergesi. Taahhüdümüzü ve çok yüksek tutarlı yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Biz Türkiye'ye inanıyoruz, Türkiye'de çok ciddi bir yatırım hikayesi var. Yatırımcılar finansal açıdan bu yatırımları değerlendirmelidir." Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Elazığ Şehir Hastanesi'nin finansal kapanışı için atılan imzanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Ilıcak, "Bu bono Türkiye için ciddi bir inovasyon. Yüklenicisi olduğumuz şehir hastanelerini Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun ve Van'daki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri takip edecek" diye konuştu.
Milliyet

500 Göçmen Sağlık Merkezi Kurulacak 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Türkiye'de 500 Göçmen Sağlık Merkezi yapacağız. Bunlar bizim aile sağlığı merkezlerimizin biraz daha farklı şekilleri. Buralarda birinci derecede Suriyeli doktorları, Suriyeli sağlık çalışanlarını istihdam edeceğiz' dedi. Akdağ, söz konusu sağlık merkezlerinin yer seçiminin yapılarak inşaatlarına 2017'de başlanmasının planlandığını aktardı. Suriyelilere sağlık hizmeti veren hastanelerin de yenileneceğini belirten Akdağ, "Kilis basta olmak üzere bölgedeki bazı hastaneleri de yenileyerek yine bu göçmenler açısından daha rahat hizmet vereceğimiz bir noktaya taşımak istiyoruz. Bugüne kadar şükürler olsun Türkiye'deki Suriyeli misafirlerin sağlık hizmetlerini çok büyük bir başarıyla verdik. Bunu sürdürülebilir hale getirmemiz gerekiyor" diye konuştu. Suriye'de yaklaşık 6 yıldır iç savaş ve göç yaşandığını, Türkiye'nin de savaştan kaçan insanları misafir ettiğini hatırlatan Akdağ, şunları söyledi: "Dünyada gerek sağlık hizmetleri açısından gerekse günlük hayat ihtiyaçları açısından bu kadar göçmeni kendi ülkesinde misafir edip başarıyla hizmet veren başka bir örnek yok. Bunu bütün dünya teslim ediyor simdi. Birleşmiş Milletler de bunu takdirle karşılıyor. Gelin görün ki isin üzücü tarafı su, bunu takdir eden Batılı dünya bu hususta destek verme konusunda gerçekten çok yetersiz kalıyor. Ben Türkiye'yi örnek alarak dünyanın diğer zengin ülkelerinin de bu meseleye sahip çıkmalarının gerekliliğine inanıyorum."
Star
 
Enerji Stratejik Olmayı Sürdürecek 
Sabancı Üniversitesi Istanbul Uluslararası Enerji ve Iklim Merkezi (IICEC) ev sahipliğinde Dünya Enerji Görünümü Türkiye tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşması, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Başkanı Güler Sabancı tarafından yapıldı. Güler Sabancı konuşmasında, "Bugünün dünyasında çok çarpıcı küresel trendlere tanıklık ediyoruz. Hızlı kentleşme, dijitalleşme ve elektrifikasyon, enerjinin yaşamsal önemini daha da artırıyor. Enerji, toplumların yasam kalitesi ve ekonomilerinin sağlıklı işleyişi bakımından stratejik önem taşıyor. En öncelikli gündem maddelerinden birisi olma özelliğini koruyor" dedi. Güler Sabancı konuşmasını söyle sürdürdü: "Enerji ülkemiz için çok stratejik bir sektör. Son 10 yılda birincil enerji talebimiz, dünya ortalamasının çok üzerinde, yıllık ortalama yüzde 4'ün üzerinde büyüdü. Bu çarpıcı büyümeye karsın, kişi basına enerji tüketimimiz halen OECD ortalamasının yüzde 40'ı düzeyinde gerçekleşiyor. Bu oran, enerji talebimizdeki önemli büyüme potansiyeline işaret ediyor. Enerji talebimizdeki artısı güvenli, rekabetçi ve sürdürülebilir koşullarda sağlamak bizler için ana öncelik olarak görünüyor."
Star

Ruslar'ın Tahtına Suudiler Oturdu 
Türkiye; lüks alışveriş yapan turistler için ilk adres olmaya devam ediyor. Bu yıl yaşanan darbe girişimi, Rusya krizi ve kurlardaki artış gibi olumsuz etkenlere rağmen yabancılar alışverişten vazgeçmedi. Yabancıların alışverişte tercih ettikleri merkezlerden biri olan İstinyePark'ta turist sayısındaki azalmaya rağmen satışlarda ciddi sıkıntı yaşanmadı. Rus ve Azeri turistlerden kaynaklanan boşluğu Suudi Arabistanlı turistlerin doldurduğunu belirten İstinyePark Genel Müdürü Uğur Berk, 2016 yılını ciro bazında bir önceki seneye göre yüzde 4 oranında büyümeyle kapatacaklarını söyledi. Kasım'dan Kasım'a bakıldığında büyümenin yüzde 15 olduğunu kaydeden Berk, "Bu da 2017 için umutlarımızı yükseltiyor. Yabancıların ciromuzda yüzde 8-10 payı var. Bu yıl Rus ve Azeri turist azaldı ama Suudi Arabistanlılar ve Türk müşterilerimiz onların açığını kapattı. Markaların stoklarını eritmek için kur farkını fiyatlara yansıtmaması ve düzenledikleri kampanyalar Türk müşterilerin de lüks alışverişini artırdı" diye konuştu. Alışveriş merkezindeki dünya markalarının satışlardan memnun olduğunu da kaydeden Berk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Markalar Caddesi'nin cirodaki payı yüzde 40'ı buluyor. Burada dünyaca ünlü markalar var ve hepsi satışlarından memnunlar. Hatta bu memnuniyetlerini bize teşekkür mektubu göndererek dile getirenler oldu. Türkiye'de yatırımı olan markalar çok memnunlar ve yatırım yapmaya da devam ediyorlar."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Başkanlık Sistemi Komisyonda 
Başkanlık sistemi getiren anayasa değişiklik teklifinin yasamada ilk durağı olan Meclis Anayasa Komisyonu süreci dün gergin başladı. Çalışma yöntemi ve mekan konusunda talepleri kabul edilmeyen CHP ve HDP'li üyeler ile AK Parti'liler arasında zaman zaman tansiyon yükseldi. Milletvekilleri ve basının yoğun ilgisi nedeniyle komisyon salonu yetersiz kalınca tartışma yaşandı. CHP ve HDP'li üyeler, toplantının ana binada geniş bir salona alınmasında ısrar ettiler. Bazı milletvekilleri görüşmeyi ayakta izlediler, bazıları da salon dışında beklediler. Komisyon Başkanı Mustafa Şentop ise 132 kişilik salonun bu görüşmeye en uygun mekan olduğunu söyleyerek talepleri kabul etmedi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, "Meclis'i lağveden bir teklişe karşı karşıyayız" diyerek görüşme sürecinde diğer komisyonların ve Genel Kurul'un tatil edilmesini, TBMM TV'nin canlı yayınlamasını ve komisyonda partilerin eşit temsil edilmesini talep etti. CHP'lilerin de dile getirdiği canlı yayın talepleri komisyon başkanınca reddedildi. Şentop, TBMM TV'nin kayıt yapacağını, isteyen yayın kurumunun oradan görüntü alabileceğini vurguladı. CHP'lilerin görüşmeleri Periscope'tan canlı yayınlayacaklarını söylemeleri üzerine Şentop, komisyondan yayının yasak olduğunu belirtti. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Başkan'a "Ben milletvekiliyim, sizi göremiyorum. Anayasa yapıyoruz, gerekirse yeni salon yapacaksınız" diye seslendi. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da "Sağlık bakımından zararlı. Oksijen azalınca beyin iyi çalışmaz" dedi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca ise "Nasılsa milletvekilleri yorulur komisyon üyeleriyle devam ederiz diye düşünüyor musunuz bilmem. Burada bizi üst üste bile koysanız da arkadaşlarımız Cumhuriyet'i yıkan bu teklife karşı duracaklardır" dedi. Kameramanlar ve foto muhabirleri ile danışmanların salon dışına çıkarılma işlemi tartışmalı geçti. Kameramanların ayrılmasının ardından Şentop "Rahatladık" deyince CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan "Muhalefeti atın çok daha rahatlarsınız" yanıtını verdi. Şentop, görüşmenin başında, "Kurucu iktidar yetkisi kullanılmasına yönelik görev. Ehemmiyet bakımından farklı bir toplantı" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Sıradan bir anayasa değişikliği değil. Biz meseleyi rejim tartışması olarak görüyoruz" karşılığını verdi.
Hürriyet

Polisin Vurması İbretlik 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a düzenlenen saldırıyı kınadı. Bahçeli dün yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti: "Terörizm ve destekçisi karanlık odaklar, Türkiye'nin iradesini sarsmak, imajını sakatlamak maksadıyla her menfur yola müracaat etmektedir. Terör saldırıları yoğun bir şekilde devam ederken bu kez de devreye suikast girmiştir. Bu terörist eylemin bir polis memuru tarafından yapılması meselenin bir diğer hazin, ibretlik ve üzerinde durulması gereken kuşkulu yanıdır. Mezkur ve melun kanlı saldırının, Türkiye-Rusya ilişkilerini zedeleme ve gölgeleme ihtimalini doğurmakla kalmayıp Ortadoğu ekseninde sonuçları da olabilecektir. Ancak iki ülkeden gelen sağduyu mesajları, provokasyona gelinmeyeceğine dönük açıklamalar, kaygılı bekleyişlerin ağırlığını bir nebze hafişetmiştir. Rus Büyükelçi'yi sırtından vuran katilin eğer varsa bağlantıları, kimler tarafından devşirilip kullanıldığı her yönüyle açığa çıkarılmalıdır."
Hürriyet

'Azmettirenleri Bulmamız Gerekiyor' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastıyle ilgili, "Rusya'nın büyükelçisi hain bir saldırıyla hayatını kaybetti. Yakışmıyor Türkiye'ye. Öldüren kişinin bir polis olması, ayrıca üzerinde durmamız gereken bir noktadır. O kişinin canlı yakalanmayıp da öldürülmesi ayrıca üzerinde durmamız gereken bir noktadır. Kimse yok, niye canlı yakalamıyorsunuz? Hiçbir yabancının suikasta kurban gitmesini istemiyoruz. Bunları korumak Türkiye Cumhuriyeti'nin şerefidir. Onu öldürenden çok onu azmettirenleri bulmamız gerekiyor. Kim azmettirdi, kim silahı verdi?" dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları kaydetti: "Terörle mücadele ciddi bir iştir. İstihbaratı çöken bir ülkede terörle mücadele yapılmaz. Teröre karşı olan diğer istihbarat örgütleriyle de sıcak ve yakın ilişki kurmak gerekir. Terörün yurt dışı kaynakları var, mücadelede en etkin yol, terörün finansman kaynaklarını kesmektir. 20 Temmuz'dan bu yana 843 güvenlik görevlimiz şehit oldu, siyasi sorumlusu kim? Terörü önleyecekseniz radikal cihatçı gruplara kucak açmayacaksınız, silah göndermeyeceksiniz, onların arkasında durmayacaksınız. Durursanız terör batağı içinde bir Türkiye tablosuyla karşı karşıya kalırsınız."
Vatan

'İlişkileri Bozmaya Güçleri Yetmeyecek' 
Başbakan Binali Yıldırım, Rus Büyükeçli'ye yönelik saldırıyı düzenleyenlerin Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri bozmaya güçlerinin yetmeyeceğini söyledi. Yıldırım, Avrasya Tüneli'nin açılışında özetle şunları söyledi: "Şeytani tuzaklarla kan dökenler, can alanlar Türkiye'yi insanlık değerlerinden, demokrasiden, hukuk devletinden asla vazgeçiremeyecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye adalet çizgisinden asla sapmayacak. Ne yaparsa yapsınlar Anadolu topraklarında bin yıllık kardeşliğimize zarar veremeyecekler. Bizler bütün farklılıklarımızla bin yıldır beraberiz, biriz, kardeşiz, birlikte Türkiyeyiz. Birbirimizin hukukunu koruyarak kardeşçe yaşayacağız. Biz bu eserleri, İstanbul'un, Türkiye'nin tarihine yakışır şekilde barışın, sevginin, dostluğun, kardeşliğin üzerine inşa ediyoruz. Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz. Terör örgütlerinin arkasındaki ağababalarını da bulup ortaya çıkaracağız. Kardeşliğimizi geliştireceğiz, yediden yetmişe vatandaşlarımızla kucaklaşacağız."
Vatan

DÜNYA 

Berlin'de Alarm 
Almanya, başkent Berlin'de tarihi Yıkık Kilise yakınındaki Noel pazarında önceki akşam yaşanan terör saldırısının yasını tutuyor. Türkiye saatiyle 22.14'te yaşanan olay sırasında, Polonya plakalı, 25 ton ağırlığında çelik taşıyan bir TIR, Noel pazarında sıcak şarap ve sosis dağıtımı sırasında kalabalığın arasına daldı. Işıkları kapatılan, yaklaşık 70 km hızda olan TIR'ın 50-80 metre ilerlemesiyle Noel alışverişi yapan 12 kişi ezilerek can verdi. Saldırıda 18'i ağır, 48 kişi de yaralandı. Berlin polisi saldırganın TIR'ı kasıtlı olarak Noel pazarında insanların üzerine hızla sürdüğünü açıkladı. Saldırı sırasında pazarın girişinde olan Berlin'de yaşayan Bosnalı Lana Sefovac, "Yiyecek almak için sıradaydık. Saldırgan TIR'ı doğrudan üzerimize sürdü. Annemi göremeyince çığlık attım. Aracın hızıyla yaralandığını düşündüm, annemi ezdiğinden emindim. Neyse ki annem de babam da ezilmemişti" dedi. Önceki gece saldırının yapıldığı pazar yerinden iki kilometre uzakta bir parkta, Naved B. adlı 23 yaşındaki bir Pakistanlı mülteci, TIR'ı kullanan kişi şüphesiyle yakalandı. Pakistanlı mültecinin 31 Aralık 2015'te Almanya'ya geldiği, sığınma başvurusunun henüz tamamlanmadığı ve Berlin'de bazı suç olaylarına karıştığı bildirildi. Ancak daha sonra bu kişi 'delil yetersizliği' gerekçesiyle serbest bırakıldı. Die Welt gazetesine konuşan polis kaynakları ise "Elimizde yanlış adam var. Gerçek sanık hâlâ silahlı ve kaçak, yeni eylemler yapabilir" dedi. TIR'da muavin mahallinde ölü bulunan kişinin ise Polonyalı bir çocuk babası Lukasz Urban olduğu öğrenildi. Polise göre bıçaklanarak ve vurularak öldürülen kişi kurban. Soruşturma devam ederken ilk kez büyük bir saldırıya hedef olan Berlin alarmda. Güvenlik kabinesini olağanüstü toplayan Başbakan Merkel ise saldırının arkasındakilerin mümkün olan en sert şekilde cezalandırılacağını söyleyerek "Terör saldırısından hareket ediyoruz. Tüm ülke yas içinde. Eğer bu saldırıyı Almanya'dan koruma istemiş ve Almanya'ya sığınmış birinin yaptığı doğru çıkarsa, o zaman bu bizim için korkunç ve katlanması çok zor bir durum olur" dedi.
Hürriyet

Halep'ten Tahliye Sona Ermek Üzere 
Suriye rejimi birliklerinin Doğu Halep'te kontrolü sağlamasının ardından bölgeden başlayan sancılı tahliyelerin sona ermek üzere olduğu bildiriliyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bugüne kadar 5 bini muhalif savaşçı olmak üzere 15 bin kişinin kentten tahliye edildiğini açıklarken, Kızıl Haç tarafından yapılan açıklamada, bu sayının 25 bin olduğu belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, twitter hesabından yaptığı açıklamada, kentte tahliyelerin başladığı 15 Aralık'tan bu yana bölgeden çıkarılanların 37 bin 500 kişi olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, "Yarına (bugüne) kadar tüm tahliyelerin bitirilmesi hedefleniyor" diye yazdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı konuşmada "Türkiye-Rusya- İran işbirliği, Doğu Halep'ten sivillerin tahliye edilmesini ve silahlı grupların ayrılmasını sağladı. Tahliyelerin, bir iki gün içinde sona ereceğini düşünüyorum. Bu durum üçlü formatın verimli olduğunu gösterdi" dedi. Dün 10 otobüs daha, bölgede kalan sivil ve muhalifleri taşırken, rejim güçlerinin doğu Halep'te muhaliflerin son bölgesine de giriş yapacağı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü de, dün Halep kentinin doğusundan 301 yaralının tahliye edildiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarık Jasareviç, Halep'in doğusundan dün 43 yaralının tahliye edildiğini ve bölgeden çıkarılanların sayısının 301'e ulaştığını kaydetti. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke de tahliyeleri denetlemek ve gözlemlemek için ek 20 Birleşmiş Milletler (BM) personelinin bölgeye gönderileceğini ifade etti. Kente gözlemcilerin gönderilmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, önceki gün kabul edilmişti.
Milliyet

Trump'a 304 Onay 
ABD'nin "seçilmiş başkanı" Cumhuriyetçi Donald Trump, 538 üyeli Seçici Kurul'un önceki günkü oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre 304 delegenin oyunu alarak başkanlığını garantilemiş oldu. 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinde seçmenlerin doğrudan başkanı değil, başkanı seçmekle görevli Seçici Kurul üyelerine oy verdikleri ABD'de, delegeler partilerinin adayı için önceki gün 50 eyalet ve başkent Washington'da oylarını kullandı. Trump, sadece Teksas eyaletindeki 2 delegenin oyunu alamadı. Kesin sonuç, 6 Ocak'ta Kongre'de açıklanacak.
Milliyet

Moskova'da Gizemli Cinayet 
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'un suikasta kurban gittiği olayın ardından Moskova'da bir Rus diplomat dairesinde ölü bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda görevli 56 yasındaki Petr Polshikov basından vurularak öldürüldüğü tespit edildi. Olay sonrası yapılan çalışmalarda banyo lavabosunun altında iki adet bos mermi kovanı bulundu. Saldırı sırasında diplomatın esinin de evde olduğu iddia edilirken, intihar ihtimali de olan saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
Star

Zürih Saldırganı Ölü Bulundu 
İsviçre'nin Zürih kentinde Gessner Köprüsü'nde bulunan cesedin, 'Islamisches Zentrum' camisinde 3 kişiyi yaralayan 24 yaşındaki İsviçreli saldırgana ait olduğu açıklandı. Zürih Polis Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, saldırının gerçekleştiği camiye 300 metre uzaklıktaki Gessner Köprüsü yakınlarında bulunan cesedin saldırgana ait olduğu belirtilerek, söz konusu silahlı saldırının nedeninin henüz netleşmediği kaydedildi.
Vatan

SPOR 

Galatasaray'da İzlandalı golcü Sigthorsson'un uzun süren sakatlığı, Eren Derdiyok'un da formsuz oluşu, teknik heyeti, forvet arayışına itmişti. Sarı- Kırmızılılar bir süre önce Gremio forması giyen Luan için nabız yoklamıştı. Brezilya gazeteleri, Galatasaray'ın, Luan ile prensipte anlaştığını duyurdu. Haberlerde, Galatasaray'ın, Gremio ile yaptığı görüşmelerde de anlaşma sağladığı ve 23 yaşındaki golcü futbolcuyu 1 yıllığına kiralayacağı bilgileri de yer aldı. Brezilya ekibi ile sözleşmesi 2018'de bitecek olan Luan'ın satın alma opsiyonu da Galatasaray'da olacak. Genç yaşına rağmen, hırsı ve çabukluğuyla göz dolduran Luan, forvet arkası ve sağ kanatta da görev yapabiliyor. Bu sezon Brezilya Ligi'nde 17 maçta 5 gol ve 2 asistlik performans sergileyen Luan, Brezilya Milli Takımı'nın tüm altyapı kategorilerinde de oynadı. Luan için Galatasaray'dan önce İspanyol ve İtalyan kulüpleri de girişimde bulunmuştu.
Posta

Gençlerbirliği'nin 21 yaşındaki yıldızı İrfan Can Kahveci, Fenerbahçe'nin transfer listesine girdi. İrfan Can Kahveci Sarı- Lacivertli takımın teknik direktörü Advocaat'ın ilk olarak kupa maçında dikkatini çekti. Gençlerbirliği'nin, Fener'i, Kadıköy'de 2-1 yendiği maçta bir gol atıp bir de asist yapan genç futbolcu, önceki gün oynanan lig maçında da etkili bir futbol ortaya koydu. Fenerbahçe 3-0 kazanmasına rağmen İrfan Can, forvet arkasında ve iki kanatta Sarı- Lacivertli takımın savunmasına ve kalecisi Volkan'a çok zor anlar yaşattı. İrfan Can Kahveci'nin Gençlerbirliği ile 2019 yılına kadar sözleşmesi bulunuyor. Fenerbahçe yönetimi, Advocaat'ın olumlu rapor vermesi üzerine harekete geçti. Gençlerbirliği'ne bonservis için ilk olarak kadro dışı bırakılan Emenike ile birlikte bir miktar para teklif edilecek. Bu kabul görmezse Salih artı bir miktar para teklifi yapılacak. Bu sezon Gençlerbirliği formasıyla 15 maçta forma giyen 12'sinde ilk 11'de başlayan İrfan Can bir gol atıp, iki asist yaptı. Genç futbolcu forvet arkasında ve orta sahanın iki kanadında da oynayabiliyor.
Posta

Süper Lig kulüpleri şehitler için kol kola girdi, omuz omuza verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Süper Lig kulüplerinin başkanları Vodafone Arena'nın yanındaki Şehitler Tepesi'ne yürüyüp karanfil bıraktı. CVK Park Bosphorus Otel'de gerçekleştirilen toplantının ardından gerçeklesen yürüyüşle futbol camiası hainlere karsı birlik ve beraberlik mesajları verdi. Bakan Kılıç, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: "44 vatan evladımızı burada şehit verdik. Bu ülkenin beraberliğine, kardeşliğine yapılan ihanet içerikli bir saldırıdır. Kayseri'de de askerlerimize bir saldırı oldu. Dün de (önceki gün) ihanet şebekesinin harekete geçmesiyle, Rusya büyükelçisine bir suikast gerçekleştirildi. Tüm Rus dostlarımıza bas sağlığı diliyoruz."
Star

Ziraat Türkiye Kupası'nda Beşiktaş, kar yağışı altında oynanan maçta Boluspor engelini geçemedi: 1-1. İki takımın da karla kaplı zemin nedeniyle pozisyon üretmekte zorlandığı ilk yarı 0-0 tamamlandı. 60'ta Muhammed Enes'in pasını alan Kerim Frei, Beşiktaş'ı öne geçirdi: 0-1. Genç yıldız 3. kupa maçında 4. golünü kaydetti. Kartal'ın altyapısından yetişen Boluspor kaptanı Özgür, 75'te frikikten Tolga'yı avlayarak maçın sonucunu belirledi: 1-1.
Star

THY Euroleague'de dün akşam sahneye çıkan diğer temsilcimiz Anadolu Efes, Zalgiris Kaunas'ı konuk etti. Geçen hafta Bamberg deplasmanından boynu bükük ayrılan lacivert- beyazlılar dün akşam da Zalgiris Kaunas'a yenildi ve peş peşe ikinci kez kaybetmiş oldu. Litvanya temsilcisi karşısında kontrolü bir türlü eline almaya başaramayan Efes 84-71'lik skorla yenilirken Heurtel 18, Brown da 16 sasıyla mazın en skorer iki ismi oldu ama bu mağlubiyeti engelleyemedi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme