22 Aralık 2016 Perşembe

22.12.2016 Genel Gündem22.12.2016
GÜNDEM

Fırat Kalkanı'nda 14 Asker Şehit Oldu 
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı harekâtının 120. gününde, El Bab bölgesinin ele geçirilmesine yönelik operasyonda çatışmalar şiddetlendi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, harekâtın gelişmelerine ilişkin bilgi verildi. Buna göre; muhalif unsurlardan oluşan özel görev kuvvet grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab'ın ele geçirilmesine yönelik operasyonda, Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlandı. Bölgedeki topçu birlikleri ve diğer ateş destek vasıtaları ile El Bab bölgesinde tespit edilen DAEŞ terör örgütüne ait hedefler yoğun olarak ateş altına alınmaya devam edildi. 3 adet ZSU-23 silah monteli pikap aracı, 2 adet DOÇKA monteli pikap aracı, 3 adet ağır makinalı tüfek monteli pikap aracı ateş altına alınarak imha edildi. Meydana gelen çatışmalar sonucunda 138 DAEŞ teröristi etkisiz hale getirildi. Çok sayıda teröristin yaralı olduğu ve bulundukları alanlardan tahliyelerinin, yoğun ateş altında olmaları nedeniyle gerçekleştirilemediği de telsiz konuşmalarından tespit edildi. Dün sabah saatlerinde, şehir merkezinde DAEŞ'in silah deposu haline getirdiği bölgede yoğun çatışmalar yaşandı. 4 Türk askeri şehit düştü. 15 Türk askeri de yaralandı. Öğleden sonra ise 3 ayrı bölgede bombalı araçlarla yapılan intihar saldırıları sonucunda 10 Türk askeri şehit oldu. İlk tespitlere göre ise 6'sı ağır olmak üzere 18 asker yaralandı. Yaralılar, bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındı. Böylece dün El Bab'ta 14 asker şehit oldu, 33 asker de yaralandı. Harekât kapsamında toplam şehit sayısı ise 35'e yükseldi. Şehit askerlerden 23 yaşındaki Uzman Çavuş Akın Acar, 29 yaşındaki Uzman Çavuş Oktay Durak ve 24 yaşındaki Topçu Astsubay Kıdemli Çavuş Önder Pınar'ın ailesine acı haber verildi.
Milliyet


Marmaris'e 'Gazi' Ve 'Kahraman' Unvanı 
Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, 15 Temmuz darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunulan Marmaris'te incelemelerde bulundu. Komisyon, 15 Temmuz kalkışmasına tanık olan Muğla Valisi Amir Çiçek, kamu kurum müdürleri, asker ve polisleri dinledi. Komisyon üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ve Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Marmaris'e 'Gazi' ve 'Kahraman' unvanı verilebileceğini söyledi. Komisyon üyeleri önceki gün 15 Temmuz'un en önemli adreslerinden olan Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı ve suikast girişiminden hemen önce ayrıldığı Club Turban Grand Yazıcı Otel'de incelemelerde bulundu. Üyeler, araştırma kapsamında Muğla Valisi Çiçek, kamu kurum müdürleri, asker ve polislerinin de tanık olarak ifadesine başvurdu. 15 Temmuz günü yaşadıklarını gözyaşı dökerek anlatan Hava Meydanları Harekât Eğitim Komutanı Yarbay Fethi Şahbaz, şunları söyledi: "Yakıt almamaları için askerlerimizle birlikte çok şey yaptık. Araçları ve cihazları bozduk, kapıları kilitledik. Hatta bir kişinin yeni bebeği olmuştu. 'Bebeğin için bu hatadan vazgeç' diye yalvardım. Darbe kalkışmasını gerçekleştiren askerlerle uzun süre beraber çalıştık, hepimiz birbirimizi tanıyorduk. Beraber çalıştığım bu kişiler kendilerini çok iyi gizlemişler. Dışarıda bazen cemaatler ve Fetullah ile ilgili aleyhte cümleler kurduğumda onlar daha fazla küfür ediyordu. Alkol alıyorlar, namaz kılmaz, sosyal askerlerdi. İçlerinde en kararlı olan ve darbe gerçekleşseydi MİT Müsteşarı olmayı planladığını öğrendiğim Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş idi. Cihazları ve akaryakıt tankerlerini bozduğumuz için odaya gelerek emirler yağdırmıştı."
Milliyet

Yine Tahliye İstedi 
Maltepe 1 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Danıştay saldırısının faili Alparslan Aslan, "10,5 yıldır tutukluyum, diğer Ergenekon sanıkları gibi tahliye edin" diye Ergenekon dava dosyasını elinde bulunduran İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talepte bulundu. Arslan dilekçesinde, "Ceza İnfaz Kurumunda Kamu Malına Zarar verme, hakaret, görevi yaptırmamak için direnme suçlamasıyla 8 yıl 89 günlük hapis cezamı tamamlayıp 2.5 yıldır fazladan cezaevinde yatmaktayım. Ergenekon davası kapsamında tek tutuklu sanık olarak cezaevinde kalmam ve tutukluluk halimde ısrar edilmesi Anayasa'nın 10. maddesinde düzenlenmiş olan 'Kanun önünde eşitlik' temel kuralını da ihlal eder mahiyettedir" dedi. 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay İkinci Dairesi'ne düzenlediği silahlı saldırı sonrası dört Danıştay üyesi yaralanmış ve yargıç Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmişti. Saldırının Ergenekon tarafından azmettirildiği iddiaları üzerine daha sonra Danıştay ve Ergenekon davaları birleştirilmiş ve Arslan'ın İstanbul'daki davada tekrar yargılanmaya başlanmıştı. Arslan, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 90 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 2016 yılında ise Ergenekon'da verilen cezaları usulden bozan Yargıtay gerekçeler arasında Danıştay suikastının Ergenekon'a bağlanmasının doğru olmadığını belirtip yargılamanın ayrı ayrı yapılmasını istedi. Ancak 21 Nisan 2016 tarihinden beri yeniden yargılamalar başlamış değil. Bu nedenle Arslan'ın tahliye edilebileceği belirtiliyor.
Vatan
 
Yüksek Yargıya FETÖ Operasyonu 
Başkentte, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında 20 hakim ve savcı gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca biri emekli 97 hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeliği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentte operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan Ankara'daki 24 hakim ve savcıdan 20'si gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan ve odalarında arama yapılan hakim ve savcıların 18'inin Yargıtay, 5'inin Danıştay, birinin de vergi mahkemesinde görevli olduğu öğrenildi. Hakkında daha önce gözaltı kararı bulunan eski Yargıtay 23'üncü Ceza Dairesi Üyesi Mustafa Erdoğan, Antalya'da tedavi olduğu hastanede yakalandı. Daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı alınmış, bunlardan 149'u tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Öte yandan Şanlıurfa'da da dokuz hakim ve bir savcı gözaltına alındı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 127,6450-127,8924
ABD Doları 3,5074-3,5123
Euro 3,6624-3,6654
İngiliz Sterlini 4,3403-4,3387

Emekliye İkramiye 60 Kuruştan Başlıyor  
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 30 yıldan fazla çalışan memurlara ek emekli ikramiyesi verilmesiyle ilgili düzenlemeden yararlanacaklar arasında "60 kuruş fark alacakların da" olduğunu açıkladı. Ağbal, yargının verdiği kararlar doğrultusunda düzenleme yaptıklarını belirtti. 30 yıldan fazla hizmeti olmasına karşın emekli olurken 30 yıl üzerinden ikramiye ödenen memurlarla ilgili Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın aldığı kararlar sonrası, düzenleme yapılması gündeme gelmişti. Bu düzenleme, önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri yapılan torba tasarıda yer aldı. Komisyon da birçok vekil de bu konuya dikkat çekti. Bakan Ağbal, bu cetveldeki ödemelerin 60 kuruştan başladığı bilgisini verdi. Bu ödemenin ek göstergesi olmayanları kapsadığını kaydeden Ağbal şöyle devam etti: "Yani 1989 yılında ek göstergesi hiç olmayan birisi için 15/7/1989 tarihi itibarıyla 60 kuruş diyor ama yakın yıllara geldiğimiz zaman bu rakamlar 3 bin liraya kadar çıkıyor. Normal yani, ilgili yıl yaklaştıkça bu tutarların artması normal ama bu meseleyi bir düzene kavuşturmak için yani iki yolumuz var. Ya hiç müdahale etmeyeceğiz ya da yargının şu anda vermiş olduğu kararları takip edeceğiz. Vekalet ücretleri de ödenecek. Bu kişiler de bu miktarlar da yargının hukuka uygundur dediği. Bakın yargı burada kendisini yasa koyucunun yerine koyup hukuk inşa etmiş. Şimdi bunu da bir tarafa bırakmayalım. Şimdi ne zamandan beri Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği bir hükmü önce geriye götürüp sonra da geriye gittiğinde uygulanmasına dair hukuk normu üretiyor Danıştay?"
Hürriyet

Faizsiz Krediyi Kaçırana 2017 Fırsatı 
Esnafa ve işletmelere verilecek 50 bin liralık faizsiz krediye başvurular dün gece yarısından itibaren sona erdi. Cansuyu niteliğindeki krediye yoğun talep geldi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın kısa adıyla KOSGEB'in sistemi başvuru yoğunluğundan dolayı zaman zaman kilitlendi. KOSGEB birimlerinin önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Sürenin uzatılması bekleniyordu ama olmadı. Başvuruyu kaçıranlar üzülmesin. Sıfır faizli kredi desteğiyle ilgili açıklama yapan Sanayi Bakanı Faruk Özlü, sıfır faizli krediye çok yoğun talep geldiğine dikkati çekti. Başvuru süresinin uzatılmayacağını, ancak yeni kayıt ve güncelleme yapılabileceğini belirten Özlü, "Desteğe başvuramayan ya da başvurup yararlanma hakkını elde edemeyenler üzülmesin, 2017 yılı bütçesinden esnafa yönelik benzer bir uygulama yapılacak" diye konuştu.
Posta

Yeni Havalimanı Havadan Ve Karadan Bir Günde Taşınacak 
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, "Yeni Havalimanı'nın taşınma işlemi dünyada 'big bang' olarak tarif edilen şekilde bir günde gerçekleştirilecek. İşletmeyle ilgili de herhangi bir ortaklık düşünmüyoruz" dedi. AA Finans Masası'na konuk olan Keskin, "Taşınma işlemi için İstanbul'un batısına ve kuzeyine olan trafiği belki bir müddet durduracağız. Çünkü havalimanı içinde bulunan araçların genişlikleri, süratleri günlük hayattakinden biraz farklı. Ayrıca teçhizatlar belki havadan emniyet desteğiyle taşınacak" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'ın Avrasya Tüneli'nin açılışında "İstanbul Yeni Havalimanı'nın 26 Şubat 2018'de devreye alınacağı" açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "İnşallah vaktinde İstanbulumuza, Türkiyemize ve bütün havacılık camiasına bu havalimanını kavuşturacağız" diye konuştu. Keskin, "Havayolu şirketlerinden talepler gelmeye başladı. Emirates, Singapur, Korean, Özbekistan gibi birçok firma geri dönüş yaptı. Bazısı A380 ya da A350, bazısı da yeni nesil 787 gibi hava taşıtlarıyla operasyon yapacağını bildirdi. Yeni havalimanın bunlara operasyon yapabileceği imkanları sunmasından dolayı memnun oldular" dedi. Keskin, "Günlük iniş kalkış sayısı yaklaşık 1.600- 1.700 olacak. 114 uçağa yolcu köprüsü verilecek. 374 dar gövdeli ve 274 geniş gövdeli uçak ile 233 açık park pozisyonu mevcut olacak. 10.2 milyar euro'ya malolacak. Devlete 25 yıl boyunca 26.5 milyar euro kira ödeyeceğiz. Uçaklar havalimanına aynı anda iniş ve kalkış yapabilecek. Amerika, Uzakdoğu, Hindistan ve Çin'den havayolu şirketlerini getirmeye çalışacağız" dedi. Keskin, "25 yılın sonunda dünyanın yarısı kadar, yani 3.5 milyar yolcuyu ağırlamış olacağız. Tam manasıyla ezber bozan bir havalimanı olacak- Dünyanın en büyük duty-free alanını inşa ediyoruz. 100 bin kişi istihdam edilecek. Güvenlik üst seviyede olacak" dedi.
Milliyet

AB'den Gümrük Birliği İçin Önemli Adım 
AB Komisyonu, 20 yıllık Gümrük Birliği anlaşmasının güncelleştirilmesi müzakerelerine başlamak için AB Konseyinden yetki istedi. AB Komisyonu düzenlediği haftalık toplantıda, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncelleştirilmesi konusunda resmi görüşmelere başlamak için AB Konseyinden yetki talep etme kararı aldığını açıkladı. Açıklamada, Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesinin 29 Kasım 2015 ve 18 Mart 2016 tarihlerinde yapılan AB-Türkiye zirve kararlarında yer aldığı hatırlatılarak, "Bu teklifle birlikte AB Komisyonu taahhütlerini yerine getirmeye devam ediyor. Gümrük Birliği'nin mevcut AB-Türkiye ticari ilişkilerini yansıtarak iyileştirilmesi tüm taraflara önemli ekonomik fayda sağlar" ifadesi kullanıldı. Bu arada üst düzey AB yetkilileri, Komisyonun müzakere yetkisini 3-4 ay içinde alacağını, müzakerelerin 2 yılda tamamlanmasının beklendiğini açıkladı. AB yetkilileri, dünyada ticari ilişkilerin son 20 yılda değiştiğini bu nedenle Gümrük Birliği güncellemesinin faydalı ve gerekli olduğunu, bunun taraflara karşılıklı olarak olumlu ekonomik etkiler ortaya çıkaracağını ifade etti. Güncelleştirmeyle, özellikle karşılıklı ticarette ve genel refah seviyelerinde milyarlarca euro artış beklendiğini anlatan AB kaynakları, AB'nin Türkiye'ye yıllık ihracatında 27 milyar euro, Türkiye'nin AB'ye yıllık ihracatında da 5 milyar euro artış gerçekleşmesinin öngörüldüğüne dikkati çekti. AB kaynakları, ayrıca Gümrük Birliği güncellemesinin Türkiye'de 12 milyar euro, AB'de de 5 milyar euro toplam refah artısı sağlayacağını belirtti.
Star

Türkiye Ve Azerbaycan'dan Milli Para İle Ticaret Girişimi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin bir bölümünün milli paralarla yapılmasına yönelik çalışma başlatacaklarını açıkladı. Türk Kenesi Ekonomi Bakanları 6. Toplantısına katılmak için Bakü'de bulunan Zeybekçi, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin son dönemde milli parayla ticaret politikasına öncelik verdiğini belirten Zeybekçi, sadece Azerbaycan değil, Kore'den Japonya'ya, Çin'den Rusya'ya kadar olabildiğince imkan yaratarak milli paralarla ticaret yapmanın yollarını bulmaları gerektiğini vurguladı. Zeybekçi "Bu yönde de Sayın Cumhurbaşkanlarının talimatı var. Bu talimat doğrultusunda biz ekonomi bakanları ve merkez bankaları olarak da çalışmalar yapacağız. Ticaretimizin tamamını milli paralarla yapmak gibi bir hedefimiz yok ama olabildiğince bu anlamda çalışacağız" diye konuştu.
Star

TANAP'a Can Suyu 
Dünya Bankası Grubu, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için Boru Hatları Petrol Taşıma AŞ'ye (BOTAŞ) 400 milyon dolar, Azerbaycan'ın Güney Gaz Koridoru AŞ (SGC) şirketine de 400 milyon dolar olmak üzere toplamda 800 milyon dolar tutarındaki krediyi onayladı. Bu miktar SGC tarafından 5 yıl geri ödemesiz olmak üzere 30 yıl vade ile ödenecek. Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller, TANAP'ı desteklemekten memnuniyet duyduklarını belirterek, TANAP'ın sadece Azerbaycan ve Türkiye'de ekonomik fırsatları artırmakla kalmayıp aynı zamanda bölgedeki ticareti destekleyeceğini vurguladı. Toplamda bin 850 kilometre uzunluğa sahip TANAP'tan ilk gaz Türkiye'ye 2018 Haziran'da verilecek.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA
Suikastçi FETÖ Mensubu 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldüren Polis Memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın FETÖ'ye mensup olduğunu belirterek yurtdışı bağlantılarıyla ilgili ipuçları bulunduğunu söyledi. Arnatvutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nişani ile basın toplantısı düzenleyen Erdoğan şöyle konuştu: "(Karlov suikastı) Bağlantıların öncelikli olarak tamamıyla FETÖ'ye mensup olduğu bunu gizlememize falan gerek yok. Yetiştiği yerden tut iltisaklarına varıncaya kadar onlar bunu gösteriyor. Şunu çok açık net söylemek zorundayım. Maalesef tabi silahlı kuvvetlerimizin içinde olduğu gibi polis teşkilatımız içinde de ne yazık ki bu kirli örgüt hâlâ var. Bunların temizlenmesi de devam ediyor devam edecek. Onun için hassas olmak durumundayız bu hassasiyetle devam etmek durumundayız. Rusya'nın Türkiye'deki büyükelçisi merhum Karlov'un böyle bir suikasta kurban gidişi gerçekten bizleri üzmüştür. Öbürü tabi bedelini ödedi. Bazıları spekülasyonlar yapıyorlar niye canlı yakalanamadı da şöyle oldu böyle oldu. Canlı yakalamaya çalıştığınız zaman bedel ödendiğinde de İstanbul'da olduğu gibi bir tanesini canlı yakalayalım dediler 5 tane polisimiz üzerine gitti bir kişi 5 polisimizi şehit etti. Bunlar o andaki ruh halidir o andaki tasarruf halidir, bu tasarruflarda bazen başarılı olursunuz bazen başarılı olmayabilirsiniz. Burada vuran arkadaşımız, kendi elini tekrar öbür tarafa doğru sallayınca 'buradan bir bomba mı çıkaracak acaba' endişesiyle kalkıp onu orada vurmak durumunda kaldı. Bundan sonraki süreci Rusya'dan gelen soruşturma heyetiyle bizim soruşturma heyetimiz birlikte çalışmalarını yürütüyorlar. Temenni ediyorum en kısa zamanda neticeye varılacak. Bu kişinin yurtdışındaki bağlantıları nelerdir buna yönelik bazı ipuçları var. Nihai neticeyi neticelendikten sonra açıklayacağız.
Hürriyet
Anayasa Endişesi 
Başbakan Binali Yıldırım, dün sabah partisinin milletvekillerini toplayarak, 'başkanlık sistemine" ilişkin anayasa paketi oturumu yaptı. Toplantıda söz alan 20 milletvekilinden 15'e yakını metnin içeriğini eleştirdi. Meclis'in etkisizleştirildiği, denge ve denetim yapılmadığı, bu düzenlemenin AK Parti için de riskler taşıdığı dile getirildi. Milletvekillerinin eleştirileri özetle şöyle: "Örneğin cumhurbaşkanını seçtik ama partimiz yüzde 42 oy aldı; başka bir parti birinci çıktı. Biz güçlü bir parti olarak Meclis'te denetim görevini bile yapamayacağız. Yüzde 42 oyla ne cumhurbaşkanına sahip çıkabileceğiz ne de iktidarı denetleyebileceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırsa da diğer partiler işbirliği yapınca, en yüksek oy oranımızla cumhurbaşkanını seçtiremeyeceğiz ve asıl koalisyon o zaman olacak. Küçük partiler, belirleyici olacak. Bu sistemde Ahmet Necdet Sezer, Ekmeleddin İhsanoğlu gibi birinin cumhurbaşkanı seçildiğini düşünün. Hiç kimse ile ilişki kurmayan böyle kişiliklerle ülke nasıl yönetilecek? Sanki mevcut yaşadığımız travmalar ve komploların etkisiyle kurgulanmış bir metin bu. Tek kişilik bir düzenleme gibi. Tayyip Erdoğan'ın sonsuza kadar görevde kalacağı algısıyla hareket ediyoruz ama tam tersi örneklerle karşılaşabiliriz. 12 Eylül Anayasası da Kenan Evren için hazırlanmıştı ama ilk seçimlerde istediği olmadı. Milli iradenin asıl kaynağının Meclis olduğunu söyleyerek geldik. Bu kaynağı etkisiz hale getirmiş olmuyor muyuz? Egemenliğin Meclis'e ait olduğu tezimizden vaz mı geçiyoruz? Tüm denetim yetkisini Meclis'ten aldıktan sonra bunun sıkıntısını biz yaşayacağız. Burada 5 yıl boyunca hiçbir bakanı görmeyeceğiz. Yazılı soru sorma hakkımızdan başka hiçbir hakkımız yok. Biz seçimlerde sahada çalışıyoruz. Halk yasama yetkisinden anlamaz. Hizmet isteyecek, bizim hizmetle hiçbir bağımız olmayacak. İnsanlara ne anlatacağız? Bir gün bile yürütmenin elemanlarını göremeyeceğiz.
Hürriyet

DÜNYA 

El Bab'da 14 Şehit 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)dün DEAŞ'ın kontrolündeki El Bab kentinin batısına dayanırken, bölgeden acı haber geldi. TSK'nın açıklamasına göre dün yaşanan çatışmalarda, DEAŞ'ın düzenlediği intihar saldırıları sonucunda 14 asker şehit düştü, 33 asker de yaralandı. Böylece, 120'inci gününe giren Fırat Kalkanı harekâtında verilen şehit sayısı 35'e yükseldi. TSK tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Hava Kuvvetlerimize ait savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzları sonucunda 67 hedef vurularak imha edilmiş; ayrıca ateş destek vasıtalarımızla açılan ateşlerle çok sayıda DEAŞ hedefi etkisiz hale getirilmiştir. Açılan ateşler ve meydana gelen çatışmalar sonucunda 138 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirilmiştir" denildi. Açıklamada, TSK ve müttefiki muhalif güçlerin Halep-El Bab yolunu kestiği kaydedilirken, "Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında kuşatılmış olan El Bab meskûn mahallinin kontrol edilmesine yönelik harekat devam etmektedir" denildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nişani ile düzenlediği ortak basın toplantısında El Bab'daki gelişmeleri değerlendirdi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüştüğünü belirten Erdoğan şunları söyledi: "Şu anda El Bab tamamıyla ÖSO ve askerimiz tarafından kuşatma altındadır. Tabii, DEAŞ artık orada son havliyle her türlü yola başvuruyor. Canlı bomba olarak el yapımı bombalarla her türlü saldırıyı yapıyor. Son kısımda tabi maalesef birkaç şehidimiz oldu yaralılarımız oldu. Ama artık El Bab'ın Halep'le olan yol hattı tamamiyle ÖSO ve askerin kontrolü altında. Temenni ederim ki El Bab, çok daha uzamadan tamamıyla düşer ve El Bab'ın kendi insanı, halkı kendi topraklarına yerleşme imkanı bulmuş olur." DEAŞ'a ait Amak ajansı ise TSK ve müttefiklerinin El Bab'ın batısındaki eskiden hastane olarak kullanılan binaya yönelik geniş çaplı taarruzunun püskürtüldüğünü iddia etti. Örgüt TSK ve ÖSO'nun kaybının 50 olduğunu iddia etti.
Hürriyet

Havai Fişek Pazarı Havaya Uçtu: 36 Ölü 
Meksika'nın başkenti Mexico City'de Noel ve yılbaşı öncesi kurulan havai fişek pazarı, dün yerle bir oldu. Meksika Federal Polisi, kent merkezine 32 kilometre mesafedeki San Pablito bölgesinde bir havai fişek mağazasında sebebi bilinmeyen bir patlama olduğunu açıkladı. Patlama pazarda bulunan diğer havai fişeklerin de art arda havaya uçmasına neden oldu. Korkunç olay sırasında pazarda bulunan müşteri ve satıcılardan 36 kişi yanarak feci şekilde hayatını kaybetti. 72 kişi de yaralandı. Halen 53 kişinin de kayıp olduğu belirtildi. Patlamalar sırasında korkundan kalp krizi geçiren birisi de hastanede ameliyata alındı. Patlama nedeniyle çevredeki binaların zarar gördüğünü de aktaran yetkililer, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediyor. Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto da sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yetkililer aynı bölgede daha önce de benzer faciaların yaşandığını belirtti. Son 10 yıl içinde bölgede kurulan iki havai fişek pazarının da patladığı belirtildi. Patlama adeta pazar yerinde taş üstünde taş bırakmadı. Olay yeri inceleme ekipleri yıkıntılar arasında kazanın nedenini araştırırken bir hayli zorlandı. Yerel yetkililerden Eruviel Avila, "Pazarda havai fişek satan 300 civarında tezgah vardı. Her şey tamamen yerle bir olmuş. Ölenlerin çoğu da çocuk. Taşların havalarda uçtuğu söyleniyor. Bu hayatımda gördüğüm en kötü facia" diye konuştu.
Milliyet

Romanya'nın İlk Kadın Başbakan Adayı Bir Turk 
Romanya'da 11 Aralık'ta yapılan genel seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Liviu Dragnea, partisinin başbakan olması için Tatar Türkü olan Sevil Shhaideh'i önerdiğini duyurdu. Dragnea, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile bir araya geldi. Dragnea, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Iohannis'e başbakanlık için Sevil Shhaideh'i önerdiklerini söyledi. Romanya basınında Dragnea'nın önerisi son dakika olarak duyurulurken, Sevil Shhaideh'in başbakan olması durumunda Romanya'da ilk kez hem bayan hem Müslüman hem de Tatar Türkü'nün başbakan olacağı yorumları yapıldı. Tarih profesörü Kemal Karpat'ın akrabası olan Sevil Shhaided, 2012'de devlet sekreterliği görevinde bulunmuş, 2015'te de Victor Ponta hükümetinde kalkınma bakanlığı yapmıştı. Resmi sonuçlara göre, seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Parti (PSD), milletvekili seçiminde oyların yüzde 45.47'sini alarak 154 milletvekilini, senatör seçiminde de oyların yüzde 45.67'sini alarak 67 senatörü meclise göndermişti. Merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti (PNL) ise mecliste, milletvekili oylarının yüzde 20.04'ünü alarak 69 milletvekili ve senatör oylarının yüzde 20.41'ini alarak 30 senatör sahibi olmuştu. PSD lideri Dragnea, ALDE partisiyle koalisyon kuracaklarını, bir başbakan adayı belirlediklerini, bunu yakında paylaşacaklarını kaydetmişti.
Milliyet

İran Ve Mısır Kaynaklı El Nusra Çarpıtması 
Bütün işaretlerin FETÖ'ye götürdüğü Rus büyükelçi Karlov suikasti ile ilgili medyaya Iran ve Mısır'daki internet siteleri üzerinden yalan bir haber servis edildi. Türkiye'de ilk Rus haber ajansı Sputnik'in geçtiği habere göre terör örgütü El Nusra sözde bir mektupla Karlov suikastını üstlendi. Fakat kısa sürede mektubun sahte olduğu anlaşıldı. Mektupta imza Fetih El Sam (eski adıyla El Nusra) olmasına rağmen içerikte Idlib'te kurulan muhalif grup 'Fetih Ordusu' ifadesi kullanıldı. El Nusra'nın hiç mektupla saldırı üstlenmemesi ve tarihlerde yapılan yanlışlar da dikkat çeken diğer hatalardı. Kısa süre içerisinde 'Fetih Ordusu' adlı grup da Iran ve Mısır kaynaklı iddiayı yalanlarken, FETÖ'yü korumak için iddiayı anında sahiplenen t24 ve Cumhuriyet gibi siteler haberlerini geri çekmek durumunda kaldı.
Star

'Seçim Sistemi Değişmeli' 
ABD'de karmaşık başkan seçim sistemi ve son seçimde de olduğu gibi en fazla oyu almanın başkanlığa yetmemesi, sistemin değiştirilmesi taleplerine neden oluyor. ABD'de başkanlık seçimleri iki aşamalı gerçekleşiyor. Sandık başına giden halk, önce seçici delegeleri belirliyor, ardından bu delegeler başkan için oy kullanıyor. Cumhuriyetçi Donald Trump, seçici kuruldaki 538 üyeden 304'ünün oyunu alarak başkanlığını garantilemişti. 8 Kasım'daki seçimlerin sonuçlarına göre Demokrat aday Hillary Clinton'ın, Trump'tan 2.8 milyon daha fazla oy almasına rağmen 232 seçici kurul üyesi çıkarabilmesi sistemin işlerliğini yeniden tartışmaya açtı. Seçim kampanyası boyunca Clinton'ı destekleyen ve Trump'ı kıyasıya eleştiren New York Times gazetesi, baş yazısında sistemin değiştirilmesi çağrısı yaptı. Editör kurulunca hazırlanan yazıda, "Evet kurallara göre Trump kazandı ancak bu kuralların ABD halkının iradesini yansıtacak ve daha katılımcı bir demokrasiyi sağlayacak şekilde değişmesi gerekir" denildi. Makalede, halkın doğrudan başkan adayına oy vermesi ve en fazla oy alanın başkan seçilmesinin tüm ABD'lilerin her nerede yaşarlarsa yaşasınlar eşit olmalarını sağlayacağı savunuldu.
Vatan

SPOR 

Aboubakar'ın bir türlü istenen seviyeye gelememesi, Cenk Tosun'un da üç kulvar için yetersiz kalması nedeniyle Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş yönetimden golcü takviyesi istemişti. Bu gelişme üzerine Siyah- Beyazlı idareciler birçok yıldızla temasa geçti. Listenin ilk sırasında bulunan isim; taraftarları ayağa kaldıracak cinsten Kartal'ın; Atletico Madrid'in dünyaca ünlü yıldızı Fernando Torres için çok gizli bir operasyon yürüttüğü ortaya çıktı. 32 yaşındaki İspanyol golcünün menajerine haber gönderen yöneticiler olumlu yanıt aldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmede, şartlar masaya yatırılacak. Haziran 2017'de sözleşmesi bitecek olan İspanyol yıldızın, uygun bir bonservis bedeliyle kadroya dahil edilmesi planlanıyor. Torres; Atletico Madrid'de bu sezon fazla forma şansı bulamıyor. İspanya 1. Ligi, Şampiyonlar Ligi ve Kral Kupası'nda toplam 16 maçta görev yapan Torres, 724 dakika sahada kaldı, 3 gol attı. Torres'in ilk 11'de oynayabileceği bir kulübe transferine sıcak baktığı gelen haberler arasında.
Posta

Ziraat Türkiye Kupası E Grubu 3. haftasında Galatasaray, Spor Toto 2. Lig temsilcisi Tuzlaspor'u 2-1 yendi. Galatasaray kupada ilk galibiyetini, Tuzlaspor da ilk yenilgisini aldı. Maçın 22. dakikasında ikinci yardımcı hakem Arkın Akgöz sakatlandı. Akgöz, sedye ile kenara getirildi, 4. hakem Serkan Ergün kalan dakikalarda görev yaptı. İlk yarısı golsüz biten maçta 68'de Eren'in pasıyla topla buluşan Sabri, Okan'dan sıyrılıp fileleri havalandırdı: 1-0. Tuzlaspor 3 oyuncunun ofsaytta olduğu pozisyonda 75'te Ozan'ın golüyle eşitliği sağladı: 1-1. 90+1'de Okan, Semih'i düşürdü, penaltıyı Josue ağlara yolladı: 2-1.
Posta

THY Avrupa Ligi'ndeki Türk derbisinde Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe'yi deplasmanda devirdi: 71-64. Ülker Arena'daki 13. hafta maçında Daçka ilk çeyreği 20-18 önde geçip, skor üstünlüğünü rakibine kaptırmadan devre arasına da 37-35 üstün gitti. 3. periyodu 48-50 geride kapatan Fener, 4. çeyreğe skoru eşitleyerek girse de son bölümde daha az hata yapan Darüşşafaka Doğuş, maçtan galip ayrıldı. Bu sonuçla 5. yenilgisini alan Fenerbahçe'nin ikincilik hesapları karıştı. 7. galibiyetini alan Daçka ise play-off'a kalma sansını arttırdı. Bu arada 2. çeyrekte Wilbekin ile Dixon itişmeye başladı, tartışmaya Vesely de karıştı. Başhakem Lamonica 3 oyuncuya da teknik faul verdi. O sıra oyuncu değişikliği için bekleyen Moerman, işaret verildiğini sanarak sahaya girince diskalifiye edildi.
Star

Süper Lig'de Gençlerbirliği'ni 3-0 mağlup ederek zirve yarısına tutunan Fenerbahçe'de Robin Van Persie'nin beklenmedik sakatlığı sıkıntı yarattı. Teknik Direktör Dick Advocaat tarafından deplasmandaki Antalya ve kupadaki Amed Sportif maçlarında dinlendirildikten sonra Gençlerbirliği'ne karşı ilk 11'de sahaya sürülen Hollandalı yıldız, 11. dakikada kasığından sakatlanınca oyundan çıkmıştı. Sarı-Lacivertliler'in sağlık ekibi Van Persie'nin iyileştirilmesi için seferberlik ilan etti. Menemen Belediyesi ile bugün deplasmanda oynanacak Türkiye Kupası maçında riske edilmeyecek olan golcü futbolcu 26 Aralık'taki zorlu Trabzonspor karşılaşmasına yetiştirilmeye çalışılıyor. Van Persie'nin yetişmemesi halinde Trabzon deplasmanında forvette Moussa Sow görev yapacak. Senegalli yıldızın yedeği ise sakatlıktan yeni çıkan Fernandao olacak.
Star

FIBA Erkekler Şampiyonlar Ligi'nde yoluna dolu dizgin devam eden Beşiktaş Sompo Japan dün Yunanistan temsilcisi AEK'yı Akatlar'da konuk etti. Düne kadar oynadığı 9 maçın 7'sini kazanan siyah-beyazlılar, AEK karşısında da rahat bir galibiyet aldı ve liderliğini sürdürdü. Maçı 82-68'lik skorla kazanan Beşiktaş Sompo Japan'da Michael Thompson 17 sayıyla sahanın en skorer ismi olurken Vladimir Stimac 16, Earl Clark da 13 sayılık performanslarıyla galibiyette önemli rol oynadı. C Grubu'nda ise Muratbey Uşak, Ventspils deplasmanında 97-86 yenildi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme