26 Aralık 2016 Pazartesi

26.12.2016 Genel Gündem26.12.2016

GÜNDEM

Pkk'ya: Martta Görecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulunduğu Bitlis'te esnaf ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelirken önemli terörle mücadele mesajları verdi. PKK'yı, ülkeye yaptıklarını, devletin de onlara yaptıklarını herkesin gördüğünü anlatan Soylu, şunları söyledi: "Biz şu anda PKK ile yapmış olduğumuz mücadelenin sadece bir safhasındayız. Martın, nisanın başından itibaren, Kandil, Sincar orada duruyor. Bu ülkeyle bir daha ama bir daha oyun oynama kabiliyeti olmayacağını onlara önümüzdeki baharda öyle bir göstereceğiz ki Bunu rahatlıkla yapabileceğimizin kabiliyetini ortaya koyuyoruz. Bu sadece güvenlik güçlerinin sürdüreceği bir mücadele değildir. Topyekün bir mücadeledir. FETÖ, DEAŞ, PKK, DHKP-C, KCK bunların hepsi aynı yerden kurgulanmış ve bu cennet vatanın berhava edilmesi için ortaya konulmuş sürecin adıdır. FETÖ konusunda daha işin yüzeyindeyiz. Daha derine kulaç attığımız, FETÖ'nün memleketimizdeki tahribatlarını ortadan kaldırmaya yönelik adımların henüz başlangıcındayız. Türkiye'ye sinsi şekilde yapıştırılmış ve onun üzerinden Türkiye'nin yönetilmesi için çaba harcanmış bir örgütün sadece 17-25 Aralık sonrasında attığımız adımlarla tasfiye edilmesini beklemek yanıltıcı olur. Bu devletin her bir ferdini FETÖ'nün kıskacından kurtarabilmek ve bunların ortaya koyduğu bu sert iklimden arındırabilmek en temel görevlerimizden biridir. Türkiye merkezli, etrafındaki coğrafyayı ve dünyayı bir şekilde etkilemeye çalışan bir anlayışla karşı karşıya kaldığımızı belirtmek isterim. Her türlü hile, alçaklık ve oyunların sergilendiği bir tablo."
Hürriyet


Mazeretten 44 Bin Atama
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'in aile birliği mazeretini belgelediği halde özür grubu ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyeti ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan Yılmaz, 2016 yılında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ile diğer nedenlere bağlı olarak 82 bin 777 öğretmenin tayin müracaatında bulunduğunu söyledi. Bu öğretmenlerden 44 bin 705'inin yer değiştirme işleminin yapıldığını ifade eden Bakan Yılmaz, özetle şu bilgileri verdi: "Öğretmenlerin, mazerete bağlı yer değiştirme dönemlerinde, ilgili yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarını belgelendiren öğretmenlerin tamamının yer değiştirme başvurusu kabul edilmektedir. Mazerete bağlı yer değiştirmelerde, öğretmenlerin yer değiştirme isteklerinin karşılanabilmesi bakımından öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarının tamamına il milli eğitim müdürlüklerince elektronik başvuru sayfasında yer verilmekte, ancak yer değiştirme işlemleri öğretmenlerin atanmak istedikleri ilde alanlarındaki norm açığı ölçüsünde gerçekleştirilebilmektedir."
Hürriyet

El Bab İçin Yola Çıktılar!
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de yürütülen harekat kapsamında El Bab'da terör örgütü DEAŞ'a ait 140 hedefin imha edildiğini, 12 teröristin de öldürüldüğünü açıkladı. TSK'dan dün sabah 07.00'ye kadar meydana gelen gelişmelere yer verilen bilgilendirmede, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab'ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edildiği bildirildi. Bilgilendirmeye göre, gün içinde 2 muhalif hayatını kaybederken; tank atışları sonucu ve yaşanan çatışmalarda 3 DEAŞ'lı terörist de öldürüldü. Tespit edilen DEAŞ hedefi de ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alındı. Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından El Bab ve Bzagah bölgesinde tespit edilen DEAŞ'a ait altı hedefe de 9 bomba atılarak 6 savunma ve silah mevzi imha edildi. İlk anda alınan görüntülerden 9 DEAŞ mensubunun öldürüldüğü belirlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün operasyonla ilgili bilgi verirken "El Bab'da işimiz bitti bitiyor. Ondan sonra Menbiç, yeni ABD yönetimiyle anlaşmamız halinde ise sırada Rakka var" ifadelerini kullanmıştı.
Vatan


EKONOMİ

Dolar: 3,5138-3,5205
Euro: Euro 3,6720-3,6797
Sterlin: 4,3142-4,3235
Gram Altın: 127,8797-127,1869

Tüm Dünyaya Hizmet Ediyorlar
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı'nın katkıları ile bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" araştırmasında şampiyonlar ödüllerini aldı. 11 sektörde ilk üç sırayı alan 33 firmanın ödüllendirildiği gecede, Türkiye genelinde ilk 10 sırayı alan firmaların ödüllerini ise Başbakan Binali Yıldırım verdi. Araştırmada, Türkiye genelinde ihracat tutarı bakımında ilk sırayı Türk Hava Yolları alırken, Pegasus, Çalık Enerji, Sun Ekspress, Gap İnşaat, Atlas Global, Yapı Merkezi, Netlog Lojistik Grubu, Odeon Turizm, Taha Kargo takip etti. 'Görselİşitsel Hizmetler' kategorisinde Doğan TV Haber ve Görsel Yayıncılık AŞ ise sektörünün ödül alan lider şirketi oldu. Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın da katıldığı törende Başbakan Binali Yıldırım, hizmet ihracatının şampiyonlarına ödüllerini verdikten sonra hizmet işinin akıl işi olduğunu söyledi. Yıldırım, "Akıl teri ile para kazanmayı daha fazla artırmalıyız. Gelişmenin yolu bu. Akıl şu anda birçok şeyin üzerindedir. Ülkemizi dünyanın her tarafında tanıtan ihracatçılarımıza hükümetimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Başarılarının daim olmasını diliyorum" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, mal ve hizmet sektörleri için verdikleri desteklere devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi: "Bize150 milyar dolar mal ihracatı yetmez bunu daha yükseklere çıkarmalıyız. Bunun için yöntem değiştirmeliyiz. 2017'de önemli bir başarı elde etmek istiyoruz. Bunun için bir seferberlik başlattık. Hizmet ticaretinin de önü açılacak. Bütün gayretlerimiz tek tek yerine geliyor. İhracata dayalı büyüme için harekete geçtik. Başbakanımızın talimatı ile fuarlarla ilgili destekleri ikiye katladık. İhracat desteklerini de üç katına çıkardık." TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise araştırmanın amacının 2023 yılında 150 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefine ulaşmak olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Son 10 yılda küresel hizmet ihracatı iki katına çıkarak 4.9 trilyon dolar değerine ulaştı. Ülkemizin ise 2015 yılı toplam hizmet ihracatı 46.3 milyar dolar. 2015'te 24 milyar dolar fazla vererek net hizmet ihracatçısı olduğumuzu da eklemek istiyorum. Özellikle turizm, taşımacılık ve inşaat hizmetlerinde ihracat fazlası veriyoruz. Araştırmaya konu olan 500 firmamız 2015 yılında toplam 18.5 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakam, ülkemizin hizmet ihracatının yüzde 40'ına tekabül ediyor." Ayrıca Büyükekşi, hükümetin ihracat desteklerini üç katına çıkarması, Kredi Garanti Fonu'nun yapısını ihracatçılar lehine değiştirmesi, ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi gibi konularda verdiği tüm destekler sonrasında, TİM olarak 2017 yılını ihracat için bir atılım yılı olarak ilan ettiklerini söyledi.
Hürriyet

200 Milyon Tl'ye 2.El Merkezi
Aynı zamanda Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) Başkanı olan Gülan Grup Yönetim Kurula Başkanı Alp Gülan,Türkiye'de hızla büyüyen ikinci el otomobil ticaretine yönelik 200 milyon TL yatırım yapıyor. Otomotiv sektörünün öncü markalarının yetkili bayileri, 2'nci el pazarında hizmet veren firmalar, galeriler ve otomobil tedarikçilerini bir arada toplayacak olan 'Otostat' isimli projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını aktaran Alp Gülan, "Burası otomobil dünyasının eko sisteminin oluşturulacağı bir otomobil yaşam merkezi olacak. Müşterilerimiz, ikinci el araç ekspertizi yapılmış araçlara çok kolay bir şekilde ulaşabilecekler. Böylelikle otomobil ticareti, işletme giderlerinin en aza indirilmesiyle daha kârlı, teknolojik ve modern koşullarda yapılacak" dedi. TEM Sancaktepe'de 130 bin metrekarede teras dahil 4 katlı bir kompleks olacak şekilde yapımına devam edilen proje toplam 340 bağımsız birimden oluşuyor. Gülan, Otostat projesinde işyerlerinin metrekare fiyatlarının 4 bin 500 ile 6 bin TL arasında değişeceğini belirterek şunları söyledi: "Projenin birinci etabı 2017 yılının son çeyreğinde hizmete girecek. 2018 yılı sonunda tamamlanacak kompleksteki işyerlerinin yüzde 10'u ise şimdiden satılmış durumda. Kafe ve restoranların yer aldığı sosyal alanları da içine alan bir 'atrium' mantığı ile hareket edilen Otostat'da; çalışanların ve gelecek müşterilerin her türlü ihtiyaç ve beklentilerini karşılanacak. Alışveriş yapmak isteyenler markete, spor yapmak isteyenler spor salonuna, kendileri işlerini tamamlarken çocukları oyun alanlarına gidebilecekler. Şehir dışından gelecek olanlar için toplantı salonlarının da yer aldığı 24 odalı bir otel de Otostat kompleksi içinde bulunacak.
Hürriyet

Türk Bayrağı Takan Yata Vergi-Harç Yok
Türk bayrağı takacak yatlar için bir kereliğine gümrük vergisi, damga vergisi ve harçlar kaldırılıyor. Torba tasarıda yer alan düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarıda yer alan maddelerle iki ayrı düzenleme yaptıklarını belirterek, "Maddelerden biriyle yatlar üzerindeki yıllık harcı kaldırdık. Geçici maddeyle de halihazırda yabancı bayraklı olan ve kanun çıktıktan sonra Türk bayrağına geçecek yatlar üzerindeki yükü bir kereliğine kaldırıyoruz. Yani, yabancı bayraklı olup da bu kanun çıktıktan sonra Türk bayraklı hale geçecek gemi ve yatlar için gümrük vergisi, damga vergisi, harç ve veraset ve intikal vergisi gibi bütün vergileri kaldırıyoruz ki, bu 5 bin 400 diye ifade edilen yatlar Türkiye'ye gelsin" açıklamasında bulundu. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, şu anda Türk denizleri ve marinalarında 4 bin 500 Türk bayraklı tekne olduğunu belirterek, "Türk sahipli yabancı bayraklı tekne sayısı ise 5 bin 600 adet. Bunların içinde 12 metrelik amatör denizci teknesi de var, 30 metrelik yat da var" dedi. Uluslararası mevzuat gereği bunlara herhangi bir yaptırım uygulama şansı olmadığını aktaran Selçuk şunları söyledi: "Bunlar Türk bayrağına geçtiği takdirde tescil sırasında yaklaşık büyüklüğüne göre ortalama bin lira civarında gelir elde edilecek. Harç kaynaklı vazgeçilen gelir ise yaklaşık 16 milyon lira. Alınacak tescil geliri bu kaybın bir kısmını karşılayacaktır. Fakat buradaki asıl amaç bu teknelerin kontrol ve denetim dışında ve yabancı bayraklarla bizim Türk marinalarında dolaşmasının önüne geçilmesidir. Bunları sadece liman devleti olarak sınırlı yetkilerimizle denetleyebiliyoruz."
Hürriyet

Konut Satışı Tam Yol İleri
Konut sektöründe durgunluktan söz edilirken, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayınladığı kasım ayı konut satış rakamları konut sektöründe "durgunluk" değil, "patlama" olduğunu gösterdi. (22 Aralık'ta bu köşede yayınlanan "Konut Piyasası" başlıklı yazıda, sektördeki değerlemeleri yansıtarak, talep daralmasından söz etmiştim. 23 Aralık'ta TÜİK'in yayınladığı kasım ayı konut satış rakamları değerlemenin ne kadar "yanlış" olduğunu ortaya koydu.) Cumhurbaşkanı'nın çağrısı ile bankalar konut kredisi faizlerini düşürdüler. Satış bedelinin de kredileme sınırı yüzde 80'e yükseltildi. Emlak Konut 120 ay vade yüzde 0.70 faizle konut satış kampanyası başlattı. Görülüyor ki, faizdeki gerileme ve kampanyanın etkisinde konut satışları patlamış durumda. Geçen yıl kasım ayında 106 bin konut satılmıştı. Bu yıl 132 bin konut satıldı. Geçen yıl kasım ayında satılan yeni konut sayısı 50 bindi. Bu yıl 63 bin oldu. Geçen yıl 55 bin ikinci el konut satılmıştı. Bu yıl 69 bin ikinci el konut satıldı. Geçen yıl kasım ayında taksitli konut satışı 28 bindi. Bu yıl 49 bine yükseldi. Konut talebinde kasım ayında geçen yıla göre gerçek anlamda bir patlama var. Kasım ayında konut satışları sadece geçen yıla göre artmadı. Geçmiş aylara göre de satışlarda artış var. Haziranda yeni ve ikinci el toplam 106 bin konut satılmıştı. Temmuzda satış rakamı azaldı. Ağustosta 114 bin, ekimde 130 bin oldu. Kasımda 132 bine yükseldi. Yeni konut satışlarında son iki ayda bugüne kadar olmamış bir talep patlaması var. Bizde genelde her ay ortalama 50 bin yeni konut satılırken ekimde 61 bin, kasımda 63 bin yeni konut satışı oldu. Sadece yeni konutlar değil, ikinci el konutlara da talep arttı. Bankaların konut kredilerinin gerilemesi, konut kredisi kullanımının artması konut talebini canlandırır. Ne var ki, son aylarda konut kredisi faizlerinde kredi talebini artıracak ölçüde gerileme olmadı. Banka kredilerinde büyük artış olmadı. Bankaların toplam konut kredileri ağustos ayında 151 milyar TL idi. Eylülde 154, ekimde 157, kasımda 161 milyar TL oldu. Bankaların konut kredilerinde artış var ama talebi patlatacak ölçüde değil. İpotekli - kredili satışların büyük ölçüde müteahhit kredileri ile gerçekleştiği anlaşılıyor. Önemli olan ekonominin yavaşladığı, talebin daraldığı bir dönemde, bir çok sektörde durgunluk yaşanırken, konut satışlarının geçmişte görülmemiş ölçüde artmasıdır. Konut satışlarındaki artışın arkasında kredi faizlerinin aşağıya çekilmesi ve müteahhitlerin kredili satışları finanse etmeleri yanında, birikimi olanların alternatif yatırım aracı olarak konuta yönelmeleri de olabilir. Sınırlı birikimi olanların, konut fiyatında artış bekleyişine dayalı olarak, birikimlerini kredi ile birleştirerek konut satın almaları olabilir. Ekonomideki durgunluktan etkilenen müteahhitlerin ve de ikinci el konutunu satmak isteyenlerin fiyatları aşağıya çekmeleri talep artışına neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun rakamlar talepteki artışın boyutunu gösteriyor. Konut piyasasının, sanılanın tersine bir büyüme içinde oluğu görülüyor. Önemli olan bu büyümenin önümüzdeki aylarda da devam edip etmeyeceği. Konut sektörü şimdilerde ekonominin önemli bir sektörü olarak öne çıktı. Bu sektörde daralma ekonomiyi üzer.
Milliyet

İsrail Gazı Türkiye'den 2.6 Milyar $'A Geçiyor
İsrail tarafından hazırlatılan 'Türk Şirketler için Ticari Fırsatlar' çalışması, Türkiye ile Israil arasında boru hattı inşa etmenin maliyetini ortaya koydu. Türkiye ve Israil arasında inşa edilecek muhtemel bir boru hattının uzunluğu 600 kilometreyi buluyor. Israil gazının Türkiye'ye boru hattıyla ulaştırılmasının maliyeti 2.6 ile 3.9 milyar dolar arasında değişiyor. Böylece Türkiye'ye uzanacak boru hattının ortalama maliyetinin 3 milyar 300 milyon doları bulacağı ortaya çıkıyor. Proje için Yunanistan rotasının seçilmesi halindeyse boru hattının ortalama maliyetinin 7 milyar 150 milyon dolar ile Israil gazının aktarılması için bu rotanın maliyeti Türkiye'ye göre ikiye katlanıyor. Projenin gerçekleştirilmesi için Israil'den Yunanistan'a kadar 1.300 kilometre uzunluğunda bir boru hattı inşa edilmesi gerekiyor.
Star

Nasıl Veda Ederiz?
Trump ve Brexit sürprizleri küresel piyasalarda mini depremler yaratırken, içerideki 15 Temmuz darbe girişimi, Suriye'de yaşananlar ve içeride patlayan ve nice insanımızın hayatına mal olan bombalar da mini depremler yarattı. Bu depremlerin artçıları devam ediyor ve korkarım 2017'de de sürecek. 2017'de bizi nelerin beklediğine dair tahminlerimi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım. Bugün yılın son haftasnın nasıl geçeceğine bir göz atalım. Öncesinde geçtiğimiz haftanın iki önemli olayını hatırlayalım. Sadece finansal piyasaları ve ekonomiyi değil, orta uzun vadede ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren Rus Büyükelçi'nin suikastı çok önemli bir olaydı. Türk-Rus ilişkileri adına talihsiz bu olayın hemen ardından tarafların yaptıkları "İkili ilişkileri baltalamaya yönelik bu eylem, ilişkilerimizi etkilemeyecektir" açıklamaları şimdilik olumsuz etkileri bertaraf etmişe benziyor. Ancak tarih boyunca bir elçinin öldürülmesi; ilgili ülkeler arasında her zaman tatsızlıklara hatta savaşlara yol açmışken, bu suikastın kısa vadede değilse de orta-uzun vadede olumsuz etkilerinin olmayacağını varsaymak hata olacaktır. Diğer önemli gelişme de Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) politika ve bant faizlerini sabit tutmasıydı. Geçtiğimiz haftaki yazımda 50 baz puanlık bir artış beklediğimi, bunun da dolar/TL kurunu 3.50'lerin altına çekebileceğini 0-25 baz puan arasındaki bir hamlenin yeni yükseklerin ve hatta zirvelerin önünü açacağını yazmıştım. Faizlerde değişiklik yapılmadığı kararının açıklanmasından sonra dolar/ TL kurunda 3.5425'lere kadar bir hareket oldu ancak yeni zirve görülmedi. Şimdilik Merkez Bankası piyasa beklenti ve tahminlerinden ayrı olarak büyümeyi önde tutan bir karar almış durumda. Ancak bunun 3. çeyrekte eksi 1.8 olarak açıklanan büyümeyi, yılın son çeyreğinde değilse bile, yeni yılın ilk çeyreğinde pozitif etkileyip, etkilemeyeceğini hep birlikte göreceğiz. İçinde bulunduğumuz ve bu hafta itibariyle bitireceğimiz 2016 son çeyreği yüzde 2'li rakamlarda pozitif bir büyümeye sahne olabilir. Ancak bunun TCMB'nin faiz politikasından çok; önümüzdeki yıl otomobilde ÖTV ve kur artışlarının fiyatlara yansıyacağı endişesi ile öne çekilen talepten kaynaklandığını; bunun özellikle ilk çeyrekten "çalınmış büyüme" olduğunu bir yerlere not etmekte fayda var. PPK'nın faiz oranlarını sabit tutması, önümüzdeki yılın ilk çeyreğindeki yatırım ve tüketim kararları konusunda ne kadar etkili olacak, bunu ancak Nisan ayı ortasında ilk çeyrek verileri açıklandığında göreceğiz. Ancak bunun çok da "istenen seviyede" olacağına dair ciddi şüphelerim var. Neyse, önümüzdeki yıla dair tahminlerde bunlara değineceğim. Bu haftaya gelince
Vatan

Dünya
Rusya'ya Bir Haftada İkinci Şok..
Rusya, geçen pazartesi akşamı Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikasta kurban gitmesinin ardından dün ikinci şoku yaşadı. Aleksandrov Rus Kızıl Ordu Korosu'nun 64 üyesini taşıyan Tupolev Tu-154 modeli askeri yolcu uçağı Rusya'nın güneyindeki Soçi kentindeki 'Adler' havalimanından dün yerel saatle 05.25'te havalandıktan iki dakika sonra radardan kayboldu ve Karadeniz üzerinde düştü. Uçakta sekizi mürettebat 92 kişi bulunuyordu. Rusya'nın başkenti Moskova'dan havalanan Tu-154 tipi uçağın Soçi'de yakıt ikmali yaptıktan sonra Suriye'ye gitmesi planlanıyordu. Uçak, Suriye'nin Lazkiye vilayetindeki Rus askerlerinin konuşlandığı Himeymim Üssü'nde yeni yıl konseri vermek için giden koro üyelerini taşıyordu. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan listeye göre, uçakta 92 kişi bulunuyordu. Listede sekiz mürettebat dışında Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu'ndan 64 sanatçı, 9 gazeteci, 8 asker, bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile iki bakanlık yetkilisinin ismi yer aldı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, sağ kurtulan olmadığını duyurdu. Bakanlık, hayatını kaybedenler arasında Rusya'da insani yardım faaliyetlerinden ötürü büyük saygı gören ve ülkede 'Doktor Liza' olarak tanınan Elizabeth Glinka'nın da bulunduğunu açıkladı. Glinka, 'Adil Yardım' adlı bir vakıf kurmuştu. Vakıftan yapılan açıklamada Glinka'nın Suriye'ye götürülen tıbbi yardıma eşlik ettiği bilgisi paylaşıldı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, kıyıya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yağ izlerine, 1.5 kilometre mesafede ise uçağa ait parçaların tespit edildiğini açıkladı. Arama kurtarma çalışmalarına dört gemi, dört helikopter, bir uçak ile bir insansız hava aracının katıldığını ifade eden Konaşenkov, Tu-154'ün ana gövdesinin Soçi kıyılarında Karadeniz'in 100 metre derinliklerinde tespit edildiğini belirtti. İlk aşamada 5 kişinin cesedine ulaşıldı. Rusya Savunma Bakanlığı dalgıç ekiplerini bölgeye gönderdi. Uçağın düşüşüne neyin yol açtığı ise şimdilik belli değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete bir devlet komisyonu kurarak olayı soruşturma talimatı verdi. Kurbanların aileleri ve yakınlarına taziyelerini ileten Putin bugün için bir günlük yas ilan edildiğini de duyurdu. Öte yandan İngiliz Reuters'ın haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Putin'e son derece üzgün olduğunu uçağın düşmesinin militanlara karşı ortak mücadeleyi engellemeyeceğini söyledi. Terörizm ve sabotaj ihtimali üzerinde de durulurken, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federal Konsey Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, uçağın ordu tarafından kullanıldığı için terörizm seçeneğini tamamen dışladığını, teknik arıza ya da pilotaj hatası üzerinde durduğunu ifade etti.
Hürriyet

'Ölüm Tehdidi Alıyorum Afganistan'a Dönemem'
Afganistan'ın Taliban dönemi sonrasındaki ilk kadın askeri pilotu olan Nilüfer Rahmani (25), eğitim için gittiği ABD'den ülkesinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle sığınma hakkı istedi. Üç yıl önce Afgan hava kuvvetlerinin ilk kadın pilotu olan Rahmani, 2015 yılında C-130 tipi nakliye uçaklarının eğitimi için ABD'ye gitmişti. Eğitimi sona eren Rahmani'nin önceki gün ülkesine geri dönmesi bekleniyordu. Ancak kadın pilot, Taliban ve intikam peşinde olan yakınlarından gizlenmek zorunda kaldığını belirterek can güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle ABD'ye iltica talebinde bulundu. Rahmani'nin ABD ya da Kanada'dan sığınma istediği belirtildi. Rahmani, Afganistan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdülvahap Vardak'ın ABD'de eğitim gören subayları bu ülkeden sığınma istememeleri konusunda uyardığını, iade edildiklerinde hapse atılacaklarını söylediğini kaydetti. Kadın pilot, Nobel ödüllü Malala Yusufzai'ye saldırı düzenleyen Pakistan Talibanı'ndan tehdit aldığını, Afganistan'daki ailesinin de tehditler nedeniyle yer değiştirmek zorunda kaldığını belirtti. Rahmani geçen yıl ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 'Cesur Kadın' ödülüne layık görülmüştü. Afgan Savunma Bakanlığı'ndan sözcü Muhammed Radmaniş, Afgan ordusu için milyarlarca dolar harcadıklarını, Rahmani'nin talebinin reddedilmesini umduklarını söyledi.
Hürriyet

Tunus'ta Radikal İslamcıların Dönüşüne Tepki
Tunus'ta radikal İslamcı örgüt üyelerinin ülkeye dönmesine karşı çıkan çok sayıda Tunuslu, protesto gösterisi düzenledi. Sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla önceki gün başkent Tunus'taki parlamento binası önünde buluşan grup, radikal İslamcıların Tunus'a dönmelerine tepki gösterdi. Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kayid es-Sibsi'nin "Yetkililer cihatçıların geri dönüşlerini engelleyemiyor" açıklamasından sonra düzenlenlenen gösteriye katılımın yaklaşık bin 500 kişi olduğu düşünülüyor. Es-Sibsi, geçen haftalardaki açıklamasında, ülke dışındaki Tunuslu örgüt üyelerinin ülkeye dönmek istediğini, giriş yapıp tutuklanmaları durumundaysa ülkedeki hapishanelerin kapasitesinin yeterli olmayacağını ve bu kişilerin ancak gözlem altında tutulabileceğini söylemişti.
Haber Türk

Rusya Bu Kez De İdlib'e Yoğunlaştı
Rusya, Doğu Halep'ten tahliye edilen sivil ve silahlı muhaliflerin yerleştirildiği İdlib vilayetindeki hava saldırılarını son iki günde önemli derecede artırdı. Reuters haber ajansına konuşan İdlib'te konuşlu muhalif kaynaklar, Binish, Sarakeband Cisr el Şakur bölgesine an az 8 hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi. İdlib'deki saldırılarda sivillerin yaralandığı ifade ediliyor. Reuters, Rusya'nın Fetih Ordusu gibi İslamcı muhalif grupların güçlü olduğu İdlib'in Halep'in ardından yeni hedef olarak alacağı işaretleri verdiğini yazdı. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, siyasi çözüme ulaşılmaması durumunda El Nusra Cephesi (yeni adıyla Fetih el Şam Cephesi) ve müttefiklerinin kontrolü altındaki İdlib'in kaderinin Halep'e benzeyeceğini söylemişti. Muhalifler, Rusya'nın Halep'in batı ve güneyindeki muhaliflerin kontrolündeki kırsal alanlarında da saldırılarını artırdığını bildirdi. Reuters'a konuşan Ceyşül Mücahiddin örgütünden bir muhalif, Halep'in 14 km batısındaki Khan el Asal kasabasında misket bombası kullanıldığını iddia etti.
Milliyet

Almanya'da 1.8 Tonluk Bomba Yüzünden Augsburg Boşaltıldı
Almanya'nın güneyindeki Augsburg kentinde İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir bomba uzmanları hareketi geçirdi. Bombanın etkisiz hale getirilmesi için tahliye edilen kent sakinleri Noel'in ilk gününü evlerinden ayrı geçirmek zorunda kaldı. Münih yakınlarında yer alan ve İkinci Dünya Savaşı'nda yoğun hava bombardımanına maruz kalan kentin merkezinde yapılan bir inşaat çalışması sırasında 1.8 ton ağırlığında patlamamış bir bomba keşfedildi. Yetkililer bombanın etkisiz hale getirilmesi için keşfin yapıldığı bölgenin çevresindeki vatandaşların tahliye edilmesine karar verdi. 300 bin nüfuslu kentte tahliyelerden yaklaşık 54 bin kişinin etkilendiği ifade ediliyor.
Vatan

Vakfını Kapatıyor
Beyaz Saray'daki görevine resmen başlamasına sayılı günler kala ABD'nin müstakbel Başkanı Donald Trump, kendi adını taşıyan hayır kurumunu kapatma kararı verdi. Trump Vakfı'nı kapatma kararını yazılı bir açıklamayla duyuran Trump, başkanlığını etkilememesi için önümüzdeki süreçte şahsi vakıf ve ticari ilişkileriyle arasına mesafe koyacağını belirtti. Başkanlık koltuğuna oturduğunda organik bağı bulunan işletmelere ilişkin sorun yaşamak istemediğini kaydeden Trump'ın, toplam değeri milyarlarca dolara ulaşan şirketleriyle ilgili nasıl bir yol izleyeceği, Amerikan kamuoyu ve medyasında merak konusu olmaya devam ediyor. Trump'ın 2008 yılından bu yana herhangi bir bağışta bulunmadığı vakfıyla ilgili daha önce New York Eyalet Başsavcısı Eric Schneiderman tarafından 'usulsüzlük' şüphesiyle soruşturma başlatılmış ve vakfın eyalet sınırları içinde bağış toplaması durdurulmuştu. Başsavcılık ofisinden yapılan açıklamada ise, soruşturma tamamlanmadan Trump Vakfı'nın yasal olarak kapatılamayacağı vurgulandı. Trump'ın oğullarından Eric Trump da geçtiğimiz hafta, kendi adını taşıyan vakfı kapatacağını açıklamıştı.
Vatan

Savcılık Park'ın Ofisini 'Basacak'
Güney Kore'de Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin adının karıştığı skandalla ilgili soruşturma yürüten savcılık yetkilileri, başkanlık ofislerine 'baskın yapmayı' planlıyor. Özel savcı ekibinin basın sözcüsü Lee Kyu-chul, Park'ın resmi konutu olan 'Mavi Saray'da arama yapmak için yetkililerden izin istediklerini, ancak taleplerinin reddedildiğini vurguladı. Lee, bu nedenle savcıların Park ve yardımcılarının kullandığı ofislere baskın düzenleme seçeneğini değerlendirdiğini kaydetti. Lee, baskın yapılması durumunda operasyonun kamuya açık gerçekleştirilmesinden başka seçenekleri olmadığını da sözlerine ekledi. Park, çocukluk arkadaşı Choi Soon-sil'in, yakın ilişkilerini kullanarak büyük firmalardan para aldığının ortaya çıkmasının ardından kamuoyundan özür dilemişti.
Vatan

POLİTİKA

İçtüzük Haklarımızı Kullanacağız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Anayasa Komisyonu'nda, başkanlık yetkileriyle donatılmış cumhurbaşkanlığı sistemini öngören 21 maddelik anayasa değişikliği teklifine ilişkin teklifin tümü üzerinde görüşmeler tamamlanmadan, yeterlilik önergesiyle maddelere geçilmesine karar verilmesi üzerine dün kurmaylarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, önce partisinin 3 grup başkanvekili ile 6 Anayasa Komisyonu üyesiyle iki saati aşan bir "zirve" gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, ardından MYK'sını olağanüstü toplantıya çağırarak, yaklaşık iki saat süren bir durum değerlendirmesi yaptı. Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarına, "Yarınki (bugünkü) görüşmelerde içtüzükten kaynaklanan tüm haklarınızı kullanın" talimatı verdiği belirtildi. Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, "Maddeler üzerinde önerge vererek, teklife meşruiyet kazandırmayacağız ancak her bir madde üzerinde konuşarak tarihe not düşmeye devam edeceğiz. Sağduyumuzu koruyacağız" ifadesini kullandığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun teklifle demokrasinin ve cumhuriyetin ortadan kaldırıldığını, bunun önlenmesi için demokratik tüm hakların kullanılması gerektiğini vurguladığı belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun "Bu teklife karşı olduğumuzu, komisyonda, Genel Kurul'da ve alanlarda vicdanlara seslenerek anlatmamız gerekiyor. Kurucu irade, egemenliği saraydan alıp meclis vasıtasıyla millete vermişti, şimdiki yıkıcı irade egemenliği milletten alıp saraya vermek istiyor. Atatürk'ün dahi almadığı meclisi fesih yetkisini bir adama vermek istiyorlar. Aklıma geldikçe uykularım kaçıyor. Bu, sadece CHP'nin sorunu değildir, herkesin sorunudur. Sağduyuyla tüm aydınların, siyasetçilerin mücadele etmesi gerekiyor" dediği belirtildi. Kılıçdaroğlu, tüm CHP'li vekillere bugün saat 11.00'de başlayacak komisyona katılmaları talimatı da verdi.
Milliyet

Chp'ye Önce Tebrik Sonra Eleştiri
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki gün Ankara'daki basın toplantısında CHP'nin 3 Aralık'taki Adana mitinginin de aralarında olduğu bazı gerekçelerle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert ifadelerle yuklenirken, söz konusu mitingin hemen ardından Kılıçdaroğlu'nu mitingdeki performansından dolayı tebrik ettiği açıklandı. Bahçeli önceki gün CHP'ye yönelik sert eleştirilerde bulunurken, "Adana'da FETÖ'cüleri ovup, kalabalıklara alkışlatan CHP mi rejimin bekçisidir? Bu CHP değil midir 2007'deki 367 garabetinin mimarı? Bu CHP değil midir, TBMM'de cumhurbaşkanı seçtirmemenin faili?" ifadesini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu'nun, bazı partililerle; Bahçeli'nin, Adana mitinginden hemen sonra bir şehit cenazesinde karşılaştığı Kılıçdaroğlu'na Adana mitingini anımsatarak hem verdiği mesajlar hem de mitingin kalabalık olması nedeniyle tebriklerini ilettiği bilgisini paylaştığı öğrenildi. CHP kurmayları, "Bahçeli'nin Adana mitinginden hemen sonra Kılıçdaroğlu'nu tebrik etmesine karşın, bu kez eleştiride bulunması iktidardan yönelen bir telkin sonrası yaşanmış olabilir" yorumu yaptı.
Milliyet
'Esad'a Razı Olmak Gibi Bir Şey Yok'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da katıldığı etkinlik ve toplantılarda Suriye meselesiyle ilgili mesajlar verdi. Çavuşoğlu önceki akşam Kepez'de MÜ- SİAD'ın düzenlediği toplantıda, Suriye genelinde ateşkesi sağlamaları gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: "Suriye'de siyasi çözüme geçmemiz lazım. İran'ı da işin içine çekmemiz lazım. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Suriye'de herkesi kapsayan bir yönetim anlayışına ihtiyaç var. Geleceği inşa etmek için biz bu adımları atmazsak, kim yapacak? Yok efendim Halep'i mi sattınız? Niye satalım Halep'i. Halep'te zalimi de zulmü de gördük. Suriye toprakları üzerinde başkasıyla pazarlık yapmayız. Suriye topraklarında gözümüz yok. Yok efendim Esad'ı mı tanıdınız, ne alakası var Esad'ı tanımakla. Cenevre'de müzakereler kimler arasında yapıldı. Muhalefetin temsilcileri ve rejimin temsilcileri. Şimdi siyasi bir çözüm istiyorsanız ortada iki taraf var, rejim tarafı ve muhalefet tarafı. Bunları bir araya getirmek, Esad kalsın demek değil ki. Üstelik ben kalsın desem, o kalsın dese önemi var mı? Suriye halkı ne diyor? Bu önemli. Onları kim razı edecek, mümkün mü? 600 bin insanı öldürmüş zalim kişiyi, mazlum insanların kabullenmesi mümkün mü? Esad'a razı olmak gibi bir şey yok. Böyle yorumlar çıkıyor, hiç alakası yok. Bizim görüşümüz belli, 600 bin kişiyi öldürmüş insan, Suriye'yi birleştiremez ve birleşik Suriye'nin geleceğinde yer olamaz. Nasıl olacağını bilen varsa gelsin anlatsın. Bu yapılanların unutulacağını mı zannediyorsunuz, unutulmaz." Bakan Çavuşoğlu dün Kemer'de muhtarlarla yapılan toplantıda da Suriye'de ateşkes ve insani yardım için yapılan tüm çalışmalarda Rusya'nın sözünde durduğunu belirterek, "Aynı şekilde Türkiye de sözünde durmuştur. Bu dönemde Rusya ve Türkiye özellikle bu stratejik konularda birbirine güvenmiştir. Türkiye ve Rusya birbirine güvenebileceğini anlamıştır. Önümüzdeki süreçte yaş sebze ve meyve dahil ticaretin önündeki tüm engeller de kalkacaktır."
Vatan


SPOR

Spor Toto Basketbol Ligi'nin 12. haftasında sahasında Galatasaray Odeabank'ı konuk eden Pınar Karşıyaka, rakibini 78-72 yenmeyi başardı, 7. galibiyetine ulaştı. Galatasaray Odeabank, sakatlığı süren Micov'dan yoksun çıktığı maça kötü başladı, boyalı alan savunmasında aksadı. Brown ile Ovens'ın ikili oyunlarını smaçlarla bitiren ev sahibi, 5. dakikada 15-8 ile 7 farkı yakaladı. Ancak Pleiss oyuna girip, potasını savununca, Karşıyaka dış atışlara yöneldi. Çizgi gerisinden istediğini bulamayan Karşıyaka karşısında Thompson-Göksenin ikilisiyle 13-0 seri yakalayan Galatasaray, ilk periyodu 24- 22 galip tamamladı. 2. çeyrek başında Muhammed'in aldığı teknik faulü iyi değerlendiren ve farkı 35- 24'te çift hanelere yükselten Galatasaray karşısında Karşıyaka çift guarda tempoyu yükseltti. Ponitka ve Summers ile arayı kapayan ev sahibi kenardan gelip ilk yarıda 10 sayı 5 asistlik katkı yapan Green'in de devreye girmesiyle, çeyreği 45-42 galip bitirdi. Çift guardla devam eden Karşıyaka, 29. dakikada farkı 8 sayıya kadar çıkardı. Aslan Göksenin ile direnmeye çalıştı, 3. çeyrek 62-57 tamamlandı. Son çeyrekte Karşıyaka'nın aynı tempoyu sürdürmemesi, Galatasaray'ı oyunun içine soktu. 37. dakikada 67-66 öne geçen sarı-kırmızılı ekip, rakibinden 13 ribaunt fazla alsa da, 10 top fazla kaybetti. 52 saniye kala Summers'ın üçlüğüyle tekrar öne geçen Karşıyaka, Diebler'ın farkı 1'e indiren üçlüğüne Brown ile yanıt verip maçı kazandı
Milliyet

Fenerbahçe'de devre arası yaklaşırken transfer çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Sarı-lacivertliler öncelikli olarak orta sahaya takviye yapmayı hedefliyor. Teknik direktör Dick Advocaat, yönetimden takımı bir üst seviyeye taşımak için orta sahaya transfer istiyor. Sarı-lacivertli yönetim, üst düzey, kendini ispatlamış, hemen uyum sağlayabilecek ve takımın önemli parçalarından biri olacak oyuncu arayışında da sona geldi. Henüz net isim telaffuz edilmese de teknik heyet ve yönetim, orta saha transferinin şampiyonluğun anahtarı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Advocaat'ın ısrarla istediği '8.5 numara' yani oyunu iki yönlü oynayan ve takıma sürat kazandıracak üst düzey isimlerle temaslarda bulunuldu. Sarı-lacivertli yöneticiler, devre arası yapılması planlanan orta saha transferi için de "Herkes şaşıracak" yorumunu yapıyor. Hatta edinilen bilgilere göre yönetimin üst düzey bir isimle prensipte anlaştığı ifade edildi. Ancak bu transferin önündeki en büyük engel ise UEFA'dan gelen transfer kısıtlaması olarak duruyor. Bu nedenle yöneticiler, ilk etapta satın alma opsiyonlu kiralama formülünü düşünüyor. Emmanuel Emenike, Van der Wiel ve Çin'den talipleri olan Jose Fernandao'nun olası satışlarından da gelir elde edilmesi durumunda, sarı-lacivertlilerin bütçe anlamında rahatlaması da düşünülüyor. Transfer çalışması sadece orta saha takviyesiyle de bitmeyecek. Sağ bek pozisyonuna bir alternatif ve hücum hattına da önemli bir isim dahil edilmesi planlanıyor.
Milliyet


Ara transferde en az iki oyuncuyu kadroya katmak isteyen Beşiktaş Yönetimi, Ryan Babel'den sonra Samuel Eto'o ile de prensip anlaşmasına vardı. Sözleşmesi 2018'de bitecek olan 35 yaşındaki dünyaca ünlü Kamerunlu golcü için girişimlerini sürdüren siyah-beyazlıların, Antalyaspor'a ödenecek ücret ve kiralık verilmesi muhtemel oyuncuların isimlerini netleştirmeye çalıştığı belirlendi. Eto'o için resmi teklifini yeni yıl tatilinin ardından yapacak olan siyah-beyazlılar; Kerim Frei, Ömer Şişmanoğlu ve Veli Kavlak gibi isimleri de bu transferde kullanmayı planlıyor. Mario Gomez'den sezon ortası için olumsuz yanıt alan Beşiktaş bu nedenle hız verdiği Eto'o girişimlerini Antalya'da yapılacak kampa kadar sonlandırmaya çalışacak. Eto'o'nun da Beşiktaş'a gelmek istemesi nedeniyle Antalyaspor Yönetimi ve teknik heyetinin bu transfere yeşil ışık yaktığı öğrenildi. Kırımızı- beyazlı kulübün, Beşiktaş'ın yapacağı resmi teklifin içeriğini beklediği vurgulandı.
Milliyet


Galatasaray tahmin ettiğinden daha kolay kazandı ve zirve ile arasındaki puan farkının açılmasına izin vermedi. İlk yarının son haftasında Aytemiz Alanyaspor'u konuk eden Cim-Bom, 5-1 kazanıp araya moralle girdi. Alanya'nın beraberlik golü sonrasında birkaç dakikalık krize girildi. Tribünler Sabri'yi protesto etti. Ancak devre biterken Gassama'nın kendi kalesine attığı gol, maçın bütün seyrini değiştirdi. Sneijder'in önderliğinde Aslan ikinci 45'te resmen kükredi. 4'te Emre soldan sert vururken Muslera geçit vermedi. 11'de Eren'in pasında Selçuk soluna gelen topu ağlarla buluşturamadı. 28'de Sabri'nin ortasında Selçuk'un kafa vuruşu kalecide kaldı. 30'da kazanılan serbest vuruşta Sneijder kesti, Nigel de Jong boş pozisyonda kafayı vurdu ve golü attı. 39'de Selçuk'un kaptırdığı topla soldan gelen Alanyaspor'da kesilen ortaya iyi yükselen Sajjad mükemmel bir kafa vuruşu yapıp eşitliği sağladı. 45'te Galatasaray yine öne geçti. Sağdan Selçuk'un ortasında Gassama topu kendi kalesine attı. 51'de topu önünde bulan Sneijder ceza alanı dışından aşırtma vuruşla skoru 3-1'e getiren golü attı. 55'te yine Hollandalı oyuncunun pasında Eren düşerken gol vuruşunu yaptı ve Cim-Bom 4-1 öne geçti. 80'de ise sahneye çıkan isim Josue'ye gol pasını veren yine Sneijder'di.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme