27 Aralık 2016 Salı

27.12.2016 Genel Gündem27.12.2016

GÜNDEM

Sınavdaki Yanlışları Bile S. İle Aynı
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast düzenleyen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın bağlantılarının tespiti için sürdürülen soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Altıntaş'ın polis arkadaşı S.B. ile aynı yıl Polis Meslek Yüksek Okulu sınavına girdikleri, birbirine yakın soruları doğru yanıtlayıp sınavı kazandıkları anlaşıldı. Sınavda Altıntaş'ın 82, S.B.'nin de 83 soruya doğru cevap verdiği belirtildi. İkilinin sınav sorularında yanlışlarının bile aynı şık olması dikkat çekti. Savcılık kaynakları, S.B.'nin örgütsel bağlantılarının Altıntaş'tan daha güçlü olduğunu öne sürdü. Altıntaş'ın ablası Seher Ö., Hürriyet'e yaptığı açıklamada S.B. için "Geziyorduk, parka gidiyorduk, yemeğe gidiyorduk ama hep S. ile birlikte" demişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sürdürülen soruşturmada, Altıntaş'ın HTS kayıtlarından telefonla en çok görüşüp irtibat kurduğu isimler tek tek tespit edildi. Buna göre, en yoğun telefon trafiğinin Şanlıurfa'daki FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan bir komiserle olduğu belirlendi. Bu arada Altıntaş'ın HTS kayıtlarından tespit edilerek Kırıkkale'de gözaltına alınan sevgilisinin ifadesine ilişkin de bazı detaylar açığa çıktı. Altıntaş'ın kız arkadaşının ifadesinde, "Örgütsel bağlantılarına ilişkin bir bilgim yok. Zaten çok konuşmazdı. Genellikle içine kapanık yaşardı. Zaten ben de kendisinden pek hoşlanmadım" dediği iddia edildi. Soruşturma kapsamında suikastçının ev arkadaşı avukatı S.Ö.'nün temmuz ve eylül aylarında PGS Hukuk Bürosu'nda stajyer avukat olarak çalıştığı öğrenildi. Büronun kurucusu Avukat Abdullah Polat, dünkü yazılı açıklamasında S.Ö.'nün büroyla herhangi bir bağlantısı olmadığını belirterek, özetle şöyle dedi: "PGS Hukuk Bürosu'nun tek sahibi şahsımdır. Ofisimizle ilgisi bulunmayan bir şahıs dolayısıyla hukuk büromuzun isminin lekelenmesinin tarafımızı ziyadesiyle üzdüğünü belirtmek isteriz. Emniyet yetkilileri bizzat büromuza gelerek gerekli tutanakları tutmuş ve yanlış bir anlaşılmadan dolayı mührü kaldırarak tarafımızdan özür dilemişlerdir. FETÖ/PDY terör örgütünün yapmak istediği ve oluşturmaya çalıştırdığı algı komik denecek kadar pespayedir. Yalan ve iftira dolu haberlerle ilgili gerekli yasal yollara başvurulacaktır."
Hürriyet


Çaycıya Tutuklama
Şenol Buran, 24 Aralık günü kantinini işlettiği ve çaycılık yaptığı Cumhuriyet gazetesine gitmek için aracıyla evden çıktı. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Şişli'deki bir otelde gerçekleşen 'Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Kurulu'na katılımı nedeniyle ilçede bazı yollar trafiğe kapatılmıştı. Şenol Buran, iddiaya göre gazete binasına yaklaştığı sırada yolların trafiğe kapatılması nedeniyle park yeri bulamadı. Aracını Kuştepe'ye bıraktı, yürüyerek gazete binasına geldi. İşine bir saat geç kalan Şenol Buran, daha sonra gazetenin girişindeki güvenlik noktasında bekleyen özel güvenlik görevlilerine çay servisi yaptı. Bu sırada Cumhuriyet'te koruma amaçlı bekleyen Y.Y. isimli polis memuru da girişteki güvenlik noktasında duruyordu. Şenol Buran, çay verdiği özel güvenlik amiri ile konuşurken iddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret etti. Polis memuru Y.Y. tarafından 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla düzenlenen tutanağın ardından Buran gözaltına alındı. Şenol Buran ifadesinde "Saat 11.10 sıralarında güvenlik amirinin yanına geldiğimde bana neden bu kadar geciktiğimi sordu. Ben de '1 saattir gazetenin etrafında dolaşıyordum. Yürüyerek geldim bu soğukta' dedim. Bunun üzerine güvenlik amiri 'Cumhurbaşkanımız gelecekmiş o yüzden kapatmışlar. Buraya gelirse bir çayımızı içmeye artık servis yaparsınız' dedi. Ben de çay servisi yapmayacağımı söyledim" dedi. Şenol Buran ifadesinin devamında Cumhurbaşkanı'na küfür etmediğini savundu. Buran, önceki gün tutuklanma talebiyle sevk edildiği 11. Sulh Ceza Hâkimliği'nde "Cumhurbaşkanı'na hakaret etmedim. Tanıkların beyanlarında geçen sözleri kullanmadım" dedi. Buran, tutanak düzenleyen polis memuru Y.Y.'yi tanıdığını ve aralarında iki yıl önce tartışma geçtiğini belirtti. Mahkeme, "Şüphelinin, üzerine yüklenen Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması, tanıklar üzerinde baskı oluşturma ihtimali" gerekçeleriyle tutuklama kararı verdi.
Hürriyet

Anayasa Komisyonu 1. Maddeyi Kabul Etti
Anayasa'nın yargı yetkisinin Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına ilişkin maddesine "tarafsız" ifadesinin de eklenmesini öngören Ak Parti Meclis'e sunulan 21 maddelik anayasa değişiklik teklifinin 1. maddesi, komisyonda yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin ardından, Ak Parti'nin "kifayeti müzakere" önergesi vermesinin ardından yapılan oylama ile kabul edildi. Madde üzerine yapılan görüşmelerin 12. saatinde Ak Partili milletvekillerinden müzakerelere son verilerek oylamaya geçilmesi yönünde önerge geldi. CHP'li Engin Altay, önerge üzerine "Biz şimdi size burada direkt peşinen 'olmaz' deyip üstünüze yüreyecek halimiz yok. Aslında yürümek lazım da, yürüyecek halimiz yok. Kamuoyu müzakereleri ciddi takip ettiğinin bilincindeyiz. Fiziki münakaşadan çok fikri münakaşaya ihtiyaç olduğu bir gerçek" tepkisini gösterdi. Altay, "Size olması gerekeni vicdanınıza sunup, sizi Allah'a havale edeceğim" diyerek, Komisyon Başkanı Şentop'tan bundan sonraki görüşmelerde, söz almak isteyen üye olmayan milletvekillerine en azından 1 kez söz verilmesini talep etti. "Gümrükten mal mı kaçırıyorsunuz?" ifadesini kullanan Altay, bu teklif referandumda kabul edilse dahi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu işin zevkini en fazla düzenlemenin yürürlüğe gireceği 2019'a kadar süreceğini öne sürdü. Altay'ın konuşmasının ardından önce Ak Partililer'in 1. madde müzakerelerinin tamamlanmasına ilişkin önergesi, ardından da madde oylanarak kabul edildi. TBMM Anayasa Komisyonu'nda, Ak Parti'nin, başkanlık sistemini "Cumhurbaşkanlığı sistemi" olarak kurguladığı 21 maddelik anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri "yüksek gerilimde" sürüyor. Komisyon dün 11.00'de Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Kavga olasılığına karşı Ak Parti ve CHP salona adeta çıkartma yaptı. Komisyon üyeleri dışında Ak Parti'den yaklaşık 75, CHP'den de 50'yi aşkın milletvekili 10.30'dan itibaren salona geldi. Toplantının açılışında her zamankinin aksine masalara pet su bardaklarının konulmaması dikkati çekti. Su servisi, daha sonra yapıldı.
Milliyet

8 Yıl Sonra Aynı Yerde
Fethullahçı Terör Örgütü tarafından organize edilen 15 Temmuz Darbe girişiminde, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "herkes görev yerine geçsin, kalkışmaya karşı dirensin" şeklindeki talimatlarına uymadıkları ve silahlı kalkışmanın yaşandığı gece FETÖ adına hizmet ettikleri iddia edilen 29 polisin yargılanmasına başlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Evliya Çalışkan tarafından 24'ü tutuklu, 1'i firari toplam 29 sanık polis hakkında iddianame düzenlenmiş, Başsavcılıkça onaylanan 68 sayfalık iddianame İstanbul 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederek, ilk duruşmanın 27 Aralık 2016 tarihinde Silivri'de görülmesine karar vermişti. Darbe davalarının İstanbul'daki duruşmaları Adalet Sarayı'ndaki salonların küçük olması ve güvenlik nedeniyle Silivri'de yapılıyor. Duruşmalar, FETÖ'nün "17-25 Aralık 2013 paralel yargı darbe girişimi" öncesinde inşa edilen, FETÖ firarisi Savcı Fikret Seçen'in bizzat ilgilendiği, 2013 Mayıs'ında yapımı tamamlanan; Türkiye'nin hâlâ en büyüğü niteliğindeki büyük duruşma salonunda gerçekleştirilecek. 15 Temmuz darbe girişimi sanıklarının yargılanacağı büyük salonlar; Silivri cezaevi Yerleşkesi'nde ve Ergenekon ile Balyoz davalarının yapıldığı salonun karşısında yer alıyor. Binada büyük salonun dışında, 2 ayrı küçük duruşma salonu daha bulunuyor.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 3,3780-3,5176
Euro: Euro 3,6672-3,6713
Sterlin: 4,3123-4,3187
Gram Altın: 128,1776-128,3780

'İşkur'dan Maaş Desteği
Zorda kalan işyerlerinde çalışanların maaşlarının bir süre İşkur tarafından ödenmesi anlamına gelen "kısa çalışma ödeneğinde", yararlanma koşulları kolaylaştırılıyor. İşçi ve işveren kesiminin "daha çok işletmenin bu imkandan yararlanması gerektiği" yönündeki taleplerinin ardından, İşkur konuyu gündemine aldı. Başlatılan çalışma kapsamında işçi ve işveren kesimi temsilcilerine ne tür kolaylıklar istedikleri sorusu yöneltiliyor. Bu kapsamda getirilen öneriler arasında "işyerinde örgütlü bulunan işçi sendikası ile işverenin ortak başvurusu halinde, başvuru direk onaylansın" da bulunuyor. Yetkililer ise, "İki tarafla da görüşerek, ortak noktayı bulacağız. Konu üçlü danışma kurulunda gündeme geldi, alınan karar çerçevesinde de çalışma başlatıldı. Amaç daha çok işletmeye ulaşabilmek" bilgisini veriyor. Yürürlükteki mevzuata göre kısa çalışma ödeneği, kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde devreye giriyor. Bu tür durumlarda üç ayı aşmamak üzere, çalışanlara "kısa çalışma ödeneği" adı altında gelir desteği sağlanıyor. Çalışanların Genel Sağlık Sigortası primleri de ödeniyor. İşverenler, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebepleri gerekçe göstererek, başvuruda bulunabiliyor. Krizin varlığının işçi ve işveren sendikaları tarafından da iddia edilmesi ve bu yönde kuvvetli bir emarenin bulunması halinde, İşkur Yönetim Kurulu karar alıyor. Herhangi bir genel kriz olmadan işletmenin yaşadığı nakit darlığı, ödeme güçlüğü, pazar daralması ve stok artışı ise, kısa çalışma ödeneği kapsamına girmiyor. Kısa çalışma ödeneği, sigortalının günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen kısa çalışma ödeneği, aylık brüt asgari ücretin yüzde 150'sini geçemiyor. Buna göre son 12 ayda asgari ücretle çalışan bir kişiye kısa çalışma ödeneğinden 980 TL ödenirken; 5 bin TL ücreti olan bir kişiye kısa çalışma ödeneğinden yapılacak aylık ödeme de 2 bin 451 TL olabiliyor.
Hürriyet

Uber'e Korsan Cezası Kesin
Akıllı telefon uygulaması üzerinden araç çağırma hizmeti veren ve bir süredir İstanbul'da da faaliyette olan ABD'li Uber şirketine kesilen ceza, sistemin sorgulanmasına yol açtı. Şirket, yasal mevzuata uygun çalıştıklarını ileri sürerken, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber'le ilgili tüm illere talimat göndererek "korsan taşımacılık" yapmak suçundan ceza kesilmesini istedi. Talimata göre, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. Ceza, ilk yakalamada 2 bin 532, ikincide ise 4 bin 220 TL'ye çıkıyor. Eğer yolcuyu taşıyan sürücü araç sahibi ise trafik cezası dışında araç 60 gün bağlanacak. Ayrıca yolculara da 281 lira ceza kesilecek. 12 Aralık'ta gönderilen talimatta, sahibinin kullanmadığı araçların bağlanmaması gerektiği belirtildi ve Anayasa Mahkemesi'nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararı gösterildi. 12 Aralık'tan önceki uygulamada, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber araçları, sürücünün kim olduğu gözetilmeksizin 60 gün bağlanıyordu. Emniyet yetkilileri, Uber sistemi ile çalışan araçların 'tarifeli yolcu taşıma" yetkisinin bulunmadığını, bu yöntemin korsan taksicilik alanına girdiğini belirtti. Yetkililer, belediye sınırları içinde tarifeli yolcu taşımacılığının sadece, ticari taksi, M plakalı minibüs, halk otobüsü ve belediye otobüslerine ait olduğunu kaydetti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor.
Haber Türk

Şeker Savaşları
Şeker üretimini yakından ilgilendiren Şeker Kanunu Tasarısı, pancar eken çiftçiyle nişasta bazlı şeker (NBŞ) ithalatçılarını karşı karşıya getirdi. Pankobirlik Genel Müdürü Taner Taşpınar, ithal NBŞ'de yüzde 10 olan kotanın yüzde 15'e çıkarılmak istendiğini belirterek, pancardan pek çok çiftçi ailesinin geçindiğine dikkati çekti. Milliyet'e konuşan Taşpınar, "NBŞ'ciye kanun hazırla deseniz bundan iyi hazırlayamaz. Türkiye NBŞ'yi de pahalıya yiyor" diye konuştu. Yeni kanun tasarısında NBŞ'nin tanımlanmadığını belirten Taşpınar, "diğer şekerlerde" kota artırma yetkisi konulmasının NBŞ'nin önünü açacağını, fruktozda kotaya takılanın glikoza, glikozda kotaya takılanın fruktoza geçeceğini ifade etti. NBŞ'nin zora soktuğu pancar üretiminin ise pek çok çiftçi ailesini hayatta tuttuğunu vurgulayan Taşpınar, tasarının zararlarını yetkililerle paylaştıklarını ifade etti. Taşpılan, "Ülkemiz, AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında Almanya ve Fransa'nın ardından üçüncü büyük şeker üreticisi. Fransa'da NBŞ oranı yüzde 0, Almanya'da ise yüzde 1.9. Bu kıstas çerçevesinde ülkemizdeki NBŞ oranının da AB ortalamaları çerçevesinde yüzde 5 civarında olması gerektiği açıktır" dedi.
Milliyet

Tekstilcilerden 40 Bin Suriyeliye Yardım Eli
Istanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ITHIB) Yönetim Kurulu Başkanı 'Ismail Gülle'nin çağrısıyla başlayıp sektör paydaşlarının katılımıyla büyüyen "Halep İçin El Ele" kampanyası kapsamında toplanan ve içinde battaniye, halı, yorgan, yastık, giyim eşyası ve gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinin yer aldığı yardım malzemeleri, Halep'ten İdlib'e tahliye edilen Suriyelilere, Türk Kızılayı'nın koordinasyonu ile gönderildi. Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen törende konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, toplanan 21 tır yardım malzemesini Halep'ten İdlib'e gelen 40 bin ihtiyaç sahibi Suriyeliye ulaştıracaklarını bildirdi. Kınık, "Şimdiye kadar, Halep operasyonu başladığı günden bu yana Kızılay aracılığıyla Suriye'ye 575 tır insani yardım malzemesi girdi. Diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber toplam tırımız bin 10'u astı. Bu hafta içinde bunun 2 bine ulaşmasını öngörüyoruz. Bu büyük bir yardım seferberliği Anadolu'daki yardımsever milletimiz bu acıya bigane kalmadı" ifadelerini kullandı._ ITHIB Yönetim Kurulu Başkanı Gülle de Türk milletinin Halep'te yaşanan vahşete seyirci kalamayacağını ifade ederek, "Türk halkının ve sayın Cumhurbaşkanımızın Suriye için ne kadar çalıştığını biliyoruz. Hem şehit veriyoruz hem de milyarlarca dolar harcama yapıyoruz. Gördüğümüze, seyrettiğimiz manzara tahammül edilir gibi değildir. Böyle bir drama seyirci kalamazdık" seklinde konuştu. ITHIB Başkanı 'Ismail Gülle, yardımların Halep'teki' insanların tamamına yetmeyeceğini, bu yardımla insanların bir kısmına ulaşabilmeyi istediklerini ve sektörün bu konuda duyarsız olmadığını göstermeyi amaçladıklarını kaydetti.
Akşam

50 Binlik Faizsiz Kredi İçin Ödeme Haftası
KOBİ'lerin 50 bin TL'lik faizsiz kredi için başvurularda son asamaya gelindi. KOSGEB http://sifirfaiz.kosgeb. gov.tr adresinden başvuruların uygun olup olmadığını açıklamaya baslarken, uygun olan KOBİ'lerle ilgili listeleri bankalarla paylaştı. Bankaların ise kredileri bir hafta içerisinde vermeyi planladıkları öğrenildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından KOBI'lere ilk yılı ödemesiz, 3 ayda bir eşit taksitlerle 36 ay vadeli 50 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceğini açıklamıştı. KOSGEB'in verdiği krediye başvuruların 19 Aralık Pazartesi günü başlayarak, 21 Aralık Çarşamba günü sona ermişti. KOSGEB'e yapılan başvuru sayısının ise 244 bin 940'a ulaştığı belirtilmişti.
Akşam

3 Yeni Banka Sırada
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, ABD ve Körfez bölgesinden Türkiye ile ilgilenen yabancı bankalar olduğunu açıkladı. Dubai'den bir bankanın Türkiye'ye yönelik bankacılık alanında çalışması bulunduğunu kaydeden Akben, daha önce Türkiye'de temsilcilik açan Bahreyn merkezli Bank of Bahrain & Kuwait'in (BBK) de bankacılık lisansıyla ilgilendiğini bildirdi. Akben, Amerika'dan bir finans grubunun da Türkiye'de banka kurma planları olduğunu belirterek, "Şu anda Türkiye'de bankacılık yapmaya ilgi duyan 3 banka var. Bu elbette bir süreç. Ama bunların 2017'de Türkiye'de olacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı. Çin'in Türkiye ile ciddi bir ticaret hacmi olduğuna işaret eden Akben, Türkiye'de Çinli bankaların bulunmasının Çin için de önemli olduğunu vurguladı. Akben, Bank of China'nın Türkiye'de faaliyete başlamasının ardından Uzak Doğu'dan başka bankaların da Türkiye'ye gelebileceğini duyurdu. BDDK olarak son dönemde başta Hindistan olmak üzere birçok ülkenin muadil kurumlarıyla anlaşmalar yaptıklarını bildiren Akben, "Bu anlaşmalar, kafalarında Türkiye ile ilgili bir şeyler olduğunu gösteriyor. Bunlar ilk adımlar" dedi. Akben, bölgedeki problemler çözüldükten sonra Türkiye'ye olan ilginin daha da artacağını düşündüğünü kaydetti.
Vatan

1 Derece İçin Yüzde 7 Daha Fazla Doğalgaz
Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Derneği Başkanı Yaşar Arslan, doğalgaz tüketiminde pik gün ihtiyacının karşılanması için 2017'de devreye girecek yatırımların büyük önem taşıdığını belirterek, "Yapılacak yeni yatırımlarla 2019'dan sonra bir sorunumuz kalmayacak gibi görünüyor ama kapasite artsa bile konfor sıcaklığı olan 19-20 derecelerde ısınmayı öğrenmemiz gerekiyor" dedi. Yüzde 30 fazla maliyet Konut tüketicisinin alışması gereken bazı hususların olduğuna dikkati çeken Arslan, "Yaptığımız çalışmalar Türkiye'de konfor sıcaklığının Avrupa ülkelerinin çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Türkiye'de konutların sıcaklıkları 23-24 derecelerde" dedi. 100 metrekare bir evin sıcaklığını 20 dereceden 21 dereceye çıkarmak için yüzde 7 daha fazla doğalgaz harcandığını ifade eden Arslan, "4 derece ilave ısınma için yaklaşık yüzde 30 daha fazla fatura ödüyoruz. Bu tüketici için büyük bir maliyet olduğu gibi sistem üzerindeki yükü de çok daha fazla. Çünkü bu kapasite sınırlı bir dönemde kullanılan fakat sürekli tahsis edilmesi gereken bir kapasitedir."
Vatan

DÜNYA

Yalan Haber Nükleer Atışma Çıkardı
Yaptığı asparagas haberlerle zaman zaman gündeme gelen awdnews sitesi, bu kez aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Pakistan ile İsrail arasında kriz çıkardı. Pakistan Savunma Bakanı Khawaja M. Asıf, sitede çıkan ve İsrail Savunma Bakanı Yaalon'un, Pakistan'ın Suriye'ye asker göndermesi durumunda, Pakistan'ı nükleer bir saldırıyla yok edeceklerini söylediği şeklindeki sahte haberi gerçek sanarak Twitter'dan cevap verdi. Asıf, "İsrail, Pakistan'ın da nükleer bir devlet olduğunu unutuyor" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine İsrail Savunma Bakanlığı, Twitter adresinden Asıf'a cevap verdi. İsrail tarafı, "Savunma Bakanı Yaalon'a atfedilen sözler asla söylenmedi. Pakistan Savunma Bakanı tarafından gündeme getirilen haberler tamamen gerçek dışı" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Afgan Kadın Pilot Abd'ye Sığınacak
Afganistan'ın ilk kadın pilotu olarak tanınan Nilüfer Rahmani'nin, ABD'den sığınma talebinde bulunduğu bildirildi. Genç pilotun, ülkesinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle bu talepte bulunduğu kaydediliyor. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Taliban yönetimi sonrasında Afganistan'ın ilk kadın pilotu olan ve 2015 yılından bu yana C-130 tipi nakliye uçaklarının eğitimi için ABD'de bulunan Rahmani, sığınma talep etti. 25 yaşındaki kadın pilotun, eve dönmesi halinde can güvenliğinin olmayacağı gerekçesiyle sığınma talebinde bulunduğu kaydedilirken, Kabil yönetimi, Rahmani'nin bu hamlesine sert tepki gösterdi, genç kadının kararı sosyal medyada da tartışma yarattı. Rahmani, geçen yıl ABD Dışişleri Bakanlığı'nın "Cesur Kadın" ödülüne layık görülmüş, cesaretiyle de ülkesinde ün kazanmıştı. Bununla birlikte Rahmani, Pakistan Talibanı ve bazı akrabalarından ölüm tehditleri alıyordu. Afganistan'daki ailesi tehditler nedeniyle birkaç ayda bir evlerini değiştirmek zorunda kalırken, erkek kardeşinin iki kez saldırıya uğradığı bildirilmişti. Rahmani, gazeteye yaptığı açıklamada "Ülkem için uçmak isterim. Ancak hayatımdan endişe ediyorum" diye konuştu. Rahmani, sığınma talebi kabul edilirse, sivil bir havayolunda veya ABD ordusunda uçmayı istediğini de söylerine ekledi. Afganistan Savunma Bakanlığı ise, Rahmani'nin talebinin reddedilmesini umduklarını söyledi. Bakanlık sözcüsü, "Eğer bir asker güvenliğinden şikayet edip tehditlerden korkuyorsa, sıradan insanlar ne yapsın?" ifadesini kullandı.
Milliyet

İsrail'de Yeni Tasarı Endişesi
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerine yönelik kınama ve kısıtlamalar içeren bir kararın kabul edilmesi nedeniyle "kızgın" olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İsrail-Filistin sorununun çözümü için BMGK'ya yeni bir karar tasarısı sunulmasında endişe ettiği öne sürüldü. İsrail devlet radyosunun haberine göre İsrail Güvenlik Kabinesi önceki gün Netanyahu başkanlığında yaptığı toplantıda, Barack Obama yönetiminin BMGK'ya "İsrail-Filistin sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlama kriterlerini belirleyecek" bir karar tasarısı sunma ihtimalini görüştü. Haberde, Netanyahu'nun Obama'nın başkanlığı sona ermeden İsrail'e yeni bir "siyasi tokat" atması yönünde endişe taşıdığı aktarıldı. Bununla birlikte Güvenlik Konseyi'nin Cuma günü İsrail'i 1979'dan bu yana ilk kez Yahudi yerleşim birimlerine yönelik politikası nedeniyle kınamasının sonrası, İsrail-ABD ilişkilerindeki gerginlik artıyor. Netanyahu, dün ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi Dan Shapiro'yu çağırmıştı. Aynı zamanda İsrail Dışişleri Bakanı da olan Netanyahu, Shapiro'dan, ABD'nin oylamadaki tutumuyla ilgili açıklama istedi. Netanyahu, "Dostlar birbirlerini Güvenlik Konseyi'ne götürmez" diyerek, Washington'a sert çıktı. Bu arada Haaretz gazetesinin haberinde, 2016'da Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimi planlarının arttığı belirtildi. Haberde, bu yıl ise bin 506 konut inşasının onaylandığı, bu hafta içinde de 618 konutun inşasını onaylamasının beklendiği kaydedildi.
Milliyet

Ruslar'dan Halep'te Toplu Mezar İddiası
Rusya Savunma Bakanlığı, kendilerine bağlı birliklerin Halep kentinde toplu mezarlar bulduğunu, burada gömülü olan kişilerin birçoğunda işkence ve kötü muamele izlerine rastladıklarını öne sürdü. Bakanlık Sözcüsü General İgor Konaşenkov, onlarca cesedin askerler tarafından topraktan çıkarıldığını, bu kişilerin silahla yaralanmış olduğunun saptandığını söyledi. Konaşenkov, Doğu Halep'i uzun süre ellerinde bulunduran muhalifleri suçlarken, bu kişilerin tahliyeler sırasında kentten ayrılmadan önce bubi tuzakları ve mayınlar bıraktıklarını da vurguladı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, yerel kaynaklardan topladığı bilgiler ışığında bu tip bubi tuzakları sonucu son bir haftada 63 asker ve sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Örgüt, ölen kişiler arasında mayın temizleme faaliyetlerinde bulunan askerlerin yanı sıra yağmacıların da bulunduğunu vurgulamıştı. Öte yandan Suriye lideri Esad, Halep'in kuzeyinde Noel kutlamalarına katılırken, Şam'da üç gündür suların akmadığı belirtiliyor. Şehir idaresinin "terörist grupların içme suyunu zehirlemiş olabileceği" gerekçesiyle bu önleme başvurduğu öne sürülürken, muhaliflerin kente su getiren boru hatlarını tahrip ettiği de gelen haberler arasında. Şam'da yerel yetkililer, muhalif grupların su kaynaklarını ve tankerleri mazotla zehirlediğini iddia ederek, kente su verilmesi işleminin durdurulduğunu, kent sakinlerinin su ihtiyacını karşılayabilmek için saldırıya maruz kalmayan bölgelerdeki su kaynaklarından yararlanılmaya çalışıldığını duyurdu.
Milliyet

Küçük Prens Ve Baston Şekeri
İngiltere Kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William ve eşi Kate Middleton, çocukları Prens George ve Prenses Charlotte ile İngiltere'nin Bucklebury kasabasındaki Noel kutlamasına katıldı. Middleton'ın buyurduğu kasabadaki St Mark's Kilisesi'ni ziyaret eden kraliyet ailesi, ayinin ardından yöre sakinleriyle uzun sure sohbet etti. İngiliz basını ise müstakbel kral William'dan çok oğlu Prens George'a büyük ilgi gösterdi. 3 yaşındaki Prens'in kırmızı-beyaz renklerdeki baston şekerini yerken çekilen fotoğrafları sosyal medyada yüz binlerce beğeni aldı.
Vatan
POLİTİKA
Tünel Açılışında 'Oecd' Müjdesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankırı'dan Kastamonu'ya geçişi sağlayan ve mevcut yolu yarım saat kısaltan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'nin açılışına telekonferans ile bağlandı. Törene Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile milletvekilleri katıldı. MHP Çankırı İl Başkanı Hidayet Çelik'in de açılışa katılması dikkat çekti. Telekonferans ile törene bağlanan Erdoğan, 14 yılda 393 tünel yaptıklarını ifade ederek, "Bir müjde daha veriyorum. OECD, Türkiye'nin de yer aldığı 8 ülkenin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı. İçeride ve dışarıda adeta yeni bir İstiklal harbi veriyoruz, 15 Temmuz ihanetini unutmadık. Şehitlerimizi gazilerimizi unutmadık. Bütün bunlar ülkemizin aynı anda gelişmeye kalkınmaya devam ettiği gerçeğini de ortadan kaldırmıyor. Türkiye, güvenlik sorunları ile büyüyebileceğini ispat etmiş bir ülkedir. Terör saldırılarının, ekonomik saldırılarla desteklenmesinin nedeni bu başarımızdır" dedi. Erdoğan, 15 Temmuz, El Bab ve terör saldırılarında şehit olanların ailelerine başsağlığı diledi. Yıldırım da 50 yılda 80 kilometre tünel yapan Türkiye'den 14 yılda 346 kilometre tünel yapan Türkiye'ye geldiğini ifade ederek, "7 kat fazla yaptık. 1946'dan 2002'ye 46 hükümet değişmiş, 17 tane olması lazım. Güçlü siyasi irade olmayınca kazanımlarımızı kaybediyoruz. Darbe hükümetleri de bunun içinde 60 darbesi, 71 muhtırası, 80 darbesi, 28 Şubat'ı bizim hep kazanımlarımızı geri götürdü. Ak Parti iktidarından üç tane darbe girişimi oldu. Eğer koalisyon olsaydı biz de şapkamızı alır giderdik. Darbeciler milletimizin karşısında şapka çıkardılar. Darbecilere darbe yaptınız. Bu tünel 15 Temmuz şehitlerinin hatırasını yaşatacaktır" dedi.
Milliyet
Çankaya'da Rötuş Zirvesi
Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşmeleri süren anayasa teklifinde yer alan bazı maddelerde revizyon yapılmasını görüşmek üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Dün saat 18.30 olarak planlanan görüşme, Başbakan Yıldırım'ın Kastamonu programının uzaması nedeniyle 21.15'te başladı. Çankaya Köşkü'ndeki görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede anayasa çalışmalarının yanı sıra terörle mücadeleye ilişkin olarak da görüş alışverişinde bulunuldu. Bu arada, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşmeler sürerken, Ak Parti ve MHP'lilerin gözü kulağı Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen görüşmedeydi. Yıldırım ve Bahçeli görüşmesinin sona ermesinden kısa bir süre sonra, Parsak gelen bir telefon üzerine toplantıdan ayrıldı. Parsak'ın, MHP Genel Merkezi'ne geçerek, Devlet Bahçeli ile görüştüğü öğrenildi. Ak Parti'nin anayasa teklifinde yer alan, "yedek milletvekilliği" ifadesi milletvekillerinin yoğun eleştirilerine neden olmuştu. Bunun yanı sıra, "doğuştan Türk vatandaşlığı" ifadesi de eleştirilmiş, belli bir süre ikamet etmiş olma şartının yeterli olması istenmişti. Ak Parti'nin teklifinde HSYK ile ilgili düzenlemelerde de revizyon düşündüğü kulislere yansıdı. 12 olan HSYK üye sayısının artırılması, Cumhurbaşkanı'nın atadığı üye sayısının fazla olduğu yönünde değerlendirmeler üzerine bu maddede de değişikliğe gidilebileceği kaydedildi.
Milliyet

SPOR

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde 12. haftanın kapanış maçında Darüşşafaka Doğuş'u Abdi İpekçi'de konuk eden Anadolu Efes, rakibini 78-72 yenmeyi başardı, 11. galibiyetine ulaştı. Anadolu Efes'in maç kadrosunda tek 5 numara bulundurması, sonucu belirleyecek kilit noktalardandı. Hele ki Dunston'ın çok erken 3 faule ulaşması, Daçka için önemli bir fırsat yaratmıştı. Çünkü Daçka kadrosunda ilk 5 başlayan Semih dışında Furkan ve Oğuz gibi iki önemli pivot daha vardı ama bu avantajı konuk takım hiç kullanamadı. Maç başında aldığı toplarda ya potaya giden, ya faul alan Semih'e top geçmedi, Furkan ikili oyunlarla potaya gönderilemedi, Oğuz zaten sahaya hiç girmedi, rakip zorunlu olarak kısaldığında, Blatt de kısalmayı seçti! Özellikle Wilbekin'ın son maçlardaki istatistiğine fazla güveniyor olmaktan kaynaklı sürekli dış atışı zorlaması Daçka'nın düzenini aksattı. Maça iyi başlamıştı aslında Wilbekin ama Doğuş kısa sürede onun ayarlarını bozunca, ABD'li potaya gitmek yerine aldığı her topu dışarıdan sallamaya başladı. Son çeyreğin başında art arda da isabetler buldu ama bu düzende maç kazandırması çok zordu. Neredeyse iki sayı kadar üç sayı denedi Daçka ve en güvendiği isimler, Wanamaker, Clyburn, Anderson üçlüsü 10'da 1 ile oynadı. Efes ise karşısında kendi düzenini kabul eden bir takım görünce, Cedi, Brown ve Honeycutt gibi isimleri koz olarak kullandı. Özellikle Cedi, en kritik anlarda sahne alıp, takımına büyük artı sağladı. Yani çok daha akıllı hücum edip, avantajlarını sahaya yansıttı. Israrla potaya gitmesinin ödülünü hem rakibinden 15 iki sayılık fazla kullanarak, hem de daha fazla çizgiye giderek aldı Efes, yani galibiyet hakkıydı. Wanamaker'ı oyuna sokmayan Granger da Efes için dün fark yaratanlardandı.
Milliyet


Devre arası gelmeden transferin en çok konuşulan kulüplerinden biri olan Beşiktaş, golcü arayışında liste başı tuttuğu Samuel Eto'o'yu bitirmek için tüm imkanlarını seferber etti. Bu transferde Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay'ın, Eto'o'ya karşılık ilk olarak Kerim Frei ile Ömer Şişmanoğlu'nu istemesi nedeniyle siyah- beyazlı yönetim bu iki oyuncuyla görüşmüştü. Kerim Frei'nin Antalyaspor yerine yurt dışında bir takıma kiralık gitmek istemesi üzerine Çalımbay'ın bu kez de Necip'in kendilerine verilmesini talep ettiği belirlendi. Ancak Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Necip'i bırakmak istemedi. Kulüpler bu gelişme üzerine farklı teklif arayışlarına girdi. Kadrosunda Veli Kavlak ve Aras Özbiliz gibi fazla yararlanmadığı oyuncuları da bulunduran siyah-beyazlıların sezon başında Borussia Dortmund'tan transfer edilen genç yetenek Oğuzhan Aydoğan'ı da kiralık olarak kullanabileceği iddia edildi. Ryan Babel'den sonra Eto'o'yu da kadroya katmaya çalışan Beşiktaş Yönetimi, Kamerunlu golcüye alternatif bir isim de belirledi. Menajerlerin son olarak Jackson Martinez'i Beşiktaş'a önerdiği ortaya çıktı. Geçmişte Porto ve Atletico Madrid'de forma giyen ve sene başında 42 milyon euro karşılığında Çin ekibi Guangzhou Evergrande'ye giden Kolombiyalı forvetin kiralık olarak Kartal'a teklif edildiği ileri sürüldü. 30 yaşındaki Martinez'in, Çin kulübüyle 31 Aralık 2019'a kadar sözleşmesi bulunuyor.
Milliyet


Aytemiz Alanya maçında 3 asist ve bir golle yıldızlaşan Wesley Sneijder'in, kısa süre önce Çin'den astronomik bir teklif aldığı ancak bunu elinin tersiyle ittiği ortaya çıktı. Cim-Bom'un 32 yaşındaki Hollandalı yıldızına kısa bir süre önce 3 yıl karşılığında 25 milyon euroluk bir teklif yapıldığı belirtildi. Menajeri Guido Albers, teklifi Sneijder'e iletti. Şu anda yıllık 5 milyon euro alan oyuncu, öneriyi kabul etmezken, "Galatasaray benim için artık özel bir kulüp. Türkiye'de ve İstanbul'da yaşamaktan da çok mutluyum. Bunu bozmaya hiç niyetim yok" dediği ifade edildi. Son dönemde yaşanan terör saldırıları karşısında futbol ailesinin birlik ve beraberliğini göstermek amacıyla, "Yıldızlar Karması" adı altındaki dayanışma maçına çıkan Sneijder, "Tek bir ulus görüntüsü göstermek çok önemli. Ben de burada kaldığım sürece hep bir Türk gibi hareket edeceğim" açıklaması ile Türkiye'yi ne kadar benimsediğini de göstermişti. Galatasaraylı yöneticiler, önceki güne damga vuran Sneijder'in böyle oynamaya devam etmesi halinde işlerinin ikinci yarıda daha da kolaylaşacağını düşünüyor. Sarı-kırmızılılar, maçtan sonra yaptıkları değerlendirmede, "Sneijder'de aidiyet duygusu üst düzeyde. O bu şekilde oynamaya devam ederse takım bambaşka oluyor. Bizim en büyük transferimiz Sneijder'dir" dediği belirtildi.
Milliyet


İki takım ligdeki konumları sebebiyle kazanmak zorunda olsa Trabzonspor maça daha hızlı başlayan taraftı. İlk 30 dakikalık bölümde oyunun kontrolü genellikle ev sahibindeydi. 7'de Mustafa Akbaş'ın şutu direkten döndü. Yusuf'un, Castillo'ya pasında son anda Kjaer araya girerek golü önledi. Fenerbahçe bu bölümde kendi yarı sahasından çıkamıyordu. Advocaat ile yardımcısı Been kısa toplantılarla bu duruma çare arıyordu. Hollandalı teknik heyet ısrarla takımından oyunu hızlı oynayıp, rakip yarı sahaya geçmesini istiyordu. Lens ve Alper'in taşıdığı iki pozisyonda Fernandao, etkisiz kaldı. 27'de Lens'in kullandığı köşe vuruşu maçın kırılma anı oldu. Souza'nın kafasını Yusuf Erdoğan eliyle çıkarmak zorunda kaldı. Devam eden pozisyonu Souza gol yapsa da hakem, önce penaltı noktasını ardından Yusuf'a kırmızı kartı gösterdi. 29'da Fernandao penaltıdan takımını öne geçirdi: 0-1. Lens artık Trabzonspor savunması arasında daha rahattı. Yeteneklerini göstermeye başladı. 30'da Onur ile karşı karşıya kalsa da tecrübeli file bekçisi gole engel oldu. Trabzonspor gol ararken bir kez daha kalesinde golü görüyordu. 40. dakikada Trabzonspor'un kullandığı duran topta Fenerbahçe çok hızlı çıktı. Lens, klasını gösterdi ve rakibinden sıyrıldı. Arka direkte Sow bomboş pozisyonda skoru 0-2 yaptı. İkinci yarıya Fenerbahçe avantajlı başlayan taraftı. 54'te Lens sol kanattan etkili bir orta yapsa da Fernandao ilk yarıda olduğu gibi bu fırsatı da değerlendiremedi. 61'de kaçırdığı pozisyonla Brezilyalı üçüncü net fırsatı da harcamış oldu. Kaçan gollerin ardından sinirlenen Advocaat'ı, Lens 67'de attığı golle sakinleştirdi ve maçı bitirdi: 0-3
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme